Алматы агломерациясын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 1226 қаулысы
Алматы агломерациясын әлеуметтік-экономикалық дамытуды жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы агломерациясын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, Алматы қаласының, Алматы облысының әкімдіктері және мүдделі ұйымдар (келісу бойынша) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жылдың қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1226 қаулысымен
бекітілген
Алматы агломерациясын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
Ағымдағы жағдай
"Агломерациялардың тізбесі мен құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 маусымдағы № 486 қаулысына сәйкес Алматы агломерациясы құрамына 3 қала, 4 аудан, 31 ауылдық округ/аудандық маңызы бар қала, 98 елді мекен кіретін бірінші деңгейдегі агломерация болып табылады. Алматы қаласы өзегі болып табылатын Алматы агломерациясын дамытудың қолданыстағы схемасына Қонаев, Gate City (Гейт сити) қалалары, Еңбекшіқазақ (Есік қаласы және Рахат ауылдық округі), Іле (Ащыбұлақ, Байсерке, Казцик, Қараой, Междуреченск, Боралдай, Чапаев, Энергетический ауылдық округтері), Қарасай (Қаскелең қаласы, Әйтей, Елтай, Жамбыл, Жандосов, Іргелі, Жібек Жолы, Райымбек, Ұмтыл округтері), Талғар (Талғар қаласы, Алатау, Белбұлақ, Бесағаш, Бесқайнар, Гүлдала, Қайнар, Кеңдала, Панфилов, Тұздыбастау округтері) аудандары кіреді.
Агломерация аумағы 939,5 мың гектардан асады, 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша халық саны – 3357,1 мың адамды құрайды (Алматы қаласының халқы – 2161,7 мың адам, қала маңы аймағының халқы – 1195,4 мың адам).
Агломерация аумағы өзінің өңірлік даму жоспарлары мен мемлекеттік жоспарлаудың басқа да бағдарламалары бар Алматы қаласын және Алматы облысын қамтитынын ескерген жөн.

Об утверждении Комплексного плана развития Алматинской агломерации на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 1226
В целях улучшения социально-экономического развития Алматинской агломерации Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития Алматинской агломерации на 2024 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным исполнительным органам, акиматам города Алматы, Алматинской области и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2023 года № 1226
Комплексный план развития Алматинской агломерации на 2024 – 2028 годы
Текущая ситуация
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2023 года № 486 "Об утверждении перечня и состава агломераций" Алматинская агломерация является агломерацией первого уровня, в состав которой входит 3 города, 4 района, 31 сельский округ/город районного значения, 98 населенных пунктов. В действующую схему развития Алматинской агломерации, ядром которой выступает город Алматы, входят города Қонаев, Gate City (Гейт сити), Енбекшиказахский (город Есик и Рахатский сельский округ), Илийский (Ащибулакский, Байсеркенский, Казциковский, Караойский, Междуреченский, Боралдайский, Чапаевский, Энергетический сельские округа), Карасайский (город Каскелен, Айтейский, Ельтайский, Жамбылский, Жандосовский, Иргелинский, Жибек Жолы, Райымбекский, Умтылский округа), Талгарский (город Талгар, Алатауский, Белбулакский, Бесагашский, Бескайнарский, Гулдалинский, Кайнарский, Кендалинский, Панфиловский, Туздыбастауский округа) районы.
Территория агломерации составляет более 939,5 тысячи гектаров, численность населения на 1 января 2023 года – 3357,1 тысячи человек (население города Алматы – 2161,7 тысячи человек, население пригородной зоны – 1195,4 тысячи человек).
Следует учесть, что территория агломерации охватывает город Алматы и Алматинскую область, которые имеют свои региональные планы развития и другие программы государственного планирования.

2022 жылы Алматы қаласы мәслихатының 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 157 қаулысымен Алматы қаласын дамытудың 2025 жылға дейінгі бағдарламасы және 2030 жылға дейінгі орта мерзімді перспективалары бекітілді, ол агломерациямен неғұрлым тиімді байланыстағы үйлесімді мегаполисті, қала тұрғындары мен қонақтарының өмір сүруі, жұмыс істеуі және бос уақыты үшін тартымды және жайлы орынды қалыптастыру үшін әлем қалаларының тәжірибесі мен практикасын ескере отырып, Алматының даму бағытын белгілейді. Сонымен қатар Даму бағдарламасы қала тұрғындарының, қоғамдық топтар мен қауымдастықтардың өміріне әсер ету призмасы арқылы бастамаларды бағалаумен, сондай-ақ қала тұрғындарын қаланы басқару процестеріне белсенді тартуға бағытталған адамға бағдарланған қағидатты ұстанудың негіз қалаушы тәсілі мен ұмтылысын көрсетеді.
2021 жылы Алматы облысы мәслихатының 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 12-60 шешімімен Алматы облысының 2021 – 2025 жылдарға арналған дамыту жоспары қабылданды, ол азаматтардың әл-ауқатын арттыруға, тұруға қолайлы және қауіпсіз орта құруға, сондай-ақ өңір экономикасын дамытуға бағытталған. Бұдан басқа, Алматы облысында "AMANAT" партиясының облысты дамытуға бағытталған 2023 – 2027 жылдарға арналған "Халықпен бірге!" сайлауалды бағдарламасын орындау бойынша жол картасы қабылданды.
Сондай-ақ ағымдағы Кешенді жоспармен қатар, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 желтоқсандағы № 1087 қаулысымен Алматы агломерациясы аумағына кіретін Алматы облысының Қонаев қаласын дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары бекітілгенін атап өту маңызды. Дегенмен, қайталануды болдырмау үшін Қонаев қаласын дамытудың кешенді жоспарының іс-шаралары осы құжатқа енгізілмеген.
Алматы агломерациясының құрамына кіретін аумақтық бірліктердің ағымдағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Алматы қаласы
Алматы қаласының (бұдан әрі – қала) аумағы 683,5 мың гектарды құрайды және 8 ауданды қамтиды. 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша қаланың халық саны 2,2 миллион адамды құрады.
Әлеуметтік статистика: жұмыссыздық деңгейі 4,8 %-ды құрады, 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша жұмыссыздар саны – 52,6 мың адам. 2023 жылғы қазанның соңында жұмыспен қамту органдарында 25946 адам немесе 2,4 % жұмыссыз ретінде есепте тұр. 2023 жылғы қаңтар-қыркүйектегі орташа айлық жалақы 409 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп өндірісінің көлемі 2023 жылғы қаңтар-қазанда 1,7 триллион теңгені (2022 жылғы қаңтар-қазан – 1,4 триллион теңге), өнеркәсіптік өндірістің нақты көлем индексі (бұдан әрі – НКИ) 2023 жылғы қаңтар-қазанда – 118,9 %-ды (2022 жылғы қаңтар-қазан – 109,2 %) құрады.

В 2022 году решением маслихата города Алматы от 12 сентября 2022 года № 157 были утверждены Программа развития города Алматы до 2025 года и среднесрочные перспективы до 2030 года, которые задают вектор развития Алматы с учетом опыта и практик городов мира для формирования гармоничного мегаполиса, наиболее эффективно связанного с агломерацией, привлекательного и комфортного места для жизни, работы, досуга горожан и гостей города. Одновременно Программа развития отражает основополагающий подход и стремление придерживаться человекоцентричного принципа – с оценкой инициатив через призму влияния на жизнь городского населения, общественных групп и сообществ, а также нацеленности на активное вовлечение горожан в процессы управления городом.
В 2021 году решением маслихата Алматинской области от 14 декабря 2021 года № 12-60 был принят План развития Алматинской области на 2021 – 2025 годы, который направлен на повышение благополучия граждан, создание комфортной и безопасной среды для проживания, а также развитие экономики региона. Помимо этого в Алматинской области принята Дорожная карта по исполнению предвыборной программы партии "AMANAT" на 2023 – 2027 годы "Вместе с народом!", направленная на развитие области.
Также важно отметить, что наряду с текущим Комплексным планом постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2023 года № 1087 утвержден Комплексный план развития города Қонаев Алматинской области на 2023 – 2027 годы, который территориально входит в Алматинскую агломерацию. Тем не менее для исключения дублирования мероприятия Комплексного плана развития города Қонаев не включены в данный документ.
Текущее социально-экономическое состояние территориальных единиц, входящих в состав Алматинской агломерации
Город Алматы
Территория города Алматы (далее – город) составляет 683,5 тысячи гектаров и включает 8 районов. Численность населения города на 1 октября 2023 года составила 2,2 миллиона человек.
Социальная статистика: уровень безработицы составил 4,8 %, численность безработных на 1 октября 2023 года – 52,6 тысячи человек. На учете в органах занятости в качестве безработных на конец октября 2023 года состоят 25946 человек или 2,4 %. Среднемесячная заработная плата за январь-сентябрь 2023 года составила 409 тысяч тенге.
Объем промышленного производства за январь-октябрь 2023 года составил 1,7 триллиона тенге (январь-октябрь 2022 года – 1,4 триллиона тенге), индекс физического объема (далее – ИФО) промышленного производства за январь-октябрь 2023 года – 118,9 % (январь-октябрь 2022 года – 109,2 %).

2023 жылғы қаңтар-қазан кезеңінде қаланың өнеркәсіптік өндірісінің құрылымы келесідей қалыптасты: өңдеу өнеркәсібі – 86,5 %, электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және қалыпқа келтірілген ауамен жабдықтау – 11,7 %, қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою жөніндегі қызмет – 1,7 %.
Өңдеу өнеркәсібіндегі өндіріс көлемі өткен жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 18,6 %-ға ұлғайып, 1419,3 миллиард теңгені құрады, электрмен жабдықтау, газ беру және ауа баптау секторында 23,6 %-ға ұлғайды және 192,4 миллиард теңгені құрады, сумен жабдықтау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау мен бөлуді бақылау – 3,9 %-ға және 28,2 миллиард теңгені құрады.
2023 жылғы қаңтар-қазан айларында өңдеу өнеркәсібінің негізгі секторлары мынадай қызмет түрлері болды: машина жасау – 39,8 % немесе 652 миллиард теңге (2022 жылғы қазан айының соңында – 35,4 % немесе 489 миллиард теңге), тамақ өнімдерін өндіру – 16,1 % немесе 263,5 миллиард теңге (2022 жылғы қазан айының соңында – 18 % немесе 249 миллиард теңге), металлургия өндірісі – 6,1 % немесе 99,9 миллиард теңге (2022 жылдың қазан айының соңында – 7,7 % немесе 106,6 миллиард теңге), бұл ретте ең аз дамыған сала темекі өнімдерін өндіру болып табылады – 0,1 %-дан аз немесе 86,8 миллион теңге.
2023 жылғы қаңтар-қазанда негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі 1,2 триллион теңгені құрады (2022 жылғы қаңтар-қазан – 1,1 триллион теңге).
Ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 2023 жылғы қаңтар-қазанда 5,3 миллиард теңгені құрады, бұл 2022 жылғы қаңтар-қазанға қарағанда 6,2 %-ға аз.
Алматы қаласы бойынша электр желілерінің ұзындығы 8,6 мың километрді құрайды, (тозуы – 65 % немесе 5,6 мың километр).
Алматы ЖЭО-2 – белгіленген электр қуаты 510 МВт, жылу қуаты – 1 411 Гкал/сағ электр және жылу энергиясын біріктірілген өндіру бойынша Қазақстандағы ең ірі жылу станциясы. ЖЭО-2 "Алматы электр станциялары" АҚ-ға тиесілі.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2023 жылғы қыркүйектің соңында жұмыс істеп тұрған шағын және орта бизнес (бұдан әрі – ШОБ) субъектілерінің саны 23,7 %-ға артып, 343473 бірлікті құрады. Іскерлік белсенділік индексі 48,4 %-ды құрайды. Тауарларды өткізу көлемі 17 триллион теңгені құрады.
Көлік және жолаушылар тасымалы: 2023 жылғы қаңтар-қазанда 371,9 миллион жолаушы тасымалданды, оның ішінде 910,1 мың жолаушы теміржол көлігімен, 367,2 миллионы автомобиль және қалалық электр көлігімен тасымалданды.

За период январь-октябрь 2023 года структура промышленного производства города сформировалась следующим образом: обрабатывающая промышленность – 86,5 %, снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом – 11,7 %, сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений – 1,7 %.
Объем производства в обрабатывающей промышленности составил 1419,3 миллиарда тенге, увеличившись на 18,6 % в сравнении с аналогичным периодом прошлого года, в секторах электроснабжения, подачи газа и воздушного кондиционирования увеличился на 23,6 % и составил 192,4 миллиарда тенге, водоснабжения, канализационной системы, контроля над сбором и распределением отходов – на 3,9 % и составил 28,2 миллиарда тенге.
За январь-октябрь 2023 года основными секторами обрабатывающей промышленности были следующие виды деятельности: машиностроение – 39,8 % или 652 миллиарда тенге (на конец октября 2022 года – 35,4 % или 489 миллиардов тенге), производство продуктов питания – 16,1 % или 263,5 миллиарда тенге (на конец октября 2022 года – 18 % или 249 миллиардов тенге), металлургическое производство – 6,1 % или 99,9 миллиарда тенге (на конец октября 2022 года – 7,7 % или 106,6 миллиарда тенге), при этом наименее развитой сферой является производство табачных изделий – менее 0,1 % или 86,8 миллиона тенге.
За январь-октябрь 2023 года объем инвестиций в основной капитал составил 1,2 триллиона тенге (январь-октябрь 2022 года – 1,1 триллиона тенге).
Валовая продукция сельского хозяйства за январь-октябрь 2023 года составила 5,3 миллиарда тенге, что меньше на 6,2 %, чем в январе-октябре 2022 года.
Протяженность электрических сетей по городу Алматы составляет 8,6 тысячи километров (износ – 65 % или 5,6 тысячи километров).
Алматинская ТЭЦ-2 – крупнейшая тепловая станция в Казахстане по комбинированной выработке электрической и тепловой энергии с установленной электрической мощностью 510 мегават (далее – МВт), тепловая – 1411 Гкал/час. ТЭЦ-2 принадлежит АО "Алматинские электрические станции".
Предпринимательство и бизнес: на конец сентября 2023 года количество действующих субъектов малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) увеличилось на 23,7 %, составив 343473 единицы. Индекс деловой активности составляет 48,4 %. Объем реализации товаров составил 17 триллионов тенге.
Транспорт и пассажирские перевозки: за январь-октябрь 2023 года перевезено 371,9 миллиона пассажиров, из них 910,1 тысячи пассажиров железнодорожным транспортом, 367,2 миллиона автомобильным и городским электрическим транспортом.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылғы қаңтар-қыркүйекте құрылыс жұмыстарының көлемі 451 миллиард теңгені құрады, оның ішінде 1860,1 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді. Ағымдағы жылы 213 километр желі салынды және жаңғыртылды, оның ішінде су құбыры – 117 километр, кәріз – 96 километр, сондай-ақ 13 кәріз сорғы станциясы. Сумен жабдықтау бойынша тозу 54,3 %-ға дейін (2022 жылы – 55,7 %), су бұру 57 %-ға дейін (2022 жылы – 57,8 %) төмендеді.
Ұзындығы 120 километр болатын 6 кВ-дан 10 кВ-ға кабельді электр желілері ауыстырылды. Алмагүл қосалқы станциясының құрылысы аяқталды, бұл Алматының оңтүстік бөлігінде 200 мың халықты қамти отырып, электр қуатының өсуін – 100 МВт қамтамасыз етті. Алматының бірқатар аудандарында 223 километр электр желілері қайта жаңартылды.
Бүгінгі таңда ұзындығы 9,1 километр жылу желілерін реконструкциялау және ұзындығы 8,6 километр жылу желілерін ағымдағы жөндеу жұмыстары жүргізілді.
Сонымен қатар, ағымдағы жылы сенімді жылумен жабдықтау және жаңа абоненттерді қосу үшін "Южная" қазандығын реконструкциялау және қуаты 155 Гкал/сағ (Оңтүстік 55 Гкал/сағ, Премьера 100 Гкал/сағ) ұлғайта отырып, "Премьера" қазандығын кеңейту жұмыстары аяқталды, тұтынушыларды қамту 300 мыңнан асты, 17,7 километр жылу желілерін реконструкциялау және жөндеу жұмыстары жүргізілді.
Білім беру: 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша білім беру жүйесінде 950 мектепке дейінгі ұйым жұмыс істейді. Мектепке дейінгі білім берумен барлығы 80561 бала қамтылған. Қазіргі уақытта балаларды сапалы мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту 2 жастан 6 жасқа дейінгі балалардың 78 %-ын, 3 жастан 6 жасқа дейінгі балалардың 95 %-ын құрайды. Сондай-ақ ағымдағы жылы 332 орта білім беру ұйымдары жұмыс істейді, орта білім беру мекемелерінде 328098 оқушы. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының саны 85-ті құрады, оның ішінде 23 мемлекеттік және 62 жеке, білім алушылардың жалпы саны 84613 адамды құрады.
Денсаулық сақтау: қала тұрғындарына медициналық көмекті Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасына ведомстволық бағынысты 76 медициналық ұйым, 13 республикалық және 77 жеке ұйым көрсетеді. 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көмек көрсететін дәрігерлер саны әртүрлі мамандықтар бойынша 8673 адамды құрады. Осылайша, қамтамасыз ету көрсеткіші 10 мың тұрғынға шаққанда 39,3-ті құрады.
Қонаев қаласы
Қаланың аумағы 370 мың гектарды құрайды және оған 1 қала, 2 ауылдық округ, 12 елді мекен кіреді. 2023 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша халық саны 71,2 мың адамды немесе облыс халқының 4,7 %-ын құрады (Алматы облысы – 1522,2 мың адам), 2023 жылдың басымен салыстырғанда (70,5 мың адам) 706 адамға артты.

Жилищно-коммунальное хозяйство: за январь-сентябрь 2023 года объем строительных работ составил 451 миллиард тенге, в том числе введено в эксплуатацию 1860,1 тысячи квадратных метров жилья. В текущем году построено и модернизировано 213 километров сетей, из них водопровода – 117 километров, канализации – 96 километров, а также 13 канализационных насосных станций. Износ по водоснабжению снизился до 54,3 % (в 2022 году – 55,7 %), водоотведения до 57 % (в 2022 году – 57,8 %).
Выполнена замена кабельных электрических сетей с 6кВ на 10кВ протяженностью 120 километров. Завершено строительство подстанции "Алмагуль", что обеспечило прирост электрической мощности – 100 МВт в южной части Алматы, с охватом 200 тысяч населения. Выполнена реконструкция 223 километров электрических сетей в ряде районов Алматы.
На сегодня проведены работы по реконструкции тепловых сетей протяженностью 9,1 километра и текущий ремонт тепловых сетей протяженностью 8,6 километра.
Кроме того, в текущем году для надежного теплоснабжения и подключения новых абонентов завершены работы по реконструкции котельной "Южная" и расширение котельной "Премьера" с увеличением мощностей на 155 Гкал/час (Южная 55 Гкал/час, Премьера 100 Гкал/час), охват потребителей составил более 300 тысяч, проведены реконструкция и ремонт 17,7 километра тепловых сетей.
Образование: по состоянию на 1 октября 2023 года в системе образования действует 950 дошкольных организаций. Всего дошкольным образованием охвачено 80561 детей. В настоящее время охват детей качественным дошкольным воспитанием и обучением составляет 78 % детей в возрасте от 2 до 6 лет, 95 % детей от 3 до 6 лет. Также в текущем году действует 332 организации среднего образования, в учреждениях среднего образования 328098 учащихся. Количество организаций технического и профессионального образования составило 85, из них 23 государственных и 62 частных, общее количество обучающихся составило 84613 человек.
Здравоохранение: медицинскую помощь населению города оказывает 76 медицинских организаций, подведомственных управлению общественного здравоохранения, 13 республиканских и 77 частных организаций. По состоянию на 1 октября 2023 года число врачей, оказывающих помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, составило 8673 человека по различным специальностям. Тем самым, показатель обеспеченности составил 39,3 на 10 тысяч населения.
Город Қонаев
Территория города составляет 370 тысяч гектаров и включает в себя 1 город, 2 сельских округа, 12 населенных пунктов. Численность населения на 1 сентября 2023 года составила 71,2 тысячи человек или 4,7 % от населения области (Алматинская область – 1522,2 тысячи человек), в сравнении с началом 2023 года (70,5 тысячи человек) увеличилась на 706 человек.

Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 4,8 %-ды құрайды, бұл ретте қаңтар-қыркүйектегі кезеңде жаңа 2501 жұмыс орны құрылды, бұл 2022 жылдың сәйкес кезеңінен 2,1 есе көп. 2023 жылғы қаңтар-қыркүйектегі орташа айлық жалақы 301,7 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қыркүйекте өнеркәсіп өндірісінің көлемі 105,3 миллиард теңгені құрады. 2022 жылдың сәйкес кезеңінде өнеркәсіп өндірісінің көлемі 101,3 миллиард теңгені құрады. 2023 жылы негізгі капиталға инвестициялар көлемін 105 миллиард теңгеге дейін ұлғайту жоспарланған болатын, алайда қаңтар-қыркүйек айлары аралығында бұл деңгей 37,8 миллиард теңгені құрады. 2022 жылдың сәйкес кезеңінде көрсеткіш 41,1 миллиард теңге деңгейіне жетті.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар-қазанда ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 14,2 миллиард теңгені, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің НКИ 100,3 %-ды құрады. 321 мың тонна ет немесе 2022 жылдың тиісті кезеңіне 108,9 %, сүт – 6,2 мың тонна (104,4 %), жұмыртқа – 2,9 миллион дана (102 %) өндірілді. Ірі қара мал басы 57,2 %-ға артты және 15,5 мың басты құрады, жылқы – 7,5 %-ға (4,1 мың бас), құс – 0,6 %-ға (31,2 мың бас) артты, қой мен ешкі басы 4,8 %-ға (64,2 мың бас) азайды.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2023 жылдың қыркүйек айының соңында жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 13,2 %-ға артып, 6429 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі 33,2 %-ға ұлғайып, 201,9 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төленетін төлемдер 84,9 миллиард теңгені құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылғы қаңтар-қыркүйекте құрылыс жұмыстарының көлемі 15,7 миллиард теңгені (2022 жылғы қаңтар-қыркүйек – 7,7 миллиард теңге) құрады, оның ішінде 22,8 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді (2022 жылғы қаңтар-қыркүйек – 24,7 мың шаршы метр тұрғын үй).
Білім беру: 2023 жылы қаланың білім беру жүйесін қаржыландыруға 10,7 миллиард теңге бөлінді. 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша 20 балабақша мен 3 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 3372 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. Мектепке дейінгі білім берумен 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды қамту – 98,3 %.
Сондай-ақ ағымдағы жылы 16 мектеп жұмыс істейді, орта білім беру мекемелерінде 13251 оқушы. Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету орта есеппен 1 компьютерге 5,3 оқушыны құрайды (облыс бойынша 1 компьютерге 5 оқушы).
Денсаулық сақтау: қала тұрғындарына медициналық көмекті 8 медициналық мекеме, оның ішінде – 1 қалалық аурухана, 3 дәрігерлік амбулатория, 4 фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункт көрсетеді. 2023 жылғы қыркүйектегі жағдай бойынша ауруханаларда жұмыс істейтін дәрігерлердің саны 177 адамды құрады. 10000 тұрғынға шаққанда дәрігерлермен қамтамасыз ету 24,98 адамды құрайды.

Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составляет 4,8 %, при этом за период январь-сентябрь было создано 2501 новое рабочее место, что в 2,1 раза больше аналогичного периода 2022 года. Среднемесячная заработная плата за январь-сентябрь 2023 года составила 301,7 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-сентябрь 2023 года составил 105,3 миллиарда тенге. За аналогичный период 2022 года объем промышленного производства составил 101,3 миллиарда тенге. В 2023 году объемы инвестиций в основной капитал планировалось увеличить до 105 миллиардов тенге, однако за период с января по сентябрь уровень составил 37,8 миллиарда тенге. За аналогичный период 2022 года показатель достиг уровня 41,1 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за январь-октябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 14,2 миллиарда тенге, ИФО валовой продукции сельского хозяйства – 100,3 %. Произведено 321 тысяча тонн мяса или 108,9 % к соответствующему периоду 2022 года, 6,2 тысячи тонн (104,4 %) молока, 2,9 миллиона штук (102 %) яиц. Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 57,2 % и составило 15,5 тысячи голов, лошадей – на 7,5 % (4,1 тысячи голов), птицы – на 0,6 % (31,2 тысячи голов), поголовье овец и коз уменьшилось на 4,8 % (64,2 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: на конец сентября 2023 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 13,2 %, составив 6429 единиц. Объем произведенной продукции и оказанных услуг увеличился на 33,2 % и составил 201,9 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 84,9 миллиарда тенге.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за январь-сентябрь 2023 года объем строительных работ составил 15,7 миллиарда тенге (январь-сентябрь 2022 года – 7,7 миллиарда тенге), в том числе введено в эксплуатацию 22,8 тысячи квадратных метров жилья (январь-сентябрь 2022 года – 24,7 тысячи квадратных метров жилья).
Образование: в 2023 году на финансирование системы образования города выделено 10,7 миллиарда тенге. По состоянию на 1 октября 2023 года действует 20 детских садов и 3 мини-центра, всего дошкольным образованием охвачено 3372 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 98,3 %.
Также в текущем году действует 16 школ, в учреждениях среднего образования 13251 учащихся. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 5,3 ученика на 1 компьютер (по области 5 учеников на 1 компьютер).
Здравоохранение: медицинскую помощь населению города оказывает 8 медицинских учреждений, в том числе – 1 городская больница, 3 врачебные амбулатории, 4 фельдшерско-акушерских и медицинских пункта. По состоянию на сентябрь 2023 года число врачей, работающих в больницах, составило 177 человек. Обеспеченность врачами на 10000 населения составляет 24,98 человек.

Қоғамдық қауіпсіздік: 2023 жылдың 9 айында 458 қылмыс тіркелді, өткен жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 9,3 %-ға өсті. Жол-көлік оқиғаларының саны – 79 (2022 жылы – 58), 17 адам қаза тапты (2022 жылы – 15 адам), 112 адам жараланды (2022 жылы – 66 адам). Қылмыстарды ашу деңгейі өсті және 80,7 %-ды құрады (2022 жылы – 80,1 %).
Еңбекшіқазақ ауданы
Аудан аумағы 830 мың гектарды құрайды және оған 1 қала, 25 ауылдық округ, 79 елді мекен кіреді. 2023 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша халық саны 284,9 мың адамды немесе облыс халқының 18,7 %-ын құрады (Алматы облысы – 1522,2 мың адам), 2023 жылдың басымен салыстырғанда 677 адамға (284,2 мың адам) артты. Әкімшілік орталығы – Есік қаласы, халық саны 2023 жылдың басындағы жағдай бойынша 32995 адамды құрады.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 4,6 %-ды құрайды. 2023 жылғы қыркүйектегі жағдай бойынша орташа айлық жалақы 304,9 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қыркүйекте өнеркәсіп өндірісінің көлемі 64,9 миллиард теңгені құрады. 2022 жылдың сәйкес кезеңінде өнеркәсіп өндірісінің көлемі 58,5 миллиард теңгені құрады. Негізгі капиталға салынған инвестиция көлемі 62 миллиард теңгені құрады.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар-қазанда ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 149,4 миллиард теңгені құрады, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің НКИ – 100 %. Есепті кезеңде 30,7 мың тонна ет немесе 2022 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 105,4 %, сүт – 139 мың тонна (103,7 %), жұмыртқа – 16,5 миллион дана (101,7 %) өндірілді. Ірі қара мал басы 9,7 %-ға (97,7 мың бас), қой мен ешкі – 8,9 %-ға (310,1 мың бас), жылқы – 5,2 %-ға (27,1 мың бас), құс – 4,4 есе өсті (3 562,2 мың бас).
Білім беру: 2023 жылы ауданның білім беру жүйесін қаржыландыруға 49,4 миллиард теңге бөлінді. 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша 179 балабақша мен 8 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 17865 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 95 %. Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету орта есеппен – 1 компьютерге 4,8 оқушы (облыс бойынша 1 компьютерге 5 оқушы).
Денсаулық сақтау: аудан тұрғындарына медициналық көмекті 70 медициналық мекеме көрсетеді, оның ішінде 1 ауданаралық көпсалалы аурухана, 1 аудандық аурухана, 41 дәрігерлік амбулатория, 3 алғашқы медициналық-санитариялық көмек орталығы, 24 фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункт.

Общественная безопасность: за 9 месяцев 2023 года зарегистрировано 458 преступлений, с ростом на 9,3 % по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Количество дорожно-транспортных происшествий – 79 (в 2022 году – 58), в которых погибло 17 человек (в 2022 году – 15 человек), ранено 112 человек (в 2022 году – 66 человек). Уровень раскрываемости преступлений увеличился и составил 80,7 % (в 2022 году – 80,1 %).
Енбекшиказахский район
Территория района составляет 830 тысяч гектаров и включает 1 город, 25 сельских округов, 79 населенных пунктов. Численность населения на 1 сентября 2023 года составила 284,9 тысячи человек или 18,7 % от населения области (Алматинская область – 1522,2 тысячи человек), в сравнении с началом 2023 года увеличилась на 677 человек (284,2 тысячи человек). Административный центр – город Есик, численность населения по состоянию на начало 2023 года составила 32995 человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составляет 4,6 %. Среднемесячная заработная плата по состоянию на сентябрь 2023 года составила 304,9 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-сентябрь 2023 года составил 64,9 миллиарда тенге. За аналогичный период 2022 года объем промышленного производства составил 58,5 миллиарда тенге. Объемы инвестиций в основной капитал составили 62 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за январь-октябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 149,4 миллиарда тенге, ИФО валовой продукции сельского хозяйства – 100 %. За отчетный период произведено 30,7 тысячи тонн мяса или 105,4 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года, 139 тысяч тонн (103,7 %) молока, 16,5 миллиона штук (101,7 %) яиц. Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 9,7 % (97,7 тысячи голов), овец и коз на 8,9 % (310,1 тысячи голов), лошадей на 5,2 % (27,1 тысячи голов), птицы – в 4,4 раза (3562,2 тысячи голов).
Образование: в 2023 году на финансирование системы образования района выделено 49,4 миллиарда тенге. По состоянию на 1 октября 2023 года действует 179 детских садов и 8 мини-центров, всего дошкольным образованием охвачено 17865 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 95 %. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем 4,8 ученика на 1 компьютер (по области 5 учеников на 1 компьютер).
Здравоохранение: медицинскую помощь населению района оказывает 70 медицинских учреждений, в том числе 1 межрайонная многопрофильная больница, 1 районная больница, 41 врачебная амбулатория, 3 центра первичной медико-санитарной помощи, 24 фельдшерско-акушерских и медицинских пунктов.

Қоғамдық қауіпсіздік: 2 %-ға өсіммен 1108 қылмыс тіркелді. Жол-көлік оқиғаларының саны – 119 (2022 жылы – 191), онда 45 адам қаза тапты (2022 жылы – 47 адам), 153 адам жараланды (2022 жылы – 298 адам). Қылмыстарды ашу деңгейі төмендеп, 71,7 %-ды құрады (2022 жылы – 73,2 %).
Іле ауданы
Аудан аумағы 770 мың гектарды құрайды және оған 10 ауылдық округ, 30 елді мекен кіреді. 2023 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша халық саны 270,7 мың адамды немесе облыс халқының 17,8 %-ын құрады (Алматы облысы – 1522,2 мың адам), 2023 жылдың басымен салыстырғанда (266,7 мың адам) 3995 адамға артты. Әкімшілік орталығы – Өтеген батыр ауылы, 2023 жылдың басындағы жағдай бойынша халық саны 20621 адамды құрады.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 4,3 %-ды құрайды, бұл ретте қаңтар-қыркүйектегі кезеңде 9406 жаңа жұмыс орны құрылды. 2023 жылғы қаңтар-қыркүйектегі орташа айлық жалақы 346 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қыркүйекте өнеркәсіп өндірісінің көлемі 536,6 миллиард теңгені құрады. Өткен жылдың сәйкес кезеңінде өнеркәсіп өндірісінің көлемі 461,1 миллиард теңгені құрады. Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемін 190,4 миллиард теңгеге дейін ұлғайту жоспарланған болатын, алайда қаңтардан қыркүйекке дейінгі кезеңде деңгей 110,3 миллиард теңгені құрады.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар – қазан айларында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 116,4 миллиард теңгені құрады (НКИ – 97,9 %). Есепті кезеңде 67,1 мың тонна ет немесе 2022 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 97,7 %, сүт – 62,1 мың тонна (103,3 %), жұмыртқа – 183,5 миллион дана (127,8 %) өндірілді. Ірі қара мал басы 7,8 %-ға (52,7 мың бас), жылқы – 2,2 %-ға (10,6 мың бас), құс – 9,5 %-ға (3,8 миллион бас) азайды. Қой мен ешкі саны 5 %-ға өсті (208,8 мың бас).
Кәсіпкерлік және бизнес: 2023 жылдың қыркүйек айының соңында жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 32,7 %-ға артып, 21884 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі 48,2 %-ға ұлғайып, 178,4 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төленетін төлемдер 44,3 миллиард теңгені құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылдың 9 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 47,1 миллиард теңгені құрады, оның ішінде 153,5 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді.
Білім беру: 2023 жылы ауданның білім беру жүйесін қаржыландыруға 54,1 миллиард теңге бөлінді. 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша 278 балабақша мен 3 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 25395 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 84 %. Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету орта есеппен 1 компьютерге 6,4 оқушыны құрайды (облыс бойынша 1 компьютерге 5 оқушы).

Общественная безопасность: Зарегистрировано 1108 преступлений, с ростом на 2 %. Количество дорожно-транспортных происшествий – 119 (в 2022 году – 191), в которых погибло 45 человек (в 2022 году – 47 человек), ранено 153 человека (в 2022 году – 298 человек). Уровень раскрываемости преступлений снизился и составил 71,7 % (в 2022 году – 73,2 %).
Илийский район
Территория района составляет 770 тысяч гектаров и включает 10 сельских округов, 30 населенных пунктов. Численность населения на 1 сентября 2023 года составила 270,7 тысячи человек или 17,8 % от населения области (Алматинская область – 1522,2 тысячи человек), в сравнении с началом 2023 года (266,7 тысячи человек) увеличилась на 3995 человек. Административный центр – село Отеген батыр, численность населения которого по состоянию на начало 2023 года составила 20621 человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составляет 4,3 %, при этом за период январь-сентябрь было создано 9406 новых рабочих мест. Среднемесячная заработная плата за январь-сентябрь 2023 года составила 346 тысяч тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-сентябрь 2023 года составил 536,6 миллиарда тенге. За аналогичный период прошлого года объем промышленного производства составил 461,1 миллиарда тенге. Объемы инвестиций в основной капитал планировалось увеличить до 190,4 миллиарда тенге, однако за период с января по сентябрь уровень составил 110,3 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за январь-октябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 116,4 миллиарда тенге (ИФО – 97,9 %). За отчетный период произведено 67,1 тысячи тонн мяса или 97,7 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года, 62,1 тысячи тонн молока (103,3 %), 183,5 миллиона штук (127,8 %) яиц. Поголовье крупного рогатого скота уменьшилось на 7,8 % (52,7 тысячи голов), лошадей – на 2,2 % (10,6 тысячи голов), птицы – на 9,5 % (3,8 миллиона голов). Поголовье овец и коз увеличилось на 5 % (208,8 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: на конец сентября 2023 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 32,7 %, составив 21884 единицы. Объем произведенной продукции и оказанных услуг увеличился на 48,2 % и составил 178,4 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 44,3 миллиарда тенге.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за 9 месяцев 2023 года объем строительных работ составил 47,1 миллиарда тенге, в том числе введено в эксплуатацию 153,5 тысячи квадратных метров жилья.
Образование: в 2023 году на финансирование системы образования района выделено 54,1 миллиарда тенге. По состоянию на 1 октября 2023 года действует 278 детских садов и 3 мини-центра, всего дошкольным образованием охвачено 25395 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 84 %. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 6,4 ученика на 1 компьютер (по области 5 учеников на 1 компьютер).

Денсаулық сақтау: аудан тұрғындарына медициналық көмекті 34 медициналық ұйым: 4 облыстық аурухана, 1 аудандық орталық аурухана, 1 аудандық және 2 ауылдық аурухана, 15 дәрігерлік амбулатория, 10 фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункт және 1 басқа ұйым көрсетеді.
Қоғамдық қауіпсіздік: 1334 қылмыс тіркелді, 8,4 %-ға төмендеді. Жол-көлік оқиғаларының саны – 175 (2022 жылы – 150), онда 25 адам қаза тапты (2022 жылы – 31), 196 адам жараланды (2022 жылы – 175 адам). Қылмыстарды ашу деңгейі төмендеп, 50,8 %-ды құрады (2022 жылы – 54 %).
Қарасай ауданы
Аудан аумағы 200 мың гектарды құрайды және оған 1 қала, 10 ауылдық округ, 47 елді мекен кіреді. 2023 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша халық саны 334,1 мың адамды немесе облыс халқының 21,9 %-ын құрады (Алматы облысы – 1522,2 мың адам), 2023 жылдың басымен салыстырғанда 7487 адамға (326,6 мың адам) артты. Әкімшілік орталығы – Қаскелең қаласы, 2023 жылдың басында халық саны 64416 адамды құрады.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 4,6 %-ды құрайды, бұл ретте қаңтар-қыркүйектегі кезеңде жаңа 9215 жұмыс орны құрылды, бұл 2022 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 1,6 есе көп. 2023 жылғы қаңтар-қыркүйектегі орташа айлық жалақы 343,9 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қыркүйекте өнеркәсіп өндірісінің көлемі 445,7 миллиард теңгені құрады. Өткен жылдың сәйкес кезеңінде өнеркәсіп өндірісінің көлемі 390,3 миллиард теңгені құрады. Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемін 185,5 миллиард теңгеге дейін ұлғайту жоспарланған болатын, алайда қаңтардан қыркүйекке дейінгі кезеңде деңгей 100 миллиард теңгені құрады.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар – қазан айларында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 70 миллиард теңгені құрады (НКИ – 98,1 %). Есепті кезеңде 26 мың тонна ет немесе 2022 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 117,3 %, сүт – 74,9 мың тонна (95,3 %), жұмыртқа – 125,7 млн дана (81,8 %) өндірілді. Құс басы – 3,5 %-ға артып, 2060,3 мың басты құрады, қой мен ешкі – 5,8 %-ға артты (66,7 мың бас), ірі қара мал басы – 9,3 %-ға (43,8 мың бас), жылқы – 5,5 %-ға (16,5 мың бас) төмендеді.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2023 жылдың қыркүйек айының соңында жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 30 %-ға артып, 31185 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі 7,8 %-ға ұлғайып, 87,5 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төленетін төлемдер 30,5 миллиард теңгені құрады.

Здравоохранение: медицинскую помощь населению района оказывает 34 медицинские организации: 4 областные больницы, 1 центральная районная больница, 1 районная и 2 сельские больницы, 15 врачебных амбулаторий, 10 фельдшерско-акушерских и медицинских пунктов и 1 прочее.
Общественная безопасность: Зарегистрировано 1334 преступления, снижение на 8,4 %. Количество дорожно-транспортных происшествий – 175 (в 2022 году – 150), в которых погибло 25 человек (в 2022 году – 31), ранено 196 человек (в 2022 году – 175 человек). Уровень раскрываемости преступлений снизился и составил 50,8 % (в 2022 году – 54 %).
Карасайский район
Территория района составляет 200 тысяч гектаров и включает 1 город, 10 сельских округов, 47 населенных пунктов. Численность населения на 1 сентября 2023 года составила 334,1 тысячи человек или 21,9 % от населения области (Алматинская область – 1522,2 тысячи человек), в сравнении с началом 2023 года увеличилась на 7487 человек (326,6 тысячи человек). Административный центр – город Каскелен, численность населения которого на начало 2023 года составила 64416 человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составил 4,6 %, при этом за период январь-сентябрь было создано 9215 новых рабочих мест, что в 1,6 раза больше, чем за аналогичный период 2022 года. Среднемесячная заработная плата за январь-сентябрь 2023 года составила 343,9 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-сентябрь 2023 года составил 445,7 миллиарда тенге. За аналогичный период прошлого года объем промышленного производства составил 390,3 миллиарда тенге. Объемы инвестиций в основной капитал планировалось увеличить до 185,5 миллиарда тенге, однако за период с января по сентябрь уровень составил 100 миллиардов тенге.
Сельское хозяйство: за период январь-октябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 70 миллиардов тенге (ИФО – 98,1 %). За отчетный период произведено 26 тысяч тонн мяса или 117,3 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года, 74,9 тысячи тонн (95,3 %) молока, 125,7 миллиона штук (81,8 %) яиц. Увеличилось поголовье птицы на 3,5 % и составило 2060,3 тысячи голов, овец и коз на – 5,8 % (66,7 тысячи голов), поголовье крупного рогатого скота снизилось на 9,3 % (43,8 тысячи голов), лошадей – на 5,5 % (16,5 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: на конец сентября 2023 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 30 % и составило 31185 единиц. Объем произведенной продукции и оказанных услуг увеличился на 7,8 % и составил 87,5 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 30,5 миллиарда тенге.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылдың 9 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 42,3 миллиард теңгені құрады, оның ішінде 216,6 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді.
Білім беру: 2023 жылы ауданның білім беру жүйесін қаржыландыруға 47,8 миллиард теңге бөлінді, оның ішінде материалдық-техникалық базаны нығайтуға – 21,6 миллион теңге. 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша 201 балабақша мен 3 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 13960 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 92,2 %. Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету орта есеппен – 1 компьютерге 6,8 оқушы (облыс бойынша 1 компьютерге 5 оқушы).
Денсаулық сақтау: аудан тұрғындарына медициналық көмекті 36 медициналық мекеме көрсетеді, оның ішінде 1 ауданаралық көпсалалы аурухана, 1 ауылдық аурухана, 18 дәрігерлік амбулатория, 2 алғашқы медициналық-санитариялық көмек орталығы, 14 фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункт.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2039 қылмыс тіркелді, 4,7 %-ға төмендеді. Жол-көлік оқиғаларының саны – 238 (2022 жылы – 398), онда 50 адам қаза тапты (2022 жылы – 42 адам), 286 адам жараланды (2022 жылы – 538 адам). Қылмыстарды ашу деңгейі төмендеп, 31,9 %-ды құрады (2022 жылы – 38,7 %).
Талғар ауданы
Аудан аумағы 360 мың гектарды құрайды және 1 қаланы, 10 ауылдық округті, 48 елді мекенді қамтиды. 2023 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша халық саны 244,1 мың адамды немесе облыс халқының 16 %-ын құрады (Алматы облысы – 1522,2 мың адам), 2023 жылдың басымен салыстырғанда 4094 адамға (240 мың адам) артты. Әкімшілік орталығы – Талғар қаласы, 2023 жылдың басында халық саны 50476 адамды құрады.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 4,6 %-ды құрады, бұл ретте қаңтар-қыркүйекте 6457 жаңа жұмыс орны құрылды. 2023 жылғы қаңтар-қыркүйектегі орташа айлық жалақы 307,7 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қыркүйекте өнеркәсіп өндірісінің көлемі 64,5 миллиард теңгені, негізгі капиталға салынған инвестициялардың көлемі 64,4 миллиард теңгені құрады.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар – қазан кезеңінде ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 47,7 миллиард теңгені құрады (НКИ – 100 %). Есепті кезеңде 10,5 мың тонна ет немесе 2022 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 105,5 %, сүт – 58,9 мың тонна (101 %), жұмыртқа – 25,1 миллион дана (90,5 %) өндірілді. Ірі қара мал басы 1,9 %-ға өсіммен 44,3 мың басты, жылқы 6 %-ға өсіммен 9,1 мың басты, құс 13,4 %-ға өсіммен 253,9 мың басты, қой мен ешкі 4,3 %-ға кемумен 95 мың басты құрады.

Жилищно-коммунальное хозяйство: за 9 месяцев 2023 года объем строительных работ составил 42,3 миллиарда тенге, в том числе введено в эксплуатацию 216,6 тысячи квадратных метров жилья.
Образование: в 2023 году на финансирование системы образования района выделено 47,8 миллиарда тенге, из них на укрепление материально-технической базы – 21,6 миллиона тенге. По состоянию на 1 октября 2023 года действует 201 детский сад и 3 мини-центра, всего дошкольным образованием охвачено 13960 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 92,2 %. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем 6,8 ученика на 1 компьютер (по области 5 учеников на 1 компьютер).
Здравоохранение: медицинскую помощь населению района оказывает 36 медицинских учреждении, в том числе 1 межрайонная многопрофильная больница, 1 сельская больница, 18 врачебных амбулаторий, 2 центра первичной медико-санитарной помощи, 14 фельдшерско-акушерских и медицинских пунктов.
Общественная безопасность: зарегистрировано 2039 преступлений, снижение на – 4,7 %. Количество дорожно-транспортных происшествий – 238 (2022 год – 398), в которых погибло 50 человек (2022 год – 42 человека), ранено 286 человек (2022 год – 538 человек). Уровень раскрываемости преступлений снизился и составил 31,9 % (в 2022 году – 38,7 %).
Талгарский район
Территория района составляет 360 тысяч гектар и включает 1 город, 10 сельских округов, 48 населенных пунктов. Численность населения на 1 сентября 2023 года составила 244,1 тысячи человек или 16 % от населения области (Алматинская область – 1522,2 тысячи человек), в сравнении с началом 2023 года увеличилась на 4094 человека (240 тысяч человек). Административный центр – город Талгар, численность населения которого на начало 2023 года составила 50476 человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составил 4,6 %, при этом за январь-сентябрь было создано 6457 новых рабочих мест. Среднемесячная заработная плата за январь-сентябрь 2023 года составила 307,7 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-сентябрь 2023 года составил 64,5 миллиарда тенге, объемы инвестиций в основной капитал 64,4 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за период январь-октябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 47,7 миллиарда тенге, (ИФО – 100 %). За отчетный период произведено 10,5 тысячи тонн мяса или 105,5 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года, 58,9 тысячи тонн (101 %) молока, 25,1 миллиона штук (90,5 %) яиц. Поголовье крупного рогатого скота составило 44,3 тысячи голов с увеличением на 1,9 %, лошадей – 9,1 тысячи голов с увеличением на 6 %, птицы – 253,9 тысячи голов с увеличением на 13,4 %, овец и коз – 95 тысяч голов со снижением на 4,3 %.

Кәсіпкерлік және бизнес: 2023 жылдың қыркүйек айының соңында жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 20,8 %-ға артып, 20935 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі 1,4 %-ға ұлғайып, 52,4 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төленетін төлемдер 30,2 миллиард теңгені құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: ағымдағы жылдың 9 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 17,1 миллиард теңгені (НКИ – 63,5 %) құрады, оның ішінде 206,7 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді.
Білім беру: 2023 жылы ауданның білім беру жүйесін қаржыландыруға 42 миллиард теңге бөлінді, оның ішінде материалдық-техникалық базаны нығайтуға – 55,6 миллион теңге. 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша 201 балабақша мен 2 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 16171 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 91,9 %. Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету орта есеппен – 1 компьютерге 3,7 оқушы (облыс бойынша 1 компьютерге 5 оқушы).
Денсаулық сақтау: аудан тұрғындарына медициналық көмекті 39 медициналық мекеме көрсетеді, оның ішінде 1 орталық аудандық аурухана, 2 ауылдық аурухана, 12 дәрігерлік амбулатория, 20 фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункт және 4 басқа ұйым.
Қоғамдық қауіпсіздік: 4,6 %-ға өсіммен 1637 қылмыс тіркелді. Жол-көлік оқиғаларының саны – 164 (2022 жылы – 249), онда 34 адам қаза тапты (2022 жылы – 39 адам), 167 адам жараланды (2022 жылы – 332 адам). Қылмыстарды ашу деңгейі төмендеп, 40,5 %-ды құрады (2022 жылы – 54,1 %).
Алматы агломерациясының сын-қатерлері және даму әлеуеті
Урбанизация және халық санының өсу процестері ірі қалалардың агломерацияға айналуының негізгі себептері болып табылады. Өз кезегінде бұл себептер қаланың экономикалық тартымдылығы, дамыған білім және ғылым институттары (университеттер, колледждер, зерттеу орталықтары), мәдени және әлеуметтік даму, сондай-ақ дамыған бизнес-орта (жұмыс орындары) сияқты факторлармен байланысты. Агломерацияға айналған басқа да ірі қалалар сияқты Алматының өз сын-қатерлері бар.
Алматы қаласын агломерацияға айналдырудың драйвері болған маңызды сын-қатерлердің бірі жоғары көші-қон болып табылады. Өңірдегі әлеуметтік-экономикалық белсенділіктің орталығы бола отырып, Алматы қаласы жақын маңдағы елді мекендердің тұрғындары үшін магнит (тарту орталығы) болды. Күн сайын қалаға қоғамдық көлікпен
150 мыңға жуық адам және 230 мыңға жуық жеке көлік кіреді. Нәтижесінде Алматы қаласының айналасында Алматы агломерациясы қалыптасты. Осыған байланысты қала тұрғындарының нақты саны өсуде. Соңғы жылдары көші-қон есебінен халықтың өсуі шамамен 60 %-ды, ал табиғи өсім есебінен – 40 %-ды құрады. 2012 – 2022 жылдар аралығында Алматы қаласына тұрақты тұруға 600 мыңға жуық адам келді, ал оның шегінен тыс жерлерге 315 мыңға жуық адам шықты, көші-қонның оң сальдосы – 285 мыңға жуық адам.
Білім беру саласының инфрақұрылымын дамыту проблемалары: маятниктік көші-қонның бақыланбауынан балабақшаларға, мектептерге, білім беру мекемелеріне жоғары жүктеме түседі. Қазіргі уақытта балаларды біліммен қамтамасыз ету үшін қаланың қала маңындағы бөлігінде үш ауысымда оқыту қолданылады. Қазіргі уақытта қала маңындағы аумақтарда үш ауысымда оқытатын мектептер саны 42 бірлікті құрайды. Алайда мұндай шешім білім беру сапасының төмендеуіне, мекеменің педагогикалық құрамына жоғары жүктеме түсуіне әкеледі. Осы міндеттерді шешуге кешенді түрде келіп, қолданыстағы объектілерді жаңарту, қосымша білім беру объектілерін салу, мамандар даярлау, сондай-ақ балаларды біліммен толық қамтуды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау қажет.

Предпринимательство и бизнес: на конец сентября 2023 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 20,8 %, составив 20935 единиц. Объем произведенной продукции и оказанных услуг увеличился на 1,4 % и составил 52,4 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 30,2 миллиарда тенге.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за 9 месяцев текущего года объем строительных работ составил 17,1 миллиарда тенге (ИФО – 63,5 %), в том числе введено в эксплуатацию 206,7 тысячи квадратных метров жилья.
Образование: В 2023 году на финансирование системы образования района выделено 42 миллиарда тенге, из них на укрепление материально-технической базы – 55,6 миллиона тенге. По состоянию на 1 октября 2023 года действует 201 детский сад и 2 мини-центра, всего дошкольным образованием охвачено 16171 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 91,9 %. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем 3,7 ученика на 1 компьютер (по области 5 учеников на 1 компьютер).
Здравоохранение: медицинскую помощь населению района оказывает 39 медицинских учреждений, в том числе 1 центральная районная больница, 2 сельские больницы, 12 врачебных амбулаторий, 20 фельдшерско-акушерских и медицинских пунктов и 4 других.
Общественная безопасность: зарегистрировано 1637 преступлений, с ростом на 4,6 %. Количество дорожно-транспортных происшествий – 164 (в 2022 году – 249), в которых погибло 34 человека (в 2022 году – 39 человек), ранено 167 человек (в 2022 году – 332 человек). Уровень раскрываемости преступлений снизился и составил 40,5 % (в 2022 году – 54,1 %).
Вызовы Алматинской агломерации и потенциал развития
Основными причинами преобразования крупных городов в агломерации являются процессы урбанизации и роста численности населения. В свою очередь данные причины связаны с такими факторами, как экономическая привлекательность города, развитые институты образования и науки (университеты, колледжи, исследовательские центры), культурная и социальная развитость, а также развитая бизнес-среда (рабочие места). Алматы, как и другие крупные города, преобразовавшиеся в агломерацию, имеет свои вызовы.
Одним из важных вызовов, ставшим драйвером преобразования города Алматы в агломерацию, является высокая миграция. Являясь центром социально-экономической активности в регионе, город Алматы стал магнитом (центром притяжения) для жителей близлежащих населенных пунктов. Ежедневно в город въезжает порядка 150 тысяч человек на общественном транспорте и порядка 230 тысяч частных машин. В результате вокруг города Алматы сформировалась Алматинская агломерация. В связи с этим фактическая численность горожан растет. В последние годы рост населения за счет миграции составил около 60 %, тогда как за счет естественного прироста – 40 %. За период с 2012 по 2022 годы на постоянное место жительства в город Алматы прибыло почти 600 тысяч человек, а выбыло за его пределы около 315 тысяч человек, положительное сальдо миграции – около 285 тысяч человек.
Проблемы развития инфраструктуры сферы образования: высокая нагрузка на детские сады, школы, образовательные учреждения вызвана неконтролируемостью маятниковой миграции. В настоящий момент для того, чтобы обеспечить детей образованием, в пригородной части города применяют трехсменное обучение. На текущий момент на пригородных территориях количество школ с трехсменным обучением составляет 42 единицы. Однако такое решение ведет к снижению качества образования, высокой нагрузке на педагогический состав учреждения. К решению данных задач следует подходить комплексно и принимать меры по реновации существующих объектов, строительству дополнительных объектов образования, подготовке специалистов, а также обеспечению полного охвата детей образованием.

Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызмет көрсету саласының инфрақұрылымын дамыту проблемалары: агломерация аумағында барлық ел халқының 16,8 %-ы тұрады (салыстыру ретінде: елордада барлық халықтың 7 %-ы тұрады). Халықтың салыстырмалы түрде жоғары тығыздығынан басқа, 2019 жылдан бастап елде сырқаттанушылық деңгейі артып келеді, осыған байланысты денсаулық сақтау объектілеріне жоғары және шамадан тыс жүктеме түсуде.
Дене шынықтыру мен спортты дамыту проблемалары: спорт мәдениетін дамыту, оның ішінде материалдық-техникалық инфрақұрылымды құру, білікті жаттықтырушыларды, дәрігерлер мен психологтарды, спорт нұсқаушылары мен әдіскерлерін, ата-аналар мен еріктілерді тегін негізде тарту, сондай-ақ тақырыптық, жарыстық, оқу-танымдық және фестивальдік іс-шараларды өткізу әлеуметтенуді арттыруға, денсаулықты жақсартуға, нәтижелерге қол жеткізуге, сондай-ақ жаңа құзыреттерге ие болуға әкеледі. Бұл ретте қазіргі уақытта облыста халықты спорттық инфрақұрылыммен қамту 39,6 %-ды құрайды. Қонаев қаласында 4 олимпиадалық резервтегі балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі (ОРБЖСМ), 1 облыстық жоғары спорт шеберлігі мектебі (ОЖСШМ), 1 олимпиадалық резервті даярлау орталығы (ОРДО), 1 спортты дамыту дирекциясы (СДД) және Алматы облысының дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спортты дамыту дирекциясы жұмыс істейді. Жоғарыда аталған спорт ұйымдарының 7-і жалдау негізінде жұмыс істейді. Бұл ретте осы ұйымдарда айналысатын балалар саны 6418 баланы құрайды, бұл ғимараттардың тапшылығына алып келеді. Агломерация тізбесіне кіретін аудандарда спорттық инфрақұрылым жоқ (ерекшеліктер: жалпы білім беретін мекемелердегі спорт залдары). Халықты қамтуды арттыру және балалардың бұқаралық спорт түрлеріне қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында спорт объектілерін салу жоспарлануда.
Жол-көлік жүйесін дамыту проблемалары: жүк автокөлігінің транзиттік ағыны – қала ішіндегі жолдарға, сол сияқты кіру/шығу жолдарына түсетін жоғары жүктеме себептерінің бірі. Күн сайын Алматы қаласының көшелері арқылы 15 мыңға жуық ауыр жүк көліктері өтеді. Қала шегіндегі кейбір бұрынғы өндірістік аумақтар қоймалар мен терминалдар үшін пайдаланыла бастағандықтан, сыртқы автокөлік бұл учаскелерді жүк әкелу-әкету базасы ретінде пайдаланады. Қаланың өтпелі көшелеріндегі транзиттік жүк көлігі жол кеңістігін алып жатады, қоғамдық көліктің қозғалысына кедергі келтіреді және пайдаланылған газдардың көлемін арттырады. Алматы қаласы мен Алматы облысының қолданыстағы көлік жүйелері мынадай проблемалармен сипатталады:

Проблемы развития инфраструктуры сферы здравоохранения и социального обслуживания: на территории агломерации проживает 16,8 % граждан от всего населения страны (для сравнения: в столице проживает 7 % граждан от всего населения). Помимо относительно высокой плотности населения, начиная с 2019 года в стране повышается уровень заболеваемости, в связи с чем существует высокая и неподъемная нагрузка на объекты здравоохранения.
Проблемы развития физической культуры и спорта: развитие спортивной культуры, в том числе создание материально-технической инфраструктуры, привлечение на безвозмездной основе квалифицированных тренеров, медиков и психологов, спортивных инструкторов и методистов, родителей и волонтеров, а также проведение тематических, соревновательных, учебно-познавательных и фестивальных мероприятий, ведет к повышению социализации, улучшению здоровья, достижению результатов, а также приобретению новых компетенций. При этом в настоящее время в области охват населения спортивной инфраструктурой составляет 39,6 %. В городе Қонаев функционирует 4 спортивные детско-юношеские школы олимпийского резерва (СДЮШОР), 1 областная школа высшего спортивного мастерства (ОШВСМ), Центр подготовки олимпийского резерва (ЦПОР), Дирекция развития спорта (ДРС) и Дирекция развития спорта для лиц с ограниченными физическими возможностями Алматинской области. 7 из вышеуказанных спортивных организаций находится на арендной основе. При этом численность занимающихся в этих организациях составляет 6418 детей, что приводит к нехватке зданий. В районах, входящих в перечень агломерации, отсутствует спортивная инфраструктура (исключения: спортивные залы в общеобразовательных учреждениях). В целях повышения охвата населения и обеспечения доступа детей к массовым видам спорта планируется строительство объектов спорта.
Проблемы развития дорожно-транспортной системы: транзитный поток грузового автотранспорта – одна из причин высокой загруженности на дорогах как внутри города, так и на въезде/выезде. Ежедневно через сквозные улицы города Алматы проезжает порядка 15 тысяч большегрузов. Поскольку некоторые бывшие производственные территории в черте города стали использоваться под склады и терминалы, внешний автотранспорт использует эти участки как перевалочную базу, въезжая и выезжая с грузами. Транзитный грузовой транспорт на сквозных улицах города занимает дорожное пространство, препятствует движению общественного транспорта и увеличивает объем выхлопных газов. Действующие транспортные системы города Алматы и Алматинской области характеризуются следующими проблемами:

1) агломерациядағы көлік жүйесін басқарудың бытыраңқылығы;
2) магистральдық жолдарды реконструкциялау қажеттілігі;
3) рельсті көлік;
4) қала маңындағы қоғамдық көлік проблемалары;
5) қала маңындағы және қалалық қоғамдық көліктердің байланысы.
Алматыда 7 негізгі кіру магистралі бар, оның ішінде: 5 республикалық маңызы бар жол (Талғар трактісі, Құлжа трактісі, Алматы – Қонаев, Алматы – Бішкек трассалары, жоғарғы "қаскелеңдік" трассасы), 2 облыстық маңызы бар жол (Боралдай трассасы – Шамалған станциясы, Іле трактісі). Қазіргі уақытта Алматының магистральдық жолдары өткізу қабілеттілігінің шегіне жетті.
Олардың ішінде негізгі көліктік кіру бағдарлары – Бішкек, Қонаев қалаларына апаратын трассалар және Құлжа трактісі, олардың әрқайсысы күн сайын 40 мыңға жуық, жиынтығында 120 мыңға жуық көлік өткізеді. Яғни, іс жүзіндегі трафик – 230 мың машина – өткізу мүмкіндігінен едәуір асып түседі. Бұл ретте ағымдағы жүктемені ғана емес, сонымен қатар полиорталықтардың дамуын және агломерацияның одан әрі урбанизациясын ескере отырып, перспективалық жүктемені де ескеру қажет.
Қала мен облыс үшін агломерация шеңберіндегі көліктік интеграция өте маңызды. Қала мен облыстың өзара байланысы тұрғын үй, әлеуметтік, инженерлік, көлік инфрақұрылымы құрылысын дамыту жоспарлары мен экологиялық күн тәртібін үндестіру қажеттігін белгілейді. Осындай синхрондауды және қала мен агломерацияны теңгерімді дамытуды Алматы агломерациясын дамытудың кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) қамтамасыз етуге арналған. Кешенді жоспарды қабылдау агломерация қалдықтарын басқарудағы үйлестіруді жақсартуға, сондай-ақ интеграцияланған көлік жүйесін құруға кірісуге мүмкіндік береді.
Инженерлік инфрақұрылымды дамыту проблемалары: сумен жабдықтау және су бұру желілері, жылумен жабдықтау желілері, газбен жабдықтау желілері
Өңірдегі инженерлік желілердің тозуы азаматтар мен бизнес үшін қолайлы жағдай жасаудағы басты кедергі болып табылады. Тұрмыстық қалдықтар көлемінің ұлғаюы және кәдеге жарату проблемалары экологиялық проблемаларға алып келеді және халыққа қолайсыздықтар туғызады. Электр энергиясының жетіспеушілігі, электр қуатының үзілуі, сондай-ақ ескірген энергетикалық инфрақұрылым өңірдің жұмыс істеу сапасына әсер етеді, бұл жаһандық даму қарқынына мүлдем сәйкес келмейді. Жылумен жабдықтау және газбен жабдықтау желілерінің тозуы жоғалтымдарды, бұзылуларды және шығындарды тудыруы мүмкін, бұл ресурстарды тиімсіз пайдалануға және пайдалану шығындарын арттыруға әкеледі.
Бүгінгі таңда кәріздік тазарту құрылыстарының тозу проблемасы 60-80 %-ды құрайды, сондықтан Кешенді жоспарда кәріздік тазарту құрылыстарын реконструкциялау көзделген, бұл тозуды толығымен жоюға мүмкіндік береді. Қала сыртындағы коллекторлардың тозуы 100 %-ды құрайды, коллекторларды реконструкциялау тозуды толығымен жоюға, ал жаңа коллекторды іске қосу Наурызбай және Алатау аудандарын қоса алғанда, тұрғындарды орталықтандырылған су бұрумен қамтуды 2030 жылға қарай 95 %-ға дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.

1) разрозненность управления транспортной системой в агломерации;
2) потребность в реконструкции магистральных дорог;
3) рельсовый транспорт;
4) проблемы пригородного общественного транспорта;
5) связанность пригородного и городского общественного транспорта.
В Алматы имеется 7 основных въездных магистралей, из них: 5 дорог республиканского значения (Талгарский тракт, Кульджинский тракт, трассы Алматы – Қонаев, Алматы – Бишкек, верхняя "каскеленская" трасса), 2 дороги областного значения (трасса Боралдай – станция Шамалган, Илийский тракт). Магистральные дороги Алматы в настоящее время подошли к пределу своей пропускной способности.
Среди них основные въездные транспортные артерии – это трассы на города Бишкек, Қонаев и Кульджинский тракт, каждая из них ежедневно пропускает около 40 тысяч машин, совокупно – порядка 120 тысяч. То есть фактический трафик – 230 тысяч машин – существенно превышает возможности для пропуска. При этом следует учитывать не только текущую нагрузку, но и перспективную – с учетом развития полицентров и дальнейшей урбанизации агломерации.
Для города и области крайне важна транспортная интеграция в рамках агломерации. Взаимная связанность города и области диктует необходимость синхронизировать планы развития строительства жилой, социальной, инженерной, транспортной инфраструктуры и экологической повестки. Подобную синхронизацию и сбалансированное развитие города и агломерации призван обеспечить Комплексный план развития Алматинской агломерации (далее – Комплексный план). Принятие Комплексного плана позволит, в том числе, улучшить координацию в управлении отходами агломерации, а также приступить к созданию интегрированной транспортной системы.
Проблемы развития инженерной инфраструктуры: сетей водоснабжения и водоотведения, сетей теплоснабжения, сетей газоснабжения
Износ инженерных сетей в регионе является ключевым препятствием в создании благоприятных условий для граждан и бизнеса. Увеличение объема бытовых отходов и проблемы с утилизацией приводят к экологическим проблемам и создают неудобства для населения. Недостаток электроэнергии, перебои в подаче, а также устаревшая энергетическая инфраструктура влияют на качество функционирования региона, что совершенно не соответствует глобальным темпам развития. Износ сетей теплоснабжения и газоснабжения также могут вызывать утечки, сбои и потери, что приводит к неэффективному использованию ресурсов и увеличению эксплуатационных затрат.
На сегодня существует проблема изношенности канализационных очистных сооружений на 60-80 %, поэтому в Комплексном плане предусмотрена реконструкция канализационных очистных сооружений, которая позволит полностью устранить износ. Износ загородных коллекторов составляет 76 %, реконструкция коллекторов позволит полностью устранить износ, а запуск нового коллектора – увеличить охват жителей централизованным водоотведением до 95 % к 2030 году, в Наурызбайском и Алатауском районах включительно.

Экологиялық орнықтылық және қауіпсіздікті қамтамасыз ету, төтенше жағдайлардың алдын алу: агломерация халқы үшін маңызды мәселелердің бірі ауаның жоғары ластану проблемасы болып табылады. Ластанудың негізгі себептері қала автопаркінің ескі құрамы, жылу-энергетикалық кешендер (ЖЭО-2, 3), газдандырылмаған үйлер мен Алматы қаласының және Алматы агломерациясының саяжай массивтері, ірі өндірістік кәсіпорындар, қаланың төмен желдетілуіне әкеп соқтыратын тығыздаушы нүктелік құрылыс болып табылады. Алматы қаласы мен агломерацияның әуе бассейнінің ластану деңгейін төмендету мақсатында дизельді автобустарды газға және электр тартымына ауыстыру арқылы қоғамдық жолаушылар тасымалын экологияландыру жөніндегі іс-шаралар іске асырылатын болады, бұл шығарындыларды жылына 2 мың тоннаға төмендетуге мүмкіндік береді.
Алматы агломерациясын еларалық және экономикалық байланыстар жүйесіне интеграцияланған, экономикасы бәсекеге қабілетті, өмір сүру мен қоршаған ортасының сапасы жоғары көпфункционалды өңір ретінде дамыту Кешенді жоспардың мақсаты болып табылады.
Кешенді жоспардың мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттер қойылды:
осы Кешенді жоспардың іс-шараларын іске асыру арқылы агломерацияның әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету;
агломерацияның инфрақұрылымдық дамуын қамтамасыз ету;
агломерацияның жол-көлік жүйесін дамытуды қамтамасыз ету;
агломерация аумағында экологиялық орнықтылық пен қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Жалпы кешенді жоспар Алматы агломерациясын жан-жақты дамытуды көздейді және республикалық, жергілікті бюджеттер шеңберінде және жеке инвестициялар есебінен қаржыландырылатын 130 ұйымдастыру және іске асыру іс-шарасынан тұрады.
Р/с
Атауы
Аяқталу нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі, миллион теңге*
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1-бағыт. Білім беру саласының инфрақұрылымын дамыту
Күтілетін нәтиже: агломерацияның қала маңындағы бөлігінде орналасқан, үш ауысымда оқытатын мектептердің үлесін 2028 жылға қарай 0 %-ға дейін төмендету (2023 жылы үш ауысымда оқытатын мектептердің үлесі 25 %-ды немесе 26 мектепті құрады)
Алматы облысы
1
Іле (Байсерке, Жаңадәуір, Жауғашты, Чапаев, Қоянқұс ауылдары), Қарасай (Қаскелең қаласы, Іргелі, Жаңатұрмыс, Шамалған, Исаев, Райымбек, Мерей, Қаратөбе, Құмарал, Көлді ауылдары), Талғар (Талдыбұлақ, Белбұлақ, Бесағаш, Гүлдала, Жаңа Қуат, Тұздыбастау ауылдары) аудандарында 21 мектеп салу (2027 жылы – 11 мектеп, 2028 жылы – 10 мектеп)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы IV тоқсан
ОМ, Алматы облысының әкімдігі

Проблемы экологической устойчивости и обеспечения безопасности, предупреждения чрезвычайных ситуаций: одним из важных вопросов для населения агломерации является проблема высокого загрязнения воздуха. Основными причинами загрязнения являются старый состав автопарка города, теплоэнергетические комплексы (ТЭЦ-2, 3), не газифицированные дома и дачные массивы города Алматы и Алматинской агломерации, крупные производственные предприятия, уплотнительная точечная застройка, из-за которой низкая проветриваемость города. В целях снижения уровня загрязнения воздушного бассейна города Алматы и агломерации будут реализованы мероприятия по экологизации общественных пассажирских перевозок путем перевода дизельных автобусов на газ и электротягу, что даст снижение выбросов на 2 тысячи тонн/год.
Целью Комплексного плана является развитие Алматинской агломерации как многофункционального региона с конкурентоспособной экономикой, высоким качеством жизни и окружающей среды, интегрированного в систему межстрановых и экономических связей.
Для достижения цели Комплексного плана поставлены следующие задачи:
обеспечить социально-экономическое развитие агломерации, путем реализации мероприятий настоящего Комплексного плана;
обеспечить инфраструктурное развитие агломерации;
обеспечить развитие дорожно-транспортной системы агломерации;
обеспечить экологическую устойчивость и безопасность окружающей среды на территории агломерации.
В целом Комплексный план предусматривает всестороннее развитие Алматинской агломерации и состоит из 130 организационного и реализационного мероприятия, которые будут финансироваться в рамках республиканских, местных бюджетов и за счет частных инвестиций.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования, миллион тенге*
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Направление 1. Развитие инфраструктуры сферы образования
Ожидаемый результат: снижение доли школ с трехсменным обучением, расположенных в пригородной части агломерации, до 0 % к 2028 году (в 2023 году доля школ с трҰхсменным обучением составила 25 % или 26 школ).
Алматинская область
1
Строительство 21-ой школы в Илийском (села Байсерке, Жанадаур, Жаугашты, Чапаева, Коянкус), Карасайском (город Каскелен, села Иргели, Жанатурмыс, Шамалган, Исаева, Райымбек, Мерей, Каратобе, Кумарал, Кольди), Талгарском (села Талдыбулак, Белбулак, Бесагаш, Гулдала, Жана Куат, Туздыбастау) районах (в 2027 году – 11 школ, в 2028 году – 10 школ)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
МП, акимат Алматинской области

1 093,2
ЖБ
2025 жылғы IV тоқсан
1 200
2026 жылғы IV тоқсан
1 141,3
2-бағыт. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызмет көрсету саласының инфрақұрылымын дамыту
Күтілетін нәтижелер:
1) халықтың 1000 адамына шаққанда жалпы өлім-жітімді 5,72 промильге дейін төмендету (2023 жылы – 6,8 промиль);
2) скринингтік бағдарламалармен қамтуды ұлғайту арқылы қан айналымы жүйесі ауруларынан болатын өлім-жітімді 0,5 %-ға (2023 жылы – 100 мың халыққа 146,4), онкологиялық аурулардан 0,1 %-ға төмендету (2023 жылы – 100 мың халыққа 49,0);
3) тірі туылған 1000 балаға шаққанда нәресте өлім-жітімін 7,5 промильге дейін төмендету (2023 жылы – 8,2 промиль).
Алматы қаласы
5
Түрксіб ауданында Алматы теміржол ауруханасын реконструкциялау және салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Алматы қаласының әкімдігі
74
ЖБ
2026 жылғы IV тоқсан

1 093,2
МБ
IV квартал 2025 года
1 200
IV квартал 2026 года
1 141,3
Направление 2. Развитие инфраструктуры сферы здравоохранения и социального обслуживания
Ожидаемые результаты:
снижение общей смертности до 5,72 промилей на 1000 человек населения (в 2023 году – 6,8 промилей);
снижение смертности от болезней системы кровообращения на 0,5% (в 2023 году – 146,4 на 100 тысяч населения), онкологических заболеваний на 0,1 % (в 2023 году – 49 на 100 тысяч населения) путем увеличения охвата скрининговыми программами;
снижение младенческой смертности до 7,5 промилей на 1000 родившихся живыми (в 2023 году – 8,2 промилей).
Город Алматы
5
Реконструкция и строительство Алматинской железнодорожной больницы в Турксибском районе
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат города Алматы
74
МБ
IV квартал 2026 года

2027 жылы – 8 объекті (Қарасай ауданы Әйтей, Жібек жолы, Абай, Жандосов ауылдарының мәдениет үйлері, Іле ауданы Байсерке, Казцик ауылдарының мәдениет үйлері), 2028 жылы – 2 объекті (Іле ауданы Жәпек батыр ауылының, Талғар ауданы Талдыбұлақ, Қызылту ауылдарының, Қарасай ауданы Жаңатұрмыс ауылының мәдениет үйлері)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы IV тоқсан
ҰЭМ, Алматы облысының әкімдігі

2027 год – 8 объектов (дома культуры сел Айтей, Жібек жолы, Абай, Жандосов Карасайского района, сел Байсерке, КазЦИК Илийского района, сел Жаналык, Кендала, Талгарского района), 2028 год – 2 объектов (дома культуры села Жапек батыр Илийского района, сел Талдыбулак, Кызыл-ту Талгарского района, села Жанатурмыс Карасайского района)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
МНЭ, акимат Алматинской области

1) көше-жол желісі жүктемесінің деңгейін:
– 2024 жылға дейін қаланың солтүстік-батыс бөлігінде 15 %-ға;
– 2027 жылға дейін қаланың батыс бөлігінде 10 %-ға;
– 2027 жылға дейін қаланың солтүстік бөлігінде 10 %-ға;
– 2026 жылға дейін қаланың орталық бөлігінде 10 %-ға;
– 2028 жылға дейін қаланың шығыс бөлігінде 10 %-ға;
– 2028 жылға дейін қаланың солтүстік-шығыс бөлігінде 10 %-ға төмендету;
2) 2027 жылға дейін көшелер мен даңғылдардағы (Рысқұлов, Абай, Райымбек даңғылдары, Тілендиев, Северное кольцо, Хмельницкий көшелері) өткізу қабілетін 15 %-ға ұлғайту;
3) отынның экологиялық түріндегі қоғамдық көлік үлесін 2024 жылдың соңына дейін 62 %-ға дейін ұлғайту
(2023 жылы – 52,9 %);

1) снижение уровня загруженности улично-дорожной сети:
в северо-западной части города на 15 % до 2024 года;
в западной части города на 10 % до 2027 года;
в северной части города на 10 % до 2027 года;
в центральной части города на 10 % до 2026 года;
в восточной части города на 10 % до 2028 года;
северо-восточной части города на 10 % до 2028 года;
2) увеличение пропускной способности на улицах и проспектах (проспекты Рыскулова, Абая, Райымбека, улицы Тлендиева, Северное кольцо, Хмельницкого) на 15 % до 2027 года;
3) увеличение доли общественного транспорта на экологическом виде топлива до 62 % до конца 2024 года (в 2023 году – 52,9 %);

4) жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарының үлесін 2024 жылы
92 %-ға дейін, 2025 жылы 95 %-ға дейін ұлғайту.
Алматы қаласы
17
Алматы қаласының кешенді көлік схемасын әзірлеу, оның ішінде Алматы агломерациясының аумағында көлік моделін әзірлеу
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдіктері
909
ЖБ
18
Төле би көшесін Яссауи көшесінен Әшімов көшесіне дейін ұзартып салу, ұзындығы 2,2 километр (1 учаске, ішкі магистральдық жолдар)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
КМ, Алматы қаласының әкімдігі

4) увеличение доли автомобильных дорог местного значения, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии до 92 % в 2024 году, до 95 % в 2025 году.
Город Алматы
17
Разработка комплексной транспортной схемы города Алматы, в том числе разработка транспортной модели на территории Алматинской агломерации
акт выполненных работ
IV квартал 2024 года
акиматы города Алматы и Алматинской области
909
МБ
18
Пробивка улицы Толе би от улицы Яссауи до улицы Ашимова протяженностью 2,2 километра (1 участок, внутренние магистральные дороги)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
МТ, акимат города Алматы

Іле ауданының Тілендиев көшесі автомобиль жолын Ащыбұлақ елді мекенінің айналма жолынан ҮАААЖ-ге дейін салу, ұзындығы 7,9 километр
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
КМ, Алматы облысының әкімдігі
4 413,5
РБ
441,4
ЖБ
35
Қала шекарасынан (Ақсай көшесі) ҮАААЖ-ге дейін Қарасай ауданының Ақын Сара жолын (көшесін) салу, ұзындығы 5,5 километр (құрылыстың
1-кезегі)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
КМ, Алматы облысының әкімдігі

Строительство автомобильной дороги улицы Тлендиева Илийского района от кольцевой дороги населенного пункта Ащибулак до БАКАД протяженностью 7,9 километра
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
МТ, акимат Алматинской области
4 413,5
РБ
441,4
МБ
35
Строительство дороги (улицы) Акын Сара Карасайского района от границы города (улицы Аксай) до БАКАД протяженностью 5,5 километра (1-ая очередь строительства)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
МТ, акимат Алматинской области

2 000
РБ
200
ЖБ
75
ӘЖ-110кВ электр беру әуе желісімен 2*63МВА трансформаторлары бар Ақдала 110/10 кВ жаңа түрлендіргіш қосалқы станциясын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы IV тоқсан
ЭМ, Алматы облысының әкімдігі
7 500
РБ
850
ЖБ
2028 жылғы IV тоқсан
7 500
РБ
850
ЖБ
5.3 Жылумен жабдықтау желілерін дамыту
Күтілетін нәтижелер:
1) агломерацияның қала маңындағы бөлігінде жылумен жабдықтау желілерінің тозуын 0 %-ға дейін төмендету
(2023 жылы – 38 %);
2) 80 көппәтерлі тұрғын үйге (бұдан әрі – КТҮ) арналған 15 блоктық-модульдік конструкциялар (бұдан әрі – БМК) салу облыстың 5 мыңнан астам тұрғынын үздіксіз газды жылумен жабдықтауға мүмкіндік береді;
3) Іле ауданының ауылдарында 3 БМК салу арқылы облыстың 4,5 мыңнан астам тұрғынын үздіксіз газбен жылытумен қамтамасыз етуді ұлғайту.
Алматы облысы
76
Іле ауданының Ынтымақ және Байсерке ауылдарында 3 БМК салу (Байсерке – 2, Ынтымақ – 1).
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
ҰЭМ, Алматы облысының әкімдігі
400
РБ
45
ЖБ
2026 жылғы IV тоқсан
400
РБ
45
ЖБ
77
15 БМК салу:
Талғар ауданы – 4 (Панфилов кенті – 1, Ақтас – 2, Кеңдала ауылдары – 1), Еңбекшіқазақ ауданы – 8 (Есік қаласы – 8), Іле ауданы – 3 (Жауғашты – 1, Межуреченск ауылдары – 2)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
ҰЭМ, Алматы облысының әкімдігі

2 000
РБ
200
МБ
75
Строительство новой преобразовательной подстанции 110/10 кВ Акдала с трансформаторами 2*63МВА с воздушной линией электропередачи ВЛ-110кВ
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
МЭ, акимат Алматинской области
7 500
РБ
850
МБ
IV квартал 2028 года
7 500
РБ
850
МБ
5.3 Развитие сетей теплоснабжения
Ожидаемые результаты:
снижение износа сетей теплоснабжения в пригородной части агломерации до 0 % (в 2023 году – 38 %);
строительство 15 блочно-модульных конструкций (далее – БМК) для 80 многоквартирных жилых домов (далее – МЖД) позволит обеспечить бесперебойным газовым теплоснабжением более 5 тысяч жителей области;
увеличение обеспеченности бесперебойным газовым теплоснабжением более 4,5 тысячи жителей области путем строительства 3 БМК в селах Илийского района.
Алматинская область
76
Строительство 3-х БМК в селах Ынтымак и Байсерке Илийского района (Байсерке – 2, Ынтымак – 1)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
МНЭ, акимат Алматинской области
400
РБ
45
МБ
IV квартал 2026 года
400
РБ
45
МБ
77
Строительство 15-ти БМК: Талгарский район – 4 (поселок Панфилово – 1, села Актас – 2, Кендала – 1); Енбекшиказахский район – 8 (город Есик – 8); Илийский район – 3 (села Жаугашты – 1, Междуреченск – 2)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
МНЭ, акимат Алматинской области

6 000
РБ
600
ЖБ
80
Іле ауданының Чапаев ауылында жылумен жабдықтау желілерін реконструкциялау және салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
ҰЭМ, ӨҚМ, Алматы облысының әкімдігі
600
РБ
70
ЖБ
5.4 Газбен жабдықтау желілерін дамыту
Күтілетін нәтиже: елді мекендерді газбен жабдықтау желілерімен қамтуды 100 %-ға немесе 102 елді мекенге дейін ұлғайту (2023 жылы – 90 % немесе 90 елді мекен)
Алматы қаласы
81
ЖЭО-2-ні газға ауыстырудың бірінші және екінші кезеңдері
(3 іске қосу кешенін салу)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
ЭМ, Алматы қаласының әкімдігі, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Энерго" АҚ (келісу бойынша)

6 000
РБ
600
МБ
80
Реконструкция и строительство сетей теплоснабжения в селе Чапаево Илийского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
МНЭ, МПС, акимат Алматинской области
600
РБ
70
МБ
5.4 Развитие сетей газоснабжения
Ожидаемый результат: увеличение охвата населенных пунктов сетями газоснабжения до 100 % или 102 населенных пункта (в 2023 году – 90 % или 90 населенных пунктов)
Город Алматы
81
Первый и второй этапы перевода ТЭЦ-2 на газ (строительство 3-х пусковых комплексов)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
МЭ, акимат города Алматы, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "Самрук-Энерго" (по согласованию)

1) өңдеу өнеркәсібінде өнім шығару көлемін 2028 жылдың соңына дейін 147,1 %-ға (2,5 триллион теңге) дейін ұлғайту (2023 жылы – 1,650 триллион теңге);
2) жеке инвестицияларды 2028 жылға дейін 1,9 триллион теңгеге дейінгі сомаға ұлғайту.
Алматы облысы
84
Өнеркәсіп саласында жаңа 26 жоба құру:
1) фотоэлектрлік электр станцияларын салу (Жамбыл ауданы);
2) күн электр станциясын салу (Қонаев қаласы);
3) машина жасау зауытын салу (Қонаев қаласы);
4) темекі өнімдерін шығаратын зауыт салу (Қарасай ауданы);
5) "Бұғыты" вольфрам кен орындарын өнеркәсіптік игеру (Еңбекшіқазақ ауданы);
6) ГЭС салу (Еңбекшіқазақ ауданы);
7) бройлер құс фабрикасын салу (Жамбыл ауданы);
8) алтын алу фабрикасын салу (Жамбыл ауданы);
9) "Мериолизис" технологиясы бойынша ҚТҚ-ға термиялық әсер ету арқылы алынған биогаздан қуаты 4 МВт электр энергиясын өндіретін зауыт салу (Іле ауданы);
10) ұсақ малды қосымша азықтандыру, сою және терең өңдеу бойынша ет комбинатын салу (Іле ауданы);
11) балмұздақ шығаратын фабрика салу (1 – 2-кезең) (Іле ауданы);
12) сублимациялық зауыттың, жеміс сақтау қоймасы мен жылыжай комбинатын салу (Іле ауданы);
13) құрылыс материалдарын өндіру кешенін құру (3 зауыт) (Іле ауданы);
14) металл илегін шығаратын зауыт салу (Қонаев қаласы);
15) қызанақтар өсіру мақсатында жылыжай кешенін салу (Қонаев қаласы);
16) қызанақтар өсіру мақсатында жылыжай кешенін салу (Қонаев қаласы);
17) ТББ шығаратын зауыт салу және іске қосу (Қарасай ауданы);
18) Алтын орда базарын жаңғырту (Қарасай ауданы);
19) Алматы облысында гофрленген қаптаманың өндірістік желісін жаңғырту (Қарасай ауданы);
20) сүт саласын дамыту (Талғар ауданы);
21) темірбетон конструкцияларын шығаратын зауыт салу ("Қайрат" индустриялық аймағы);
22) дайын темірбетон бұйымдарын шығаратын үй құрылысы комбинатын салу ("Қайрат" ИА);
23) құрғақ құрылыс қоспаларын өндіру зауытын салу ("Қайрат" ИА);
24) энергия үнемдейтін жылу оқшаулағыш материалдар өндіретін зауыт салу (тас мақта және XPS полимерлі оқшаулағышы, "Қайрат" ИА);
25) автоклавты газбетон өндіретін зауыт салу ("Қайрат" ИА);
26) темірбетон бұйымдарын шығаратын зауыт салу ("Қайрат" ИА).
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
379 559,6
БК
2025 жылғы IV тоқсан
701 224
БК
2026 жылғы IV тоқсан
546 760
БК
2027 жылғы IV тоқсан

1) увеличение объема выпуска продукции в обрабатывающей промышленности до 147,1 % (2,5 триллиона тенге) до конца 2028 года (в 2023 году – 1,650 триллиона тенге);
2) увеличение частных инвестиций на сумму до 1,9 триллиона тенге до 2028 года.
Алматинская область
84
Создание новых 26 проектов в сфере промышленности:
строительство фотоэлектрических электростанций (Жамбылский район);
строительство солнечной электростанции (город Қонаев);
строительство машиностроительного завода (город Қонаев);
строительство завода по производству табачных изделий (Карасайский район);
промышленное освоение месторождения вольфрамных руд "Богуты" (Енбекшиказахский район);
строительство ГЭС (Енбекшиказахский район);
строительство бройлерной птицефабрики (Жамбылский район);
строительство золотоизвлекательной фабрики (Жамбылский район);
строительство завода по производству электроэнергии мощностью 4 МВт из биогаза, полученного путем термического воздействия на ТБО по технологии "Мериолизиса" (Илийский район);
строительство мясокомбината по докорму, убою и глубокой переработке МРС (Илийский район);
строительство фабрики по производству мороженого (1-2 этап) (Илийский район);
строительство сублимационного завода, фруктохранилища и тепличного комбината (Илийский район);
создание комплекса производств строительных материалов (3 завода) (Илийский район);
строительство завода по производству металлопроката (город Қонаев);
строительство тепличного комплекса с целью выращивания томатов (город Қонаев);
строительство тепличного комплекса с целью выращивания томатов (город Қонаев);
строительство и запуск завода по производству ЖБИ (Карасайский район);
модернизация рынка Алтын орда (Карасайский район);
модернизация производственной линии гофроупаковки в Алматинской области (Карасайский район);
развитие молочной отрасли (Талгарский район);
строительство завода по производству железобетонных конструкций (ИЗ "Кайрат");
строительство домостроительного комбината по производству готовых железобетонных изделий (ИЗ "Кайрат");
строительство завода по производству сухих строительных смесей (ИЗ "Кайрат");
строительство завода по производству энергосберегающих теплоизоляционных материалов (каменная вата и полимерная изоляция XPS, ИЗ "Кайрат");
строительство завода по производству автоклавного газобетона (ИЗ "Кайрат");
строительство завода по производству железобетонных изделий (ИЗ "Кайрат").
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Алматинской области
379 559,6
ДИ
IV квартал 2025 года
701 224
ДИ
IV квартал 2026 года
546 760
ДИ
IV квартал 2027 года

8 201
БК
2028 жылғы IV тоқсан
1 875
БК
85
Логистика саласында жаңа 8 жоба құру:
1) индустриялық парк салу (Іле ауданы);
2) өндірістік және қойма алаңдарын кеңейту (Іле ауданы);
3) көлік-логистика орталығын ұйымдастыру (Іле ауданы);
4) өндірістік-логистикалық кешен құру (Іле ауданы);
5) индустриялық-логистикалық парк (1 және 2-кезектер) (Іле ауданы);
6) индустриялық-логистикалық парк (Іле ауданы);
7) логистика орталығын құру және кафелдік тақта шығаратын зауыт салу (Қонаев қаласы);
8) теміржол кірме жолдары бар контейнерлік терминал салу ("Қайрат" ИА)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы облысының әкімдігі

8 201
ДИ
IV квартал 2028 года
1 875
ДИ
85
Создание новых 8 проектов в сфере логистики:
строительство индустриального парка (Илийский район);
расширение производственных и складских площадей (Илийский район);
организация транспортно-логистического центра (Илийский район);
создание производственно-логистического комплекса (Илийский район);
индустриально-логистический парк (1 и 2-очереди) (Илийский район);
индустриально-логистический парк (Илийский район);
создание логистического центра и строительство завода по производству кафельной плитки (город Қонаев);
8) строительство контейнерного терминала с железнодорожными подъездными путями (ИЗ "Кайрат").
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Алматинской области

Алматы агломерациясында кемінде 2 индустриялық аймақ құру (аграрлық бағыттағы – 1, құрылыс материалдары мен металлургия өндірістерін өндіру бойынша – 1)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдіктері
талап етілмейді
2025 жылғы IV тоқсан
2026 жылғы IV тоқсан
2027 жылғы IV тоқсан
2028 жылғы IV тоқсан
7-бағыт. Ауыл шаруашылығын дамыту
Күтілетін нәтижелер:

Создание не менее 2-х индустриальных зон в Алматинской агломерации (1 – аграрной направленности, 1 – по производству строительных материалов и металлургических производств)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акиматы города Алматы и Алматинской области
не требуется
IV квартал 2025 года
IV квартал 2026 года
IV квартал 2027 года
IV квартал 2028 года
Направление 7. Развитие сельского хозяйства
Ожидаемые результаты:

1) ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемін 2025 жылы 979136,4 миллион теңгеге дейін ұлғайту (2023 жылы – 740478,7 миллион теңге);
2) су үнемдеу технологиялары (тамшылатып суару, жаңбырлату) қолданылатын жер алаңын 2025 жылы 24,3 мың гектарға дейін жеткізу (2023 жылы – 21,6 мың гектар);
3) 2024 – 2025 жылдары сүт саууды 93,3 мың тоннаға дейін ұлғайту.
Алматы облысы
91
Іле, Жамбыл, Талғар аудандарының ұзындығы 1061,5 километр суару желілерін реконструкциялау (2024 жылы – 300 километр, 2025 жылы – 400 километр, 2026 жылы – 361 километр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
СРИМ, Алматы облысының әкімдігі

1) увеличение объема валовой продукции сельского хозяйства до 979136,4 миллиона тенге в 2025 году (в 2023 году – 740 478,7 миллиона тенге);
2) доведение площади земель с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание) до 24,3 тысячи гектаров в 2025 году (в 2023 году – 21,6 тысячи гектаров);
3) увеличение надоев молока до 93,3 тысячи тонн в 2024 – 2025 годах.
Алматинская область
91
Реконструкция оросительных сетей Илийского, Жамбылского, Талгарского районов протяженностью 1061,5 километра (2024 год – 300 километров, 2025 год – 400 километров, 2026 год – 361 километр)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
МВРИ, акимат Алматинской области

400
БК
8-бағыт. Туризм мен рекреацияны дамыту
Күтілетін нәтижелер:
1) шетелдік туристер санын 780 мың адамға дейін ұлғайту (2023 жылғы қаңтар-қыркүйек – 409,3 мың адам);
2) ішкі туристер санын 1700 мың адамға дейін ұлғайту (2023 жылғы қаңтар-қыркүйек – 1104 мың адам).
Алматы қаласы
97
Түргеннен Қаскелеңге дейінгі таулы туристік кластерді дамытудың мастер-жоспарын әзірлеу және іске асыру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі

400
ДИ
Направление 8. Развитие туризма и рекреации
Ожидаемые результаты:
увеличение количества иностранных туристов до 780 тысяч человек (январь-сентябрь 2023 года – 409,3 тысячи человек);
увеличение количества внутренних туристов до 1700 тысяч человек (январь-сентябрь 2023 года – 1104 тысячи человек).
Город Алматы
97
Разработка и реализация мастер-плана развития горного туристического кластера от Тургеня до Каскелена
акт приемки объекта в эксплуатацию

100
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда туристік навигациялық жүйені кеңейту және 300 километрден астам туристік соқпақтарды абаттандыру
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы облысының әкімдігі
320
ЖБ
2025 жылғы IV тоқсан
320
9-бағыт. Экологиялық орнықтылық және қауіпсіздікті қамтамасыз ету, төтенше жағдайлардың алдын алу
Күтілетін нәтижелер:
1) 2028 жылға қарай қалдықтарды 60 %-ға дейін қайта өңдеу (2023 жылы – 17 %);
2) су айдындарын тазарту, түбін тереңдету, жағалауды нығайту және 2025 жылға қарай 30 километр өзен мен бұлақты, 2028 жылға дейін 50 километр өзен мен бұлақты абаттандыру;
3) 2025 жылға дейін дизельді автобустар мен коммуналдық техниканы газға және электр тартымына (3 мың тонна) толық ауыстыру;
4) төтенше жағдайларға ден қою үшін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету үлесін 2028 жылы 64,5 %-ға дейін ұлғайту (2023 жылы қамтамасыз ету үлесі 41,9 %-ды құрады).
Алматы қаласы

100
Расширение туристской навигационной системы и благоустройство более 300 километров туристских троп на особо охраняемых природных территориях
акт выполненных работ
IV квартал 2024 года
акимат Алматинской области
320
МБ
IV квартал 2025 года
320
Направление 9. Экологическая устойчивость и обеспечение безопасности, предупреждение чрезвычайных ситуаций
Ожидаемые результаты:
переработка отходов до 60 % к 2028 году (в 2023 году – 17 %);
очистка, дноуглубление водоемов, укрепление берегов и благоустройство 30 километров рек и ручьев к 2025 году, 50 километров рек и ручьев до 2028 года;
полный перевод дизельных автобусов и коммунальной техники на газ и электротягу (3 тысячи тонн) до 2025 года;
увеличение доли обеспеченности инфраструктурой для реагирования на чрезвычайные ситуации до 64,5 % в 2028 году (в 2023 году доля обеспеченности составила 41,9 %).
Город Алматы

107
Білім беру, денсаулық сақтау, адамдар көп жиналатын объектілерде, волонтерлік ұйымдарда, мүмкіндігі шектеулі адамдарға қызмет көрсететін ұйымдарда, мүліктің меншік иелері бірлестіктерінде, қауіпті өндірістік объектілерде каскадты әдіспен оқыту:
мектепке дейінгі мекемелер – 1954 адам;
қарттар мен мүгедектер үйлері – 72 адам;
сауда орталықтары мен үйлер – 1024 адам;
пәтердің меншік иелері кооперативтері мен мүліктің меншік иелері бірлестіктері – 820 адам.
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы қаласының әкімдігі
24
ЖБ
2025 жылғы IV тоқсан
18

107
Обучение каскадным методом на объектах образования, здравоохранения, с массовым пребыванием людей, волонтерских организациях, организациях, обслуживающие людей с ограниченными возможностями, объединениях собственников имуществ, опасных производственных объектах:
дошкольные учреждения – 1954 человека;
дома престарелых и инвалидов – 72 человека;
торговые центры и дома – 1024 человека;
кооперативы собственников квартир и объединения собственников имущества – 820 человек.
акт выполненных работ
IV квартал 2024 года
акимат города Алматы
24
МБ
IV квартал 2025 года
18

108
Буклеттер, брошюралар тарату, бейнероликтер дайындау және т.б., әртүрлі оқиғалар мен жағдайларда төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдар туралы және құтқару қызметтерін шақыруға және геолокацияны айқындауға мүмкіндік беретін, SOS батырмасымен жарақтандырылған жекелеген мобильдік қосымшаларды әзірлеу арқылы Алматы қаласының тұрғындарын төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдарға оқыту (хабардар ету)
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы қаласының әкімдігі
25
ЖБ
2025 жылғы IV тоқсан
25
109
Деректерді жинау және талдау функциясы бар жылувизиялық және оптикалық бейнекамералар арқылы Алматы қаласының аумағында тұтану және түтін ошақтарын ерте анықтауға арналған орталықтандырылған бейнемониторинг жүйесін енгізу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы қаласының әкімдігі

108
Обучение (осведомление) населения города Алматы действиям при чрезвычайных ситуациях путем распространения буклетов, брошюр, изготовления видеороликов и так далее), разработки отдельных мобильных приложений о действиях при чрезвычайных ситуациях в различных условиях и ситуациях, оснащенных кнопкой SOS, позволяющих вызвать службы спасения и определения геолокации
акт выполненных работ
IV квартал 2024 года
акимат города Алматы
25
МБ
IV квартал 2025 года
25
109
Внедрение системы по централизованному видеомониторингу для раннего обнаружения очагов возгорания и задымления на территории города Алматы посредством тепловизионных и оптических видеокамер с функцией сбора и аналитики данных
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат города Алматы

2) 2025 жылға қарай IT саласында 1500 жұмыс орнын құру (2023 жылы – 665 жұмыс орны);
3) құрылған IT стартаптар санын 2028 жылға қарай 400 бірлікке дейін ұлғайту (2023 жылғы қаңтар-қарашада инкубациялық және акселерациялық бағдарламалар арқылы 262 IT стартап құрылды);
4) Алматы облысында байланыспен қамтуды 2028 жылға қарай 100  %-ға дейін ұлғайту (2023 жылы – 75,5 %);
5) ауылдарды талшықты-оптикалық байланыс желілерімен қамтуды 2028 жылға қарай 100 %-ға дейін (380 ауыл) ұлғайту (2023 жылы – 48 % немесе 185 ауыл);

2) создание 1500 рабочих мест в сфере IT к 2025 году (в 2023 году – 665 рабочих мест);
3) увеличение количества созданных IT стартапов до 400 единиц к 2028 году (за январь-ноябрь 2023 года через инкубационные и акселерационные программы было создано 262 IT стартапов);
4) увеличение обеспеченности связью в Алматинской области до 100 % к 2028 году (в 2023 году – 75,5 %);
5) увеличение охвата сел сетями волоконно-оптических линий связи до 100 % (380 сел) к 2028 году (в 2023 году – 48 % или 185 сел);

6) бірыңғай байланыс орталығын 10 аумақтық бірліктерде (Алматы облысының 1 қаласы және 9 ауданы) енгізу немесе Алматы облысының тұрғындарын 2028 жылға қарай 100 %-ға дейін қамту (2023 жылы бірыңғай байланыс орталығымен Қонаев қаласы мен Алматы облысының бір ауданының тұрғындары қамтылды).
Алматы қаласы
120
Қалалық қызметтердің жұмысын бағалайтын 109 бірыңғай байланыс орталығын енгізу
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Алматы қаласының әкімдігі
92
ЖБ
2025 жылғы IV тоқсан
92

6) внедрение единого контакт-центра в 10 территориальных единицах (1 город и 9 районов Алматинской области) или охват жителей Алматинской области к 2028 году до 100 % (в 2023 году единым контакт-центром охвачены жители города Қонаев и одного района Алматинской области).
Город Алматы
120
Внедрение единого контакт-центра 109 с оценкой деятельности городских служб
акт выполненных работ
IV квартал 2024 года
акимат города Алматы
92
МБ
IV квартал 2025 года
92

37 695,0
1 823 401,6
Барлығы
454 857,6
841 879,0
689 443,3
247 716,5
293 375,0
2 527 271,4
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АИА
Алматы индустриялық аймағы
АҚ
акционерлік қоғам
АТҚ
ашық тарату құрылғысы
ӘЖ
әуе желілері
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БРТ (BRT)
жылдам автобус көлігі (Bus rapid transit)
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖЭО
жылу электр орталығы
ИА
индустриялық аймақ
ИКЖ
инженерлік-коммуникациялық желілер
КеАҚ
коммерциялық емес акционерлік қоғам
КМ
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
КММ
коммуналдық мемлекеттік мекеме
КСС
кәріздік сорғы станциясы
КАТ
көлік-ауыстырып міну торабы
КТҚ
кәріздік тазарту құрылысжайлары
ҚС
қосалқы станция
ҚТЖ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
МАСК
медициналық алғашқы-санитариялық көмек
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
РБ
республикалық бюджет
СГТ
санитариялық-гигиеналық тораптар
СРИМ
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
ТЖ
төтенше жағдай
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТП
тарату пункті
ТЭН
техникалық-экономикалық негіздеме
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҮАААЖ
Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы
ФАП
фельдшерлік-акушерлік пункт
ШААЖ
шығыс айналма автомобиль жолы
ЭБЖ
электр беру желісі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
SOS
радиотелеграфтағы халықаралық апат сигналы
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ

37 695,0
1 823 401,6
Всего
454 857,6
841 879,0
689 443,3
247 716,5
293 375,0
2 527 271,4
Расшифровка аббревиатур:
ИЗА
индустриальная зона Алматы
АО
акционерное общество
ОРУ
открытое распределительное устройство
ВЛ
воздушные линии
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
БРТ (BRT)
скоростной автобусный транспорт (Bus rapid transit)
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МБ
местный бюджет
ПСД
проектно-сметная документация
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ТЭЦ
теплоэлектроцентраль
ИЗ
индустриальная зона
ИКС
инженерно-коммуникационные сети
НАО
некоммерческое акционерное общество
МТ
Министерство транспорта Республики Казахстан
КГУ
коммунальное государственное учреждение
КНС
канализационная насосная станция
ТПУ
транспортно-пересадочный узел
КОС
канализационно-очистные сооружения
ПС
подстанция
КТЖ
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
ПМСП
первичная медико-санитарная помощь
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
РБ
республиканский бюджет
СГУ
санитарно-гигиенические узлы
МВРИ
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
ЧС
чрезвычайная ситуация
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
РП
распределительный пункт
ТЭО
технико-экономическое обоснование
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
БАКАД
Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога
ФАП
фельдшерско-акушерский пункт
ВОАД
восточная объездная автомобильная дорога
ЛЭП
линия электропередачи
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
SOS
международный сигнал бедствия в радиотелеграфной
АО "НК "Kazakh Tourism"
акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism"
____________________________________