"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 1145 қаулысы
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 184-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2023 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1145 қаулысымен
бекiтiлген
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспары
Астана, 2023 жыл
Мазмұны
Кіріспе
1-бөлім. "ҰАТ" АҚ-ның ағымдағы жай-күйін талдау
1-кіші бөлім. Сыртқы ортаны талдау
2-кіші бөлім. Ішкі ортаны талдау
2-бөлім. Миссиясы мен пайымы
3-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттары, қызметтің мақсаттары, міндеттері, түйінді көрсеткіштері және күтілетін нәтижелер
1-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту
2-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: мемлекеттік органдар автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырған, өмірдегі және бизнес-ахуалдар цифрландырылған кезде қоғамның рөлін арттыру
3-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: қоғам қызметі тиімділігінің және іскерлік бедел деңгейінің өсуі
4-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттарын іске асырған кездегі тәуекелдерді басқару жүйесі
КІРІСПЕ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "ҰАТ" АҚ, қоғам) "Қазақстан Республикасында бірыңғай ақпараттық кеңістікті дамыту және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 4 сәуірдегі № 492 қаулысына сәйкес мемлекеттік ақпараттық жүйелерді құру және олардың өзара іс-қимылын ұйымдастыру жөніндегі уәкілетті ұйым ретінде құрылды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік комитеті қоғам құрылтайшысы болып табылады.
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі (бұдан әрі – ЦДИАӨМ) қоғам акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
Осы "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының даму жоспары (бұдан әрі – Даму жоспары) оның он жылдық кезеңге арналған миссиясын, пайымын, стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен міндеттерін белгілейді.
Даму жоспарын әзірлеу кезінде:

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 1145
В соответствии с пунктом 2 статьи 184 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2023 года № 1145
План развития акционерного общества
"Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы
Содержание
Введение
Раздел 1. Анализ текущего состояния АО "НИТ"
Подраздел 1. Анализ внешней среды
Подраздел 2. Анализ внутренней среды
Раздел 2. Миссия и видение
Раздел 3. Стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты
Подраздел 1. Стратегическое направление: развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
Подраздел 2. Стратегическое направление: повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес-ситуаций
Подраздел 3. Стратегическое направление: рост эффективности деятельности общества и уровня деловой репутации
Раздел 4. Система управления рисками при реализации стратегических направлений деятельности
ВВЕДЕНИЕ
Акционерное общество "Национальные информационные технологии" (далее – АО "НИТ", общество) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года № 492 "О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии" как уполномоченная организация по созданию и организации взаимодействия государственных информационных систем.
Учредителем общества является Правительство Республики Казахстан в лице Комитета государственного имущества Министерства финансов Республики Казахстан.
Государственным органом, осуществляющим права владения и пользования государственным пакетом акций общества, является Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – МЦРИАП).
Настоящий План развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" (далее – План развития) определяет его миссию, видение, стратегические направления, цели и задачи на десятилетний период.
При разработке Плана развития учтены цели и задачи, вытекающие из:

Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар – ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауынан;
Қазақстан Республикасының бес жылға арналған Ұлттық даму жоспарынан;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген 2023 – 2029 жылдарға арналған цифрлық трансформация, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласын және киберқауіпсіздікті дамыту тұжырымдамасынан;
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 360/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспарынан туындайтын мақсаттар мен міндеттер ескерілді.
1-бөлім. "ҰАТ" АҚ-ның ағымдағы жай-күйін талдау
1-кіші бөлім. Сыртқы ортаны талдау
Соңғы онжылдық тіршілік салаларын барынша қамтып, технологияның қарыштап дамуымен ерекшеленді. Бұлтты хостингтер мен лек-лек хабар тарату, "барлығы біреуінде" технологиялар жиынтығы бар тасымалданатын мобильді құрылғылар өнімділігінің артуы ақпарат алудың және қоршаған әлеммен өзара әрекеттесудің әдеттегі тәсілдерін алмастырды, "цифрлық өмір салты" ұғымы қалыптасты. Деректер біреудің 4G және 5G сияқты жылдамдығы жоғары мобильді желілерінің пайда болуы қозғалыс пен деректер алмасуда толық еркіндікті қамтамасыз етеді. Осы шарттардың барлығы "кез келген уақытта және кез келген жерде" форматында қол жеткізу мүмкіндігімен көрсетілетін қызметтер мен экономиканың барлық саласын электрондық форматқа ауыстыру қажеттігін тудырды.
"Кез келген нәрсе көрсетілетін қызмет ретінде (Anything as a Service – XaaS)", "Резервтік көшірме жасау көрсетілетін қызмет ретінде (Backup as a Service – BaaS)", "Үлкен деректер көрсетілетін қызмет ретінде (Big data as a service – BDaaS)", "Контейнер көрсетілетін қызмет ретінде (Container as a Service – CaaS)", "Бұлтты жасанды интеллект (Artificial Intelligence-as-a-Service – AIaaS)", "Бұлтты дерекқор (Database as a Service – DBaaS)", "Бұлтты роботтар (Robots as a Service – Raas)", бұлтты сегменттің көрсетілетін қызметтері сияқты технологиялық трендтер және басқалары, Аgile икемді трансформация әдіснамасы, мемлекеттік басқару және қызметтер көрсету жүйесінде платформалық модельдерге көшу, мобильді технологиялар, байланыс және үлкен деректерді талдау Қазақстанда цифрландырудың дамуына ықпалын тигізеді.
Цифрлық бәсекеге қабілеттіліктің әлемдік рейтингінде (IMD World Digital Competetiveness Ranking 2022) Қазақстан Түркі мемлекеттері ұйымына мүше басқа мемлекет – Түркияны (54-ші орын), сондай-ақ Словенияны (37-ші орын), Португалияны (38-ші орын), Италияны (39-шы орын) және Польшаны (46-шы) артта қалдырып, 36-шы орында орналасқан.
Экономиканың орнықты өсуі мен дамуы технологиялық прогреспен тығыз байланысты. Уақтылы жасалған батыл инвестициялар мен шығыстарды ұтымды жоспарлау экономика өсуінің жаңа толқынын ынталандыруы мүмкін. Мұндай күрт өсуді АҚШ-та байқауға болады, онда IT-стартаптардың ел экономикасына қосқан үлесі маңызды рөл атқарды. Zoom, PayPal, Uber, Bitcoin және басқалары сияқты табысты стартаптар бизнесті дамытудың жаңа трендтерін белгілейді.
Сондай-ақ экономиканың өсуі үшін елдегі цифрландырудың таралу қарқыны және электрондық коммерцияның жетілуі маңызды фактор болып табылады.
Мәселен, 2022 жылы Қазақстанда қолма-қол ақшасыз төлемдер нарығы 21,6 трлн теңгені құрады, бұл 2021 жылмен салыстырғанда 49 %-ға артық, сондай-ақ SmartPay-технологиялар пайдаланылып жасалған төлемдер сомасы 2022 жылы оның алдындағы жылмен салыстырғанда 2,1 есе өсті. Жалпы бөлшек электрондық коммерция нарығының өсімі 2021 жылғы нәтижелерге қарағанда 30 %-ды құрады. Орнықты оң динамика – цифрлық төлем сервистері мен маркеттерге деген сенім мен сұраныстың артуының нәтижесі.
Елдегі халық санының өсуімен (соңғы 5 жылда 17,9 млн адамнан 19 млн адамға дейін) және урбанизацияның өсуімен (2022 жылдың басында – 59,4 %) Интернет желісін пайдаланушылардың үлесі (халықтың жалпы санының 81,9 %-ы) ұлғаюда.
Бұл динамика халық тарапынан электрондық көрсетілетін қызметтерге және мемлекеттік аппаратпен өзара іс-қимылға деген сұраныстың ұлғаюына алып келеді, бұл олардың қолжетімділігін, оларды алу ыңғайлылығы мен қауіпсіздігін бірінші кезектегі деңгейге көтереді.

Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны";
Национального плана развития Республики Казахстан на пять лет;
Концепции цифровой трансформации, развития отрасли информационно-коммуникационных технологий и кибербезопасности на 2023 - 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 269;
Плана развития Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан на 2023 – 2027 годы, утвержденного приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 360/НҚ.
Раздел 1. Анализ текущего состояния АО "НИТ"
Подраздел 1. Анализ внешней среды
Последнее десятилетие ознаменовалось стремительным развитием технологий, охватывая всҰ больше сфер жизни. Облачные хостинги и потоковые вещания, рост производительности носимых мобильных устройств с набором технологий "все в одном" заменили привычные способы получения информации и взаимодействия c окружающим миром, сформировалось понятие "цифровой образ жизни". Появление высокоскоростных мобильных сетей передачи данных, таких как 4G и 5G, предоставляет полную свободу передвижения и обмена данными. Все эти условия создали необходимость перевода всех сфер услуг и экономики в электронный формат с возможностью доступа в формате "в любое время и в любом месте".
Такие технологические тренды, как услуги облачного сегмента "Что угодно как услуга (Anything as a Service - XaaS)", "Резервное копирование как услуга (Backup as a Service - BaaS)", "Большие данные как услуга (Big data as a service - BDaaS)", "Контейнер как услуга (Container as a Service – CaaS)", "Облачный искусственный интеллект (Artificial Intelligence as a Service – AIaaS)", "Облачная база данных (Database as a Service – DBaaS)", "Облачные роботы (Robots as a Service – RaaS)" и другие, методология гибкой трансформации Agile1, переход на платформенные модели в системе госуправления и оказания услуг, мобильные технологии, связь и аналитика больших данных2 оказывают влияние на развитие цифровизации в Казахстане.
В мировом рейтинге цифровой конкурентоспособности (IMD World Digital Competetiveness Ranking 2022) Казахстан занимает 36-е место, обогнав другое государство-члена Организации Тюркских Государств – Турцию (54-е место), а также Словению (37-е место), Португалию (38-е место), Италию (39-е место) и Польшу (46-е место).
Стабильный рост и развитие экономики неразрывно связаны с технологическим прогрессом. Своевременные смелые инвестиции и рациональное планирование расходов может стимулировать новую волну роста экономики. Такой всплеск можно заметить в США, где вклад IT-стартапов в экономику страны сыграл заметную роль. Такие успешные стартапы, как Zoom, PayPal, Uber, Bitcoin и прочие, задают новые тренды развития бизнеса.
Также для роста экономики важными факторами являются сам темп распространения цифровизации в стране и зрелость электронной коммерции.
Так, за 2022 год в Казахстане рынок безналичных платежей составил 21,6 трлн тенге, что на 49% больше, чем в 2021 году, также и сумма платежей с использованием SmartPay-технологий в 2022 году увеличилась в 2,1 раза по сравнению с предыдущим годом. В целом прирост объема рынка розничной электронной коммерции составил 30% к результатам 2021 года.3 Устойчивая положительная динамика стала следствием повышения доверия и востребованности к цифровым платежным сервисам и маркетам.
______________
1https://www.mckinsey.com/industries/technology-media-and-telecommunications/our-insights/cio-perspectives-on-leading-agile-change
2https://www.seagate.com/files/www-content/our-story/trends/files/idc-seagate-dataage-whitepaper.pd
3https://www.pwc.com/kz/
43 Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
С ростом численности населения в стране (за последние 5 лет с 17,9 до 19 млн человек4) и ростом урбанизации (в начале 2022 года – 59,4%5) увеличивается доля пользователей сети Интернет (81,9% от общего числа населения6).
Данная динамика ведет к максимальной востребованности электронных услуг населением и взаимодействия с государственным аппаратом, что поднимает их доступность, удобство получения и безопасность на первостепенный уровень.

Сондай-ақ Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауында "2026 жылға қарай IT-қызметтердің экспортын бір миллиард долларға дейін жеткізу" міндеті қойылған.
2-кіші бөлім. Ішкі ортаны талдау
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қоғамның негізгі міндеті өзіне бекітілген "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету болып табылады.
Көрсетілген міндетті іске асыру үшін "ҰАТ" АҚ:

Также Посланием Главы государства Касым-Жомарта Токаева народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана" поставлена задача "довести экспорт IT-услуг до одного миллиарда долларов к 2026 году".
Подраздел 2. Анализ внутренней среды
Основной задачей общества согласно Закону Республики Казахстан "Об информатизации" является обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
Для реализации указанной задачи АО "НИТ" определено в качестве:

"электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 40 қаулысы);
механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесінің операторы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 22 тамыздағы № 621 қаулысы);
көлік құралдарының электрондық паспорттары жүйесінің ұлттық операторы (ұлттық әкімшісі) (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 мамырдағы № 270 қаулысы);

оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 40);
оператора единой информационной системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним (постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2019 года № 621);
национального оператора (национальный администратор) системы электронных паспортов транспортных средств (постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2019 года № 270);

мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы саласындағы есепке алудың бақылау аспаптары деректерінің операторы (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 14 шілдедегі № 762 бұйрығы) ретінде айқындалды.
"ҰАТ" АҚ құрылымы орталық аппараттан және Қазақстанның әр өңіріндегі өңірлік өкілдіктерден тұрады.
2021 жылғы желтоқсаннан бастап "ҰАТ" АҚ № ОД-23/2021 арнайы экономикалық аймағына қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың негізінде "Алатау" инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағына қатысушы ретінде тіркелді.
"ҰАТ" АҚ негізгі клиенттері МО болып табылады.

оператора данных контрольных приборов учета в сфере производства и оборота нефтепродуктов (приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 762).
Структура АО "НИТ" состоит из центрального аппарата и региональных представительств в каждом регионе Казахстана.
С декабря 2021 года АО "НИТ" зарегистрировано в качестве участника специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий "Алатау" на основании договора об осуществлении деятельности в качестве участника специальной экономической зоны № ОД-23/2021 года.
Основными клиентами АО "НИТ" являются ГО.

7,35
7,46
10
Еңбек өнімділігі, млн теңге
24
27,17
27,19
31,5
Қызметті жан-жақты талдау "ҰАТ" АҚ-ның мықты және әлсіз тұстарын, сондай-ақ кестеде келтірілген мүмкіндіктер мен қауіптерді (ықтимал тәуекелдер) бөліп көрсетуге мүмкіндік берді.
Мықты тұстары (S)
Әлсіз тұстары (W)
1. Күрделілігі, ауқымдылығы әртүрлі деңгейдегі IT-жобаларды, оның ішінде "электрондық үкіметті" іске асырудың 20 жылдық табысты тәжірибесі (IT брендтер: eGov, "Smart Bridge", "Smart Data Ukimet", ЭҮШ, ЭҮТШ, eSapa, eLicense, МО БКО, МО ИРБП, Техникалық қарап-тексеру БАЖ, МДҚ және АХАЖ, БНАЖ, ХҚКО ЫАЖ, ҚР ҰКО, ҚР НКО, ҚР МО КО, ҚР СБҮТ).
2. "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мәртебесі (бұдан әрі – ЭҮ АКИ) және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің (бұдан әрі – ЭҮ АО) иелеріне АКҚ көрсетуге заңнамалық құзыреті.
3. Меншікті АКИ (ДӨО, серверлік үй-жайлар, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасы (бұдан әрі – ЭҮ АКП, МО БКО), оның ішінде өңірлік (21 өңірдегі өкілдік) болуы.
4. ЭҮ АО иелері тарапынан көрсетілетін қызметтерге тұрақты сұраныс пен республикалық және жергілікті бюджеттер тарапынан орнықты қаржыландыру.
5. Ақпараттық қауіпсіздіктің меншікті жедел орталығының (бұдан әрі – АҚЖО) болуы.
6. "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде цифрлық техникалық реттеу" жобасын іске асыру шеңберінде мемлекетаралық өзара іс-қимыл тәжірибесі.
1. Инфрақұрылымды жаңғыртуға және техникалық жарақтандыруға азайтылған капитал салымдары.
2. Нарықта IT-компаниялар ұсынатын жалақымен салыстырғанда жұмыскерлер жалақысының тартымсыз деңгейі.
3. Бөгде байланыс операторларына тәуелділік.
4. Меншікті ресурстардың жетіспеуіне байланысты коммерциялық дата-орталықтарға тәуелділік.
5. IT-көрсетілетін қызметтерге арналған МО бюджетіне тәуелділік (мемлекеттік бюджетті оңтайландыру, IT-жобаларды іске асырудағы дәйексіздік, іске асыру кезеңдерін ауыстыру).
6. Баламалы қаржыландыру көздерін тарту тәжірибесінің болмауы.
7. Коммерциялық жобаларды іске асыру саласындағы тәжірибенің жеткіліксіздігі.
8. Қызметтер көрсетудің тұрақсыздығына байланысты компания беделінің төмендеуі.
9. Ішкі бизнес-процестердің операциялық тиімсіздігі.
10. Персоналды жігерлендірудің төмен деңгейі және кадрлардың тұрақтамауының жоғары болуы.
Мүмкіндіктер (O)
Қауіптер (T)
1. Қоғамның қызметін регламенттейтін заңнамалық процеске қатысу.
2. Жаңғыртылған ЭҮ АКИ базасында қызметтің жаңа бағыттарын және жаңа көрсетілетін қызметтерді дамыту, қызметтердің жаңа түрлерін көрсетуге сұранысты қалыптастыру.
3. Нарықпен белсенді өзара іс-қимыл және бірлескен IT-жобаларды іске асыру.
4. ЭҮ АКИ-да ЭҮ АО ЭАР орналастыру және шоғырландыру.
5. Қызметтің жаңа бағыттары мен жаңа көрсетілетін қызметтерді дамыту.
6. Пайдаланушылардың сұранысы бойынша сапалы талдауды ұсыну.
7. Іске асыру үшін бөгде қаржыландыруды тарта отырып, меншікті инвестициялық жобаларды іске асыру.
8. Қоғамды капиталдандыруды арттыру.
1. Елдегі экономикалық жағдайдың нашарлауы салдарынан қоғамды қаржыландыру көлемінің қысқаруы.
2. ЭҮ АКИ-да орналастырылған ЭҮ АО ЭАР қолжетімділігін, құпиялылығын және тұтастығын жоғалту мүмкіндігіне әкеп соғатын киберқауіптер мен кибершабуылдар санының ұлғаюы.
3. ЭҮ АКИ операторының мәртебесін жоғалту.
Сыртқы және ішкі ортаны талдау негізінде "ҰАТ" АҚ қызметінің миссиясы, стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері және негізгі көрсеткіштері қалыптастырылды.

7,35
7,46
10
Производительность труда, млн тенге
24
27,17
27,19
31,5
Всесторонний анализ деятельности позволил выделить сильные и слабые стороны АО "НИТ", а также возможности и угрозы (потенциальные риски), которые приведены в таблице.
Сильные стороны (S)
Слабые стороны (W)
20-летний успешный опыт реализации IT-проектов разного уровня сложности, масштабности, в том числе "электронного правительства" (IT бренды: eGov, "Smart Bridge", "Smart Data Ukimet", ШЭП, ПШЭП, eSapa, eLicense, ЕТС ГО, ЕПИР ГО, ЕИС Техосмотр, ГБД и ЗАГС, ЕНИС, ИИС ЦОН, НУЦ РК, КУЦ РК, УЦГО РК, ДТС РК).
Статус оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – ИКИ ЭП) и законодательная компетенция на оказание ИКУ владельцам объектов информатизации "электронного правительства" (далее – ОИ ЭП).
Наличие собственной ИКИ (ЦОД, серверные помещения, информационно-коммуникационная платформа "электронного правительства" (далее – ИКП ЭП), ЕТС ГО), в том числе региональной (представительства в 21 регионе). Наличие квалифицированных кадров с профильным образованием, сплоченный коллектив.
Устойчивый спрос на услуги со стороны владельцев ОИ ЭП и стабильное финансирование со стороны республиканского и местного бюджетов.
Наличие собственного оперативного центра информационной безопасности (далее – ОЦИБ).
Опыт межгосударственного взаимодействия в рамках реализации проекта "Цифровое техническое регулирование в рамках Евразийского экономического союза".
Сниженные капиталовложения в модернизацию инфраструктуры и техническое оснащение.
Непривлекательный уровень заработной платы работников в сравнении с предлагаемым IT-компаниями на рынке.
Зависимость от сторонних операторов связи.
Зависимость от коммерческих дата-центров в связи с нехваткой собственных ресурсов.
Зависимость от бюджета ГО на IT-услуги (оптимизация государственного бюджета, непоследовательность в реализации IT-проектов, перенос этапов реализации).
Отсутствие опыта привлечения альтернативных источников финансирования.
Недостаточный опыт в сфере реализации коммерческих проектов.
Снижение репутации компании из-за нестабильности предоставления услуг.
Операционная неэффективность внутренних бизнес-процессов.
Низкая мотивация персонала и высокая текучесть кадров.
Возможности (O)
Угрозы (T)
1. Участие в законодательном процессе, регламентирующем деятельность общества.
2. Развитие новых направлений деятельности и новых услуг на базе модернизированной ИКИ ЭП, формирование спроса на оказание новых видов услуг.
3. Активное взаимодействие с рынком и реализация совместных IT-проектов.
4. Размещение и концентрация на ИКИ ЭП ЭИР ОИ ЭП.
5. Развитие новых направлений деятельности и новых услуг.
6. Предоставление качественной аналитики по запросам пользователей.
7. Реализация собственных инвестиционных проектов с привлечением стороннего финансирования для их реализации.
8. Повышение капитализации общества.
Сокращение объемов финансирования общества вследствие ухудшения экономической ситуации в стране.
Увеличение количества киберугроз и кибератак, приводящих к возможности потери доступности, конфиденциальности и целостности ЭИР ОИ ЭП, размещенных на ИКИ ЭП.
Потеря статуса Оператора ИКИ ЭП.
На основании анализа внешней и внутренней среды сформированы миссия, стратегические направления деятельности, цели, задачи и ключевые показатели деятельности АО "НИТ".

2-бөлім. Миссиясы мен пайымы
Миссиясы: азаматтар, бизнес және мемлекет арасындағы өзара іс-қимылды жетілдіру үшін "электрондық үкіметтің" экожүйесін дамыту және оны "цифрлық" экржүйеге көшіру.
Пайымы: "цифрлық үкімет" экожүйесінің және мемлекеттік басқару саласындағы IT-шешімдердің операторы.
Миссиясы мен пайымы негізінде қызметтің мынадай стратегиялық бағыттары айқындалды:
1) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту;
2) мемлекеттік органдардың автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асыруы, өмірлік және бизнес ахуалдарды цифрландыру кезінде қоғамның рөлін арттыру;
3) қоғам қызметінің тиімділігі мен іскерлік бедел деңгейінің өсуі.
3-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттары, қызметтің мақсаттары, міндеттері, түйінді көрсеткіштері және күтілетін нәтижелер
1-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту
1-мақсат. Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік желісін дамыту
Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2021 жылғы 1 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауында көрсетілген тапсырмаларды орындау ақпараттың қажетті көлемін сақтауға және өңдеуге мүмкіндік беретін сенімді және технологиялық дамыған АКИ болмайынша мүмкін емес. Істен шығуға төзімділік пен қауіпсіздіктің қажетті деңгейін қамтамасыз ететін инфрақұрылымның болуы да "электрондық үкіметті" дамыту үшін базалық шарт болып табылады.
Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасын (бұдан әрі – МО БКО) дамыту міндеттері:
1) МО БКО-ның меншікті талшықты-оптикалық сегменттерін ұлғайту;
2) МО БКО-ның меншікті спутниктік сегменттерін ұлғайту;
3) DWDM технологиясын пайдалана отырып, магистральдық байланыс арналарын ұлғайту (дамыту);
4) МО БКО-ға қосылған пайдаланушылар (МО, ЖАО, квазимемлекеттік сектордағы ЭҮ АО иелері) санының өсуі болып табылады.
Қызметтің түйінді көрсеткіші:
МО БКО қолжетімділік индексі.
Күтілетін нәтиже:
ЭҮ АО қажеттіліктерін қанағаттандыруға қабілетті, заманауи техникалық және заңнамалық талаптарға жауап беретін меншікті телекоммуникациялық желінің болуы;
МО БКО үздіксіз жұмыс істеуі;
МО БКО арқылы оператор ұсынатын көрсетілетін қызметтердің спектрін кеңейту, олардың сапасы мен тұтынушылар үшін қолжетімділігін арттыру.
2-мақсат. Қоғамның деректерді өңдеу орталықтарын дамыту
Қоғамның деректерді өңдеу орталығы (бұдан әрі – ДӨО) мемлекеттік органдардың серверлік орталығының (бұдан әрі – МО СО) функцияларын орындайды, онда ЭҮ АО орналастырылады.
ДӨО – IT-шешімдерінің, жоғары технологиялық жабдықтардың және инженерлік құрылымдардың кешенін қамтитын күрделі инженерлік жүйе.
Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың ДӨО құрылысына қатысты тапсырмаларын іске асыру үшін "ҰАТ" АҚ орталық деңгейде МО СО, сол сияқты өңірлік деңгейлерде ДӨО өндірістік қуаттарын дамытуды жоспарлап отыр.
Міндеттер:

Раздел 2. Миссия и видение
Миссия: развитие и перевод экосистемы "электронного правительства" в "цифровое" для совершенствования взаимодействия между гражданами, бизнесом и государством.
Видение: оператор экосистемы "цифрового правительства" и IT-решений в сфере государственного управления.
На основе миссии и видения определены следующие стратегические направления деятельности:
развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес ситуаций;
рост эффективности деятельности общества и уровня деловой репутации.
Раздел 3. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты
Подраздел 1. Стратегическое направление: развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
Цель 1. Развитие единой транспортной сети государственных органов
Исполнение указанных в Послании Главы Государства Касым-Жомарта Токаева народу Казахстана от 1 сентября 2021 года поручений не представляется возможным без наличия надежной и технологически развитой ИКИ, позволяющей хранить и обрабатывать нужный объем информации. Наличие инфраструктуры, обеспечивающей необходимый уровень отказоустойчивости и безопасности, является также базовым условием для развития "электронного правительства".
Задачами развития Единой транспортной среды государственных органов (далее – ЕТС ГО) являются:
1) увеличение собственных волоконно-оптических сегментов ЕТС ГО;
2) увеличение собственных спутниковых сегментов ЕТС ГО;
3) увеличение (развитие) магистральных каналов связи с использованием технологии DWDM;
4) рост количества пользователей (ГО, МИО, владельцев ОИ ЭП квазигосударственного сектора), подключенных к ЕТС ГО.
Ключевой показатель деятельности:
индекс доступности ЕТС ГО.
Ожидаемый результат:
наличие собственной телекоммуникационной сети, отвечающей современным техническим и законодательным требованиям, способной удовлетворить потребности ОИ ЭП;
бесперебойное функционирование ЕТС ГО;
расширение спектра предоставляемых оператором услуг посредством ЕТС ГО, повышение их качества и доступности для потребителей.
Цель 2. Развитие центров обработки данных общества
Центр обработки данных (далее – ЦОД) общества выполняет функции серверного центра государственных органов (далее – СЦ ГО), предназначенного для размещения в нем ОИ ЭП.
ЦОД является сложной инженерной системой, включающей комплекс IT-решений, высокотехнологичного оборудования и инженерных конструкций.
В реализацию Поручений Главы государства Касым-Жомарта Токаева касательно строительства ЦОДов АО "НИТ" планирует развивать производственные мощности СЦ ГО как на центральном, так и ЦОДы на региональных уровнях.
Задачи:

1) жаңа ДӨО пайдалануға беру және оларды Uptime Institute ұйымынан Tier 3 сәйкестігіне сертификаттау;
2) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында "ҰАТ" АҚ қолданыстағы серверлік үй-жайы (Астана қаласы) мен өңірлік серверлік үй-жайларды және олардың инженерлік жүйелерін жаңғырту;
3) коммерциялық ДӨО-дан көрсетілетін қызметтерді сатып алу арқылы Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес ЭҮ АО және олардың ЭАР резервтеуді қамтамасыз ету;
4) IaaS моделі бойынша АКҚ санының өсуі.
Қызметтің түйінді көрсеткіші:
ДӨО-ның қолжетімділік индексі.
Күтілетін нәтиже:
ЭҮ АО қажеттіліктерін қанағаттандыруға қабілетті, заманауи техникалық және заңнамалық талаптарға жауап беретін меншікті ДӨО-ның болуы;
ЭҮ АО үздіксіз жұмыс істеуі;
IaaS моделі бойынша АКҚ операторы ұсынатын көрсетілетін қызметтердің спектрін кеңейту.
3-мақсат. "Электрондық үкіметтің" бұлтты ақпараттық-коммуникациялық платформасын құру (дамыту)
Мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуді автоматтандыру ЭҮ АО құрудың, дамытудың басымдығын қамтамасыз етуді және бұлтты ЭҮ АКП-да АКҚ көрсетуді ескере отырып жүзеге асырылады.
Бұлтты ЭҮ АКП ЭҮ АО құрылатын (дамытылатын) және пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу мен тестілеудің өндірістік және технологиялық процесін ұйымдастыруға арналған, әзірлеу, тестілеу орталарын, бастапқы кодтар мен пайдалану репозиторийін қамтуға тиіс.
Міндеттер:
1) бұлтты ЭҮ АКП инфрақұрылымын өрістету және пайдалануға беру, оның ақпараттық қауіпсіздіктің талаптарына сәйкестігіне жыл сайын сынақтардан табысты өтуі;
2) жағдайлар жасау және DevSecOps әдіснамасын әзірлеу (дамыту), әзірлеуді (дамытуды) басқару, тестілеу, бастапқы кодтарды сақтау және бұлтты ЭҮ АКП-да ЭҮ АО орналастыру процестеріне енгізу;
3) PaaS моделі бойынша АКҚ санының өсуі.
Қызметтің түйінді көрсеткіші:
миграцияға жататын бұлтты ЭҮП АКП-да орналастырылған ЭҮ АО үлесі.
Күтілетін нәтиже:
ЭҮ АО құру және дамыту мерзімдерін қысқарту;
эргономиканың, үйлесімділіктің, сенімділік пен қауіпсіздіктің сапалы жаңа деңгейіне көше отырып, бұлтты ЭҮ АКП-да ЭҮ АО құру және дамыту жөніндегі процестердің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру;
бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған ЭҮ АО бағдарламалық қамтылымының эталондық бастапқы кодтарының орталықтандырылған сақтау орны;
отандық шешімдерді әзірлеуді және қазақстандық бағдарламалық қамтылымды әзірлеушілерді қолдау;
дайын (стандартты) шешімдерді әзірлеу, қайта пайдалану мерзімдерін қысқарту есебінен бюджет шығыстарын азайту.
2-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: мемлекеттік органдар автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырған, өмірдегі және бизнес-ахуалдар цифрландырылған кезде қоғамның рөлін арттыру
1-мақсат. Деректерді басқару

1) введение в эксплуатацию новых ЦОД и их сертификация на соответствие Tier 3 от организации Uptime Institute;
2) модернизация действующего серверного помещения АО "НИТ" (г. Астана), региональных серверных помещений и их инженерных систем с целью приведения их в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации;
3) обеспечение резервирования ОИ ЭП и их ЭИР в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации путем закупа услуг у коммерческих ЦОДов;
4) рост количества ИКУ по модели IaaS.
Ключевой показатель деятельности:
индекс доступности ЦОД.
Ожидаемый результат:
наличие собственного ЦОД, отвечающего современным техническим и законодательным требованиям, способной удовлетворить потребности ОИ ЭП;
бесперебойное функционирование ОИ ЭП;
расширение спектра услуг, предоставляемых Оператором ИКУ по модели IaaS.
Цель 3. Создание (развитие) облачной информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства"
Автоматизация деятельности государственного органа, в том числе государственных функций и оказание вытекающих из них государственных услуг, осуществляется с учетом обеспечения приоритетности создания, развития ОИ ЭП и оказания ИКУ на облачной ИКП ЭП.
Облачная ИКП ЭП предназначается для организации производственного и технологического процесса разработки и тестирования программного обеспечения создаваемых (развиваемых) и эксплуатируемых ОИ ЭП, должна включать среды разработки, тестирования, репозиторий исходных кодов и эксплуатации.
Задачи:
1) развертывание инфраструктуры и ввод в эксплуатацию облачной ИКП ЭП, успешное ежегодное прохождение ее испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
2) создание условий и внедрение методологии DevSecOps в процессы разработки (развития), управления разработкой (развитием), тестирования, хранения исходных кодов и размещения ОИ ЭП на облачной ИКП ЭП;
3) рост количества ИКУ по модели PaaS.
Ключевой показатель деятельности:
доля ОИ ЭП размещенных на облачной ИКП ЭП из подлежащих миграции.
Ожидаемый результат:
сокращение сроков создания и развития ОИ ЭП;
повышение эффективности и результативности процессов по созданию и развитию ОИ ЭП на облачной ИКП ЭП с переходом на качественно новый уровень их эргономичности, совместимости, надежности и защищенности;
централизованное хранилище эталонных исходных кодов программного обеспечения ОИ ЭП, размещенных на облачной ИКП ЭП;
поддержка разработок отечественных решений и казахстанских разработчиков программного обеспечения;
снижение бюджетных расходов за счет сокращения сроков разработки, переиспользование готовых (стандартных) решений.
Подраздел 2. Стратегическое направление: повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных
функций и вытекающих из них государственных услуг,
цифровизации жизненных и бизнес ситуаций
Цель 1. Управление данными

"Ақпараттандыру туралы" Заңның 13-бабының 16) тармақшасында бекітілген деректерді талдауды жүзеге асыру үшін "ҰАТ" АҚ электрондық ақпараттық ресурстарды жинау, өңдеу бойынша құзыретке ие бола отырып, МО-ға Big Data технологияларына негізделген талдамалық ақпаратты ұсынуға мүмкіндігі бар.
Бұл бағытты дамыту жасанды интеллект технологияларын және үлкен деректерді талдау бойынша жаңа шешімдерді енгізуге, сондай-ақ алтын жазбаларды (яғни, есепке алу объектісі туралы шынайы және өзекті ақпаратты) анықтау және өз функциялары шеңберінде кедергісіз пайдалану үшін барлық мемлекеттік органдарға алтын жазбаларды ұсыну мақсатында барлық ведомстволардан бірыңғай дерекқорға ақпарат жинауға арналған эталондық деректер қорын құруға кірісуге мүмкіндік береді. Эталондық дерекқорды ендіру бизнес-процестердің барлық құрамдас бөліктеріне, оның ішінде деректер көздеріне, деректердің авторлығына, сапасына, толықтығына және әлеуетті пайдаланылуына тұтас көзқарас береді және МО-мен өзара іс-қимылдың жаңа моделін құру мақсатында мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру және қызметтер көрсету кезінде ақпаратқа қол жеткізу қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Үлкен деректермен жұмыс саласындағы ТОП-5 жобаға енген (ADV Conference конференциясы, Вена-Аустрия, 2023 жылғы сәуір) және кәсіпқойлығы үшін Data Excellence Hero Award сыйлығына ұсынылған үлкен деректерді талдауды жүзеге асыратын "Smart Data Ukimet" жобасын іске асыру "ҰАТ" АҚ-ның осы бағыттағы жетістіктерінің бірі болып табылады.
Алдағы уақытта қоғам процестердің тиімділігін арттыру, оңтайландыру және көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту мақсатында өз қызметіне жасанды интеллект технологиясын ендіруді жоспарлап отыр. Жасанды интеллект (бұдан әрі – ЖИ) деректерді талдауды, шешімдер қабылдауды, пайдаланушылармен өзара іс-қимыл жасауды және бизнес-процестерді оңтайландыруды қоса алғанда, компания жұмысының әртүрлі аспектілерін автоматтандыру мен жақсарту үшін қолданылатын болады.
Қоғамда қолданылатын үлкен деректерді талдаумен қатар ЖИ халық үшін қызметтер мен сервистер көрсетудің адамға бағытталған тиімді моделінің форматын түпкілікті қалыптастырады, бұл азаматтардың сұратылатын е-көрсетілетін қызметтер мен смарт-сервистерді алу қажеттіліктерін неғұрлым нақтырақ қанағаттандыруға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, ЖИ технологиясын қолдану операциялық қызметтің тиімділігін арттыруға және мемлекеттік аппарат үшін шешімдер қабылдау тетігін ендіруге мүмкіндік береді.
ЖИ қолдануды заңдастыру және реттеу үшін күшті нормативтік-құқықтық базаны әзірлеу қажеттігі ЖИ технологиясын ендірумен қатар бірінші кезектегі міндет болып табылады.
Инновациялық технологияны ендіру процесі келесі қадамдарды қамтиды:
жасанды интеллектті қолданудың әлеуетті салаларын анықтау;
жасанды интеллектті оқыту үшін қажетті бастапқы деректерді жинау мен дайындау, машиналық оқыту модельдері мен алгоритмдерін әзірлеу;
міндеттерді автоматтандыру немесе оңтайландыру үшін жасанды интеллектті қолданатын БҚ әзірлеу және ендіру, сондай-ақ жасанды интеллектті қолданыстағы жүйелер мен процестерге интеграциялау;
негізгі тиімділік көрсеткіштері арқылы жасанды интеллектті ендіру нәтижелерін бағалау және алдыңғы әдістер мен жүйелермен салыстыру;
модельдер мен алгоритмдерді үнемі жаңартып отыру.
Міндеттер:

АО "НИТ", обладая компетенцией, закрепленной в подпункте 16) статьи 13 Закона "Об информатизации", по сбору, обработке электронных информационных ресурсов для осуществления аналитики данных, имеет возможность предоставлять ГО аналитическую информацию, основанную на технологиях Big data.
Развитие данного направления позволит внедрять технологии искусственного интеллекта и новых решений по аналитике больших данных, а также приступить к построению эталонных баз данных, которые предназначены для сбора информации со всех ведомств в единую базу данных с целью выявления золотых записей (то есть правдивой и актуальной информации об объекте учета) и предоставления золотых записей всем госорганам для беспрепятственного использования в рамках своих функций. Внедрение эталонных баз данных предоставит целостный взгляд на все составляющие бизнес-процессов, в том числе на источники данных, авторство, качество, полноту и потенциальное использование данных, и позволит обеспечить потребность доступа к информации при осуществлении государственных функций и предоставлении услуг с целью создания новой модели взаимодействия с ГО.
Одним из достижений АО "НИТ" в данном направлении является реализация проекта "Smart Data Ukimet", осуществляющего аналитику больших данных, который вошел в ТОП-5 проектов в сфере работы с большими данными (конференция ADV Conference, Вена-Австрия апрель 2023 года) и номинирован на премию Data Excellence Hero Award за профессионализм.
В дальнейшем общество планирует внедрять технологию искусственного интеллекта в свою деятельность с целью повышения эффективности, оптимизации процессов и улучшения качества предоставляемых услуг. Искусственный интеллект (далее – ИИ) будет применяться для автоматизации и улучшения различных аспектов работы компании, включая анализ данных, принятие решений, взаимодействие с пользователями и оптимизацию бизнес-процессов.
Наряду с применяемой в обществе аналитикой больших данных ИИ окончательно сформирует формат эффективной человекоцентричной модели оказания услуг и сервисов для населения, что позволит более точечно удовлетворить потребности граждан в получении запрашиваемых е-услуг и смарт-сервисов.
Помимо этого применение технологии ИИ позволит повысить эффективность операционной деятельности и внедрить механизм принятия решений для государственного аппарата.
Наравне с внедрением технологии ИИ первостепенной задачей становится необходимость разработки сильной нормативно-правовой базы для легализации и регулирования применения ИИ.
Процесс внедрения инновационной технологии будет включать в себя следующие шаги:
идентификация потенциальных областей применения искусственного интеллекта;
сбор и подготовка необходимых исходных данных для обучения искусственного интеллекта, разработка моделей и алгоритмов машинного обучения;
разработка и внедрение ПО, которое будет использовать искусственный интеллект для автоматизации или оптимизации задач, а также интеграция искусственного интеллекта в существующие системы и процессы;
оценка результатов внедрения искусственного интеллекта с помощью ключевых показателей эффективности и сравнение с предыдущими методами и системами;
постоянное обновление моделей и алгоритмов.
Задачи:

1) "Деректер – маңызды мемлекеттік актив" парадигмасында мемлекеттік деректерді басқару тәсілдерін дамыту (Open API);
2) мемлекеттік қызметтерді көрсету және мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру үшін мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды жинау мен пайдаланудың тиімділігін арттыру (CDC);
3) дата-өнімдерді қалыптастыру мақсатында мемлекеттік органдар үшін құралдар жасау;
4) барлық ведомстволардан түсетін ақпаратты бірыңғай дерекқорға шоғырландыру үшін эталондық дерекқор құру;
5) ЖИ құралдарын енгізу;
6) ЖИ қолдана отырып, жаңа өнімдер жасау.
7) ұлттық жасанды интеллект платформасын құру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) мемлекеттік органдар мен мемлекеттік функциялардың эталондық дерекқорын толықтыру;
2) құралдардың көмегімен жасалған дата-өнімдердің саны.
Күтілетін нәтиже:
мемлекеттік қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын деректердің эталондық жазбаларын жасау;
мемлекеттік басқаруда Data-driven decision making (үлкен деректерге негізделген басқару шешімдерін қабылдау) тәсілін енгізу;
деректерді басқаруға, олардың толықтығын, өзектілігін, қайшы келмеуін және байланыстылығын қоса алғанда, деректерді басқарудың орталықтандырылған тәсілін ендіру (оның ішінде эталондық деректермен);
деректердің қолжетімділігін қамтамасыз ету: жаңа деректер жиынтығын жариялау, жарияланған жиынтықтарды іздеу мүмкіндігі және оларға барынша аз мерзімде қол жеткізу құқығын алу;
ЖИ негізінде "ақылды" көрсетілетін қызметтер мен сервистерді іске асыру;
мемлекеттік басқарудың ең сұранысқа ие салаларында зияткерлік жүйелерді дамыту.
2-мақсат. ЭҮ АКП-да орналастырылған ЭҮ АО-ның сенімді және қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған ЭҮ АО-ны техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету бөлігінде қоғамның көрсетілетін қызметтерін дамыту және инциденттерді сапалы тергеп-тексеру, зиян келтіретін кодты талдау және анықтау, шабуылдарды ерте анықтау үшін жаңа қатерлерді анықтау есебінен олардың қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету, ЭҮ АКИ және МО АЖ жұмыс істеуі кезінде техникалық сүйемелдеу және инциденттерді жою жөніндегі операциялық процестерді жетілдіру билік органдарының өздеріне бекітілген функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырудағы қоғамның рөлін арттыруға, өмірдегі және бизнес ахуалдарды цифрландыруға мүмкіндік береді. "ҰАТ" АҚ ұсынылатын қызметтерді оңтайландыруды, жүйелер мен сервистердің қолжетімділігіне тәулік бойғы мониторингті, сондай-ақ пікірлер мен ұсыныс-тілектерді талдау арқылы клиенттермен кері байланысты қамтамасыз етеді.
Міндеттер:

1) развитие подходов управления государственными данными в парадигме "Данные – важный государственный актив" (Open API);
2) повышение эффективности сбора и использования государственных электронных информационных ресурсов для предоставления государственных услуг и осуществления государственных функций (CDC);
3) создание инструментария для государственных органов с целью формирования дата-продуктов;
4) построение эталонных баз данных для консолидации информации со всех ведомств в единую базу данных;
5) внедрение инструментов ИИ;
6) создание новых продуктов с применением ИИ;
7) создание национальной платформы искусственного интеллекта.
Ключевые показатели деятельности:
1) наполнение эталонной базы данных государственных органов и государственных функций;
2) количество дата-продуктов, созданных с помощью инструментария.
Ожидаемый результат:
создание эталонных записей данных, используемых для оказания государственных услуг;
внедрение подхода Data-driven decision making (принятие управленческих решений, основанных на больших данных) в государственном управлении;
внедрение централизованного подхода к управлению данными, контроля качества данных, включая их полноту, актуальность, непротиворечивость и связность (в том числе с эталонными данными);
обеспечение доступности данных: возможность публикации новых наборов данных, поиска опубликованных наборов и получение права доступа к ним в минимальные сроки;
реализация "умных" услуг и сервисов на основе ИИ;
развитие интеллектуальных систем в самых востребованных сферах государственного управления.
Цель 2. Обеспечение надежного и безопасного функционирования ОИ ЭП, размещенных на ИКП ЭП
Развитие услуг общества в части обеспечения технического сопровождения ОИ ЭП, развернутых на облачной ИКП ЭП, и обеспечение их безопасного функционирования за счет качественного расследования инцидентов, анализа и выявления вредоносного кода, выявления новых угроз для раннего обнаружения атак, совершенствование операционных процессов по техническому сопровождению и устранению инцидентов при функционировании ИКИ ЭП и ИС ГО позволят повысить роль общества при реализации органами власти закрепленных за ними функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес ситуаций.
АО "НИТ" обеспечит оптимизацию предлагаемых услуг, круглосуточный мониторинг доступности систем и сервисов, а также обратную связь с клиентами путем анализа отзывов и пожеланий.
Задачи:

1) бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған ЭҮ АО сүйемелдеу желісінің тиімді жұмысын қамтамасыз ету;
2) ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) АЖ мен БӨ, оның ішінде бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған өнімдердің қолжетімділігі;
2) ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығының қолжетімділігі;
3) "ҰАТ" АҚ-ның көрсетілетін қызметтерін алушылардың қанағаттану деңгейі.
Күтілетін нәтиже:
ЭҮ АО жұмыс істеуінің тұрақтылығын арттыру;
ЭҮ АКИ жұмыс істеуінің тиімділігін арттыру;
ЭҮ АО қолжетімсіздігі тәуекелдерін төмендету;
тұтынушылардың "ҰАТ" АҚ ұсынатын көрсетілетін қызметтерге қанағаттану деңгейін арттыру.
3-мақсат. Электрондық форматта көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру
Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2020 жылғы 1 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауында Үкіметке азаматтардың мемлекеттік қызметтерді алу рәсімдерін толық цифрландыру тапсырылды.
Ол үшін қызметтер көрсеткен кезде барлық көрсетілетін қызметтерді автоматтандыруға, ортақ арналы болуға ұмтылу, ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауда және азаматтармен қарым-қатынас кезінде қағаз тасығыштарды пайдаланудан бас тартуға ұмтылу, ақпараттың цифрлық расталуын қамтамасыз ету қажет.
Сонымен қатар "өмірдегі ахуалдар" негізінде көрсетілетін қызметтерді саралау проактивті ғана емес, сонымен қатар қазіргі өмір салтына мейлінше лайықты композиттік қызметтерді көрсетуге көмектеседі. Деректерді талдау және жасанды интеллект технологияларын қолдану смарт-көрсетілетін қызметтерді жасауға бастама болады.
Сондай-ақ Digital Bridge халықаралық форумының пленарлық сессиясында сөйлеген сөзінде Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаев Қазақстанның цифрлық трансформациядағы бес басымдығын атап өтті, адамға бағдарлануды дамыту солардың бірі ретінде белгіленді. Осы тапсырманы іске асыру тұрғысынан "ҰАТ" АҚ үшін көрсетілетін қызметтер мен сервистердің инклюзивтілігін бағалау кезінде халықтың барлық санаттарының сұраныстары мен мүдделерін ескеру маңызды. Бұл бір жағынан алынған қызметтердің сапасын бағалау үшін және екінші жағынан көрсетілетін қызметтер мен сервистердің азаматтардың сұраныстарына сәйкестігін түсіну үшін деректерді жинау және талдау процестеріне халықтың қатысуы арқылы мүмкін болады.
Заманауи тенденциялар мобильді технологиялардың бар жаһанда пайдаланылуына, смартфондардың жаппай енуіне әкелуде. Барлық көрсетілетін қызметтерді мобильді форматта ұсыну жеке бағыт болады. Осылайша, пайдаланушылардың ұтқырлығы мен көрсетілетін қызметтерді алу кезіндегі ыңғайлылық артады.
Халықтың электрондық сервистермен өзара іс-қимылын оңайлату үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер деңгейінде және жеке бизнесте жеке тұлғаларды тану мен сәйкестендірудің заманауи және перспективалы технологиялары кеңінен қолданылатын болады.
"ҰАТ" АҚ-на сенімгерлік басқаруға берілген "электрондық үкіметтің" ақпараттық жүйелері мен компоненттерін дамыту мүмкіндігі көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға қосымша серпін болып табылады. Бұл міндет 2021 жылы бекітілген "электрондық үкіметтің" компоненттерін (ЭҮП, ЭҮШ, ЭҮТШ, ББ, ЕЛ МДБ, "Мобильді үкімет") дамыту тұжырымдамасы шеңберінде іске асырылады.
Міндеттер:
1) "электрондық үкімет" порталын сүйемелдеу мен дамыту;
2) мобильді шешімдерді дамыту;
3) мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде инклюзия қағидатын ендіру;
4) көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау мониторингін автоматтандыру және көрсетілетін қызметті алушылармен кері байланысты ұйымдастыруды жетілдіру;
5) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын жетілдіру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) халықтың өз бетінше алынған электрондық көрсетілетін қызметтердің сапасына қанағаттану деңгейі;
2) мобильді форматта қолжетімді цифрлық көрсетілетін қызметтердің үлесі.
Күтілетін нәтиже:
мемлекеттік қызметтер көрсету процесінде қатынас жасауды барынша азайту;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға жұмсалатын уақыт пен шығындарды қысқарту;
мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерін бұзу санын азайту;
мемлекеттік көрсетілетін қызметті тәуліктің кез келген уақытында онлайн режимде алу;
азаматтарға арналған SuperApp қағидаты бойынша мобильді қосымшаны іске қосу;
мемлекеттік қызметтер көрсетудің ортақ арналы болуын дамыту.
3-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: қоғам қызметі тиімділігінің және іскерлік бедел деңгейінің өсуі
1-мақсат. "ҰАТ" АҚ HR-брендінің танымалдығы мен тартымдылығын арттыру
"ҰАТ" АҚ талантты жастар мен деңгейі жоғары мамандар үшін тартылыс және нетворкинг орталығына айналуға ұмтылады. Компанияны технологиялық көшбасшы ретінде позициялау үшін адами ресурстарды басқару тәсілдері қайта қаралады. "ҰАТ" АҚ қызметкерлері компанияның басты құндылығы болып табылатындықтан, қоғамның цифрлық трансформациясын жүргізу арқылы жаңа корпоративтік мәдениет әзірленіп, енгізілетін болады.
Қоғамның цифрлық трансформациясы – қоғамның бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған және цифрлық технологияларды ендіру, деректер негізінде басқару, кадрларды, құзыреттер мен мәдениетті дамыту, сондай-ақ басқарудың заманауи тәсілдері арқылы экономикалық тиімділік өлшемшарттарына жауап беретін қоғамның бизнес-моделін, өнімдері мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ бизнес-процестерін кешенді қайта құру.
Басқа АКТ-компаниялармен бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ жоғары білікті қызметкерлерді тарту және ұстап қалу үшін "ҰАТ" АҚ жұмыс беруші ретінде әлеуметтік пакетті жетілдіру және еңбек жағдайын жақсарту, оның ішінде ЕТҚ-ны ұлғайту, IT-саласының алып компанияларына ұқсас жайлы офис ұсыну, қоғамның қызметтік тұрғын үйін беру, қызметкерлерді ерікті медициналық сақтандыру және басқа да ынталандыру тетіктері бағытында жұмыс істейді.
"ҰАТ" АҚ-ның жағымды бейнесін қалыптастыру және оның беделін арттыру мақсатында IT-компанияның SMM-трендтерін және мақсатты аудиториямен, атап айтқанда қазіргі қызметкерлермен және студенттермен, сондай-ақ әлеуетті қызметкерлермен тұрақты коммуникацияларды ескере отырып, кешенді іс-шаралар өткізу арқылы "ҰАТ" АҚ брендін қалыптастыруды және ілгерілетуді қамтамасыз ету қажет.
Сондай-ақ "ҰАТ" АҚ жұмысының тиімділігін арттыру, корпоративтік басқарудың даму деңгейін айқындау, акционерлердің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында корпоративтік басқаруды бағалау жүргізілетін болады.
Міндеттер:
1) персоналды ынталандырудың икемді құралдарын қалыптастыру;
2) қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
3) нақты позицияларға "таланттар (мирасқорлар) пулын" қалыптастыру;
4) үздік мамандарды тарту, жас таланттарды қолдау саясатын ендіру;
5) HR-талдауды жүргізу;
6) әлеуметтік пакетті жақсарту;
7) жұмыс беруші ретінде қоғам брендінің имиджін және танымалдығын арттыру;
8) "ҰАТ" АҚ жаңа брендін БАҚ-та, әлеуметтік медиада, кәсіптік қоғамдастықтар мен қауымдастықтарда ілгерілету, бұл компанияның іскерлік беделін арттыруға ықпал етеді;
9) қоғамның имиджін белсенді ынталандыру және компанияның беделін, оның ішінде нысаналы бұқара топтардың санасында дербес көп өнімді бренд ретінде нығайту жөніндегі іс-шараларды өткізу, барлық нысаналы аудиториялармен тығыз өзара іс-қимыл жасау.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін арттыру;
2) персоналдың қанағаттану деңгейі;
3) корпоративтік басқару рейтингі.
Күтілетін нәтижелер:
жобалық командаларды қалыптастыру және трансформациялау офисі, өзара іс-қимылдың жаңартылған моделін іске қосу;
"ҰАТ" АҚ-ның Қазақстандағы үздік корпоративтік мәдениеті бар компания ретінде позициялануы;
"ҰАТ" АҚ-ның Қазақстанның АКТ-нарығындағы үздік жұмыс беруші ретіндегі беделін арттыру және қолдап отыру;
"ҰАТ" АҚ ішкі тиімділігі мен басқару жүйесін арттыру;
IT-мамандардың кәсіпқойлығы мен құзыреттілігін арттыру.
2-мақсат. Кірістердің өсуі және қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету
"ҰАТ" АҚ-ның қаржылық тұрақтылығы меншікті айналым капиталының болуымен, активтер мен пассивтерді тиімді басқарумен, материалдық-өндірістік қорлармен қамтамасыз етілумен, сондай-ақ іске асырылатын қызметтердің кірістілігімен айқындалады.
"ҰАТ" АҚ кірістердің өсуін арттыру және қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету мақсатында мыналарды қамтамасыз етуді жоспарлап отыр:
қаржыны басқару, сатып алуды жүргізу және шарттар жасасу бойынша бизнес-процестерді, тәуекел-менеджмент жүйесін жетілдіру арқылы шығындарды азайту және пайданы арттыру, бұл компанияның орнықты қаржылық дамуына әсер ететін күтілген және қолайсыз факторларды болғызбауға мүмкіндік береді;
компания қызметінің кірісті және шығынды бағыттарын айқындауға және құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлері мен басшыларының түпкілікті нәтижеге ынтасын жоғарлатуға және компанияның кірістілігін арттыруға мүмкіндік беретін бөлек басқарушылық есепке алуды ендіру;
өндірістік және әкімшілік-басқару шығыстарын талдау арқылы кірістер мен шығыстар теңгерімін сақтай отырып, бюджеттің шығыс бөлігін және қаржылық рәсімдерді оңтайландыру;
бірлескен бағдарламаларды (гранттық қолдауды, жеңілдікті кредиттік бағдарламаларды тарту) іске асыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарымен, инвестициялық қорлармен және басқа да даму институттарымен ынтымақтастық орнату арқылы сыртқы қаржыландыру көздерін тарту.
Іске асырылып жатқан іс-шаралар "ҰАТ" АҚ-ға өзінің нарықтық құнын және технологиялық жағынан дамыған тиімділігі жоғары компания ретінде инвесторлар үшін тартымдылығын арттыруға мүмкіндік береді.
Міндеттер:
1) кірістерді, шығыстарды және іске қосылған активтерді бөлек есепке алуды ендіру, көрсетілетін қызметтердің рентабельділігін айқындау;
2) бюджеттің шығыс бөлігін қысқарту, қаржылық рәсімдерді оңтайландыру;
3) инвестициялық жобаларға (гранттар, сыртқы инвестициялар және т.б.) қаржыландырудың жаңа көздерін тарту.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) рентабельділік;
2) өндірістік персоналдың 1 қызметкеріне шыққандағы еңбек өнімділігі;
3) негізгі капиталға меншікті инвестициялардың көлемі.
Күтілетін нәтижелер:
таза пайданы ұлғайту;
бюджет қаражатын жоспарлау мен бөлудің сапалы жүйесі бар кірістілігі жоғары және шығынсыз компанияға айналу.
3-мақсат. Экспорт
Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2023 жылғы 1 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауында 2026 жылға қарай IT-қызметтер экспортының деңгейін бір миллиард АҚШ долларына дейін жеткізу тапсырылды, сондай-ақ Қазақстанның "электрондық үкіметтің" даму индексі бойынша жоғары деңгейге қол жеткізгені атап өтіледі. "Электрондық үкіметтің" ұлттық операторы бола отырып, компания өз тәжірибесімен, құзыреттерімен бөлісуге және ендіруге арналған дайын шешімдер ретінде е-Gov компоненттерін шетелде ілгерілетуге ниетті.
Жоғарыда көрсетілген тапсырманы орындау үшін компания қоғамның IT-шешімдерін әлемдік стандарттар мен сұраныстарға сай келетін дайын өнімдерге салу арқылы "ҰАТ" АҚ құзыреттерін танымал етуге және ілгерілетуге, сондай-ақ нақты нысаналы тапсырыс беруші елдердің АКТ және "электрондық үкіметінің" даму деңгейін айқындау бойынша өткізу нарықтарын талдауға бағытталған экспорт жөніндегі қызметті жүзеге асыратын болады.
Осы бағыттағы жұмыстың нәтижелілігі үшін тиімді халықаралық өзара іс-қимыл жүргізу, шет елдермен және ұйымдармен озық тәжірибе алмасу, халықаралық бейінді IT форумдар мен іс-шараларға қатысу, сондай-ақ қоғамның көрсетілетін қызметтерін нысаналы елдерде локальды ілгерілету үшін әлемдік жетекші АКТ-көшбасшылармен өзара іс-қимылды жолға қою және ұзақ мерзімді қатынастар құру талап етіледі.
Міндеттер:
1) шетелде әлеуетті тапсырыс берушілер үшін қоғамның перспективалы экспортқа бағдарланған IT-өнімдерін ілгерілету;
2) белгілі бір тапсырыс берушінің әрбір сұранысы үшін өнімдерді ұсыну және ыңғайластыру;
3) қоғам өнімдерін ілгерілету және әлемдік аренада имиджін арттыру мақсатында халықаралық іс-шараларға қатысу;
4) басқа елдерге ілгерілету арнасы ретінде дүниежүзілік ұйымдармен ұзақ мерзімді әріптестік қатынастар құру, келісімдер/меморандумдар жасасу.
Қызметтің түйінді көрсеткіші:
қоғамның шет елдер мен ұйымдар пайдаланатын IT-шешімдерінің саны.
Күтілетін нәтижелер:
халықаралық әріптестер/тапсырыс берушілер тізімін кеңейту (халықаралық ұйымдар, елдердің үкіметтері және бизнес);
әлемдік аренада "ҰАТ" АҚ бәсекеге қабілеттілігін арттыру;

1) обеспечение эффективной работы линий сопровождения ОИ ЭП, развернутых на облачной ИКП ЭП;
2) обеспечение непрерывного функционирования оперативного центра информационной безопасности.
Ключевые показатели деятельности:
1) доступность ИС и ПП, в том числе размещенных на облачной ИКП ЭП;
2) доступность оперативного центра информационной безопасности;
3) уровень удовлетворенности услугополучателей АО "НИТ".
Ожидаемый результат:
повышение стабильности функционирования ОИ ЭП;
повышение эффективности функционирования ИКИ ЭП;
снижение рисков недоступности ОИ ЭП;
повышение удовлетворенности потребителей услугами, предоставляемых АО "НИТ".
Цель 3. Повышение качества услуг в электронном формате
В Послании Главы государства Касым-Жомарта Токаева народу Казахстана от 1 сентября 2020 года Правительству поручено полностью оцифровать процедуры получения гражданами государственных услуг.
Для этого нужно стремиться к автоматизации всех услуг, омниканальности при оказании услуг, отказу от использования бумажных носителей в межведомственном взаимодействии и при общении с гражданами, обеспечить цифровое подтверждение информации.
Помимо этого ранжирование услуг на основании "жизненных ситуаций" помогает оказывать не только проактивные, но и композитные услуги, которые являются наиболее подходящими для нынешнего образа жизни. Применение технологий аналитики данных и искусственного интеллекта положит начало для создания смарт-услуг.
Также во время выступления на пленарной сессии Международного форума Digital Bridge 2022 Глава государства Касым-Жомарт Токаев подчеркнул пять приоритетов Казахстана в цифровой трансформации, одним из которых было обозначено развитие человекоцентричности. С точки зрения реализации данного поручения при оценке инклюзивности услуг и сервисов для АО "НИТ" важно учитывать потребности и интересы всех слоев населения. Это становится возможным посредством вовлеченности населения в процессы сбора и аналитики данных с одной стороны для оценки качества полученных услуг и с другой стороны для понимания соответствия услуг и сервисов запросам граждан.
Современные тенденции ведут к глобальному использованию мобильных технологий, смартфонизации. Отдельным направлением будет предоставление всех услуг в мобильном формате. Так повысятся мобильность пользователей и удобство при получении услуг.
Для упрощения взаимодействия населения с электронными сервисами будут широко применяться современные и перспективные технологии распознавания и идентификации физических лиц на уровне государственных услуг и в частном бизнесе.
Дополнительным толчком к повышению качества оказываемых услуг представляется возможность развития информационных систем и компонентов "электронного правительства", переданных в доверительное управление АО "НИТ". Данная задача реализуется в рамках концепции развития компонентов "электронного правительства" (ПЭП, ШЭП, ПШЭП, ОП, ГБД ЕЛ, "Мобильное правительство"), утвержденной в 2021 году.
Задачи:
1) сопровождение и развитие портала "электронного правительства";
2) развитие мобильных решений;
3) внедрение принципа инклюзии при оказании государственных услуг;
4) автоматизация мониторинга контроля качества оказываемых услуг и совершенствование организации обратной связи с услугополучателями;
5) совершенствование информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
Ключевые показатели деятельности:
1) уровень удовлетворенности населения качеством самостоятельно полученных электронных услуг;
2) доля цифровых услуг, доступных в мобильном формате.
Ожидаемый результат:
минимизация контактов в процессе оказания государственных услуг;
сокращение время и затрат на получение государственных услуг;
снижение количества нарушения сроков предоставления государственных услуг;
получение государственной услуги в любое время суток в онлайн-режиме;
запуск мобильного приложения по принципу SuperApp для граждан;
развитие омниканальности оказания государственных услуг.
Подраздел 3. Стратегическое направление: Рост эффективности деятельности общества и уровня деловой репутации
Цель 1. Повышение узнаваемости и привлекательности
HR-бренда АО "НИТ"
АО "НИТ" стремится стать центром притяжения и нетворкинга для талантливой молодежи и специалистов высокого уровня. Для позиционирования компании, как технологического лидера, будут пересмотрены подходы к управлению человеческими ресурсами. Так как сотрудники АО "НИТ" являются главной ценностью компании, будет разработана и внедрена новая корпоративная культура путем проведения цифровой трансформации общества.
Цифровая трансформация общества – комплексное преобразование бизнес модели, продуктов и услуг, а также бизнес-процессов общества, направленное на рост конкурентоспособности общества и отвечающее критерию экономической эффективности путем внедрения цифровых технологий, управления на основе данных, развития кадров, компетенций и культуры, а также современных подходов к управлению.
В целях обеспечения конкурентоспособности с другими ИКТ-компаниями, а также для привлечения и удержания высококвалифицированных сотрудников АО "НИТ" в качестве работодателя будет работать над совершенствованием социального пакета и улучшением условий труда, в том числе увеличением ФОТ, предоставлением комфортабельного офиса по аналогии с компаниями-гигантами IT-отрасли, предоставлением служебного жилья общества, добровольным медицинским страхованием работников и другими механизмами мотивации.
С целью создания позитивного образа АО "НИТ" и повышения его репутации необходимо обеспечить построение и продвижение бренда АО "НИТ" путем проведения комплексных мероприятий, учитывая SMM-тренды IT-компании и постоянных коммуникаций с целевой аудиторией, а именно с действующими сотрудниками и студентами, а также потенциальными сотрудниками.
Также в целях повышения эффективности работы АО "НИТ", определения уровня развития корпоративного управления, защиты прав и интересов акционеров будет проводиться оценка корпоративного управления.
Задачи:
формирование гибких инструментов мотивации персонала;
повышение квалификации работников;
формирование "пула талантов (преемников)" на конкретные позиции;
внедрение политики привлечения лучших специалистов, поддержки молодых талантов;
ведение HR-аналитики;
улучшение социального пакета;
повышение имиджа и узнаваемости бренда общества в качестве работодателя;
продвижение нового бренда АО "НИТ" в СМИ, социальных медиа, профессиональных сообществах и ассоциациях, что способствует повышению деловой репутации компании;
проведение мероприятий по активному стимулированию имиджа общества и укреплению репутации компании, в том числе как самостоятельного многопродуктового бренда в массовом сознании целевых групп, тесное взаимодействие со всеми целевыми аудиториями.
Ключевые показатели деятельности:
увеличение доли женщин на уровне принятия решений;
уровень удовлетворенности персонала;
рейтинг корпоративного управления.
Ожидаемые результаты:
формирование проектных команд и офис трансформации, запуск обновленной модели взаимодействия;
позиционирование АО "НИТ" как компании с лучшей корпоративной культурой в Казахстане;
повышение и поддержание репутации АО "НИТ", как лучшего работодателя на ИКТ-рынке Казахстана;
повышение внутренней эффективности и системы управления АО "НИТ";
повышение уровня профессионализма и компетенций IT-специалистов.
Цель 2. Рост доходов и обеспечение финансовой устойчивости
Финансовая стабильность АО "НИТ" определяется наличием собственного оборотного капитала, эффективным управлением активами и пассивами, обеспечением материально-производственными запасами, а также доходностью реализуемых услуг.
В АО "НИТ" с целью повышения роста доходов и обеспечения финансовой устойчивости планируют обеспечить:
снижение убытков и повышение прибыли путем совершенствования бизнес-процессов по управлению финансами, проведению закупок и заключению договоров, системы риск-менеджмента, что позволит избежать непредвиденных и неблагоприятных факторов, которые влияют на устойчивое финансовое развитие компании;
внедрение раздельного управленческого учета, что позволит определить доходные и убыточные направления деятельности компании и повысить мотивацию сотрудников и руководителей структурных подразделений на конечный результат и повышение доходности компании;
оптимизацию расходной части бюджета и финансовых процедур с сохранением баланса доходов и расходов путем анализа производственных и административно-управленческих расходов;
привлечение внешних источников финансирования путем установления сотрудничества с международными финансовыми организациями, инвестиционными фондами и другими институтами развития для реализации совместных программ (привлечение грантовой поддержки, льготных кредитных программ).
Реализуемые мероприятия позволят АО "НИТ" повысить свою рыночную стоимость и привлекательность для инвесторов в качестве высокоэффективной технологически развитой компании.
Задачи:
внедрение раздельного учета доходов, расходов и задействованных активов, определение рентабельности услуг;
сокращение расходной части бюджета, оптимизация финансовых процедур;
привлечение новых источников финансирования к инвестиционным проектам (гранты, внешние инвестиции и др.).
Ключевые показатели деятельности:
рентабельность;
производительность труда на 1 работника производственного персонала;
объем собственных инвестиций в основной капитал.
Ожидаемые результаты:
увеличение чистой прибыли;
становление высокодоходной и безубыточной компанией с качественной системой планирования и распределения бюджетных средств.
Цель 3. Экспорт
В послании Главы государства Касым-Жомарта Токаева народу Казахстана от 1 сентября 2023 года поручено довести уровень экспорта IT-услуг до 1 млрд долларов США к 2026 году, а также отмечается, что Казахстан уже достиг высокого уровня по индексу развития "электронного правительства". Будучи национальным оператором "электронного правительства" компания намерена делиться своим опытом, компетенциями и продвигать компоненты e-Gov как готовые решения для внедрения за рубеж.
Во исполнение вышеуказанного поручения компанией будет осуществляться деятельность по экспорту, направленная на популяризацию и продвижение компетенций АО "НИТ" путем упаковки IT-решений общества в готовые продукты под мировые стандарты и запросы, а также анализ рынков сбыта по определению уровня развитости ИКТ и "электронного правительства" конкретных целевых стран-заказчиков.
Для результативности работы в данном направлении потребуются налаживание взаимодействия и построение долгосрочных отношений с ведущими мировыми ИКТ-лидерами для проведения эффективной международной стратегии взаимодействия, обмена передовым опытом с зарубежными странами и организациями, принятия участия в международных профильных IT форумах и мероприятиях, а также локальным продвижением услуг общества в целевых странах.
Задачи:
продвижение перспективных экспортоориентированных IT-продуктов общества для потенциальных заказчиков за рубежом;
упаковка продуктов и кастомизация под каждый запрос определенного заказчика;
участие в международных мероприятиях в целях продвижения продуктов общества и повышения имиджа на мировой арене;
построение долгосрочных партнҰрских отношений, заключение соглашений/меморандумов со всемирными организациями, как канал продвижения в другие страны.
Ключевой показатель деятельности:
количество используемых IT-решений общества зарубежными странами и организациями.
Ожидаемые результаты:
расширение списка международных партнеров/заказчиков (международные организации, правительства стран и бизнесы);
повышение конкурентоспособности АО "НИТ" на мировой арене;

2026 жылға қарай IT-қызметтер экспортының жалпы көлемін 1 млрд АҚШ долларына дейін ұлғайту жөніндегі жалпыелдік нысаналы индикаторға қол жеткізуге үлес.
4-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттарын іске асырған кездегі тәуекелдерді басқару жүйесі
"ҰАТ" АҚ қызметтің стратегиялық бағыттарын іске асыру кезіндегі тәуекелдерді басқару жүйесі осы Даму жоспарына 1-қосымшада баяндалған.
2024 – 2033 жылдарға арналған "ҰАТ" АҚ қызметінің түйінді көрсеткіштері осы Даму жоспарына 2-қосымшада баяндалған.
Қызметтің негізгі көрсеткіштерін есептеу әдістемесі осы Даму жоспарына 3-қосымшада ұсынылған.
"ҰАТ" АҚ стратегиялық картасы осы Даму жоспарына 4-қосымшада баяндалған.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар"
акционерлік қоғамының
2024 – 2033 жылдарға
арналған даму жоспарына
1-қосымша
Қызметтің стратегиялық бағыттарын іске асыру кезіндегі тәуекелдерді басқару жүйесі
"ҰАТ" АҚ-ның 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру барысында алдын алу шараларын, сондай-ақ осындай тәуекелдердің басталуынан болатын салдарды азайтатын іс-қимылдар қабылдауды талап ететін тәуекелдердің туындауы ықтимал:
Р/с
Тәуекелдің немесе қауіптің атауы
Тәуекелдің салдары
Тәуекелдің алдын алу шаралары
Тәуекел туындаған кезде ден қою жөніндегі
іс-шаралар
1
2
3
4
5
1-стратегиялық бағыт. "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту
1
Бюджетті секвестрлеу және МО-ның ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға шығыстарын қысқарту/жою
Клиенттер санының азаюы, АК-қызметтер көрсетуден түсетін жоспарлы кірістердің азаюы
Уәкілетті органның сатып алынатын АК- көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша бюджеттік өтінімдер мен негіздемелер дайындауына қатысу, көрсетілетін қызметтерді алушылар нарығына тұрақты негізде талдау жүргізу, МО-мен тиімді өзара іс-қимыл жасау
Шығыстарды оңтайландыру, жоспарлау жүйесінің сапасын арттыру және балама кіріс көздерін іздеу
2
Бөгде байланыс операторларының қызметтер көрсету шарттарын, сапасы мен құнын өзгертуі
Байланыс арналарын жалға алу құнынын артуы, олардың өткізу қабілеті мен қолжетімділігінің нашарлауы, АК-инфрақұрылымына қолжетімділік деңгейінің және "ҰАТ" АҚ көрсететін АК-қызметтер сапасының төмендеуі
Әріптес-бөгде байланыс операторларымен тиімді өзара іс-қимыл жасау, бөгде байланыс операторларының байланыс арналарын жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынуы бойынша шарттар мен техникалық ерекшеліктерді сапалы дайындау, резервтік байланыс арналарын пайдалану, тарифтерді, бөгде операторлардың байланыс арналарының өткізу қабілеті мен қолжетімділігін ескере отырып, МО БКО-ның оңтайлы желісін қалыптастыру, МО БКО-ның меншікті желісін дамыту
Жедел ден қою жоспарын іске асыру, даулы мәселелер туындаған кезде "ҰАТ" АҚ мүдделерін қорғау үшін заңды шараларды пайдалану
3
Заманауи қылмыстық кибертоптардың және шетелдік барлау қызметтерінің іс-қимылдарына байланысты АҚ саласындағы киберқауіптер мен кибершабуылдар санының өсуі
АЖ "ҰАТ" АҚ сүйемелдейтін деректер тұтастығының, құпиялылығының, қолжетімділігінің бұзылуы, АҚ шарттары мен талаптарының бұзылуы, МО және оның көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар арасындағы беделдің нашарлауы, МО атынан тапсырыс берушілердің айыппұл санкциялары, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қауіп-қатер
АҚ қамтамасыз ету орталығын құру, киберқауіпсіздіктің негізгі бағыттары бойынша "ҰАТ" АҚ АҚ блогы мамандарының біліктілігін арттыру (қорғалуды тестілеу, инциденттерді басқару, жаңа буындағы желілік қауіпсіздік, нысаналы шабуылдарға қарсы іс-қимыл, криминалистикалық форензика, реверс-инженерия); осал тұстарды өз күштерімен анықтау; осал тұстарды анықтау бойынша сыртқы ұйымдармен (оның ішінде "МТҚ" РМК) тиімді өзара іс-қимыл жасау; осал тұстарды жою жөнінде шаралар қабылдау
АҚ бұзылуы инциденттерінің және киберқауіптердің қайталануын болғызбау жөнінде шаралар қабылдау, алдын алу шараларын жүргізу
4
АК-инфрақұрылымының АК-көрсетілетін қызметтерді ұсынуға техникалық жағынан дайын болмауы
АК-көрсетілетін қызметтер сапасының нашарлауы, көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлемін көрсету мүмкіндігінің болмауы, МО мен оның көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар арасында беделдің нашарлауы, МО атынан тапсырыс берушілерден айыппұл санкциялары
"Электрондық үкіметтің" қолданыстағы АК-инфрақұрылымын зерттеп-қарау, зерттеп-қарауды талдау нәтижелері бойынша сәйкессіздіктерді жою
АК-инфрақұрылымы параметрлерінің анықталған сәйкессіздіктерін жою, сәйкессіздіктердің қайталануына жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік органдардың автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асыруы, өмірлік және бизнес ахуалдарды цифрландыру кезінде қоғамның рөлін арттыру
5
B2B нарығы үшін қате маркетингтік / тарифтік саясатты қабылдау
Тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің/жұмыстардың төмендетілген/жоғарылатылған құнымен және жаңа клиенттердің тартылуымен байланысты инвестициялық жобалардың жоспарлы көрсеткіштеріне қол жеткізбеу
АК-көрсетілетін қызметтер нарығын зерттеу және талдау, жеке АКТ-компаниялармен коммуникациялар орнату, бәсекелес компаниялардың ұсыныстарын мониторингтеу
Бекітілген есеп-қисаптарды қайта қарау. Нарықты трансформациялау жағдайында "ҰАТ" АҚ ұсынысын/қызметін қайта бағдарлау. Маркетингтік / тарифтік саясатты жетілдіру
6
IT-қоғамдастықтың "ҰАТ" АҚ көрсетілетін қызметтеріне қызығушылығының болмауы
"ҰАТ" АҚ іскерлік беделінің нашарлауы, нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізбеу
Нарықты зерттелетін кезеңдегі (қазіргі сәт) көрсетілетін қызметтерге нақты қажеттілік тұрғысынан талдау
Маркетингтік науқанды жандандыру, "ҰАТ" АҚ қызметінің таңдалған бағдарына түзетулер енгізу
7
Күтілетін көлемде АК-көрсетілетін қызметтерге сұраныстың болмауы
АК-көрсетілетін қызметтерді ұсынудан түсетін жоспарлы кірістердің төмендеуі
Ақпараттандырудың сервистік моделінің жаңашылдығына байланысты тәуекелдерді ескере отырып, АК-көрсетілетін қызметтердің қажеттілігіне талдау жүргізу, шығыстарды жоспарлау
АК-көрсетілетін қызметтердің тізбесін қайта қарау, жаңа АК- көрсетілетін қызметтерді құру мәселесін пысықтау
3-стратегиялық бағыт. Қоғам қызметінің тиімділігін және іскерлік бедел деңгейін арттыру
8
Белгіленген стандарттар мен Корпоративтік басқару/ корпоративтік этика кодексін бұзу
Қабылданатын басқарушылық шешімдер сапасының, мүдделі тараптар тарапынан сенімнің төмендеуі
Жалғыз акционердің ұсынымдары негізінде корпоративтік басқару жүйесін жақсарту жөніндегі іс-шараларды іске асыру, оның ішінде:
Директорлар кеңесінің тәуелсіз мүшелеріне қойылатын талаптарды және олардың қызметін ынталандыруды арттыру;
корпоративтік басқару саласындағы ішкі құжаттар мен бизнес-процестерді жетілдіру; ішкі аудит қызметінің жұмысын күшейту, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің тиімділігін арттыру
Бұзушылықтардың себептерін талдау, корпоративтік басқару жүйесін жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және іске асыру
9
Білікті өндірістік персоналдың тапшылығы, қоғамның тәуекел картасының "Кадрлардың тұрақтамауы" тәуекелін іске асыру
Өндірістік жұмыстар жөніндегі жоспарлардың орындалмауы, жұмыстарды бұзушылықтармен іске асыру және жол берілген олқылықтарды түзетуге арналған қосымша шығындар, жаңа персоналды оқытуға арналған шығындардың ұлғаюы, еңбек өнімділігінің төмендеуі
Тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу және енгізу, кадрлар резервін қалыптастыру, мансапты дамытудың жеке жоспарларын әзірлеу, еңбек нарығындағы мамандардың жалақысы деңгейін талдау, жоғары оқу орындарымен және орта арнаулы оқу орындарымен жұмыс, жас мамандарды даярлау және тарту
"ҰАТ" АҚ-та Астана және Алматы қалаларын қоса алғанда, өңірлер бойынша осы көрсеткіш бөлінісінде ЕТҚ-ны IT-саласы мамандарының жалақысы деңгейінде ұлғайту жағына қайта қарау жоспарлануда
10
Ішкі бизнес-процестерді автоматтандырудың төмен деңгейі
"ҰАТ" АҚ қызметінің көрсеткіштері мен жұмысы тиімділігінің төмендеуі
Бизнес-процестер тізімін және жұмыстардың белгіленген аяқталу күнін бекіте отырып, автоматтандыру жоспарларын айқындау
"ҰАТ" АҚ бизнес-процестерінің тұрақты мониторингі. Автоматтандыру жоспарын уақтылы өзектілендіру
11
Персоналдың еңбек/өндірістік тәртіпті бұзуы
Құрылымдық бөлімшелердің жұмыс жоспарларын уақтылы орындамауы, өндірістік бұзушылықтарға жол беру, жабдықтар мен техниканың істен шығуы
Ішкі құжаттардың үлгілік бұзылатын параметрлерін және бұзушылықтардың себептерін айқындау, болашақта ұқсас жағдайларда іс-қимыл тәртібін айқындау, басшылықтың ішкі нормативтік құжаттар ережелерінің орындалуын тұрақты негізде бақылауы, ішкі нормативтік құжаттардың ережелері бұзылған жағдайда жауапкершілікке тарту, қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Жұмыс жоспарларын бұзу себептерін анықтау мен жою және кінәлілерді жауапкершілікке тарту, салдарын жою, жұмыс жоспарларын түзету.
Бірыңғай қауіпсіздік жүйесін енгізу, заманауи талаптарға жауап беретін жаңа техникамен жарақтандыру
12
Комплаенс-тәуекел / сыбайлас жемқорлық тәуекелдері
"ҰАТ" АҚ іскерлік беделінің нашарлауы. Шығындар/залал, "ҰАТ" АҚ-ның бюджет қаражатын тиімсіз бөлу
"ҰАТ" АҚ қызметкерлерімен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша кеңестер (семинарлар) ұйымдастыру және өткізу. "ҰАТ" АҚ қызметкерлері тарапынан сыбайлас жемқорлық фактілері туралы ақпараттың болуы тұрғысынан азаматтардың шағымдары мен жолданымдары талдау
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес "ҰАТ" АҚ қызметінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингін жүргізу
"Ұлттық ақпараттық технологиялар"
акционерлік қоғамының
2024 – 2033 жылдарға
арналған даму жоспарына
2-қосымша
2024 – 2033 жылдарға арналған "ҰАТ" АҚ қызметінің түйінді көрсеткіштері
Р/с
Көрсеткіштер/жылдар

вклад в достижение общестранового целевого индикатора по увеличению общего объема экспорта IT-услуг до 1 млрд долларов США к 2026 году.
Раздел 4. Система управления рисками при реализации стратегических направлений деятельности
Система управления рисками при реализации стратегических направлений деятельности АО "НИТ" изложена в приложении 1 к настоящему Плану развития.
Ключевые показатели деятельности АО "НИТ" на 2024 – 2033 годы изложены в приложении 2 к настоящему Плану развития.
Методика расчета ключевых показателей деятельности АО "НИТ" представлена в приложении 3 к настоящему Плану развития.
Стратегическая карта АО "НИТ" изложена в приложении 4 к настоящему Плану развития.
________________________________
Приложение 1 к Плану
развития акционерного
общества "Национальные
информационные технологии"
на 2024 – 2033 годы
Система управления рисками при реализации стратегических направлений деятельности
В ходе реализации Плана развития АО "НИТ" на 2024-2033 годы существует вероятность возникновения рисков, требующих принятия предупреждающих мер, а также действий, сглаживающих последствия от наступления таких рисков:
№ п/п
Наименование риска или угрозы
Последствия риска
Мероприятия по предупреждению риска
Мероприятия по реагированию при наступлении риска
1
2
3
4
5
Стратегическое направление 1. Развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
1
Секвестирование бюджета и сокращение/исключение расходов ГО на приобретение информационно-коммуникационных услуг
Сокращение количества клиентов, снижение плановых доходов от предоставления ИК-услуг
Участие в подготовке уполномоченным органом бюджетных заявок и обоснований по объемам приобретаемых ИК-услуг, проведение на постоянной основе анализа рынка получателей услуг, эффективное взаимодействие с ГО
Оптимизация расходов, повышение качества системы планирования и поиск альтернативных источников доходов
2
Изменение условий, качества и стоимости оказания услуг сторонними операторами связи
Повышение стоимости аренды каналов связи, ухудшение их пропускной способности и доступности, снижение уровня доступности ИК-инфраструктуры и качества оказываемых АО "НИТ" ИК-услуг
Эффективное взаимодействие с партнерами-сторонними операторами связи, качественная подготовка договоров и технических спецификаций по предоставлению сторонними операторами связи услуг по аренде каналов связи, использование резервных каналов связи, формирование оптимальной сети ЕТС ГО с учетом тарифов, пропускной способности и доступности каналов связи сторонних операторов, развитие собственной сети ЕТС ГО
Реализация плана оперативного реагирования, использование законных юридических мер для защиты интересов АО "НИТ" при возникновении спорных вопросов
3
Рост количества киберугроз и кибератак в области ИБ, связанный с действиями современных преступных кибергруппировок и зарубежных разведывательных спецслужб
Нарушение целостности, конфиденциальности, доступности данных в сопровождаемых АО "НИТ" ИС, нарушение условий и требований ИБ, ухудшение репутации среди ГО и пользователей его услуг, штрафные санкции заказчиков в лице ГО, угроза национальной безопасности Республики Казахстан
Построение центра обеспечения ИБ, повышение квалификации специалистов блока ИБ АО "НИТ" по ключевым направлениям кибербезопасности (тестирование защищенности, управление инцидентами, сетевая безопасности нового поколения, противодействие целевым атакам, криминалистическая форензика, реверс-инженерия); выявление уязвимостей собственными силами; эффективное взаимодействие с внешними организациями (в том числе РГП "ГТС") по выявлению уязвимостей; принятие мер по устранению уязвимостей.
Принятие мер по недопущению повтора инцидентов нарушения ИБ и киберугроз, проведение превентивных мер
4
Техническая неготовность ИК-инфраструктуры к предоставлению ИК-услуг
Ухудшение качества оказываемых ИК-услуг, отсутствие возможности оказания плановых объемов предоставляемых услуг, ухудшение репутации среди ГО и пользователей его услуг, штрафные санкции от заказчиков в лице ГО
Обследование существующей ИК-инфраструктуры "электронного правительства", устранение несоответствий по результатам анализа обследования
Устранение выявленных несоответствий параметров ИК-инфраструктуры, принятие мер по недопущению повтора несоответствий
Стратегическое направление 2. Повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес ситуаций
5
Принятие ошибочной маркетинговой/тарифной политики для рынка B2B
Недостижение плановых показателей инвестиционных проектов, связанных с заниженной/завышенной стоимостью товаров/услуг/работ и с привлечением новых клиентов
Исследование и анализ рынка ИК-услуг, выстраивание коммуникаций с частными ИКТ-компаниями, постоянный мониторинг предложений компаний-конкурентов
Пересмотр утвержденных расчетов, переориентация предложения/деятельности АО "НИТ" в условиях трансформации рынка, совершенствование маркетинговой/тарифной политики
6
Незаинтересованность IT-сообщества в услугах АО "НИТ"
Ухудшение деловой репутации АО "НИТ", недостижение целевых показателей
Анализ рынка на реальную потребность в услугах за исследуемый период (текущий момент)
Активизация маркетинговой кампании, внесение корректировок в выбранный курс направления деятельности АО "НИТ"
7
Отсутствие востребованности ИК-услуг в ожидаемом объеме
Снижение плановых доходов от предоставления ИК-услуг
Проведение анализа востребованности ИК-услуг, планирование расходов с учетом рисков в силу новизны сервисной модели информатизации
Пересмотр перечня ИК-услуг, проработка вопроса создания новых ИК-услуг
Стратегическое направление 3. Рост эффективности деятельности общества и уровня деловой репутации
8
Нарушение установленных стандартов и Кодекса корпоративного управления / корпоративной этики
Снижение качества принимаемых управленческих решений, доверия со стороны заинтересованных сторон
Реализация мероприятий по улучшению системы корпоративного управления на основе рекомендаций Единственного акционера, в т. ч.:
повышение требований к независимым членам Советов директоров и мотивации их деятельности;
совершенствование внутренних документов и бизнес-процессов в области корпоративного управления; усиление работы службы внутреннего аудита, повышение эффективности системы управления рисками и внутреннего контроля
Анализ причин нарушений, разработка и реализация планов мероприятий по улучшению системы корпоративного управления
9
Дефицит квалифицированного производственного персонала, реализация риска "Текучесть кадров" карты рисков общества
Невыполнение планов по производственным работам, реализация работ с нарушениями и дополнительные затраты на исправление допущенных недочетов, увеличение затрат на обучение нового персонала, снижение производительности труда
Разработка и внедрение эффективной системы мотивации, формирование резерва кадров, разработка индивидуальных планов развития карьеры, анализ уровня заработной платы специалистов на рынке труда, работа с ВУЗами и средними специальными учебными заведениями, подготовка и привлечение молодых специалистов
В АО "НИТ" планируется пересмотр ФОТ в сторону увеличения на уровне заработной платы специалистов IT–отрасли в разрезе данного показателя по регионам, включая города Астану и Алматы.
10
Низкий уровень автоматизации внутренних бизнес-процессов
Снижение показателей деятельности и эффективности работы АО "НИТ"
Определение планов автоматизации с утверждением списка бизнес-процессов и фиксированной датой окончания работ
Постоянный мониторинг бизнес-процессов АО "НИТ". Своевременная актуализация плана автоматизации
11
Нарушение персоналом трудовой/производственной дисциплины.
Несвоевременное выполнение планов работ структурными подразделениями, допущение производственных нарушений, выход из строя оборудования и техники
Определение типовых нарушаемых параметров внутренних документов и причин нарушений, определение порядка действий в аналогичных ситуациях в будущем, контроль руководства на постоянной основе над исполнением положений внутренних нормативных документов, привлечение к ответственности в случае нарушения положений внутренних нормативных документов, повышение квалификации сотрудников
Выявление и устранение причин нарушения планов работ и привлечение к ответственности виновных, устранение последствий, корректировка планов работ.
Внедрение единой системы безопасности, оснащение новой техникой, отвечающей современным требованиям
12
Комплаенс-риск/коррупционные риски
Ухудшение деловой репутации АО "НИТ". Убытки/ущерб, неэффективное распределение средств бюджета АО "НИТ"
Организация и проведение совещаний (семинаров) с работниками АО "НИТ" по вопросам противодействия коррупции, анализ жалоб и обращений граждан на предмет наличия в них информации о фактах коррупции со стороны работников АО "НИТ"
Проведение антикоррупционного мониторинга деятельности АО "НИТ" в соответствии с действующим законодательством.
_________________________________________
Приложение 2 к Плану
развития акционерного
общества "Национальные
информационные технологии"
на 2024 – 2033 годы
Ключевые показатели деятельности АО "НИТ" на 2024-2033 годы
№ п/п
Показатели/годы

2024 – 2033 жылдарға
арналған даму жоспарына
3-қосымша
Қызметтің түйінді көрсеткіштерін есептеу әдістемесі
1. МО БКО қолжетімділік индексі, %
, мұндағы
И – МО БКО қолжетімділік индексі, %;
Ti – есепті кезең үшін қызметтер ұсыну шартына сәйкес і-ші нүкте үшін қызметтер ұсыну уақыты,
n –қосылған нүктелердің жалпы саны, оларға МО және олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары жатады, бірл.
P – жиынтық қарапайым МО БКО*, сағат.
*Тоқтап қалу бойынша деректер қоғам мен ҚР ЦДИАӨМ арасында жасалған шоғырландырылған шартқа сәйкес, тікелей шарт жасасу арқылы бір көзден жасалған шарттар бойынша телефон арқылы түскен мемлекеттік органдардың түпкілікті пайдаланушыларының өтінімдері негізінде қалыптастырылады. Бұдан басқа, байланыс арналарын мониторингтеу жүйесінен мәліметтер пайдаланылады. Өтінімдер қабылдауды қоғамның тиісті бөлімшесі жүргізеді.
2. ДОӨ қолжетімділік индексі, %
, мұндағы
И – ДӨО қолжетімділік индексі, %;
Ti – ықтимал қолжетімділік кезеңі (24/7/365); сағат,
Pi – тоқтап қалу кезеңі *, сағат.
N – деректерді өңдеу орталықтарының жалпы саны (МОСО және өңірлік ДӨО), бірл.
* ДӨО тоқтап қалуы бойынша деректер Service desk-тен жүктеп алынады.
3. Миграцияға жататын бұлтты ЭҮП АКП-да орналастырылған ЭҮ АО үлесі, %
С = (А/В)*100 %, мұндағы
А – бірыңғай цифрлық платформаға ауыстырылған автоматтандырылған ЭҮ АО саны;
В – Миграция жоспарына сәйкес миграцияға жататын АО ЭҮ жалпы саны;
С – бірыңғай цифрлық платформаға ауыстырылған ЭҮ АО %.
4. Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік функциялардың эталондық дерекқорын толықтыру, %
С = (А/В)*100%, мұндағы
А – "Азамат" мәні бойынша эталондық дерекқорға енгізілген таза (эталондық) деректердің саны;
В – мемлекеттік дерекқордағы "Азамат" мәні бойынша деректер саны;
С – эталондық дерекқорды "Азамат" мәні бойынша таза деректермен толықтыру %-ы.
5. Құралдардың көмегімен жасалған дата-өнімдердің саны, бірл.
Дата-өнімдердің іс жүзіндегі саны.
6. Ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық өнімдердің, оның ішінде бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған өнімдердің қолжетімділігі, %
И=i=1NTi- i=1NPii=1NTi *100%
мұндағы,
И – АЖ және БӨ қолжетімділік индексі, %;
Ti – АЖ және БӨ-нің i-ші тобы үшін ықтимал қолжетімділік кезеңі, сағат;
Рi – АЖ және БӨ-нің i-ші тобы үшін қолжетімсіздік кезеңі, сағат;
N – АЖ және БӨ топтарының жалпы саны, бірл.
1-топ: ЭҮП, ЭҮШ, ЭҮП, ЭҮШ дамыту, Мобильді үкімет (MGOV), ХҚКО ЫАЖ, ЕЛ МДҚ, ЭҮТШ;
2-топ: МТ АЖ, ЖМТ МДҚ, ЖТ МДҚ, ЗТ МДҚ, АХАЖ АЖ, ЖМТ АЖ, Е-әкімдік;
3-топ: Е-нотариат және Техникалық қарап-тексеру БАЖ;
4-топ: МОИП, МО ЭПС, ЭҚАБЖ;
5-топ: МО ИРБП, Эталондық банк, Smart Data Ukimet, "Smart Bridge" (сервистер витринасы);
6-топ: БӨ;
7-топ: ҰШ АЖ;
8-топ: ҚР СБҮТ, ҚР НКО, ҚР ҰКО, МО КО;
9-топ: МО АЖ, ЭҮШ-пен интеграцияланған (ҚР Еңбекмині, ҚР ІІМ, ҚР ДСМ, ҚР ҚСжАЕК, ҚР ОМ, ҚР Қорғанысмині, БЖЗҚ АҚ, ҚР ЖС, ҚР МҚІА, ААҮ МК КеАҚ (МЖК ААЖ АЖ), ҚР Әділетмині). **
* Тоқтап қалу бойынша деректер Service desk АЖ есептері негізінде қалыптастырылады. Есептеу үшін АЖ топтарының саны пайдаланылады, жекелеген сервистердегі, көрсетілетін қызметтердегі, іркілістер кезіндегі қолжетімсіздік пайызы, жоспарлы және жоспардан тыс жұмыстар ескеріледі.
** ЭҮП – "Электрондық үкімет" порталы, ЭҮШ – "Электрондық үкіметтің" шлюзі, ЭҮП, ЭҮШ дамыту – "электрондық үкіметтің" порталын, "электрондық үкіметтің" шлюзін дамыту, Мобильді үкімет (MGOV) – Мобильді үкімет, ЭҮТШ – "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі, МЖТ АЖ – "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесі, ЖМТ МДҚ – "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер қоры, ЖТ МДҚ – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры, ЗТ МДҚ – "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры, АХАЖ АЖ – "Азаматтық хал актілерінің жазбасы" ақпараттық жүйесі, ЖМТ АЖ – "Жылжитын мүлік тізілімі" ақпараттық жүйесі, Е-әкімдік – әкімдіктің электрондық жүйесі, Е-нотариат - "Е-нотариат" бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесі, Техникалық қарап-тексеру БАЖ – "Техникалық қарап-тексерудің" бірыңғай ақпараттық жүйесі, МОИП – Мемлекеттік органдардың интернет-порталы, МО ЭПС – Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының электрондық пошталық сервисі, ЭҚАБЖ – Мемлекеттік органдарды "Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі", МО ИРБП – Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасы, Эталондық банк – "Қазақстан Республикасының электрондық нысандағы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкі" ақпараттық жүйесі, Smart Data Ukimet, "Smart Bridge" (сервистер витринасы), БӨ – бағдарламалық өнім (тауарларды таңбалау, кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімі, тұрғын үй қоры, Монополист базасы, Е-заңнама, интернет-көздерден ақпарат жинау роботы, тахограф, үкіметтік емес ұйымдардың деректер қоры), ҰШ АЖ – "Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзі" ақпараттық жүйесі, ҚР СБҮТ – Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапы, ҚР НКО – Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы, ҚР ҰКО – Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы, МО КО – Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы.

на 2024 – 2033 годы
Методика расчета ключевых показателей деятельности АО "НИТ"
1. Индекс доступности ЕТС ГО, %
, где
И – индекс доступности ЕТС ГО, %;
Ti – время предоставления услуг для i-ой точки в соответствии с договором предоставления услуг за отчҰтный период,
n – общее количество подключенных точек, к которым относятся ГО и их подведомственные организации, ед.
P – суммарный простой ЕТС ГО*, часы.
*Данные по простоям формируются на основании заявок от конечных пользователей государственных органов по телефону согласно заключенному консолидированному договору между обществом и МЦРИАП РК, а также по договорам, заключенным из одного источника путем прямого заключения договора. Кроме того, используются сведения из системы мониторинга каналов связи. Прием заявок производится соответствующим подразделением общества.
2. Индекс доступности ЦОД, %
, где
И – индекс доступности ЦОД, %;
Ti – период возможной доступности (24/7/365); часы,
Pi – период простоев*, часы.
N – общее количество центров обработки данных (СЦГО и региональные ЦОД), ед.
* Данные по простоям ЦОДов выгружаются из Service desk.
3. Доля ОИ ЭП размещенных на облачной ИКП ЭП из подлежащих миграции, %
С = (А/В)*100%, где
А – количество ОИ ЭП, переведенных на единую цифровую платформу;
В – общее количество ОИ ЭП, подлежащих миграции, согласно Плану миграции;
С – % переведенных ОИ ЭП на единую цифровую платформу.
4. Наполнение эталонной базы данных государственных органов и государственных функций, %
С = (А/В)*100%, где
А – количество чистых (эталонных) данных по сущности "Гражданин", внесенных в эталонную базу данных;
В – количество данных по сущности "Гражданин" в государственных базах данных;
С – % наполнения эталонной базы данных чистыми данными по сущности "Гражданин".
5. Количество дата-продуктов, созданных с помощью инструментария, ед.
Фактическое количество дата-продуктов.
6. Доступность информационных систем и программных продуктов, в том числе размещенных на облачной ИКП ЭП; %
где,
И – индекс доступности ИС и ПП, %;
Ti – период возможной доступности для i-й группы ИС и ПП, часы;
Рi – период недоступности для i-й группы ИС и ПП, часы;
N – общее количество групп ИС и ПП, ед.
Группа 1: ПЭП, ШЭП, Развитие ПЭП, ШЭП, Мобильное правительство (MGOV), ИИС ЦОН, ГБД ЕЛ, ПШЭП;
Группа 2: ИС АР, ГБД РН, ГБД ФЛ, ГБД ЮЛ, ИС ЗАГС, ИС РДИ, Е-акимат;
Группа 3: Е-нотариат и ЕИС техосмотр;
Группа 4: ИПГО, ЭПС ГО, ЕСЭДО;
Группа 5: ЕПИР ГО, Эталонный банк, Smart Data Ukimet, Smart Bridge (витрина сервисов);
Группа 6: ПП;
Группа 7: ИС НШ;
Группа 8: ДТС РК, КУЦ РК, НУЦ РК, УЦ ГО;
Группа 9: ИС ГО, интегрированные с ШЭП (МТСЗН РК, МВД РК, МЗ РК, КПСиСУ РК, МП РК, МО РК, АО ЕНПФ, ВС РК, АДГС РК, НАО ГК ПДГ (ИС АИС ГЗК), МЮ РК).**
*Данные по простоям формируются на основании отчетов ИС ServiceDesk. Для расчета используется количество групп ИС, учитывается процент недоступности при сбоях в отдельных сервисах, услугах, плановые и неплановые работы.
** ПЭП – Портал "электронного правительства", ШЭП – Шлюз "электронного правительства", развитие ПЭП, ШЭП – развитие портала "электронного правительства", шлюза "электронного правительства", Мобильное правительство (MGOV) – Мобильное правительство, ПШЭП – платежный шлюз "электронного правительства", ИС АР – информационная система "Адресный регистр", ГБД РН – государственная база данных "Регистр недвижимости", ГБД ФЛ – государственная база данных "Физические лица", ГБД ЮЛ – государственная база данных "Юридические лица", ИС ЗАГС – Информационная система "Запись актов гражданского состояния", ИС РДИ – Информационная система "Реестр движимого имущества", Е-акимат – электронная система Акимата, Е-нотариат – Единая нотариальная информационная система "Е-нотариат", ЕИС техосмотр – Единая информационная система "Техосмотр", ИПГО – Интернет-портал государственных органов, ЭПС ГО – Электронный почтовый сервис государственных органов Республики Казахстан, ЕСЭДО – Единая система электронного документооборота государственных органов, ЕПИР ГО – Единая платформа интернет-ресурсов государственных органов, Эталонный банк – информационная система "Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде", Smart Data Ukimet, Smart Bridge (витрина сервисов), ПП – Программный продукт (маркировка товаров, реестр субъектов предпринимательства, жилищный фонд, база Монополист, Е-Заңнама, робот по сбору информации из интернет-источников, тахограф, база данных неправительственных организации), ИС НШ – Информационная система "Национальный шлюз Республики Казахстан", ДТС РК – Доверенная третья сторона Республики Казахстан, КУЦ РК – Корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан, НУЦ РК – национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан, УЦ ГО – удостоверяющий центр государственных органов Республики Казахстан.

7. Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығының қолжетімділігі, %
И= T-PT*100, мұндағы
И – АҚЖО қолжетімділік индексі, %;
Ti – ықтимал қолжетімділік кезеңі (24/7/365); сағат,
Pi – тоқтап қалу кезеңі *, сағат.
* АҚЖО тоқтап қалуы бойынша деректер SIEM оқиғалар журналдарынан жүктеп алынады.
8. "ҰАТ" АҚ-ның көрсетілетін қызметтерін алушылардың қанағаттану деңгейі, балл
, мұндағы
И – клиенттердің қанағаттану индексі;
p – i көрсетілетін қызмет бойынша орташа баға (5 балдық шәкіл бойынша нақты АЖ бойынша орташа баға);
n – i көрсетілетін қызмет бойынша сұрау жүргізуге қатысқан пайдаланушылардың саны;
N – сұрау жүргізуге қатысқан пайдаланушылардың жалпы саны.
Ескертпе:
Жалғыз акционер сауалнама жүргізу арқылы бағалайды.
9. Халықтың өз бетінше алынған электрондық көрсетілетін қызметтердің сапасына қанағаттану деңгейі, %
И=E+MN*100%, мұндағы
И – халықтың өз бетінше алынған электрондық көрсетілетін қызметтердің сапасына қанағаттану деңгейі;
Е – e-gov порталы арқылы өз бетінше алынған электрондық көрсетілетін қызметтердің сапасына халықтың оң бағалауының саны (ұнайды);
M – m-gov арқылы өз бетінше алынған электрондық көрсетілетін қызметтердің сапасына халықтың оң бағалауының саны (ұнайды);
N – egov-тағы және m-gov-тағы сауалнамалардағы бағалаудың жалпы саны (egov бағалауының саны + m-gov бағалауының саны).
Ескертпе:
Пайдаланушылар бағалауды e-gov-та және m-gov-та көрсетілетін қызметтерді алған кезде дербес жүргізеді.
10. Мобильді форматта қолжетімді цифрлық көрсетілетін қызметтердің үлесі, %
С = (B/A)*100%, мұндағы
А – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жалпы саны;
В – MGOV арқылы қолжетімді көрсетілетін қызметтердің саны;
С – MGOV арқылы қолжетімді көрсетілетін қызметтердің %-ы.
11. Шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін арттыру, %
С = (А/В)*100 %, мұндағы
A – басшы лауазымдардағы әйелдер саны, бірл.
B – басшы құрамның жалпы саны, бірл.
С – шешімдер қабылдау деңгейіндегі әйелдердің үлесі, %.
12. Персоналдың қанағаттану деңгейі, %
Сұрау жүргізу және exit-сұхбат негізінде есептеледі.
13. Корпоративтік басқару рейтингі
Корпоративтік басқаруды бағалаудың халықаралық өлшемшарттарына сәйкестігі. Корпоративтік басқаруды бағалауды тәуелсіз ұйым жүргізеді.
14. Рентабельділік, кем емес, %
С = (А/В)*100 %, мұндағы
A – салық салудан кейінгі таза пайда, мың теңге;
B – кіріс, мың теңге;
С – рентабельділік, %.
15. Өндірістік персоналдың 1 қызметкеріне шыққандағы еңбек өнімділігі, млн теңге
С = А/В, мұндағы
А – негізгі қызметтен түсетін кіріс, млн теңге
В – есепті кезеңдегі өндірістік персоналдың орташа тізімдік саны.
С – өндірістік персоналдың 1 қызметкеріне шыққандағы еңбек өнімділігі, млн теңге

7. Доступность оперативного центра информационной безопасности, %
, где
И – индекс доступности ОЦИБ, %;
T – период возможной доступности (24/7/365); часы,
P – период простоев*, часы.
* Данные по простоям ОЦИБ выгружаются из журналов событий SIEM.
8. Уровень удовлетворенности услугополучателей АО "НИТ", баллов
, где
И – индекс удовлетворенности клиентов;
p – средняя оценка по i услуге (средняя оценка по конкретной ИС по 5 балльной шкале);
n – число пользователей, принявших участие в опросе по i услуге за период;
N – общее количество пользователей, принявших участие в опросе.
Примечание:
Оценивается Единственным акционером путем анкетирования.
9. Уровень удовлетворенности населения качеством самостоятельно полученных электронных услуг, %
, где
И – уровень удовлетворенности населения качеством самостоятельно полученных электронных услуг, %;
Е – количество положительных оценок (нравится) населения качеством самостоятельно полученных электронных услуг через портал e-gov;
M – количество положительных оценок (нравится) населения качеством самостоятельно полученных электронных услуг через m-gov;
N – общее количество оценок в опросниках на e-gov и m-gov (количество оценок e-gov + количество оценок m-gov).
Примечание:
Оценка проводится пользователями самостоятельно при получении услуг на e-gov и m-gov.
10. Доля цифровых услуг, доступных в мобильном формате, %
С= (B/A)*100%, где
А – общее количество государственных услуг;
В – количество услуг, доступных через МГОВ;
С – % доступных услуг через МГОВ.
11. Увеличение доли женщин на уровне принятия решений, %
С=(А/В)*100%, где
A – количество женщин на руководящих должностях, ед.;
B – общая численность руководящего состава, ед.;
С – доля женщин на уровне принятия решений, %.
12. Уровень удовлетворенности персонала, %
Рассчитывается на основе опросника и exit-интервью.
13. Рейтинг корпоративного управления
Соответствие международным критериям оценки корпоративного управления. Оценка корпоративного управления проводится независимой организацией.
14. Рентабельность, не менее, %
С=(А/В) *100%, где,
А – чистая прибыль после налогообложения, тыс. тенге;
B – доходы, тыс. тенге;
С – рентабельность, %.
15. Производительность труда на 1 работника производственного персонала, млн тенге
С=А/В, где,
А – доходы от основной деятельности, млн тенге;
В – среднесписочная численность производственного персонала в отчетном периоде;
С – производительность труда на 1 работника производственного персонала, млн тенге.

16. Негізгі капиталға меншікті инвестициялардың көлемі, млн теңге
Есепті жылы инвестициялық жобалар бойынша "ҰАТ" АҚ инвестицияларының іс жүзіндегі сомасы жоспарлы мәннен кем емес.
17. Қоғамның шет елдер мен ұйымдар пайдаланатын IT-шешімдерінің саны, бірл.
Қоғам экспорттаған өнімдердің/әдістемелердің іс жүзіндегі саны.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар"
акционерлік қоғамының
2024 – 2033 жылдарға
арналған даму жоспарына
4-қосымша
"ҰАТ" АҚ стратегиялық картасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (бұдан әрі – МЖЖ) бірінші деңгейдегі құжаты
МЖЖ екінші деңгейдегі құжаты
МЖЖ үшінші деңгейдегі құжаты
"ҰАТ" АҚ Даму жоспарында көзделген қызметтің түйінді көрсеткіштері
1
2
3
4
5
"Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты (Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы, Астана қаласы, 2012 жылғы 14 желтоқсан)
Қазақстан Республикасының бес жылға арналған Ұлттық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген
2023 – 2029 жылдарға арналған цифрлық трансформация, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласын және киберқауіпсіздікті дамыту тұжырымдамасы.
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 360/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары.
"ҰАТ" АҚ-ның 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспары.
Жетінші сын-қатер – үшінші өнеркәсіптік революция
Адамзат Үшінші индустриялық революция табалдырығында тұр, ол өндіріс ұғымының өзін өзгертеді. Технологиялық жаңалықтар әлемдік нарықтың құрылымы мен қажеттіліктерін түбегейлі өзгертеді. Біз бұрынғыға қарағанда мүлде өзгеше технологиялық болмыста өмір сүріп жатырмыз.
Цифрлық және нанотехнология, регенеративтік медицина және басқа да көптеген ғылыми жетістіктер қоршаған ортаны ғана емес, адамның өзін трансформациялап, күнделікті ақиқатқа айналады.
Біз осынау үдерістердің белсенді қатысушылары болуға тиіспіз.
1. Еңбек өнімділігінің өсуі, 2019 жылғы деңгейден 2019 жылдың бағасында өсу %-ы
(2020 – 2,6, 2021 – 0,4, 2022 – 4,7, 2023 – 10,4, 2024 – 15, 2025 – 20,6).
1. Өндірістік персоналдың 1 қызметкеріне шыққандағы еңбек өнімділігі (жылына кемінде).
2. Рентабельділік.
3. Корпоративтік басқару рейтингі.
1. IT өнімдерін экспорттау көлемі.
1. Қоғамның шет елдер мен ұйымдар пайдаланатын IT-шешімдерінің саны.
2. АКТ саласындағы негізгі капиталға инвестициялар

16. Объем собственных инвестиций в основной капитал, млн тенге
Фактическая сумма инвестиций АО "НИТ" по инвестиционным проектам в отчетном году не менее планового значения.
17. Количество используемых IT-решений общества зарубежными странами и организациями, ед.
Фактическое количество продуктов/методик, экспортированных обществом.
________________________________
Приложение 4 к Плану
развития акционерного
общества "Национальные
информационные технологии"
на 2024 – 2033 годы
Стратегическая карта АО "НИТ"
Документ первого уровня системы государственного планирования (далее – СГП)
Документ второго уровня СГП
Документ третьего уровня СГП
Ключевые показатели деятельности, предусмотренные Планом развития
АО "НИТ"
1
2
3
4
5
Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства (Послание Президента Республики Казахстан - Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана, город Астана, 14 декабря 2012 года).
Национальный план развития Республики Казахстан на пять лет.
Концепция цифровой трансформации, развития отрасли информационно-коммуникационных технологий и кибербезопасности на 2023 - 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 269.
План развития Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан на 2023 – 2027 годы, утвержденный приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от "25" августа 2023 года № 360/НҚ.
План развития
АО "НИТ" на 2024-2033 годы.
Седьмой вызов – Третья индустриальная революция
Человечество находится на пороге Третьей индустриальной революции, которая меняет само понятие производства. Технологические открытия кардинально меняют структуру и потребности мировых рынков. Мы живем уже в совершенно иной технологической реальности, нежели ранее.
Цифровые и нанотехнологии, робототехника, регенеративная медицина и многие другие достижения науки станут обыденной реальностью, трансформировав не только окружающую среду, но и самого человека.
Мы должны быть активными участниками этих процессов.
1. Рост производительности труда, % прироста от уровня 2019 года в ценах 2019 года
(2020 – 2,6, 2021 – 0,4, 2022 – 4,7, 2023 – 10,4, 2024 – 15,0; 2025 – 20,6).
1. Производительность труда на 1 работника производственного персонала (в год не менее).
2. Рентабельность.
3. Рейтинг корпоративного управления.
1. Объем экспорта ИТ продукции.
1. Количество используемых IT-решений общества зарубежными странами и организациями.
2. Инвестиции в основной капитал в отрасли ИКТ

(2020 – 17,4, 2021 – 20,0, 2022 – 21,3, 2023 – 23,2, 2024 – 25,2, 2025 – 30).
1. Ақпарат және байланыс саласындағы негізгі капиталға инвестициялардың өсуі.
1. Негізгі капиталға меншікті инвестициялардың көлемі.
3. "Инновациялық әлеует" Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі
(2021 – 90, 2022 – 85, 2023 – 80, 2024 – 75, 2025 – 70).
4. Цифрлық бәсекелестіктің рейтингі ІМО (2020 – 36 (66,5), 2021 – 35 (67,4), 2022 – 35 (67,4), 2023 – 34 (67,9), 2024 – 34 (67,9), 2025 – 33 (68,9)).
1-нысаналы индикатор.
5 минут ішінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің үлесі
(2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %).
1-іс-шара. GovTECH платформасын енгізу.
1. Смартфондарда қолжетімді мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің үлесі.
1. Миграцияға жататын бұлтты ЭҮП АКП-да орналастырылған ЭҮ АО үлесі.
2. Мобильді форматта қолжетімді цифрлық көрсетілетін қызметтердің үлесі.
1-нысаналы индикатор.
5 минут ішінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің үлесі (2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %).
3-іс-шара. SDU базасында ұлттық жасанды интеллект платформасын құру.
1. Құралдардың көмегімен жасалған дата-өнімдердің саны.
2. Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік функциялардың эталондық дерекқорын толықтыру.
2-нысаналы индикатор.
Платформада мемлекеттік органдардың бизнес-процестерін цифрландыру үлесі (2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %).
9-іс-шара. "Электрондық үкімет" архитектурасын дамыту.
1. Цифрландырылған бизнес-процестердің үлесі.
2. IMD цифрлық бәсекеге қабілеттілік рейтингі ("технология" және "болашаққа дайындық" факторлары).
3. Цифрлық технологиялардың ел экономикасының жыл сайынғы өсуіне қосқан үлесі (2029 жылға қарай елдің ЖІӨ-нің 1 %-на дейін).
4. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қанағаттану деңгейі.
1. Миграцияға жататын бұлтты ЭҮП АКП-да орналастырылған ЭҮ АО үлесі.
2. "ҰАТ" АҚ-ның көрсетілетін қызметтерін алушылардың қанағаттану деңгейі.
3. Халықтың өз бетінше алынған электрондық көрсетілетін қызметтердің сапасына қанағаттану деңгейі.
8-нысаналы индикатор. Азия-Еуропа жалпы трафигінен жергілікті өңделетін транзиттік деректердің үлесі (2023 – 1,5 %, 2024 – 2 %, 2025 – 2,5 %, 2026 – 5 %, 2027 – 5,5 %, 2028 – 6 %, 2029 – 6 %).
38-іс-шара. Халықаралық трафиктің транзиті мен сақталуы үшін TIER-III деңгейінен төмен емес 3 деректерді өңдеу орталығын құру.
1. Ақпараттық жүйелердің қорғалу деңгейі.
2. Азия-Еуропа жалпы трафигінен жергілікті өңделетін транзиттік деректердің үлесі.

(2020 – 17,4, 2021 – 20,0, 2022 – 21,3, 2023 – 23,2, 2024 – 25,2, 2025 – 30).
1. Рост инвестиций в основной капитал в отрасли информации и связь.
1. Объем собственных инвестиций в основной капитал.
3. "Инновационный потенциал" глобальный индекс конкурентоспособности
(2021 – 90, 2022 – 85, 2023 – 80, 2024 – 75, 2025 – 70).
4. Рейтинг цифровой конкурентоспособности IMD (2020 – 36 (66,5), 2021 – 35 (67,4), 2022 – 35 (67,4), 2023 – 34 (67,9), 2024 – 34 (67,9), 2025 – 33 (68,9)).
Целевой индикатор 1. Доля государственных услуг, оказываемых
за 5 мин (2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %) Мероприятие 1. Внедрение платформы GovTECH.
1. Доля государственных услуг, доступных на смартфонах.
1. доля ОИ ЭП размещенных на облачной ИКП ЭП из подлежащих миграции.
2. Доля цифровых услуг, доступных в мобильном формате.
Целевой индикатор 1. Доля государственных услуг, оказываемых
за 5 мин (2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %) Мероприятие 3. Создание национальной платформы искусственного интеллекта на базе SDU.
1. Количество дата-продуктов, созданных с помощью инструментария.
2. Наполнение эталонной базы данных государственных органов и государственных функций.
Целевой индикатор 2. Доля оцифровки бизнес-процессов государственных органов на платформе (2023 – 25 %, 2024 – 45 %, 2025 – 60 %, 2026 –70 %, 2027 – 80 %, 2028 – 90 %, 2029 – 100 %)
Мероприятие 9. Развитие архитектуры "электронного правительства".
1. Доля оцифрованных бизнес процессов.
2. Рейтинг цифровой конкурентоспособности IMD (факторы "технологии" и "готовность к будущему").
3. Вклад цифровых технологий в ежегодный рост экономики страны (к 2029 году до 1% от ВВП страны).
4. Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг.
1. Доля ОИ ЭП размещенных на облачной ИКП ЭП из подлежащих миграции.
2. Уровень удовлетворенности услугополучателей АО "НИТ".
3. Уровень удовлетворенности населения качеством самостоятельно полученных электронных услуг.
Целевой индикатор 8. Доля транзитных данных, обрабатываемых локально, от общего трафика Азия-Европа (2023 – 1,5 %, 2024 – 2 %, 2025 – 2,5 %, 2026 – 5 %, 2027 – 5,5 %, 2028 – 6 %, 2029 – 6 %) Мероприятие 38. Создание 3-х центров обработки данных не ниже уровня TIER - III для транзита и хранения международного трафика.
1. Уровень защищенности информационных систем.
2. Доля транзитных данных, обрабатываемых локально, от общего трафика Азия-Европа.

1. МО БКО қолжетімділік индексі.
2. ДӨО-ның қолжетімділік индексі.
3. Ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық өнімдердің, оның ішінде бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған өнімдердің қолжетімділігі.
4. Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығының қолжетімділігі.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 384 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасы.
8-нысаналы индикатор. Биліктің атқарушы, өкілді және сот органдарында, мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторларда шешімдер қабылдау деңгейіндегі әйелдердің үлесі 2022 жылға қарай 24,5 %-ды, 2023 жылға қарай – 25,0 %-ды, 2024 жылға қарай – 25,3 %-ды, 2025 жылға қарай – 25,5 %-ды, 2026 жылға қарай – 26,0 %-ды, 2027 жылға қарай – 27,0 %-ды, 2028 жылға қарай – 28,0 %-ды, 2029 жылға қарай – 29,0 %-ды, 2030 жылға қарай – 30 %-ды құрайды.
1. Шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін арттыру.
2. Персоналдың қанағаттану деңгейі.

1. Индекс доступности ЕТС ГО.
2. Индекс доступности ЦОД.
3. Доступность информационных систем и программных продуктов, в том числе размещенных на облачной ИКП ЭП.
4. Доступность оперативного центра информационной безопасности.
Концепция семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 384.
Целевой индикатор 8. Доля женщин в исполнительных, представительных и судебных органах власти, государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений составит к 2022 году - 24,5 %, к 2023 году - 25,0 %, к 2024 году - 25,3 %, к 2025 году - 25,5 %, к 2026 году - 26,0 %, к 2027 году - 27,0 %, к 2028 году - 28,0 %, к 2029 году - 29,0 %, к 2030 году – 30 %.
1. Увеличение доли женщин на уровне принятия решений.
2. Уровень удовлетворенности персонала.
________________________________