Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" анықтамалығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 24 қаулысы
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 113-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" анықтамалығы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 23 қаңтардағы
№ 24 қаулысымен
бекітілген
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" анықтамалығы
Мазмұны
Мазмұны
Схемалар/суреттер тізімі
Кестелер тізімі
Глоссарий
Аббревиатурлар және олардың толық жазылуы
Алғысөз
Қолданылу саласы
Қолдану қағидаттары
1. Жалпы ақпарат
1.1. Қазақстан Республикасының экономикасы, өнеркәсіптің негізгі салалары, олардың ерекшеліктері мен беталыстары
1.1.1. Мұнай-газ саласы
1.1.2. Тау-кен металлургия кешені
1.1.3. Тас көмір
1.1.4. Жылу және электр энергетикасы кешені
1.1.5. Химия өнеркәсібі
1.1.6. Құрылыс материалдарының өнеркәсібі
1.2. Қазақстан Республикасындағы энергетикалық баланс және энергия ресурстарын тұтыну құрылымы
1.3. Қазақстан Республикасындағы энергия үнемдеу саясаты
1.4. Қазақстан Республикасының төмен көміртекті даму стратегиясы
1.5. Қазақстан Республикасының экономикасы қозғалысының экологиялық векторы және ЕҚТ
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдістемесі
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
2.3. ЕҚТ-ны энергия тиімділігі бойынша таңдау ерекшеліктері
3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта пайдаланылатын технологиялық, техникалық шешімдер
3.1. Энергия аудиті
3.2. Энергия тұтыну нормативтері
3.2.1 Қара және түсті металлургия
3.2.2. Мұнай және газ өндіру және қайта өңдеу өнеркәсібі
3.2.3. Химия өнеркәсібі
3.2.4. Құрылыс материалдарының өнеркәсібі
3.2.5. Энергетика: электр станциялары мен қосалқы станциялардың өз қажеттіліктеріне арналған шығыстары
4. Эмиссиялар мен ресурстарды тұтынуды болдырмауға және/немесе азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
4.1. Қондырғылардың және жүйелердің энергия үнемдеуі мен энергетикалық тиімділігін арттырудың негізгі резервтері
4.2. Энергия тиімділігін арттыру жөніндегі басқарушылық шешімдер
4.2.1. Технологиялық процестерді тиімді бақылау

Об утверждении справочника по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2024 года № 24.
В соответствии с пунктом 6 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемый справочник по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 января 2024 года № 24
Справочник
по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности"
Оглавление
Список схем/рисунков
Список таблиц
Глоссарий
Предисловие
Область применения
Принципы применения
1. Общая информация
1.1. Экономика Республики Казахстан, ключевые отрасли промышленности, их особенности и тенденции
1.1.1. Нефтегазовая отрасль
1.1.2. Горно-металлургический комплекс
1.1.3. Каменный уголь
1.1.4. Тепло- и электроэнергетический комплекс
1.1.5. Химическая промышленность
1.1.6. Промышленность строительных материалов
1.2. Энергетический баланс и структура потребления энергоресурсов в Республике Казахстан
1.3. Политика энергосбережения в Республике Казахстан
1.4. Стратегия низкоуглеродного развития Республики Казахстан
1.5. Экологический вектор движения экономики Республики Казахстан и НДТ
2. Методология определения наилучших доступных техник
2.1. Детерминация, принципы подбора
2.2. Критерии отнесения техник к наилучшей доступной технике
2.3. Особенности выбора НДТ по энергоэффективности
3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
3.1. Энергоаудит
3.2. Нормативы энергопотребления
3.2.1. Черная и цветная металлургия
3.2.2. Нефте- и газодобывающая и перерабатывающая промышленность
3.2.3. Химическая промышленность
3.2.4. Промышленность строительных материалов
3.2.5. Энергетика: расходы электростанций и подстанций на собственные нужды
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
4.1. Ключевые резервы энергосбережения и повышения энергетической эффективности установок и систем
4.2. Управленческие решения по повышению энергоэффективности
4.2.1. Эффективный контроль технологических процессов

4.2.2. Мониторинг және өлшеу
4.2.3. Энергия менеджменті жүйелері
4.3. Энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық шешімдер
4.3.1. Технология мен құрылыстарды жобалау
4.3.2. Жылу-технологиялық және энерготехнологиялық агрегаттар
5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
5.1. Ұйымдастырушылық шаралар
5.2. Энергия жүйелерінің, процестердің, қызмет түрлері мен жабдықтардың энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ЕҚТ (әдістері)
5.2.1. Отынды жағу
5.2.2. Бу жүйелері
5.2.3. Жылуды кәдеге жарату
5.2.4. Электр энергиясы
5.2.5. Әртүрлі жүйелер
5.3. Секторлық техникалар
5.3.1. Металлургиядағы энергия тиімділігінің ЕҚТ
5.3.2. Негізгі бейорганикалық химиялық заттар өндірісіндегі энергия тиімділігінің ЕҚТ
5.3.3. Мұнай-газ саласының энергия тиімділігінің ЕҚТ – мұнай және ілеспе газ өндіру
5.3.4. Мұнай-газ саласының энергия тиімділігінің ЕҚТ – мұнай өңдеу зауыттары
5.3.5. Электр және жылу энергиясының өндірісінде энергия тиімділігінің ЕҚТ
5.3.6. Цемент өндірісінде энергия тиімділігінің ЕҚТ
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды
6.1. Қолдану саласы
6.2. Жалпы ережелер
6.3. Энергетикалық менеджмент жүйелері
6.4. Энергия жүйелерінің, процестердің, қызмет түрлері мен жабдықтардың энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ЕҚТ
6.5. Түрлі жүйелер техникаларының сипаттамасы
6.5.1. Отынды жағу
6.5.2. Бу жүйелері
6.5.3. Жылуды кәдеге жарату
6.5.4. Электр энергиясы
6.5.5. Әртүрлі жүйелер
7. Перспективалы техникалар
7.1. Энергия генерациясы секторындағы перспективалы бағыттар
7.1.1. Көмірді байыту
7.1.2. Цифрлық ЖЭС
7.1.3. АЭС
7.1.4. Сутегі технологиясы
7.1.5. Отын элементтері
7.2. Электр энергиясын беру саласындағы перспективалы бағыттар
7.2.1. Аса өткізгіш материалдардан жасалған кабельдер
7.2.2. Smart Grid
7.2.3 Энергияны жинақтау
7.3. Басқа секторлар
7.3.1. Цемент өндірісінің перспективалы техникалары
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
Библиография
Схемалар/суреттер тізімі
1.1-сурет
Энергия жабдықтарының тозу факторлары
1.2-сурет
ҚР шартты энергетикалық балансы (млн. т.н.э.)
1.3-сурет
ҚР-да энергия ресурстарының ағындары
1.4-сурет
ҚР-ның 01.01.2020 жылға арналған ірі электр станцияларының белгіленген қуаты
1.5-сурет
Энергетикалық аймақтар бойынша электр энергиясын өндіру, млн. кВтс
1.6-сурет
Қазақстанның МӨЗ-нің қайта өңдеу бойынша қуаты мен көлемі, млн т.
1.7-сурет
2019 жылы химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру кезінде энергия ресурстарын тұтыну құрылымы
1.8-сурет
2019 жылы химия өнеркәсібінің ірі кәсіпорындарының электр энергиясы мен газды тұтыну үлесі
2.1-сурет
Техниканы енгізу мен пайдаланудың экономикалық тиімділігін бағалау кезеңдері

4.2.2. Мониторинг и измерения
4.2.3. Системы энергоменеджмента
4.3. Технические решения по повышению энергоэффективности
4.3.1. Проектирование технологии и сооружении
4.3.2. Теплотехнологические и энерготехнологические агрегаты
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
5.1. Организационные меры
5.2. НДТ (методы) обеспечения энергоэффективности энергосистем, процессов, видов деятельности и оборудования
5.2.1. Сжигание топлива
5.2.2. Паровые системы
5.2.3. Утилизация тепла
5.2.4. Электроэнергия
5.2.5. Разные системы
5.3. Секторные техники
5.3.1. НДТ энергоэффективности в металлургии
5.3.2. НДТ энергоэффективности в производстве основных неорганических химических веществ
5.3.3. НДТ энергоэффективности нефтегазовой отрасли - добыча нефти и попутного газа
5.3.4. НДТ энергоэффективности нефтегазовой отрасли – нефтеперерабатывающие заводы
5.3.5. НДТ энергоэффективности в производстве электрической и тепловой энергии
5.3.6. НДТ энергоэффективности в производстве цемента
6. Заключения, содержащие выводы по наилучшим доступным техникам
6.2. Общие положения
6.3. Системы энергетического менеджмента
6.4. НДТ обеспечения энергоэффективности энергосистем, процессов, видов деятельности и оборудования
6.5. Описание техник разных систем
6.5.1. Сжигание топлива
6.5.2. Паровые системы
6.5.3. Утилизация тепла
6.5.4. Электроэнергия
6.5.5. Разные системы
7. Перспективные техники
7.1. Перспективные направления в секторе генерации энергии
7.1.1. Обогащение угля
7.1.2. Цифровые ТЭС
7.1.3. АЭС
7.1.4. Водородная технология
7.1.5. Топливные элементы
7.2. Перспективные направления в области передачи электроэнергии
7.2.1. Кабели из сверхпроводимых материалов
7.2.2. Smart Grid
7.2.3. Аккумулирование энергии
7.3. Прочие сектора
7.3.1. Перспективные техники производства цемента
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Библиография
Список схем/рисунков
Рисунок 1.1
Факторы износа энергооборудования
Рисунок 1.2
Условный энергетический баланс РК (млн т.н.э.)
Рисунок 1.3
Потоки энергоресурсов в РК
Рисунок 1.4
Установленная мощность крупных электростанций РК на 01.01.2020 г.
Рисунок 1.5
Выработка электроэнергии по энергетическим зонам, млнкВтч
Рисунок 1.6
Мощности и объҰм по переработке НПЗ Казахстана, млн т.
Рисунок 1.7
Структура потребления энергоресурсов при производстве продуктов химической промышленности в 2019 г.
Рисунок 1.8
Доля потребления электроэнергии и газа крупными предприятиями химической промышленности в 2019 г.
Рисунок 2.1
Этапы оценки экономической эффективности внедрения и эксплуатации техники

3.1-сурет
Цемент саласының ОЭР-ді тұтынуы
3.2-сурет
Цемент саласы бойынша ОЭР үлестік шығысы
4.1-сурет
Өнеркәсіптік қондырғылар мен кешендердің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру резервтерінің түрлері
4.2-сурет
ҚР салаларының салыстырмалы энергия сыйымдылығы
4.3-сурет
ЭКЕАЖ енгізу кезіндегі энергия үнемдеу резерві
4.4-сурет
Энергия менеджменті жүйесін енгізу кезіндегі энергия үнемдеу резерві
4.5-сурет
Энергетикалық кешендер үшін энергия үнемдеу резервтерін бағалау
4.6-сурет
Асинхронды қозғалтқыштардың неғұрлым таралған механизмдерде таралуы
4.7-сурет
Асинхронды қозғалтқыштардың айналу жиілігін басқару жүйелерін орнату кезіндегі энергия үнемдеу резерві
4.8-сурет
Реактивті қуатты өтеу құрылғыларын және электр энергиясының сапа көрсеткіштерін қалыпқа келтіру құрылғыларын орнату кезіндегі энергия үнемдеу резерві
4.9-сурет
Электр термиялық жабдықты жаңғырту кезіндегі
энергия үнемдеу резерві
4.10-сурет
Жарықтандыру жүйелерін жаңғырту кезіндегі энергия үнемдеу резерві
4.11-сурет
Энергия үнемдеу резервтерінің құрылымы
4.12-сурет
Энергияны есепке алудың жетілдірілген жүйесінің құрылымы
4.13-сурет
Сэнки диаграммасы
4.14-сурет
Салқындату және жылыту процесінің жиынтық талаптары
4.15-сурет
Аудит ауқымы және түйіршіктілік ауқымдары
4.16-сурет
Энергия үнемдеу әлеуеті және жобалау мен пайдалану кезеңдеріндегі тиісті инвестициялар көлемі
4.17-сурет
Типтік өнеркәсіптік жабдықтың энергиямен байланысты шығындары
5.1-сурет
Тазарту және резервуарлы газдардан аммиакты кәдеге жарату
5.2-сурет
Аралас типті ТҚЖ іске қосудың гравитациялық схемасы
5.3-сурет
Толықтырушы су шығынынан жетек қуатының өзгеруі, кВт
5.4-сурет
Екі сатылы бірізді БҚ (буландыру қондырғысы)
5.5-сурет
Топтық ТҚЖ (жоғары қысымды жылытқыш) арналған буды пайдалану схемасы
5.6-сурет
ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ турбинасын реконструкциялау схемасы
5.7-сурет
Т-100-130 турбинасын реконструкциялау схемасы
5.8-сурет
"Пайдаланылған бу" ТА іске қосу схемасы
5.9-сурет
Бу турбиналарындағы ұяшықты тығыздағыштар
5.10-сурет
Сорғы корпустарындағы үйкелісті азайтуға арналған су жұқпайтын жабын
Кестелер тізімі
1.1-кесте
Қазақстан Республикасының өнеркәсібінің неғұрлым энергия сыйымды салаларының энергия тұтынуын жиынтық талдау
1.2-кесте
Қазақстан металлургиясында ОЭР-ды жалпы тұтыну
1.3-кесте
Металлургияның кіші салаларында ОЭР-ды тұтыну динамикасы
1.4-кесте
2015 – 2019 жылдары химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру кезінде негізгі энергетикалық ресурстарды тұтыну
1.5-кесте
2015 – 2019 жылдары химия өнеркәсібі өнімдері өндірісінің энергия сыйымдылығы
1.6-кесте
2015 – 2019 жылдардағы энергия көздері шығыстарының және цемент өндірісінің динамикасы

Рисунок 3.1
Потребление ТЭР цементной отраслью
Рисунок 3.2
Удельный расход ТЭР по цементной отрасли
Рисунок 4.1
Типы резервов энергосбережения и повышения энергетической эффективности промышленных установок и комплексов
Рисунок 4.2
Сравнительная энергоемкость отраслей РК
Рисунок 4.3
Резерв энергосбережения при внедрении АСКУЭ
Рисунок 4.4
Резерв энергосбережения при внедрении системы энергоменеджмента
Рисунок 4.5
Оценка резервов энергосбережения для энергетических комплексов
Рисунок 4.6
Распределение асинхронных двигателей в наиболее распространенных механизмах
Рисунок 4.7
Резерв энергосбережения при установке систем управления частотой вращения асинхронных двигателей
Рисунок 4.8
Резерв энергосбережения при установке устройств компенсации реактивной мощности и устройств нормализации показателей качества электрической энергии
Рисунок 4.9
Резерв энергосбережения при модернизации электротермического оборудования
Рисунок 4.10
Резерв энергосбережения при модернизации систем освещения
Рисунок 4.11
Структура резервов энергосбережения
Рисунок 4.12
Структура усовершенствованной системы учета энергии
Рисунок 4.13
Диаграмма Сэнки
Рисунок 4.14
Совокупные потребности процесса в охлаждении и нагреве
Рисунок 4.15
Диапазоны области аудита и степени детальности
Рисунок 4.16
Потенциал энергосбережения и соответствующий объем инвестиций на этапах проектирования и эксплуатации
Рисунок 4.17
Затраты, связанные с энергопотреблением, для типичного промышленного оборудования
Рисунок 5.1
Утилизация аммиака из продувочных и танковых газов
Рисунок 5.2
Гравитационная схема включения ПНД смешивающего типа
Рисунок 5.3
Изменения мощности привода от расхода питательной воды, кВт
Рисунок 5.4
Двухступенчатая последовательная ИУ
Рисунок 5.5
Схема использования пара для группового ПВД
Рисунок 5.6
Схема реконструкции турбины ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ
Рисунок 5.7
Схема реконструкции турбины Т-100-130
Рисунок 5.8
Схема включения ТА "мятого пара"
Рисунок 5.9
Сотовые уплотнения в паровых турбинах
Рисунок 5.10
Гидрофобное покрытие для уменьшения трения внутри корпусов насосов
Список таблиц
Таблица 1.1
Сводный анализ энергопотребления наиболее энергоемких отраслей промышленности РК
Таблица 1.2
Общее потребление ТЭР в металлургии Казахстана
Таблица 1.3
Динамика потребления ТЭР в подотраслях металлургии
Таблица 1.4
Потребление основных энергетических ресурсов при производстве продукции химической промышленности в 2015‒2019 гг.
Таблица 1.5
Энергоемкость производства продуктов химической промышленности в 2015‒2019 годах
Таблица 1.6
Динамика расхода энергоносителей и производства цемента за 2015‒2019 гг.

3.1-кесте
Бұйрықпен белгіленген өнім бірлігіне жұмсалатын электр энергиясы шығысының нормативтері және нақты көрсеткіштер
3.2-кесте
2015-2019 жылдардағы ҚР металлургиясындағы өндірістің негізгі түрлері үшін ОЭР нақты үлестік шығыстарының өзгеру динамикасы
3.3-кесте
ЕҚТ жөніндегі анықтамалықтардың және №394 бұйрықтың деректерімен салыстырғанда металлургия өндірісінде энергия тұтынудың үлестік көрсеткіштері
3.4-кесте
Химия өнеркәсібі өнімінің бірлігіне электр энергиясын тұтыну нормалары
3.5-кесте
Сары фосфор, термиялық фосфор қышқылы, тағамдық фосфор қышқылы, натрий триполифосфаты өндірісіндегі энергия тиімділігінің үлестік көрсеткіштері
3.6-кесте
2015-2019 жылдардағы хром қосындыларын өндіру кезіндегі энергия тиімділігінің үлестік көрсеткіштері
3.7-кесте
2015-2019 жылдардағы хром қосылыстары өндірісінің энергия тиімділігінің үлестік көрсеткіштері
3.8-кесте
Өз қажеттіліктерінің (ӨҚ) ең жоғарғы жүктемесі, жиынтық жүктемеден %-бен
3.9-кесте
Конденсациялық жылу электр станцияларының энергия блоктарының өз қажеттіліктеріне арналған электр энергиясының шығыны
3.10-кесте
Қосалқы станциялардың өз қажеттіліктерінің электр энергиясының шығыны
4.1-кесте
Жарық көздері және олардың орташа жарық қайтарымы
4.2-кесте
Жарық көздерін ауыстыру кезінде тұтынылатын электр энергиясын төмендету бойынша орташа мәндер
4.3-кесте
Жарықтандыру желілеріндегі энергия үнемдеу жөніндегі іс-шаралар
4.4-кесте
ҚР электр энергиясын өндіру секторының энергия тиімділігін арттыру резервтері
4.5-кесте
Қазақстан Республикасының өнеркәсіп салаларында энергия тиімділігін арттыру резервтерін енгізу технологиялары
4.6-кесте
Энергия үнемдеу резервтерін іске асырудың негізгі бағыттары және олардың ҚР нәтижелілігі
4.7-кесте
Әртүрлі өлшеу құралдарын пайдалану кезіндегі қысым мен энергияның жоғалуы
4.8-кесте
Энергия тиімді жоспарлау және жобалау кезеңдері
5.1-кесте
Металлургия өнеркәсібіндегі жылу энергиясының ықтимал көздері және оларды ықтимал пайдалану
5.2-кесте
Өндіріс түрі, жылу процесі және жылу қалдықтары мен материалдары
5.3-кесте
Жылу энергиясының өнеркәсіптік көздері
5.4-кесте
Салқындату суы бар илектеу орнақтарының қыздыру пештерінің жылу шығындары
5.5-кесте
Салқындатылған сумен жылу шығыны
5.6-кесте
Газды мартен пештерге арналған салқындатқыш сумен жылудың келуі және оның шығыны
5.7-кесте
Энергиялық тиімді объектілер мен технологиялар, объектінің энергетикалық тиімділігін айқындайтын оның сапалық сипаттамасы
5.8-кесте
Энергияны үнемдейтін жабдықты енгізу әдістері және алынатын әсер
5.9-кесте
Энергетикалық талдаудың қолданыстағы әдістері мен тәсілдері, дәстүрлі талдау әдістерінің негізгі ерекшеліктері, қолданыстағы тәсілдердің кемшіліктері

Таблица 3.1
Установленные приказом нормативы расхода электроэнергии на единицу продукции и фактические показатели
Таблица 3.2
Динамика изменения фактических удельных расходов ТЭР для основных видов производства в металлургии РК за 2015‒2019 гг.
Таблица 3.3
Удельные показатели энергопотребления металлургического производства в сравнении с данными справочников по НДТ и Приказа №394
Таблица 3.4
Нормативы расхода электроэнергии на единицу продукции химической промышленности
Таблица 3.5
Удельные показатели энергоэффективности при производстве желтого фосфора, термической фосфорной кислоты, пищевой фосфорной кислоты, триполифосфата натрия
Таблица 3.6
Удельные показатели энергоэффективности при производстве хромовых соединений за 2015‒2019 гг.
Таблица 3.7
Удельные показатели энергоэффективности производства серной икслоты, аммофоса и трикальцийфосфата за 2015‒2019 гг.
Таблица 3.8
Максимальная нагрузка собственных нужд (далее ‒ СН),
в % от суммарной нагрузки
Таблица 3.9
Расход электроэнергии на собственные нужды энергоблоков конденсационных тепловых электростанций
Таблица 3.10
Расход электроэнергии на собственные нужды подстанций
Таблица 4.1
Источники света и их средняя световая отдача
Таблица 4.2
Усредненные значения по снижению потребляемой электрической энергии при замене источников света
Таблица 4.3
Мероприятия по энергосбережению в осветительных сетях
Таблица 4.4
Резервы повышения энергоэффективности сектора производства электроэнергии РК
Таблица 4.5
Технологии реализации резервов повышения энергетической эффективности в отраслях промышленности РК
Таблица 4.6
Основные направления реализации резервов энергосбережения и их результативность РК
Таблица 4.7
Потери давления и энергии при использовании различных измерительных устройств
Таблица 4.8
Этапы энергоэффективного планирования и проектирования
Таблица 5.1
Возможные источники тепловой энергии в металлургической промышленности и их возможное использование
Таблица 5.2
Вид производства, тепловой процесс и тепловые отходы и материалы
Таблица 5.3
Промышленные источники тепловой энергии
Таблица 5.4
Потери тепла нагревательными печами прокатных станов с охлаждающей водой
Таблица 5.5
Потери тепла с охлаждаемой водой
Таблица 5.6
Приход тепла и потери его с охлаждающей водой для газовых мартеновских печей
Таблица 5.7
Энергоэффективные объекты и технологии, качественная характеристика объекта, обусловливающая его энергетическую эффективность
Таблица 5.8
Методы внедрения энергоэффективного оборудования и получаемый эффект
Таблица 5.9
Существующие методы и подходы энергетического анализа, ключевые особенности традиционных методов анализа, недостатки существующих подходов

5.10-кесте
Энергия тиімділігін арттыру резервтерінің түрі мен табиғаты, анықтау әдістері мен модельдері
5.11-кесте
Агрегаттардың типтері, олардың функциялары және тиімділікті (энергия сыйымдылығын) бағалау жүйелері
5.12-кесте
Энергия тиімділігін есептеудің әдістемелік тәсілдері
5.13-кесте
Энергетикалық тиімділік көрсеткіштері және оларды айқындауға арналған формулалар
5.14-кесте
Энергия үнемдеудің негізгі резервтерін анықтау және энергия тиімділігін арттыру үшін энергия сыйымдылығының толық векторларын құру алгоритмі
5.15-кесте
Блоктар (қызмет түрлері) және энергия менеджментін жүзеге асыру кезіндегі шаралар кешені
5.16-кесте
Ауыр жүк техникасына көшу әдісі
5.17-кесте
Заманауи өнімділігі жоғары өздігінен жүретін жабдықты пайдалану
5.18-кесте
ЖРЖ-ны қолдануға арналған жабдық
5.19-кесте
Өндірістік байыту процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету әдістері, байыту технологиясындағы энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
5.20-кесте
Өндірістік кесектеу процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету әдістері, күйдірілген шекемтастарды өндіру технологиясында энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
5.21-кесте
Темірді тікелей қалпына келтірудің өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету, металл шикізатын өндіру технологиясындағы энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
5.22-кесте
Қатты отынның аз шығынымен жоғары сападағы агломератты өндіру кезінде шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету әдістері
5.23-кесте
Энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
5.24-кесте
Көмір тозаңы мен газдың шығарылуын болдырмайтын шихтасы бар кокс пешін жаппай тиеу жүйесін ұйымдастыру әдістері
5.25-кесте
Минималды газ шығарындыларымен кокстеу технологиясын қамтамасыз ету әдістері
5.26-кесте
Домна пеші шахтасының отқа төзімді және тоңазытқыштарының қызмет ету мерзімін ұзарту әдістері
5.27-кесте
Электр энергиясын тұтынуды азайту, металдың күйген иісін азайту, металл сапасын арттыру әдістері
5.28-кесте
Ресурстардың ысырабын азайтуды, эмиссиялар мен қалдықтардың түзілуін қамтамасыз ететін электр болатты өндіру кезінде жалпы көрсеткіштер мен жұмыс жағдайларын жақсартуды қамтамасыз ету әдістері
5.29-кесте
Электр болатты өндіру кезінде шикізат пен энергияның үлестік шығыстарын азайту әдістері
5.30-кесте
Электр доғалы пештерде болат өндіру кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
5.31-кесте
Атмосфералық ауаның ластануын азайту әдістері
5.32-кесте
Ресурс үнемдеуші және энергия үнемдеуші технологиялық процесті ұйымдастыру әдістері
5.33-кесте
Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу әдістері

Таблица 5.10
Тип и природа резервов повышения энергетической эффективности, методы и модели определения
Таблица 5.11
Типы агрегатов, их функции и системы оценок эффективности (энергоемкости)
Таблица 5.12
Методические подходы к расчету энергоэффективности
Таблица 5.13
Показатели энергетической эффективности и формулы для их определения
Таблица 5.14
Алгоритм построения полных векторов энергоемкости для выявления ключевых резервов энергосбережения и повышения энергетической эффективности
Таблица 5.15
Блоки (виды деятельности) и комплекс мер при осуществлении энергоменеджмента
Таблица 5.16
Метод перехода на большегрузную технику
Таблица 5.17
Использование современного высокопроизводительного самоходного оборудования
Таблица 5.18
Оборудование для применения ЧРП
Таблица 5.19
Методы обеспечения стабильности производственного процесса обогащения, снижение энергетических и материальных затрат в технологии обогащения
Таблица 5.20
Методы обеспечения стабильности производственного процесса окускования, снижение энергетических и материальных затрат в технологии производства обожженных окатышей
Таблица 5.21
Методы обеспечения стабильности производственного процесса прямого восстановления железа, снижение энергетических и материальных затрат в технологии производства металлизованного сырья
Таблица 5.22
Методы снижение удельных расходов сырья, топлива при производстве агломерата повышенного качества с меньшим расходом твҰрдого топлива
Таблица 5.23
Методы повышения эффективности использования энергии
Таблица 5.24
Методы организации системы насыпной загрузки коксовой печи шихтой, предотвращающей выбросы угольной пыли и газа
Таблица 5.25
Методы обеспечения технологии коксования с минимальными выбросами газов
Таблица 5.26
Методы, увеличивающие срок службы огнеупоров и холодильников шахты доменной печи
Таблица 5.27
Методы снижения потребления электрической энергии, уменьшения угара металла, повышения качества металла
Таблица 5.28
Методы обеспечения улучшения общих показателей и условий работы при производстве электростали, обеспечивающих снижение потерь ресурсов, образование эмиссий и отходов
Таблица 5.29
Методы снижения удельных расходов сырья и энергии при производстве электростали
Таблица 5.30
Методы повышения эффективности использования энергии при производстве стали в электродуговых печах
Таблица 5.31
Методы уменьшения загрязнения атмосферного воздуха
Таблица 5.32
Методы организации ресурсосберегающего и энергосберегающего технологического процесса
Таблица 5.33
Методы внедрения автоматизированных систем управления технологическим процессом

5.34-кесте
Суық деформацияланған құбырларды дайындаудың өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету әдістері
5.35-кесте
Ыстықтай илемделген прокатты дайындаудың өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету әдісі
5.36-кесте
Қара металдарды одан әрі қайта өңдеу бұйымдарын өндіру процестеріндегі төгінділерді азайту әдістері
5.37-кесте
Энергия үнемдеудің заманауи жүйелерін пайдалану әдістері
5.38-кесте
Энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
5.39-кесте
Бастапқы өндірісте энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
5.40-кесте
Мысты қайталама өндіру кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
5.41-кесте
Электр тазарту және электролиз кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
5.42-кесте
Мысты бастапқы және қайталама өндіру кезінде кәдеге жаратуға жіберілетін қалдықтар санын азайту әдістері
5.43-кесте
Екінші буынды алдын ала күйдірілген анодтары бар электролизерлерде алюминий өндіру кезінде қолданылатын әдістер (қуаты 300 кА және одан жоғары)
5.44-кесте
Шығарындылардың технологиялық көрсеткіштері
5.45-кесте
Аккумуляторлық батареяларды қайта өңдеу процесінен алынған қышқылды қайта пайдалану немесе қалпына келтіру кезіндегі әдістер
5.46-кесте
Көмуге жіберілетін қайталама қорғасын мен қалайы өндірісінің қалдықтарын азайту әдістері
5.47-кесте
Жану пешінде түзілген қалдық газдардың жылу энергиясын тиімді пайдалану әдісі
5.48-кесте
Мырыш құймаларын құю кезінде түзілетін және көмуге жіберілетін қалдықтар көлемін қысқарту әдісі
5.49-кесте
Көмуге жіберілетін кадмийдің гидрометаллургиялық өндірісі қалдықтарының түзілу көлемін қысқарту әдістері
5.50-кесте
Жер қойнауындағы пайдалы қазбалардың шығынын азайту әдістері
5.51-кесте
Бастапқы мыс өндірісінде энергияны тиімді пайдалану әдістері
5.52-кесте
Қайталама мыс өндіру кезінде энергияны тиімді пайдалану әдістері
5.53-кесте
Бөлінетін газдардан жылуды рекуперациялау әдістері
5.54-кесте
Жабық доғалы пеште немесе жабық плазманың тозаңында түзілетін көмірқышқыл газына бай бөлінетін газдардан энергияны қалпына келтіру әдістері
5.55-кесте
Жартылай жабық доғалы пеште ағын астында түзілетін ыстық бөлетін газдардың энергиясын рекуперациялау әдістері
5.56-кесте
Қалдық газдардың энергиясын тиімді пайдалану әдістері
5.57-кесте
Бу шығарудың және оны әртүрлі технологияларда пайдаланудың ықтимал көздері
Глоссарий
Глоссарий осы ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" анықтамалықтағы (бұдан әрі – ЕҚТ бойынша анықтамалық) ақпаратты түсінуді жеңілдетуге арналған. Бұл глоссарийдегі терминдердің анықтамалары заңды анықтамалар болып табылмайды, олар оқырманға кейбір негізгі терминдерді нақты секторда пайдалану контекстінде түсінуге көмектеседі.
Глоссарий мынадай бөлiмдерге бөлiнген:
терминдер мен анықтамалар;
аббревиатуралар және олардың толық жазылуы.
Терминдер мен олардың анықтамалары
Термин
Анықтама
І санаттағы объект

Таблица 5.34
Методы обеспечения стабильности производственного процесса изготовления холоднодеформированных труб
Таблица 5.35
Метод обеспечения стабильности производственного процесса изготовления горячекатанного проката
Таблица 5.36
Методы снижения сбросов в процессах производства изделий дальнейшего передела черных металлов
Таблица 5.37
Методы использования современных систем энергосбережения
Таблица 5.38
Методы повышения эффективности использования энергии
Таблица 5.39
Методы повышения эффективности использования энергии при первичном производстве
Таблица 5.40
Методы повышения эффективности использования энергии при вторичном производстве меди
Таблица 5.41
Методы повышения эффективности использования энергии при электрорафинировании и электролизе
Таблица 5.42
Методы уменьшения количества отходов, направляемых на утилизацию при первичном и вторичном производстве меди
Таблица 5.43
Методы, применяемые при производстве алюминия в электролизерах с предварительно обожженными анодами
Таблица 5.44
Технологические показатели выбросов
Таблица 5.45
Методы при повторном использовании или восстановлении кислоты, полученной от процесса переработки аккумуляторных батарей
Таблица 5.46
Методы сокращения количества отходов производства вторичного свинца и олова, направляемых на захоронение
Таблица 5.47
Метод эффективного использования энергии тепла отходящих газов, образующихся в обжиговой печи
Таблица 5.48
Метод сокращения объемов отходов, образующихся при литье цинковых слитков и направляемых на захоронение
Таблица 5.49
Методы сокращения объемов образования отходов гидрометаллургического производства кадмия, направляемых на захоронение
Таблица 5.50
Методы минимизации потерь полезных ископаемых в недрах
Таблица 5.51
Методы эффективного использования энергии при производстве первичной меди
Таблица 5.52
Методы эффективного использование энергии при производстве вторичной меди
Таблица 5.53
Методы рекуперации тепла из отходящих газов
Таблица 5.54
Методы рекуперации энергии из богатых углекислым газом отходящих газов, образующихся в закрытой печи с погруженной дугой или в пыли закрытой плазмы
Таблица 5.55
Методы рекуперации энергии горячих выхлопных газов, образующихся в полузакрытой дуговой печи под флюсом
Таблица 5.56
Методы эффективного использования энергии отходящих газов
Таблица 5.57
Возможные источники выделения пара и его использования в различных технологиях
Глоссарий
Настоящий глоссарий предназначен для облегчения понимания информации, содержащейся в настоящем справочнике по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности" (далее – справочник по НДТ). Определения терминов в этом глоссарии не являются юридическими определениями (даже если некоторые из них могут совпадать с определениями, приведенными в нормативных правовых актах Республики Казахстан).
Глоссарий разделен на следующие разделы:
термины и их определения;
аббревиатуры и их расшифровки.
Термины и их определения
Термин
Определение
объект I категории
-

өзінің шегінде Экология кодексіне 2-қосымшаның 1-бөлімінде көрсетілген қызмет түрлерінің біреуі немесе бірнешеуі, сондай-ақ олармен технологиялық тұрғыдан тікелей байланысты болатын, объект орналасатын сол өнеркәсіптік алаң шегінде жүзеге асырылатын және осындай объектінің қоршаған ортаға эмиссияларының және өзге де жағымсыз әсер ету нысандарының көлеміне, санына және (немесе) қарқындылығына елеулі әсер ете алатын кез келген өзге қызмет түрлері жүзеге асырылатын стационарлық технологиялық объект (кәсіпорын, өндіріс); сондай-ақ "қондырғы" ұғымы да пайдаланылады;
қолданыстағы объект
Экология кодексінің 418-бабына (3) сәйкес 2021 жылғы 1 шілдеге дейін пайдалануға берілген объектілер немесе 2021 жылғы 1 шілдеге дейін өздеріне қатысты мемлекеттік экологиялық сараптаманың немесе кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындылары берілген, арнайы табиғат пайдалану субъектілері болып танылған, пайдалануға берілмеген объектілер;
жаңа объект
қолданыста болып табылмайтын объект;
энергетикалық тиімділігі
жұмыс, қызмет нәтижесі, өндірілген тауарлар немесе энергия мен кіріске түскен тұтынылған энергия арасындағы қатынас немесе басқа сандық өзара байланыс;
энергия үнемдеу
энергия тиімділігі менеджменті жүйесі (бұдан әрі ‒ ЭТМЖ) оларды пайдаланудан тиісті пайдалы әсер (оның ішінде өндірілген өнім, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер көлемі) сақталған кезде пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, құқықтық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру – энергетикалық саясатты және энергетикалық мақсаттарды белгілеу үшін пайдаланылатын, энергия тиімділігі мен энергия үнемдеу саласындағы тұрақты жақсартуларды қамтамасыз ететін кәсіпорын деңгейінде басқару инфрақұрылымын қалыптастыратын өзара байланысты немесе өзара іс-қимыл жасайтын элементтердің жиынтығы энергия тиімділігінің қазіргі деңгейін бағалау, оны арттыру үшін әлеуетті айқындау, энергия үнемдеуге және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және мониторингтеу үшін ұйымдастырушылық құралдар жасайды;
энергетикалық саясат
ұйымның жоғары басшылығының энергетика саласындағы қажетті нәтижелерге қатысты оның негізгі ниеттері мен қызмет бағыттары туралы ресми мәлімдемесі. Энергетикалық саясат іс-қимыл шеңберін анықтайды және энергетикалық мақсаттар мен міндеттерді қоюға негіз болады;
энергетикалық нәтижелілік
ұйымға, энергетикалық саясатқа, энергетикалық міндеттерге, басқару жүйесіне қатысты – өлшенетін нәтиже, энергияны пайдалануды (тұтынуды), энергетикалық тиімділікті басқару бөлігіндегі жетістіктердің сипаттамасы. Оны әртүрлі тәсілдермен, оның ішінде энергетикалық міндеттерді орындау дәрежесімен, қалыпқа келтірілген энергетикалық базалық желіге қатысты энергия тұтынуды төмендету шамасымен және т.б. білдіруге болады;
энергетикалық мақсат
энергетикалық нәтижелілікті жақсартуға қатысты ұйымның энергетикалық саясатын іске асыру үшін белгіленген белгілі бір нәтиже немесе жетістік;
ішкі аудит
энергетикалық менеджмент жүйесінің құралы; энергетикалық нәтижелілік бөлігінде белгіленген талаптардың орындалу дәрежесін анықтау үшін ұйымды өзін-өзі тексерудің, куәліктер алудың және оларды объективті бағалаудың жүйелі, тәуелсіз және құжатталған процесі;
энергияны пайдалану
энергияны қолдану тәсілі немесе түрі (желдету, жарықтандыру, жылыту, салқындату, тасымалдау, процестер, өндірістік желілер);
энергетикалық талдау
деректер мен басқа ақпаратқа негізделген ұйымның энергетикалық нәтижелерін анықтау, бұл қызметті жақсарту мүмкіндіктерін сәйкестендіруге мүмкіндік береді;
эксергетикалық талдау
зерттелетін жылу жүйесіндегі ағындардың эксергиясын анықтауға, сондай-ақ осы ағынмен қосылатын объектілердің эксергетикалық балансын құруға негізделген әдістеме;
энтальпиялық талдау
зерттелетін жылу жүйесіндегі ағындардың энергиясын анықтауға, сондай-ақ осы ағынмен қосылатын объектілердің энергетикалық балансын құруға негізделген әдістеме;
пинч-талдау
процестер арасындағы жылу беруді оңтайландыру, энергиямен жабдықтау әдістері және технологиялық процестердің сипаттамалары арқылы энергия тұтынудың термодинамикалық негізделген көлемін есептеу және оларға жақындау арқылы процестің энергия тұтынуын барынша азайту әдістемесі;
бенчмаркинг
салалық салыстырмалы талдау.
Аббревиатурлар және олардың толық жазылуы
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
МӨЗ
мұнай өңдеу зауыты
ТМК
тау-кен металлургия кешені
ЕО
Еуропалық Одақ
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
НКИ
нақты көлем индексі
ЖЭК
жаңартылатын энергия көздері
ЕҚТ
ең үздік қолжетімді техника
ХЖТИЖО
Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы
ЭЖҰ
энергиямен жабдықтаушы ұйымдар
ГТЭС
газтурбиналық электр станциялары
КЭС
конденсациялық электр станциялары
ОЭР
отын-энергетикалық ресурс
ДЖЭК
дәстүрлі емес жаңартылатын энергия көздері
АСКУЭ
энергияны бақылау мен есепке алудың автоматты жүйесі
ЭнМЖ
энергетикалық менеджмент жүйесі
ҚЭР
қайталама энергия ресурстары
РҚӨҚ
реактивті қуатты өтеу қондырғысы
ЭКП
электр кедергісі пештері
ЖК
жарық көздері
ҚШ
қыздыру шамы
ЭТМЖ
энергия тиімділігі менеджменті жүйелері
ЭМЖ
экологиялық менеджмент жүйелері
ОЭ
отын элементтері
ЕҚТА
ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық
ЖТҚ
жылу тасымалдағыш қондырғылар
БГҚ
бу-газ қондырғылары
ГТҚ
газ турбиналы қондырғы
АБТН
абсорбциялық бромды-литий сорғысы
АБХМ
абсорбциялық тоңазытқыш машина
ЕҚТҚ
ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытынды
СААҚ
қабатты суды алдын ала ағызу қондырғылары
ГАЭС
гидроаккумуляциялық электр станциясы
АТА
ақпараттық-техникалық анықтамалық
Алғысөз
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық мазмұнның қысқаша сипаттамасы: халықаралық аналогтармен өзара байланысы.
"Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық (бұдан әрі – ЕҚТ бойынша анықтамалық) Қазақстан Республикасының Экология кодексін (бұдан әрі – Экология кодексі) іске асыру мақсатында әзірленді.
Анықтамалықты әзірлеу кезінде осы саладағы халықаралық тәжірибе ескерілді, оның ішінде ұқсас және салыстырмалы мынадай анықтамалық құжаттар: Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency (энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ең үздік қолжетімді технологиялары бойынша анықтамалық құжат) және Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының, Еуропалық Одақтың мүшелері болып табылатын мемлекеттерде, Ресей Федерациясында, басқа елдерде және ұйымдарда ресми қолданылатын, Қазақстан Республикасының қолдану саласындағы ең үздік қолжетімді техниканың техникалық және экономикалық қолжетімділігін талап ететін, экономиканың қалыптасқан құрылымының ерекшелігін және климаттық, сондай-ақ экологиялық жағдайларына негізделген бейімделу қажеттілігін ескере отырып, өзге де құжаттар пайдаланылды.
Деректер жинау туралы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықта Қазақстан Республикасы өнеркәсібінің негізгі энергияны көп қажетсінетін салаларының техникалық-экономикалық және энергетикалық көрсеткіштерін қамтитын кешенді техникалық аудит және сауалнама нәтижелерінің деректері пайдаланылды. ЕҚT бойынша анықтамалықты әзірлеу кезінде мынадай материалдар пайдаланылды:
ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының статистикалық деректері;
ЕҚТ бойынша анықтамалықтар жазуға дайындық шеңберінде жүргізілген ірі кәсіпорындардың ең үздік қолжетімді техникаларға сәйкестігіне экологиялық аудит бойынша есептер;
жеке кәсіпорындардың энергия аудиттері бойынша есептер;
ҚР Мемлекеттік энергия тізілімінің деректері;
КТА кешенді техникалық аудиті және қоршаған ортаны қорғау саласындағы ең үздік қолжетімді техникалар бюросының функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүргізген сауалнама нәтижелерінің деректері;
тиісті анкета-сауалнамаларды толтыру арқылы осы анықтамалықты әзірлеуге қатысқан кәсіпорындардың деректері;
осы анықтамалықпен бір мезгілде әзірленген ЕҚТ бойынша сатылас анықтамалықтарды әзірлеушілер ұсынған жалпыланған (шоғырландырылған, мекенжайсыз) деректер.
ЕҚT бойынша басқа анықтамалықтармен өзара байланыс
Анықтамалық ұлттық салалық ("сатылас") ЕҚТ бойынша анықтамалықтармен өзара байланыста әзірленді.
Осы анықтамалық Экология кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасында әзірленетін және бекітілетін ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтар сериясына кіреді.
Қолданылу саласы
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласын, сондай-ақ технологиялық процестерді, жабдықтарды, техникалық тәсілдер мен әдістерді осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласы үшін ең үздік қолжетімді техника ретінде "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықты әзірлеу жөніндегі техникалық жұмыс тобы айқындады.
ЕҚТ бойынша анықтамалық энергия тұтынуға және энергия тиімділігіне әсер етуі мүмкін негізгі қызмет түрлеріне байланысты процестерге қолданылады.

стационарный технологический объект (предприятие, производство), в пределах которого осуществляются один или несколько видов деятельности, указанных в разделе 1 приложения 2 к Экологическому кодексу, а также технологически прямо связанные с ним любые иные виды деятельности, которые осуществляются в пределах той же промышленной площадки, на которой размещается объект, и могут оказывать существенное влияние на объем, количество и (или) интенсивность эмиссий и иных форм негативного воздействия такого объекта на окружающую среду; также используется и понятие "установка";
действующий объект
-
объект, введенный в эксплуатацию до 1 июля 2021 года, или объект, не введенный в эксплуатацию, в отношении которых до 1 июля 2021 года выданы положительные заключения государственной экологической экспертизы или комплексной вневедомственной экспертизы, которые признавались субъектами специального природопользования в соответствии со статьей 418 (3) Экологического кодекса;
новый объект
-
объект, который не является действующим;
энергетическая эффективность
-
отношение или другая количественная взаимосвязь между результатом работы, услуги, произведенными товарами или энергией и потребленной энергией, поступившей на вход;
энергосбережение
-
реализация организационных, правовых, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов при сохранении соответствующего полезного эффекта от их использования (в том числе объема произведенной продукции, выполненных работ, оказанных услуг) система менеджмента энергоэффективности (далее ‒ СМЭЭ) – совокупность взаимосвязанных или взаимодействующих элементов, используемая для установления энергетической политики и энергетических целей, формирующая управленческую инфраструктуру на уровне предприятия, которая обеспечивает постоянные улучшения в области энергоэффективности и энергосбережения, создает организационные инструменты для оценки существующего уровня энергетической эффективности, определения потенциала для его повышения, разработки и мониторинга мероприятий, направленных на энергосбережение и повышение энергоэффективности;
энергетическая политика
-
официальное заявление высшего руководства организации о еҰ основных намерениях и направлениях деятельности в отношении желаемых результатов в энергетической сфере. Энергетическая политика определяет рамки действий и служит основой для постановки энергетических целей и задач;
энергетическая результативность
-
в отношении организации, энергетической политики, энергетических задач, системы управления – измеримый результат, характеристика достижений в части управления использованием (потреблением) энергии, энергетической эффективности. Может выражаться различными способами, в т.ч. в степени выполнения энергетических задач, величине снижения энергопотребления относительно нормализованной энергетической базовой линии и т.д.
энергетическая цель
-
определенный результат или достижение, установленное для реализации энергетической политики организации в отношении улучшения энергетической результативности.
внутренний аудит
-
инструмент системы энергетического менеджмента; систематический, независимый и документированный процесс самопроверки организации, получения свидетельств и их объективной оценки для определения степени выполнения установленных требований в части энергетической результативности;
использование энергии
-
способ или вид применения энергии (вентиляция, освещение, обогрев, охлаждение, транспортировка, процессы, производственные линии);
энергетический анализ
-
определение энергетических результатов организации, основанное на данных и другой информации, что позволяет идентифицировать возможности для улучшения деятельности;
эксергетический анализ
-
методика, основанная на определении эксергии потоков в исследуемой тепловой системе, а также построении эксергетического баланса объектов, соединяемого этим потоком;
энтальпийный анализ
-
методика, основанная на определении энергии потоков в исследуемой тепловой системе, а также построении энергетического баланса объектов, соединяемого этим потоком;
пинч-анализ
-
методология минимизации энергопотребления процесса посредством расчета термодинамически обоснованных объемов энергопотребления и приближения к ним с помощью оптимизации теплопередачи между процессами, методов энергоснабжения и характеристик технологических процессов;
бенчмаркинг
-
отраслевой сравнительный анализ.
Аббревиатуры и их расшифровки
ВВП
валовый внутренний продукт
НПЗ
нефтеперерабатывающий завод
ГМК
горно-металлургический комплекс
ЕС
Европейский союз
США
Соединенные Штаты Америки
ИФО
индекс физического объема
ВИЭ
возобновляемые источники энергии
НДТ
наилучшие доступные техники
МЦЗТИП
Международный центр зеленыхтехнологий и инвестиционных проектов
ЭСО
энергоснабжающие организации
ГТЭС
газотурбинные электростанции
КЭС
конденсационные электростанции
ТЭР
топливно-энергетический ресурс
ЭК
Экологический кодекс
НВИЭ
нетрадиционные возобновляемые источники энергии
АСКУЭ
автоматическая система контроля и учета энергии
СЭнМ
система энергетического менеджмента
ВЭР
вторичные энергоресурсы
УКРМ
установка компенсации реактивной мощности
ЭПС
электрические печи сопротивления
ИС
источники света
ЛН
лампа накаливания
СМЭЭ
системы менеджмента энергоэффективности
СЭМ
системы экологического менеджмента
ТЭ
топливные элементы
СНДТ
справочник по наилучшим доступным техникам
ТНУ
теплонаносные установки
ПГУ
парогазовые установки
ГТУ
газотурбинной установки
АБТН
абсорбционный бромистолитиевый насос
АБХМ
абсорбционная холодильная машина
ЗНДТ
заключения по наилучшим доступным техникам
УПСВ
установки предварительного сброса пластовой воды
ГАЭС
гидроаккумулирующая электростанция
ИТС
информационно-технический справочник
Предисловие
Краткое описание содержания справочника по наилучшим доступным техникам: взаимосвязь с международными аналогами
Справочник по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности" (далее – справочник по НДТ) разработан в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Экологический кодекс).
При разработке справочника по НДТ был учтен международный опыт в данной сфере, в том числе использовались аналогичные и сопоставимые справочные документы: Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency (справочный документ по наилучшим доступным техникам обеспечения энергоэффективности) и иные официально применяемые в государствах, являющихся членами Организации экономического сотрудничества и развития, Европейского союза, Российской Федерации, других стран и организаций с учетом специфики сложившейся структуры экономики и необходимости обоснованной адаптации к климатическим, а также экологическим условиям Республики Казахстан, обуславливающим техническую и экономическую доступность наилучших доступных техник в области применения.
Информация о сборе данных
В справочнике по НДТ использованы данные результатов комплексного технического аудита и анкетирования, включающие технико-экономические и энергетические показатели основных энергоемких отраслей промышленности Республики Казахстан. При разработке справочника по НДТ использовались следующие материалы:
статистические данные Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК;
отчеты по экологическому аудиту крупных предприятий на соответствие наилучшим доступным техникам, проведенному в рамках подготовки к написанию справочников по НДТ;
отчеты по энергоаудитам отдельных предприятий;
данные государственного энергореестра РК;
данные результатов комплексного технического аудита КТА и анкетирования, проведенного подведомственной организацией уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, осуществляющей функции Бюро по наилучшим доступным техникам;
данные предприятий, принявших участие в разработке данного справочника путем заполнения соответствующих анкет-опросников;
обобщҰнные (консолидированные, безадресные) данные, предоставленные Разработчиками вертикальных справочников по НДТ, которые разрабатывались одновременно с данным справочником.
Взаимосвязь с другими справочниками по НДТ
Справочник по НДТ разработан во взаимосвязи с национальными отраслевыми ("вертикальными") справочниками по НДТ.
Данный справочник по НДТ входит в серию справочников по наилучшим доступным техникам, разрабатываемых и утверждаемых в Республике Казахстан в соответствии с Экологическим кодексом.
Область применения
Область применения настоящего справочника по НДТ, а также технологические процессы, оборудование, технические способы и методы в качестве наилучших доступных техник для области применения настоящего справочника по НДТ определены технической рабочей группой по разработке справочника по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности".
Справочник по НДТ распространяется на процессы, связанные с основными видами деятельности, которые могут оказать влияние на энергопотребление и эффективность.

Осы анықтамалықта қаралатын техникалар Экология кодексіне 2-қосымшаның 1-бөлімінде санамаланған қандай да бір қызмет түрлерімен, сондай-ақ Экология кодексіне 3-қосымшада санамаланған салалармен шектелмейді және "деңгейлес" салааралық бағытты білдіреді. Осы ЕҚТ бойынша анықтамалық өндірістің энергетикалық тиімділігін арттырудың жалпы тәсілдері мен әдістерінің сипаттамасын қамтиды, олар бірінші кезекте I санаттағы объектілерге жатқызылған өнеркәсіптік кәсіпорындарда қолданылуы тиіс. Бұдан басқа, осы анықтамалықтың ережелері олардың құрамына кіретін немесе олармен технологиялық байланысты кез келген жүйелер мен өндірістік бірліктерге қолданылады.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта олар үшін ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтар әзірленген жекелеген салаларға тән басым ақпарат қамтылады, мысалы, мұнай мен газды қайта өңдеу кезіндегі процестердің энергия тиімділігі тиісті салалық анықтамалықта, ал мұнайды қайта өңдеу үшін энергия өндіру мақсатында отынды жағуға байланысты процестер жағдайында – "Энергия өндіру мақсатында ірі қондырғыларда отын жағу" салааралық анықтамалығында қарастырылады.
Қолдану қағидаттары
Құжат мәртебесі
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық объект/объектілер операторларын, уәкілетті мемлекеттік органдарды және жұртшылықты объект/объектілер операторларының "жасыл" экономика қағидаттарына және ең үздік қолжетімді техникаларға көшуін ынталандыру мақсатында ең үздік қолжетімді техникалар және ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықты қолдану саласына жататын кез келген перспективалы техникалар туралы хабардар етуге арналған.
Қолдануға міндетті ережелер
Объектілер операторларының кешенді экологиялық рұқсаттар алу рәсімі шеңберінде технологиялық нормативтерді белгілеу кезінде қолдануға міндетті ережелер нұсқамалық сипатта берілген.
6-бөлімде ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді қоса алғанда, ЕҚТ бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытындылар ұсынылды.
Бұл ретте осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 6-бөлімінің бірнеше ережелерінің бірін немесе жиынтығын қолдану қажеттілігін объектілердің операторлары кәсіпорындағы экологиялық аспектілерді басқару мақсаттарына сүйене отырып және 6-тарауда ұсынылған технологиялық көрсеткіштер сақталған жағдайда дербес айқындайды. Осылайша, осы ЕҚT бойынша анықтамалықта келтірілген ең үздік қолжетімді техникалардың бәрін ендіру міндетті емес.
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 6-бөлімінің негізінде кәсіпорындар ЕҚТ бойынша қорытындыларда бекітілген эмиссиялар деңгейіне және технологиялық көрсеткіштердің мәндеріне қол жеткізуге бағытталған экологиялық тиімділікті арттыру жөніндегі бағдарламаларды немесе қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді.
ЕҚT қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіге әсер етудің тиісті деңгейіне қол жеткізу құралы болып табылады.
Ұсынымдық ережелер
Ұсынымдық ережелер сипаттамалық сипатта және ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді белгілеу процесін талдауға ұсынылады:

Рассматриваемые в данном справочнике, не ограничены каким-либо одним из видов деятельности, перечисленных в разделе 1 приложения 2 Экологического кодекса, а также отраслей, перечисленных в приложении 3 Экологического кодекса, и представляют собой "горизонтальную" межотраслевую направленность. Настоящий справочник по НДТ включает в себя описание общих подходов и методов повышения энергетической эффективности производства, которые должны применяться в первую очередь на промышленных предприятиях предприятиях, отнесенных к объектам I категории. Кроме того, положения настоящего справочника по НДТ применимы к любым системам и производственным единицам, входящим в их состав или технологически с ними связанным.
Настоящий справочник по НДТ содержит приоритетную информацию, специфичную для отдельных отраслей, для которых разработаны отраслевые справочники по НДТ, например, энергоэффективность процессов при переработке нефти и газа рассматривается в соответствующем отраслевом справочнике, а в случае процессов, связанных со сжиганием топлива в целях производства энергии для нефтепереработки – в межотраслевом справочнике "Сжигание топлива на крупных установках в целях производства энергии".
Принципы применения
Статус документа
Справочник по наилучшим доступным техникам предназначен для информирования операторов объекта/объектов, уполномоченных государственных органов, и общественности о наилучших доступных техниках и любых перспективных техниках, относящихся к области применения справочника по наилучшим доступным техникам с целью стимулирования перехода операторов объекта/объектов на принципы "зеленой" экономики и наилучших доступных техник.
Положения, обязательные к применению
Положения, обязательные к применению имеют предписывающий характер при установлении технологических нормативов в рамках процедуры получения операторами объектов комплексных экологических разрешений:
Раздел 6: представлены заключения, содержащие выводы по НДТ, включая технологические показатели, связанные с применением НДТ.
При этом необходимость применения одного из или совокупности нескольких положений раздела 6 настоящего справочника по НДТ определяется операторами объектов самостоятельно исходя из целей управления экологическими аспектами на предприятии и при условии соблюдения технологических показателей, представленных в главе 6. Таким образом, общее количество наилучших доступных техник, приведенных в настоящем справочнике по НДТ, не является обязательным к внедрению.
На основании раздела 6 справочника по НДТ предприятиями разрабатываются программы по повышению экологической эффективности, либо план мероприятий по охране окружающей среды, направленные на достижение уровня эмиссий и значений технологических показателей, утверждҰнных в Заключениях по НДТ.
НДТ являются инструментом для достижения объектом, оказывающим негативное воздействие на окружающую среду, соответствующего уровня воздействия.
Рекомендательные положения
Рекомендательные положения имеют описательный характер и рекомендованы к анализу процесса установления технологических показателей, связанных с применением НДТ:

1-бөлім: энергия тиімділігі, саланың құрылымы, қолданылатын өндірістік процестер мен технологиялар туралы жалпы ақпарат берілген;
2-бөлім: ЕҚТ-ға жатқызу әдістемесі, ЕҚТ-ны сәйкестендіру тәсілдері сипатталған;
3-бөлім: өндірістік процестің негізгі кезеңдері сипатталған, өндіруші кәсіпорындардың ағымдағы шығарындылары, шикізатты тұтыну және сипаты, суды тұтыну, энергияны пайдалану және қалдықтардың түзілуі тұрғысынан жазу кезінде пайдаланудағы қондырғыларының экологиялық сипаттамалары туралы мәліметтер мен ақпарат берілген;
4-бөлім: технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту үшін қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні техникалық қайта жарақтандыруды, реконструкциялауды талап етпейтін әдістер мен техникалар сипатталған. Мыналар үшін пайдаланылатын әдістер каталогы және оларға байланысты мониторинг:
қоршаған ортаға шығарындылардың, төгінділердің алдын алу немесе егер бұл іс жүзінде мүмкін болмаса, шығарындыларды/төгінділерді азайту;
қалдықтардың түзілуін болдырмау немесе азайту;
5-бөлім: ЕҚТ-ны анықтау мақсатында қарастыру үшін ұсынылатын қолданыстағы техникалардың сипаттамасы ұсынылған;
6-бөлім: ЕҚT қорытындыларын қамтитын қорытынды ұсынылды;
7-бөлім: жаңа техникалар мен перспективалы техникалар туралы ақпарат ұсынылған;
8-бөлім: ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау шеңберінде болашақ жұмыс үшін қорытынды ережелер мен ұсынымдар келтірілген;
Библиография.
Жалпы ақпарат
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі анықтамалықтың шолу бөлімі
Қазақстан Республикасының экономикасы, өнеркәсіптің негізгі салалары, олардың ерекшеліктері мен беталыстары
Қазақстан Республикасының жүргізіп отырған әлеуметтік-экономикалық саясатының негізгі мақсаты экономиканың орнықты өсуіне және елдің әл-ауқатына бағдарланған стратегияны жүзеге асыру болып табылады.
Қазақстан экономикасы мен қоғамы 1991 жылы өз тәуелсіздігін жариялағаннан кейін елеулі өзгерістерге ұшырады. 2000 жылдан бастап 2014 жылға дейінгі кезеңде жалпы ішкі өнім (бұдан әрі ‒ ЖІӨ) 2,8 есеге ұлғайды, ал елдің көптеген тұрғындары үшін өмір сүру деңгейі жақсарды, бұл ретте табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен өмір сүретін халықтың үлесі 32 %-дан 2,5 %-ға дейін төмендеді. 2000 жылдан бастап 2010 жылға дейінгі жедел өсу кезеңі көбінесе Қазақстанның табиғи байлықтарын пайдаланумен байланысты болды. Мұнай-газ секторы өзінің даму шыңында ЖІӨ-нің 26 %-ын құрады, бұрынғысынша экспортта басым және мемлекеттік кірістердің үштен бір бөлігін құрайды [1].

Раздел 1: представлена общая информация о энергоэффективности, о структуре отрасли, используемых промышленных процессах и технологиях.
Раздел 2: описаны методология отнесения к НДТ, подходы идентификации НДТ.
Раздел 3: описаны основные этапы производственного процесса, представлены данные и информация об экологических характеристиках установок промышленных предприятий в эксплуатации на момент написания с точки зрения текущих выбросов, потребления и характера сырья, потребления воды, использования энергии и образования отходов.
Раздел 4: описаны методы и техники, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие технического переоснащения, реконструкции объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду. Каталог методов и связанный с ними мониторинг, используемый для:
предотвращение выбросов, сбросов в окружающую среду или, если это практически невозможно, сокращение выбросов/сбросов;
предотвращение или сокращение образования отходов.
Раздел 5: представлено описание существующих техник, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ.
Раздел 6: представлено заключение, содержащее выводы на НДТ.
Раздел 7: представлена информация о новых и перспективных техниках.
Разделе 8: приведены заключительные положения и рекомендации для будущей работы в рамках пересмотра справочника по НДТ.
Библиография.
1. Общая информация
Обзорный раздел справочника по энергосбережению и повышению энергетической эффективности
1.1. Экономика Республики Казахстан, ключевые отрасли промышленности, их особенности и тенденции
Основной целью проводимой социально-экономической политики Республики Казахстан является осуществление стратегии, ориентированной на устойчивый рост экономики и благосостояние в стране.
Экономика и общество Казахстана претерпели серьезные изменения после того, как страна объявила о независимости в 1991 году. В период с 2000 по 2014 год валовой внутренний продукт (далее ‒ ВВП) увеличился в 2,8 раза, а уровень жизни улучшился для большинства жителей страны, при этом доля населения, живущего с доходами ниже прожиточного минимума, снизилась с 32 % до 2,5 %. Период ускоренного роста с 2000 по 2010 год во многом был связан с эксплуатацией природных богатств Казахстана. Нефтегазовый сектор на пике своего развития составил 26 % от ВВП, по-прежнему доминирует в экспорте и генерирует около трети государственных доходов [1].

2018 жылы ЖІӨ көлемі 59 614 млрд теңгені құрады. Қазақстан экономикасының негізгі секторлары сауда (17,3 %), пайдалы қазбаларды өндіру (16,3%), оның ішінде мұнай және газ өндіру (13,3 %), өңдеуші өндірістер 12,7 %, оның ішінде мұнай өңдеу (2%) және өзге де өңдеуші өндірістер (10,7 %), құрылыс 5,9 %, ауыл шаруашылығы және балық аулау 4,5 % болып табылады. Мұнай-газ саласына тікелей де, жанама да байланысты секторлардың ЖІӨ-ге қатысу үлесі 21 %-ды құрады. Сыртқы жағдайлар және әсіресе мұнай бағасының тез құлдырауы ел экономикасына айтарлықтай әсер етті [1].
Елдің мұнайға, газға және табиғи қазбаларға сыртқы сұранысқа тәуелділігі орта мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада оның ғылыми-техникалық және инновациялық әлеуетін дамыту үшін әлеуетті кедергі ретінде қаралады. Экономикалық әртараптандыруға қол жеткізу тәсілдерінің бірі ұлттық индустрияны жоғары үстеме құны бар тауарлар өндірісіне ауыстыру болып табылады, бұл еңбек өнімділігін арттыруға және ұзақ мерзімді перспективада біркелкі экономикалық даму кезеңін ұзартуға мүмкіндік береді.
ХХІ ғасырдың аса маңызды табиғи-экологиялық сын-қатері – табиғи ресурстардың сарқылуы – Қазақстан экономикасының жетекші салаларына, атап айтқанда тау-кен металлургия кешеніне, мұнай-газ секторы мен энергетикаға тікелей қатысты, бұл оның салалары қызметінің энергетикалық және экологиялық тиімділігін арттыру қажеттілігін негіздейді.
Бүгінгі таңда республиканың экономикалық өсуінің негізгі көзі әлі күнге дейін елдің шикізат әлеуетін пайдалану болып табылады. Егер Солтүстік Қазақстанда астық шаруашылығы, темір кені мен тас көмір өндіру, машина жасау, мұнай өнімдері мен ферроқорытпа өндірісі, энергетика дамыған болса, Шығыс Қазақстанда түсті металлургия, энергетика, машина жасау және орман шаруашылығы басым, ал Батыс Қазақстан - ірі мұнай-газ өндіретін өңір.
1.1.1. Мұнай-газ саласы
2000 – 2009 жылдары мұнай мен газ конденсатын өндіру 1,7 есеге, мұнай экспорты 1,8 есеге өсті [2]. Қазақстан бюджетіндегі мұнай саласы кірістерінің үлесі 2020 жылдың басындағы жай-күй бойынша шамамен 44 %-ды құрайды. Елімізде 250-ден астам мұнай және газ кен орындары жұмыс істейді, оларды 104 кәсіпорын өндіреді. 2019 жылы ірі жобаларда (Теңіз, Қарашығанақ, Қашаған) күрделі жөндеу жұмыстары жүргізілгеніне қарамастан, мұнай өндіру көлемі 90,5 млн тоннаны, ал ақшалай мәнде – 12,3 трлн. теңгені құрады [3]. Standard & Poor's компаниясының есебінде мұнай секторының үлесі елдің ЖІӨ-нің 25 % ретінде көрсетіледі [4]. Мұнай өндіру көлемі бойынша Қазақстан әлемдік жиырма ірі өндірушілердің қатарына кіреді. Көмірсутектерді өндіру Қазақстан экономикасына үш бағыт бойынша әсер етеді: салалық қосылған құнды құру, салааралық байланыстар арқылы басқа секторлардың өндірісіне әсер ету және қаржы ресурстарын тарту. Мұнай-газ саласы жалпы экономикаға тікелей әсер ете отырып, бір мезгілде басқа сабақтас өндірістердің өнімдерін (көрсетілетін қызметтерін) тұтынушы және жеткізуші болып табылады.

Объем ВВП в 2018 году составил 59 614 млрд тенге. Ключевыми секторами экономики Казахстана являются торговля (17,3 %), добыча полезных ископаемых (16,3 %), в том числе добыча нефти и газа (13,3 %), обрабатывающие производства 12,7 %, в том числе нефтепереработка (2 %) и прочие обрабатывающие производства (10,7 %), строительство 5,9 %, сельское хозяйство и рыболовство 4,5 %. Доля участия секторов в ВВП, связанных с нефтегазовой отраслью как напрямую, так и косвенно составила 21 %. Внешние условия и особенно быстрое падение цен на нефть оказали значительное влияние на экономику страны [1].
Зависимость страны от внешнего спроса на нефть, газ и природные ископаемые рассматривается в среднесрочной и долгосрочной перспективе как потенциальное препятствие для развития еҰ научно-технического и инновационного потенциала. Одним из способов достижения экономической диверсификации считается переключение национальной индустрии на производство товаров с высокой прибавочной стоимостью, что позволит увеличить производительность труда и в долгосрочной перспективе продлить период равномерного экономического развития.
Важнейший природно-экологический вызов XXI в. – исчерпаемость природных ресурсов – напрямую относится к ведущим отраслям экономики Казахстана, в частности горно-металлургического комплекса, нефтегазового сектора и энергетики, что обусловливает необходимость повышения энергетической и экологической эффективности деятельности его отраслей.
Сегодня основным источником экономического роста республики пока еще является эксплуатация сырьевого потенциала страны. Если в Северном Казахстане развиты зерновое хозяйство, добыча железной руды и каменного угля, машиностроение, производство нефтепродуктов и ферросплавов, энергетика, в Восточном Казахстане преобладают цветная металлургия, энергетика, машиностроение и лесное хозяйство, то Западный Казахстан – это крупнейший нефтегазодобывающий регион.
1.1.1. Нефтегазовая отрасль
Добыча нефти и газового конденсата увеличилась за 2000–2009 гг. в 1,7 раза, экспорт нефти вырос в 1,8 раза [2]. Доля доходов нефтяной отрасли в бюджете Казахстана по состоянию на начало 2020 года составляет около 44 %. В стране функционируют свыше 250 месторождений нефти и газа, добычу на которых осуществляют 104 предприятия. В 2019 году, несмотря на проведение капитальных ремонтных работ на крупных проектах (Тенгиз, Карачаганак, Кашаган), объем добычи нефти составил 90,5 млн тонн, а в денежном выражении – 12,3 трлн тенге [3]. В отчете компании Standard & Poor's доля нефтяного сектора указывается как 25 % от ВВП страны [4]. По объемам добычи нефти Казахстан входит в число двадцати крупнейших мировых производителей. Добыча углеводородов оказывает влияние на экономику Казахстана по трем направлениям: создание отраслевой добавленной стоимости, воздействие на производство других секторов посредством межотраслевых связей и привлечение финансовых ресурсов. Нефтегазовая отрасль является одновременно потребителем и поставщиком продукции (услуг) других смежных производств, напрямую оказывая влияние на экономику в целом.

Мұнай-газ ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру мақсатында мұнай-газ саласын орнықты дамытуға нұқсан келтірмей, оларды экспортқа жеткізуден барынша кіріс алуға ұмтылу қажет. Қазақстан дамуының қазіргі кезеңінде экономика саласындағы мемлекеттік саясат республиканың экспорттық-шикізаттық тәуелділіктен алшақтауына және өндірілетін өнімнің қосымша құнын ұлғайтуға бағытталған. Сондықтан мұнай-газ ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттыру жолдарының бірі меншікті көмірсутек шикізатын қайта өңдеу негізінде мұнай өнімдерін әлемдік нарыққа шығару болып табылады. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің стратегиялық жоспарды іске асыру туралы есебінің деректері бойынша 2019 жылы елде 17,126 млн.тонна мұнай өңделді (яғни өндірілгеннің 18 %).
Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу саласы үшеуі Индустриялық-инновациялық дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңғыртудан және қайта жаңартудан өткен бес ірі мұнай өңдеу зауытынан (бұдан әрі - МӨЗ), сондай-ақ 30-дан астам шағын МӨЗ-ден тұрады. Республикада жұмыс істеп тұрған МӨЗ толық технологиялық қайта жарақтандырудан өтуі тиіс. Қайта жаңарту және жаңғырту Қазақстан Республикасының авиа-керосинге, жоғары октанды бензинге, мотор майларына, жол битумына және басқа да мұнай өңдеу өнімдеріне тәуелділігін болдырмау үшін мұнай өңдеуді тереңдету және өнім сапасын арттыру жөніндегі технологиялық кешендерді қалыптастыру жолымен жүзеге асырылуға тиіс. Сонымен бірге мұнай-химия өнімдерін: полиэтилен, полипропилен, полистирол, этиленгликоль, этилбензол, полиэтилентерефталат, поливинилхлорид және т. б. шығаруға одан әрі көшуді жүзеге асыру қажет.
Соңғы жылдары мұнай-газ кен орындарын белсенді игеру және мұнай өндіру көлемінің күрт өсуі өндірілетін ілеспе газдың өсіп келе жатқан көлемін кәдеге жарату қажеттілігін туындатады. Ілеспе мұнай газын тиімді кәдеге жарату электр энергиясын өндіру, тауарлық газ өндіру және мұнай беруді арттыру үшін қабатқа газ айдау арқылы газ ресурстарын барынша пайдалануды білдіреді.
2019 жылы мұнай және мұнай өнімдері бағасының 8 %-ға көтерілуі мұнай-газ саласы кәсіпорындарының дамуымен бірге саланың ЖІӨ-дегі үлесін 17 %-ға арттыруға мүмкіндік берді [3]. Бұл өз кезегінде Қазақстан Республикасы экономикасының 4,4 % деңгейге дейін өсуін ынталандырды.
Қазақстан Республикасының мұнай-газ секторының құрылымы туралы толық ақпаратты "Мұнай және газды өңдеу" салалық (сатылас) анықтамалығынан оқуға болады.
1.1.2. Тау-кен металлургия кешені
Тау-кен металлургия кешені (бұдан әрі – ТМК) қара және түсті металлургия кәсіпорындарын, тау-кен байыту комбинаттарын, оның ішінде шойын, болат, прокат, арнайы мақсаттағы болат, құбырлар, метиздер, ферроқорытпалар, кокс-химия өнімдерін, отқа төзімді, қатты қорытпалар, графит бұйымдары, бағалы металдар, алюминий өндіру жөніндегі кәсіпорындарды, металдарды қайта өңдеу жөніндегі зауыттарды, мыс-никель, полиметалл өндірістерін қамтиды.
ТМК-ның металлургиялық және тау-кен өндіретін көптеген кәсіпорындары технологиялық тізбекпен байланысқан (мысалы, өндірілетін және өңделетін кен металл прокат өндірісі үшін шикізат, металл прокат ‒ құбыр кәсіпорындары үшін шикізат болып табылады).
ТМК қазіргі заманғы халықаралық еңбек бөлінісіндегі Қазақстан Республикасының мамандану секторларының бірі болып табылады және оның ұзақ мерзімді перспективада табысты дамуы үшін бірқатар қолайлы жағдайларға ие, олардың ішінде мыналарды бөліп көрсетуге болады:
кәсіпорындардың көлік-географиялық жағдайы және әлемдік нарықтарға қол жеткізу (республиканың Оңтүстік-Шығыс Азия мен Ресейге жақындығы, ірі экспорттаушы кәсіпорындар да ЕО және АҚШ нарықтарына кеңінен қол жеткізе алады);
қуатты өндірістік базаның және кәсіпорындардың дамыған инфрақұрылымының болуы;
энергия ресурстарының және қара және түсті металл кендерімен, кокстелетін көмірмен, сирек кездесетін, сирек кездесетін, радиоактивті және асыл металдармен ұсынылған меншікті шикізат базасының болуы;
шикізатты терең және кешенді қайта өңдеу бойынша өндірістерді ұйымдастыру үшін отандық ғылыми-техникалық әзірлемелердің болуы;
Қазақстанда металдарды тұтынатын аралас салалардың даму тенденциясы (машина жасау, құрылыс, теміржол көлігі және т.б.);
Қазақстан Республикасында әлемдік нарықта сұранысқа ие базалық металдарды өндіру және өндіру жөніндегі жетекші компаниялардың болуы;
жаңа салаларды дамытуға мүмкіндік беретін сапалы металдарды өңдеу мен алудың заманауи жоғары технологиялық сызбаларын енгізуге дайындық;
өндірілетін базалық және сирек металдар негізінде қосылған құны жоғары жаңа өндірістер құру бойынша әлеуетті мүмкіндіктер бар;
кен орындарын игеруге әлеуеттің болуы [5].

В целях повышения эффективности использования нефтегазовых ресурсов необходимо стремиться к максимальному извлечению доходов от их поставок на экспорт без ущерба устойчивому развитию нефтегазовой отрасли. На современном этапе развития Казахстана государственная политика в сфере экономики направлена на отход республики от экспортно-сырьевой зависимости и увеличение добавочной стоимости производимой продукции. Поэтому одним из путей повышения эффективности использования нефтегазовых ресурсов является выход на мировые рынки нефтепродуктов на основе переработки собственного углеводородного сырья. По данным Отчета о реализации стратегического плана Министерства энергетики Республика Казахстан в 2019 году в стране было переработано 17,126 млн тонн нефти (т.е. 18 % добытого).
Нефтеперерабатывающая отрасль Республики Казахстана состоит из пяти крупных нефтеперерабатывающих заводов (далее ‒ НПЗ), три из которых прошли модернизацию и реконструкцию в рамках Государственной программы индустриально-инновационного развития, а также более 30 мини-НПЗ. Существующие в республике НПЗ должны пройти полное технологическое перевооружение. Реконструкция и модернизация должны осуществляться путем формирования технологических комплексов по углублению переработки нефти и повышению качества продукции для исключения зависимости Республики Казахстан по авиа-керосину, высокооктановому бензину, моторным маслам, дорожному битуму и другим продуктам нефтепереработки. Также нужно осуществлять дальнейший переход на выпуск нефтехимической продукции: полиэтилена, полипропилена, полистирола, этиленгликоля, этилбензола, полиэтилентерефталата, поливинилхлорида и т.д.
Активное освоение нефтегазовых месторождений и резкий рост объемов добычи нефти в последние годы диктуют необходимость утилизации все увеличивающихся объемов добываемого попутного газа. Эффективная утилизация попутного нефтяного газа подразумевает максимальное использование ресурсов газа путем выработки электроэнергии, производства товарного газа и закачки газа в пласт для повышения нефтеотдачи.
Повышение цен на нефть и нефтепродукты на 8 % за 2019 г. в сочетании с развитием предприятий нефтегазовой отрасли позволило повысить долю отрасли в ВВП на 17 % [3]. Это в свою очередь стимулировало рост экономики Республики Казахстан до уровня 4,4 %.
Подробно о структуре нефтегазового сектора Республики Казахстан можно прочитать в отраслевом (вертикальном) справочнике по НДТ "Переработка нефти и газа".
1.1.2. Горно-металлургический комплекс
Горно-металлургический комплекс (далее ‒ ГМК) включает предприятия черной и цветной металлургии, горно-обогатительные комбинаты, в т. ч. предприятия по производству чугуна, стали, проката, сталей специального назначения, труб, метизов, ферросплавов, коксохимической продукции, огнеупоров, твердых сплавов, графитовых изделий, драгоценных металлов, алюминия, заводы по переработке металлов, медно-никелевые, полиметаллические производства.
Многие предприятия ГМК ‒ металлургические и горнодобывающие ‒связаны в технологической цепочке (например, добываемая и обрабатываемая руда является сырьем для металлопрокатного производства, металлопрокат ‒ сырье для трубных предприятий).
ГМК является одним из секторов специализации Республики Казахстан в современном международном разделении труда и обладает рядом благоприятных условий для успешного его развития в долгосрочной перспективе, среди которых можно выделить следующие:
транспортно-географическое положение предприятий и доступ к мировым рынкам (близость республики к Юго-Восточной Азии и России, крупные предприятия-экспортеры также имеют разветвленный доступ к рынкам ЕС и США);
наличие мощной производственной базы и развитой инфраструктуры предприятий;
наличие энергоресурсов и собственной сырьевой базы, представленной рудами черных и цветных металлов, коксующимися углями, редкими, редкоземельными, радиоактивными и благородными металлами;
наличие отечественных научно-технических разработок для организации производств по глубокой и комплексной переработке сырья;
тенденция развития смежных отраслей, потребляющих металлы в Казахстане (машиностроение, строительство, железнодорожный транспорт и пр.);
присутствие в Республике Казахстан ведущих компаний по добыче и производству базовых металлов, востребованных на мировом рынке;
готовность к внедрению современных высокотехнологичных схем переработки и получения качественных металлов, позволяющих развивать новые отрасли;
имеются потенциальные возможности по созданию новых производств с высокой добавленной стоимостью на основе производимых базовых и редких металлов;
наличие потенциальных к освоению месторождений [5].

ТМК-ні дамыту 2025 жылға дейінгі тау-кен металлургия өнеркәсібін дамыту жөніндегі жол картасы шеңберінде машина жасау, құрылыс индустриясы және химия өнеркәсібі сияқты өнеркәсіптің аралас салаларын дамытуды қамтамасыз ететін шикізатты ел ішінде қайта өңдеуге және жоғары бөліністі өнімдер өндіруге бағытталған. Тау-кен металлургия саласын дамыту бәсекеге қабілетті өндірістер құру, номенклатураны кеңейту әрі шағын және орта бизнесті (бұдан әрі ‒ ШОБ) тарта отырып, қосылған құны жоғары терең қайта өңдеу өнімдерінің үлесін ұлғайту арқылы қамтамасыз етілетін болады. Ресурс пен энергия сыйымдылығын төмендете отырып, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар жаңғыртылады, еңбек өнімділігі артады, шикізатты алу және кешенді қайта өңдеу технологиялары бойынша инновацияларды дамыту, сондай-ақ минералдық-шикізат базасын кеңейту және молайту жөніндегі жұмыс жалғастырылады. Тау-кен металлургия саласын дамытудың негізгі бағдарлары – бұл операциялық тиімділікті арттыру, өңдеуді барынша тереңдету, жаһандық жеткізілім тізбегіне қосу [6].
2021 жылғы 1 наурыздағы жай-күй бойынша Қазақстанда статистика органдары Қазақстан металлургиясының 1 448 кәсіпорнын тіркеді [7], оның ішінде қызмет түрлері бойынша: "металл кендерін өндіру" (68,51 %), "негізгі асыл және түсті металдар өндірісі" (12,64 %), "шойын, болат және ферроқорытпа өндірісі" (5,32 %). Оның ішінде 2021 жылғы 1 сәуірдегі жай-күй бойынша Қазақстанда 391 металлургиялық кәсіпорын жұмыс істейді, оның ішінде 29 ірі, 29 орта және 333 шағын кәсіпорын. Оның ішінде 50 мың шот. астам ОЭР тұтынатын 21 кәсіпорын бар. Оның ішінде қара металлургия кәсіпорындары ‒ 6, түсті металлургия кәсіпорындары – 15.
"Металл кенін өндіру" қызметінің түрі бойынша кәсіпорындардың мамандандырылған өндірістік қуаттары 2019 жылы 185 608 мың тоннаны құрады, бұл ретте өнім шығару немесе қайта өңделген шикізат саны 131 536 мың тоннаны құрады. Металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындардың мамандандырылған өндірістік қуаттары 2019 жылы 22 800 мың тоннаны құрады, бұл ретте өнім шығару немесе қайта өңделген шикізат саны 17 108 мың тоннаны құрады. Мамандандырылмаған қуаттарда "Металл кенін өндіру" қызметінің түрі бойынша өнім шығару 43 151 мың тоннаны, "Металлургия өнеркәсібі" қызметінің түрі бойынша ‒ 57 мың тоннаны құрады.
Осы анықтамалықта уран, алтын және күміс өндіретін және өңдейтін кәсіпорындар қарастырылмайды.
2021 жылғы қаңтарда ҚР ТМК өндірісінің жалпы көлемі 746,4 млрд. теңгені құрады, бұл 2020 жылдың ұқсас кезеңінен номиналды мәнде 38,4 %-ға жоғары [8]. Бұл ретте металл кендерін өндіруге тек 29,1 %, ал металлургия өнеркәсібіне – ТМК өндірісінің барлық көлемінің 70,9 % тиесілі.

Развитие ГМК направлено на переработку сырья внутри страны и производство продукции высоких переделов, обеспечивающих развитие смежных отраслей промышленности, как машиностроение, стройиндустрия и химическая промышленность в рамках Дорожной карты по развитию горно-металлургической промышленности до 2025 года. Развитие горно-металлургической отрасли будет обеспечено путем создания конкурентоспособных производств, расширения номенклатуры и увеличения доли продукции глубокой переработки с высокой добавленной стоимостью с привлечением малого и среднего бизнеса (далее ‒ МСБ). Будут модернизированы действующие предприятия со снижением ресурсо- и энергоемкости, повышена производительность труда, продолжится работа по развитию инноваций по технологиям извлечения и комплексной переработки сырья, а также расширению и воспроизводству минерально-сырьевой базы. Основные ориентиры развития горно-металлургической отрасли – это повышение операционной эффективности, максимальное углубление переработки, включение в глобальные цепочки поставок. [6]
По состоянию на 1 марта 2021 года в Казахстане органами статистики зарегистрировано 1 448 предприятий металлургии Казахстана [7], из них по видам деятельности: "добыча металлических руд" (68,51 %), "производство основных благородных и цветных металлов" (12,64 %), "производство чугуна, стали и ферросплавов" (5,32 %). Из них по состоянию на 1 апреля 2021 года в Казахстане действует 391 металлургическое предприятие, из них 29 крупных, 29 средних и 333 малых. В том числе 21 предприятие, потребляющее ТЭР свыше 50 тыс. тут. Из них предприятий черной металлургии ‒ 6, цветной металлургии – 15.
Специализированные производственные мощности предприятий по виду деятельности "добыча металлических руд" составили в 2019 году 185 608 тыс. тонн, при этом выпуск продукции или количество переработанного сырья составило 131 536 тыс. тонн. Специализированные производственные мощности предприятий металлургической промышленности составили в 2019 году 22 800 тыс. тонн, при этом выпуск продукции или количество переработанного сырья составило 17 108 тыс. тонн. На неспециализированных мощностях выпуск продукции по виду деятельности "добыча металлических руд" составил 43 151 тыс. тонн, по виду деятельности "металлургическая промышленность" ‒ 57 тыс. тонн.
В настоящем справочнике по НДТ не рассматриваются предприятия, добывающие и перерабатывающие уран, золото и серебро.
Общий объем производства в ГМК Республики Казахстан за январь 2021 год составил 746,4 млрд тенге, что в номинальном выражении на 38,4 % выше аналогичного периода 2020 года [8]. При этом на добычу металлических руд приходилось только 29,1 %, а на металлургическую промышленность – 70,9 % от всего объема производства ГМК.

Өз кезегінде металлургиядағы өндірістің негізгі үлесі түсті металлургияға тиесілі – 386,5 млрд.теңге, одан әрі қара металлургия өндірісі – 151,4 млрд. теңге және металл құю – 1,2 млрд. теңге, ал ТМК металын өндіруде бірінші орында түсті кендерді өндіру – 148,1 млрд. теңге, одан кейін темір кендерін өндіру – 69,3 млрд. теңге. 2021 жылғы қаңтарда "Металл кендерін өндірудің" нақты көлем индексі (бұдан әрі - НКИ) 93 %-ды құрады [8].
Металл кендерін өндіру құрылымында "темір кендерін өндірудің" НКИ 100,8 %-ды құрады. Өсім "темір кенінің" НКИ-і 137,8 %-ға ұлғаюына байланысты. "Темірден басқа, кен өндірудің" НКИ 91,4 %-ға дейін азайды. НКИ-дің осы секторда төмендеуі "мыс кенін" өндіруде ‒ 93,3 %, "мыс-мырышталған кенді" өндіруде – 84,9 %, "алюминий кенін" өндіруде – 99,9 %, "құрамында алтыны бар кенді" өндіруде – 95,8 % байқалады [8].
Саланың ерекшелігі толық металлургиялық циклі бар кәсіпорындарды шикізат ресурстарының көздеріне салыстырмалы түрде қатаң байланыстыру болып табылады. Сала кәсіпорындары негізінен елдің солтүстік-батыс, орталық және солтүстік-шығыс бөліктерінде орналасқан. "Металл кенін өндіру" өнеркәсіп өнімін өндіру көлемі бойынша сала Қостанай облысында (23,7 %), Шығыс Қазақстан облысында (21,5 %), Ақтөбе облысында (16,0 %) және Павлодар облысында (14,5 %)шоғырланған; "Металлургия өнеркәсібі" өнімінің көлемі бойынша Қарағанды облысында (29,21%), Шығыс Қазақстан облысында (20,97 %), Павлодар облысында (17,35 %).
Түсті металлургияның ең ірі кәсіпорындары: "Қазақмыс" корпорациясы" ЖШС, "Қазмырыш" ЖШС, "Қазақстан алюминийі" АҚ, "Қазақстан электролиз зауыты" АҚ, "Өскемен титан-магний комбинаты" АҚ, "Қазақалтын ТКМК" АҚ, "Варваринское" АҚ ("Полиметалл" ААҚ), "Алтыналмаз АК" АҚ. Қара металлургияда - "АрселорМиттал Теміртау" АҚ, "Кастинг" ЖШС, "KSP Steel" ЖШС.
1.1.3. Тас көмір
2016 жылғы жай-күй бойынша Қазақстан дәлелденген көмір қорларының көлемі бойынша әлемде сегізінші орынды (25,6 млрд тонна немесе әлемдік қорлардың 2.2 %) және өндіріс көлемі бойынша әлемде оныншы орынды (102,4 млн тонна немесе әлемдік өндірістің 1,4 %) иеленді. 1991 жылы жалпы көмір өндіру 130,4 млн тоннаны құрады [9].
Көмір өнеркәсібі ел экономикасының ірі салаларының бірі болып табылады және электр энергиясының 74 %-ын өндіруді, коксохимиялық өндірістің толық жүктемесін қамтамасыз етеді, коммуналдық-тұрмыстық сектор мен халықтың отынға қажеттілігін толығымен қанағаттандырады. Көмір ауыр және тау-кен өнеркәсібінде, тау-кен өндірісіне байланысты басқа салаларда да кеңінен қолданылады. Көмірді тұтынудың жалпы құрылымында металлургия мен өнеркәсіптің басқа салаларының үлесі коммуналдық-тұрмыстық секторға тән көрсеткішпен салыстырылады (тұтынудың жалпы көлемінің шамамен 20 %-ы). Қазақстанның көмір өнеркәсібі көмірді нетто-экспорттаушы болып табылады. Өндіріске экспортталатын көмірдің үлесі 2016 жылы 25,3 % құрады [9].

В свою очередь основная доля производства в металлургии приходится на цветную – 386,5 млрд тенге, далее следует производство черной металлургии – 151,4 млрд тенге и литье металлов – 1,2 млрд тенге, тогда как в добыче металлов ГМК на первом месте стоит добыча цветных руд – 148,1 млрд тенге, за ней добыча железных руд – 69,3 млрд тенге. Индекс физического объема (далее ‒ ИФО) "добычи металлических руд" в январе 2021 года составил 93 % [8].
В структуре добычи металлических руд ИФО "добычи железных руд" составил 100,8 %. Рост обусловлен увеличением ИФО "руды железные" на 137,8 %. ИФО "добычи руд, кроме железных" уменьшился до 91,4 %. Снижение ИФО в этом секторе наблюдается в добыче "руд медных" ‒ 93,3 %, "руд медно-цинкованных" – 84,9 %, "руд алюминиевых" – 99,9 %, "руд золотосодержащих" – 95,8 % [8].
Особенностью отрасли является относительно жесткая привязка предприятий с полным металлургическим циклом к источникам сырьевых ресурсов. Предприятия отрасли преимущественно размещены в северо-западной, центральной и северо-восточной частях страны. Отрасль по объему производства промышленной продукции "добыча металлических руд" сосредоточена в Костанайской области (23,7 %), Восточно-Казахстанской (21,5 %), Актюбинской (16,0 %) и в Павлодарской (14,5 %); по объему продукции "металлургическая промышленность" в Карагандинской области (29,21 %), Восточно-Казахстанской (20,97 %), Павлодарской (17,35 %).
Самыми крупными предприятиями цветной металлургии являются следующие: ТОО "Корпорация "Казахмыс", ТОО "Казцинк", АО "Алюминий Казахстана", АО "Казахстанский электролизный завод", АО "Усть-Каменогорский титаномагниевый комбинат", АО "ГМК Казахалтын", АО "Варваринское" (ОАО "Полиметалл"), АО "АК "Алтыналмаз". В черной металлургии – АО "АрселорМиттал Темиртау", ТОО "Кастинг", ТОО "KSP Steel".
1.1.3. Каменный уголь
По состоянию на 2016 год Казахстан занял восьмое место в мире по объему доказанных запасов угля (25,6 млрд тонн, или 2.2 % мировых запасов) и десятое место в мире по объему производства (102,4 млн тонн, или 1,4 % мирового производства). В 1991 году общая добыча угля составила 130,4 млн тонн [9].
Угольная промышленность является одной из крупных отраслей экономики страны и обеспечивает производство 74 % электроэнергии, полную загрузку коксохимического производства, целиком удовлетворяет потребности в топливе коммунально-бытового сектора и населения. Уголь находит также широкое применение в тяжелой и горнодобывающей промышленности, в других отраслях, связанных с добычей полезных ископаемых. Доли металлургии и других отраслей промышленности в общей структуре потребления угля сопоставимы с показателем, характерным для коммунально-бытового сектора (примерно по 20 % от общего объема потребления). Угольная промышленность Казахстана является нетто-экспортером угля. Доля экспортируемого угля к производству составляет 25,3 % в 2016 году [9].

2019 жылы Қазақстанның ішкі нарығында тас көмірді тұтыну шамамен 73 %-ды құрады, темір кендерін ішкі тұтыну 71 %-ға жақындады, мыс концентраттарының экспорты 98,8 %-ды, қорғасын концентраттарын тұтыну 100 %-ды құрады [10]. Өндірілетін тас көмірдің басым бөлігі еліміздің және шетелдің жылу электр станцияларына жеткізіледі. Дәл осы энергетикалық көмір жасыл экономикаға көшудің әлемдік трендінің қысымын сезінуде. Кокстелетін көмір мұндай қысымға ұшырамайды, өйткені ол металлургияда сұранысқа ие. Статистика көрсеткендей, ТМК пандемия жағдайында да тұрақты жұмыс істейді. Перспективада 2030 жылға дейін қазақстандық энергетикалық көмірге сұраныстың негізгі көзі ішкі көмір генерациясы болып қалады. Қазір елімізде электр энергиясы мен жылудың 70 %-ға жуығы көмірді жағу арқылы өндіріледі. Сонымен қатар, бұл сала коксохимиялық өндірістің 100 % жүктемесін қамтамасыз етеді.
Қазақстанның отын-энергетикалық кешенін дамыту тұжырымдамасында 2030 жылға дейінгі перспективада көмірге деген сұраныстың негізгі көзі ішкі энергетика болып қалатыны айтылған. Бірақ бұл тұжырымдамада тас көмірді өндірудің теріс динамикасына болжам жасалған: ол 2025 жылға қарай 98 млн тоннаға дейін және 2030 жылға қарай 95 млн тоннаға дейін төмендейді.
Тұжырымдамада жасыл экономикаға көшу бағытын ескере отырып, көмірде энергетика саласындағы көшбасшылық сақталады, бірақ оның үлесі өспейді. Үкіметтің жоспарлары бойынша баламалы энергия көздерінің қуаты ұлғайтылатын болады (әзірге олар елдегі жалпы генерацияның небәрі 3%-ын құрайды). Басқаша айтқанда, көмір өнеркәсібі елдің энергетикасына жұмыс істеуді жалғастырады, ал экспорт төмендейтін болады.
Саланы одан әрі дамыту көмірді кешенді терең өңдеу, сондай-ақ көмірден дизель отынын және басқа да сұйық синтетикалық өнімдерді өндіру бағдарламаларын кеңейту есебінен көмір өндіру көлемін сақтауға бағытталатын болады.
1.1.4. Жылу және электр энергетикасы кешені
Қазақстанның табысты дамуы дамыған жылу және электр энергетикасы кешенімен сенімді түрде қамтамасыз етіледі. Қазақстанда электр энергиясын өндіруді әртүрлі меншік нысанындағы 179 электр станциясы жүзеге асырады. 2021 жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша Қазақстанның электр станцияларының жалпы белгіленген қуаты 23 621,6 МВт құрайды, қолда бар қуаты — 20 078,6 МВт. Өткен 20 жыл ішінде ҚР-да электр энергиясын өндіру мен тұтыну екі есе дерлік өсті [11].
Электр станциялары ұлттық маңызы бар, өнеркәсіптік және өңірлік мақсаттағы электр станцияларына бөлінеді. Өнеркәсіптік маңызы бар электр станцияларына ірі өнеркәсіптік кәсіпорындар мен жақын орналасқан елді мекендерді электрмен және жылумен жабдықтау үшін қызмет ететін электр және жылу энергиясын аралас өндіретін ЖЭО жатады. Өңірлік маңызы бар электр станциялары – бұл өңірлік электр желілік компаниялар мен энергия беруші ұйымдардың желілері арқылы электр энергиясын өткізуді, сондай-ақ жақын орналасқан қалаларды жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын аумақтармен интеграцияланған ЖЭО.
Қазақстан Республикасының электр энергиясы нарығының электрмен жабдықтау секторы энергия өндіруші ұйымдардан немесе орталықтандырылған сауда-саттықта электр энергиясын сатып алуды және оны кейіннен түпкілікті бөлшек тұтынушыларға сатуды жүзеге асыратын энергиямен жабдықтаушы ұйымдардан (бұдан әрі - ЭЖҰ) тұрады.

Потребление каменного угля в 2019 году на внутреннем рынке Казахстана составило порядка 73 %, внутреннее потребление железных руд приблизилось к 71 %, экспорт медных концентратов составил 98,8 %, потребление свинцовых концентратов – 100 % [10]. Большая часть добываемого каменного угля поставляется на тепловые электростанции страны и зарубежья. Именно энергетический уголь испытывает давление мирового тренда перехода к зеленой экономике. Коксующийся уголь под такой прессинг не попадает, поскольку востребован в металлургии. А ГМК, как показывает статистика, даже на фоне пандемии работает стабильно. В перспективе до 2030 года основным источником спроса на казахстанский энергетический уголь останется внутренняя угольная генерация. Сейчас в стране около 70 % электроэнергии и тепла генерируется именно сжиганием угля. Кроме того, эта отрасль промышленности обеспечивает 100 %-ную загрузку коксохимического производства.
В Концепции развития топливно-энергетического комплекса Казахстана говорится, что в перспективе до 2030 года основным источником спроса на уголь останется внутренняя энергетика. Но эта же концепция прогнозирует отрицательную динамику добычи каменного угля: она снизится до 98 млн тонн к 2025 году и до 95 млн – к 2030-му.
В концепции отмечается, что даже с учетом курса на переход к зеленой экономике за углем сохранится лидерство в энергетике, но его доля не будет расти. По планам правительства будут наращиваться мощности альтернативных источников энергии (пока они составляют всего 3 % от общей генерации в стране). Другими словами, угольная промышленность продолжит работать на энергетику страны, в то время как экспорт будет снижаться.
Дальнейшее развитие отрасли будет направлено на сохранение объемов добычи угля за счет расширения программ комплексной глубокой переработки угля, а также производства дизельного топлива и других жидких синтетических продуктов из угля.
1.1.4. Тепло- и электроэнергетический комплекс
Успешное развитие Казахстана надежно обеспечивается развитым тепло- и электроэнергетическим комплексом. Производство электрической энергии в Казахстане осуществляют 179 электрических станций различной формы собственности. По состоянию на 01.01.2021 г. общая установленная мощность электростанций Казахстана составляет 23 621,6 МВт, располагаемая мощность – 20 078,6 МВт. За истекшие 20 лет производство и потребление электроэнергии в Республики Казахстан выросло практически в два раза [11].
Электрические станции разделяются на электростанции национального значения, промышленного и регионального назначения. К электростанциям промышленного значения относятся ТЭЦ с комбинированным производством электрической и тепловой энергии, которые служат для электро- и теплоснабжения крупных промышленных предприятий и близлежащих населенных пунктов. Электростанции регионального значения – это ТЭЦ, интегрированные с территориями, которые осуществляют реализацию электрической энергии через сети региональных электросетевых компаний и энергопередающих организаций, а также теплоснабжение близлежащих городов.
Сектор электроснабжения рынка электрической энергии Республики Казахстан состоит из энергоснабжающих организаций (далее ‒ ЭСО), которые осуществляют покупку электрической энергии у энергопроизводящих организаций или на централизованных торгах и последующую еҰ продажу конечным розничным потребителям.

Генерация секторының негізін бұрынғысынша өткен ғасырдың 60-80-ші жылдары пайдалануға берілген жабдық құрайды. Жүйелік оператордың деректері бойынша 2020 жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша Қазақстанның жылу электр станцияларының жалпы белгіленген қуаты 19 389 МВт құрады, оның ішінде 10 741,5 МВт немесе 55,4 %-ы 30 жылдан асқан, су электр станцияларының белгіленген қуаты - 2 666,6 МВт, оның ішінде 1 840 МВт немесе шамамен 69 %-ы 30 жылдан асқан.
Бұдан басқа, жиынтық қуаты 5 041 МВт 145 турбоагрегаттың 38-і, яғни орнатылған жабдық бірліктерінің жалпы санының шамамен 26 %-ы парктік ресурсын тауысты. Бұған қосымшаа, келесі 5 жыл ішінде жалпы қуаты 4 280 МВт 35 турбоагрегат немесе орнатылған жабдық бірліктерінің жалпы санының шамамен 24 %-ы өздерінің парктік ресурсын сарқуда (1.1-суретті қараңыз). Электр жабдықтарының қазіргі тозуы және электр тұтынудың тұрақты өсуі генерациялайтын қуаттарды дамытуға едәуір инвестициялардың қажеттігіне әкеледі [11].
1.1-сурет. Энергия жабдықтарының тозу факторлары
Электр энергетикасы саласының инвестициялық тартымдылығы үшін электр энергиясы нарығымен қатар электр қуаты нарығы жұмыс істей бастады. Оның негізгі міндеті энергия өндіруші ұйымдардың инвестициялық шығындарының өзін-өзі ақтауын қамтамасыз ету және электр энергетикасына инвестициялар тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылады. Қуат нарығы электр энергиясын генерациялау секторына инвестициялар тартуға, жаңа электр станцияларын салуға және қолда бар қуаттарды қолдауға, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған электр станциялары арасында бәсекелестікті дамытуға бағытталған.
1.1.5. Химия өнеркәсібі
Химия өнеркәсібі өнеркәсіптің басым салаларының қатарына кіреді және экономиканың нақты секторының басқа салалары үшін шикізатты, жартылай өнімдерді, материалдарды ірі жеткізушілердің бірі болып табылады. Қазақстанның химия өнеркәсібі өнімдері өндірісінің құрылымында шамамен 64 %-ын бейорганикалық қышқылдарды, сілтілерді және олардың тұздарын өндіру кіретін базалық химия алады; агрохимия (минералдық тыңайтқыштар мен пестицидтер) шамамен 21%-ды; газ химиясы – 10 %-ды, жуу және тазалау құралдарын өндіру жөніндегі кәсіпорындар ұсынған тұтыну химиясы шамамен 5 %-ды құрайды [12].
Химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру өңдеу өнеркәсібіне жатады, 2019 жылы өндіріс көлемі 475 139 млн. теңгеге жетті, өңдеу өнеркәсібі құрылымындағы химия өнімдері өндірісінің үлесі 3,5-4 % деңгейінде тұр.
Химия өнеркәсібінің басты кәсіпорындарының стратегиялық орналасуы қажетті ресурстардың қол жетімділігіне негізделген. Мәселен, бастапқы өңдеу кәсіпорындарын орналастыру шикізат көздерімен (Жамбыл, Ақтөбе, Атырау және Түркістан облыстары – азот, фосфориттер, калий, күрделі минералды тыңайтқыштар) байланысты, ал кешенді қайта өңдеу кәсіпорындары өндірістік қуаттар, білікті жұмыс күші, ғылыми-техникалық база, тұтынушылық сұраныс көздеріне жақын орналасқан (мамандандырылған химия – Павлодар, Қарағанды, Шығыс Қазақстан облыстары; каустикалық сода - Павлодар облысы; күкірт қышқылы – Ақмола, Қызылорда және Жамбыл облыстары).

Основу сектора генерации по-прежнему составляет оборудование, введҰнное в эксплуатацию в 60–80-е годы прошлого века. По данным Системного оператора на 1 января 2020 года общая установленная мощность тепловых электростанций Казахстана составляла 19 389 МВт, из них 10 741,5 МВт или 55,4 % имели возраст более 30 лет, установленная мощность гидроэлектростанций – 2 666,6 МВт, из них 1 840 МВт или около 69 % имели возраст более 30 лет.
Кроме того, исчерпали парковый ресурс уже 38 из 145 турбоагрегатов суммарной мощностью 5 041 МВт, то есть порядка 26 % от общего количества установленных единиц оборудования. Дополнительно к этому в течение следующих 5 лет 35 турбоагрегатов общей мощностью 4 280 МВт или порядка 24 % от общего количества установленных единиц оборудования исчерпают свой парковый ресурс (см. рисунок 1.1). Существующий износ электрооборудования и устойчивый рост электропотребления приведут к необходимости значительных инвестиций в развитие генерирующих мощностей [11].
Рисунок 1.1. Факторы износа энергооборудования
Для инвестиционной привлекательности электроэнергетической отрасли наряду с рынком электрической энергии начал функционировать рынок электрической мощности. Его основной задачей является обеспечение окупаемости инвестиционных затрат энергопроизводящих организаций, и создание благоприятных условий для привлечения инвестиций в электроэнергетику. Рынок мощности направлен на привлечение инвестиций в сектор генерации электрической энергии, на строительство новых электростанций и поддержание существующих мощностей, а также развитие конкуренции среди существующих электростанций.
1.1.5. Химическая промышленность
Химическая промышленность входит в число приоритетных отраслей промышленности и является одним из крупнейших поставщиков сырья, полупродуктов, материалов для других отраслей реального сектора экономики. В структуре производства продуктов химической промышленности Казахстана порядка 64 % занимает базовая химия, в которую входит производство неорганических кислот, щелочей и их солей; агрохимия (минеральные удобрения и пестициды) занимает около 21 %; газохимия – 10 %, потребительская химия, представленная предприятиями по производству моющих и чистящих средств, составляет порядка 5 % [12].
Производство продуктов химической промышленности относится к обрабатывающей промышленности, объем производства в 2019 году достиг 475 139 млн тенге, доля производства химической продукции в структуре обрабатывающей промышленности находится на уровне 3,5–4 %.
Стратегическое расположение главных предприятий химической промышленности основано на доступности необходимых ресурсов. Так, размещение предприятий начальной обработки связано с источниками сырья (Жамбылская, Актюбинская, Атырауская и Туркестанская области – азот, фосфориты, поташ, сложные минеральные удобрения), тогда как предприятия комплексной переработки расположены вблизи источников производственных мощностей, квалифицированной рабочей силы, научно-технической базы, потребительского спроса (специализированная химия – Павлодарская, Карагандинская, Восточно-Казахстанская области; каустическая сода – Павлодарская область; серная кислота – Акмолинская, Кызылординская и Жамбылская области).

Химия өнеркәсібі өз өнімдерінің шамамен 25 %-ын пайдаланады. Химикаттарды негізгі тұтынушыларының қатарына келесі салалар жатады: металлургия, машина жасау өндірісі, тоқыма өнеркәсібі және басқалар. НКИ 2021 жылы саланың ірі кәсіпорындарының өндіріс көлемін ұлғайту есебінен 102 % деңгейінде күтілуде, олардың үлесі 57 %-ды құрайды. 2021 жылы саланың өндіріс көлемін арттыратын үш жаңа жоба іске қосылады – мұнай-химия реагенттерінің өндірісі (Ақтөбе облысы), өнеркәсіптік реагенттер (Қарағанды облысы) және жарылғыш заттардың өндірісі (Жамбыл облысы) [13].
Химия өнеркәсібінде агрохимияны дамыту жалғасатын болады, импортты алмастыратын өнімдер өндірісіне, сондай-ақ экспортқа баса назар аударылады. Өнеркәсіпке арналған химикаттар өндірісі базалық және ішкі нарыққа бағдарланған ретінде сақталады. Агрохимиялық секторды перспективалы дамыту мақсатында минералды және күрделі (NPK) тыңайтқыштар мен өсімдіктерді қорғау құралдарын өндіру жоспарлануда.
Негізгі қызмет түрі химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру болып табылатын немесе қызметінің қосымша түрлері химия өнеркәсібімен байланысты тіркелген кәсіпорындардың жалпы саны 2021 жылдың басында қызметкерлерінің жалпы саны 14,5 мың адамды құрайтын 750-ден астам компанияны құрады. Компаниялардың көпшілігі - сабын, жуғыш зат, тазалағыш, жылтыратқыш құралдар, парфюмерия және косметика, бояулар, лактар және ұқсас жабындар шығаратын шағын кәсіпорындар.
Бұл анықтамалықта өндірістің энергия тиімділігін бағалау үшін қажетті материалдарды ұсынған осы кіші сектордың мынадай кәсіпорындарының деректерін пайдалана отырып, бейорганикалық химия өнеркәсібі ғана қарастырылады: "ҚазАзот" ЖШС (аммиак, азот қышқылы және аммиак селитрасы өндірісі), "Ақтөбе хром қосылыстары зауыты" АҚ және "Қазфосфат" ЖШС "Жаңа Жамбыл фосфор зауыты" Жамбыл филиалы (сары фосфор және фосфор қосылыстары өндірісі), "Қазфосфат" ЖШС "Минералды тыңайтқыштар" Тараз филиалы, "Каустик" АҚ (хлор, тұз қышқылы және каустикалық сода өндірісі) және "Үлбі металлургия зауыты" АҚ (құрамында фтор бар қосылыстар мен плавик қышқылы өндіреді).
1.1.6. Құрылыс материалдарының өнеркәсібі
Құрылыс материалдарының өнеркәсібі ел экономикасының ірі құрамдас бөлігі болып табылады және экономиканың басқа салаларының өсу қарқынына айтарлықтай әсер етеді. Қазақстандағы құрылыс саласы соңғы жылдары қарқынды - жылына 7-8%-дан астамға өскенін көруге болады (2017-2020 жылдар).

Химическая индустрия использует около 25 % собственной продукции. К числу основных потребителей химикатов относятся следующие отрасли: металлургия, машиностроительное производство, текстильная отрасль и многие другие. ИФО в химической отрасли в 2021 году ожидается на уровне 102 % за счет увеличения объема производства крупных предприятий отрасли, доля которых составляет 57 %. В 2021 году будут запущены три новых проекта, которые увеличат объемы производства отрасли – производство нефтехимических реагентов (Актюбинская область), промышленные реагенты (Карагандинская область,) и производство взрывчатых веществ (Жамбылская область) [13].
В химической промышленности будет продолжено развитие агрохимии, основной упор на производство импортозамещающей продукции, а также на экспорт. Производство химикатов для промышленности сохранится как базовое и ориентированное на внутренний рынок. В целях перспективного развития агрохимического сектора планируется производить минеральные и сложные (NPK) удобрения и средства защиты растений.
Общее количество зарегистрированных предприятий, у которых основным видом деятельности является производство продуктов химической промышленности или дополнительные виды деятельности связаные с химической промышленностью, на начало 2021 года составило более 750 компаний с общей численностью работников 14,5 тысяч человек. Большая часть компаний – это небольшие предприятия, производящие мыло, моющие, чистящие, полирующие, парфюмерные и косметические средства, а также краски, лаки и аналогичные покрытия.
В данном справочнике рассматривается только промышленность неорганической химии с использованием данных следующих предприятий этого подсектора: ТОО "КазАзот" (производство аммиака, азотной кислоты и аммиачной селитры), АО "Актюбинский завод хромовых соединений" и Жамбылский филиал "Новоджамбулский фосфорный завод" ТОО "Казфосфат" (производство желтого фосфора и фосфорных соединений), Таразский филиал "Минеральные удобрения" ТОО "Казфосфат", АО "Каустик" (производство хлора, соляной кислоты и каустической соды) и АО "Ульбинский металлургический завод" (производят фторсодержащие соединения и плавиковую кислоту), которые предоставили материалы, необходимые для оценки энергоэффективности производства.
1.1.6. Промышленность строительных материалов
Промышленность строительных материалов является крупной составляющей экономики страны и оказывает существенное влияние на темпы роста в других отраслях экономики. Строительная отрасль в Казахстане демонстрирует в последние годы интенсивный рост – более 7-8 % в год (2017‒2020 годы).

Қазақстанда құрылыс материалдарын өндірумен 2 881 ұйым айналысады, оның ішінде:
абразивтік бұйымдар мен өзге де металл емес минералдық өнімдер өндіру (135 ұйым);
құрылыс мақсаттары үшін бетоннан, цементтен және гипстен жасалған бұйымдар өндіру (1711);
отқа төзімді бұйымдар өндірісі (50);
өзге де фарфор және керамика бұйымдарын өндіру (26);
шыны және шыныдан жасалған бұйымдар өндірісі (139);
балшықтан жасалған құрылыс материалдарын өндіру (522);
цемент, әк және сылақ өндіру (123);
тасты кесу, өңдеу және өңдеу (175) [14].
Осы анықтамалықта тек цемент өндірісі қарастырылады.
Цемент ғимараттарды салу және техникалық құрылыстарды салу үшін пайдаланылатын негізгі материал болып табылады. Елде цементті тұтыну 2010 жылдан бастап тұрақты өсуде, бұл негізінен құрылыс белсенділігінің жандануына және мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуына байланысты. 2019 жылға қарай цемент тұтыну көлемі 2011 жылмен салыстырғанда екі есеге артып, 11,5 млн тоннадан асты [15]. Қазақстанда цемент өндірісінің көлемі келесі, 2020 жылы 5,3 %-ға өсіп, 10,8 млн.тоннаны құрады. Қазақстан Республикасының ішінде цемент тұтыну 9,1 млн. тоннаны құрайды.
Республиканың цемент өнеркәсібін толық циклді және қуаттылығы жылына 350 000-нан 2 200 000 тоннаға дейін цемент құрайтын 17 кәсіпорын ұсынады. Елдегі цемент зауыттарының жиынтық қуаты жылына 16,5 млн тоннадан астам цементті құрайды, ал олардың орташа жүктемесі 2020 жылы – 65,5 % (2020 жылы барлығы 10,4 млн тонна цемент өндірілген). 4 кәсіпорын дымқыл өндіріс әдісін қолданады, ал қалғандарында құрғақ өндіріс әдісі қолданылады [15].
2020 жылы цемент өнімдерінің 86 % келесі зауыттарға тиесілі:
маңғыстаулық "КаспийЦемент";
шымкенттік "Стандарт Цемент" және "Шымкентцемент"зауыттары;
қарағандылық Central Asia Cement / "Карцемент";
жамбылдық "Жамбыл цемент өндірістік компаниясы" және "Жамбыл жер қойнауы" зауыттары;
"Бұқтырма цемент компаниясы" және ШҚО-дан "Семей цемент зауыты" ӨК [16].
ҚР цемент өндірісінің құрылымы туралы толық ақпаратты "Цемент және әк өндірісі" ЕҚТ жөніндегі салалық анықтамалықтан оқуға болады.
Қазақстан Республикасындағы энергетикалық баланс және энергия ресурстарын тұтыну құрылымы
Қазақстан – әлемнің ең ірі елдерінің бірі (аумағы бойынша әлемде 9-шы), көп бөлігі бірден континентальды климатта орналасқан, мүұнымен қалалардың қосымша жылу және суық жүктемелері анықталады. Энергияны көп қажет ететін өнеркәсіп, елдің ұзақтығы, халық тығыздығының төмендігі – осының бәрі экономиканың жұмыс істеуіне және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге жұмсалатын энергияның жоғары шығыстарын талап етеді. Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік өсуі мен дамуы өнеркәсіптің барлық салаларында отын-энергетикалық ресурстарды қарқынды тұтынумен қамтамасыз етіледі.

Производством строительных материалов в Казахстане занимается 2 881 организации, из них:
производство абразивных изделий и прочей неметаллической минеральной продукции (135 организации);
производство изделий из бетона, цемента и гипса для строительных целей (1711);
производство огнеупорных изделий (50);
производство прочих фарфоровых и керамических изделий (26);
производство стекла и изделий из стекла (139);
производство строительных материалов из глины (522);
производство цемента, извести и штукатурки (123);
резка, обработка и отделка камня (175) [14].
В данном справочнике по НДТ рассматривается только производство цемента.
Цемент является основным материалом, используемым для строительства зданий и возведения технических сооружений. Потребление цемента в стране c 2010 года стабильно растет, что обусловлено в основном оживлением строительной активности и реализацией государственных программ. К 2019 г. объемы потребления цемента увеличились по сравнению с 2011 г. почти в два раза, составив более 11,5 млн тонн [15]. Объем производства цемента в Казахстане в следующем, 2020 г. вырос на 5,3 % и составил 10,8 млн тонн. Внутри Республики Казахстан потребление цемента составляет 9,1 млн тонн.
Цементная промышленность республики представлена 17 предприятиями полного цикла и мощностью от 350 000 до 2 200 000 тонн цемента в год. Суммарная мощность цементных заводов страны составляет свыше 16,5 млн тонн цемента в год, а их средняя загрузка в 2020 году – 65,5 % (в 2020 году было произведено всего 10,4 млн тонн цемента). 4 предприятия используют так называемый мокрый способ производства, на остальных применяется сухой [15].
В 2020 году 86 % продукции цемента приходится на следующие заводы:
мангистауский "КаспийЦемент";
шымкентские заводы "Стандарт Цемент" и "Шымкентцемент";
карагандинский Central Asia Cement/"Карцемент";
жамбылские заводы "Жамбылская цементная производственная компания" и "Жамбыл Недр";
"Бухтарминская цементная компания";
ПК "Цементный завод Семей" из ВКО [16].
Подробно о структуре производства цемента Республики Казахстан можно прочитать в отраслевом справочнике по НДТ "Производства цемента и извести".
1.2. Энергетический баланс и структура потребления энергоресурсов в Республике Казахстан
Казахстан – одна из крупнейших стран мира (9-я в мире по площади территории), находящаяся по большей части в резко континентальном климате, что определяет дополнительные тепловые и холодовые нагрузки городов. Энергоемкая промышленность, протяженность страны, низкая плотность населения – все это требует повышенных расходов энергии на функционирование экономики и обеспечение жизнедеятельности населения. Промышленный рост и развитие Республики Казахстан обеспечивается интенсивным потреблением топливно-энергетических ресурсов во всех отраслях промышленности.

Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық кешені экономиканы дамытудың сенімді негізі болып табылады, ОЭР-ды жиынтық өндіру жылына 260-280 млн-нан астам шот құрайды. Бұл ретте барлық энергия ресурстарының жартысынан астамы экспортқа жіберіледі. Бұл ретте Қазақстан Республикасының энергия балансының құрылымы Австралия, Малайзия және солар сияқты т.б. елдердің энергия баланстарына ұқсас. Қазақстан Республикасында барлық энергия ресурстарының жиынтық үлестік тұтынуы шамамен 15 шот/адам құрайды, ішкі тұтыну 7,5 шот/адамнан асады (салыстыру үшін РФ-да-6,5 шот/адам) [17].
Отын-энергетикалық ресурстардың қалған 45 %-ы электр энергетикасында, мұнай өңдеуде, қара және түсті металлургияда, химия саласында, құрылыс материалдары өндірісінде тұтынылады, қалалар мен ауылдық елді мекендерді энергиямен жабдықтау үшін пайдаланылады. Отын-энергетикалық ресурстардың тиімділігін арттырудың басты негізгі резервтері -ОЭР мен шикізатты өнім мен энергияға қайта өңдеу тораптары, сондай-ақ ОЭР өндіру және тасымалдау кезінде шығындарды азайту. ҚР отын-энергетикалық балансының шартты схемалары 1.1-1.7-суреттерде көрсетілген.

Топливно-энергетический комплекс Республики Казахстан является надежной основой развития экономики, совокупная добыча ТЭР в год составляет свыше 260–280 млн тут. При этом свыше половины всех энергоресурсов отправляется на экспорт. Этим структура энергобаланса Республики Казахстан схожа с энергобалансом подобных стран – Австралия, Малайзия и др. Суммарно удельное потребление всех энергоресурсов составляет в Республике Казахстан около 15 тут/чел в год, внутреннее потребление составляет свыше 7,5 тут/чел. (для сравнения в РФ – 6,5 тут/чел.) [17].
Оставшиеся 45 % топливно-энергетических ресурсов потребляются в электроэнергетике, нефтепереработке, черной и цветной металлургии, химической отрасли, производстве стройматериалов, используются для энергоснабжения городов и сельских населенных пунктов. Главные ключевые резервы повышения эффективности топливно-энергетических ресурсов – узлы переработки ТЭР и сырья в продукцию и энергию, а также сокращение потерь при добыче и транспорте ТЭР. Условные схемы топливно-энергетического баланса Республики Казахстан представлены на рисунках 1.2 – 1.7.

Жер қойнауын пайдаланушылардың Шикі газды өңдеуді дамыту бағдарламаларын іске асыру барысында мұнай өндіру кезінде жағылатын ілеспе газдың көлемі 2018 жылы өткен 2017 жылмен салыстырғанда 30%-ға төмендеді (1 043,5 млн.м3) және мұнай өндіруді 2017 жылғы 86,2 млн. тоннадан 2018 жылғы 90,36 млн. тоннаға дейін және газды тиісінше 52,9-дан 55,5 млрд. м3-ге дейін ұлғайта отырып, 731,5 млн. м3-ты құрады. Бұл ретте пайдаланылған газ көлемі 51,9 млрд. м3-тан 54,7 млрд. м3-ке, яғни 2,8 млрд. м3-қа ұлғайды, бұл жалпы елдегі өңірлерде экологиялық ахуалға оң әсер етеді және газ ресурстарын ұтымды пайдалануға ықпал етеді.

В ходе реализации недропользователями программ развития переработки сырого газа, объем сжигаемого попутного газа при добыче нефти за 2018 год снизился на 30 % в сравнении с прошлым 2017 годом (1 043,5 млн м3) и составил 731,5 млн м3, при увеличении добычи нефти с 86,2 млн тонн в 2017 году до 90,36 млн тонн в 2018 году и газа с 52,9 до 55,5 млрд м3 соответственно. При этом объем использованного газа увеличился с 51,9 млрд м3 до 54,7 млрд м3, т.е. на 2,8 млрд м3, что в целом положительно влияет на экологическую ситуацию в регионах страны и способствует рациональному использованию ресурсов газа.

Осы анықтамалықты әзірлеушілерге саланың жекелеген кәсіпорындары ұсынған деректер негізінде алынған Қазақстан Республикасының мұнай өндірудің энергия тиімділігі мен ресурс тұтынуының негізгі көрсеткіштері 1.1-кестеде келтірілген.
1.2-сурет. Қазақстан Республикасының шартты энергетикалық балансы (млн. т.н.э.) [17]
1.3-сурет. Қазақстан Республикасында энергия ресурстарының ағындары
1.1-кесте. Қазақстан Республикасының өнеркәсібінің неғұрлым энергия сыйымды салаларының энергия тұтынуын жиынтық талдау
Р/с
Саланың атауы
Саланың негізгі ерекшеліктері, ОЭР өндіру/тұтыну
Саланың, энергия пайдаланатын агрегаттар мен қондырғылардың ерекшеліктері
Энергия пайдалану тиімділігін бағалау, ЖЭР
1
2
3
4
5
1
Жылу және электр энергетикасы

Основные показатели энергоэффективности и ресурсопотребления нефтедобычи Республики Казахстан, которые были получены на основании данных, представленных разработчикам данного справочника отдельными предприятиями отрасли, приведены в таблице 1.1.
Рисунок 1.2. Условный энергетический баланс Республики Казахстан (млн т.н.э.) [17]
Рисунок 1.3. Потоки энергоресурсов в Республике Казахстан
Таблица 1.1. Сводный анализ энергопотребления наиболее энергоемких отраслей промышленности Республики Казахстан
№ п/п
Наименование отрасли
Ключевые особенности отрасли, добыча/потребление ТЭР
Особенности отрасли, энергоиспользующих агрегатов и установок
Оценки эффективности энергоиспользования, ВЭР
1
2
3
4
5
1
Тепло- и электроэнергетика

Қазақстан Республикасының 3 энергетикалық аймағында түрлі қуаттылықтағы 37 ЖЭО мен ГРЭС 38,58 млн шот. тұтынады (84% көмір, 14% газ).
Көмірдегі, мазуттағы, газ отынындағы бу және су жылыту қазандықтары. Сорғылар, түтін сорғыштар, электр сүзгілері.
Отынның үлестік шығыстары 353-375 г.у.т./кВт*сағ (ГРЭС), 260-380 г.у.т./кВт*сағ (ЖЭО).
2
Мұнай және газ өндіру
5,7 млн т мұнай, 101 млн т көмір, 55,5 млрд м3 газ (+ 30 млн шот астам газ конденсаты мен ілеспе газ) өндірілді.
Мұнай мен газдың 250 кен орны негізінен елдің батыс бөлігінде табиғи жағдайлары қолайсыз аумақта орналасқан, бұл оларды өндіруге, тұтынушыларға тасымалдауға және өңдеуге энергия шығынын арттыруды талап етеді. Сонымен бірге газдың негізгі тұтынушылары елдің солтүстігінде, оңтүстігінде және шығысында орналасқан.
3
Мұнай өңдеу
Қазақстан Республикасының үш негізгі МӨЗ ‒ Атырау, Павлодар және Шымкент елде мұнай өңдеудің барлық көлемінің 93,6%-ын береді (қалғаны - 34 шағын МӨЗ).
~ 20 млн. т мұнай өңдеуге шамамен 2,22 млн. шот жұмсалды., жылына 466 846 м3 шаруашылық-ауыз су және 2 310 147 м3 таза техникалық су.
өңделген мұнайдың 1 тоннасына (өңделген мұнайдан ~9,5%) үлестік энергия шығыны шамамен 0,09-0,135 шот
4
Қара және түсті металлургия
Ең ірілері (21 кәсіпорын 50 мың шот асады/ жылына) шамамен 13,8 млн. шот тұтынады. Саланың жалпы тұтыну құрылымы: көмір – 54%, кокс – 14%, электр энергиясы – 18%, газ – 6,8%, мазут – 4,35%.
Отынның ең ірі тұтынушылары-домна және прокат өндірісі. Электр қажет ететіндерге электр болат балқыту өндірістері, оттегі станциялары жатады, ал жылу энергиясының негізгі тұтынушылары - кокс-химия өндірісі.
Өнім өндіруге жұмсалатын жалпы шығындардағы ОЭР шығындарының үлесі 30%-дан астамды құрайды. Түрлі әлеуетті ЖЭР пайдаланудың едәуір резервтері бар.
5
Химия саласы
Фосфор, аммиак, спирт, азот және күкірт қышқылы, хлор және сілті, хром қосындылары, азот және фосфор тыңайтқыштары, жуу құралдары өндірісі.
Барлығы: 409,3 млн м3 табиғи газ, 3,5 млрд кВт*сағ электр энергиясы, 34,6 мың тонна көмір, 331 мың тонна кокс.
Аммиак өндірісінің ЖЭР пайдаланудың едәуір резервтерінің болуы.
6
Құрылыс материалдары мен цемент өндірісі
30 ірі және 124 орташа цемент, әк, кірпіш, бетон өндірісі, 2 шыбық/құбыр өндірісі, 3 бояу өндіретін кәсіпорын.

37 ТЭЦ и ГРЭС разной мощности в 3-х энергетических зонах Республики Казахстан потребляют 38,58 млн тут. (84% уголь, 14% газ).
Паровые и водогрейные котлы на угле, мазуте, газовом топливе. Насосы, дымососы, электрофильтры.
Удельные расходы топлива 353–375 г.у.т./кВт*ч (ГРЭС), 260–380 г.у.т./кВт*ч (ТЭЦ).
2
Нефте- и газодобыча
Добыто 5,7 млн т нефти, 101 млн т угля, 55,5 млрд м3 газа (+ свыше 30 млн тут газового конденсата и попутного газа).
250 месторождений нефти и газа располагаются преимущественно в западной части страны на территории с малоблагоприятными природными условиями, что требует повышенных энергозатрат на их добычу, транспортировку потребителям и на переработку. В то же время основные потребители газа находятся на севере, юге и востоке страны.
3
Нефтепереработка
Три основных НПЗ Республики Казахстан – Атырауский, Павлодарский и Шымкентский дают 93,6% всего объҰма нефтепереработки в стране (остальное ‒ на 34 мини-НПЗ).
На переработку ~ 20 млн т нефти затрачено около 2,22 млн тут., 466 846 м3 хозяйственно-питьевой воды и 2 310 147 м3 свежей технической воды в год.
Удельные энергозатраты около 0,09–0,135 тут. на 1 тонну переработанной нефти (~9,5% от переработанной нефти).
4
Черная и цветная металлургия
Наиболее крупные (21 предприятие свыше 50 тыс. т.у.т./год,) потребляет около 13,8 млн тут. Общая структура потребления отрасли: уголь – 54%, кокс – 14%, электроэнергия – 18%, газ – 6,8%, мазут – 4,35%.
Наиболее крупные потребители топлива ‒ доменные и прокатные производства. К электроемким относятся электросталеплавильные производства, кислородные станции, а основные потребители теплоэнергии - коксохимическое производство.
Доля затрат на ТЭР в общих затратах на производство продукции составляет более 30%. Имеются значительные резервы использования ВЭР разного потенциала.
5
Химическая отрасль
Производство фосфора, аммиака, спирта, азотной и серной кислоты, хлора и щелочи, хромовых соединений, азотных и фосфорных удобрений, моющих средств.
Суммарно: 409,3 млн м3 природного газа, 3,5 млрд кВт*ч электроэнергии, 34,6 тыс. т угля, 331 тыс. т кокса.
Наличие значительных резервов использования ВЭР аммиачного производства.
6
Производства строительных материалов и цемент
30 крупных и 124 средних производства цемента, извести, кирпича, бетона, 2 производства прутков/труб, 3 предприятия производства красок.

Цемент зауыттарының тозуын 2008 жылы 38,2%-дан 2018 жылы 20%-ға дейін қысқарту. Көптеген зауыттар "дымқыл" өндіру әдісін пайдаланады.
Сала шығындарының құрылымында 20%-дан астамын ОЭР құрайды, шикізат шығыны өнім бірлігіне 1-2 салмақ бірлігін құрайды.
Қазақстанның электр энергетикасының негізін 19 389 МВт жылу электр станциялары немесе елдің электр станцияларының барлық белгіленген қуатының 84,5 % құрайды. Бұл ретте көмір электр станцияларының қуаты
13 382 МВт құрайды, бұл барлық ЖЭС қуатының 69 %-ын немесе Қазақстанның барлық электр станциялары қуатының 58,3 %-ын құрайды. Бұл ретте Екібастұз көмірінде жұмыс істейтін ЖЭС 47,7 %-ды құрайды [18].

Сокращение износа цементных заводов с 38,2% в 2008 году до 20% в 2018 году. Большинство заводов используют "мокрый" способ производства.
Более 20% в структуре затрат отрасли составляют ТЭР, расход сырья составляет 1‒2 весовых единицы на единицу продукции.
Основу электроэнергетики Казахстана составляют тепловые электростанции – 19 389 МВт или 84,5 % всей установленной мощности электростанций страны. При этом мощность угольных электростанций составляет 13 382 МВт, что составляет 69 % мощности всех ТЭС или 58,3 % мощности всех электростанций Казахстана. При этом ТЭС, работающие на экибастузском угле, составляют 47,7 % [18].

Қазақстанның электр энергетикасын басым түрде көмір құрайды, электр энергиясының шамамен 70 %-ы көмір электр станцияларында өндіріледі. Бұл ретте электр энергиясын өндіру құрылымындағы ЖЭО үлесі 45 %-ды құрайды, ал Қазақстанның жылу энергиясы өндірісінде ЖЭО-тың үлесіне 62%-дан астамы тиесілі. Газ негізінен мұнай-газ кен орындары жанындағы газ турбиналық электр станцияларында (бұдан әрі ‒ ГТЭС) және 200 МВт блоктары бар екі конденсациялық электр станциясында (бұдан әрі - КЭС), сондай-ақ Батыс және Оңтүстік аймақтағы ЖЭО-да пайдаланылады.
Көмір ЖЭО-да электр энергиясын өндіруге жұмсалатын отынның үлестік шығыны КЭС-ке қарағанда жоғары болуы мүмкін, бірақ үлкен жылу шығаратын ЖЭО-да отынның үлестік шығыны КЭС-ке қарағанда төмен болуы мүмкін. КЭС-тің энергия тиімділігі электр жүктемесінің мөлшеріне және термодинамикалық цикл параметрлерін сақтауға байланысты, олар көбінесе жабдықтың техникалық жай-күйімен анықталады. Көмір ЖЭО-ның энергия тиімділігі көбінесе жылу жүктемелерімен жәнеең аз дегенде жабдықтың техникалық жай-күйімен анықталады. Ірі жылу тұтынушылар санының азаюы нәтижесінде (90-шы жылдардан бастап) жылу жүктемелері төмендеді, бұл көбінесе экономикалық емес режимдерде ЖЭО жабдықтарын пайдалануға әкеледі.

Электроэнергетика Казахстана преимущественно угольная, около 70 % электроэнергии вырабатывается на угольных электростанциях. При этом доля ТЭЦ в структуре выработки электроэнергии составляет 45 %, а в производстве тепла тепловой энергии Казахстана на долю ТЭЦ приходится более 62 %. Газ в основном используется на газотурбинных электростанциях (далее ‒ ГТЭС) при нефтегазовых месторождениях и на двух конденсационных электростанциях (далее ‒ КЭС) с блоками 200 МВт, а также ТЭЦ в Западной и Южной зоне.
Удельный расход топлива на угольных ТЭЦ на производство электроэнергии может быть выше, чем на КЭС, но на ТЭЦ с большой теплофикационной выработкой удельные расходы топлива могут быть ниже, чем на КЭС. Энергоэффективность КЭС зависит от величины электрической нагрузки и от соблюдения параметров термодинамического цикла, которые во многом определяются техническим состоянием оборудования. Энергоэффективность угольных ТЭЦ в большей степени определяется тепловыми нагрузками и в меньшей – техническим состоянием оборудования. В результате снижения числа крупных потребителей тепла (с 90-х годов) уменьшились тепловые нагрузки, что часто приводит к эксплуатации оборудования ТЭЦ в неэкономичных режимах.

Соңғы 5 жылда 75 %-дан астамы тозған жабдықтардың үлесі айтарлықтай төмендеді. ЖЭО-ның энергия тиімділігін арттыру жаңғырту мәселелеріне ғана емес, сондай-ақ қалалық жылумен жабдықтау инфрақұрылымын дамытуды жоспарлауға да жатады, өйткені мұндай тәсіл ЖЭО жүктемесін арттыруға және негізгі жабдықтың жұмысын оңтайландыруға мүмкіндік береді. Газ генерациясын дамыту шеңберінде көмірмен жұмыс істейтін Алматы ЖЭО-2 және ЖЭО-3-ті табиғи газға ауыстыру жоспарлануда. 2018 жылы қоршаған ортаға тигізетін әсерін барынша азайта отырып, Алматы ЖЭО-2-ні жаңғыртудың алдын ала техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу аяқталды.

За последние 5 лет существенно снизилась доля оборудования с износом более 75 %. Повышение энергоэффективности ТЭЦ относится не только к вопросам модернизации, но и к планированию развития городской инфраструктуры теплоснабжения, поскольку такой подход позволяет увеличить нагрузки ТЭЦ и оптимизировать работу основного оборудования. В рамках развития газовой генерации планируется перевод угольных Алматинской ТЭЦ-2 и ТЭЦ-3 на природный газ. В 2018 году была завершена разработка предварительного технико-экономического обоснования модернизации Алматинской ТЭЦ-2 с минимизацией воздействия на окружающую среду.

2017 жылдың соңындағы жай-күй бойынша электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын 60 электр станциясында (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын станцияларды қоспағанда) энергия аудиттері жүргізілді. Оның 52-іне энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары жасалды.
1.4-сурет. ҚР-ның 01.01.2020 жылға арналған ірі электр станцияларының белгіленген қуаты [18]
Энергетикалық жағынан Қазақстан аумағы үш аймаққа бөлінеді: Солтүстік, Батыс және Оңтүстік. Солтүстік аймақта генерациялайтын қуаттардың 70 %-ға жуығы бар, тиісінше Қазақстан Республикасының электр энергиясын өндірудің барлық көлемінің 77 %-ын өндіреді. Оңтүстік аймақ жалпы көлемнен электр энергиясының 10 %-ын, ал Батыс аймақ 13 %-ын өндіреді (1.5-сурет). Электр энергиясының ірі тұтынушылары да Солтүстік аймақта орналасқан, тұтыну үлесі шамамен 66 %, Оңтүстік аймақта тұтыну үлесі – 21 %, батыста – 13 % құрайды.

По состоянию на конец 2017 г., на 60 электростанциях, осуществляющих производство электрической энергии (за исключением станций с использованием возобновляемых источников энергии), проведены энергоаудиты. На 52 из них составлены планы мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Рисунок 1.4. Установленная мощность крупных электростанций Республики Казахстан на 01.01.2020 г. [18]
В энергетическом отношении территория Казахстана делится на три зоны: Северная, Западная и Южная. Северная зона имеет почти 70 % генерирующих мощностей, соответственно производит 77 % от всего объема производства электроэнергии Республики Казахстан. Южная зона производит 10 %, а Западная – 13 % электроэнергии от общего объема (рисунок 1.5). Крупные потребители электроэнергии также расположены в Северной зоне, доля потребления составляет около 66 %, в Южной зоне доля потребления – 21 %, в западной – 13 %.

1.5-сурет. Энергетикалық аймақтар бойынша электр энергиясын өндіру, млн. кВтс
Осы анықтамалықты әзірлеушілерге саланың жекелеген кәсіпорындары ұсынған деректер негізінде алынған Қазақстан Республикасының энергетикасының энергия тиімділігі мен ресурс тұтынуының негізгі көрсеткіштері 1.1-кестеде келтірілген.
Мұнай өңдеу өнеркәсібі халық шаруашылығының энергияны көп қажет ететін салаларының бірі болып табылады. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша 2018 жылы МӨЗ-де 20 млн. шартты отыннның тоннасына (бұдан әрі - шот) баламалы мұнай саны қайта өңделді (1.6-сурет).

Рисунок 1.5. Выработка электроэнергии по энергетическим зонам, млн кВтч
Основные показатели энергоэффективности и ресурсопотребления энергетики Республики Казахстан, которые были получены на основании данных, представленных разработчикам данного справочника отдельными предприятиями отрасли, приведены в таблице 1.1.
Нефтеперерабатывающая промышленность является одной из наиболее энергоемких отраслей народного хозяйства. По данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в 2018 г. в НПЗ переработано количество нефти, эквивалентное 20 млн тонн условного топлива (далее ‒ тут), см. (рисунок 1.6).

Жалпы сала бойынша өндірістік процестердің энергия сыйымдылығын төмендету бөлігінде ЕҚТ-ны енгізу бойынша елеулі прогресс тіркелді (1.1- кесте). 2021-2025 жылдарға арналған іс–шаралар жоспары жұмыс істейді, олардың жиынтық құны 5,5-6 млрд.теңгеге бағаланады. Жоспарланған жоспарды іске асырудан энергия сыйымдылығының төмендеуі болжам бойынша шамамен 40 млрд.теңге ақшалай көріністе болжанатын үнемдеумен 20-30 %-ды құрауы тиіс деп күтілуде [19].

В целом по отрасли зафиксирован значительный прогресс по внедрению НДТ в части снижения энергоемкости производственных процессов (табл. 1.1). Действует план мероприятий на 2021‒2025 годы, суммарная стоимость которых оценивается в 5,5–6 млрд тг. Ожидается, что снижение энергоемкости от реализации намеченного плана должно, по прогнозам, составить 20–30 % с предполагаемой экономией в денежном выражении порядка 40 млрд тг [19].

1.6-сурет. Қазақстанның МӨЗ-нің қайта өңдеу бойынша қуаты мен көлемі, млн.т.
Отын тұтыну құрылымында металлургия өнеркәсібі жетекші орын алады (отын балансындағы үлесі ‒ 47 %, шойын өндірісі – 36 %, түсті металдар өндірісі – 11,5 %). Энергия тұтынуға қатысты бірінші орынды металлургия өнеркәсібі (45,4 %), түсті металдар өндірісі – 24,4 %, шойын өндірісі – 20,8 % алады [20].
Темір кенін өндірудің және оны байытудың технологиялық процестері отын мен электр энергиясын тұтынудың едәуір деңгейімен сипатталады. Саладағы орташа үлестік энергия тұтынуы 100 МДж/т-дан байытылмаған тауарлық темір кенін өндіруде 1 ГДж/т-ға дейін темір кені офлюстелген шекемтастар өндірісінде өзгереді.

Рисунок 1.6. Мощности и объҰм по переработке НПЗ Казахстана, млн т.
В структуре потребления топлива лидирующее положение занимает металлургическая промышленность (доля в топливном балансе ‒ 47, %, производство чугуна – 36 %, производство цветных металлов – 11,5 %). В отношении энергопотребления первенство также занимает металлургическая промышленность (45,4 %), производство цветных металлов – 24,4 %, производство чугуна – 20,8 % [20].
Технологические процессы добычи железной руды и ее обогащения характеризуются значительными уровнями потребления энергии топлива и электроэнергии. Среднее удельное энергопотребление в отрасли варьируется от 100 МДж/т в производстве железной руды товарной необогащенной до 1 ГДж/т в производстве окатышей железорудных офлюсованных.

Металлургиялық технологиялар шихтаны дайындаудың, балқытудың, жоғары қыздырылған өнімдерді, металл мен шлактың отты-сұйық балқымаларын алу үшін материалдарды өңдеудің жоғары температурадағы процестерімен, қыздырылған қалдық газдардың пайда болуымен және сөзсіз жылу шығындарымен ұштасқан, ал бұл отын мен электр энергиясын едәуір тұтынуды тудырады. Металлургиялық бөліністерде жылу энергиясын тұтыну кокс батареяларын жылыту процестерінде, агломерациялық машиналардың тұтандырғыш көріктерінің жұмысында, домна пештеріне арналған үрлеуді қыздыруда, электр пештерінде болатты балқыту үшін шихта материалдарын қыздыруда және конвертерлік процесте орын алады. Өндірістегі отынның ең ірі тұтынушылары домна және прокат өндірісі болып табылады. Электр өндіретін өндірістерге электр болат балқыту өндірістері, оттегі станциялары жатады, ал жылу энергиясының негізгі тұтынушысы кокс-химия өндірісі болып табылады. Өнімді өндіруге арналған жалпы зауыттық шығындардағы ОЭР шығындарының үлесі 30 %-дан асады, ал Еуропалық Одақтың ұқсас металлургиялық кәсіпорындарындағы энергетикалық шығындар – 18÷22 %. Қазақстан металлургиясындағы ОЭР отын-энергетикалық ресурстарын жалпы тұтыну отын түрлері бойынша бөлінісі 1.2-кестеде келтірілген.

Металлургические технологии сопряжены с высокотемпературными процессами подготовки шихты, выплавки, обработки материалов с получением высоконагретых продуктов, огненно-жидких расплавов металла и шлака, образованием нагретых отходящих газов и неизбежными тепловыми потерями, что обуславливает существенное потребление топлива и электрической энергии. В металлургических переделах потребление тепловой энергии имеет место в процессах отопления коксовых батарей, работе зажигательных горнов агломерационных машин, нагреве дутья для доменных печей, подогреве шихтовых материалов для выплавки стали в электропечах и конвертерным процессом. Наиболее крупными потребителями топлива на производствах являются доменные и прокатные производства. К электроемким производствам относятся электросталеплавильные производства, кислородные станции, а основным потребителем теплоэнергии является коксохимическое производство. Доля затрат на ТЭР в общих заводских затратах на производство продукции составляет более 30 %, в то время как энергетические затраты на аналогичных металлургических предприятиях Европейского союза – 18÷22 %. Общее потребление топливно-энергетических ресурсов ТЭР в металлургии Казахстана в разбивке по видам топлива приведено в таблице 1.2.

1.4-кесте. 2015 – 2019 жылдары химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру кезінде негізгі энергетикалық ресурстарды тұтыну [22]
Р/с №
Отын және энергия түрлері
Өлшем бірлігі
2015
2016
2017
2018
2019
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Көмір (кокстелетін, энергетикалық, өзге де)
т.
54 291
39 058
41 892
31 402
35 040
2
Тас көмір, лигнит немесе шымтезектен алынған кокс және шала кокс; ретортты көмір
т.
277 585
154 077
288 256
308 699
331 599
3
Газ (табиғи, ілеспе мұнай)
мың. м3
352 373
445 324
512 349
548 461
414 102
4
Жағатын мазут
т.
6 406,0
5 174,8
4 541,3
6 170
4 790
5
Тұрмыстық отын пеші
т.
711,0
305,2
780,8
3 206,1
8 016,8
6
Электр энергиясы
мың.кВтс
2 877 931
2 220 493
2 968 896
3 335 298
3 497 322
7
Жылу энергиясы
мың.Гкал
1 332
1 351
1 303
1 330
1 179
Шартты отынның тоннасында келтірілген химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру кезінде энергия ресурстарын тұтыну құрылымы 1.7-суретте көрсетілген.
1.7-сурет. 2019 жылы химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру кезінде энергия ресурстарын тұтыну құрылымы
Химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру кезінде ұсынылған деректерден көрініп отырғандай, едәуір үлесті газ (технологиялық шикізат, энергия тасымалдаушы), кокс және шала кокс (технологиялық шикізат, энергия тасымалдаушы), электр энергиясы мен жылу құрайды. Энергия ресурстарын тұтынудың өсуіне қарамастан, химия өнеркәсібі өнімдері өндірісінің энергия сыйымдылығы 2015-2019 жылдары 5,4 мұнда/млн.теңгеден 3,1 мұнда/млн. теңгеге дейін төмендеді, бұл өндірісті жаңғыртумен, заманауи энергия тиімді технологияларды енгізумен, энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды орындаумен байланысты (1.5-кесте).
1.5-кесте. 2015 – 2019 жылдары химия өнеркәсібі өнімдері өндірісінің энергия сыйымдылығы [22, 23]
Р/с
Энергия ресурстарын жиынтық тұтыну, шот*
2015
2016
2017
2018
2019
1 300 733
1 191 431
1 494 957
1 606 181
1 478 514
1
2
3
4
5
6
7
1
Химия өнеркәсібінің өнімдерін өндіру, млн.теңге
241 588
284 551
333 328
401 141
475 139
2
Химия өнеркәсібінің өнімдерін тұтыну өндірісінің энергия сыйымдылығы, шот/млн.теңге
5,4
4,2
4,5
4,0
3,1
* энергия ресурстарын жиынтық тұтынуды айқындау кезінде шартты отынға ауыстыру коэффициенттерінің мәндері пайдаланылды.
Саланың төрт ірі кәсіпорнының электр энергиясын тұтыну үлесі 70 %-ды, ал газ (табиғи және ілеспе) одан да жоғары – 92 %-ды құрайды (1.8-сурет).
1.8-сурет. 2019 жылы химия өнеркәсібінің ірі кәсіпорындарының электр энергиясы мен газды тұтыну үлесі
Аммиак, каустикалық сода, сары фосфор, хлор өндірісі энергияны көп қажет етеді. Мысалы, сары фосфор өндірісіне электр энергиясын үлестік тұтыну 16,0 мың кВтч/тонна, аммиак өндірісіне 1,1‒1,2 мың м3 газ және өнімнің тоннасына 1,01‒1,1 мың кВтч электр энергиясын құрайды ("Бейорганикалық химиялық заттар өндірісі" ЕҚТ жөніндегі салалық анықтамалықтың деректері бойынша).
Аммиак, минералды тыңайтқыштар және бейорганикалық қышқылдар өндірісі әдетте органикалық отынды жағу арқылы алынатын энергияны көп қажет етеді. Кейбір кәсіпорындарда алынатын энергитикалық параметрлердің булары электр энергиясын өндіруге жіберіледі, бұл кейбір жағдайларда сыртқы көзден электр энергиясын тұтынуды едәуір азайтуға мүмкіндік береді. Химия өнеркәсібі кәсіпорындарының айрықша ерекшелігі, жалпы алғанда, өндіріс процесінде пайда болатын артық жылудың көп мөлшері өз қажеттіліктерінің 50%-ын жабуға және бұл ретте электр энергиясын өндіруге мүмкіндік береді.
Құрылыс материалдарын, оның ішінде цемент өндіру Қазақстан экономикасының ең жылдам өсіп келе жатқан салаларының бірі болып табылады. "Құрғақ тәсіл" технологиясын пайдалана отырып цемент зауытын пайдалануға енгізу есебінен өндірістің "дымқыл тәсілімен" салыстырғанда 1 тонна цемент өндірісіне электр энергиясын тұтыну едәуір азайды, бұл кәсіпорындардың нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін арттыруға және энергия ресурстарын тұтынуды едәуір қысқартуға мүмкіндік берді.
Осы анықтамалықты әзірлеушілерге саланың жекелеген кәсіпорындары ұсынған деректер негізінде алынған Қазақстан Республикасының цемент өндірісінің энергия тиімділігі мен ресурс тұтынуының негізгі көрсеткіштері 1.2.6-кестеде келтірілген.

Таблица 1.4. Потребление основных энергетических ресурсов при производстве продукции химической промышленности в 2015‒2019 гг. [22]
№ п/п
Виды топлива и энергии
Ед. измерения
2015
2016
2017
2018
2019
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Уголь (коксующийся, энергетический, прочий)
т.
54 291
39 058
41 892
31 402
35 040
2
Кокс и полукокс из угля каменного, лигнита или торфа; уголь ретортный
т.
277 585
154 077
288 256
308 699
331 599
3
Газ (природный, нефтяной попутный)
тыс. м3
352 373
445 324
512 349
548 461
414 102
4
Мазут топочный
т.
6 406,0
5 174,8
4 541,3
6 170
4 790
5
Топливо печное бытовое
т.
711,0
305,2
780,8
3 206,1
8 016,8
6
Электроэнергия
тыс.кВтч
2 877 931
2 220 493
2 968 896
3 335 298
3 497 322
7
Тепловая энергия
тыс.Гкал
1 332
1 351
1 303
1 330
1 179
Структура потребления энергоресурсов при производстве продуктов химической промышленности, приведенных в тоннах условного топлива, представлена на рисунке 1.7.
Рисунок 1.7. Структура потребления энергоресурсов при производстве продуктов химической промышленности в 2019 г.
Как видно из представленных данных при производстве продуктов химической промышленности, значительную долю составляет газ (технологическое сырье, энергоноситель), кокс и полукокс (технологическое сырье, энергоноситель), электроэнергия и тепло. Несмотря на рост потребления энергоресурсов, энергоемкость производства продуктов химической промышленности в 2015‒2019 годах снизилась с 5,4 тут/млн тенге до 3,1 тут/млн тенге, что связано с модернизацией производства, внедрением современных энергоэффективных технологий, выполнением мероприятий по повышению энергоэффективности (таблица 1.5).
Таблица 1.5. Энергоемкость производства продуктов химической промышленности в 2015‒2019 годах [22, 23]
№ п/п
Суммарное потребление энергоресурсов, тут*
2015
2016
2017
2018
2019
1 300 733
1 191 431
1 494 957
1 606 181
1 478 514
1
2
3
4
5
6
7
1
Производство продуктов химической промышленности, млнтенге
241 588
284 551
333 328
401 141
475 139
2
Энергоемкость производства продуктов химической промышленности, тут/млнтенге
5,4
4,2
4,5
4,0
3,1
* при определении суммарного потребления энергоресурсов использовались значения коэффициентов перевода в условное топливо.
Доля потребления электроэнергии четырех крупных предприятий отрасли составляет 70 %, а газа (природного и попутного) и того выше ‒ 92 % (рисунок 1.8).
Рисунок 1.8. Доля потребления электроэнергии и газа крупными предприятиями химической промышленности в 2019 г.
Наиболее энергоемко производство аммиака, каустической соды, желтого фосфора, хлора. Например, удельное потребление электроэнергии на производство желтого фосфора составляет 16,0 тыс. кВтч/тонна, на производство аммиака 1,1‒1,2 тыс. м3 газа и 1,01‒1,1 тыс. кВтч электроэнергии на тонну продукции (по данным отраслевого справочника по НДТ "Производство неорганических химических веществ").
Производство аммиака, минеральных удобрений и неорганических кислот требует больших затрат энергии, получаемой обычно за счет сжигания органического топлива. Получаемый на некоторых предприятиях пар энергетических параметров направляется на производство электроэнергии, что позволяет в ряде случаев существенно снизить потребление электроэнергии от внешнего источника. Отличительной особенностью предприятий химической промышленности в целом является то, что большое количество избыточного тепла, образующегося в производственном процессе, позволяет покрыть до 50 % собственных нужд и при этом вырабатывать электроэнергию.
Производство строительных материалов, в том числе цемента является одной из самых быстро растущих отраслей экономики Казахстана. За счет введения в эксплуатацию цементных завода с использованием технологии "сухим способом" в разы уменьшилось потребление электроэнергии на производство 1 тонны цемента по сравнению с "мокрым способом" производства, что позволило увеличить конкурентоспособность предприятий на рынке и существенно сократить потребление энергоресурсов.
Основные показатели энергоэффективности и ресурсопотребления производства цемента Республики Казахстан, полученные на основании данных, представленных разработчикам данного справочника отдельными предприятиями отрасли, приведены в таблице 1.6.

7 398 882,13
7 290 337,98
7 951 438
ОЭР үлестік шығысы
кг у.т/т
159,74
111,21
106,99
118,33
100,29
Еліміздің түрлі өңірлерінде жылу оқшаулағыш панельдер, мырышталған және полиэтилен қабықтағы (Ақмола, Солтүстік Қазақстан және Шығыс Қазақстан облыстары) алдын ала оқшауланған құбырлар және пенополиуретанмен оқшауланған құбырлар сияқты энергия үнемдейтін құрылыс материалдарының өндірісі ашылды. Сонымен қатар, энергия үнемдеу жабдықтарының келесі инженерлік жиынтықтары шығарылады: жылу алмастырғыштар, жылу сорғылары (Ақмола облысы және ШҚО). Көбік полиэтилен де шығарылады, ол бүгінде ең үздік оқшаулағыш материалдардың бірі болып саналады.
Қазақстан Республикасындағы энергия үнемдеу саясаты
Қазақстанда энергия үнемдеу саясаты мемлекеттік деңгейде жүзеге асырылуда. Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдамада (бұдан әрі ‒ тұжырымдама) елдің жалпы ішкі өнімінің (бұдан әрі ‒ ЖІӨ) энергия қажетсінуді 2021 жылға қарай кемінде 30 %-ға, 2030 жылға қарай 50 %-ға және 2050 жылға (2008 жылғы деңгейден) төмендету жөніндегі міндеттер айқындалған.

7 398 882,13
7 290 337,98
7 951 438
Удельный расход ТЭР
кг у.т/т
159,74
111,21
106,99
118,33
100,29
В различных регионах страны открыты производства таких энергосберегающих стройматериалов, как теплоизоляционные панели, предизолированные трубы и предизолированные пенополиуретаном трубы в оцинкованной и полиэтиленовой оболочке (Акмолинская, Северо-Казахстанская и Восточно-Казахстанская области). Кроме того, производятся следующие инженерные наборы оборудования энергосбережения: теплообменники, тепловые насосы (Акмолинская область и ВКО). Также выпускается вспененный полиэтилен, считающийся на сегодня одним из лучших изоляционных материалов.
1.3. Политика энергосбережения в Республике Казахстан
Политика энергосбережения реализуется в Казахстане на государственном уровне. В Национальном плане развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 и в Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (далее ‒ Концепция) определены задачи по снижению энергоемкости валового внутреннего продукта (далее ‒ ВВП) страны не менее чем на 20 % к 2021 году, на 30 % к 2030 году и не менее, 50% к 2050 году (от уровня 2008 года).

Қазіргі заманғы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жүйесінің негізі 2012-2015 жылдары индустриялық-инновациялық дамытудың бірінші бесжылдығы шеңберінде құрылды, оның негізгі нәтижелері төменде келтірілген:
1) толық нормативтік құқықтық база құрылды, "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" жаңа Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 541-IV Заңы және 27 құқықтық акт қабылданды;
2) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің шеңберінде мемлекеттік бақылау жүзеге асырылады;
3) энергия сервистік қызметтердің ұлттық операторы болып "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" АҚ энергия үнемдеуді дамыту және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институты болып айқындалды;
4) Жапонияның тәжірибесі бойынша энергия үнемдеу жүйесінің негізгі элементі – Қазақстанның Мемлекеттік энергетикалық тізілімі (бұдан әрі ‒ МЭТ) құрылды;
5) МЭТ автоматтандырылған ақпараттық жүйесі құрылды, ол оның субъектілерінен есептік ақпаратты электрондық түрде қабылдауға мүмкіндік береді;
6) "Бес институционалдық реформаны іске асыру жөніндегі 100 нақты қадам" Ұлт жоспарының "Мойындалған халықаралық энергосервистік шарттар арқылы энергия үнемдеу саласына стратегиялық инвесторлар тарту" атты 59-қадамының шеңберінде Қазақстанда энергия сервистік қызметтер нарығын дамыту бойынша жұмыс жүргізілуде, оның шеңберінде Энергия тиімділігі картасы жасалды (инвестициялар көлемі 63,2 млрд. теңге және жыл сайын 5,6 млрд. теңге үнемделетін 149 энергия үнемдеу жобасы);
7) энергия аудитін жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтер нарығы құрылды;
8) халықаралық ынтымақтастық, атап айтқанда, Германияның энергетикалық агенттігімен және Жапонияның энергия тиімділігі орталығымен ынтымақтастық жолға қойылды, бұл осы елдердің озық тәжірибесін алуға көмектеседі. Дүниежүзілік банкпен (бұдан әрі ‒ ДБ), Еуропалық Қайта Құру және даму банкімен (бұдан әрі ‒ ЕҚДБ), БҰҰ Даму бағдарламасымен (бұдан әрі ‒ БҰҰДБ), Азия даму банкімен (бұдан әрі ‒ АДБ) бірлескен жобалар іске асырылуда.
2019 жылдың қорытындылары бойынша елдің ЖІӨ-нің энергия сыйымдылығы 2008 жылғы деңгейден 33,3%-ға төмендеді (2010 жылғы 1 000$ бағамен 0,34 мұнай баламасының тонналарына, бұдан әрі м.б.т., қарсы 2010 жылғы 1 000$ бағамен 0,51 м.б.т.) [24].
Сонымен қатар, 2016 жылы Дүниежүзілік банк әлемнің 111 еліне 4 бағыт бойынша, оның ішінде "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру" бағыты бойынша "Орнықты энергетикаға арналған реттеуші индикаторлар" бағалау талдауын жүргізді. Бағалау 12 индикатор бойынша жүргізілді, олардың әрқайсысы бойынша 0-ден 100-ге дейін балл берілді. Негізгі индикаторлар бойынша Қазақстан Республикасы орташадан жоғары бағаға ие. Бірақ, ең алдымен, мемлекеттік және коммуналдық секторлардағы ынталандырулар мен міндеттемелерге, тұтынушыларды ақпараттандыру мәселелеріне, таңбалау жүйесі мен ең төменгі стандарттарға қатысты төмен бағалар да бар.
Қазақстан Республикасының төмен көміртекті даму стратегиясы
Соңғы онжылдықтарда көптеген дамыған және дамушы елдер экономикалық өсудің тұрақтылығының, ресурстарды пайдалану мүмкіндіктерін кеңейтудің және қоршаған ортаға зиянды әсерін азайтудың басымдылығын анықтады. Табиғи ресурстарды тиімді және жауапты пайдалану арқылы орнықты өсуге қол жеткізуге бағытталған экономиканың жасыл өсу тұжырымдамасы енгізілген сәттен бастап үкімет үшін экономикалық саясаттың ажырамас бөлігіне айналды.

Основа современной системы энергосбережения и повышения энергоэффективности была создана в 2012–2015 годах в рамках первой пятилетки индустриально-инновационного развития, основные результаты которой приведены ниже:
1) создана полная нормативная правовая база, принят принципиально новый Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 541-IV "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" и 27 правовых актов;
2) осуществляется государственный контроль в рамках Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
3) национальным оператором энергосервисных услуг определен национальный институт развития энергосбережения и повышения энергоэффективности АО "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения";
4) по опыту Японии создан ключевой элемент системы энергосбережения – Государственный энергетический реестр Казахстана (далее ‒ ГЭР);
5) создана автоматизированная информационная система ГЭР, позволяющая принимать отчетную информацию от его субъектов в электронном виде;
6) ведется работа по развитию рынка энергосервисных услуг в Казахстане в рамках 59-го шага Плана наций "100 шагов по реализации пяти институциональных реформ", "Привлечение стратегических инвесторов в сферу энергосбережения через международно признанный механизм энергосервисных договоров", в рамках которой создана Карта энергоэффективности (149 энергосберегающих проектов с объҰмом инвестиций 63,2 млрд тенге и ежегодной экономией 5,6 млрд тенге);
7) образовался рынок услуг по проведению энергоаудита;
8) налажено международное сотрудничество, в частности с Немецким энергетическим агентством и Центром энергоэффективности Японии, что помогает перенимать передовой опыт этих стран. Реализуются совместные проекты с Всемирным Банком (далее ‒ ВБ), Европейским банком реконструкции и развития (далее ‒ ЕБРР), с программой развития ООН (далее ‒ ПРООН), Азиатским банком развития (далее ‒ АБР).
По итогам 2019 года энергоемкость ВВП страны снижена на 33,3 % от уровня 2008 года (0,34 тонн нефтяного эквивалента, далее т.н.э. на 1 000$ в ценах 2010 года против 0,51 т.н.э. на 1 000 $ в ценах 2010 года) [24].
Вместе с тем, в 2016 году Всемирный банк провел оценочный анализ 111 стран мира "Регуляторные индикаторы для устойчивой энергетики" по 4-м направлениям, в том числе по направлению "Энергосбережение и повышение энергоэффективности". Оценка проводилась по 12 индикаторам, где по каждому из них присваивались баллы от 0 до 100. По основным индикаторам Республика Казахстан имеет оценку выше среднего. Но есть и низкие оценки, касающиеся прежде всего стимулов и обязательств в государственном и коммунальном секторах, вопросов информирования потребителей, системы маркировки и минимальных стандартов.
1.4. Стратегия низкоуглеродного развития Республики Казахстан
За последние десятилетия большинство развитых и развивающихся стран определили приоритетность устойчивости экономического роста, расширения возможностей в использовании ресурсов и сокращения вредного воздействия на окружающую среду. Концепция зеленого роста экономики, которая направлена на достижение устойчивого роста посредством эффективного и ответственного использования природных ресурсов, стала неотъемлемой частью экономической политики для правительства с момента ее введения.

2050 стратегияда Қазақстанның экономикалық дамуы төменкөміртекті экономикаға көшумен тығыз байланысты екені тікелей көрсетілген. 2013 жылы 2050 жылғы Стратегия төмен көміртекті дамудың жоғары мақсаттарын айқындайтын "жасыл экономикаға" көшу жөніндегі тұжырымдамамен толықтырылды:
2008 жылдың базалық деңгейімен салыстырғанда ЖІӨ-нің энергия сыйымдылығын 2030 жылға дейін 30 %-ға және 2050 жылға дейін 50 %-ға төмендетуді білдіретін энергия тиімділігі;
2050 жылға дейін электр энергиясын өндірудегі баламалы энергия көздерінің 50 % үлесі;
электр энергиясын өндіруде парниктік газдар шығарындыларын 2020 жылы 3 %-ға, 2030 жылға қарай 15 %-ға және 1990 жылғы деңгеймен салыстырғанда 2050 жылға қарай 40 %-ға қысқарту.
Халықаралық деңгейде Қазақстан көптеген халықаралық қаржы мекемелерімен және стратегиялық серіктестермен жаңартылатын энергетиканы, таза технологиялар мен инфрақұрылымды көтермелеу мен дамытуға қатысты тиімді қарым-қатынас орнатты. Бұдан басқа, Қазақстан "Жасыл көпір" Серіктестік бағдарламасы (бұдан әрі ‒ GBPP) шеңберінде орнықты даму мүддесінде халықаралық ынтымақтастыққа жәрдемдеседі.
"Қазақстан 2050" Стратегиясы мен "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі тұжырымдама Қазақстанды трансформациялауға жол ашқан маңызды стратегиялық құжаттарға айналды.
Қазақстан Республикасының экономикасы қозғалысының экологиялық векторы және ЕҚТ
"Жасыл" экономика тұжырымдамасы өршіл мақсаттар қояды және оларға "қол жеткізу Қазақстан экономикасын дамытудың қазіргі траекториясын айтарлықтай өзгертуді талап етеді, соның нәтижесінде 2030 жылға қарай ел су және жер ресурстарын қалпына келтіріп, табиғи капиталды пайдалану тиімділігінің орташа көрсеткіштері жағынан Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (бұдан әрі - ЭЫДҰ) қатысушы елдермен және басқа да дамыған елдермен теңесе алады" деп айқындайды.
Экологиялық кодекс экологиялық реттеуге елеулі және оң өзгерістер енгізді, сондай-ақ құқықтық реттеудің тікелей, экономикалық және ақпараттық құралдарының үйлесіміне негізделген неғұрлым кешенді, салааралық нормативтік-құқықтық базаға ілгерілету жөніндегі қадамдарды белгіледі.
Жаңа Экологиялық кодексте "ластағыш төлейді" қағидатын ашуға және қолдануға ерекше назар аударылған. Бұл қағидат алғаш рет 1972 жылы ЭЫДҰ ұсынымдарында ресми түрде атап өтілген, онда оның негізгі функциясы шектеулі табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануды көтермелеу және халықаралық сауда мен инвестицияларда бұрмалануды болдырмау мақсатында ластанудың алдын алу және бақылау жөніндегі іс-шараларға арналған шығындарды бөлу екені көрсетілген.
Ластағыш қоршаған ортаның қолайлы жай-күйін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдар ұйғарған іс-шараларды орындау жөніндегі шығыстарды көтеруге тиіс.

В Стратегии 2050 указано, что экономическое развитие Казахстана неразрывно связано с переходом к низкоуглеродной экономике. В 2013 году Стратегия 2050 года была дополнена Концепцией по переходу к "зеленой экономике", которая определяет высокие цели низкоуглеродного развития:
энергоэффективность, подразумевающую снижение энергоемкости ВВП на 30 % до 2030 года и на 50 % до 2050 года по сравнению с базовым уровнем 2008 года;
50 % доля альтернативных источников энергии в производстве электроэнергии до 2050 года;
сокращение выбросов парниковых газов в производстве электроэнергии на 3 % в 2020 г., 15 % к 2030 г. и на 40 % к 2050 года по сравнению с уровнем 1990 года.
На международном уровне Казахстаном установлены эффективные отношения с многочисленными международными финансовыми учреждениями и стратегическими партнерами в отношении поощрения и развития возобновляемой энергетики, чистых технологий и инфраструктуры. Более того, Казахстан содействует международному сотрудничеству в интересах устойчивого развития в рамках Партнерской программы "Зеленый мост" (далее ‒ GBPP).
Стратегия "Казахстан 2050" и Концепция по переходу к "зеленой экономике" стали важными стратегическими документами, которые проложили путь к трансформации Казахстана.
1.5. Экологический вектор движения экономики Республики Казахстан и НДТ
Концепция "зеленой" экономики ставит амбициозные цели и определяет, что их достижение "потребует значительного изменения существующей траектории развития экономики Казахстана, в результате чего к 2030 году страна сможет восстановить водные и земельные ресурсы и во многом сравняться по средним показателям эффективности использования природного капитала со странами-участницами Организации экономического сотрудничества и развития (далее ‒ ОЭСР) и прочими развитыми странами.
Экологический кодекс привнес серьезные и положительные изменения в экологическое регулирование, а также обозначил шаги по продвижению к более комплексной, межотраслевой нормативно-правовой базе, основанной на сочетании прямых, экономических и информационных инструментов правового регулирования.
Отдельное внимание в новом Экологическом кодексе уделено раскрытию и применению принципа "загрязнитель платит". Впервые этот принцип официально упомянут еще в 1972 году в рекомендациях ОЭСР, в которых было указано, что основная его функция – распределение затрат на мероприятия по предотвращению и контролю загрязнений в целях поощрения рационального использования ограниченных природных ресурсов и во избежание искажений в международной торговле и инвестициях.
Загрязнитель должен нести расходы по выполнению мероприятий, предписанных государственными органами для обеспечения приемлемого состояния окружающей среды.

"Ең үздік қолжетімді техника" термині Экологиялық кодекстің 113-бабында айқындалған [1].
Ең үздік қол жетімді техникалар деп қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру әдістерін дамытудың неғұрлым тиімді және озық сатысы түсініледі, ол олардың қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді болдырмауға немесе егер бұл іс жүзінде жүзеге асырылмайтын болса, барынша азайтуға бағытталған технологиялық нормативтер мен өзге де экологиялық жағдайларды белгілеуге негіз болу үшін практикалық жарамдылығын куәландырады.
Техникалар деп пайдаланылатын технологиялар сияқты объектіні жобалауға, салуға, қызмет көрсетуге, пайдалануға, басқаруға және пайдаланудан шығаруға қолданылатын тәсілдер, әдістер, процестер, практикалар, тәсілдер мен шешімдер түсініледі.
Егер олардың даму деңгейі мұндай техникалардың Қазақстан Республикасында қолданылатынына немесе өндірілетініне қарамастан, шығындар мен пайданы назарға ала отырып, экономикалық және техникалық жағынан мүмкін болатын шарттарда өндірістің тиісті секторына осындай техникаларды енгізуге мүмкіндік берсе және олар объектінің операторы үшін негізделген түрде қолжетімді шамада ғана қолжетімді болып есептеледі.
Ең үздік деп қоршаған ортаны қорғаудың бiртұтас ретiнде жалпы жоғары деңгейiне қол жеткiзуде неғұрлым пәрмендi қол жетiмдi техникалар түсiнiледi.
Ең үздік қолжетімді техникаларды қолдану қоршаған ортаның ластануын кешенді болдырмауға, қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді барынша азайтуға және бақылауға бағытталған.
Ең үздік қолжетімді техникаларды қолдану салалары деп Экологиялық кодекске сәйкес олар үшін ең үздік қолжетімді техникалар айқындалатын экономиканың жекелеген салалары, қызмет түрлері, технологиялық процестер, қызмет жүргізудің техникалық, ұйымдастырушылық немесе басқарушылық аспектілері түсініледі.
Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
Экология кодексінің 113-бабының 3-тармағына сәйкес ең үздік қолжетімді техникаларды айқындау өлшемшарттары:
1) аз қалдықты технологияны пайдалану;
2) қауіптілігі аз заттарды пайдалану;
3) технологиялық процесте түзілетін және пайдаланылатын заттарды, сондай-ақ қаншалықты қолдануға болатындығына қарай қалдықтарды қалпына келтіруге және рециклингке ықпал ету;
4) өнеркәсіптік деңгейде табысты сыналған процестердің, құрылғылардың және операциялық әдістердің салыстырмалылығы;
5) ғылыми білімдегі технологиялық серпілістер мен өзгерістер;
6) қоршаған ортаға тиісті эмиссиялардың табиғаты, әсері және көлемі;
7) жаңа және қолданыстағы объектілер үшін пайдалануға беру күні;
8) ең үздік қолжетімді техниканы енгізу үшін қажетті мерзімдердің ұзақтығы;

Термин "наилучшие доступные техники" определен в ст.113 Экологического кодекса [1].
Под наилучшими доступными техниками понимается наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду.
Под техниками понимаются как используемые технологии, так и способы, методы, процессы, практики, подходы и решения, применяемые к проектированию, строительству, обслуживанию, эксплуатации, управлению и выводу из эксплуатации объекта.
Техники считаются доступными, если уровень их развития позволяет внедрить такие техники в соответствующем секторе производства на экономически и технически возможных условиях, принимая во внимание затраты и выгоды, вне зависимости от того, применяются ли или производятся ли такие техники в Республике Казахстан, и лишь в той мере, в какой они обоснованно доступны для оператора объекта.
Под наилучшими понимаются те доступные техники, которые наиболее действенны в достижении высокого общего уровня охраны окружающей среды как единого целого.
Применение наилучших доступных техник направлено на комплексное предотвращение загрязнения окружающей среды, минимизацию и контроль негативного антропогенного воздействия на окружающую среду.
Под областями применения наилучших доступных техник понимаются отдельные отрасли экономики, виды деятельности, технологические процессы, технические, организационные или управленческие аспекты ведения деятельности, для которых в соответствии с Экологическим кодексом определяются наилучшие доступные техники.
2.2. Критерии отнесения техник к наилучшей доступной технике
В соответствии с п.3 ст.113 Экологического кодекса критериями определения наилучших доступных техник являются:
1) использование малоотходной технологии;
2) использование менее опасных веществ;
3) способствование восстановлению и рециклингу веществ, образующихся и используемых в технологическом процессе, а также отходов, насколько это применимо;
4) сопоставимость процессов, устройств и операционных методов, успешно испытанных на промышленном уровне;
5) технологические прорывы и изменения в научных знаниях;
6) природа, влияние и объемы соответствующих эмиссий в окружающую среду;
7) даты ввода в эксплуатацию для новых и действующих объектов;
8) продолжительность сроков, необходимых для внедрения наилучшей доступной техники;

9) процестерде пайдаланылатын шикізат пен ресурстарды (суды қоса алғанда) тұтыну деңгейі мен қасиеттері және энергия тиімділігі;
10) эмиссиялардың қоршаған ортаға теріс әсерінің және қоршаған орта үшін тәуекелдердің жалпы деңгейін болдырмау немесе ең төменгі деңгейге дейін қысқарту қажеттігі;
11) аварияларды болдырмау және қоршаған орта үшін жағымсыз салдарларды барынша азайту қажеттігі;
12) халықаралық ұйымдар жариялаған ақпарат;
13) Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде екі және одан да көп объектілерде өнеркәсіптік енгізу.
ЕҚТ ретінде техниканы айқындау кезінде Экологиялық кодекс принциптерін сақтауды қамтамасыз ету әрбір техника үшін ең үздік қолжетімді кандидат болып табылатын мынадай шарттарды сақтауда көрсетілетін көрсетілген критерийлерді үйлестіру шарты болып табылады:
1) қоршаған ортаға теріс әсердің ең төмен деңгейі;
2) оны енгізу мен пайдаланудың экономикалық тиімділігі;
3) ресурс және энергия үнемдеу әдістерін қолдану;
4) техниканы енгізу кезеңі;
5) қоршаған ортаға теріс әсер ететін екі және одан да көп объектілерде техниканы өнеркәсіптік енгізу.
Қоршаған ортаға теріс әсердің ең төмен деңгейі
Техник-кандидатты қоршаған ортаға теріс әсер етудің ең төменгі деңгейін қамтамасыз ету шарттарын белгілеу кезінде екі көрсеткіш:
1) технологиялық процестерде пайдаланылатын және (немесе) пайда болатын заттардың атмосфераға, топыраққа, су жүйелеріне, адамға, басқа да тірі организмдерге және тұтастай алғанда экожүйелерге қауіптілігі;
2) ластағыш заттардың шығарындылар мен төгінділер құрамындағы теріс әсер ету сипаты мен эмиссия мәндері.
Технологиялық процестерде пайдаланылатын және (немесе) пайда болатын заттардың қауіптілігін айқындау кезінде ластағыш заттардың шығарындылар мен төгінділер құрамындағы эмиссияларына, олардың көлемдеріне (массасына), сондай-ақ қалдықтардың көлемдері мен сипаттамаларына түгендеу жүргізіледі. Технологиялық процестер барысында пайдаланылатын және (немесе) пайда болатын ластағыш заттардың қауіптілігін бағалау кезінде атмосфераға бөлінетін, су объектілеріне, аралық өнімдер мен қалдықтарға түсетін маркерлік ластағыш заттар белгіленеді.
Маркерлік заттарды таңдау мынадай сипаттамаларды белгілеуге негізделеді:
қаралып отырған технологиялық процеске тән зат;
зат эмиссияларда тұрақты және маңызды концентрацияларда болады;
зат қоршаған ортаға едәуір әсер етеді;
затты айқындау әдісі қолжетімді, қайта өндірілетін және өлшем бірлігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келеді;
маркерлік заттарды анықтау үшін сандық өлшем ластағыш заттар шығарындыларының жалпы көлеміндегі олардың ең көп жиынтық үлесі болып табылады.
Техниканы енгізу мен пайдаланудың экономикалық тиімділігі
Экономикалық тиімділікті қамтамасыз ету шарттарын белгілеу кезінде техниканы енгізуге, пайдалануға жұмсалған шығындарды және оны енгізуден түскен пайданы бағалау шығындар мен пайданы талдау әдісін қолдану арқылы жүргізіледі. Егер әртүрлі техникаларды енгізу оң нәтиже берсе, онда "баға/сапа" арақатынасын беретін және тиісінше қаралып отырған техникалар арасында ең үздік экономикалық көрсеткіштерді көрсететін ең жоғары нәтижелі техника болып саналады. Талдаудың осы әдісі пайдалар/шығындар бойынша деректерді ақшалай нысанда ұсыну қиын болатын деректерді неғұрлым кең қамтуды талап етеді.
Техниканы енгiзуге дейiнгi және "кейiнгi" ақша ағындарының айырмашылығы нәтижесiнде туындайтын инкременттiк ақша ағынына талдау жүргiзу көптеген кәсiпорындар үшiн неғұрлым белгiлi экономикалық талдау жүргiзуге мүмкiндiк бередi.
Шығындар мен пайданы талдау әдісіне балама іс-шаралардың ең төмен құны кезінде белгілі бір экологиялық мақсатқа қол жеткізу үшін неғұрлым артықшылықты айқындау үшін пайдаланылатын шығындардың тиімділігін талдау болып табылады. ЕҚТ техник-кандидаттарын олардың экономикалық тиімділігінің өсуіне қарай саралау алынған экологиялық пайдамен салыстырғанда негізсіз және негізсіз қымбат нұсқаларды алып тастауға мүмкіндік береді.
Техниканың экономикалық тиімділігі мынадай формулаға сәйкес анықталады:
экономикалық тиімділік = жылдық шығындар, теңге/эмиссиялардың қысқаруы, т/жыл.
Шығындарды есептеу әдіснамасы енгізу мен пайдаланудың экономикалық тиімділігін ескере отырып, құрылыс, орнату, технология немесе процесс үшін күрделі шығындар мен пайдалану шығындары туралы деректерді жинауға және талдауға мүмкіндік беретін алгоритмді белгілейді.
Бағалаудың негізгі кезеңдері 2.1-суретте келтірілген.
2.1-сурет. Техниканы енгізу мен пайдаланудың экономикалық тиімділігін бағалау кезеңдері
ЕҚТ енгізуге экономикалық талдау жүргізу барысында:
1) өнеркәсіптік ауқымда салыстырмалы техникаларды алдыңғы табысты пайдалану тәжірибесі;
2) осы техниканы өндіріске енгізуге және пайдалануға байланысты белгілі авариялар туралы ақпарат;

9) уровень потребления и свойства сырья и ресурсов (включая воду), используемых в процессах, и энергоэффективность;
10) необходимость предотвращения или сокращения до минимума общего уровня негативного воздействия эмиссий на окружающую среду и рисков для окружающей среды;
11) необходимость предотвращения аварий и сведения до минимума негативных последствий для окружающей среды;
12) информация, опубликованная международными организациями;
13) промышленное внедрение на двух и более объектах в Республике Казахстан или за ее пределами.
Обеспечением соблюдения принципов Экологического кодекса при определении техники в качестве НДТ является условие сочетания указанных критериев, выражаемое в соблюдении следующих условий для каждой техники, которая является кандидатом наилучшей доступной:
1) наименьший уровень негативного воздействия на окружающую среду;
2) экономическая эффективность ее внедрения и эксплуатации;
3) применение ресурсо- и энергосберегающих методов;
4) период внедрения техники;
5) промышленное внедрение техники на двух и более объектах, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду.
Наименьший уровень негативного воздействия на окружающую среду
При установлении условия обеспечения техникой-кандидатом наименьшего уровня негативного воздействия на окружающую среду рассматривается два показателя:
опасность используемых и (или) образующихся в технологических процессах веществ для атмосферы, почвы, водных систем, человека, других живых организмов и экосистем в целом;
характер негативного воздействия и значения эмиссий загрязняющих веществ в составе выбросов и сбросов.
При определении опасности используемых и (или) образующихся в технологических процессах веществ проводится инвентаризация эмиссий загрязняющих веществ в составе выбросов и сбросов, их объемов (масса), а также объемов и характеристик отходов. При оценке опасности используемых и (или) образующихся в ходе технологических процессов загрязняющих веществ устанавливаются маркерные загрязняющие вещества, выделяющиеся в атмосферу, поступающие в водные объекты, в промежуточные продукты и отходы.
Выбор маркерных веществ основывается на установлении следующих характеристик:
вещество характерно для рассматриваемого технологического процесса;
вещество присутствует в эмиссиях постоянно и в значимых концентрациях;
вещество оказывает значительное воздействие на окружающую среду;
метод определения вещества является доступным, воспроизводимым и соответствует требованиям обеспечения единства измерений;
количественным критерием для определения маркерных веществ является их наибольший совокупный вклад в общем объеме выбросов загрязняющих веществ.
Экономическая эффективность внедрения и эксплуатации техники
При установлении условия обеспечения экономической эффективности проводится оценка затрат на внедрение, эксплуатацию техники и выгоду от ее внедрения путем применения метода анализа затрат и выгод. Если внедрение различных техник дает положительные результаты, то техникой с самой высокой результативностью считается та, которая дает наилучшее соотношение "цена/качество" и, соответственно, демонстрирует наилучшие экономические показатели среди рассматриваемых техник. Данный метод анализа требует более широкого охвата данных, где данные по выгодам/затратам сложно представить в денежной форме.
Проведение анализа инкрементального денежного потока, возникающего в результате разницы денежных потоков "до" и "после" внедрения техники, позволяет провести экономический анализ, который наиболее знаком большинству предприятий.
Альтернативой методу анализа затрат и выгод служит анализ эффективности затрат, используемый для определения наиболее предпочтительных для достижения определенной экологической цели при самой низкой стоимости мероприятий. Ранжирование техник-кандидатов НДТ по мере возрастания их экономической эффективности позволяет исключить варианты, которые необоснованно и неоправданно дороги по сравнению с полученной экологической выгодой.
Экономическая эффективность техники определяется согласно формуле:
экономическая эффективность = годовые затраты, тенге/сокращение эмиссий, т/год.
Методология расчета затрат устанавливает алгоритм, позволяющий собрать и проанализировать данные о капитальных затратах и эксплуатационных издержках для сооружения, установки, технологии или процесса с учетом экономической эффективности внедрения и эксплуатации.
Основные этапы оценки приведены на рисунке 2.1.
Рисунок 2.1. Этапы оценки экономической эффективности внедрения и эксплуатации техники
В ходе проведения экономического анализа внедрения НДТ рассматриваются:
1) опыт предыдущего успешного использования в промышленном масштабе сопоставимых техник;
2) информация об известных авариях, связанных с внедрением и эксплуатацией данной техники на производстве;

3) техникаларды енгізу климатының географиялық факторлары (энергия көздеріне қатысты орналасуы, оның қолжетімділігі, логистикалық тізбектері), сондай-ақ өңірлік физикалық-географиялық және геологиялық жағдайларға және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, мәдениет ескерткіштерінің және рекреация объектілерінің болуына байланысты технологиялық шектеулер.
Техник-кандидатқа бағалау жүргізу үшін күрделі (құрылыстарды салуға, жабдықтарды сатып алуға және монтаждауға) және пайдалану шығындарын бөле отырып, шығындардың құрылымы айқындалады. Пайдалану шығындарында техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге, энергия көздеріне, материалдар мен қызметтерге, еңбекақы төлеуге арналған шығындар бөлінеді.
Шығындар туралы ақпаратты жинау қорытындылары бойынша қаралатын балама нұсқаларды одан әрі объективті салыстыруды қамтамасыз ету үшін оны өңдеу жүргізіледі.
Техниканы енгізу кезеңі
Техниканы енгізу уақытын бағалау үшін қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге жататын шығындармен салыстырғанда белгілі бір техниканың өзін-өзі ақтау кезеңі пайдаланылады. Техниканы енгізу жылдамдығына бағалау жүргізіледі. Бұл ретте мынадай уақытша масштабтағы техникаларды енгізу жылдамдығын бөлек қарау ұсынылады:
қысқа мерзімді (бірнеше аптадан айға дейін);
орта мерзімді (бірнеше айдан бір жылға дейін);
ұзақ мерзімді (әдетте бірнеше жылды құрайды).
Жаңғырту уақытын таңдау қолданыстағы жабдықты жоспарлы ауыстыруға негізделеді. ЕҚТ енгізу жылдамдығын (кезеңін) бағалай отырып, жаңғыртуға арналған шекті шығындарды талдау ұсынылады. Елеулі инвестициялық күрделі шығындарды немесе өндірістік процестер мен инфрақұрылымның елеулі түрлендірулерін талап ететін ЕҚТ үшін оларды Ендірудің неғұрлым ұзақ кезеңдерін көздеу қажет.
Ресурс және энергия үнемдеу әдістерін қолдану
Ресурс және энергия үнемдеу әдістерін қолдануды талдау кезінде энергия және ресурс үнемдеу саласындағы қолданыстағы нормативтік-құқықтық құжаттардың талаптары мен ережелері ескеріледі. Талдаудың мақсаты энергия және ресурс үнемдеудің үздік көрсеткіштерімен сипатталатын (қарастырылатындар арасында) техникаларды белгілеу болып табылады.
Мыналарды назарға ала отырып, негізгі ресурстарды тұтыну жөніндегі техникаларға салыстырмалы талдау жүргізіледі:
1) энергияны тұтыну:
әртүрлі (негізгі, қосалқы және қызмет көрсететін) технологиялық процестер үшін де энергия тұтынудың жалпы деңгейі (оны төмендетудің негізгі мүмкіндіктерін бағалай отырып);
отынның түрі мен пайдалану деңгейі;
2) суды тұтыну:
су пайдаланылатын технологиялық процестер;
технологиялық процестер үшін де тұтынудың жалпы көлемі (оны төмендету немесе қайта пайдалану мүмкіндіктерін бағалай отырып);
судың мақсаты (жуу сұйықтығы, салқындату агенті және т.б.);
суды қайта пайдалану жүйелерінің болуы;

3) географические факторы климата внедрения техник (расположение относительно источников энергии, ее доступность, логистические цепочки), а также технологические ограничения, связанные с региональными физико-географическими и геологическими условиями и наличием особо охраняемых природных территорий, памятников культуры и объектов рекреации.
Для проведения оценки техники-кандидата определяется структура затрат с выделением капитальных затрат (на строительство сооружений, приобретение и монтаж оборудования) и эксплуатационных. В эксплуатационных затратах выделяются затраты на техническое обслуживание и ремонт, энергоносители, материалы и услуги, затраты на оплату труда.
По итогам сбора информации о затратах проводится ее обработка для обеспечения дальнейшего объективного сравнения рассматриваемых альтернативных вариантов.
Период внедрения техники
Для оценки времени внедрения техники используется период окупаемости определенной техники в сравнении с затратами, относящимися к обеспечению охраны окружающей среды. Проводится оценка скорости внедрения техники. При этом рекомендуется раздельно рассматривать скорости внедрения техник следующих временных масштабов:
краткосрочный (от нескольких недель до месяцев);
среднесрочный (от нескольких месяцев до года);
долгосрочный (обычно составляет несколько лет).
Выбор времени модернизации основывается на плановой замене существующего оборудования. Оценивая скорость (период) внедрения НДТ, рекомендуется также проанализировать предельные затраты на модернизацию. Для НДТ, которые требуют существенных инвестиционных капитальных затрат или значительных модификаций производственных процессов и инфраструктуры, представляется необходимым предусматривать более длительные периоды их внедрения.
Применение ресурсо- и энергосберегающих методов
При анализе применения ресурсо- и энергосберегающих методов учитываются требования и положения существующих нормативно-правовых документов в области энерго- и ресурсосбережения. Целью анализа является установление техник, которые характеризуются (среди рассматриваемых) лучшими показателями энерго- и ресурсосбережения.
Проводится сравнительный анализ техник по потреблению основных ресурсов, принимая во внимание:
1) потребление энергии:
общий уровень энергопотребления и для различных (основных, вспомогательных и обслуживающих) технологических процессов (с оценкой основных возможностей его снижения);
вид и уровень использования топлива;
2) потребление воды:
технологические процессы, в которых используется вода;
общий объем потребления и для технологических процессов (с оценкой возможностей его снижения или повторного использования);
назначение воды (промывная жидкость, хладагент и т. д.);
наличие систем повторного использования воды;

3) шикізат пен қосалқы материалдарды (реагенттерді және т.б.) оларды қайта пайдалану мүмкіндіктерін бағалай отырып, тұтыну көлемі.
Салыстырмалы талдаудан кейін технологиялық процесте пайдаланылатын заттарды регенерациялау мен рециклингтеу және энергияны рекуперациялау мүмкіндігі айқындалады.
Қаралатын техникаларды салыстырмалы бағалау үшін қолданылатын энергия тиімділігі мен ресурс үнемдеудің негізгі көрсеткіштері ретінде мыналар пайдаланылады: (жабдықты пайдаланудың регламенттелген шарттары кезінде) көрсеткіштер - электр энергиясының, жылудың, отынның, судың, әртүрлі материалдардың үлестік шығыстары, яғни қандай да бір ресурстың нақты шығындары (электр энергиясы, жылу, су, реагенттер және т.б.) өнімнің немесе көрсетілетін қызметтің бірлігіне, мысалы, өнімнің немесе көрсетілетін қызметтің 1 көлеміне кВт-сағ электр энергиясы үшін, жылу энергиясы үшін - өнімнің немесе көрсетілетін қызметтің Гкал/көлемі, су үшін - өнімнің немесе көрсетілетін қызметтің м3/көлемі және т.б.
Ресурс үнемдеу (яғни энергия мен материалдарды үнемдеу) отын-энергетикалық және басқа да материалдық ресурстарды тиімді (ұтымды) пайдалануға және үнемді жұмсауға бағытталған тиісті құқықтық, ұйымдастырушылық, ғылыми, өндірістік, техникалық және экономикалық шараларды іске асыру мүмкіндігі тұрғысынан да бағаланады. Ресурс үнемдеу әлеуетін өндіріс мәдениетін арттыруды, жабдықтарды пайдаланудың номиналды режимдерін сақтауды, агрегаттарды тиеудің оңтайлы деңгейін қамтамасыз етуді, отын-энергетикалық ресурстардың тікелей ысырабын жоюды, жөндеу және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын уақтылы орындауды, қайталама энергия ресурстарын пайдалануды көздейтін ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларға бөлуге болатын нақты энергия және ресурс үнемдеу іс-шаралары арқылы іске асырылады. (желдету шығарындыларының төмен әлеуетті жылуын кәдеге жаратуды, энергияны регенерациялау және рекуперациялау процестерін қоса алғанда)пайдаланылатын энергетикалық және басқа да ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандыру және моральдық жағынан ескірген өндірістік қуаттарды уақтылы ауыстыруға байланысты инвестициялық (өндірістік тораптар), қазіргі заманғы энергия тиімді және энергия үнемдейтін жабдықтарды енгізу, қолданыстағы технологиялық процестерді жаңғырту және автоматтандыру арқылы жүзеге асырылады.
Әсiресе төмендеген кезде (немесе зиянды заттардың шығарындылары мен төгiндiлерiнiң қазiргi деңгейi кезiнде) өнiм немесе көрсетiлетiн қызмет көлемiнiң бiрлiгiне энергия және басқа да ресурстардың үлестiк шығынын азайтуға әкеп соғатын технологиялық процестiң және (немесе) пайдаланылатын жабдықтың кез келген ықтимал өзгеруi оның энергия тиiмдiлiгiн және ресурс үнемдеудi арттыру ретiнде (осы өзгерiстiң экономикалық тиiмдiлiгi мен технологиялық сенiмдiлiгiн ескере отырып) бағаланады.

3) объем потребления сырья и вспомогательных материалов (реагентов и т. п.) с оценкой возможностей их повторного использования.
После сравнительного анализа определяется возможность регенерации и рециклинга веществ и рекуперации энергии, использующихся в технологическом процессе.
В качестве основных показателей энергоэффективности и ресурсосбережения, применяемых для сравнительной оценки рассматриваемых техник, используются (при регламентированных условиях эксплуатации оборудования) показатели - удельные расходы электроэнергии, тепла, топлива, воды, различных материалов, т. е. фактические затраты того или иного ресурса (электроэнергия, тепло, вода, реагенты и т. д.) на единицу продукции или оказываемой услуги, выражаемые, например, для электроэнергии в кВт-ч на 1 объема продукции или оказываемой услуги, для тепловой энергии – в Гкал/объем продукции или оказываемой услуги, для воды - в м3/объем продукции или оказываемой услуги и т. д.
Ресурсосбережение (т. е. сбережение энергии и материалов) оценивается также с точки зрения возможности реализации соответствующих правовых, организационных, научных, производственных, технических и экономических мер, направленных на эффективное (рациональное) использование и экономное расходование топливноэнергетических и других материальных ресурсов. Потенциал ресурсосбережения реализуется через конкретные энерго- и ресурсосберегающие мероприятия, которые можно разделить на организационно-технические, предполагающие повышение культуры производства, соблюдение номинальных режимов эксплуатации оборудования, обеспечение оптимального уровня загрузки агрегатов, ликвидацию прямых потерь топливно-энергетических ресурсов, своевременное выполнение наладочных и ремонтно-восстановительных работ, использование вторичных энергоресурсов (включая утилизацию низкопотенциального тепла вентиляционных выбросов, процессы регенерации и рекуперации энергии), оснащение приборами учета используемых энергетических и других ресурсов, и инвестиционные, связанные с своевременным замещением морально устаревших производственных мощностей (производственных узлов), внедрением современного энергоэффективного и энергосберегающего оборудования, модернизацией и автоматизацией существующих технологических процессов.
Любое возможное преобразование технологического процесса и (или) используемого оборудования, влекущее за собой уменьшение удельного расхода энерго- и других ресурсов на единицу объема продукции или оказываемой услуги, особенно при снижении (или при существующем уровне выбросов и сбросов вредных веществ) оценивается как повышение его энергоэффективности и ресурсосбережения (с учетом экономической эффективности и технологической надежности данного преобразования).

2.3. ЕҚТ-ны энергия тиімділігі бойынша таңдау ерекшеліктері
Энергия тиімділігі жөніндегі ЕҚТ-ға кандидат-техниканы таңдаудың бастапқы кезеңінде энергия тұтыну құрылымын нақтылауға, шығындарды сәйкестендіруге және өндірістің энергетикалық тиімділігі мен экологиялық нәтижелілігін арттыруға бағытталған бағдарламаларды әзірлеу басымдықтарын айқындауға мүмкіндік беретін әдістер мен шешімдермен қолда бар резервтерді бағалау қажет. Ең алдымен, жалпы Қазақстан Республикасының өнеркәсібі бойынша, энергияны көп қажет ететін салалар мен I санаттағы объектілер бойынша энергияны тұтыну жөнінде ақпарат жинау жүргізіледі. Алынған деректер негізінде негізгі энергияны қажет ететін процестер бойынша энергия тұтыну деңгейіне салыстырмалы талдау жүргізіледі.
Содан кейін энергия тұтынуды төмендету мүмкіндіктері (резервтері):
1) ұйымдастыру шараларының және мыналарды қамтитын технологиялық процестерді жүргізу қағидаттарының көмегімен:
автоматтандыру және ақпараттық технологияларды қолдануды,
процестердің термодинамикалық параметрлерін оңтайландыруды және басқаруды,
технологиялық тәсілдерді,
аппараттарда энергия көзін ұтымды таңдауды, жану процестерін оңтайландыруды,
өндірістік емес энергия шығындарын азайту;
2) мыналарды қамтитын толық ішкі энергияны пайдалана отырып:
қалдық жылуды (технологиялық процестердің қалдық энергетикалық ағындарын) кәдеге жаратуды;
төмен әлеуетті энергия көздерін пайдалануды және фазалық ауысудың жасырын жылуы мен химиялық реакциялар энергиясын қамтитын толық ішкі энергияны пайдалана отырып;
3) өндіріс қалдықтарын пайдалану;
4) жүйелердің орналасқан жерінің ерекшеліктерін ескере отырып және инфрақұрылымдық жобалар:
масштаб әсері және электр қозғалтқыштарының тиімділігін арттыру;
5) технологияларды энерготехнологиялық құрамдастыру және жаңғырту;
6) жабдықтың оңтайлы режимдердегі жұмысы бағаланады.
Осындай тәсіл кәсіпорын деңгейінде қолданылады. Күрделі және таратылған энерготехнологиялық жүйелердің тиімділігін, олардың энергетикалық тиімділігін бағалау – жүйелік және көп факторлы процесс. Резервтерді анықтаған және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мақсаттарды қойған кезде бағдар ретінде бірқатар жағдайларда ашық баспасөзде жарияланатын салалық салыстырмалы талдаудың (бенчмаркингтің), оның ішінде халықаралық талдаудың нәтижелерін пайдалануға болады. Энергетикалық баланстар, модельдер, пинч-талдау, энтальпиялық және эксергетикалық талдау сияқты резервтерді анықтау құралдары қарастырылады. [29]
3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта пайдаланылатын технологиялық, техникалық шешімдер
"Көлденең" сипатқа және өзiнiң ерекшелiгiне байланысты осы анықтамалық сипаттамасы ЕҚТ бойынша тиiстi анықтамалықтарда ұсынылған қызмет салалары мен түрлерiнiң кең ауқымына қолданылады. Осы бөлімде қазіргі уақытта іске асырылып жатқан энергия аудиттерін жүргізу схемалары, негізгі энергия сыйымды салалар бойынша электр энергиясының, жылу энергиясының және отынның нормативтік шығыстары, өнеркәсіптің жекелеген салалары бойынша энергия тұтынуды нормалау тәсілдері және осы анықтаманы әзірлеу процесінде өз деректерін ұсынған Қазақстан Республикасының осы салаларына жататын кәсіпорындарының энергия аудиттерінің нәтижелері бойынша үлестік көрсеткіштері қысқаша баяндалған.

2.3. Особенности выбора НДТ по энергоэффективности
На начальном этапе выбора техники-кандидата в НДТ по энергоэффективности необходимо оценить существующие резервы методами и решениями, которые позволяют уточнить структуру энергопотребления, идентифицировать потери и определить приоритеты разработки программ, направленных на повышение энергетической эффективности и экологической результативности производства. Прежде всего проводится сбор информации по потреблению энергии в целом по промышленности Республики Казахстан, по самым энергоемким отраслям и объектам I категории. На основании полученных данных проводится сравнительный анализ уровней энергопотребления по основным энергоемким процессам.
Затем оцениваются возможности (резервы) снижения энергопотребления:
1) с помощью организационных мер и принципов ведения технологических процессов, включающих в себя:
применение автоматизации и информационных технологий,
оптимизацию и управление термодинамическими параметрами процессов,
технологические приемы,
рациональный выбор источника энергии в аппаратах, оптимизацию процессов горения,
уменьшение непроизводственных энергозатрат.
2) с использованием полной внутренней энергии, включающее в себя:
утилизацию остаточного тепла (бросовых энергетических потоков технологических процессов),
использование источников низкопотенциальной энергии и скрытой теплоты фазового перехода и энергии химических реакций;
3) использование отходов производства;
4) учитывая особенности месторасположения систем и инфраструктурные проекты:
эффект масштаба и повышение эффективности электродвигателей;
5) энерготехнологическое комбинирование и модернизация технологий;
6) работа оборудования в оптимальных режимах.
Такой же подход применяется на уровне предприятия. Оценка эффективности сложных и распределенных энерготехнологических систем, их энергетической эффективности – процесс системный и многофакторный. При выявлении резервов и постановке целей в области повышения энергоэффективности можно использовать в качестве ориентиров результаты отраслевого сравнительного анализа (бенчмаркинга), в том числе международного, которые в ряде случаев публикуются в открытой печати. Рассматриваются такие инструменты выявления резервов, как энергетические балансы, модели, пинч-анализ, энтальпийный и эксергетический анализ [29].
3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
Из-за "горизонтального" характера и своей специфики данный справочник применим к широкому кругу отраслей и видов деятельности, описание которых представлено в соответвествующих справочниках по НДТ. В данном разделе кратко изложены реализуемые в настоящее время схемы проведения энергоаудитов, нормативные расходы электрической энергии, тепловой энергии и топлива по основным энергоемким отраслям, подходы к нормированию энергопотребления по отдельным отраслям промышленности и удельные показатели по результатам энергоаудитов относящихся к этим отраслям предприятий Республики Казахстан, предоставивших свои данные в процессе разработки данного справочника по НДТ.

3.1. Энергия аудиті
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясатты дамыту:
өнеркәсіп өнімдері мен қызметтерінің барлық түрлері үшін энергия тұтыну нормативтерін енгізу көзделген; барлық өнеркәсіптік кәсіпорындар осы нормативтерге сәйкес келуге міндетті;
көліктің, электр қозғалтқыштардың барлық түрлері, сондай-ақ үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін және олардың жобалау құжаттамасына энергия тиімділігі жөніндегі ұсынымдық талаптарды енгізу;
үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныптарын және оларды айқындау мен қайта қарау қағидаларын енгізу;
өнеркәсіптік кәсіпорындар мен ғимараттарда энергия аудитін жүргізу қағидаларын қабылдау;
жылына 1500-ден шот. тұтынатын кәсіпорындарда энергия менеджменті жүйелерін енгізу бойынша ұсыныстар енгізу;
энергия аудитін және (немесе) энергия үнемдеу сараптамасын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды қайта даярлау және біліктілігін арттыру, сондай-ақ энергия менеджменті жүйесін құру, енгізу және ұйымдастыру жөніндегі оқу орталықтары қызметінің қағидаларын бекіту көзделген.
Жаңа заңнамалық базаның басты тетіктерінің бірі Мемлекеттік энергетикалық тізілімді (бұдан әрі ‒ МЭТ) құру болды.
МЭТ 23 794 ұйымды, оның ішінде энергия аудитінің қорытындылары бойынша энергия ресурстарын тұтыну көлемінің жыл сайын төмендеуін қамтамасыз етуге міндетті 729 энергияны көп қажет ететін өнеркәсіптік кәсіпорынды қамтиды.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жүйесін жетілдіру екі бағыт бойынша - жеке және мемлекеттік секторлар үшін ұсынылады.
Жеке заңды тұлғалар үшін мынадай шаралар ұсынылады:
реттеудің қатаң нормаларын ішінара алып тастау (мысалы, энергия аудитін жүргізуге міндетті заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер санын азайту, ұсынылатын ақпарат санын қысқарту);
профилактикалық бақылау ("Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес);
энергия менеджері лауазымына штатқа енгізу (ірі кәсіпорындар үшін);
бақылау функцияларын электр энергетикасы мәселелері жөніндегі уәкілетті органға беру (электр станциялары үшін).
Шаралар кешені энергия үнемдеу жүйесін жетілдіруге бағытталған және жақын және алыс шетелдердің халықаралық тәжірибесін назарға ала отырып, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына тиісті өзгерістер мен толықтырулар ұсынады. Бұл үшін міндетті энергия аудитін жүргізу үшін энергия ресурстарын тұтынудың шекті мәнін қазіргі 100 шот-тан 1500-ге дейін бастап арттыру жоспарлануда [31]. Бұл ереже квазимемлекеттік сектор субъектілері үшін де, жеке бизнес үшін де қолданылатын болады. Сонымен, заңнамаға сәйкес энергетикалық аудиттің қорытындысын мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, барлық МЭТ субъектілері алуға міндетті.

3.1. Энергоаудит
Развитие государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности предусмотрено:
введение нормативов энергопотребления для всех видов промышленной продукции и услуг; все промышленные предприятия обязаны соответствовать данным нормативам;
введение рекомендательных требований по энергоэффективности для всех видов транспорта, электродвигателей, а также зданий, строений, сооружений, и к их проектной документации;
введение классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений и правил их определения и пересмотра;
принятие правил проведения энергоаудита на промышленных предприятиях и зданиях;
введение рекомендаций по внедрению систем энергоменеджмента на предприятиях, потребляющих более 1500 тут. в год;
утверждение правил деятельности учебных центров по переподготовке и повышению квалификации физических и юридических лиц, осуществляющих энергоаудит и (или) экспертизу энергосбережения, а также созданию, внедрению и организации системы энергоменеджмента.
Одним из главных механизмов действия новой законодательной базы явилось создание Государственного энергетического реестра (далее ‒ ГЭР).
ГЭР включает 23 794 организаций, в том числе 729 энергоҰмких промышленных предприятий, которые обязаны обеспечивать по итогам энергоаудита ежегодное снижение объема потребления энергоресурсов.
Совершенствование системы энергосбережения и повышения энергоэффективности предлагается по двум направлениям – для частного и государственного секторов.
Для частных юридических лиц предлагаются такие меры, как:
частичное исключение жестких норм регулирования (например, уменьшение количества юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, обязанных проводить энергоаудит, сокращение количества предоставляемой информации);
профилактический контроль (в соответствии с законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности");
введение в штат должности энергоменеджера (для крупных предприятий);
передача контрольных функций в уполномоченный орган по вопросам электроэнергетики (для электрических станций).
Комплекс мер направлен на совершенствование системы энергосбережения и, принимая во внимание международный опыт стран ближнего и дальнего зарубежья, предлагает соответствующие изменения и дополнения в законодательство Республики Казахстан с учетом предложений государственных и местных исполнительных органов. Для этого планируется повышение порогового значения потребления энергоресурсов для проведения обязательного энергоаудита с нынешних 100 тут до 1 500 [31]. Это положение будет действовать как для субъектов квазигосударственного сектора, так и для частного бизнеса. Так, согласно законодательству, заключение энергоаудита обязаны получить все субъекты ГЭР, за исключением государственных учреждений.

Бүгінде Қазақстанның өнеркәсіптік кәсіпорындары еліміздің энергия ресурстарының шамамен 40%-ын тұтынады. Барлық өнеркәсіптік кәсіпорындар бойынша энергоаудит жүргізілді. Орташа әлеует 10% құрайды.
Бүгінгі таңда 1 647 ұйым (оның ішінде мемлекеттік мекемелер) өздерінде энергия аудитін жүргізді және шамамен 732 ұйым энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ішкі іс-шаралар жоспарын бекітті.
2020 жылдың қорытындысы бойынша МЭТ субъектілері 906 млрд.теңге сомаға энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жобаларды енгізді [32].

Сегодня промышленные предприятия Казахстана потребляют порядка 40 % энергоресурсов страны. По всем промышленным предприятиям проведен энергоаудит. Средний потенциал составляет 10 %.
На сегодняшний день 1 647 организаций (в т.ч. гос. учреждения) провели у себя энергоаудит, и порядка 732 организаций утвердили внутренний план мероприятий в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
По итогам 2020 года субъекты ГЭР внедрили проекты по энергосбережению и повышению энергоэффективности на сумму 906 млрд тенге. [32]

3.2. Энергия тұтыну нормативтері
Отын мен энергияны тұтыну көлемі артып, сондай-ақ оларды ұстауға, өндіруге және тасымалдауға байланысты шығындар күрт өсетін қазіргі жағдайда отын-энергетикалық ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыру жөніндегі жұмысты түбегейлі жақсарту талап етіледі. Қойылған міндеттерді табысты шешу үшін қазіргі заманғы талаптарға жауап беретін, отын-энергетикалық ресурстарды, бірінші кезекте өнеркәсіптің неғұрлым энергияны қажетсінетін салаларында ұтымды пайдалану және үнемдеу жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз ететін нақты нормативтік-әдістемелік құжаттар мен нұсқаулар болуы қажет.
Төменде деректері тиісті салалардың кейбір кәсіпорындарынан алынған, энергия тұтынудың нормативтік және нақты мәндері бар Қазақстан Республикасының экономикасының энергияны көп қажет ететін негізгі салалары бойынша жеке кестелер келтірілген.
3.2.1 Қара және түсті металлургия

3.2. Нормативы энергопотребления
В современных условиях, когда возрастают объемы потребления топлива и энергии, а также резко увеличиваются затраты, связанные с их добычей, производством и транспортировкой, требуется коренным образом улучшить работу по повышению эффективности использования топливно-энергетических ресурсов. Для успешного решения поставленных задач необходимо наличие конкретных нормативно-методических документов и указаний, отвечающих современным требованиям, обеспечивающих разработку и внедрение мероприятий по рациональному использованию и экономии топливно-энергетических ресурсов, в первую очередь в наиболее энергоемких отраслях промышленности.
Ниже приведены отдельные таблицы по основным энергоемким отраслям экономики Республики Казахстан с нормативными и реальными значениями энергопотребления, данные по которым были получены от некоторых предприятий соответствующих отраслей.
3.2.1. Черная и цветная металлургия

30,0
Шойын өндірісі
1
Кокс
тонн/т
0,577–0,605
0,433–0,486
Нормаланбайды
-
2
Электр энергиясы
кВт·с/т
18,3–19,8
4,9–27,4
Нормаланбайды
14,0
3.3-кестеден көрініп отырғандай, кокс пен шойын өндірісі бойынша электр энергиясын тұтынудың орташа мәні ресейлік анықтамалықтарда белгіленген энергия тұтыну шегіне сәйкес келеді, алайда агломерат сияқты конвекторларда болат өндірісі АТА стандарттарынан едәуір асып түседі, бұл ресейлік аналогтардан өзгешеленетін шикізат сапасына, технологиялық процестердің ерекшеліктеріне және мүмкін үлестік көрсеткіштерді есептеу әдістеріне байланысты болуы мүмкін.
Қазақстан Республикасында белгіленген өндіруші кәсіпорындар үшін үлестік электр тұтыну нормативтері процестің энергия сыйымдылығына елеулі әсер ететін өндірілетін рудалардың физикалық-химиялық қасиеттерін (олардың құрамы, тығыздығы, мазмұны және т.б.) ескермейді. Норматив, әдетте, руданың жылжу тәсілін де е, оған қандай энергия көзі - электр энергиясы немесе мотор отыны негізгі болатынын да ескермейді. Сонымен қатар, жерасты кеніштері үшін игеру тереңдігі үлестік энергия тұтынуға айтарлықтай әсер етеді.
Энергия ресурстарын тұтыну нормативтері жұмыс істеп тұрған кеніштердің көрсеткіштерін пайдалану барысында іс жүзінде қалыптасқан кәсіпорындар жұмысының ерекшеліктеріне сүйене отырып, тұрақты негізде энергия тұтынуды төмендетудің ең аз көлемінің талаптарымен, сондай-ақ жаңадан пайдалануға берілетін объектілер үшін жобалық (есептік) көрсеткіштер бойынша белгіленуге тиіс. Энергия тұтынудың нақты есебін жолға қоюға және жабдықтың энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды алынған нақты көрініс негізінде әзірлеуге мүмкіндік беретін ерекшеліктерді ескере отырып, барлық лимит (норматив) үшін орташаланған энергия ресурстарын тұтынуды бақылау тұжырымдамасынан бас тарту және олардың әрқайсысы бойынша нормативтерді әзірлеу мүмкіндігін қарау қажет.

30,0
Производство чугуна
1
Кокс
тонн/т
0,577–0,605
0,433–0,486
Не нормируется
-
2
Электроэнергия
кВт·ч/т
18,3–19,8
4,9–27,4
Не нормируется
14,0
Как видно из таблицы 3.3, средние значения потребления электроэнергии по производству кокса и чугуна вписываются в пределы энергопотребления, заданные российскими справочниками, однако производство стали в конвекторах, как и агломерата значительно превышает нормативы ИТС, что может быть вызвано отличающимся от российских аналогов качеством сырья, особенностями технологических процессов и, возможно, методик расчета удельных показателей.
Установленные в Республике Казахстан нормативы удельного электропотребления для добывающих предприятий не учитывают физико–химические свойства добываемых руд (их состав, плотность, содержание и т.д), которые существенно влияют на энергоемкость процесса. Норматив, как правило, не учитывает также способ откатки руды, от которого зависит, какой энергоресурс будет основным – электроэнергия или моторное топливо. Кроме того, для подземных рудников значительное влияние на удельное энергопотребление оказывает глубина разработки.
Нормативы потребления энергоресурсов должны устанавливаться, исходя из особенностей работы предприятий, фактически сложившихся в ходе эксплуатации показателей функционирующих рудников, с требованиями минимальных объемов снижения энергопотребления на регулярной основе, а также по проектным (расчетным) показателям для вновь вводимых в эксплуатацию объектов. Необходимо отказаться от концепции контроля потребления энергоресурсов по усредненному для всех лимиту (нормативу) и рассмотреть возможность разработки нормативов по каждому из них, с учетом особенностей, что позволит наладить точный учет энергопотребления и разработать на основании полученной реальной картины мероприятия по повышению энергоэффективности оборудования.

Қазақстанда байыту фабрикалары үшін қолданылатын нормативтер де шындыққа сәйкес келмейді және олардың тәуліктік өнімділігіне қарай бөлінеді. Полиметалл рудаларымен жұмыс істейтін бірқатар байыту фабрикаларының нақты үлестік электр тұтынуы руданың жоғары тығыздығына байланысты қолданыстағы нормативтерден екі есе артық, бірақ ол өзінің жобалық шамаларына сәйкес келеді (яғни, өзекті жобалық шамалар бекітілген нормативтерден едәуір жоғары) [33]. Бұдан басқа, бекітілген нормативтерде тәуліктік өнімділігі 10 000 тоннаға дейін және 20 000 тоннаға дейін және одан жоғары байыту фабрикаларының нормативі арасында үлкен алшақтық бар. Басқаша айтқанда, өндіріс қуаты энергия тұтынудың үлестік көрсеткіштеріне де әсер етеді (нормативтерді есептеу кезінде масштабтау әсері ескерілмеген).
3.2.2. Мұнай және газ өндіру және қайта өңдеу өнеркәсібі
Қазақстанда қандай да бір дәрежеде мұнай саласының барлық сегменттері бар – шикі мұнайды барлау, өндіру, шикі газ конденсатын өндіру және тұрақтандыру, ІМГ сепарациялау және бастапқы дайындау, шикі мұнайды және оны қайта өңдеу өнімдерін мұнай құбырлары мен темір жол көлігімен тасымалдау, алайда неғұрлым дамыған сектор өндіру болып табылады. Өндіру кезеңінде саладағы қосылған құнның шамамен 75 – 80 %-ы қалыптастырылады.
Қазақстанның мұнай-газ кен орындарының едәуір үлесі мұнай алудың төмен коэффициенттерімен сипатталатынын, сарқылған, дебиті аз және тұтқырлығы жоғары санаттарға жататынын атап өту қажет. Нәтижесінде республикада мұнай өндіруге үлестік энергия шығыны салыстырмалы түрде жоғары. Қазақстанда өндірілетін мұнай бөлігінің өзіндік ерекшелігі парафиндердің жоғары мөлшері болып табылады, бұл өндіру кезінде ғана емес, тасымалдау кезінде де энергия тұтынуға әсер етеді. Мәселен, еліміздің батысындағы магистральдық мұнай құбырлары арқылы мұнай тасымалдау үшін мұнай температурасын шамамен 40 – 50 oC ұстап тұру қажет, бұл ретте мұнай айдау станцияларының мұнай резервуарларында жылу оқшаулаудың жеткілікті деңгейінің болмауы энергияның үлкен ысырабына әкеп соғады.
Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу саласы соңғы бірнеше жылда ауқымды жаңғыртудан өтті, ол аяқталғаннан кейін мұнай өңдеу тереңдігі айтарлықтай өсті. Ірі мұнай өңдеу зауыттарын жаңғырту мұнай өңдеудің жылдық жиынтық көлемінің ұлғаюына ықпал етті және ішкі нарықтың қажеттіліктерін мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету дәрежесін арттыруға бағытталды. Бұдан басқа, МӨЗ-ді жаңғырту мультипликативтік әсерді де көздейді. Біріншіден, мұнай өңдеудің энергия тиімділігі артуы тиіс. Екіншіден, өндірілетін отынның сапасын едәуір жақсарту автокөлік құралдарының энергия тиімділігін де арттыруға тиіс.

Нормативы, действующие в Казахстане для обогатительных фабрик, так же не соответствуют действительности и разделяются в зависимости от их суточной производительности. Фактическое удельное электропотребление ряда обогатительных фабрик, работающих с полиметаллическими рудами, более чем в два раза превышает существующие нормативы ввиду высокой плотности руды, хотя и соответствует своим проектным величинам (т.е. актуальные проектные величины значительно выше утвержденных нормативов) [33]. Кроме того, в утвержденных нормативах имеется большой разрыв между нормативом обогатительных фабрик с суточной производительностью до 10 000 тонн и до 20 000 тонн и выше Другими словами, мощность производства также оказывает влияние на удельные показатели энергопотребления (при расчетах нормативов не был учтен эффект масштабирования).
3.2.2. Нефте- и газодобывающая и перерабатывающая промышленность
В Казахстане в той или иной степени присутствуют все сегменты нефтяной отрасли – разведка, добыча сырой нефти, добыча и стабилизация сырого газоконденсата, сепарация и первичная подготовка ПНГ, транспортировка сырой нефти и продуктов ее переработки по нефтепроводам и железнодорожным транспортом, однако наиболее развитым сектором является добыча. На этапе добычи формируется около 75–80 % добавленной стоимости в отрасли.
Необходимо отметить, что значительная доля нефтегазовых месторождений Казахстана характеризуется низкими коэффициентами извлечения нефти, относится к категориям истощенных, малодебитных и высоковязких. В результате удельный расход энергии на добычу нефти в республике относительно высокий. Специфической особенностью части добываемой в Казахстане нефти является высокое содержание парафинов, что сказывается на энергопотреблении не только при добыче, но и при транспортировке. Так, для транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам на западе страны необходимо поддерживать температуру нефти порядка 40–50 ◦C, при этом отсутствие достаточного уровня теплоизоляции на нефтяных резервуарах нефтеперекачивающих станций приводит к большим потерям энергии.
Нефтеперерабатывающая отрасль Республики Казахстан прошла за последние несколько лет масштабную модернизацию, после завершения которой значительно выросла глубина переработки нефти. Проведенная модернизация крупнейших нефтеперерабатывающих заводов способствовала увеличению совокупного годового объема нефтепереработки и была направлена на повышение степени обеспечения потребностей внутреннего рынка нефтепродуктами. Кроме того, модернизация НПЗ предполагает и мультипликативный эффект. Во-первых, должна вырасти энергоэффективность нефтепереработки. Во-вторых, существенное улучшение качества производимого топлива должно повысить и энергоэффективность автотранспортных средств.

Газ өндіру көлемінің 90 %-дан астамы ілеспе газға тиесілі. Бұл ретте Қазақстанда өндірілетін газдың жартысына жуығы қабат қысымын ұстап тұру үшін қабатқа кері айдау үшін пайдаланылады, жер қойнауын пайдаланушылар өз мұқтаждарына тұтынады не алауларда өртейді. Өз кезегінде, қайта өңдеуге жіберілетін қалған көлемдерден тауарлық газ өндіріледі. Қазақстандық заңнамаға сәйкес ("Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Заң") технологиялық қажеттіліксіз алауларда ілеспе газды жағуға тыйым салынады, бұл ретте ілеспе газды заңсыз жаққаны үшін елеулі айыппұл санкциялары көзделген. Бұл ретте 2013 жылы Қазақстанда технологиялық болмай қоймайтын газды қоспағанда, ілеспе мұнай газын алауларда жағуды іс жүзінде толық тоқтатуға қол жеткізу жоспарланған болатын. Алайда, әзірге бұған толық қол жеткізу мүмкін болмады. Сондықтан Қазақстан Республикасының ресурсты үнемдеу бөлігінде мұнай-газ саласы үшін неғұрлым маңызды міндеттердің бірі ілеспе газды тиімді кәдеге жаратуды ынталандыру жөніндегі тетіктерді әзірлеу болып табылады.
Мұнай өндіру секторында, тау-кен өндіру кешені сияқты, энергия тұтыну нормативтерінің асып кетуі байқалады, бұл ретте тұтыну нормаларынан ауытқу бірнеше пайыздан норматив мәнінің бірнеше есе асып кетуіне дейін құрауы мүмкін. Мұнай өндіру саласында қабаттың сарқылуына байланысты электр энергиясын тұтынудың тұрақты және сөзсіз өсуі байқалатыныны атап өту қажет. Бұл ретте мұнай мен газды өндіру кезінде электр энергиясын үлестік тұтынуға қойылатын талаптар тау-кен секторындағы сияқты нақты кен орнының ерекшеліктерін ескермей қолдану кезінде қиындықтары бар энергия тұтыну нормативтерімен де регламенттеледі. Өндіруші кәсіпорындардың бір бөлігі аталған нормативтерден асып кетті. Бұл, бірінші кезекте, қиын өндірілетін қорлары бар кен орындарын игеретін, сондай-ақ дебиті аз және су басқан ұңғымаларды пайдаланатын кәсіпорындарға қатысты.
Нәтижесінде өнеркәсіпте енгізілген энергия тұтыну нормативтері тиімсіз тетік болып табылатыны анық. Осыған байланысты энергия ресурстарын тұтыну нормативтерін жасау энергетикалық аудиттердің нәтижелері негізінде және оның жұмысының ерекшелігін ескере отырып, әрбір кәсіпорын бойынша жеке жүргізілуі тиіс. Мұндай тәсіл энергия тиімділігі бөлігінде неғұрлым елеулі нәтижелерге алып келуі мүмкін еді. [33]

Более 90 % объемов добычи газа приходится на попутный газ. При этом около половины добываемого в Казахстане газа используется для обратной закачки в пласт для поддержания пластового давления, потребляется недропользователями на собственные нужды либо сжигается на факелах. В свою очередь, из оставшихся объемов, направляемых на переработку, производится товарный газ. Согласно казахстанскому законодательству ("Закон о недрах и недропользовании") сжигание попутного газа на факелах без технологической потребности запрещено, при этом предусмотрены значительные штрафные санкции за неправомерное сжигание попутного газа. При этом в 2013 году в Казахстане планировалось достигнуть практически полного прекращения сжигания попутного нефтяного газа на факелах, за исключением технологически неизбежного. Однако пока этого не удалось полностью достичь. Поэтому одной из наиболее важных задач для нефтегазовой отрасли в части ресурсосбережения Республики Казахстан является разработка механизмов по стимулированию эффективной утилизации попутного газа.
В секторе нефтедобычи, как и горнодобывающем комплексе, наблюдается превышение нормативов энергопотребления, причем отклонения от норм потребления может составлять от нескольких процентов до многократного превышения значения норматива. Необходимо отметить, что в сфере нефтедобычи отмечается постоянный и неизбежный рост удельного потребления электроэнергии, вызванные истощением пласта. При этом требования к удельному потреблению электроэнергии при добыче нефти и газа также регламентируются нормативами энергопотребления, которые, как и в горнорудном секторе, имеют сложности при применении без учета особенностей конкретного месторождения. Часть добывающих предприятий уже превышает указанные нормативы. Это касается в первую очередь предприятий, разрабатывающих месторождения с трудно-извлекаемыми запасами, а также эксплуатирующих малодебитные и высоко-обводнҰнные скважины.
В результате очевидно, что введенные нормативы энергопотребления в промышленности являются неэффективным механизмом. Составление нормативов потребления энергоресурсов в этой связи должно проводиться индивидуально по каждому предприятию на основании результатов энергетических аудитов и с учетом специфики его работы. Такой подход мог бы привести к более ощутимым результатам в части энергоэффективности [33].

Мұнай және газ өндіру: Қазақстанның соңғы 25 – 30 жылда іске қосылған ірі кен орындарында пайдалану жаңа жабдықты пайдалану кезінде салыстырмалы түрде жүргізіледі және технологиялық процестерді барынша тиімді ұйымдастырумен сипатталады. Керісінше, 30 – 40 жылдан астам уақыт бойы пайдаланылатын кен орындары технологиялық бөлікте де, электрмен жабдықтау және қосалқы жабдықтардың жұмыс істеу тиімділігі жағынан да проблемалардың болуымен сипатталады.
Сонымен қатар, жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуі де маңызды рөл атқарады. Кен орындарында электр энергиясын авариялық ажырату тәуліктік дебиттің төмендеуіне және ең бастысы жабдықтың істен шығуына (әсіресе жерасты) алып келеді. Сонымен қатар, кен орындарының электр энергиясын авариялық ажыратқаннан кейін мұнай өндірудің бұрынғы орташа тәуліктік деңгейіне шығуы бір тәуліктен бір айға дейін созылуы мүмкін. Электр желілік жабдықтың тозуы және оған техникалық қызмет көрсетудің тиісті емес деңгейі (өңірлік және/немесе меншікті) кен орындарындағы электр энергиясының авариялық ажыратылуының негізгі себептері болып табылады. Электр энергиясының авариялық ажыратулары көбінесе оқшаулаудың бұзылуымен, сымдардың қабаттасуымен және басқа да техникалық шешілетін мәселелермен байланысты. Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау сенімділігінің шешілмеген проблемалары мұнай өндіру деңгейіне және кен орындарының негізгі жабдықтарының жұмысына айтарлықтай әсер етеді.

Нефте- и газодобыча: в тех крупных месторождениях Казахстана, которые были запущены в последние 25–30 лет, эксплуатация ведется при использовании сравнительно нового оборудования и характеризуется довольно эффективной организацией технологических процессов. Напротив, месторождения, эксплуатирующиеся более 30–40 лет, характеризуются наличием проблем как в технологической части, так и в части электроснабжения и эффективности работы вспомогательного оборудования.
Кроме того, важную роль играет и бесперебойная работа оборудования. Аварийные отключения электроэнергии на месторождениях приводят к снижению суточного дебита и главное, к отказам оборудования (в особенности подземного). Причем выход месторождений на прежний среднесуточный уровень добычи нефти после аварийных отключений электроэнергии может занять от одних суток до месяца. Износ электросетевого оборудования и ненадлежащий уровень его технического обслуживания электроснабжающими организациями (региональными и/или собственными) являются основными причинами аварийных отключений электроэнергии на месторождениях. Аварийные отключения электроэнергии также зачастую связаны с пробоем изоляции, нахлестом проводов и другими технически решаемыми проблемами. Нерешенные проблемы надежности электроснабжения предприятий оказывают существенное влияние на уровень добычи нефти и работу основного оборудования месторождений.

Мұнай тасымалдау: құрамында парафиндердің едәуір болуына және қазақстандық кен орындарының бір бөлігінде мұнайдың қату температурасының төмендігіне байланысты оны тасымалдау бірқатар бірегей техникалық шешімдермен байланысты, олардың бірі мұнайды жылыту болып табылады. Технологиялардың қазіргі заманғы деңгейі мен отын құны кезінде мұнай жылытуға арналған отын тұтынуды едәуір төмендетуге қол жеткізуге болады, мысалы, ұзындығы 1 380 км-ден асатын Өзен – Атырау – Самара "ыстық" мұнай құбырының объектілерінде жаңа жылу оқшаулағыш материалдарды қолдану есебінен (Қазақстан Республикасының аумағы бойынша 1 232 км, мұнайы 36-41 oС дейін жылытылады). Газды өз қажеттіліктері мен шығынға (бұдан әрі ‒ ӨҚжШ) тұтыну көрсеткіштері оны тасымалдау және тарату кезінде газ тасымалдау жүйелерін салыстыру үшін әрдайым көрсетілмейді, өйткені шығынның шамасы көптеген факторларға байланысты: газ құбырларының ұзындығы, бекіту-реттеу тораптарының саны, газ құбырларындағы қысым, газ тарату станцияларының саны мен қуаты, газ реттеу пункттері және т.б. магистралдық газ құбырлары жүйесі негізінен негізгі жабдық – компрессорлық агрегаттар тозуының жоғары үлесімен сипатталады, соның салдарынан ПӘК төмен және газды үлестік тұтыну жоғары.
Мұнай өңдеу. Қазақстандық мұнай өңдеу зауыттары кеңестік дәуірде мүлдем басқа техникалық-экономикалық шындықта, энергия ресурстарының қолжетімділігімен және төмен құнымен жобаланған. Қазіргі уақытта Қазақстандағы мұнай өңдеу зауыттары энергия тиімділігін арттыру үшін айтарлықтай әлеуетке ие. Сонымен, зауыт электр энергиясын тұтынудан басқа өзінің (ЖЭО, бу қазандықтары) немесе сыртқы көздерден жеткізілетін жылу энергиясын (бу түрінде) айтарлықтай мөлшерде тұтынады. Мұнай өңдеу зауытының бу құбырларын жылу оқшаулау үшін жаңа композициялық материалдарды пайдалану және жылуды қайтару көлемін ұлғайту жылу шығындарын айтарлықтай азайтуға және технологиялық процеске қалдық жылуды тартуға әкелетін инвестицияларды талап етеді.

Транспортировка нефти: ввиду значительного содержания парафинов и низкой температуры застывания нефти на части казахстанских месторождений, еҰ транспортировка связана с рядом уникальных технических решений, одним из которых является подогрев нефти. При современном уровне технологий и стоимости топлива можно добиться значительного снижения потребления топлива на подогрев нефти, например, за счет применения новых теплоизоляционных материалов на объектах "горячего" нефтепровода Узень–Атырау - Самара", протяженностью более 1 380 км (1 232 км по территории Республики Казахстан, нефть в котором подогревают до 36–41◦С). Показатели потребления газа на собственные нужды и потери (далее ‒ СНиП) при его транспорте и распределении не всегда показательны для сравнения газотранспортных систем, так как величина потерь зависит от многих факторов: протяженность газопроводов, количество запорно-регулирующих узлов, давление в газопроводах, количество и мощность газораспределительных станций, газорегуляторные пункты и т.д. Система магистральных газопроводов характеризуется в основном высокой долей износа основного оборудования – компрессорных агрегатов, и, как следствие, их низким КПД и высоким удельным потреблением газа.
Нефтепереработка. Казахстанские НПЗ были спроектированы в советское время, в совершенно иных технико-экономических реалиях, с доступностью и низкой стоимостью энергетических ресурсов. В настоящее время НПЗ Казахстана имеют значительный потенциал повышения энергоэффективности. Так, помимо потребления электроэнергии, на НПЗ потребляются значительные объемы тепловой энергии (в виде пара), поставляемой из собственных (ТЭЦ, паровых котлов) или от внешних источников. Применение новых композитных материалов для теплоизоляции паропроводов НПЗ и увеличение объема рекуперации тепла требует инвестиций, которые приведут к значительному снижению потерь тепла и вовлечению сбросного тепла в технологический процесс.

Химия өнеркәсібі кәсіпорындарының айрықша ерекшелігі пайдаланылатын энергия ресурстарының көп мөлшері жылу энергиясы бойынша өз қажеттіліктерінің 50%-на дейін жабуға мүмкіндік береді. Осы проблеманы шешу үшін өндірістің неғұрлым жоғары экономикалық тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында энергетикалық және жылу-энергетикалық жүйелерді органикалық байланыстыратын құрамдастырылған энергия-технологиялық жүйелерді әзірлеу және іске асыру қажет [33].
3.2.4. Құрылыс материалдарының өнеркәсібі
Құрылыс материалдары өнеркәсібі де энергияны, материалды көп қажет ететін, сондай-ақ жүкті де көп қажет ететін салаларға жататынын атап өткен жөн:
сала шығындарының 20 %-дан астамын отын-энергетикалық ресурстар құрайды;
әртүрлі көлік түрлерімен өнім мен шикізатты тасымалдау көлемі жалпы мемлекеттік жүк тасымалдарының 30%-ын құрайды;
саладағы тау-кен жұмыстарының көлемі қара және түсті металлургиядағы ұқсас көлемдерден асып түседі.
Цемент өнеркәсібінің энергияны тұтынуы қолданылатын өндіріс әдісіне байланысты. Қазақстанда цемент өндірудің "құрғақ" және "дымқыл" тәсілдері пайдаланылады, әрі цемент өндірушілердің көпшілігі қазіргі уақытта Қазақстанда өзіндік құны "құрғақ" тәсілмен өндіру құнынан 25 %-ға асатын "дымқыл" тәсілді пайдаланады. Цемент өндірісінің технологиялық процесінің негізгі кезеңдерінің сипаттамасы "Цемент және әк өндірісі" ЕҚТ-ның тиісті салалық анықтамалығында толығырақ сипатталған.
Цемент өндірісінде энергияның екі түрі қолданылады: отын және электр энергиясы.
Клинкерді алу үшін тұтынылатын жылу энергиясының (отынның) теориялық мөлшері клинкерді күйдіру процесінде (1700 – 1800 МДж/т клинкерді) минералдың пайда болу реакциялары үшін, сондай-ақ шикізат материалдарын олардың ылғалдылығына қарай кептіру және жылыту үшін қажетті энергиямен анықталады. Циклонды жылу алмастырғыштары бар заманауи пештерде циклондардың санын шикізат материалдарының химиялық құрамымен шектеуге болады.
Практика көрсеткендей, көп сатылы циклонды жылу алмастырғыштары мен декарбонизаторлары бар құрғақ әдіспен жұмыс істейтін зауыттардың клинкерді күйдіруге арналған жылудың үлестік шығысы клинкердің 3000-нан 3800 кДж/т-ға дейін өзгереді (орташа жылдық мәні). Көрсеткіштердің таралу себептері:
өндірістік процестің тұрақтылығы (технологиялық желілерді іске қосу–тоқтату саны);
жабдықтардың жүктелуі (құрылыс материалдары нарығындағы жағдайға байланысты) және
шикізат материалдарының қасиеттеріндегі айырмашылықтар.

Отличительной особенностью предприятий химической промышленности является то, что большое количество используемых энергоресурсов позволяет покрыть до 50 % собственных нужд по теплоэнергии. Для решения данной проблемы необходима разработка и реализация комбинированных энерготехнологических систем, органически связывающих энергетическую и теплоэнергетическую системы с целью обеспечения наиболее высокой экономической эффективности производства. [33]
3.2.4. Промышленность строительных материалов
Следует отметить, что промышленность строительных материалов также относится к наиболее энергоемким, материалоемким, а также грузоемким отраслям:
более 20 % в структуре затрат отрасли составляют топливно-энергетические ресурсы;
объем перевозок продукции и сырья разными видами транспорта составляет 30 % от общегосударственных грузоперевозок;
объем горных работ в отрасли превышает аналогичные объемы в черной и цветной металлургии.
Энергопотребление цементной промышленности зависит от используемого способа производства. В Казахстане используется "сухой" и "мокрый" способы производства цемента, причем большинство производителей цемента в настоящее время в Казахстане используют "мокрый" способ, себестоимость которого на 25 % превышает стоимость производства "сухим" способом. Более подробно описание основных этапов технологического процесса производства цемента описано в соответствующем отраслевом справочнике по НДТ "Производство цемента и извести".
При производстве цемента используется два типа энергии: топливо и электрическая энергия.
Теоретическое количество потребляемой тепловой энергии (топлива) для получения клинкера определяется энергией, необходимой для реакций минералообразования клинкера в процессе обжига (1700–1800 МДж/т клинкера), а также для сушки и подогрева сырьевых материалов в зависимости от их влажности. В современных печах с циклонными теплообменниками число циклонов может лимитироваться химическим составом сырьевых материалов.
Практика показывает, что удельный расход тепла на обжиг клинкера заводами, работающими по сухому способу с многоступенчатыми циклонными теплообменниками и декарбонизаторами, изменяется в диапазоне от 3 000 до 3 800 кДж/т клинкера (среднегодовая величина). Причинами разброса показателей являются:
стабильность производственного процесса (количество пусков–остановов технологических линий);
загруженность оборудования (зависит от ситуации на рынке строительных материалов);
различия в свойствах сырьевых материалов.

Электр энергиясының басты тұтынушылары электр энергиясының 80 %-дан астамын тұтынатын диірмендер (цемент пен шикізатты ұнтақтау), сорғыш желдеткіштер және түтін сорғыштар (пештер, шикізат және цемент диірмендері) болып табылады. Орташа алғанда, энергияның құны – отын немесе электр түрінде - бір тонна цемент өндіруге кететін шығындардың жалпы құнының 40% дейін құрайды. Электр энергиясы жалпы энергия қажеттілігінің 20%-на жетеді. Тұтынылатын электр энергиясының мөлшері 90-нан 150 кВт⋅с/т цемент аралығында болады.
Электр энергиясының жұмсалуы ұсақталатын материалдың табиғаты мен оны ұнтақтау процесінің ерекшеліктеріне де байланысты. Кейбір жағдайларда энергияны тұтынуды азайтуға ескі шикізат диірмендерін жаңаларына ауыстыру арқылы қол жеткізуге болады. Айта кету керек, бұл әрдайым мүмкін емес. Оның үстіне, мұндай ауыстыру мүмкіндігінің өзі экономикалық аспектілерді ескере отырып, тиісті ұнтақтау технологиясын қолданумен анықталады.
Әртүрлі отын түрлері цемент өндіру үшін пайдаланылатындықтан, шартты бірліктердегі энергия көздерінің нақты шығынын қарастырған жөн. Бұл ретте кешенді техникалық аудиттен (КТА) өткен цемент саласының кәсіпорындары бөлігінде талдау жүргізілді.

Главными потребителями электрической энергии являются мельницы (помол цемента и сырья), вытяжные вентиляторы и дымососы (печи, сырьевые и цементные мельницы), которые все вместе потребляют более 80 % электрической энергии. В среднем стоимость энергии – в форме топлива или электричества – составляет до 40 % от общей стоимости затрат на производство тонны цемента. Электрическая энергия достигает 20 % общей потребности в энергии. Величина потребляемой электрической энергии колеблется от 90 до 150 кВт⋅ч/т цемента.
Расход электроэнергии обусловлен также природой измельчаемого материала и особенностями процесса его измельчения. В некоторых случаях минимизация энергопотребления может быть достигнута заменой старых сырьевых мельниц на новые. Следует отметить, что это не всегда возможно. Более того, сама возможность такой замены определяется применением соответствующей технологии измельчения с учетом экономических аспектов.
Поскольку для производства цемента используются различные виды топлива, то целесообразным будет рассмотреть удельный расход энергоносителей в условных единицах. При этом анализ проведен в срезе предприятий цементной отрасли, прошедших комплексный технический аудит (КТА).

3.1 және 3.2-суреттерде тиісінше 2015-2019 жылдар кезеңінде цемент саласы бойынша ОЭР тұтыну және үлестік шығыны динамикасы көрнекі көрсетілген. Талдаудан 2016 және 2018 жылдары шамалы секірулермен ОЭР-дің салыстырмалы түрде біркелкі тұтынылуы байқалады. Өндіріс бірлігіне ОЭР-дың тұтынуы төмендеген. Бұл мән-жай ОЭР-ді салыстырмалы түрде біркелкі тұтыну кезінде өнімді шығару көлемінің ұлғаюына байланысты. Демек, цемент өндірісінің энергия тиімділігін арттыруға өндірістік қуаттардың жүктелу дәрежесі де әсер етеді.

На рисунках 3.1 и 3.2 наглядно показана динамика потребления и удельного расхода ТЭР по цементной отрасли за период 2015–2019 годов соответственно. Из анализа следует, что наблюдается относительно равномерное потребление ТЭР с небольшими скачками в 2016 и 2018 годах. Потребление ТЭР на единицу продукции снижается. Данное обстоятельство обусловлено увеличением объемов выпуска продукции при относительно равномерном потреблении ТЭР. Следовательно, на повышение энергоэффективности производства цемента влияет и степень загруженности производственных мощностей.

3.1-сурет. Цемент саласының ОЭР-ді тұтынуы
3.2-сурет. Цемент саласы бойынша ОЭР үлестік шығысы
Цемент өндірісінің энергия сыйымдылығы көбінесе өнеркәсіпте ескірген, ресурстарды қажет ететін технологияларды қолдануға байланысты. Цемент өндірісінің жалпы өзіндік құнының 40 %-на дейін энергияға жұмсалатын шығындар құрайды, оның ішінде энергияны ең көп қажет ететін процесс клинкерді күйдіру болып табылады - оған барлық отынның 95 %-на дейін жұмсалады. Дымқыл өндіріс деп аталатын әдіспен клинкерді күйдіруге арналған энергия ресурстарының үлестік шығыны құрғақ әдіске қарағанда шамамен 1,5 есе жоғары. Сондықтан цемент өнеркәсібіндегі энергияны үнемдеудің маңызды бағыты цемент зауыттарын дымқыл өндіріс әдісінен құрғаққа ауыстыру болып табылады [36].

Рисунок 3.1. Потребление ТЭР цементной отраслью
Рисунок 3.2. Удельный расход ТЭР по цементной отрасли
Энергоемкость производства цемента в значительной мере зависит от применения в промышленности устаревших, ресурсозатратных технологий. До 40 % общей себестоимости производства цемента составляют затраты на энергию, из которых самым энергоемким процессом является отжиг клинкера – на него расходуется до 95 % всего топлива. При так называемом мокром способе производства удельный расход энергоресурсов на отжиг клинкера примерно в 1,5 раза выше, чем при сухом способе. Поэтому наиболее важным направлением энергосбережения в цементной промышленности является перевод цементных заводов с мокрого способа производства на сухой [36].

3.2.5. Энергетика: электр станциялары мен қосалқы станциялардың өз қажеттіліктеріне арналған шығыстары
Кәсіпорынның типіне байланысты электр станцияларының өз қажеттіліктерінің ең жоғары жүктемесі бойынша нормативтер 3.8-кестеде келтірілген.
Конденсациялық жылу электр станцияларының энергия блоктарының өз қажеттіліктеріне арналған электр энергиясы шығысының нормативтері 3.9-кестеде келтірілген.
2018 – 2020 жылдары ХЖТИЖО жүргізген КТА [36] деректері бойынша 3.8 және 3.9-кестелердің ескертулерінде (1-5) көрсетілген шығыстарды ескере отырып, КЭС және ЖЭО-ның өз қажеттіліктеріне электр энергиясының нақты шығыстары нормативтік мәндерден аз. Екібастұз ГРЭС-2-ні қоспағанда, құрылыстың аяқталмауына байланысты кәсіпорын жалпы станциялық жабдық бойынша өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығыстарын көтереді, ал жұмыста бар болғаны екі блок бар.

3.2.5. Энергетика: расходы электростанций и подстанций на собственные нужды
Нормативы по максимальной нагрузке собственных нужд электростанций в зависимости от типа предприятия приведены в таблице 3.8.
Нормативы расхода электроэнергии на собственные нужды энергоблоков конденсационных тепловых электростанций приведены в таблице 3.9.
По данным КТА [36], проведенным МЦЗТИП в 2018‒2020 гг., фактические расходы электроэнергии на собственные нужды КЭС и ТЭЦ с учетом расходов, указанных в примечании (1‒5) таблицы 3.2.5.1 и 3.2.5.2 меньше, чем нормативные значения. Исключение составляет Экибастузская ГРЭС-2, т.к. из-за незаконченного строительства предприятие несет расходы электроэнергии на собственные нужды по общестанционному оборудованию, а в работе всего два блока.

1,7‒0,6
5
Газ күшейткіш компрессорлары бар газ турбиналық электр станциясы (ГТЭС).
5.1
қуаты 200 МВт дейін
5.2
200 МВт жоғары
5,1‒6,0
Ескерту: өз қажеттіліктерінің ең жоғары жүктемесінде (Эөқmax) ескерілмейді:
1) электр станциясының аумағында орналасқан су жылыту қазандығына жұмсалатын электр энергиясының шығыны;
2) желілік сорғылар мен араластырғыш қондырғыларға электр энергиясының шығыны;
3) шыңды бойлерлердің конденсатты сорғыларына электр энергиясының шығыны;

1,7‒0,6
4.4
Газотурбинная электростанция (ГТЭС) с газодожимными компрессорами
4.5
мощностью до 200 МВт
4.6
свыше 200 МВт
5,1‒6,0
Примечание: в максимальной нагрузке собственных нужд (ЭСНmax) не учитывать:
1) расход электроэнергии на водогрейную котельную, расположенную на территории электростанции;
2) расход электроэнергии на сетевые насосы и смесительные установки;
3) расход электроэнергии на конденсатные насосы пиковых бойлеров;

500
1150
1
2
3
4
5
6
Электр энергиясы, жылына мың. киловатт*сағат
1000-ға дейін
2000-ға дейін**
2200-ге дейін
3000-ға дейін
6000-ға дейін
* қосалқы станцияның өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын тиісті кернеу класының қосалқы станциялары бойынша орташа мән ретінде есептеу керек;
** электролиз өндірістерін электрмен жабдықтауды қамтамасыз ететін түрлендіргіш қосалқы станциялар үшін жылына 5000 мың киловатт*сағатқа дейін.
ЖЭО мен КЭС-тегі қосалқы станциялардың өз қажеттіліктеріне жұмсалатын электр энергиясының шығыстары электр энергиясын босату жөніндегі өз қажеттіліктеріне жұмсалатын электр энергиясының шығысына жатқызылады. Желілік компанияларға тиесілі қосалқы станциялар үшін Уәкілетті орган табиғи монополия субъектілері ретінде электр шығындарын нормалайды. 3.13-кестеде келтірілген қосалқы станциялардың өз қажеттіліктеріне арналған электр энергиясы шығыстарының мәні индикативтік сипатта болады; электр энергиясын беруге арналған тарифті қорғау кезінде шығыстар жүктемелер мен кернеу сыныбын ескере отырып, әрбір нақты қосалқы станция үшін есептеледі.
Қазақстан Республикасының энергетикасындағы елеулі проблема жылу жүктемесінің қажетті көлемінің болмауына байланысты көптеген қазақстандық ЖЭО-ға тән отынның жоғары үлестік шығыны, уақыттың бір бөлігін экономикалық емес конденсациялық режимде жұмыс істеуге мәжбүр ету болып табылады. Қазақстан бойынша орта есеппен электр және жылу энергиясын өндіруге жұмсалатын отынның үлестік шығысының үлкен мәндері бірінші кезекте жабдықтың тозуынан, ПӘК-тің төмендігінен және ЖЭО электр техникалық жабдығының (жылу қуатымен жабылған) жеткіліксіз өткізу қабілетінен туындап отыр [33].

500
1150
1
2
3
4
5
6
Электроэнергия, тыс. киловатт*час в год
до 1000
до 2000**
до 2200
до 3000
до 6000
* расход электроэнергии на собственные нужды подстанции рассчитывать, как среднее значение по подстанциям соответствующего класса напряжения;
** до 5000 тыс. киловатт*час в год для преобразовательных подстанций, обеспечивающее электроснабжение электролизных производств.
Расходы электроэнергии на собственные нужды подстанций, находящиеся на ТЭЦ и КЭС, относятся на расход электроэнергии на собственные нужды по отпуску электрической энергии. Для подстанций, принадлежащих сетевым компаниям, Уполномоченный орган нормирует электрические потери, как субъектам естественной монополии. Значения расходов электроэнергии на собственные нужды подстанций, приведенные в таблице 3.10, носят индикативный характер; при защите тарифа на передачу электроэнергии расходы рассчитываются для каждой конкретной подстанции с учетом нагрузок и класса напряжения.
Существенной проблемой в энергетике Республики Казахстан является высокий удельный расход топлива, характерный для большинства казахстанских ТЭЦ, вынужденных часть времени работать в неэкономичном конденсационном режиме из-за отсутствия необходимых объемов тепловой нагрузки. Большие значения удельного расхода топлива на производство электрической и тепловой энергии в среднем по Казахстану вызваны в первую очередь износом оборудования, низким КПД и недостаточной пропускной способностью электротехнического оборудования (запертой тепловой мощностью) ТЭЦ [33].

Сарапшылардың бағалауы бойынша электр станцияларында энергетикалық жабдықтың жұмыс режимдерін оңтайландыру, жылу жүктемесін болжауды ескере отырып, қазандық агрегаттарының іске қосылуы мен тоқтатылу санын оңтайландыру бойынша шығыны аз іс-шараларды жүргізу отын ресурстарын тұтынуды 5-7 %-ға дейін төмендетуге мүмкіндік береді.
Мемлекеттік энергия үнемдеу бағдарламаларын жоспарлау кезінде келесі әсерді ескеру қажет:
көмір генерациясы қуаттары артық болған кезде жүктеменің едәуір төмендеуі көмір электр станциялары жұмысының экономикалық көрсеткіштеріне ғана емес, сондай-ақ отынның үлестік шығынына да теріс әсер етуі мүмкін, өйткені жүктеменің төмендеуі станцияның ПӘК-іне әсер етеді;
негізгі жабдықтың номиналдыдан төмен жүктемемен жұмыс істеуі, бұдан басқа, ластағыш заттардың үлестік шығарындыларының өсуіне әкеп соғады.
4. Эмиссиялар мен ресурстарды тұтынуды болдырмауға және/немесе азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
Экология кодексі бойынша I санаттағы объектілерге жататын барлық кәсіпорындарда энергия тиімділігі мәселелеріне "көлденең" көзқарас энергия кез келген қондырғыларда пайдаланылады; әртүрлі салаларда жүйелер мен жабдықтардың бірдей типтері қолданылуы мүмкін деген болжамға негізделген. Сондықтан энергия тиімділігін қамтамасыз етудің жалпы тәсілдері қызметтің нақты түріне қарамастан анықталуы мүмкін, яғни жалпы сипаттағы ЕҚТ-ны айқындауға болады, оған I санаттағы объектінің (қондырғының) энергия тиімділігінің жоғары деңгейіне қол жеткізу жөніндегі неғұрлым тиімді шаралар кіреді (4.2-бөлімің қараңыз).
Жалпы сипаттағы ЕҚТ-ны (немесе техникалық шешімдер, әдістер мен тәсілдер) екі топқа бөлуге болады:
ең жоғары энергия тиімділігіне қол жеткізу үшін жалпы қондырғы деңгейінде қолданылуы мүмкін техникалар;
қондырғы деңгейінен төмен деңгейде қолданылуы мүмкін техникалар: ең алдымен энергия тұтынатын жүйелер (мысалы, сығылған ауамен немесе бумен қамтамасыз ету жүйелері) немесе жекелеген (қосалқы) қызмет түрлері (мысалы, кәсіпорынның өз қажеттіліктеріне энергия өндіру үшін отынды жағу) деңгейінде, содан кейін энергия тұтынатын жекелеген компоненттер мен жабдық бірліктері (мысалы, қозғалтқыштар) деңгейінде.
Бұл топтарда менеджмент жүйесін жетілдіру тәсілдері, сондай-ақ процестерді интеграциялау әдістері, сондай-ақ технологиялық сипаттағы нақты шаралар ұсынылған. Алайда энергия тиімділігін оңтайландыру бойынша практикалық іс-әрекетте осы әдістердің барлығы бірге қолданылады және бір-бірімен тығыз байланысты. Кешенді тәсілдің көптеген мысалдары барлық үш типтегі шараның қолданылуын көрсетеді. Бұл оларжы сипаттау кезінде әдістердің нақты ажыратылуын қиындатады және олардың арасындағы шекараны белгілі бір дәрежеде шартты етеді.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта негізінен I санаттағы барлық объектілерде (жалпы техникалар мен тәсілдер) энергия тиімділігін арттыру резервтерін іске асыру кезінде қолданылуы мүмкін техникалық және басқарушылық шешімдер қарастырылады. Резервтерді айқындау ҚР негізгі энергия сыйымды салаларының (металлургия, цемент өндіру, энергетика, мұнай және газ өндіру, мұнай өңдеу, бейорганикалық химия) базасында жүргізіледі, алайда кейбір нақты секторлық (салалық) техникалар қосымшаларда келтірілген.

По оценкам экспертов, проведение на электростанциях мало затратных мероприятий по оптимизации режимов работы энергетического оборудования, оптимизации числа пусков и остановов котельных агрегатов, с учетом прогнозирования тепловой нагрузки, позволяет достичь до 5–7 % снижения потребления топливных ресурсов.
При планировании государственных программ энергосбережения необходимо учитывать следующий эффект:
значительное снижение нагрузки при избытке мощностей угольной генерации может негативно повлиять не только на экономические показатели работы угольных электростанций, но и на удельный расход топлива, так как снижение нагрузки сказывается на КПД станции;
работа основного оборудования с нагрузкой ниже номинальной влечет за собой, кроме этого, рост удельных выбросов загрязняющих веществ.
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
"Горизонтальный" подход к вопросам энергоэффективности во всех предприятиях, относящихся к объектам I категории по Экологическому кодексу, основан на том предположении, что энергия используется на любых установках; что в различных отраслях могут применяться одни и те же типы систем и оборудования. Поэтому общие подходы к обеспечению энергоэффективности могут быть выявлены вне зависимости от конкретного вида деятельности, а значит, возможно определить НДТ общего характера, включающие в себя наиболее эффективные меры по достижению высокого уровня энергоэффективности объекта I категории (установки) в целом (см. раздел 4.2).
НДТ общего характера (или технические решения, методы и приҰмы) можно условно разделить на две группы:
техники, которые могут применяться на уровне установки в целом для достижения максимальной энергоэффективности;
техники, которые могут применяться на уровнях ниже уровня установки: прежде всего, на уровне энергопотребляющих систем (например, систем обеспечения сжатым воздухом или паром) или отдельных (вспомогательных) видов деятельности (например, сжигания топлива для производства энергии на собственные нужды предприятия), а затем на уровне отдельных энергопотребляющих компонентов и единиц оборудования (например, двигателей).
В этих группах представлены как подходы к совершенствованию систем менеджмента, так и методы интеграции процессов, а также конкретные меры технологического характера. Однако в практической деятельности по оптимизации энергоэффективности все эти методы используются совместно и тесно взаимосвязаны друг с другом. Многие примеры комплексного подхода демонстрируют применение всех трех типов мер. Это осложняет четкое разграничение методов при их описании и делает границы между ними до некоторой степени условными.
В данном справочнике по НДТ рассматриваются преимущественно технические и управленческие решения, которые могут найти применение при реализации резервов повышения энергоэффективности на всех объектах I категории (общие техники и подходы). Определение резервов проводится на базе основных энергоемких отраслей Республики Казахстан (металлургия, производство цемента, энергетика, нефте- и газодобыча, нефтепереработка, неорганическая химия), однако некоторые конкретные секторные (отраслевые) техники приведены в разделе 5.3.

4.1. Қондырғылардың және жүйелердің энергия үнемдеуі мен энергетикалық тиімділігін арттырудың негізгі резервтері
Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік кешеніндегі тиімділікті арттыру резервтерін бірнеше негізгі типке бөлуге болады (4.1-сурет.). Энергия үнемдеу резервтерінің ұсынылған типтерінің әрқайсысын нақты бағыттармен және мысалдармен суреттеуге болады [38].
Басқарушылық:
режимдік карталарды сақтау (технологиялық процестерді тиімді бақылау);
мониторинг жүйесін және объект тұтынатын энергияны бақылау мен есепке алудың автоматты жүйесін (бұдан әрі ‒ ЭКЕАЖ) енгізу;
энергоменеджмент жүйесін енгізу.
Масштаб және топология резервтері:
технологияның тиімділігін бір мезгілде арттыра отырып, масштабты ұлғайту;
от жағу камералары нысанының коэффициентін есепке алу;
жүйелер топологиясын жетілдіру.
Ресурсты пайдаланудың жаңа технологиялары:
қайталама ресурстарды шикізат ретінде пайдалану (шыны сынықтары, металл сынықтары, клинкер тозаңы);
мұнай өндіру кезінде "қабатқа айдау" технологиясын алмастыру - мұнай өндіру технологияларының резерві;
ілеспе газ бен газ конденсатын пайдалану – газ өңдеу технологияларының резерві.
Термодинамикалық резервтер:
конвекция/сәулелену арқылы шығындарды азайту;
өнеркәсіптік жылу сорғыларын қолдану;
ЖЭС тиімділігін арттыру – жылу тарату резервтері.
Электротехникалық /электротермиялық резервтер:
сорғылардың электр жетектерін жиіліктік реттеу;
электр термиялық қондырғылардың тиімділігін арттыру;
электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін қалыпқа келтіру;
кәсіпорындар мен жүйелердің реактивті қуатын өтеу.
Дәстүрлі емес жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі ‒ ДЖЭК) пайдалану:
ДЖЭК-тен жылу энергиясын алу;
ДЖЭК-тен электр энергиясын алу;
ДЖЭК-пен гибридті жүйелерді пайдалану.
Қайталама энергия ресурстарын (бұдан әрі ‒ ҚЭР) пайдалану:
жылу ҚЭР пайдалану;
химиялық ҚЭР қолдану;
артық қысымы бар ҚЭР пайдалану;
жасырын жылуды (ішкі энергияны) пайдалану.
Жаңа энергия көздері:
сутекті (синтез-газды) отын ретінде пайдалану;
отын элементтерін пайдалану;
ядролық-жылу энергия көздерін пайдалану.
4.1-сурет. Өнеркәсіптік қондырғылар мен кешендердің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру резервтерінің түрлері [38]
Энергия үнемдеу және әртүрлі типтегі энергия тиімділігін арттыру резервтері жалпы жиынтық энергия сыйымдылығымен де, негізгі энергия технологиялық процестердің ерекшеліктерімен де байланысты. Қазақстан Республикасының өнеркәсіп салаларының энергия сыйымдылығының салыстырмалы параметрлері 4.1-суретте көрсетілген. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру резервтерін сараптамалық бағалау салалық пропорциялар негізінде орындалды.
Кез келген объектіде энергия үнемдеу іс-шарасын Ендірудің алдын ала кезеңі іс-шараның өзі үнемдеуге бағытталған тұтынылатын энергия ресурстарын өлшеуді қамтамасыз ету болып табылады, мысалы, объект тұтынатын энергияны бақылау мен есепке алудың автоматты жүйесінің (ЭКЕАЖ) орнату. Бұл басқарушылық іс-шараның өзі энергияны үнемдейтін іс-шараның қатарына жатпайды, өйткені ол инженерлік жүйелердің энергия тиімділігін арттыруға әкелмейді. ЭКЕАЖ тек энергия ресурстарын тұтыну көлемін тіркеуге және оларды үнемдеу жөніндегі іс-шараларды енгізу нәтижесінде олардың төмендеу фактісін тіркеуге мүмкіндік береді.

4.1. Ключевые резервы энергосбережения и повышения энергетической эффективности установок и систем
Резервы повышения эффективности в промышленном комплексе Республики Казахстан можно условно разделить на несколько основных типов (рисунок 4.1). Каждый из представленных типов резервов энергосбережения можно проиллюстрировать реальными направлениями и примерами [38].
Управленческий:
соблюдение режимных карт (эффективный контроль технологических процессов);
внедрение систем мониторинга и автоматической системы контроля и учета потребляемой объектом энергии (далее ‒ АСКУЭ);
внедрение системы энергоменеджмента.
Резервы масштаба и топологии.
увеличение масштаба с одновременным повышением эффективности технологии;
учет коэффициента формы топочных камер;
совершенствование топологии систем.
Новые технологии ресурсоиспользования:
использования вторичных ресурсов как сырья (стеклобой, металлолом, клинкерная пыль);
замещение технологии "закачки в пласт" при нефтедобыче – резерв технологий нефтеизвлечения;
использование попутного газа и газоконденсата – резерв газоперерабатывающих технологий.
Термодинамические резервы:
снижение потерь конвекцией/излучением;
применение промышленных тепловых насосов;
повышение эффективности ТЭС – теплофикационные резервы.
Электротехнические/электротермические резервы:
частотное регулирование электроприводов насосов;
повышение эффективности электротермических установок;
нормализация показателей качества электрической энергии;
компенсация реактивной мощности предприятий и систем.
Использование нетрадиционных возобновляемых источников энергии (далее ‒ НВИЭ):
получение тепловой энергии от НВИЭ;
получение электрической энергии от НВИЭ;
использование гибридных систем с НВИЭ.
Использование вторичных энергоресурсов (далее ‒ ВЭР):
использование тепловых ВЭР;
использование химических ВЭР;
использование ВЭР избыточного давления;
использование скрытой теплоты (внутренней энергии).
Новые источники энергии:
использование водорода (синтез-газа) как топлива;
использование топливных элементов;
использование ядерно-термических источников энергии.
Рисунок 4.1. Типы резервов энергосбережения и повышения энергетической эффективности промышленных установок и комплексов [38]
Резервы энергосбережения и повышения энергетической эффективности разного типа связаны как с общей суммарной энергоемкостью, так и с особенностями основных энерготехнологических процессов. Сравнительные параметры энергоемкости отраслей промышленности Республики Казахстан представлены на рисунке 4.1. Экспертные оценки резервов энергосбережения и повышения энергетической эффективности выполнены на основе отраслевых пропорций.
Предварительным этапом внедрения энергосберегающего мероприятия на любом объекте является обеспечение измерений потребляемых энергоресурсов, на экономию которых направлено само мероприятие, например, установка автоматической системы контроля и учета потребляемой объектом энергии (АСКУЭ). Само по себе это управленческое мероприятие не относится к числу энергосберегающих, так как не приводит к повышению энергетической эффективности инженерных систем. АСКУЭ лишь позволяет регистрировать объемы потребления энергоресурсов и фиксировать факт их снижения в результате внедрения мероприятий по их экономии.

4.2-сурет. Қазақстан Республикасының салаларының салыстырмалы энергия сыйымдылығы [39]
Сонымен қатар, энергия тасымалдағыштардың тұтынуды бақылау ұйымдастырушылық шаралар арқылы олардың шығыстарын оңтайландыруға және көбінесе тұтыну көлемін азайтуға мүмкіндік береді. Сонымен қатар, ЭКЕАЖ енгізу өндірістік емес шығындардың ~0,5%-ға төмендеуіне әкелетіні атап өтілді.
4.3-сурет. ЭКЕАЖ енгізу кезіндегі энергия үнемдеу резерві [39]
Кәсіпорында энергетикалық менеджмент жүйесін (бұдан әрі ‒ ЭнМЖ) енгізу аз шығынды, сондай-ақ басқарушылыққа жататын өндірістік емес шығындарды азайту жөніндегі іс-шара болып табылады. Әдетте, энергияны үнемдеудің ұйымдастырушылық резерві ЭнМЖ жұмысының алғашқы 2-3 жылында іске асырылуы мүмкін және жалпы энергия тұтынудың 2,5‒3 % құрайды.
4.4-сурет. Энергия менеджменті жүйесін енгізу кезіндегі энергия үнемдеу резерві [39]
4.5-сурет. Энергетикалық кешендер үшін энергия үнемдеу резервтерін бағалау [39]
Мұнай кен орындарында қабаттық қысымды ұстап тұру тәсілдерінің бірі – "су басудың" орнына газды қабатқа кері айдау деп аталатын ресурстарды пайдаланудың бүгінгі күнгі жеткілікті жаңа технологиясын енгізу бірден екі міндетті шешуге: тікелей кен орнында ілеспе мұнай газын ұтымды кәдеге жаратуды қамтамасыз етуге және мұнай өндіру деңгейін ұстап тұруға мүмкіндік береді. Мәселен, өндірілетін газ конденсатының (19 млн. шот) және ілеспе газдың (37,7 млн. шот) шамамен 40 % бүгінде мұнай өндіру кезінде қабаттық қысымды ұстап тұру үшін қолданылады. Ресурстарды пайдаланудың осы түрі жаңа технологиялар резервіне жатады және шамамен ~22,6 млн. шот құрайды.
Асинхронды қозғалтқыштардың айналу жиілігін басқару жүйесін орнату -жетекті жиіліктік реттеу (бұдан әрі – ЖЖР) және қозғалтқыштарды бірқалыпты іске қосу құрылғылары электр техникалық резервтерді пайдалануды ұлғайтуға мүмкіндік беретін шешімдерге жатады. Әртүрлі салаларда пайдаланылуы бойынша асинхронды қозғалтқыш. Әлемде қозғалтқыштар тұтыналатын барлық электр энергиясының жартысына жуығы соларға тиесілі (4.6-сурет), бұл ретте оны тұтынудың 90 %-дан астамы қуаты 1-ден 100 кВт-қа дейінгі асинхронды қозғалтқыштарға келеді [40].
4.6-сурет. Асинхронды қозғалтқыштардың неғұрлым таралған механизмдерде таралуы [40]
Жиілікті реттейтін жетегі бар қозғалтқыштарды (бұдан әрі – ЖРЖ), мысалы, технологияға, тәулік уақытына, ғимараттағы адамдардың санына және т.б. байланысты күрт өзгеретін жүктеме кезінде қолданған жөн. Желдеткіштердің жиілікті реттелетін электр жетегін қолдану ауаны тарту жүйелерімен жылжытуға электр энергиясының шығысын 6 – 26 %-ға, жеткізу жүйелерімен 3 – 12 %-ға азайтуға мүмкіндік береді, ал ЖРЖ бар қозғалтқыштардың өтелу мерзімі 5 айдан басталуы мүмкін. Жиілікті реттеу жүйелерін енгізу, мысалы, сумен жабдықтаудың сорғы станцияларының электр қозғалтқыштарының жетектерінде электр энергиясын 40 – 70 %, сорғы станцияларында жылу бойынша қосымша 20 %, су бойынша 15 – 20 % үнемдеуге мүмкіндік береді; өтелімділігі 3 – 18 айды құрайды.

Рисунок 4.2. Сравнительная энергоемкость отраслей РК [39]
Кроме того, контроль потребления энергоносителей позволяет оптимизировать их расход и, зачастую, снизить объем их потребления за счет организационных мероприятий. Вместе с тем отмечено, что внедрение АСКУЭ приводит к снижению непроизводственных потерь на ~0,5 %.
Рисунок 4.3. Резерв энергосбережения при внедрении АСКУЭ [39]
Малозатратным, также относящимся к управленческим, мероприятием по снижению непроизводственных потерь является внедрение на предприятии системы энергетического менеджмента (далее ‒ СЭнМ). Как правило, организационный резерв энергосбережения может быть реализован в первые 2‒3 года функционирования СЭнМ и составляет 2,5‒3 % от общего энергопотребления.
Рисунок 4.4. Резерв энергосбережения при внедрении системы энергоменеджмента [39]
Рисунок 4.5. Оценка резервов энергосбережения для энергетических комплексов [39]
Внедрение достаточно новой на сегодня технологии ресурсоиспользования, так называемой обратной закачки в пласт газа вместо "заводнения" – один из способов поддержания пластового давления на нефтяных месторождениях – позволяет решить сразу две задачи: обеспечить рациональную утилизацию попутного нефтяного газа непосредственно на месторождении и поддержать уровень добычи нефти. Так, например, около 40 % от добываемого газового конденсата (19 млн тут) и попутного газа (37,7 млн тут) используется на сегодня при нефтедобыче для поддержания пластового давления. Данный вид ресурсоиспользования относится к резерву новых технологий и составляет около ~22,6 млн тут.
Установка систем управления частотой вращения асинхронных двигателей - частотного регулирования привода (далее ‒ ЧРП) и устройств плавного пуска двигателей относится к решениям, позволяющим увеличить использование электротехнических резервов. По использованию в самых разных отраслях асинхронный двигатель является самым массовым. Около половины всей потребляемой двигателями электрической энергии в мире приходится именно на них (Рисунок 4.6), при этом свыше 90 % от ее потребления приходится на асинхронные двигатели мощностью от 1 до 100 кВт [40].
Рисунок 4.6. Распределение асинхронных двигателей в наиболее распространенных механизмах [40]
Применение двигателей с частотно-регулируемым приводом (далее ‒ ЧРП) целесообразно при резко переменной нагрузке в зависимости, например, от технологии, времени суток, количества людей в здании и др. Применение частотно-регулируемого электропривода вентиляторов позволяет снизить расход электроэнергии на перемещение воздуха вытяжными системами на 6– 26 %, приточными системами на 3–12 %, при этом срок окупаемости двигателей с ЧРП может составлять от 5 месяцев. Внедрение систем частотного регулирования, например, в приводах электродвигателей насосных станциях водоснабжения дает экономию электроэнергии 40–70 %, на насосных станциях дополнительно по теплу 20 %, по воде 15–20 %; окупаемость составляет 3–18 месяцев.

4.7-сурет. Асинхронды қозғалтқыштардың айналу жиілігін басқару жүйелерін орнату кезіндегі энергия үнемдеу резерві [39]
Реактивті қуатты өтеу қондырғыларын (бұдан әрі ‒ РҚӨҚ) және электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін қалыпқа келтіру құрылғыларын қолдану толық тұтынылатын қуаттың мәнін төмендететін және осылайша электр техникалық ресурстарды пайдалануға мүмкіндік беретін электр қондырғысы жабдықтарының түрлерін пайдалану тәсілдерінің бірі болып табылады. Реактивті қуаттың сипатына байланысты өтемақы индуктивті сипатта (индуктивті реактор) және сыйымдылық (конденсатор батареялары) болуы мүмкін.
РҚӨҚ қондырғысы:
тарату желілерін (тарату құрылғылары, кабельдік және әуе желілері), трансформаторлар мен генераторларды реактивті токтан босатуға;
электрмен жабдықтау жүйелерінің элементтеріндегі қуат шығының төмендеуіне және кернеудің түсуіне;
электр энергиясының шығыстарын азайтуға;
жоғары гармоника мен желілік кедергілердің әсерін шектеуге;
фазалық асимметрияны азайтуға (жанама түрде) мүмкіндік береді.
4.8-сурет. Реактивті қуатты өтеу құрылғыларын және электр энергиясының сапа көрсеткіштерін қалыпқа келтіру құрылғыларын орнату кезіндегі энергия үнемдеу резерві [39]
Электротермиялық жабдықты жаңғырту. Барлық электр энергиясының шамамен 15 %-ы әртүрлі электр жылытқыштарында ең қуаттысынан бастап тұрғын үй-жайларды электрмен жылытуға дейін тұтынылады. Металлургия өнеркәсібінің жекелеген кәсіпорындарында электротермиялық қондырғылар энергияның 80 %-ына дейін тұтынады. Ең көп тарағандары ‒ электр тогы арқылы өтетін кедергідегі жылу энергиясының бөлінуіне байланысты қызуы бар электрлік кедергі пештері (бұдан әрі - ЭКП) болып табылады.
Мұндай пештерде электр энергиясын үнемдеу:
балқыту режимдеріндегі жүктемені теңестіру есебінен жүзеге асырылады. Біркелкі емес жүктеме неғұрлым көп болса, пеш соғұрлым көп қуат алады;
пешті тұрақты температурада пайдалану (салқындауға жол бермеу) есебінен жүзеге асырылады. Пешті тұрақты пайдалану кезінде үлкен үнемдеуге қол жеткізіледі;
агрегаттың сыртқы контурын қалыңдату арқылы жылу энергиясының шығынын азайту есебінен жүзеге асырылады. Қабырғалардан, түбінен және жиынтықтан жалпы шығындар 12-15 % аралығында болуы мүмкін;
сәулелену арқылы жылу энергиясының шығынын азайту есебінен жүзеге асырылады. Пештің корпусын алюминий бояумен бояу жылу энергиясының жоғалуын 2-3 % төмендетеді;
ЭКП пеші үшін паспорттық талаптарды сақтау есебінен жүзеге асырылады.
Таралуы бойынша екіншісі доғалы пештер болып табылады. Балқыту электродтардан балқыту үшін дайындалған материалға түсетін электр разрядтарының энергиясы есебінен жүреді. Бір пештің қуаты 100 МВт жетуі мүмкін. Пештің ерекшеліктері балқыту кезінде қуатты тұтынудың өте біркелкі емес графигі және токтың жоғары гармоникалық құрастырылатын желісіне генерациялау болып табылады. Энергия үнемдейтін іс-шараларға ЭКП үшін барлық іс-шаралар, сондай-ақ:
пештің электрлік жұмыс режимін дұрыс таңдау: трансформатордың кернеу кезеңдері және доғалық ток жатады. Жоғары жылдамдықты автоматиканы орнату қажет;
шихтаны тиейтін себетке оңтайлы салу, шихтаны құрамы мен мөлшері бойынша іріктеу жатады;

Рисунок 4.7. Резерв энергосбережения при установке систем управления частотой вращения асинхронных двигателей [39]
Применение установок компенсации реактивной мощности (далее ‒ УКРМ) и устройств нормализации показателей качества электрической энергии служит одним из способов использования видов электроустановочного оборудования, снижающим значения полной потребляемой мощности и позволяющим, таким образом, использовать электротехнические ресурсы. В зависимости от природы реактивной мощности компенсация может быть, как индуктивного характера (индуктивный реактор), так и емкостного (батареи конденсаторов).
Установка УКРМ позволяет:
разгрузить от реактивного тока распределительные сети (распределительные устройства, кабельные и воздушные линии), трансформаторы и генераторы;
снизить потери мощности и падение напряжения в элементах систем электроснабжения;
сократить расходы на электроэнергию;
ограничить влияние высших гармоник и сетевых помех;
уменьшить асимметрию фаз (косвенно).
Рисунок 4.8. Резерв энергосбережения при установке устройств компенсации реактивной мощности и устройств нормализации показателей качества электрической энергии [39]
Модернизация электротермического оборудования. Около 15 % всей электрической энергии потребляется в разнообразных электронагревателях от самых мощных, до электрообогрева жилых помещений. На отдельных предприятиях металлургической промышленности электротермические установки потребляют до 80 % энергии. Наиболее распространенными являются электрические печи сопротивления (далее ‒ ЭПС), с нагревом за счет выделения тепловой энергии в сопротивлении при протекании через него электрического тока.
Сбережение электроэнергии в таких печах осуществляется за счет:
выравнивания нагрузки в режимах плавки. Чем больше неравномерность загрузки, тем большую мощность потребляет печь;
эксплуатации печи при постоянной температуре (не давать остывать). Наибольшая экономия достигается при постоянном использовании печи;
снижения потерь тепловой энергии через утепление внешнего контура агрегата. Суммарные потери со стен, днища и свода могут составлять в пределах 12‒15 %;
снижения потерь тепловой энергии через излучение. Даже окраска кожуха печи алюминиевой краской снижает потери тепловой энергии на 2‒3 %;
соблюдение паспортных требований для печи ПКЭ.
Вторыми по распространенности являются дуговые печи. Плавка происходит за счет энергии электрических разрядов, поступающих из электродов в подготовленный для плавки материал. Мощность одной печи может достигать 100 МВт. Особенностями печи являются крайне неравномерный график потребления мощности при плавке и генерация в сеть высших гармонических составляющих тока. К энергосберегающим мероприятиям относятся все мероприятия для ЭПС, а также:
правильный выбор электрического режима работы печи: ступеней напряжения трансформатора и тока дуги. Желательна установка быстродействующей автоматики;
оптимальная укладка шихты в загрузочную корзину, подбор шихты по составу и размерам;

кіретін ауаны алдын ала жылыту үшін бөлінетін газдардың жылуын пайдалану жатады. Пеш газдарымен оттегіні айдау режимінде жылу энергиясының 15-17 % және мұндай режимсіз 2-4 % кетеді;
конденсаторлық батареяларды, реакторларды, жоғары гармоникалық ток пен кернеу құрамдастарының сүзгілерін пайдалану арқылы қуат коэффициенті мен ЭКП-гы арттыру жатады;
жабық қарау есіктері бар пешті пайдалану жатады(кері жағдайда шығын 2,5‒3,0 %);

использование тепла уходящих газов для предварительного подогрева поступающего воздуха. С печными газами уходит 15‒17 % тепловой энергии в режиме закачки кислорода и 2‒4 % без такового режима;
повышение коэффициента мощности и ПКЭ через использование конденсаторных батарей, реакторов, фильтров высших гармонических составляющих тока и напряжения;
эксплуатация печи с закрытыми смотровыми дверцами (в противном случае потери 2,5‒3,0 %);

суды суытатын жылуды пайдалану жатады ( шығын 3-7 %);
пештің электр элементтеріндегі шығындарды азайту жатады (шығын 8-10 %).
Индукциялық пештер айнымалы электромагниттік өрістің электр тогын өткізетін материалдармен әрекеттесуі кезінде жылу шығаруға негізделген. Пештер жоғары қыздыру жылдамдығына ие және өнеркәсіптік жиілік (50 Гц), орташа жиілік (50-10 000 Гц) және жоғары жиілік (10 кГц-тен жоғары) қондырғыларына бөлінеді. Қыздыру қоректендіру кернеуінің жиілігінің өзгеруіне байланысты болады, сондықтан мұндай пештер әрқашан жұмыс кезінде қатты қызатын жиілік түрлендіргіштерімен жабдықталған. Түрлендіргіштің кернеуін индуктордың талап етілетін кернеуімен үйлестіру үшін, сондай-ақ жұмыс істемейтін шығындар мен жұмыс тогынан шығын бар арнайы трансформаторлар пайдаланылады. Сондықтан бұрын айтылған энергия үнемдеу шараларына минималды жылу шығаратын заманауи жиілік түрлендіргіштерін қолдану да кіреді.

использование тепла охлаждающей воды (потери 3‒7 %);
снижение потерь в электрических элементах печи (потери 8‒10 %).
Индукционные печи основаны на выделении тепла при взаимодействии переменного электромагнитного поля с проводящими электрический ток материалами. Печи обладают высокой скоростью нагрева и подразделяются на установки промышленной частоты (50 Гц), средней частоты (50‒10 000 Гц) и высокой частоты (свыше 10 кГц). Нагрев происходит за счет изменения частоты питающего напряжения, поэтому такие печи всегда оснащены преобразователями частоты, сильно греющимися во время работы. Для согласования напряжения преобразователя с требуемым напряжением индуктора используются специальные трансформаторы, также обладающие потерями холостого хода и потерями от рабочего тока. Поэтому к упомянутым ранее энергосберегающим мероприятиям относится также использование современных преобразователей частоты с минимальными тепловыделениями.

4.9-сурет. Электр термиялық жабдықты жаңғырту кезіндегі энергия үнемдеу резерві [39]
Энергиялық тиімді жарық көздерін қолдану және электрлік жарықтандыру жүйелерін автоматтандыру. Люминесценттік электр энергиясын тұтынумен салыстырғанда аз жарық көздері (бұдан әрі ‒ ЖК) энергиялық тиімді деп саналады. Оларға галогендік және жарықдиодты ЖК кіреді (4.1-кесте, 4.2-кесте).
Галогендік шамдардың даму бағыттарының бірі IRC-галогендік шамдар болып табылады. IRC қысқарған сөзі көрінетін жарық беретін жабынның болуын және инфрақызыл (жылу) сәулеленуді ұстап, оны артқа, спиральға айналдыруды білдіреді.

Рисунок 4.9. Резерв энергосбережения при модернизации электротермического оборудования [39]
Применение энергоэффективных источников света и автоматизация систем электрического освещения. Энергоэффективными принято считать источники света (далее ‒ ИС) с меньшим, по сравнению с люминесцентными, потреблением электрической энергии. К ним относятся галогеновые и светодиодные ИС (табл. 4.1, табл. 4.2).
Одним из направлений развития галогенных ламп являются IRC ‒галогенные лампы. Сокращение IRC обозначает наличие покрытия, пропускающего видимый свет, и задерживающего инфракрасное (тепловое) излучение, отражая его назад, к спирали.

ДСШ-250‒1000-нан ДРИ-250‒1000
≈32
14
ДСШ-250-ден ДРИ 125 немесе ДРИ-175
≈12
15
ДСШ-80 немесе ДРЛ-125-тен ДРИ-125 немесе ДРИ-175
≈29
16
ДСШ-250 немесе ДРЛ-400-ден ЛШ типі ЛЮ-40 немесе ЛБ-36
≈7
17
ДСШ-250—1000-нан ДНаТ-250—400
≈43
18
ДСШ-80 немесе ДРЛ-125 на ДНаТ-50 немесе ДНаТ-100
≈38
19
ДСШ-250 шамынан ДНаТ-100 шамына
≈50
20
ДСШ шамынан ДНаТ шамына
38‒50
21
Жарықтандыру қондырғысының қауіпсіздік коэффициентін азайту
20‒30
Өтемділік мерзімі бойынша ЖК-ны неғұрлым энергиялық тұрғыдан тиімділігіне ауыстыру әдетте ұзақ мерзімге (5 жылдан астам) жатқызылуы мүмкін. Бұл ретте қыздыру шамдарын (бұдан әрі ‒ ҚШ) ең жоғары энергия тиімді люминесцентті шамдарға (бұдан әрі ‒ ЛШ) ауыстыру тұтынуды 5 есеге, жарықдиодты шамдарды – 8 есеге азайтады; өтелімділігі – 9 – 15 ай. Люминесцентті жарық көздерін датчиктер жүйесін бір мезгілде пайдалана отырып, жарықдиодты шамдарға ауыстыру кезінде өтелу мерзімі 5 жылдан 9 жылға дейінгі диапазонда бағалануы мүмкін.
Электрлік жарықтандыру жүйелерін автоматтандыру үй-жайлардың табиғи жарықтандыруы өзгерген сайын шамдарды топтармен немесе қатарлармен автоматты басқаруды (қосу/өшіру, диммирлеу, уақыт бойынша қашықтықтан басқару және т.б.) қамтамасыз етуге, сондай-ақ ұтымды орналастыруды, секциялауды, аймақтарға бөлуді және т.б. қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Ең жоғары энергия тиімділігіне қол жеткізу үшін табиғи жарықтың өзгеруіне байланысты шамдардың тобын қамтитын фотоэлектрлік датчиктер, диммерлер, таймерлер, қозғалыс датчиктері, жарықтандыру және т.б. көмегімен жарықтандыруды автоматты басқаруды пайдалану ұсынылады.

ДРЛ-250‒1000 на ДРИ-250‒1000
≈32
14
ДРЛ-250 на ДРИ 125 или ДРИ-175
≈12
15
ДРЛ-80 или ДРЛ-125 на ДРИ-125 или ДРИ-175
≈29
16
ДРЛ-250 или ДРЛ-400 на ЛЛ типа ЛЮ-40 или ЛБ-36
≈7
17
ДРЛ-250- 1000 на ДНаТ-250- 400
≈43
18
ДРЛ-80 или ДРЛ-125 на ДНаТ-50 или ДНаТ-100
≈38
19
ДРЛ-250 на ДНаТ-100
≈50
20
от ламп ДРЛ на лампы ДНаТ
38‒50
21
Снижение коэффициента запаса осветительной установки
20‒30
По сроку окупаемости замена ИС на более энергоэффективные обычно может быть отнесено к долгосрочным (свыше 5 лет). При этом замена ламп накаливания (далее ‒ ЛН) на максимально энергоэффективные люминесцентные лампы (далее ‒ ЛЛ) снижает потребление в 5 раз, светодиодных светильников – в 8 раз; окупаемость 9–15 мес. При замене люминесцентных источников света на светодиодные с одновременным использованием системы датчиков срок окупаемости может оцениваться в диапазоне от 5 до 9 лет.
Автоматизация систем электрического освещения позволяет обеспечивать автоматическое управление (включение/выключение, диммирование, дистанционное управление по времени и др.) светильников группами или рядами по мере изменения естественной освещенности помещений, а также осуществлять рациональное размещение, секционирование, зонирование и пр.
Для достижения наибольшей энергетической эффективности рекомендуется использование автоматического управления освещением с помощью фотоэлектрических датчиков, диммеров, таймеров, датчиков движения, освещенности и др., включающих группы светильников в зависимости от изменения естественной освещенности.

5 320
61 085
4.5-кесте. Қазақстан Республикасының өнеркәсіп салаларында энергия тиімділігін арттыру резервтерін енгізу технологиялары [39]
Р/с №
Сала (кіші сала, өндіріс)
Ұйымдастыру шаралары, ақпараттық технологиялар, автоматтандыру
Термодинамикалық және энерготехнологиялық тәсілдер
Технологияларды жаңғырту
Қалдықтарды пайдалану
1
2
3
4
5
1
Қара металлургия
Ыстық үрлемелі пештерде автоматтандыру жүйесін енгізу.
Технологиялық процестерді бақылау мен басқару, мониторинг, мақсат қоюдың автоматтандырылған жүйелері.
Экологиялық және энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу.
Шығарындыларды азайтуға бағытталған технологиялар (коксты сөндіруге арналған мұнарадағы қалқалар, коксты құрғақ сөндіру).
Оттегінің пайдаланылу көлемін арттыратын екінші ауаны алдын ала қыздыру технологиясы.
Болат шөміштерді алдын ала қыздыру.
Қайталама жылу энергиясын, доменді газды кәдеге жарату технологиялары.
Рекуперативті оттықтарды қолдану.
Ыстық илемдеу пештерін ыстық тиеу және жылу оқшаулау.
Төмен жағылған кокс пешінің шығарындыларын азайту.
Кейіннен отын ретінде пайдалану үшін оттегі-конвертерлік газды жинау, тазарту және буферлеу.
Технологиялық газды пайдалануды оңтайландыру.
Домна пештерінің ауа қыздырғыштарына жану ауасын беру үшін желдеткіштерді жаңғырту
Агломерациялау машиналарының түзу сызықты салқындатқышының желдеткіштерін басқару станциясын енгізу
Қысылған ауа кептіргіштерін вакуумды регенерациясы бар кептіргіштерге ауыстыру.
Агломерациялық машина ошақтарының желдеткіштерін ауыстыру.
2
Мұнай өңдеу
Автоматтандырылған мониторинг жүйесін енгізу.
ҚР СТ ИСО 14001-2016 (001) талаптарына сәйкес келетін экологиялық менеджмент жүйесін (бұдан әрі – ЭБЖ) енгізу және қолдау.
ҚР СТ ИСО 50001-2019 (002) талаптарына сәйкес келетін энергия менеджменті жүйесін (ЭнМЖ) енгізу және қолдау.
Резервуарлардың пайдаланылуын басқару және бақылау, ағып кету мен толып кетуді анықтау жүйелері.
Сақтандырғыш клапандардан газ ортасының тастандыларын ұстап қалу жүйелері және оларды алау жүйелеріне немесе қайталама энергияны өндіру үшін кәдеге жарату жүйесіне бағыттау.
ЖАУ кептіру блоктарын және регенерацияға кезеңді түрде ауысу арқылы изомерлеу және гидрлеу процестеріне арналған шикізатты пайдалану.
• Кокстеу қондырғыларындағы кокс барабанынан қысымды түсіру үшін жабық ұстағыш үрлеу жүйесі.
МӨЗ-де су тазарту қондырғыларындағы гидравликалық жүктемені азайту және тұтынылатын су көлемін азайту мақсатында суды тұщыландыру үшін қайта пайдалану.
Кокс газын тазартуды рекуперациялау және оны МӨЗ үшін отын газы ретінде пайдалану.
ЖАУ және изомерлеу мен гидрлеу процестерінің шикізатын кептіру блоктарын регенерацияға кезеңді түрде ауыстырып пайдалану.
Сақтандырғыш клапандардан газ ортасының тастандыларын ұстап қалу жүйелері және оларды алау жүйелеріне немесе қайталама энергияны өндіру үшін кәдеге жарату жүйесіне бағыттау.
Отын ретінде табиғи газды пайдалану, МӨЗ-дің отын газын тазарту (мысалы, H2S шығару үшін қышқыл газды шығару қондырғысында), сұйық отынның орнына газды пайдалану.
3
Химия өнеркәсібі
Автоматты есепке алуды енгізу
Жиілік реттегіштерін енгізу (ұсатқыштар, араластырғыштар, желдеткіштер, барабандар, конвейерлер).
Отын жағудың толықтығын тұрақты температуралық бақылауды қамтамасыз ететін БӨАжА заманауи жүйесі бар заманауи от жағу-жағатын құрылғыларын пайдалану.
Қысымға қарсы ұсақталған бу турбинасын орнату.
ППР-600 бөлінетін газдарының жылу энергиясын кәдеге жарату.
Турбодетандерден кейін "қалдық" газдардың жылу энергиясын кәдеге жарату.
Өнімділікті арттыру кезінде ауа компрессорын реконструкциялау (ағын бөлігін жаңғырту).
МЭА (бұдан әрі ‒моноэтаноламин) - ерітіндіні МДЭА (метилдиэтаноламин) негізіндегі абсорбентпен алмастыру.
Аммиак өндірісінің үрлеу және танк газдарынан сутегін бөлу қондырғысы.
4
Түсті металлургия
Рудаларды радиометриялық сұрыптау технологиялары
Сульфидті рудаларды қайта өңдеу кезіндегі автогенді процестер технологиясы:
сұйық ваннада балқыту;
өлшенген балқыту;
оттекті-алауды балқыту;
оттекті-өлшенген циклонды-электротермиялық балқыту.
"Қайнаған қабат" пештеріндегі технологиялар.
Қайталама түсті металдарды пайдалану технологиялары.
Ауыр орталарда полиметалл оудаларын алдын ала байыту технологиясы.
Циклдік-ағындық технологияны қолдана отырып руданы өндіру.

5 320
61 085
Таблица 4.5. Технологии реализации резервов повышения энергетической эффективности в отраслях промышленности РК [39]
№ п/п
Отрасли (подотрасли, производства)
Организационные меры, информационные технологии, автоматизация
Термодинамические и энерготехнологические приемы
Модернизация технологии
Использование отходов
1
2
3
4
5
1
Черная металлургия
Внедрение систем автоматизации на печах с горячим дутьем.
Автоматизированные системы контроля и управления технологическими процессами, мониторинга, целеполагания.
Внедрение системы экологического и энергетического менеджмента.
Технологии, направленные на снижение выбросов (отбойные перегородки в башне тушение кокса, сухое тушение кокса.
Технология предварительного нагрева вторичного воздуха с повышением объемов использования кислорода.
Предварительный нагрев сталеразливочных ковшей.
Технологии утилизации вторичной теплоэнергии, доменного газа.
Применение рекуперативных горелок.
Горячая загрузка и теплоизоляция печей для горячей прокатки.
Сокращение выбросов недожога коксовой печи.
Сбор, очистка и буферизация кислородно-конвертерного газа для последующего использования в качестве топлива.
Оптимизация использования технологического газа.
Модернизация вентиляторов подачи воздуха на горение в воздухоподогреватели доменных печей.
Внедрение станции управления вентиляторами прямолинейного охладителя агломерационных машин.
Замена осушителей сжатого воздуха на осушители с вакуумной регенерацией.
Замена вентиляторов горна агломерационных машин.
2
Нефте-
перерабатывающая
Внедрение автоматизированной системы мониторинга.
Внедрение и поддержание системы экологического менеджмента (далее ‒ СЭМ), соответствующей требованиям СТ РК ISO 14001-2016 (001).
Внедрение и поддержание системы энергетического менеджмента (СЭнМ), соответствующей требованиям СТ РК ISO 50001-2019 (002).
Системы управления и контроля за эксплуатацией резервуаров, обнаружения утечек и переливов.
Системы улавливания сбросов газовых сред от предохранительных клапанов и направление их в факельные системы или в систему утилизации для выработки вторичной энергии.
Использование блоков осушки ВСГ и сырья процессов изомеризации и гидрогенизацион-ных процессов с периодическим переключением на регенерацию.
Замкнутая арретирующая система продувки для сброса давления с коксового барабана на установках коксования.
Повторное использование воды для обессоливания с целью снижения гидравлической нагрузки на установках для очистки воды НПЗ и уменьшения объемов потребляемой воды.
Рекуперация коксового газа отдувки и использование его в качестве топливного газа НПЗ.
Использование блоков осушки ВСГ и сырья процессов изомеризации и гидрогенизационных процессов с периодическим переключением на регенерацию
Системы улавливания сбросов газовых сред от предохранительных клапанов и направлением их в факельные системы или в систему утилизации для выработки вторичной энергии
Использование в качестве топлива природного газа, очистка топливного газа НПЗ (например, на установке удаления кислых газов для удаления H2S), использование газа вместо жидкого топлива.
3
Химическая промышленность
Внедрение автоматического учета
Внедрение частотных регуляторов (дробилки, мешалки, вентиляторы, барабаны, конвейеры).
Использование современных топочно-горелочных устройств с современной системой КИПиА, обеспечивающих постоянный температурный контроль полноты сжигания топлива.
Установка турбины мятого пара с противодавлением.
Утилизация теплоэнергии уходящих газов ППР-600.
Утилизация теплоэнергии "хвостовых" газов после турбодетандера.
Реконструкция компрессора воздуха при увеличении производительности (модернизация проточной части).
Замена МЭА (далее ‒моноэтаноламин) - раствора абсорбентом на основе МДЭА (метилдиэтаноламин).
Установка выделения водорода из продувочных и танковых газов производства аммиака.
4
Цветная металлургия
Технологии радиометрической сортировки руд.
Технологии автогенных процессов при переработке сульфидных руд:
плавка в жидкой ванне;
взвешенная плавка;
кислородно-факельная плавка;
кислородно-взвешенная циклонно-электротермическая плавка.
Технологии в печах "кипящего слоя"
Технологии использования вторичных цветных металлов.
Технология предварительного обогащения полиметаллических руд в тяжелых средах.
Добыча руды с применением циклично-поточной технологии.

4.6-кесте. Энергия үнемдеу резервтерін іске асырудың негізгі бағыттары және олардың ҚР нәтижелілігі [39]
Р/с №
Салалар
Шаралар және ықтимал резервтер
Нәтижелер
1
2
3
4
1
Қара металлургия
Аудит қорытындысы негізінде әзірленген іс-шаралар қара металлургияда энергия үнемдеуге және отынды пайдаланатын агрегаттар мен отынмен жабдықтау жүйелерінің энергетикалық тиімділігін арттыруға, электрмен жабдықтау жүйесі жұмысының тиімділігін арттыруға бағытталған.
Болжамды іс-шараларды енгізу мынадай параметрлер бойынша әсерлер алуға мүмкіндік береді:
азот оксидтерінің шығарындыларын азайту (NOX);
тозаңның, қатты бөлшектердің ұйымдастырылмаған шығарындыларын азайту;
энергия ағындарын оңтайландыру арқылы бастапқы энергияны тұтынуды азайту;
отын шығындарын азайту;
кокс газындағы күкірт мөлшерінің төмендеуі.
2
Мұнайды қайта өңдеу
Бүгінгі таңда мұнай өңдейтін ірі компаниялардың жабдықтарын жаңғырту және өндірісін реконструкциялау жүріп жатыр.
мұнай өңдеу зауытының жобалық қуатын жылына 5,25-тен 6 млн. тоннаға дейін арттыру, сондай-ақ қазақстандық нарықтың қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін ашық түсті мұнай өнімдерін өндіруді ұлғайту;
мұнай өңдеу тереңдігін арттыру;
Кеден одағының техникалық регламентінің талаптарына сәйкес К-4, К-5 экологиялық кластағы мотор отындарын шығару сапасын жақсарту;
өндірістің экологиялық қауіпсіздігінің сапасын арттыру.
Ең үздік қолжетімді технологияларды Ендірудің жоспарлы әсері:
азот оксидтерінің атмосфераға эмиссияларын төмендету (NOx);
SO2 шығарындыларын азайту (31%-ға);
су ресурстарын ұтымды пайдалану;
отын шығынын төмендету (6%-ға);
ағынды сулардың ластануын төмендету (шамамен 40 %);
атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларын төмендету (20%)
қондырғының металл сыйымдылығын, материалдарды, реагенттерді, энергия ресурстарын және пайдалану шығындарын азайту.
каталитикалық риформинг қондырғыларынан атмосфераға полихлорланған дибензо-пара-диоксиндер (бұдан әрі ‒ ПХДД) мен полихлорланған дибензофурандар шығарындыларын азайту (бұдан әрі-ПХДФ)
3
Химия өнеркәсібі
Химия өнеркәсібі кәсіпорындарының айрықша ерекшелігі, пайдаланылатын энергия ресурстарының көп мөлшері жылу энергиясына өз қажеттіліктерінің 50%-на дейін жабуға мүмкіндік береді. Бұл проблеманы шешу үшін өндірістің неғұрлым жоғары экономикалық тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында энергетикалық және жылу-энергетикалық жүйелерді органикалық байланыстыратын құрамдастырылған энергия-технологиялық жүйелерді әзірлеу және іске асыру қажет.
ЕҚТ енгізуден күтілетін әсерлер:
энергия тиімділігін арттыру, ресурстарды тұтынуды оңтайландыру және қысқарту.
4
Энергетика
Қазақстанның көптеген станцияларында отынның негізгі түрі көмір болып табылады. Қазақстанда қоректік сорғылардың электр жетегін бу турбинасына ауыстыру бойынша жаңғырту тек бір станцияда жүргізілді.

Таблица 4.6. Основные направления реализации резервов энергосбережения и их результативность РК [39]
№ п/п
Отрасли
Меры и возможные резервы
Результаты
1
2
3
4
1
Черная металлургия
Разработанные на основании итогов аудита мероприятия направлены в черной металлургии на энергосбережение и повышение энергетической эффективности топливо-использующих агрегатов и системы топливоснабжения, на повышение эффективности работы системы электроснабжения.
Внедрение предполагаемых мероприятий позволят получить эффекты по следующим параметрам:
снижение выбросов оксидов азота (NOX);
снижение неорганизованных выбросов пыли, твердых частиц;
снижение потребления первичной энергии за счет оптимизации потоков энергии;
уменьшение затрат на топливо;
снижение содержание серы в коксовом газе.
2
Переработка нефти
На сегодняшний день идет модернизация оборудования и реконструкция производства крупнейших компаний переработки нефти.
наращивание проектной мощности завода по переработке нефти с 5,25 до 6 млн тонн в год, а также увеличение производства светлых нефтепродуктов для обеспечения потребностей казахстанского рынка;
увеличение глубины переработки нефти;
улучшение качества выпуска моторных топлив экологических классов К-4, К-5 согласно требованиям Технического регламента Таможенного союза;
повышение качества экологической безопасности производства.
Планируемый эффект от внедрения наилучших доступных технологий:
снижения эмиссий в атмосферу оксидов азота (NOx);
снижение выбросов SO2 (на 31 %);
рациональное использование водных ресурсов;
снижение расхода топлива (на 6 %);
снижение загрязнения сточных вод (порядка на 40 %);
снижение выбросов загрязняющих веществ в атмосферу (20 %)
сокращение металлоемкости установки, расхода материалов,
реагентов, энергоресурсов и эксплуатационных расходы.
снижение выбросов полихлорированных дибензо-пара-диоксинов
(далее ‒ ПХДД) и полихлорированных дибензофуранов (далее –
ПХДФ) в атмосферу от установок каталитического риформинга.
3
Химическая промышленность
Отличительной особенностью предприятий химической промышленности является то, что большое количество используемых энергоресурсов позволяет покрыть до 50 % собственных нужд в теплоэнергии. Для решения данной проблемы необходима разработка и реализация комбинированных энерготехнологических систем, органически связывающих энергетическую и теплоэнергетическую системы с целью обеспечения наиболее высокой экономической эффективности производства.
Ожидаемые эффекты от внедрения НДТ:
повышение энергоэффективности, оптимизацию и сокращение ресурсопотребления.
4
Энергетика
У большинства станций Казахстана основным видом топлива является уголь. В Казахстане модернизация по замене электропривода питательных насосов на паротурбинный проводилась только на одной станции.

ЕҚТ іс-шарасы қоршаған ортаға зиянды әсерді азайту және отынды үнемдеу арқылы экологиялық және энергетикалық тиімділікті арттыруға бағытталған. Конденсациялық блоктарды регенерациялау схемаларын оңтайландыруды пайдалану кезінде жер бетіндегі жылытқыштарды араластыру үлгісіндегі төмен қысымды жылытқыштарға ауыстыру есебінен үнемдеу шамамен 6,7 мың т көмірге, ақшалай мәнде бір блокқа 27 млн. теңгеге жетуі мүмкін. Қоректік сорғылардың электр жетегін бу турбинасына ауыстыру кезінде түсім 800-1440 млн.теңгеге артуы мүмкін. Суды дайындау үшін буландырғыш қондырғыны пайдалану 3 млрд.теңгеге жуық экономикалық нәтиже береді. "Мыжылған бу" турбиналарын орнату кезінде отынды шамамен 140 мың шот немесе 770 млн. теңге үнемдеуге қол жеткізуге болады.
4.2. Энергия тиімділігін арттыру жөніндегі басқарушылық шешімдер
4.2.1. Технологиялық процестерді тиімді бақылау
Энергияның нәтижелілігін жақсарту маңызды энергия тұтынушылар тізіміне кіретін жабдықтың жұмысын тұрақты бақылауды қамтиды. Операциялық бақылау энергияны едәуір тұтынумен байланысты жабдықтар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті айқындау мен жоспарлауды білдіреді. Бұл үшін мұндай жабдыққа қатысты оны тиімді пайдалану (операциялық параметрлер) және жұмыс жағдайында ұстау өлшемшарттары айқындалады, ал олардың болмауы немесе сақталмауы энергия ысырабына және жоспарланған энергия нәтижелілігінен ауытқуға әкеп соғуы мүмкін.
Технологиялық процестерді тиімді бақылау мыналарды қамтиды:
дайындық операцияларын, іске қосуды, штаттық пайдалануды, тоқтатуды, сондай-ақ штаттан тыс жағдайларда жұмысты қоса алғанда, барлық кезеңдерде және барлық режимдерде технологиялық процестерді бақылау;
энергия тиімділігі саласында нәтижеліліктің негізгі көрсеткіштерін, сондай-ақ осы параметрлерді өлшеуге және бақылауға мүмкіндік беретін әдістерді анықтау (мысалы, массалық шығыс, қысым, температура, құрам және саны);
болашақта осындай ахуалдардың қайталануын болдырмау үшін олардың терең себептерін анықтау және кейіннен жою мақсатында штаттан тыс ахуалдар мен жағдайларды құжаттандыру және талдау (бұған "айыптау" сипаты жоқ кәсіпорындағы өндірістік мәдениет ықпал етуі мүмкін, бұл жағдайда штаттан тыс ахуалдың себептерін анықтау нақты кінәлілерді "тағайындаудан" гөрі маңызды болып табылады).
Әдіс технологиялық процесс параметрлерінің тізбесі мен шамасын, сондай-ақ маңызды энергия тұтынушыларға жататын құрылыстарға, жүйелер мен жабдықтарға қатысты операциялық бақылау рәсімдерін сәйкестендіруден және тиісті бақылауды қамтамасыз етуден тұрады.
Әдетте, жабдықтың операциялық параметрлерінің тізбесі мен сыни мәндері тиісті технологиялық карталарда анықталған. Алайда практика энергия тұтынуды төмендету міндеті режимдік карталардың сақталуын бақылауды күшейтуге әкелетінін көрсетеді және көбінесе олар қадағаланатын көрсеткіштер тізбесі бойынша да, сондай-ақ технологиялық процесс пен өнім сапасына нұқсан келтірмей энергия тұтынуды азайту үшін олардың шекті жол берілетін мәндері бойынша да қайта қарауды талап етеді және энергия тұтынуды азайту үшін технологиялық параметрлерді түзету.
Бақылау қызметінің тағы бір бағыты – ғимараттарды, процестерді, жүйелер мен жабдықтарды жұмыс жағдайында ұстау, бұл техникалық қызмет көрсету рәсімдері мен жоспарларын нақты қалыптастыруды, қазіргі уақытта қолданыстағы техникалық қызмет көрсету рәсімдерін түгендеуді және жабдықты тексеруді, персоналды тиісінше оқытуды талап етеді.
Энергия тиімділігінің төмендеуінің ықтимал себептерін және жоспарлы техникалық қызмет көрсету нәтижелері, жабдықтың штаттан тыс жұмыс істеуінің істен шығуы мен оқиғалары жөніндегі ақпарат негізінде оны арттыру мүмкіндіктерін, сондай-ақ техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау мен жүзеге асыру үшін жауапкершілікті нақты бөлуді анықтау қажет. Мысалы, судағы қаттылық тұздары мен коррозия өнімдерінің жоғары мөлшерінен туындаған шөгінділердің салдарынан жылу алмастырғыш қондырғылардың жобалық жұмыс режимін бұзу жиі кездесетін мәселе болып табылады. Бұл ретте жылу беру коэффициенті төмендейді, яғни есептелген жылу жүктемесі жылу желісінің суын тұтынудың жоғарылауымен ғана қамтамасыз етіледі. Жылу жеткізгішінің артық шығының айналымы жылу шығынын арттырады. Бұл технологиялық аппараттардың кез келген басқа жылу беру беттеріне де қатысты. Сондықтан ластанған беттерді үнемі тазалап отыру қажет. Беттерден шөгінділерді уақтылы алып тастау құбыр жүйелері үшін де маңызды.
Технологиялық процестерді тиімді бақылауды жүзеге асыру өнімнің сапасын қамтамасыз ету тұрғысынан да маңызды. Өнімді ақауға немесе жетілдіруге жіберу оны өндіруге жұмсалған энергияның өнімсіз шығынына (сондай-ақ шикізат, еңбек ресурстары, өндірістік қуаттар және өзге де ресурстар шығынына) баламалы. Көбінесе ақауы бар өнімді қайта өңдеу бастапқы өндіріске қарағанда көп энергияны (және басқа ресурстарды) талап етеді. Өндірістік процестерді тиімді бақылау белгіленген ерекшеліктерге немесе тұтынушылардың талаптарына сәйкес келетін өнімдердің өнімділігін арттыруға және өндірістік емес энергия шығынын азайтуға мүмкіндік береді. Әдетте, I санаттағы объектілер өндірістік қызметтің айтарлықтай ауқымымен және/немесе өнім шығару көлемімен ерекшеленеді. Бұл өнімдер кейіннен пайдалану үшін белгіленген сипаттамаларға сәйкес келуі тиіс. Осы сәйкестікті қамтамасыз ету мақсатында кәсіпорындарда сапаны қамтамасыз ету жүйелері енгізілуде.

Мероприятие НДТ направлены на повышение экологической и энергетической эффективности путем снижения вредного воздействия на окружающую среду и экономии топлива. При использовании оптимизации схем регенерации конденсационных блоков, за счет замены поверхностных подогревателей на подогреватели низкого давления смешивающего типа экономия может достигать порядка 6,7 тыс. т угля, в денежном выражении 27 млн тенге на один блок. При замене электропривода питательных насосов на паротурбинный выручка может повыситься на 800‒1440 млн тенге. Использование испарительной установки для подготовки воды даст экономический эффект порядка 3 млрд тенге. При установке турбин "мятого пара" можно добиться экономии топлива порядка 140 тыс.тут или 770 млнтенге.
4.2. Управленческие решения по повышению энергоэффективности
4.2.1. Эффективный контроль технологических процессов
Улучшение энергетической результативности предполагает постоянный контроль за работой оборудования, входящего в список значимых энергопотребителей. Операционный контроль представляет собой определение и планирование деятельности по техническому обслуживанию оборудования и установок, связанных со значительным потреблением энергии. Для этого в отношении такого оборудования определяются критерии его эффективной эксплуатации (операционные параметры) и поддержания в рабочем состоянии, в то время как их отсутствие или несоблюдение может привести к потерям энергии и отклонениям от планируемой энергорезультативности.
Эффективный контроль технологических процессов подразумевает:
контроль технологических процессов на всех этапах и во всех режимах, включая подготовительные операции, запуск, штатную эксплуатацию, остановку, а также работу в нештатных условиях;
выявление ключевых показателей результативности в сфере энергоэффективности, а также методов, позволяющих измерять и контролировать эти параметры (например, массовый расход, давление, температура, состав и количество);
документирование и анализ нештатных ситуаций и условий с целью выявления и последующего устранения их глубинных причин для предотвращения повторения подобных ситуаций в будущем (этому может способствовать производственная культура на предприятии, не носящая "обвинительного" характера, в условиях которой выявление причин нештатной ситуации является более важным, чем "назначение" конкретных виновников).
Метод состоит в идентификации перечня и величины параметров технологического процесса, а также процедур операционного контроля в отношении сооружений, систем и оборудования, относящихся к значимым энергопотребителям, и обеспечению соответствующего контроля.
Как правило, перечень и критические значения операционных параметров оборудования определены в соответствующих технологических картах. Однако практика показывает, что задача снижения энергопотребления приведет к усилению контроля соблюдения режимных карт и зачастую они требуют пересмотра как по перечню отслеживаемых показателей, так и по их предельно-допустимым значениям для того, чтобы уменьшить энергопотребление без ущерба для технологического процесса и качества продукции и корректировка технологических параметров для уменьшения энергопотребления.
Другое направление деятельности по контролю – поддержание зданий, процессов, систем и оборудования в рабочем состоянии, что требует четкого формирования процедур и планов технического обслуживания, инвентаризации действующих в настоящее время процедур по техническому обслуживанию и инспекции оборудования, соответствующего обучения персонала.
Необходимо выявлять возможные причины снижения энергоэффективности и возможности ее повышения на основе результатов планового технического обслуживания, информации по отказам и случаям нештатного функционирования оборудования, а также четкое распределение ответственности за планирование и осуществление технического обслуживания. Например, распространенной проблемой является нарушение расчетного режима работы теплообменного оборудования из-за отложений, вызванное высоким содержанием в воде солей жесткости и продуктов коррозии. При этом снижается коэффициент теплопередачи, а значит, расчетная тепловая нагрузка обеспечивается только при повышенном расходе греющей сетевой воды. Циркуляция увеличенного расхода теплоносителя вызывает рост тепловых потерь. То же относится и к любым другим теплопередающим поверхностям технологических аппаратов. Поэтому необходимо регулярно проводить чистку загрязненных поверхностей. Своевременное удаление отложений с поверхностей важно и для систем трубопроводов.
Осуществление эффективного контроля за технологическими процессами важно и с точки зрения обеспечения качества продукции. Отправка продукции в брак или на доработку эквивалентна непроизводительному расходу энергии, затраченной на ее производство (а также расходу сырья, трудовых ресурсов, производственных мощностей и прочих ресурсов). Нередко доработка бракованной продукции требует большего количества энергии (и других ресурсов), чем ее первоначальное производство. Эффективный контроль производственных процессов позволяет увеличить выход продукции, отвечающей установленным спецификациям или требованиям потребителей, и снизить непроизводительные энергозатраты. Как правило, объекты I категории отличаются значительными масштабами производственной деятельности и/или объемами выпуска продукции. Эта продукция должна отвечать установленным спецификациям для последующего использования. С целью обеспечения этого соответствия на предприятиях внедряются системы обеспечения качества.

Тиімді бақылаудың барлық элементтері жалпы менеджмент жүйесінің бөлігі болып табылады. Энергия тиімділігін қамтамасыз етудің негізгі элементі тиісті менеджмент жүйесін құруға бағытталған тәсілдер болып табылады. Мұндай жүйелерді әзірлеу және енгізу қағидаттары 4.2.3-тарауда келтірілген энергия менеджменті жүйелерін енгізу мысалында суреттелген.
Ұсынылатын техникалар (құралдар):
4.2.1.1. Технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелері
Сипаттамасы
Негізгі және қосалқы процестер үшін пайдаланылатын технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелері (бұдан әрі ‒ ТП АБЖ) қондырғының энергия тиімділігін басқаруда маңызды рөл атқарады. ТП АБЖ мониторингтің жалпы жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.
Өндірістік кәсіпорынды автоматтандыру құрамына датчиктер, контроллерлер, компьютерлер кіретін автоматтандырылған жүйені әзірлеу мен енгізуді, сондай-ақ деректерді өңдеуді ұйымдастыруды білдіреді. Өндірістік процестерді автоматтандыру өнім сапасы мен өндірістік қауіпсіздік деңгейін арттырып қана қоймай, сондай-ақ энергия тиімділігін қоса алғанда, өндірістік процестің жалпы тиімділігін жақсартуға мүмкіндік беретіні кеңінен танылған.
Қазіргі заманғы ТП АБЖ-да осы мақсаттар үшін, соның ішінде:
реттеудің дәстүрлі және өте күрделі әдістерін;
процестерді оңтайландыру және жоспарлау, сондай-ақ олардың нәтижелілігін басқару әдістерін қоса алғанда, бірқатар тәсілдер қолданылады
Техникалық сипаттамасы
ТП АБЖ-ның орталық элементі өнеркәсіптік өндіріс жағдайында сенімді пайдалануға арналған шағын компьютерден тұратын бағдарламаланатын логикалық контроллер (бұдан әрі - БЛК) болып табылады. БЛК-ден басқа, жүйенің элементтері әртүрлі датчиктер, атқарушы құрылғылар, сондай-ақ диспетчерлік бақылау мен деректерді жинаудың орталықтандырылған жүйесі (SCADA-жүйе деп аталады) болып табылады.
Барлық осы компоненттер бір-біріне және өндірістік жабдыққа қосылған, бұл оның барлық функцияларын жоғары дәлдікпен басқаруға мүмкіндік береді.
БЛК сандық және аналогты датчиктер мен қосқыштардан кіріс деректерін алады, оған енгізілген бағдарлама негізінде есептеулер жүргізеді және есептеу нәтижелерін қолдана отырып, әртүрлі атқарушы құрылғыларды – клапандарды, релелерді, сервоқозғалтқыштарды және т.б. басқарады, оларға шығыс деректерін береді. Басқару миллисекунд уақыт шкаласында жүзеге асырылады.
БЛК оператормен операторлар жүзеге асыратын басқару панельдері арқылы, сондай-ақ өндірісте орнатылған SCADA жүйелерімен ақпарат алмасуға қабілетті. Кәсіпорынның бизнес-деңгейімен (корпоративтік ақпараттық жүйелер, қаржылық есеп және жоспарлау) деректер алмасу, әдетте, бөлек SCADA пакетін қажет етеді.
Реттеу әдістері
Реттеудің дәстүрлі әдістеріне, атап айтқанда:
пропорционалды-интегралдық-дифференциалды (бұдан әрі - ПИД) реттеу;
кешіктірілген өтемақы;
каскадты реттеу жатады.
Реттеудің өте күрделі әдістеріне, атап айтқанда:
модельдерге негізделген алдын ала реттеу;
адаптивті реттеу;
анық емес реттеу жатады.
Деректерді өңдеу
Технологиялық процестің жай-күйі туралы деректер датчиктер мен бақылау-өлшеу аспаптарын, атқарушы құрылғыларды, мысалы, клапандарды, сондай-ақ бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді, SCADA-жүйелерін және таратылған басқару жүйелерін қамтитын интеграцияланған жүйемен жиналады және өңделеді. Барлық осы жүйелер басқа есептеу жүйелерін, сондай-ақ операторлар мен инженерлерді қажетті ақпаратпен уақтылы қамтамасыз ете алады.
Диспетчерлік бақылау және деректерді жинау жүйелері (бұдан әрі - SCADA) ТП АБЖ жобалаушы инженерге жүйе деректерін жинауды және мұрағаттауды ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Сонымен қатар, SCADA-жүйелері статистикалық бақылау сияқты өте күрделі басқару әдістерін қолдануға мүмкіндік береді.
SCADA-жүйесі ТП АБЖ-ның ажырамас бөлігі болып табылады, бұл пайдаланушыға технологиялық процестің параметрлерін нақты уақытта бақылауға мүмкіндік береді. Сонымен қатар, SCADA жүйесі қашықтағы пайдаланушыға тікелей өндірістік үй-жайларда орналасқан оператор сияқты процесс туралы ақпаратқа қол жеткізу деңгейін қамтамасыз ететіндей етіп жобалануы мүмкін.
Техникалық қызмет көрсету: датчиктерді тазарту
Өлшеу дәлдігінің маңыздылығын және ТП АБЖ-да қолданылатын датчиктердің жай- күйін асыра бағалау мүмкін емес. Терморезисторлар, кондуктометрлер, рН немесе деңгей датчиктері, шығын өлшегіштер, сондай-ақ таймерлер мен авариялық дабыл құрылғыларын қоса алғанда, бақылау-өлшеу аспаптары мен датчиктердің көптеген түрлері бар. Бұл аспаптардың көпшілігі сұйықтықтармен немесе газдармен үнемі байланыста болады. Осы құрылғылардың барлығының сенімді және нақты жұмыс істеуі мерзімді тазалауды талап етеді, оны техникалық қызмет көрсету кестесіне сәйкес қолмен немесе "орнында тазалау" автоматтандырылған жүйелерінің (бұдан әрі ‒ CIP) көмегімен орындауға болады.
Автоматтандырылған басқару жүйесі датчиктерді әртүрлі кезеңділікпен жуу, сондай-ақ пайдаланылатын тазалау ерітінділерін регенерациялау мүмкіндігін толық қамтамасыз етуі тиіс. Жүйе тазалағыш ерітінділердің температурасын, шығынын, құрамы мен концентрациясын реттеу мүмкіндігін де қамтамасыз етуі тиіс.
Датчиктерді тазартудың автоматтандырылған жүйесі, әдетте, БЛК-ге негізделген және бір немесе бірнеше басқару панельдері бар. Тазартуды басқару жүйесінің маңызды рөлі CIP жүйелері үшін жабдықтың қызмет ету мерзімінің қысқаруына әкелетін күрделі мәселе - гидравликалық соққыны шектеу болып табылады.
Клапандарды және өндірістік жабдықта пайдаланылатын әртүрлі тығыздағыштарды тазарту үшін импульстардың қатаң белгіленген реттілігі қажет.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия тұтынуды, сондай-ақ қоршаған ортаға әсерін азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Датчиктерді тазарту үшін химиялық заттарды аз мөлшерде пайдалану.
Датчиктердің болуына байланысты құбырлардағы қысым жоғалуы мүмкін.

Все эти элементы эффективного контроля являются частями общей системы менеджмента. Ключевым элементом обеспечения энергоэффективности являются подходы, направленные на создание соответствующей системы менеджмента. Принципы разработки и внедрения таких систем проиллюстрированы на примере внедрения систем энергоменеджмента, приведенного в главе 4.2.3.
Предлагаемые техники (инструменты) ниже.
4.2.1.1. Автоматизированные системы управления технологическими процессами
Описание
Автоматизированные системы управления технологическими процессами (далее ‒ АСУ ТП), используемые как для основных, так и для вспомогательных процессов, играют важную роль в управлении энергоэффективностью установки. АСУ ТП является составной частью общей системы мониторинга.
Автоматизация производственного предприятия подразумевает разработку и внедрение автоматизированной системы, в состав которой входят датчики, контроллеры, компьютеры, а также организацию обработки данных. Широко признано, что автоматизация производственных процессов позволяет не только повысить качество продукции и уровень производственной безопасности, но и улучшить общую эффективность производственного процесса, включая энергоэффективность.
В современных АСУ ТП для этих целей используется ряд подходов, включая:
традиционные и более сложные методы регулирования;
методы оптимизации и планирования процессов, а также управления их результативностью.
Техническое описание
Центральным элементом АСУ ТП является программируемый логический контроллер (далее ‒ ПЛК), представляющий собой небольшой компьютер, предназначенный для надежной эксплуатации в условиях промышленного производства. Помимо ПЛК, элементами системы являются разнообразные датчики, исполнительные устройства, а также централизованная система диспетчерского контроля и сбора данных (т.н. SCADA-система).
Все эти компоненты соединяются друг с другом и с производственным оборудованием, что позволяет управлять всеми функциями последнего с высокой степенью точности.
ПЛК получает входные данные с цифровых и аналоговых датчиков и переключателей, производит вычисления на основе заложенной в него программы и, используя результаты вычислений, управляет различными исполнительными устройствами – клапанами, реле, серводвигателями и т.п., подавая на них выходные данные. Управление осуществляется во временном масштабе миллисекунд.
ПЛК способен обмениваться информацией с оператором через панели управления, осуществляемого операторами, а также с SCADA-системами, установленными на производстве. Обмен данными с бизнес-уровнем предприятия (корпоративные информационные системы, финансовый учет и планирование), как правило, требует отдельного SCADA-пакета.
Методы регулирования
К традиционным методам регулирования относятся, в частности:
пропорционально-интегрально-дифференциальное (далее ‒ ПИД) регулирование;
компенсация запаздывания;
каскадное регулирование.
К более сложным методам регулирования относятся, в частности:
упреждающее регулирование, основанное на моделях;
адаптивное регулирование;
нечеткое регулирование.
Обработка данных
Данные о состоянии технологического процесса собираются и обрабатываются интегрированной системой, включающей датчики и контрольно-измерительные приборы, исполнительные устройства, например, клапаны, а также программируемые логические контроллеры, SCADA-системы и распределенные системы управления. Все эти системы в совокупности способны своевременно обеспечивать необходимой информацией другие вычислительные системы, а также операторов и инженеров.
Системы диспетчерского контроля и сбора данных (далее ‒ SCADA) позволяют инженеру, проектирующему АСУ ТП, организовать сбор и архивирование данных системы. Кроме того, SCADA-системы позволяют использовать более сложные методы управления, например, статистический контроль.
SCADA-система является неотъемлемой частью АСУ ТП, позволяя пользователю отслеживать параметры технологического процесса в реальном времени. Кроме того, SCADA-система может быть спроектирована таким образом, чтобы обеспечить удаленному пользователю тот же уровень доступа к информации о процессе, что и оператору, находящемуся непосредственно в производственных помещениях.
Техническое обслуживание: очистка датчиков
Невозможно переоценить важность точности измерений и, как следствие, состояния датчиков, используемых в АСУ ТП. Существует множество разновидностей контрольно-измерительных приборов и датчиков, включая терморезисторы, кондуктометры, датчики pH или уровня, расходомеры, а также таймеры и устройства аварийной сигнализации. Многие из этих приборов находятся в постоянном контакте с жидкостями или газами. Надежная и точная работа всех этих устройств требует периодической очистки, которая может выполняться вручную, согласно графику техобслуживания, или при помощи автоматизированных систем "очистки на месте" (далее ‒ CIP).
Полностью автоматизированная система управления должна обеспечивать возможность промывки датчиков с различной периодичностью, а также регенерации используемых чистящих растворов. Система должна также обеспечивать возможность регулировки температуры, расхода, состава и концентрации чистящих растворов.
Автоматизированная система очистки датчиков, как правило, основана на ПЛК и имеет одну или несколько панелей управления. Важная роль системы управления очисткой состоит в ограничении гидравлического удара – серьезной проблемы для систем CIP, приводящей к сокращению срока службы оборудования.
Для очистки клапанов и различных видов уплотнений, используемых в производственном оборудовании, необходима строго определенная последовательность импульсов.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение энергопотреблении, а также воздействия на окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта
Кросс-медиа эффекты
Использование химических веществ в небольших количествах для очистки датчиков.
Возможная потеря давления в трубопроводах, вызванная наличием датчиков.

673
620
7.2
Дәстүрлі Пито түтіктері
161
67
7.3
Пито түтіктерінің жаңа буыны
13
5
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Технологиялық процестерді басқару жүйелері I санаттағы кез келген қондырғылар контексінде қолданылады. Олар таймерлерге, температура сенсорларына және материалдарды беру жүйелеріне негізделген қарапайым жүйелерден (мысалы, қарқынды мал шаруашылығының шағын кәсіпорындарында), мысалы, тамақ, химия, тау-кен немесе целлюлоза-қағаз өнеркәсібінде қолданылатын күрделі жүйелерге дейін өзгеруі мүмкін.
Жоспарлау
Өндірісті автоматтандыру жүйесін жобалау барысында бірқатар факторларды ескеру қажет. Сонымен, нақты процесті бастапқы талдау процестің тиімділігіне қатысты шектеулерді, сондай-ақ жақсы нәтиже бере алатын балама тәсілдерді анықтай алады.
Сонымен қатар, өнімнің сапасы, нормативтік талаптар және өндірістік қауіпсіздік тұрғысынан жүйенің қажетті жұмыс режимдерін анықтау қажет. Басқару жүйесі сенімді және пайдаланушыға ыңғайлы, яғни пайдалануда және қызмет көрсетуді жеңіл болуы тиіс.
Автоматтандырылған басқару жүйесін жобалау кезінде деректерді өңдеу және оларды басқару мәселелерін назарға алу қажет. ТП АБЖ өндірістік шығындарға қойылатын талаптарды ескере отырып, технологиялық процестің барынша тиімділігіне қол жеткізу үшін дәлдік, қойылған ерекшеліктерге сәйкестік және икемділік арасындағы теңгерімді қамтамасыз етуі тиіс.
Жүйеде көзделген технологиялық процестің барабар ерекшеліктері өндірістік желінің іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. Рұқсат етілген жағдайлардың негізсіз тар немесе кең ауқымын сөзсіз белгілеу өндірістік шығындардың өсуіне және/немесе өндірістік процесде кідірістерге әкеледі. Процестің өнімділігі мен тиімділігін оңтайландыру үшін:
технологиялық процестің әрбір кезеңінің қойылатын ерекшеліктері толық және дәл болуы тиіс, бұл ретте жол берілетін жағдайлардың шынайы диапазонын айқындауға ерекше назар аударылуы тиіс;
басқару жүйесін жобалауға жауапты инженер автоматтандырылған процеспен жақсы таныс және жабдық өндірушісімен кеңесу мүмкіндігіне ие болуы керек;
жүйенің мүмкіндіктері мен автоматтандырудың нақты қажеттіліктері арасындағы оңтайлы байланыс табылуы тиіс, яғни күрделі басқару жүйесі қажет пе, әлде қарапайым шешім қабылдауға бола ма деген шешім қабылдануы керек.
Экономика
Энергияны тұтынумен байланысты шығындарды азайту.
Автоматтандыру – басқару жүйесін технологиялық жүйеге интеграциялау сенімді және тұрақты өнімділікті қамтамасыз ете отырып, күрделі жабдықты пайдалану шығындарын едәуір төмендетуге мүмкіндік береді.
Практика көрсеткендей, ТП АБЖ-ны енгізу айтарлықтай экономикалық тиімділікті қамтамасыз ете алады. Көбінесе инвестициялардың өтелу мерзімі бір жыл немесе одан аз уақытты құрайды, әсіресе кәсіпорында қазіргі заманғы басқару және мониторинг инфрақұрылымы болған жағдайда, мысалы, таратылған басқару жүйесі немесе диспетчерлік бақылау және деректерді жинау жүйесі (SCADA). Кейбір жағдайларда өтелу мерзімі бірнеше ай немесе тіпті апта болды.
Ендірудің қозғаушы күші
Өнімділік пен өндірістік қауіпсіздік деңгейін жақсарту, техникалық қызмет көрсету қажеттілігін азайту, технологиялық жабдықтың қызмет ету мерзімін ұлғайту, өнімнің жоғары және тұрақты сапасы, жұмыс күшінің қажеттілігін азайту.
Бірқатар жағдайларда көрсетілген өндірістік шығындарды азайту және инвестициялардың тез өтелімділігі (жоғарыда көрсетілгендей) басқа кәсіпорындарда осындай жүйелерді енгізуге елеулі ынталандыру болды.

673
620
7.2
Традиционные трубки Пито
161
67
7.3
Трубки Пито нового поколения
13
5
Технические соображения, касающиеся применимости
Системы управления технологическими процессами применимы в контексте любых установок I категории. Они могут варьироваться от простых систем, основанных на таймерах, датчиках температуры и системах подачи материалов (например, на небольших предприятиях интенсивного животноводства) до сложных систем, применяемых, например, на предприятиях пищевой, химической, горнодобывающей или целлюлозно-бумажной промышленности.
Планирование.
В ходе проектирования системы автоматизации производства следует рассмотреть ряд факторов. Так, начальный анализ конкретного процесса может выявить существующие ограничения для эффективности процесса, а также альтернативные подходы, способные обеспечить лучшие результаты.
Кроме того, необходимо определить требуемые режимы работы системы с точки зрения качества продукции, нормативных требований и производственной безопасности. Система управления должна быть надежной и дружественной к пользователю, т.е., легкой в эксплуатации и обслуживании.
При проектировании автоматизированной системы управления следует принять во внимание вопросы обработки данных и управления ими. АСУ ТП должна обеспечивать баланс между точностью, соответствием заданным спецификациям и гибкостью с тем, чтобы достичь максимальной эффективности технологического процесса с учетом требований к производственным затратам.
Адекватные спецификации технологического процесса, предусмотренные в системе, обеспечивают бесперебойное функционирование производственной линии. Задание неоправданно узкого или широкого диапазона допустимых условий с неизбежностью влечет за собой рост производственных затрат и/или задержки в производственном процессе. Для оптимизации производительности и эффективности процесса:
задаваемые спецификации каждого этапа технологического процесса должны быть полными и точными, причем особое внимание должно быть уделено определению реалистичного диапазона допустимых условий;
инженер, ответственный за проектирование системы управления, должен быть хорошо знаком с автоматизируемым процессом и иметь возможность консультироваться с производителем оборудования;
должно быть найдено оптимальное соотношение между возможностями системы и реальными потребностями в автоматизации, т.е., следует принять решение о том, необходима ли сложная система управления или можно обойтись более простым решением.
Экономика
Снижение затрат, связанных с энергопотреблением.
Автоматизация – интеграция системы управления в технологическую систему – позволяет значительно снизить трудозатраты на эксплуатацию сложного оборудования, обеспечив надежную и стабильную производительность.
Практика показывает, что внедрение АСУ ТП может обеспечить значительный экономический эффект. Нередко срок окупаемости инвестиций составляет год или менее, в особенности, в тех случаях, когда на предприятии уже имеется современная инфраструктура управления и мониторинга, например, распределенная система управления или система диспетчерского контроля и сбора данных (SCADA). В некоторых случаях был продемонстрирован срок окупаемости в несколько месяцев или даже недель.
Движущая сила внедрения
Повышение производительности и уровня производственной безопасности, сокращение потребности в техническом обслуживании, увеличение срока службы технологического оборудования, более высокое и стабильное качество продукции, сокращение потребности в рабочей силе.
Сокращение производственных затрат и быстрая окупаемость инвестиций, продемонстрированные в ряде случаев (как отмечено выше), послужили серьезным стимулом для внедрения подобных систем на других предприятиях.

Анықтамалық ақпарат: ЕО BREF 2.8.1, 2.8.2.
4.2.1.2. Техникалық қызмет көрсету
Сипаттамасы
Барлық жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі ‒ ТҚК) өте маңызды болып табылады және энергия менеджменті жүйесінің елеулі бөлігін құрайды. Ғимараттарды, процестерді, жүйелер мен жабдықтарды жұмыс жағдайында ұстау ТҚК рәсімдері мен жоспарларын нақты қалыптастыруды, қазіргі уақытта қызмет көрсету жөніндегі қолданыстағы рәсімдерді түгендеуді, техникалық тексерулерді, тиісінше персоналды оқытуды талап етеді.
Энергия тиімділігінің төмендеуінің ықтимал себептерін және оны жоспарлы ТҚК нәтижелері, жабдықтың істен шығуы және штаттан тыс жұмыс істеу жағдайлары негізінде арттыру үшін мүмкіндіктерді анықтау, сондай-ақ ТҚК-ны жоспарлау және жүзеге асыру үшін жауапкершілікті нақты бөлу қажет. ТҚК кестесінің болуы, сондай-ақ жабдықтар мен ТҚК қызметін барлық тексерулерді құжаттандыру маңызды талаптар болып табылады.
Техникалық тексерулер - бұл араласуды талап ететіні-етпейтіні және белгіленген шектерде операциялық параметрлердің сақталатын-сақталмайтыны мәніне жабдықтың жарамдылығы мен тиімді жұмыс істейтінін тұрақты тексеруді білдіреді.
Техникалық сипаттамасы
Профилактикалық ТҚК-нің қазіргі заманғы тәсілдері технологиялық процестер мен жүйелердің олардың бүкіл қызмет ету мерзімі ішінде қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған. Профилактикалық ТҚК кестелері дәстүрлі түрде қағаз түрінде жасалды және карталардың немесе стенділердің көмегімен орындаушыларға жеткізілді, бірақ қазір бұл міндеттер компьютерлік жүйелердің көмегімен шешіледі. Күнделікті негізде жоспарлы ТҚК бойынша жұмыстардың тізімін бере отырып, тиісті бағдарламалық қамтамасыз ету тиісті міндеттердің толық және уақтылы орындалуын қолдайды.
ТҚК кестесі және жабдықтың техникалық сипаттамалары туралы ақпаратты қамтитын дерекқорды ТҚК-ға және өндірістік процесті басқаруға қатысы бар басқа да инфожүйелермен интеграциялауды қамтамасыз ету маңызды. ТҚК бойынша жұмыстарды жіктеу және тиісті есептілікті қалыптастыру кезінде ТҚК салалық стандарттары сияқты материалдар жиі пайдаланылады. Қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау және күйге келтіру кезінде, атап айтқанда, ТҚК бөлігінде сериясы 9000 ISO стандарттарының талаптарын бағдарға алуға болады.
Бағдарламалық құралдарды пайдалану туындаған проблемаларды құжаттандыруға, сондай-ақ сәтсіздіктер мен олардың туындау жиілігі бойынша статистикалық деректерді жинақтауға ықпал етеді. Модельдеу құралдары сәтсіздіктерді болжау үшін де, жабдықты жобалау кезінде де пайдалы болуы мүмкін.
Өндірістік процестердің операторлары өндірістік учаскелер мен жабдықтарды тиісті жағдайда ұстау жөніндегі жоспарлы және жоспардан тыс шараларды, оның ішінде:
ластанған беттер мен құбырларды тазалауды;
реттелетін жабдықты оңтайлы күйге келтіруді қамтамасыз етуді (мысалы, баспа);
қазіргі уақытта пайдаланылмайтын жабдықты немесе жұмыс істемейтін жабдықты ажыратуды;
ағып кетуді (мысалы, сығылған ауа немесе бу), ақаулы жабдықты, құбырлардағы жарықтарды және т. б. анықтауды және бұл туралы хабарлауды;
тозған мойынтіректерді ауыстыруға өтінімдерді уақтылы беруді қоса алғанда, қабылдауы тиіс.
ТҚК бағдарламасының мазмұны нақты қондырғының шарттарына байланысты. Ағып кетулерді, жабдықтың жұмысындағы ақауларды, тозған мойынтіректерді және т.б., әсіресе энергияны тұтынуға әсер етуі мүмкіндерін анықтау, және мүмкіндігінше тезірек жою қажет.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия үнемдеу.
Шу деңгейінің төмендеуі (мысалы, тозған мойынтіректерден немесе будың ағуынан).
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Күтілмейді.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Кез-келген қондырғыда қолданылады.
Қолданылатын жерде ақаулықтарды жедел жою мен өнімнің сапасын, өндірістік процестің тұрақтылығын, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған кәсіпорында жөндеу жұмыстарын орындау кезінде персоналдың денсаулығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажеттілігі арасындағы теңгерім қамтамасыз етілуі тиіс (мұнда жоғары температурасы бар қозғалмалы бөліктері бар жабдық болуы мүмкін және т.б.).
Экономика
Нақты қондырғыға байланысты.
Өндірістік учаскелерде тазалықты ұстау жөніндегі шаралар шығыны аз іс-шараларды білдіреді; тиісті шығындар, әдетте, менеджерлердің иелігіндегі жыл сайынғы түсімдерден төленеді және күрделі инвестицияларды талап етпейді.
Ендірудің қозғаушы күші
Жалпы алғанда, ТО-ны жақсы ұйымдастыру өндірістік жабдықтың сенімділігін арттыруға және жұмыс уақытының ұзақтығын қысқартуға мүмкіндік береді, сондай-ақ өнімділік пен сапаны арттыруға көмектеседі деп есептеледі.

Справочная информация: BREF EC 2.8.1, 2.8.2.
4.2.1.2. Техническое обслуживание
Описание
Техническое обслуживание (далее ‒ ТО) всех систем и оборудования является критически важным и составляет существенную часть системы энергоменеджмента. Поддержание зданий, процессов, систем и оборудования в рабочем состоянии требует четкого формирования процедур и планов ТО, инвентаризации действующих в настоящее время процедур по обслуживанию, технических проверок, соответствующего обучения персонала.
Необходимо выявление возможных причин снижения энергоэффективности и возможностей для ее повышения на основе результатов планового ТО, отказов и случаев нештатного функционирования оборудования, а также четкое распределение ответственности за планирование и осуществление ТО. Важнейшими требованиями являются наличие графика ТО, а также документирование всех проверок оборудования и деятельности по ТО.
Технические проверки представляют собой регулярные проверки исправности и эффективности работы оборудования на предмет, требуется ли вмешательство, и соблюдаются ли операционные параметры в заданных границах.
Техническое описание
Современные подходы к профилактическому ТО направлены на обеспечение нормального функционирования технологических процессов и систем на протяжении всего срока их службы. Графики профилактического ТО традиционно составлялись в бумажном виде и доводились до исполнителей при помощи карт или стендов, однако сейчас эти задачи решаются при помощи компьютерных систем. Выдавая список работ по плановому ТО на ежедневной основе, соответствующее программное обеспечение поддерживает полное и своевременное выполнение соответствующих задач.
Важно обеспечить интеграцию баз данных, содержащих информацию о графике ТО и технических характеристиках оборудования, с другими инфосистемами, имеющими отношение к ТО и управлению производственным процессом. При классификации работ по ТО и формировании соответствующей отчетности часто используются такие материалы, как отраслевые стандарты ТО. При выборе и настройке необходимого программного обеспечения можно ориентироваться, в частности, на требования стандартов ISO серии 9000 в части ТО.
Использование программных инструментов способствует документированию возникающих проблем, а также накоплению статистических данных по отказам и частоте их возникновения. Инструменты моделирования могут быть полезны для прогнозирования отказов, а также при проектировании оборудования.
Операторы производственных процессов должны принимать плановые и внеплановые меры по поддержанию порядка на производственных участках и оборудования в надлежащем состоянии, включая:
очистку загрязненных поверхностей и трубопроводов;
обеспечение оптимальной настройки регулируемого оборудования (например, печатного);
отключение неиспользуемого оборудования или оборудования, необходимость функционирования которого в данный момент отсутствует;
выявление утечек (например, сжатого воздуха или пара), неисправного оборудования, трещин в трубах и т.д., и сообщение об этом;
своевременная подача заявок на замену изношенных подшипников.
Содержание программы ТО зависит от условий конкретной установки. Необходимо выявлять утечки, неисправности оборудования, изношенные подшипники и т.д., в особенности, способные повлиять на энергопотребление, и устранять их при первой же возможности.
Достигнутые экологические выгоды
Энергосбережение.
Снижение уровня шума (например, от изношенных подшипников или утечек пара).
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта
Кросс-медиа эффекты
Не ожидается.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо на любых установках.
Там, где это применимо, должен быть обеспечен баланс между оперативным устранением неисправностей и необходимостью обеспечения качества продукции, стабильности производственного процесса, а также здоровья и безопасности персонала при выполнении ремонтных работ на действующем предприятии (где может находиться оборудование с движущимися частями, имеющее высокую температуру и т.п.).
Экономика
Зависит от конкретной установки.
Меры по поддержанию порядка на производственных участках представляют собой малозатратные мероприятия; соответствующие затраты, как правило, оплачиваются из ежегодных поступлений, находящихся в распоряжении менеджеров, и не требуют капитальных инвестиций.
Движущая сила внедрения
В целом считается, что хорошая организация ТО позволяет повысить надежность производственного оборудования и сократить продолжительность простоев, а также способствует повышению производительности и качества.

Анықтамалық ақпарат: ЕО BREF 2.9, АТА 48-2017, 5.2-тарау, 105-106-беттер.
4.2.2. Мониторинг және өлшеу
Мониторинг және өлшеу менеджмент жүйелері негізделген "жоспарлау –жүзеге асыру – тексеру – түзету" цикліндегі "тексеру" кезеңінің маңызды бөлігі болып табылады.
Өлшеу және мониторинг технологиялық процестерді басқару, сондай-ақ аудит контекстінде жүзеге асырылуы мүмкін. Өлшеулер энергия тиімділігіне байланысты мәселелер бойынша сенімді және бақыланатын ақпарат алу үшін маңызды. Бұл ресурстарды тұтыну көлемі (МВТ-сағ электр энергиясы, кг бу және т.б.), сондай-ақ белгілі бір энергия ресурстарының (бу, ыстық су, салқындатқыш су және т.б.) сипаттамалары (мысалы, температура немесе қысым) туралы ақпарат болуы мүмкін. Кейбір ресурстар үшін энергия тұтынуды талдау және энергетикалық баланстарды жасау үшін қажетті қайтарылатын немесе бөлінетін ағындардағы энергия мөлшері (мысалы, бөлінетін газдар, шығарылатын салқындатқыш су және т.б.) туралы ақпарат маңызды болуы мүмкін.
Мониторинг пен өлшеудің маңызды міндеттерінің бірі уақыт өте келе ескіруі мүмкін ерікті болжамдарға немесе бағалауларға емес, нақты энергия тұтынуға негізделген шығындарды есепке алуды қамтамасыз ету болып табылады. Энергия шығындарының нақты көрінісін көрсететін деректердің болуы энергия тиімділігін арттыру қызметіне серпін беруге қабілетті. Алайда жұмыс істейтін кәсіпорындарда жаңа өлшеу құрылғыларын орнату қиындықпен ұштасуы мүмкін - мысалы, массалық шығысты өлшеу үшін қажет ламинарлық ағымды қамтамасыз ететін құбырдың жеткілікті ұзын тік учаскесін табу қиын болуы мүмкін. Мұндай жағдайларда немесе құрылғының немесе қызмет түрінің энергия тұтынуы салыстырмалы түрде аз болған жағдайларда (олар құрамына кіретін қондырғының немесе жүйенің жалпы тұтынуымен салыстырғанда) бағалау мен есептік мәндер пайдаланылуы мүмкін.
Өндіріс процесін басқару көбінесе материалдық ағындарды өлшеуді қажет етеді және бұл деректерді энергия тиімділігі көрсеткіштерін қалыптастыру кезінде пайдалануға болады.
Шағын кәсіпорындар мен күрделі емес өндірістік процестер жағдайында арзан және қарапайым мониторинг, өлшеу және басқару құралдарының қол жетімділігі деректер жинауды, өндірістік процестің энергияға қажеттілігін бағалауды, сондай-ақ технологиялық процестерді басқаруды ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Бастапқы кезеңде мониторинг пен басқару процестерді қарапайым іске қосу мен тоқтатуға, уақыт параметрлерін, температура мен қысымды бақылауға, деректерді бекітуге және т.б. келіп саяды. Кейінгі кезеңдерде бағдарламалық модельдердің негізінде күрделірек басқалуды ұйымдастыруға болады. Өнеркәсіптік кәсіпорынның энергия тұтынуының жалпы моделі ақпараттық байланыстармен өзара байланысты математикалық модельдердің әртүрлі ныснадарының кешені түрінде ұсынылуы мүмкін.
Кәсіпорынның энергия тұтынуының математикалық моделі технологиялық объектілердің энергия тиімділігі бойынша ең оңтайлы жұмыс режимдерін анықтауға, осы режимдердің параметрлерін есептеуге, технологиялық процестердегі себеп-салдарлық байланыстарды анықтауға және уақыт өте келе энергияны тұтыну процестерінің динамикасын айқындауға мүмкіндік береді.
Ірі кәсіпорындарда процестің барлық елеулі параметрлерін өлшеу мен бақылауды, сондай-ақ автоматтандырылған бақылау жүйелерін кәсіпорынның басқа ақпараттық жүйелерімен (тапсырыстарды орындау жүйесімен, өндірісті басқару жүйесімен және т.б.) кіріктіруді білдіретін автоматтандырудың одан да күрделі тәсілдері іске асырылуы мүмкін.
Күрделі технологиялық процестерді оңтайландыру үшін Big Data ("Үлкен деректер") технологияларын пайдалану жаңа бағыт болып табылады.
Ұсынылатын техникалар (құралдар) технологиялық процестің энергия тиімділігі тұрғысынан маңызды негізгі сипаттамаларын өлшеуге, есептеуге және мониторингілеуге кейбір ықтимал тәсілдерді қамтиды.
4.2.2.1 Энергия ресурстарын тұтынуды есепке алуды жетілдіру. Объект тұтынатын энергияны автоматты бақылау және есепке алу жүйелері
Сипаттамасы
Дәстүрлі есепке алу жүйелері I санаттағы объект немесе олардағы қызмет түрі тұтынатын сол немесе өзге энергия ресурсының санын өлшейді немесе ескереді. Мұндай құрылғылардың көрсеткіштері, әдетте, энергияны тұтынғаны үшін төлем жасау үшін негіз болады. Жабдықтың әртүрлі түрлерін пайдалану кезінде энергия тұтыну көлемін (және ықтимал энергия үнемдеуді) анықтау үшін энергия тұтынуды бағалау мен есептеу кеңінен қолданылады. Олар, әдетте, өндірушінің ерекшеліктері негізінде орындалады және оңай анықталатын параметрді, мысалы, жабдықтың жұмыс істеу ұзақтығын өлшеуге негізделген.
Бірақ кәсіпорынды энергиямен жабдықтауды оңтайлы басқаруды іске асыру және энергия тиімділігін қамтамасыз ету бүкіл энергия жүйесінің жай-күйін анықтайтын факторлардың барлық кешеніне үнемі назар аударуды талап етеді. Технологияны дамыту энергия үнемдеуді уақытша үзбей орнатуға болатын арзан есептеу құрылғыларының пайда болуына әкелді (алынбалы датчиктерді қолданған жағдайда) және олар дәстүрлі есептегіштерге қарағанда аз орын алады.
"Жетілдірілген есепке алу инфрақұрылымы" және "жетілдірілген есепке алуды басқару" ұғымдары электр энергиясын, суды немесе газды жетілдірілген есептеуіштер, сондай-ақ оператордың сұрауы бойынша немесе алдын ала белгіленген кесте бойынша есептеуіштерден деректерді жинау (әртүрлі коммуникация құралдарының көмегімен) және талдау сияқты құрылғылардың көмегімен тұтынуды өлшеуді қамтамасыз ететін жүйелерге жатады.

Справочная информация: BREF EC 2.9, ИТС 48-2017, гл. 5.2 стр. 105-106.
4.2.2. Мониторинг и измерения
Мониторинг и измерения представляют собой важную часть этапа "проверки" в цикле "планирование–осуществление–проверка–корректировка", на котором основаны системы менеджмента.
Измерения и мониторинг могут осуществляться в контексте управления технологическими процессами, а также аудитов. Измерения важны для получения достоверной и прослеживаемой информации по вопросам, связанным с энергоэффективностью. Это может быть, как информация об объемах потребления ресурсов (МВТ-ч электроэнергии, кг пара и т.п.), так и о характеристиках (например, температуре или давлении) определенных энергоресурсов (пара, горячей воды, охладительной воды и т.п.). Для некоторых ресурсов столь же важной может быть информация о содержании энергии в возвратных или отходящих потоках (например, отходящих газах, сбрасываемой охладительной воде и т.п.), необходимая для анализа энергопотребления и составления энергетических балансов.
Одной из важнейших задач мониторинга и измерений является обеспечение учета затрат, основанного на фактическом энергопотреблении, а не на произвольных предположениях или оценках, которые могут устаревать со временем. Наличие данных, отражающих реальную картину энергозатрат, способно придать импульс деятельности по повышению энергоэффективности. Однако на существующих предприятиях установка новых измерительных устройств может быть сопряжена со сложностями – например, может оказаться затруднительным найти достаточно длинный прямой участок трубы, обеспечивающий ламинарное течение, необходимое для измерения массового расхода. В подобных случаях или в тех ситуациях, когда энергопотребление устройства или вида деятельности относительно невелико (по сравнению с общим потреблением установки или системы, в состав которых они входят), могут использоваться оценки и расчетные значения.
Управление производственным процессом часто требует измерения материальных потоков, и эти данные могут использоваться при формировании показателей энергоэффективности.
В условиях небольших предприятий и несложных производственных процессов доступность недорогих и простых средств мониторинга, измерения и управления позволяет организовать сбор данных, оценку потребностей производственного процесса в энергии, а также управление технологическими процессами. На начальном этапе мониторинг и управление могут сводиться к простому пуску и останову процессов, контролю временных параметров, температуры и давления, фиксации данных и т.д. На последующих этапах возможна организация более сложного управления на основе программных моделей. Общая модель энергопотребления промышленным предприятием может быть представлена в виде комплекса различных форм математических моделей, связанных между собой информационными связями.
Математическая модель энергопотребления предприятия позволяет определять наиболее оптимальные по энергоэффективности режимы работы технологических объектов, вычислять параметры для этих режимов, выявлять причинно-следственные связи в технологических процессах и определять динамику процессов потребления энергии во времени.
На крупных предприятиях могут быть реализованы еще более сложные подходы к автоматизации, подразумевающие измерение и контроль всех существенных параметров процесса, а также интеграцию автоматических систем контроля с другими информационными системам предприятия (системой выполнения заказов, системой управления производством и т.п.).
Новым направлением является использование технологий Big Data ("Большие данные") для оптимизации сложных технологических процессов.
Предлагаемые техники (инструменты) обхватывают некоторые возможные подходы к измерению, расчету и мониторингу ключевых характеристик технологического процесса, значимых с точки зрения его энергоэффективности.
4.2.2.1. Усовершенствование учета потребления энергоресурсов. Автоматические системы контроля и учета потребляемой объектом энергии (АСКУЭ).
Описание
Традиционные системы учета измеряют или учитывают количество того или иного энергоресурса, потребляемого объектом I категории или видом деятельности в них. Показания таких устройств, как правило, служат основой для выставления счетов за энергопотребление. Для выяснения объема энергопотребления (и возможного энергосбережения) при использовании различных видов оборудования широко применяются оценки и расчеты энергопотребления. Они выполняются, как правило, на основе спецификаций производителя и основаны на измерении легко определяемого параметра, например, продолжительности работы оборудования.
Но реализация оптимального управления энергоснабжением предприятия и обеспечение энергоэффективности требует постоянного внимания ко всему комплексу факторов, определяющих состояние всей энергосистемы. Развитие технологий привело к появлению недорогих устройств учета, которые могут устанавливаться без временного прерывания энергоснабжения (в случае использования разъемных датчиков) и они занимают гораздо меньше места, чем традиционные счетчики.
Понятия "усовершенствованная инфраструктура учета" и "усовершенствованное управление учетом" относятся к системам, которые обеспечивают измерение потребления при помощи таких устройств, как усовершенствованные счетчики электроэнергии, воды или газа, а также сбор (при помощи различных средств коммуникации) и анализ данных от счетчиков по запросу оператора или по заранее определенному графику.

Энергияны көп қажет ететін өндірістер жағдайында технологиялық тізбектің проблемалы учаскелерін анықтау үшін өндірістік процестің барлық кезеңдерінде тұтынылатын энергия саны туралы нанымды ақпарат болуы қажет. Өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия ресурстарын бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін (бұдан әрі ‒ ЭКЕАЖ) әзірлеу және енгізу есепке алудың дәлдігін арттыруға, есепке алынбаған және энергетикалық шығындар орындарын оқшаулауға мүмкіндік береді. Кәсіпорынның технологиялық процесін жалпы автоматтандырылған басқару жүйесінің (ТП АБЖ) энергия тиімділігінің кіші жүйесі нақты уақыт режимінде технологиялық процесте отын-энергетикалық ресурстарды тұтынуды талдауға және тиімді басқаруға мүмкіндік береді. Сонымен, жетілдірілген есепке алу жүйесі кәсіпорын энергетикасын автоматтандырылған басқару жүйесінің маңызды элементі болып табылады (4.2.1 және 4.2.1.1-бөлімдерді қараңыз).
Техникалық сипаттамасы
Заманауи тәсілдер оңтайландыруды жабдықтың жекелеген элементтерін емес, тұтастай жүйені талдаудан бастау керектігін ұсынады (2-қосымшаны қараңыз). Энергияны есепке алу орталықтарын анықтаған жөн – олар кәсіпорынның өндірістік бірліктері болып табылады, олардың энергия тұтынуы өндірістік процестің сипаттамасымен, мысалы, өнімді шығару көлемімен байланысты болуы мүмкін. Жетілдірілген есепке алу жүйесінің ықтимал құрылымы төмендегі суретте көрсетілген:
4.12-сурет. Энергияны есепке алудың жетілдірілген жүйесінің құрылымы
Қажетті инфрақұрылым деректерді беру, тұтынушының есепке алуға байланысты жүйелерін қолдау, сондай-ақ есепке алу деректерін басқару үшін аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді қамтиды. Кәсіпорынның энергия тұтынуының математикалық моделі технологиялық объектілердің энергия тиімділігі бойынша ең оңтайлы жұмыс режимдерін анықтауға, осы режимдердің параметрлерін есептеуге, технологиялық процестердегі себеп-салдарлық байланыстарды анықтауға және уақыт өте келе энергияны тұтыну процестерінің динамикасын анықтауға мүмкіндік береді.
Кәсіпорынды энергиямен жабдықтауды басқаруды іске асыру энергия ресурстарын автоматтандырылған есепке алу жүйесінің көмегімен жүзеге асырылуы мүмкін. ЭКЕАЖ шеңберінде энергия шаруашылығын диспетчерлік басқару жүйесі ақпараттық-басқару кіші жүйесі болып табылады және диспетчердің (оператордың) автоматтандырылған жұмыс орнын қамтиды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергияны басқаруды жақсарту, яғни энергияны үнемдеу.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Күтілмейді.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Кез келген қондырғыларда қолдануға болады, бірақ бақылау және есепке алу жүйесінің күрделілігі әртүрлі энергия тұтынатын өндірістік жүйелердің болуынан бастап нақты қондырғының жағдайларына байланысты.
Экономика
Өндіріс шығындарын азайту (нақты қондырғыға байланысты).
Нақты энергия тұтыну негізінде шығындарды бөлу.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергияны басқаруды жақсарту, яғни шығындарды азайту.

Для выявления проблемных участков технологической цепочки в случае энергоемких производств необходимо наличие достоверной информации о количестве потребляемой энергии на всех этапах производственного процесса. Разработка и внедрение на промышленных предприятиях автоматизированных систем контроля и учета энергоресурсов (далее ‒ АСКУЭ) позволяет повысить точности учета, локализовать места недоучета и энергетических потерь. Подсистема энергоэффективности общей автоматизированной системы управления технологическим процессом (АСУ ТП) предприятия позволяет анализировать и эффективно управлять потреблением топливно-энергетических ресурсов в технологическом процессе в реальном времени. Так, усовершенствованная система учета является важным элементом автоматизированной системы управления энергетикой предприятия (см. раздел 4.2.1 и 4.2.1.1).
Техническое описание
Современные подходы предлагают, что оптимизацию следует начинать с анализа системы в целом, а не отдельных элементов оборудования. Целесообразно определить центры учета энергии – они представляют собой производственные единицы предприятия, энергопотребление которых может быть соотнесено с характеристиками производственного процесса, например, объемом выпуска продукции. Возможная структура усовершенствованной системы учета представлена на нижеприведенном рисунке:
Рисунок 4.12. Структура усовершенствованной системы учета энергии
Необходимая инфраструктура включает аппаратное и программное обеспечение для передачи данных, поддержки связанных с учетом систем потребителя, а также управления данными учета. Математическая модель энергопотребления предприятия позволяет определять наиболее оптимальные по энергоэффективности режимы работы технологических объектов, вычислять параметры для этих режимов, выявлять причинно-следственные связи в технологических процессах и определять динамику процессов потребления энергии во времени.
Реализация управления энергоснабжением предприятия может быть осуществлена с помощью автоматизированной системы учета энергоресурсов. Система диспетчерского управления энергохозяйством в рамках АСКУЭ представляет собой информационно-управляющую подсистему и включает, автоматизированное рабочее место диспетчера (оператора).
Достигнутые экологические выгоды
Улучшение управления энергопотреблением, т.е. энергосбережение.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта
Кросс-медиа эффекты
Не ожидается.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо на любых установках, но сложность системы контроля и учета зависит от условий конкретной установки, начиная от наличия разных энергопотребляющих производственных систем.
Экономика
Сокращение производственных затрат (зависит от конкретной установки). Распределение затрат на основе фактического энергопотребления.
Движущая сила внедрения
Улучшение управления энергопотреблением, т.е. снижение затрат.

Анықтамалық ақпарат: ЕО BREF 2.10.2, 2.10.3, АТА 48-2017, 4.2.1-тарау.
4.2.2.2 Аналитикалық әдістер, визуализация құралдары
Сипаттамасы
Есепке алу, мониторинг және өлшеу энергия менеджерлерін энергетикалық талдауды жүргізу, жоспарлау және негізделген шешімдер қабылдау үшін сенімді ақпаратпен қамтамасыз етуді мақсат етеді. Энергияны талдауда және мониторинг нәтижелерін есепке алуда неғұрлым ыңғайлы және практикалық қолдану үшін әртүрлі аналитикалық әдістер мен құралдар кеңінен қолданылады.
Олардың сипаттамасы ЕҚТ анықтамалығының міндеттеріне кірмейді, алайда олардың бірнешеуін мысал ретінде атауға болады.
Ең жиі қолданылатын құралдардың ішінде, мысалы:
Сэнки диаграммалары (зат пен энергия ағындары туралы деректерді көрсету үшін);
пинч-талдау (энергия тұтынудың термодинамикалық негізделген көлемдерін есептеу және процестер, энергиямен жабдықтау әдістері мен технологиялық процестердің сипаттамалары арасындағы жылу беруді оңтайландыру көмегімен оларға жақындау арқылы процестің энергия тұтынуын азайту әдіснамасы);
энергетикалық (энтальпиялық) және эксергетикалық талдау (зерттелетін жылу жүйесіндегі ағындардың энергиясын немесе эксергиясын анықтауға, сондай-ақ осы ағындармен қосылатын объектілердің энергетикалық немесе эксергетикалық теңгерімін құруға негізделген әдістемелер);
жүйе деңгейіндегі термо-экономикалық талдау (термодинамика принциптерін де, шығындар туралы деректерді де қолданады, бұл шығындарды қалыптастыру процесін нақтылауға, жиынтық өндірістік шығындарды азайтуға, сондай-ақ шығындарды бір процесте өндірілген өнімнің бірнеше түріне бөлуге мүмкіндік береді);
процестердің энергетикалық баланстары және энергетикалық, соның ішінде регрессиялық модельдері.
Барлық осы құралдар энергияны өндіру, түрлендіру, беру және тұтыну, өнім өндіру және т. б. процестерін жоғары сенімділікпен модельдеуге, болжау мен қабылданатын шешімдердің сапасын жақсартуға мүмкіндік беретін бай және әртүрлі аналитикалық және математикалық аппаратты білдіреді.
Техникалық сипаттамасы
Сэнки диаграммалары бағыттардың қалыңдығы тиісті ағынның шамасына пропорционал болатын ағын диаграммасының бір түрін білдіреді. Оларды белгілі бір процес шегінде немесе процестер арасында энергия мен материалдық ағындарды визуалды түрде көрсету үшін пайдалануға болады. Олар әсіресе әртүрлі мамандықтардың өкілдерін біріктіретін аралас аудиторияға дейін ақпаратты тез және тиімді жеткізу қажет болған жағдайда пайдалы.
Сэнки диаграммалары персоналды ақпараттандыру, сондай-ақ энергия тиімділігі саласындағы бастамаларды одан әрі дамыту үшін уәждемені қолдау мақсатында пайдаланылуы мүмкін. Электрондық кестелер сияқты деректер көздеріне негізделген диаграммаларды құруға мүмкіндік беретін арзан бағдарламалық қамтамасыз ету бар.
Сэнки диаграммасының мысалы: әдеттегі кәсіпорында отын мен шығынды пайдалану:

Справочная информация: BREF EC 2.10.2, 2.10.3, ИТС 48-2017, гл. 4.2.1.
4.2.2.2. Аналитические методы, инструменты визуализации
Описание
Учет, мониторинг и измерения имеют целью обеспечение энергоменеджеров достоверной информацией для проведения энергетического анализа, планирования и принятия обоснованных решений. Для получения более удобных и практически применимых в энергетическом анализе и учете результатов мониторинга широко применяются различные аналитические методы и инструменты.
Описание их не входит в задачи справочника по НДТ, однако можно назвать несколько из них в качестве примера.
Среди наиболее часто употребляемых инструментов, например:
диаграммы Сэнки (для отображения данных о потоках вещества и энергии);
пинч-анализ (методология минимизации энергопотребления процесса посредством расчета термодинамически обоснованных объемов энергопотребления и приближения к ним с помощью оптимизации теплопередачи между процессами, методов энергоснабжения и характеристик технологических процессов);
энергетический (энтальпийный) и эксергетический анализ (методики, основанные на определении энергии или эксергии потоков в исследуемой тепловой системе, а также построении энергетического или эксергетического баланса объектов, соединяемых этими потоками);
термоэкономический анализ на уровне системы (использует как принципы термодинамики, так и данные о затратах, позволяя прояснить процесс формирования затрат, минимизировать совокупные производственные затраты, а также распределить затраты по нескольким видам продукции, производимым в одном и том же процессе);
энергетические балансы и энергетические модели процессов, в том числе регрессионные.
Все эти инструменты представляют собой богатый и разнообразный аналитический и математический аппарат, позволяющий с высокой достоверностью моделировать процессы выработки, преобразования, передачи и потребления энергии, производства продукции и так далее, повышать качество прогнозирования и принимаемых решений.
Техническое описание
Диаграммы Сэнки представляет собой разновидность потоковой диаграммы, на которой толщина стрелок пропорциональна величине соответствующего потока. Они могут использоваться для визуального представления энергетических и материальных потоков в пределах определенного процесса или между процессами. Они особенно полезны в условиях, когда нужно быстро и эффективно довести информацию до смешанной аудитории, объединяющей представителей различных специальностей.
Диаграммы Сэнки могут использоваться для целей информирования персонала, а также поддержания мотивации для дальнейшего развития инициатив в сфере энергоэффективности. Доступно недорогое программное обеспечение, позволяющее строить диаграммы на основе таких источников данных, как, например, электронные таблицы.
Пример диаграммы Сэнки: использование топлива и потери на типичном предприятии:

Анықтамалық ақпарат: ЕО BREF 2.7.1, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15.
4.2.2.3 Энергия ресурстарын пайдалануды оңтайландыру және оларды энергетикалық модельдер негізінде басқару.
Сипаттамасы
Деректер базасы бар энергетикалық модельдер аналитикалық энергия аудиттері аясында жиі қолданылатын кешенді және егжей-тегжейлі энергетикалық талдау үшін пайдалы құралдар болып табылады (4.2.2.4-бөлімді қараңыз).
Модель қондырғы, бөлімше немесе жүйе шеңберіндегі энергияны пайдалануды көрсететін сызбаны немесе сипаттаманы білдіреді (бұл сипаттаманы, мысалы, дерекқорда сақтауға болады). Модель қондырғы, бөлімше және жүйе туралы техникалық ақпаратты қамтиды – жабдықтың типі, оның энергия тұтынуы және жұмыс уақыты сияқты пайдалану деректері. Модельдің егжей-тегжейлігінің толықтығы мен дәрежесі берілген осы модельдің көмегімен шешілуі тиіс міндеттер тұрғысынан жеткілікті болуы керек, бірақ шамадан тыс емес.
Шағын кәсіпорындар мен қарапайым өндірістік процестер жағдайында арзан және қарапайым мониторинг, өлшеу және басқару құралдарының қол жетімділігі деректер жинауды, өндірістік процестің энергияға қажеттілігін бағалауды, сондай-ақ технологиялық процестерді басқаруды ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Бастапқы кезеңде мониторинг пен басқару процестерді қарапайым іске қосу мен тоқтатуға, уақыт параметрлерін, температура мен қысымды бақылауға, деректерді бекітуге және т.б. келіп саяды. Кейінгі кезеңдерде бағдарламалық модельдердің негізінде өте күрделі басқаруды ұйымдастыруға болады.
Ірі кәсіпорындарда процестің барлық маңызды параметрлерін өлшеу мен бақылауды, сондай-ақ ТП АБЖ-ны кәсіпорынның басқа ақпараттық жүйелерімен (тапсырыстарды орындау жүйесімен, өндірісті басқару жүйесімен және т.б.) біріктіруді білдіретін автоматтандырудың одан да күрделі тәсілдері іске асырылуы мүмкін.
Осындай жүйелерді қолдану салаларының бірі энергия ресурстарын өндіруді немесе алуды басқару ("өндіріс жағында басқару", "бөлуді басқару" немесе "энергия ресурстарын басқару") болып табылады. Мұндай жүйелер ақпараттық технологиялар мен энергия ресурстарын (электр энергиясы, бу, суық және т.б.) басқару және оларды пайдалануды оңтайландыру үшін қолданылатын автоматтандырылған басқару жүйелерін қолданатын модельдердің үйлесімі болып табылады.
Техникалық сипаттамасы
Технологиялық процестердің күрделілігі жоғарылаған сайын оларды оңтайландыру және энергия тиімділігін арттыру үшін электронды кестелер мен таратылған басқару жүйелеріне негізделген қарапайым модельдеуден бастап қуатты энергия ресурстарын басқару жүйелеріне дейін және оларды қолдануды оңтайландыру (энергия ресурстарын оңтайландыру жүйелері) модельдерге негізделген әртүрлі құралдар маңызды болады. Бұл жүйелерді басқа автоматтандырылған басқару жүйелерімен және кәсіпорынның ақпараттық жүйелерімен біріктіруге болады.
Модель пайдалану, энергия тиімділігі менеджменті, техникалық қызмет көрсету, сатып алу, есепке алу және т.б. үшін жауаптыларды қоса алғанда, ұйымның әртүрлі бөлімшелерінің қызметкерлері үшін оңай қолжетімді болуы тиіс.
Энергия ресурстарын оңтайландыру жүйесін әртүрлі дайындық деңгейі бар әртүрлі бөлімшелердің қызметкерлері қолдана алады (мысалы, инженерлер, технологиялық процестердің операторлары, менеджерлер, жабдықтаушылар және қаржы қызметтерінің өкілдері). Мұндай жүйеге қойылатын жалпы талаптарға мыналар жатады:
пайдаланудың қарапайымдылығы: жүйеде әртүрлі санаттағы пайдаланушылардың қажеттіліктеріне бейімделген интерфейстердің нұсқалары болуы тиіс, сондай-ақ деректерді қайта енгізуді болдырмау үшін басқа корпоративтік ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен интеграцияны қолдау керек;
сенімділік: жүйе пайдаланушыларға тиісті және негізделген ұсыныстар беруі тиіс;
шынайылық: жүйе кәсіпорынның жағдайын (шығындар, жабдықтың сипаттамалары, іске қосу уақыты және т. б.) тиісті түрде көрсетуі керек, сонымен бірге жүйені қолдануды қиындататын шамадан тыс бөлшектерден аулақ болу керек;
икемділік: жүйе өндіріс жағдайындағы өзгерістерді көрсету үшін айтарлықтай күш-жігерді қажет етпейтіндей жеткілікті түрде икемді болуы тиіс (мысалы, өндірістің уақытша қысқаруы, шығындардың өзгеруі және т.б.).
Энергия ресурстарын оңтайландыру жүйесі энергия тиімділігін оңтайландыру бойынша түрлі іс-әрекеттердің әсерін сенімді бағалауға қабілетті болуы тиіс (нақты уақытта да, сондай-ақ, мысалы, ықтимал сценарийлерді талдау кезінде), осылайша қажетті өзгерістер үшін уәждемені қалыптастыруға үлес қосады.
Модельдерге негізделген энергия ресурстарын оңтайландыру жүйесіне қойылатын негізгі талаптарға мыналар жатады:
отын, бу және электр энергиясын сатып алу немесе өндіру процестерін, сондай-ақ осы энергия ресурстарын тарату жүйесін қамтитын модельдің болуы. Кем дегенде, модель:
жанудың төменгі жылуын және құрамын қоса алғанда, пайдаланылатын отынның барлық түрлерінің қасиеттерін;
кәсіпорындағы су мен будың барлық технологиялық ағындарының термодинамикалық сипаттамаларын;
пайдаланудың қалыпты жағдайларында энергия ресурстарына қатысы бар барлық жабдықтардың пайдалану сипаттамаларын барабар көрсетуі тиіс;
энергия ресурстарын сатып алуға және сатуға арналған барлық келісімшарттар үлгісінің болуы;
жабдықты пайдалану режимінің өзгеруін, энергия ресурстарын пайдалану сипатын, сондай-ақ келісімшарттар талаптарын ескеруге мүмкіндік беретін жартылай бүтін санды бағдарламалау әдістерін оңтайландыру;
нақты уақыттағы деректерді тексеру және жиынтық қатені бағалау;
ашық цикл бойынша оңтайландыру мүмкіндігі;
нақты уақыттағы оңтайландыру мүмкіндігі;
әртүрлі сценарийлердің әсерін бағалау мүмкіндігі (мысалы, ұсынылатын жобалардың нәтижелерін немесе электр энергиясын немесе отынды жеткізуге арналған келісімшарттардың әртүрлі талаптарының әсерін бағалау).
Кез келген энергетикалық модель немесе дерекқор жүйелер мен кіші жүйелердің белгіленген шекаралары негізінде қалыптасуы тиіс (2-қосымшаны қараңыз). Деректерді жинауға жауапты тұлға жүйелердің нақты энергия тиімділігі туралы ақпараттың дерекқорға енгізілуін қамтамасыз етуі тиіс. Өнімді - бұл модель техникалық қызмет көрсетуді қолдау жүйесінің бөлігі болып табылатын немесе оған байланысты болатын сызба, бұл модель деректерін уақтылы жаңартуға, мысалы, оған қозғалтқыштарды қайта орау, жабдықты калибрлеу күндері және т.б. туралы ақпарат енгізу арқылы.мүмкіндік береді.
Энергетикалық модель немесе дерекқор энергия аудитінің стратегиялық құралы болғандықтан, модельді практикалық қолданар алдында оны тексерген жөн. Бірінші қадам модельге сәйкес жалпы энергия тұтынуды нақты есепке алу деректерімен салыстыру болып табылады. Күрделі қондырғы жағдайында мұндай салыстыруды жеке өндірістік бірліктер немесе жүйелер деңгейінде орындауға болады. Егер есептік және нақты энергия тұтыну сәйкес келмесе, модельде пайдаланылатын деректерді, ең алдымен бағалау мен болжамдарға негізделген деректерді, мысалы, жабдықты жүктеу коэффициентін немесе оның жұмыс уақытын қайта тексеру қажет. Қажет болса, осы деректерді нақтылау қажет. Модельдің дәлсіздігінің тағы бір себебі, ол барлық энергия тұтынатын жабдықты көрсетпеуі мүмкін.
Электр энергиясы
Қозғалтқыштарды және жетектерді, сорғыларды, компрессорларды, электр пештерін және т.б. қоса алғанда, жабдықтың әрбір бірлігі үшін модельде, дерекқорда немесе теңгерімде электр жабдығын көрсету кезінде мынадай ақпарат енгізілуге тиіс:
номиналды қуаты;
номиналды ПӘК;
жүктеу коэффициенті;
пайдалану уақыты (жылына сағат).
Егер номиналды қуат пен ПӘК туралы ақпарат, әдетте, оңай қол жетімді болса (құрылғы корпусында немесе құжаттамада көрсетілген), жүктеме коэффициенті мен пайдалану уақыты бағалануы керек.
Жылу энергиясы
Жылу құрылғылары немесе жүйелері үшін энергия моделін, дерекқорды немесе тепе-теңдікті жасау электр құрылғыларына қарағанда күрделі. Әдетте, жылу энергиясын өндіру мен тұтынудың толық көрінісін алу үшін екі түрлі деңгейдегі модельдер (дерекқорлар, баланстар) жасалады.
Бірінші деңгейдің моделін жасау үшін кез келген отынды тұтынатын барлық құрылғыларды ескеру қажет. Әрбір осындай құрылғы үшін (мысалы, қазандық немесе пеш) мынадай деректерді жинау қажет:
белгілі бір уақыт кезең үшін тұтынылатын отынның түрі мен мөлшері (әдетте, бір жылға);
қазандыққа түсетін жылу ұстағыш (мысалы, қысымдағы су): типі, массалық шығыс, температура, қысым;
конденсат: регенерация коэффициенті, температура, қысым;
қазандық корпусы: өндіруші, модель, орнату жылы, жылу қуаты, номиналды ПӘК, жылу алмасу бетінің ауданы, пайдалану уақыты (жылына сағат), корпус температурасы, орташа жүктеме коэффициенті;
қыздырғыштар: өндіруші, модель, орнату жылы, жылу қуаты;
бөлінетін газдар: массалық шығыс, температура, CO2 орташа мөлшері;
қазандықтан бөлінетін жылу ұстағыш (мысалы, бу): температура, қысым.
Бірінші деңгейдегі модельде ("өндіріс жағы") тек отын тұтынатын және жылу энергиясын өндіретін құрылғылар көрсетіледі. Әдетте, әрі қарай талдауды жеңілдету үшін энергияны тұтыну бойынша барлық деректерді бастапқы энергияға немесе осы сала үшін дәстүрлі энергия түріне келтірген жөн.
Екінші деңгейдегі модельдер ("тұтыну жағы") отын емес, кез келген нысанда жылу энергиясын тұтынатын барлық құрылғыларды есепке алу арқылы жасалады (бұл құрылғылар бірінші деңгейдегі модельде ескерілген). Жабдықтың әрбір бірлігі үшін мынадай деректерді алу қажет:
пайдаланылатын жылу ұстағыштың типі;
жылуды тұтыну уақыты (жылына сағат);
жылу энергиясы тұтынылатын жүктеме коэффициенті;
номиналды жылу қуаты.
Екінші деңгейдегі модельдер ("тұтыну жағы") жылу энергиясын өндіру (қазандықтарда, жылу генераторларында және т.б.) мен оның қажеттіліктері арасындағы тепе-теңдікті тексеру үшін пайдалы болуы мүмкін.
Егер екі модель негізінде анықталған өндіріс пен тұтыну арасындағы айырмашылық қолайлы болса, екі модельді де өзара растауға болады. Егер бұл айырмашылық қолайсыз болса, дәлірек есептеулер немесе қосымша зерттеулер қажет.
Егер деректерді мұқият тексеруге және есептеулерді нақтылауға қарамастан, айырмашылық елеулі болып қалса, бұл жылу тасымалдағыштарды (бу, ыстық су және т.б.) өндірушілерден тұтынушыларға беру кезінде елеулі шығындардың болуын көрсетеді. Мұндай жағдайда энергия тиімділігін арттыру бойынша шаралар қажет.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергияны тұтынуды және тиісті ластануларды азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Әдетте, кіші жүйелердің бірінің аясында қол жеткізілген энергия үнемдеу тұтастай алғанда, жүйе деңгейінде іске асырылады, алайда егер оңтайландыру кезінде энергия ресурстарын өндіру/бөлу жағы ескерілмесе, басқа жағдай болуы мүмкін. Мысалы, процестердің бірінде буды тұтынуды азайту, егер қол жеткізілген оңтайландыру буды өндіру және тарату жүйесінде ескерілмесе, артық буды өршіту қажеттілігіне әкелуі мүмкін.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Модельдің сипаты және оның егжей-тегжейлігінің дәрежесі нақты қондырғының ерекшеліктеріне байланысты.
Энергия тұтынатын жабдықтың әр бірлігін талдау көбінесе мүмкін емес немесе негізсіз болып табылады. Шағын қондырғылар үшін электр энергиясын тұтынуды қамтитын модель жасаумен шектелуге болады. Ірі кәсіпорындар жағдайында өндірістік процесті толық талдау үшін электр және жылу энергиясын қамтитын егжей-тегжейлі модельдер жасау орынды болуы мүмкін.

Справочная информация: BREF EC 2.7.1, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15.
4.2.2.3. Оптимизация использования энергоресурсов и управление ими на основе энергетических моделей
Описание
Энергетические модели, в составе которых имеются базы данных, представляют собой полезные инструменты для комплексного и детального энергетического анализа, которые часто используются в рамках аналитических энергоаудитов (см. раздел 4.2.2.4).
Модель представляет собой схему или описание, отражающее использование энергии в рамках установки, подразделения или системы (это описание может храниться, например, в базе данных). Модель содержит техническую информацию об установке, подразделении и системе – тип оборудования, его энергопотребление и такие эксплуатационные данные, как, например, время работы. Полнота и степень детальности модели должны быть достаточными с точки зрения задач, которые должны быть решены с помощью данной модели, но не чрезмерными.
В условиях небольших предприятий и несложных производственных процессов доступность недорогих и простых средств мониторинга, измерения и управления позволяет организовать сбор данных, оценку потребностей производственного процесса в энергии, а также управление технологическими процессами. На начальном этапе мониторинг и управление могут сводиться к простому запуску и остановке процессов, контролю временных параметров, температуры и давления, фиксации данных и т.д. На последующих этапах возможна организация более сложного управления на основе программных моделей.
На крупных предприятиях могут быть реализованы еще более сложные подходы к автоматизации, подразумевающие измерение и контроль всех существенных параметров процесса, а также интеграцию АСУ ТП с другими информационными системам предприятия (системой выполнения заказов, системой управления производством и т.п.).
Одной из областей применения таких систем является управление производством или получением энергоресурсов ("управление на стороне производства", "управление распределением" или "управление энергоресурсами"). Подобные системы представляют собой сочетание моделей c использованием инфотехнологий и систем автоматизированного управления, применяемых используемых для управления энергоресурсами (электроэнергией, паром, холодом и т.д.) и оптимизации их использования.
Техническое описание
По мере возрастания сложности технологических процессов все большее значение для их оптимизации и повышения энергоэффективности могут иметь различные инструменты, находящиеся в диапазоне от простого моделирования на основе электронных таблиц и распределенных систем управления до более мощных систем управления энергоресурсами и оптимизации их использования (систем оптимизации энергоресурсов), основанных на моделях. Эти системы могут быть интегрированы с другими автоматизированными системами управления и информационными системами предприятия.
Модель должна быть легко доступна для сотрудников различных подразделений организации, включая ответственных за эксплуатацию, менеджмент энергоэффективности, техническое обслуживание, закупки, учет и т.д.
Система оптимизации энергоресурсов может использоваться сотрудниками различных подразделений, имеющими различный уровень подготовки (например, инженерами, операторами технологических процессов, менеджерами, снабженцами и представителями финансовых служб). К общим требованиям, предъявляемым к подобной системе, относятся:
простота использования: система должна иметь варианты пользовательских интерфейсов, адаптированные к потребностям различных категорий пользователей, а также поддерживать интеграцию с другими корпоративными информационными системами и базами данных для того, чтобы избежать необходимости повторного ввода данных;
надежность: система должна выдавать пользователям адекватные и обоснованные рекомендации;
реалистичность: система должна адекватно отражать условия предприятия (затраты, характеристики оборудования, время запуска и т.п.), в то же время избегая чрезмерной детализации, которая осложнила бы использование системы;
гибкость: система должна быть достаточно гибкой для того, чтобы отражение изменений в условиях производства (например, временное сокращение производства, изменение затрат и т.п.) не требовало значительных усилий.
Система оптимизации энергоресурсов должна быть способна надежно оценить эффект различных действий по оптимизации энергоэффективности (как в реальном времени, так и, например, при анализе возможных сценариев), внося таким образом вклад в формирование мотивации для необходимых изменений.
К основным требованиям к системе оптимизации энергоресурсов, основанной на моделях, относятся:
наличие модели, охватывающей процессы приобретения или производства топлива, пара и электричества, а также системы распределения этих энергоресурсов. Как минимум, модель должна адекватно отражать;
свойства всех видов используемого топлива, включая низшую теплоту сгорания и состав;
термодинамические характеристики всех технологических потоков воды и пара на предприятии;
эксплуатационные характеристики всего оборудования, имеющего отношение к энергоресурсам, в нормальных условиях эксплуатации;
наличие модели всех контрактов на приобретение и продажу энергоресурсов;
оптимизация методов частично-целочисленного программирования, позволяющая учитывать изменения режима эксплуатации оборудования, характера использования энергоресурсов, а также условий контрактов;
проверка данных в реальном времени и оценка суммарной погрешности;
возможность оптимизации по разомкнутому циклу;
возможность оптимизации в реальном времени;
возможность оценки эффекта различных сценариев (например, оценка результатов предлагаемых проектов или эффекта различных условий контрактов на поставку электроэнергии или топлива).
Любая энергетическая модель или база данных должны формироваться на основе установленных границ систем и подсистем (см. приложение 2 к справочнику по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности"). Лицо, ответственное за сбор данных, должно обеспечить внесение в базу данных информации о фактической энергоэффективности систем. Продуктивной является схема, при которой модель является частью системы поддержки технического обслуживания или связана с ней, что позволяет своевременно обновлять данные модели, например, внося в нее информацию о перемотке двигателей, датах калибровки оборудования и т.д.
Поскольку энергетическая модель или база данных является стратегическим инструментом энергоаудита, разумно перед практическим использованием модели выполнить ее проверку. Первым шагом является сравнение общего энергопотребления согласно модели с фактическими данными учета. В случае сложной установки такие сравнения могут быть выполнены на уровне отдельных производственных единиц или систем. Если расчетное и фактическое энергопотребление не совпадают, необходимо перепроверить используемые в модели данные, прежде всего, основанные на оценках и предположениях, например, коэффициент загрузки оборудования или время его работы. При необходимости следует уточнить эти данные. Еще одной причиной неточности модели может быть то, что в ней не отражено все энергопотребляющее оборудование.
Электроэнергия
При отражении электрического оборудования в модели, базе данных или балансе для каждой единицы оборудования, включая двигатели и приводы, насосы, компрессоры, электропечи и т.д., должна быть внесена следующая информация:
номинальная мощность;
номинальный КПД;
коэффициент загрузки;
время эксплуатации (часов в год).
Если информация о номинальных мощности и КПД, как правило, легко доступна (указана на корпусе устройства или в документации), коэффициент загрузки и время эксплуатации должны быть оценены.
Тепловая энергия
Составление энергетической модели, базы данных или баланса для тепловых устройств или систем является более сложным, чем в случае электрических устройств. Как правило, для получения полной картины производства и потребления тепловой энергии составляются модели (базы данных, балансы) двух разных уровней.
Для составления модели первого уровня необходимо учесть все устройства, потребляющие любые виды топлива. Для каждого такого устройства (например, котла или печи) необходимо собрать следующие данные:
тип и количество топлива, потребляемого за определенный период времени (как правило, за год);
теплоноситель, поступающий в котел (например, вода под давлением): тип, массовый расход, температура, давление;
конденсат: коэффициент регенерации, температура, давление;
корпус котла: производитель, модель, год установки, тепловая мощность, номинальный КПД, площадь поверхности теплообмена, время эксплуатации (часов в году), температура корпуса, средний коэффициент загрузки;
горелки: производитель, модель, год установки, тепловая мощность;
отходящие газы: массовый расход, температура, среднее содержание CO2;
теплоноситель, покидающий котел (например, пар): температура, давление.
В модели первого уровня ("сторона производства") отражаются только потребляющие топливо и производящие тепловую энергию устройства. Как правило, для облегчения дальнейшего анализа целесообразно привести все данные по энергопотреблению к первичной энергии или форме энергии, традиционной для данной отрасли.
Модели второго уровня ("сторона потребления") составляются посредством учета всех устройств, потребляющих тепловую энергию в любой форме, но не топливо (эти устройства были учтены в модели первого уровня). Для каждой единицы оборудования необходимо получить следующие данные:
тип используемого теплоносителя;
время потребления тепла (часов в год);
коэффициент загрузки, при котором потребляется тепловая энергия;
номинальная тепловая мощность.
Модели второго уровня ("сторона потребления") могут быть полезны для проверки сбалансированности между производством тепловой энергии (в котлах, теплогенераторах и т.д.) и потребностями в ней.
Если разница между производством и потреблением, определенная на основе двух моделей, является приемлемой, обе модели могут считаться взаимно подтвержденными. Если эта разница неприемлемо велика, необходимы более точные расчеты или дальнейшие исследования.
Если, несмотря на тщательную проверку данных и уточнение расчетов, разница остается значительной, это указывает на наличие существенных потерь при передаче теплоносителей (пара, горячей воды и т.п.) от производителей к потребителям. В этом случае необходимы меры по повышению энергоэффективности.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение энергопотребления и соответствующих загрязнений.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта.
Кросс-медиа эффекты
Как правило, энергосбережение, достигнутое в рамках одной из подсистем, реализуется и на уровне системы в целом, однако если при оптимизации не учитывается сторона производства/распределения энергоресурсов, возможна и иная ситуация. Например, сокращение потребления пара в одном из процессов может привести лишь к необходимости стравливания избыточного пара, если достигнутая оптимизация не учтена в системе производства и распределения пара.
Технические соображения, касающиеся применимости
Характер модели и степень ее детальности зависят от особенностей конкретной установки.
Анализ каждой единицы энергопотребляющего оборудования часто является невозможным или неоправданным. Для небольших установок можно ограничиться составлением модели, охватывающей потребление электроэнергии. Для осуществления подробного анализа производственного процесса в условиях крупных предприятий может оказаться целесообразным создание детальных моделей, охватывающих как электрическую, так и тепловую энергию.

Деректерді жинау үшін басымдықтарды айқындау кезінде, мысалы, энергия тұтынуы белгілі бір деңгейден асатын жабдық бірліктерінен немесе энергия тұтынудың 80%-ы тиесілі жабдықтың 20%-ынан бастап, барынша экономикалық тиімділікке бағдарлануға болады. Энергия үнемдеу әлеуеті басым салаларда іске асырылған сайын, белгілі бір басымдықтарға назар аударуды жалғастыра отырып, модельге басқа жабдықтар туралы деректерді біртіндеп қосуға болады.
Энергия ресурстарын пайдалануды оңтайландыру әдістері, ең алдымен, энергия ресурстарының бірнеше түрлерін (бу, суық және т.б.) қолданатын және оларды алудың әртүрлі тәсілдерін, мысалы, әртүрлі жеткізушілерден сатып алуды және/немесе меншікті энергия ресурстарын (соның ішінде когенерацияны, ЕО BREF 3.4-бөлімді қараңыз) қосқанда, қарастыратын кәсіпорындар үшін өзекті.
Модельдерге негізделген энергия ресурстарын оңтайландыру жүйесіне қойылатын маңызды талаптардың қатарына отын, бу және электр энергиясын сатып алу немесе өндіру процестерін, сондай-ақ осы энергия ресурстарын тарату жүйесін қамтитын модельдің болуы жатады. Кем дегенде, модель жанудың төменгі жылуы мен құрамын қоса алғанда, пайдаланылатын отынның барлық түрлерінің қасиеттерін барабар көрсетуі тиіс. Бұл күрделі және тұрақты емес құрамы бар отынды, мысалы, тұрмыстық қалдықтарды пайдалану кезінде мүмкін болмауы мүмкін. Нәтиже энергия өндірісін оңтайландыру үшін мүмкіндіктер ауқымын тарылту болуы мүмкін.
Экономика
Өндіріс шығындарын азайту (нақты қондырғыға байланысты).
Энергия нарықтарындағы тарифтер құрылымының күрделілігі (осы нарықтардың қайта реттелуіне қарай өсуі), электр энергиясы мен отын саудасының шарттары, сондай-ақ шығарындылардың мониторингі, оларды басқару және тиісті квоталардың сауда шарттары сияқты факторлардың салдарынан энергия тұтынудың төмендеуі нәтижесінде экономикалық әсерді нақты бағалау қиындауы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Шығындарды азайту.
Анықтамалық ақпарат: ЕО BREF 2.15.1. 2.15.2.
4.2.2.4 Энергия аудиттері және энергетикалық диагностика
Сипаттамасы
Жалпы мағынасында аудит бұл адамның, ұйымның, жүйенің, процестің, жобаның немесе өнім түрінің бағасын білдіреді. Аудиттер ақпараттың сенімділігі мен дұрыстығын бағалау, сондай-ақ ішкі басқару жүйелерін бағалау үшін жүзеге асырылады. Қазіргі уақытта "энергия аудиті" термині кеңінен қолданылады, бұл зерттелетін жүйенің энергия тұтынуы мен оны анықтайтын факторлардың көрінісін алуға бағытталған ғимараттың, процестің немесе жүйенің энергия ағындарын жүйелі түрде зерттеу және талдау деп түсініледі.
Энергия аудиті мен энергия менеджменті жүйесінің аудитін ажырату қажет. Әдетте, энергия аудиті жүйе орындайтын оның өнімділігіне немесе басқа да пайдалы функцияларына теріс әсер етпестен жүйенің энергия тұтынуын азайту мүмкіндіктерін анықтау мақсатында ұйымдастырылады.
Энергетикалық диагностика ұғымы егжей-тегжейлі бастапқы аудитті қамтуы мүмкін, бірақ аудиттің шарттары мен шеңберін анықтауды қамтитын кең қызметке де қатысты болуы мүмкін.
Іс жүзінде энергия аудитін ұйымдастырудың көптеген тәсілдері бар. Нақты тәсіл энергия тиімділігі менеджментін Ендірудің ағымдағы кезеңіне және/немесе жағдайдың күрделілігіне байланысты таңдалуы мүмкін. Аудит саласының ықтимал диапазоны, оның егжей-тегжейлері мен міндеттері төменде көрсетілген сызбада көрсетілген:

При определении приоритетов для сбора данных можно ориентироваться на максимальную экономическую эффективность, начав, например, с единиц оборудования, энергопотребление которых превышает определенный уровень, или с 20 % оборудования, на которые приходится 80 % энергопотребления. По мере реализации потенциала энергосбережения в приоритетных областях можно постепенно добавлять к модели данные по прочему оборудованию, продолжая при этом ориентироваться на определенные приоритеты.
Методы оптимизации использования энергоресурсов актуальны, прежде всего, для тех предприятий, которые применяют несколько видов энергоресурсов (пар, холод и т.п.) и могут рассматривать различные способы их получения, включая, например, приобретение у различных поставщиков и/или собственное производство энергоресурсов (в т.ч. когенерацию, см. раздел 3.4 BREF EC).
К числу важнейших требований к основанной на моделях системе оптимизации энергоресурсов относится наличие модели, охватывающей процессы приобретения или производства топлива, пара и электричества, а также системы распределения этих энергоресурсов. Как минимум, модель должна адекватно отражать свойства всех видов используемого топлива, включая низшую теплоту сгорания и состав. Это может оказаться невозможным при использовании топлива со сложным и непостоянным составом, например, бытовых отходов. Результатом может быть сужение диапазона возможностей для оптимизации производства энергии.
Экономика
Сокращение производственных затрат (зависит от конкретной установки).
Точная оценка экономического эффекта в результате снижения энергопотребления может быть затруднена вследствие таких факторов, как сложность структуры тарифов на рынках энергии (возрастающая по мере дерегулирования этих рынков), условия торговли электроэнергией и топливом, а также мониторинг выбросов, управление ими и условия торговли соответствующими квотами.
Движущая сила внедрения
Сокращение затрат.
Справочная информация: BREF EC 2.15.1. 2.15.2.
4.2.2.4. Энергоаудит и энергетическая диагностика
Описание
В наиболее общем смысле аудит представляет собой оценку лица, организации, системы, процесса, проекта или вида продукции. Аудиты осуществляются для оценки надежности и достоверности информации, а также оценки внутренних систем управления. К настоящему времени получил широкое распространение термин "энергоаудит", под которым понимается систематическое обследование и анализ энергетических потоков здания, процесса или системы, направленные на получение картины энергопотребления исследуемой системы и определяющих его факторов.
Необходимо различать энергоаудит и аудит системы энергоменеджмента. Как правило, энергоаудит организуется с целью выявления возможностей для сокращения энергопотребления системы без негативного влияния на ее производительность или другие полезные функции, выполняемые системой.
Понятие энергетической диагностики может включать детальный начальный аудит, но может распространяться и на более широкую деятельность, включающую определение условий и рамок аудита.
На практике существует широкий круг возможных подходов к организации энергоаудита. Конкретный подход может выбираться в зависимости от текущего этапа внедрения менеджмента энергоэффективности и/или сложности ситуации. Возможные диапазоны области аудита, его детальности и задач продемонстрированы на нижеприведенной схеме:

4.3. Энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық шешімдер
Практика кәсіпорындардың алдына қолданыстағы энергиямен қаныққан өндірістерді ұтымды ету, жаңа, неғұрлым жетілдірілген (термодинамикалық және жүйелік тұрғыдан) кешендер құру міндеттерін қояды. Бұл үшін бірінші кезекте тікелей жылу-технологиялық және энерготехнологиялық процестерді ұтымды ұйымдастыру тәсілі ретінде энерготехнологиялық немесе термодинамикалық оңтайландыру және бұдан әрі - ірі өндірістің жылу-энергетикалық схемаларын кезең-кезеңімен рационализациялау талап етіледі.
4.1-тарауда энергия үнемдеу резервтерінің әртүрлі көздері қарастырылды. Физикалық тұрғыдан алғанда, өнеркәсіптік жылу-технологиялық және энергия-технологиялық агрегаттардағы энергетикалық өзара әрекеттесулер негізінен өзара әрекеттесетін орта мен компоненттердің потенциалдарымен, сондай-ақ жұмыс камерасы мен агрегат көлемін кеңістікте ұйымдастырумен анықталады. Тиісінше, энергия-технологиялық агрегаттардың тиімділігін арттыру термодинамикалық жетілу бағытында да, объектілер мен жұмыс камераларын кеңістікте оңтайландыру тұрғысынан да жүзеге асырылуы мүмкін (кейде олар бір-бірін толықтырады). Осылайша, тиімділікті арттыратын резервтердің екі блогын бөлуге болады: термодинамикалық және кеңістіктік (масштабтың әсерін қоса).
Бірінші топқа әртүрлі қайталама энергия ағындары мен энергия ресурстарын пайдалануды, энерготехнологиялық комбинацияны жатқызу қажет. Бірінші кезекте бұл өнеркәсіптік энерготехнологиялық кешендерге қатысты, дегенмен мұнда жылу және электр энергиясының аралас өндірісін (когенерацияны) да жатқызу қажет. Бұл энергия көзін таңдау мәселесіне – өзінің энергия өндірісін ұйымдастыруға немесе жылу энергиясымен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйелерін пайдалануға (жаңартылатын энергия көздері мен жаңа энергия көздерін пайдалану мүмкіндіктерімен байланысты мәселе) әкеледі.
Екінші топ жұмыс камерасының геометриялық параметрлерін оңтайландыруды, кеңістіктік энерготехнологиялық комбинацияны қамтиды. Резервтердің кеңістіктік типіне біз мөлшер факторлары, жүйелер топологиясы, аумақтық комбинация есебінен ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруды жатқызамыз. Бұған мысалдарды әртүрлі салаларда көруге болады: Әртүрлі мақсаттағы ғимараттар көлемі өскен кезде жылытуға жұмсалатын үлестік шығындардың төмендеуі, олардың көлемін ұлғайта отырып, орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінің энергия тиімділігінің өсу шегі.
Термодинамикалық табиғатта резервтердің тағы бір типі бар – жасырын (анық емес) энергияны пайдалану. Бұл химиялық түрлендірулердің, фазалық ауысулардың және т.б. энергиясы болуы мүмкін. Өйткені қайталама энергия ағындары әрдайым айқын бола бермейді, жасырын энергияны (заттың толық ішкі энергиясы) пайдалану, әдетте, резервтердің жеке типіне жатады (ресурстарды пайдалану технологиялары, қайталама энергия ресурстарын пайдалану). Бұл, мысалы, металл сынықтарын конверторларда пайдалану, металлургияның қыздыру пештерінде "ыстық отырғызу", газдардың артық қысымын пайдалану үшін кәдеге жарататын компрессорсыз турбиналарды, детандер-генераторларды қолдану және т.б. [42].
Резервтердің болуы мен түрлері пайдалану сатысында анықталады, бірақ технологиялар мен құрылыстарды жобалау кезінде резервтерді қалыптастырудың жоғарыда аталған барлық қағидаттарын ескеру қажет.

4.3. Технические решения по повышению энергоэффективности
Практика ставит перед предприятиями задачи рационализации существующих энергонасыщенных производств, создания новых, более совершенных (и в термодинамическом, и в системном плане) комплексов. Для этого в первую очередь требуется энерготехнологическая или термодинамическая оптимизация как способ рациональной организации непосредственно теплотехнологических и энерготехнологических процессов и далее – поэтапная рационализация теплоэнергетических схем крупного производства.
В главе 4.1 рассматривались разные источники резервов энергосбережения. C физической точки зрения энергетические взаимодействия в промышленных теплотехнологических и энерготехнологических агрегатах определяются в основном потенциалами взаимодействующих сред и компонентов, а также пространственной организацией объема рабочей камеры и агрегата в целом. Соответственно, повышение эффективности энерготехнологических агрегатов может производиться как в направлении термодинамического совершенства, так и в плане пространственной оптимизации объектов и рабочих камер (иногда они дополняют друг друга). Таким образом, можно вычленить два блока резервов повышения эффективности: термодинамический и пространственный (включая эффекты масштабов).
К первой группе необходимо отнести использование различных вторичных энергетических потоков и энергоресурсов, энерготехнологическое комбинирование. В первую очередь это касается промышленных энерготехнологических комплексов, хотя сюда также необходимо отнести и комбинированное производство тепловой и электрической энергии (когенерацию). Это приведет к вопросу выбора источника энергии – организовать свое производство энергии или использовать централизованные системы теплоэнергоснабжения (вопрос, который связан в том числе и с возможностями использования возобновляемых источников энергии и новых источников энергии).
Вторая группа включает в себя оптимизацию геометрических параметров рабочей камеры, пространственное энерготехнологическое комбинирование. К пространственному типу резервов мы относим повышение эффективности использования ресурсов за счет факторов размеров, топологии систем, территориального комбинирования. Примеры этого можно видеть в самых разных сферах: падение удельных затрат на отопление при росте размеров зданий разного назначения, пороги роста энергоэффективности централизованных систем теплоснабжения с увеличением их размеров.
Термодинамическую природу имеет еще один тип резервов – использование скрытой (неявной) энергии. Это может быть энергия химических превращений, фазовых переходов и др. Поскольку вторичные энергетические потоки не всегда бывают явными, использование скрытой энергии (полной внутренней энергии вещества) относят, как правило, к отдельному типу резервов (технологии ресурсоиспользования, использование вторичных энергоресурсов). Это, например, использование металлолома в конверторах, "горячий посад" в нагревательных печах металлургии, применение утилизационных бескомпрессорных турбин, детандер-генераторов для использования избыточного давления газов и пр. [42]
Наличие и виды резервы выясняются на стадии эксплуатации, но все вышеперечисленные принципы образования резервов необходимо учитывать при проектировании технологии и сооружений.

4.3.1. Технология мен құрылыстарды жобалау
Практика көрсеткендей, жаңа объектіні жоспарлау немесе жобалау кезеңдерінде энергия тиімділігі мәселелерін қарастырған жағдайда энергия үнемдеу әлеуеті жоғары, ал тиісті инвестициялар коммерциялық пайдалану процесінде кәсіпорынның энергия тиімділігін оңтайландыруға қарағанда әлдеқайда төмен. Бұл заңдылық 4.16-суретте көрсетілген.
4.16-сурет. Энергия үнемдеу әлеуеті және жобалау мен пайдалану кезеңдеріндегі тиісті инвестициялар көлемі [45]
Жылу алмасу процестерін таңдау (жобалау) кезінде жылу алмасу жабдығы беттерінің ластану мүмкіндігін ескеру, сондай-ақ жылу беру коэффициентінің жоғары есептік (конструктивтік) мәні бар жылу алмастырғыш жылу берудің төмен есептік коэффициенті бар жылу алмастырғышқа қарағанда ластануға анағұрлым сезімтал екендігін назарға алу қажет (яғни, ластанудың сол деңгейінде оның жылу беру коэффициенті үлкен үлеске азаяды). Сондай-ақ қақтың, ластанудың пайда болуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу мүмкіндігін қарастыру қажет (ағартқыш сүзгілерді, инерциялық-гравитациялық балшықты, су-химиялық режимдегі комплексондарды, акустикалық қаққа қарсы құрылғыларды және т.б. қолдану).
Жабдықтың тиімділігін қамтамасыз етудің қажетті шарты номиналды режимдерде жабдықтың жұмысын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін жүйені құру болып табылады, яғни жобалау кезінде есептік жүктемеге сәйкес жабдықты таңдау; ауыспалы жүктемелермен жұмыс істеу кезінде өзгеретін жүктемеге сәйкес тиімді жұмыс істеудің техникалық мүмкіндігін қамтамасыз ету; әр типті жабдықтары бар күрделі жүйелер үшін жұмыстың нақты кезеңінде неғұрлым тиімді жабдықты пайдалану мүмкіндігі көзделуі тиіс.
Ұсынылатын техника (құралдар): 4.3.1.1, 4.3.1.2, 4.3.1.3 и 4.3.1.4- бөлімдерде көрсетілген.
4.3.1.1 Тиімді энергетикалық жобалау
Сипаттамасы
Жаңа кәсіпорынның немесе қондырғының құрылысын немесе қолданыстағы объектілерді ірі реконструкциялауды жоспарлау кезеңінде объектінің бүкіл қызмет ету мерзімі ішінде өндірістік процестердің, жабдықтардың және қосалқы жүйелердің энергия тұтынуымен байланысты шығындарды бағалау керек. Көптеген жағдайларда энергияны тұтынуға байланысты шығындар кәсіпорын мен қондырғының бүкіл қызмет ету мерзімі үшін есептелетін жиынтық құнның едәуір бөлігін құрайтыны анықталуы мүмкін. Типтік өнеркәсіптік жабдықтар үшін тиісті мысалдар келесі схемада келтірілген:

4.3.1. Проектирование технологии и сооружении
Как показывает практика, в случае рассмотрения вопросов энергоэффективности на этапах планирования или проектирования нового объекта потенциал энергосбережения оказывается выше, а соответствующие инвестиции значительно ниже, чем при оптимизации энергоэффективности предприятия в процессе коммерческой эксплуатации. Эта закономерность проиллюстрирована на рисунке 4.16.
Рисунок 4.16. Потенциал энергосбережения и соответствующий объем инвестиций на этапах проектирования и эксплуатации
При выборе (проектировании) теплообменных процессов необходимо учитывать возможности загрязнения поверхностей теплообменного оборудования, а также принять во внимание тот факт, что теплообменник с высоким расчетным (конструктивным) значением коэффициента теплопередачи значительно более чувствителен к загрязнению, чем теплообменник с низким расчетным коэффициентом теплопередачи (т.е. его коэффициент теплопередачи при одном и том же уровне загрязнения уменьшается на большую долю). Также необходимо рассмотреть возможность проведения мероприятий по предотвращению образования накипи, загрязнения (применение осветлительных фильтров, инерционно-гравитационных грязевиков, комплексонов в водно-химическом режиме, акустических противонакипных устройств и т.п.).
Необходимым условием обеспечения эффективности оборудования является создание системы, позволяющей обеспечить работу оборудования в номинальных режимах, т.е. при проектировании выбирать оборудование в соответствии с расчетной нагрузкой; при работе с переменными нагрузками обеспечить техническую возможность эффективно работать в соответствии с изменяющейся нагрузкой; для сложных систем с разнотипным оборудованием должна быть предусмотрена возможность использовать оборудование, наиболее эффективное в конкретный период работы.
Предлагаемые техники (инструменты) описаны в разделах 4.3.1.1, 4.3.1.2, 4.3.1.3 и 4.3.1.4.
Энергоэффективное проектирование
Описание
На этапе планирования строительства нового предприятия или установки, либо крупной реконструкции существующих объектов следует оценить затраты, связанные с энергопотреблением производственных процессов, оборудования и вспомогательных систем на протяжении всего срока службы объекта. Во многих случаях может выясниться, что затраты, связанные с энергопотреблением, составляют значительную часть совокупной стоимости, рассчитываемой для всего срока службы предприятия и установки. Соответствующие примеры для типичного промышленного оборудования приведены на следующей схеме:

4.17-сурет. Типтік өнеркәсіптік жабдықтың энергиямен байланысты шығындары
Энергия тиімді жобалау процесінде жұмыс істейтін кәсіпорындардағы энергия аудиті процесіндегі сияқты техникалық білімдер, тәсілдер мен әдістер пайдаланылады. Ең маңызды айырмашылық жобалау кезеңінде қондырғының негізгі жобалық параметрлері, пайдаланылатын өндірістік процесс, негізгі өндірістік жабдық және т.б. сияқты салаларда таңдау мүмкіндігі бар. Бұл анағұрлым тиімді энергиялық тиімді технологияларды таңңдауды мүмкін етеді. Жұмыс істейтін кәсіпорында мұндай өзгерістерді жүзеге асыру, әдетте, мүмкін емес немесе өте қымбат.
Техникалық сипаттамасы
Энергия қажеттілігін азайту тұрғысынан жобалау кезеңінде талдау жасалуы мүмкін салалардың типтік мысалдары:
жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелеріндегі ауа ағынына қойылатын талаптар (бұдан әрі ‒ ЖЖАБ): орталықтандырылған ЖЖАБ жүйесіндегі ауа шығынын азайту үшін не істеуге болады;
салқындату жүйесіндегі салқындатқыш ерітіндінің температурасына қойылатын талаптар: салқындату жүйесіндегі жүктемені азайту және ерітіндінің температурасын көтеру үшін қандай процестерді өзгертуге немесе оңтайландыруға болады;
кептіру процесінде жылу шығыны: жылу шығынын азайту үшін процестің қандай параметрлері мен оны ұйымдастыру қағидаттарын өзгертуге болады;
кәсіпорынның буға деген қажеттілігі: өндірістік процесте ыстық суды жылу беру үшін пайдаланылған жылуды қолдануға болатындай етіп пайдалануға бола ма;
сығылған ауа қысымына қойылатын талаптар: талап етілетін қысымды төмендетуге немесе жүйені жоғары және орташа қысым жүйелеріне бөлуге бола ма;
Бұл сұрақтарға жауап беру қиын болмауы мүмкін, бірақ энергияны үнемдеудің толық әлеуетін анықтау үшін бірқатар ұқсас мәселелерді қарау қажет.
Практика көрсеткендей, жоспарлау және жобалау процестері қарқынды және көбінесе энергияны үнемдеу әлеуетін талдау үшін қосымша уақытты (немесе ресурстарды) қалдырмайтын қатаң кестеге сәйкес жүзеге асырылады. Сондықтан энергияны тиімді жобалаудың (бұдан әрі ‒ ЭТЖ) жұмыс процесі кестеде көрсетілгендей жоспарлау және жобалау процесінің кезеңдерімен тығыз интеграциялануы тиіс:
4.8-кесте. Энергия тиімді жоспарлау және жобалау кезеңдері
Р/с №
Жоба циклінің кезеңі
ЭТЖ міндеттері
1
2
3
1
Тұжырымдамалық/базалық жоспарлау
жобаланатын объектінің энергия тұтынуына қатысты деректерді белсенді жинау;
нақты энергия қажеттіліктерін бағалау;
объектінің өмірлік циклі бойына энергиямен байланысты жалпы шығындарды бағалау;
энергия тұтынуға әсер ететін негізгі жобалық параметрлерді талдау;
жобаланатын объектінің энергия тиімділігіне әсер ететін негізгі тұлғалар мен тараптарды анықтау;
энергия қажеттілігін азайту;
ең үздік қолжетімді технологиялар жобасында есепке алу.
2
Толық жобалау
негізгі және қосалқы процестер мен жүйелерді жобалау;
БӨАжА қажеттіліктерін бағалау;
процестерді интеграциялау және процестер арасындағы жылу алмасу жүйелерін жобалау (пинч-талдау);
қысымның шығынын, жылу энергиясын азайту және т.б.;
энергиялық тиімді қозғалтқыштарды, жетектерді, сорғыларды және т.б. таңдау;
тендерлерге арналған материалдарға энергия тиімділігіне қатысты қосымша ерекшеліктерді қосу.
3
Тендерлік процесс
энергиялық тиімді шешімдер алу мақсатында тендерлерге қатысушылармен және жеткізушілермен жұмыс;
тендерлерге арналған жобалық шешімдер мен ерекшеліктердің сапасын бақылау.
4
Құрылыс-монтаж жұмыстары
орнатылатын жабдық сипаттамаларының тендерлердің шарттарына сәйкестігін бақылау.
5
Пайдалануға енгізу
ерекшеліктерге сәйкес негізгі және қосалқы процестер мен жүйелерді оңтайландыру.
6
Пайдалану
энергия аудиті;
энергия тиімділігі менеджменті.
"Энергияға нақты қажеттіліктерді бағалау" жоспарлау мен жобалаудың келесі кезеңдері барысында негізгі күш-жігер бағытталатын салаларды анықтауға мүмкіндік беретін ЭТЖ-нің маңызды элементі болып табылады. Негізінде, ұсынылатынн қадамдар реттілігі күрделі өндірістік кәсіпорындарды жобалау кезінде де, күрделі емес жабдықты сатып алу кезінде де пайдалана алады. Жоспарланатын және бюджетке енгізілетін ірі инвестицияларды алдын ала, мысалы, басшылық тарапынан жыл сайынғы талдау барысында анықтау және олармен байланысты энергияны тиімді жобалаудағы қажеттіліктерді айқындау қажет.
ЭТЖ бойынша жұмыстарды бірнеше сатыда ұйымдастыру ұсынылады, мысалы:
энергия тұтыну бойынша деректерді бағалау және басым бағыттарды айқындау;
энергия қажеттілігін азайту және ЕҚТ-ны қолдану;
БӨАжА жүйелері бойынша шешімдерді қоса алғанда, жобалық шешімдерді әзірлеуге үлес;
тендерлерді ұйымдастыру сапасын бағалау;
жобаны іске асыру кезеңіндегі қызмет.
Жұмыстың әр кезеңі оператор компанияға одан әрі талдау үшін басым бағыттарды таңдауға мүмкіндік беретін нақты нәтижелерді ұсынумен аяқталуы керек.
ЭТЖ процесінің ең жақсы ықтимал нәтижелерін қамтамасыз ету үшін төменде келтірілген қағидаттарды ұстанған жөн:
болжамды инвестициялардың көптеген параметрлері тұжырымдамалық/базалық жобалау кезеңінің басында әлі айқындалмағанына қарамастан, ЭТЖ бойынша қызмет дәл осы кезеңде басталуы тиіс, бұл барынша экономикалық әсерді қамтамасыз етуге және одан әрі жобалау процесін кешіктірмеуге көмектеседі;
жобаланатын объектінің бүкіл қызмет ету мерзімі ішінде барлық энергия тұтыну және тиісті шығындар туралы деректер тұжырымдамалық/базалық жобалау кезеңінің басында есептелуі немесе алынуы тиіс. Энергия тұтыну бойынша барлық деректер ЭТЖ үшін жауапты тұлғаға немесе ұйымға бағалау үшін ұсынылуы өте маңызды. Көбінесе жеткізушілер мен өндірушілер осы кезеңде деректерді бере алмайды (немесе бас тартады); мұндай жағдайда қажетті параметрлер басқа құралдармен бағалануы тиіс. Деректерді жинау жобалау процесінде немесе одан бөлек жүзеге асырылуы мүмкін;
ЭТЖ бойынша қызметті жүзеге асыратын консультант ретінде жобалау ұйымынан тәуелсіз компанияны, әсіресе энергия сыйымдылығының төмен деңгейімен сипатталатын өндірістерді жобалау кезінде тарту қажет;
энергияны түпкі тұтынушылардан басқа, энергия тұтынуды бастапқы картаға түсіру барысында жобаға қатысы бар ұйымдарда болашақ объектінің энергия тұтынуына әсер ете алатын тараптарды анықтау қажет. Мысалы, жұмыс істеп тұрған кәсіпорынның персоналы (оның ішінде пайдалану-техникалық) болашақ объектінің энергия тиімділігі байланысты болатын аса маңызды жобалық параметрлерді айқындауға жиі қатысады;
тендерлермен байланысты тәуекелдерді бағалау жөніндегі материалдарда және басқа құжаттарда жобаланатын кәсіпорын үшін жеткізілетін өз өнімдерінің энергия тиімділігін оңтайландыруға қандай өндірушілер мүдделі болмауы мүмкін екендігі көрсетілуі тиіс. Мысалы, өткір баға бәсекелестігі жағдайында жабдық өндірушілер көбінесе арзан компоненттерді қолдануға, жылу алмастырғыштарды пайдалануды азайтуға және т.б. мәжбүр болады, бұл жабдықтың бүкіл қызмет ету мерзімінде жалпы пайдалану шығындарының артуына әкеледі;
екінші жағынан, энергия тиімділігін жаңа объектілерді салу немесе жұмыс істейтін объектілерді реконструкциялау кезінде тендерлік процесте ескерілетін маңызды факторлардың бірі ретінде анықтау және оған кәсіпорынның басымдықтары арасында тиісті маңыздылық деңгейін беру энергиялық тиімді нұсқаларды таңдауға ықпал етеді.
ЭТЖ бойынша қызмет көптеген жағдайларда пәнаралық сипатқа ие және энергетика жөніндегі сарапшының (тәуелсіз немесе ішкі) қажетті техникалық білімі ғана емес, сондай-ақ күрделі ұйымдармен және күрделі техникалық проблемаларды шешумен айтарлықтай жұмыс тәжірибесі болуы тиіс екенін атап өту маңызды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

Рисунок 4.17. Затраты, связанные с энергопотреблением, для типичного промышленного оборудования
В процессе энергоэффективного проектирования используются те же самые технические знания, подходы и методы, что и в процессе энергоаудита на существующих предприятиях. Важнейшее отличие состоит в том, что на этапе проектирования существует возможность выбора в таких областях, как основные проектные параметры установки, используемый производственный процесс, основное производственное оборудование и т.д. Это делает возможным выбор наиболее энергоэффективных технологий. Осуществление подобных изменений на действующем предприятии, как правило, является невозможным или крайне затратным.
Техническое описание
Типичные примеры областей, которые могут быть проанализированы на этапе проектирования с точки зрения снижения потребностей в энергии:
требования к потоку воздуха в системах отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха (далее ‒ ОВКВ): что можно сделать для того, чтобы уменьшить расход воздуха в централизованной системе ОВКВ;
требования к температуре охлаждающего раствора в системе охлаждения: какие процессы могут быть изменены или оптимизированы с целью снижения нагрузки на систему охлаждения и повышения температуры раствора;
расход тепла в процессе сушки: какие параметры процесса и принципы его организации можно изменить для того, чтобы свести к минимуму расход тепла;
потребность предприятия в паре: возможно ли использовать горячую воду в производственном процессе таким образом, чтобы отходящее тепло можно было бы использовать на отопление;
требования к давлению сжатого воздуха: можно ли снизить требуемое давление или разделить систему на системы высокого и среднего давления.
Ответ на эти вопросы может не представлять трудностей, но для выявления полного потенциала энергосбережения необходимо рассмотрение целого ряда подобных вопросов.
Практика показывает, что процессы планирования и проектирования отличаются интенсивностью и часто осуществляются в соответствии с жестким графиком, не оставляющим дополнительного времени (или ресурсов) для анализа потенциала энергосбережения. Поэтому рабочий процесс энергоэффективного проектирования (далее ‒ ЭЭП) должен быть тесно интегрирован с этапами процесса планирования и проектирования, как показано в таблице:
Таблица 4.8. Этапы энергоэффективного планирования и проектирования
№ п/п
Этап проектного цикла
Задачи ЭЭП
1
2
3
1
Концептуальное/
базовое проектирование
активный сбор данных относительно энергопотребления проектируемого объекта;
оценка реальных потребностей в энергии;
оценка общих затрат, связанных с энергией, на протяжении жизненного цикла объекта;
анализ основных проектных параметров, влияющих на энергопотребление;
выявление ключевых лиц и сторон, влияющих на энергоэффективность проектируемого объекта;
минимизация потребностей в энергии;
учет в проекте наилучших доступных технологий
2
Детальное проектирование
проектирование основных и вспомогательных процессов и систем;
оценка потребностей в КИПиА;
интеграция процессов и проектирование систем теплообмена между процессами (пинч-анализ);
минимизация потерь давления, тепловой энергии и т.д.;
выбор энергоэффективных двигателей, приводов, насосов и т.д.;
включение дополнительных спецификаций, касающихся энергоэффективности, в материалы для тендеров
3
Тендерный процесс
работа с участниками тендеров и поставщиками с целью получения более энергоэффективных решений;
контроль качества проектных решений и спецификаций для тендеров
4
Строительно-монтажные работы
контроль соответствия характеристик устанавливаемого оборудования условиям тендеров
5
Ввод в эксплуатацию
оптимизация основных и вспомогательных процессов и систем в соответствии со спецификациями
6
Эксплуатация
энергоаудиты;
менеджмент энергоэффективности
"Оценка реальных потребностей в энергии" является важнейшим элементом ЭЭП, позволяющим определить те области, на которые будут направлены основные усилия в ходе последующих этапов планирования и проектирования. В принципе, предлагаемая последовательность шагов может использоваться как при проектировании сложных производственных предприятий, так и при закупке несложного оборудования. Необходимо заранее выявлять планируемые и включаемые в бюджет крупные инвестиции, например, в ходе ежегодного анализа со стороны руководства, и определять связанные с ними потребности в энергоэффективном проектировании.
Рекомендуется организовывать работы по ЭЭП в несколько этапов, например:
оценка данных по энергопотреблению и определение приоритетных областей;
минимизация потребностей в энергии и применение НДТ;
вклад в выработку проектных решений, включая решения по системам КИПиА;
оценка качества организации тендеров;
деятельность на этапе реализации проекта.
Каждый этап работ должен завершаться представлением конкретных результатов, позволяющих компании-оператору выбрать приоритетные области для дальнейшего анализа.
Для обеспечения наилучших возможных результатов процесса ЭЭП целесообразно следовать нижеприведенным принципам:
несмотря на то, что многие параметры предполагаемых инвестиций еще не определены в начале этапа концептуального/базового проектирования, деятельность по ЭЭП должна начинаться именно в этот период, что поможет обеспечить максимальный экономический эффект и не задерживать дальнейший процесс проектирования;
все данные по энергопотреблению и соответствующим затратам в течение всего срока службы проектируемого объекта должны быть рассчитаны или получены в начале этапа концептуального/базового проектирования. Крайне важно, чтобы все данные по энергопотреблению были представлены для оценки лицу или организации, ответственным за ЭЭП. Часто поставщики и производители не имеют возможности (или отказываются) предоставить данные на этом этапе; в таком случае необходимые параметры должны быть оценены другими средствами. Сбор данных может осуществляться в рамках процесса проектирования или отдельно от него;
в качестве консультанта, осуществляющего деятельность по ЭЭП, необходимо привлекать компанию, независимую от проектной организации, в особенности, при проектировании производств, характеризующихся невысоким уровнем энергоемкости;
помимо конечных потребителей энергии, в ходе начального картирования энергопотребления необходимо выявить в организациях, имеющих отношение к проекту, стороны, способные повлиять на энергопотребление будущего объекта. Например, персонал (в т.ч. эксплуатационно-технический) существующего предприятия нередко участвует в определении важнейших проектных параметров, от которых зависит энергоэффективность будущего объекта;
в материалах по оценке рисков, связанных с тендерами, и других документах должно быть указано, какие производители могут быть не заинтересованы в оптимизации энергоэффективности своей продукции, поставляемой для проектируемого предприятия. Например, в условиях острой ценовой конкуренции производители оборудования часто вынуждены применять дешевые компоненты, сводить к минимуму использование теплообменников и т.д., что приводит к повышению общих эксплуатационных затрат в течение всего срока службы оборудования;
с другой стороны, определение энергоэффективности в качестве одного из важнейших факторов, учитываемых в тендерном процессе при строительстве новых или реконструкции существующих объектов, и придание ей соответствующего уровня важности в числе приоритетов предприятия будет способствовать отбору наиболее энергоэффективных вариантов.
Важно отметить, что деятельность по ЭЭП во многих случаях носит междисциплинарный характер, и эксперт по энергетике (независимый или внутренний) должен не только располагать необходимыми техническими знаниями, но и иметь значительный опыт работы со сложными организациями и решением сложных технических проблем.
Достигнутые экологические выгоды

ЭТЖ әдіснамасымен өнеркәсіптегі энергия тиімділігінің барынша жоғары әлеуеті байланысты. Ол жұмыс істейтін кәсіпорындарда енгізу мүмкін болмайтын энергиялық тиімді шешімдерді қолдану үшін мүмкіндіктер жасайды. Көптеген жобаларда жалпы энергия тұтынудың 20-30%-ын құрайтын энергия үнемдеу көлеміне қол жеткізіледі. Бұл шамалар жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарда энергия аудиттерінің нәтижелері бойынша энергия үнемдеу іс-шараларын енгізу нәтижесінде қол жеткізуге болатын шамалардан едәуір асып түседі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Күтілмейді.
ЭТЖ үшін маңызды кедергі көптеген өндірушілер (әсіресе энергияны көп қажет етпейтін салалар үшін өнім өндіретін) шығарылатын өнімнің дәстүрлі конструкциясын, кепілдік шарттарын және т.б. өзгерткісі келмей, консервативті позицияға ие болуы табылады. Екінші жағынан, өзгерістердің барлық салдарын, мысалы, өнімнің сапасы немесе оның өнімділігі үшін алдын ала болжау мүмкін емес. Кейбір менеджмент жүйелері, мысалы, TQM (бұдан әрі – барлығын қамтитын сапа менеджменті) өнім сапасына теріс әсер етуі мүмкін өзгерістерге жол бермейді.
ЭТЖ-ны пайдалану нәтижесінде қосымша артықшылықтар қондырғының өнімділігін арттыру, қалдықтардың түзілу көлемін қысқарту, сондай-ақ өнімнің сапасын арттыру болуы мүмкін.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Кез келген қондырғыда қолданылады.
Практика көрсеткендей, энергия тиімді жобалау жаңа құрылыс немесе ірі реконструкциялау жағдайында қайтарымды көп қамтамасыз етеді. Алайда бұл жұмыс істейтін объектілерді модернизациялауды, реконструкциялауды немесе күрделі жөндеуді жоспарлау кезінде осы әдісті қолдануға кедергі болмауы керек. Кәсіпорында немесе қондырғыда ыстық та, суық та ағындар болған жағдайда, кейбір маңызды сұрақтарға жауапты пинч-талдау көмегімен алуға болады (3-қосымшаның 4.2.2.2-бөлімін қараңыз).
Экономика
Нақты қондырғыға байланысты.
Жалпы алғанда, ЭТЖ арқылы энергия тиімділігін арттыру кезінде энергия үнемдеу іс-шараларын енгізуге байланысты шығындарға жиынтық әлеуметтік-экономикалық пайдалардың арақатынасы дәстүрлі энергия аудиттеріне қарағанда 3 – 4 есе жоғары болады.
Тәуелсіз консультанттар қызметтерінің құны кәсіпорынның энергия тұтыну масштабы мен сипатына байланысты болжанатын инвестициялар құнының 0,2–1% диапазонында болуы мүмкін. Егер ЭТЖ сатып алынатын қондырғыны өндіруші немесе тапсырыс берушінің өз сарапшылары орындайтын болса, тиісті шығындарды бағалау қиын болады.
Көптеген жағдайларда ЭТЖ энергия шығындарының қысқаруына ғана емес, сонымен қатар негізгі энергия жүйелерінің (салқындату, жылыту, сығылған ауамен қамтамасыз ету және т.б.) жобалық қуатын төмендетуге мүмкіндік бере отырып, инвестициялардың төмендеуіне алып келеді.
Жақсы жобаланған өндірістік кәсіпорын көбінесе тиімділіктің жоғары деңгейімен ғана емес, сонымен қатар дәстүрлі түрде жасалған кәсіпорынға қарағанда жоғары өнімділікпен сипатталатындығы көрсетілді, өйткені шығындардың жоғары деңгейі қуаттың бір бөлігін өнімді емес пайдалануға әкеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
ЭТЖ-ны пайдаланудың негізгі уәждері:
пайдалану шығындарын төмендету;
жаңа технологияларды қолдану мүмкіндігі (ЕҚТ) озық жобалау әдістері мен қосымша деректерді пайдалану нәтижесінде жобалаудың жалпы сапасын арттыру.

С методологией ЭЭП связан максимальный потенциал энергоэффективности в промышленности. Она также создает возможности для применения энергоэффективных решений, внедрение которых на существующих предприятиях может оказаться невозможным. Во многих проектах достигаются объемы энергосбережения, составляющие 20 – 30 % от общего энергопотребления. Эти величины значительно превосходят то, что может быть достигнуто в результате внедрения энергосберегающих мероприятий по результатам энергоаудитов на действующих предприятиях.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта.
Кросс-медиа эффекты
Не ожидается.
Существенным препятствием для ЭЭП является тот факт, что многие производители (в особенности, производящие продукцию для неэнергоемких отраслей) занимают консервативную позицию, не желая менять традиционную конструкцию выпускаемой продукции, изменять условия гарантии и т.д. С другой стороны, часто бывает невозможно заранее предвидеть все последствия изменений, например, для качества продукции или ее производительности. Некоторые системы менеджмента, например, TQM (далее ‒ всеобъемлющий менеджмент качества), не допускают изменений, потенциально способных негативно повлиять на качество продукции.
Дополнительными преимуществами в результате использования ЭЭП могут быть повышение производительности установки, сокращение объемов образования отходов, а также повышение качества продукции.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо на любых установках.
Практика показывает, что энергоэффективное проектирование обеспечивает наибольшую отдачу в случае нового строительства или крупной реконструкции. Однако это не должно служить препятствием для применения данного метода при планировании модернизации, реконструкции или капитального ремонта существующих объектов. Там, где на предприятии или установке присутствуют как горячие, так и холодные потоки, ответ на некоторые из значимых вопросов может быть получен при помощи пинч-анализа (см. раздел 4.2.2.2).
Экономика
Зависит от конкретной установки.
В целом, соотношение совокупных социально-экономических выгод к издержкам, связанным с внедрением энергосберегающих мероприятий, при повышении энергоэффективности посредством ЭЭП оказывается в 3–4 раза выше, чем в случае традиционных энергоаудитов.
Стоимость услуг независимых консультантов может находиться в диапазоне 0,2–1 % от стоимости предполагаемых инвестиций в зависимости от масштабов и характера энергопотребления предприятия. В том случае, если ЭЭП выполняется производителем приобретаемой установки или собственными экспертами заказчика, оценка соответствующих затрат затруднительна.
Во многих случаях ЭЭП приводит не только к сокращению энергозатрат, но и к снижению инвестиций, позволяя снизить проектную мощность основных энергосистем (охлаждения, отопления, обеспечения сжатым воздухом и т.д.).
Было продемонстрировано, что хорошо спроектированное производственное предприятие часто характеризуется не только большим уровнем эффективности, но и большей производительностью, чем предприятие, спроектированное традиционным образом, поскольку высокий уровень потерь приводит к непроизводительному использованию части мощностей.
Движущая сила внедрения
Основными мотивами для использования ЭЭП являются:
снижение эксплуатационных затрат;
возможность применения новых технологий (НДТ);
повышение общего качества проектирования вследствие использования передовых методик проектирования и дополнительных данных.

Анықтамалық ақпарат: ЕО BREF 2.3.
4.3.1.2. Өндірістік процесс технологиясын таңдау, процестердің термодинамикалық параметрлерін оңтайландыру және басқару
Сипаттамасы
Өндірістік процесс үшін энергиялық тиімді технологияны таңдау ерекше назар аударуға тұрарлық энергиялық тиімді жобалаудың маңызды элементі болып табылады, өйткені технологияны таңдау мүмкіндігі, әдетте, жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды жаңа немесе ауқымды жаңғырту кезінде ғана ұсынылады. Көптеген жағдайларда энергияны үнемдеудің ең үлкен әлеуеті оңтайлы технологияны таңдаумен байланысты. Бұл ретте қарастырылып отырған саладағы ғылыми-техникалық жетістіктерді есепке алу ұсынылатын практика болып табылады.
Технологиялық процестерді құру үшін мынадай жалпылама талаптарды тұжырымдауға болады:
шихта материалдары мен отынның ұтымды мөлшерін пайдалану;
барлық қалдықтарды азайту және оларды қайта пайдалану;
технологияның барлық кезеңдерінде энергия шығынын азайту.
Бұл талаптар:
шикізат, отын, қоспалардың шығыс коэффициенттерінің ұтымды шамаларын таңдау;
процестің минималды температурасын, процестің өтуінің минималды уақытын қамтамасыз ету, қысымның ұтымды мөлшерін белгілеу;
процесті жүргізудің оңтайлы схемаларын пысықтау;
негізгі және қосалқы операциялардың санын азайтатын үздіксіз процестерді құру;
процестерді бақылау, автоматтандыру және механикаландыру;
энергия тұтынуды азайту үшін технологиялық параметрлерді түзету есебінен орындалады.
Ұқсас талаптарды жабдық үшін де тұжырымдауға болады:
жабық агрегаттарда процестерді жүргізу;
агрегаттарда негізгі және қосалқы тесіктердің ең аз санының болуы;
сусымалы материалдарды беруге арналған арнайы құрылғылардың болуы;
процесті жүргізу үшін жабдық бірліктерінің ең аз санын жобалау;
материалдарды, металды тиеуге, дайын өнімді түсіру процесін жүргізуге арналған қосалқы құрылғылар мен механизмдердің ең аз саны бар үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттар құру;
өнеркәсіптік агрегаттары бар қосалқы құрылғылар мен механизмдерді сенімді біріктіруді әзірлеу;
жылу шығаратын құрылғылардың ең аз санын монтаждау және түтін шығарғыштардың сенімді конструкциясын қамтамасыз ету.
Барлық секторлар үшін технологияларды таңдау жөніндегі жалпы ұсынымдарды тұжырымдау қиын болғандықтан, әртүрлі салалардағы кәсіпорындардың үш мысалы жақсы түсіну үшін келтірілген:
1. Химиялық реакцияларда катализді қолдану. Катализаторларды қолдану активтендіру энергиясын азайтуға және нақты реакцияға байланысты процеске жылу энергиясын жеткізу қажеттілігін азайтуға мүмкіндік береді. Катализ көптеген жылдар бойы өнеркәсіпте қолданылады, бірақ көптеген салаларда белсенді зерттеулер жалғасуда. Қазіргі уақытта биотехнологиялық тәсілдер (биокатализ) және олардың органикалық қосылыстар, фармацевтикалық препараттар, биоотын және т.б. өндірісіндегі ықтимал рөлі айтарлықтай қызығушылық тудырады.
2. Еріткіштерді пайдалануға негізделген дәстүрлі жүйелердің орнына радиациялық шеттетілген бояулар мен бояу жүйелерін пайдалану.
3. Мал шаруашылығындағы үй-жайларды еденмен жылытуды ұйымдастыру кезінде жылу алмасуды пайдалану.
Техникалық сипаттамасы
Нақты процесс пен объектіге байланысты.
Өндірістік процестің технологиясын таңдаған кезде термодинамикалық параметрлерді, оларды оңтайландыру мүмкіндіктерін және технологиялық параметрлерді басқару қажеттілігін ескеру қажет.
Басқарылатын термодинамикалық параметрлер:
1. Температура. Технологиялық процестегі температураның оңтайлы мәні мыналарды қамтамасыз етеді:
сұйық фазалардың булану процестерін азайту және агрегаттардан шығарылатын аэрозольдерді қалыптастыру;
аралық, соңғы өнімдердің, қалдықтардың температурасын төмендету, бұл оларды салқындату үшін энергия шығынын азайтады;
агрегаттарда қажетті температураны ұстап тұруға жылу оқшаулағыш материалдарға арналған шығындарды қысқарту;
технологиялық процесті жүргізуге жұмсалатын энергия шығынын азайту;
қызмет көрсететін персонал үшін үй-жайда микроклиматты ұстап тұруға қосымша энергия шығынын азайту.
2. Қысым. Агрегаттардағы оңтайлы қысымды сақтау:
агрегаттарға суық ауа ағынын азайтады, бұл агрегатта қажетті температураны ұстап тұру үшін қосымша жылу мен энергия шығындарын болдырмайды;
аралық және соңғы операциялар кезінде аралық және соңғы өнімнің шығынын азайтады;
электр энергиясын тұтынуды реттеуге мүмкіндік береді.
Оңтайлы қысым режимінің бұзылуына байланысты, мысалы, газ көлемінің ұлғаюы байқалады, бұл түтін сорғыштарға қосымша энергия шығынын тудырады, газды каталитикалық тазарту қиындайды.
3. Процесті жүргізу уақыты. Технологиялық циклдерді жүргізу уақытын қысқарту:
процесті жүргізу үшін жылу мен энергия шығындарын азайту;
материалдарды тиеуге, дайын өнімді беруге жұмсалатын энергия шығынын реттеу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Нақты процеске байланысты: технологияны ауыстыру айтарлықтай энергия үнемдеуге әкелуі мүмкін, сонымен қатар зиянды қосылыстардың аз пайда болуымен технологиялық процесті жүргізуге, қалдықтардың түзілүін азайтуға және/немесе қауіпті заттарды пайдалануға, еріткіштерді қолданумен байланысты қоршаған ортаның ластануын азайту және т. б.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Нақты процеске байланысты.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Нақты процеске және объектіге байланысты.
Экономика
Нақты процеске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Нақты процеске байланысты. Ықтимал нұсқалар ретінде шығындарды азайту, өнімділікті арттыру, өнімнің жоғары сапасы (мысалы, стерео ерекшелігі), пайда болған жанама өнім көлемінің қысқаруы, қалдықтардың уыттылығының төмен деңгейі және т.б.

Справочная информация: BREF EC 2.3.
4.3.1.1. Выбор технологии производственного процесса, оптимизация и управление термодинамическими параметрами процессов
Описание
Выбор энергоэффективной технологии для производственного процесса является важнейшим элементом энергоэффективного проектирования, заслуживающим особого внимания, поскольку возможность выбора технологии, как правило, представляется лишь при строительстве нового или масштабной модернизации существующего предприятия. Во многих случаях наибольший потенциал энергосбережения связан именно с выбором оптимальной технологии. При этом рекомендуемой практикой является учет научно-технических достижений в рассматриваемой области.
К построению технологических процессов можно сформулировать следующие обобщающие требования:
использование рационального количества шихтовых материалов и топлива;
минимизация всех отходов и их вторичное использование;
уменьшение расходов энергии на всех этапах технологии.
Эти требования выполняются за счет:
подбора рациональных величин расходных коэффициентов сырья, топлива, добавок;
обеспечения минимальной температуры процесса, минимального времени протекания процесса, установление рациональной величины давления;
отработки оптимальных схем ведения процесса;
создания непрерывных процессов, уменьшающих число основных и вспомогательных операций;
контроля, автоматизации и механизации процессов;
корректировки технологических параметров для уменьшения энергопотребления.
Аналогичные требования можно сформулировать и для оборудования:
ведение процессов в закрытых агрегатах;
наличие в агрегатах минимального количества основных и вспомогательных отверстий;
наличие специальных устройств для подачи сыпучих материалов;
проектирование минимального количества единиц оборудования для ведения процесса;
создание агрегатов непрерывного действия с минимальным количеством вспомогательных устройств и механизмов для загрузки материалов, металла, ведения процесса выгрузки готовой продукции;
разработка надежного сочленения вспомогательных устройств и механизмов с промышленными агрегатами;
монтаж минимального количества теплогенерирующих устройств и обеспечение надежной конструкции дымоотводов.
Поскольку сформулировать общие рекомендации по выбору технологий для всех секторов представляется затруднительным, для лучшего понимания приведено три примера предприятий различных отраслей:
Использование катализа в химических реакциях. Применение катализаторов позволяет уменьшить энергию активации и, в зависимости от конкретной реакции, снизить потребность в подведении тепловой энергии к процессу. Катализ используется в промышленности на протяжении многих лет, однако во многих областях продолжаются активные исследования. В настоящее время значительный интерес вызывают биотехнологические подходы (биокатализ) и их возможная роль в производстве органических соединений, фармацевтических препаратов, биотоплива и т.д.
Использование красок и окрасочных систем с радиационным отверждением вместо традиционных систем, основанных на использовании растворителей.
Использование теплообмена при организации напольного отопления помещений в животноводстве.
Техническое описание
Зависит от конкретного процесса и объекта.
При выборе технологии производственного процесса важно учитывать термодинамические параметры, возможности их оптимизации и необходимости управления параметрами процессов.
Управляемыми термодинамическими параметрами являются:
Температура. Оптимальное значение температуры в технологическом процессе обеспечивает:
уменьшение процессов испарения жидких фаз и формирования аэрозолей, удаляемых из агрегатов;
уменьшение температуры промежуточных, конечных продуктов, отходов, что уменьшает затраты энергии на их охлаждение;
сокращение расходов на теплоизоляционные материалы на поддержание необходимой температуры в агрегатах;
снижение расхода энергии на ведение технологического процесса;
снижение расхода дополнительной энергии на поддержание микроклимата в помещении для обслуживающего персонала.
Давление. Соблюдение оптимального давления в агрегатах:
снижает приток холодного воздуха в агрегаты, что исключает необходимость затрат на дополнительное тепло и энергию для поддержания необходимой температуры в агрегате;
уменьшает потери промежуточной и конечной продукции при ее движении в промежуточных и конечных операциях;
позволяет регулировать расход электроэнергии.
Из-за нарушение оптимального режима давления, например, происходит увеличение объҰма газа, что приводит к дополнительным затратам энергии на дымососы, усложняется каталитическая очистка газа.
Время ведения процесса. Сокращение времени ведения технологических циклов дает возможность:
уменьшить затраты тепла и энергии на ведение процесса;
регулировать расход энергии на загрузку материалов, выдачу готовой продукции.
Достигнутые экологические выгоды
Зависят от конкретного процесса: замена технологии может привести к значительному энергосбережению, а также создать условия для ведения технологического процесса с минимальным образованием вредных соединений, сокращению образования отходов и/или использования опасных веществ, снижению загрязнения окружающей среды, связанного с использованием растворителей и т.д.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта.
Кросс-медиа эффекты
Зависят от конкретного процесса.
Технические соображения, касающиеся применимости
Зависят от конкретного процесса и объекта.
Экономика
Зависят от конкретного процесса.
Движущая сила внедрения
Зависят от конкретного процесса. В качестве возможных вариантов можно назвать снижение затрат, повышение производительности, более высокое качество продукции (например, стереоспецифичность), сокращение объемов образующейся побочной продукции, меньшая степень токсичности отходов и т.д.

Анықтамалық ақпарат: ЕО BREF 2.3.1.
4.3.1.3 Технологиялық процестердің интеграциялану дәрежесін арттыру, энерготехнологиялық құрамдастыру
Сипаттамасы
Технологиялық процестердің интеграциялану дәрежесін арттыру немесе энергиялық технологиялық құрамдастыру ‒ бұл энергияны және басқа да ресурстарды біреуден артық процестің немесе жүйенің шеңберінде оларды пайдалануды оңтайландыру арқылы неғұрлым тиімді пайдалану. Ол жылу процестері жылу шығарумен немесе сіңірумен жүретін жағдайларда қолданылады.
Қазіргі кезде химия өнеркәсібі дәстүрлі отынды технологиялық циклден азайту немесе алып тастау және галогендік көмірсутектер мен басқа қосылыстардың шығарындыларын азайту мақсатында қазіргі заманғы технологиялық процестерді қалыптастыру тәсілдерін қайта қарауға мүмкіндік береді. Егер энергия генераторы жылу шығаратын бастапқы материалдардың бірі болса, қойылған міндетті шешуге болады. Бұл жылу беру керек болатын негізгі химиялық реакциялар үшін пайдалану керек. Мұндай жағдайда:
1. Бастапқы және соңғы материалдарды қалыптастыру кезінде пайда болатын химиялық реакциялардың сипатын бағалау қажет. Бастапқы материалдардың жылу әлеуетін және соңғы өнімді алу процесін бағалау қажет.
2. Бастапқы материалды алу кезінде жылу шығару процестері жүру, ал соңғы материалдарды алу кезінде – жылуды сіңіру үшін, нәтижесінде қосымша отын қажет болмайтындай етіп, бастапқы материалдарды пайдалану мен түпкілікті өнімді қалыптастыруды ұштастыру қажет.
3. Бастапқы материалдар мен соңғы өнімдерді бір технологиялық схемада және бір өндірістік кешенде жобалау қажет.
4. Соңғы химиялық реакциялардың барлық компоненттерін жылыту үшін де, негізгі технологиялық процесті жүргізу үшін де бастапқы материалды қалыптастыру кезінде алынған барлық жылуды пайдалану қажет.
5. Процестің жазылған схемасын іске асыру үшін жабдық пен технологияны жасау қажет.
Металлургияда сутегі өндірісін табиғи газды каталитикалық бу риформинг әдісіне көшіру классикалық сутегі өндірісін суды электролиздеу әдісімен салыстырғанда анағұрлым тиімді әдіс болып табылады, электролиз кезіндегі шығындардан 4 есе аз болуы мүмкін үлестік энергия шығыны.
Целлюлоза-қағаз өнеркәсібінде жұмыс істейтін өндірісті модернизациялау ғана емес, целлюлоза зауыттарын жаңа өнім түрлерін шығарумен (био-рефайнинг) орман шикізатын кешенді биохимиялық өңдеу бойынша интеграцияланған кәсіпорындарға айналдыру перспективалы болып табылады.
Техникалық сипаттамасы
Нақты процесс пен объектіге байланысты.
Мысалы, күкірт қышқылын алудың дәстүрлі схемасына сәйкес өндірістің әр аралық циклінде артық жылу пайда болады. Бұл күкірт немесе күкірт колчеданын жағу, күкірт және күкірт ангидридін алу процесін білдіреді.

Справочная информация: BREF EC 2.3.1.
4.3.1.2. Повышение степени интеграции технологических процессов, энерготехнологическое комбинирование
Описание
Повышение степени интеграции технологических процессов или энерготехнологическое комбинирование ‒ это более эффективное использование энергии и других ресурсов посредством оптимизации их использования в рамках более, чем одного процесса или системы. Применяется в случаях, когда тепловые процессы идут с выделением или поглощением тепла.
В настоящее время химическая промышленность позволяет пересмотреть подходы к формированию современных технологических процессов с целью уменьшения или исключения традиционного топлива из технологического цикла и сокращения выбросов галогенных углеводородов и других соединений. Поставленную задачу можно решить, если генератором энергии будет один из исходных материалов, при производстве которого выделяется тепло. Это тепло следует использовать для основных химических реакций, куда нужно подавать тепло. В этом случае необходимо:
1. Оценивать характер химических реакций, протекающих при образовании исходных и конечных материалов. Оценить тепловые потенциалы исходных материалов и процесса получения конечных продуктов.
2. Сочетать использование исходных материалов и формирование конечного продукта таким образом, чтобы при получении исходного материала шли процессы выделения тепла, а при получении конечных материалов – поглощение тепла, в результате чего отпадает необходимость в дополнительном топливе.
3. Проектировать получение исходных материалов и конечных продуктов в одной технологической схеме и на одном производственном комплексе.
4. Использовать все тепло, полученное при образовании исходного материала как для подогрева всех компонентов конечных химических реакций, так и для ведения основного технологического процесса.
5. Создавать оборудование и технологии для реализации изложенной схемы процесса.
В металлургии перевод производства водорода на метод парового каталитического риформинга природного газа является существенно более эффективным способом по сравнению с классическим производством водорода методом электролиза воды, удельные энергозатраты, которые могут быть до 4-х раз меньше затрат при электролизе.
В целлюлозно-бумажной промышленности перспективным является не просто модернизация существующего производства, а преобразование целлюлозных заводов в интегрированные предприятия по комплексной биохимической переработке лесного сырья с выпуском новых видов продукции (био-рефайнинг).
Техническое описание
Зависит от конкретного процесса и объекта.
К примеру, по традиционной схеме получения серной кислоты избыточная теплота образуется в каждом промежуточном цикле производства. Это относится к процессу сжигания серы или серного колчедана, получению серного и сернистого ангидрида.

Күкірт қышқылын өндірудің жылу балансынан күкірт жанған кезде 650×103 ккал жылу пайда болады, ал SO3 қалыптастыру үшін 219×103 ккал жылу қажет. Байланыс мұнарасында құрамында тек 50×103 ккал жылу бар күкірт қышқылы пайда болады. Басқаша айтқанда, SO3 алу процесінде жеткілікті мөлшерде артық жылу пайда болады.
Күкірт қышқылы тұз қышқылын өндірудің бастапқы құрамдас бөлігі екені белгілі. Егер күкірт қышқылын алу үлкен аумақты қажет ететін өте күрделі процесс болса, онда тұз қышқылын алу үшін бір муфта пеші жеткілікті.
Көрсетілген екі қышқылды бір өндірістік циклде бірлесіп өндірген кезде, бір аумақта тұз қышқылын алу үшін күкірт қышқылы өндірісінің артық жылуын пайдалануға болады. Технологияны құрудың мұндай қағидасы эндо-және экзотермиялық процестерді біріктіруге, отынды пайдалануды болдырмауға немесе оны тұтынуды едәуір азайтуға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Келесілердің біреуі немесе бірнешеуі:
энергия тиімділігін арттыру;
шикізатты, суды (мысалы, салқындатқыш немесе деминерализацияланған), сондай-ақ энергия ресурстарын қоса алғанда, басқа ресурстарды пайдалануды арттыру;
шығарындыларды, төгінділерді, топырақтың ластануын және қалдықтардың түзілу көлемін азайту.
Нақты кәсіпорынның ерекшелігіне байланысты басқа да артықшылықтар болуы мүмкін.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты.
Кросс-медиа әсерлер
Болжам бойынша жоқ.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Бұл тәсіл, әсіресе өндірістік процестер бір-бірімен байланысты болған жағдайда кеңінен қолданылады. Дегенмен, жақсарту мүмкіндіктері нақты ахуалға байланысты.
Интеграцияланған өндіріс (комбинат) контексінде бір өндірістегі өзгерістер басқа өндірістің сипаттамаларына әсер етуі мүмкін екенін есте ұстаған жөн. Бұл экологиялық себептерге байланысты өзгерістер болған жағдайда да орын алуы мүмкін.
Экономика
Энергияны, шикізатты және басқа ресурстарды үнемдеудің экономикалық әсері нақты жағдайларға байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Шығындарды азайту және белгілі бір кәсіпорынға тән басқа да артықшылықтар.
Анықтамалық ақпарат: ЕО BREF 2.4, ИТС 48-2017, 4.6-тарау.
4.3.1.4. Номиналды режимдердегі агрегаттар мен жүйелердің жұмысы
Сипаттамасы
Теориядағы номиналды режим – машиналар мен жабдықтардың шексіз уақыт ішінде (бірнеше сағаттан астам) тиімді жұмыс істей алатын жұмыс режимі. Энергияны тұтынудың және өнеркәсіптік жабдықты жүктеудің нақты режимдері көбінесе күнделікті және маусымдық біркелкі емес сипатталады.
Тиімділіктің қажетті шарты номиналды режимдерде жабдықтың жұмысын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін жүйені құру болып табылады, яғни жобалау кезінде есептік жүктемеге сәйкес жабдықты таңдау; ауыспалы жүктемелермен жұмыс істеу кезінде оны өзгеретін жүктемеге сәйкес тиімді пайдаланудың техникалық мүмкіндігі, ал әртүрлі типтегі жабдықтары бар күрделі жүйелер үшін – өндірістің нақты кезеңінде неғұрлым тиімді жабдықты пайдалану мүмкіндігі қамтамасыз етілуі тиіс.
Номиналды режим оңтайлы режимнен өзгеше болуы мүмкін. Жобалау кезінде белгілі бір "қор" жиі салынатыны белгілі, сондықтан белгілі бір өнеркәсіптік кәсіпорын мен жеке қондырғылардың энергия тұтынуының нақты кестелерін талдау маңызды.
Есептеу режимдерінен шығу немесе "энергетикалық патология", әдетте, ПӘК-тің төмендеуіне ғана емес, сонымен қатар жабдықты пайдалану сенімділігіне әкеледі. Жабдықтың номиналды режимде жұмыс істеуі тек жекелеген агрегаттар немесе кәсіпорындар үшін ғана емес, сонымен бірге жалпы электр жүйелері үшін де ерекше мәнге ие. Мысалы, ЖЭО-ны жобалық жылу жүктемелерінен айыру (ең алдымен өнеркәсіптік тұтынушылардың күтімі) жылу орталығының өзі де, орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың барлық жүйесінің жұмыс істеу тиімділігін бірден төмендетеді.
Техникалық сипаттамасы
Электр энергиясы.
Электр энергиясын тұтынудың нақты топтық кестелері көбінесе, әдетте, мерзімді болып табылады, яғни оларға белгілі бір уақыт аралығында әртүрлі ауысымдар кезінде жүктеменің қайталануы тән; күнделікті (ауысымдық) және жылдық (айлар бойынша) кестелерге бөлінеді.
Физикалық шамалармен қатар жүктеме графиктері өлшемсіз коэффициенттермен сипатталады. Мысалы, график формасының коэффициенті белгілі бір уақыт кезеңіндегі қабылдағыштың немесе қабылдағыштар тобының орташа квадраттық тогының сол уақыт кезеңіндегі оның орташа мәніне қатынасына тең және жүктеме графиктерінің біркелкі еместігін және қуат пен уақыт бойынша электр қабылдағыштар мен электр энергиясын тұтынушыларды пайдалануды сипаттайды. Коэффициент тұтынушының электрмен жабдықтау жүйесінің элементтеріндегі қуат пен энергия шығындарының шамасына тікелей пропорционалды.
Мысалы, мұнай өңдейтін тербелме-станок жетегінің сорғы агрегатының жұмыс режимі мерзімді жүктеме кестесімен сипатталады. Мұндай графиктің форма коэффициенті шамамен 2 құрайды, бұл осы қондырғының электрмен жабдықтау элементтерінде қуат пен энергияның үлкен шығынына әкеледі. Сондықтан шығындарды азайту үшін бірнеше осындай қондырғылар бір қуат көзіне (трансформаторға) қосылады, нәтижесінде топтық жүктеме графигі теңестіріледі.
Өнеркәсіптік кәсіпорынның электрмен жабдықтау жүйесінің элементтерін аз жүктеу жағдайында салыстырмалы қуат пен энергия шығыны артады. Мысалы, нақты трансформатордың қуатына қарамастан, ПӘК-тің жүктеме коэффициентіне тәуелділігі максималды мәнге ие, ол орташа алғанда номиналды мәннен шамамен 45% құрайды (трансформаторларда максималды ПӘК салыстырмалы түрде әлсіз көрінеді, яғни ол жүктеменің өзгеруінің кең диапазонында жоғары мәнді сақтайды).
Бірнеше трансформаторлар болған кезде энергия үнемдеу шараларының бірі жұмыс істеп тұрған трансформаторлардың оңтайлы санын анықтау болады, екіншісі – орнатылған трансформаторлардың ПӘК барынша жоғары болатындай етіп жүктемелерді қайта бөлу арқылы трансформаторлардың жүктемесін оңтайландыру.
Трансформаторлардағы қуат пен энергияның шығыны бос жүріс пен олардағы қысқа тұйықталу шығындарының арақатынасымен, сондай-ақ тұтынушының жұмыс режимімен анықталады. Нарықта бос жүріс және қысқа тұйықталу кезіндегі шығындардың әртүрлі қатынастары бар трансформаторлар ұсынылған және жобалау сатысында немесе жабдықты жаңарту кезінде трансформатордың белгілі бір типін таңдағанда, осы сипаттамалар мен тұтынушының жұмыс режимінің көрсеткіштерін де ескеру қажет.
Жылу энергетикасы
Судағы қақ түзетін тұздар мен коррозия өнімдерінің мөлшері жоғары болған кезде оның ластануына байланысты жылу алмастырғыш жабдықтың есепке алатын жұмыс режимінің бұзылуы жиі кездесетін мәселе болып табылады. Бұл ретте жылу беру коэффициенті төмендейді, яғни есептелген жылу жүктемесі жылытатын желілік судың шығысы жоғары болған кезде ғана қамтамасыз етіледі. Жылу жеткізгіштің артық шығысының циркуляциясы жылу шығынын арттырады. Бұл технологиялық аппараттардың кез келген басқа жылу беру беттеріне де қатысты.
Сондықтан ластанған беттерді үнемі тазалап отыру және ластанудың алдын алу бойынша іс-шаралар жүргізу мүмкіндігін қарастыру қажет (ағартқыш сүзгілерді, инерциялық-гравитациялық балшықтандырғыштарды, су-химиялық режимдегі кешендерді, акустикалық қаққа қарсы құрылғыларды және т.б. қолдану).
Жабдықты таңдау (жобалау) кезінде ластану мүмкіндігін, сондай-ақ жылу беру коэффициентінің жоғары есептік (конструктивтік) мәні бар жылу алмастырғыш оның төмен мәні бар жылу алмастырғышқа қарағанда ластануға анағұрлым сезімтал екенін ескеру қажет (яғни, сол ластану кезінде оның жылу беру коэффициенті айтарлықтай азаяды).
Жылумен жабдықтау
Төменде нақты жұмыс кезеңінде ең тиімді жабдықты пайдалану мысалы келтірілген. ЖЭО мен қазандықтарды қамтитын жылумен жабдықтау жүйесінде қосымша жылу жүктемесі қазандықтардан да, ЖЭО-дан да қамтамасыз етілуі мүмкін, ал соңғы жағдайда отынның нақты шығыны айтарлықтай төмен болады. Жалпы пайдаланылатын ЖЭО-ның энергия үнемдеу әлеуеті қазіргі уақытта іс жүзінде пайдаланылмайтынын атап өткен жөн.
Тарихи тұрғыдан ЖЭО жүктеме орталықтарында - өнеркәсіптік тораптардың жанында, энергияның осы түрлерін бөлек өндірумен салыстырғанда отын үнемдей отырып, ең тиімді когенерациялық циклде жылу және электр энергиясын өндіру үшін салынды. Алайда, қолданыстағы ережелер ЖЭО-ны электр энергиясын жақын тұтынушыларға емес, жергілікті нарықта, бірақ ресми түрде көтерме сауда нарығында жеткізуге міндеттейді. Осының салдарынан ЖЭО бағасы бойынша жоғала отырып, бірінші кезекте өз ЖЭО құрылысына инвестицияларды бұруға мәжбүр өнеркәсіптік тұтынушыларды жоғалтады, олардың қуатын көтерме сауда нарығына шығаруға міндетті емес. Сайып келгенде, жалпы пайдаланудағы ЖЭО сияқты циклдармен жұмыс істей отырып, өнеркәсіптік кәсіпорындар өздерінің өндірістік қажеттіліктері үшін өзіндік құны ЖЭО-ға қарағанда 2 есе төмен электр энергиясын өндіреді. Мұның себебі - энергияның өзіндік құнында көлік құрамдас бөлігінің болмауы. Өнеркәсіптік тұтынушылардың күтімі жоғары отын шығыны бар есептелмеген режимдерде ЖЭО жұмысына әкеледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия тиімділігін арттыру.
Шикізатты, суды (мысалы, салқындатқыш немесе деминерализацияланған), сондай-ақ энергия ресурстарын қоса алғанда, басқа да ресурстарды пайдалануды арттыру.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты объектіге байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Болжам бойынша, жоқ.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Бұл тәсіл кеңінен қолданылады, бірақ жақсарту мүмкіндіктері нақты жағдайға байланысты.
Экономика
Энергияны, шикізатты және басқа ресурстарды үнемдеудің экономикалық әсері нақты жағдайларға байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Нақты кәсіпорынның ерекшелігіне байланысты шығындарды азайту және басқа да артықшылықтар.

Из теплового баланса получения серной кислоты видно, что при сжигании серы образуется 650×103 ккал тепла, при этом для формирования SO3 необходимо 219×103 ккал тепла. В контактной башне образуется серная кислота, которая содержит только 50×103 ккал тепла. Другими словами, в процессе получения SO3 образуется достаточно большое количество избыточного тепла.
Известно, что серная кислота является начальной составляющей производства соляной кислоты. Если получение серной кислоты достаточно сложный процесс, требующий большой территории, то для получения соляной кислоты достаточно одной муфельной печи.
При совместном производстве двух указанных кислот в одном производственном цикле, на одной территории можно использовать избыточное тепло сернокислотного производства для получения соляной кислоты. Такой принцип построения технологий позволяет соединять эндо- и экзотермические процессы, исключая при этом использование топлива или существенно сократить его потребление.
Достигнутые экологические выгоды
Одно или несколько из следующих:
повышение энергоэффективности;
повышение использования других ресурсов, включая сырье, воду (например, охладительную или деминерализованную), а также энергоресурсы;
снижение выбросов, сбросов, загрязнения почв и объемов образования отходов.
Возможны и другие преимущества, в зависимости от специфики конкретного предприятия.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта.
Кросс-медиа эффекты
Предположительно отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Подход широко применим, в особенности в условиях, когда производственные процессы уже взаимосвязаны. Однако возможности для улучшения зависят от конкретной ситуации.
В контексте интегрированного производства (комбината) следует иметь в виду, что изменения на одном производстве могут повлиять на характеристики другого производства. Это может иметь место и в случае изменений, продиктованных природоохранными соображениями.
Экономика
Экономический эффект сбережения энергии, сырья и других ресурсов зависит от конкретных условий.
Движущая сила внедрения
Сокращение затрат и другие преимущества, специфичные для конкретного предприятия.
Справочная информация: BREF EC 2.4, ИТС 48-2017, гл. 4.6.
4.3.1.2. Работа агрегатов и систем в номинальных режимах.
Описание
Номинальный режим в теории – такой режим работы машин и оборудования, при котором они могут наиболее эффективно работать на протяжении неограниченного времени (более нескольких часов). Реальные режимы энергопотребления и загрузки промышленного оборудования часто характеризуются как суточной, так и сезонной неравномерностью.
Необходимым условием эффективности является создание системы, позволяющей обеспечить работу оборудования в номинальных режимах, т.е. при проектировании выбирать оборудование в соответствии с расчетной нагрузкой; при работе с переменными нагрузками должна быть обеспечена техническая возможность эффективной эксплуатации его в соответствии с изменяющейся нагрузкой, а для сложных систем с разнотипным оборудованием – возможность использования оборудования, наиболее эффективного в конкретный период производства.
Номинальный режим может отличаться от оптимального. Известно, что при проектировании часто закладывается некий "запас", поэтому важно анализировать фактические графики энергопотребления конкретного промышленного предприятия и отдельных агрегатов.
Выход за расчетные режимы, или "энергетические патологии" приводят к снижению, как правило, не только КПД, но и надҰжности эксплуатации оборудования. Работа оборудования в номинальном режиме имеет особенное значение не только для отдельных агрегатов или предприятий, но и для энергосистем в целом. Например, лишение ТЭЦ проектных тепловых нагрузок (прежде всего уход промышленных потребителей) сразу снижает эффективность работы как самой теплоцентрали, так и всей системы централизованного теплоснабжения.
Техническое описание
Электроэнергия
Реальные групповые графики потребления электроэнергии чаще бывают, как правило, периодическими, т.е. для них характерна повторяемость нагрузки в течение разных смен в определенные временные интервалы; выделяют суточные (сменные) и годовые (по месяцам) графики.
Наряду с физическими величинами графики нагрузки описываются безразмерными коэффициентами. Например, коэффициент формы графика равен отношению среднеквадратичного тока (или среднеквадратичной мощности) приемника или группы приемников за определенный период времени к его среднему значению за тот же период времени и характеризует неравномерность графиков нагрузки и использование электроприемников и потребителей электроэнергии по мощности и времени. Коэффициент прямо пропорционален величине потерь мощности и энергии в элементах системы электроснабжения потребителя.
Например, режим работы насосного агрегата привода нефтедобывающего станка-качалки характеризуется периодическим графиком нагрузки. Коэффициент формы такого графика составляет около 2-х, что приводит к высоким потерям мощности и энергии в элементах электроснабжения данной установки. Поэтому, с целью снижения потерь, к одному источнику питания (трансформатору) подключают несколько таких агрегатов, в результате чего выравнивается групповой график нагрузки.
В условиях низкой загрузки элементов системы электроснабжения промышленного предприятия возрастают относительные потери мощности и энергии. Например, независимо от мощности конкретного трансформатора, зависимость КПД от коэффициента загрузки имеет максимум, находящийся в среднем на уровне около 45 % от номинальной (на трансформаторах максимум КПД выражен сравнительно слабо, т. е. он сохраняет высокое значение в довольно широком диапазоне изменения нагрузки).
Одной из мер энергосбережения при наличии нескольких трансформаторов будет определение оптимального количества работающих трансформаторов, другой – оптимизация загрузки трансформаторов, путем перераспределения нагрузок таким образом, чтобы КПД установленных трансформаторов был максимальным.
Потери мощности и энергии в трансформаторах определяются соотношением потерь холостого хода и короткого замыкания в них, а также режимом работы потребителя. На рынке представлены трансформаторы с различным соотношением потерь холостого хода и короткого замыкания, и при выборе определенного типа трансформатора на стадии проектирования или при модернизации оборудования необходимо учитывать, как эти характеристики, так и показатели режима работы потребителя.
Теплоэнергетика
Распространенной проблемой является нарушение расчетного режима работы теплообменного оборудования вследствие его загрязнения при высоком содержании в воде накипеобразующих солей и продуктов коррозии. При этом снижается коэффициент теплопередачи, а значит, расчетная тепловая нагрузка обеспечивается только при повышенном расходе греющей сетевой воды. Циркуляция увеличенного расхода теплоносителя вызывает рост тепловых потерь. То же относится и к любым другим теплопередающим поверхностям технологических аппаратов.
Поэтому необходимо регулярно проводить чистку загрязненных поверхностей и рассмотреть возможность проведения мероприятий по предотвращению загрязнения (применение осветлительных фильтров, инерционно-гравитационных грязевиков, комплексонов в водно-химическом режиме, акустических противонакипных устройств и т.п.).
При подборе (проектировании) оборудования необходимо учитывать возможность загрязнения, а также то, что теплообменник с высоким расчетным (конструктивным) значением коэффициента теплопередачи значительно более чувствителен к загрязнению, чем теплообменник с низким его значением (т.е. его коэффициент теплопередачи при одном и том же загрязнении значительно уменьшается).
Теплоснабжение
Ниже приведен пример использования оборудования, наиболее эффективного в конкретный период работы. В системе теплоснабжения, включающей ТЭЦ и котельные, дополнительная тепловая нагрузка может обеспечиваться как от котельных, так и от ТЭЦ, причем в последнем случае удельный расход топлива существенно ниже. Необходимо отметить, что энергосберегающий потенциал ТЭЦ общего пользования в настоящее время практически не используется.
Исторически ТЭЦ строились в центрах нагрузок – рядом с промышленными узлами, чтобы в наиболее эффективном когенерационном цикле производить тепловую и электрическую энергии с экономией топлива по сравнению с раздельной выработкой этих видов энергии. Однако существующие правила обязывают ТЭЦ поставлять электроэнергию не близлежащим потребителям, то есть на локальном рынке, а формально на оптовом рынке. Вследствие этого ТЭЦ, проигрывая по цене, теряют в первую очередь промышленных потребителей, которые вынуждены отвлекать инвестиции на строительство собственных ТЭЦ, мощности которых они не обязаны выводить на оптовый рынок. В конечном итоге, работая с теми же циклами, что и ТЭЦ общего пользования, промышленные предприятия вырабатывают для своих производственных нужд электроэнергию с себестоимостью в 2 раза ниже, чем у ТЭЦ. Причина этого – в отсутствии транспортной составляющей в себестоимости энергии. Уход промышленных потребителей приводит к работе ТЭЦ в нерасчетных режимах с высокими удельными затратами топлива.
Достигнутые экологические выгоды
Повышение энергоэффективности.
Повышение использования других ресурсов, включая сырье, воду (например, охладительную или деминерализованную), а также энергоресурсы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от конкретного объекта.
Кросс-медиа эффекты
Как предполагается, отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Подход широко применим, однако возможности для улучшения зависят от конкретной ситуации.
Экономика
Экономический эффект сбережения энергии, сырья и других ресурсов зависит от конкретных условий.
Движущая сила внедрения
Сокращение затрат и другие преимущества, в зависимости от специфики конкретного предприятия.

Анықтамалық ақпарат: ИТС 48-2017, 4.7-тарау.
4.3.2. Жылу-технологиялық және энерготехнологиялық агрегаттар
Энергия үнемдеудің ең үлкен әлеуеті қондырғыны бірыңғай тұтастық ретінде қарау және оның құрамдас жүйелерін қолдану қажеттіліктері мен тәсілдерін, олардың энергия тұтынуын және олардың өзара іс-қимыл жасау тәсілдерін бағалау арқылы іске асырылуы мүмкін (2-қосымшаны қараңыз).
Энергия тиімділігін оңтайландыру кезінде бірыңғай тұтас ретінде қаралуға тиіс жүйелер, атап айтқанда:
негізгі өндірістік жабдықтың құрамына кіретін жүйелерді (салалық анықтамалық құжаттарды қараңыз);
отын жағуды (ЕО BREF 3.1-бөлімін қараңыз), оның ішінде когенерацияны (ЕО BREF 3.4, 4.3.4);
жылумен жабдықтау жүйелері, мысалы:
буды (BREF ЕО 3.2-бөлімін қараңыз);
суды;
жылуды кәдеге жарату жүйелерін (ЕО BREF 3.3-бөлімін қараңыз);
вакуумдық жүйелер мен салқындату жүйелерін (Өнеркәсіптік салқындату жүйелері жөніндегі анықтамалық құжатты қараңыз);
электр жетегі бар жүйелерді, атап айтқанда:
сығылған ауа жүйелерін (BREF ЕО 3.7-бөлімін қараңыз);
сорғы жүйелерін (BREF ЕО 3.8-бөлімін қараңыз);
жарықтандыру жүйелерін (BREF ЕО 3.10-бөлімін қараңыз);
кептіру, бөлу және концентрация жүйелерін (ЕО BREF 3.11-бөлімін қараңыз) қамтиды.
Жүйелерді қолдану масштабы мен сипаты (мысалы, нақтылық дәрежесі, оңтайландыру жөніндегі іс-шаралардың кезеңділігі, өзара байланысты жүйелерді таңдау) қондырғының сипатына, масштабы мен күрделілігіне, оның құрамына кіретін жекелеген жүйелер мен технологиялық процестердің энергия тұтынуына, сондай-ақ энергия тиімділігін оңтайландырудың қаралатын әдістеріне байланысты болады.
5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
Ескерту. Технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде олардың қоршаған ортаға теріс әсерін төмендету үшін қолданылатын, қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні техникалық қайта жарақтандыруды, реконструкциялауды талап етпейтін әдістер, практикалар, тәсілдер және шешімдер анықтама бойынша ең үздік қолжетімді техникалар болып табылады.
Бұл анықтама жаңа объектілер үшін қолданылады. Қолданыстағы объектілер жағдайында басқару жүйесін өзгерту немесе операциялық өзгерістер енгізу қосымша шығыстарға әкелуі мүмкін. Демек, қолданыстағы объектілер үшін ЕҚТ-ны қолдану ауқымы мен сипаты объектінің сипатына, масштабы мен күрделілігіне, оның жүйелері мен технологиялық процестерінің энергия тұтынуына, сондай-ақ энергия тиімділігін оңтайландырудың қарастырылатын әдістеріне байланысты болады.
5.1. Ұйымдастырушылық шаралар
Қондырғы деңгейінде энергия тиімділігін қамтамасыз етудің негізгі элементі тиісті менеджмент жүйесін құруға бағытталған тәсілдер болып табылады. Қондырғы деңгейінде қолданылатын басқа да ЕҚТ энергия тиімділігі менеджментіне үлес қосады және қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін қажетті нақты құралдар туралы көбірек ақпарат алуға мүмкіндік береді. Бұл әдістер қондырғылардың кез келген типіне қолданылады. Қолдану ауқымы мен нақты қолданылатын әдістер қондырғының масштабы мен күрделілігімен, сондай-ақ оның құрамына кіретін жекелеген жүйелердің энергия тұтынуымен анықталады.
1 ЕҚТ. Энергия тиімділігі менеджменті

Справочная информация: ИТС 48-2017, гл. 4.7.
4.3.2. Теплотехнологические и энерготехнологические агрегаты
Наибольший потенциал энергосбережения может быть реализован посредством рассмотрения установки как единого целого и оценки потребностей и способов применения составляющих ее систем, их энергопотребления и способов их взаимодействия (см. 4.2.1, 4.2.2).
Системы, которые при оптимизации энергоэффективности должны рассматриваться как единое целое, включают, в частности:
системы, входящие в состав основного производственного оборудования (см. отраслевые справочные документы);
сжигание топлива (см. BREF ЕС раздел 3.1), в т.ч. когенерация (BREF ЕС 3.4, 4.3.4)
системы теплоснабжения, например: паровые (см. BREF ЕС раздел 3.2) и водяные;
системы утилизации тепла (см. BREF ЕС раздел 3.3);
вакуумные системы и системы охлаждения (см. справочный документ по промышленным системам охлаждения);
системы с электроприводом, в частности: системы сжатого воздуха (см. BREF ЕС раздел 3.7) и насосные системы (см. BREF ЕС раздел 3.8);
осветительные системы (см. BREF ЕС раздел 3.10);
системы сушки, сепарации и концентрации (см. BREF ЕС раздел 3.11).
Масштаб и характер применения систем (например, степень детальности, периодичность мероприятий по оптимизации, выбор взаимосвязанных систем) зависят от характера, масштаба и сложности установки, энергопотребления отдельных систем и технологических процессов, входящих в ее состав, а также рассматриваемых методов оптимизации энергоэффективности.
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
Примечание. Общими наилучшими доступными техниками являются по определению методы, практики, подходы и решения, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду, которые не требуют технического переоснащения, реконструкции объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду.
Это определение действует для новых объектов. В случае же существующих объектов даже изменение системы управления или внесение операционных изменений может повлечь за собой дополнительные расходы. Следовательно, для существующих объектов масштаб и характер применения НДТ зависят от характера, масштаба и сложности объекта, энергопотребления его систем и технологических процессов, а также рассматриваемых методов оптимизации энергоэффективности.
5.1. Организационные меры
Ключевым элементом обеспечения энергоэффективности на уровне установки являются подходы, направленные на создание соответствующей системы менеджмента. Другие НДТ, применимые на уровне установки, вносят вклад в менеджмент энергоэффективности и позволяют получить больше информации о конкретных инструментах, необходимых для достижения поставленных целей. Эти методы применимы к любым типам установок. Масштабы применения и конкретные применяемые методы определяются масштабом и сложностью установки, а также энергопотреблением отдельных систем, входящих в ее состав.
НДТ 1. Менеджмент энергоэффективности

ЕҚТ энергия тиімділігі менеджменті жүйесінің (бұдан әрі ‒ ЭТМЖ) жұмыс істеуін енгізуден және қолдаудан тұрады. ЭТМЖ-ның жұмыс істеуі қолданыстағы менеджмент жүйесінің құрамында (мысалы, экологиялық менеджмент жүйесін, бұдан әрі - ЭМЖ) іске асыру немесе энергия тиімділігі менеджментінің бөлек жүйесін құру арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін. ЭТМЖ құрамына нақты жағдайларға қолданылатын шамада мынадай элементтер кіреді (4.2.3-бөлімді қараңыз):
жоғары басшылықтың кәсіпорын деңгейіндегі энергия тиімділігі менеджменті жүйесіне қатысты бейілділігі:
кәсіпорынның жоғары басшылығы бекіткен қондырғының энергия тиімділігі саясаты;
жоспарлау, сондай-ақ мақсаттар мен міндеттерді анықтау (2, 3.1 және 5 ЕҚТ-ны қараңыз);
мынадай мәселелерге ерекше назар аударатын рәсімдерді әзірлеу және сақтау:
1) қызметкерлердің ұйымдық құрылымы және жауапкершілігі;
2) оны оқыту, құзыреттілікті арттыру (10 ЕҚТ-ны қараңыз);
3) тиісті коммуникация құралдарын (жиналыстар, кеңестер, электрондық пошта, ақпараттық стенділер, өндірістік газет және т.б.) барынша тарта отырып, ішкі ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
4) персоналды энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларға тарту;
5) құжаттаманы жүргізу;
6) өндірістік процестерді тиімді бақылау (11 ЕҚТ-ны қараңыз);
7) жабдыққа техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (12 ЕҚТ-ны қараңыз);
8) төтенше жағдайларға дайындық;
9) энергия тиімділігі саласындағы заңнамалық талаптарға және тиісті келісімдерге сәйкестікті қамтамасыз ету (егер бар болса);
энергия тиімділігінің ішкі көрсеткіштерін анықтауды және оларды мерзімді бағалауды қамтитын салыстырмалы талдау (5 ЕҚТ-ны қараңыз), сондай-ақ оларды салалық және басқа да расталған деректермен жүйелі және тұрақты салыстыру (6 ЕҚТ-ны қараңыз);
бұрын орындалған және келесі мәселелерге ерекше назар аударатын түзету іс-шараларын Ендірудің нәтижелілігін бағалау: мониторинг және өлшеу; түзету және алдын алу әрекеттері; құжаттаманы жүргізу; жүйенің белгіленген талаптарға сәйкестігін, оны Ендірудің нәтижелілігін және оны тиісті деңгейде ұстауды бағалау мақсатында тәуелсіз (мүмкіндігінше) ішкі аудит (3.1 және 3.2 ЕҚТ-ны қараңыз);
жоғары басшылық тарапынан мақсаттарға, барабарлыққа және нәтижелілікке сәйкестігіне ЭТМЖ-ны үнемі талдау;
жаңа қондырғылар мен жүйелерді жобалау кезінде оларды кейіннен пайдаланудан шығаруға байланысты қоршаған ортаға ықтимал әсерді ескеру;
меншікті энергиялық тиімді технологияларды әзірлеу және кәсіпорыннан тыс энергия тиімділігін қамтамасыз ету әдістері саласындағы жетстіктерді қадағалау.
ЭТМЖ мынадай қосымша элементтерді қамтуы мүмкін:
қол жеткізілген нәтижелерді қойылған мақсаттар мен міндеттермен жыл сайын салыстыруға мүмкіндік беретін энергия тиімділігі жөніндегі мерзімді декларацияны (сыртқы растаумен немесе онсыз) дайындау және жариялау;
менеджмент жүйесін және аудит рәсімін тұрақты сыртқы тексеру және растау (сертификаттау);
ұлттық немесе халықаралық деңгейде қабылданған ерікті стандарттарға сәйкес келетін ЭТМЖ-ны енгізу және оның жұмыс істеуі.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық түрлеріне енгізуге болады. Нақты ЭТМЖ-ны қолдану саласы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатымен, масштабымен және күрделілік деңгейімен, сондай-ақ оның құраушы технологиялық процестері мен жүйелерінің энергия тұтынуымен анықталады.
ЭТМЖ /ЭМЖ компоненті: мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және анықтау
2 ЕҚТ. Экологиялық нәтижелілікті тұрақты жақсарту
ЕҚТ экономикалық орындылықты, сондай-ақ қоршаған ортаның түрлі компоненттеріне әсер ету арасындағы өзара байланысты ескере отырып, қысқа, орта және ұзақ мерзімді перспективаға арналған іс-шаралар мен инвестицияларды кешенді жоспарлау арқылы қондырғының қоршаған ортаға әсерін тұрақты түрде азайтудан тұрады.
Қолданылуы: Қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады
"Тұрақты" (немесе дәйекті) нәтижеліліктің белгілі бір деңгейіне қол жеткізген кезде, яғни жоспарларды, бағдарламаларды және инвестициялық шешімдерді әзірлеу кезінде қызметтің қоршаған ортаға әсерін төмендетудің жалпы ұзақ мерзімді мақсатын назарға алу қажет болғанда әсерді төмендету жөніндегі қызмет тоқтатылмайтынын білдіреді. Кейбір жағдайларда тұрақты жақсарту ұзақ мерзімді мақсаттарға қол жеткізу үшін қолда бар ресурстарды неғұрлым тиімді пайдалану мақсатында қысқа мерзімді нәтижелерден бас тартуды көздейді. Мысалы, негізгі технологиялық процесті өзгерту қысқа мерзімді іс-шараларға қарағанда көп уақыт пен ресурстарды қажет етуі мүмкін, бірақ нәтижесінде энергияны тұтыну мен шығарындылар азаюы мүмкін.

НДТ состоит во внедрении и поддержании функционирования системы менеджмента энергоэффективности (далее ‒ СМЭЭ). Функционирование СМЭЭ может быть обеспечено посредством реализации в составе существующей системы менеджмента (например, системы экологического менеджмента, далее ‒ СЭМ) или создания отдельной системы менеджмента энергоэффективности. В состав СМЭЭ входят, в той мере, в какой это применимо к конкретным условиям, следующие элементы (см. раздел 4.2.3):
приверженность высшего руководства в отношении системы менеджмента энергоэффективности на уровне предприятия:
политика энергоэффективности для установки, утвержденная высшим руководством предприятия;
планирование, а также определение целей и задач (см. НДТ 2, 3.1 и 5);
разработка и соблюдение процедур, уделяющих особое внимание следующим вопросам:
1) организационная структура и ответственность персонала;
2) его обучение, повышение компетентности (см. НДТ 10);
3) обеспечение внутреннего информационного обмена с максимальным привлечением соответствующих средств коммуникации (собрания, совещания, электронная почта, информационные стенды, производственная газета и др.);
4) вовлечение персонала в мероприятия, направленные на повышение энергоэффективности;
5) ведение документации;
6) эффективный контроль производственных процессов (см. НДТ 11);
7) программы технического обслуживания оборудования (см. НДТ 12);
8) готовность к чрезвычайным ситуациям;
9) обеспечение соответствия законодательным требованиям в области энергоэффективности и соответствующим соглашениям (если таковые существуют);
сравнительный анализ, который включает определение внутренних показателей энергоэффективности и их периодическую оценку (см. НДТ 5), а также систематическое и регулярное сопоставление их с отраслевыми и другими подтвержденными данными (см. НДТ 6);
оценка результативности ранее выполненных и внедрения корректирующих мероприятий, уделяющих особое внимание следующим вопросам:мониторинг и измерения; корректирующие и профилактические действия; ведение документации; независимый (там, где это возможно) внутренний аудит с целью оценки соответствия системы установленным требованиям, результативности ее внедрения и поддержания ее на соответствующем уровне (см. НДТ 3.1 и 3.2);
регулярный анализ СМЭЭ со стороны высшего руководства на соответствие целям, адекватности и результативности;
при проектировании новых установок и систем учитывать возможное воздействия на окружающую среду, связанное с последующим выводом их из эксплуатации;
разработка собственных энергоэффективных технологий и отслеживание достижений в области методов обеспечения энергоэффективности за пределами предприятия.
СМЭЭ может включать следующие дополнительные элементы:
подготовка и публикация периодической декларации по энерго-эффективности (с внешним подтверждением или без такового), позволяющей ежегодно сравнивать достигнутые результаты с поставленными целями и задачами;
регулярная внешняя проверка и подтверждение (сертификация) системы менеджмента и процедуры аудита;
внедрение и функционирование СМЭЭ, соответствующей добровольным стандартам, принятым на национальном или международном уровне.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Область применения и особенности конкретной СМЭЭ (например, степень детальности) определяется характером, масштабом и уровнем сложности установки, а также энергопотреблением составляющих ее технологических процессов и систем.
Компонент СМЭЭ/СЭМ: планирование и определение целей и задач.
НДТ 2. Постоянное улучшение экологической результативности
НДТ состоит в постоянном сведении к минимуму воздействия установки на окружающую среду посредством комплексного планирования мероприятий и инвестиций на кратко-, средне- и долгосрочную перспективу с учетом экономической целесообразности, а также взаимосвязи между воздействиями на различные компоненты окружающей среды.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок.
"Постоянное" (или последовательное) означает, что деятельность по снижению воздействия не прекращается при достижении определенного уровня результативности, т.е., при разработке планов, программ и инвестиционных решений необходимо принимать во внимание общую долгосрочную цель снижения воздействия деятельности на окружающую среду. В некоторых случаях постоянное улучшение предполагает отказ от краткосрочных результатов с целью более эффективного использования имеющихся ресурсов для достижения долгосрочных целей. Например, изменение основного технологического процесса может потребовать больше времени и ресурсов, чем краткосрочные мероприятия, но в результате обеспечить большее сокращение энергопотребления и выбросов.

Уақыт өте келе экологиялық тиімділікті арттыру міндетті түрде сызықтық сипатта бола бермейді, яғни.әрдайым қамтамасыз ету мүмкін емес, мысалы, 10 жыл ішінде 2% қосымша жыл сайынғы энергияны үнемдеу. Нәтижелілікті арттыру энергия тиімділігін арттыру жобаларына инвестициялар, басқа факторлардың әсері түрінде тұрақты емес және сатылы сипатта болуы мүмкін. Сонымен қатар, экологиялық тиімділіктің әртүрлі құраушыларының өзара байланысы өз ролін атқаруы мүмкін: мысалы, атмосфераға шығарындыларды қосымша азайту энергияны тұтынуды көбейтуді қажет етуі мүмкін.
Технологияны дамытудың осы кезеңінде қоршаған ортаға әсерді толығымен жою мүмкін емес, ал кейбір тұстарда осы бағыттағы одан арғы іс-әрекетке ынталандыру шамалы немесе жоқ болатын ахуал туындауы мүмкін. Алайда, уақыт өте келе, технологиялардың дамуына және шығындар деңгейінің өзгеруіне қарай (мысалы, энергия бағасының өзгеруі нәтижесінде) белгілі бір шаралардың орындылық дәрежесі өзгеруі мүмкін.
3 ЕҚТ. Қондырғының энергия тиімділігі аспектілерін және энергия үнемдеу мүмкіндіктерін анықтау
Энергия тиімділігін оңтайландыру соңғының энергия тиімділігіне әсер ететін қондырғы қызметінің аспектілерін анықтауды және сандық білдіруді талап етеді (яғни энергетикалық диагностика. 3-қосымшаның 4.2.2.4-бөлімін қараңыз). Бұл ақпарат 2 ЕҚТ-ға сәйкес энергия үнемдеу мүмкіндіктерін анықтау, сандық бағалау, салыстырмалы басымдықты анықтау және іске асыру үшін негіз болып табылады.
3.1. ЕҚТ аудитті ұйымдастыру арқылы оның энергия тиімділігіне әсер ететін қондырғының аспектілерін анықтаудан тұрады. Аудиттің жүйелі тәсіл қағидаттарына сәйкестігі елеулі болып табылады (4 ЕҚТ-ны қараңыз).
Аудит жүргізу кезіндегі ЕҚТ мынадай аспектілерді анықтаудан тұрады:
қондырғының, сондай-ақ оның құрамына кіретін жүйелер мен процестердің энергия тұтыну сипаты;
энергия тұтынатын жабдық, сондай-ақ осы жабдық тұтынатын энергияның типі мен мөлшері;
энергия тұтынуды азайту мүмкіндіктері (5.2-тараудағы энергия тұтынатын жүйелер үшін ЕҚТ-нв қараңыз), мысалы:
жабдықтың жұмыс уақытын бақылау/қысқарту, мысалы, пайдаланылмаған жабдықты өшіру;
жылу оқшаулауын оңтайландыру;
энергия шаруашылығын, инженерлік желілерді, сондай-ақ олармен байланысты жүйелерді, технологиялық процестер мен жабдықтарды оңтайландыру.
энергияның неғұрлым тиімді баламалы көздерін, атап айтқанда, басқа процестерден және/немесе жүйелерден артық энергияны пайдалану мүмкіндіктері (5.2.3-бөлімді қараңыз);
басқа процестерде және/немесе жүйелерде пайда болатын артық энергияны пайдалану мүмкіндігі (5.2.3-бөлімді қараңыз);
жылу энергиясының сапасын арттыру мүмкіндіктері (5.2.3-бөлімді қараңыз).
Қолданылуы: қолданыстағы қондырғылардың барлық түрлерінде, оның ішінде реконструкциялау немесе жаңғырту жоспарланатын қондырғыларға қатысты енгізуге болады. Аудит сыртқы немесе ішкі болуы мүмкін.

Повышение экологической результативности с течением времени не обязательно носит линейный характер, т.е. далеко не всегда удается обеспечить, например, 2 % дополнительного ежегодного энергосбережения на протяжении 10 лет. Повышение результативности может носить нерегулярный и ступенчатый характер, в виде инвестиций в проекты по повышению энергоэффективности, действие других факторов. Кроме того, может сыграть свою роль взаимосвязь между различными составляющими экологической результативности: например, дополнительное снижение выбросов в атмосферу может потребовать увеличения энергопотребления.
Воздействие на окружающую среду на данном этапе развития техники устранить полностью невозможно, и в отдельные моменты времени может возникнуть ситуация, когда стимулы для дальнейшей деятельности в этом направлении незначительны или отсутствуют. Однако с течением времени, по мере развития технологий и изменения уровня затрат (например, в результате изменения цен на энергию) степень целесообразности тех или иных мер может измениться.
НДТ 3. Выявление аспектов энергоэффективности установки и возможностей для энергосбережения
Оптимизация энергоэффективности требует выявления и количественного выражения аспектов деятельности установки, влияющих на энергоэффективность последней. Эта информация является основой для выявления, количественной оценки, определения относительного приоритета и реализации возможностей энергосбережения в соответствии с НДТ 2.
3.1. НДТ состоит в выявлении аспектов установки, влияющих на ее энергоэффективность, посредством организации аудита. Существенным является соответствие аудита принципам системного подхода (см. НДТ 4).
НДТ при проведении аудита состоит в выявлении следующих аспектов:
характер энергопотребления установки, а также систем и процессов, входящих в ее состав;
энергопотребляющее оборудование, а также тип и количество энергии, потребляемой этим оборудованием;
возможности минимизации энергопотребления (см. НДТ для энергопотребляющих систем в гл. 5.2), например, контроль/сокращение времени работы оборудования, например, отключение неиспользуемого оборудования; оптимизация теплоизоляции; оптимизация энергохозяйства, инженерных сетей, а также связанных с ними систем, технологических процессов и оборудования.
возможности использования более эффективных альтернативных источников энергии, в частности, избыточной энергии от других процессов и/или систем (см. раздел 5.2.3);
возможности использования образующейся избыточной энергии в других процессах и/или системах (см. раздел 5.2.3);
возможности повышения качества тепловой энергии (см. раздел 5.2.3).
Применимость: внедрение возможно на всех видах существующих установок, в т.ч. на установках, в отношении которых планируется реконструкция или модернизация. Аудит может быть внешним или внутренним.

Аудиттің міндеттері мен ерекшеліктері (мысалы, аудиттерді жүргізудің егжей-тегжейлі дәрежесі немесе кезеңділігі) қондырғының сипатымен, масштабымен және күрделілік деңгейімен, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуымен айқындалады (4.2.1-бөлімді қараңыз):
көптеген жүйелер мен энергияны тұтынатын жекелеген компоненттерді қамтитын үлкен қондырғылар жағдайында, ең алдымен, энергияны едәуір тұтынумен байланысты қызмет аспектілеріне және нәтижесінде энергияны үнемдеудің маңызды әлеуетіне назар аудара отырып, деректерді жинау басымдықтарын анықтау қажет;
шағын қондырғылар үшін шолу аудиті жеткілікті болуы мүмкін.
Кәсіпорында жүргізілген алғашқы энергетикалық аудитті энергетикалық диагностика деп атауға болады.
3.2. ЕҚТ энергия тұтынуды оңтайландыру үшін мүмкіндіктерді анықтауға және сандық бағалауға мүмкіндік беретін тиісті құралдар мен әдістемелерді пайдаланудан тұрады:
энергетикалық модельдер, деректер базасы және энергия балансы (3-қосымшаның 4.2.2.3-бөлімін қараңыз);
аналитикалық әдістер, мысалы, пинч-талдау, эксергия немесе энтальпия талдауы, термоэкономика (3-қосымшаның 4.2.2.2-бөлімін қараңыз);
бағалау және есептеулер (3-қосымшаның 4.2.2.1-бөлімін қараңыз).
Барабар құралдарды таңдау салаға, қондырғының күрделілігі мен энергия тұтынуына байланысты. Сайып келгенде, құралдарды таңдау нақты кәсіпорынның шарттарымен және ерекшелігімен анықталады.
3.3. ЕҚТ қондырғы ішіндегі процестер арасында және/немесе үшінші тарапқа (тараптарға) энергия бере отырып, қондырғы шегінде энергияны кәдеге жаратуды оңтайландыру үшін мүмкіндіктерді анықтаудан тұрады (4 ЕҚТ-ны қараңыз).
Қолданылуы: осы ЕҚТ-ны практикада іске асыру тиісті типтегі артық жылу үшін және қондырғыда алынуы мүмкін мөлшерде қолдану мүмкіндігіне байланысты (5.2.2 (бу жүйелері), 5.2.3 (жылуды кәдеге жарату) және 17 ЕҚТ (когенерация) бөлімдерін қараңыз). Жылу энергиясы үшін қолдану уақыттың түрлі сәттерінде және түрлі тәсілдермен, мысалы, аудит немесе басқа зерттеу нәтижелері бойынша, жұмыс істейтін кәсіпорынды жаңғыртуды немесе жаңа кәсіпорын салуды жоспарлау кезінде немесе жергілікті ахуал өзгерген кезде (нәтижесінде басқа кәсіпорында жылудың әлеуетті тұтынушысы пайда болуы мүмкін) табылуы мүмкін.
Үшінші тараптардың ынтымақтастығын және олармен келісімдерді қамтамасыз ету оператордың мүмкіндіктерінен тыс және соның салдарынан КЭР шарттарының шегінен тыс болуы мүмкін. Көптеген жағдайларда мемлекеттік органдар осындай келісімдер жасасуға жәрдем көрсетеді немесе өздері осындай үшінші тарап ретінде әрекет етеді.
4 ЕҚТ. Жүйелер негізінде энергия тиімділігі менеджментіне көзқарас
Энергия үнемдеудің ең үлкен әлеуеті қондырғыны тұтастай қарау және оның құраушы жүйелерінің қажеттіліктері мен оларды қолдану тәсілдерін, олардың энергия тұтынуын және олардың өзара іс-қимыл жасау тәсілдерін бағалау арқылы іске асырылуы мүмкін (2-қосымшаның 3-бөлімін қараңыз).
ЕҚТ энергия жүйелері менеджментін пайдалана отырып, қондырғының энергия тиімділігін оңтайландырудан тұрады. Энергия тиімділігін оңтайландыру кезінде бірыңғай тұтас ретінде қаралуға тиіс жүйелер, атап айтқанда:
негізгі өндірістік жабдықтарды (салалық анықтамалық құжаттарды қараңыз);
жылумен жабдықтау жүйелерін, мысалы:

Задачи и особенности аудита (например, степень детальности или периодичность проведения аудитов) определяются характером, масштабом и уровнем сложности установки, а также энергопотреблением составляющих ее технологических процессов и систем (см. раздел 4.2.1):
в случае крупных установок, в состав которых входит большое количество систем и отдельных энергопотребляющих компонентов, необходимо определить приоритеты сбора данных, сосредоточившись, в первую очередь, на аспектах деятельности, с которыми связано значительное энергопотребление и, как следствие, существенный потенциал энергосбережения;
для небольших установок может быть достаточно обзорного аудита.
Первый энергоаудит, проводимый на предприятии, может назваться энергетической диагностикой.
3.2. НДТ состоит в использовании надлежащих инструментов и методик, позволяющих выявить и количественно оценить возможности для оптимизации энергопотребления, включая:
энергетические модели, базы данных и энергобалансы (см. раздел 4.2.2.3);
аналитические методы, например, пинч-анализ, анализ эксергии или энтальпии, термоэкономика (см. раздел 4.2.2.2);
оценки и расчеты (см. раздел 4.2.2.1).
Выбор адекватных инструментов зависит от отрасли, сложности и энергопотребления установки. В конечном счете выбор инструментов определяется условиями и спецификой конкретного предприятия.
3.3. НДТ состоит в выявлении возможностей для оптимизации утилизации энергии в пределах установки, с передачей энергии между процессами внутри установки (см. НДТ 4) и/или третьей стороне (сторонам).
Применимость: реализация данного НДТ на практике зависит от возможности найти применение для избыточного тепла соответствующего типа и в таком количестве, которое может быть получено на установке (см. разделы 5.2.2 (паровые системы), 5.2.3 (утилизация тепла) и НДТ 17 (когенерация). Применение для тепловой энергии может быть найдено в различные моменты времени и различными способами, например, по результатам аудита или другого обследования, при планировании модернизации существующего или строительства нового предприятия, или при изменении местной ситуации (в результате которого может возникнуть потенциальный потребитель тепла на другом предприятии).
Обеспечение сотрудничества третьих сторон и соглашений с ними может находиться за пределами возможностей оператора и, как следствие, за пределами условий КЭР. Во многих случаях государственные органы оказывают содействие в заключении подобных соглашений или сами выступают в качестве такой третьей стороны.
НДТ 4. Подход к менеджменту энергоэффективности на основе систем
Наибольший потенциал энергосбережения может быть реализован посредством рассмотрения установки в целом и оценки потребностей и способов применения составляющих ее систем, их энергопотребления и способов их взаимодействия (см. приложение 1 раздел 3 к справочнику по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности").
НДТ состоит в оптимизации энергоэффективности установки с использованием менеджмента энергосистем. Системы, которые при оптимизации энергоэффективности должны рассматриваться как единое целое, включают, в частности:
основное производственное оборудование (см. отраслевые справочные документы);

бу (5.2.2-бөлім);
су;
вакуумдық жүйелер және салқындату жүйелерін (өнеркәсіптік салқындату жүйелері бойынша анықтамалық құжатты қараңыз);
электр жетегі бар жүйелерді, атап айтқанда (5.2.4-бөлім және 21 ЕҚТ):
сығылған ауа жүйелерін;
сорғы жүйелерін;
жарықтандыру жүйелерін; (5.2.5 және 25 ЕҚТ бөлімі);
кептіру, сепарация және шоғырландыру жүйелерін қамтиды (5.2.5-бөлім және ЕҚТ 26).
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдісті қолдану ауқымы мен сипаты (мысалы, нақтылық дәрежесі, оңтайландыру бойынша іс-шаралардың кезеңділігі, өзара байланыста қаралатын жүйелерді таңдау) қондырғының сипатына, ауқымы мен күрделілігіне, оның құрамына кіретін жүйелер мен технологиялық процестердің энергия тұтынуына, сондай-ақ энергия тиімділігін оңтайландырудың қаралатын әдістеріне байланысты.
5 ЕҚТ. Энергия тиімділігі саласындағы мақсаттар мен көрсеткіштерді белгілеу және қайта қарау
ЕҚТ барлық келесі әрекеттерді орындау арқылы энергия тиімділігінің көрсеткіштерін белгілеуден тұрады:
жалпы қондырғы үшін және қажет болған жағдайда жекелеген процестер, жүйелер және/немесе өндірістік бірліктер үшін энергия тиімділігінің қолайлы көрсеткіштерін анықтау, сондай-ақ уақыт өте келе немесе энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жүзеге асырылғаннан кейін осы көрсеткіштердің өзгеруін бағалау (2-қосымшаның 1 және 2-бөлімдерін қараңыз);
көрсеткіштерді есептеу мақсаттары үшін жүйелердің барабар шекараларын анықтау және құжаттандыру (2-қосымшаның 3-бөлімін қараңыз);
маңызды процестердің, жүйелердің және/немесе өндірістік бірліктердің энергия тиімділігінің өзгеруіне әкелетін факторларды анықтау және құжаттандыру.
Энергия тиімділігі саласында белгілі бір сандық және құжатталған мақсаттардың болуы энергия тиімділігінің жоғары деңгейіне қол жеткізудің және оны ұстап тұрудың қажетті шарты болып табылады. Жақсарту үшін басым салалар аудит нәтижелері бойынша анықталады (3 ЕҚТ-ны қараңыз). Бұдан басқа, қызметтің нәтижелілігін бағалау үшін энергия тиімділігінің көрсеткіштері айқындалуы тиіс. Өнеркәсіптің өңдеуші салалары үшін өндірілген өнімнің немесе көрсетілетін қызметтердің (мысалы, өнімнің ГДж/т) бірлігіне жұмсалатын энергия шығындарын көрсететін үлестік энергия тұтыну көрсеткіштерін (бұдан әрі ‒ ҮЭТК) пайдалану дұрыс болып табылады. Энергия тұтыну саласында жалғыз мақсат қойылмайтын жерде (мысалы, ҮЭТК-тің мақсатты мәні) немесе бұл орынды емес болып табылса, көрсеткіштердің көмегімен жекелеген технологиялық процестердің, өндірістік бірліктердің немесе жүйелердің энергия тиімділігін бағалауға болады. Технологиялық процестердің энергия тиімділігі жөніндегі деректер тиісті сатылас анықтамалық құжаттарда жиі келтіріледі.
Өндіріс сипаттамаларының (шығару көлемінің, өндірілетін өнім типінің және т.б.) өзгеруі энергия тиімділігін бағалау нәтижелеріне әсер етуі мүмкін. Сондықтан өндірістік параметрлерді тіркеу, олардың өзгеру динамикасын бақылау және энергия тиімділігінің бақыланатын артуы жүзеге асырылатын іс-шаралардың нәтижесі болып табылатындығына көз жеткізу үшін тиісті құжаттаманы жүргізу қажет. Қондырғының ішіндегі энергияны тұтыну және қозғалыс құрылымы өте күрделі болуы мүмкін, сондықтан қондырғының құрамына кіретін энергия жүйесіне назар аудара отырып, көрсеткіштер орнатылатын қондырғының немесе жүйенің шекараларын мұқият анықтау қажет (2-қосымшаның 3-бөлімін, сондай-ақ 4 ЕҚТ-ны қараңыз). Бұл ретте энергия ресурстарының әртүрлі түрлері үшін бастапқы және қайталама энергияны тұтыну бойынша деректерді пайдалануға болады (мысалы, ГДж/т бу нысанындағы технологиялық жылуды пайдалану).
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлі дәрежесі) қондырғының сипатымен, масштабымен және күрделілігімен, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуымен анықталады.
Әдетте, ағымдағы ахуалдың мониторингі үшін энергияның қайталама формаларына немесе түпкілікті тұтынушы деңгейіндегі энергия формаларына негізделген көрсеткіштер пайдаланылады. Кейбір жағдайларда әр процесс үшін бірнеше осындай көрсеткіш қажет болуы мүмкін (мысалы, бу мен электр энергиясын тұтынуды көрсететін көрсеткіштер). Энергия тасымалдаушыларды немесе энергия ресурстарын жеткізушілерді таңдау (немесе ауыстыру) туралы шешім қабылдау кезінде энергияның қайталама немесе соңғы нысандарымен байланысты көрсеткіштерді бағдарға алған орынды болуы мүмкін. Алайда, нақты жағдайлар мен міндеттерге байланысты басқа көрсеткіштерді де пайдалануға болады, мысалы, бастапқы энергияны тұтыну немесе көміртегі балансына үлес. Мұндай көрсеткіштерді, мысалы, энергия ресурстарының барлық түрлерін ескере отырып, жалпы энергия тиімділігін бағалау үшін, сондай-ақ қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсер ету арасындағы теңгерімді табу үшін пайдалануға болады.
6 ЕҚТ. Салыстырмалы талдау (бенчмаркинг)
ЕҚТ тиісті расталған деректер болған кезде салалық, ұлттық және өңірлік бағдарларды пайдалана отырып нәтижелілікке жүйелі салыстырмалы талдауды тұрақты жүргізуден тұрады.
Салыстырмалы талдау жалпы кәсіпорынның нәтижелілігін және бір мезгілде жеке парадигмадағы оқшаулануды жеңуге мүмкіндік беретін энергия тиімділігін оңтайландыру жөніндегі жекелеген іс-шараларды бағалау құралы болып табылады. Салыстырмалы талдауға арналған деректер салалық анықтамалық құжаттардан, салалық қауымдастықтар құжаттарынан, ұлттық ұсынымдар мен нұсқаулықтардан, сондай-ақ технологиялық процестердің энергия тұтынуын теориялық бағалау негізінде алынуы мүмкін. Деректер салыстырмалы болуы тиіс және түзетуді қажет етуі мүмкін, мысалы, қолданылатын шикізат типтеріндегі айырмашылықтарды ескеру үшін. Энергия тиімділігі көрсеткіштерін анықтау туралы да қараңыз (5 ЕҚТ).
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Салыстырмалы талдаудың егжей-тегжейлі дәрежесі қондырғының сипатына, ауқымы мен күрделілігіне, сондай-ақ оның құрамдас технологиялық процестері мен жүйелерінің энергия тұтынуына байланысты.
Ұсынылатын немесе алынатын ақпараттың құпиялылығын есепке алу қажеттігі туындауы мүмкін: мысалы, салыстырмалы талдау нәтижелерінің құпиялылығын сақтау талабы болуы мүмкін.
Расталған деректер ретінде, атап айтқанда, анықтамалық нұсқаулықтардың ақпараты, сондай-ақ үшінші тарап растаған деректер пайдаланылуы мүмкін.
Салыстырмалы талдау жүргізудің мерзімділігі нақты салаға байланысты, бірақ, әдетте, мұндай талдау жылына немесе бірнеше жылда бір реттен жиі жүргізілмейді, өйткені оның негізіндегі деректер қысқа уақыт ішінде айтарлықтай өзгерістерге сирек ұшырайды.
ЭТМЖ/ЭМЖ компоненті: жобалау
Жаңа кәсіпорынның, қондырғының немесе жүйенің құрылысын жоспарлау кезеңі (немесе осы объектілердің біреуін едәуір жаңғырту) бүкіл өмірлік цикл бойындағы технологиялық процестерге, жабдықтарға немесе жүйелерге байланысты шығындарды талдауға, сондай-ақ осы шығындарды ескере отырып, неғұрлым энергиялық тұрғыдан тиімді нұсқаны таңдауға мүмкіндік береді.
7 ЕҚТ. Энергияны тиімді жобалау (ЭТЖ)
ЕҚТ төменде келтірілген барлық пайымды ескере отырып, жаңа қондырғыны, өндірістік бірлікті немесе жүйені жобалау кезінде энергия тиімділігін оңтайландырудан немесе олардың айтарлықтай жаңартылуын жоспарлаудан тұрады (4.3.1-бөлімді қараңыз):
энергияны тиімді жобалау (бұдан әрі - ЭТЖ) тұжырымдамалық/нобайлық жобалаудың ерте сатыларында басталуы тиіс, тіпті инвестициялардың болжамды параметрлері әлі нақты айқындалмаған болса да және тендерлерді ұйымдастыру кезінде назарға алынуы тиіс;
энергиялық тиімді технологияларды әзірлеу және/немесе таңдау;
бар деректерді толықтыру және қажетті ақпараттағы олқылықтарды жою үшін жобалау шеңберінде немесе жеке жүзеге асырылатын қосымша деректерді жинау талап етілуі мүмкін;
ЭТЖ бойынша жұмыстарды сарапшы-энергетик (энергия тиімділігі саласындағы маман) орындауы тиіс;
энергия тұтынуды бастапқы картаға түсіру барысында, атап айтқанда, болашақ объектінің энергия тұтынуы жобалау ұйымының немесе тапсырыс беруші ұйымның құрамындағы қандай тұлғалар мен бөлімшелерге байланысты екенін анықтау, содан кейін соңғысының энергия тиімділігін оңтайландыру мақсатында олармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру қажет. Мысалы, болашақ объектінің пайдалану параметрлерін анықтауға жауапты қолданыстағы қондырғының қызметкерлері туралы айтуға болады.
Қолданылуы: бұл әдіс жаңа қондырғылардың, маңызды технологиялық процестердің немесе жүйелердің, сондай-ақ ауқымды жаңғырту болжанатын объектілердің барлық түрлеріне қолданылады. Егер ұйым қызметкерлерінің энергия тиімділігін жобалау үшін қажетті біліктілігі болмаса, энергия тиімділігі саласындағы сыртқы сарапшыларды тарту қажет.
8 ЕҚТ. Процестердің интеграциялану дәрежесін арттыру
ЕҚТ қондырғы шегінде немесе үшінші тараптың қатысуымен біреуден артық процесс немесе жүйе шеңберінде (4-қосымшаның 4.3.1.3-бөлімін қараңыз) энергияны пайдалануды оңтайландыруға ұмтылудан тұрады.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдісті қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
Энергия тиімділігін оңтайландырудан басқа, технологиялық процестерді жақсырақ интеграциялаудың басқа да артықшылықтары бар, мысалы, шикізатты неғұрлым тиімді пайдалану.
Үшінші тараптардың ынтымақтастығын және олармен келісімдерді қамтамасыз ету оператордың мүмкіндіктерінен тыс және соның салдарынан КЭР шарттарының шегінен тыс болуы мүмкін. Көптеген жағдайларда мемлекеттік органдар осындай келісімдер жасасуға жәрдем көрсетеді немесе өздері осындай үшінші тарап ретінде әрекет етеді.
ЭТМЖ/ЭМЖ компоненті: пайдалану.
9 ЕҚТ. Энергия тиімділігі саласындағы бастамалардың үдемелі дамуын қолдау
ЕҚТ түрлі әдістерді пайдалану арқылы энергия тиімділігін арттыру бағдарламаларының үдемелі дамуын қолдаудан тұрады, соның ішінде мыналарды қамтиды:
энергия тиімділігі менеджменті жүйесін енгізу (1 ЕҚТ-ны қараңыз);

системы теплоснабжения, например: паровые; (раздел 5.2.2); водяные;
вакуумные системы и системы охлаждения (см. справочный документ по промышленным системам охлаждения);
системы с электроприводом, в частности (раздел 5.2.4 и НДТ 21): системы сжатого воздуха; насосные системы;
осветительные системы; (раздел 5.2.5 и НДТ 25);
системы сушки, сепарации и концентрирования. (раздел 5.2.5 и НДТ 26).
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и характер применения данного метода (например, степень детальности, периодичность мероприятий по оптимизации, выбор систем, рассматриваемых во взаимосвязи) зависят от характера, масштаба и сложности установки, энергопотребления систем и технологических процессов, входящих в ее состав, а также рассматриваемых методов оптимизации энергоэффективности.
НДТ 5. Установление и пересмотр целей и показателей в области энергоэффективности
НДТ состоит в установлении показателей энергоэффективности посредством выполнения всех следующих действий:
определение подходящих показателей энергоэффективности для установки в целом и, там, где это необходимо, для отдельных процессов, систем и/или производственных единиц, а также оценка изменения этих показателей с течением времени или после осуществления мероприятий по повышению энергоэффективности (см. приложение 1 разделы 1 и 2 к справочнику по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности");
определение и документирование адекватных границ систем для целей расчета показателей (см. приложение 1 раздел 3 к справочнику по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности");
определение и документирование факторов, которые могут вызывать изменение энергоэффективности значимых процессов, систем и/или производственных единиц.
Наличие определенных количественно и документально зафиксированных целей в области энергоэффективности является необходимым условием достижения и поддержания высокого уровня энергоэффективности. Приоритетные области для улучшения определяются по результатам аудита (см. НДТ 3). Кроме того, для оценки результативности деятельности должны быть определены показатели энергоэффективности. Для перерабатывающих отраслей промышленности предпочтительным является использование показателей удельного энергопотребления (далее ‒ УЭП), отражающих затраты энергии на единицу произведенной продукции или услуг (например, ГДж/т продукции). Там, где не может быть поставлена единственная цель в области энергопотребления (например, целевое значение УЭП), или это не является целесообразным, можно при помощи показателей оценить энергоэффективность отдельных технологических процессов, производственных единиц или систем. Данные по энергоэффективности технологических процессов часто приводятся в соответствующих вертикальных справочных документах.
Изменение характеристик производства (объема выпуска, типа производимой продукции и т.п.) может влиять на результаты оценки энергоэффективности. Поэтому необходимо фиксировать производственные параметры, вести соответствующую документацию для того, чтобы можно было отслеживать динамику их изменения и убедиться в том, что наблюдаемое повышение энергоэффективности является результатом осуществляемых мероприятий. Структура потребления и движения энергии внутри установки может быть весьма сложной, поэтому необходимо тщательно определить границы установки или систем, для которых устанавливаются показатели, ориентируясь на входящие в состав установки энергосистемы (см. Приложение 1 раздел 3, а также НДТ 4). При этом для различных видов энергоресурсов можно использовать данные по потреблению как первичной, так и вторичной энергии (например, использование технологического тепла в форме пара в ГДж/т).
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов определяются характером, масштабом и сложностью установки, а также энергопотреблением составляющих ее технологических процессов и систем.
Как правило, для мониторинга текущей ситуации используются показатели, основанные на вторичных формах энергии или формах энергии на уровне конечного потребителя. В некоторых случаях для каждого процесса может понадобиться более одного подобного показателя (например, показатели, отражающие потребление пара и электроэнергии). При принятии решения о выборе (или замене) энергоносителей или поставщиков энергоресурсов также может быть целесообразным ориентироваться на показатели, связанные со вторичными или конечными формами энергии. Однако, в зависимости от конкретных условий и задач, могут использоваться и другие показатели, например, потребление первичной энергии или вклад в углеродный баланс. Подобные показатели могут использоваться, например, для оценки общей энергоэффективности с учетом всех видов энергоресурсов, а также для нахождения баланса между воздействием на различные компоненты окружающей среды.
НДТ 6. Сравнительный анализ (бенчмаркинг)
НДТ состоит в регулярном проведении систематического сравнительного анализа результативности с использованием отраслевых, национальных и региональных ориентиров, при наличии соответствующих подтвержденных данных.
Сравнительный анализ представляет собой инструмент оценки результативности предприятия в целом и отдельных мероприятий по оптимизации энергоэффективности, одновременно позволяющий преодолеть замкнутость в собственной парадигме. Данные для сравнительного анализа могут быть получены из отраслевых справочных документов, документов отраслевых ассоциаций, национальных рекомендаций и руководств, а также на основе теоретических оценок энергопотребления технологических процессов. Данные должны быть сопоставимы и могут потребовать корректировки, например, для учета различий в типах используемого сырья. См. также об определении показателей энергоэффективности (НДТ 5).
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Степень детальности сравнительного анализа зависит от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
Может возникнуть необходимость учета конфиденциальности, предоставляемой или получаемой информации: например, возможно требование сохранения конфиденциальности результатов сравнительного анализа.
В качестве подтвержденных данных может использоваться, в частности, информация справочных руководств, а также данные, подтвержденные третьей стороной.
Периодичность проведения сравнительного анализа зависит от конкретной отрасли, но, как правило, такой анализ проводится не чаще, чем раз в год или несколько лет, поскольку данные, лежащие в его основе, редко претерпевают существенные изменения за короткий промежуток времени.
Компонент СМЭЭ/СЭМ: проектирование.
Этап планирования строительства нового предприятия, установки или системы (или значительной модернизации одного из этих объектов) предоставляет возможности для анализа затрат, связанных с технологическими процессами, оборудованием или системами, на протяжении всего жизненного цикла, а также выбора наиболее энергоэффективного варианта с учетом этих затрат.
НДТ 7. Энергоэффективное проектирование (ЭЭП)
НДТ состоит в оптимизации энергоэффективности при проектировании новой установки, производственной единицы или системы, или планировании их значительной модернизации (см. раздел 4.3.1), с учетом всех соображений, перечисленных ниже:
энергоэффективное проектирование (далее ‒ ЭЭП) должно начинаться на ранних стадиях концептуального/эскизного проектирования, даже если предполагаемые параметры инвестиций еще точно не определены и должно приниматься во внимание при организации тендеров;
разработка и/или выбор энергоэффективных технологий;
для дополнения существующих данных и устранения пробелов в необходимой информации может потребоваться сбор дополнительных данных, осуществляемый в рамках проектирования или отдельно;
работы по ЭЭП должны выполняться экспертом-энергетиком (специалистом в области энергоэффективности);
в ходе исходного картирования энергопотребления необходимо, в частности, выявить, от каких лиц и подразделений в составе проектной организации или организации-заказчика зависит энергопотребление будущего объекта, а затем организовать взаимодействие с ними с целью оптимизации энергоэффективности последнего. Например, речь может идти о сотрудниках существующей установки, ответственных за определение эксплуатационных параметров будущего объекта.
Применимость: этот метод применим ко всем видам новых установок, значительных технологических процессов или систем, а также объектов, для которых предполагается масштабная модернизация. Если сотрудники организации не располагают необходимой квалификацией для энергоэффективного проектирования, следует привлечь внешних экспертов в области энергоэффективности.
НДТ 8. Повышение степени интеграции процессов
НДТ состоит в стремлении к оптимизации использования энергии в рамках более чем одного процесса или системы (см. раздел 4.3.1.3) в пределах установки или с участием третьей стороны.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данного метода зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
Помимо оптимизации энергоэффективности, имеются и другие преимущества лучшей интеграции технологических процессов, например, более эффективное использование сырья.
Обеспечение сотрудничества третьих сторон и соглашений с ними может находиться за пределами возможностей оператора и, как следствие, за пределами условий КЭР. Во многих случаях государственные органы оказывают содействие в заключении подобных соглашений или сами выступают в качестве такой третьей стороны.
Компонент СМЭЭ/СЭМ: эксплуатация.
НДТ 9. Поддержание поступательного развития инициатив в области энергоэффективности
НДТ состоит в поддержании поступательного развития программ повышения энергоэффективности посредством использования разнообразных методов, включая:
Внедрение системы менеджмента энергоэффективности (см. НДТ 1).

энергия тиімділігін қамтамасыз ету үшін жауапкершілікті түпкілікті пайдаланушыға/төлеушіге жүктейтін, осылайша энергия ресурстарын неғұрлым тиімді/үнемді пайдалануға және осыған байланысты шығыстарды азайтуға итермелейтін нақты тұтыну негізінде энергия тұтынуды есепке алу (4.2.2-бөлімді қараңыз);
тиісті инвестициялар мен энергия үнемдеудің экономикалық әсері (энергия тұтыну шығындарын қысқарту) бірыңғай бюджетте көрініс табуы және энергия тиімділігін арттыруға жауапты тұлғалар басшылыққа компанияның кірісін қалыптастырудағы өз рөлін көрсете алуы үшін энергия тиімділігін арттыруға байланысты пайда орталықтарын құру;
энергия тиімділігін салыстырмалы талдау (6 ЕҚТ-ны қараңыз);
оларға жаңа көзқараспен қарауға мүмкіндік беретін, мысалы, "өндірістік қызметтегі жетілдіру" тәсілдерін пайдалану арқылы қолданыстағы менеджмент жүйелерін талдау. Бұл қауіпсіздіктің, еңбекті қорғаудың, экологиялық аспектілердің, сенімділік пен тиімділіктің жүйелі менеджментін ұйымдастырудың біртұтас тәсілін білдіреді. Бұл тәсілдің басты бағыты сыни өндірістік процестерді дәйекті түрде жетілдіруден, сондай-ақ әртүрлі әдіснамаларды үйлестірудің көмегімен қалдықтардың түзілу көлемін және өндірістік циклдің ұзақтығын азайтудан тұрады. Нақты қадамдар ЭЕММ шеңберінде айқындалады.
Ұйым ішіндегі өзгерістерді басқару әдістерін пайдалану, бұл да "өндірістік қызметтегі шеберліктің" бір белгісі болып табылады. Ол үшін өзгерістердің әртүрлі нұсқаларының (мүмкін онлайн-режимде орындалатын; мысалы, баламалы сценарийлер нысанында) артықшылықтарын есептеу сенімділігін көрсету және нәтижелерді нысаналы аудиторияға дейін тиімді жеткізуді қамтамасыз ету маңызды.
Энергия тиімділігі саласындағы нәтижелілікті тұрақты жақсартуды қамтамасыз ету үшін тиісті бастамалар мен бағдарламалардың үдемелі дамуын қолдау қажет.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде ендіруге болады. Нақты жағдайларда осы әдістердің біреуін немесе бірнешеуін қолдану орынды болуы мүмкін. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
Алғашқы үшеуіне ұқсас әдістер энергияны тұтыну және кәсіпорын экономикасы туралы деректер негізінде қолданылады.
Энергия тиімділігін арттыру бағдарламасын ендірудің соңғы үшеуіне ұқсас нәтижелерін қадағалау әдістері едәуір үлкен уақыт аралығынан кейін, яғни бірнеше жылда бір рет қолданылуы тиіс.
10 ЕҚТ. Біліктілік деңгейін қолдау
ЕҚТ энергия тиімділігі және энергия тұтыну жүйелері саласындағы персоналдың біліктілік деңгейін мынадай әдістер арқылы қолдаудан тұрады:
білікті персоналды тарту және/немесе персоналды оқыту. Оқытуды ұйымның мамандары немесе сыртқы сарапшылар ұйымдастырылған оқу курстары нысанында немесе өзін-өзі тәрбиелеу/кәсіби өзін-өзі дамыту арқылы жүргізе алады;
жоспарлы тексерулерге немесе нақты мәселе бойынша зерттеулерге (өз қондырғысы шегінде немесе басқа қондырғыда) қатысу үшін қызметкерлерді күнделікті міндеттерден мезгіл-мезгіл босату;
объектілер арасында кадрлық ресурстармен алмасу;
жоспарлы тексерулер жүргізу үшін қажетті біліктілігі бар консультанттарды тарту;
мамандандырылған функцияларды және/немесе бөгде ұйымның мамандандырылған жүйелерін пайдалануды беру.
Білікті кадр ресурстарының болуы энергия тиімділігі менеджментін енгізу мен жүзеге асырудың қажетті шарты болып табылады; қызметі энергия тұтыну деңгейіне әсер етуі мүмкін қызметкерлер тиісті оқытудан өтуге тиіс.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, масштабына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
11 ЕҚТ. Технологиялық процестерді тиімді бақылау
ЕҚТ мынадай әдістер арқылы технологиялық процестерді тиімді бақылауды қамтамасыз етуден тұрады:
персоналдың белгіленген рәсімдерді білуін, түсінуін және орындауын қамтамасыз ететін ұйым жүйелерін қолдау;

Учет потребления энергии на основе фактического потребления, что возлагает ответственность за обеспечение энергоэффективности на конечного пользователя/плательщика, побуждая таким образом более эффективно/экономно использовать энергоресурсы и уменьшать связанные с этим расходы (см. раздел 4.2.2).
Создание центров прибыли, связанных с повышением энергоэффективности, чтобы соответствующие инвестиции и экономический эффект энергосбережения (сокращение затрат на энергопотребление) отражались в едином бюджете, и лица, ответственные за повышение энергоэффективности могли продемонстрировать руководству свою роль в формировании прибылей компании.
Сравнительный анализ энергорезультативности (см. НДТ 6).
Анализ существующих систем менеджмента, позволяющий посмотреть на них свежим взглядом, например, с использованием подходов "совершенства в производственной деятельности". Это представляет собой целостный подход к организации систематического менеджмента безопасности, охраны труда, экологических аспектов, надежности и эффективности. В центре внимания подхода находится последовательное совершенствование критических производственных процессов, а также сокращение объемов образования отходов и продолжительности производственного цикла при помощи сочетания разных методологий. Конкретные шаги определяются в рамках СМЭЭ.
Использование методов управления изменениями внутри организации, что тоже является одной из черт "совершенства в производственной деятельности". Для этого важно продемонстрировать надежность расчетов преимуществ различных вариантов изменений (возможно, выполняемых в онлайновом режиме; например, в форме альтернативных сценариев) и обеспечить эффективное доведение результатов до целевой аудитории.
Для обеспечения постоянного улучшения результативности в области энергоэффективности необходимо поддерживать поступательное развитие соответствующих инициатив и программ.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. В конкретных условиях может быть целесообразным использование одного или нескольких из указанных методов. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
Методы, подобные первым трем, применяются на основе данных потребления энергии и экономики предприятия.
Методы отслеживания результатов внедрения программы повышения энергоэффективности, подобные трем последним, должны применяться через достаточно большие промежутки времени, т.е. раз в несколько лет.
НДТ 10. Поддержание уровня квалификации
НДТ состоит в поддержании уровня квалификации персонала в сфере энергоэффективности и энергопотребляющих систем посредством следующих методов:
привлечение квалифицированного персонала и/или обучение персонала. Обучение может проводиться специалистами самой организации или внешними экспертами, в форме организованных учебных курсов или путем самообразования/профессионального саморазвития;
периодическое освобождение работников от повседневных обязанностей для участия в плановых обследованиях или исследованиях по конкретному вопросу (в пределах их собственной установки или на другой установке);
обмен кадровыми ресурсами между объектами;
привлечение консультантов, обладающих необходимой квалификацией, для проведения плановых обследований;
делегирование специализированных функций и/или эксплуатации специализированных систем внешней организации.
Наличие квалифицированных кадровых ресурсов является необходимым условием внедрения и осуществления менеджмента энергоэффективности; сотрудники, деятельность которых может повлиять на уровень энергопотребления, должны проходить соответствующее обучение.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
НДТ 11. Эффективный контроль технологических процессов
НДТ состоит в обеспечении эффективного контроля технологических процессов посредством таких методов, как:
поддержание систем организации, обеспечивающих знание, понимание и выполнение персоналом установленных процедур;

нәтижеліліктің негізгі параметрлерін анықтауды, оларды энергия тиімділігі тұрғысынан оңтайландыруды, сондай-ақ оларды мониторингілеуді қамтамасыз ету (4.2.1 және 4.2.2-бөлімдерді қараңыз);
осы параметрлерді тіркеу немесе тиісті құжаттаманы жүргізу.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
12 ЕҚТ. Техникалық қызмет көрсету (ТҚК)
ЕҚТ төменде санамаланған барлық әдістердің көмегімен энергия тиімділігін оңтайландыру мақсатында қондырғыларда техникалық қызмет көрсетуді (бұдан әрі ‒ ТҚК) ұйымдастырудан тұрады:
ТҚК-ні жоспарлау және жүзеге асыру үшін жауапкершілікті нақты бөлу;
жабдықтың техникалық құжаттамасына, нормативтерге және т.б. негізделген ТҚК-нің құрылымдалған бағдарламасын, сондай-ақ жабдықтың кез келген істен шығуы және олардың салдары туралы деректерді қалыптастыру. ТҚК-нің кейбір түрлерін жабдықты жоспарлы тоқтату кезінде жүзеге асырған жөн;
құжаттама жүргізу және диагностикалық тексерулердің тиісті жүйесі арқылы ТҚК бағдарламасын қолдау;
жоспарлы ТҚК нәтижелері, сондай-ақ жабдықтың істен шығуы мен штаттан тыс жұмыс істеу жағдайлары негізінде энергия тиімділігінің төмендеуінің ықтимал себептерін, сондай-ақ оны арттыру мүмкіндіктерін анықтау;
ағып кетуді, ақаулы жабдықты, тозған мойынтіректерді және энергияны тұтынуға әсер етуі мүмкін басқа факторларды анықтау және оларды алғашқы мүмкіндікте түзету.
Энергияны тұтынатын және/немесе оны тұтынуды басқаратын жабдыққа ұйымдастырылған техникалық қызмет көрсету, сондай-ақ бірінші мүмкіндік кезінде көрсетілген жабдықты жөндеуді қамтамасыз ететін рәсімдердің болуы энергия тиімділігінің жоғары деңгейіне қол жеткізудің және оны ұстап тұрудың маңызды факторлары болып табылады (4.2.1.2-бөлімді және 1 ЕҚТ-ны қараңыз).
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты. Қолданылатын жерде ақаулықтарды жедел жою мен өнімнің сапасын, өндірістік процестің тұрақтылығын, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған кәсіпорында жөндеу жұмыстарын орындау кезінде персоналдың денсаулығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажеттілігі арасындағы теңгерімге ұмтылу керек (мұнда температурасы жоғары қозғалмалы бөліктері бар жабдық болуы мүмкін және т.б.).
13 ЕҚТ. Мониторинг және өлшеу

обеспечение выявления ключевых параметров результативности, их оптимизации с точки зрения энергоэффективности, а также их мониторинга (см. разделы 4.2.1 и 4.2.2);
фиксирование этих параметров или ведение соответствующей документации.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
НДТ 12. Техническое обслуживание (ТО)
НДТ состоит в организации технического обслуживания (далее ‒ ТО) на установках с целью оптимизации энергоэффективности при помощи всех нижеперечисленных методов:
четкое распределение ответственности за планирование и осуществление ТО;
формирование структурированной программы ТО, основанной на технической документации оборудования, нормативах и т.д., а также данных о любых отказах оборудования и их последствиях. Некоторые виды ТО целесообразно осуществлять во время плановых остановов оборудования;
поддержка программы ТО посредством надлежащей системы ведения документации и диагностических проверок;
выявление на основе результатов планового ТО, а также отказов и случаев нештатного функционирования оборудования возможных причин снижения энергоэффективности, а также возможностей для ее повышения;
выявление утечек, неисправного оборудования, изношенных подшипников и других факторов, которые могут повлиять на энергопотребление, и исправление их при первой же возможности.
Организованное техническое обслуживание оборудования, потребляющего энергию и/или управляющего ее потреблением, а также наличие процедур, обеспечивающих ремонт указанного оборудования при первой возможности, являются важными факторами достижения и поддержания высокого уровня энергоэффективности (см. раздел 4.2.1.2 и НДТ 1).
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем. Там, где это применимо, следует стремиться к балансу между оперативным устранением неисправностей и необходимостью обеспечения качества продукции, стабильности производственного процесса, а также здоровья и безопасности персонала при выполнении ремонтных работ на действующем предприятии (где может находиться оборудование с движущимися частями, имеющее высокую температуру и т.п.).
НДТ 13. Мониторинг и измерения

ЕҚТ қондырғының және қажет кезде оның жекелеген жүйелерінің энергия тиімділігіне елеулі әсер етуі мүмкін өндірістік процесс пен қызмет түрлерінің негізгі сипаттамаларын тұрақты мониторингілеу және өлшеу рәсімдерін айқындау мен сақтаудан тұрады. Бұл үшін қолданылуы мүмкін кейбір әдістер 4.2.2-бөлімде сипатталған.
Мониторинг және өлшеу, атап айтқанда, энергия тиімділігі менеджментіне негізделген "жоспарлау-жүзеге асыру-тексеру-түзету" цикліндегі "тексеру" кезеңінің маңызды бөлігі болып табылады. Сонымен қатар, олар технологиялық процестерді тиімді бақылаудың маңызды құрамдас бөлігі болып табылады (11 ЕҚТ-ны қараңыз).
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдісті қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
5.2. Энергия жүйелерінің, процестердің, қызмет түрлері мен жабдықтардың энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ЕҚТ (әдістері)
Жалпы сипаттағы ЕҚТ қондырғыны бірыңғай тұтастық ретінде қарастыру қажеттігін, сондай-ақ әртүрлі жүйелердің қажеттіліктері мен мақсаттарын, олардың энергетикалық сипаттамалары мен өзара әрекеттесуін бағалауды білдіреді. 4 ЕҚТ сипаттамасында қондырғылардың құрамына кіретін типтік жүйелердің мысалдары келтірілген. Сонымен қатар, бұл ЕҚТ мынадай тәсілдерді қамтиды:
жүйені және оның нәтижелілігін талдау, оның ішінде салыстырмалы талдау (бенчмаркинг) (1, 3.1, 5 және 6 ЕҚТ);
экономикалық орындылығын және қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсерін ескере отырып, энергия тиімділігін оңтайландыру бойынша іс-шаралар мен инвестицияларды жоспарлау (2 ЕҚТ);
жаңа жүйелер жағдайында – қондырғыны, агрегатты немесе жүйені жобалау кезінде, сондай-ақ технологиялық процестерді таңдау кезінде энергия тиімділігін оңтайландыру (7 ЕҚТ);
қолданыстағы жүйелер жағдайында – тұрақты мониторинг пен техникалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, тиісті пайдалану және менеджмент арқылы энергия тиімділігін оңтайландыру (11, 12 және 13 ЕҚТ).
Сондықтан, бұдан әрі сөз қозғалатын жеке жүйелер, процестер мен жабдықтардың түрлеріне арналған ЕҚТ жалпы сипаттағы ЕҚТ оларды оңтайландырудың бір бөлігі ретінде тиісті қондырғыларда да қолданылады дегенді білдіреді. Кешенді тәсіл қолданылатын қондырғылардағы жиі кездесетін қызмет түрлерінің, жүйелер мен процестердің энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ЕҚТ төменде сипатталған әдістермен сипатталуы мүмкін.
5.2.1. Отынды жағу
Отынды жағу – бұл тікелей қыздыру үшін де (мысалы, цемент немесе болат өндіру кезінде) және одан әрі басқа нысанға айналдыру үшін энергия алу мақсатында (мысалы, кейінгі электр энергиясын генерациялау үшін бу өндіру кезінде) кеңінен қолданылатын процесс. Сондықтан негізгі технологиялық процесс шеңберінде қолданылатын жағу кезінде энергия тиімділігін арттыру әдістері тиісті салалық анықтамалық құжаттарда қаралады.
Егер өртеуге арналған құрылғылар жағуға арналған ірі қондырғысы ретінде жіктелсе (қондырғының бір жылу қуаты 50 МВт және одан жоғары), бұл механикалық немесе жылу энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын жылу энергия қондырғыларының барлық түрлері (мысалы, технологиялық процестің қажеттіліктері үшін энергия ресурстарын өндіретін қазандық агрегаттары, когенерациялық станциялар, орталықтандырылған жылумен жабдықтау қазандықтары) ірі отын жағу қондырғылары бойынша анықтамалық құжаттың қолданылу аясына жататынын білдіреді.
Қалған жағдайлар үшін осы анықтамалық ЕҚТ-ның тиісті деңгейін қамтамасыз етеді.
14 ЕҚТ. Отын жағудың энергия тиімділігін оңтайландыру
ЕҚТ отынды жағудың энергия тиімділігін мынадай әдістердің көмегімен оңтайландырудан тұрады:
нақты салаларға тән және салалық анықтамалық құжаттарда сипатталған әдістер;
ірі отын жағу қондырғылары бойынша анықтамалық құжатта сипатталған әдістер; немесе

НДТ состоит в определении и соблюдении процедур регулярного мониторинга и измерения ключевых характеристик производственного процесса и видов деятельности, которые могут оказывать значительное влияние на энергоэффективность установки и при необходимости ее отдельных систем. Некоторые методы, которые могут применяться для этого, описаны в разделе 4.2.2.
Мониторинг и измерения представляют собой важную часть этапа "проверки" в цикле "планирование–осуществление–проверка–корректировка", на котором основан, в частности, менеджмент энергоэффективности. Кроме того, они являются важной составляющей эффективного контроля технологических процессов (см. НДТ 11).
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данного метода зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
5.2. НДТ (методы) обеспечения энергоэффективности энергосистем, процессов, видов деятельности и оборудования
НДТ общего характера подразумевают необходимость рассмотрения установки как единого целого, а также оценки потребностей и назначения различных систем, их энергетических характеристик и взаимодействия. В описании НДТ 4 приведены примеры типичных систем, входящих в состав установок. Кроме того, эти НДТ включают следующее подходы:
анализ системы и ее результативности, в т.ч. сравнительный анализ (бенчмаркинг) (НДТ 1, 3.1, 5 и 6);
планирование мероприятий и инвестиций по оптимизации энергоэффективности с учетом экономической целесообразности и влияния на различные компоненты окружающей среды (НДТ 2);
в случае новых систем – оптимизация энергоэффективности при проектировании установки, агрегата или системы, а также при выборе технологических процессов (НДТ 7);
в случае существующих систем – оптимизация энергоэффективности посредством надлежащей эксплуатации и менеджмента, включая регулярный мониторинг и техническое обслуживание (НДТ 11, 12 и 13).
Поэтому НДТ для отдельных систем, процессов и типов оборудования, о которых пойдет речь далее, подразумевают, что НДТ общего характера также применяются на соответствующих установках как часть их оптимизации. НДТ обеспечения энергоэффективности часто встречающихся видов деятельности, систем и процессов на установках, подпадающих под действие комплексного подхода, можно охарактеризовать описанными ниже методами.
5.2.1. Сжигание топлива
Сжигание топлива представляет собой процесс, широко используемый как для непосредственного нагрева (например, при производстве цемента или стали), так и с целью получения энергии для дальнейшего преобразования в другую форму, (например, при производстве пара для последующей генерации электроэнергии). Поэтому методы повышения энергоэффективности при сжигании, применяемом в рамках основного технологического процесса, рассматриваются в соответствующих отраслевых справочных документах.
Если устройства для сжигания классифицируется как крупная установка для сжигания (единичная тепловая мощность установки 50 МВт и более), это означает, что все виды тепловых энергоустановок (например, котельные агрегаты, производящие энергоресурсы для нужд технологического процесса, когенерационные станции, котельные централизованного теплоснабжения), используемые для производства механической или тепловой энергии, подпадают под действие справочного документа по крупным топливосжигающим установкам.
Для остальных случаев настоящий справочник обеспечивает соответствующий уровень НДТ.
НДТ 14. Оптимизация энергоэффективности сжигания топлива
НДТ состоит в оптимизации энергоэффективности сжигания топлива при помощи таких методов, как:
методы, специфичные для конкретных отраслей и описанные в отраслевых справочных документах;
методы, описанные в справочном документе по крупным топливосжигающим установкам;

осы құжатта санамаланған әдістер: Когенерация (EО BREF 3.4-бөлімін қараңыз); Артық жану ауасын азайту арқылы түтін газының жаппай шығынын азайту (EО BREF 3.1.3-бөлімін қараңыз); Түтін газының температурасын төмендету (EО BREF 3.1.1-бөлімін қараңыз):
сенімділіктің есептелген қорын ескере отырып, қажетті максималды қуатқа сүйене отырып, жабдықтың оңтайлы өлшемдері мен басқа сипаттамаларын таңдау;
жылудың үлестік ағынын ұлғайту, ауданын ұлғайту немесе жылу алмасу беттерін жақсарту арқылы технологиялық процеске жылу беруді күшейту;
қосымша технологиялық процесті пайдалана отырып, түтін газдарының жылуын рекуперациялау (мысалы, экономайзердің көмегімен бу шығару);
ауа немесе су жылытқышты орнату (EО BREF 3.1.1.1-бөлімін қараңыз) немесе түтін газының жылуымен отынды алдынала жылыту. Егер технологиялық процесс жоғары жалын температурасын талап етсе, ауаны жылыту қажет болуы мүмкін екенін атап өткен жөн (мысалы, шыны немесе цемент өндірісінде);
жоғары жылу өткізгіштікті сақтау үшін жылу алмасу беттерін жиналған күл мен көміртегі бөлшектерінен тазарту. Атап айтқанда, конвекциялық аймақта күйе үрлегіштерді мезгіл-мезгіл қолдануға болады. Жану аймағында жылу алмасудың бетін тазалау, әдетте, жүзеге асырылады қарап тексеру және ТҚК үшін жабдықтарды тоқтатқан уақытта жүзеге асырылады, алайда кейбір жағдайларда тазарту тоқтатылмастан пайдаланылады (мысалы, МӨЗ-де жылытқыштарда).
Рекуперативті және регенеративті қыздырғыштар (EО BREF 3.1.2-бөлімін қараңыз).
Қыздырғыштарды автоматтандырылған басқару (EО BREF 3.1.4-бөлімін қараңыз).
Отынды таңдау (EО BREF 3.1.5-бөлімін қараңыз).
Оттекті жағу (EО BREF 3.1.6-бөлімін қараңыз).
Жылу оқшаулау көмегімен шығындарды азайту (EО BREF 3.1.7- бөлімін қараңыз).
Пеш саңылаулары арқылы шығындарды азайту (EО BREF 3.1.8-бөлімін қараңыз).
5.2.2. Бу жүйелері
Бу өзінің уытты емес сипатына, тұрақтылығына, төмен құнына, жоғары жылу сыйымдылығына және қолдану икемділігіне байланысты жылу тасымалдағыш ретінде кеңінен қолданылады. Өндірілген буды пайдалану тиімділігіне көбінесе тиісті көңіл бөлінбейді, өйткені оны есептеу оңай емес, мысалы, қазандықтың жылу ПӘК. Буды пайдалану тиімділігін барабар мониторингпен үйлестіре отырып, 3.2 ЕҚТ-да санамаланған құралдардың көмегімен бағалауға болады (4.2.2-бөлімді қараңыз).
15 ЕҚТ. Бу жүйелерінің энергия тиімділігін оңтайландыру
Бу жүйелеріне арналған ЕҚТ олардың энергия тиімділігін мынадай әдістер арқылы оңтайландырудан тұрады:
нақты салаларға тән және салалық анықтамалық құжаттарда сипатталған әдістер;
ірі отын жағу қондырғылары бойынша анықтамалық құжатта сипатталған әдістер; немесе
осы құжатта көрсетілген әдістер:
1. Жобалау және сындарлы шешімдер:
1) энергия тиімді жобалау (4-қосымшаның 4.3.1.1-бөлімін қараңыз) және бу тарату желісін монтаждау;
2) турбодетандерлерді дросселдеу және пайдалану, дәстүрлі дроссельдер мен редукциялық клапандардың орнына турбодетандерлерді пайдалану (EО BREF 3.2.3-бөлімін қараңыз);
2. Технологиялық процесті пайдалану және басқару (EО BREF 3.2.4-бөлімін қараңыз):
1) пайдалану рәсімдері мен технологиялық процесті басқару әдістерін жетілдіру;
2) қазандық тобын каскадты басқару (кәсіпорында бірнеше қазандық болған кезде);
3) түтін газдарының газ құбырларында ажыратқыш жапқыштарды орнату (бір және сол түтін құбырын пайдаланатын бірнеше қазандық болған кезде);
4) қазандықтардың режимдік-реттеу сынақтарын орындау (жөндеуге дейін және кейін);
3. Бу өндірісі:
қоректік суды:
мысалы, басқа технологиялық процестерден бөлінетін жылудың;

методы, перечисленные в настоящем документе: Когенерация (см. раздел 3.4 BREF EC); Сокращение массового расхода дымовых газов посредством снижения избытка воздуха горения (см. раздел 3.1.3 BREF EC); Снижение температуры дымовых газов (см. раздел 3.1.1 BREF EC) при помощи:
подбора оптимальных размеров и других характеристик оборудования, исходя из требуемой максимальной мощности с учетом расчетного запаса надежности;
интенсификации передачи тепла технологическому процессу посредством увеличения удельного потока тепла, увеличения площади или усовершенствования поверхностей теплообмена;
рекуперации тепла дымовых газов с использованием дополнительного технологического процесса (например, производства пара при помощи экономайзера);
установки подогревателя воздуха или воды (см. раздел 3.1.1.1 BREF EC), или предварительного подогрева топлива при помощи тепла дымовых газов. Следует отметить, что, подогрев воздуха может быть необходим, если технологический процесс требует высокой температуры пламени (например, в стекольном или цементном производстве);
очистки поверхностей теплообмена от накапливающейся золы и частиц углерода с целью поддержания высокой теплопроводности. В частности, в конвекционной зоне могут периодически использоваться сажесдуватели. Очистка поверхностей теплообмена в зоне горения, как правило, осуществляется во время остановки оборудования для осмотра и ТО, однако в некоторых случаях используется очистка без остановки (например, в нагревателях на НПЗ).
Рекуперативные и регенеративные горелки (см. раздел 3.1.2 BREF EC).
Автоматизированное управление горелками (см. раздел 3.1.4 BREF EC).
Выбор топлива (см. раздел 3.1.5 BREF EC).
Кислородное сжигание (см. раздел 3.1.6 BREF EC).
Снижение потерь при помощи теплоизоляции (см. раздел 3.1.7 BREF EC).
Сокращение потерь через отверстия печей (см. раздел 3.1.8 BREF EC).
5.2.2. Паровые системы
Пар широко используется в качестве теплоносителя вследствие своего нетоксичного характера, стабильности, низкой стоимости, высокой теплоемкости и гибкости применения. Эффективности использования произведенного пара часто не уделяется должного внимания, поскольку оценить ее количественно на так просто, как, например, тепловой КПД котла. Эффективность использования пара может быть оценена при помощи инструментов, перечисленных в НДТ 3.2, в сочетании с адекватным мониторингом (см. раздел 4.2.2).
НДТ 15. Оптимизация энергоэффективности паровых систем
НДТ для паровых систем состоит в оптимизации их энергоэффективности при помощи таких методов, как:
методы, специфичные для конкретных отраслей и описанные в отраслевых справочных документах;
методы, описанные в справочном документе по крупным топливосжигающим установкам;
методы, перечисленные в настоящем документе:
Проектирование и конструктивные решения:
энергоэффективное проектирование (см. раздел 4.3.1.1) и монтаж парораспределительной сети;
дросселирование и использование турбодетандеров, использование турбодетандеров вместо традиционных дросселей и редукционных клапанов (см. раздел 3.2.3 BREF EC);
Эксплуатация и управление технологическим процессом (см. раздел 3.2.4 BREF EC):
совершенствование эксплуатационных процедур и методов управления технологическим процессом;
каскадное управление группой котлов (при наличии нескольких котлов на предприятии;
установка отсекающих заслонок на газоходах дымовых газов (при наличии нескольких котлов, использующих одну и ту же дымовую трубу);
выполнение режимно-наладочных испытаний котлов (до и после ремонта);
Производство пара:

түтін газдарын қолданатын экономайзердің (EО BREF 3.2.5-бөлімін қараңыз); деаэрирленген қоректік су есебінен конденсатты жылытудың; деаэрация үшін пайдаланылған будың конденсациясы және деаэраторға жылу алмастырғыштың көмегімен келетін суды жылытудың көмегімен алдын ала жылыту (EО BREF 3.1.1 және 3.1.1.1-бөлімдерін қараңыз);
жылу алмасу беттерінен қақ шөгінділерінің пайда болуын болдырмау және жою, қазандықтың жылу алмасу беттерін тазарту (EО BREF 3.2.6-бөлімін қараңыз);
су дайындауды жақсарту арқылы қазандықтың үрлеу шамасын азайту. Ерітілген қатты заттардың жалпы құрамын бақылаудың автоматтандырылған жүйесін орнату (EО BREF 3.2.7-бөлімін қараңыз);
қазандықтың төсенішін орнату/қалпына келтіру (мониторингтің жанама әдістеріне сілтеме жасай отырып, EО BREF 2.10.1-бөлімін қараңыз) қазандықтарға ТҚК-нің бір бөлігі ретінде (3-қосымшаның 4.2.1.2-бөлімін қараңыз);
деаэратордағы бу шығынын оңтайландыру (EО BREF 3.2.8-бөлімін қараңыз);
қысқа циклдармен жұмыс істеуге байланысты шығындарды азайту (EО BREF 3.2.9-бөлімін қараңыз);
қазандықтарға техникалық қызмет көрсету (3-қосымшаның 4.2.1.2-бөлімін қараңыз);
4. Будың таралуы:
ТҚК бөлігі ретінде бу тарату жүйесін оңтайландыру (әсіресе төменде көрсетілген мәселелерге қатысты) (EО BREF 3.2.10-бөлімін қараңыз);
пайдаланылмаған бу құбырларын өшіру (ЕО BREF 3.2.10 бөлімін қараңыз);
фитингтерді, клапандарды және резервуарларды қоса алғанда, бу құбырлары мен конденсат құбырларының жылу оқшаулауы (ЕО BREF 3.2.11-бөлімін қараңыз);
кондесат аударғыштардың жай-күйін бақылау және оларды жөндеу бағдарламасын іске асыру (ЕО BREF 3.2.12-бөлімін қараңыз);
5. Кәдеге жарату және қайта пайдалану:
конденсатты жинау және қайта пайдалану үшін қазандыққа жіберу - конденсатты пайдалануды оңтайландыру (ЕО BREF 3.2.14- бөлімін қараңыз);
булануды қайта пайдалану - төмен қысымды бу шығару үшін жоғары қысымды конденсатты пайдалану (ЕО BREF 3.2.14-бөлімін қараңыз);
қазандықтың суды тазарту энергиясын кәдеге жарату (ЕО BREF 3.2.15 бөлімін-қараңыз).
5.2.3. Жылуды кәдеге жарату
Жылуды кәдеге жарату жүйелерінің негізгі типтері:
жылу алмастырғыштар (ЕО BREF 3.3.1-бөлімін қараңыз);
жылу сорғылары (ЕО BREF 3.3.2--бөлімін қараңыз).
Жылу алмастырғыштар өнеркәсіптің әртүрлі салаларда және жақсы нәтижелерімен өндірістік жүйелерде кеңінен пайдаланылады. Атап айтқанда, олар 3.2 ЕҚТ-ны және 8 ЕҚТ-ны іске асырудың кең таралған құралы болып табылады. Жылу сорғылары кеңінен қолданыла түсуде.
"Шығарылатын" немесе артық жылуды пайдалану қазба отынға негізделген жылу өндірісіне қарағанда, тіпті егер соңғы жағдайда энергия тиімділігі жоғары деңгейге жетсе де тұрақты болуы мүмкін.

предварительный подогрев питательной воды с помощью: отходящего тепла, например, от других технологических процессов; экономайзера, использующего дымовые газы (см. раздел 3.2.5 BREF EC); подогрева конденсата за счет деаэрированной питательной воды; конденсации пара, использованного для деаэрации, и подогрева поступающей в деаэратор воды при помощи теплообменника (см. разделы 3.1.1 и 3.1.1.1 BREF EC);
предотвращение образования и удаление отложений накипи с теплообменных поверхностей, очистка теплообменных поверхностей котла (см. раздел 3.2.6 BREF EC);
минимизация величины продувки котла посредством улучшения водоподготовки. Установка автоматизированной системы контроля общего содержания растворенных твердых веществ (см. раздел 3.2.7 BREF EC);
установка/восстановление футеровки котла (ссылаясь и на косвенные методы мониторинга, см. раздел 2.10.1 BREF EC) как часть ТО котлов (см. раздел 4.2.1.2);
оптимизация расхода пара в деаэраторе (см. раздел 3.2.8 BREF EC);
минимизация потерь, связанных с работой короткими циклами (см. раздел 3.2.9 BREF EC);
техническое обслуживание котлов (см. раздел 4.2.1.2);
Распределение пара:
оптимизация парораспределительной системы (в особенности, в отношении вопросов, перечисленных ниже) как часть ТО (см. раздел 3.2.10 BREF EC);
отключение неиспользуемых паропроводов (см. раздел 3.2.10 BREF EC);
теплоизоляция паропроводов и конденсатопроводов, включая фитинги, клапаны и резервуары (см. раздел 3.2.11 BREF EC);
реализация программы контроля состояния кондесатоотводчиков и их ремонта (см. раздел 3.2.12 BREF EC);
Утилизация и повторное использование:
сбор конденсата и возврат в котел для повторного использования – оптимизация использования конденсата (см. раздел 3.2.14 BREF EC);
повторное использование выпара - использование конденсата высокого давления для производства пара низкого давления (см. раздел 3.2.14 BREF EC);
утилизация энергии продувочной воды котла (см. раздел 3.2.15 BREF EC).
5.2.3. Утилизация тепла
Основными типами систем утилизации тепла являются:
теплообменники (см. раздел 3.3.1 BREF EC);
тепловые насосы (см. раздел 3.3.2 BREF EC).
Теплообменники широко используются в различных отраслях промышленности и производственных системах с хорошими результатами. В частности, они являются распространенным средством реализации НДТ 3.2 и НДТ 8. Тепловые насосы получают все более широкое применения.
Использование "сбросного" или избыточного тепла может быть более устойчивым, чем производство тепла на основе ископаемого топлива, даже если в последнем случае достигается больший уровень энергоэффективности.

Өндіріс сипаттамаларына (оның ішінде уақытша кестеге) сәйкес келетін сұраныс болмаған кезде жылуды кәдеге жарату қолданылмайды. Алайда, жылуды кәдеге жарату жиі қолданылады; бұл ретте көптеген жағдайларда тұтынушыны қондырғыдан тыс жерде табуға болады (ЕО BREF 3.4-бөлімін қараңыз).
Жылу алмастырғыштарға техникалық қызмет көрсету әдістерін қоса алғанда, салқындату жүйелеріне қолданылатын әдістер және тиісті ЕҚТ өнеркәсіптік салқындату жүйелері жөніндегі анықтамалық құжатта сипатталған. Бұл ретте негізгі ЕҚТ салқындату процесінде шашыраудың орнына қалдық жылудың пайдалы қолданылуын табудан тұрады. Салқындату қажет болған жағдайда еркін салқындатуды (атмосфералық ауаны пайдалану арқылы) қолдану мүмкіндігін қарастыру керек.
Кептіру, шоғырландыру және сепарациялау жүйелері: бұл ЕҚТ процестері жылу процестерімен қатар механикалық сепарацияны пайдалану мүмкіндіктерін зерделеуді де қамтиды.
16 ЕҚТ. Жылу алмастырғыштардың ПӘК-ні қолдау
ЕҚТ төменде аталған екі әдіс арқылы жылу алмастырғыштардың ПӘК-ні сақтаудан тұрады (ЕО BREF 3.3.1.1-бөлімін қараңыз):
жылу алмастырғыштардың ПӘК-нің мерзімді мониторингі;
жылу алмасу беттерінің ластануын болдырмау (шөгінділер мен қақтың пайда болуы) немесе оларды тазарту.
5.2.4. Электр энергиясы
Электрмен жабдықтау сапасы және энергияны пайдалану тәсілі энергия тиімділігі деңгейіне әсер етуі мүмкін (ЕО BREF 3.5-бөлімін қараңыз). Бұл әсер ету тетіктері әрдайым таныла бермейді; көбінесе оларға тиісті көңіл бөлінбейді. Көптеген жағдайларда сыртқы тарату желілері арқылы немесе қондырғы шегінде артық қуатты беруге байланысты шығындар орын алады. Кәсіпорынның тарату жүйесіндегі энергия шығыны кернеудің төмендеуіне әкелуі мүмкін, бұл өз кезегінде электр қозғалтқыштарының немесе басқа жабдықтардың мерзімінен бұрын істен шығуына әкелуі мүмкін. Сонымен қатар, кәсіпорынның энергия жүйелерінің оңтайлы жұмыс істемеуі электр энергиясына жоғары тарифтерді қолдануға әкелуі мүмкін.
Энергия ресурстарын пайдалануды модельдеу (3-қосымшаның 4.2.2.3-бөлімінде сипатталған) электр энергиясын генерациялау және жылуды кәдеге жарату жүйелерін оңтайландыруға, сондай-ақ энергияны сатып алу мен сатуды тиімді басқаруды ұйымдастыруға, яғни когенерацияны қолдануға ықпал етуі мүмкін.
17 ЕҚТ. Когенерация мүмкіндіктерін іздестіру
ЕҚТ когенерация үшін мүмкіндіктерді іздеуден тұрады; бұл ретте тұтынушылар қондырғы шегінде немесе одан тыс жерде болуы мүмкін (үшінші тарап).
Қолданылуы: үшінші тараптардың ынтымақтастығын және олармен келісімдерді қамтамасыз ету оператордың мүмкіндіктерінен тыс және соның салдарынан КЭР шарттарынан тыс болуы мүмкін.
Когенерация жобаларын жүзеге асырудың орындылығы осындай жобалардың нәтижесінде энергия тиімділігі деңгейін ықтимал арттырумен ғана емес, сондай-ақ экономикалық жағдайлармен де айқындалады. Өндіруші мен әлеуетті тұтынушы тарапынан инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға, сондай-ақ экономикалық жағдайлардың (мысалы, жылу немесе отын бағасының) өзгеруіне байланысты мүмкіндіктерге назар аудара отырып, өндірілетін энергия ресурстарының әлеуетті серіктестері мен тұтынушыларын іздеуді жүзеге асырған жөн.
Жалпы алғанда, когенерация мүмкіндігін мынадай жағдайларда қарастырған жөн:
жылу мен электр энергиясына қажеттіліктер бар, және бұл қажеттіліктердің уақытша кестелері ұқсас сипатта;
кәсіпорында немесе оның шегінен тыс жерлердегі жылу энергиясына олардың сипаттамаларын ескере отырып (жылудың қажетті мөлшері, температура, жылуды жеткізу қажет уақыт) бар қажеттіліктер когенерациялық станцияда өндірілетін жылудың есебінен қанағаттандырылуы мүмкін және бұл ретте жылуға сұраныстың айтарлықтай төмендеуі күтілмейді.
ЕО BREF 3.4-бөлімінде когенерациялық қондырғылардың түрлі типтерін және олардың сол немесе өзге жағдайларда қолданылуын қосқанда, когенерацияға байланысты мәселелер талқыланады.
Когенерациялық жобаларды ойдағыдай іске асыру отынға, жылуға және электр энергиясына бағалардың қолайлы үйлесуіне байланысты болуы мүмкін.
Көптеген жағдайларда мемлекеттік органдар үшінші тараппен келісімге қол жеткізуге жәрдемдеседі немесе өздері де болады.
Электрмен жабдықтау
18 ЕҚТ. Қуат коэффициентін арттыру

Утилизация тепла неприменима при отсутствии спроса, отвечающего характеристикам производства (в т. ч. временному графику). Однако утилизация тепла применяется все чаще; при этом во многих случаях удается найти потребителя за пределами установки (см. раздел 3.4 BREF EC).
Методы, применимые к системам охлаждения и соответствующие НДТ, включая методы технического обслуживания теплообменников, описаны в справочном документе по промышленным системам охлаждения. При этом основная НДТ состоит в поиске полезного применения отходящего тепла вместо его рассеяния в процессе охлаждения. Там, где охлаждение необходимо, следует рассмотреть возможность применения свободного охлаждения (с использованием атмосферного воздуха).
Системы сушки, концентрирования и сепарации: для этих процессов НДТ также включают изучение возможностей использования механической сепарации наряду с тепловыми процессами.
НДТ 16. Поддержание КПД теплообменников
НДТ состоит в поддержании КПД теплообменников посредством обоих методов, названных ниже (см. раздел 3.3.1.1 BREF EC):
периодический мониторинг КПД теплообменников;
предотвращение загрязнения теплообменных поверхностей (образования отложений и накипи) или их очистка.
5.2.4. Электроэнергия
Качество электроснабжения и способ использования энергии способны повлиять на уровень энергоэффективности (см. раздел 3.5 BREF EC). Механизмы этого влияния не всегда осознаются; часто им не уделяется должного внимания. Во многих случаях имеют место потери, связанные с передачей избыточной мощности по внешним распределительным сетям или в пределах установки. Потери энергии в распределительной системе предприятия могут приводить к перепадам напряжения, которые, в свою очередь, могут вызывать преждевременный выход из строя электродвигателей или другого оборудования. Кроме того, неоптимальное функционирование энергосистем предприятия способно привести к применению повышенных тарифов на электроэнергию.
Моделирование использования энергоресурсов (описанное в разделе 4.2.2.3), может способствовать оптимизации систем генерации электроэнергии и утилизации тепла, а также организации эффективного управления закупками и продажами энергии, т.е. применения когенерации.
НДТ 17. Поиск возможностей для когенерации
НДТ состоит в поиске возможностей для когенерации; при этом потребители могут находиться в пределах установки или за ее пределами (третья сторона).
Применимость: обеспечение сотрудничества третьих сторон и соглашений с ними может находиться за пределами возможностей оператора и, как следствие, за пределами условий КЭР.
Целесообразность осуществления проектов когенерации определятся не только возможным повышением уровня энергоэффективности в результате таких проектов, но и экономическими условиями. Следует осуществлять поиск потенциальных партнеров и потребителей производимых энергоресурсов, уделяя внимание возможностям, связанным, в частности, с осуществлением инвестиционных проектов на стороне производителя и потенциального потребителя, а также с изменением экономический условий (например, цен на тепло или топливо).
В целом возможность когенерации целесообразно рассматривать в тех случаях, когда:
существуют потребности как в тепловой, так и в электрической энергии, причем временные графики этих потребностей имеют сходный характер;
существующие потребности в тепловой энергии, имеющиеся на предприятии или за его пределами, с учетом их характеристик (необходимое количество тепла, температура, время, в течение которого необходимы поставки тепла), могут быть удовлетворены за счет тепла, производимого на когенерационной станции, и при этом не ожидается существенного сокращения потребностей в тепле.
Успешная реализация когенерационных проектов может зависеть от благоприятного сочетания цен на топливо, тепло и электроэнергию.
Во многих случаях государственные органы оказывают содействие в достижении соглашения с третьей стороной или сами являются таковой.
Электроснабжение
НДТ 18. Повышение коэффициента мощности

ЕҚТ оларды қолдану шарттарына сәйкес аталған ұқсас әдістердің көмегі кезінде электр энергиясын жергілікті жеткізушінің талаптарына сәйкес қуат коэффициентін арттырудан тұрады: (ЕО BREF 3.5.1-бөлімін қараңыз).
18.1. Қуат коэффициентін өтеу үшін айнымалы ток тізбектерінде конденсаторларды орнату.
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғы түрлеріне қолданылады. Ұзақ мерзімді әсері бар шығыны аз іс-шара, алайда оны жүзеге асыру тиісті біліктілікті талап етеді.
18.2. Қозғалтқыштардың бос жүрістегі немесе айтарлықтай толық жүктелмегендегі жұмысын азайту.
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғы түрлеріне қолданылады.
18.3. Номиналдан аспайтын кернеу кезінде жабдықты пайдалану.
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғы түрлеріне қолданылады.
18.4. Электр қозғалтқыштарын ауыстыру кезінде - энергия тиімді қозғалтқыштарды пайдалану (ЕО BREF 3.6.1-бөлімін қараңыз)
Қолданылуы: жабдықты ауыстыру кезінде.
19 ЕҚТ. Энергиямен жабдықтау жүйесін жоғары гармониканың болуына тексеру
ЕҚТ энергиямен жабдықтау жүйесін жоғары гармониканың болуын және қажет кезде сүзгілерді пайдалануды тексеруден тұрады. (ЕО BREF 3.5.2-бөлімін қараңыз).
20 ЕҚТ. Энергиямен жабдықтау жүйесінің тиімділігін оңтайландыру
ЕҚТ I санаттағы объектіні энергиямен жабдықтау жүйесінің тиімділігін оларды қолдану шарттарына сәйкес аталған әдістердің көмегімен оңтайландырудан тұрады.
20.1. Қуатқа сәйкес келетін кабельдердің жеткілікті диаметрін қамтамасыз ету (ЕО BREF 3.5.3-бөлімін қараңыз).
Қолданылуы: энергияны тұтынатын жабдық пайдаланылмаған кезде, мысалы, жабдықты тоқтату, монтаждау немесе жылжыту кезінде жұмыс жасау.
20.2. Жеткілікті жүктеме кезінде трансформаторларды пайдалану (номиналды қуаттың 40% асатын), (ЕО BREF 3.5.4-бөлімін қараңыз).
Қолданылуы:
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар үшін: номиналды қуаттың 40%-дан төмен жүктемесі және бірнеше трансформаторлардың бір мезгілде жұмыс істеуі кезінде;
жабдықты ауыстыру кезінде: шығын деңгейі төмен және номиналды қуаттың 40-75% күтілетін жүктеме деңгейі бар трансформаторды орнату.
20.3. ПӘК жоғары/шығын деңгейі төмен трансформаторларды пайдалану (ЕО BREF 3.5.4-бөлімін қараңыз).
Қолданылуы: жабдықты ауыстыру кезінде немесе өмірлік цикл уақытының шығындары тұрғысынан негізделген болса.
20.4. Қорек көздеріне мүмкіндігінше жақын ток күшін талап ететін жабдықты орналастыру (мысалы, трансформаторлар (ЕО BREF 3.5.4-бөлімін қараңыз).
Қолданылуы: жабдықты орнату немесе жылжыту кезінде.
Электр жетегі бар кіші жүйелер
Қолданыстағы электр қозғалтқыштарын энергия тиімді қозғалтқыштармен (бұдан әрі ‒ ЭТҚ) және ауыспалы жылдамдық жетектерімен ауыстыру энергия тиімділігін арттырудың айқын шараларының бірі болып табылады. Алайда мұндай шаралардың орындылығы қозғалтқыштар қолданылатын бүкіл жүйенің контекстінде қарастырылуы керек; кері жағдайда:
жүйелерді пайдалану тәсілі мен мөлшерін оңтайландырудан, соның салдарынан электр жетектеріне қажеттілікті оңтайландырудан әлеуетті пайданы жоғалтуда;
дұрыс емес контексте ауыспалы жылдамдық жетектерін қолдану нәтижесінде энергия шығынында тәуекелдер болады.
Электр қозғалтқыштары пайдаланылатын негізгі жүйелерге мыналар жатады:

НДТ состоит в повышении коэффициента мощности в соответствии с требованиями местного поставщика электроэнергии при помощи подобных перечисленными методами в соответствии с условиями их применимости: (см. раздел 3.5.1 BREF EC).
18.1 Установка конденсаторов в цепях переменного тока для компенсации коэффициента мощности.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок. Малозатратное мероприятие с долгосрочным эффектом, однако его осуществление требует соответствующей квалификации.
18.2 Минимизация работы двигателей на холостом ходу или со значительной недогрузкой.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок.
18.3 Эксплуатация оборудования при напряжении, не превышающем номинального.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок.
18.4. При замене электродвигателей – использование энергоэффективных двигателей (см. раздел 3.6.1 BREF EC).
Применимость: при замене оборудования.
НДТ 19. Проверка системы энергоснабжения на наличие высших гармоник
НДТ состоит в проверке системы энергоснабжения на наличие высших гармоник и, при необходимости, использовании фильтров. (см. раздел 3.5.2 BREF EC).
НДТ 20. Оптимизация эффективности системы энергоснабжения
НДТ состоит в оптимизации эффективности системы энергоснабжения объекта I категории при помощи перечисленных методов, в соответствии с условиями их применимости:
20.1 Обеспечение достаточного диаметра кабелей, соответствующего мощности (см. раздел 3.5.3 BREF EC).
Применимость: проводить работы, когда энергопотребляющее оборудование не используется, например, во время остановов, монтажа или перемещения оборудования.
20.2 Эксплуатация трансформаторов при достаточной нагрузке (превышающей 40–% номинальной мощности), (см. раздел 3.5.4 BREF EC).
Применимость:
для существующих предприятий: при нагрузке ниже 40 % номинальной мощности и одновременной работе нескольких трансформаторов;
при замене оборудования: установка трансформатора с пониженным уровнем потерь и ожидаемым уровнем нагрузки 40–75 % номинальной мощности.
20.3 Использование трансформаторов с повышенным КПД/пониженным уровнем потерь (см. раздел 3.5.4 BREF EC).
Применимость: при замене оборудования или если оправдано с точки зрения затрат за время жизненного цикла.
20.4 Размещение оборудования, требующего большой силы тока, как можно ближе к источникам питания (например, трансформаторам (см. раздел 3.5.4 BREF EC).
Применимость: при установке или перемещении оборудования.
Подсистемы с электроприводом
Замена существующих электродвигателей энергоэффективными двигателями (далее ‒ ЭЭД) и приводами переменной скорости представляет собой одну из очевидных мер повышения энергоэффективности. Однако целесообразность таких мер должна рассматриваться в контексте всей системы, в которой используются двигатели; в противном случае существуют риски:
потери потенциальных выгод от оптимизации способа эксплуатации и размера систем и, как следствие, от оптимизации потребностей в электроприводах;
потерь энергии в результате применения приводов переменной скорости в неподходящем контексте.
К основным системам, в которых используются электродвигатели, относятся:

сығылған ауа жүйелері (ЕО BREF 3.7-бөлімін қараңыз);
сорғы жүйелері (ЕО BREF 3.8-бөлімін қараңыз);
жылыту, желдету және ауа баптау жүйелері (ЕО BREF 3.9-бөлімін қараңыз);
салқындату жүйелері.
21. ЕҚТ. Электр жетектерін оңтайландыру
ЕҚТ электр жетектерін оңтайландыру бойынша қадамдардың мынадай қадамдардың реттілігін қолданудан тұрады:
1. Мысалы, жалпы ретінде салқындату жүйесі сияқты электр қозғалтқыштарын қолданатын жүйені оңтайландыру (ЕО BREF 1.5.1-бөлімін қараңыз).
2. Қолдану шарттарына сәйкес санамаланған бір немесе бірнеше әдістерді пайдалана отырып, жүктемеге қойылатын жаңадан анықталған талаптарға сәйкес жүйедегі жетектерді оңтайландыру:
жүйені орнату немесе жаңғырту:
Энергиялық тиімді қозғалтқыштарды пайдалану.
Қолданылуы: өмірлік цикл кезіндегі шығындарды ескере отырып (ЕО BREF 3.6.1-бөлімін қараңыз).
Қозғалтқыштың оңтайлы номиналды қуатын таңдау.
Қолданылуы: өмірлік цикл кезіндегі шығындарды ескере отырып (ЕО BREF 3.6.2-бөлімін қараңыз).
Айнымалы жылдамдықпен жетектерді (бұдан әрі ‒ АЖЖ) орнату. Қолданылуы: АЖЖ-ны пайдалану қауіпсіздік себептеріне байланысты шектелуі мүмкін. Жүктемеге сәйкес. Айнымалы өнімділікті қажет ететін жүйеде бірнеше қозғалтқыштар болған кезде (мысалы, сығылған ауа жүйесінде) тек бір айнымалы жылдамдықпен жетекті пайдалану оңтайлы болуы мүмкін (ЕО BREF 3.6.3-бөлімін қараңыз).
ПӘК жоғары беруді/редукторларды орнату.
Қолданылуы: өмірлік цикл кезіндегі шығындарды ескере отырып (ЕО BREF 3.6.4-бөлімін қараңыз).
Пайдалану (ЕО BREF 3.6.4-бөлімін қараңыз):
мүмкін болатын жерде қатты қосылыс;
кәдімгі сына тәрізді берілістердің орнына синхронды немесе тісті белдік берілістер;
құрттың орнына қисық тісті цилиндрлік беріліс бар.
Қолданылуы: бұл әдіс жүйенің барлық түрлеріне қолданылады.
Энергия тиімділігін қамтамасыз ететін қозғалтқышты жөндеу немесе ЭТҚ-ны ауыстыру (ЕО BREF 3.6.5-бөлімін қараңыз).
Қолданылуы: жөндеу жүргізу кезінде.
Қайта орау: қайта ораудан бас тарту және энергиялық тиімді қозғалтқышқа (бұдан әрі ‒ ЭТҚ) ауыстыру немесе энергия тиімділігін қамтамасыз ете отырып жөндеуді жүзеге асыратын сертификатталған ұйымға жүгіну (ЕО BREF 3.6.6-бөлімін қараңыз). Қолданылуы: жөндеу жүргізу кезінде.
Электрмен жабдықтау сапасын бақылау (ЕО BREF 3.5-бөлімін қараңыз). Қолданылуы: өмірлік цикл кезіндегі шығындарды ескере отырып.
Пайдалану және жүйеге ТҚК (3-қосымшада 4.2.1.2-бөлімді қараңыз):
майлау, реттеу, баптау.
Қолданылуы: барлық жүйелерде енгізілуі мүмкін.
3. Энергия тұтынатын жүйелерді оңтайландырғаннан кейін 2-тармақта сипатталған әдістерді және келесі өлшемшарттарды қолдана отырып, қалған (оңтайландырылмаған) қозғалтқыштарды оңтайландыру:
жылына 2000 сағаттан астам пайдаланылатын қалған қозғалтқыштар ЭТҚ-ны ауыстыру үшін басым болып табылады;

системы сжатого воздуха (см. раздел см. раздел 3.7 BREF EC);
насосные системы (см. раздел 3.8 BREF EC);
системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха (см. раздел 3.9 BREF EC);
системы охлаждения.
НДТ 21. Оптимизация электроприводов
НДТ состоит в применении следующей последовательности шагов по оптимизации электроприводов:
Оптимизация системы, использующей электродвигатели, как целого, например, систему охлаждения (см. раздел 1.5.1 BREF EC).
Оптимизация приводов в системе в соответствии с вновь определенными требованиями к нагрузке с использованием одного или нескольких перечисленных методов, в соответствии с условиями применимости:
установка или модернизация системы;
использование энергоэффективных двигателей.
Применимость: с учетом затрат за время жизненного цикла (см. раздел 3.6.1 BREF EC).
Выбор оптимальной номинальной мощности двигателя.
Применимость: с учетом затрат за время жизненного цикла (см. раздел 3.6.2 BREF EC).
Установка приводов с переменной скоростью (далее ‒ ППС). Применимость: использование ППС может быть ограничено вследствие соображений безопасности. В соответствии с нагрузкой. При наличии нескольких двигателей в системе, от которой требуется переменная производительность, (например, в системе сжатого воздуха) оптимальным может быть использование только одного привода с переменной скоростью (см. раздел 3.6.3 BREF EC).
Установка передачи/редукторов с высоким КПД.
Применимость: с учетом затрат за время жизненного цикла (см. раздел 3.6.4 BREF EC).
Использование (см. раздел 3.6.4 BREF EC): жесткого соединения там, где это возможно; синхронных или зубчатых ременных передач вместо обычных клиновидных; косозубой цилиндрической передачи вместо червячной.
Применимость: этот метод применим ко всем видам систем.
Ремонт двигателя с обеспечением энергоэффективности или замена на ЭЭД (см. раздел 3.6.5 BREF EC).
Применимость: при проведении ремонта.
Перемотка: отказ от перемотки и замена на энергоэффективный двигатель (далее ‒ ЭЭД), или обращение к сертифицированной организации, осуществляющей ремонт с обеспечением энергоэффективности (см. раздел 3.6.6 BREF EC). Применимость: при проведении ремонта.
Контроль качества электроснабжения (см. раздел 3.5 BREF EC). Применимость: с учетом затрат за время жизненного цикла.
Эксплуатация и ТО системы (см. 4.2.1.2):
Смазка, регулировка, настройка.
Применимость: внедрение возможно во всех системах.
После оптимизации энергопотребляющих систем оптимизация оставшихся (неоптимизированных) двигателей с использованием методов, описанных в п. 2, и следующих критерии:
оставшиеся двигатели, эксплуатируемые более 2 000 часов в год, являются приоритетными для замены ЭЭД;

ауыспалы жүктемемен пайдаланылатын, пайдалану уақытының ең жоғары 20%-дан астам қуаты 50%-дан кем жұмыс істейтін және жылына 2 000 сағаттан артық жұмыс істейтін жетектер үшін ауыспалы жылдамдықты жетектермен ауыстыру мүмкіндігін қарастыру қажет.
5.2.5. Әртүрлі жүйелер
ЕҚТ қолдану шарттарына сәйкес осы құжатта сипатталған әдістерді қолдана отырып, келесі жүйелер мен процестерді оңтайландырудан тұрады.
Сығылған ауа жүйелері (ЕО BREF 3.7-бөлімін қараңыз).
22 ЕҚТ. Сығылған ауа жүйелерін оңтайландыру
ЕҚТ қолдану шарттарына сәйкес төменде көрсетілгендердің көмегімен сығылған ауа жүйелерін оңтайландырудан тұрады.
22.1. Жүйені жобалау, орнату немесе жаңғырту кезінде.
Қысымның бірнеше деңгейін пайдалануды қосқанда, жүйенің жалпы құрылғысын оңтайландыру.
Қолданылуы: тек жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Компрессорды жаңғырту.
Қолданылуы: тек жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Сығылған ауаны салқындату, кептіру және сүзу процестерін жақсарту.
Қолданылуы: бұл әдіс сүзгілерді жиі ауыстыруды қамтымайды.
Қысымның үйкеліс шығынын азайту (мысалы, құбырлардың диаметрін ұлғайту арқылы).
Қолданылуы: тек жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Компрессор жетектерін жетілдіру (тиімділігі жоғары қозғалтқыштар).
Қолданылуы: кішігірім жүйелерде ең тиімді (<10 кВт).
Компрессор жетектерін жетілдіру (жылдамдықты реттеу).
Қолданылуы: айнымалы жүктеме жүйелерінде қолданылады. Бірнеше жетектері бар жүйелерде олардың біреуін ғана жылдамдықты басқару құрылғысымен жабдықтаған жөн.
Жетілдірілген басқару жүйесін пайдалану.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық түрлерінде.
Басқа қосымшалар үшін бөлінетін жылуды кәдеге жарату.
Қолданылуы: Бұл әдіс электр энергиясын тұтынуды азайтуға емес, қол жетімді энергияның жалпы көлемінің ұлғаюына әкеледі (электр энергиясының бір бөлігі пайдалы жылуға айналады).
Суық сыртқы ауаны алуды ұйымдастыру.
Қолданылуы: қол жетімді болған жағдайда (егер жабдықтың конфигурациясы мүмкіндік берсе).
Тұтыну деңгейі айтарлықтай өзгеретін ірі тұтынушылардың жанында сығылған ауа қорларын жасау.
Қолданылуы: жүйелердің барлық түрлерінде.
22.2. Жүйені пайдалану және ТҚК кезінде.
Кейбір соңғы құрылғыларды оңтайландыру.
Қолданылуы: жүйелердің барлық түрлерінде.
Ауа ағынын азайту.
Қолданылуы: жүйелердің барлық түрлерінде. Энергияны үнемдеудің ең үлкен әлеуеті.
Сүзгілерді жиі ауыстыру.
Қолданылуы: әрбір жеке жағдайда орындылықты қарастыру.
Жұмыс қысымын оңтайландыру.
Қолданылуы: жүйелердің барлық түрлерінде.

для приводов, эксплуатируемых с переменной нагрузкой, работающих с мощностью менее 50 % максимальной более 20 % времени эксплуатации и работающих более 2 000 часов в год следует рассмотреть возможность замены приводами переменной скорости.
5.2.5. Разные системы
НДТ состоит в оптимизации следующих систем и процессов с использованием методов, подобных описанным в настоящем документе, в соответствии с условиями применимости.
Системы сжатого воздуха (см. раздел 3.7 BREF EC).
НДТ 22. Оптимизация систем сжатого воздуха
НДТ состоит в оптимизации систем сжатого воздуха при помощи нижеперечисленных в соответствии с условиями применимости:
22.1. При проектировании, установке или модернизации системы:
Оптимизация общего устройства системы, включая использование нескольких уровней давления.
Применимость: только для новых систем или в случае значительной модернизации.
Модернизация компрессора.
Применимость: только для новых систем или в случае значительной модернизации.
Улучшение процессов охлаждения, сушки и фильтрации сжатого воздуха.
Применимость: этот метод не включает более частую замену фильтров.
Сокращение фрикционных потерь давления (например, посредством увеличения диаметра трубопроводов).
Применимость: только для новых систем или в случае значительной модернизации.
Усовершенствование приводов компрессоров (высокоэффективные двигатели).
Применимость: наиболее эффективно в небольших системах (<10 кВт).
Усовершенствование приводов компрессоров (регулирование скорости).
Применимость: применимо в системах с переменной нагрузкой. В системах с несколькими приводами целесообразно оборудовать устройством регулирования скорости лишь один из них.
Использование усовершенствованной системы управления.
Применимость: на всех видах установок.
Утилизация отходящего тепла для других применений.
Применимость: Этот метод приводит к увеличению общего количества доступной энергии, но не к сокращению потребления электроэнергии (часть электроэнергии преобразуется в полезное тепло).
Организация забора холодного наружного воздуха.
Применимость: в случае наличия доступа (если позволяет конфигурация оборудования).
Создание запасов сжатого воздуха вблизи крупных потребителей с существенно варьирующим уровнем потребления.
Применимость: во всех видах систем.
22.2. При эксплуатации и ТО системы.
Оптимизация некоторых конечных устройств.
Применимость: во всех видах систем.
Сокращение утечек воздуха.
Применимость: во всех видах систем. Наибольшей потенциал энергосбережения.
Более частая замена фильтров.
Применимость: рассматривать целесообразность в каждом отдельном случае.
Оптимизация рабочего давления.
Применимость: во всех видах систем.

Сорғы жүйелері (ЕО BREF 3.8-бөлімін қараңыз)
23 ЕҚТ. Сорғы жүйелерін оңтайландыру
ЕҚТ қолдану шарттарына сәйкес төменде көрсетілген әдістердіі көмегімен сығылған ауаның сорғы жүйелерін оңтайландырудан тұрады.
23.1. Жобалау сатысында.
Жаңа жабдықты орнатқан кезде оңтайлы қуатты сорғыларды таңдау және қуаты артық сорғыларды ауыстыру.
Қолданылуы: жаңа сорғылар үшін, жұмыс әстейтін сорғылар жағдайында экономикалық орындылығы мен пайдалану мерзімін ескере отырып қолдануға болады.
Таңдалған сорғыларға тиісті қуат жетектерін таңдау.
Қолданылуы: жаңа сорғылар үшін, жұмыс істейтін сорғылар жағдайында экономикалық орындылығы мен пайдалану мерзімін ескере отырып қолдануға болады.
Құбыр жүйелерін жобалау.
Қолданылуы: төмендегі "Тарату жүйесін" қараңыз.
23.2. ТҚК-ны пайдалану және жүргізу барысында, басқару кезінде.
Басқару және реттеу жүйесі.
Қолданылуы: барлық жерде.
Жұмысы қажет емес сорғыларды ажырату.
Қолданылуы: барлық жерде.
Айнымалы жылдамдыпен жетектерді пайдалану.
Қолданылуы: экономикалық орындылығы мен пайдалану мерзімін ескере отырып қолданылады. Тұрақты шығындар үшін орынсыз.
Бірнеше сорғыларды пайдалану (қажеттілігіне қарай қуаттарды кезең-кезеңмен іске қосу).
Қолданылуы: жүйеде әдеттегі шығыс талап етілетін максималды өнімділіктен екі есе аз болған жағдайда.
Тұрақты ТҚК. Жоспардан тыс ТҚК тым жиі болған жағдайда: кавитация; тозу; қолайлы емес сорғы түрлерін пайдалану мәніне тексеру.
Қолданылуы: барлық жерде.
23.3. Тарату жүйелерінде:
вентильдер мен иілімдер санын жүйенің ыңғайлы пайдалануымен және ТҚК-мен үйлесімді ең аз мәнге дейін жеткізу.
Қолданылуы: жобалау және орнату (сондай-ақ жөндеу және жаңғырту) кезіндегі барлық жағдайларда.
Тым көп иілу санына жол бермеу.
Қолданылуы: жобалау, орнату, жөндеу және жаңғырту кезіндегі барлық жағдайларда.
Құбырлардың жеткілікті (тым кішкентай емес) диаметрін қамтамасыз ету.
Қолданылуы: жобалау, орнату, жөндеу және жаңғырту кезіндегі барлық жағдайларда.
Ауаны жылыту, желдету және баптау жүйелері (бұдан әрі – ЖЖБЖ) (ЕО BREF 3.9-бөлімін қараңыз).
ЕҚТ мынадай әдістердің көмегімен, жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерін оңтайландырудан тұрады.
24.1. Жобалау және басқару кезінде.
Жүйенің жалпы құрылғысы. Қызмет көрсетілетін учаскелерді жеке-жеке таңдау және; жалпы алмасу желдеткішімен; жергілікті желдетумен; технологиялық желдетумен жабдықтау.
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында. Жұмыс істейтін сорғылар жағдайында экономикалық орындылығы мен пайдалану мерзімін ескере отырып қолдануға болады.
Ауа қабылдағыштардың санын, нысаныжәне мөлшерін оңтайландыру.
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Желдеткіштерді пайдалану: ‒ ПӘК жоғары; - талап етілетін өнімділік кезінде оңтайлы тиімділікке ие.
Қолданылуы: барлық жағдайларда экономикалық тұрғыдан тиімді.
Ауа шығынын тиімді басқару (оның ішінде сору-сыртқа тарату желдеткішінің орындылығы туралы мәселені қарау).
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Ауа арнасы жүйесінің құрылғысы: диаметрі жеткілікті ауа арналары; дөңгелек қималы ауа арналары; ауаның алыс қашықтыққа берілмеуі, сондай-ақ ауаның қозғалысына кедергілер (тік иілу, тарылу және т.б.).
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Электр қозғалтқыштарын оңтайландыру, ауыспалы жылдамдық жетектерін орнату мүмкіндігін қарастыру. Қосымша 21 ЕҚТ-ны қараңыз.
Қолданылуы: жұмыс істейтін қозғалтқыштарды ауыстырудың экономикалық орындылығы мен пайдалану мерзімін ескере отырып, барлық жерде.
Автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалану. Ғимараттың техникалық қызметтерін орталықтандырылған басқару жүйесімен біріктіру.
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында, қолданыстағы жүйелер үшін, егер бұл техникалық мүмкін және экономикалық тұрғыдан мүмкін болса, қолдануға болады.
Ауа сүзгілерін ауа арналары жүйесіне біріктіру және шығарылатын ауаның жылуын кәдеге жарату (жылу алмастырғыштар).
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында, қолданыстағы жүйелер үшін экономикалық орындылықты ескере отырып қолдануға болады. Бұл ретте келесі факторларды ескеру қажет: жылу ПӘК, қысымның жоғалуы, сүзгілер мен жылу алмасу беттерін үнемі тазарту қажеттігі.
Жылыту/салқындату арқылы қажеттілікті азайту:
ғимараттардың жылу оқшаулау;
тиімді әйнек салу;
ауа инфильтрациясын шектеу;
есіктерді автоматты түрде жабу;
дестратификация;
жұмыс уақытынан тыс уақытта төмен температура деңгейінің тапсырмалары (басқару жүйесін тиісті бағдарламалау арқылы);
температураның берілген деңгейін төмендету (жылыту үшін) немесе жоғарылату (салқындату үшін).
Қолданылуы: барлық жағдайларда мүмкіндікті қарастыру, экономикалық мақсатқа сай болған жағдайда іске асыру.
Жылыту жүйелерінің энергия тиімділігін арттыру:
қалған жылуды кәдеге жарату және пайдалану;
жылу сорғыларын пайдалану;
жұмыс орындары жоқ бөлмелерде температурасы төмен сәулелі және жергілікті жылу жүйелерін қолдану.
Қолданылуы: барлық жағдайларда мүмкіндікті қарастыру, экономикалық мақсатқа сай болған жағдайда іске асыру.
Табиғи салқындатуды пайдалану есебінен салқындату жүйелерінің энергия тиімділігін арттыру.
Қолданылуы: белгілі бір жағдайларда қолданылады.

Насосные системы (см. раздел 3.8 BREF EC).
НДТ 23. Оптимизация насосных систем
НДТ состоит в оптимизации насосных систем сжатого воздуха при помощи нижеперечисленных методов в соответствии с условиями применимости.
23.1. На стадии проектирования.
Выбор насосов оптимальной мощности при установке нового оборудования и замена насосов с избыточной мощностью.
Применимость: для новых насосов, в случае существующих насосов применимо с учетом экономической целесообразности и срока эксплуатации.
Подбор приводов надлежащей мощности к выбранным насосам.
Применимость: для новых насосов, в случае существующих насосов применимо с учетом экономической целесообразности и срока эксплуатации.
Проектирование трубопроводных систем.
Применимость: см. "Распределительная система" ниже.
23.2. При управлении, в ходе эксплуатации и проведения ТО:
Система управления и регулирования.
Применимость: повсеместно.
Отключение насосов, в работе которых нет необходимости.
Применимость: повсеместно.
Использование приводов с переменной скоростью.
Применимость: применимо с учетом экономической целесообразности и срока эксплуатации. Нецелесообразно при постоянных расходах.
Использование нескольких насосов (поэтапное задействование мощностей по мере необходимости).
Применимость: в случаях, когда обычный расход в системе более чем в два раза меньше требуемой максимальной производительности.
Регулярное ТО. В случае слишком частого внепланового ТО проверять на предмет кавитации; износа; использования неподходящих типов насосов.
Применимость: повсеместно.
23.3. В распределительных системах.
Доведение количества вентилей и изгибов до минимального значения, совместимого с удобной эксплуатацией и ТО системы.
Применимость: во всех случаях при проектировании и установке (а также ремонте и модернизации).
Недопущение слишком большого количества изгибов.
Применимость: во всех случаях при проектировании, установке, ремонте и модернизации.
Обеспечение достаточного (не слишком маленького) диаметра трубопроводов.
Применимость: во всех случаях при проектировании, установке, ремонте и модернизации.
Системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха (далее ‒ОВКВ) (см. раздел 3.9 BREF EC).
НДТ 24. Оптимизация систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха
НДТ состоит в оптимизации систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха при помощи следующих методов:
24.1. При проектировании и управлении:
Общее устройство системы. Выбрать и оборудовать по отдельности участки, обслуживаемые общеобменной вентиляцией; местной вентиляцией; технологической вентиляцией.
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации. В случае существующих насосов применимо с учетом экономической целесообразности и срока эксплуатации.
Оптимизация количества, формы и размера воздухозаборников.
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации.
Использование вентиляторов: ‒ с высоким КПД; ‒ имеющих оптимум эффективности при требуемой производительности.
Применимость: экономически эффективно во всех случаях.
Эффективное управление расходом воздуха (в т.ч. рассмотрение вопроса о целесообразности приточно-вытяжной вентиляции).
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации.
Устройство системы воздуховодов: воздуховоды достаточного диаметра; воздуховоды круглого сечения; отсутствие передачи воздуха на большие расстояния, а также препятствий для движения воздуха (крутых изгибов, сужений и т.д.).
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации.
Оптимизация электродвигателей, рассмотрение возможности для установки приводов переменной скорости. См. дополнительно НДТ 21.
Применимость: повсеместно с учетом экономической целесообразности и срока эксплуатации замены существующих двигателей.
Использование автоматизированной системы управления. Интеграция с централизованной системой управления техническими службами здания.
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации, для существующих систем применимо, если это технически осуществимо и экономически целесообразно.
Интеграция воздушных фильтров в систему воздуховодов и утилизация тепла отводимого воздуха (теплообменники).
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации, для существующих систем применимо с учетом экономической целесообразности. При этом принимать во внимание следующие факторы: тепловой КПД, потеря давления, необходимость регулярной очистки фильтров и теплообменных поверхностей.
Сокращение потребностей в отоплении/охлаждении посредством:
теплоизоляции зданий;
эффективного остекления;
ограничения инфильтрации воздуха;
автоматического закрытия дверей;
дестратификации;
задания пониженного уровня температуры в нерабочее время (путем соответствующего программирования системы управления);
уменьшения (для отопления) или увеличения (для охлаждения) заданного уровня температуры.
Применимость: рассматривать возможность во всех случаях, реализовывать в случае экономической целесообразности.
Повышение энергоэффективности систем отопления посредством: утилизации и использования отходящего тепла; использования тепловых насосов; применения лучистых и локальных систем отопления в сочетании с пониженной температурой в помещениях, где отсутствуют рабочие места.
Применимость: рассматривать возможность во всех случаях, реализовывать в случае экономической целесообразности.
Повышение энергоэффективности систем охлаждения за счет использования естественного охлаждения.
Применимость: применимо при определенных условиях.

24.2. ТҚК пайдалану және жүргізу кезінде.
Желдетуді өшіру және мүмкіндік болатын жерде ауа шығынын азайту.
Қолданылуы: барлық жерде.
Жүйенің герметикалығын қамтамасыз ету, қосылыстарды тексеру.
Қолданылуы: барлық жерде.
Жүйенің теңгерімділігін тексеру.
Қолданылуы: барлық жерде.
Ауа шығынын оңтайландыру.
Қолданылуы: барлық жерде.
Ауаны сүзгілеу жүйесін оңтайландыру:рецикл дәрежесін оңтайландыру; қысымды жоғалтуды оңтайландыру; тұрақты тазалау / сүзгілерді ауыстыру; жүйені тұрақты тазалау есебінен.
Қолданылуы: барлық жерде
жылу өндірісі үшін, 15 және 16 ЕҚТ-ны қараңыз;
сорғы жүйелері үшін, және 23 ЕҚТ-ны қараңыз;
суық, чиллер мен жылу алмастырғыштарды өндіру үшін Өнеркәсіптік салқындату жүйелері жөніндегі анықтамалық құжатты қараңыз.
Жарықтандыру (ЕО BREF 3.10-бөлімін қараңыз).
Еңбекті қорғау және өндірістік қауіпсіздік түсінігі жарықтандыру жүйелеріне қойылатын талаптарды анықтауда басым өлшемдер болып табылады. Жарықтандыру жүйелерінің энергия тұтынуы нақты жүйеге қойылатын талаптарды ескере отырып оңтайландырылуы мүмкін.
25 ЕҚТ мынадай әдістерді қолдана отырып, жасанды жарықтандыру жүйелерін оңтайландырудан тұрады
Жүйенің талаптарын талдау және жобалау.
1. Орындалатын функцияларға сүйене отырып, жарықтандыру деңгейіне де, жарықтандырудың спектрлік құрамына да қойылатын талаптарды анықтау.
Қолданылуы: барлық жерде.
2. Табиғи жарықтандыруды пайдалануды оңтайландыру үшін алаңдарды пайдалануды жоспарлау және өндірістік қызметті ұйымдастыру. Бұл барлық жағдайларда өндірістік қызметті қарапайым қайта ұйымдастыру немесе ТҚК есебінег қол жеткізуге болатын дәрежеде қолданылады. Егер құрылыс жұмыстары немесе ғимараттарды реконструкциялау қажет болса - жаңа қондырғыларды салу немесе қолданыстағы қондырғыларды жаңарту кезінде.
3. Болжанатын пайдалану негізінде жарықтандыру құрылғылары мен шамдарды таңдау.
Қолданылуы: өмірлік циклдің барлық уақытындағы экономикалық әсерді ескере отырып.
Пайдалану, басқару және ТҚК
1.Қатысу датчиктерін, таймерлерді және т.б. қосқанда, жарықтандыруды басқару жүйелерін пайдалану.
2.Персоналды жарықтандыру жабдықтарын тиімді пайдалануға үйрету.
Қолданылуы: барлық жерде.
Кептіру, сепарация және шоғырландыру процестері (ЕО BREF 3.11- бөлімін қараңыз).
26 ЕҚТ. Кептіру, сепарация және шоғырландыру процестерін оңтайландыру
ЕҚТ қолдану шарттарына сәйкес төменде келтірілген әдістердің көмегімен, кептіру, сепарация және шоғырландыру процестерін оңтайландырудан және термиялық кептіру процестерімен бірге үйлестіріп, механикалық сепарацияны пайдалану үшін мүмкіндіктерін іздестіруден тұрады.

24.2. При эксплуатации и проведении ТО.
Отключение вентиляции и сокращение расхода воздуха там, где это возможно.
Применимость: повсеместно.
Обеспечение герметичности системы, проверка соединений.
Применимость: повсеместно.
Проверка сбалансированности системы.
Применимость: повсеместно.
Оптимизация расхода воздуха.
Применимость: повсеместно.
Оптимизация системы фильтрации воздуха за счет: оптимизации степени рецикла; оптимизации потери давления; регулярной очистки/замены фильтров; регулярной очистки системы.
Применимость: повсеместно.
для производства тепла, см. также НДТ 15 и 16;
для насосных систем, см. и НДТ 23;
для производства холода, чиллеров и теплообменников
Освещение (см. раздел 3.10 BREF EC).
Соображения охраны труда и производственной безопасности являются приоритетными критериями при определении требований к системам освещения. Энергопотребление систем освещения может быть оптимизировано с учетом требований к конкретной системе.
НДТ 25 состоит в оптимизации систем искусственного освещения с использованием таких методов, как:
анализ требований и проектирование системы:
Выявление требований как к уровню освещенности, так и к спектральному составу освещения, исходя из выполняемых функций.
Применимость: повсеместно.
Планирование использования площадей и организации производственной деятельности для оптимизации использования естественного освещения. Применим в той мере, в какой это может быть достигнуто за счет простой реорганизации производственной деятельности или ТО – во всех случаях. Если требуются строительные работы или реконструкция зданий – при строительстве новых или модернизации существующих установок.
Выбор осветительных устройств и ламп, исходя из предполагаемого использования.
Применимость: с учетом экономического эффекта за все время жизненного цикла.
Эксплуатация, управление и ТО:
Использование систем управления освещением, включая датчики присутствия, таймеры и т.п.
Обучение персонала наиболее эффективному использованию осветительного оборудования.
Применимость: повсеместно.
Процессы сушки, сепарации и концентрирования (см. раздел 3.11 BREF EC).
НДТ 26. Оптимизация процессов сушки, сепарации и концентрирования
НДТ состоит в оптимизации процессов сушки, сепарации и концентрирования при помощи нижеприведенных методов, в соответствии с условиями применимости, и в поиске возможностей для использования механической сепарации в сочетании с процессами термической сушки.

26.1. Жобалау кезінде.
Сепарацияның (кептірудің) оңтайлы әдісін немесе нақты талаптарға жауап беретін әдістердің ұштасуын таңдау (төменде қараңыз).
Қолданылуы: барлық жерде.
26.2. Пайдалану кезінде.
Басқа процестерден артық жылуды пайдалану.
Қолданылуы: кәсіпорында (немесе үшінші тарап жеткізетін) артық жылудың болуына байланысты.
Бірнеше әдістердің комбинациясын пайдалану.
Қолданылуы: әр нақты жағдайда ахуалды талдау. Әдісті енгізу қосымша нәтиже бере алады: өнімнің сапасын немесе өнімділігін арттыру.
Сепарацияның механикалық процестерін пайдалану (сүзу, мембраналық сүзу).
Қолданылуы: нақты талаптарға байланысты. Кептірудің жоғары дәрежесіне жету үшін басқа әдістермен ұштастырып пайдаланған жөн.
Конвективті, контактілі, аралас кептіргіштерді қолдана отырып термиялық кептіру.
Қолданылуы: кеңінен қолданылады, бірақ энергия шығындарын басқа келтірілген әдістерді пайдалану есебінен азайтуға болады.
Конвективті кептіру.
Қолданылуы: термиялық және радиациялық кептіру әдістерін, сондай-ақ қатты қыздырылған буды қолдануды қараңыз.
Қыздырылған бу.
Қолданылуы: кез келген конвективті кептіргіштерді қыздырылған буды пайдалану үшін қайта жабдықтауға болады. Жоғары шығындар өмірлік цикл кезінде экономикалық әсерді бағалауды талап етеді. Жоғары температура өнім сапасын нашарлатуы мүмкін.
Жылуды кәдеге жарату (оның ішінде АЕК және жылу сорғыларын пайдалана отырып).
Қолданылуы: ыстық ауаны пайдаланатын кез келген үздіксіз қолданылатын конвективті кептіргіш жағдайында талдау.
Кептіру жүйелерінің жылу оқшаулауын оңтайландыру.
Қолданылуы: кез келген жүйе, соның ішінде қолданыстағы жүйе жағдайында талдау.
Радиациялық кептіру: инфрақызыл (ИҚ); жоғары жиілікті (ЖЖ); микротолқынды (МТ).
Қолданылуы: ИҚ кептірілетін материалдың мөлшерімен шектеледі. Жоғары шығындар экономикалық орындылықты бағалауды талап етеді. Конвективті немесе байланыс әдістерімен үйлескенде кептіру жүйесінің жұмысын күрт жақсарта алады.
26.3. Басқару кезінде.
Термиялық кептіру процесін автоматтандырылған басқару.
Қолданылуы: барлық жерде.
Секторлық техникалар
ЕҚТ анықтамалығында сипатталған сол немесе өзге шешімдерді қолдану мүмкіндіктерін бағалай отырып, қарастырылып отырған шешімдердің кәсіпорынның экологиялық нәтижелілік көрсеткіштеріне ықтимал әсерін ескеру қажет. Алайда, егер әртүрлі қызмет түрлері (салалар) үшін "сатылас" ЕҚТ анықтамалықтарында қоршаған ортаны қорғаудың жоғары деңгейін қамтамасыз ететін ең үздік қолжетімді технологиялар сәйкестендірілсе және тиісті технологиялық көрсеткіштер келтірілсе, онда көптеген жағдайда осы ЕҚТ қатарында энергияны тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған шешімдер де айқындалған.
Бірқатар салалар үшін отынның жануына байланысты қоршаған ортаға теріс әсерді төмендету басым болып табылады (мысалы, энергия, керамикалық кірпіш, плитка, табақ шыны, шыны ыдыстар өндірісі). Электр энергиясын пайдалануды оңтайландыру бір мезгілде қоршаған ортаға теріс әсерді жанама төмендетуге алып келеді, бұл ҚР экологиялық саясатының мақсаттарына сәйкес келеді.

26.1. При проектировании.
Выбор оптимального метода сепарации (сушки) или сочетания методов (см. ниже), отвечающих конкретным требованиям.
Применимость: повсеместно
26.2. При эксплуатации:
Использование избыточного тепла от других процессов.
Применимость: зависит от наличия избыточного тепла на предприятии (или поставляемого третьей стороной).
Использование комбинации нескольких методов.
Применимость: анализ ситуации в каждом конкретном случае. Внедрение метода может дать дополнительный эффект: повышения качества продукции или производительности.
Использование механических процессов сепарации (фильтрации, мембранной фильтрации).
Применимость: зависит от конкретных требований. Для достижения высокой степени осушки целесообразно использовать в сочетании с другими методами.
Термическая сушка с использованием конвективных, контактных, комбинированных сушилок.
Применимость: широко применяется, но энергозатраты могут быть снижены за счет использования других приведенных методов.
Конвективная сушка.
Применимость: см. методы термической и радиационной сушки, а также использование перегретого пара.
Перегретый пар
Применимость: любые конвективные сушилки могут быть переоборудованы для использования перегретого пара. Высокие затраты, требуется оценка экономического эффекта за время жизненного цикла. Высокие температуры могут ухудшить качество продукции.
Утилизация тепла (в т.ч. с использованием МРП и тепловых насосов).
Применимость: анализ в случае любой конвективной сушилки непрерывного действия, использующей горячий воздух.
Оптимизация теплоизоляции сушильных систем.
Применимость: анализ в случае любых систем, в т.ч. существующих.
Радиационная сушка: инфракрасная (ИК); высокочастотная (ВЧ); микроволновая (МВ).
Применимость: ИК ограничено размерами высушиваемого материала. Высокие затраты, требуется оценка экономической целесообразности. В сочетании с конвективными или контактными методами может резко повысить производительность сушильной системы.
26.3. При управлении.
Автоматизированное управление процессом термической сушки.
Применимость: повсеместно.
5.3. Секторные техники
Оценивая возможности применения тех или иных решений, описанных в справочнике по НДТ, следует учитывать возможное влияние рассматриваемых решений на показатели экологической результативности предприятия. Однако, если для разных видов деятельности (отраслей) в "вертикальных" справочниках по НДТ идентифицированы наилучшие доступные технологии, обеспечивающие высокий уровень защиты окружающей среды, и приведены соответствующие технологические показатели, то, в большинстве случаев, в числе этих НДТ определены и решения, направленные на обеспечение эффективного использования энергии.
Для ряда отраслей снижение негативного воздействия на окружающую среду, обусловленного сжиганием топлива, является приоритетным (например, производство энергии, керамического кирпича, плитки, листового стекла, стеклотары). Оптимизация использования электроэнергии ведҰт одновременно к опосредованному снижению негативного воздействия на окружающую среду, что соответствует целям экологической политики Республики Казахстан.

Өндірістің энергетикалық тиімділігін арттыру мақсатында қолданылатын көптеген технологиялық, техникалық және басқарушылық тәсілдер мен шешімдердің ішінен I санаттағы объектілер - кәсіпорындар өздерінің алдында тұрған технологиялық, салалық және өңірлік ерекшеліктері бар міндеттерге сай келетіндерді таңдауы керек. Энергетикалық тиімділікті арттыру резервтерін анықтаған кезде (4.1-тарау) түрлі кәсіпорындарда қолданылатын, сондай-ақ энергияны көп қажет ететін салаларға тән жалпы шешімдер ұсынылды. ЕҚТ бойынша нақты ұсыныстар секторлық техниканың кейбір мысалдарын қарастыратын келесі қосымшаларда келтірілген:
металлургиядағы энергия тиімділігінің ЕҚТ (5.3.1);
негізгі бейорганикалық химиялық заттар өндірісіндегі энергия тиімділігінің ЕҚТ (5.3.2);
мұнай-газ саласы – мұнай және ілеспе газ өндірудің энергия тиімділігінің ЕҚТ (5.3.3);
мұнай-газ саласы – мұнай өңдеу зауыттарының энергия тиімділігінің ЕҚТ (5.3.4);
электр және жылу энергиясын өндірудегі энергия тиімділігінің ЕҚТ (5.3.5);
цемент өндірісіндегі энергия тиімділігінің ЕҚТ (5.3.6).
Бірақ барлық аспектілер өндірістік процестердің ерекшеліктері мен міндеттердің өзгешеліктерін ескере отырып, ЕҚТ жөніндегі "сатылас" анықтамалықтарда жан-жақты және егжей-тегжейлі талқыланады. Осы анықтамалықтың ережелерін қолдану салалық (сатылас) анықтамалықтардың ережелеріне қайшы келмеуге тиіс.
5.3.1. Металлургиядағы энергия тиімділігінің ЕҚТ
Экология кодексіне 3-қосымшада тау-кен-металлургия кешеніне (ТМК) жататын қызмет түрлері санамаланған, олар үшін ең озық қолжетімді техникалар (ЕҚТ) бойынша анықтамалықтар әзірленуге тиіс:
1) темір кендерін өндіру және байыту, шойын, болат және ферроқорытпа өндірісі, қара металдарды одан әрі қайта өңдеу бұйымдарын өндіру;
2) түсті металдар кендерін өндіру және байыту, түсті металдар өндірісі;
3) көмір мен антрацитті өндіру және байыту.
Заманауи автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, энергияны тұтыну жүйесі мен өндірістік процесті оңтайлы бақылау және басқару (11 және 13 ЕҚТ, осы анықтамалықтың 4.2.1, 4.2.2-тарауларын қараңыз).
Автоматтандыру деңгейін тиімді арттырудың мысалы ретінде кокс батареясының математикалық моделін жасауға болады, оны енгізу кокс батареяларының жылыту вертикальдарындағы алаудың оңтайлы ұзындығын автоматты түрде қолдау арқылы кокс пирогының біркелкі қыздырылуын арттыруға мүмкіндік берді – әсер 105 МДж/т көмір шихтасы мен 1 кг Кокс /т шойын болды [46, 4.2.1].
Қолданылуы: кәсіпорынның технологиялық процестерінің барлық кезеңдерінде.
Процестердің термодинамикалық параметрлерін оңтайландыру және басқару (8 ЕҚТ құрамында осы анықтамалықтың 4.3.1 және 4.3.1.2-тарауларын қараңыз).

Из множества технологических, технических и управленческих подходов и решений, применимых для целей повышения энергетической эффективности производства, предприятиям – объектам I категории следует выбирать те, которые наилучшим образом отвечают стоящим перед ними задачам, имеющим технологическую, отраслевую и региональную специфику. При выявлении резервов повышения энергетической эффективности (глава 4.1) предлагались общие, применимые как на различных предприятиях, так и специфичные для энергоемких отраслей решения. Конкретные предложения по НДТ приведены в следующих разделах, рассматривающих некоторые примеры секторных техник:
НДТ энергоэффективности в металлургии (5.3.1);
НДТ энергоэффективности в производстве основных неорганических химических веществ (5.3.2);
НДТ энергоэффективности нефтегазовой отрасли ‒ добыча нефти и попутного газа (5.3.3);
НДТ энергоэффективности нефтегазовой отрасли ‒ нефтеперерабатывающие заводы (5.3.4);
НДТ энергоэффективности в производстве электрической и тепловой энергии (5.3.5);
НДТ энергоэффективности в производстве цемента (5.3.6).
Все аспекты всесторонне и более детально обсуждаются в "вертикальных" справочниках по НДТ с учетом особенностей производственных процессов и специфики задач. Применение положений данного справочника по НДТ не должно противоречить положениям отраслевых (вертикальных) справочников по НДТ.
НДТ энергоэффективности в металлургии
В приложении 3 к Экологическому кодексу перечислены виды деятельности, относящиеся к горно-металлургической комплексе (ГМК), для которых должны быть разработаны справочники по НДТ:
добыча и обогащение железных руд, производство чугуна, стали и ферросплавов, производство изделий дальнейшего передела черных металлов;
добыча и обогащение руд цветных металлов, производство цветных металлов;
добыча и обогащение угля и антрацита.
Оптимальные контроль и управление системой потребления энергии и производственным процессом с использованием современных средств автоматизации (НДТ 11 и 13, см. гл. 4.2.1, 4.2.2 настоящего справочника по НДТ).
В качестве примера эффективного повышения уровня автоматизации можно привести разработку математической модели коксовой батареи, внедрение которой позволило увеличить равномерность нагрева коксового пирога за счет автоматической поддержки оптимальной длины факела в отопительных вертикалях коксовых батарей – эффект составил 105 МДж/т угольной шихты и 1 кг кокса /т чугуна [29, 4.2.1].
Применимость: на всех этапах технологических процессов предприятия.
Оптимизация и управление термодинамическими параметрами процессов (в составе НДТ 8, см. гл. 4.3.1 и 4.3.1.2 настоящего справочника по НДТ).

Коксты алу процесінде дұрыс температура режимі үлкен мәнге ие, бұл газды тұтынуды және коксты өндірудің бүкіл процесін анықтайды. Мұнда 4 млн тонна кокс алу кезінде кокс пен домна газын тұтыну тиісінше 309 мың шот және 165 мың шот құрайды.
Сондықтан газдардың қозғалысын дұрыс ұйымдастыру, кокс батареясының жылыту қабырғасының біркелкі температурасын қамтамасыз ету үлкен маңызға ие, бұл кокс камерасының бүкіл көлеміне кокстың сапалық көрсеткіштерінің біркелкі таралуына қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Кокс батареясының оңтайлы жылу режимін құру отын шығынын оңтайландыруға, өндірілетін әрі өте жоғары сападағы өнімнің бірдей көлемінде оны тұтынуды үнемдеуге және атмосфераның ластануын азайтуға мүмкіндік береді. Кокстың сапасы, ең алдымен, оның беріктігі домна пешіндегі реактивтілікті анықтайды және домна пешіндегі кокстың жалпы шығынын анықтайды. Кокстың беріктігінің артуы домна пештеріндегі оның шығынын азайтуға, шойын алудың өзіндік құнын төмендетуге әкеледі.

В процессе получения кокса большое значение имеет правильный температурный режим, что обуславливает расход газа и весь процесс получения кокса. Потребление коксового и доменного газа при получении 4 млн тонн кокса составит 309 тыс. т.у.т. и 165 тыс. т.у.т. соответственно.
Поэтому большое значение имеет правильная организация движения газов, обеспечение равномерной температуры обогревательной стенки коксовой батареи, что позволяет достичь равномерного распределения качественных показателей кокса по всему объҰму камеры коксования.
Создание оптимального теплового режима коксовой батареи позволяет оптимизировать расход топлива, сэкономить его потребление и уменьшить загрязнение атмосферы при том же объеме производимой продукции, причем более высокого качества. Качество кокса, в первую очередь его прочность определяет реакционную способность в доменной плавке и определяет общий расход кокса в доменной печи. Увеличение прочности кокса приводит к снижению его расхода в доменных печах, уменьшению себестоимости получения чугуна.

Кокс шығынын азайту оны өндіруге жұмсалатын энергия шығындарын азайтуға және қоршаған ортаның сапасын жақсартуға мүмкіндік береді. Кокстың беріктігі 1%-ға артқан кезде отынның жиынтық шығыны (кокс және табиғи газ) бір тонна шойынға 1,5 кг-ға азаяды, ал домна пешінің өнімділігі 0,3%-ға артады.
Сонымен қатар, бірқатар процестер үшін температураның максималды мәндерін арттыру мүмкіндігі тиімділік көрсеткіштерінің өсуін қамтамасыз етеді [46, 4.2.2].
Агрегаттардағы энергия көзін ұтымды таңдау, жану процесін оңтайландыру (7 ЕҚТ, 8 ЕҚТ және 14 ЕҚТ): домна пештеріне ұнтақталған көмірді айдау қондырғыларын енгізу. Ұнтақталған көмір айдау қондырғысын пайдалану кокс пен табиғи газды тұтынуды айтарлықтай азайтуға, оларды ішінара энергетикалық көмірімен алмастыруға мүмкіндік береді, оның шығысы 150-200 кг/т шойынға жетеді [46, 4.2.3].

Сокращение расхода кокса дает возможность понизить энергетические затраты на его производство и улучшить качество окружающей среды. При повышении прочности кокса на 1 % происходит снижение суммарного расхода топлива (кокс и природный газ) на 1,5 кг на тонну чугуна, а производительность доменной печи увеличивается на 0,3 %.
В то же время возможность повышения максимальных значений температуры для ряда процессов обеспечивает прирост показателей эффективности [29, 4.2.2].
Рациональный выбор источника энергии в агрегатах, оптимизация процесса горения (НДТ 7, НДТ 8 и НДТ 14): внедрение установок для вдувания пылеугольного топлива в доменные печи. Применение установки вдувания пылеугольного топлива позволяет значительно снизить расход кокса и природного газа, частично заменив их энергетическим углем, расход которого достигает 150–200 кг/т чугуна. [29, 4.2.3]

Жылу энергиясын кәдеге жарату (7 ЕҚТ, 8 ЕҚТ). Техникалық шешімдер технологиялық процестердің қалдық энергия ағындарын кәдеге жаратуға мүмкіндік береді, осылайша бастапқы сатып алынатын энергия ресурстарын тұтынуды азайтады. Мыналар кәдеге жаратылуы мүмкін: шығарындылардың, қалдықтардың, өнімдердің, генерациялайтын немесе пеш жабдығын (оның ішінде кезең-кезеңімен жұмыс істейтін) салқындату жүйелерінің жылу энергиясы және басқалары. Жылу энергиясын кәдеге жарату көздерінің мысалдары 5.1-кестеде келтірілген.

Утилизация тепловой энергии (НДТ 7, НДТ 8). Технические решения позволяют утилизировать бросовые энергетические потоки технологических процессов, тем самым снижая потребление первичных покупных энергоресурсов. Утилизированы могут быть: тепловая энергия выбросов, отходов, продукции, систем охлаждения, генерирующего или печного оборудования (в т.ч. работающего периодически) и прочие. Примеры источников утилизации тепловой энергии приведены в таблице 5.1.

5.1-кесте. Металлургия өнеркәсібіндегі жылу энергиясының ықтимал көздері және оларды ықтимал пайдалану [29, 4.3.1]
Р/с №
Өндіріс түрі
Жылу процесі
Жылу қалдықтары және материалдар
1
2
3
4
1
Металлургия
1.1
Коксхимия
Шихтаны қыздыру
Кокс газы
1.2
Агломерация
Шихтаны қыздыру, агломератты салқындату, ауаны қыздыру
Аглогаздар
1.3
Жентек өндірісі
Шихтаны қыздыру, жентекті салқындату
Шығарылған газдар
1.4
Домна өндірісі
Ауаны қыздыру, шихтаны қыздыру және балқыту, химиялық реакциялар
Домна газы, металл жылуы, шлак жылуы
2
Болат балқыту өндірісі, оның ішінде:
2.1
мартен
Ауаны қыздыру, шихтаны қыздыру және балқыту, шөміштерді дайындау
Түтін газдары, металл жылуы, шлактың жылуы, шөміштердің жылуы, құймақалыптардың жылуы
2.2
конвертор
Шихтаны қыздыру және балқыту, шөміштерді дайындау
Конвертор газы, шөміштердің жылуы, металл жылуы, шлактың жылуы, құймақалыптардың жылуы
2.3
электр пеш
Металды қыздыру және балқыту, шөмішті өңдеу, шихтаны қыздыру
Түтін газдары, металл жылуы, шлактың жылуы, шөміштердің жылуы, құймақалыптардың жылуы
2.4
Илемдеу өндірісі
Металды қыздыру
Түтін газдары
2.5
Термиялық өндіріс
Металды қыздыру, металды салқындату
Түтін газдары
Металлургия өнеркәсібінде қосымша жылу көздерін пайдаланудың маңыздылығы туралы, мысалы, алюминий өндірісінің жылу балансын талдау негізінде айтуға болады, бұл жылу энергиясының шамамен 50 %-ы атмосферада жоғалатынын немесе таралатынын көрсетті. Алюминий өндірісі - энергияны көп қажет ететін процесс. Бір тонна алюминий өндіруге шамамен 15 МВт*сағ энергия, оның ішінде 12 МВт*сағ балқыту агрегаттарына жұмсалады. Сонымен қатар, табиғи газ әртүрлі қосымша (қосалқы) технологиялық операцияларда қолданылады [46, 4.3.1].

Таблица 5.1. Возможные источники тепловой энергии в металлургической промышленности и их возможное использование [29, 4.3.1]
№ п/п
Вид производства
Тепловой процесс
Тепловые отходы и материалы
1
2
3
4
1
Металлургия
1.1
Коксохимия
Нагрев шихты
Коксовый газ
1.2
Агломерация
Нагрев шихты, охлаждение агломерата, нагрев воздуха
Аглогазы
1.3
Производство окатышей
Нагрев шихты, охлаждение окатышей
Отходящие газы
1.4
Доменное производство
Нагрев воздуха, нагрев и плавление шихты, химические реакции
Доменный газ, тепло металла, тепло шлака
2
Сталеплавильное производство, в т.ч.:
2.1
мартен
Нагрев воздуха, нагрев и плавление шихты, подготовка ковшей
Дымовые газы, тепло металла, тепло шлака, тепло ковшей, тепло изложниц
2.2
конвертор
Нагрев и плавление шихты, подготовка ковшей
Конверторный газ, тепло ковшей, тепло металла, тепло шлака, тепло изложниц
2.3
электропечи
Нагрев и плавление металла, обработка ковшей, нагрев шихты
Дымовой газ, тепло металла, тепло шлака, тепло ковшей, тепло изложниц
2.4
Прокатное производство
Нагрев металла
Дымовые газы
2.5
Термическое производство
Нагрев металла, охлаждение металла
Дымовые газы
О важности использования дополнительных источников тепла в металлургической промышленности можно говорить исходя, например, из анализа теплового баланса производства алюминия, который показал, что почти 50 % тепловой энергии теряется или рассеивается в атмосфере. Производство алюминия – энергоемкий процесс. На производство одной тонны алюминия расходуется примерно 15 МВт*ч энергии, в т.ч. 12 МВт*ч на плавильные агрегаты. Кроме того, природный газ используется в различных дополнительных (вспомогательных) технологических операциях [29, 4.3.1].

Электр энергиясының құны алюминий өндірісінің барлық шығындарының шамамен 40% құрайтыны белгілі. Сондықтан өндірісте жылу қалдықтарын пайдалану энергия тасымалдаушыларға жұмсалатын шығындарды да, жалпы алюминийдің өзіндік құнын да қысқартуға мүмкіндік береді. Алюминий өндірісіндегі жылу қалдықтары негізінен металды балқыту және құю процестерінде түзіледі. Компрессорлық қондырғылар жылу жоғалтудың қосымша көзі болып табылады. Скрубберді өңдеуден бұрын газдарды салқындату керек, яғни олардың температурасын шамамен 600-ден 100°C-қа дейін төмендету керек. Бұл жағдайда үлкен жылу резерві пайда болады, оны кәсіпорынның өзінде де, одан тыс жерлерде де қолдануға болады.
Жалпы жылу шығыны:
компрессорлық қондырғылардың контурларында;
құюды сумен салқындату кезінде;
өнеркәсіптік қондырғылардан газдарды бұру кезінде;
пештер мен құю қондырғыларының ыстық беттерінен;
технологиялық операцияларды бақылау кезінде;
миксердің және басқа да қосалқы жабдықтардың ыстық қабырғаларынан;
металл құю процесінде;
қосалқы материалдарды дайындау кезінде;
шлактармен, шламдармен, сарқынды сулармен энергияны жоғалтумен (алып кетумен) түзіледі.
Металлургиялық жабдықтың ыстық беттерінен жылу ағындары да белгілі бір қызығушылық тудырады. Пештің әртүрлі бөліктерінен алынған жылы ауада құрамында 4,1 МВт дейін жылу бар. Бүкіл пеш бойындағы мұндай ауаның температурасы 400-ден 600 °C-қа дейін өзгереді, сирек жағдайларда ол үлкен мәндерге жетеді.
Егер қыздырылған ауа бір коллекторға жиналса, кем дегенде 300 °C температураны алуға болады. Әзірленген техникалық шешімдердің көмегімен, мысалы, ерекше конструкциядағы рампаны қосымша 2 МВт-қа дейін алуға болады.
Жалпы, құю қондырғыларындағы жылу шығыны айтарлықтай. 10 қондырғының 24 сағат ішінде жұмыс істеуі кезінде жылудың жалпы шығыны 4,2 МВт дейін болуы мүмкін. Қосымша 2 МВт-қа дейін энергия ала отырып, жылу алмастырғыштардың көмегімен энергияның кем дегенде 50%-ын пайдалануға болады. Мұндай өндіріс 5 ауа компрессорының жұмысын талап етеді, онда салқындату жүйесінде жылына шамамен 2,5 МВт немесе 22 мың МВт*сағ жылу жоғалады.
Осылайша, сипатталатын гипотетикалық зауытта жылу ағындарын пайдалану кезінде қосымша 10 МВт дейін энергия өндіруге болады. Өнеркәсіптік кәсіпорындарда қосымша кәдеге жаратылған жылу шихтаны қыздыруға; жануға кететін ауаны, газға; технологиялық қажеттіліктерге арналған суға және т.б. бағытталуы мүмкін, ол үшін барлық жылу қалдықтарын есепке алудың кешенді схемасын әзірлеу қажет [29, 4.3.1].

Известно, что стоимость электроэнергии составляет около 40 % от всех затрат на производство алюминия. Поэтому использование тепловых отходов в производстве позволит сократить как затраты на энергоносители, так и себестоимость алюминия в целом. Тепловые отходы в производстве алюминия образуются в основном в процессах плавления и разливки металла. Компрессорные установки являются дополнительным источником тепловых потерь. Следует помнить, что перед скрубберной обработкой газы следует охлаждать, т.е. снижать их температуру примерно с 600 до 100 °С. В этом случае образуется огромный тепловой резерв, который можно использовать как на самом предприятии, так и вне его.
В общем тепловые потери образуются:
в контурах компрессорных установок;
при охлаждении литья водой;
при отводе газов от промышленных установок;
от горячих поверхностей печей и литейных установок;
при контроле за технологическими операциями;
от горячих стенок миксера и другого вспомогательного оборудования;
в процессе разливки металла;
при изготовлении вспомогательных материалов;
с потерей (уносом) энергии со шлаками, шламами, сточными водами.
Тепловые потоки от горячих поверхностей металлургического оборудования так же представляют определенный интерес. Теплый воздух, извлекаемый из различных секций печи, содержит до 4,1 МВт тепла. Температура такого воздуха вдоль всей печи меняется от 400 до 600 °С, а в редких случаях достигает больших величин. Если нагретый воздух собирать в единый коллектор, можно получить температуру не менее 300 °С. При помощи разработанных технических решений, например, рамп особой конструкции можно получить дополнительно до 2 МВт тепла.
В общем, потери тепла в литейных установках значительны. Суммарные потери по теплу при работе 10 установок в течение 24 часов могут составить до 4,2 МВт. Температура отводящих тепловых потоков может достигать 600 °С. С помощью теплообменников можно использовать, как минимум 50 % энергии, получая при этом дополнительно до 2 МВт энергии. Подобное производство требует работы 5 воздушных компрессоров, где в системе охлаждения теряется около 2,5 МВт тепла или 22 тыс. МВт*ч тепла в год.
Таким образом, на описываемом гипотетическом заводе при использовании тепловых потоков можно дополнительно генерировать до 10 МВт энергии. На промышленных предприятиях дополнительное утилизированное тепло можно направлять на подогрев шихты; воздуха, газа, идущих на горение; воды для технологических нужд и т.д., для чего нужно разработать комплексную схему учета всех тепловых отходов [29, 4.3.1].

Фазалық ауысудың жасырын жылуын пайдалану (5.2.3-тарау, 16 ЕҚТ). Жоғары температурадағы агрегаттардың әртүрлі конструкцияларын бумен пісіріп салқындату - бұл пештердің әртүрлі бөлшектерін бір мезгілде салқындату кезінде бу алуға мүмкіндік беретін бірегей әдіс.
Пештерді буландыратын салқындату жағдайында салқындатылған бөліктерден жылуды кетіру үшін буланудың жасырын жылуы қолданылады. Суық салқындатқыш су жылу беру коэффициенті әлдеқайда жоғары қайнаған бу-су қоспасымен ауыстырылады, бұл пеш бөлшектерін бумен пісіретін салқындатуды қолдана отырып, әртүрлі энергия циклдерін құруға мүмкіндік береді. Бумен пісіретін салқындату металлургияда (және машина жасауда, химияда), яғни жоғары температуралық деңгейдегі технологиялық процестер жүргізілетін жерде – қара металлургияның домендік, мартендік электр пештерінде. түсті металлургияның шахталық, балқыту, фьюмингтік пештерінде бу алуға мүмкіндік береді.
Буды жоғары температуралы газдарды, мысалы, қара металлургиядағы конверторларды салқындату арқылы алуға болады. Бу жоғары температуралы қондырғылардың барлық дерлік сыртқы беттерін – домна пештерінің шахталарын, фитингтерді, ауа жылытқыштардың клапандарын салқындату арқылы алынады. Мартен пештерінде будың көзі кессондар, өкше арқалықтары, рамалары болып табылады, бұл бөліктер өткенде су буланып кетеді [29, 4.3.3].
Төменде келтірілген техникалар I санаттағы объектілерге жатқызылған ТМК кәсіпорындарының салалық ерекшеліктерін ескере отырып қолдануға жатады.
ЕҚТ таңдауды кәсіпорын басшылығы жүзеге асырады және технологиялық процестердің сипаты мен қалыптасқан басқару тәсілдерінің ерекшеліктеріне байланысты болады.
Бұл әдістердің тізімі толық немесе түбегейлі емес. Қолдану кезінде басқа талаптардың қолданылуына нұқсан келтірмей, негізгі салалық анықтамалықтың ережелерін негізге алу қажет.
1 ЕҚТ. Заманауи автоматтандыру құралдарын қолдана отырып, энергияны тұтыну жүйесі мен өндірістік процесті оңтайлы бақылау және басқару
2 ЕҚТ. Шығарындылардың, қалдықтардың, өнімдердің, салқындату жүйелерінің жылу энергиясын кәдеге жарату
Сипаттамасы
Техникалық шешімдер технологиялық процестердің қалдық энергия ағындарын кәдеге жаратуға мүмкіндік береді, осылайша бастапқы сатып алынатын энергия ресурстарын тұтынуды азайтады. Мыналар кәдеге жаратылуы мүмкін: шығарындылардың, қалдықтардың, өнімдердің, генерациялайтын немесе пеш жабдығын (оның ішінде кезең-кезеңімен жұмыс істейтін) салқындату жүйелерінің, химиялық реакторлардың және басқалардың жылу энергиясы.
Өнеркәсіптегі жылу энергиясының ықтимал көздері - газдар, материалдар мен қалдықтардың жылуы.

Использование скрытой теплоты фазового перехода (гл. 5.2.3, НДТ 16). Пароиспарительное охлаждение различных конструкций высокотемпературных агрегатов – это уникальный способ, дающий возможность получать пар при одновременном охлаждении различных деталей печей.
Для отвода тепла от охлаждаемых деталей в случае испарительного охлаждения печей используется скрытая теплота парообразования. Холодная охлаждающая вода заменяется кипящей пароводяной смесью, коэффициент теплоотдачи которой значительно выше, что дает возможность создавать различные энергетические циклы с использованием пароиспарительного охлаждения деталей печей. Пароиспарительное охлаждение позволяет получать пар в металлургии (и в машиностроении, химии), то есть там, где ведутся технологические процессы с высоким температурным уровнем – доменные, мартеновские электропечи черной металлургии; шахтные, плавильные, фьюминговые печи цветной металлургии.
Получать пар можно при охлаждении высокотемпературных газов, например, конверторных в черной металлургии. Пар получается при охлаждении практически всех внешних поверхностей высокотемпературных агрегатов – шахты доменных печей, фурменных приборов, клапанов воздухонагревателей. В мартеновских печах источником пара являются кессоны, пятовые балки, рамы, где вода испаряется при прохождении этих деталей [29, 4.3.3].
Приводимые ниже техники подлежат применению с учҰтом отраслевых особенностей предприятий ГМК, отнесҰнных к объектам I категории.
Выбор НДТ осуществляется руководством предприятий и зависит от характера технологических процессов и особенности сложившихся управленческих подходов.
Список приведенных техник не является полным или исчерпывающим. При применении исходить из положений основного отраслевого справочника, без ущерба действию других требований.
НДТ 1. Оптимальные контроль и управление системой потребления энергии и производственным процессом с использованием современных средств автоматизации.
НДТ 2. Утилизация тепловой энергии выбросов, отходов, продукции, систем охлаждения.
Описание:
Технические решения позволяют утилизировать бросовые энергетические потоки технологических процессов, тем самым снижая потребление первичных покупных энергоресурсов. Утилизированы могут быть: тепловая энергия выбросов, отходов, продукции, систем охлаждения, генерирующего или печного оборудования (в т.ч. работающего периодически), химических реакторов и прочие.
Возможные источники теплоэнергии в промышленности ‒ газы, тепло материалов и отходов.

2.1 ЕҚТ мынадай әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолданудан тұрады.
5.2-кесте. Өндіріс түрі, жылу процесі және жылу қалдықтары мен материалдары
Р/с №
Өндіріс түрі
Жылу процесі
Жылу қалдықтары мен материалдары
1
2
3
4
1
Металлургия
1.1
Кокс химиясы
Шихтаны қыздыру
Кокс газы
1.2
Агломерация
Шихтаны қыздыру, агломератты салқындату, ауаны жылыту
Агломерациялық газдар
1.3
Шекемтас өндірісі
Шихтаны қыздыру, шекемтастарды салқындату
Бөлінетін газдар
1.4
Домна өндірісі
Ауаны жылыту, шихтаны қыздыру және балқыту, химиялық реакциялар
Домна газы, металл жылуы, шлак жылуы
2
Болат балқыту өндірісі
2.1
Мартен
Ауаны жылыту, шихтаны қыздыру және балқыту, шөміштерді дайындау
Түтін газдары, металдың, шлактың, шөміштердің, құймақалыптардың жылуы
2.2
Конвертор
Шихтаны қыздыру және балқыту, шөміштерді дайындау
Конверторлық газ, шөміштердің, металдың, шлактың, құймақалыптардың жылуы
2.3
Электр пештері
Металды қыздыру және балқыту, Шөміштерді өңдеу, шихтаны қыздыру
Түтін газы, металдың, шлактың, шөміштердің, құймақалыптардың жылуы
2.4
Илемдеу өндірісі
Металды қыздыру
Түтін газдары
2.5
Термиялық өндіріс
Металды жылыту, металды салқындату
Түтін газдары
3
Машина жасау
3.1
Шойын алу
Шихтаны қыздыру және балқыту, қосалқы жабдықты дайындау
Ваграно газдары, металл жылуы
3.2
Металды соғу
Металды қыздыру
Бөлінетін газдар, металл жылуы
3.3
Термиялық өндіріс
Металды жылыту, металды салқындату
Бөлінетін газдар
3.4
Гальваникалық өндіріс
Ваннаны жылыту
Бу
4
Энергетика
4.1
Бу алу
Қазандықтарды жылыту, суды дайындау, ауаны жылыту, буды қызып кету
Бөлінетін газдар, отын күлі
4.2
Энергия алу
Әртүрлі қысым мен температурадағы буды пайдалану, бу конденсациясы, градиреннің қалдық жылуы
Жылу энергиясының өнеркәсіптік көздері төменгі кестеде келтірілген.

НДТ 2.1. состоит в применении одного или комбинации следующих методов:
Таблица 5.2. Вид производства, тепловой процесс и тепловые отходы и материалы
№ п/п
Вид производства
Тепловой процесс
Тепловые отходы и материалы
1
2
3
4
1
Металлургия
1.1.
Коксохимия
Нагрев шихты
Коксовый газ
1.2
Агломерация
Нагрев шихты, охлаждение агломерата, нагрев воздуха
Агломерационные газы
1.3
Производство окатышей
Нагрев шихты, охлаждение окатышей
Отходящие газы
1.4
Доменное производство
Нагрев воздуха, нагрев и плавление шихты, химические реакции
Доменный газ, тепло металла, тепло шлака
2
Сталеплавильное производство
2.1
Мартен
Нагрев воздуха, нагрев и плавление шихты, подготовка ковшей
Дымовые газы, тепло металла, шлака, ковшей, изложниц
2.2
Конвертор
Нагрев и плавление шихты, подготовка ковшей
Конверторный газ, тепло ковшей, металла, шлака, изложниц
2.3
Электропечи
Нагрев и плавление металла, обработка ковшей, нагрев шихты
Дымовой газ, тепло металла, шлака, ковшей, изложниц
2.4
Прокатное производство
Нагрев металла
Дымовые газы
2.5
Термическое производство
Нагрев металла, охлаждение металла
Дымовые газы
3
Машиностроение
3.1
Получение чугуна
Нагрев и плавление шихты, подготовка вспомогательного оборудования
Ваграночные газы, тепло металла
3.2
Ковка металла
Нагрев металла
Отходящие газы, тепло металла
3.3
Термическое производство
Нагрев металла, охлаждение металла
Отходящие газы
3.4
Гальваническое производство
Подогрев ванны
Пар
4
Энергетика
4.1
Получение пара
Нагрев котлов, подготовка воды, нагрев воздуха, перегрев пара
Отходящие газы, зола топлива
4.2
Получение энергии
Использование пара различного давления и температуры, конденсация пара, сбросное тепло градирен
Промышленные источники тепловой энергии приведены в нижестоящей таблице:

Қайталама энергия ресурстарын неғұрлым тиімді кәдеге жаратуға табиғи және ілеспе металлургиялық газдар (домна, кокс) қоспасының көмегімен домна пештері үшін үрлеуді қыздыру есебінен қол жеткізуге болады; (шартты отынның үлестік шығынын мың куб.м үрлеуге 72-80 кг у.т./мың куб. м дейін төмендету)
2
Коксты құрғақ сөндіру қондырғысы.
Бу шығару үшін қыздырылған кокстың технологиялық жылуын тиімді кәдеге жарату, оны кейіннен технологиялық қажеттіліктерге немесе электр энергиясын өндіруге пайдалану
3
Қызған домна және конвертерлік шлактың, бөлінетін түтін газдарының, отын газдарының немесе қайталама будың жылуын кәдеге жаратуға арналған қондырғы.
Бу немесе жылу энергиясын өндіру үшін, содан кейін оны технологиялық қажеттіліктерге немесе электр энергиясын өндіруге пайдалану үшін ыстық домна немесе конвертерлік шлактың технологиялық жылуын пайдалы пайдалану
4
Электр болат балқыту пештерінің бөлінетін газдарының жылуын кәдеге жаратуға арналған қондырғылар.

Наиболее эффективная утилизация вторичных энергоресурсов может быть достигнута за счет нагрева дутья для доменных печей с помощью смеси природного и попутных металлургических газов (доменный, коксовый); (снижение удельного расхода условного топлива на тыс. куб. м дутья до 72‒80 кг у.т./тыс. куб. м).
2
Установка сухого тушения кокса.
Эффективная утилизация технологического тепла раскаленного кокса для выработки пара, с последующим его использованием на технологические нужды или для производства электроэнергии.
3
Установка для утилизации тепла раскаленного доменного и конвертерного шлака, отходящих дымовых газов, топливных газов или вторичного пара.
Полезное использование технологического тепла раскаленного доменного или конвертерного шлака для выработки пара или тепловой энергии, с последующим его использованием на технологические нужды или производства электроэнергии.
4
Установки, предназначенные для утилизации тепла отходящих газов электросталеплавильных печей.

Электр болат балқыту пештерінің түтін газдарының жылуын кәдеге жарату газ оттықтарын, электродтарды қайта жіберудің Автоматты құрылғыларын пайдалану, шихта материалдарын тиеу уақытын барынша азайту және балқытуды жүргізу процесін автоматтандыру (балқытылған болаттың тоннасына электр энергиясының үлестік шығыны 15-25% - ға төмен)
5
Агломерациялық машиналар мен агломератты салқындатқыштардың бөлінетін жылуын кәдеге жаратуға арналған қондырғы.
Ыстық агломераттың жылуын кәдеге жарату және агломерациялық салқындатқыштан шихта қабатына қыздырылған ауаны беру және жану ауасын қыздыру арқылы газ тәрізді және қатты отынның шығынын азайту
6
Конвертерлік газды жинау, сақтау және тасымалдау қондырғысы.
Қайталама металлургиялық газды отын ретінде шамда жағудың орнына табиғи газды тұтынуды азайту үшін пайдалану, жылу мен электр энергиясын өндіру үшін конвертер газының жылуын пайдалану
7
Ферроқорытпа өндірісі пештерінің бөлінетін газдарының жылуын кәдеге жарату қондырғысы.
Жылу энергиясын өндіру арқылы ферроқорытпа өндіру пештерінің түтін газының жылуын кәдеге жарату
8
Трансформаторлық және көміртекті болаттан жасалған прокаттарды сутегі және азот-сутектік атмосферада термиялық өңдеуге арналған қоңыраулы пештердің қондырғылары.
СГВ типті алдыңғы буын пештерімен салыстырғанда қыздырғыштар мен оттықтарды, салқындату және автоматтандыру жүйелерін, жылу оқшаулағыш материалдар мен конструктивтік шешімдерді қолдану есебінен дайындамаларды (орамдарды) айтарлықтай тиімді қыздыру
9
Бөлінетін түтін газдарымен шикізатты қыздырып әк және доломит өндіруге арналған қондырғылар.
Бастапқы шикізатты жылыту және өнім өндіруге отын шығынын азайту үшін әк, доломит өндіру пештерінің түтін газдарының жылуын кәдеге жарату
10
Шикі темір рудасы шекемтастарын күйдіруге арналған конвейерлік типтегі күйдіру машинасы.
Газ тәріздес отын шығыны 11 кг шт/т аспайтын домна пешінде шойын өндіруге арналған шикізат болып табылатын темір рудасының түйіршіктерін өндіру
11
Жылыту және термиялық пештер.
Энергия тиімділігінің жоғары көрсеткіштері замануи жылыту пештерінің мынадай конструктивтік ерекшеліктерімен қамтамасыз етіледі:
қазіргі заманғы қыздырғыш құрылғыларды қолдану арқылы;
автоматтандыру жүйелерін қолдану;
тиімділігі жоғары оқшаулағыш төсеніш материалдарын пайдалану;
дайындамаларды қыздыру ұзақтығын қысқарту;
рекуператордағы жану ауасын 500 °C дейін қыздырудың мәні;
металды қыздыру кезінде аймақтар бойынша пештің жылу қуатын оңтайлы бөлу;
пештің жоғары газ тығыздығын қамтамасыз ету;
0,7 % дейін металл күюінің төмендеуі;
қалыңдығы мен ені бойынша плиталарды біркелкі жылытуды қамтамасыз ету. Дайындаманы қыздыруға арналған газ тәрізді отынның үлестік шығысы 55 кг ш.т./т аспайды
Әсері

Утилизация тепла дымовых газов электросталеплавильных печей использование газокислородных горелок, автоматических устройств перепуска электродов, минимизации времени загрузки шихтовых материалов и автоматизации процесса ведения плавки (удельный расход электроэнергии на тонну выплавленной стали на 15–25 % ниже).
5
Установка для утилизации отходящего тепла агломерационных машин и охладителей агломерата.
Снижение расхода газообразного и твердого топлива за счет утилизации тепла горячего агломерата и подачи нагретого воздуха от охладителя агломерата в слой шихты и на подогрев воздуха горения.
6
Установка по сбору, хранению и транспортировке конвертерного газа.
Использование вторичного металлургического газа в качестве топлива для снижения расхода природного газа вместо сжигания на свечах, утилизация тепла конвертерного газа для выработки тепловой и электрической энергии.
7
Установка утилизации тепла отходящих газов печей производства ферросплавов.
Утилизация тепла дымовых газов печей производства ферросплавов путем выработки тепловой энергии.
8
Установки колпаковых печей термообработки проката трансформаторных и углеродистых марок стали в водородной и азото-водородной атмосфере.
Существенно более эффективный нагрев заготовок (рулонов) за счет использования нагревателей и горелок, систем охлаждения и автоматизации, теплоизоляционных материалов и конструктивных решений в сравнении с печами предыдущего поколения типа СГВ.
9
Установки для производства извести и доломита с подогревом сырья отходящими дымовыми газами.
Утилизация тепла дымовых газов печей производства извести, доломита для подогрева исходного сырья и снижения расхода топлива на производство продукции.
10
Обжиговая машина конвейерного типа для обжига сырых железорудных окатышей.
Производство железорудных окатышей, являющихся сырьевым материалом для производства чугуна в доменной печи с расходом газообразного топлива не более 11 кгут/т
11
Печи нагревательные и термические.
Высокие показатели энергоэффективности обеспечиваются следующими конструктивными особенностями современных нагревательных печей:
применением современных горелочных устройств;
применением систем автоматизации;
использованием высокоэффективных изолирующих материалов футеровки;
сокращением длительности нагрева заготовок;
нагревом воздуха горения до 500 °С в рекуператоре;
оптимальным распределением тепловой мощности печи по зонам при нагреве металла;
обеспечением высокой газоплотности печи;
снижением угара металла до 0,7 %;
обеспечением равномерного нагрева слябов по толщине и ширине. Удельный расход газообразного топлива на нагрев заготовки не более 55 кг у.т./т
Эффект

Металлургиялық жабдықтың ыстық беттерінен жылу ағындары да қызығушылық тудырады. Пештің әртүрлі секцияларынан алынған жылы ауа құрамында 4,1 МВт жылу бар. Бүкіл пеш бойындағы мұндай ауаның температурасы 400-ден 600 °C-қа дейін өзгереді, сирек жағдайларда ол үлкен мәндерге жетеді. Егер ауа бір коллекторға жиналса, кем дегенде 300°C температураны алуға болады. Әзірленген техникалық шешімдердің көмегімен ерекше конструкциядағы рамп қосымша 2 МВт-қа дейін жылуды алуға болады. Жалпы, құю қондырғылары айтарлықтай жылуды жоғалтады. 24 сағат ішінде 10 қондырғының жұмысы кезінде мұндай жылу 4,2 МВт құрайды. Бөлінетін жылу ағындарының температурасы 600 °C-қа жетуі мүмкін, жылу алмастырғыштардың көмегімен олардың энергиясының кем дегенде 50%-ын қосымша 2 МВт энергия алуға болады. Мұндай өндіріс 5 ауа компрессорының жұмысын талап етеді, онда салқындату жүйесінде жылына шамамен 2,5 МВт немесе 22 мың МВт*сағ жылу жоғалады. Осылайша, сипатталатын гипотетикалық зауытта жылу ағындарын пайдалану кезінде 10 МВт дейін энергия өндіруге болады. Өнеркәсіптік кәсіпорындарда қосымша кәдеге жаратылған жылу шихтаны; ауаны, жағуға арналған газды, технологиялық қажеттіліктерге арналған суды және т.б. қыздыруға бағытталуы мүмкін, бұл үшін барлық жылу қалдықтарын есепке алудың кешенді схемасын әзірлеу қажет.
Қолданылуы
Шикізат, газ, ауаны жылыту үшін қайта пайдалануға болатын жылу көздері бар барлық кәсіпорындарда.
3. ЕҚТ. Өндірістік процестің термодинамикалық параметрлерін (температура, уақыт, қысым) оңтайландыру, оның ішінде температурасы жоғары объектілерді жылу оқшаулау
Сипаттамасы
ЕҚТ өндірістік процестің термодинамикалық параметрлерін (температура, уақыт, қысым) оңтайландырудан, оның ішінде температурасы жоғары объектілердің жылу оқшаулауынан тұрады.
Көптеген технологиялық агрегаттардың төмен әлеуетті энергия көздері әлі де өнеркәсіпте кеңінен қолданылмаған. Бұл пештердің арматурасын салқындататын судың жылуы, пештердің сыртқы беті, аралық кеңістікте айналатын ауа ағындары. Энергетикалық объектілер жылуды жабдықтың сумен салқындату жүйелерінде айналатын суға береді, ол градирняларда салқындатылады, содан кейін судың айналым жүйелеріне оралады немесе жылумен жабдықтау жүйелеріне түседі. Қабырғалардың жоғары температурасы бар металлургияда, машина жасауда, химияда көптеген қосалқы жабдықтар ауада салқындатылады, олардың жылуы атмосферада таралады. Бұл құю шөміштері, металды қатайтуға арналған қалыптар және т.б. аралық және соңғы өнім салқындаған кезде, сұйық және қатты өндіріс қалдықтары (шлактар, шламдар) салқындаған кезде айтарлықтай жылу ағындары пайда болады. Олардың жылуы әлі толық кәдеге жаратылмаған.
Жылу сорғылардың, компрессорлардың, ішкі жану қозғалтқыштарының, газ турбиналарының жұмысы кезінде пайда болады, олардың жеке конструкциялары салқындатуды қажет етеді. Хладагент ретінде су, ауа, май, химиялық қоспалар қолданылады. Олардың температурасы төмен, бірақ мұндай жылуды практикалық мақсатта қолдануға болады. Бірқатар жағдайларда су технологиялық процестің қатысушысы болып табылады. Мысалы, прокат өндірісіндегі суды аршу. Ол қызады және өндірістік желіге шығарылады, бірақ оның жылуын кәдеге жарату ұсынылады. Металды термиялық өңдеу, мұнай химиясындағы қоспаларды бөлу, химиялық өндірістегі қоспалардан жеке компоненттерді алу кезінде төмен потенциалды жылу түзіледі. Ал мұндай мысалдар өте көп. Жылу сорғылары жылу қалдықтарының жылуын, ең алдымен төмен температурада кәдеге жаратуға мүмкіндік беретін құралдардың бірі болып табылады. Жылу сорғыларының қондырғылары үшін әртүрлі энергия көздерін қолдануға болады: бу және ыстық су түріндегі төмен потенциалды ЖЭР, жылумен жабдықтау жүйелерінің кері желілік суы, қазандықтар мен технологиялық агрегаттардан бөлінетін газдар, ағынды сулар, теңіз және өзен сулары, топырақ және жерасты сулары және т.б.
Жоғары температуралы агрегаттардың әртүрлі конструкцияларын бу-буландырғыш салқындату арқылы пештердің әртүрлі бөліктерін бір мезгілде салқындату кезінде буды алуға болады. Пештерді булану арқылы салқындату жағдайында буланудың жасырын жылуы салқындатылатын бөліктерден жылуды кетіруге жұмсалады. Суық салқындатқыш судың орнын жылу беру коэффициенті әлдеқайда жоғары қайнаған бу-су қоспасы алады. Пеш бөліктерін бу-буландырғыш салқындату кезінде әртүрлі энергетикалық циклдарды құруға болады. Бумен-буландырғыш салқындату металлургияда, машина жасауда, химияда және жоғары температура деңгейінде технологиялық процестер жүргізілетін басқа салаларда бу алуға мүмкіндік береді. Бөлшектерді салқындату арқылы бу алуға болатын агрегаттар әртүрлі. Буды жоғары температуралы агрегаттардың іс жүзінде барлық сыртқы бетте аспаптрін салқындату арқылы алуға болады. Мысалы, бу домна пештерін, фурма аспаптарын, ауа қыздырғыш клапандарды салқындату кезінде пайда болады. Мартен пештерінде будың көзі кессондар, өкше арқалықтары, рамалары болып табылады, бұл бөліктер өткенде су буланып кетеді. Прокат өндірісінің әдістемелік пештерінде бу булану жүйелері тірек құбырларды, өкше арқалықты қамтиды.
Әсері
Вагранки шахталарын салқындату кезінде бу береді. Конденсатты да кәдеге жаратуға болады, мысалы, конденсатты қайтаруды қамтамасыз ете отырып, кокс батареяларының газ жылытқышына бу конденсат бұрғыштарын орнату 12 МДж/т Кокс (бу) энергия үнемдеу әсерін береді.

Тепловые потоки от горячих поверхностей металлургического оборудования так же представляют определенный интерес. Теплый воздух, извлекаемых из различных секций печи, содержит 4,1 МВт тепла. Температура такого воздуха вдоль всей печи меняется от 400 до 600 °С, а в редких случаях достигает больших величин. Если воздух собирать в единый коллектор, можно получить температуру не менее 300°С. При помощи разработанных технических решений, рамп особой конструкции можно получить дополнительно до 2 МВт тепла. В общем, литейные установки теряют значительное количества тепла. Такое тепло при работе 10 установок в течение 24 часов составит 4,2 МВт. Температура отводящих тепловых потоков может достигать 600 °С. Возможно использовать, как минимум 50 % их энергии с помощью теплообменников, получая дополнительно до 2 МВт энергии. Подобное производство требует работы 5 воздушных компрессоров, где в системе охлаждения теряется около 2,5 МВт тепла или 22 тыс. МВт*ч тепла в год. Таким образом, на описываемом гипотетическом заводе при использовании тепловых потоков можно генерировать до 10 МВт энергии. На промышленных предприятиях дополнительное утилизированное тепло можно направлять на подогрев шихты; воздуха, газа, идущих на горение, воды для технологических нужд и т.д., для чего нужно разработать комплексную схему учета всех тепловых отходов.
Применимость
На всех предприятиях, имеющих источники тепла, которое можно использовать повторно для нагрева сырьевых материалов, газа, воздуха.
НДТ 3. Оптимизация термодинамических параметров (температура, время, давление) производственного процесса, в том числе теплоизоляция объектов с повышенной температурой
Описание
НДТ состоит в оптимизации термодинамических параметров (температура, время, давление) производственного процесса, в том числе теплоизоляции объектов с повышенной температурой.
Источники низкопотенциальной энергии от множества технологических агрегатов пока не нашли широкого применения в промышленности. Это тепло воды, охлаждающей арматуру печей, внешней поверхности печей, воздушных потоков, циркулирующих в межпечном пространстве. Энергетические объекты отдают тепло воде, циркулирующей в водоохлаждающих системах оборудования, которая охлаждается на градирнях, возвращаясь затем в оборотные системы воды или поступая в системы теплоснабжения. Большое количество вспомогательного оборудования в металлургии, машиностроении, химии, имеющую высокую температуру стенок, охлаждаются на воздухе, их тепло рассеивается в атмосфере. Это разливочные ковши, формы для затвердевания металла и т.д. Значительные тепловые потоки образуются при остывании промежуточной и конечной продукции, при остывании жидких и твердых отходов производства (шлаки, шламы). Их тепло пока не утилизируется в полной мере.
Тепло образуется при работе насосов, компрессоров, двигателей внутреннего сгорания, газовых турбин, отдельные конструкции которых требуют охлаждения. В качестве хладагентов используется вода, воздух, масло, химические смеси. Их температура невысока, однако такое тепло можно использовать в практических целях. В ряде случаев вода является участницей технологического процесса. Например, гидросбив в прокатном производстве. Она нагревается и сбрасывается в производственную сеть, но ее тепло целесообразно утилизировать. При термической обработке металла разделение смесей в нефтехимии, извлечение отдельных компонентов из смесей в химическом производстве образуется низкопотенциальное тепло. И таких примеров можно провести много. Тепловые насосы – одно из средств, дающее возможность утилизации тепла тепловых отходов, в первую очередь с низкой температурой. Для теплонасосных установок могут быть использованы различные источники энергии: низкопотенциальные ВЭР в виде пара и горячей воды, обратная сетевая вода систем теплоснабжения, уходящие газы котлов и технологических агрегатов, сточные воды, морская и речная вода, грунт и грунтовые воды и т.д.
Используя пароиспарительное охлаждение различных конструкций высокотемпературных агрегатов, можно получать пар, одновременно охлаждая различные детали печей. В случае испарительного охлаждения печей используется скрытая теплота парообразования для отвода тепла от охлаждаемых деталей. Холодная охлаждающая вода заменяется кипящей пароводяной смесью, коэффициент теплоотдачи которой значительно выше. Создается возможность создавать различные энергетические циклы при использовании пароиспарительного охлаждения деталей печей. Пароиспарительное охлаждение дает возможность получить пар в металлургии, машиностроении, химии, других отраслях промышленности, где ведутся технологические процессы с высоким температурным уровнем. Агрегаты, где можно, охлаждая детали, получать пар, достаточно разнообразны. Это печи кипящего слоя сернокислотного производства; доменные, мартеновские электропечи черной металлургии; шахтные, плавильные, фьюминговые печи цветной металлургии; вагранки в машиностроении и т.д. Получать пар можно при охлаждении высокотемпературных газов, например, конверторных в черной металлургии. Пар можно получать при охлаждении практически всех внешних поверхностей высокотемпературных агрегатов. Например, пар образуется при охлаждении шахты доменных печей, фурменных приборов, клапанов воздухонагревателей. В мартеновских печах источником пара являются кессоны, пятовые балки, рамы, где вода испаряется при прохождении этих деталей. В методических печах прокатного производства системами пароиспарения задействованы опорные трубы, пятовая балка.
Эффект
Вагранки дают пар при охлаждении их шахт. Утилизировать можно и конденсат, например, установка паровых конденсатоотводчиков на газонагревателе коксовых батарей с обеспечением возврата конденсата дает энергосберегающий эффект 12 МДж/т кокса (пар).

Жылу сорғысының қондырғылары (бұдан әрі - ЖСҚ) ыстық сумен жұмыс істейтін электр қазандықтарын ауыстыру кезінде тиімді пайдаланылуы мүмкін. Қуатты ЖСҚ-ның трансформация коэффициенті 2,5–5 диапазонында. ЖСҚ-ны өндірісте пайдаланудың көптеген мысалдары бар. Жазда қайтарылатын судың және кокс газының жазда белгіленген температурасын қамтамасыз ету үшін, қыста – комбинаттың жылумен жабдықтау жүйесінде жұмыс істеу. Олар үшін энергия көзі коксохимиялық өндірістің ЖЭР болуы мүмкін, оның едәуір бөлігі тиімсіз пайдаланылады, ал жаз мезгілінде көп бөлігі жоғалады. Тағы бір мысал: шыны өнеркәсібіндегі кәсіпорындардың бірінде жылу сорғысы ауа компрессоры желісінің қалдық жылуын пайдаланады. Алынған жылу өндірістік учаскелерді ыстық сумен қамтамасыз етуге және басқа да мақсаттарға жұмсалады. Нәтижесінде табиғи газды пайдалану айтарлықтай қысқарады. Айналмалы су жүйесі құрылды, онда судың жылуы буландырғышта пайдаланылады. Салқындатылған су ауа компрессорына жіберіледі. Екінші процесс – қайта өңделген су жылу сорғысының конденсаторына беріледі және шыны өндірісін аяқтау үшін ыстық судың температурасын арттырады.
Қолданылуы
Жоғарыда аталған тәсілдерді ескере отырып, ЕҚТ қолданылатын кәсіпорындарда енгізілуі мүмкін.
4 ЕҚТ. Технологиялық процестің қалдықтарын қайтадан пайдалану және олардың санын азайту
Сипаттамасы
Тек өнімдер немесе технологиялық процестер энергия көзі ретінде бола алмайды. Өндіріс қалдықтары шикізат пен отын ретінде де құнды ресурс бола алады. ЕҚТ технологиялық процестің қалдықтарын қайта пайдаланудан және олардың санын азайтудан тұрады.
Әсері
ЖЭС-те қатты отын түрлерін (түрлі көмір, жанғыш тақтатастар, шымтезек) жағудан күл мен шлак түріндегі өнеркәсіптік қалдықтар перспективалы шикізат болып табылады. Күл және шлак қалдықтарының химиялық және минералогиялық құрамы құрылыс материалдарын өндіруге, жол құрылысында, тыңайтқыштар өндірісінде, пластмасса өндірісінде толтырғыш ретінде қолдануға жарамды. Сазбалшлықты, кремнеземді, темір концентратын және бірқатар сирек кездесетін жер материалдарын өндірумен күл мен шлак қалдықтарын терең (кешенді) өңдеу перспективалы болып табылады.
Қолданылуы
Барлық жерде қолданылады.
5 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру бойынша инфрақұрылымдық және технологиялық тәсілдер
Сипаттамасы
Өндіріс көлемінің ұлғаюымен энергия тұтынудың азаюы жиі кездеседі және екі факторға байланысты:
жоғары өндіріс көлемдерінде өндірістік құрал-жабдықтар ұзақ уақыт пайдаланылады және тоқтап қалу уақыты қысқарады. Жабдықтардың кейбір түрлері тіпті өнім өндірілмейтін кезеңдерде де үздіксіз жұмыс істеуі керек. Өндіріс көлемінің ұлғаюымен мұндай өндірістік емес кезеңдердің ұзақтығы қысқарады;
өндірістік қуаттарды жүктеу дәрежесіне тәуелді емес энергияны тұтынудың базалық деңгейі бар. Бұл тұтыну жабдықты іске қосу және оны қажетті температурада ұстау, жарықтандыруды, желдету жүйелерін, кеңсе жабдықтарын және т.б. пайдалануға арналған энергия шығындарымен байланысты. Үй-жайды жылытуға арналған энергия шығыны қуатты пайдалану дәрежесіне емес, негізінен сыртқы ауа температурасына байланысты. Өндіріс көлемі үлкен болған кезде бұл тұрақты шығындар өнім бірлігіне (тоннасына) көбірек таралады.
Жылу және электр энергиясы көздерінің ірі тұтынушылармен технологиялық кооперациясы жөніндегі жобалары да энергияны үнемдеудің айтарлықтай әлеуетіне ие, ол бірге синергетикалық нәтиже береді, мысалы, ЖЭО-ның сыртқы бу тұтынушыларынан қайтарылатын конденсатты жинау және қабылдау.
ЕҚТ энергияны үнемдейтін жабдықты енгізуден, төменде келтірілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолданудан тұрады.

Теплонасосные установки (далее ‒ ТНУ) могут наиболее эффективно применяться при замене водогрейных электрокотлов. Коэффициент трансформации мощных ТНУ находится в диапазоне 2,5–5. Существует множество примеров использования ТНУ на производстве. Летом для обеспечения заданной температуры обратной воды и коксового газа в летний период, зимой – для работы в системе теплоснабжения комбината. Источником энергии для них может являться ВЭР коксохимического производства, значительная часть которого используется неэффективно, а в летний период большей частью теряется. Другой пример: на одном из предприятий стекольной промышленности тепловой насос использует тепловые отходы от линии воздушных компрессоров. Полученное тепло используется для снабжения производственных участков горячей водой и других целей. В результате значительно сокращается использование природного газа. Создана циркуляционная водяная система, где тепло воды используется в испарителе. Охлаждаемая вода направляется к воздушному компрессору. Второй процесс – оборотная вода подводится к конденсатору теплового насоса и увеличивает температуру горячей воды для отделочных работ стекольного производства.
Применимость
С учҰтом вышеописанных подходов НДТ могут быть внедрены на тех предприятиях, где это применимо.
НДТ 4. Повторное использование отходов технологического процесса и уменьшение их количества
Описание
Не только продукция или технологические процессы могут служить источником энергии. Отходы производств тоже могут являться ценным ресурсом как сырьевым, так и топливным. НДТ состоит в повторном использовании отходов технологического процесса и уменьшении их количества.
Эффект
Промышленные отходы в виде золы и шлаков от сжигания твердых видов топлива (уголь разных видов, горючие сланцы, торф) на ТЭС являются перспективным сырьҰм. Химический и минералогический состав зольных и шлаковых отходов подходит для производства строительных материалов, использования в дорожном строительстве, в производстве удобрений, в качестве наполнителей при производстве пластмасс. Перспективной является глубокая (комплексная) переработка золошлаковых отходов с получением глинозема, кремнезема, концентрата железа и целого ряда редкоземельных материалов.
Применимость
Применимо повсеместно.
НДТ 5. Инфраструктурные и технологические приемы по повышению энергоэффективности
Описание
Сокращение удельного энергопотребления при увеличении объемов производства является обычным явлением и связано с двумя факторами:
при более высоких объемах выпуска производственное оборудование используется на протяжении более длительных периодов, а периоды простоя становятся короче. Некоторые виды оборудования должны функционировать постоянно, даже в периоды, когда не производится никакой продукции. С увеличением объемов производства длительность таких непроизводительных периодов уменьшается;
существует базовый уровень энергопотребления, не зависящий от степени загрузки производственных мощностей. Это потребление связано с энергозатратами на запуск оборудования и поддержание его необходимой температуры, использованием освещения, систем вентиляции, офисного оборудования и т.п. Энергозатраты на отопление помещений зависят, главным образом, от температуры наружного воздуха, а не от степени загрузки мощностей. При больших объемах производства эти постоянные затраты будут распределены по большему количеству единиц (тонн) продукции.
Проекты по технологической кооперации источников тепло- и электроэнергии с крупными потребителями также несут значительный потенциал энергосбережения, что в комплексе даҰт синергетический эффект, например, сбор и прием возвратного конденсата от внешних потребителей пара ТЭЦ.
НДТ состоит во внедрении энергоэффективного оборудования, применении одного или комбинации нескольких приведенных ниже методов.

5.8-кесте. Энергияны үнемдейтін жабдықты енгізу әдістері және алынатын әсер
Р/с №
Әдіс / жабдық
Әсер
1
2
3
1
Энергия тиімді электр қозғалтқыштарын пайдалану.
Электр жетегі көптеген өндірістер үшін электр энергиясын негізгі тұтынушылардың бірі болып табылады. Мұндай қозғалтқышты сатып алуға арналған бастапқы шығындар қуаты 15 кВт-тан аз дәстүрлі жабдықпен салыстырғанда 50-100%-ға жоғары болуы мүмкін, бірақ бұл ретте жалпы энергия тұтынудың 2-8% мөлшерінде энергия үнемдеуге қол жеткізуге болады
2
Электр қозғалтқыштарының оңтайлы номиналды қуатын таңдау.
Көбінесе электр қозғалтқышының номиналды қуаты жүктеме тұрғысынан артық – қозғалтқыштар толық жүктеме кезінде сирек жұмыс істейді. Номиналды жүктеменің 40%-ынан төмен жүктеме кезінде қозғалтқыштың жұмыс жағдайы оңтайлыдан айтарлықтай ерекшеленеді, ал тиімділігі өте тез төмендейді
3
Айнымалы жылдамдықты электр жетектерін пайдалану.
Айнымалы жылдамдықты жетектерді пайдалану, Электр қозғалтқышының реттеуші құрылғымен үйлесуі, процестің сипаттамаларын тиімді басқарумен байланысты айтарлықтай энергияны үнемдеуге әкелуі мүмкін
4
ПӘК жоғарыберілістерді/ редукторларды пайдалану.

Таблица 5.8. Методы внедрения энергоэффективного оборудования и получаемый эффект
№ п/п
Метод/оборудование
Эффект
1
2
3
1
Использование энергоэффективных электродвигателей.
Электропривод является одним из основных потребителей электрической энергии для многих производств. Начальные затраты на приобретение такого двигателя могут быть на 50–100 % выше по сравнению с традиционным оборудованием при мощности менее 15 кВт, но при этом может быть достигнуто энергосбережение в размере 2–8 % от общего энергопотребления
2
Выбор оптимальной номинальной мощности электродвигателей.
Очень часто номинальная мощность электродвигателя является избыточной с точки зрения нагрузки – двигатели редко эксплуатируются при полной нагрузке. При нагрузке ниже, чем 40 % от номинальной нагрузки условия работы двигателя существенно отличаются от оптимальных, и КПД снижается очень быстро
3
Использование электроприводов с переменной скоростью.
Использование приводов с переменной скоростью, представляющих собой сочетание электродвигателя с регулирующим устройством, способно привести к значительному энергосбережению, связанному с более эффективным управлением характеристиками технологического процесса.
4
Использование передач/редукторов с высоким КПД.

Біліктерді, белдіктерді, тізбектерді және берілістерді қоса алғанда, беріліс механизмдері дұрыс орнатуды және техникалық қызмет көрсетуді қажет етеді. Механикалық энергияны қозғалтқыштан атқарушы құрылғыға беру кезінде нақты жағдайларға байланысты 0-ден 45%-ға дейін өзгеруі мүмкін энергия шығыны болады. Мүмкіндігінше сына тәрізді берілістердің орнына синхронды белдік берілістерін қолдану керек. Тісті сына тәрізді берілістер дәстүрлі сына тәрізді берілістерге қарағанда тиімді. Тісті цилиндрлік (геликоидальды) беріліс құртқа қарағанда әлдеқайда тиімді. Қатаң байланыс-бұл техникалық жағдайларға рұқсат етілген ең жақсы нұсқа, ал сына тәрізді белдік берілістерін қолданудан аулақ болу керек
5
Энергия тиімділігін қамтамасыз ете отырып, электр қозғалтқышын жөндеу және қайта орау немесе энергия тиімді электр қозғалтқышына ауыстыру.
Қозғалтқыштарды қайта орау өнеркәсіпте кеңінен қолданылады. Бұл жаңа қозғалтқышты сатып алудан гөрі арзан және көптеген жағдайларда жылдам нұсқа. Алайда қозғалтқышты қайта орау ПӘК-ті 1%-дан астам төмендетуге әкелуі мүмкін. Жөндеу процесіне және жөндеу ұйымын таңдауға назар аудару керек, оны қозғалтқыш өндірушісі авторизациялауы керек
Қолданылуы
Барлық кәсіпорындарда қолданылады.
6 ЕҚТ. Энергия үнемдеу резервтерін анықтауға және кәсіпорындардың жылу энергетикалық және энергия технологиялық жүйелерінің энергетикалық тиімділігін арттыруға кешенді көзқарас
Сипаттамасы
Энергия ресурстарын тұтынудың едәуір ауқымы энерготехнологиялық қондырғылармен және қара және түсті металлургия жүйелерімен, құрылыс материалдары өнеркәсібімен, қазбалы отынмен жұмыс істейтін мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібімен сипатталады. Бұл салалардың барлығы дерлік I санатқа жатқызылған, оның қызметін реттеу ең үздік қолжетімді техникаларды енгізу тұжырымдамасын іске асыру арқылы жүзеге асырылады. Жағдайды түбегейлі өзгерту үшін энергияны үнемдеудің ең үлкен резервтері бар экономика секторларын айқындау қажет және дәл осы салаларда осы резервтерді ауқымды іске асыру жөніндегі жұмыстарды өрістету қажет. Энергия үнемдеудің неғұрлым ауқымды резервін анықтау және іске асыру жөніндегі жұмыстарды бұл ретте энергия технологиялық объектілер мен жүйелерге ерекше назар аудара отырып, өнеркәсіптік өндірістің энергия сыйымды салаларының объектілеріне шоғырландыру қажет.
Күрделі және таратылған энерготехнологиялық жүйелердің тиімділігін, олардың энергетикалық тиімділігін бағалау-жүйелік және көп факторлы процесс.
ЕҚТ өндірістік процестер мен агрегаттардың энергетикалық тиімділігін олардың функционалдық мүмкіндіктері тұрғысынан талдаудың төменде келтірілген бірнеше әдістері мен тәсілдерінің бірін немесе комбинациясын қолданудан тұрады.

Передаточные механизмы, включая валы, ремни, цепи и зубчатые передачи, требуют надлежащей установки и технического обслуживания. При передаче механической энергии от двигателя к исполнительному устройству имеют место потери энергии, которые могут варьироваться в диапазоне от 0 до 45 %, в зависимости от конкретных условий. По возможности следует использовать синхронные ременные передачи вместо клиновидных передач. Зубчатые клиновидные передачи являются более эффективными, чем традиционные клиновидные. Косозубая цилиндрическая (геликоидальная) передача является значительно более эффективной, чем червячная. Жесткое соединение является оптимальным вариантом там, где его применение допускается техническими условиями, тогда как применение клиновидных ременных передач следует избегать.
5
Ремонт и перемотка электродвигателя с обеспечением энергоэффективности или замена на энергоэффективный электродвигатель.
Перемотка двигателей широко практикуется в промышленности. Это более дешевый и во многих случаях более быстрый вариант, чем приобретение нового двигателя. Однако перемотка двигателя может привести к снижению его КПД более чем на 1 %. Следует уделить должное внимание процессу ремонта и выбору ремонтной организации, которая должна быть авторизована производителем двигателя.
Применимость
Применимо на всех предприятиях.
НДТ 6. Комплексный подход к выявлению резервов энергосбережения и повышения энергетической эффективности теплоэнергетических и энерготехнологических систем предприятий
Описание
Значительным масштабом потребления энергоресурсов характеризуются энерготехнологические установки и системы черной и цветной металлургии, промышленности строительных материалов, нефтяной, нефтехимической и газовой промышленности, работающие на ископаемом топливе. Практически все эти отрасли отнесены к I категории, регулирование деятельности которой осуществляется посредством реализации концепции внедрения наилучших доступных техник. Для радикального изменения ситуации к лучшему необходимо определить сектора экономики, обладающие наибольшими резервами энергосбережения, и именно в данных областях развернуть работы по масштабной реализации этих резервов. Работы по выявлению и реализации наиболее масштабного резерва энергосбережения следует сосредоточить на объектах энергоемких отраслей промышленного производства, обращая особое внимание при этом на энерготехнологические объекты и системы.
Оценка эффективности сложных и распределенных энерготехнологических систем, их энергетической эффективности – процесс системный и многофакторный.
НДТ состоит в применении одного или комбинации нескольких приведенных ниже методов и подходов анализа энергетической эффективности промышленных процессов и агрегатов с точки зрения их функциональных возможностей.

5.9-кесте. Энергетикалық талдаудың қолданыстағы әдістері мен тәсілдері, дәстүрлі талдау әдістерінің негізгі ерекшеліктері, қолданыстағы тәсілдердің кемшіліктері
Р/с №
Энергетикалық талдаудың қолданыстағы әдістері мен тәсілдері
Дәстүрлі талдау әдістерінің негізгі ерекшеліктері
Қолданыстағы тәсілдердің кемшіліктері
1
2
3
4
1
Баланстық әдістер
Жалпы баланстық шығындарды және тиісінше энергияны үнемдеу резервтерін көрсетеді
Энергия тасымалдағыштар мен ОЭР ағындарының әлеуетін толық есепке алмайды
2
Агрегаттардың энергия сыйымдылығын талдау (энергия ресурстарының үлестік шығыстары)
Өнімді өндіруге жұмсалатын энергия шығындарының құрылымын көрсетеді
Энергия қондырғыларының жұмыс камераларының геометриялық ерекшеліктерін ескермейді
3
Пинч-талдау
Энерготехнологиялық агрегаттар мен жүйелердің "тар жерлерін" анықтайды
Жалпы тепе-теңдік тәсілдері мен энергия ағынының потенциалдарының үйлесімін талап етеді
4
Эксергетикалық талдау
Теңгерімдік тәсіл кезінде айқын емес тиімділікті арттырудың термодинамикалық резервтерін көрсетеді
Жүйенің барлық ағындары мен элементтерінің эксергиясын есептеуді қажет етеді
5
Өтпелі энергетикалық талдау (технологиялық отын санының әдісі)
Жүйенің тиімділігін арттырудың энергетикалық және энергетикалық емес резервтерін көрсетеді
Барлық сатыларда және қайта бөлуде энергия ресурстарының тікелей және жанама шығыстары туралы егжей-тегжейлі статистиканы талап етеді
6
Кешенді энергетикалық талдау
Өнімнің энергия сыйымдылығының бірлігі ретінде процестің жиынтық энергия/ эксергия шығындары пайдаланылады
Барлық сатыларда және қайта бөлуде энергия ресурстарының тікелей және жанама шығыстары туралы егжей-тегжейлі статистиканы талап етеді
7
Қарқынды (шекті) энергия үнемдеу әдістемесі
Бүкіл жүйенің энергетикалық тиімділігін арттырудың барынша жоғары резервтерін көрсетеді
Барлық сатыларда және қайта бөлуде энергия ресурстарының тікелей және жанама шығыстары туралы егжей-тегжейлі статистиканы талап етеді
Практика кәсіпорындардың алдына жұмыс істеп тұрған энергияға бай өндірістерді ұтымды ету, жаңа, анағұрлым жетілдірілген (термодинамикалық және жүйелік) кешендерді құру міндетін қояды.
Бұл үшін бірінші кезекте тікелей жылу-технологиялық және энергия-технологиялық процестерді ұтымды ұйымдастыру тәсілі ретінде энерготехнологиялық немесе термодинамикалық оңтайландыру талап етіледі. Бұдан әрі ірі өндірістің жылу-энергетикалық схемаларын кезең-кезеңімен ұтымды ету жүргізілуге тиіс. Физикалық тұрғыдан алғанда, өнеркәсіптік жылу-технологиялық және энергия-технологиялық агрегаттардағы энергетикалық өзара әрекеттесулер негізінен өзара әрекеттесетін орта мен компоненттердің потенциалдарымен, сондай-ақ жұмыс камерасы мен агрегат көлемін кеңістіктік ұйымдастырумен анықталады. Тиісінше, энергия-технологиялық қондырғылардың тиімділігін арттыру термодинамикалық жетілу бағытында да, объектілер мен жұмыс камераларын кеңістіктік оңтайландыру тұрғысынан да жүзеге асырылуы мүмкін (кейде олар бір-бірін толықтырады).
Осылайша, тиімділікті арттыратын резервтердің екі блогын бөлуге болады: термодинамикалық және кеңістіктік (масштабтың әсерін қоса). Бірінші топқа әртүрлі қайталама энергия ағындары мен энергия ресурстарын пайдалану, энергия-технологиялық комбинация кіруі керек. Бірінші кезекте бұл өнеркәсіптік энерготехнологиялық кешендерге қатысты, дегенмен мұнда ЖЭО-да жылу және электр энергиясын аралас өндіруді (когенерацияны) да жатқызу қажет. Екінші топқа жұмыс камерасының геометриялық параметрлерін оңтайландыру, кеңістіктік энерготехнологиялық комбинация кіреді.
Термодинамикалық табиғатта резервтердің тағы бір типі бар – жасырын (айқын емес) энергияны пайдалану. Бұл химиялық түрленулердің энергиясы, фазалық ауысулар және т.б. Энергияның қайталама ағындары әрқашан айқын бола бермейтіндіктен, жасырын энергияны (заттың толық ішкі энергиясы) резервтердің жеке типіне пайдалануды жатқызамыз. Бұл, мысалы, конверторларда металл сынықтарын пайдалану, металлургияның қыздыру пештерінде "ыстық қондыру", газды кәдеге жарататын компрессорсыз турбиналарды (бұдан әрі - ГКЖКТ) пайдалану, артық газ қысымын пайдалану үшін детандер-генераторлар және т.б.
Энергетикалық жүйелер мен қондырғылардағы қорлардың өте маңызды және өзекті түрі - жұмыстың оңтайлы жобалық режимдерінен ауытқулар (әсіресе үлкен қуат көздері үшін маңызды), олар тиімділік жоғалуларынан басқа, жұмыс қауіпсіздігінің төмендеуіне әкеледі. және жазатайым оқиғалардың өсуі. Өнеркәсіптік және коммуналдық жылумен және электрмен жабдықтау жүйелері соңғы уақытта жобадан тыс жағдайларда жұмыс істеп жатқандықтан, жүйені есептік-оңтайлы жұмыс режимдеріне қайтару жеке маңызды резерв ретінде қарастырылады. Бұл жылу және электрмен жабдықтау жүйелерінің барлық дерлік элементтеріне қатысты: көздер, тұтынушылар, желілік құрылғылар.
Резервтердің аталған типтері жылулық (термодинамикалық) сипатта болса, ал резервтің кеңістіктік типіне өлшем факторлары, жүйелер топологиясы және аумақтық комбинация есебінен ресурстарды пайдалану тиімділігінің артуы жатады. Мұның мысалдарын әртүрлі салалардан да көруге болады: әртүрлі мақсаттағы ғимараттардың көлемінің ұлғаюымен жылу бірлігінің құнының төмендеуі, қалалардағы орталықтандырылған жылумен және электрмен жабдықтау жүйелерінің энергия тиімділігін арттырудың шекті мәндері. олардың көлемінің ұлғаюы.

Таблица 5.9. Существующие методы и подходы энергетического анализа, ключевые особенности традиционных методов анализа, недостатки существующих подходов
№ п/п
Существующие методы и подходы энергетического анализа
Ключевые особенности традиционных методов анализа
Недостатки существующих подходов
1
2
3
4
1
Балансовые методы
Показывают общие балансовые потери и соответственно резервы энергосбережения
Неполно учитывает потенциалы энергоносителей и потоков ТЭР
2
Анализ энергоемкости агрегатов (удельных расходов энергоресурсов)
Показывает структуру затрат энергии на выработку продукции
Не учитывает геометрические особенности рабочих камер энергоустановок
3
Пинч-анализ
Выявляет "узкие места" энерготехнологических агрегатов и систем
Требует сочетания общебалансовых подходов и потенциалов энергопотоков
4
Эксергетический анализ
Показывает неочевидные при балансовом подходе термодинамические резервы повышения эффективности
Требует расчет эксергии всех участвующих потоков и элементов системы
5
Сквозной энергетический анализ (метод технологических топливных чисел)
Показывает как энергетические, так и неэнергетические резервы повышения эффективности системы
Требует подробной статистики о прямых и косвенных расходах энергоресурсов на всех стадиях и переделах
6
Комплексный энергетический анализ
В качестве единицы энергоемкости продукта используются кумулятивные затраты энергии/ эксергии на процесс
Требует подробной статистики о прямых и косвенных расходах энергоресурсов на всех стадиях и переделах
7
Методология интенсивного (предельного) энергосбережения
Показывает максимальные резервы повышения энергетической эффективности всей системы
Требует подробной статистики о прямых и косвенных расходах энергоресурсов на всех стадиях и переделах
Практика ставит перед предприятиями задачи рационализации существующих энергонасыщенных производств, создания новых, более совершенных (и в термодинамическом, и в системном плане) комплексов.
Для этого в первую очередь требуется энерготехнологическая или термодинамическая оптимизация как способ рациональной организации непосредственно теплотехнологических и энерготехнологических процессов. Далее должна быть проведена поэтапная рационализация теплоэнергетических схем крупного производства. С физической точки зрения энергетические взаимодействия в промышленных теплотехнологических и энерготехнологических агрегатах определяются в основном потенциалами взаимодействующих сред и компонентов, а также пространственной организацией объема рабочей камеры и агрегата в целом. Соответственно, повышение эффективности энерготехнологических агрегатов может производиться как в направлении термодинамического совершенства, так и в плане пространственной оптимизации объектов и рабочих камер (иногда они дополняют друг друга).
Таким образом, можно вычленить два блока резервов повышения эффективности: термодинамический и пространственный (включая эффекты масштабов). К первой группе необходимо отнести использование различных вторичных энергетических потоков и энергоресурсов, энерготехнологическое комбинирование. В первую очередь это касается промышленных энерготехнологических комплексов, хотя сюда также необходимо отнести и комбинированное производство тепловой и электрической энергии (когенерацию) на ТЭЦ. Вторая группа включает в себя оптимизацию геометрических параметров рабочей камеры, пространственное энерготехнологическое комбинирование.
Термодинамическую природу имеет еще один тип резервов – использование скрытой (неявной) энергии. Это может быть энергия химических превращений, фазовых переходов и др. Поскольку вторичные энергетические потоки не всегда бывают явными, использование скрытой энергии (полной внутренней энергии вещества) мы относим к отдельному типу резервов. Это, к примеру, использование металлолома в конверторах, "горячий посад" в нагревательных печах металлургии, применение утилизационных бескомпрессорных турбин (далее ‒ ГУБТ), детандер-генераторов для использования избыточного давления газов и др.
Весьма значимым и актуальным типом резервов в энергетических системах и агрегатах являются отклонения от оптимальных расчетных режимов функционирования (особенно актуальные для крупных энергоисточников), ведущие кроме потерь эффективности также к снижению безопасности работы и росту аварийности. Поскольку промышленные и коммунальные системы теплоэнергоснабжения в последнее время функционируют в существенно нерасчетных условиях, возвращение системы к расчетно-оптимальным режимам работы видится в качестве отдельного важного резерва. Это касается практически всех элементов систем теплоэнергоснабжения: источников, потребителей, сетевых устройств.
Упомянутые типы резервов имеют тепловую (термодинамическую) природу, тогда как к пространственному типу резерва мы относим повышение эффективности использования ресурсов за счет факторов размеров, топологии систем, территориального комбинирования. Примеры этого также можно видеть в самых разных сферах: падение удельных затрат на отопление при росте размеров зданий разного назначения, пороги роста энергоэффективности централизованных систем теплоэнергоснабжения городов с увеличением их размеров.

6.1 ЕҚТ түрлі энерготехнологиялық жүйелер мен кешендердің энергетикалық тиімділігін арттырудың ықтимал резервтерін анықтаудан тұрады.
5.10-кесте. Энергия тиімділігін арттыру резервтерінің түрі мен табиғаты, анықтау әдістері мен модельдері
Р/с №
Резервтердің типі
Резервтердің табиғаты
Анықтау әдістері мен модельдері
1
2
3
4
1
Энерготехнологиялық комбинация
Энергия ресурстарының барлық әлеуетін пайдалану
Энергетикалық және эксергетикалық теңгерімдер, шекті энергия үнемдеу
2
Жасырын жылуды (ішкі энергияны) пайдалану
Алдыңғы қайта бөлудің энергия шығынын пайдалану
Өнімнің энергия сыйымдылығын толассыз талдау
3
Жүйелер масштабы мен топологиясының әсері
Концентрация, орталықтандыру, сызықтық өлшемдер мен көлемдердің қатынасы
Объектілердің типологиялық модельдері (көлемі, құрылымы, масштабы бойынша)
4
Агрегаттардағы энергия көзін ауыстыру
Жұмыс камерасына энергия беру тиімділігін арттыру
Жаңа (аралас) энергия көздерінің артықшылықтарын пайдалану
5
Номиналды режимдердегі агрегаттар мен жүйелердің жұмысы
Номиналды режимдерден шығу тиімділіктің күрт төмендеуіне әкеледі
Электр техникалық кешендерді (бұдан әрі – ЭТК) номиналды, кешенді тексеру параметрлерін салыстыру
Әртектес процестердің, агрегаттар мен жылу-технологиялық жүйелердің тиімділігін салыстырмалы талдау үшін пайдаланылуы мүмкін негізгі көрсеткіш энергия сыйымдылығы, яғни берілген технологиялық жүйе негізінде өнімді дайындаудың, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің негізгі және қосалқы технологиялық процестеріне энергия және (немесе) отын тұтыну шамасы болып табылады.
Агрегаттар мен тиімділікті (энергия сыйымдылығын) бағалау жүйесінің функционалдық айырмашылықтары төменде келтірілген кестеде келтірілген.

НДТ 6.1 состоит в выявлении возможных резервов повышения энергетической эффективности различных энерготехнологических систем и комплексов.
Таблица 5.10. Тип и природа резервов повышения энергетической эффективности, методы и модели определения
№ п/п
Тип резервов
Природа резервов
Методы и модели определения
1
2
3
4
1
Энерготехнологическое комбинирование
Использование всего потенциала энергоресурсов
Энергетические и эксергетические балансы, предельное энергосбережение
2
Использование скрытой теплоты (внутренней энергии)
Использование энергозатрат предыдущих переделов
Сквозной анализ энергоемкости продукции
3
Эффекты масштаба и топологии систем
Концентрация, централизация, соотношение линейных размеров и объемов
Типологические модели объектов (по размерам, структуре, масштабам)
4
Замена источника энергии в агрегатах
Повышение эффективности подачи энергии в рабочую камеру
Использование преимуществ новых (комбинированных) источников энергии
5
Работа агрегатов и систем в номинальных режимах
Выход за номинальные режимы приводит к резкому уменьшению эффективности
Сравнение параметров с номинальными, комплексные обследования электротехнических комплексов (далее – ЭТК)
Ключевым показателем, который может быть использован для сравнительного анализа эффективности разнородных процессов, агрегатов и теплотехнологических систем, является энергоемкость, т.е. величина потребления энергии и (или) топлива на основные и вспомогательные технологические процессы изготовления продукции, выполнение работ, оказание услуг на базе заданной технологической системы.
Функциональные различия агрегатов и системы оценок эффективности (энергоемкости) даны в нижеприведенной в таблице.

5.11-кесте. Агрегаттардың типтері, олардың функциялары және тиімділікті (энергия сыйымдылығын) бағалау жүйелері
Р/с №
Агрегаттар типі
Функциялар
Тиімділікті (энергия сыйымдылығын) бағалау жүйесі
1
2
3
4
1
Жоғары температурадағы энерготехнологиялық агрегаттар
Балқыту, қыздыру, күйдіру, термоөңдеу және т. б.
Агрегаттардың үлестік (м3 немесе м2) өнімділігі, отын жылуын пайдалану коэффициенті (бұдан әрі ‒ ЖПК), өнім бірлігіне энергия сыйымдылығы
2
Жалпы пайдаланылатын энергия көздері
Электр және жылу энергиясын өндіру
Жылу және электр энергиясын өндіруге арналған отынның үлестік шығыстары (энергия сыйымдылығы), ЖПК
3
Жылумен жабдықтау жүйесі
Тұтынушыларды жылу энергиясымен қамтамасыз ету
Жылытуға жылу энергиясының үлестік шығыстары, беруге ОЭР үлестік шығыстары, жылуды тасымалдау кезіндегі шығындар (энергиямен жабдықтау жүйесінің жиынтық энергия сыйымдылығы)

Таблица 5.11. Типы агрегатов, их функции и системы оценок эффективности (энергоемкости)
№ п/п
Тип агрегатов
Функции
Система оценок эффективности (энергоемкости)
1
2
3
4
1
Высокотемпературные энерготехнологические агрегаты
Плавление, нагрев, спекание, термообработка и др.
Удельная (на м3 или м2) производительность агрегатов, коэффициент использования тепла топлива (далее ‒ КИТ), энергоемкость на единицу продукции
2
Энергоисточники общего пользования
Выработка электрической и тепловой энергии
Удельные расходы топлива (энергоемкость) на выработку тепловой и электрической энергии, КИТ
3
Система теплоснабжения
Обеспечение тепловой энергией потребителей
Удельные расходы тепловой энергии на отопление, удельные расходы ТЭР на передачу, потери при транспорте тепла (совокупная энергоемкость системы энергоснабжения)

6.2 ЕҚТ энергия сыйымдылығын есептеуге бір немесе бірнеше әдістемелік тәсілдерді қолданудан тұрады.
5.12-кесте. Энергия тиімділігін есептеудің әдістемелік тәсілдері
Р/с №
Тәсіл
Энергия сыйымдылығын анықтау ерекшеліктері
1
2
3
1
Толассыз энергетикалық талдау
Өнімнің энергия сыйымдылығы пайдалы қазбаны өндіруден өнімді алуға дейінгі энергия бірліктері бойынша шығындардың барлық түрлерін жинақтайтын технологиялық отын саны (бұдан әрі ‒ ТОС) түрінде ұсынылған. ТОС шамасы, кг у. т./(өнім бірлігі), мынадай формула бойынша есептеледі:
ТОС = Э1 + Э2 + Э3 – Э4,
мұнда
Э1 - бастапқы энергия – өндіруге, көлікке және т.б. шығындарды ескеріп, отынның химиялық энергиясы;
Э2 – туынды энергия – туынды энергия тасымалдаушылардың энергия сыйымдылығы (электр энергиясы, бу, су және т.б.);
Э3 – шикізат материалдарына, сондай-ақ жабдықтарға, күрделі құрылымдарға, құралдарға, жөндеуге, зауыт ішілік тасымалдауға және басқа да қосалқы операцияларға бұрынғы технологияларға жұмсалған жасырын энергия;
Э4 - пайдалы энергетикалық немесе технологиялық пайдалану жағдайында қайталама ресурстардың энергиясы.
2
Кешенді энергетикалық талдау
Техникалық жүйелерді кешенді энергетикалық талдау әдістемесінің авторлары өнімнің энергия сыйымдылығының өлшемі ретінде процеске кумулятивтік энергия/эксергиялық шығындарды пайдаланады. Кумулятивтік энергия шығындары шамасы бойынша ТОС-пен салыстыруға болады, бірақ жалпы жағдайда сәйкес келмейді, алшақтық кешенді энергетикалық талдауда толық энергия баланстарын пайдаланумен түсіндіріледі.
3
Қарқынды энергия үнемдеу тұжырымдамасы
Энергияны қарқынды үнемдеу әдіснамасы шеңберінде өнімді өндіру технологиясының энергия сыйымдылығы қарастырылады, кгу.т./(өнім бірлігі):
ОКҮШ - бастапқы отынға қайта есептелген отынның көрінетін үлестік шығысы (Э1 сияқты);
ВПРЕОБР - осы технологияда пайдаланылған басқа энергия тасығыштарды (бу, жылу және электр энергиясы, сығылған ауа, оттегі, су және т.б.) өндіруге бастапқы түрлендірілген отынның үлестік шығысы.
ВПРЕОБР – осы технологияда пайдаланылған басқа энергия тасымалдаушыларды (бу, жылу және электр энергиясы, сығылған ауа, оттегі, су және т.б.) өндіруге арналған бастапқы түрлендірілген отынның үлестік шығыны; Э2 сияқты;
ВЭКВ - баламалы отынның үлестік шығыны. Экзотермиялық реакциялардың жылуы негізінде анықталады. Ол шартты отынның жылу эквивалентті бірліктерінде көрінеді. ТОС есептеу әдістемесінде аналогтар жоқ;
ВПЕРЕХ - бастапқы ауыспалы отынның үлестік шығыны. Шикізат материалдары мен жартылай өнімдерді өндіруге және жеткізуге жұмсалатын энергияның толық шығындары бойынша айқындалады. Бұл Э3 жасырын энергия мөлшерінің бөлігі;
ВЗАМ - бастапқы алмастырылатын отынның үлестік шығыны. Ауыстырылатын объектіде өндірілетін өнімге ұқсас қосымша энергетикалық немесе технологиялық өнімді өндіру нәтижесінде ауыстырылатын объектідегі отынды үнемдеу арқылы анықталады. Э4 сияқты, бірақ қайталама отынды шегергенде;
ВВТОРИЧ - қайталама отынның үлестік шығымы. Бұл Э4 шамасының бөлігі.
4
Векторлық ("диполь") энергия анализі тұжырымдамасы
Энергия сыйымдылығы энергия түрлерінің (энергия тасымалдаушылары) басымдылығын анық көрсететін N (электр сыйымдылығы) - Q (жылу/отын қарқындылығы) координатасында вектор ретінде берілген.
Оның ең жалпы түрінде энергия сыйымдылығының толық векторы үш координатты (отын, жылу, электр энергиясы) қамтуы керек, бірақ энергияны талдау және энергия үнемдеу қорларын анықтаудың көптеген техникалық тапсырмалары үшін жылу мен отын шығынын біріктіруге болады, өйткені ол отын жағу процесінде немесе жоғары температуралы ағындардың қозғалысы кезінде жылу энергиясын өндірудің ұқсас процестерінің көрінісі
Энерготехнологиялық агрегаттар мен жүйелердің энергетикалық тиімділігінің көрсеткіштері және оларды анықтауға арналған формулалар төменде келтірілген кестеде келтірілген.

НДТ 6.2 состоит в применении одного или нескольких методических подходов к расчету энергоемкости.
Таблица 5.12. Методические подходы к расчету энергоэффективности
№ п/п
Подход
Особенности определения энергоемкости
1
2
3
1
Сквозной энергетический анализ
Энергоемкость продукта представлена в виде технологического топливного числа (далее ‒ ТТЧ), суммирующего все виды затрат в энергетических единицах от добычи ископаемых до получения продукта. Величина ТТЧ, кг у.т./ (ед. продукта), вычисляется по формуле:
ТТЧ = Э1 + Э2 + Э3 – Э4. где
Э1 – первичная энергия – химическая энергия топлива с учетом затрат на добычу, транспорт и др.; Э2 – производная энергия – энергоемкость производных энергоносителей (электроэнергия, пар, вода и т.д.); Э3 – скрытая энергия, израсходованная в предшествующих технологиях на сырьевые материалы, а также на оборудование, капитальные сооружения, инструмент, ремонт, внутризаводские перевозки и другие вспомогательные операции; Э4 – энергия вторичных ресурсов, в случае их полезного энергетического или технологического использования.
2
Комплексный энергетический анализ
Авторами методологии комплексного энергетического анализа технических систем в качестве меры энергоемкости продукта используются кумулятивные затраты энергии/эксергии на процесс. Кумулятивные затраты энергии сопоставимы по величине с ТТЧ, но в общем случае не совпадают, расхождение объясняется использованием в комплексном энергетическом анализе полных энергетических балансов.
3
Концепция интенсивного энергосбережения
В рамках методологии интенсивного энергосбережения рассматривается энергоемкость технологии производства продукта, кгу.т./(ед. продукции):
ВВИД – видимый удельный расход топлива, пересчитанный на первичное топливо (то же, что Э1);
ВПРЕОБР – удельный расход первичного преобразованного топлива на производство прочих энергоносителей (пара, тепло- и электроэнергии, сжатого воздуха, кислорода, воды и др.), использованных в данной технологии. То же, что Э2;
ВЭКВ – удельный расход эквивалентного топлива. Определяется на основе теплоты экзотермических реакций. Выражается в эквивалентных по теплоте единицах условного топлива. В методике расчета ТТЧ аналогов не имеет;
ВПЕРЕХ – удельный расход первичного переходящего топлива. Определяется по полным затратам энергии на производство и доставку сырьевых материалов и полупродуктов. Это часть величины скрытой энергии Э3;
ВЗАМ – удельный расход первичного замещаемого топлива. Определяется по экономии топлива в замещаемом объекте в результате производства в данной технологии дополнительной энергетической или технологической продукции, которая аналогична продукции, вырабатываемой в замещаемом объекте. То же, что Э4, но за вычетом вторичного топлива;
ВВТОРИЧ – удельный выход вторичного топлива. Это часть величины Э4.
4
Концепция векторного ("дипольного") энергоанализа
Энергоемкость представлена в виде вектора в координатах N (электроемкость) – Q (тепло/топливоемкость), наглядно демонстрирующей приоритетность видов энергии (энергоносителей).
В самом общем виде полный вектор энергоемкости должен включать в себя три координаты (топливо, тепло, электроэнергию), но для большинства технических задач энергетического анализа и выявления резервов энергосбережения тепло- и топливоемкость могут быть объединены, так как является проявлением схожих процессов генерации тепловой энергии в процессе горения топлива или движения высокотемпературных потоков.
Показатели энергетической эффективности энерготехнологических агрегатов и систем и формулы для их определения даны в нижеприведенной таблице.

5.13-кесте. Энергетикалық тиімділік көрсеткіштері және оларды айқындауға арналған формулалар
Р/с №
Тиімділік көрсеткіштері
Анықтауға арналған формулалар
1
2
3
1
Отынның көрінетін шығыны, қондырғының (жүйенің) ПӘК
B түрі = Bфакт / Gпрод, h = Qпайдалы / Qтолық B*
2
Қайталама энергия ресурстарын регенерациялау мен кәдеге жаратуды ескере отырып, үлестік шығыс
уд = (Bтүр - Bрег)/Gпрод
3
Өнім (отын) бірлігіне үлестік қалдықтар мен шығарындылар
w = Wтолық / Gпрод
4
Регенерацияны ескере отырып, отын бірлігіне үлестік қалдықтар мен шығарындылар
w = Wтолық / Bуд
w* = Wтолық / B*уд
5
Қайталама өнімді (бу, электр энергиясы, суық) ескере отырып, негізгі өнімнің бірлігіне үлестік қалдықтар мен шығарындылар
w* = Wтолық / (Gпрод + Dқайталама)
Энергия үнемдеудің негізгі резервтерін анықтау және энергия-технологиялық жүйелер мен кешендерде энергия тиімділігін арттыру үшін энергия сыйымдылығының толық векторларын құрудың үлгі алгоритмі төмендегі кестеде келтірілген.
5.14-кесте. Энергия үнемдеудің негізгі резервтерін анықтау және энергия тиімділігін арттыру үшін энергия сыйымдылығының толық векторларын құру алгоритмі
Р/с №
Кезең атауы
Кезең мазмұны
1
2
3
1
Негізгі объектіні, талдау объектілерінің жиынтығын анықтау
Қажет болған жағдайда объектілердің құрамын және қаралатын жүйенің шекараларын нақтылау
2
Энергия сыйымдылығының жеке құрамдастарын анықтау
Энергетикалық-технологиялық агрегаттар өнімінің жылу-, отын-, электр сыйымдылығы мәндерін нақтылау
3
Жасырын ағындардың энергия сыйымдылығын бағалау
Жасырын және қосалқы ағындардың энергия сыйымдылығы параметрлерін нақтылау
4
Өнімнің энергия сыйымдылығының жалпы векторын құру
Отын(жылу)-сыйымдылығы және электр сыйымдылығы координаттарындағы өнімнің толық энергия сыйымдылығының өрістерін (векторларын) анықтау
5
Жеке қондырғылардан агрегаттарға, аумақтық объектілерге көшу
Q және N энергия сыйымдылығының өрістерінде жүйелік объектілердің толық энергия сыйымдылығының векторларының көрінісі
6
Тасымалдау және қайта құру кезіндегі жылу мен электр энергиясының ысырабын есепке алу
Қосымша квадранттарда (сол жақ жоғарғы және оң жақ төменгі) энергия сыйымдылығының Q және N мәндерінің өрістерін қосу
7
Энергия көздерінде жүйенің толық энергия сыйымдылығына көшу
Нақты энергия көздерінің толық энергия сыйымдылығы өрістерін нақтылау және оңтайлы өрістермен салыстыру (төменгі сол жақ квадрант)
Қолданылуы
Барлық дерлік кәсіпорындар үшін.
7 ЕҚТ. Энергетикалық менеджмент құралдарын пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ энергетикалық менеджмент жүйесін әзірлеуден, енгізуден және жүйелі жетілдіруден тұрады, оны қамту саласын энергияны пайдалану ерекшеліктері мен энергетикалық тиімділікті арттырудың басым бағыттарын ескере отырып ұйым анықтайды.
Кәсіпорын деңгейінде жаңғырту және дамыту мүмкіндіктері тек техникалық шаралармен шектелмейді, схемалық шешімдермен және процестерді біріктіру әдістерімен (резервтерді анықтау), сондай-ақ менеджмент жүйелерін жетілдіру әдістерімен толықтырылады. Бұл ретте ең тиімдісі - жоғарыда аталған шаралардың үш типін де қолданатын кешенді тәсіл. Техникалық құралдар мен шаралардың тізбелері ешқашан түбегейлі болмайтынын, түзетілуге ​​жататын және ғылым мен техниканың дамуына байланысты үнемі жаңартылып отыратынын назарға алу қажет.
Энергия менеджменті жүйесін пайдаланудың артықшылығы осы әдістердің қызмет түріне, масштабына, инвестициялық ресурстардың немесе өлшеу құралдарының болуына қарамастан кез келген ұйымда қолданылуы мүмкін екендігіне келіп саяды. Кез келген ұйым қаржыны, шикізатты, адамдарды, қоршаған ортаға әсерді, қызметкерлердің қауіпсіздігі мен денсаулығын және т.б. басқаруда қызметтің басқа салаларында қолданылатын дұрыс принциптер мен тәжірибелерді қолдану арқылы энергияны үнемдеуге қол жеткізе алады.
Энергия менеджменті жүйесі ұйымның жалпы басқару жүйесіне органикалық түрде енген кезде тиімді болады және жоғары энергия тиімділігінің басымдығы компанияның күнделікті шешім қабылдау процесінде болады.
Кәсіпорында энергоменеджмент құралдарын пайдалану кезіндегі ірілендірілген блоктар (қызмет түрлері) төмендегі кестеде берілген.

Таблица 5.13. Показатели энергетической эффективности и формулы для их определения
№ п/п
Показатели эффективности
Формулы для определения
1
2
3
1
Видимый расход топлива, КПД установки (системы)
B вид = Bфакт / Gпрод, h = Qполезн / Qполн B*
2
Удельный расход с учетом регенерации и утилизации вторичных энергоресурсов
уд = (Bвид - Bрег)/Gпрод
3
Удельные отходы и выбросы на единицу продукции (топлива)
w = Wполн / Gпрод
4
Удельные отходы и выбросы на единицу топлива с учетом регенерации
w = Wполн / Bуд
w* = Wполн / B*уд
5
Удельные отходы и выбросы на единицу основной продукции с учетом вторичной продукции (пар, электроэнергия, холод)
w* = Wполн / (Gпрод + Dвторичн)
Примерный алгоритм построения полных векторов энергоемкости для выявления ключевых резервов энергосбережения и повышения энергетической эффективности в энерготехнологических системах и комплексах дан в нижеприведенной таблице.
Таблица 5.14. Алгоритм построения полных векторов энергоемкости для выявления ключевых резервов энергосбережения и повышения энергетической эффективности
№ п/п
Наименование этапа
Содержание этапа
1
2
3
1
Выявление ключевого объекта, набора объектов анализа
Уточнение при необходимости состава объектов и границ рассматриваемой системы
2
Определение частных составляющих энергоемкости
Уточнение значений тепло-, топливо-, электроемкости продукции энерготехнологических агрегатов
3
Оценка энергоемкости скрытых потоков
Уточнение параметров энергоемкости скрытых и вспомогательных потоков
4
Построение общего вектора энергоемкости продукции
Определение полей (векторов) полной энергоемкости продукции в координатах топливо(тепло)-емкости и электроемкости
5
Переход от частных установок к агрегатам, территориальным объектам
Отражение векторов полной энергоемкости системных объектов в полях Q и N энергоемкости
6
Учет потерь тепла и электроэнергии при транспорте и преобразовании
Добавление полей значений Q и N энергоемкости в дополнительных квадрантах (левый верхний и правый нижний) номограмм
7
Переход к полной энергоемкости системы на энергоисточниках
Уточнение полей полной энергоемкости фактических энергоисточников и сравнение с оптимальными (левый нижний квадрант)
Применимость
Практически для всех предприятий.
НДТ 7. Использование инструментов энергетического менеджмента
Описание
НДТ состоит в разработке, внедрении и последовательном совершенствовании системы энергетического менеджмента, область охвата которой определяется организацией с учетом особенностей использования энергии и приоритетных направлений повышения энергетической эффективности.
На уровне предприятия возможности модернизации и развития не ограничиваются мерами технического характера, а дополняются схемными решениями и методами интеграции процессов (выявления резервов), а также методами совершенствования систем менеджмента. При этом наибольшую эффективность показывает комплексный подход, использующий все три вышеотмеченных типа мер. Необходимо принимать во внимание, что перечни технических инструментов и мер никогда не являются исчерпывающими, подвержены корректировке и постоянно обновляются в силу развития науки и техники.
Преимущество использования системы энергетического менеджмента заключается в том, что применяться эти методы могут в любых организациях независимо от вида деятельности, масштаба, наличия инвестиционных ресурсов или средств измерения. Любая организация может добиться экономии энергии, применяя рациональные принципы и методы, используемые в других областях деятельности при управлении финансами, сырьем, персоналом, воздействием на окружающую среду, безопасностью и здоровьем персонала и т.д.
Система энергетического менеджмента наиболее результативна в том случае, когда она органично встроена в общую систему менеджмента организации, а приоритет высокой энергетической эффективности присутствует в ежедневном процессе принятия решений в компании.
Укрупненные блоки (виды деятельности) при использовании инструментов энергоменеджмента на предприятии даны в нижеприведенной таблице.

5.15-кесте. Блоктар (қызмет түрлері) және энергия менеджментін жүзеге асыру кезіндегі шаралар кешені
Р/с №
Блок (қызмет түрі)
Шаралар кешені
1
2
3
1
Қатысуды қамтамасыз ету
жоғары басшылықтың жауапкершілігі (энергия саясаты, басшылық тарапынан талдау);
қызметкерлерді тарту (оқыту, ақпараттандыру, ынталандыру жүйесі, рационализаторлық ұсыныстар жүйесі, лауазымдық және жұмыс нұсқаулықтарын түгендеу)
2
Мониторинг, жоспарлау және энергетикалық талдау
заңдық міндеттемелер;
деректерді жинау; - деректерді өңдеу;
энергоанализ (қамтуға енгізілген барлық ОЭР түрлері бойынша таңдалған шекараларда ірі тұтынушылар мен компанияның энергия тиімділігін мониторингтеу және болжау);
мақсатты көрсеткіштерді таңдау және орнату;
идеялар банкі;
кезекті кезеңге арналған бағдарламаны қалыптастыру
3
Іске асыру
ресурстарды бөлу;
жоспарланған іс-шараларды іске асыру;
операциялық бақылау;
маңызды операциялық параметрлер;
құжаттандыру (жазба жүргізу)
4
Тексеру
ішкі аудиттер;
басшылық тарапынан талдау;
энергия нәтижелілігінің мониторингі
5
Түзету
түзету әрекеттері;
алдын алу шаралары
ЭнМЖ құрамына нақты жағдайларда қолданылатын шамада келесі элементтер кіреді:
Жоғары басшылықтың міндеттемелері.
Энергетикалық саясатты (энергия тиімділігі саласындағы саясатты) әзірлеу және қабылдау.
Есепке алу мен мониторингті ұйымдастыру, энергетикалық аудиттер, энергия тұтынудың базалық желісін анықтау, визуализация әдістерін пайдалану және модельдерді құру; бенчмаркинг.
Жоспарлау, соның ішінде маңызды энергия тұтынушыларды таңдау және энергетикалық талдау; мақсаттар мен міндеттерді, энергетикалық нәтижелілік көрсеткіштерін белгілеу (мысалы, өндірілетін өнім бірлігіне энергия ресурстарының үлестік тұтыну көрсеткіштері, үй-жайлар, қызметкерлер саны және т.б.); жақсарту мүмкіндіктерін анықтау және олардың бір немесе бірнеше параметрлер бойынша күтілетін экономикалық тиімділігін бағалай отырып, энергия үнемдеу шараларының (энергия үнемдеу бағдарламалары) жоспарын қалыптастыру. Бұл параметрлердің арасында мыналарды атап өткен жөн: қарапайым немесе дисконтталған өтелу мерзімі, таза келтірілген құн, табыстылық индексі және т.б.
Операциялық бақылау, сыни операциялық параметрлер және техникалық тексерулер.
Жобалау.
Сатып алулар.
Салыстырмалы жағдайларда алынған энергия үнемдеу әсерін айқындауды қоса алғанда, олардың тиімділігіне одан әрі мониторинг жасай отырып, энергия үнемдеу шараларын (бұдан әрі - ЭҮШ) енгізу.
Нәтижелілікті тексеру, оның ішінде ішкі аудиттер; басшылық тарапынан бағалау; энергия тиімділігі туралы мерзімді декларацияны дайындау.
Персоналды тартуды қамтамасыз ету, оның ішінде ақпараттандыру; оқыту және біліктілікті арттыру; рационализаторлық ұсыныстар жүйесін құру; ынталандыру жүйесін құру.
Рәсімдерді әзірлеу және сақтау, оның ішінде ұйымдастыру құрылымы; құжаттандыру және жазбаларды жүргізу.
Әсері
Энергия менеджменті жүйесі элементтерінің тізбесі тартылған инвестицияларға және басқа да ілеспе шараларға қарамастан адал орындалуы қажетті нәтиже беретін жоғары энергетикалық өнімділікке қол жеткізуге арналған басқару әдістеріне қойылатын талаптардың толық жиынтығы болып табылады.
Қолданылуы
Кез келген ұйымдар, технологиялық процестер немесе жүйелер.
Қара металлургиядағы энергия тиімділігін арттырудың ЕҚТ
8 ЕҚТ. Ауыр салмақты карьер техникасын қолдану
Сипаттамасы
ЕҚТ темір рудасы карьерлерінде тау-кен массасын өндіру және тасымалдау үшін ауыр жүкті карьерлік жабдықтарды қолданудан тұрады. Бір самосвалды тиеуге арналған шөміш санының оңтайлы арақатынасын сақтай отырып, ауыр жүкті автосамосвалдардың жүк көтергіштігінің ұлғаюына пропорционалды экскаваторлардың, тиегіштердің шөміштерінің өлшемдерінің ұлғаюы байқалады.
Әсері
Ауыр жүкті техникаға көшу темір рудасы карьерлерінде тау-кен массасын қазу және тасымалдау үшін үлестік пайдалану шығындарын азайтуға мүмкіндік береді. Карьердегі технологиялық жабдық бірліктерінің санын азайту, қоршаған ортаға эмиссияларды азайту, темір рудасы карьерлеріндегі тау-кен массасын қазу және тасымалдау процестерінде энергия тұтынуды және отын шығынын азайту. Келесі әдіс пайдаланылады.

Таблица 5.15. Блоки (виды деятельности) и комплекс мер при осуществлении энергоменеджмента
№ п/п
Блок (вид деятельности)
Комплекс мер
1
2
3
1
Обеспечение вовлеченности
ответственность высшего руководства (энергополитика, анализ со стороны руководства);
вовлечение сотрудников (обучение, информирование, система мотивации, система рационализаторских предложений, инвентаризация должностных и рабочих инструкций)
2
Мониторинг, планирование и энергетический анализ
юридические обязательства;
сбор данных; - обработка данных;
энергоанализ (мониторинг и прогноз энергорезультативности крупных потребителей и компании в выбранных границах по всем видам ТЭР, включенным в охват);
выбор и установка целевых показателей;
банк идей;
формирование программы на очередной период
3
Реализация
выделение ресурсов;
реализация запланированных мероприятий;
операционный контроль;
критические операционные параметры;
документирование (ведение записей)
4
Проверка
внутренние аудиты;
анализ со стороны руководства;
мониторинг энергорезультативности
5
Корректировка
корректирующие действия;
превентивные меры
В состав СЭнМ входят в той мере, в какой это применимо в конкретных условиях, следующие элементы:
1. Обязательства высшего руководства.
2. Разработка и принятие энергетической политики (политики в области энергоэффективности).
3. Организация учета и мониторинга, энергетические аудиты, определение базовой линии энергопотребления, использование методов визуализации и построение моделей; бенчмаркинг.
4. Планирование, в т.ч. выбор значимых энергопотребителей и энергетический анализ; установление целей и задач, показателей энергетической результативности (например, показатели удельного потребления энергоресурсов на единицу выпускаемой продукции, площади помещения, количества сотрудников и т.д.); определение возможностей для улучшений и формирование плана энергосберегающих мероприятий (программы энергосбережения) с оценкой их ожидаемой экономической эффективности по одному или нескольким параметрам. В числе этих параметров необходимо упомянуть: простой или дисконтированный срок окупаемости, чистый дисконтированный доход, индекс рентабельности и т.д.
5. Операционный контроль, критические операционные параметры и технические проверки.
6. Проектирование.
7. Закупки.
8. Внедрение энергосберегающих мероприятий (далее ‒ ЭСМ) с дальнейшим мониторингом их эффективности, включая определение полученного энергосберегающего эффекта в сопоставимых условиях.
9. Проверки результативности, в т.ч. внутренние аудиты; оценка со стороны руководства; подготовка периодической декларации об энергоэффективности.
10. Обеспечение вовлеченности персонала, в т.ч. информирование; обучение и повышение квалификации; создание система рационализаторских предложений; создание системы мотивации.
11. Разработка и соблюдение процедур, в т.ч. организационная структура; документирование и ведение записей.
Эффект
Перечень элементов системы энергетического менеджмента представляет собой полный набор требований в части управленческих методов достижения высокой энергетической результативности, добросовестное выполнение которых дает желаемый эффект вне зависимости от привлекаемых инвестиций и других сопутствующих мероприятий.
Применимость
Любые организации, технологические процессы или системы.
НДТ повышения энергоэффективности в черной металлургии
НДТ 8. Применение большегрузной карьерной техники.
Описание
НДТ состоит в применении большегрузной карьерной техники для добычи и транспортировки горной массы в железорудных карьерах. Происходит увеличение размеров ковшей экскаваторов, погрузчиков, пропорциональное увеличению грузоподъемности большегрузных автосамосвалов с сохранением оптимального соотношения количества ковшей для погрузки одного самосвала.
Эффект
Переход на большегрузную технику позволит уменьшить удельные эксплуатационные затраты на экскавацию и транспортировку горной массы в железорудных карьерах. Уменьшение количества единиц технологического оборудования в карьере, снижение эмиссий в окружающую среду, снижение энергопотребления и потребления топлива в процессах экскавации и транспортировки горной массы в железорудных карьерах. Используется следующий метод.

5.16-кесте. Ауыр жүк техникасына көшу әдісі
Р/с №
Әдіс / жабдық
Көрсеткіштер
Пайдаланудағы шектеулер
1
2
3
4
1
Ауыр жүкті карьер техникасына көшу
Жабдықтың өнімділігін 10%-ға арттыру
Геометриялық өлшемдері оны орналастыруға және пайдалануға мүмкіндік беретін карьерлерге жарамды. Жанасуға жақын аймақтарда руданы және үстіңгі қабаттарды іріктеп өндіруді жүргізу мүмкіндігі. Экономикалық мақсаттылық
Қолданылуы
Өндіруші кәсіпорындар үшін.
9 ЕҚТ. Тау-кен қазбаларын жүргізу және заманауи өнімділігі жоғары өздігінен жүретін жабдықты пайдалана отырып, өңдеу жүйелерін қолдану
Сипаттамасы
ЕҚТ бұрғылау, бекіту, өндіру операциялары және темір рудасы кен орындарын жерасты өңдеу жағдайында тау-кен массасын тасымалдау үшін заманауи жоғары өнімді тау-кен техникасына көшуден тұрады. Тұрақты шығындар үлесін айтарлықтай азайтуды, қауіпсіздікті, эргономиканы, операторлар мен техникалық қызмет көрсететін персонал үшін қолайлы жұмыс жағдайын, энергия мен материалдарды үнемдеуді қамтамасыз етеді (төмендегі кестені қараңыз).
5.17-кесте. Заманауи өнімділігі жоғары өздігінен жүретін жабдықты пайдалану
Р/с №
Әдіс / жабдық
Көрсеткіштер
Пайдаланудағы шектеулер
1
2
3
4
1
Жабдық технологиялық процестердің өнімділігі мен автоматтандырудың жоғары деңгейіне ие, бұл өндіріс қарқынын арттыруға және тау-кен жұмыстарын шоғырландыруға мүмкіндік береді.

Таблица 5.16. Метод перехода на большегрузную технику
№ п/п
Метод/оборудование
Показатели
Ограничения в использовании
1
2
3
4
1
Переход на большегрузную карьерную технику
Увеличение производительности оборудования на 10 %
Применим для карьеров, геометрические размеры которых позволяют ее размещение и работу. Возможность вести селективную добычу руды и вскрыши в приконтактных зонах. Экономическая целесообразность.
Применимость
Для добывающих предприятий.
НДТ 9. Проведение горных выработок и применение систем отработки с использованием современного высокопроизводительного самоходного оборудования
Описание
НДТ состоит в переходе на современную высокопроизводительную горную технику для бурения, крепления, добычных операций и транспортировки горной массы в подземных условиях отработки железорудных месторождений. Обеспечивает значительное снижение доли постоянных затрат, безопасность, эргономику, комфортные условия работы для операторов и обслуживающего персонала, экономию энергоресурсов и материалов (см. таблицу ниже).
Таблица 5.17. Использование современного высокопроизводительного самоходного оборудования
№ п/п
Метод/оборудование
Показатели
Ограничения в использовании
1
2
3
4
1
Оборудование обладает высоким уровнем производительности и автоматизации технологических процессов, что позволяет увеличивать темпы добычи и концентрировать горные работы

Өнімділікті 20-50%-ға арттыру
Рұқсат етілген тау-кен геологиялық жағдайларда.
Экономикалық мақсаттылық
Әсері
Заманауи өздігінен жүретін жабдықтың негізгі артықшылықтары – қауіпсіздік пен өнімділікті арттыру, ысырапты азайту және руданы сұйылту, эргономика және қолайлы жағдайлар. Технологиялық процесті автоматтандырудың және орналастырудың жоғары деңгейімен тазалау бұрғылау қондырғыларын пайдалану бұрын-соңды болмаған жоғары өнімділікке, ұңғымалардың дәлдігі мен түзулігіне қол жеткізуге мүмкіндік береді. Анкерлерді орнатуға, бетон қоспаларын жағуға арналған жетілдірілген механикаландырылған кешендер кен қазбаларының төбешіктерінің үлкен аумақтарын жылдам бекітуді қамтамасыз етеді, көп жағдайда олар тіректердің ауыр түрлерін ығыстыруға және бекітетін ағаштарды қолдануға, ағашты бекітуге және толтыруға мүмкіндік береді. Тиеу-жеткізу машиналары (бұдан әрі- ТЖМ) үлкен еңістерді еңсеруге және елеулі қашықтықтарға жылдам жылжуға, тиеу мен тасымалдаудың өзіндік құны төмен жоғары өнімділікті қамтамасыз ете алады. ТЖМ және электр жетегі бар бұрғылау қондырғылары экологиялық таза электр энергиясын пайдаланады және пайдаланылған газдардың, діріл мен щудың аз деңгейінің болмауына байланысты жақсы еңбек жағдайларын қамтамасыз етеді. Бұдан басқа, қазбаларды желдетуге қойылатын талаптар төмендейді, мотор майы және сүзгілер сияқты шығын материалдары қысқарады, техникалық қызмет көрсету арасындағы аралықтар ұлғаяды.
Қолданылуы
Өндіру және тасымалдау процесін жүргізетін кәсіпорындар үшін.
10 ЕҚТ. Жерасты өндіру үшін басты және қосалқы желдету және су төгуе қондырғыларының жетек қозғалтқыштарын жиіліктік реттеу
Сипаттамасы
ЕҚТ асинхронды (синхронды) қозғалтқышы бар электр жетегінің бұрыштық айналу жылдамдығын жиілікті реттеуді қолданудан тұрады және кең диапазонда сорғы мен желдеткіш жетегі үшін номиналды мәндерден жоғары және төмен айналу жылдамдығын біртіндеп өзгертуге мүмкіндік береді.
Әсері
Оңтайлы ПӘК-пен жабдықты пайдалануға, электр энергиясын үнемдеуге, жабдықтың электр және механикалық бөлігінің пайдалану шығындарын азайтуға және қызмет ету мерзімін арттыруға ықпал етеді (төмендегі кестені қараңыз).

Повышение производительности на 20‒50 %
При допустимых горногеологических условиях.
Экономическая целесообразность
Эффект
Основные преимущества современного самоходного оборудования ‒улучшение безопасности и производительности, минимизация потерь и разубоживания руды, эргономика и комфортные условия. Эксплуатация установок очистного бурения с высоким уровнем автоматизации технологического процесса и позиционированием позволяет достичь беспрецедентно высокой производительности, точности и прямолинейности скважин. Передовые механизированные комплексы для установки анкеров, нанесения бетонных смесей обеспечивают оперативное крепление значительных площадей обнажений горных выработок, в большинстве случаев позволяют вытеснить тяжелые виды крепей и использование крепежного леса, деревянных затяжки и забутовки. Погрузочно-доставочные машины (далее ‒ ПДМ) способны преодолевать большие уклоны и быстро перемещаться на существенные расстояния, обеспечивать высокую производительность с низкой удельной себестоимостью погрузки и транспортирования. ПДМ и буровые установки с электрическим приводом используют экологически чистую электрическую энергию и обеспечивают лучшие условия труда за счет отсутствия выхлопных газов, меньшего уровня вибраций и шума. Кроме того, снижаются требования к вентиляции выработок, происходит сокращение расходных материалов, таких как моторное масло и фильтры, увеличиваются интервалы между техническим обслуживанием.
Применимость
Для предприятий, ведущих процесс по добыче и транспортировке.
НДТ 10. Частотное регулирование приводных двигателей установок главного и вспомогательного проветривания и водоотлива для подземной добычи
Описание
НДТ состоит в применении частотного регулирования угловой скорости вращения электропривода с асинхронным (синхронным) двигателем и позволяет в широком интервале плавно изменять обороты вращения как выше, так и ниже номинальных значений для насосного и вентиляторного привода.
Эффект
Способствует использованию оборудования с оптимальным КПД, экономии электроэнергии, понижению затрат на эксплуатацию и повышению сроков службы электрической и механической части оборудования (см. таблицу ниже).

5.18-кесте. ЖРЖ-ны қолдануға арналған жабдық
Р/с №
Әдіс / жабдық
Көрсеткіштер
Пайдаланудағы шектеулер
1
2
3
4
1
Желдету және су төгудің технологиялық процестерінде жиілікті реттеу бойынша іс-қимылдарды орындау үшін қызмет ететін техникалық және бағдарламалық құралдардың негізгі және қосалқы жабдықтарынан жасалған жүйелер
Электр энергиясын 5-20%-ға үнемдеу
Экономикалық мақсаттылық
Қолданылуы
Өндіру және тасымалдау процесін жүргізетін кәсіпорындар үшін.
11 ЕҚТ. Байытудың өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету, байыту технологиясындағы энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
Сипаттамасы
ЕҚТ ұнтақтау және байыту жабдықтарын тиімді пайдаланудан, эмиссиялар мониторингінен тұрады.
Әсері
Төмендегі кестеде келтірілген әдістердің кем дегенде біреуін қолдану.

Таблица 5.18. Оборудование для применения ЧРП
№ п/п
Метод/оборудование
Показатели
Ограничения в использовании
1
2
3
4
1
Системы из основного и вспомогательного оборудования технических и программных средств, служащих для выполнения действий по частотному регулированию в технологических процессах проветривания и водоотлива
Экономия электроэнергии на 5 ‒ 20 %
Экономическая целесообразность
Применимость
Для предприятий, ведущих процесс по добыче и транспортировке.
НДТ 11. Обеспечение стабильности производственного процесса обогащения, снижение энергетических и материальных затрат в технологии обогащения
Описание
НДТ состоит в эффективном использовании измельчительного и обогатительного оборудования, мониторинге эмиссий.
Эффект
Использование хотя бы одного из методов, приведенных в таблице ниже.

5.19-кесте. Өндірістік байыту процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету әдістері, байыту технологиясындағы энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
Р/с №
Әдіс / жабдық
Көрсеткіштер
Пайдаланудағы шектеулер
1
2
3
4
1
Диаметрі 4,6-дан 11 м-ге дейінгі, көлемі 45-тен 460 м3-ге дейінгі өздігінен ұсақтау диірмендерін және кен-тасты диірмендерді қолдану арқылы темір кендерін ылғалмен өздігінен ұсақтау
Тозаң шығарындыларының болмауы
Кенді ірі ұсақтаудың бір кезеңін пайдалану кезінде қолданылады
2
Ұсақтағыш денелері бар диірмендерді қолдану арқылы темір рудаларын дымқыл ұнтақтау
Тозаң шығарындыларының болмауы
Руданы ұсақтаудың екі сатысынан артық пайдаланғанда, сондай-ақ 3ұсақталған концентратты жетілдіру үшін қолданылады
3
Екі спиральды жіктеуіштерде, гидроциклондарда дымқыл тербелісті жұқа елеу көмегімен руданың ұсақталған бөлшектерінің жіктелуі
Энергетикалық шығындарды 10%-ға дейін төмендету, қайта ұсақтауды болдырмау
Өндірістік алаңдар мен ұсақталған руданың тиісті қасиеттері болған кезде қолданылады
4
Диаметрі 90 см-ден асатын барабандарды пайдалана отырып, магнитті айыру әдісімен темір рудаларын байыту
Энергия шығындарын 10%- ға дейін төмендету
5
Керамикалық вакуум-сүзгілердің көмегімен концентраттарды сусыздандыру
Үлестік энергетикалық шығындарды 5%-ға төмендету
Технологиялық орындылығы, өндірістік алаңдары болған кезде концентратта металл бөлшектері болмаған кезде қолданылады
6
Магниттік ажыратудан бұрын магниттік дешламацияны қолдану

Таблица 5.19. Методы обеспечения стабильности производственного процесса обогащения, снижение энергетических и материальных затрат в технологии обогащения
№ п/п
Метод/оборудование
Показатели
Ограничения в использовании
1
2
3
4
1
Мокрое самоизмельчение железных руд путем применения мельниц самоизмельчения диаметром от 4,6 до 11 м объемом от 45 до 460 м3 и рудно-галечные мельниц
Отсутствие выбросов пыли
Применимо при использовании одной стадии крупного дробления руд
2
Мокрое измельчение железных руд путем применения мельниц с мелющими телами
Отсутствие выбросов пыли
Применимо при использовании более двух стадий дробления руд, а также для доводки измельченного концентрата
3
Классификация измельченных частиц руды с помощью мокрого вибрационного тонкого грохочения, в двухспиральных классификаторах, гидроциклонах
Снижение энергетических затрат до 10 %, исключение переизмельчения
Применимо при наличии производственных площадей и соответствующих свойств измельчаемой руды
4
Обогащение железных руд методом магнитной сепарации с использованием барабанов диаметром более 90 см
Снижение энергетических затрат до 10 %
5
Обезвоживание концентратов с помощью керамических вакуум-фильтров
Снижение удельных энергетических затрат на 5 %
Применимо при отсутствии металлических частиц в концентрате при технологической целесообразности, наличии производственных площадей
6
Применение магнитной дешламации перед магнитной сепарацией

Энергетикалық шығындарды 4-7%- ға төмендету
Технологиялық орындылығы кезінде магнетит концентраттарына қолданылады
7
Сүзгілеу алдында қоюлатқыштарды қолдану
Концентрат сапасын арттыру, энергетикалық шығындарды 3%-ға дейін төмендету
Қоюлатқышты орнату үшін өндірістік алаңдар болған кезде және технологиялық мақсатқа сай болған кезде қолданылады
8
Концентратты кептіру процесінде тиімділігі жоғары (тазалау тиімділігі 95%-дан жоғары) газдан тазартатын қондырғыларды қолдану
Қалдық газдардағы 40г/т кептірілген концентратқа дейін тозаң шығарындыларын азайту
5%-дан төмен ылғалдылыққа дейін концентратты кептіру процестерінде қолданылады
Қолданылуы
Кенді байытудың технологиялық процесін жүзеге асыратын кәсіпорындар үшін.
12 ЕҚТ. Күйдірілген тотыққан шекемтастарды өндіру жолымен темір рудасы шикізатын кесектеу процесі
Сипаттамасы
ЕҚТ темір рудасы шикізатын кесектеудің энергетикалық тиімді және экологиялық таза әдісінен, шикі материалды – конвейер типіндегі күйдіру машиналарында гикі шекемтас түйіршіктерін термиялық өңдеуден тұрады.
Кесектеу – физикалық, химиялық, термиялық немесе аралас әсер ету арқылы әртүрлі пішіндегі және көлемдегі кесек агрегаттарды ала отырып, руда ұсақтарын немесе ұсақ ұнтақталған концентраттарды ірілендіру процесі. Шикізатты металлургиялық өңдеуге, өнеркәсіптік пайдалануға немесе алынған өнімдерді тасымалдауға дайындау үшін қолданылады.
Әсері
Майда ұсақталған концентраттар өндірісінің өсуі құрамында 35%-дан кем пайдалы компоненті бар рудаларды өнеркәсіптік өңдеуге тартудың өсуіне байланысты. Бөлшектердің ірілігі кемінде 5 мм материалдар кесектерге бөлінеді, өйткені оларды осындай ірілікте пайдалану шихтаның газ өткізгіштігін нашарлатады және материалды металлургиялық пештерден үрлеу арқылы шығаруды арттырады.
Кесектеудің 3 тәсілі қолданылады: агломерациялау, брикеттеу және кесектеу (немесе домалату). Бөлшектерді кесектерге бөлу нәтижесінде: агломерациялау кезінде ‒ ірілігі 5-60 мм агломерат, кесектеу кезінде ‒ негізінен ірілігі 5-18 мм шекемтастар, кесектеу кезінде - қажетті габариттері мен салмағы әртүрлі геометриялық пішіндегі кесектер алынады.
Қолданылуы
Өндіруші өнеркәсіптің барлық кәсіпорындары үшін.
13 ЕҚТ. Кесектеудің өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету, күйдірілген шекемтастарды өндіру технологиясындағы энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
Сипаттамасы
ЕҚТ кесектеу фабрикасының жабдығын тиімді пайдаланудан, жылу шығындарын азайтудан, энергия шығындарын және эмиссиялардың мониторингінен тұрады және төмендегі әдістердің бірін қолдануды қамтиды.

Снижение энергетических затрат на 4‒7 %
Применимо для магнетитовых концентратов при технологической целесообразности
7
Применение сгустителей перед фильтрованием
Повышение качества концентрата, снижение энергетических затрат до 3 %
Применимо при наличии производственных площадей для установки сгустителя и при технологической целесообразности
8
Применение высокоэффективных (с эффективность очистки выше 95 %) установок газоочистки от пыли в процессах сушки концентрата
Снижение выбросов пыли до 40г/т сушеного концентрата в отходящих газах
Применимо в процессах сушки концентрата до влажности ниже 5 %
Применимость
Для предприятий, осуществляющих технологический процесс обогащения руды.
НДТ 12. Процесс окускования железорудного сырья путем производства обожженных окисленных окатышей
Описание
НДТ состоит в энергетически эффективном и экологически чистом способе окускования железорудного сырья, термической обработке окускованного сырого материала – сырых окатышей на обжиговых машинах конвейерного типа.
Окускование ‒ процесс укрупнения рудной мелочи или тонкоизмельченных концентратов c получением кусковых агрегатов различной формы и размеров путем физического, химического, термического или комбинированного воздействия. Применяют для подготовки сырья к металлургическому переделу, промышленному использованию или транспортировке полученных продуктов.
Эффект
Рост производства тонкоизмельченных концентратов обусловлен ростом вовлечения в промышленную переработку руд с содержанием полезного компонента менее 35 %. Окусковываются материалы крупностью частиц менее 5 мм, так как использование их в такой крупности ухудшает газопроницаемость шихты и увеличивает вынос материала дутьем из металлургических печей.
Применяют 3 способа окускования: агломерацию, брикетирование и окомкование (или окатывание). B результате окускования частиц получаются: при агломерации ‒ агломерат крупностью 5–60 мм, при окомковании ‒ окатыши в основном крупностью 5–18 мм, при брикетировании ‒ брикеты различной геометрической формы необходимых габаритов и массы.
Применимость
Для всех предприятий добывающей промышленности.
НДТ 13. Обеспечение стабильности производственного процесса окускования, снижение энергетических и материальных затрат в технологии производства обожженных окатышей
Описание
НДТ состоит в эффективном использовании оборудования фабрик окомкования, снижении тепловых потерь, энергетических затрат и мониторинге эмиссий, и предполагает использование одного из методов, приведенных ниже:

5.20-кесте. Өндірістік кесектеу процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету әдістері, күйдірілген шекемтастарды өндіру технологиясында энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
Р/с №
Әдіс / жабдық
Әсер
Пайдаланудағы шектеулер
1
2
3
4
1
Күйдіру машиналарын футерлеу үшін формаланбаған отқа төзімді материалдарды қолдану
Отын шығынын 5 %- 10%-ға төмендету, пайдаланылатын шекемтастардың сапасын 3-5%-ға арттыру.
Технологиялық мақсатқа сай
2
Ауыспалы қимасы бар ағын коллекторының конструкциясын немесе бірнеше ағын коллекторларын пайдалану

Таблица 5.20. Методы обеспечения стабильности производственного процесса окускования, снижение энергетических и материальных затрат в технологии производства обожженных окатышей
№ п/п
Метод/оборудование
Эффект
Ограничения в использовании
1
2
3
4
1
Применение неформованных огнеупорных материалов для футеровки обжиговых машин
Снижение расхода топлива на 5 % - 10%, повышение качества используемых окатышей на 3‒5 %.
Применим при технологической целесообразности
2
Использование конструкции переточного коллектора с переменным сечением, или нескольких переточных коллекторов

Отын шығынын 5-10%-ға төмендету
Жұмыс істейтін күйдіру машиналарын реконструкциялау кезінде, жаңаларын жобалау кезінде, геометриялық шектеулер болмаған кезде қолданылады
3
Күйдіру машинасынан газ ағынын тазарту үшін тозаң ұстау тиімділігі 95%-дан төмен емес, төмен газ-динамикалық кедергісі бар электр сүзгілерін немесе басқа да тозаң-газ тазарту қондырғыларын қолдану
Бөлінетін газдардың тозаң шығарындыларын 600 г/т дайын өнімге дейін төмендету.
Тозаң тазалау қондырғыларын орналастыру үшін өндірістік алаңдар болған кезде қолданылады
4
NOx түзілуі төмендеген инжекциялық оттықтарды немесе жанарғы құрылғыларын қолдану
Ластағыш газ шығарындыларын (азот оксиді) 10-50%-ға төмендету.
Отын ретінде табиғи газды пайдаланатын қолданыстағы күйдіру машиналарын реконструкциялаукезінде немесе табиғи газды пайдалану арқылы жаңаларын жобалау кезінде қолданылады
Қолданылуы
Өндіруші өнеркәсіптің барлық кәсіпорындары үшін.
14 ЕҚТ. Темірді тікелей қалпына келтірудің өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету, металл шикізатын өндіру технологиясындағы энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
Сипаттамасы
ЕҚТ металдандыру қондырғыларының жабдықтарын тиімді пайдаланудан, энергетикалық шығындарды азайтудан және эмиссиялардың мониторингінен тұрады және төменде келтірілген әдістердің кем дегенде біреуін қолдануды көздейді.

Снижение расхода топлива на 5‒10 %
Применимо при реконструкции действующих обжиговых машин, при проектировании новых, при отсутствии геометрических ограничений
3
Применение электрофильтров или других пылегазоочистных установок с низким газодинамическим сопротивлением, с эффективностью пылеулавливания не ниже 95 % для очистки газовых потоков с обжиговой машины
Снижение выбросов пыли отходящих газов до 600 г/т готовой продукции.
Применимо при наличии производственных площадей для размещения установок пылеочистки
4
Применение инжекционных горелок или горелочных устройств со сниженным образованием NOx
Снижение загрязняющих газовых выбросов (оксидов азота) на 10‒50 %.
Применимо при реконструкции действующих обжиговых машин, использующих в качестве топлива природный газ, или при проектировании новых с использованием природного газа
Применимость
Для всех предприятий добывающей промышленности.
НДТ 14. Обеспечение стабильности производственного процесса прямого восстановления железа, снижение энергетических и материальных затрат в технологии производства металлизованного сырья
Описание
НДТ состоит в эффективном использовании оборудования установок металлизации, снижении энергетических затрат и мониторинге эмиссий и предполагает применение хотя бы одного из ниже приведенных методов.

5.21-кесте. Темірді тікелей қалпына келтірудің өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету, металл шикізатын өндіру технологиясындағы энергетикалық және материалдық шығындарды азайту
Р/с №
Әдіс / жабдық
Әсер
1
2
3
1
Жоғары температураға төзімді металдан жасалған реформер трубаларын қолдану
Реформердың күрделі жөндеу циклін ұлғайту, металлдандыру қондырғысының өнімділігін 1%-ға дейін арттыру
2
Металдандыру қондырғыларында оттегі инжекциясын қолдану

Таблица 5.21. Методы обеспечения стабильности производственного процесса прямого восстановления железа, снижение энергетических и материальных затрат в технологии производства металлизованного сырья
№ п/п
Метод/оборудование
Эффект
1
2
3
1
Применение труб реформера из металла высокотемпературной стойкости
Повышение межремонтного цикла реформера, повышение производительности установки металлизации до 1 %
2
Применение кислородной инжекции на установках металлизации

Металдандыру қондырғысының өнімділігін 5-15%-ға арттыру, үлестік энергетикалық шығындарды 2-5%-ға азайту
3
Ыстық брикетті темірді (бұдан әрі ‒ ЫБТ) өндіру кезінде баяу салқындату конвейерлерін қолдану
ЫБТ беріктік қасиеттерін 5-10%-ға арттыру, тасымалдау кезінде ұсақ-түйектердің пайда болуын төмендету
Қолданылуы
Өндіруші өнеркәсіптің барлық кәсіпорындары үшін.
15 ЕҚТ. Қатты отынның аз шығынымен жоғары сападағы агломератты өндіру кезінде шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендетуге бағытталған технологиялар
Сипаттамасы
ЕҚТ бір, бірнеше немесе әдістердің жиынтығын (техникалық мүмкіндік кезінде) қолдану жолымен қатты отынның аз шығынымен жоғары сападағы агломератты өндіру кезінде шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендетуге бағытталған технологияларды қолданудан тұрады.

Повышение производительности установки металлизации на 5‒15 %, снижение удельных энергетических затрат на 2‒5 %
3
Применение конвейеров медленного охлаждения при производстве горячебрикетированного железа (далее ‒ ГБЖ)
Повышение прочностных свойств ГБЖ на 5‒10 %, снижение образования мелочи при транспортировке
Применимость
Для всех предприятий добывающей промышленности.
НДТ 15. Технологии, направленные на снижение удельных расходов сырья, топлива при производстве агломерата повышенного качества с меньшим расходом твҰрдого топлива
Описание
НДТ состоит в применении технологий, направленных на снижение удельных расходов сырья, топлива при производстве агломерата повышенного качества с меньшим расходом твҰрдого топлива путем применения одного, нескольких или совокупности методов (при технической возможности).

5.22-кесте. Қатты отынның аз шығынымен жоғары сападағы агломератты өндіру кезінде шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Эффект
1
2
3
Биіктігі 30-40 мм төсек қолдану
Өнімді өндіру кезінде шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету есебінен энергетикалық тиімділікті арттыру
Биіктігі 500 мм-ге дейін жентектелетін қабатпен аглошихтаны 50%-дан астам концентрат үлеспен күйдіру
Жентектелетін қабаттың биіктігін арттыру
Қолданылуы
Барлық металлургиялық кәсіпорындар үшін.
16 ЕҚТ. Энергияны пайдалану тиімділігін арттыру
Сипаттамасы
ЕҚТ бір немесе бірнеше әдістердің комбинациясын қолдану арқылы энергияны пайдалану тиімділігін арттырудан тұрады.

Таблица 5.22. Методы снижение удельных расходов сырья, топлива при производстве агломерата повышенного качества с меньшим расходом твҰрдого топлива
№ п/п
Метод/оборудование
Эффект
1
2
3
1
Применение постели высотой 30‒40 мм
Повышение энергетической эффективности за счет снижения удельных расходов сырья, топлива при производстве продукции
2
Спекание аглошихты с долей концентрата более 50 % с высотой спекаемого слоя до 500 мм
3
Повышение высоты спекаемого слоя
Применимость
Для всех металлургических предприятий.
НДТ 16. Повышение эффективности использования энергии.
Описание
НДТ состоит в повышении эффективности использования энергии путем применения одного или комбинации нескольких методов.

5.23-кесте. Энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Әсер
1
2
3
1
Жентектеу процесіне қатты отын шығынын азайту
Өнімді өндіру кезінде шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету есебінен энергетикалық тиімділікті арттыру
2
Жентектеу кезінде агломерашиндерден Бөлінетін газдарды рециркуляциялау
3
Агломерашиналарда, оның ішінде шеткі, бүйірлік, сондай-ақ бөлінетін газдардың жинағыш коллекторының тығыз еместігінде ауаның зиянды сорылуын жою
4
Жоғары температурада жұмыс істейтін жабдықтың объектілерін немесе элементтерін, мысалы, агломерациялау машиналарының газ шығысының элементтерін жылу оқшаулау
Қолданылуы
Металлургиялық кәсіпорындар үшін. 2 әдіс жаңа кәсіпорынды реконстукциялау немесе салу кезінде қолданылады.
17 ЕҚТ. Пештерді түтінсіз толтыру
Сипаттамасы
Пештерді түтінсіз толтыру көмір тозаңы мен газын шығармайтын кокс пештерінде кокс өндірудің энергиялық тиімді және экологиялық таза технологиясының құрамдас бөлігі болып табылады. Мұндай шығарындылар көмір тиейтін машинаның (бұдан әрі - КТМ) телескопы мен тиеу люкінің параметрі арасындағы саңылаулар арқылы пеш камерасының ыстық қабырғаларына көмір тиген кезде тиелетін пештің көлемінен пайда болатын тозаң-газ қоспасының ығысуының нәтижесі болып табылады.
ЕҚТ келесі әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолдану арқылы көмір тозаңы мен газының шығарылуын болдырмайтын шихтасы бар кокс пешін жаппай тиеу жүйесін ұйымдастырудан тұрады№
5.24-кесте. Көмір тозаңы мен газдың шығарылуын болдырмайтын шихтасы бар кокс пешін жаппай тиеу жүйесін ұйымдастыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Әсер
1
2
3
1
Көмір тиеу машинасының телескоптарын тиеу люктеріне отырғызуды тығыздау
ЕҚТ тиімділігі бу және гидроинжекция жүйесіндегі инжекциялық агенттің (будың немесе судың) қысымымен анықталады
2
Газ жинағыштарға газ құю инжекциясын қолдану (түтінсіз тиеу)
3
Шихтаны КТМ бункерінен су асты кеңістігінде газды пештің екі жағына шығару мүмкіндігін қалдыра отырып, кезекпен шығару
4
Көмір шихтасын жоспарлау кезінде шығарындыларды болдырмау үшін планирлі люктерді тығыздағыш құрылғылармен жабдықтау
Қолданылуы
Металлургиялық кәсіпорындар үшін.
18 ЕҚТ. Минималды газ шығарындыларымен кокстеу технологиясы
Сипаттамасы
ЕҚТ кокстеу кезінде қарқынды газ бөлу кезеңінде аса қауіпті тығыздағыш құрылғылардың (есіктер, люктер, көтергіштердің қақпақтары) тығыздалмауы арқылы атмосфераға ластағыш заттардың жоғары шығарындыларын (ұйымдастырылмаған шығарындыларды) болдырмау үшін төменде көрсетілген бір немесе бірнеше әдістердің комбинациясын қолданудан тұрады.

Таблица 5.23. Методы повышения эффективности использования энергии
№ п/п
Метод/оборудование
Эффект
1
2
3
1
Минимизация расхода твердого топлива на процесс спекания
Повышение энергетической эффективности за счет снижения удельных расходов сырья, топлива при производстве продукции
2
Рециркуляция отходящих газов от агломашин при спекании
3
Устранение вредных подсосов воздуха на агломашинах, в том числе торцевых, боковых, а также в неплотностях сборного коллектора отходящих газов
4
Теплоизоляция объектов или элементов оборудования, функционирующих при высоких температурах, например, элементов газоотводящего тракта агломашин
Применимость
Для металлургических предприятий. Метод 2 применим при реконструкции или строительстве нового предприятия.
НДТ 17. Бездымная загрузка печей.
Описание
Бездымная загрузка печей является составной частью энергоэффективной и экологически безопасной технологии производства кокса в коксовых печах без выбросов угольной пыли и газа. Такие выбросы являются результатом вытеснения пылегазовой смеси, образующейся при контакте угля с раскаленными стенками печной камеры, из объҰма загружаемой печи через зазоры между телескопом углезагрузочной машины (далее ‒ УЗМ) и периметром загрузочного люка.
НДТ состоит в организации системы насыпной загрузки коксовой печи шихтой, предотвращающей выбросы угольной пыли и газа путем применения одного или комбинации нескольких приведенных ниже методов.
Таблица 5.24. Методы организации системы насыпной загрузки коксовой печи шихтой, предотвращающей выбросы угольной пыли и газа
№ п/п
Метод/оборудование
Эффект
1
2
3
1
Уплотнение посадки телескопов углезагрузочной машины на загрузочные люки
Эффективность НДТ определяется давлением инжекционного агента (пара или воды) в системе паро- и гидроинжекции
2
Применение инжекции газов загрузки в газосборники (бездымная загрузка)
3
ПоочерҰдный выпуск шихты из бункеров УЗМ с оставлением в подсводовом пространстве возможности отведения газов загрузки на две стороны печи
4
Оборудование планирных лючков уплотняющими устройствами для предотвращения выбросов при планировании угольной шихты
Применимость
Для металлургических предприятий.
НДТ 18. Технология коксования с минимальными выбросами газов
Описание
НДТ состоит в применении одного или комбинации нескольких методов, указанных ниже, для исключения повышенных выбросов газов загрязняющих веществ в атмосферу (неорганизованных выбросов) через неплотность уплотняющих устройств (двери, люки, крышки стояков), особенно критичных в период интенсивного газовыделения при коксовании.

5.25-кесте. Минималды газ шығарындыларымен кокстеу технологиясын қамтамасыз ету әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Әсер
1
2
3
1
Пештің шатыр астындағы кеңістігінде газдың еркін өтуін қамтамасыз ету
Шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету есебінен энергетикалық тиімділікті арттыру
2
Кокс пештерінің есіктерін, люктерін және тікқұбырларын герметизациялау
3
Кокс батареясының сенімді жұмысын қамтамасыз ету
4
Кокс пештеріне білікті қызмет көрсету
Қолданылуы
Барлық металлургиялық кәсіпорындар үшін.
19 ЕҚТ. Коксты тозаңсыз беру технологиялары
Сипаттамасы
ЕҚТ кокс пирогын бұзу және оны вагонға шашырату кезінде газ-тозаңды бұлтты шығару және тазарту арқылы оны пештен шығару кезінде ыстық кокстың үстіндегі атмосфералық ауаның конвективті ағындарының әсерінен пайда болатын ұйымдастырылмаған шығарындыларды оқшаулауды қамтамасыз ететін құрылғыны қолданудан тұрады.
Әсері
Шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету есебінен энергетикалық тиімділікті арттыру.
Қолданылуы
Барлық металлургиялық кәсіпорындар үшін.
20 ЕҚТ. Домна пешінің жұмысын жақсарту
Сипаттамасы
ЕҚТ домна пешінің жұмыс көрсеткіштерін бір немесе бірнеше әдістердің комбинациясын қолдану арқылы жақсартудан тұрады, бұл екінші және бірінші разрядты жөндеу арасындағы пештің үздіксіз жұмыс істеу мерзімін арттыра отырып, Домна пешінің шахтасындағы отқа төзімді заттар мен тоңазытқыштардың қызмет ету мерзімін ұзартуға әкеледі.
5.26-кесте. Домна пеші шахтасының отқа төзімді және тоңазытқыштарының қызмет ету мерзімін ұзарту әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Әсер
1
2
3
1
Көмір тозаңын үрлеуді (бұдан әрі ‒ КТҮ) және балқытылатын шикізаттың қасиеттерін ескере отырып, аралас үрлеуде жұмыс істеу кезінде домна пешінің бейінін оңтайландыру
Шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету есебінен энергетикалық тиімділікті арттыру
2
Пеш шахтасының салқындату жүйесін жетілдіру
Қолданылуы
Барлық металлургиялық кәсіпорындар үшін.
21 ЕҚТ. Шойын өндірісінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген (22 ЕҚТ ‒ 24 ЕҚТ) бір немесе бірнеше әдістердің комбинациясын қолдану арқылы шойын өндірісіндегі энергияны пайдалану тиімділігін арттырудан тұрады.
22 ЕҚТ. Калугин конструкциясының ауа жылытқышы
Сипаттамасы
ЕҚТ Калугин ауа жылытқышын қолданудан тұрады.
КАЖ-дың айрықша ерекшелігі 1250 °C – 1300 °C ыстық үрлейтін температура жанатын жылуы төмен және калориясы жоғары газды қоспай домна газымен қамтамасыз етіледі. Ауа жылытқыштарын жылыту үшін доменді газ бен ауаны жылытуға орташа температурасы 280°C - 330°C болатын бөлінетін түтін газдарының әлеуеті төмен жылуын кәдеге жарататын жылу алмастырғыштарды орнату түтін температурасын 120°C-қа дейін төмендетуге және калориясы жоғары газды қоспай үрлеу температурасын көбейтуге мүмкіндік берді. Осы конструкцияның маңызды элементі күмбездің жоғарғы жағында ауа жылытқышының осі бойымен орналасқан, шанышқысы бар реактивті-құйынды қыздырғыш.
Әсері

Таблица 5.25. Методы обеспечения технологии коксования с минимальными выбросами газов
№ п/п
Метод/оборудование
Эффект
1
2
3
1
Обеспечение свободного прохода газа в подсводовом пространстве печи
Повышение энергетической эффективности за счет снижения удельных расходов сырья, топлива
2
Герметизация дверей, люков и стояков коксовых печей
3
Обеспечение надҰжной работы коксовой батареи
4
Квалифицированное обслуживание коксовых печей
Применимость
Для всех металлургических предприятий.
НДТ 19. Технологии беспылевой выдачи кокса
Описание
НДТ состоит в применение устройства, обеспечивающего локализацию неорганизованных выбросов, образующихся за счет конвективных потоков атмосферного воздуха над раскаленным коксом во время его выдачи из печи при разрушении коксового пирога и рассыпании его в вагоне, путем отвода и очистки газопылевого облака.
Эффект
Повышение энергетической эффективности за счет снижения удельных расходов сырья, топлива.
Применимость
Для всех металлургических предприятий.
НДТ 20. Улучшение показателей работы доменной печи
Описание
НДТ состоит в улучшении показателей работы доменной печи за счет использования одного или комбинации нескольких методов, приводящих к увеличению срока службы огнеупоров и холодильников шахты доменной печи с увеличением периода непрерывной работы печи между ремонтами второго и первого разрядов.
Таблица 5.26. Методы, увеличивающие срок службы огнеупоров и холодильников шахты доменной печи
№ п/п
Метод/оборудование
Эффект
1
2
3
1
Оптимизация профиля доменной печи при работе на комбинированном дутье с учҰтом вдувания пылеугольного топлива (далее ‒ ПУТ) и свойств проплавляемого сырья
Повышение энергетической эффективности за счет снижения удельных расходов сырья, топлива
2
Усовершенствование системы охлаждения шахты печи
Применимость
Для всех металлургических предприятий.
НДТ 21. Повышение эффективности использования энергии при производстве чугуна
Описание
НДТ состоит в повышении эффективности использования энергии при производстве чугуна путем использования одного или комбинации нескольких методов, приведенных ниже (НДТ 22‒НДТ 24).
НДТ 22. Воздухонагреватель конструкции Калугина
Описание
НДТ состоит в применении воздухонагревателя Калугина.
Отличительной особенностью ВНК является то, что температура горячего дутья 1250 °С – 1300 °С обеспечивается доменным газом с низкой теплотой сгорания и без добавок высококалорийного газа. Установка теплообменников для утилизации низкопотенциального тепла отходящих дымовых газов со средней температурой 280 °С – 330 °С для нагрева доменного газа и воздуха для отопления воздухонагревателей позволила снизить температуру дыма до 120 °С и увеличить температуру дутья без добавок высококалорийного газа. Существенным элементом этой конструкции является струйно-вихревая горелка, расположенная вверху купола по оси воздухонагревателя, имеющая форкамеру.
Эффект

Калугин ауа жылытқышын (бұдан әрі ‒ КАЖ) пайдалану үрлеуді 1400°С дейін қыздыруға мүмкіндік береді. КАЖ-ды пайдаланудың кепіл мерзімі 30 жыл құрайды. Кететін газдағы СО концентрациясы 50 мг/м3 артық емес, NOХ концентрациясы 100 мг/м3 артық емес.
Қолданылуы
Шойын өндірісіндегі домна пештері үшін.
23 ЕҚТ. Жылу алмастырғыштарды қолдана отырып, ауа жылытқыштардың түтін газдарының жылуын жою
Сипаттамасы
ЕҚТ жылу алмастырғыштарды пайдалана отырып, ауа жылытқыштарынан бөлінетін түтін газдарының жылуын пайдаланудан тұрады, бұл жарылысты қыздыру үшін табиғи газды қолданбай-ақ ыстық жарылыс температурасын арттыруға мүмкіндік береді..
Әсері
Жылу алмастырғыштарды пайдалану кететін түтін температурасын 400 °С-тан 120 °С-қа дейін төмендету есебінен энергия ресурстарын үнемдеуді қамтамасыз етеді.
Қолданылуы
Шойын өндірісіндегі домна пештері үшін.
24 ЕҚТ. Домна пештерінде колошник газының артық қысымын кәдеге жарату үшін газды кәдеге жарататын компрессорсыз турбиналарды орнату
Сипаттамасы
Газды кәдеге жарататын компрессорсыз турбиналар (бұдан әрі - ГККТ) домна газының артық қысымы есебінен электр энергиясын өндіруге арналған. Шойын балқыту кезінде пайда болған домна газы жоғары қысыммен домна пешінен шығады және газ тазартудан кейін құбыр жүйесі турбинаның кірісіне түседі. Турбинаның ағынды бөлігінен өтіп, домна газы турбина роторын айналдырады, бұл газ қысымының кеңеюімен және төмендеуімен бірге жүреді. Турбина роторы электр энергиясын өндіретін генераторды айналдырады. Өндірілген электр энергиясы күшейткіш трансформаторлар арқылы сыртқы желіден сатып алуды алмастыра отырып, зауыттың жалпы энергия жүйесіне түседі.
ГККТ турбиналарының қуаты 10-20 МВт құрайды.
Қолданылуы
Көлемі 1 000 м3 асатын пештерге қолданылады.
25 ЕҚТ. Дайындамаларды үздіксіз құю машиналарында болатты құю (конвертерлік өндірістің ресурс және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған технологиялар)
Сипаттамасы
ЕҚТ дайындамаларды үздіксіз құю машиналарында (бұдан әрі ‒ ДМЛЗ) сұйық болатты үздіксіз құю технологиясын қолданудан тұрады, кейіннен болатты белгіленген қалыңдығы мен ені кристаллизаторда қатайтады және кейіннен үздіксіз құймаларды өлшеу ұзындығына кеседі.
Әсері
Дайын өнімді өндіру кезінде шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету есебінен энергетикалық тиімділікті арттыру.
Қолданылуы
Барлық металлургиялық кәсіпорындар үшін.
26 ЕҚТ. Кәдеге жарату қазандығында бөлінетін газдардың жылуын кәдеге жарату (Конвертерлік өндірістің ресурс және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған технологиялар)
Сипаттамасы
ЕҚТ бу шығару үшін бөлінетін түрлендіргіш газдың химиялық және физикалық энергиясын пайдаланудан тұрады. Конвертердің мойнындағы конвертер газының температурасы 1 500 °C – 1700 °C құрайды. Оттегімен үрлеу процесінде пайда болған конвертер газы конвертерден газ шығаратын жол арқылы шығарылады.
Конвертерлік газдың жылуын кәдеге жарату және оны газ шығаратын трактіде салқындату үшін салқындатқыш қазандық орнатылады, ол металлургиялық кәсіпорындардың қажеттіліктеріне пайдалану үшін бу шығарады. Газ шығаратын жол түтін құбырымен аяқталады, оның басына конвертер газын жағу жүйесі орнатылады.
Әсері
Дайын өнімді өндіру кезінде шикізаттың, отынның үлестік шығыстарын төмендету есебінен энергетикалық тиімділікті арттыру.
Қолданылуы
Барлық металлургиялық кәсіпорындар үшін.

Использование воздухонагревателя Калугина (далее ‒ ВНК) позволяет нагревать дутье до 1400 °С. Гарантийный срок эксплуатации ВНК составляет 30 лет. Концентрация СО в отходящем газе не более 50 мг/м3, концентрация NOХ не более 100 мг/м3.
Применимость
Для доменных печей при производстве чугуна.
НДТ 23. Утилизация тепла дымовых газов воздухонагревателей с использованием теплообменников
Описание
НДТ состоит в утилизации тепла дымовых газов воздухонагревателей с использованием теплообменников, что позволяет повысить температуру горячего дутья без использования природного газа для нагрева дутья.
Эффект
Использование теплообменников обеспечивает экономию энергоресурсов за счҰт снижения температуры отходящего дыма с 400 °С до 120 °С.
Применимость
Для доменных печей при производстве чугуна.
НДТ 24. Установка на доменных печах газовых утилизационных бескомпрессорных турбин для утилизации избыточного давления колошникового газа
Описание
Газовые утилизационные бескомпрессорные турбины (далее ‒ ГУБТ) предназначены для выработки электроэнергии за счет избыточного давления доменного газа. Доменный газ, образующийся при выплавке чугуна, выходит из доменной печи под высоким давлением и после газоочистки по системе трубопроводов поступает на вход турбины. Проходя через проточную часть турбины, доменный газ приводит во вращение ротор турбины, что сопровождается расширением и снижением давления газа. Ротор турбины приводит во вращение генератор, который вырабатывает электроэнергию. Выработанная электроэнергия через повышающие трансформаторы поступает в общую энергосистему комбината, замещая закупку из внешней сети.
Мощность турбин ГУБТ составляет 10‒20 МВт.
Применимость
Применимо для печей объемом свыше 1 000 м3.
НДТ 25. Разливка стали на машинах непрерывного литья заготовок (технологии, направленные на повышение ресурсо- и энергоэффективности конвертерного производства)
Описание
НДТ состоит в применении технологии непрерывной разливки жидкой стали на машинах непрерывного литья заготовок (далее ‒ МНЛЗ) с последующим затвердеванием стали в кристаллизаторе установленной толщины и ширины и последующей порезкой непрерывно-литых слитков на мерные длины.
Эффект
Повышение энергетической эффективности за счет снижения удельных расходов сырья, топлива при производстве готовой продукции.
Применимость
Для всех металлургических предприятий.
НДТ 26. Утилизация тепла отходящих газов в котле-утилизаторе (технологии, направленные на повышение ресурсо- и энергоэффективности конвертерного производства)
Описание
НДТ состоит в использовании химической и физической энергии отходящего конвертерного газа для производства пара. Температура конвертерного газа на уровне горловины конвертера составляет 1 500 - 1700 °С. Образовавшийся конвертерный газ в процессе продувки кислородом удаляется из конвертера через газоотводящий тракт.
Для утилизации тепла конвертерного газа и его охлаждения в газоотводящем тракте устанавливают котел-охладитель, который производит пар для использования на нужды металлургических предприятий. Газоотводящий тракт заканчивается дымовой трубой, в оголовке которой устанавливается система дожигания конвертерного газа.
Эффект
Повышение энергетической эффективности за счет снижения удельных расходов сырья, топлива при производстве готовой продукции.
Применимость
Для всех металлургических предприятий.

27 ЕҚТ. Қуат көзінің меншікті қуаты 0,8‒1,0 МВА/т және оттегімен белсенді үрлеу арқылы электр доғалы пештерде болатты балқыту технологиясы
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде көрсетілген бір немесе бірнеше әдістерді біріктіріп қолдану арқылы электр энергиясын тұтынуды азайтуды, металдың күйген иісін азайтуды, металл сапасын арттыруды қамтамасыз ететін қорек көзінің үлестік қуаты 0,8 - 1,0 МВА/т және белсенді оттегімен үрленген электр доғалы пештерде болат балқыту технологиясын қолданудан тұрады.

НДТ 27. Технология выплавки стали в электродуговых печах с удельной мощностью источника питания 0,8‒1,0 МВА/т и активной продувкой кислородом
Описание
НДТ состоит в применении технологии выплавки стали в электродуговых печах с удельной мощностью источника питания 0,8‒1,0 МВА/т и активной продувкой кислородом, обеспечивающей снижение потребления электрической энергии, уменьшение угара металла, повышение качества металла путем применения одного или комбинации нескольких методов, перечисленных ниже.

5.27-кесте. Электр энергиясын тұтынуды азайту, металдың күйген иісін азайту, металл сапасын арттыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Электр доғалы пештерде болат балқыту
2
Реттелетін қорғаныс атмосферасы бар электр доғалы пештерде болатты балқыту
3
Электр доғалы пештерде болатты газ фазасының кең қысым интервалында балқыту (сиретуден жоғары қысымға дейін)
4
Балқыту ваннасын электромагниттік араластыра отырып және инертті газбен үрлей отырып (техникалық мүмкіндік болған кезде) электр доғалы пештерде болатты балқыту
5
Болатты электр доғалы пештерде металл шихтаны алдын ала қыздыра отырып балқыту (қайта құру кезінде)
Қолданылуы
Конвертерлерде болат өндіру кезінде.
28 ЕҚТ. Электр болат өндірісінде жалпы көрсеткіштер мен жұмыс жағдайларын жақсартуға бағытталған технологиялар
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген бір немесе бірнеше әдістердің комбинациясын пайдалану арқылы ресурстардың шығынын азайтуды, эмиссиялар мен қалдықтардың түзілуін қамтамасыз ететін электр болатты өндіру кезінде жалпы көрсеткіштер мен жұмыс жағдайларын жақсартуға бағытталған технологияларды қолданудан тұрады.
5.28-кесте. Ресурстардың ысырабын азайтуды, эмиссиялар мен қалдықтардың түзілуін қамтамасыз ететін электр болатты өндіру кезінде жалпы көрсеткіштер мен жұмыс жағдайларын жақсартуды қамтамасыз ету әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Электр доғалы пеш пен шөмішке материалдар беру үшін бункерлік-тасымалдаушы жүйелерді пайдалану
2
Пакеттелген металл сынықтарын пайдалану (экономикалық мақсатқа сай)
3
Температураны өлшеу, сынама алу, металдың тотығуын өлшеу үшін манипуляторды қолдану
4
Электр доғалы пештің қабырғалары мен еңістерін ыстық жөндеу кезінде торкреттеу қондырғыларын пайдалану
5
Бункердің бөлінетін тесігін жүктеу жүйесін пайдалану
Қолданылуы
Электр болатты өндіру кезінде.
29 ЕҚТ. Электр болатты өндіру кезінде шикізат пен энергияның үлестік шығындарын азайтуға бағытталған технологиялар
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген бір немесе бірнеше әдістердің комбинациясын қолдану арқылы электр болатты өндіру кезінде шикізат пен энергияның үлестік шығындарын азайтуға бағытталған технологияларды қолданудан тұрады.
5.29-кесте. Электр болатты өндіру кезінде шикізат пен энергияның үлестік шығыстарын азайту әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Балқытуды шығарғаннан кейін пеште 1025% сұйық металды ("батпақ") және шлактың бір бөлігін түбінде қалдыру
2
Металл сынықтарының бір бөлігінің орнына сұйық шойынды пайдалану (интеграцияланған кәсіпорындар үшін)
3
Металл сынығы бар металдандырылған шикізатты пайдалану (экономикалық орындылығы кезінде)
4
Көбікті шлак технологиясы
Қолданылуы
Болат өндіретін кәсіпорындар үшін.
30 ЕҚТ. Электр доғалы пештерде болат өндіру кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген бір немесе екі немесе одан да көп әдістердің комбинациясын қолдану арқылы электр доғалы пештерде болат өндіру кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттырудан тұрады.

Таблица 5.27. Методы снижения потребления электрической энергии, уменьшения угара металла, повышения качества металла
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Выплавка стали электродуговых печах.
2
Выплавка стали в электродуговых печах с регулируемой защитной атмосферой.
3
Выплавка стали в электродуговых печах в широком интервале давлений газовой фазы (от разрежения до повышенного давления).
4
Выплавка стали в электродуговых печах с электромагнитным перемешиванием ванны расплава и продувкой инертным газом (при технической возможности).
5
Выплавка стали в электродуговых печах с предварительным подогревом металлошихты (при реконструкции).
Применимость
При производстве стали в конвертерах.
НДТ 28. Технологии, направленные на улучшение общих показателей и условий работы при производстве электростали
Описание
НДТ состоит в применении технологий, направленных на улучшение общих показателей и условий работы при производстве электростали, обеспечивающих снижение потерь ресурсов, образование эмиссий и отходов путем использования одного или комбинации нескольких методов, приведҰнных ниже.
Таблица 5.28. Методы обеспечения улучшения общих показателей и условий работы при производстве электростали, обеспечивающих снижение потерь ресурсов, образование эмиссий и отходов
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Использование бункерно-транспортерных систем для подачи материалов в электродуговую печь и ковш.
2
Использование пакетированного металлолома (при экономической целесообразности).
3
Использование манипулятора для замера температуры, отбора проб, измерения окисленности металла.
4
Использование установок торкретирования при горячем ремонте стен и откосов электродуговой печи.
5
Использование бункерной системы загрузки эркерного выпускного отверстия.
Применимость
При производстве электростали.
НДТ 29. Технологии, направленные на снижение удельных расходов сырья и энергии при производстве электростали
Описание
НДТ состоит в применении технологий, направленные на снижение удельных расходов сырья и энергии при производстве электростали путем применения одного или комбинации нескольких методов, представленных ниже.
Таблица 5.29. Методы снижения удельных расходов сырья и энергии при производстве электростали
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Оставление в печи на подине после выпуска плавки 1025 % жидкого металла ("болото") и части шлака.
2
Использование жидкого чугуна взамен части металлолома (для интегрированных предприятий).
3
Использование металлизованного сырья с металлоломом (при экономической целесообразности).
4
Технология пенистого шлака.
Применимость
Для предприятий, производящих сталь.
НДТ 30. Повышение эффективности использования энергии при производстве стали в электродуговых печах
Описание
НДТ состоит в повышении эффективности использования энергии при производстве стали в электродуговых печах путем использования одного или комбинации двух и более методов, представленных ниже.

5.30-кесте. Электр доғалы пештерде болат өндіру кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Балқытудың бастапқы кезеңінде балқытудың электр режимін оңтайландыру
2
Аралас үрлеуді және химиялық жылуды пайдалана отырып балқытуды қарқындату (газ-оттекті жанарғыларды қолдану) (энергия тұтынуды 50% - ға дейін қысқарту)
3
Барлық балқытудың сынықтарын екі себеттің орнына бір себетпен бір рет үю (пешті қайта құру кезінде)
4
Негізгі технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде пайда болатын бөлінетін газдардың жылуын пайдалану
5
Электр доғалы пешке ауаның зиянды сорылуын болдырмау және жою (техникалық мүмкіндік кезінде)
6
Жоғары температурада жұмыс істейтін объектілердің немесе жабдық элементтерінің жылу оқшаулауы, мысалы, газ шығаратын жол және суды салқындату элементтері
7
Электр доғалы пештің салқындату тізбектеріндегі судың қысымы мен температурасын көтеру және ыстық сумен жабдықтау әрі жылыту қажеттіліктері үшін осы жылуды кәдеге жарату
Қолданылуы
Болат өндірісінде.
31 ЕҚТ. Атмосфералық ауаның ластануын азайтуға бағытталған технологиялар
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген бір немесе бірнеше әдістердің комбинациясы арқылы атмосфералық ауаның ластануын азайтуға бағытталған технологияларды қолданудан тұрады.
5.31-кесте. Атмосфералық ауаның ластануын азайту әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Пеш пен газ шығаратын жолдарды герметизациялау.
2
Жүктеу уақыты мен ақымақ кезеңдердің қысқаруы.
3
Өндірістік бақылау кестесіне сәйкес технологиялық газдары бар СО, SO2 және NOX шығарындыларын мерзімді өлшеу.
4
Өндірістік бақылау кестесіне сәйкес аспирациялық жүйелерден тозаң шығарындыларын мерзімді өлшеу.
5
Мамандандырылған ұйымдардың газ тазарту қондырғыларының тиімділігін мерзімді тексерулері.
6
Газ тазалау жабдығын (электр сүзгілерін, жеңдік сүзгілерді) қолдану.
Қолданылуы
Жалпы қолданылады.
32 ЕҚТ. Ресурс үнемдеуші және энергия үнемдеуші технологиялық процесті ұйымдастыру
Сипаттамасы
ЕҚТ төмендегі кестеде келтірілген әдістер мен жабдықтарды қолданудан тұрады.
5.32-кесте. Ресурс үнемдеуші және энергия үнемдеуші технологиялық процесті ұйымдастыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
Экологиялық, техникалық-экономикалық тиімділік
1
2
3
4
1
Механикаландырылған және автоматтандырылған үздіксіз илектеу орнақтарын қолдану
Қолданыстағы технологиялық желілерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Желілердің өнімділігін арттыру, энергия ресурстарының үлестік шығынын азайту, операциялық шығыстарды азайту, орталықтандырылған бақылауды ұйымдастыру, өндіріс процесінде түзілген зиянды заттарды кәдеге жарату мүмкіндігі
2
Шексіз илектеу процестерін қолдану
Қолданыстағы технологиялық желілерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Желілердің өнімділігін арттыру, энергия ресурстарының үлестік шығынын азайту, операциялық шығыстарды азайту, орталықтандырылған бақылауды ұйымдастыру, өндіріс процесінде түзілген зиянды заттарды кәдеге жарату мүмкіндігі
3
Көпжіпті илектеу, созу процестерін қолдану
Қолданыстағы технологиялық желілерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Желілердің өнімділігін арттыру, энергия ресурстарының үлестік шығынын азайту, операциялық шығыстарды төмендету
4
Өзара байланысты өндірістер мен жеке жабдықтарды оңтайлы орналастыру
Қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Көлік операцияларын қысқарту, өнімділікті арттыру, операциялық шығыстарды төмендету, энергия ресурстарын оңтайлы пайдалануды ұйымдастыру
5
Жиілік түрлендіргіштері бар айнымалы ток электр қозғалтқыштарын пайдалануға негізделген негізгі және қосалқы жабдықтардың тиімділігі жоғары автоматтандырылған жетек жүйелерін қолдану
Қолданыстағы технологиялық желілерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Электр энергиясын тұтынуды қысқарту, операциялық шығыстарды азайту
6
Дайындамаларды ыстық отырғызу технологиясын қолдану**
Қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту
7
Құю-илемдеу кешендерін құру*
Жаңа өндірісті ұйымдастыруда қолданылады
Желілердің өнімділігін арттыру, энергия ресурстарының үлестік шығынын азайту, операциялық шығыстарды азайту, орталықтандырылған бақылауды ұйымдастыру, өндіріс процесінде түзілген зиянды заттарды кәдеге жарату мүмкіндігі
8
Термомеханикалық өңдеу процестерін енгізу
Қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Операциялық шығыстарды төмендету, өндірілетін өнімнің сортын кеңейту, шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту
9
Прокатты дайындау процесінде металды қыздыру, қыздыру және металмен басқа жылу операциялары алдында түзілген артық жылуды пайдалану-рекуперация және регенерация жүйелерін қолдану
Қолданыстағы технологиялық желілерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстары шығынының төмендеуі, операциялық шығындардың төмендеуі
* орамды табақты прокатты, ұзын өлшемді сұрыптық прокатты дайындау кезінде бунттарда да, өлшеу ұзындығында да қолданылады;
** дайындамаларды учаскеге/желіге тасымалдауды қамтамасыз ету кезінде қолданылады.
Жалпы әсер
Ресурс үнемдеуші және энергия үнемдеуші технологиялық процесті ұйымдастыру материалдар мен энергия ресурстарын үнемдеуді, қоршаған ортаға эмиссиялар деңгейін төмендетуді қамтамасыз етеді.
Нақты ЕҚТ шеңберінде жоғарыда көрсетілген әдістер мен жабдықтарды іске асыру технологиялық операцияларды қысқартуға немесе оларды біріктіруге, технологиялық цикл жүргізу уақытын азайтуға әкеледі, сондай-ақ өндірілетін өнімнің энергия сыйымдылығын төмендетуге, материалдық ағындарды барынша азайтуға, кәсіпорындардың қоршаған ортаға теріс әсері үшін төлемдер көлемін азайтуға мүмкіндік береді.
33 ЕҚТ. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу
Сипаттамасы
ЕҚТ өндірістік желідегі материалдық ағындардың қозғалысын бақылауды қамтамасыз ететін бұйымдар өндірісінің технологиялық процестерін басқарудың қолданыстағы автоматтандырылған жүйелерін жетілдіруден, жаңаларын енгізуден тұрады.
ЕҚТ төменде келтірілген әдістер мен жабдықтарды қолданудан тұрады.

Таблица 5.30. Методы повышения эффективности использования энергии при производстве стали в электродуговых печах
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Оптимизация электрического режима плавки в начальный период расплавления.
2
Интенсификация плавки с использованием комбинированной продувки и химического тепла (применение газокислородных горелок) (сокращение потребления энергии до 50 %).
3
Одноразовая завалка лома всей плавки одной корзиной вместо двух (при реконструкции печи).
4
Использование тепла отходящих газов, образующихся при реализации основных технологических процессов.
5
Исключение и устранение вредных подсосов воздуха в электродуговую печь (при технической возможности).
6
Теплоизоляция объектов или элементов оборудования, функционирующих при высоких температурах, например, элементов газоотводящего тракта и водяного охлаждения.
7
Повышение давления и температуры воды в контурах охлаждения электродуговой печи и утилизация этого тепла для нужд горячего водоснабжения и отопления.
Применимость
При производстве стали.
НДТ 31. Технологии, направленные на уменьшение загрязнения атмосферного воздуха
Описание
НДТ состоит в применении технологий, направленных на уменьшение загрязнения атмосферного воздуха путем реализации одного или комбинации нескольких методов, представленных ниже.
Таблица 5.31. Методы уменьшения загрязнения атмосферного воздуха
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Герметизация печи и газоотводящих трактов.
2
Сокращение времени загрузки и бестоковых периодов.
3
Периодические замеры выбросов СО, SO2 и NOХ с технологическими газами в соответствии с графиком производственного контроля.
4
Периодические замеры выбросов пыли из аспирационных систем в соответствии с графиком производственного контроля.
5
Периодические обследования эффективности газоочистных установок специализированными организациями.
6
Применение газоочистного оборудования (электрофильтров, рукавных фильтров).
Применимость
Общеприменимо.
НДТ 32. Организация ресурсосберегающего и энергосберегающего технологического процесса
Описание
НДТ состоит в применении методов и оборудования, приведенных в таблице ниже:
Таблица 5.32. Методы организации ресурсосберегающего и энергосберегающего технологического процесса
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
Экологическая, технико-экономическая эффективность
1
2
3
4
1
Применение механизированных и автоматизированных непрерывных прокатных станов
Применимо при реконструкции действующих технологических линий, организации нового производства
Повышение производительности линий, снижение удельного расхода энергоресурсов, снижение операционных расходов, возможность организации централизованного контроля, утилизации вредных веществ, образованных в процессе производства
2
Применение процессов бесконечной прокатки
Применимо при реконструкции действующих технологических линий, организации нового производства
Повышение производительности линий, снижение удельного расхода энергоресурсов, снижение операционных расходов, возможность организации централизованного контроля, утилизации вредных веществ, образованных в процессе производства
3
Применение процессов многониточной прокатки, волочения
Применимо при реконструкции действующих технологических линий, организации нового производства
Повышение производительности линий, снижение удельного расхода энергоресурсов, снижение операционных расходов
4
Оптимальное размещение взаимосвязанных производств и отдельного оборудования
Применимо при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Сокращение транспортных операций, повышение производительности, снижение операционных расходов, организация оптимального использования энергоресурсов
5
Применение высокоэффективных автоматизированных систем привода основного и вспомогательного оборудования, основанных на использовании электродвигателей переменного тока с частотными преобразователями
Применимо при реконструкции действующих технологических линий, организации нового производства
Сокращение потребления электроэнергии, снижение операционных расходов
6
Применение технологии горячего посада заготовок**
Применимо при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов
7
Создание литейно-прокатных комплексов*
Применимо при организации нового производства
Повышение производительности линий, снижение удельного расхода энергоресурсов, снижение операционных расходов, возможность организации централизованного контроля, утилизации вредных веществ, образованных в процессе производства
8
Внедрение процессов термомеханической обработки
Применимо при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение операционных расходов, расширение сортамента производимой продукции, улучшение качества выпускаемой продукции
9
Использование избыточного тепла, образованного при нагреве, подогреве металла перед горячей деформацией и других тепловых операций с металлом в процессе изготовления проката, для повторного нагрева материалов – применение систем рекуперации и регенерации
Применимо при реконструкции действующих технологических линий, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, снижение операционных затрат
* применимо при изготовлении рулонного листового проката, длинномерного сортового проката, как в бунтах, так и в мерных длинах;
** применимо при обеспечении транспортировки заготовок на участок/в линию.
Общий эффект
Организация ресурсосберегающего и энергосберегающего технологического процесса обеспечит экономию материалов и энергоресурсов, снижение уровня эмиссий в окружающую среду.
Реализация вышеуказанных методов и оборудование в рамках конкретной НДТ приведет к сокращению технологических операций или их совмещению, уменьшению времени проведения технологического цикла, а также позволит снизить энергоемкость производимой продукции, минимизировать материальные потоки, уменьшить объем платежей предприятий за негативное воздействие на окружающую среду.
НДТ 33. Внедрение автоматизированных систем управления технологическим процессом
Описание
НДТ заключается в совершенствовании действующих, внедрении новых автоматизированных систем управления технологическими процессами производства изделий, обеспечивающими контроль за движением материальных потоков в производственной линии.
НДТ состоит в применении методов и оборудования, приведенных ниже.

5.33-кесте. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
Экологиялық, техникалық-экономикалық тиімділік
1
2
3
4
1
MES жүйелерін пайдалану
Қолданыстағы технологиялық желілерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Өнімділікті арттыру, энергия ресурстарын тұтынуды азайту, операциялық шығыстарды азайту
2
Өндірістік процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану
Қолданыстағы технологиялық желілерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Өнімділікті арттыру, энергия ресурстарын тұтынуды төмендету, еңбек жағдайларын жақсарту, операциялық шығыстарды төмендету
3
Технологиялық жабдықты басқарудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану
Қолданыстағы технологиялық желілерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Өнімділікті арттыру, энергия ресурстарын тұтынуды азайту, еңбек жағдайларын жақсарту, операциялық шығыстарды азайту
34 ЕҚТ. Суық деформацияланған құбырларды дайындаудың өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету
Сипаттамасы
ЕҚТ суық деформацияланған құбырлар шығаратын цехтар мен учаскелердің жабдықтарын тиімді пайдаланудан, жылу шығынын азайтудан, өнімдерді химиялық өңдеу өнімдерінің эмиссиясынан, энергия шығындарынан тұрады. ЕҚТ төменде келтірілген әдістер мен жабдықтарды пайдалануды қарастырады.
5.34-кесте. Суық деформацияланған құбырларды дайындаудың өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
Экологиялық, техникалық-экономикалық тиімділік
1
2
3
4
1
Таза сутегі негізінде қалпына келтіретін атмосфераны қолдана отырып, тотықтырмайтын атмосферада құбырларды күйдіру пештерін қолдану
Қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, өндірілетін өнімнің сортын кеңейту, шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту
2
Жоғары өнімді көп басы бар тегістеу қондырғыларын пайдалану
Қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Өнімділікті арттыру, операциялық шығындарды азайту
3
Сұйық жағармайларды қолдану арқылы құбырларды суықтай илемдеу орнақтарын қолдану
Қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Өнімділікті арттыру, зиянды заттарды тұтынуды қысқарту және зиянды заттардың түзілу көлемін азайту
4
Құбырлардың бетін технологиялық майлаудың қалдықтарынан арнасыз тазалауды қолдану
Қолданыстағы және жаңа кәсіпорындарда (технологиялық учаскеде) қолданылады
Өнімділікті арттыру, зиянды заттарды тұтынуды қысқарту және зиянды заттардың түзілу көлемін азайту, еңбек жағдайларын жақсарту
35 ЕҚТ. Ыстықтай илемделген прокат дайындаудың өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету
Сипаттамасы
ЕҚТ ыстықтай илемделген прокат өндірісінің цехтары мен учаскелерінің жабдықтарын тиімді пайдаланудан, ресурс - және энергия үнемдеуші өндірісті ұйымдастырудан, жылу шығындарын, энергетикалық шығындарды төмендетуден тұрады.
ЕҚТ төменде келтірілген әдістер мен жабдықтарды пайдалануды қарастырады.

Таблица 5.33. Методы внедрения автоматизированных систем управления технологическим процессом
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
Экологическая, технико-экономическая эффективность
1
2
3
4
1
Использование MES-систем
Применимо при реконструкции действующих технологических линий, организации нового производства
Повышение производительности, снижение потребления энергоресурсов, cнижение операционных расходов
2
Использование автоматизированных систем управления производственным процессом
Применимо при реконструкции действующих технологических линий, организации нового производства
Повышение производительности, снижение потребления энергоресурсов, улучшений условий труда, cнижение операционных расходов
3
Использование автоматизированных систем управления технологическим оборудованием
Применимо при реконструкции действующих технологических линий, организации нового производства
Повышение производительности, снижение потребления энергоресурсов, улучшение условий труда, cнижение операционных расходов
НДТ 34. Обеспечение стабильности производственного процесса изготовления холоднодеформированных труб
Описание
НДТ заключается в эффективном использовании оборудования цехов и участков производства холоднодеформированных труб, снижении тепловых потерь, эмиссий продуктов химической обработки изделий, энергетических затрат. НДТ предусматривает использование методов и оборудования, приведенных ниже.
Таблица 5.34. Методы обеспечения стабильности производственного процесса изготовления холоднодеформированных труб
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
Экологическая, технико-экономическая эффективность
1
2
3
4
1
Применение печей отжига труб в безокислительной атмосфере, с применением восстановительной атмосферы на основе чистого водорода
Применимо при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, расширение сортамента производимой продукции, улучшение качества выпускаемой продукции
2
Использование высокопроизводительных многоголовочных шлифовальных установок
Применимо при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Повышение производительности, снижение операционных затрат
3
Применение станов холодной прокатки труб с использованием жидких смазок
Применимо при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Повышение производительности, сокращение потребления вредных веществ и уменьшение объемов образования вредных веществ
4
Применение безванновой очистки поверхности труб от остатков технологической смазки
Применимо на действующих и новых предприятиях (технологическом участке)
Повышение производительности, сокращение потребления вредных веществ и уменьшение объемов образования вредных веществ, улучшение условий труда
НДТ 35. Обеспечение стабильности производственного процесса изготовления горячекатаного проката
Описание
НДТ заключается в эффективном использовании оборудования цехов и участков производства горячекатаного проката, организации ресурсо- и энергосберегающего производства, снижении тепловых потерь, энергетических затрат.
НДТ предусматривает использование методов и оборудования, приведенных ниже.

5.35-кесте. Ыстықтай илемделген прокатты дайындаудың өндірістік процесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету әдісі
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
Экологиялық, техникалық-экономикалық тиімділік
1
2
3
4
1
Көп білікті калибрлі клеттерді, калибрлейтін блоктар мен таза клет блоктарын қолдану
Қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Желілердің өнімділігін арттыру, энергия ресурстарының үлестік шығынын азайту, операциялық шығыстарды төмендету, өндірілетін өнімнің сортын кеңейту, шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту
36 ЕҚТ. Қара металдарды одан әрі қайта өңдеу бұйымдарын өндіру процестеріндегі төгінділерді азайту
Сипаттамасы
ЕҚТ шығарындыларды төмендетуден тұрады және төменде келтірілген әдістер мен жабдықтарды қолданудан тұрады.
5.36-кесте. Қара металдарды одан әрі қайта өңдеу бұйымдарын өндіру процестеріндегі төгінділерді азайту әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
Экологиялық, техникалық-экономикалық тиімділік
1
2
3
4
1
Су шаруашылығының тұйық ағынсыз жүйелерін қолдану
Жұмыс істейтін кәсіпорында (технологиялық учаскеде), қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Зиянды заттардың төгінділерін болдырмау, энергия ресурстарының шығынын азайту, экологиялық жағдайды жақсарту
2
Ластағыш заттардан өрескел және/немесе қажет болған жағдайда ұсақ тазалаудың меншікті жүйелерімен жабдықталған жергілікті су айналымы циклдерін құру
Жұмыс істейтін кәсіпорында (технологиялық учаскеде), қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді қайта жаңарту, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Зиянды заттардың төгінділерін азайту, энергия ресурстарын тұтынуды азайту, экологиялық жағдайды жақсарту
3
Қыздыру пештерін буландыратын салқындату көлемін кеңейту есебінен технологиялық жабдықтар мен құралдарды салқындатуға кететін су шығынын қысқарту.
Жұмыс істейтін кәсіпорында (технологиялық учаскеде), қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, зиянды заттардың төгінділерін азайту, экологиялық жағдайды жақсарту
4
Су сапасына қойылатын жоғары талаптар бар тұтынушылардан артық немесе үрленген суды төмен талаптары бар тұтынушыларға жүйелі түрде беру
Жұмыс істейтін кәсіпорында (технологиялық учаскеде), қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, зиянды заттардың төгінділерін азайту, экологиялық жағдайды жақсарту
5
Кездейсоқ төгінділердің, дренаждық сулардың, жерүсті ағындарының орталықтандырылған жинақталуы және одан әрі пайдалану мақсатында оларды тазарту
Жұмыс істейтін кәсіпорында (технологиялық учаскеде), қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, өндіріс процесінің энергия тиімділігін арттыру, зиянды заттардың шығарындыларын азайту
6
Өндірістік процеске алынған таза суды қайтара отырып, зауыттық деминерализация қондырғыларында үрлеу суларын тұзсыздандыру
Жұмыс істейтін кәсіпорында (технологиялық учаскеде), қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, өндіріс процесінің энергия тиімділігін арттыру
7
Өнеркәсіптік қазандықтар мен кәдеге жарату қазандықтары үшін бастапқы су ретінде дебаланс және үрлеу суларын пайдалану
Қазандықтар мен кәдеге жарату қазандықтары болған кезде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, өндіріс процесінің энергия тиімділігін арттыру
37 ЕҚТ. Энергия үнемдеудің заманауи жүйелерін пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ негізгі өндіріс процесінде өндірілетін энергия ресурстары мен энергияны пайдалануды ұйымдастыруға мүмкіндік беретін энергия ресурстарына шығындарды үнемдеуді қамтамасыз ететін заманауи энергия үнемдеу жүйелерін пайдаланудан тұрады және төменде келтірілген әдістер мен жабдықтарды пайдалануды қарастырады.

Таблица 5.35. Метод обеспечения стабильности производственного процесса изготовления горячекатанного проката
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
Экологическая, технико-экономическая эффективность
1
2
3
4
1
Применение клетей с многовалковыми калибрами, калибрующих блоков и блоков чистовых клетей
Применимо при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Повышение производительности линий, снижение удельного расхода энергоресурсов, снижение операционных расходов, расширение сортамента производимой продукции, улучшение качества выпускаемой продукции
НДТ 36. Снижение сбросов в процессах производства изделий дальнейшего передела черных металлов
Описание:
НДТ заключается в снижении сбросов и состоит в применении методов и оборудования, приведенных ниже.
Таблица 5.36. Методы снижения сбросов в процессах производства изделий дальнейшего передела черных металлов
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
Экологическая, технико-экономическая эффективность
1
2
3
4
1
Применение замкнутых бессточных систем водного хозяйства
Применимо на действующем предприятии (технологическом участке), при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Исключение сбросов вредных веществ, сокращение расхода энергоресурсов, улучшение экологической обстановки
2
Создание локальных водооборотных циклов, оборудованных собственными системами грубой и/или при необходимости тонкой очистки от загрязняющих веществ
Применимо на действующем предприятии (технологическом участке), при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Сокращение сбросов вредных веществ, сокращение расхода энергоресурсов, улучшение экологической обстановки
3
Сокращение расхода воды, идущей на охлаждение технологического оборудования и инструмента, за счҰт расширения объҰма испарительного охлаждения нагревательных печей.
Применимо на действующем предприятии (технологическом участке), при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, сокращение сбросов вредных веществ, улучшение экологической обстановки
4
Последовательная передача избыточной или продувочной воды от потребителей с более высокими требованиями к качеству воды потребителям с более низкими требованиями
Применимо на действующем предприятии (технологическом участке), при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, сокращение сбросов вредных веществ, улучшение экологической обстановки
5
Централизованная аккумуляция случайных сбросов, дренажных вод, поверхностного стока и их очистка с целью дальнейшего использования
Применимо на действующем предприятии (технологическом участке), при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, повышение энергоэффективности процесса производства, сокращение сбросов вредных веществ
6
Обессоливание продувочных вод на заводских установках деминерализации с возвратом полученной чистой воды в производственный процесс
Применимо на действующем предприятии (технологическом участке), при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, повышение энергоэффективности процесса производства
7
Использование дебалансовых и продувочных вод в качестве исходной воды для промышленных котельных и котлов-утилизаторов
Применим при наличии котельных и котлов-утилизаторов
Снижение расхода энергоресурсов, повышение энергоэффективности процесса производства
НДТ 37. Использование современных систем энергосбережения.
Описание
НДТ заключается в использовании современных систем энергосбережения, обеспечивающих экономию затрат на энергоресурсы, позволяющих организовать использование энергоресурсов и энергии, вырабатываемых в процессе основного производства и предусматривает использование методов и оборудования, приведенных ниже.

5.37-кесте. Энергия үнемдеудің заманауи жүйелерін пайдалану әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
Экологиялық, техникалық-экономикалық тиімділік
1
2
3
4
1
Негізгі технологиялық процестің жұмыс істеуі кезінде түзілетін жылуды әртүрлі өндірістік мақсаттар үшін, оның ішінде Кәсіпорынның шаруашылық қажеттіліктері үшін пайдалану (жылыту, ыстық сумен жабдықтау және т. б.)
Қолданыстағы технологияда, қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, өндіріс процесінің энергия тиімділігін арттыру, операциялық шығындарды азайту
2
Энергия үнемдейтін жарықтандыру құрылғыларын пайдалану
Қолданыстағы кәсіпорында, қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, өндіріс процесінің энергия тиімділігін арттыру
3
Электр құрылғыларын автоматты қосу (ажырату) жүйелерін пайдалану
Қолданыстағы кәсіпорында, қолданыстағы технологиялық желілер мен учаскелерді реконструкциялау, жаңа өндірісті ұйымдастыру кезінде қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, өндіріс процесінің энергия тиімділігін арттыру
4
Технологиялық желілердегі экрандар жүйесін ұйымдастыру
Қолданыстағы кәсіпорында қолданылады
Энергия ресурстарының шығынын азайту, өндіріс процесінің энергия тиімділігін арттыру, еңбек жағдайларын жақсарту
Түсті металлургиядағы энергия тиімділігін арттырудың ЕҚТ
38 ЕҚТ. Энергияны пайдалану тиімділігін арттыру
Сипаттамасы
ЕҚТ екі немесе одан да көп әдістердің тіркесімін қолдану арқылы энергияны пайдалану тиімділігін арттырудан тұрады.

Таблица 5.37. Методы использования современных систем энергосбережения
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
Экологическая, технико-экономическая эффективность
1
2
3
4
1
Использование тепла, образующегося при функционировании основного технологического процесса для различных производственных целей, в том числе хозяйственных нужд предприятия (отопление, горячее водоснабжение и т. п.)
Применимо в действующей технологии, при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, повышение энергоэффективности процесса производства, снижение операционных затрат
2
Использование энергосберегающих осветительных приборов
Применимо на действующем предприятии, при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, повышение энергоэффективности процесса производства
3
Использование систем автоматического включения (выключения) электрических устройств
Применимо на действующем предприятии, при реконструкции действующих технологических линий и участков, организации нового производства
Снижение расхода энергоресурсов, повышение энергоэффективности процесса производства
4
Организация систем экранов в технологических линия
Применимо на действующем предприятии
Снижение расхода энергоресурсов, повышение энергоэффективности процесса производства, улучшение условий труда
НДТ повышения энергоэффективности в цветной металлургии
НДТ 38. Повышение эффективности использования энергии
Описание
НДТ состоит в повышении эффективности использования энергии путем использования комбинации двух или более методов:

5.38-кесте. Энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
1
2
3
1
Энергия тиімділігін басқару жүйесі (мысалы, ҚР СТ ISO 50001-2019 талаптарына сәйкес)
Жалпы қолданылады
2
Негізгі процестерді жүзеге асыру кезінде түзілетін артық жылуды (мысалы, бу, ыстық су немесе ыстық ауа) пайдалану
Пирометаллургиялық процестер үшін қолданылады
3
Регенеративті күйдіру құрылғылары
Жанғыш ластағыш заттар шығарындыларының көздері болған жағдайда қолданылады
4
Құю науаларынан ыстық газдардың көмегімен жану камерасына берілетін ауаны алдын ала қыздыру
Тек пирометаллургиялық процестерге қолданылады
5
Оттегіге байытылған ауаны немесе автогенді балқыту немесе көміртекті материалдың толық жануы есебінен энергия тұтынуды азайту үшін таза оттегіні жанарғыға беру
Құрамында күкірт немесе көміртегі бар шикізат қолданылатын пештерге қолданылады
6
Концентраттар мен дымқыл шикізатты балқыту алдында төмен температурада кептіру
Сұйық ваннада балқыту процестерін қоспағанда, жалпыға бірдей қолданылады
7
Жоғары температуралар кезінде жұмыс істейтін объектілерді, мысалы, бу және ыстық су құбырларын жылу оқшаулау
Жалпы қолданылады
8
Күкірт қышқылы зауытында пайдаланылатын газды алдын ала қыздыру үшін немесе бу және (немесе) ыстық су өндіру үшін күкірт диоксидінен күкірт қышқылын өндіру кезінде түзілетін жылуды пайдалану
Күкірт қышқылы немесе сұйық SO2 өндірісін қамтитын түсті металдар өндіретін зауыттар үшін қолданылады
9
Мысалы, желдеткіштер сияқты құрылғылар үшін жиілік түрлендіргіштерімен жабдықталған тиімділігі жоғары электр қозғалтқыштарын пайдалану
Жалпы қолданылады
Әсері

Таблица 5.38. Методы повышения эффективности использования энергии
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
1
2
3
1
Система управления энергоэффективностью (например, в соответствии с требованиями СТ РК ISO 50001-2019)
Общеприменим
2
Использование избыточного тепла (например, пара, горячей воды или горячего воздуха), образующегося при реализации основных процессов
Применим для пирометаллургических процессов
3
Регенеративные дожигающие устройства
Применим в случае, когда есть источники выбросов горючих загрязняющих веществ
4
Предварительный разогрев подаваемого в камеру сгорания воздуха с помощью горячих газов из литейных желобов
Применим только для пирометаллургических процессов
5
Подача на горелки воздуха, обогащенного кислородом, или чистого кислорода для уменьшения потребления энергии за счет автогенной плавки или полного сгорания углеродистого материала
Применим для печей, в которых используется сырье, содержащее серу или углерод
6
Низкотемпературная сушка концентратов и влажного сырья перед плавкой
Общеприменим, за исключением процессов плавки в жидкой ванне
7
Теплоизоляция объектов, функционирующих при высоких температурах, например, трубопроводов пара и горячей воды
Общеприменим
8
Использование тепла, образующегося при производстве серной кислоты из диоксида серы, для предварительного нагрева газа, используемого на заводе серной кислоты, или для выработки пара и (или) горячей воды
Применим для заводов по производству цветных металлов, включающих производство серной кислоты или жидкого SO2
9
Использование высокоэффективных электродвигателей, оборудованных частотными преобразователями, для таких устройств как, например, вентиляторы
Общеприменим
Эффект

Айналымдағы сумен жабдықтау жүйесінде су дайындауға арналған реагенттерді бақылау мен мөлшерлеудің автоматты жүйесінің қондырғысын енгізу, енгізу тиімділігі жылына 227,448 мың кВт * сағ.
Қолданылуы
Мыс өндіретін кәсіпорындарда.
39 ЕҚТ. Бастапқы өндіріс кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру
Сипаттамасы
ЕҚТ әдістердің бірін қолданудан тұрады.
5.39-кесте. Бастапқы өндірісте энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
1
2
3
1
Берілетін компоненттерді қыздыру үшін балқу процестерінен ыстық технологиялық газдарды пайдалану
Шахта пештеріне қолданылады
2
Концентраттарды тасымалдау және сақтау кезінде жабу
Жалпы қолданылады
3
Бастапқы балқыту немесе айырбастау кезеңдерінде түзілетін артық жылуды пайдалану
4
Электролиз ванналарын термооқшаулау және жабу
Электролиз ванналарына технологиялық қызмет көрсету және электролит температурасының нормаланған деңгейден жоғары көтерілуіне жол бермеу қажеттілігіне байланысты мысты электролиттік тазарту үшін шектеулі қолданылады
40 ЕҚТ. Мысты қайталама өндіру кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген әдістердің бірін немесе комбинациясын қолдану арқылы мыстың қайталама өндірісінде энергияны пайдалану тиімділігін арттырудан тұрады.

Внедрение установки автоматической системы контроля и дозирования реагентов для водоподготовки в оборотной системе водоснабжения, эффект от внедрения 227,448 тыс. кВт·ч/год.
Применимость
На предприятиях производства меди.
НДТ 39. Повышение эффективности использования энергии при первичном производстве
Описание
НДТ состоит в применении одного из методов.
Таблица 5.39. Методы повышения эффективности использования энергии при первичном производстве
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
1
2
3
1
Использование горячих технологических газов от процессов плавления для нагревания подаваемых компонентов
Применим для шахтных печей
2
Укрытие концентратов во время транспортировки и хранения
Общеприменим
3
Использование избыточного тепла, генерируемого на стадиях первичной выплавки или конвертирования
4
Термоизоляция и укрытие электролизных ванн
Ограничено применим для электролитического рафинирования меди из-за необходимости технологического обслуживания электролизных ванн и предотвращения повышения температуры электролита выше нормированного уровня
НДТ 40. Повышение эффективности использования энергии при вторичном производстве меди
Описание
НДТ состоит в повышении эффективности использования энергии при вторичном производстве меди путем применения одного или комбинации методов, приведенных ниже.

5.40-кесте. Мысты қайталама өндіру кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
1
2
3
1
Пешке берілетін материалдардағы ылғалды азайту
Қолдану материалдарды ылғалдандыру ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайту әдісі ретінде қолданылатын жағдайлармен шектеледі
2
Анодты пештен артық жылуды пайдалану есебінен энергия өндіру
Экономикалық маңызды сұраныс болған жағдайда қолдануға болады
3
Балқыту немесе конверсиялау кезінде түзілетін артық жылу сынықтарын балқыту үшін пайдалану
Бастапқы түсті металлургия үшін жалпы қолданылатын
4
Технологиялық цикл сатылары арасында пеште жоғары температураны ұстап тұру
Балқыманың буферлік сыйымдылығын толтыру қажет болған кезде дискретті режимде пайдаланылатын пештерге ғана қолданылады
41 ЕҚТ. Электр тазарту және электролиз кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру
ЕҚТ келесі әдістердің бірін немесе комбинациясын қолданудан тұрады.
5.41-кесте. Электр тазарту және электролиз кезінде энергияны пайдалану тиімділігін арттыру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
1
2
3
1
Жылу оқшаулағышты қолдану және электролиз ванналарын жабу
Ванналар температураны қажетті жұмыс деңгейінде ұстап тұру үшін жабылмаған жағдайларды қоспағанда, жалпыға бірдей қолданылады
2
Электролитке беттік-белсенді заттарды қосу
Жалпы қолданылады
3
Келесі параметрлерді оңтайландыру арқылы электролизерлер ванналарының дизайнын жетілдіру: анодтар мен катодтар арасындағы қашықтық, анодтардың конфигурациясы, ток тығыздығы, электролиттің құрамы мен температурасы
Жаңа зауыттарға ғана және жұмыс істеп тұрған зауыттарды толық жаңғырту кезінде қолданылады
4
Тот баспайтын болаттан жасалған катодты негізді қолдану
5
Ваннада электродтарды дәл орнату үшін катодтар/анодтарды автоматты түрде ауыстыру
6
Электродтардың берілген геометриялық параметрлерін және анодтар салмағының дәлдігін қамтамасыз ету мақсатында қысқа тұйықталуларды анықтау және сапаны бақылау
Жалпы қолданылады
42 ЕҚТ. Қайталама шикізат материалдарын пайдаланудан мыстың шығуын ұлғайту
Сипаттамасы
ЕҚТ металл емес үлкен көрінетін құрамдас бөліктерді және мыстан жасалған металл бөлігін қолмен бөлуден тұрады.
43 ЕҚТ. Мысты бастапқы және қайталама өндіру кезінде кәдеге жаратуға жіберілетін қалдықтар санын азайту
Сипаттамасы
ЕҚТ қалдықтарды, аралық және жанама өнімдерді қайта пайдалануға ықпал ететін, ал мүмкін болмаған жағдайда оларды қайта өңдеуге төменде келтірілген әдістердің бірін немесе комбинациясын қолдану арқылы мысты бастапқы және қайталама өндіру кезінде кәдеге жаратуға жіберілетін қалдықтардың санын азайтудан тұрады.

Таблица 5.40. Методы повышения эффективности использования энергии при вторичном производстве меди
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
1
2
3
1
Уменьшение содержания влаги в подаваемых в печь материалах
Применение ограничено случаями, когда увлажнение материалов используется в качестве метода сокращения неорганизованных выбросов
2
Производство энергии за счет использования избыточного тепла от анодной печи
Применим, если существует экономически значимый спрос
3
Использование для плавки лома избыточного тепла, генерируемого при плавке или конвертировании
Общеприменимо для первичной цветной металлургии
4
Поддержание высокой температуры в печи между стадиями технологического цикла
Применим только для печей, эксплуатируемых в дискретном режиме, когда требуется заполнение буферной емкости расплава
НДТ 41. Повышение эффективности использования энергии при электрорафинировании и электролизе
НДТ состоит в применении одного из или комбинации следующих методов.
Таблица 5.41. Методы повышения эффективности использования энергии при электрорафинировании и электролизе
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
1
2
3
1
Применение термоизоляции и укрытие электролизных ванн
Общеприменим, за исключением случаев, когда ванны должны оставаться не укрытыми с целью поддержания температуры на необходимом рабочем уровне
2
Добавление в электролит поверхностно-активных веществ
Общеприменим
3
Усовершенствование конструкции ванн электролизеров за счет оптимизации следующих параметров: расстояние между анодами и катодами, конфигурация анодов, плотность тока, состав и температура электролита
Применим только для новых заводов и при полной модернизации существующих заводов
4
Использование катодной основы из нержавеющей стали
5
Автоматизированная замена катодов/анодов для точной установки электродов в ванне
6
Выявление коротких замыканий и контроль качества с целью обеспечения заданных геометрических параметров электродов и точности веса анодов
Общеприменим
НДТ 42. Увеличение выхода меди от использования вторичных сырьевых материалов
Описание.
НДТ состоит в отделении вручную неметаллических крупных видимых компонентов и куском металлов от меди.
НДТ 43. Уменьшение количества отходов, направляемых на утилизацию при первичном и вторичном производстве меди
Описание
НДТ состоит в уменьшении количества отходов, направляемых на утилизацию при первичном и вторичном производстве меди путем организации обращения с отходами, промежуточными и побочными продуктами, способствующей их повторному использованию, а в случае невозможности - вторичной их переработке путем применения одного или комбинации методов, приведенных ниже.

5.42-кесте. Мысты бастапқы және қайталама өндіру кезінде кәдеге жаратуға жіберілетін қалдықтар санын азайту әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
1
2
3
1
Тозаңды ұстау процесінде түзілетін қалдықтардан металдарды алу
Жалпы қолданылады
2
Шығарылатын түтін газдарын SO2-ден тазарту процесінде түзілетін гипсті қайта пайдалану немесе сату
Металдардың құрамына және нарықтың/процестің болуына байланысты қолданылады
3
Пайдаланылған катализаторларды регенерациялау немесе қайта өңдеу
Жалпы қолданылады
4
Ағынды суларды тазарту кезінде түзілетін тұнбадан металды алу
Металдардың құрамына және нарықтың/процестің болуына байланысты қолданылады
5
Сілтілеу процесінде немесе гипс өндіру үшін әлсіз қышқылды пайдалану
Жалпы қолданылады
6
Шлак пештерінде немесе шлак флотациялық қондырғыларында шлакдан мыс алу
7
Үйінді шлакдарын абразивтік немесе құрылыс материалдары ретінде (жолдарды төгу үшін) пайдалану
Металдардың құрамына және олардың қосылыстарының экологиялық қауіпсіздік стандарттарына сәйкестігіне байланысты қолданылады
8
Металдарды алу үшін пештердің футеровкасын пайдалану немесе оны отқа төзімді материалдар ретінде қайта пайдалану
9
Шлакды флотациялағаннан кейін қалдықтарды абразивтік, құрылыс материалдары ретінде немесе өзге де ықтимал мақсаттар үшін пайдалану)
10
Металдарды алу үшін балқыту пештерінен алуды пайдалану
Жалпы қолданылады
11
Мыс пен никельді алу үшін пайдаланылған электролитті пайдалану. Жаңа электролит алу үшін немесе гипс өндіру үшін қышқыл қалдықтарын қайта пайдалану
12
Анод қалдықтарын пирометаллургиялық тазарту кезінде немесе мысты балқыту кезінде салқындатқыш материал ретінде пайдалану
13
Қымбат металдарды алу үшін анодты шламды пайдалану
14
Пирометаллургиялық процесте Ағынды суларды тазарту қондырғыларынан гипсті пайдалану немесе оны сату
Алынған гипстің сапасына байланысты қолданылады
15
Металдарды шламдардан алу
Жалпы қолданылады

Таблица 5.42. Методы уменьшения количества отходов, направляемых на утилизацию при первичном и вторичном производстве меди
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
1
2
3
1
Извлечение металлов из отходов, образующихся в процессе пылеулавливания
Общеприменим
2
Повторное использование или продажа гипса, образующегося в процессе очистки отходящих дымовых газов от SO2
Применим в зависимости от содержания металлов и от наличия рынка/процесса
3
Регенерация или переработка отработанных катализаторов
Общеприменим
4
Извлечение металла из осадка, образующегося при очистке сточных вод
Применим в зависимости от содержания металлов и от наличия рынка/процесса
5
Использование слабой кислоты в процессе выщелачивания или для производства гипса
Общеприменим
6
Извлечение меди из шлаков в шлаковых печах или в шлаковых флотационных установках
7
Использование отвальных шлаков в качестве абразивных или строительных (для отсыпки дорог) материалов
Применим в зависимости от содержания металлов и соответствия их соединений стандартам экологической безопасности
8
Использование футеровки печей для извлечения металлов или повторное ее использование в качестве огнеупорных материалов
9
Использование хвостов после флотации шлака в качестве абразивных, строительных материалов или для иных возможных целей)
10
Использование съема с плавильных печей для извлечения металлов
Общеприменим
11
Использование слитого отработанного электролита для извлечения меди и никеля. Повторное использование остатков кислоты для получения нового электролита или для производства гипса
12
Использование анодных остатков в качестве охлаждающего материала при пирометаллургическом рафинировании или при переплавке меди
13
Использование анодного шлама для получения драгоценных металлов
14
Использование гипса с установок по очистке сточных вод в пирометаллургическом процессе или его продажа
Применим в зависимости от качества получаемого гипса
15
Извлечение металлов из шламов
Общеприменим

44 ЕҚТ. Екінші буынды алдын ала күйдірілген анодтары бар электролизерлердегі электролиз (қуаты 300 кА және одан жоғары)
Сипаттамасы
ЕҚТ екінші буынның неғұрлым қуатты электролизерлері (>300 кА) экологиялық және экономикалық әсерді қамтамасыз ете отырып, өндірістің энергия сыйымдылығын едәуір төмендетуге мүмкіндік беруден тұрады.
Екінші буынды алдын ала күйдірілген анодтары бар электролизерлерде алюминий өндіру кезіндегі ЕҚТ (қуаты 300 кА және одан жоғары) төменде келтірілген әдістер мен жабдықтарды қолданудан тұрады.

НДТ 44. Электролиз в электролизерах с предварительно обожженными анодами второго поколения (мощностью 300 кА и выше)
Описание
НДТ состоит в том, что более мощные электролизеры второго поколения (>300 кА) позволяют существенно снизить энергоемкость производства, обеспечивая экологический и экономический эффект.
НДТ при производстве алюминия в электролизерах с предварительно обожженными анодами второго поколения (мощностью 300 кА и выше) состоит в применении приведенных ниже методов и оборудования.

≤0,23
2
Қатты фторидтер
кг/т Al
≤0,37
3
SO2 (күкірт диоксиді)
кг/т Al
9,2–13,8 1)
4
Жалпы тозаң
кг/т Al
2,2–2,7
5
CO (көміртек оксиді)
кг/т Al
До 100,0
Қолданылуы
Жаңа кәсіпорындар үшін және жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды жаңғырту кезінде қолданылады.
45 ЕҚТ. Аккумуляторлық қорғасын батареяларынан полипропилен мен полиэтиленді алу
Сипаттамасы
ЕҚТ балқыту алдында батареялардан полипропилен мен полиэтиленді алудан тұрады.
Қолданылуы
Бөлшектелген (тұтас) батареялармен қамтамасыз етілетін пеш операциялары үшін қажетті газ өткізгіштігі салдарынан шахталық пештерді қоспағанда, жалпыға бірдей қолданылады.
46 ЕҚТ. Аккумуляторлық батареяларды қайта өңдеу процесінен алынған күкірт қышқылын қайта пайдалану немесе қалпына келтіру
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген әдістердің бірін немесе комбинациясын қолдану арқылы аккумулятордық батареяларды қайта өңдеу процесінен алынған күкірт қышқылын қайта пайдаланудан немесе қалпына келтіруден тұрады.

≤0,23
2
Твердые фториды
кг/т Al
≤0,37
3
SO2 (диоксид серы)
кг/т Al
9,2–13,8 1)
4
Пыль общая
кг/т Al
2,2–2,7
5
CO (оксид углерода)
кг/т Al
До 100,0
Применимость
Применимо для новых предприятий и при модернизации действующего предприятия.
НДТ 45. Извлечение полипропилена и полиэтилена из свинцовых аккумуляторных батарей
Описание
НДТ состоит в извлечении полипропилена и полиэтилена из батарей перед плавкой.
Применимость
Общеприменимо, за исключением шахтных печей вследствие необходимой для печных операций газопроницаемости, которая обеспечивается демонтированными (целыми) батареями.
НДТ 46. Повторное использование или восстановление серной кислоты, полученной от процесса переработки аккумуляторных батарей
Описание
НДТ состоит в повторном использовании или восстановлении серной кислоты, полученной от процесса переработки аккумуляторных батарей, путем применения одного из методов или комбинации методов, приведенных ниже.

5.45-кесте. Аккумуляторлық батареяларды қайта өңдеу процесінен алынған қышқылды қайта пайдалану немесе қалпына келтіру кезіндегі әдістер
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
1
2
3
1
Натрий сульфатын өндіру
Күкірт қышқылын (пайдаланылған электролитті) қайталап пайдалану күкірт қышқылы мен сода арасындағы химиялық реакцияның жылуы есебінен ерітінділердің температурасын арттыру үшін пастадан күкіртті сілтісіздендіру кезінде қолданылады. Шаймалау реакциясын жеделдету үшін температураның жоғарылауы қажет
2
Улау агенті ретінде қайта пайдалану
Жергілікті жағдайларға байланысты (мысалы, қышқылдағы қоспалардың өңдеу процесінің болуы және процеспен үйлесімділігі)
3
Химиялық шикізат ретінде қайта пайдалану
Қолданылуы тұтынушының болуына байланысты шектелуі мүмкін (жергілікті Химиялық өндіріс)
4
Гипс немесе құрамында гипс бар материалдар өндірісі
Қолданылуы шектелген, мысалы, гипстің сапасын нашарлататын қоспалардың болуымен. Төмен сападағы гипсті басқа мақсаттарда қолдануға болады, мысалы, ағынды компонент ретінде
47 ЕҚТ. Көмуге жіберілетін қайталама қорғасын мен қалайы өндірісі қалдықтарының санын азайту
Сипаттамасы
ЕҚТ қалдық өнімдерді қайта пайдалану процесін жеңілдету мақсатында жергілікті жерде операцияларды ұйымдастыру жолымен көмуге жіберілетін қайталама қорғасын мен қалайы өндірісінің қалдықтарының санын қысқартудан немесе егер бұл мүмкін болмаса, төменде келтірілген бір немесе бірнеше әдістердің комбинациясын қолдана отырып, оларды рециклингке жіберуден тұрады.
5.46-кесте. Көмуге жіберілетін қайталама қорғасын мен қалайы өндірісінің қалдықтарын азайту әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Қорғасын мен басқа металдарды балқыту процесінде қалдықтарды қайта пайдалану.
2
Материалдар алудың арнайы қондырғыларында қалдықтарды қайта өңдеу.
3
Қалдықтарды басқа салаларда пайдалану үшін өңдеу.
4
Пайдаланылған электролитті ағынды суларды тазарту кезінде реагент ретінде пайдалану.
5
Натрий сульфатының тауарлық өнімін өндіру үшін пайдаланылған электролитті пайдалану.
48 ЕҚТ. Бөлінетін газдардың жылу энергиясын тиімді пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ төмендегі әдісті қолдану арқылы жану пешінде түзілген қалдық газдардың жылу энергиясын тиімді пайдаланудан тұрады.

Таблица 5.45. Методы при повторном использовании или восстановлении кислоты, полученной от процесса переработки аккумуляторных батарей
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
1
2
3
1
Производство сульфата натрия
Повторное использование серной кислоты (отработанного электролита) применяется при выщелачивании серы из пасты для повышения температуры растворов за счҰт теплоты химической реакции между серной кислотой и содой. Повышение температуры необходимо для ускорения реакции выщелачивания
2
Повторное использование в качестве травильного агента
Общеприменимо в зависимости от местных условий (например, наличие процесса травления и совместимости примесей, присутствующих в кислоте с процессом)
3
Повторное использование в качестве химического сырья
Применимость может быть ограничена в зависимости от наличия потребителя (местного химического производства)
4
Производство гипса или гипсосодержащих материалов
Применимость ограничена, например, наличием примесей, которые ухудшают качество гипса. Гипс низкого качества может быть использован для других целей, например, в качества компонента флюса
НДТ 47. Сокращение количества отходов производства вторичного свинца и олова, направляемых на захоронение.
Описание
НДТ состоит в сокращении количества отходов производства вторичного свинца и олова, направляемых на захоронение, путем организации операций на месте с целью облегчения процесса повторного использования остаточных продуктов или, если это невозможно, направление их на рециклинг с применением одного или комбинации нескольких методов, приведенных ниже.
Таблица 5.46. Методы сокращения количества отходов производства вторичного свинца и олова, направляемых на захоронение
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Повторное использование остатков в процессе плавки получения свинца и других металлов.
2
Переработка остатков и отходов в специальных установках получения материалов.
3
Обработка остатков и отходов для использования в других областях.
4
Использование отработанного электролита в качестве реагента при очистке сточных вод.
5
Использование отработанного электролита для производства товарной продукции сульфата натрия.
НДТ 48. Эффективное использование энергии тепла отходящих газов
Описание
НДТ состоит в эффективном использовании энергии тепла отходящих газов, образующихся в обжиговой печи, путем применения, приведенного ниже метода.

5.47-кесте. Жану пешінде түзілген қалдық газдардың жылу энергиясын тиімді пайдалану әдісі
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
1
2
3
1
Кейіннен технологиялық процесте және/немесе үй-жайларды жылыту үшін жылу өндіру үшін бу буландыратын салқындату жүйесін (бұдан әрі ‒ ББС жүйесі) немесе артық жылуды кәдеге жарататын қазанды пайдалану
Жалпы қолданылады
49 ЕҚТ. Мырыш құймаларын құю кезінде түзілетін және көмуге жіберілетін қалдықтар көлемін қысқарту
Сипаттамасы
ЕҚТ мырыш құймаларын құю кезінде түзілетін және көмуге жіберілетін қалдықтар көлемін қалдық өнімдерді қайта пайдалануға жәрдемдесетіндей операцияларды ұйымдастыру жолымен қысқартудан немесе, егер бұл мүмкін болмаса, төменде келтірілген әдістердің бірін немесе комбинациясын пайдалана отырып, оларды қайта өңдеуден тұрады.
5.48-кесте. Мырыш құймаларын құю кезінде түзілетін және көмуге жіберілетін қалдықтар көлемін қысқарту әдісі
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Мырышты алудың технологиялық процесінде балқыту пештерінде түзілетін мырышты дроссаларды және құрамында мырышы бар қалқыма заттарды (тозаңдарды) қайта өңдеу
2
Мырыш балқыту қондырғысында балқыту пештерінде катодтарды балқыту кезінде түзілетін мырыш дроссаларының металл фракцияларын қайта өңдеу
Қолданылуы
Осы процесі бар металлургия өнеркәсібі кәсіпорындары үшін.
50 ЕҚТ. Шаймалау қалдықтарын түпкілікті кәдеге жарату үшін олардың жарамдылығын қамтамасыз ету мақсатында өңдеу
Сипаттамасы
ЕҚТ вельц пештерінде пирометаллургиялық өңдеу арқылы оларды түпкілікті жоюға жарамдылығын қамтамасыз ету үшін шаймалау қалдықтарын өңдеуден тұрады.
51 ЕҚТ. Көмуге жіберілетін кадмийдің гидрометаллургиялық өндірісі қалдықтарының түзілу көлемін қысқарту
Сипаттамасы
ЕҚТ қалдық өнімдерді қайта пайдалануға жәрдемдесетіндей операцияларды ұйымдастыру жолымен көмуге жіберілетін гидрометаллургиялық кадмий өндірісінің түзілетін қалдықтарының көлемін қысқартудан немесе, егер бұл мүмкін болмаса, төменде келтірілген әдістердің бірін немесе комбинациясын пайдалана отырып, оларды қайта өңдеуден тұрады.
5.49-кесте. Көмуге жіберілетін кадмийдің гидрометаллургиялық өндірісі қалдықтарының түзілу көлемін қысқарту әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
Қолданылуы
1
2
3
1
Кадмий мөлшері жоғары цемент материалын тазарту сатысында алынған тауарлық металды немесе кадмий қосылыстарын алу
Сұраныс пен экономикалық орындылық болған жағдайда ғана қолданылады
2
Кадмий мөлшері жоғары цемент материалын тұндыру
Қалдықтарды көмуге арналған тиісті полигонның болуы кезінде ғана қолдануға болады
3
Құрамында мырыш бар материалдармен бірге вельцтеу жолымен кадмий бар материалды кәдеге жарату
Тиісті жабдық болған кезде қолданылады
52 ЕҚТ. Пайдалы қазбаларды өндіру және байыту процестерінде энергия тұтынуды азайту
Сипаттамасы
ЕҚТ пайдалы қазбаларды өндіру және байыту процестерінде мынадай іс-шараларды енгізу жолымен энергия тұтынуды қысқартуды көздейді:
энергия тұтыну мониторингі жүйесін құру;
технологиялық процестердің энергия аудитін жүргізу;
заманауи жабдықтарды қолдану;
энергия тиімділігін арттыру үшін басқару жүйелері мен элементтерін автоматтандыру;
энергия ресурстарын өлшеу және есепке алудың автоматты құралдарын пайдалану;
энергия шығынын қысқартуға бағытталған іс-шараларды қолдану;
қызметкерлерді оқыту.
53 ЕҚТ. Жер қойнауындағы пайдалы қазбалардың шығынын азайту
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолдану арқылы ресурстарды үнемдеуге бағытталған және жер қойнауындағы пайдалы қазбалардың шығынын азайтудан тұрады.

Таблица 5.47. Метод эффективного использования энергии тепла отходящих газов, образующихся в обжиговой печи
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
1
2
3
1
Использование системы пароиспарительного охлаждения (далее ‒система ПИО) или котла-утилизатора избыточного тепла для производства тепла с последующим использованием в технологическом процессе и/или для отопления помещений.
Общеприменим
НДТ 49. Сокращение объемов отходов, образующихся при литье цинковых слитков и направляемых на захоронение
Описание
НДТ состоит в сокращении объемов отходов, образующихся при литье цинковых слитков и направляемых на захоронение, путем организации операций таким образом, чтобы содействовать повторному использованию остаточных продуктов, или, если это невозможно, их вторичной переработке с использованием одного или комбинации методов, приведенных ниже.
Таблица 5.48. Метод сокращения объемов отходов, образующихся при литье цинковых слитков и направляемых на захоронение
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Переработка цинковых дроссов и цинкосодержащих взвешенных веществ (пылей), образующихся в плавильных печах в технологическом процессе получения цинка
2
Переработка металлических фракций цинковых дроссов, образующихся при плавке катодов в плавильных печах на установке плавки цинка
Применимость
Для предприятий металлургической промышленности, имеющих данный процесс.
НДТ 50. Обработка отходов выщелачивания с целью обеспечения их пригодности для конечной утилизации
Описание
НДТ состоит в обработке отходов выщелачивания с целью обеспечения их пригодности для конечной утилизации путем пирометаллургической обработки в вельц-печи.
НДТ 51. Сокращение объемов образования отходов гидрометаллургического производства кадмия, направляемых на захоронение
Описание
НДТ состоит в сокращении объемов образующихся отходов гидрометаллургического производства кадмия, направляемых на захоронение, путем организации операций таким образом, чтобы содействовать повторному использованию остаточных продуктов, или, если это невозможно, их вторичной переработке с использованием одного или комбинации методов, приведенных ниже.
Таблица 5.49. Методы сокращения объемов образования отходов гидрометаллургического производства кадмия, направляемых на захоронение
№ п/п
Метод/оборудование
Применимость
1
2
3
1
Извлечение полученного товарного металла или соединений кадмия на стадии очистки цементного материала с высоким содержанием кадмия
Применимо только при наличии спроса и экономической целесообразности.
2
Осаждение цементного материала с высоким содержанием кадмия
Применимо только при доступности соответствующего полигона для захоронения отходов.
3
Утилизация кадмийсодержащего материала путем вельцевания совместно с цинксодержащими материалами
Применимо при наличии соответствующего оборудования.
НДТ 52. Сокращение энергопотребления в процессах добычи и обогащения полезных ископаемых
Описание
НДТ предусматривает сокращение энергопотребления в процессах добычи и обогащения полезных ископаемых путем внедрения следующих мероприятий:
создания системы мониторинга энергопотребления;
проведение энергоаудита технологических процессов;
применение современного оборудования;
автоматизация систем и элементов управления для повышения энергоэффективности;
использование автоматических средств измерения и учета энергоресурсов;
применение мероприятий, направленных на сокращение потерь энергии;
обучение персонала.
НДТ 53. Минимизация потерь полезных ископаемых в недрах
Описание
НДТ направлена на ресурсосбережение и состоит в минимизации потерь полезных ископаемых в недрах путем применения одного или комбинации нескольких приведенных ниже методов.

5.50-кесте. Жер қойнауындағы пайдалы қазбалардың шығынын азайту әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Кен орындарын барлаудың тиімді технологиялары, оның ішінде пайдалану.
2
Руда қорларын оларды өңдеудің үздік технологияларын ескере отырып бағалау.
3
Руда шығынын азайту үшін өнімді қабаттарға алдын ала әсер ету.
4
Руда шығындарын азайту үшін кен орнын игерудің тиімді әдістері.
5
Алдын ала фабрикаға дейін байыту
6
Қалдықтарды шаруашылық айналымға тартудың арнайы технологиялары
54 ЕҚТ. Бастапқы мыс өндірісінде энергияны тиімді пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолданудан тұрады.
5.51-кесте. Бастапқы мыс өндірісінде энергияны тиімді пайдалану әдістері
Р/с №
Әдіс
1
2
1
Концентраттағы энергияны өлшенген балқыту пешінің көмегімен пайдалануды оңтайландыру.
2
Пештің шикіқұрамын қыздыру үшін балқытудың ыстық технологиялық газдарын пайдалану.
3
Тасымалдау және сақтау кезінде концентраттарды жабу.
4
Құрамында мыс бар қайталама материалдарды балқыту үшін бастапқы балқытудың немесе конверсияның артық жылуын пайдалану
5
Каскадтағы анод пештерінің газ жылуын басқа мақсаттар үшін пайдаланыңыз (мысалы, кептіру үшін).
Қолданылуы
Осы процесі бар металлургия өнеркәсібі кәсіпорындары үшін.
55 ЕҚТ. Қайталама мыс өндіру кезінде энергияны тиімді пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ әдістердің біреуін немесе комбинациясын қолданудан тұрады.
5.52-кесте. Қайталама мыс өндіру кезінде энергияны тиімді пайдалану әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Су мөлшері аз бастапқы материалды пайдалану
2
Мұнай өңдеу зауыттарында электролитті қыздыру үшін және/немесе когенерациялық қондырғыда электр энергиясын өндіру үшін балқыту пешінің артық жылуын қалпына келтіру арқылы бу шығару
3
Балқыманың қалдықтары үшін балқыту немесе конверсиялау процесінде бөлінетін артық жылуды пайдалану
4
Өңдеу сатылары арасындағы пешке төзімді
5
Пештің шихтасын балқытудың ыстық технологиялық газдарын пайдалана отырып қыздыру
Қолданылуы
Осы процесс бар металлургия өнеркәсібі кәсіпорындары үшін.
56 ЕҚТ. Бөлінетін газдардың энергиясын тиімді пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ бір немесе бірнеше әдістерді қолдана отырып, бөлінетін газдардың жылуын рекуперациялаудан тұрады.
5.53-кесте. Бөлінетін газдардан жылуды рекуперациялау әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Электр энергиясын өндіру үшін кәдеге жарату қазандығы мен турбиналарды пайдалану
2
Өз қажеттіліктеріне механикалық энергия өндіру үшін кәдеге Жаратушы қазандық пен турбиналарды пайдалану
3
Өз қажеттіліктеріне жылу өндіру үшін, оның ішінде кеңсені жылыту үшін кәдеге жарататын қазанды пайдалану
Қолданылуы
Осы процесс бар металлургия өнеркәсібі кәсіпорындары үшін.
57 ЕҚТ. Жабық доғалы пеште немесе жабық плазманың тозаңында түзілетін қалдық газдардың энергиясын тиімді пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде сипатталған әдістердің бірін немесе комбинациясын қолдана отырып, жабық доғалы пеште немесе жабық плазманың тозаңында түзілетін көмірқышқыл газына бай бөлінетін газдардан энергияны рекуперациялаудан тұрады.

Таблица 5.50. Методы минимизации потерь полезных ископаемых в недрах
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Эффективные технологии разведки месторождений, в том числе эксплуатационной
2
Оценка запасов руд с учетом прогрессивных технологий их переработки
3
Предварительное воздействие на продуктивные пласты для снижения потерь руд
4
Эффективные способы разработки месторождения для снижения потерь руд
5
Предварительное дофабричное обогащение
6
Специальные технологии вовлечения в хозяйственный оборот хвостов
НДТ 54. Эффективное использование энергии при производстве первичной меди
Описание
НДТ состоит в применении одного или комбинации методов.
Таблица 5.51. Методы эффективного использования энергии при производстве первичной меди
№ п/п
Метод
1
2
1
Оптимизация использования энергии, содержащейся в концентрате, с помощью печи взвешенной плавки
2
Использование горячих технологических газов плавки для нагрева шихты печи
3
Накрывать концентраты во время транспортировки и хранения
4
Использовать избыточное тепло первичной плавки или конверсии, для расплавления вторичных материалов, содержащих медь
5
Использовать тепло газов анодных печей в каскаде для других целей (например, для сушки)
Применимость
Для предприятий металлургической промышленности, имеющих данный процесс.
НДТ 55. Эффективное использование энергии при производстве вторичной меди
Описание
НДТ состоит в применении одного или комбинации методов необходимо использовать один или комбинацию методов.
Таблица 5.52. Методы эффективного использование энергии при производстве вторичной меди
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Использовать исходный материал с меньшим содержанием воды
2
Производить пар путем рекуперации избыточного тепла плавильной печи для нагрева электролита на нефтеперерабатывающих заводах и/или для производства электроэнергии в когенерационной установке
3
Использовать для отходов расплава избыточное тепло, выделяющееся в процессе плавки или конверсии
4
Выдерживающая печь между стадиями обработки
5
Разогревать шихту печи, используя горячие технологические газы плавки
Применимость
Для предприятий металлургической промышленности, имеющих данный процесс.
НДТ 56. Эффективное использования энергии отходящих газов
Описание
НДТ заключается в рекуперации тепла отходящих газов с использованием одного или комбинации методов.
Таблица 5.53. Методы рекуперации тепла из отходящих газов
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Использовать котел-утилизатор и турбины для производства электроэнергии
2
Использовать котел-утилизатор и турбины для производства механической энергии на собственные нужды
3
Использовать котел-утилизатор для производства тепла на собственные нужды, в том числе для отопления офиса
Применимость
Для предприятий металлургической промышленности, имеющих данный процесс.
НДТ 57. Эффективное использование энергии отходящих газов, образующихся в закрытой печи с погруженной дугой или в пыли закрытой плазмы
Описание
НДТ заключается в рекуперации энергии из богатых углекислым газом отходящих газов, образующихся в закрытой печи с погруженной дугой или в пыли закрытой плазмы, с применением одного или комбинации описанных ниже методов.

5.54-кесте. Жабық доғалы пеште немесе жабық плазманың тозаңында пайда болатын көмірқышқыл газына бай бөлінетін газдардан энергияны қалпына келтіру әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Бөлінетін газдардың энергия сыйымдылығын қалпына келтіру және электр энергиясын өндіру үшін бу қазандығы мен турбиналарды пайдалану
2
Процесте отын ретінде кететіндерді пайдалану (мысалы, шикізатты кептіру, тиеу материалдарын алдын ала қыздыру, шөміштерді жентектеу, қыздыру үшін)
3
Бөлінетін газдарды көрші зауыттарда отын ретінде пайдалану
Қолданылуы:
Осы процесс бар металлургия өнеркәсібі кәсіпорындары үшін.
58 ЕҚТ. Жартылай жабық доғалы пеште пайда болатын энергияны тиімді пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ бір немесе екі әдісті қолдана отырып, жартылай жабық доғалы пеште пайда болған ыстық бөлетін газдардың энергиясын рекуперациялаудан тұрады.
5.55-кесте. Жартылай жабық доғалы пеште ағын астында пайда болатын ыстық бөлетін газдардың энергиясын рекуперациялау әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Бөлінген газдардың энергиясын кәдеге жарату және электр энергиясын өндіру үшін кәдеге жарату қазандығы мен турбиналарды пайдалану
2
Ыстық су өндіру үшін кәдеге жаратушы қазанды пайдалану
Қолданылуы
Осы процесс бар металлургия өнеркәсібі кәсіпорындары үшін.
59 ЕҚТ. Бөлінетін түтін газдарының энергиясын тиімді пайдалану
Сипаттамасы
ЕҚТ төменде келтірілген әдістердің бірін немесе комбинациясын қолданудан тұрады.

Таблица 5.54. Методы рекуперации энергии из богатых углекислым газом отходящих газов, образующихся в закрытой печи с погруженной дугой или в пыли закрытой плазмы
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Использовать паровой котел и турбины для восстановления энергоемкости отходящих газов и производства электроэнергии
2
Использовать отходящие в качестве топлива в процессе (например, для сушки сырья, предварительного нагрева загрузочных материалов, спекания, нагрева ковшей)
3
Использовать отходящие газы в качестве топлива на соседних заводах
Применимость
Для предприятий металлургической промышленности, имеющих данный процесс.
НДТ 58. Эффективное использование энергии, образующихся в полузакрытой дуговой печи
Описание
НДТ заключается в рекуперации энергии горячих выхлопных газов, образующихся в полузакрытой дуговой печи под флюсом, с использованием одного или обоих методов.
Таблица 5.55. Методы рекуперации энергии горячих выхлопных газов, образующихся в полузакрытой дуговой печи под флюсом
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Использовать котел-утилизатор и турбины для утилизации энергии выхлопных газов и производства электроэнергии
2
Использовать котел-утилизатор для производства горячей воды
Применимость
Для предприятий металлургической промышленности, имеющих данный процесс.
НДТ 59. Эффективное использование энергии отходящих дымовых газов
Описание
НДТ состоит в применении одного или комбинации приведенных ниже методов.

5.56-кесте. Қалдық газдардың энергиясын тиімді пайдалану әдістері
Р/с №
Әдіс / жабдық
1
2
1
Оттегімен байытылған ауаны балқыту пештерінде және оттегі түрлендіргіштерінде қолдану.
2
Кәдеге жарататын жылу қазандығын пайдалану.
3
Пеште пайда болған түтін газдарының жылуын пайдалану (мысалы, шикізатты кептіру үшін).
4
Жылу алмастырғыштарды пайдалану
Қолданылуы
Осы процесс бар металлургия өнеркәсібі кәсіпорындары үшін.
5.3.2. Негізгі бейорганикалық химиялық заттар өндірісіндегі энергия тиімділігінің ЕҚТ
Химиялық заттарды өндіруде энергияны тиімді пайдалануды арттыруға энергия ресурстарын үнемді пайдалануды қамтамасыз ететін технологиялық әдістерді қолдану арқылы қол жеткізуге болады. Төменде мысал ретінде химия өнеркәсібі үшін энергияны үнемдеу және қоршаған ортаны қорғау тәсілдерін көрсететін жалпыланған шаралар жиынтығы келтірілген.
Біріншіден, бұл материалдарды дайындау (кендерді флотациялау, байыту, фазалық күйдің өзгеруі, материалдың температурасын көтеру):
технологиялық агрегаттардан бөлінетін жылуды пайдалану;
технологиялық процестің оңтайлы параметрлерін таңдау;
жылу бөле отырып шихта материалдарын қалыптастыру;
жабдықтарды герметизациялау және газдарды ұйымдасқан түрде шығару;
материалды негізгі технологиялық процеске дайындау процесінде пайда болатын зиянды қосылыстарды оқшаулау.
Екіншіден, негізгі технологиялық процесті ұйымдастыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1. Барлық жылу қалдықтарына, басқа да түзілетін қалдықтарға және ауаны ластау көздеріне түгендеу жүргізу:
олардың білім алатын орны;
жабдықтар мен технологиялардың техникалық параметрлері;
барлық қалдықтардың техникалық сипаттамалары;
әртүрлі бағыттар бойынша оларды қайталап пайдаланудың ықтимал әдістері мен тәсілдері.
2. Энергияны ұтымды пайдалану тәсілдері мен қоршаған ортаның сапасын сақтау тәсілдерін көрсете отырып, Технологиялық нұсқаулықтар жасау және оларда энергия үнемдеу және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жекелеген бөлімдерді әзірлеу.
3. Технологиялық параметрлерді, ең алдымен, процесті жүргізудің минималды температурасын анықтайтын және қондырғыдағы қысымның оңтайлы мөлшерін белгілейтін параметрлерді қатаң реттеу, бұл энергияны үнемдеуге және қоршаған ортаның ластануын азайтуға көмектеседі.
4. Технологиялық процесте түзілетін жылу тасығыштарды пайдалану:
технологиялық операцияларды жүргізуге арналған бу;
ерітінділерді өңдеу;
әртүрлі қоспаларды балқыту;
жабдықты жылыту;
шихта материалдарын қыздыру және оларды бу күйіне айналдыру және т. б.
химиялық реакциялар кезінде түзілетін сутекті және органикалық қосылыстарды жағу жолымен қосымша энергетикалық көз ретінде бөлінетін газды;
белгілі бір технологиялық операцияларды жүргізу кезінде жылу тасымалдағыш ретіндегі газ;
камералық және басқа пештерде жағу жолымен кәдеге жарайтын органикалық қалдықтарды;
жылы ауа.

Таблица 5.56. Методы эффективного использования энергии отходящих газов
№ п/п
Метод/оборудование
1
2
1
Использовать обогащенный кислородом воздух в плавильных печах и кислородных конвертерах
2
Использовать котел-утилизатор тепла
3
Использовать тепло дымовых газов, образующихся в печи (например, для сушки сырья)
4
Использовать теплообменники
Применимость
Для предприятий металлургической промышленности, имеющих данный процесс.
НДТ энергоэффективности в производстве основных неорганических химических веществ
Добиться повышения эффективного использования энергии в производстве химических веществ можно и за счет применения технологических приемов, обеспечивающих наиболее экономное расходование энергоресурсов. Ниже, в качестве примера приводится обобщенный комплекс мероприятий, который в целом показывает подходы к энергосбережению и охране окружающей среды для химической промышленности.
Во-первых, это подготовка материалов (флотация руд, обогащение, изменение фазового состояния, повышение температуры самого материала) путем:
использования отходящего тепла от технологических агрегатов;
подбора оптимальных параметров технологического процесса;
формирования шихтовых материалов с выделением тепла;
герметизации оборудования и организованного отвода газов;
локализации вредных соединений, образующихся в процессе подготовки материала к основному технологическому процессу.
Во-вторых, при организации основного технологического процесса нужно предусмотреть:
1. Проведение инвентаризации всех тепловых отходов, прочих образующихся отходов и источников загрязнения воздуха, устанавливая:
место их образования;
технические параметры оборудования и технологии;
технические характеристики всех отходов;
возможные методы и способы их вторичного использования по различным направлениям.
2. Составление технологических инструкций и разработка в них отдельных разделов по энергосбережению и охране среды с указанием приемов рационального использования энергии и способов сохранения качества окружающей среды.
3. Строгая регламентация технологических параметров, в первую очередь тех, которые определяют минимальную температуру ведения процесса и установление оптимальной величины давления в агрегате, что будет способствовать энергосбережению и уменьшению загрязнения окружающей среды.
4. Использование теплоносителей, образующихся в технологическом процессе:
пара для ведения технологических операций;
обработки растворов;
плавления различных смесей;
разогрева оборудования;
нагрева шихтовых материалов и превращение их в парообразное состояние и т.д.
выделяющегося газа как дополнительного энергетического источника путем сжигания водорода и органических соединений, образующихся при протекании химических реакций;
газа как теплоносителя при проведении определенных технологических операций;
органических отходов, утилизирумых путем сжигания в камерных и других печах;
теплого воздуха.

5. Салқындату кезінде экзотермиялық қоспалардың жылуын тиісті қондырғыларда процестің қажетті температурасын ұстап тұру үшін пайдалану.
6. Егер оларды алдын ала салқындату қажет болса, технологиялық процесті жүргізуге түсетін материалдардың жылуын пайдалану.
7. Жартылай өнімнің қызуы салқындаған жағдайда оны пайдалану.
8. Салқындату кезінде соңғы өнімдердің жылуын пайдалану.
9. Бастапқы материалдың жанғыш қасиеттері және технологияны өткізудің бастапқы элементі бар технологияны таңдау.
10. Ілеспе газды жинау (N2, NH3, т.б.) және оның химиялық процестерге екінші рет қатысуы.
11. Химиялық қалдықтарды пайдалану.
12. Қоршаған ортаға зиянды қосылыстардың түзілуі мен эмиссиясын азайтудың технологиялық тәсілдерін әзірлеу.
13. Атмосфераға және су қоймаларына зиянды шығарындыларды оқшаулау [29, 4.2.3].
Төмен әлеуетті энергия көздері [29, 4.3.2].
Төмен потенциалды энергия-бұл пеш арматурасын салқындататын судың жылуы, пештердің сыртқы бетінің жылуы және аралық кеңістікте айналатын ауа ағындары. Қабырғалардың жоғары температурасы бар химия өнеркәсібіндегі көптеген қосалқы жабдықтар ауада салқындатылады, бұл жылу атмосферада таралады. Маңызды жылу ағындары аралық және соңғы өнімдер, сондай-ақ сұйық және қатты өндіріс қалдықтары салқындаған кезде түзіледі.
Химия өнеркәсібінде көптеген өндірістік газдар түзіледі. Олар көбінесе атмосфераға шығарылады, жылуды қоршаған ауаға береді.
Энергетикалық жабдықтың төмен әлеуетті жылуына назар аудару қажет. Ол сорғылардың, компрессорлардың, ішкі жану қозғалтқыштарының, газ турбиналарының жұмысы кезінде түзіледі, олардың жеке конструкциялары салқындатуды қажет етеді. Салқындатқыш ретінде су, ауа, май, химиялық қоспалар қолданылады. Олардың температурасы төмен, бірақ мұндай жылуды практикалық мақсатта қолдануға болады.

5. Использование тепла экзотермических смесей при их охлаждении для поддержания необходимой температуры проведения процесса в соответствующих агрегатах.
6. Использование тепла поступающих материалов на проведение технологического процесса в случае, если их необходимо предварительно охлаждать.
7. Использование тепла полупродукта в случае его охлаждения.
8. Использование тепла конечных продуктов при их охлаждении.
9. Подбор технологии, где исходный материал обладает горючими свойствами и исходным элементом проведения технологии.
10. Сбор попутного газа (N2, NH3, и т.д.) и его вторичное участие в химических процессах.
11. Использование химических отходов.
12. Разработка технологических приемов по уменьшению образования и эмиссии вредных соединений в окружающую среду.
13. Локализация вредных выбросов в атмосферу и водоемы. [29, 4.2.3]
Источники низкопотенциальной энергии [29, 4.3.2].
Низкопотенциальной энергия – это тепло воды, охлаждающей арматуру печей, тепло внешней поверхности печей и воздушных потоков, циркулирующих в межпечном пространстве. Большое количество вспомогательного оборудования в химической промышленности, имеющего высокую температуру стенок, охлаждается на воздухе, это тепло рассеивается в атмосфере. Значительные тепловые потоки образуются при остывании промежуточной и конечной продукции, а также жидких и твердых отходов производства.
В химической промышленности образуется большое количество производственных газов. Они нередко выбрасываются в атмосферу, отдавая свое тепло окружающему воздуху.
Необходимо обращать внимание на низкопотенциальное тепло энергетического оборудования. Оно образуется при работе насосов, компрессоров, двигателей внутреннего сгорания, газовых турбин, отдельные конструкции которых требуют охлаждения. В качестве хладагентов используется вода, воздух, масло, химические смеси. Их температура невысока, однако такое тепло можно использовать в практических целях.

Фазалық ауысудың жасырын жылуын және химиялық реакциялар энергиясын пайдалану [29, 4.3.3].
Бумен буландыратын салқындату технологиялық процестер жоғары температуралық деңгейде жүргізілетін химия өнеркәсібінде, мысалы, күкірт қышқылы өндірісінің қайнаған қабатының пештерін қолдану арқылы бу алуға мүмкіндік береді. Өндірістік процестердің тиімділігін арттырудың үлкен резервтері бар. Бұл әсіресе химиялық реакциялар жылу шығарумен немесе сіңірумен жүретін қышқылдар, тұздар және басқа заттар өндірісінің мысалынан көрінеді (5.57-кестені қараңыз).

Использование скрытой теплоты фазового перехода и энергии химических реакций [29, 4.3.3]
Пароиспарительное охлаждение дает возможность получить пар в химической промышленности там, где ведутся технологические процессы с высоким температурным уровнем, например, с применением печей кипящего слоя сернокислотного производства. Производственные процессы имеют большие резервы повышения эффективности. Особенно это видно на примере производства кислот, солей и других веществ, где химические реакции идут с выделением или поглощением тепла (см. таблица 5.57).

C3H3N қатысатын NH3
Кептіру, негізгі процестің температурасы 400 °C
6
Аммоний хлориді
NH4Cl
Процесс температурасы 100°C, вакуумдық кристалдану, кептіру
7
Калий хлориді
KCl
Ерітіндіні 100 °С дейін қыздыру, вакуумды кристалдау, кептіру
8
Несепнәр
-
Автоклавтағы процесс температурасы 190 °C, кристалдану
9
Фторлы қышқыл
HF
Техникалық қажеттіліктерге бу
10
Каустикалық сода
NaOH қатысатын Na2CO3
Булану процесі
11
Натрий сульфаты
Na2SO4
Кристалдану, кептіру технологиясының бір нұсқасы бойынша
12
Хромат және сода дихроматы
Na2CrO4, Na2Cr2O4
Кристалдану, кептіру
13
Натрий сульфаты
Na2S2O3
Автоклавты қыздыру, кристалдану, кептіру
14
Сірке ангидриді
C4H6O3
Реакторды жылыту, булану, конденсация
15
Алюминий сульфаты
Al2(SO4)3
Процесс температурасы 105°c, булану процесі
16
Барий карбонаты
BaCO3
Кристалдану, кептіру
17
Бор қышқылы
H3BO3
Компоненттерді жылыту, вакуумдық кристалдану
18
Күкіртсутегі
H2S
Жағу кезінде бу тәрізді заттарды алу
19
Сутегі
H2
Процесті жүргізу үшін бу
20
Натрий хлориді
NaCl
Булану процесі
21
Бром тұздары
KBr
Тесу, булау
22
Аммоний бромы
NH4Br
Булау, салқындату
23
Йод тұздары
KJ
Агрегатты жылытуға арналған бу, буландыру
24
Магний тұздары
Технология нұсқасына байланысты: қыздыру, қыздыру
25
Барий тұздары: натрий карбонаты
NaBO3
Кристалдану, кептіру
26
Натрий пиросульфаты
Na2S2O5
Бумен қыздыру, буландыру
27
Натрий тиосульфаты
Na2S2O3
28
Аммоний сульфаты
(NH4)2S2O3
Вакуумда булану
29
Плавик қышқылы
H3AlF6
Жылыту, вакуумдау, кептіру
30
Кальций арсенаты
Ca(AsO2)2
50 °C дейін қыздыру, кептіру
31
Натрий арсенаты
Na2AsO3
Na3AsO4
Жылыту, булау, кептіру
32
Күшала оксиді
As2O5
Жылыту, вакуумдау, сүзу, кептіру
33
Күшала қышқылы
H3AsO4
Жылыту, вакуумдау, сүзу, кептіру
34
Кальций гидраты
Ca(OH) 2
Қыздыру
35
Натрий цианиді
NaCN
Жылыту, кристалдану, кептіру
36
Натрий ортофосфаты
Na3PO4
Компоненттерді жылыту, жылыту, араластыру
37
Алюминий сульфаты
Al2(SO4) 3
Жылыту, булану
38
Анилин
C6H5NH2
Автоклавты жылыту
39
Бутилацетат
CH3COOC4
Реакторды бумен жылыту t = 90 °С
Сонымен, күкірт қышқылын өндірудің дәстүрлі схемасын қолданған кезде өндірістің әр аралық циклінде артық жылу энергиясы пайда болады. Бұл күкірт немесе күкірт колчеданын жағу, күкірт және күкірт ангидридін алу процесін білдіреді.
Күкірт қышқылын өндірудің жылу балансынан күкірт жанған кезде 650×103 ккал жылу пайда болады, ал SO3 алу үшін 219×103 ккал жылу қажет. Байланыс мұнарасында күкірт қышқылы пайда болады, оның құрамында тек 50×103 ккал жылу бар, яғни SO3 алу кезінде пайда болатын артық жылу жеткілікті [29, 4.6].

C3H3N с участием NH3
Сушка, температура основного процесса 400 °С
6
Хлористый аммоний
NH4Cl
Температура процесса 100 °С, вакуумная кристаллизация, сушка
7
Хлористый калий
KCl
Подогрев раствора до 100 °С, вакуумная кристаллизация, сушка
8
Мочевина
-
Температура процесса 190 °С в автоклаве, кристаллизация
9
Фтористая кислота
HF
Пар на технические нужды
10
Каустическая сода
NaOH с участием Na2CO3
Процесс испарения
11
Сульфат натрия
Na2SO4
По одному из вариантов технологии кристаллизация, сушка
12
Хромат и дихромат соды
Na2CrO4, Na2Cr2O4
Кристаллизация, сушка
13
Сульфат натрия
Na2S2O3
Нагрев автоклава, кристаллизация, сушка
14
Уксусный ангидрид
C4H6O3
Нагрев реактора, выпаривание, конденсация
15
Сульфат алюминия
Al2(SO4)3
Температура процесса 105 °С, процесс испарения
16
Карбонат бария
BaCO3
Кристаллизация, сушка
17
Борная кислота
H3BO3
Подогрев компонентов, вакуумная кристаллизация
18
Сероводород
H2S
Получение парообразных веществ при сжигании
19
Водород
H2
Пар для проведения процесса
20
Хлористый натрий
NaCl
Процесс выпарки
21
Соли брома
KBr
Прокаливание, упаривание
22
Бромистый аммоний
NH4Br
Упаривание, охлаждение
23
Соли йода
KJ
Пар на отогрев агрегата, выпаривание
24
Соли магния
В зависимости от варианта технологии: нагрев, прокаливание отжиг
25
Соли бария: карбонат натрия
NaBO3
Кристаллизация, сушка
26
Пиросульфат натрия
Na2S2O5
Нагрев паром, выпарка
27
Тиосульфат натрия
Na2S2O3
28
Сульфат аммония
(NH4)2S2O3
Выпарка в вакууме
29
Плавиковая кислота
H3AlF6
Нагрев, вакуумирование, сушка
30
Арсенат кальция
Ca(AsO2)2
Нагрев до 50 °С, сушка
31
Арсенат натрия
Na2AsO3
Na3AsO4
Нагрев, упаривание, сушка
32
Оксид мышьяка
As2O5
Подогрев, вакуумирование, фильтрация, сушка
33
Мышьяковая кислота
H3AsO4
Подогрев, вакуумирование, фильтрация, сушка
34
Гидрат кальция
Ca(OH) 2
Нагрев
35
Цианистый натрий
NaCN
Нагрев, кристаллизация, сушка
36
Ортофосфат натрия
Na3PO4
Нагрев компонентов, подогрев, смешение
37
Сульфат алюминия
Al2(SO4) 3
Подогрев, испарение
38
Анилин
C6H5NH2
Нагрев автоклава
39
Бутилацетат
CH3COOC4
Нагрев реактора паром t = 90 °С
Так, при использовании традиционной схемы получения серной кислоты избыточная теплоэнергия образуется в каждом промежуточном цикле производства. Это относится к процессу сжигания серы или серного колчедана, получению серного и сернистого ангидрида.
Из теплового баланса получения серной кислоты видно, что при сжигании серы образуется 650×103 ккал тепла, при этом для получения SO3 необходимо 219×103 ккал тепла. В контактной башне образуется серная кислота, которая содержит только 50×103 ккал тепла, то есть имеется достаточное количество избыточного тепла, образующегося в процессе получения SO3 [29, 4.6].

Энерготехнологиялық біріктіру [29, 4.6]
Күкірт қышқылы тұз қышқылын өндірудің бастапқы құрамдас бөлігі екені белгілі. Егер жабдықтары үлкен өндіріс орындарын алатын күкірт қышқылын алу өте күрделі процесс болса, онда тұз қышқылын алу үшін бір муфта пеші жеткілікті.
Көрсетілген екі қышқылды бір өндірістік циклде бірлесіп өндірген кезде, бір аумақта тұз қышқылын алу үшін күкірт қышқылы өндірісінің артық жылуын пайдалануға болады. Технологияны құрудың бұл қағидасы эндо-және экзотермиялық процестерді біріктіруге мүмкіндік береді, сонымен бірге отынды пайдалануды болдырмайды немесе оны тұтынуды едәуір азайтады.
Коксты химиялық бөлуде көмірді термиялық өңдеу кокс пен құрамында әртүрлі химиялық қосылыстар бар газдарды, соның ішінде кокс газы көлемінің 60%-ын құрайтын сутекті береді. 140 нм3 кокс газының 60 нм3 жоғары сапалы сутегін алуға болады. Сутекті пайдалану күрделі болуы мүмкін: бір бөлігі жылу мен энергия алу үшін ЖЭО-ға жіберіледі, бір бөлігі аммиак алу үшін шикізат ретінде пайдаланылады. Сутегі металлургияда қалпына келтіретін газ ретінде де қызмет ете алады.
Қазіргі уақытта химия өнеркәсібі дәстүрлі отынды технологиялық циклден азайту немесе алып тастау, галогендік көмірсутектер мен басқа қосылыстардың шығарындыларын азайту мақсатында технологиялық процестерді қалыптастыру тәсілдерін қайта қарауға мүмкіндік береді. Егер энергия генераторы жылу шығаратын бастапқы материалдардың бірі болса, мәселені шешуге болады.
Бұл жылу негізгі химиялық реакциялар үшін қолданылуы керек, оларды сырттан жылу шығармай жүргізу мүмкін емес. Мұндай жағдайда:
1. Бастапқы және соңғы материалдарды алу кезінде пайда болатын химиялық реакциялардың сипатын бағалау.
2. Бастапқы материалдарды пайдалануды және соңғы өнімді қалыптастыруды бастапқы материалды дайындаған кезде жылу бөлінетін, ал соңғы материалдарды қабылдаған кезде жылу жұтылатындай етіп ұштастыру қажет, нәтижесінде қосымша отынды пайдаланудың қажеті болмайды.
3. Бастапқы материалдардың жылу потенциалын және соңғы өнімді алу процесін бағалау.
4. Бастапқы материалдарды дайындауды және түпкілікті өнімдерді бір технологиялық схемада және бір өндірістік кешенде алуды жобалау.
5. Бастапқы материалды дайындау кезінде алынған бүкіл жылуды соңғы химиялық реакциялардың барлық компоненттерін жылыту үшін де, негізгі технологиялық процесті жүргізу үшін де пайдалану;

Энерготехнологическое комбинирование [29, 4.6]
Известно, что серная кислота является начальной составляющей производства соляной кислоты. Если получение серной кислоты – достаточно сложный процесс, оборудование которого занимает большие производственные площади, то для получения соляной кислоты достаточно одной муфельной печи.
При совместном производстве двух указанных кислот в одном производственном цикле, на одной территории можно избыточное тепло сернокислотного производства использовать для получения соляной кислоты. Такой принцип построения технологий позволяет соединять эндо- и экзотермические процессы, исключая при этом использование топлива или существенно сокращая его потребление.
В коксохимическом переделе термическая обработка угля дает кокс и газы, в которых содержатся различные химические соединения, в том числе и водород, который составляет до 60 % объҰма коксового газа. Из 140 Нм3 коксового газа можно получить 60 Нм3 высококачественного водорода. Использование водорода может быть комплексным: часть направить на ТЭЦ для получения тепла и энергии, часть – использовать в качестве сырья для получения аммиака. Водород может также служить восстановительным газом в металлургии.
В настоящее время химическая промышленность позволяет пересмотреть подходы к формированию технологических процессов с целью уменьшения или исключения традиционного топлива из технологического цикла, сокращения выбросов галогенных углеводородов и других соединений. Поставленную задачу можно решить, если генератором энергии будет один из исходных материалов, при производстве которого выделяется тепло.
Это тепло следует использовать для основных химических реакций, проведение которых невозможно без подведения тепла извне. В этом случае необходимо:
1. Оценивать характер химических реакций, протекающих при преобразовании исходных и получении конечных материалов.
2. Сочетать использование исходных материалов и формирование конечного продукта таким образом, чтобы при подготовке исходного материала шли процессы выделения тепла, а при получении конечных материалов – поглощение тепла, в результате чего отпадает необходимость использовать дополнительное топливо.
3. Оценить тепловые потенциалы исходных материалов и процесса получения конечных продуктов.
4. Проектировать подготовку исходных материалов и получение конечных продуктов в одной технологической схеме и в одном производственном комплексе.
5. Использовать все тепло, полученное при подготовке исходного материала как для подогрева всех компонентов конечных химических реакций, так и для ведения основного технологического процесса.

6. Мүмкіндігінше бастапқы өнімді шикізат көзі ретінде, сондай-ақ жылу энергиясының көзі ретінде пайдалану.
7. Әртүрлі технологиялық процестерде түпкілікті өнімнің барлық компоненттерін барынша пайдалану.
8. Барлық жылу және басқа (материалдық) қалдықтарды кәдеге жарату.
9. Пайда болған зиянды қосылыстарды бейтараптандыру.
10. Жазылған процесс схемасын іске асыру үшін жабдықтар мен технологияларды жасау қажет.
Қызмет түрлері мен ақпарат көздерінің алуан түрлілігін назарға ала отырып, төменде химиялық заттарды өндіру кезінде энергия тиімділігін арттырудың кейбір жалпы ЕҚТ-ны енгізу мысалдары келтірілген.
Төменде келтірілген негізгі бейорганикалық химиялық заттарды өндіру кезінде энергия тиімділігінің ұсынылып отырған секторлық ЕҚТ I санаттағы объектілерге жатқызылған химиялық сектор кәсіпорындарының ерекшеліктерін ескере отырып қолдануға жатады.
ЕҚТ таңдауды кәсіпорын басшылығы жүзеге асырады және технологиялық процестердің сипатына және қалыптасқан басқару тәсілдерінің ерекшеліктеріне байланысты болады.
Бұл әдістердің тізімі толық немесе түбегейлі болып табылмайды. Қолдану кезінде басқа талаптардың қолданылуына нұқсан келтірмей, негізгі салалық анықтамалықтың ережелерін негізге алынсын.
Ескерту. Жалпы ЕҚТ ақпараты қайталанбайды.
1 ЕҚТ. Аммиак өндіру процесінде энергия тиімділігін арттыру мақсатында азот өнеркәсібі кәсіпорындарында моноэтаноламиннің орнына активтендірілген метилдиэтаноламинді қолдану
Сипаттамасы
Өндіріс процесінде моноэтаноламиннің орнына модификациялаушы қоспалармен белсендірілген аммиакты метилдиэтаноламинді (МДЭА) қолдану, бұл коррозиялық процестерді төмендетуге, абсорбенттің неғұрлым концентрацияланған ерітінділерін пайдалануға, абсорбенттің тозуын төмендетуге, энергия ресурстарын тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Соңғы онжылдықтардың ресейлік және шетелдік тәжірибесі модификациялаушы қоспалармен активтендірілген метилдиэтаноламин (бұдан әрі ‒ МЭА) моноэтаноламинмен (бұдан әрі ‒ МЭА) салыстырғанда аммиак өндіру процесінде неғұрлым тиімді абсорбент болып табылатынын көрсетеді .
Үшінші амин болып табылатын МДЭА МЭА-мен (бастапқы амин) салыстырғанда аз коррозиялық белсенділікке ие, мұны өнеркәсіпке жақын жағдайларда жүргізілген коррозиялық зерттеулер растады. Бұл MDEA концентрацияланған ерітінділерін қолдануға мүмкіндік береді (30 – 50 % масса.), МЭА жағдайында-массаның 12 – 18 %. Жабдықтың ішкі бетінде шөгінділердің болмауы жылу алмасудың тиімділігін арттырады және энергия шығынын азайтады. МЭА қанықтыру дәрежесі 0,30 – 0,35 моль/моль шамасымен шектеледі, ал MDEA үшін ол 0,8 моль/моль дейін жетеді. Бұл абсорбенттің айналымдағы ерітіндісінің мөлшері, демек, оның айналымы мен қалпына келуіне энергия шығыны IEA қолданғанға қарағанда 1,5 есе аз екенін білдіреді.

6. По возможности использовать начальный продукт как источник сырья, а также в качестве источника тепловой энергии.
7. Максимально использовать все составляющие конечного продукта в различных технологических процессах.
8. Утилизировать все тепловые и прочие (материальные) отходы.
9. Нейтрализовать образующиеся вредные соединения.
10. Создавать оборудование и технологии для реализации изложенной схемы процесса.
Принимая во внимание разнообразие видов деятельности и источников информации, ниже предлагаются примеры внедрения некоторых общих НДТ повышения энергоэффективности в производстве химических веществ.
Предлагаемые секторные НДТ энергоэффективности в производстве основных неорганических химических веществ, приводимые ниже, подлежат применению с учҰтом особенностей предприятий химического сектора, отнесҰнных к объектам I категории.
Выбор НДТ осуществляется руководством предприятий и зависит от характера технологических процессов и особенности сложившихся управленческих подходов.
Список приведенных техник не является полным или исчерпывающим. При применении исходить из положений основного отраслевого справочника, без ущерба действию других требований.
Примечание. Информация общих НДТ не дублируется.
НДТ 1. В целях повышения энергоэффективности в процессе производства аммиака применение активированного метилдиэтаноламина взамен моноэтаноламина на предприятиях азотной промышленности
Описание
Применение в процессе производства аммиака метилдиэтаноламина (МДЭА), активированного модифицирующими добавками вместо моноэтаноламина, что позволяет снизить коррозионные процессы, использовать более концентрированные растворы абсорбента, снизить деградацию абсорбента, снизить потребление энергоресурсов.
Техническое описание
Российский и зарубежный опыт последних десятилетий показывает, что метилдиэтаноламин (далее ‒ МДЭА), активированный модифицирующими добавками, является более эффективным абсорбентом в процессе производства аммиака по сравнению с моноэтаноламином (далее ‒ МЭА).
МДЭА, являющийся третичным амином, обладает меньшей по сравнению с МЭА (первичный амин) коррозионной активностью, что подтвердили коррозионные исследования, проведенные в условиях, близких к промышленным. Это позволяет применять более концентрированные растворы МДЭА (30–50 % масс.), в случае с МЭА ‒ 12-18 % масс. Отсутствие отложений на внутренней поверхности оборудования повышает эффективность теплообмена и снижает энергозатраты. Степень насыщения МЭА ограничена величиной 0,30–0,35 моль/моль, в то время как для МДЭА она доходит до 0,8 моль/моль. Это означает, что количество циркулирующего раствора абсорбента, а, следовательно, и расход энергии на его циркуляцию и регенерацию в 1,5 раза меньше, чем в случае использования МЭА.

Сонымен қатар, MDEA десорбциясының IEA-мен салыстырғанда төмен жылу сіңіргішті қалпына келтіру кезінде энергия шығынын (қыздыру буына) азайтуға мүмкіндік береді. Салыстырмалы есептеулер MDEA ерітінділерін қалпына келтіруге қажет жылу мөлшері MEA-мен салыстырғанда 30 – 40% аз екенін көрсетеді.
ХЭА негізіндегі абсорбенттер ерітінділерін қолданғанда, ағындардың температурасы 115 – 130 °С-қа жететін десорбция сатысында будың кетуі есебінен оның шығындары байқалады..
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Аммиак өндірісінің технологиялық процесінің энергия тиімділігін арттыру, амин буларының кетуін төмендету, электр энергиясы мен жылудың өз мұқтаждарына жұмсалуын төмендету есебінен экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
МЭА-ны МЭАҚ-қа ауыстыру газды тазартуға арналған ресурстарды үнемдеуді қамтамасыз етеді:
1) энергия шығынын 30% - ға дейін төмендету есебінен:
жұмыс ерітіндісінің циркуляциялық шығынын азайту;
жұмыс ерітіндісінің қанығу дәрежесін арттыру;
MDEA десорбциясының аз жылуы.
2) абсорбенттердің коррозиялық белсенділігінің төмендігі және шайыр түзудің болмауы есебінен жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу шығындарын төмендету;
3) абсорбентті тұтынуды азайту және оны сатып алуға жұмсалатын қаражатты едәуір үнемдеу.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Аммиак өндірісінде, сондай-ақ газдарды тазартуға байланысты басқа процестерде қолданылады. Көлемі (мысалы, егжей-тегжейлік деңгей) және ендіру сипаты қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оның тиімділігі мен қоршаған ортаға әсер етуі мүмкін диапазонына байланысты болады.
Экономика
Бағадағы айтарлықтай айырмашылық (МЭА МЭА-дан 30 – 40%-ға қымбат) және оның сипаттамаларын төмендетпей және пайдалану процесінде жаңа абсорбентті қосу қажеттілігінсіз МЭА-ның неғұрлым ұзақ жұмыс мерзімі абсорбентті сатып алуға жұмсалатын қаражатты едәуір үнемдеуге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін қозғаушы күштер: энергия тиімділігін арттыру және ресурстарды тұтынуды азайту; пайдалану шығындарын азайту және өнім сапасын жақсарту үшін қосымша мүмкіндіктер; экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
2 ЕҚТ. Аммиак өндіру процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында үрлеу және танк газдарынан сутегі бөлу қондырғысын қолдану
Сипаттамасы
Аммиак өндіру процесінде үрлеу және танк газдарынан сутегін бөлу қондырғысын қолдану технологияға табиғи газ, бу және ауа шығынын ұлғайтпай, аммиак өндіру жөніндегі қондырғының өнімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Газдарды оңтайлы жою әдістерін іздегенде, газ қоспаларының компоненттерін олардың энергетикалық көрсеткіштерін ескере отырып, жан-жақты пайдалануға тырысу керек.

Кроме того, меньшая по сравнению с МЭА теплота десорбции МДЭА позволяет сократить энергозатраты (на греющий пар) при регенерации абсорбента. Сравнительные расчеты показывают, что количество тепла, необходимое на регенерацию растворов МДЭА, на 30‒40 % меньше, по сравнению с МЭА.
При применении растворов абсорбентов на основе МЭА наблюдаются его потери за счет уноса паров на стадии десорбции, где температура потоков достигает 115–130 °С. При применении МДЭА температура кипения которого (247 °С) значительно выше, чем у МЭА (170 °С), унос амина при регенерации раствора при рабочих температурах абсорберов снижается до величины, близкой к нулю.
Достигнутые экологические выгоды
Улучшение экологических показателей за счет повышения энергоэффективности технологического процесса производства аммиака, снижения уноса паров амина, снижения расходов электроэнергии и тепла на собственные нужды.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Замена МЭА на МДЭА обеспечит экономию ресурсов на очистку газа за счет:
1) снижения энергозатрат до 30 % за счет:
снижения циркуляционного расхода рабочего раствора;
повышения степени насыщения рабочего раствора;
меньшей теплоты десорбции МДЭА.
2) снижения затрат на обслуживание и ремонт оборудования за счет низкой коррозионной активности абсорбентов и отсутствия смолообразования;
3) снижения потребления абсорбента и значительной экономии средств на его закупку.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применим в производстве аммиака, а также в других процессах, связанных с очисткой газов. Объем (например, уровень детализации) и характер внедрения будет связан с характером, масштабом и сложностью установки, а также с ее эффективностью и диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Экономика
Значительная разница в цене (МЭА на 30‒40 % дороже МДЭА) и более длительный срок работы МДЭА без снижения его характеристик и без необходимости добавления свежего абсорбента в процессе эксплуатации позволит достичь значительной экономии средств на закупку абсорбента.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: повышение энергоэффективности и снижение потребления ресурсов; дополнительные возможности для снижения эксплуатационных затрат и улучшения качества продукции; улучшение экологических показателей.
НДТ 2. В целях повышения энергоэффективности процесса производства аммиака применение установки выделения водорода из продувочных и танковых газов
Описание
Применение в процессе производства аммиака установки выделения водорода из продувочных и танковых газов позволит повысить производительность установки по производству аммиака без увеличения расхода природного газа, пара и воздуха на технологию.
Техническое описание
При изыскании способов оптимальной утилизации газов необходимо стремиться к комплексному использованию компонентов газовых смесей с учетом их энергетических показателей.

5.1-сурет. Тазарту және резервуарлы газдардан аммиакты кәдеге жарату
Үрлеу және танк газдарынан бірінші кезекте аммиакты (негізгі өнімді) толық алу өте маңызды, бұл қондырғының өнімділігін арттырады және азот оксидтерінің шығарындыларын азайтады, өйткені құрамында аммиак бар танк және үрлеу газдарын кәдеге жарату осы      газдарды бастапқы риформинг пешінде (бұдан әрі ‒ БРП) отын газымен қоспада жағу арқылы жүзеге асырылады, нәтижесінде түтін газдарындағы азот оксидтерінің мөлшері 400 мг/м3 және одан жоғары болады. Қазақстанда "ҚазАзот" кәсіпорнында үрлеу және танк газдарынан аммиакты кәдеге жарату қондырғысы енгізілді. Үрлеу және танк газдарының екінші маңызды компоненті сутегі болып табылады, оның құрамы 39 – 60% аралығында.Танктік және үрлемелі газдардан сутегін бөлу, ұстап қалу және оны синтез-газ компрессорының әкс қайтару технологияға табиғи газдың, будың және ауаның шығынын ұлғайтпай аммиак қондырғысы өнімділігінің өсуіне әкеледі. Риформинг процесін өнімділікті сақтай отырып, қайталама риформинг реакторына ауыстыру отын мен электр энергиясын үнемдеуге мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Аммиак өндірісінің технологиялық процесінің энергия тиімділігін арттыру, аммиактың тоннасына жалпы энергия тұтынуды (шикізат, отын және электр энергиясы шығысы) төмендету есебінен экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты өндірістер бойынша ақпарат жоқ. Аммиак өндірісінің шығарылған газдарынан (үрлеу және танк газдары) сутегін бөлу жүйелері шетелдік өндірістің барлық жетілдірілген қондырғыларына енгізілген. Бұл энергия-шикізат шығындарын қысқартудың неғұрлым нақты жолы, ол шикізаттың сол шығынында не аммиак шығысын 2 – 3 %-ға арттыруға, не түпкілікті өнімнің сол шығарылымы кезінде энергия ресурстарын тұтынуды 3 – 7 %-ға қысқартуға мүмкіндік береді. Сонымен қатар, шығарындылар сирек кездесетін газдарды шығару үшін құнды шикізат болып табылады, өйткені олардың құрамында сутегі, азот және метанмен бірге 10 % аргон және ауада жүз есе көп криптон мен ксенон бар.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Аммиак өндірісінде қолданылады, сонымен қатар метанол өндіру кешенінің құрамына кіретін аммиак өндірісінде де қолдануға болады, мұнда үрлеу газдары сутекті алу үшін шикізат ретінде қызмет етеді. Көлем (мысалы, егжей-тегжейлі деңгей) және іске асыру сипаты орнатудың сипатына, ауқымы мен күрделілігіне, сондай-ақ оның тиімділігі мен қоршаған ортаға әсер ету ауқымына байланысты болады.
Экономика

Рисунок 5.1. Утилизация аммиака из продувочных и танковых газов
Особенно важно полное извлечение из продувочных и танковых газов в первую очередь аммиака (основного продукта), что повышает производительность установки и снижает выбросы оксидов азота, поскольку утилизация танковых и продувочных газов, содержащих аммиак, осуществляется путем сжигания этих газов в смеси с топливным газом в печи первичного риформинга (далее ‒ ППР), в результате чего содержание оксидов азота в дымовых газах достигает 400 мг/м3 и выше. В Казахстане на предприятии "КазАзот" внедрена установка по утилизации аммиака из продувочных и танковых газов. Вторым наиболее важным компонентом продувочных и танковых газов является водород, его содержание находится в пределах 39‒60 %. Выделение, улавливание водорода из танковых и продувочных газов и возврат его на всас компрессора синтез-газа приведет к росту производительности установки аммиака без увеличения расхода природного газа, пара и воздуха на технологию. Смещение процесса риформинга в сторону реактора вторичного риформинга при сохранении производительности даст экономию топлива и электроэнергии.
Достигнутые экологические выгоды
Улучшение экологических показателей за счет повышения энергоэффективности технологического процесса производства аммиака, снижения общего энергопотребление (расход сырья, топлива и электроэнергии) на тонну аммиака.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Информация по конкретным производствам отсутствует. Системы выделения водорода из сбросных газов (продувочные и танковые газы) производства аммиака включены во все усовершенствованные установки зарубежного производства. Это наиболее реальный путь сокращения энерго-сырьевых затрат, позволяющий либо на 2–3 % повысить выход аммиака при том же расходе сырья, либо на 3–7 % сократить потребление энергоресурсов при том же выпуске конечного продукта. Вместе с тем сбросные газы являются ценным сырьем для производства редких газов, поскольку в них наряду с водородом, азотом и метаном содержится до 10 % аргона и в сотни раз больше криптона и ксенона, чем в воздухе.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применим в производстве аммиака, а также может быть использован в производстве аммиака, входящего в состав комплекса производства метанола, где в качестве сырья для получения водорода также служат продувочные газы. Объем (например, уровень детализации) и характер внедрения будет связан с характером, масштабом и сложностью установки, а также с ее эффективностью и диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Экономика

Аммиак өндірісінің шығарылған газдарынан сутегін кәдеге жарату (үрлейтін газдар мен танк газдары) энергия-шикізат шығындарын қысқартуға не шикізаттың сол шығысы кезінде аммиак шығымын 2-3 % - ға арттыруға не түпкілікті өнімнің сол шығарылымы кезінде энергия ресурстарын тұтынуды 3-7 % - ға қысқартуға мүмкіндік береді.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін қозғаушы күштер: ресурстарды тұтынуды азайту; аммиак өндірісінің энергия сыйымдалығын азайту; экологиялық көрсеткіштерді жақсарту болып табылады.
3 ЕҚТ. Аммиак өндіру процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында реакция құбырларының жаңа типін енгізумен және жылу алмасу және тоңазытқыш жабдықтарын ауыстырумен бастапқы риформинг пешін реконструкциялау
Сипаттамасы
Бастапқы риформинг пешін (бұдан әрі ‒ БРП) реконструкциялау аммиак өндіру жөніндегі қондырғының энергия тиімділігін арттыруға және азот қышқылы өндірісін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Күкірттен тазартылған табиғи газ м‒101 араластырғышындағы су буымен бу/газ = (3,7‒4,1)/1 нм3/нм3 арақатынасына дейін араластырылады, пештің конвекциялық аймақтарының катушкаларында 527 °С температураға дейін қыздырылады және газ коллекторлары арқылы реакциялық құбырларға енгізіледі. Араластырғышқа су буы аммиак синтезі агрегатының кәдеге жарату қазандығынан КЗРС реттеуші торабы арқылы беріледі. Никель катализаторындағы пештің реакциялық құбырларында табиғи газдың көмірсутектерін су буымен конверсиялау процесі жүреді. Айырбастау процесінің тиімділігі көбінесе катализаторды жылытудың біркелкілігімен анықталады. Үлкен ішкі диаметрі бар және қабырғасының қалыңдығы аз жаңа типтегі реакциялық құбырларды енгізу риформинг пешіндегі құбырлардың қабырғасы арқылы жылу беруді жақсартуға және нәтижесінде олардың сыртқы беті мен бөлінетін синтез газы арасындағы температура айырмашылығын азайтуға мүмкіндік береді. Сонымен қатар, катализатор қабатындағы қысымның төмендеуін азайтуға, конверсияға отын газының шығынын азайтуға, аммиак қондырғыларында синтез газының өндірісін арттыруға және метанның үлесін азайтуға болады. Жылу алмасу және тоңазытқыш жабдықтарын энергия тиімді жабдыққа ауыстыру жылу шығынын азайтады, бұл табиғи газды тұтынудың төмендеуіне әкеледі, сонымен қатар аммиак өндіруге жұмсалатын электр энергиясының шығындарын азайтады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Аммиак өндірісінің технологиялық процесінің энергия тиімділігін арттыру, табиғи газ бен бір тонна аммиакқа электр энергиясын тұтынуды төмендету есебінен экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Утилизация водорода из сбросных газов (продувочные газы и танковые газы) производства аммиака позволит сократить энерго-сырьевые затраты, либо на 2–3 % повысить выход аммиака при том же расходе сырья, либо на 3–7 % сократить потребление энергоресурсов при том же выпуске конечного продукта.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления ресурсов; снижение энергоемкости производства аммиака; улучшение экологических показателей.
НДТ 3. В целях повышения энергоэффективности процесса производства аммиака реконструкция печи первичного риформинга с внедрением реакционных труб нового типа и заменой теплообменного и холодильного оборудования
Описание
Реконструкция печи первичного риформинга (далее ‒ ППР) позволит повысить энергоэффективность установки по производству аммиака и увеличить производство азотной кислоты.
Техническое описание
Очищенный от серы природный газ смешивается с водяным паром в смесителе М‒101 до соотношения пар/газ = (3,7‒4,1)/1 нм3/нм3, последовательно подогревается в змеевиках конвекционных зон печи до температуры 527 °С и через газовые коллекторы вводится в реакционные трубы. Водяной пар в смеситель подается через регулирующий узел КЗРС из котла-утилизатора агрегата синтеза аммиака. В реакционных трубах печи на никелевом катализаторе протекает процесс конверсии углеводородов природного газа водяным паром. Эффективность процесса конверсии во многом определяется равномерностью прогрева катализатора. Внедрение реакционных труб нового типа с большим внутренним диаметром и меньшей толщиной стенки позволяет улучшить теплоперенос через стенку труб в печи риформинга и как результат снизить разность температур между их наружной поверхностью и выходящим синтез-газом. Одновременно с этим удается уменьшить перепад давления по катализаторному слою, сократить расход топливного газа на проведение конверсии, увеличить выработку синтез-газа на агрегатах аммиака, снизить долю метана. Замена теплообменного и холодильного оборудования на энергоэффективное снизит тепловые потери, что также приведет к снижению потребления природного газа, при этом также снизятся расходы электроэнергии на производство аммиака.
Достигнутые экологические выгоды
Улучшение экологических показателей за счет повышения энергоэффективности технологического процесса производства аммиака, снижения потребления природного газа и электроэнергии на тонну аммиака.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Бастапқы риформинг пешін қайта жаңарту табиғи газды тұтынуды аммиак өндірісінің бір тоннасына да 990-1 090 м3 (20-24 %) төмендетуге, электр энергиясын тұтынуды 750-850 кВтч/т деңгейіне дейін жеткізуге мүмкіндік береді (қайта құруға дейін ‒ 1 260 кВтч/т). Бастапқы риформинг пешіне жаңа үлгідегі реакциялық құбырларды енгізу азот қышқылын өндіруді және аммиак селитрасын өндіруді ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Аммиак өндірісінде қолданылады. Көлем (мысалы, егжей-тегжейлі деңгей) және іске асыру сипаты орнатудың сипатына, ауқымы мен күрделілігіне, сондай-ақ оның тиімділігі мен қоршаған ортаға әсер ету ауқымына байланысты болады.
Экономика
Табиғи газды үнемдеу, электр қуатын тұтынуды азайту, түпкілікті өнім өнімділігін арттыру.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін қозғаушы күштер: ресурстарды тұтынуды азайту; аммиак өндірісінің энергия сыйымдылығын азайту; сайып келгенде экологиялық көрсеткіштерді жақсарту болып табылады.
4 ЕҚТ. Аммиак, аммиак селитрасын өндіру процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында электр энергиясын өндіру үшін артық жылуды кәдеге жарату немесе қуатты компрессорлар жетегін бу турбинасына ауыстыру
Сипаттамасы
Аммиак, аммоний нитратының өндірісі жылудың едәуір өндірілуімен сипатталады, оны өз өндірісінде қолдануға болады, ал алынған энергия параметрлерінің буы өз электр энергиясын өндіруге немесе электр жетегін бу турбинасына ауыстырған жағдайда ‒ қуатты компрессорлардың жетегіне қолданылады.
Техникалық сипаттамасы
Өндірістің энергия тиімділігін арттыру бағыттарының бірі жылу мен электр энергиясын аралас өндіруді енгізу болып табылады. Жылу қуаттары артық өндірістерде орташа параметрлердегі энергетикалық бу өндірісін (Р=39 кгс/см2 және Т=440 с С) және қысымға қарсы Бу турбинасын орнату арқылы электр энергиясын өндіруді қарастырған жөн, бұл артық бу мөлшерінің жылуын кәдеге жаратуға, электр энергиясын сатып алу шығындарын азайтуға мүмкіндік береді. Турбинадан кейінгі бу р=13 кгс/см2 бу коллекторына жіберіледі. Азот қышқылы мен аммиак селитрасын өндіруде төмен параметрлердегі бу (Р=13 кгс/см2 және Т=250-300 С) алуға болады, оны электр энергиясын өз өндірісінде (бу конденсациясы бар турбина) пайдалануға болады немесе жетекті электрден бу турбинасына ауыстырған жағдайда компрессор жетегінің бу турбинасы үшін синтез-газды пайдалануға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Аммиак, азот қышқылы және аммиак селитрасы өндірісінің технологиялық процесінің энергия тиімділігін арттыру есебінен экологиялық көрсеткіштерді жақсарту, өндірілетін өнімнің тоннасына электр энергиясын үлестік тұтынуды төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нақты өндірістер бойынша ақпарат жоқ.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Аммиак, азот қышқылы, аммиак селитрасы өндірісінде қолданылады. Көлем (мысалы, егжей-тегжейлі деңгей) және енгізу сипаты қондырғының сипатына, масштабы мен күрделілігіне, сондай-ақ оның тиімділігі мен қоршаған ортаға әсер ету ауқымына байланысты болады.
Экономика
Табиғи газды үнемдеу, электр энергиясы шығынын азайту, түпкілікті өнім өнімділігін арттыру.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін қозғаушы күштері: ресурстарды тұтынуды азайту; аммиак, азот қышқылы және аммиакты селитра өндірісінің энергия сыйымдылығын төмендету; сайып келгенде, экологиялық өнімділікті жақсарту болып табылады.
5 ЕҚТ. Хлор мен каустик өндіру процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында мембраналық электролизерлерде нөлдік саңылауы бар қазіргі заманғы жалғыз ұяшықтарды қолдану
Сипаттамасы
Мембраналық электролизерлердегі бір элементтік концепциясы бар нөлдік саңылауы бар конструкцияның үйлесуі хлор мен Каустик өндіру кезінде электр энергиясын тұтынуды едәуір азайтуға мүмкіндік беретін бірегей технологияны жасайды.
Техникалық сипаттамасы
Электролиздің мембраналық әдісімен 1 т РМ маркалы күйдіргіш натрий ерітіндісін (100 % NaOH) өндіруге тұрақты ток электр энергиясын тұтыну 2200-2 500 кВт / сағ деңгейінде. Мембраналық электролизерде орталық рөлді өте сезімтал мембрана атқарады. Электр энергиясын тұтыну және электролизердің қызмет ету мерзімі көбінесе "жалғыз элементтердің"дизайнымен анықталады.

Реконструкция печи первичного риформинга позволит снизить потребление природного газа на одну тонну производства аммиака да 990‒ 1 090 м3 (на 20‒24 %), потребление электроэнергии довести до уровня 750‒ 850 кВтч/т (до реконструкции ‒ 1 260 кВтч/т). Внедрение реакционных труб нового типа в печи первичного риформинга позволит увеличить выработку азотной кислоты и производство аммиачной селитры.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применим в производстве аммиака. Объем (например, уровень детализации) и характер внедрения будет связан с характером, масштабом и сложностью установки, а также с ее эффективностью и диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Экономика
Экономия природного газа, снижение расхода электроэнергии, увеличение производительности конечных продуктов.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления ресурсов, энергоемкости производства аммиака, улучшение в конечном счете экологических показателей.
НДТ 4. В целях повышения энергоэффективности процесса производства аммиака, аммиачной селитры утилизация избыточной теплоты для производства электроэнергии или замены привода мощных компрессоров на паротурбинный
Описание
Производство аммиака, аммиачной селитры характеризуются значительной выработкой тепла, которое можно использовать в собственном производстве, а получаемый пар энергетических параметров использовать на производство собственной электроэнергии или ‒ в случае замены электрического привода на паротурбинный ‒ на привод мощных компрессоров.
Техническое описание
Одним из направлений повышения энергоэффективности производства является внедрение комбинированного производства тепла и электроэнергии. В производствах, имеющих избыток тепловых мощностей, целесообразно рассмотреть производство энергетического пара средних параметров (Р=39 кгс/см2 и Т=440 С) и производство электроэнергии установкой паровой турбины с противодавлением, что позволит утилизировать тепло избыточного количества пара, снизить затраты на покупку электроэнергии. Пар после турбины направляется в коллектор пара Р=13 кгс/см2. В производстве азотной кислоты и аммиачной селитры возможно получения пара низких параметров (Р=13 кгс/см2 и Т=250‒300 С), который можно использовать в собственном производстве электроэнергии (турбина с конденсацией пара) или, в случае замены привода с электрического на паротурбинный, использовать для паровой турбины привода компрессора синтез-газа.
Достигнутые экологические выгоды
Улучшение экологических показателей за счет повышения энергоэффективности технологического процесса производства аммиака, азотной кислоты и аммиачной селитры, снижение удельного потребления электроэнергии на тонну производимой продукции.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Информация по конкретным производствам отсутствует.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применим в производстве аммиака, азотной кислоты, аммиачной селитры. Объем (например, уровень детализации) и характер внедрения будет связан с характером, масштабом и сложностью установки, а также с ее эффективностью и диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Экономика
Экономия природного газа, снижение расхода электроэнергии, увеличение производительности конечных продуктов.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления ресурсов, энергоемкости производства аммиака, азотной кислоты и аммиачной селитры, улучшение в конечном счете экологических показателей.
НДТ 5. В целях повышения энергоэффективности процесса производства хлора и каустика применение в мембранных электролизерах современных единичных ячеек с нулевым зазором
Описание
Сочетание конструкции с нулевым зазором с одноэлементной концепцией в мембранных электролизерах создает уникальную технологию, позволяющую значительно снизить расход электроэнергии при производстве хлора и каустика.
Техническое описание
Потребление электроэнергии постоянного тока на производство 1 т раствора едкого натра марки РМ (на 100 % NaOH) мембранным методом электролиза находится на уровне 2 200‒2 500 кВтч. Центральную роль в мембранном электролизере играет довольно чувствительная мембрана. Потребление электроэнергии и ресурс работы электролизера во многом определяется конструкцией "единичных элементов".

Бірегей тығыздағышы және шланг жүйесі бар Uhde ® заманауи бір элементті конструкциясы 4,7 кгс/см2 артық қысымына дейін толық герметикалық электролиттік жасушаны қамтамасыз етеді. Электр энергиясын тұтынудың төмендеуі мембрананың барлық белсенді ауданы бойынша нөлдік саңылауы бар құрылыммен бірге қолданылатын мембрананың ауданын ұлғайту арқылы жүреді. Бұл оң әсер мембранаға токтың біркелкі таралуымен және газ көпіршіктерінің жақсаруымен күшейтіледі, бұл бір жасуша ішіндегі газдың Тоқырауын азайтады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Хлор мен каустика өндірісінің технологиялық процесінің энергия тиімділігін арттыру, сенімділікті арттыру, электролиздің мембраналық әдісімен РМ маркалы күйдіргіш натрий ерітіндісінің тоннасына (100 % NaOH) электр энергиясын тұтынуды төмендету есебінен экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Мембраналық электролизерлер модульдерін жаңа "бірлі-жарым элементтермен" енгізу түйіспе қысымының оңтайлы диапазонында оларды пайдалану кезінде мембраналардың қызмет ету мерзімін арттыруға және барлық белсенді бетте саңылау болмауына мүмкіндік береді, жаңа конструкциядағы электролизерлердегі тұрақты ток электр энергиясының үлестік шығынын 2 035 кВтс/т деңгейіне дейін төмендетуге мүмкіндік береді, ал Uhde ® BM2.7V 6plus технологияларын қолдану электролиздің мембраналық әдісімен РМ маркалы күйдіргіш натрий ерітіндісінің тоннасына (100% NaOH) электр энергиясын тұтынуды ток тығыздығы 6 ка/м2.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Хлор мен каустика, сутегі өндірісінде қолданылады. Көлем (мысалы, егжей-тегжейлі деңгей) және іске асыру сипаты қондырғының сипатына, ауқымы мен күрделілігіне, сондай-ақ оның тиімділігі мен қоршаған ортаға әсер ету ауқымына байланысты болады.
Экономика
Мембраналардың қызмет ету мерзімін арттыру, ауыстыру шығындарын азайту, электр энергиясының шығынын азайту, соңғы өнімнің өнімділігін арттыру.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін қозғаушы күштер: ресурстарды тұтынуды азайту; хлор және каустикалық сода өндірісінің энергия сыйымдылығын төмендету; сайып келгенде, экологиялық өнімділікті жақсарту болып табылады
6 ЕҚТ. Күкірт қышқылын өндіру процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында электр энергиясын өндіру үшін және/немесе ауа айдағыштың бу жетегі үшін немесе басқа да зауыттық қажеттіліктерге энергетикалық бу өндіруді арттыру
Сипаттамасы
Күкірт қышқылын өндірудің энергия тиімділігін анықтайтын негізгі параметрлердің бірі-қуатты супер зарядтағыштардың электр энергиясын өндіруге немесе басқа өндірістік қажеттіліктерге пайдалануға болатын энергия буының нақты өндірісі.
Техникалық сипаттамасы
Күкірт қышқылын алу процесінде экзотермиялық реакциялар жүреді, олардың жылуын жою технологияның жалпы энергия тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Қазіргі күкірт қышқылы жүйелерінде химиялық реакциялардың жылуы әртүрлі параметрлері бар бу шығару үшін қолданылады.

Современная одноэлементная конструкция Uhde® с уникальным уплотнением и системой шлангов обеспечивает полностью герметичную электролитическую ячейку вплоть до избыточного давления 4,7 кгс/см2. Снижение потребления электроэнергии происходит за счет увеличения используемой площади мембраны в сочетании с конструкцией с нулевым зазором по всей активной площади мембраны. Данный положительный эффект подкрепляется более равномерным распределением тока на мембрану и улучшенным выбросом пузырьков газа, что сокращает застой газа внутри одной ячейки.
Достигнутые экологические выгоды
Улучшение экологических показателей за счет повышения энергоэффективности технологического процесса производства хлора и каустика, повышения надежности, снижения потребления электроэнергии на тонну раствора едкого натра марки РМ (на 100 % NaOH) мембранным методом электролиза.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Внедрение модулей мембранных электролизеров с новыми "единичными элементами" позволит повысить срок службы мембран при использовании их в оптимальном диапазоне контактного давления и отсутствии зазора на всей активной поверхности, снизить удельный расход электроэнергии постоянного тока в электролизерах новой конструкции до уровня 2 035 кВтч/т. А применение технологий Uhde® BM2.7v 6plus позволит снизить потребление электроэнергии на тонну раствора едкого натра марки РМ (на 100 % NaOH) мембранным методом электролиза до 1 995–2 015 кВтч при плотности тока 6 кА/м2.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применим в производстве хлора и каустика, водорода. Объем (например, уровень детализации) и характер внедрения будет связан с характером, масштабом и сложностью установки, а также с ее эффективностью и диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Экономика
Повышение срока службы мембран, снижение затрат на замену, снижение расхода электроэнергии, увеличение производительности конечных продуктов.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления ресурсов; снижение энергоемкости производства хлора и каустика; улучшение в конечном счете экологических показателей.
НДТ 6. В целях повышения энергоэффективности процесса производства серной кислоты повышение выработки энергетического пара для производства электроэнергии и/или для парового привода воздушного нагнетателя или на другие заводские нужды
Описание
Одним из основных параметров для определения энергоэффективности производства серной кислоты является удельная выработка энергетического пара, который может использоваться для производства электроэнергии мощных нагнетателей или другие производственные нужды.
Техническое описание
В процессе получения серной кислоты протекают экзотермические реакции, утилизация тепла которых позволяет увеличить общую энергоэффективность технологии. В современных сернокислотных системах тепло химических реакций используется для получения пара с различными параметрами.

ДКДА күкірт қышқылын өндіру қондырғыларында энергетикалық будың меншікті өндірісі H2SO4 моногидратының 1 тоннасына 0,55 – 0,97 Гкал құрайды (будың өндірісі 40 кгс/см2). Абсорбция жылуын кәдеге жаратуды ұйымдастырумен (13 кгс/см2 бу өндіру) және параметрлерді оңтайландырумен ДКДА жүйесін жетілдіру энергетикалық будың үлестік өндірісін 1,07 – 1,37 Гкал дейін арттыруға мүмкіндік береді. Бұл ретте айналымдағы суды айдауға жұмсалатын электр энергиясының шығыстары және H2SO4 моногидратының 1 тоннасына жұмсалатын Электр энергиясының үлестік шығыны 46 кВтсағ дейін (электр энергиясын нақты тұтыну 64 – 88 кВтсағ) төмендейді.
Ауа айдағыштың бу жетегін пайдаланған кезде ДКДА күкірт қышқылды жүйелері үшін өнімнің бір тоннасына Электр энергиясының үлестік шығыны H2SO4 моногидратының 1 тоннасына 21 – 22 кВтс дейін төмендетілуі мүмкін.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Күкірт қышқылын өндірудің технологиялық процесінің энергия тиімділігін арттыру, сенімділікті арттыру, H2SO4 моногидратының 1 тоннасына электр энергиясын тұтынуды төмендету, энергетикалық будың үлестік өндірісін арттыру есебінен экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Абсорбция жылуын кәдеге жарату жүйесін жетілдіру күкірт қышқылын өндіруге арналған энергетикалық ресурстарды тұтынуды азайтуға (Электр энергиясының үлестік шығыны 2 есеге дейін, ал ауа айдағыш жетегіне буды пайдалану кезінде 3,5 есеге дейін төмендеуі мүмкін), энергетикалық бу өндірісін арттыруға және кәсіпорынның сатып алынатын энергетикалық ресурстарға операциялық шығыстарын азайтуға мүмкіндік береді.
Төмен қысымды бу алу үшін абсорбция жылуын пайдалану кезінде температураның тар диапазонынан және күкірт қышқылының концентрациясынан туындаған өндіріс процесінің қиындауы.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Күкірт қышқылын өндіруде қолданылады. Бұл технологияны Ендірудің орындылығы кәсіпорынның экономикалық тиімділігімен, атап айтқанда электр энергиясының шығындарымен анықталады. Көлем (мысалы, егжей-тегжейлі деңгей) және іске асыру сипаты орнатудың сипатына, ауқымы мен күрделілігіне, сондай-ақ оның тиімділігі мен қоршаған ортаға әсер ету ауқымына байланысты болады.
Экономика
Электр энергиясының шығынын азайту, бу өндірісін ұлғайту, түпкілікті өнімнің өнімділігін арттыру.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін қозғаушы күштер: ресурстарды тұтынуды азайту; күкірт қышқылы өндірісінің энергия сыйымдылығын төмендету болып табылады.

В установках производства серной кислоты ДКДА удельное производство энергетического пара составляет 0,55–0,97 Гкал на 1 тонну моногидрата H2SO4 (выработка пара 40 кгс/см2). Совершенствование системы ДКДА с организацией утилизации тепла абсорбции (выработка пара 13 кгс/см2) и оптимизацией параметров позволяет повысить удельное производство энергетического пара до 1,07–1,37 Гкал. При этом снижаются расходы электроэнергии на перекачку оборотной воды и удельный расход электроэнергии на 1 тонну моногидрата H2SO4 до 46 кВтч (фактическое потребление электроэнергии 64‒88 кВтч).
При использовании парового привода воздушного нагнетателя удельный расход электроэнергии на тонну продукции для сернокислотных систем ДКДА может быть снижен до 21–22 кВтч на 1 тонну моногидрата H2SO4.
Достигнутые экологические выгоды
Улучшение экологических показателей за счет повышения энергоэффективности технологического процесса производства серной кислоты, повышения надежности, снижения потребления электроэнергии на 1 тонну моногидрата H2SO4, повышения удельного производства энергетического пара.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Совершенствование системы утилизации тепла абсорбции позволяет снизить потребление энергетических ресурсов на производство серной кислоты (удельный расход электроэнергии может быть понижен до 2-х раз, а при использовании пара на привод воздушного нагнетателя до 3,5 раз), повысить производство энергетического пара и снизить операционные расходы предприятия на закупаемые энергетические ресурсы.
Усложнение процесса производства, вызванное узким рабочим диапазоном температур и концентраций серной кислоты при утилизации тепла абсорбции с получением пара низкого давления.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применим в производстве серной кислоты. Целесообразность внедрения данной технологии определяется экономической эффективностью работы предприятия, в частности затратами на электроэнергию. Объем (например, уровень детализации) и характер внедрения будет связан с характером, масштабом и сложностью установки, а также с ее эффективностью и диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
Экономика
Снижение расхода электроэнергии, увеличение выработки пара, увеличение производительности конечных продуктов.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления ресурсов; снижение энергоемкости производства серной кислоты.

5.3.3. Мұнай-газ саласының энергия тиімділігінің ЕҚТ – мұнай және ілеспе газ өндіру
Электр және жылу энергиясын тұтыну және генерациялау мұнай - газ-су қоспасын өндіру кезіндегі маңызды аспектілердің бірі болып табылады. Энергия ресурстары мұнай өндіру сатысында да, мұнай кен орындарын пайдалану, өнімді сақтау және мұнай-газ қоспасын тасымалдауға дайындау сатысында да қажет [43].
Электр энергиясы мен энергетикалық ресурстарға жұмсалатын шығындар мұнай-газ өндіру өнеркәсібі кәсіпорындарының шығыстарында маңызды рөл атқарады. Энергия ресурстарын тиімсіз пайдалану кәсіпорын шығындарының едәуір артуына әкелуі мүмкін. Энергия тиімділігін арттыруға кәсіпорындарда энергетикалық менеджмент жүйелерін енгізу негізгі үлес қосады [43].
Қызмет түрлері мен ақпарат көздерінің алуан түрлілігін назарға ала отырып, төменде мұнай-газ өндіру өнеркәсібінде энергия тиімділігін арттырудың кейбір жалпы ЕҚТ енгізу мысалдары ұсынылады.
Мұнай және ілеспе газ өндіру секторындағы энергия тиімділігінің секторлық ЕҚТ-ның төменде ұсынылған кейбір мысалдары I санаттағы объектілерге жатқызылған осы сектор кәсіпорындарының ерекшеліктерін ескере отырып қолданылуға жатады.
ЕҚТ таңдауды кәсіпорын басшылығы жүзеге асырады және технологиялық процестердің сипатына және қалыптасқан басқару тәсілдерінің ерекшеліктеріне байланысты болады.
Бұл әдістердің тізімі толық немесе толық емес. Қолдану кезінде басқа талаптардың әрекетіне нұқсан келтірмей, негізгі салалық анықтамалықтың ережелерін негізге алынсын.
Ескерту. Жалпы ЕҚТ ақпараты қайталанбайды.
1 ЕҚТ. Қатты суды алдын ала ағызу қондырғысын қолдану көмегімен мұнай өндіру процесінде энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Қатты суды және ілеспе газды мұнайдан бөлетін, сондай-ақ мұнайды қыздыру және келесі мұнай өңдеу жүйесіне өндірілген мұнай ағынының үлестік энергиясының (күшейткіш) ұлғаюын қамтамасыз ететін суды алдын ала ағызу қондырғысы (бұдан әрі – СААҚ).
Техникалық сипаттамасы
СААҚ келесі жабдық кешендерінен тұрады: сепарация желісі (резервуар паркі), сорғы агрегаттары.
СААҚ типті қондырғы тікелей кәсіпшілікте қаттық қысымды ұстап тұру жүйесіне кейіннен айдау мақсатында суды алдын ала ағызуды жүзеге асыруға; қалдық суландырумен 0,5–10% мұнайды тасымалдауға арналған шығындарды қысқартуға; мұнайды жинаудың орталық пункттерінің (бұдан әрі ‒ МЖОП) және мұнайды дайындау қондырғыларының (бұдан әрі ‒ МДҚ) жүктемесін оңтайландыруға; газды кешенді дайындау қондырғыларына (бұдан әрі ‒ ГКДҚ) кейіннен тасымалдау үшін ілеспе мұнай газын (бұдан әрі ‒ ІМГ) бөлуге мүмкіндік береді.
Объектінің құрылыс орнын таңдау кен орнын (жер қойнауы учаскесін) игеруге арналған жобалау құжатына, мұнайды, газды жинау, дайындау жөніндегі қолда бар (немесе жоспарланып отырған) инфрақұрылымға; қабат қысымын ұстап тұру жүйесіне қабат суын айдауға арналған жобалау құжатына сәйкес жүзеге асырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
СААҚ типті қондырғыларды пайдалану қоршаған ортаға әсерді азайтуға және мұнай өңдеу процесінің экономикалық тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технологияның енгізілуі мұнай тасымалдау құбырларының ХБҰ-дан СААҚ қа, CPF-ке, СААҚ -дан КГТУ-ға газ тасымалдау құбырларының коррозиядан тозу қаупін айтарлықтай төмендетеді; қабат қысымын қамтамасыз ету жүйесінің ПВДУ-дан модульдік кластерлік сорғы станцияларына (бұдан әрі – БКНС) дейінгі төмен қысымды су құбырларының ұзындығын және қысымды жоғары және кеніш аралық мұнай құбырлары арқылы сұйықтықты тасымалдауға арналған энергия шығынын айтарлықтай қысқартады.
СААҚ оңтайлы орналасуы құбырларды төсеу үшін жер учаскелерін азайтуға, сәйкесінше ықтимал төгілу аймақтарын оқшаулауға әкеледі.
Кросс-медиа әсерлері
Мұнайды кейіннен өндірудің энергия сыйымдылығын төмендету және оны тасымалдауға дайындау. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Технологияны қолдану өндірістің технологиялық схемасын өзгертуді талап етеді.
Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Осы технологияны қолдану туралы шешім орындалған техникалық-экономикалық есептеулер негізінде әрбір нақты жағдайда жеке қаралады.
Ендірудің қозғаушы күші
Технологияны енгізу апаттардың туындау тәуекелін және құбырлардың металл сыйымдылығын төмендетуге мүмкіндік береді.
Технология Ресей Федерациясының мұнай компанияларының мұнай өндіру кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.
2 ЕҚТ. Ұңғымалар өнімінің фазаларын бөлу деңгейін реттеудің автоматты құрылғыларын қолдану есебінен мұнай-газ-су сұйықтығын кәсіпшілік дайындау кезінде өндіріс процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
"Сұйық – газ", "мұнай – су – газ", "мұнай – су", УПС, УПН, ЦПС және т.б. типті қондырғылардың ыдыстық аппараттарында ұңғымалар өнімінің фазаларын бөлу деңгейін реттеудің автоматты құрылғыларын қолдану газ-су-мұнай қоспасын бөлу процесінің сапасын және бөлу өнімдерінің тазалығын реттеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді. Фазаларды бөлу деңгейін реттеудің қолданылатын құрылғыларының типтері туралы ақпарат объектіге бекітілген технологиялық регламентте келтіріледі.
Техникалық сипаттамасы
Құрылғы клапандарды автоматты түрде басқаратын сепарациялық қондырғыны автоматтандыру арқылы олардың параметрлері өзгерген кезде герметикалық ағынды ыдыстардағы фазалық шекараның деңгейін нақты ұстап тұруға және реттеуге мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Резервуардағы қысымды тікелей жақын айдау ұңғымаларына немесе резервуардағы қысымды ұстап тұру жүйесіне артық тасымалдаусыз және қосымша сорғы жабдығынсыз резервуардағы қысымды немесе газ-мұнай қоспасын герметикалық ағынды контейнерлерге беретін сорғы қондырғысының қысымын пайдалану арқылы тұрақты суды беру мүмкіндігі, бұл электр қуаты мен материалдарды үнемдеуге әкеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Фазаларды бөлу деңгейін реттеу құрылғыларын қолдану технологиялық регламентте белгіленген нормалар шегінде атмосфераға көмірсутектердің шығарындыларын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Мұнайды кейіннен өндірудің энергия сыйымдылығын төмендету және оны тасымалдауға дайындау. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Құрылғылардың нақты түрлерін қолдану туралы шешім аппараттың мақсатына, процестің технологиялық схемасына, қондырғының технологиялық регламентінде белгіленген өнім сапасының параметрлеріне қол жеткізуге байланысты әрбір ыдыстық аппарат үшін жеке қаралады.
Ендірудің қозғаушы күші
Мұнай, су, газ дайындаудың технологиялық процесін оңтайландыруға (қысымды, сұйықтықтардың қозғалыс жылдамдығын қалыпқа келтіру, өнім сапасы туралы талап етілетін көрсеткіштерге қол жеткізу үшін жағдайлар жасау), соның салдарынан авариялардың туындау тәуекелдерін төмендетуге мүмкіндік береді.
3 ЕҚТ. Сорғы жабдығын пайдаланудың энергия тиімділігін арттыру жолымен мұнай өндіру кезінде қабатқа су айдау процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы

5.3.3. НДТ энергоэффективности нефтегазовой отрасли - добыча нефти и попутного газа
Потребление и генерация электро- и тепловой энергии являются одним из важнейших аспектов при добыче нефтегазоводяной смеси. Энергоресурсы необходимы как на стадии добычи нефти, так и на стадии эксплуатации нефтяных месторождений, хранения продукции и подготовки нефтегазоводяной смеси к транспортировке [43].
Затраты на электроэнергию и энергетические ресурсы играют значительную роль в расходах предприятий нефтегазодобывающей промышленности. Неэффективное расходование энергоресурсов способно привести к значительному увеличению затрат предприятия. Основной вклад в повышение энергоэффективности вносит внедрение систем энергетического менеджмента на предприятиях [43].
Принимая во внимание разнообразие видов деятельности и источников информации, ниже предлагаются примеры внедрения некоторых общих НДТ повышения энергоэффективности в нефтегазодобывающей промышленности.
Предлагаемые ниже некоторые примеры секторных НДТ энергоэффективности в секторе добычи нефти и попутного газа подлежат применению с учҰтом особенностей предприятий данного сектора, отнесҰнных к объектам I категории.
Выбор НДТ осуществляется руководством предприятий и зависит от характера технологических процессов и особенности сложившихся управленческих подходов.
Список приведенных техник не является полным или исчерпывающим. При применении исходить из положений основного отраслевого справочника, без ущерба действию других требований.
Примечание. Информация общих НДТ не дублируется.
НДТ 1. В целях повышения энергоэффективности в процессе добычи нефти с помощью применения установки предварительного сброса пластовой воды
Описание
Установка предварительного сброса воды (далее ‒ УПСВ), на которой происходит отделение от нефти пластовой воды и попутного газа, а также подогрев нефти и приращение удельной энергии потока добываемой нефти (дожим) до следующей системы подготовки нефти.
Техническое описание
УПСВ состоит из следующих комплексов оборудования: узел сепарации, (резервуарный парк), насосные агрегаты.
Установка типа УПСВ позволяет непосредственно на промысле осуществить предварительный сброс воды с целью последующей закачки в систему поддержания пластового давления; сократить затраты на транспортировку нефти с остаточной обводненностью 0,5–10 %; оптимизировать загрузки центральных пунктов сбора нефти (далее ‒ ЦПС) и установок подготовки нефти (далее ‒ УПН); отделить попутный нефтяной газ (далее ‒ ПНГ) для последующего транспорта на установки комплексной подготовки газа (далее ‒ УКПГ).
Выбор места строительства объекта осуществляется в соответствии с проектным документом на разработку месторождения (участка недр), существующей (или планируемой) инфраструктурой по сбору, подготовке нефти, газа; закачке пластовой воды в систему поддержания пластового давления.
Достигнутые экологические выгоды
Применение установок типа УПСВ позволяет снизить экологические воздействия и повысить экономическую эффективность процесса подготовки нефти.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Внедрение технологии значительно снижает риски коррозионного износа трубопроводов транспорта нефти от УПСВ до УПН, ЦПС, газопроводов транспорта газа от УПСВ до УКПГ; существенно снижает протяженность низконапорных водоводов от УПСВ до блочных кустовых насосных станций (далее ‒ БКНС) системы поддержания пластового давления и энергозатраты на транспорт жидкости по напорным и межпромысловым нефтепроводам.
Оптимальное расположение УПСВ ведет к сокращению территории землеотвода для прокладки трубопроводов, соответственно локализации зон возможных разливов.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости последующего производства нефти и подготовки ее к транспортировке. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применение технологии требует изменение технологической схемы производства.
Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Решение о применении данной технологии рассматривается индивидуально в каждом конкретном случае на основании выполненных технико-экономических расчетов.
Движущая сила внедрения
Внедрение технологии позволяет снизить риски возникновения аварий и металлоемкость трубопроводов.
Технология широко применяется на нефтедобывающих предприятиях нефтяных компаний Российской Федерации.
НДТ 2. В целях повышения энергоэффективности процесса производства при промысловой подготовке нефтегазоводяной жидкости за счет применения автоматических устройств регулирования уровня раздела фаз продукции скважин
Описание
Применение автоматических устройств регулирования уровня раздела фаз продукции скважин в емкостных аппаратах "жидкость-газ", "нефть-вода-газ", "нефть-вода" установок типа УПСВ, УПН, ЦПС и др. обеспечивает возможность регулирования качества процесса разделения газоводонефтяной смеси и чистоты продуктов разделения. Информация о типах применяемых устройств регулирования уровня раздела фаз приводится в утвержденном технологическом регламенте на объект.
Техническое описание
Устройство позволяет четко поддерживать и регулировать уровень границы раздела фаз в герметизированных проточных емкостях при изменении их параметров с помощью автоматизации сепарационной установки с автоматическим управлением клапанами.
Достигнутые экологические выгоды
Возможность подачи отстоянной воды для поддержания пластового давления непосредственно в ближайшие нагнетательные скважины на нефтепромыслах или в систему поддержания пластового давления без лишней транспортировки и без дополнительного насосного оборудования за счет использования энергии пластового давления или давления, создаваемого насосной установкой, подающей газоводонефтяную смесь в герметизированные проточные емкости, что приводит к экономии электроэнергии и материалов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение устройств регулирования уровня раздела фаз позволяет осуществлять контроль за выбросами углеводородов в атмосферу в пределах норм, установленных технологическим регламентом.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости последующего производства нефти и подготовки ее к транспортировке. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Решение о применении конкретных типов устройств рассматривается индивидуально для каждого емкостного аппарата в зависимости от назначения аппарата, технологической схемы процесса, достижения параметров качества продукции, установленных технологическим регламентом установки.
Движущая сила внедрения
Позволяет оптимизировать технологический процесс подготовки нефти, воды, газа (нормализация давления, скорости движения жидкостей, создавать условия для достижения требуемых показателей о качества продукции), и, как следствие, снизить риски возникновения аварий.
НДТ 3. В целях повышения энергоэффективности процесса закачки воды в пласт при добыче нефти путем повышения энергоэффективности эксплуатации насосного оборудования
Описание

Қойнауқаттық қысымды ұстап тұру жүйесінің (бұдан әрі ‒ ППД) сорғы агрегаттары мұнай өндіру кезінде энергияны көп қажет ететін жабдық болып табылады. ППД жүйесіне жұмсалатын энергетикалық шығындар өндіруге, кәсіпшілік көлікке және мұнай дайындауға жұмсалатын энергетикалық шығындардың 30% - дан 40% - ға дейін құрайды.
Техникалық сипаттамасы
Қолдану:
сорғылар электр қозғалтқыштарының жиілік реттегіштерін;
сорғының монтаждық ұзындығын қысқарта отырып және ұңғымалық сұйықтықты өндіру кезінде электр энергиясына арналған шығындарды азайта отырып, электр орталықтан тепкіш сорғыны (УЭЦН) орнату. Әсерге, соның ішінде номиналды кернеуі жоғары және соның салдарынан суасты кабеліндегі ысыраптардың төмендеуімен УЭЦН вентильдік жетегін қолдану есебінен қол жеткізіледі;
техникалық шектеулермен ұңғымаларда жұмыс істеу үшін шағын (2А және 3) габаритті сорғы қондырғыларын пайдалану: пайдалану колоннасының құбырларын жылжыту. Артықшылығы-біліктердің айналу жиілігіне және қуаты тәулігіне 20 м3-ден 3 000 об-қа дейінгі сатының номиналына байланысты 2А және 3 габариттің өнімділігі кезінде оңтайлы электр тұтыну./ мин. тәулігіне 280 м3 дейін. 6 000 айн/мин кезінде.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия ресурстарын тұтынуды азайту. Қоршаған ортаға қосымша әсер етпейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технология үлкен капиталды қажет етпейді.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету добычи нефти. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Технология үлкен капиталды қажет етпейді. Қабатқа су айдауға және мұнай беруге жұмсалатын энергия шығындарын азайту.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін қозғаушы күштер: ресурстарды тұтынуды азайту; мұнай өндірудің энергия сыйымдылығын төмендету. Қоршаған ортаға қосымша әсер етпейді.
4 ЕҚТ. Көп фазалы қоспаны айдауға арналған көп фазалы сорғыларды қолдану арқылы ұңғымалық өнімді жинау процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Кен орындарында мұнай жинау үшін көп фазалы сорғыларды пайдалану осы объектілерге қызмет көрсету кезінде пайдалану және энергия шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Ұңғымалардың өнімін сұйық және газ фазасына Бөлмей, көп фазалы бұрандалы сорғыларды қолдана отырып, мұнай жинау және қысымды құбырлар арқылы жинау сепарациялық және резервуарлық жабдығы бар сығымдау сорғы станцияларын (бұдан әрі ‒ ДНС) пайдалану қажеттілігін болдырмауға мүмкіндік береді. Қондырғыны қабылдау кезінде салыстырмалы түрде жоғары (0,8 – 1,4 МПа) қысым сақталады, бұл ұңғымалардағы Сағалық қысымды айтарлықтай төмендетуге мүмкіндік бермейді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Технологияны қолдану атмосфераға шығарындыларды азайтуға және мұнай айдау объектілерін салуға арналған жер учаскесінің ауданын қысқартуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Көп фазалы сорғыларды пайдалану кезінде энергия тұтынудың өсуі байқалады, бұл қосымша газ көлемінің ұлғаюы есебінен де, өрескел жерлерге тән ағымның тығын режимі есебінен де ұңғымалардың өнімдерін айдау кезінде қысым құбырларындағы гидравликалық шығындардың өсуіне байланысты. Бірақ сығымдау сорғы станцияларын алып тастау есебінен жиынтық энергия тұтыну айтарлықтай төмендейді.
Кросс-медиа әсерлері
ІМГ жағу көлемдерін төмендету және өндірістің энергия тиімділігін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолдану бойынша шектеу мұнайдағы газдың жоғары мөлшері, жоғары газ факторы болып табылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін қозғаушы күштер: ресурстарды тұтынуды азайту; мұнай-газ ортасын айдаудың энергия сыйымдылығын төмендету; алауларда жағылатын газдар көлемінің төмендеуі; сайып келгенде, экологиялық көрсеткіштердің жақсаруы.
5 ЕҚТ. Су салқындату жүйесін ауа жүйесіне ауыстыру арқылы салқындату процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Судың орнына ауаны салқындату жүйесін қолдану экологиялық әсерді азайтуға және салқындатқыш суды дайындау шығындарын азайту арқылы процестің экономикалық тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Негізгі кемшілігі-сумен салқындату жүйесімен салыстырғанда қондырғыларды жобалау үшін үлкен аумақты бөлу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Негізгі артықшылығы-салқындату үшін ауа ағындарын пайдалану, оларды дайындау жүйесі суды дайындау жүйесімен салыстырғанда құрылымдық жағынан оңай.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Насосные агрегаты системы поддержания пластового давления (далее ‒ ППД) являются наиболее энергозатратным оборудованием при добыче нефти. Энергетические затраты на систему ППД составляют от 30 % до 40 % от энергетических затрат на добычу, промысловый транспорт и подготовку нефти.
Техническое описание
Применение:
частотных регуляторов электродвигателей насосов,
установка электроцентробежного насоса (УЭЦН) с уменьшением монтажной длины насоса и в снижении затрат на электроэнергию при добыче скважинной жидкости. Эффект достигается, в том числе, за счет применения вентильного привода УЭЦН с повышенным номинальным напряжением и – как следствие – со снижением потерь в погружном кабеле,
использование насосных установок малого (2А и 3) габарита для работы в скважинах с техническими ограничениями: смещение труб эксплуатационной колонны. Преимущество – оптимальное электропотребление при производительности 2А и 3 габаритов в зависимости от частоты вращения валов и номинала ступени с мощностью от 20 м3/сут при 3 000 об. /мин. до 280 м3/сут. при 6 000 об/мин.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение потребления энергетических ресурсов. Нет дополнительных воздействий на окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Технологии не требуют больших капитальных затрат.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства добычи нефти. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Технологии не требуют больших капитальных затрат. Снижение затрат энергии на закачку воды в пласт и подачу нефти.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления ресурсов; снижение энергоемкости добычи нефти. Нет дополнительных воздействий на окружающую среду.
НДТ 4. В целях повышения энергоэффективности процесса сбора скважинной продукции путем применения многофазных насосов для перекачки многофазной смеси
Описание
Применение многофазных насосов для сбора нефти на промыслах позволяют сократить эксплуатационные и энергетические затраты при обслуживании этих объектов.
Техническое описание
Сбор продукции скважин по нефтесборным и напорным трубопроводам без еҰ разделения на жидкую и газовую фазы с применением винтовых многофазных насосов позволяет исключить необходимость использования дожимных насосных станций (далее ‒ ДНС) с сепарационным и резервуарным оборудованием. На приҰме установки поддерживается относительно высокое (0,8–1,4 МПа) давление, что не позволяет существенно снизить устьевые давления на скважинах.
Достигнутые экологические выгоды
Применение технологии позволяет снизить выбросы в атмосферу и сократить площадь землеотвода под строительство нефтеперекачивающих объектов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При использовании многофазных насосов наблюдается рост энергопотребления, что обуславливается ростом гидравлических потерь в напорных трубопроводах при перекачке продукции скважин как за счет увеличения дополнительного объҰма газа, так и за счҰт пробкового режима течения, характерного для пересечҰнной местности. Но за счет исключения дожимных насосных станций суммарное энергопотребление значительно снижается.
Кросс-медиа эффекты
Снижение объемов сжигания ПНГ и повышение энергоэффективности производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Ограничением по применению является высокое содержание газа в нефти, высокий газовый фактор.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления ресурсов; снижение энергоемкости перекачки нефтегазовой среды; снижение объемов сжигаемого на факелах газов; улучшение в конечном счете экологических показателей.
НДТ 5. В целях повышения энергоэффективности процесса охлаждения путем замены водяной системы охлаждения на воздушную
Описание
Применение воздушной системы охлаждения вместо водной позволяет снизить экологические воздействия и повысить экономическую эффективность процесса путем снижения затрат на подготовку охлаждающей воды.
Техническое описание
Основным недостатком является отведение большей площади для конструирования установок по сравнению с системой охлаждения водой.
Достигнутые экологические выгоды
Основным преимуществом является использование воздушных потоков для охлаждения, система подготовки которых конструктивно проще по сравнению с системой подготовки воды.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Ауамен салқындату процесінде шуылдың әсер ету деңгейі сумен салқындағанға қарағанда жоғары. Желдеткіштерді пайдалану нәтижесінде шудың әсер ету деңгейі көздің түріне байланысты 97-105 децибел (а) шегінде ауытқиды.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Мұнай кен орнын пайдалану аймағындағы климаттық жағдайлар ауаны салқындатуды шектеуі мүмкін. Сонымен қатар, қысқа тұйықталу мүмкіндігіне байланысты ауа желдеткіштерін ғимараттардың жанында орналастыруға болмайды.
Экономика
Жеке кен орындарында технологияны енгізу кезінде ауа желдеткіштерінің шығындары жоғары болуы мүмкін. Осы технологияны қолдану туралы шешім орындалған техникалық-экономикалық есептеулер негізінде әрбір нақты жағдайда жеке қаралады.
Техникалық қызмет көрсетуге арналған ең аз шығыстар.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін: ресурстарды тұтынуды азайту; салқындату жүйесінің энергия сыйымдылығын төмендету; сайып келгенде экологиялық көрсеткіштерді жақсарту қозғаушы күштер болып табылады.
6 ЕҚТ. Ілеспе мұнай газын кәдеге жарату арқылы мұнай мен газды өндіру және тасымалдау процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Газды ППД үшін қабатқа айдау (негізінен суды пайдаланбай), газды жерасты газ қоймаларына (бұдан әрі ‒ЖГҚ) айдау, кәсіпорынды өз мұқтаждарына пайдалану (мұнайды жылыту пештері, қазандықтар, газ электр станциялары және т. б.), газды магистральдық газ құбырлары жүйесіне беру, газ турбиналарын (бұдан әрі ‒ ГТЭС) және газ поршеньді электр станцияларын (бұдан әрі ‒ ГПЭС), газ өңдеу зауыттарын (бұдан әрі ‒ ГӨЗ) салу және.
Техникалық сипаттамасы
Технологияны енгізу үшін технологиялық схеманы өзгерту қажет.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ілеспе мұнай газын кәдеге жарату, шығарындыларды азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
ІМГ кәдеге жарату талаптарды сақтамағаны үшін төлемақыны төмендетуге мүмкіндік береді. Нақты технологиялық шешімді қолдану туралы шешім орындалған техникалық-экономикалық есептеулер негізінде әрбір нақты жағдайда жеке қаралады.
Кросс-медиа әсерлері
Әртүрлі энергия түрінде қосымша өнімдер алу. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Технология мұнай өндіру кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.
Экономика
Энергияның әртүрлі түрлерін алу, бу өндірісін ұлғайту, соңғы өнімнің өнімділігін арттыру.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізуге арналған қозғаушы күштер: электр және жылу энергиясы түріндегі соңғы өнімдерді ала отырып, ілеспе мұнай газын толық кәдеге жарату арқылы өндірістің экологиялылығын арттыру.
7 ЕҚТ. Ұңғымаларды бұрғылаудың амбарсыз әдісін қолдану арқылы мұнай мен газды өндіру және тасымалдау процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Түтіксіз бұрғылаудың мақсаты-сұйық фазаның ең аз шығынымен қатты фазаны максималды алу арқылы жабық сумен жабдықтау жүйесін құру. Бұл мақсатқа жүйеге сұйық фазаның барынша мүмкін болатын көлемін қайтару және кейіннен толық кәдеге жарата отырып, құрғақ шламның барынша мүмкін болатын мөлшерін тастау арқылы қол жеткізіледі. Әр фазаның құрамы игерілетін кен орнына байланысты өзгереді және бұрғылау ерітіндісінің түріне және кен орнының сипаттамаларына байланысты болады. Пайдаланылған ерітінді-бұл қатты фаза қосылған сұйықтық. Тазалау шаралары жүргізілгеннен кейін бұрғылау ерітіндісі қайта пайдаланылуы мүмкін.
Техникалық сипаттамасы
Түтіксіз бұрғылау технологиясын тек кешенде тиімді жүзеге асыруға болады:

В процессе охлаждения воздухом уровень шумового воздействия выше, чем в случае охлаждения водой. Уровень шумового воздействия в результате эксплуатации вентиляторов колеблется в пределах 97–105 децибел (А) в зависимости от типа источника.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Климатические условия в регионе эксплуатации нефтяного месторождения могут ограничить применение воздушного охлаждения. Более того, воздушные вентиляторы нельзя размещать вблизи зданий по причине возможности возникновения коротких замыканий.
Экономика
При внедрении технологии на отдельных месторождениях расходы на воздушные вентиляторы могут оказаться высокими. Решение о применении данной технологии рассматривается индивидуально в каждом конкретном случае на основании выполненных технико-экономических расчетов.
Минимальные расходы на техническое обслуживание.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления ресурсов; снижение энергоемкости системы охлаждения; улучшение в конечном счете экологических показателей.
НДТ 6. В целях повышения энергоэффективности процесса добычи и транспортировки нефти и газа путем утилизации попутного нефтяного газа
Описание
Технологии, позволяющие повысить объемы полезного использования попутного нефтяного газа, такие как закачка газа в пласт для ППД (в основном без использования воды), закачка газа в подземные хранилища газа (далее ‒ПХГ), использование на собственные нужды предприятия (печи подогрева нефти, котельные, газовые электростанции и др.), сдача газа в систему магистральных газопроводов, строительство газотурбинных (далее ‒ ГТЭС) и газопоршневых электростанций (далее ‒ ГПЭС), газоперерабатывающих заводов (далее ‒ ГПЗ) и другие.
Техническое описание
Для внедрения технологии требуется изменение технологической схемы.
Достигнутые экологические выгоды
Утилизация попутного нефтяного газа, снижение выбросов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Утилизация ПНГ позволяет снизить плату за несоблюдение требований. Решение о применении конкретного технологического решения рассматривается индивидуально в каждом конкретном случае на основании выполненных технико-экономических расчетов.
Кросс-медиа эффекты
Получение дополнительных продуктов в виде различных видов энергии. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Технология широко применима на предприятиях добычи нефти.
Экономика
Получение различных видов энергии, увеличение выработки пара, увеличение производительности конечных продуктов.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: повышение экологичности производства путем полной утилизации попутного нефтяного газа с получением конечных продуктов в виде электрической и тепловой энергий.
НДТ 7. В целях повышения энергоэффективности процесса добычи и транспортировки нефти и газа путем применения безамбарного метода бурения скважин
Описание
Целью безамбарного бурения является создание системы замкнутого водоснабжения, максимального извлечения твердой фазы при минимальных потерях жидкой фазы. Эта цель достигается путем возврата в систему максимально возможного объема жидкой фазы и сброса максимально возможного количества сухого шлама с последующей полной утилизацией. Состав каждой фазы варьируется в зависимости от разрабатываемого месторождения и зависит от типа бурового раствора и характеристик месторождения. Отработанный раствор представляет собой жидкость с включением твердой фазы. После проведения мер по очистке буровой раствор может быть использован повторно.
Техническое описание
Наиболее эффективно реализовать технологию безамбарного бурения можно только в комплексе:

1) бұрғылау ерітінділерінің жүйелерін және түтіксіз бұрғылауға арналған жабдықтың орналасу схемаларын жобалау;
2) бұрғылау ерітінділерін дайындау және өңдеу;
3) қатты фазаның құрамын және сусыздануды бақылау бойынша жабдықтың жұмысын инженерлік қамтамасыз ету.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұрғылау кезінде энергия шығынын азайту, шығарындыларды азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қазбасыз бұрғылау әдісі жұмыс барысында түзілетін сұйық және қатты қалдықтардың тасталуын болдырмау жолымен жұмыстарды жүргізу кезінде экологиялық стандарттар мен нормаларды сақтауға бағытталған. Қоршаған ортаға әсерді азайтудың маңызды факторы бұрғылау жұмыстарын бұрғылау ерітіндісінің құрамында көмірсутектерді қолданбай, қазбасыз әдіспен жүргізу болып табылады.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Технология мұнай өндіру кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Түтіксіз бұрғылау технологиясын қолдану экологиялық және технологиялық мәселелерді шешуге мүмкіндік береді:
бұрғылау қалдықтарын жинауға арналған қамбаларды салудан бас тарту;
сұйық қалдықтардың тасталуын болдырмау;
айналымдағы сумен жабдықтау есебінен техникалық суды тұтынуды азайту;
қатты фазаның құрамын тиімді реттеу есебінен бұрғылау ерітінділерінің сапасын жақсарту және оларды дайындау мен өңдеу шығындарын төмендету;
қашауларды өңдеуді жақсарту және тиісінше ұңғымалар құрылысының мерзімін қысқарту;
қатты фазаның төмен құрамы есебінен өнімді қабаттың ашылуын жақсарту;
мұнайды майлау қоспасы ретінде пайдаланудан бас тарту.
8 ЕҚТ. Сіңіру аймақтарын оқшаулау арқылы мұнай мен газды өндіру және тасымалдау процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Ұңғымаларды салу кезіндегі ең маңызды проблемалардың бірі бұрғылау ерітіндісін қарқынды сіңіретін аймақтарды оқшаулау болып табылады, олардың ашылуы тау жыныстарының құлауымен бірге жүреді. Сондықтан бұрғылау ерітіндісін сіңірудің алдын алу мәселесіне ерекше назар аударылады.
Техникалық сипаттамасы
Сіңірулердің алдын алу мәселелерінде сіңіргіш қабаттарға қысымды реттеу бірінші орынды алады. Құбыр сыртындағы кеңістіктегі қысымның рұқсат етілген нормалардан жоғары өсуін шектеу мақсатында:
бұрғылау ерітіндісінің тығыздығы мен геологиялық параметрлерінің ұлғаю нормасынан асып кетуіне жол бермеу;
бұрғылау ерітіндісіне майлау қоспаларын (СМАД, ОЖК, ОЗГ) уақтылы енгізу және олардың ерітіндідегі құрамын бақылау;
ұңғымаға түсіру кезінде құралдың күрт қонуына жол бермеу;
қашауды бірқалыпты беру кезінде ұңғыма оқпанын пысықтау;
айналмалы тәсілмен шарошақты қашауларды қолдана отырып, орталық жуумен және бұрғылау сорғыларының жуу сұйықтығын беруін шектей отырып және ұңғылаудың механикалық жылдамдығын бұрғылау;
ұңғыманың оқпанын жұмыс құбырының ұзындығына әрбір аспапты өсіру кезінде пысықтау және құралдың кенжарға дейін жуусыз және айналусыз еркін қозғалуына қол жеткізу;
бағананы жұмыс құбырының ұзындығына көтеріп, сорғының шығысындағы клапанды біртіндеп ашып, бұрғылау ерітіндісінің құрылымын құралдың айналуымен алдын-ала бұзып, бұрғылау ерітіндісінің айналымын бір сорғымен қалпына келтіріңіз.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Технология позволяет повысить Көрсеткіштер ресурсосбережения.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұңғымаларды бұрғылау кезінде технологиялық бақылауды күшейту қажет.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Бұрғылау ерітіндісін сіңіру мәселесін шешу. Технология мұнай өндіру кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.
9 ЕҚТ. Бір мезгілде-бөлек пайдалану арқылы ұңғымаларды пайдалану процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Бір мезгілде ‒ бөлек пайдалану (бұдан әрі - ЭҚР) пайдалану объектілерін қоса атқару және бұл ретте арнайы жабдық, әрбір объект бойынша жеке қорларды іріктеу процесін бақылау және реттеу арқылы жүзеге асыру есебінен игерудің техникалық-экономикалық тиімділігін арттыру мақсатында қолданылады.
Техникалық сипаттамасы
ОРЭ кәдімгі құрылымдағы Ұңғымаларды өнімді қабаттарды бөлетін жабдықпен жабдықтау немесе осы мақсаттар үшін арнайы құрылымдағы ұңғымаларды пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бір ұңғыманың оқпанын пайдалану және бір ұңғыманың торын игерудің әртүрлі объектілерінің көмірсутек қорларын бір мезгілде (бірлесіп) іріктеуді ұйымдастыру есебінен бұрғылау көлемін қысқарту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Көмірсутектердің сулануын және алынатын көлемдерін бақылау.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру. Әртүрлі өнімді қабаттардан мұнай өнімдерін алатын бірнеше ұңғымалардың орнына сол өнімділікпен біреуі ғана салынатындығына байланысты қоршаған ортаға әсерді азайту.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Екі және одан да көп геологиялық пайдалану объектілері бар, пайдалану жағдайларында елеулі айырмашылықтары және Елеулі лицензиялық талаптары бар ұңғымалар үшін қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет. Жекелеген ұңғымалардың рентабельділігін басқа игеру объектілерін немесе бір игеру объектісінің әртүрлі қабаттарын қосу арқылы арттыруға болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Технология қаттардың жұмысын оңтайландыру есебінен ұңғыманың өнімділігін арттыруға; ұңғымада пайдаланылатын қаттардың біркелкі өндірілуін және мұнай берілуін қамтамасыз етуге; ұңғымада пайдаланылатын объектілердің игерілуін бақылауды қамтамасыз етуге; басқа объектілерді қосу арқылы ұңғыманың рентабельділігін арттыруға және өнімділігі төмен кен орындарын басқаларға қосу арқылы игеруді және пайдалануды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
10 ЕҚТ. Қондырғылардың құрамында ұзын жүрісті тізбекті жетектердің ұңғымалық штангалық сорғыларын қолдану арқылы ұңғымаларды пайдалану процесінің энергия тиімділігін арттыру
Сипаттамасы

1) проектирование систем буровых растворов и схем расположения оборудования для безамбарного бурения;
2) приготовление и обработка буровых растворов;
3) инженерное обеспечение работы оборудования по контролю содержания твердой фазы и обезвоживанию.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение затрат энергии при бурении, снижение выбросов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Метод безамбарного бурения направлен на соблюдение экологических стандартов и норм при проведении работ путем исключения сброса жидких и твердых отходов, появляющихся в ходе работ. Существенным фактором минимизации воздействия на окружающую среду является ведение буровых работ безамбарным методом без применения углеводородов в составе бурового раствора.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Технология широко применима на предприятиях добычи нефти.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Применение безамбарной технологии бурения позволяет решить, как экологические, так и технологические проблемы:
отказаться от строительства амбаров для сбора отходов бурения;
исключить сброс жидких отходов;
сократить потребление технической воды за счет оборотного водоснабжения;
за счет эффективного регулирования состава твердой фазы улучшить качество буровых растворов и снизить затраты на их приготовление и обработку;
улучшить отработку долот и соответственно сократить сроки строительства скважин;
улучшить вскрытие продуктивного пласта за счет низкого содержания твердой фазы;
отказаться от применения в качестве смазочной добавки нефти.
НДТ 8. В целях повышения энергоэффективности процесса добычи и транспортировки нефти и газа путем изоляции зон поглощения
Описание
Одной из наиболее серьезных проблем при строительстве скважин является изоляция зон с интенсивным поглощением бурового раствора, вскрытие которых сопровождается обвалами пород. Поэтому вопросу предупреждения поглощения бурового раствора уделяется особое внимание.
Техническое описание
В вопросах предупреждения поглощений первостепенное место занимает регулирование давления на поглощающие пласты. С целью ограничения роста давления в затрубном пространстве выше допустимых норм необходимо:
не допускать превышения нормы увеличения плотности и геологических параметров бурового раствора;
своевременно вводить в буровой раствор смазывающие добавки (СМАД, ОЖК, ОЗГ) и контролировать их содержание в растворе;
не допускать резких посадок инструмента при спуске в скважину;
прорабатывать ствол скважины при плавной подаче долота;
бурить зоны предполагаемых поглощений бурового раствора роторным способом с применением шарошечных долот с центральной промывкой и ограничением подачи буровыми насосами промывочной жидкости и механической скорости проходки;
прорабатывать ствол скважины при каждом наращивании инструмента на длину рабочей трубы и добиваться свободного движения инструмента до забоя без промывки и вращения;
восстанавливать циркуляцию бурового раствора одним насосом с одновременным поднятием колонны на длину рабочей трубы и постепенным открытием задвижки на выходе насоса, предварительно разрушив структуру бурового раствора вращением инструмента.
Достигнутые экологические выгоды
Технология позволяет повысить показатели ресурсосбережения.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Необходимо усиление технологического контроля при бурении скважин.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Решение проблемы поглощения бурового раствора. Технология широко применима на предприятиях добычи нефти.
НДТ 9. В целях повышения энергоэффективности процесса эксплуатации скважин путем одновременно-раздельной эксплуатации
Описание
Одновременно-раздельная эксплуатация (далее ‒ ОРЭ) применяется с целью повышения технико-экономической эффективности разработки за счет совмещения эксплуатационных объектов и осуществления при этом, посредством специального оборудования, контроля и регулирования процесса отбора запасов отдельно по каждому объекту.
Техническое описание
ОРЭ осуществляют путем оснащения скважин обычной конструкции оборудованием, разобщающим продуктивные пласты, или путем использования для этих целей скважин специальной конструкции.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение объемов бурения за счет использования ствола одной скважины и организации одновременного (совместного) отбора запасов углеводородов разных объектов разработки одной сеткой скважин.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Контроль обводнҰнности и извлекаемых объемов углеводородов.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства. Уменьшение влияния на окружающую среду за счет того, что вместо нескольких скважин, отбирающих нефтепродукты с разных продуктивных пластов, строится только одна с той же производительностью.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применяется для скважин с двумя и более геологическими объектами эксплуатации, имеющие значительные отличия в условиях эксплуатации и существенные лицензионные требования.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае. Возможно повышение рентабельности отдельных скважин за счет подключения других объектов разработки или разных по свойствам пластов одного объекта разработки.
Движущая сила внедрения
Технология позволяет повысить производительность скважины за счет оптимизации работы пластов; обеспечить равномерность выработки и нефтеотдачу пластов, эксплуатируемых скважиной; обеспечить контроль над разработкой объектов, эксплуатируемых скважиной; повысить рентабельность скважины присоединением других объектов и обеспечить разработку и эксплуатацию малопродуктивных месторождений присоединением к другим.
НДТ 10. Повышение энергоэффективности процесса эксплуатации скважин путем применения в составе установок скважинных штанговых насосов длинноходовых цепных приводов
Описание

Кен орындарын игерудің кеш сатысында ең аз шығындармен күрделі жағдайларда мұнай өндіруді қамтамасыз ететін Ұңғымаларды пайдалануға арналған жабдықты таңдау мәселесі шиеленісуде. Қондырғылардың құрамында ұзақ жүрісті шынжырлы жетектердің ұңғымалық қарнақты сорғыларын (бұдан әрі ‒ ЖБМШ) қолдану энергия шығынын 15-25% үнемдеуді қамтамасыз етеді (осындай жетектері бар ЖБМШШ ПӘК 60%-ға жетеді).
Техникалық сипаттамасы
Технологиялық тұрғыдан алғанда, барлық тізбекті жетектердің келесі ерекшеліктері бар:
жүрістің бекітілген ұзындығы;
тұрақты массаның теңдестіру жүктемесінің бір бөлігімен біріктірілген реверсивті редукциялайтын түрлендіргіш механизм;
жүрістің көп бөлігінде біркелкі жылдамдықпен және тербелістердің салыстырмалы түрде төмен жиілігімен штангалардың қолайлы қозғалыс заңы;
штангалардың максималды жылдамдығы тең тербеліс жиілігі бар тепе-теңдік аналогтарынан 1,7 есе аз;
жөндеу кезінде ұңғымалар аузынан қажетті қашықтыққа оралады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Тізбекті жетекті пайдалану электр энергиясының шығындарын азайтады. Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Энергияны тұтынуды азайту.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Мынадай жағдайларда технологияны қолдану тиімді:
өнімді көтеруге жұмсалатын электр энергиясын үнемдеу мақсатында ПЦ 80-6-1/4 жетегі бар ЭЦН 50 және ЭЦН 80 ЖЖМ ауыстыру үшін;
тұтқырлығы жоғары өнімдері бар жоғары дебитті ұңғымаларда, оның ішінде эмульсия түзуге "бейім" суландырылған ұңғымаларда;
пайдалану колоннасының өту қимасы азайтылған, оның ішінде жоғары дебитті және/немесе тұтқырлығы жоғары өнімдері бар ұңғымалардан сұйықтық алуды оңтайландыру үшін;
терең ұңғымалардың ұңғымалық штангалық сорғыларын (бұдан әрі ‒ ҰШС) пайдалану үшін;
жөндеу аралық кезеңі төмен ЖМШШ бар жоғары дебитті ұңғымаларды пайдалану тиімділігін арттыру үшін (бұдан әрі - АЕК) ұңғымалық жабдықтың жұмысы;
ПӘК-ті жоғалтпастан жетектің техникалық сипаттамасы шеңберінде жоғары дебитті Ұңғымаларды (оның ішінде тұтқырлығы жоғары өнімдермен) пайдалану режимін реттеу мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Технология күрделі жағдайларда мұнай өндіру кезінде электр энергиясын тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді.
11 ЕҚТ. Штангалық тереңдік сорғыны орнату арқылы ұңғымаларды пайдалану процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Штангалық сорғы – бұл арнайы дизайндағы поршеньдік сорғы, оның жетегі штанганың көмегімен бетінен жүзеге асырылады. Сорғылар айдау жоспарланған сұйықтық деңгейінен әлдеқайда төмен түседі.
Техникалық сипаттамасы
Ұңғымаға батыру тереңдігі мұнайдың үлкен тереңдіктен тұрақты көтерілуін ғана емес, сонымен қатар сорғының өзін де салқындатуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, мұндай сорғылар мұнайдың жоғары пайыздық мөлшерін көтеруге мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Өнімдерді көтеру үшін үлестік энергия шығынын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Салқындату сорғыларының щығынды төмендету жолымен мұнай қабатынан өнімді көтеру үшін энергия тұтынуды азайту.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Технология мұнай өндіру кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.
12 ЕҚТ. Силикатты гель негізіндегі композицияларды қолдана отырып, мұнай қабаттарын өндіруді арттыру технологиясын қолдану арқылы қабаттардың мұнай беру процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Технология қабатты қамтуды және мұнай өндіру коэффициентін арттыруға арналған.
Техникалық сипаттамасы
Қабатқа әсер ету әдісі кейіннен аз жуылған аралықтарға су басуды бағыттай отырып және мұнайды беттік-белсенді заттардың ерітінділерімен шайғанға дейін жібере отырып, блоктайтын жиекті Бейорганикалық микрогельді құраммен жасауға негізделген.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Уыттылығы төмен қабаттардың мұнай беруін арттыру реагенттерін қолдану.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қабаттардың мұнай беруін арттыру, өндірістің экологиялылығын арттыру.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Нақты технологиялық шешімді қолдану туралы шешім орындалған техникалық-экономикалық есептеулер негізінде әрбір нақты жағдайда жеке қаралады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Технология мұнай өндіру кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.
13 ЕҚТ. Жоғары сенімді құбырлар мен коррозия ингибиторларын қолдану арқылы мұнай мен газды тасымалдау процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Мұнай кәсіпшілігі құбырлары арқылы тасымалданатын сұйықтықтың коррозиялық белсенділігінің артуы құбыр көлігінің тиімді жұмыс істеуіне кедергі келтіретін және авариялық жағдайларға алып келетін мұнай өндіруші кәсіпорындардың өзекті проблемасы болып табылады.
Техникалық сипаттамасы
Коррозиялық бұзылулар, парафиндер мен тұздардың шөгінділері құбырларды пайдалануды тоқтатуға әкеледі. Жоғары сенімділік құбырларын, сондай-ақ коррозия ингибиторларын енгізу мұнай тасымалдау кезінде апаттарды азайтуға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Мұнайдың төгілуін азайтуға ықпал ететін құбырдың меншікті апаттылығын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Құбырлардың ішкі жағындағы коррозия мен өсудің төмендеуі айдау үшін энергия шығынын азайтуды, құбырларды жөндеу шығындарын азайтуды және төгілу кезінде апаттық ластануды жоюды білдіреді.
Кросс-медиа әсерлері
Өндірістің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Техникалық-экономикалық талдау жүргізу қажет.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Технология мұнай өндіру кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.

На поздней стадии разработки месторождений обостряется вопрос выбора оборудования для эксплуатации скважин, обеспечивающего добычу нефти в осложненных условиях при наименьших затратах. Применение в составе установок скважинных штанговых насосов (далее ‒ УСШН) длинноходовых цепных приводов, обеспечивает экономию энергозатрат 15‒25 % (КПД УСШН с такими приводами достигает 60 %).
Техническое описание
С технологической точки зрения все цепные приводы имеют следующие особенности:
фиксированную длину хода;
реверсивный редуцирующий преобразующий механизм, совмещенный с частью уравновешивающего груза фиксированной массы;
благоприятный закон движения штанг с равномерной скоростью на большей части хода и относительно низкой частотой качаний;
максимальную скорость штанг в 1,7 раза меньше, чем у балансирных аналогов при равной частоте качаний;
при ремонте скважины откатываются от устья на необходимое расстояние.
Достигнутые экологические выгоды
Использование цепного привода сокращает затраты на электроэнергию.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Снижение энергопотребления.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Наиболее эффективно применение технологии в следующих случаях:
для замены ЭЦН 50 и ЭЦН 80 на УСШН с приводом ПЦ 80-6-1/4 в целях экономии электроэнергии, затрачиваемой на подъем продукции;
на высокодебитных скважинах с высоковязкой продукцией, в том числе на обводненных скважинах, "склонных" к образованию эмульсии;
для оптимизации отбора жидкости из скважин с уменьшенным проходным сечением эксплуатационной колонны, в том числе высокодебитных и/или с высоковязкой продукцией;
для эксплуатации скважинных штанговых насосов (далее ‒ СШН) глубоких скважин;
для повышения эффективности эксплуатации высокодебитных скважин с УСШН с низким межремонтным периодом (далее ‒ МРП) работы скважинного оборудования;
для обеспечения возможности регулирования режима эксплуатации высокодебитных скважин (в том числе с высоковязкой продукцией) в рамках технической характеристики привода без потери КПД.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Технология позволяет снизить потребление электрической энергии при добыче нефти в осложненных условиях.
НДТ 11. В целях повышения энергоэффективности процесса эксплуатации скважин путем установки штангового глубинного насоса
Описание
Штанговый насос представляет собой плунжерный насос специальной конструкции, привод которого осуществляется с поверхности посредством штанги. Насосы погружаются значительно ниже уровня жидкости, которую планируется перекачать.
Техническое описание
Глубина погружения в скважину позволяет обеспечить не только стабильный подъҰм нефти с большой глубины, но и отличное охлаждение самого насоса. Также подобные насосы позволяют поднимать нефть с высоким процентным содержанием газа.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение удельных энергозатрат на подъем продукции.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Снижение энергопотребления на подъем продукции с нефтяного пласта путем снижения затрат на охлаждение насосов.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Технология широко применима на предприятиях добычи нефти.
НДТ 12. В целях повышения энергоэффективности процесса нефтеотдачи пластов путем применения технологии повышения выработки нефтяных пластов с использованием композиций на основе силикатного геля
Описание
Технология предназначена для увеличения охвата пласта и коэффициента нефтевытеснения.
Техническое описание
Метод воздействия на пласт основан на создании блокирующей оторочки неорганической микрогелевой композицией с последующим направлением заводнения в менее промытые интервалы и доотмывом нефти растворами поверхностно-активных веществ.
Достигнутые экологические выгоды
Применение реагентов повышения нефтеотдачи пластов с меньшей токсичностью.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Повышение нефтеотдачи пластов, повышение экологичности производства.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Решение о применении конкретного технологического решения рассматривается индивидуально в каждом конкретном случае на основании выполненных технико-экономических расчетов.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Технология широко применима на предприятиях добычи нефти.
НДТ 13. В целях повышения энергоэффективности процесса транспортировки нефти и газа путем применения труб повышенной надежности и ингибиторов коррозии
Описание
Повышение коррозионной активности транспортируемой жидкости по нефтепромысловым трубопроводам является актуальной проблемой нефтедобывающих предприятий, препятствующей эффективной работе трубопроводного транспорта и приводящей к аварийным ситуациям.
Техническое описание
Коррозионные разрушения, отложения парафинов и солей приводят к остановкам эксплуатации трубопроводов. Внедрение труб повышенной надежности, а также ингибиторов коррозии позволяет снизить аварийность при транспортировке нефти.
Достигнутые экологические выгоды
Уменьшение удельной аварийности трубопровода, что способствует уменьшению разливов нефти.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Снижение коррозии и наростов на внутренней стороне трубопроводов, значит, снижение энергозатрат на перекачку, снижение затрат на ремонт труб и ликвидацию аварийных загрязнений при разливах.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Необходимо проведение технико-экономического анализа.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Технология широко применима на предприятиях добычи нефти.

5.3.4. Мұнай-газ саласының энергия тиімділігінің ЕҚТ – мұнай өңдеу зауыттары
Мұнайды өңдеу тереңдігіне, оның құрамына, мақсатты өнімдердің ассортиментіне және сапасына, Жабдықтың техникалық деңгейіне және басқа факторларға байланысты мұнай өңдеу зауыттарының өз қажеттіліктеріне энергия шығыны 6 – 10 % - ға тең. Тұтынылатын энергияның жалпы санының 55 – 65 %-ы технологиялық отынның үлесіне, 30 – 35 %-ы жылу энергиясына және 8 – 12 %-ы электр энергиясына тиесілі [49].
Гидрокрекинг, каталитикалық крекинг және риформинг, кокстеу, Май өндіру процестері энергияны көп қажет етеді. Мұнайды бастапқы өңдеу процестері энергияны аз қажет етеді, бірақ МӨЗ-ге түсетін барлық мұнай атмосфералық-вакуумдық айдауға ұшырайды. Бұл ретте МӨЗ-дің жиынтық энергия шығындарының шамамен 50%-ы жұмсалады.
Отын, бу немесе электр энергиясы түріндегі энергияны пайдалану тұрғысынан МӨЗ-де неғұрлым шығынды процестер болып табылады:
технологиялық қондырғылар үшін шикі мұнайды немесе шикізатты қыздыру;
негізгі компрессорларды және кейбір ірі сорғыларды, бу ағынды вакуумдық эжекторларды жылыту және қоректендіру процестерін қуаттандыру үшін турбиналардың механикалық жетегі үшін бу шығару;
рибойлерлерді жылыту және т. б.
Бүгінгі күні ҚР МӨЗ энергия сыйымдылығының деңгейі ЕО елдері мен Ресейдің алдыңғы қатарлы МӨЗ-деріне қарағанда жоғары. ҚР МӨЗ өзінің технологиялық жағдайы бойынша ЕҚТ бойынша ресейлік және еуропалық анықтамалықта ұсынылған энергия тиімділігі бойынша талаптарға сәйкес келетіні анықталды. Мәселен, "Мұнай мен газды қайта өңдеу" ЕҚТ жөніндегі анықтамалықта энергия тиімділігі мәселелеріне көп көңіл бөлінеді. Негізгі МӨЗ технологиялық объектілерінің энергия тиімділігіне талдау жүргізілді. [50]
Жобасы Экологиялық кодексінің нормаларына сәйкес әзірленген және ЕҚТ комитетіне қарауға және бекітуге жіберілген "Мұнай мен газды қайта өңдеу" ЕҚТ бойынша салалық (сатылас) анықтамалықта егжей-тегжейлі талдау ұсынылды және энергия тиімділігін арттыру, жылуды біріктіруді және рекуперациялауды жақсарту үшін қабылдануы мүмкін шаралар қаралды.
Қызмет түрлері мен ақпарат көздерінің алуан түрлілігін назарға ала отырып, төменде мұнай өңдеу секторында энергия тиімділігін арттырудың кейбір жалпы ЕҚТ енгізу мысалдары ұсынылады.
Мұнай өңдеу секторындағы энергия тиімділігінің секторлық ЕҚТ-ның төменде ұсынылған кейбір мысалдары I санаттағы объектілерге жатқызылған осы сектор кәсіпорындарының ерекшеліктерін ескере отырып қолданылуға жатады.
ЕҚТ таңдауды кәсіпорын басшылығы жүзеге асырады және технологиялық процестердің сипатына және қалыптасқан басқару тәсілдерінің ерекшеліктеріне байланысты болады.
Бұл әдістердің тізімі толық немесе толық емес. Қолдану кезінде басқа талаптардың әрекетіне нұқсан келтірмей, негізгі салалық анықтамалықтың ережелерін негізге алыңыз.
Ескерту. Жалпы ЕҚТ ақпараты қайталанбайды.
1 ЕҚТ. ЭЛОУ-АТ қондырғысында мұнай шикізатын атмосфералық айдау және тұтастай мұнай өңдеу процесінде энергия тиімділігі мен ресурсты үнемдеуді арттыру мақсатында
Сипаттамасы
МӨЗ суын тазартуға арналған қондырғылардағы гидравликалық жүктемені азайту және тұтынылатын су көлемін азайту үшін тұзсыздандыру үшін суды қайта пайдалану.
Техникалық сипаттамасы
Флотация, биологиялық тазарту блоктарын, мембраналық және көмір сүзгілерін, ион алмасу немесе кері осмос қондырғысын, мембраналық биореакторларды (бұдан әрі ‒ ҚБР) қамтитын суды пайдаланудың тұйық циклі бар кешенді жабық тазарту құрылыстарын пайдалану. Тұйық циклді тазарту құрылыстары.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жерүсті су объектілеріне сарқынды су көлемін Ағынды суларды толық кәдеге жаратуға дейін азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технологияны енгізу әрбір мұнай өңдеу зауытында зауытты сумен жабдықтаудың технологиялық жүйесін ағынсыз жүйеге дейін жеткізуге ғана емес, сонымен қатар технологиялық қажеттіліктер үшін тұзсыздандырылған су мен қыздырылған буды сатып алудан толық бас тартуға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Мұнай өңдеу процесінің энергия сыйымдылығы мен ресурс сыйымдылығының төмендеуі. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Технологияны қолдану өндірістің негізгі технологиялық схемасын өзгертуді талап етпейді. Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Осы технологияны қолдану туралы шешім орындалған техникалық-экономикалық есептеулер негізінде әрбір нақты жағдайда жеке қаралады.
Ендірудің қозғаушы күші
Технологияны енгізу сыртқы энергия өндіруші ұйымдардан химиялық тазартылған су мен буды сатып алудан бас тартуға мүмкіндік береді.
2 ЕҚТ. Изомерлеу процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында және нафта сплиттері
Сипаттамасы
Изомерлеу және нафта сплиттері қондырғысы құрамында хош иісті көмірсутектер, бензол және олефиндер – тауарлық изомеризаты төмен бензиннің жоғары октанды компонентін алуға арналған. Аралас қондырғының құрамына мыналар кіреді: изомеризация (PENEX), НАФТА сплиттері. НАФТА сплиттері кейіннен изомерлеу және каталитикалық риформинг қондырғылары үшін шикізат ретінде жіберу үшін НАФТА гидротазарту қондырғысынан жеңіл және ауыр бензинге бензиннің гидротазаланған фракциясын бөлуге арналған.
Техникалық сипаттамасы
Құрамында сутегі бар газды кептіру блоктарын (бұдан әрі ‒ БСГ) және изомерлеу процестерінің шикізаты мен гидрогенизациялық процестерді регенерацияға мерзімді ауыстырып қосу арқылы пайдалану, бұл қондырғының металл сыйымдылығын, материалдардың, реагенттердің, энергия ресурстарының шығыстарын және пайдалану шығыстарын қысқартуға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Өндіріс қалдықтарын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қондырғының металл сыйымдылығын, материалдарды, реагенттерді, энергия ресурстарын және пайдалану шығыстарын қысқарту.
Кросс-медиа әсерлері
Мұнай өңдеу процесінің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Құрылғылардың нақты түрлерін қолдану туралы шешім жеке қарастырылады, қондырғының технологиялық регламентінде белгіленген өнім сапасының параметрлеріне қол жеткізу.
Ендірудің қозғаушы күші
Технологиялық процесті оңтайландыруға және қондырғының металл сыйымдылығын төмендетуге, материалдардың, реагенттердің, энергия ресурстарының шығындарын және пайдалану шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.
3 ЕҚТ. Баяулатып кокстеу процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Кокстеу ‒ бұл ауыр мұнай шикізатын неғұрлым қатаң жағдайларда термиялық крекинг, онда өнімнің бірі ретінде қатты қалдық-кокс алынады. Баяу кокстеу қондырғысында Кокс газдары, бензин фракциясы және Кокс (газойль) дистилляттары алынады.
Техникалық сипаттамасы
Алауда жағудың орнына оны отын газы ретінде пайдалану үшін Кокс барабанынан газ компрессорына үрлеу газын шығару.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия ресурстарын тұтынуды азайту. Қоршаған ортаға қосымша әсер етпейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технология үлкен капиталды қажет етпейді.
Кросс-медиа әсерлері
Мұнай өңдеу өндірісінің энергия сыйымдылығын төмендету. Өндіріс мәдениетінің деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Кокс газын қалпына келтіру және оны МӨЗ отын газы ретінде пайдалану.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды Ендірудің қозғаушы күштері мыналар болып табылады: мұнай өңдеу зауытының отын газын тұтынуды азайту.
4 ЕҚТ. Мұнай өңдеу процесінің энергия тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Мұнай өңдеу өндірістерінің барлық жанғыш газ орталарын тазарту технологияларын пайдалану алау жүйесіне беру алдында кәдеге жарату үшін қоршаған ортаның экологиялық жүктемесін төмендетіп қана қоймай, сонымен қатар күкірт қосылыстары түрінде қосымша өнім алуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Аминді қалпына келтіру блогымен құрамында күкіртсутегі бар бөлінетін газдарды аминмен тазарту және соңына дейін тазалау технологиясы. Мұнай зауыт газдарын өңдеуге дайындау. Тазарту кезінде пайда болған күкіртсутегі қарапайым күкірт немесе күкірт қышқылына өңделеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Технологияны қолдану атмосфераға күкірт оксидтерінің шығарындыларын азайтуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технология айтарлықтай күрделі шығындарды қажет етпейді, пайдалану шығындары минималды.
Кросс-медиа әсерлері
Қосымша өнім ала отырып, күкіртсутекті жағу көлемін азайту және өндірістің энергия тиімділігін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолдануға қатысты қандай да бір шектеулер белгіленбеген.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда экономикалық тиімділікті талдау қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды енгізу үшін мыналар қозғаушы күштер болып табылады: ең аз пайдалану шығындары кезінде МӨЗ-дің қосымша өнімін алу; алауларда жағылатын газ шығарындыларын азайту; сайып келгенде экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.

5.3.4. НДТ энергоэффективности нефтегазовой отрасли – нефтеперерабатывающие заводы
В зависимости от глубины переработки нефти, ее состава, ассортимента и качества целевых продуктов, технического уровня оборудования и других факторов расход энергии на собственные нужды нефтеперерабатывающих заводов эквивалентен 6–10 % перерабатываемой нефти. Из общего количества потребляемой энергии 55–65 % приходится на долю технологического топлива, 30–35 % – на тепловую и 8–12 % – на электрическую энергию [44].
Наиболее энергоемкими являются процессы гидрокрекинга, каталитического крекинга и риформинга, коксования, производства масел. Процессы первичной переработки нефти менее энергоемкие, но атмосферно-вакуумной перегонке подвергается вся поступающая на НПЗ нефть. При этом расходуется около 50 % суммарных энергозатрат НПЗ.
Наиболее затратными, с точки зрения использования энергии в виде топлива, пара или электрической энергии, процессами на НПЗ являются:
нагрев сырой нефти или сырья для технологических установок;
получение пара для механического привода турбин для питания основных компрессоров и некоторых крупных насосов, процессов нагревания и питания пароструйных вакуумных эжекторов;
нагрев рибойлеров и др.
На сегодняшний день уровень энергоемкости НПЗ РК выше, чем у передовых НПЗ стран ЕС и России. Установлено, что НПЗ РК по своему технологическому состоянию соответствуют требованиям по энергоэффективности, представленными в российском и европейском справочнике по НДТ. Так, в справочнике по НДТ "Переработка нефти и газа" уделяется большое внимание вопросам энергоэффективности. Проведен анализ энергоэффективности технологических объектов основных НПЗ. [45]
В отраслевом (вертикальном) справочнике по НДТ "Переработка нефти и газа", проект которого был разработан и отправлен на рассмотрение и утверждение в Комитет НДТ в соответствии с нормами Экологического кодекса, представлен подробный анализ и рассмотрены меры, которые могут быть приняты для повышения энергоэффективности, улучшения интеграции и рекуперации тепла.
Принимая во внимание разнообразие видов деятельности и источников информации, ниже предлагаются примеры внедрения некоторых общих НДТ повышения энергоэффективности в секторе нефтепереработки.
Предлагаемые ниже некоторые примеры секторных НДТ энергоэффективности в секторе нефтепереработки подлежат применению с учҰтом особенностей предприятий данного сектора, отнесҰнных к объектам I категории.
Выбор НДТ осуществляется руководством предприятий и зависит от характера технологических процессов и особенности сложившихся управленческих подходов.
Список приведенных техник не является полным или исчерпывающим. При применении исходить из положений основного отраслевого справочника, без ущерба действию других требований.
Примечание. Информация общих НДТ не дублируется.
НДТ 1. В целях повышения энергоэффективности и ресурсосбережения в процессе атмосферной перегонки нефтяного сырья на установке ЭЛОУ-АТ и переработки нефти в целом
Описание
Повторное использование воды для обессоливания для снижения гидравлической нагрузки на установках для очистки воды НПЗ и уменьшения объемов потребляемой воды.
Техническое описание
Использование комплексных закрытых очистных сооружений с замкнутым циклом водопользования, включающих блоки флотации, биологической очистки, мембранные и угольные фильтры, установку ионного обмена или обратного осмоса, мембранные биореакторы (далее ‒ МБР). Очистные сооружения с замкнутым циклом.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение объемов сточных вод в поверхностные водные объекты, вплоть до полной утилизации стоков.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Внедрение технологии позволит на каждом нефтеперерабатывающем заводе не только довести технологическую систему водоснабжения завода до бессточной, но и полностью отказаться от покупки обессоленной воды и перегретого пара для технологических нужд.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости и ресурсоемкости процесса переработки нефти. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применение технологии не требует изменения основной технологической схемы производства. Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Решение о применении данной технологии рассматривается индивидуально в каждом конкретном случае на основании выполненных технико-экономических расчетов.
Движущая сила внедрения
Внедрение технологии позволяет отказаться от покупки химически очищенной воды и пара у внешних энергопроизводящих организаций.
НДТ 2. В целях повышения энергоэффективности процесса изомеризации и сплиттер нафты
Описание
Установка изомеризации и сплиттера нафты предназначена для получения высокооктанового компонента бензина с низким содержанием ароматических углеводородов, бензола и олефинов – товарного изомеризата. В состав комбинированной установки входят: изомеризация (PENEX), сплиттер нафты. Сплиттер нафты предназначен для разделения гидроочищенной фракции бензина с установки гидроочистки нафты на легкий и тяжелый бензин для последующего направления в качестве сырья для установок изомеризации и каталитического риформинга.
Техническое описание
Использование блоков осушки водородсодержащего газа (далее ‒ ВСГ) и сырья процессов изомеризации и гидрогенизационных процессов с периодическим переключением на регенерацию, что позволяет сократить металлоемкость установки, расходы материалов, реагентов, энергоресурсов и эксплуатационные расходы.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение отходов производства.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Сокращение металлоемкости установки, расхода материалов, реагентов, энергоресурсов и эксплуатационных расходов.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости процесса нефтепереработки. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Решение о применении конкретных типов устройств рассматривается индивидуально, достижение параметров качества продукции, установленных технологическим регламентом установки.
Движущая сила внедрения
Позволяет оптимизировать технологический процесс и снизить металлоемкость установки, снизить расходы материалов, реагентов, энергоресурсов и эксплуатационные расходы.
НДТ 3. В целях повышения энергоэффективности процесса замедленного коксования
Описание
Коксование ‒ это термический крекинг тяжелого нефтяного сырья в более жестких условиях, при котором в качестве одного из продуктов получается твердый остаток ‒ кокс. На установке замедленного коксования получают коксовые газы, бензиновую фракцию и коксовые (газойлевые) дистилляты.
Техническое описание
Удаление газа отдувки с коксового барабана на газовый компрессор для использования его в качестве топливного газа вместо сжигания на факеле.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение потребления энергетических ресурсов. Нет дополнительных воздействий на окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Технология не требует больших капитальных затрат
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергоемкости производства нефтепереработки. Повышение уровня культуры производства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Рекуперация коксового газа отдувки и использование его в качестве топливного газа НПЗ.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: снижение потребления топливного газа нефтеперерабатывающего завода.
НДТ 4. В целях повышения энергоэффективности процесса нефтепереработки
Описание
Использование технологий очистки всех горючих газовых сред нефтеперерабатывающих производств перед подачей в факельную систему для утилизации позволит не только снизить экологическую нагрузку окружающей среды, но и получить дополнительный продукт в виде соединений серы.
Техническое описание
Технология аминовой очистки и доочистки отходящих газов, содержащих сероводород, с блоком регенерации амина. Подготовка нефтезаводских газов к переработке. Сероводород, образующийся при очистке, перерабатывают в элементарную серу или серную кислоту.
Достигнутые экологические выгоды
Применение технологии позволяет снизить выбросы в атмосферу оксидов серы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Технология не требует значительных капитальных затрат, эксплуатационные затраты минимальны.
Кросс-медиа эффекты
Снижение объемов сжигания сероводорода и повышение энергоэффективности производства с получением дополнительной продукции.
Технические соображения, касающиеся применимости
Каких-либо ограничений в отношении применения не установлено.
Экономика
Необходим анализ экономической эффективности в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются: получение дополнительной продукции НПЗ при минимальных эксплуатационных затратах; уменьшение выбросов сжигаемого на факелах газа; улучшение в конечном счете экологических показателей.

5.3.5. Электр және жылу энергиясының өндірісінде энергия тиімділігінің ЕҚТ
Ірі отын жағу қондырғыларында аралас өндірістің тиімділігін арттыру жөніндегі технологиялық шешімдер.
ЖЭС, ЖЭО, ГТУ және ПМУ жұмысының негізіндегі термодинамикалық циклдерді талдау тиімділікке салқындатқыштың бастапқы және соңғы параметрлері әсер ететіндігін көрсетеді. Мысалы, бастапқы будың температурасы неғұрлым жоғары болса, Ренкиннің бу турбиналық циклдерінің жылу тиімділігі соғұрлым жоғары болады. Будың бастапқы параметрлерін таңдау осындай жағдайларда жұмыс істей алатын материалдардың күрделі шығындарымен байланысты. Көбінесе ПӘК-ке салқындату ортасының температурасына байланысты соңғы температура әсер етеді. Жобалау кезеңінде берілген пайдалану кезеңіндегі будың бастапқы параметрлері іс жүзінде өзгермейді, ал конденсатордағы қысым салқындату жағдайларына байланысты өзгеруі мүмкін: қысқы уақытта салқындату ортасының температурасы жаз мезгіліне қарағанда төмен. Тиісінше, конденсатордағы вакуум өзгереді. Вакуум неғұрлым терең болса, конденсатордағы қысым соғұрлым төмен болады, турбинада температура айырмашылығы соғұрлым жоғары болады, тиісінше циклдің термиялық ПӘК жоғарырақ болады. Будың аралық қызып кетуінің болуы термиялық ПӘК-ті арттырады, бірақ қондырғының жылу сызбасын қиындатады. Аралық қызып кету 300 МВт және одан жоғары блоктардағы СКД параметрлерінде қолданылады. 13,8 Мпа параметрлерінде 200 МВт блоктарда қолданылады. Қуаты 200 МВт-тан кем қондырғыларда аралық қызып кету қолданылмайды.
Электр және жылу энергиясын аралас өндіретін қондырғылардың электрлі ПӘК жылу жүктемесіне байланысты. 100% жылыту кезінде газды жағу кезінде электрлі ПӘК 80%-дан асады. Мұндай аралас өндіріс схемасына салқындатқыш судың шығысы мен конденсациялық турбиналармен жылу желісін толтыру шығысы тең болған кезде немесе жылу энергиясын тұтынушыларға қысымға қарсы турбиналардан бу жіберілген жағдайда қол жеткізуге болады. Алайда өндірістік буды тұтынудың төмендеуіне байланысты мұндай ЖЭО аз, КР негізгі энергетикасында жылу типіндегі ЖЭО қолданылады, олар қысқы кезеңде электр және жылу энергиясын аралас өндіру режимінде жұмыс істейді, ал жазғы режимде конденсациялық режим басым болады.
Аралас өндірістің күрделілігіне қарамастан, тиімділікті арттыру жөніндегі технологиялық шешімдер бар. Олар "Энергия өндіру мақсатында ірі қондырғыларда отынды жағу (жоба)" ЕҚТ жөніндегі анықтамалықта сипатталған.
Осы анықтамалықта энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз ететін ЕҚТ (1 ЕҚТ – 17 ЕҚТ) келтірілген.

5.3.5. НДТ энергоэффективности в производстве электрической и тепловой энергии
Технологические решения по увеличению эффективности комбинированного производства на крупных установках сжигания топлива
Анализ термодинамических циклов, лежащих в основе работы КЭС, ТЭЦ, ГТУ и ПГУ показывает, что на эффективность влияют начальные и конечные параметры теплоносителя. Так, например, чем выше температура начальная пара, тем выше термический КПД паротурбинных циклов Ренкина. Выбор начальных параметров пара связан с капитальными затратами на материалы, способные работать в таких условиях. В большей степени на КПД влияет конечная температура, которая зависит от температуры охлаждающей среды. Заданные на этапе проектирования начальные параметры пара в период эксплуатации практически не изменяются в то время, как давление в конденсаторе может изменяться в зависимости от условий охлаждения: в зимнее время температура охлаждающей среды ниже, чем в летний период. Соответственно вакуум в конденсаторе изменяется. Чем глубже вакуум, меньше давление в конденсаторе, тем больше перепад температур, срабатывающий в турбине, а, следовательно, выше термический КПД цикла. Наличие промежуточного перегрева пара увеличивает термический КПД, но усложняет тепловую схему установки. Промежуточный перегрев применяют на параметрах СКД на блоках 300 МВт и выше. На параметрах 13,8 МПа применяют на блоках 200 МВт. На установках с мощностью менее 200 МВт промежуточный перегрев не применяют.
Электрический КПД установок комбинированного производства электрической и тепловой энергии зависит от тепловой нагрузки. При 100 % теплофикационной выработке электрический КПД может при сжигании газа составить более 80 %. Такой схемы комбинированного производства можно добиться при равенстве расхода охлаждающей воды и расхода подпитки тепловой сети с конденсационнами турбинами или в случае отпуска пара из противодавленческих турбин потребителям тепловой энергии. Однако из-за снижения потребления производственного пара таких ТЭЦ немного, в основном энергетике КР используются ТЭЦ отопительного типа, которые работают в зимний период в режиме комбинированного производства электрической и тепловой энергии, а в летнем режиме преобладает конденсационный режим.
Несмотря на сложности комбинированного производства, тем не менее имеются технологические решения по повышению эффективности. Они описаны в справочнике по НДТ “Сжигание топлива на крупных установках с целью производства энергии (проект)”.
В данном справочнике приведены НДТ, обеспечивающие повышение энергоэффективности (НДТ 1 – НДТ 17):

Кешенді тәсіл қолданылатын қондырғыларда жиі кездесетін қызмет түрлерінің, жылумен жабдықтау жүйелері мен процестерінің энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ЕҚТ 5.2-бөлімде жазылған әдістермен сипатталады:
5.2.1. Отынды жағу.
5.2.2. Бу жүйелері.
5.2.3. Жылуды кәдеге жарату.
Төменде жылу қалдықтарын, ең алдымен төмен температурадағы жылу сорғыларының жылуын кәдеге жаратауға мүмкіндік беретін әдістердің бірі егжей-тегжейлі келтірілген.
Жылу сорғы қондырғылары үшін әртүрлі энергия көздерін пайдалануға болады: бу және ыстық су түріндегі төмен потенциалды ЖЭР, жылумен жабдықтау жүйелерінің кері желілік суы, қазандықтар мен технологиялық агрегаттардың бөлінетін газдары, ағынды сулар, теңіз және өзен суы, топырақ және жерасты сулары және т. б.
Су жылытатын электр қазандықтарын ауыстыру кезінде жылу тасымалдағыш қондырғылар (бұдан әрі ‒ ЖТҚ) неғұрлым тиімді қолданылады. Қуатты ЖТҚ энергиясының өзгеру коэффициенті 2,5-5 диапазонында болады.
Жылу сорғылары энергетикада да, мысалы, жазғы уақытта газды бу қондырғылары (бұдан әрі – ГБҚ) жұмысының тиімділігін төмендету проблемасын шешу үшін (компрессорға түсетін сыртқы ауаның жоғары температуралары кезінде газ турбиналық қондырғы (бұдан әрі ‒ ГТҚ) қуатының төмендеуіне байланысты) пайдаланылуы мүмкін. Мысалы, компрессорлық ауаны салқындату жүйесінде абсорбциялық бромистолитий сорғысын (бұдан әрі ‒ АБТН) пайдалануға болады.
Жылдың жылы кезеңінде АБТН абсорбциялық тоңазытқыш машинасы (бұдан әрі ‒ АБТМ) режиміне, ал жылыту маусымында – жылу сорғысы режиміне ауыстырылады. Сорғы жыл бойы сығылған ауадан (компрессор сатылары арасында) шығарылатын жылу энергиясының есебінен жұмыс істейді.
АБТМ режимінде жұмыс істеген кезде бұл екі жылу ағынын алуға мүмкіндік береді: компрессорға кіре берістегі ауаны салқындату және отын газын, жазда ыстық суды жылыту. Қысқы уақытта компрессорға кіретін ауаны салқындату қажет емес, керісінше, кіріс құбырында қырау мен мұздың пайда болуын болдырмау үшін жылыту қажет. Осындай схема бойынша жұмыс істеу нәтижесінде ГТҚ-ның салыстырмалы пайдалы қуаты 23%-ға, ал салыстырмалы ПӘК 4,6%-ға артады.
Атмосфералық ауа температурасының жоғарылаған және АБХМ қосылған кезде қондырғының қуаты мен ПӘК, әдетте барлық ГТҚ-да байқалатындай азайып қана қоймайды, керісінше ұлғаяды.
Сонымен қатар, жылу сорғыларын өндірістік үй-жайларды да, кәсіпорыннан тыс объектілерді де жылыту үшін, мысалы, объектілерде ЖТҚ-ны орналастыру кезінде және әлеуеті төмен жылу болған кезде тиімді пайдалануға болады. Мұндай шешім жылу қалдықтарын кәдеге жаратуға ғана емес, сондай-ақ жылумен жабдықтаудың қосымша көздерін құруға және пайдалануға арналған шығындарды жоюға немесе қысқартуға мүмкіндік береді [46, 4.3.2].
Электр және жылу энергиясын өндірудегі энергия тиімділігінің секторлық ЕҚТ-ның төменде ұсынылатын кейбір мысалдары I санаттағы объектілерге жатқызылған осы сектор кәсіпорындарының ерекшеліктерін ескере отырып қолданылуға жатады.
ЕҚТ-ны таңдауды кәсіпорын басшылығы жүзеге асырады және жабдықтың құрамы мен сипаттамаларына, отын түріне, климаттық жағдайларға әрі электр және жылу жүктемелері мен тарифтердің құрылымына байланысты болады. Экономикалық есептеулердің келтірілген мысалдары нақты объектілер үшін түзетуге жатады және бағдарлы болып табылады.
Бұл әдістердің тізімі толық немесе т.бегейлі болып табылмайды. Қолдану кезінде басқа талаптардың қолданылуына нұқсан келтірмей, негізгі салалық анықтамалықтың ережелерін негізге алынсын.
Ескерту. Жалпы ЕҚТ-ның ақпараты қайталанбайды.
1 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және отын шығысын қысқарту мақсатында конденсациялық блоктардың жұмыс режимдерін оңтайландыру жүргізіледі
Сипаттамасы
Энергия блоктары арасында электр жүктемесін оңтайлы бөлу КЭС-ке арналған отынның ең аз шығынын, тиісінше электр энергиясының өзіндік құнындағы отынға жұмсалатын шығындарды, ластағыш заттар шығарындылары мен жиналатын күл-шлак қалдықтарын (бұдан әрі - КШҚ) азайтуды және соның нәтижесінде тиісті экологиялық төлемдерді қамтамасыз етеді.
Техникалық сипаттамасы

НДТ обеспечения энергоэффективности часто встречающихся видов деятельности, систем и процессов теплоснабжения на установках, подпадающих под действие комплексного подхода, охарактеризуются методами, описанными в разделе 5.2:
5.2.1. Сжигание топлива;
5.2.2. Паровые системы;
5.2.3. Утилизация тепла.
Ниже приведено более детальное описание одно из методов, дающих возможность утилизации тепла тепловых отходов, в первую очередь с низкой температурой – тепловые насосы.
Для теплонасосных установок могут быть использованы различные источники энергии: низкопотенциальные ВЭР в виде пара и горячей воды, обратная сетевая вода систем теплоснабжения, уходящие газы котлов и технологических агрегатов, сточные воды, морская и речная вода, грунт и грунтовые воды и т.д.
Наиболее эффективно теплонаносные установки (далее ‒ ТНУ) применяются при замене водогрейных электрокотлов. Коэффициент трансформации энергии мощными ТНУ находится в диапазоне 2,5–5.
Тепловые насосы могут использоваться и в энергетике, например, для решения проблемы снижения эффективности работы парогазовых установок (далее ‒ ПГУ) в летнее время (из-за падения мощности газотурбинной установки (далее ‒ ГТУ) при высоких температурах наружного воздуха, поступающего в компрессор). Например, в системе охлаждения компрессорного воздуха можно использовать абсорбционный бромистолитиевый насос (далее ‒ АБТН).
В теплый период года АБТН переводят в режим абсорбционной холодильной машины (далее ‒ АБХМ), а в отопительный сезон – в режим теплового насоса. Насос работает за счет тепловой энергии, круглогодично отводимой от сжатого воздуха (между ступенями компрессора).
При работе в режиме АБХМ это позволяет получить два тепловых потока: охлаждение воздуха на входе в компрессор и подогрев топливного газа, горячей воды летом. В зимнее время воздух на входе в компрессор нуждается не в охлаждении, а, напротив, в нагреве для предотвращения образования инея и наледи во входном патрубке. В результате работы по такой схеме относительная полезная мощность ГТУ увеличивается на 23 %, а относительный КПД – на 4,6 %.
Мощность и КПД установки при увеличении температуры атмосферного воздуха и включении АБХМ не только не снижаются, как это обычно наблюдается у всех ГТУ, а напротив, увеличиваются.
Кроме того, тепловые насосы можно эффективно использовать для отопления как производственных помещений, так и объектов за пределами предприятия, например, при размещении ТНУ на объектах и наличии низкопотенциального тепла. Такое решение позволяет не только утилизировать тепловые отходы, но и исключить или сократить затраты на создание и эксплуатацию дополнительных источников теплоснабжения. [29, 4.3.2]
Предлагаемые ниже некоторые примеры секторных НДТ энергоэффективности в производстве электрической и тепловой энергии подлежат применению с учҰтом особенностей предприятий данного сектора, отнесҰнных к объектам I категории.
Выбор НДТ осуществляется руководством предприятий и зависит от состава и характеристик оборудования, вида топлива, климатических условий и структуры электрических и тепловых нагрузок и тарифов. Приведенные примеры экономических расчетов подлежат корректировке для конкретных объектов и являются ориентировочными.
Список приведенных техник не является полным или исчерпывающим. При применении исходить из положений основного отраслевого справочника, без ущерба действию других требований.
Примечание. Информация общих НДТ не дублируется.
НДТ 1. В целях повышения энергоэффективности и сокращения расхода топлива производится оптимизация режимов работы конденсационных блоков
Описание
Оптимальное распределение электрической нагрузки между энергоблоками обеспечивает минимальный расход топлива на КЭС, соответственно, уменьшение затрат на топливо в себестоимости электроэнергии, выбросов загрязняющих веществ и складируемых золошлаковых отходов (далее ‒ ЗШО), и, как следствие, соответствующих экологических платежей.
Техническое описание

Ірі конденсациялық блоктар диспетчерлік кесте бойынша жұмыс істейді. Берілген электр жүктемесі кестесінің шеңберінде бағдарламалық қамтылымның көмегімен жүктемені отын шығысы аз болатындай етіп, параллель жұмыс істейтін блоктар арасында бөлуге болады. Жүйеде резервті ұстап тұру үшін ұлттық диспетчерлік орталыққа (бұдан әрі ‒ ҰДО) әртүрлі электр станцияларындағы бірнеше шағын турбиналарға қарағанда қуаты 500 МВт бір блокты 150-170 МВт-қа төмен жүктемемен ұстау ыңғайлы. Бірақ блоктың жұмысы жүктелмеген режимде отын шығысын арттырады, ластағыш заттардың шығарындылары артады. Ірі блоктар технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесімен (бұдан әрі ‒ ТПБАЖ) жабдықталған, бірақ жалпы станция бойынша оңтайландырылмаған. Бағдарламалық қамтылым турбинаның энергетикалық сипаттамасы (К-200-130, К-300-240, К-500-240 және басқалары) негізінде техникалық жай-күйін, жұмыс істеуін, климаттық жағдайларды және т.б. ескеретін түзету коэффициенттерін ескере отырып, конденсациялық блоктың математикалық моделін қамтиды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жағылатын отын шығысын азайту ластағыш заттар шығарындыларының азаюына, КШҚ-ны сақтауға және нәтижесінде экологиялық төлемдердің төмендеуіне әкеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Іс жүзінде отын шығысын азайту шығарындылар санына пропорционалды әсер етеді, сонымен қатар:
өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығысы азаяды,
күлдің абразивтілігі жоғары Екібастұз көмірін пайдаланатын станциялар үшін қыздырудың конвективті беттерінің тозуы төмендейді (абразивтік тозу түтін газдарының үшінші дәрежелі жылдамдығына байланысты),
отын шығысы төмендеген кезде көлем азаяды және тиісінше оттыққа жеткізілетін ауа мен бөлінетін түтін газдарының жылдамдығы төмендейді, бұл сайып келгенде жабдықты күту мен жөндеу шығындарына әсер етеді.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығысын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Жобада блоктың жұмыс параметрлерін тіркейтін және кейбір көрсеткіштерді есептейтін ақпараттық-есептеу техникасы қарастырылған. Содан кейін блоктың ТП АБЖ енгізілді, бірақ КЭС-ті толық оңтайландыруды тек ЭМАЭС -1 және 2-де енгізеді.
Экономика
Шығындар энергия блоктарының қуатына, КЭС саны мен қуатына, ТП АБЖ деңгейіне және болуына байланысты, бірақ Ресейде енгізу тәжірибесіне сәйкес (Рефтина ГРЭС-і, Сургут ГРЭС-1, Кашир ГРЭС-і және т.б.), КЭС режимдерін оңтайландыру 0,5‒1 жыл ішінде өтеледі.
КЭС жұмысының режимдерін оңтайландыру үшін бағдарламалық модульді әзірлеу отын шығынын барынша азайтуға және модульге шамамен 200 млн.теңге шығындар кезінде отын шығынын 5-тен 7 %- ға дейін немесе ақшалай мәнде 1 млрд. теңгеден астам үнемдеуге мүмкіндік береді (АБЖ ТП блогы болған кезде). Қазіргі уақытта ҚР-да қуаты 500 МВт он блок, қуаты 300 МВт сегіз блок және қуаты 200 МВт тоғыз блок пайдаланылып жатқанын ескерсек, отынның күтілетін жиынтық үнемделуі (5 %) 690 мың шот. құрайды.
Ендірудің қозғаушы күші
КЭС режимдерін оңтайландырудың негізгі ынталандырушылары:
энергия тиімділігін арттыру және ресурстарды тұтынуды төмендету;
отын шығысын және электр энергиясының өзіндік құнын төмендету;
экологиялық көрсеткіштерді жақсарту.
2 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және отын шығысын қысқарту мақсатында турбиналар арасында жылу жүктемесін қайта бөлу есебінен ЖЭО-ның жұмыс режимдерін оңтайландыруды жүргізу
Сипаттамасы
Әртүрлі типтегі және қуаттылықтағы ЖЭО турбиналары арасында жылу жүктемесін оңтайлы бөлу ЖЭО-да отын шығысын азайтуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Жылыту маусымы кезеңінде негізгі жабдықты тиеу режимдік карталар негізінде қолмен жүргізіледі. Кейбір ТЭЦ АСУТП енгізілген "ПТ" және "Т" типті немесе басқа типті турбиналар арасында жылу жүктемесін оңтайландыру бойынша модуль жоқ. "ПТ" және "Т" турбиналарының энергетикалық сипаттамалары түбегейлі ерекшеленетінін, ал жылудың үлестік шығындары мәні бойынша іс жүзінде салыстыруға келмейтінін ескере отырып, өндірістік іріктеу бірінші кезекте "Р" типті, содан кейін "ПТ"типті турбиналарға жүктеледі. Жылуландыру жүктемесін бірінші кезекте "Т" типті турбиналар арасында, содан кейін тек "ПТ" типті турбиналарға бөлу керек. Техникалық жай-күйін, жылу желісінің температуралық кестесін ескеретін бағдарламалық қамтылым бұл қандай арақатынаста жасалуы керек екенін анықтайды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жағылатын отын шығысын азайту ластағыш заттар шығарындыларының азаюына, КШҚ-ны сақтауға және нәтижесінде экологиялық төлемдердің төмендеуіне әкеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Отын шығысын азайту шығарындылар мен КШҚ мөлшеріне пропорционалды әсер етеді, сонымен қатар:
өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығысы азаяды;
күлдің абразивтілігі жоғары Екібастұз көмірін пайдаланған жағдайда конвективті қыздыру беттерінің тозуы төмендейді (абразивтік тозу түтін газдарының үшінші дәрежелі жылдамдығына байланысты);
отын шығысы төмендеген кезде көлем азаяды және тиісінше оттыққа жеткізілетін ауа мен бөлінетін түтін газдарының жылдамдығы төмендейді, бұл сайып келгенде жабдықты күту мен жөндеу шығындарына әсер етеді.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығысын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Ең алдымен ірі ЖЭО-да әртүрлі типтегі және қуаттылықтағы турбиналар арасында жылу жүктемесін оңтайлы бөлуді енгізген жөн, өйткені бұл отын тұтынуды едәуір азайтуға мүмкіндік береді. Жалпы қуаттылығы аз ескі ЖЭО-да отын үнемдеу маңызды емес болуы мүмкін, бұл ең алдымен жабдықтың төмен тиімділігіне байланысты.

Крупные конденсационные блоки работают по диспетчерскому графику. В рамках заданного графика электрических нагрузок можно с помощью программного обеспечения распределить нагрузку между параллельно работающими блоками таким образом, чтобы расход топлива был минимальным. Для поддержания резерва в системе национальному диспетчерскому центру (далее ‒ НДЦ) удобнее держать недогруженным на 150‒170 МВт один блок мощностью 500 МВт, чем несколько мелких турбин на разных электростанциях. Но работа блока в недогруженном режиме увеличивает расход топлива, увеличиваются выбросы загрязняющих веществ. Крупные блоки оборудованы автоматизированной системой управления технологическим процессом (далее ‒ АСУТП), но без оптимизации по станции в целом. Программное обеспечение включает математическую модель конденсационного блока на основе энергетической характеристики турбины (К-200-130, К-300-240, К-500-240 и др.) с учетом поправочных коэффициентов, учитывающих техническое состояние, наработку, климатические условия и пр.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение расхода сжигаемого топлива приводит к сокращению выбросов загрязняющих веществ, складированию ЗШО и как следствие, к уменьшению экологических платежей.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Практически снижение расхода топлива пропорционально влияет на количество выбросов, кроме того:
снижается расход электроэнергии на собственные нужды;
для станций, использующих экибастузский уголь с высокой абразивностью золы, снижается износ конвективных поверхностей нагрева (абразивный износ зависит от скорости дымовых газов в третьей степени);
при снижении расхода топлива уменьшается объем, и соответственно скорость, подаваемого в топку воздуха и отходящих дымовых газов, что отражается на затратах на обслуживание и ремонт оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
В проекте предусматривалась информационно-вычислительная техника, регистрирующая параметры работы блока и рассчитывающая некоторые показатели. Затем внедрялись АСУ ТП блока, но полную оптимизацию КЭС только внедряют на ЭГРЭС-1 и 2.
Экономика
Затраты зависят от мощности энергоблоков, количества и мощности КЭС, уровня и наличия АСУ ТП, но по опыту внедрения в России (Рефтинская ГРЭС, Сургутская ГРЭС-1, Каширская ГРЭС и др.), оптимизация режимов КЭС окупается в пределах 0,5‒1 года.
Разработка программного модуля для оптимизации режимов работы КЭС позволит минимизировать расход топлива и получить экономию топлива от 5 до 7% или в денежном выражении более 1 млрд тенге при затратах на модуль порядка 200 млн тенге (при наличии АСУ ТП блока). Учитывая, в РК на данный момент находится в эксплуатации десять блоков мощностью 500 МВт, восемь блоков мощностью 300 МВт и девять блоков мощностью 200 МВт, то ожидаемая суммарная экономия топлива (5 %) получается 690 тыс. т.у.т.
Движущая сила внедрения
Основными стимулами оптимизации режимов КЭС являются:
повышение энергоэффективности и снижение потребления ресурсов;
снижение расхода топлива и себестоимости электроэнергии;
улучшение экологических показателей.
НДТ 2. В целях повышения энергоэффективности и сокращения расхода топлива произвести оптимизацию режимов работы ТЭЦ за счет перераспределения тепловой нагрузки между турбинами
Описание
Оптимальное распределение тепловой нагрузки между турбинами ТЭЦ разного типа и мощности позволит снизить в целом расход топлива на ТЭЦ.
Техническое описание
В период отопительного сезона загрузка основного оборудования производится на основе режимных карт, вручную. На внедренной на некоторых ТЭЦ АСУТП нет модуля по оптимизации тепловой нагрузки между турбинами типа "ПТ" и "Т" или других типов. С учетом того, что энергетические характеристики турбин "ПТ" и "Т" принципиально отличаются, а удельные расходы тепла по значению практически несопоставимы, производственный отбор загружается в первую очередь на турбинах типа "Р", затем типа "ПТ". Теплофикационную нагрузку следует распределять в первую очередь между турбинами типа "Т", а затем только на турбины типа "ПТ". Программное обеспечение, учитывающее техническое состояние, температурный график тепловой сети, определяет, в каких соотношениях это должно производиться.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение расхода сжигаемого топлива приводит к сокращению выбросов загрязняющих веществ, складированию ЗШО и, как следствие, к уменьшению экологических платежей.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Сокращение расхода топлива пропорционально влияет на количество выбросов и ЗШО, кроме того:
снижается расход электроэнергии на собственные нужды;
в случае использования экибастузского угля с высокой абразивностью золы, снижается износ конвективных поверхностей нагрева (абразивный износ зависит от скорости дымовых газов в третьей степени);
при снижении расхода топлива уменьшается объем, и соответственно скорость подаваемого в топку воздуха и отходящих дымовых газов, что отражается на затратах на обслуживание и ремонт оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Целесообразно внедрение оптимального распределения тепловой нагрузки между турбинами разного типа и мощности в первую очередь на крупных ТЭЦ, так как это позволит существенно уменьшить потребление топлива. На старых ТЭЦ с небольшой суммарной мощностью экономия топлива может быть менее значимой, что обусловлено в первую очередь низкой эффективностью оборудования.

Халықты жылумен жабдықтауды бірнеше ЖЭО-мен жүзеге асырылатын ірі қала шегінде, мысалы қаланы жылумен жабдықтауға үш ЖЭО қатысатын Қарағандыда немесе Павлодарда жылу жүктемесін оңтайландыру бұдан да маңызды болар еді. Бұған дейін жылу жүктемесін оңтайландыру жұмыстары "Павлодарэнерго" кәсіпорнының 1, 2 және 3-ЖЭО-да жүргізілген. Электр энергиясын жіберу бойынша отынның үлестік шығысының әсері 20 г/кВт*с дейінгі жылыту кезеңінде болды. Кәсіпорындар әртүрлі меншік иелерінде болған жағдайда оңтайландыруды жүзеге асыру қиын немесе іс жүзінде мүмкін емес.
Қолданылуы: барлық өндірістік-жылыту ЖЭО-да.
Экономика
Түрлі типтегі турбиналар арасында жылу жүктемесін оңтайлы қайта бөлу жылу беру маусымында отынды жылдық отын шығысының 1%-на дейін үнемдеуге мүмкіндік береді, бұл экологиялық төлемдердің ілеспе азаюын және электр энергиясын қосымша өндіруді ескере отырып, бағдарламалық модульге 200 млн. теңгеге жуық шығындар кезінде шамамен 300 млн. теңгеден астам экономикалық нәтиже береді. Қазіргі уақытта ҚР-да жұмыс істеп тұрған отынның жалпы шығысы 1 млн-нан астам шот болатын он бір ірі ЖЭО үшін отынның жиынтық үнемделуі 1690 мың шот-қа жетеді. Жағылатын отынның азаюы тозаң шығарындыларының 31,8 мың т.-ға, күкірт оксидтерінің 43,3 мың т-ға, азот оксидтерінің 22,8 мың т-ға төмендеуіне, сақталатын КШҚ-ның 1 213 мың т-ға азаюына, парниктік газдардың - 4 039 мың т-ға пайда болуына әкеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
ЖЭО-ның әртүрлі типті және қуатты турбиналары арасында жылу жүктемесін оңтайлы бөлудің негізгі ынталандырулары:
энергия тиімділігін арттыру және ресурстарды тұтынуды азайту;
отын шығысы мен электр және жылу энергиясының құнын төмендету;
қалалардың экологиялық жағдайын жақсарту болып табылады.
3 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және отын шығысын азайту мақсатында төмен қысымды үстіңгі жылытқыштарды қыздырылған араластырғыш типіне ауыстыру есебінен конденсаторлық блоктарды регенерациялау схемасын оңтайландыруды жүргізу
Сипаттамасы
Араластырғыш типті жылытқыштарды пайдалану конденсатты суытудың болмауына байланысты энергия блогының жылу тиімділігін арттырады (қызу қаныққан температураға дейін жүзеге асырылады).
Техникалық сипаттамасы
Парсонс төмен қысымды жылытқыштардың (бұдан әрі ‒ ТҚЖ) гравитациялық схемасы шетелде белгілі, бұл кезде конденсат сорғыларының санын азайту үшін бірінші ТҚЖ екінші ТҚЖ-дағы қысымнан асатын белгіге орнатылады.
5.2-сурет. Аралас типті ТҚЖ іске қосудың гравитациялық схемасы
Қыздыру бетінің болмауына байланысты негізгі конденсатты қанықтыру температурасына дейін қыздыруға болады, яғни.қыздыру мөлшері 5 градусқа дейін алынып тасталады. Негізгі конденсат температурасының жоғарылауы қалпына келтіру циклінің ПӘК-ін арттырады. Бұл схеманы қолданудың жалғыз шарты электр кестесінің базалық бөлігінде жұмыс істеу қажеттігі болып табылады, турбинаның ағынды бөлігіне немесе екінші ТҚЖ-ден (төменгі) бірінші ТҚЖ-ге (үстіңгі) су құймас үшін регенеративті таңдау параметрлерінің ауытқуы қажет емес.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жоғарыда сипатталған сызбаны қолдану есебінен қол жеткізілген жағылатын отын шығысын азайту ластағыш заттар шығарындыларының азаюына, КШҚ-ның жиналуының азаюына және нәтижесінде экологиялық төлемдердің төмендеуіне әкеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Отын шығысын қысқарту шығарындылардың мөлшеріне пропорционалды әсер етеді, сонымен қатар:
өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығысы азаяды,
күлдің абразивтілігі жоғары Екібастұз көмірін пайдаланған жағдайда конвективті қыздыру беттерінің тозуы төмендейді (абразивтік тозу түтін газдарының үшінші дәрежелі жылдамдығына байланысты),
отын шығысы төмендеген кезде көлем азаяды және тиісінше оттыққа жеткізілетін ауа мен бөлінетін түтін газдарының жылдамдығы төмендейді, бұл сайып келгенде жабдықты күту мен жөндеу шығындарына әсер етеді;
құбыр жүйесінің жоқтығынан ТҚЖ-ны жөндеу шығындары төмендейді.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығысын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым

Еще более значимой оптимизация тепловой нагрузки была бы в пределах крупного города, где теплоснабжение населения осуществляется несколькими ТЭЦ, как, например, в Караганде или Павлодаре, где в теплоснабжении города участвуют три ТЭЦ. Ранее работы по оптимизации тепловой нагрузки была проведена на ТЭЦ-1, 2 и 3 предприятия "Павлодарэнерго". Эффект по удельному расходу топлива по отпуску электрической энергии был за отопительный период до 20 г/кВт*ч. Оптимизацию сложно или практически невозможно осуществлять в случае, когда предприятия находятся у разных собственников.
Применимость: на всех промышленно-отопительных ТЭЦ.
Экономика
Оптимальное перераспределение тепловой нагрузки между турбинами разного типа может дать экономию топлива за отопительный сезон в размере до 1 % от годового расхода топлива, что в с учетом сопутствующего уменьшения экологических платежей и дополнительной выработки электроэнергии даст экономический эффект порядка более 300 млн тенге при затратах на программный модуль около 200 млн тенге. Суммарная экономия топлива для действующих в РК на настоящий момент одиннадцать крупных ТЭЦ с общим расходом топлива более 1 млн тут достигать 1690 тыс. тут. Уменьшение сжигаемого топлива приведет к снижению выбросов пыли на 31,8 тыс. т; оксидов серы на 43,3 тыс. т, оксидов азота на 22,8 тыс. т, уменьшению складируемых ЗШО на 1 213 тыс. т, образованию парниковых газов ‒на 4 039 тыс. т.
Движущая сила внедрения
Основными стимулами оптимального распределения тепловой нагрузки между турбинами разного типа и мощности ТЭЦ являются:
повышение энергоэффективности и снижение потребления ресурсов;
снижение расхода топлива и себестоимости электрической и тепловой энергии;
улучшение экологических условий городов.
НДТ 3. В целях повышения энергоэффективности и сокращения расхода топлива произвести оптимизацию схемы регенерации конденсационных блоков за счет замены поверхностных подогреватели низкого давления на подогревали смешивающего типа
Описание
Использование подогревателей смешивающего типа повышает тепловую экономичность энергоблока за счет отсутствия недогрева конденсата (нагрев осуществляется до температуры насыщения).
Техническое описание
Зарубежом известна гравитационная схема подогревателей низкого давления (далее ‒ ПНД) Парсонс, когда для сокращения числа конденсатных насосов первый ПНД устанавливается на отметке, превышающей давление во втором ПНД.
Рисунок 5.2. Гравитационная схема включения ПНД смешивающего типа
Из-за отсутствия поверхности нагрева основной конденсат может нагреваться до температуры насыщения, т.е. исключается величина недогрева до 5 градусов. Увеличение температуры основного конденсата увеличивает КПД регенеративного цикла. Единственным условием применения данной схемы является необходимость работы в базовой части электрического графика, нежелательны колебания параметров регенеративных отборов во избежания заброса воды в проточную часть турбины или из второго ПНД (нижнего) в первый ПНД (верхний).
Достигнутые экологические выгоды
Достигнутое за счет применения описанной выше схемы сокращение расхода сжигаемого топлива приводит к сокращению выбросов загрязняющих веществ, уменьшению складирования ЗШО и, как следствие, к уменьшению экологических платежей.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Сокращение расхода топлива пропорционально влияет на количество выбросов, кроме того:
снижается расход электроэнергии на собственные нужды;
в случае использования экибастузского угля с высокой абразивностью золы, снижается износ конвективных поверхностей нагрева (абразивный износ зависит от скорости дымовых газов в третьей степени);
при снижении расхода топлива уменьшается объем, и соответственно скорость подаваемого в топку воздуха и отходящих дымовых газов, что отражается на затратах на обслуживание и ремонт оборудования;
из-за отсутствия трубной системы снижаются затраты на ремонт ПНД.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости

Бос кеңістік болған кезде қуаты 200, 300 және 500 МВт барлық конденсациялық блоктарда қолданылады. Базалық станцияларға қолданылады, алайда электр жүктемесінің өзгеруі кезінде іріктеуде бу қысымының өзгеруі орын алады, ТҚЖ-да бу қысымы төмендеген кезде турбинаға су құю қаупі туындайды.
Экономика
Отынды жылдық үнемдеу 6,7 мың т көмірді немесе бір блокқа 27 млн. теңгені құрайды. Екі ТҚЖ-ның және бір конденсат сорғысының құны шамамен 60 мың АҚШ долларын құрайды. 430 теңге/$ айырбастау бағамын және монтаждау шығындарының 60%-ын ескере отырып, осы техниканы Ендірудің өзін-өзі ақтау мерзімі шамамен 1,5 жылды құрайды, бұл технологияны енгізуді орынды етеді. Қуаты 500 МВт он блок үшін отынды жиынтық үнемдеу 67 мың шот. құрайды, бұл тиісінше тозаң шығарындыларының 1,3 мың тоннаға, күкірт оксидтерінің 1,7 мың тоннаға, азот оксидтерінің 0,9 мың тоннаға төмендеуіне, жиналған КШҚ-ны 48 мың тоннаға азайтуға, парниктік газдардың түзілуін 160 мың тоннаға азайтуға әкеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
КЭС блоктарында араластыратын типті ТҚЖ Ендірудің негізгі ынталандырушылары:
энергия тиімділігін арттыру және ресурстарды тұтынуды төмендету;
отын шығысын және электр энергиясының өзіндік құнын төмендету;
экологиялық көрсеткіштерді жақсарту болып табылады.
4 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және отын шығысын азайту мақсатында Т-120-130 УТЗ турбиналарының жылу тарату іріктемесінің төмен қысымын пайдалану
Сипаттамасы
Жылу тарату іріктемесінің төмен қысымын пайдалану жылу тарату іріктемесінің қуатын арттыра отырып, іріктемені кем өндіру коэффициентін азайтуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Соңғы жылдары Қазақстан Республикасының барлық қалаларындағы жылу торабының температуралық кестесі тікелей магистральда 130-95 °С түзетілді. Алайда Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жылы қысты ескере отырып, желілік судың жоғарғы жылытқышынан (бұдан әрі ‒ СЖТ) шығудағы желілік су температурасының нақты мәндері 90 оС аспайды, ал төменгі СЖТ алдындағы желілік судың температурасы шамамен 50 оС құрайды. Бұл ретте төменгі СЖТ -дағы қысым 0,15 МПа деңгейінде сақталады. Температураның осындай мәндерінде төменгі СЖТ-дағы қысымды 0,06 МПа деңгейінде ұстауға болады (дайындаушы зауыт 0,05 Мпа-ға рұқсат етеді). Төменгі жылу тарату іріктемесінде қысымның төмендеуі 0,93 МВт мөлшерінде қосымша қуат береді. Егер турбинаның барлық жылыту кезеңі ішінде жоғары қысымда жұмыс істеу уақыты 120 тәулік болса, онда қосымша өндіру бір турбинаға 13 млн.кВтс астамын құрайды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бірдей отын шығыны кезінде электр энергиясын өндіру артады немесе бірдей электр энергиясын өндіру кезінде отын шығыны азаяды. Жағылатын отын шығынын азайту ластағыш заттар шығарындыларының азаюына, КШҚ-ның жиналуының азаюына және нәтижесінде экологиялық төлемдердің төмендеуіне әкеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Турбоқондырғының тиімділігін арттыру есебінен отын шығыны мен ластағыш заттардың шығарындылары төмендейді. Бұл ретте жабдықты пайдалануға байланысты шығындар іс жүзінде өзгеріссіз қалады.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қолданылуы: тек реттелетін жылу тарататын іріктемесі бар турбиналар үшін. Т-110/120-130, Т-50-90, ПТ-135/145-130/13, ПТ-80/100-130/13 типті турбиналар үшін.
Экономика

Применимо на всех конденсационных блоках мощностью 200, 300 и 500 МВт при наличии свободного пространства. Применимо для базовых станций, однако при изменении электрической нагрузки происходит изменение давления пара в отборах, при снижении давления пара в ПНД возникает риск заброса воды в турбину.
Экономика
Годовая экономия топлива составит 6,7 тыс. т угля или 27 млн тенге на один блок. Стоимость двух ПНД и одного конденсатного насоса ‒ порядка 60 тыс. долл. США. Срок окупаемости внедрения данной техники с учетом обменного курса 430 тенге/$ и 60% затрат на монтаж составляет примерно 1,5 года, что делает внедрение технологии целесообразным. Суммарная экономия топлива для десяти блоков мощностью 500 МВт составит 67 тыс. тут, что соответственно приведет к снижению выбросов пыли на 1,3 тыс. т, оксидов серы на 1,7 тыс. т, оксидов азота на 0,9 тыс. т; уменьшению складируемых ЗШО на 48 тыс. т, уменьшению образования парниковых газов на 160 тыс. т.
Движущая сила внедрения
Основными стимулами внедрения ПНД смешивающего типа на блоках КЭС являются:
повышение энергоэффективности и снижение потребления ресурсов;
снижение расхода топлива и себестоимости электроэнергии;
улучшение экологических показателей.
НДТ 4. В целях повышения энергоэффективности и сокращения расхода топлива использовать пониженное давление теплофикационного отбора турбин Т-120-130 УТЗ
Описание
Использование пониженного давления теплофикационных отборов позволяет уменьшить коэффициент недовыработки отбора, увеличивая мощность теплофикационного отбора.
Техническое описание
В последние годы температурный график тепловой сети во всех городах РК скорректирован со срезкой на 130‒95 °С в прямой магистрали. Однако фактические значения температуры сетевой воды на выходе из верхнего подогревателя сетевой воды (далее ‒ ПСГ) с учетом теплых зим на всей территории РК не превышают 90 оС, а температура сетевой воды перед нижним ПСГ составляет порядка 50 оС. При этом давление в нижнем ПСГ держится на уровне 0,15 МПа. При таких значениях температуры можно давление в нижнем ПСГ держать на уровне 0,06 МПа (заводом-изготовителем допускается 0,05 МПа). Снижение давления в нижнем теплофикационном отборе дает дополнительную мощность в размере 0,93 МВт. Если допустить, что время работы турбины на повышенном давлении в течение всего отопительного периода только 120 суток, то дополнительная выработка составит более 13 млн кВт*ч. на одну турбину.
Достигнутые экологические выгоды
При том же расходе топлива увеличивается выработка электроэнергии или при той же выработке электроэнергии уменьшается расход топлива. Сокращение расхода сжигаемого топлива приводит к сокращению выбросов загрязняющих веществ, уменьшению складирования ЗШО и, как следствие, к уменьшению экологических платежей.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
За счет повышения эффективности турбоустановки снижается расход топлива и выбросы загрязняющих веществ. При этом затраты, связанные с эксплуатацией оборудования, остаются практически неизменными.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимость: только для турбин с регулируемым теплофикационным отбором. Для турбин типа Т-110/120-130, Т-50-90, ПТ-135/145-130/13,
ПТ-80/100-130/13.
Экономика

Қазіргі уақытта осы типтегі он бір турбинаның екеуі ғана елдің оңтүстігінде орналасқан. Қалған тоғыз турбина қандай да бір қосымша шығынсыз 120 млн.кВт*сағаттан артық электр энергиясын қосымша өндіре немесе 36 мың шот отын үнемдей алады. Т-100-130 типті бір турбина үшін қуат өсімі жылыту маусымында шамамен 0,9 МВт құрайды.
Ендірудің қозғаушы күші
Пайдаланушы персоналдың отын үнемдеуге және өз қажеттіліктеріне материалдық қызығушылығы жоқ.
5 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және электр энергиясының пайдалы босатылуын арттыру мақсатында қоректік сорғылардың электр жетегін бу турбинасына ауыстыру
Сипаттамасы
Қоректік сорғылардың электр жетегін бу турбинасы жетегіне ауыстыру ұсынылады.
Техникалық сипаттамасы
Бу турбинасы жетегінің тиімділігі әрқашан электр жетегіне қарағанда жоғары, өйткені пайдаланылатын электр энергиясы 40%-дан аз ПӘК-пен өндіріледі, ал турбожетек бірдей қуатты 80% дерлік ПӘК-пен түрлендіреді. Алайда жетек турбинасының жоғары құны мен электр энергиясының төмен тарифіне байланысты ол қуаттылығы 300 МВт-тан төмен қондырғыларда әлі қолданбаған. Осы техниканы қолдану электр энергиясын босату тарифіне байланысты.
Е-420 (480, 500) -140 типті КА ірі ЖЭО-да бір жыл ішінде әрқайсысы 20 млн. кВтс электр энергиясын тұтынатын ПЭ-500-180 және ПЭ-580-185 типті қоректік электр сорғылары (бұдан әрі - ҚЭС) орнатылған. Мұндай сорғылар 5-тен 9-ға дейін болуы мүмкін екенін ескере отырып, электр энергиясын жиынтық тұтыну 100-180 млн. кВтсағ құрауы мүмкін, бұл орташа тариф 8 теңге/кВтсағ кезінде 800-ден 1 440 млн. теңгеге дейін алынбаған үнемдеуді құрауы мүмкін.
5.3-сурет. Толықтырушы су шығынынан жетек қуатының өзгеруі, кВт
Ресей Федерациясында он бір ЖЭО жоғарыда сипатталған қоректік сорғылардың жетектерін алмастырды. Қазіргі уақытта Қазақстанда электр жетегін турбинаға ауыстыруды "Қазақстан алюминийі"АҚ ЖЭО жүргізеді. Жетек турбинасы ретінде қысымға қарсы Р-3,7-1,4/0,15 типі, 1,3‒1,6 МПа өндірістік іріктеу коллекторынан жұмыс буы, ал 0,12-0,25 МПа жылу тарату коллекторына шығару таңдалды. Бу турбинасы жетегінің гидромуфтаға немесе жиілік түрлендіргішіне қарағанда қоректендіру сорғысының өнімділігін реттеудің жақсы сипаттамалары бар. Бір жетекті ауыстыруға жұмсалатын шығындар - 1,35 млн. АҚШ доллары. Инвестицияның өтелу мерзімі – 3,6 жыл.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Босатылатын электр энергиясының сол көлемінде отын шығыны бір ірі ЖЭО үшін 50-70 мың тонна Екібастұз көміріне азаяды, бұл азот оксидтерінің шығарындыларын 380-530 т/г-ға, күкірт оксидтерінің шығарындыларын 730-1 000 т/г-ға, тозаңның шығарындыларын 530-740 т/г-ға, КШҚ-ны жинауға 20-28 мың т/Г-ға төмендеуіне баламалы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Отын шығынын азайту шығарындылардың мөлшеріне пропорционалды әсер етеді, сонымен қатар:
өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығысы азаяды;
күлдің абразивтілігі жоғары Екібастұз көмірін пайдаланған жағдайда конвективті қыздыру беттерінің тозуы төмендейді (абразивтік тозу түтін газдарының үшінші дәрежелі жылдамдығына байланысты);
отын шығысы төмендеген кезде көлем азаяды және тиісінше оттыққа жеткізілетін ауа мен бөлінетін түтін газдарының жылдамдығы төмендейді, бұл сайып келгенде жабдықты күту мен жөндеу шығындарына әсер етеді.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым

Только две из имеющихся на настоящий момент одиннадцать турбин такого типа расположены на юге страны. Остальные девять турбин могут без каких-либо дополнительных затрат получить дополнительную выработку электроэнергии более 120 млн кВт*ч или экономию топлива 36 тыс.тут. Прирост мощности для одной турбины типа Т-100-130 составит порядка 0,9 МВт за отопительный сезон.
Движущая сила внедрения
Отсутствует материальная заинтересованность эксплуатационного персонала в экономии топлива и собственных нужд.
НДТ 5. В целях повышения энергоэффективности и увеличения полезного отпуска электроэнергии произвести замену электропривода питательных насосов на паротурбинный
Описание
Замена электропривода питательных насосов предлагается паротурбинным приводом.
Техническое описание
Эффективность паротурбинного привода по сравнению электроприводом всегда выше, так как используемая электроэнергия производится с КПД менее 40%, а турбопривод преобразует ту же мощность с КПД почти 80%. Однако из-за высокой стоимости приводной турбины и низкого тарифа на электроэнергию он пока не нашел применения на установках мощностью менее 300 МВт. Применение данной техники зависит от отпускного тарифа на электроэнергию.
На крупных ТЭЦ с КА типа Е-420 (480, 500) -140 установлены питательные электрические насосы (далее ‒ ПЭН) типа ПЭ-500-180 и ПЭ-580-185, потребляющие в течение года порядка 20 млн кВтч электроэнергии каждый. Учитывая, что таких насосов может быть от 5 до 9, то суммарное потребление электроэнергии может составить от 100‒180 млн кВтч, что при среднем тарифе 8 тенге/кВтч может составить от 800 до 1 440 млн тенге недополученной экономии.
Рисунок 5.3. Изменения мощности привода от расхода питательной воды, кВт
В РФ более одиннадцати ТЭЦ произвели описанную выше замену приводов питательных насосов. Замена электропривода на турбинный в Казахстане на настоящий момент производится на ТЭЦ АО "Алюминий Казахстана". В качестве приводной турбины выбрана противодавленческая типа Р-3,7-1,4/0,15, рабочий пар из коллектора производственного отбора 1,3‒1,6 МПа, а выхлоп в теплофикационный коллектор 0,12‒0,25 МПа. Паротурбинный привод имеет лучшие характеристики регулирования производительности питательного насоса, чем гидромуфта или частотный преобразователь. Затраты на замену одного привода – 1,35 млн долл. США. Срок окупаемости инвестиции ‒ 3,6 года.
Достигнутые экологические выгоды
При том же объеме отпускаемой электроэнергии уменьшается расход топлива на 50‒70 тыс. тонн экибастузского угля для одной крупной ТЭЦ, что эквивалентно снижению выбросов оксидов азота на 380‒530 т/г, окислов серы на 730‒1 000 т/г, пыли на 530‒740 т/г, складирования ЗШО на 20‒28 тыс. т/г.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Сокращение расхода топлива пропорционально влияет на количество выбросов, кроме того:
снижается расход электроэнергии на собственные нужды,
в случае использования экибастузского угля с высокой абразивностью золы, снижается износ конвективных поверхностей нагрева (абразивный износ зависит от скорости дымовых газов в третьей степени),
при снижении расхода топлива уменьшается объем, и соответственно скорость подаваемого в топку воздуха и отходящих дымовых газов, что отражается на затратах на обслуживание и ремонт оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости

Электрлік қоректік сорғылар қуаттылығы 200 МВт конденсациялық блоктарға орнатылған, бірақ жабдықтың үлкен жұмысына байланысты ауыстыру мүмкін емес, ал негізгі корпустың орналасуы жетек турбинасын орнатуға мүмкіндік бермейді. Өнімділігі 500 т/сағ астам сорғылары бар ірі ЖЭО үшін мұндай ауыстыру бос орын болған кезде мүмкін болады.
Экономика
7 ірі ЖЭО-да өнімділігі 500-580 т/сағ 40-тан астам ҚЭС орнатылған. Олардың онына электр жетегін турбинаға ауыстыру 1 млрд кВт*сағ жалпы энергияны үнемдеуге мүмкіндік береді.
Ендірудің қозғаушы күші
Қоректік сорғылардың электр жетегін бу турбинасына ауыстырудың негізгі ынталандырушылары:
энергия тиімділігін арттыру және ресурстарды тұтынуды төмендету;
екі өндірістік іріктеме мен қарсы қысымды пайдалану;
отын шығынын және электр энергиясының өзіндік құнын төмендету;
экологиялық көрсеткіштерді жақсарту болып табылады.
6 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және электр энергиясының пайдалы босатылуын арттыру мақсатында суды дайындау үшін буландырғыш қондырғыларды пайдалану
Сипаттамасы
Суды дайындаудың термиялық тәсілі химиялық реагенттер мен ион алмастырғыш шайырларға шығындарды қысқартуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттамасы
Көптеген ЖЭС суды дайындаудың ион алмасу технологиясын пайдаланады, бұл ретте импорттық өнім болып табылатын ион алмасу шайырлары жұмсалады. Кейбір ЖЭС-те кері осмос технологиясы қолданылады, оған қызмет көрсету арзан емес.
5.3-сурет. Екі сатылы бірізді БҚ (буландыру қондырғысы)
Ұсынылып отырған технология Қазақстан Республикасының үш ЖЭС-інде қолданылады. Ол реагенттер мен кері осмос катриджіне шығынды талап етпейді. Бастапқы су алдын ала механикалық тазартудан және үрлеу салқындатқышында қыздырылғаннан кейін 1 сатының екінші тізбегіне енеді, содан кейін үрлеу түрінде ІІ сатының екінші тізбегіне енеді, онда қыздыру ортасы 1 сатының екінші буы болып табылады. II сатыдан үрлейтін су ББ және желілік су жылытқышы (бұдан әрі ‒ ЖСШ) арқылы гидротазарту каналына (бұдан әрі - ГТК) ағызылады. Жылыту ортасы ретінде өндірістік іріктеме булары қолданылады, олардың жүктемесі тұтынушылардың жоқтығынан азаяды. Мысал үшін: параметрлері 140 кг/см2, негізгі циклдің қоректену мөлшері 200 т/сағ ЖЭО-де тізбекті схемасы бар екі сатылы буландыратын қондырғы қолданылады. Жылыту буының саны 100 т/сағ.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Босатылатын электр энергиясының бірдей көлемі кезінде отын шығыны бір ірі ЖЭО үшін 130-170 мың тонна Екібастұз көміріне азаяды, бұл азот оксидтерінің шығарындыларын 1 000-1 300 т/г-ға, күкірт оксидтерінің шығарындыларын 1800-2300 т/г-ға, тозаңды 1 300-1 700 т/г-ға азайтуға, КШҚ-ны жинаудың 50-68 мың т/Г-ға төмендеуіне баламалы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Отын шығынын азайту шығарындылардың мөлшеріне пропорционалды әсер етеді, сонымен қатар:
өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығысы азаяды;
күлдің абразивтілігі жоғары Екібастұз көмірін пайдаланған жағдайда конвективті қыздыру беттерінің тозуы төмендейді (абразивтік тозу түтін газдарының үшінші дәрежелі жылдамдығына байланысты);
отын шығысы төмендеген кезде көлем азаяды және тиісінше оттыққа жеткізілетін ауа мен бөлінетін түтін газдарының жылдамдығы төмендейді, бұл сайып келгенде жабдықты күту мен жөндеу шығындарына әсер етеді.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қышқыл шаруашылығының болмауы, прекурсорлардың айналымына рұқсат алудың қажеті болмайды.
Қолдануға қатысты техникалық пайым

Электрические питательные насосы установлены на конденсационных блоках мощностью 200 МВт, но из-за большой наработки оборудования производить замену нецелесообразно, да и компоновка главного корпуса не позволяет установить приводную турбину. Для крупных ТЭЦ с насосами производительностью более 500 т/ч такая замена возможна при наличии свободного пространства.
Экономика
На 7 крупнейших ТЭЦ установлены более 40 ПЭН производительностью 500‒580 т/ч. Замена электропривода на турбинный на десяти из них может дать суммарное энергосбережение более 1 млрд кВт*ч.
Движущая сила внедрения
Основными стимулами замены электропривода питательных насосов на паротурбинный являются:
повышение энергоэффективности и снижение потребления ресурсов;
использование пара производственных отборов и противодавления;
снижение расхода топлива и себестоимости электроэнергии;
улучшение экологических показателей.
НДТ 6. В целях повышения энергоэффективности и увеличения полезного отпуска электроэнергии использовать испарительные установки для подготовки воды
Описание
Термический способ подготовки воды позволяет сократить затраты на химические реагенты и ионообменные смолы.
Техническое описание
На многих ТЭС используется ионообменная технология подготовки воды, при этом расходуются ионообменные смолы, которые являются импортной продукцией. На некоторых ТЭС применяется технология обратного осмоса, обслуживание которой обходится недешево.
Рисунок 5.4. Двухступенчатая последовательная ИУ (испарительная установка)
Предлагаемая технология используется на трех ТЭС РК. Она не требует затрат на реагенты и катриджи обратного осмоса. Исходная вода после предварительной механической очистки и подогрева в охладителе продувки поступает во вторичный контур 1 ступени, затем в виде продувки поступает во вторичный контур II ступени, где греющей средой является вторичный пар из 1 ступени. Продувочная вода из II ступени через охладитель продувка (далее – ОП) и подогреватель сетевой воды (далее ‒ ПСВ) сбрасывается в канал гидрозолоудаления (далее ‒ ГЗУ). В качестве греющей среды используется пар производственных отборов, нагрузка которых снижается из-за отсутствия потребителей. Для примера: ТЭЦ с параметрами 140 кг/см2, величина подпитки основного цикла 200 т/ч, используется двухступенчатая испарительная установка с последовательной схемой. Количество греющего пара 100 т/ч.
Достигнутые экологические выгоды
При одинаковом объеме отпускаемой электроэнергии, уменьшается расход топлива на 130‒170 тыс. тонн экибастузского угля для одной крупной ТЭЦ, что эквивалентно снижению выбросов оксидов азота на 1 000‒1 300 т/г, оксидов серы на 1800‒2300 т/г, пыли на 1 300‒1 700 т/г, складирования ЗШО на 50‒68 тыс. т/г.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Сокращение расхода топлива пропорционально влияет на количество выбросов, кроме того:
снижается расход электроэнергии на собственные нужды;
в случае использования экибастузского угля с высокой абразивностью золы, снижается износ конвективных поверхностей нагрева (абразивный износ зависит от скорости дымовых газов в третьей степени);
при снижении расхода топлива уменьшается объем, и соответственно скорость подаваемого в топку воздуха и отходящих дымовых газов, что отражается на затратах на обслуживание и ремонт оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Отсутствие кислотного хозяйства, отпадает необходимость получение разрешения на оборот прекурсоров.
Технические соображения, касающиеся применимости

Қолдану бастапқы судың сапасымен, суды тазарту өнімділігімен, бу параметрлерімен, 10-16 кг/см2 қысыммен бу іріктемесінің және буландырғыш қондырғыны орналастыруға арналған бос кеңістіктің болуымен анықталады. Аса сыни параметрлері (бұдан әрі ‒ АСП) бар бу өндірілетін ЖЭС үшін кері осмосты қолданған жөн.
Экономика
Екі буландырғыш қондырғының шамамен құны - 2 млрд. теңге. Сипатталған техниканы Ендірудің жиынтық экономикалық тиімділігі 2,2 млрд. теңгені құрауы мүмкін және реагенттерге арналған шығындарды (шамамен 800 млн. теңге), сондай-ақ өндірістік іріктемелер бумен электр энергиясын қосымша өндіруді өткізуден түскен түсімді шамамен 200 млн. кВт*сағ үнемдеу есебінен қол жеткізіледі, бұл 7 теңге/квтс тарифі кезінде (шамамен 1 200 млн. теңге). Өтелу мерзімі - 1 жылдан кем. Бес ЖЭО-да буландырғыш қондырғыларды орнату кезінде электр энергиясының жиынтық қосымша өндірісі 800 млн. кВтс құрауы мүмкін, реагенттерге жұмсалатын шығындарды үнемдеу ‒ шамамен 3 млрд. теңге.
Ендірудің қозғаушы күші
Суды тазарту шығындарын үнемдеу суды тазарту үшін буландыратын қондырғыны пайдалануға ынталандырады.
7 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және электр энергиясының пайдалы босатылуын ұлғайту мақсатында 10-16 кг/см2 қысыммен жалпы станциялық коллектордан жұмысқа ЖҚЖ ауыстыруды жүргізу
Сипаттамасы
Жоғары қысымды топтық жылытқышта (бұдан әрі ‒ ЖҚЖ) қоректік суды жылыту үшін өндірістік іріктемелер мен қарсы қысым буларын пайдалану.
Техникалық сипаттамасы
Өндірістік буды тұтынушылар болмаған кезде (10-16 кг/см2) ЖЭО тиімділігін арттыру нұсқаларының бірі топтық ЖҚЖ үшін буды пайдалану болып табылады. Қоректік су температурасының төмендеуіне қарамастан, жалпы алғанда, электр энергиясын өндіру өндірістік іріктеу мен қысымның жүктелуіне байланысты артады, ал пайдалану көрсеткіштері жақсарады.
5.5-сурет. Топтық ТҚЖ (жоғары қысымды жылытқыш) арналған буды пайдалану схемасы
"ПТ" және "Р" типті турбиналары бар кейбір ЖЭО-да өндірістік іріктеу жұптарын тұтынудың төмендеуіне байланысты жүктеме төмендеді немесе олар мүлдем тоқтап тұр.
Бұл жағдайда барлық салдарлармен жылу тиімділігінің төмендеуі байқалады. ЖҚЖ жұмысын 10-16 кг/см2 жалпы станциялық коллектордан ауыстыру ұсынылады. Сонымен қатар, жабдықтың құрамына байланысты қоректік судың температурасы 215-230 °C-тан 180-190 ° C-қа дейін төмендейді, бұл жанармайдың шамадан тыс тұтынылуына әкеледі. Екінші жағынан, "П" іріктемелерін жүктеу және "Р"типті турбинаның қарсы қысымын пайдалану арқылы электр энергиясын өндіру артады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

Применимость определяется качеством исходной воды, производительности водоподготовки, параметров пара, наличием отборов пара давлением 10‒16 кг/см2 и свободного пространства для размещения испарительной установки. Для ТЭС, где производится пар со сверхкритическими параметрами (далее ‒ СКД), целесообразно применять обратный осмос.
Экономика
Примерная стоимость двух испарительных установок ‒ 2 млрд тенге. Суммарный экономический эффект от внедрения описанной техники может составлять 2,2 млрд тенге и достигается за счет экономии затрат на реагенты (порядка 800 млн тенге), а также выручки от реализации дополнительной выработки электроэнергии паром производственных отборов порядка 200 млн кВт*ч, что при тарифе 7 тенге/кВтч (порядка 1 200 млнтенге). Срок окупаемости ‒ менее 1 года. При установке испарительных установок на пяти ТЭЦ суммарная дополнительная выработка электроэнергии может составить 800 млн кВтч, экономия затрат на реагенты ‒ около 3 млрд тенге.
Движущая сила внедрения
Экономия затрат на водоподготовку является стимулом использования испарительной установки для водоподготовки.
НДТ 7. В целях повышения энергоэффективности и увеличения полезного отпуска электроэнергии произвести перевод ПВД на работу от общестанционного коллектора давлением 10‒16 кг/см2
Описание
Использование пара производственных отборов и противодавления для подогрева питательной воды в групповом подогревателе высокого давления (далее ‒ ПВД).
Техническое описание
Одним из вариантов повышения эффективности ТЭЦ при отсутствии потребителей производственного пара (10–16 кг/см2) является использование пара для группового ПВД. Несмотря на снижение температуры питательной воды, в целом выработка электроэнергии увеличивается за счет загрузки производственных отборов и противодавления, при этом улучшаются эксплуатационные показатели.
Рисунок 5.5. Схема использования пара для группового ПВД
Из-за снижения потребления пара производственных отборов на некоторых ТЭЦ с турбинами типа "ПТ" и "Р" снижена нагрузка или они вовсе простаивают. При этом происходит снижение тепловой экономичности со всеми вытекающими последствиями. Предлагается перевести работу ПВД от пара общестанционного коллектора 10‒16 кг/см2. При этом в зависимости от состава оборудования происходит снижение температуры питательной воды с 215‒230 оС до 180‒190 оС, что приводит к перерасходу топлива. С другой стороны, увеличивается выработка электроэнергии за счет загрузки отборов "П" и использования противодавления турбины типа "Р".
Достигнутые экологические выгоды

Мысал үшін: ПТ-65/75-130/13 турбинасы бар ЖЭО немесе ПТ-80/100-130/13 және Р-50-130/13 қосымша шамамен 200 млн. кВтс электр энергиясын өндіре алады немесе электр энергиясын сол өндіру кезінде отын шығынын үнемдеу 100 мың тонна Екібастұз көмірін құрайды, бұл азот оксидтерін 770 т/г-ға, күкірт оксидтерін 1 500 т/г-ға, тозаңды 1 000 т/г-ға 40 мың т/ж ЖББМ.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Өндірістік іріктеулерді жүктеу және ПТ және Р типті турбиналарды қарсы басу есебінен:
жалпы ЖЭО жұмысының көрсеткіштері жақсаруда;
отын шығыны азаяды;
ластағыш заттардың шығарындылары пропорционалды түрде азаяды;
өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығыны азаяды;
күлдің абразивтілігі жоғары Екібастұз көмірін пайдаланған жағдайда конвективті қыздыру беттерінің тозуы төмендейді (абразивтік тозу түтін газдарының үшінші дәрежелі жылдамдығына байланысты);
отын шығыны төмендеген кезде көлем азаяды және сәйкесінше пешке жеткізілетін ауа мен бөлінетін түтін газдарының жылдамдығы төмендейді, бұл сайып келгенде Жабдықты күту мен жөндеу шығындарына әсер етеді.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
"ПТ" және "Р" типті турбиналары бар ЖЭО үшін және болмаған жағдайда қолданылады тұтынушылар өндірістік бу.
Экономика
Экономикалық тиімділік 1 050 млн.теңгені құрайды (тариф 7 теңге/кВт*сағ болғанда). Бу және су құбырларын қайта жаңартуға 500 млн.теңге шығындар кезінде өтелу мерзімі жарты жылды құрайды. Осындай схеманы 4 ЖЭО-ға енгізген кезде электр энергиясын жалпы өндіру 700 млн.кВтс құрауы мүмкін немесе сол электр энергиясын өндіру кезінде отын шығынын үнемдеу 100 мың кВтс құрайды.
Ендірудің қозғаушы күші
Өндірістік іріктеу тұтынушыларын қысқарту кезінде ЖЭО тиімділігін арттырудың нақты стимулдары ЖҚЖ тобын өндірістік бу коллекторынан жұмысқа ауыстыру есебінен оларды жүктеу болып табылады.
8 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және электр энергиясының пайдалы босатылуын ұлғайту мақсатында қуатын 525 – 530 МВт дейін арттырып, К-500-240 турбиналардың қайта жаңартылуын жүргізу
Сипаттамасы
Қуатын ұлғайта отырып к-500-240 турбинасын қайта жаңарту жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру және 200 мың сағаттан астам жұмыс істеген турбиналардың парктік ресурсын (100 мың сағат) ұзарту үшін қажет.
Техникалық сипаттамасы
Қазақстанда барлығы осындай үлгідегі он турбина, оның ішінде үш турбинаны Харьков турбогенератор зауыты (ХТГЗ, қазіргі уақытта "Пат" Турбоат және Ленинград металл зауытының (ЛМЗ) жеті турбинасы дайындады.

Для примера: ТЭЦ с турбиной ПТ-65/75-130/13 или ПТ-80/100-130/13 и Р-50-130/13 может дополнительно выработать около 200млнкВтч электроэнергии, или при той же выработке электроэнергии экономия расхода топлива составит 100 тыс. тонн экибастузкого угля, что эквивалентно сокращению оксидов азота на 770 т/г, оксидов серы на 1 500 т/г, пыли на 1 000 т/г, складирования ЗШО на 40 тыс. т/г.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
За счет загрузки производственных отборов и противодавления турбин типа ПТ и Р:
улучшаются показатели работы ТЭЦ в целом;
уменьшается расход топлива;
пропорционально сокращаются выбросы загрязняющих веществ;
снижается расход электроэнергии на собственные нужды;
в случае использования экибастузского угля с высокой абразивностью золы, снижается износ конвективных поверхностей нагрева (абразивный износ зависит от скорости дымовых газов в третьей степени);
при снижении расхода топлива уменьшается объем, и соответственно скорость подаваемого в топку воздуха и отходящих дымовых газов, что отражается на затратах на обслуживание и ремонт оборудования.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для ТЭЦ с турбинами типа "ПТ" и "Р" и при отсутствии потребителей производственного пара.
Экономика
Экономический эффект составит 1 050 млн тенге (при тарифе 7 тенге/кВт*ч). При затратах на реконструкцию трубопроводов пара и воды в 500 млн тенге срок окупаемости составит полгода. При внедрении такой схемы на 4 ТЭЦ суммарная выработки электроэнергии может составить 700 млн кВтч, или при той же выработке электроэнергии экономия расхода топлива составит 100 тыс. т.у.т.
Движущая сила внедрения
Реальным стимулом повышения эффективности ТЭЦ при сокращении потребителей производственных отборов является загрузка их за счет перевода группы ПВД на работу от коллектора производственного пара.
НДТ 8. В целях повышения энергоэффективности и увеличения полезного отпуска электроэнергии произвести реконструкция турбин К-500-240 с увеличением мощности до 525‒530 МВт
Описание
Реконструкция турбины К-500-240 с увеличением мощности необходима для восстановления работоспособности и продления паркового ресурса турбин (100 тыс. час), отработавших более 200 тыс. час.
Техническое описание
Всего в Казахстане десять турбин такого типа, из них три турбины изготовлены Харьковским турбогенераторным заводом (ХТГЗ, в настоящее время ПАТ "Турбоатом и семь турбин Ленинградского металлического завода (ЛМЗ).

ЕГРЭС-1 жұмыс істеп тұрған сегіз блогының екі блогы (№ 2 және № 8) қуатын 525 МВт дейін ұлғайта отырып, қалпына келтірілді. № 1 Блок қазіргі уақытта қалпына келтіру сатысында. Қалған мүмкін қайта сол габариттері өзгеруіне парораспределения және дәрежесін реактивтілігінің сатыларының қуатын және үнемділігін жақсартуға ағынды бөлігін. Турбиналарды кезең-кезеңмен қайта жаңарту қондырғылардың пәк арттыруға және отынның үлестік шығынын 345-350 г/кВт*сағ дейін қысқартуға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қуатын 25 МВт арттырумен к-500-240 турбинасын қайта жаңарту азот оксидтерінің шығарындыларын 170-180 т/г, күкірт оксидтерінің шығарындыларын 330-345 т/г, тозаңды 240-250 т/г азайтуға, ЗШО-ны бір блокқа қайта есептеуде 9 400-9 500 т/г жинауға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Турбинаны қайта құру атмосфераға шығарындылар бойынша экологиялық жағдайды жақсартуға және күл үйіндісінде ЖШО-ның жиналуын азайтуға мүмкіндік береді. Отын шығынын азайту өз қажеттіліктеріне электр энергиясын тұтынуды азайтуға әкеледі.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Тек 500 МВт ЕГРЭС-1 және 2 блоктарына ғана қолданылады.
Экономика
Қайта құру 8-10 жыл ішінде өтеледі. К-500-240 бес турбинасын қайта жаңарту кезінде электр энергиясының жиынтық өндірісі 700-800 млн. кВт*сағ артуы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР 2050-2060 жылдарға көміртегі бейтараптығына (бұдан әрі ‒ КБ) көшкен жағдайда №3, 4, 5, 6 және 7-баптардың блоктарын қайта жаңарту тоқтатыла тұруы мүмкін.
9 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және электр энергиясының пайдалы босатылуын ұлғайту мақсатында ЖМ-80/100-130/13 ЛМЗ турбинаның қайта жаңартылуын жүргізу
Сипаттамасы
Электр қуатын 110 МВт ‒қа дейін және жылуды 168 Гкал/сағ-қа дейін ұлғайта отырып, ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ турбинасын Бүкілресейлік жылу техникалық институтының (бұдан әрі-ВТИ) үлгілік жобасы өзінің парктік ресурсын өтеген турбиналарға (220 мың сағат) және турбинаның жұмыс қабілеттілігін қолданыстағы іргетаста қалпына келтіруге арналған.
5.6-сурет. ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ турбинасын реконструкциялау схемасы
Техникалық сипаттамасы
ПТ-80/100-130/13 турбинасын электр қуатын 20 МВт-қа және жылу қуатын 62 Гкал/сағ-қа ұлғайта отырып қайта жаңарту электр энергиясын өндіруді ұлғайтуға және өндірістік іріктеу қуатын төмендету есебінен жылу қуатын арттыруға мүмкіндік береді, бұл әсіресе өндіріске бу жіберуді төмендету жағдайында өзекті болып табылады.

Из существующих восьми блоков ЭГРЭС-1 два блока (№ 2 и № 8) восстановлены с увеличением мощности до 525 МВт. Блок №1 находится на данный момент в стадии восстановления. На остальных возможна реконструкция в тех же габаритах с изменением парораспределения и степени реактивности ступеней с увеличением мощности и улучшением экономичности проточной части. Поэтапная реконструкция турбин позволит повысить КПД установок и сократить удельный расход топлива до 345‒350 г/кВт*ч.
Достигнутые экологические выгоды
Реконструкция турбины К-500-240 с увеличением мощности на 25 МВт позволит уменьшить выбросы оксидов азота на 170‒180 т/г, оксидов серы 330‒ 345 т/г, пыли на 240‒250 т/г, складирование ЗШО на 9 400‒9 500 т/г в перерасчете на один блок.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Реконструкция турбины позволит улучшить экологическую обстановку по выбросам в атмосферу и уменьшить складирование ЗШО на золоотвале. Уменьшение расхода топлива приведет к снижению расхода электроэнергии на собственные нужды.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо только для блоков 500 МВт ЭГРЭС-1 и 2.
Экономика
Реконструкция окупится в пределах 8‒10 лет. При реконструкции пять турбин К-500-240 суммарная выработка электроэнергии может увеличиться на 700‒800 млн кВт*ч.
Движущая сила внедрения
В случае перехода РК к углеродной нейтральности (далее ‒ УН) к 2050- 2060 гг. реконструкция блоков ст.№3, 4, 5, 6 и 7 может быть приостановлена.
НДТ 9. В целях повышения энергоэффективности и увеличения полезного отпуска электроэнергии произвести реконструкцию турбины ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ
Описание
Типовой проект Всероссийского теплотехнического института (далее ‒ВТИ) реконструкции турбины ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ с увеличением электрической мощности до 110 МВт и тепловой до 168 Гкал/ч предназначен для отработавших свой парковый ресурс турбин (220 тыс. час) и восстановления работоспособности турбины в существующем фундаменте.
Рисунок 5.6. Схема реконструкции турбины ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ
Техническое описание
Реконструкция турбины ПТ-80/100-130/13 с увеличением электрической мощности на 20 МВт и тепловой мощности на 62 Гкал/ч позволит увеличить выработку электроэнергии и увеличить теплофикационную мощность за счет снижения мощности производственного отбора, что особенно актуально в условиях снижения отпуска пара на производство.

Қайта құру кезінде орташа қысым бөлігінің өткізу қабілетін 383 т/сағ дейін арттыру үшін жаңа төмен қысымды роторды дайындаумен орташа қысымның ағынды бөлігі ауыстырылады, мынадай параметрлері бар турбинаға бу шығыны кезінде: 470 т/сағ, қуаты 100 МВт, өндірістік іріктеу 60 т/сағ, жылуландыру іріктеуі 130 Гкал/сағ, жылу схемасын өзгертпей электр энергиясын қосымша өндіру 150 млн.кВтсағ құрайды. Қайта құру көлемі мыналарды қамтиды:
жоғары қысымды цилиндрді (бұдан әрі-ОӘД)қайта жаңарту;
төмен қысымды роторды қайта жаңарту (бұдан әрі-РНД);
төмен қысымды цилиндр бойынша конструктивтік шешімдер (бұдан әрі-НҚТ);
ОІД-ОІД қайта өткізу құбырларын қайта жаңарту.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қайта құру есебінен ЖЭО орналасуына және жылу жүктемелерінің құрылымына байланысты отын шығынын 1 800-2 000 м/г‒ға төмендететін турбина жұмысының көрсеткіштері жақсаруда, бұл азот оксидтерінің шығарындыларын 23-30 т/г-ға, күкірт оксидтерінің шығарындыларын 40-50 т/г-ға, тозаңды 30-36 т/г-ға төмендетуге, бір турбинаға қайта есептеуде ЗШО-ны 1,2-1,3 мың т/г-ға қоймалауға баламалы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Турбинаны қайта құру атмосфераға шығарындылар бойынша экологиялық жағдайды жақсартуға және күл үйіндісінде ЖШО-ның жиналуын азайтуға мүмкіндік береді. Отын шығынын азайту өз қажеттіліктеріне электр энергиясын тұтынудың төмендеуіне әкеледі.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ турбиналарына ғана қолданылады.
Экономика
Реконструкциялауға арналған шығындар-20 млн. Бір турбоагрегатқа АҚШ. Өтелу мерзімі-шамамен 8 жыл. Қазақстан Республикасында он турбинаның сегізін қайта жаңарту кезінде электр энергиясының жиынтық өндірісі 1 млрд. кВт*сағ-қа артуы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Өндірістік буды жіберуді төмендету жағдайында ЖЭО тиімділігін арттыру және турбинаның парктік ресурсын қазіргі габариттерде ұзарту.
10 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және электр энергиясының пайдалы босатылуын ұлғайту мақсатында қуатын 125 – 130 МВт дейін арттырып, электр энергиясының Т-100/110-130 типінің қайта жаңартылуын жүргізу
Сипаттамасы
Орал турбина зауытының (бұдан әрі ‒ ОБЗ) жобасы электр қуатын 120 – 130 МВт-қа дейін ұлғайта отырып, Т-100-130 турбинасын қайта жаңарту және 188 – 197 Гкал/сағ-қа дейін жылуландыру іріктеулерін жүргізу өзінің парктік ресурсын өтеген турбиналарға (220 мың сағат) және турбинаның жұмыс қабілеттілігін қолданыстағы іргетаста қалпына келтіруге арналған.

При реконструкции заменяется проточная часть среднего давления с изготовлением нового ротора низкого давления для увеличения пропускной способности части среднего давления до 383 т/ч. При расходе пара на турбину со следующими параметрами: 470 т/ч, мощность 100 МВт, производственный отбор 60 т/ч, теплофикационный отбор 130 Гкал/ч, дополнительная выработка электроэнергии без изменений тепловой схемы составит до 150 млн кВт*ч. Объем реконструкции включает:
реконструкцию цилиндра высокого давления (далее ‒ ЦВД);
реконструкцию ротора низкого давления (далее ‒ РНД);
конструктивные решения по цилиндру низкого давления (далее ‒ ЦНД);
реконструкцию перепускных труб ЦВД-ЦНД.
Достигнутые экологические выгоды
За счет реконструкции улучшаются показатели работы турбины, снижающие расход топлива в зависимости от расположения ТЭЦ и структуры тепловых нагрузок на 1 800‒2 000 тут/г, что эквивалентно снижению выбросов оксидов азота на 23‒30 т/г, оксидов серы на 40‒50 т/г, пыли на 30‒36 т/г, складирования ЗШО на 1,2‒1,3 тыс. т/г в перерасчете на одну турбину.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Реконструкция турбины позволит улучшить экологическую обстановку по выбросам в атмосферу и уменьшить складирование ЗШО на золоотвале. Уменьшение расхода топлива приводит к снижению расхода электроэнергии на собственные нужды.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо только для турбин ПТ-80/100-130/13 ЛМЗ.
Экономика
Затраты на реконструкцию – 20 млн долл. США на один турбоагрегат. Срок окупаемости – около 8 лет. Суммарная выработка электроэнергии при реконструкции восьми турбин в РК из десяти может увеличиться на 1 млрд кВт*ч.
Движущая сила внедрения
Повышение эффективности ТЭЦ в условиях снижения отпуска производственного пара и продление паркового ресурса турбины в существующих габаритах.
НДТ 10. В целях повышения энергоэффективности и увеличения полезного отпуска электроэнергии произвести реконструкция ТА типа
Т-100/110-130 с увеличением мощности до 125-130 МВт
Описание
Проект Уральского турбинного завода (далее ‒ УТЗ) реконструкции турбины Т-100-130 с увеличением электрической мощности до 120‒130 МВт и теплофикационных отборов до 188‒197 Гкал/ч, предназначен для отработавших свой парковый ресурс турбин (220 тыс. час) и восстановления работоспособности турбины в существующем фундаменте.

5.7-сурет. Т-100-130 турбинасын реконструкциялау схемасы
Техникалық сипаттамасы
Сипатталған қайта құру "Павлодарэнерго"АҚ ЖЭО-3 турбоагрегатында жүргізілді. ОӘД корпусын сақтау кезінде өткізу қабілетін 505/530 т/сағ дейін ұлғайтумен және жылуландыру іріктеулерін 188-197 Гкал/сағ дейін ұлғайтумен ағын бөлігі ауыстырылады, ағын бөлігінің ПӘК‒ін 3,5-6% - ға арттыруға балыққа үстеме тығыздағыштарды ауыстыру және екі білікті реттеу сатысын бір білікке ауыстыру есебінен қол жеткізіледі. Бір турбоагрегатқа 170 млн. кВтс артық электр энергиясын қосымша өндіру.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қайта құру есебінен ЖЭО орналасуына және жылу жүктемелерінің құрылымына байланысты отын шығынын 2 600-2 800 м/г‒ға төмендететін турбина жұмысының көрсеткіштері жақсаруда, бұл азот оксидтерінің шығарындыларын 30-35 т/г-ға, күкірт оксидтерінің шығарындыларын 60-70 т/г-ға, тозаңды 40-50 т/г-ға төмендетуге, бір турбинаға қайта есептегенде ЗШО-ның қоймалануын 1,7-1,9 мың т/г-ға азайтуға баламалы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Турбинаны қайта құру атмосфераға шығарындылар бойынша экологиялық жағдайды жақсартуға және күл үйіндісінде ЖШО-ның жиналуын азайтуға мүмкіндік береді. Отын шығынын азайту өз қажеттіліктеріне электр энергиясын тұтынудың төмендеуіне әкеледі.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Тек Т-100-130 турбиналарына қолданылады.
Экономика
Реконструкциялауға арналған шығындар-23 млн. Бір турбоагрегатқа АҚШ. Өтелу мерзімі шамамен 8,5 жыл. ҚР-да он бір турбинаны қайта жаңарту кезінде электр энергиясының жиынтық өндірісі 1,3 млрд. кВт*сағ-қа артуы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Өндірістік буды жіберуді төмендету жағдайында ЖЭО тиімділігін арттыру және қолданыстағы габариттерде турбинаның парктік ресурсын ұзарту.
11 ЕҚТ. Энергия тиімділігін арттыру және электр энергиясының пайдалы босатылуын арттыру мақсатында жылыту іріктемелерін жүктеу үшін К-17-0, 16 УТЗ "мыжылған бу" турбиналарын орнату
Сипаттамасы
Жазғы кезеңде бу жылыту іріктеулерінде электр энергиясын өндіру үшін "мыжылған бу" турбиналарын пайдалану.
Техникалық сипаттамасы
Жазғы кезеңде жүктеменің азаюына байланысты жылыту турбиналары конденсациялық режимге көшуге немесе резервке немесе жөндеуге шығаруға мәжбүр. "ССКӨБ" АҚ ЖЭО-да 1,2 кг/см2 буды пайдалану үшін К-17-0,16 УЗ үлгісіндегі "мыжылған бу" екі турбинасы орнатылды.
Жылу таңдауының жүктемесі "Т" турбинасының көрсеткіштеріне оң әсер етеді, жылудың нақты шығыны азаяды, сәйкесінше отын шығыны азаяды.
5.7-сурет. "Пайдаланылған бу" ТА іске қосу схемасы
Қол жеткізілген экологиялық пайда

Рисунок 5.7. Схема реконструкции турбины Т-100-130
Техническое описание
Описываемая реконструкция проведена на турбоагрегате ТЭЦ-3 "АО Павлодарэнерго". При сохранении корпуса ЦВД заменяется проточная часть с увеличением пропускной способности до 505/530 т/ч и увеличением теплофикационных отборов до 188‒197 Гкал/ч. Увеличение КПД проточной части на 3,5‒6 % достигается за счет замены надбандажных уплотнений на сотовые и замены двухвенечной регулирующей ступени на одновенечную. Дополнительная выработка электроэнергии более 170 млн кВт*ч на один турбоагрегат.
Достигнутые экологические выгоды
За счет реконструкции улучшаются показатели работы турбины, снижающие расход топлива в зависимости от расположения ТЭЦ и структуры тепловых нагрузок на 2 600‒2 800 тут/г, что эквивалентно снижению выбросов оксидов азота на 30‒35 т/г, оксидов серы 60‒70 т/г, пыли на 40‒50 т/г, уменьшению складирования ЗШО на 1,7‒1,9 тыс. т/г в перерасчете на одну турбину.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Реконструкция турбины позволит улучшить экологическую обстановку по выбросам в атмосферу и уменьшить складирование ЗШО на золоотвале. Уменьшение расхода топлива приводит к снижению расхода электроэнергии на собственные нужды.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо только для турбин Т-100-130.
Экономика
Затраты на реконструкцию – 23 млн долл. США на один турбоагрегат. Срок окупаемости около 8,5 лет. Суммарная выработка электроэнергии при реконструкции восьми турбин в РК из одиннадцати может увеличиться на 1,3 млрд кВт*ч.
Движущая сила внедрения
Повышение эффективности ТЭЦ в условиях снижения отпуска производственного пара и продление паркового ресурса турбины в существующих габаритах.
НДТ 11. В целях повышения энергоэффективности и увеличения полезного отпуска электроэнергии установить турбины "мятого пара" К-17-0,16 УТЗ для загрузки теплофикационных отборов
Описание
Использование в летний период турбин "мятого пара" для производства электроэнергии на паре теплофикационных отборов.
Техническое описание
В летний период теплофикационные турбины из-за уменьшения нагрузки вынуждены переходить в конденсационный режим или выводиться в резерв или ремонт. На ТЭЦ АО "ССГПО" для использования пара 1,2 кг/см2 установлены две турбины "мятого пара" типа К-17-0,16 УТЗ.
Рисунок 5.8. Схема включения ТА "мятого пара"
Загрузка теплофикационного отбора положительно сказывается на показателях турбины "Т", удельный расход тепла уменьшается, соответственно сокращается расход топлива.
Достигнутые экологические выгоды

Екі турбинаны орнату кезінде жылуландыру іріктеулерін жүктеу есебінен жылуландыру турбиналарының жұмыс көрсеткіштері конденсациялық режиммен салыстырғанда жақсаруда: ЖЭО орналасқан жеріне және жылу жүктемелерінің құрылымына байланысты отын шығыны 100-140 мың тонна/г төмендейді, бұл азот оксидтерінің шығарындыларын 1 350-1 890 т/г, күкірт тотықтарының шығарындыларын 2 560-3 580 т/г, тозаңды 1 880-2 630 т/г төмендетуге баламалы, ЖШО-ны 72-100 мың екі турбинаға қайта есептеуде.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
"Мыжылған бу" турбиналарын орнату атмосфераға шығарындылар бойынша экологиялық жағдайды жақсартуға және күл үйіндісінде ЗШО-ның жиналуын азайтуға мүмкіндік береді. Отын шығынын азайту өз қажеттіліктеріне электр энергиясын тұтынудың төмендеуіне әкеледі.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Барлық ЖЭС‒те 1,2-2,5 кг/см2 бос бу болған кезде қолданылады.
Экономика
Жазғы кезеңде (3 900 сағат) екі "мыжылған бу" турбоагрегатының жұмысы кезінде шиналардан электр энергиясын қосымша босату 115 млн.кВтс (негізгі турбоагрегаттарды есепке алмағанда), ақшалай мәнде 800 млн. теңгеге дейін құрауы мүмкін. Конденсация режимімен салыстырғанда отын үнемдеу мұнда 100-140 мың болуы мүмкін. Қорытынды экономикалық тиімділік 1 500 млн.теңгені құрайды, өтелу мерзімі ‒ 7 жыл. Он сегіз мүмкін болатын" мыжылған будың " он турбинасын орнату кезінде электр энергиясының жиынтық қосымша өндірісі шамамен 1 млрд. кВт*сағ құрауы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Жылу жүктемелерінің төмендеуі кезінде жазғы кезең жағдайында ЖЭО тиімділігін арттыру.
12 ЕҚТ. Көмір тозаңды қазандықтарды жағу кезінде мазут шығынын қысқарту және жануын тұрақтандыру мақсатында көмірдің ультра жұқа тартқышын пайдалану қажет
Сипаттамасы
Қазандықты жағу кезінде қымбат мазуттың орнына ультра жұқа ұнтақталған көмір тозаңын қолдану.
Техникалық сипаттамасы
Қазандық агрегатын жағу жағу отынының көмегімен жүргізіледі, әдетте, ол мазут болып табылады. Жағу саны жұмыс режиміне және жабдықтың техникалық жай-күйіне байланысты ондаған болып есептеледі; Жалпы ҚР бойынша мазут шығыстары жылына шамамен 240 мың тоннаны құрайды. Соңғы бес жылда мазут құны екі есеге дерлік артып, 89 мың теңге/т құрағанын ескерсек, мазутқа жұмсалатын жалпы шығындар жылына 20 млрд.теңгеден асады. ЕГРЭС-2-де Екібастұз көмірін ультра жұқа ұнтақтау технологиясы (ұсақтығы 20 мкм-ден кем) сыналды. Өте жұқа ұнтақтауды екі жолмен қамтамасыз етуге болады:
қосымша ұсақтау диірменін орнатыңыз;
көмір тозаңымен бітелуді болдырмайтын сепаратор жармаларын тығыздау жүйесін орната отырып, қолда бар диірмендерді қайта жаңарту.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

За счет загрузки теплофикационных отборов при установке двух турбин, показатели работы теплофикационных турбин улучшаются по сравнению с конденсационным режимом: снижается расход топлива в зависимости от расположения ТЭЦ и структуры тепловых нагрузок на 100-140 тыс.т.у.т./г, что эквивалентно снижению выбросов оксидов азота на 1 350-1 890 т/г, окислов серы 2 560-3 580 т/г, пыли на 1 880-2 630 т/г, складирование ЗШО на 72-100 тыс. т/г в перерасчете на две турбины.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Установка турбин "мятого пара" позволит улучшить экологическую обстановку по выбросам в атмосферу и уменьшить складирование ЗШО на золоотвале. Уменьшение расхода топлива приводит к снижению расхода электроэнергии на собственные нужды.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Повышение уровня конкурентоспособности электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо на всех ТЭС при наличии свободного пара 1,2‒2,5 кг/см2.
Экономика
Дополнительный отпуск электроэнергии с шин при работе двух турбоагрегатов "мятого пара" в летний период (3 900 часов) может составить 115 млн кВт*ч (без учета основных турбоагрегатов), в денежном выражении до 800 млн тенге. Экономия топлива по сравнению с конденсационным режимом может составить 100‒140 тыс.т.у.т. Итоговый экономический эффект составит 1 500 млн тенге, срок окупаемости ‒ 7 лет. Суммарная дополнительная выработка электроэнергии при установке десяти турбин "мятого пара" из восемнадцати возможных может составить около 1 млрд кВт*ч.
Движущая сила внедрения
Повышение эффективности ТЭЦ в условиях летнего периода при снижении тепловых нагрузок.
НДТ 12. В целях сокращения расхода мазута при растопках и стабилизации горения пылеугольных котлов использовать ультратонкий помол угля
Описание
Использование при растопках котла угольную пыль ультратонкого помола вместо дорогостоящего мазута.
Техническое описание
Растопка котельного агрегата производится с помощью растопочного топлива, как правило, им является мазут. Количество растопок в зависимости от режимов работы и технического состояния оборудования исчисляется десятками; расходы мазута в целом по РК составляют порядка 240 тыс. тонн в год. Учитывая, что стоимость мазута за последние пять лет увеличилась почти вдвое и составила 89 тыс. тенге/т, то общие затраты на мазут превышают 20 млрд тенге/год. На ЭГРЭС-2 опробована технология использования ультратонкого размола экибастузкого угля (тонина помола менее 20 мкм). Обеспечение ультратонкого размола возможно двумя путями:
установить дополнительную мельницу тонкого размола;
реконструировать имеющиеся мельницы, с установкой системы уплотнения створок сепаратора, исключающие забивание угольной пылью.
Достигнутые экологические выгоды

Қазандықтарды жағу кезінде шығарындыларды есептеу әдістемесінің болмауына байланысты мазут пен ультра жұқа көмір тозаңын жағу кезінде пайда болған шығарындыларды салыстыру мүмкін емес. 420 т/сағ қазандықты жағу кезіндегі нормативтер бойынша мазут шығыны 45 тоннаны құрайды. Жылу балансына сүйене отырып, көмір тозаңы екі есе көп жұмсалады, сондықтан шығарындылар көп болады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Экологиялық көрсеткіштер жану кезеңінде нашарлайды. Пайдалану көрсеткіштері жағатын отынған байланысты емес.
Кросс-медиа әсерлері
Мазут шаруашылығына шығындар азаяды: мазутты қабылдау, төгу, сақтау, жылыту, айдау, электр энергиясы мен жылу шығындары өз қажеттіліктеріне азаяды.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қосымша ультра жұқа ұнтақтау диірмені мен тозаң қорының бункері орналастырылған жағдайда, барлық көмір тозаң қазандықтары үшін шектеусіз қолданылады.
Экономика
Мазут шығынын үнемдеу 10-20% құрауы мүмкін, бұл мазут шығыны 3 мың тонна болғанда 450 тоннаны немесе мазут шығындарын үнемдеу 40 млн.теңгені құрайды. Өнімділігі 10 т/сағ, 50 млн.теңге ультра ұсақ ұнтақтау диірменінің шығындарын ескере отырып, өтелу мерзімі 1 жыл және 3 айды құрайды, ал механикалық күйдірудің қысқаруын ескере отырып, өтелу мерзімі бір жылдан аз болуы мүмкін. Мазуттың жалпы шығыны 344 мыңнан асады, мұнда тіпті 10% - мен үнемдеу 34 мың үнемдеуге мүмкіндік береді.
Ендірудің қозғаушы күші
Жағатын мазутқа жұмсалатын шығындарды азайту, электр және жылу энергиясының өзіндік құнын төмендету.
13 ЕҚТ. Турбоқондырғылардың энергия тиімділігін арттыру және отын шығынын қысқарту мақсатында ұялы тығыздағыштарды қолдана отырып, бу турбиналарының ағындық бөлігіне жаңғырту жүргізу
Сипаттамасы
Ағып кетуді азайту және турбинаның ішкі салыстырмалы тиімділігін арттыру үшін бу турбиналарында ұялы тығыздағыштарды қолдану.
5.7-сурет. Бу турбиналарындағы ұяшықты тығыздағыштар
Техникалық сипаттамасы
Ұялы тығыздағыштар радиалды тазартуды минималды мүмкін мәндерге дейін азайтуға мүмкіндік береді, нәтижесінде ішкі салыстырмалы тиімділік 3 – 4 % артады. Дәнекерленген ұялы тығыздағыштар 0,9 ‒ 2,5 мм ұяшықтары бар қалыңдығы 0,05 мм хром, никель, алюминий, титан, мыс ыстыққа төзімді қорытпаларының фольгасынан жасалған. Өндіріс мерзімі – 3 ай, орнату мерзімі – 1,5 ай. Тығыздағыштардың қызмет ету мерзімі-10 жыл. Т-100-130 үлгісіндегі турбоагрегаттың ішкі салыстырмалы пәк күтілетін ұлғаюы 2,5 %-ды, пайдалы жылу ауысымының өсуі – 4,5 %-ды құрайды. Отын шығынын азайту – 2 000 мұнда. 17,2 млн. теңге шығындар кезінде (бір турбинаға үстеме тығыздауға 200 м ұялы таспа және монтажбен бірге жалпы құны 100 $/м болатын шеткі таспаға 200 м қажет) өтелу мерзімі 1,6 жылды құрайды. Қуаты аз турбиналар үшін өтелу мерзімі сәйкесінше аз болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

Из-за отсутствия методики расчетов выбросов при растопках котлов невозможно сравнить выбросы, образующиеся при растопке на мазуте и ультратонкой угольной пыли. По нормативам при растопке котла 420 т/ч расход мазута составляет 45 тонн. Исходя из теплового баланса, угольной пыли расходуется в два раза больше, следовательно, и выбросов образуется больше.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Экологические показатели ухудшаются на период растопки. Эксплуатационные показатели не зависят от растопочного топлива.
Кросс-медиа эффекты
Снижаются затраты на мазутное хозяйство: приемка, слив, хранение, подогрев, перекачка мазута, снижаются расходы электроэнергии и тепла на собственные нужды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для всех пылеугольных котлов без ограничений, при условии размещения дополнительной мельницы ультратонкого помола и бункера запаса пыли.
Экономика
Экономии расхода мазута может составить 10‒20%, что при расходе мазута 3 тыс. т составит 450 тонн или экономию затрат на мазут 40 млн тенге. Учитывая затраты на мельницу ультратонкого помола производительностью 10 т/ч, 50 млн тенге, срок окупаемости составит 1 год и 3 месяца, а с учетом сокращения механического недожога срок окупаемости может быть и менее года. При общем расходе мазута более 344 тыс. т.у.т даже 10%-я экономия даст экономию 34 тыс. тут.
Движущая сила внедрения
Снижение затрат на растопочный мазут, снижение себестоимости электрической и тепловой энергии.
НДТ 13. В целях повышения энергоэффективности турбоустановок и сокращения расхода топлива провести модернизацию проточной части паровых турбин с применением сотовых уплотнений
Описание
Применение сотовых уплотнений в паровых турбинах для уменьшения утечек и повышения внутреннего относительного КПД турбины.
Рисунок 5.9. Сотовые уплотнения в паровых турбинах
Техническое описание
Сотовые уплотнения позволяют сократить радиальный зазор до минимально возможных значений, в результате чего внутренний относительный КПД увеличивается на 3‒4%. Сварные сотовые уплотнения изготавливаются из фольги жаропрочных сплавов хрома, никеля, алюминия, титана, меди толщиной 0,05 мм с ячейками 0,9‒2,5 мм. Единственный производитель в России – компания АО "Ротек", куда входит УТЗ. Срок изготовления – 3 месяца, срок монтажа – 1,5 месяца. Срок службы уплотнений 10 лет. Ожидаемое увеличение внутреннего относительного КПД турбоагрегата типа Т-100-130 составит 2,5%, прирост полезного теплоперепада ‒ 4,5%. Уменьшение расхода топлива на 2 000 тут. При затратах 17,2 млн тенге (на одну турбину необходимо 200 м сотовых лент на надбандажные уплотнения и 200 м на концевые, при общей стоимости 100 $/м с монтажом) срок окупаемости составит 1,6 года. Для турбин меньшей мощности срок окупаемости соответственно будет меньше.
Достигнутые экологические выгоды

Конденсациялық режиммен салыстырғанда жылуландыру турбиналарының (екі турбинаны орнату кезінде) жұмыс көрсеткіштері жылуландыру іріктеулерін жүктеу есебінен жақсарады: ЖЭО орналасуына және жылу жүктемелерінің құрылымына байланысты отын шығыны 2 000 т/г төмендейді, бұл азот оксидтерінің шығарындыларын 27 т/г-ға, күкірт оксидтерінің 51 т/г-ға, тозаңның 37 т/Г-ға төмендеуіне, бір турбинаға қайта есептегенде ЗШО-ның қоймалануын 1 400 т/г-ға азайтуға баламалы.
Алпыс үш турбинаның (қуаты 50 МВт және одан жоғары) жиырма бес тығыздағышын ауыстыру кезінде отын шығынының жиынтық азаюы 25 мыңды құрайды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
ЖЭО орналасқан қалаларда экологиялық жағдайды жақсарту, электр энергиясын өндіру бойынша ПӘК-ті ұлғайту, отын шығынын қысқарту.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Отын шығынын және өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Электр қуаты 50 МВт және одан жоғары турбиналар үшін орынды.
Экономика
17,2 млн. теңге шығындар кезінде (бір турбинаға үстеме тығыздауға 200 м ұялы таспа және монтажбен бірге жалпы құны 100 $/м болатын шеткі таспаға 200 м қажет) өтелу мерзімі 1,6 жылды құрайды. Қуаты аз турбиналар үшін өтелу мерзімі сәйкесінше аз болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Электр энергиясының өзіндік құнын төмендету. Электр энергиясының бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
14 ЕҚТ. Гидрофобты жабындар есебінен ортадан тепкіш сорғылар жұмысының тиімділігін арттыру мақсатында
Сипаттамасы
Сорғы корпустарының ішіндегі үйкелісті азайту үшін полимерлі жабындарды қолдану.
5.10-сурет. Сорғы корпустарындағы үйкелісті азайтуға арналған су жұқпайтын жабын
Техникалық сипаттамасы
Сорғылар ЖЭО өндіретін электр энергиясының 5-10% тұтынады. Доңғалақтардың бетін гидрофобты пленкамен жабу сорғылардың жұмысын жақсартады. Ең қолайлы материал-барлық дерлік агрессивті заттарға химиялық төзімділігі бар фторопласт-4D суспензиясы. Жабын материалын таңдау кезінде мынадай өлшемшарттар ескерілуі керек:
бетті дайындау әдісіне байланысты және материалдың бетіне адгезия сапасына әсер ететін адгезия;
термотөзімділігі, құрғақ және дымқыл; полимер жабыны бұзылатын температурамен анықталады, құрғақ – ылғалсыз, дымқыл-сұйықтыққа батырылған кезде;
жылу деформациясының температурасы, онда жабын материалы жұмсара бастайды; температура жылу деформациясынан төмен түссе, материал қаттылығын қалпына келтіреді және бастапқы қалпына келеді;
абразияға төзімділік, абразивті материалмен абразия кезінде бастапқы массаны сақтау мүмкіндігі; параметрді анықтау үшін Табер әдісі қолданылады;
коррозияға төзімділігі; түрлі агрессивті орталары бар тұзды тұман кабинетінде тексеріледі;
ауа-райының тұрақтылығы; сыртқы жағдайлардың әсерін модельдеу арқылы сынақ камерасында тексеріледі.

По сравнению с конденсационным режимом показатели работы теплофикационных турбин (при установке двух турбин) за счет загрузки теплофикационных отборов улучшаются: расход топлива в зависимости от расположения ТЭЦ и структуры тепловых нагрузок снижается на 2 000 тут/г, что эквивалентно снижению выбросов оксидов азота на 27 т/г, оксидов серы 51 т/г, пыли на 37 т/г, уменьшению складирования ЗШО на 1 400 т/г в перерасчете на одну турбину.
Суммарное уменьшение расхода топлива при замене уплотнений на двадцати пяти турбинах из шестидесяти трех (мощностью 50 МВт и более) составит 25 тыс.т.у.т. [https://zaorotec.ru].
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Улучшение экологической обстановки в городах, где расположены ТЭЦ, увеличение КПД по производству электрической энергии, сокращение расхода топлива.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Снижение расхода топлива и расхода электроэнергии на собственные нужды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Целесообразно для турбин электрической мощностью 50 МВт и более.
Экономика
При затратах 17,2 млн тенге (на одну турбину необходимо 200 м сотовых лент на надбандажные уплотнения и 200 м на концевые, при общей стоимости 100 $/м с монтажом) срок окупаемости составит 1,6 лет. Для турбин меньшей мощности срок окупаемости соответственно будет меньше.
Движущая сила внедрения
Снижение себестоимости электроэнергии. Повышение конкурентоспособности электроэнергии.
НДТ 14. В целях повышения эффективности работы центробежных насосов за счет гидрофобных покрытий
Описание
Использование полимерных покрытий для уменьшения трения внутри корпусов насосов.
Рисунок 5.10. Гидрофобное покрытие для уменьшения трения внутри корпусов насосов
Техническое описание
Насосы потребляют 5‒10% от вырабатываемой электроэнергии ТЭЦ. Покрытие гидрофобной пленкой поверхности рабочих колес улучшают рабочие характеристики насосов. Наиболее подходящим материалом является суспензия фторопласта-4д, обладающая химической стойкостью практически ко всем агрессивным веществам. При выборе материала покрытия должны учитываться следующие критерии:
адгезия, которая зависит от способа подготовки поверхности и влияет на качество сцепления материала с поверхностью;
термостойкость, сухая и мокрая; определяется температурой, при которой полимерное покрытие разрушается, сухая – без влаги, мокрая – при погружении в жидкость;
температура тепловой деформации, при которой материал покрытия начинает размягчаться; при снижении температуры ниже тепловой деформации материал восстанавливает свою жесткость и возвращается в первоначальный вид;
сопротивление истиранию, способность сохранять исходную массу при истирании абразивным материалом; для определения параметра используется метод Табера;
устойчивость к коррозии; проверяется в кабинете солевого тумана с различными агрессивными средами;
устойчивость к выветриванию; проверяется в испытательной камере с моделированием воздействия внешних условий.

Өнімділігі 1 200 м3/сағ, қысымы 46 м су сорғысы үшін гидрофобты жабын шығындары.қуаты 230 кВт және ПӘК 78% 473 мың теңгені құрайды. Жабын жағу пәк-ні 3% - ға арттыруға және 7 теңге/квтс тарифі кезінде электр энергиясын 115 мың кВт*сағ.немесе 805 мың теңгеге жылдық үнемдеуге мүмкіндік береді. Сорғыны жөндеу шығындарының қысқаруын ескерместен өтелу мерзімі 7 айды құрайды.
"CORROCOAT CASPIAN" ЖШС алматылық компаниясы сорғылардағы пәк арттыру үшін екі қабатты технологияны пайдаланады, онда бірінші қабат "Соrrglass 600", мәре қабаты ‒ "Fluiglide"орындалған.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Тікелей экологиялық пайда жоқ, электр энергиясының көлемін бірдей босату кезінде оның өз қажеттіліктеріне (сорғыларды жетекке) жұмсалуы азаяды, отын шығыны азаяды, тиісінше атмосфераға шығарындылар азаяды және күл үйіндісінде ЖШО-ның жиналуы азаяды. Нақты мәндер белгілі бір ЖЭО-да белгілі бір сорғыларды өңдеу кезінде есептеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сорғылардың гидрофобты жабындарын пайдалану олардың жетегіне электр энергиясын тұтынудың төмендеуіне әкеледі, сәйкесінше отын шығыны, шығарындылар мен жинақталған қалдықтар азаяды және электр энергиясының пайдалы шығыны артады.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Отын шығынын және өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Барлық сорғыларға қолданылады.
Экономика
Сорғыны екі қабатты өңдеуден кейін қуаты 810 кВт, өнімділігі 3709 м3/сағ және қысымы 63,4 м су.ст., тиімділігі – 80%, сорғының қуат тұтынуы 740,98 кВт-қа дейін төмендеді, ал сорғының тиімділігі 86,43% дейін өсті. Бұл жағдайда сорғының өнімділігі мен қысымы өзгерген жоқ. ҚР ЖЭС пайдаланылатын сорғылардың жалпы саны 10 000 данадан асады, оның ішінде неғұрлым ірілері (100 кВт және одан астам) 1 500 бірлікке жуық. Полимерлік жабынмен өңдеу кезінде өз қажеттіліктеріне электр энергиясын жалпы үнемдеу тіпті сорғылардың жартысын шамамен 90 млн. кВт*сағ құрайды.
Ендірудің қозғаушы күші
Өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту, электр энергиясының пайдалы босатылуын арттыру.
15 ЕҚТ. Қазандық агрегаттардың энергия тиімділігін арттыру және отын шығынын қысқарту мақсатында өнімділігі 160 т/сағ және одан жоғары қазандықтарда жану үдерістерін автоматтандыру жүйесін енгізу
Сипаттамасы
Жану процесін автоматтандыру жүйесі қатынастарды бақылауды және реттеуді қамтамасыз етеді: ауа-отын-NOx-R90-бу жүктемесі, сонымен бірге отын шығынын азайту арқылы.
Техникалық сипаттамасы

Затраты на гидрофобное покрытие для насоса производительностью 1 200 м3/ч, напором 46 м вод.ст., мощностью 230 кВт и КПД 78% составляют 473 тыс. тенге. Нанесение покрытия может дать увеличение КПД на 3 % и годовую экономию электроэнергии на 115 тыс. кВт*ч или 805 тыс. тенге при тарифе 7 тенге/кВтч. Срок окупаемости без учета сокращения затрат на ремонт насоса составит 7 месяцев.
Алматинская компания ТОО "CORROCOAT CASPIAN" для повышения КПД в насосах использует двухслойную технологию, где первый слой выполнен "Соrrglass 600", финишный слой ‒ "Fluiglide".
Достигнутые экологические выгоды
Прямых экологических выгод нет, при одинаковом отпуске объема электроэнергии сокращается ее расход на собственные нужды (на привод насосов), уменьшается расход топлива, соответственно сокращаются выбросы в атмосферу и складирование ЗШО на золоотвале. Конкретные значения рассчитываются при обработке определенных насосов на конкретной ТЭЦ.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Использование гидрофобных покрытий насосов приводит к снижению расхода электроэнергии на их привод, соответственно уменьшается расход топлива, выбросы и складируемые отходы, увеличивается полезный отпуск электроэнергии.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Снижение расхода топлива и расхода электроэнергии на собственные нужды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для всех насосов.
Экономика
После двухслойной обработки насоса мощностью 810 кВт, производительностью 3709 м3/ч и напором 63,4 м вод.ст., КПД‒80 %, потребляемая мощность насоса снизилась до 740,98 кВт, а КПД насоса вырос до 86,43%. При этом производительность и напор насоса не изменились. Общее количество насосов, используемых на ТЭС РК, превышает 10 000 шт., из них наиболее крупные (100 кВт и более) около 1 500 единиц. Суммарная экономия электроэнергии на собственные нужды при обработке полимерным покрытием даже половины насосов составит порядка 90 млн кВт*ч.
Движущая сила внедрения
Снижение расхода электроэнергии на собственные нужды, увеличение полезного отпуска электроэнергии.
НДТ 15. В целях повышения энергоэффективности котельных агрегатов и сокращения расхода топлива внедрить систему автоматизации процессов горения на котлах производительностью 160 т/ч и выше
Описание
Система автоматизации процесса горения обеспечивает контроль и регулирование соотношений: воздух-топливо-NOx-R90-паровая нагрузка с одновременной минимизацией расхода топлива.
Техническое описание

Режимдік карталарға сәйкес режимдерді жүргізу автоматты басқару болмаған кезде іс жүзінде жану процесіне әсер ететін факторлардың үнемі өзгеруімен қиындайды: отынның құрамы мен сапасы, оттегінің көрсеткіштері және артық ауа коэффициенті, бу жүктемесі, отынның берілуін реттеу, көмірді ұнтақтау жіңішкелігі және басқалар.Gorenje. Әдетте, бу өнімділігі 420 т/сағ болатын қазандық қондырғысында мұндай жүйелер орнатылады, ал бу өнімділігі 160 және 220 т/сағ болатын қазандық қондырғыларында ‒ барлық жерде емес. Шешім қабылдау инерциясына байланысты қолмен реттеу көбінесе отынның артық шығынына әкеледі. Жану процестерін бақылау және басқаруды автоматтандыру жүйесін енгізу қазандықтың тиімділігін 1% - ға арттыруға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жану процесін автоматтандыруды енгізу есебінен 160 т / сағ қазандықта отынның күтілетін үнемдеуі ЖЭО орналасқан жеріне және жылу жүктемелерінің құрылымына байланысты 570-740 т/г дейін құрауы мүмкін, бұл азот оксидтерінің шығарындыларын 7,5‒10 т/г-ға, күкірт оксидтерінің 15-19 т/г-ға, тозаңның 11-14 т/г-ға төмендеуіне баламалы, бір қазандыққа қайта есептеуде ЗШО-ны 410-530 т/г-ға қоймалауы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Автоматтандыру процестер жану қысқартуға мүмкіндік береді отын шығыны, бұл атмосфераға шығарындылардың азаюына және қалалардағы экологиялық жағдайдың жақсаруына, сондай-ақ бірінші кезекте қазандықтардың тиімділігін арттыру арқылы ЖЭО жұмысының көрсеткіштерін жақсартуға әкеледі.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Отын шығынын және өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Өнімділігі 160 т/сағ және одан жоғары ға үшін орынды.
Экономика
Үшін қазандық агрегатының бу шығаруы 160 т/сағ отын үнемдеу жетуі мүмкін 1 300-ден астам т/ж немесе 7,8 млн. теңге (бағасы шартты отын 6 мың теңге/мына жерде) кезінде күтілетін шығындар автоматтандыру жүйесін басқару жану процесін 38,7 млн. теңге (90 мың $) бір қазандық агрегат және өзін-өзі ақтау мерзімі 5 жылдан аспайды. Пайдаланудағы 62 тозаң-көмір қазандық агрегаттарының 30-на жану процесін автоматтандыру жүйесін енгізу кезінде (бу өнімділігі 160 – 220 т/сағ) отынның жиынтық үнемделуі мұнда 30 мыңды құрауы мүмкін, бұл күкірт оксидтерінің шығарындыларын 770 т-ға, азот оксидтерінің шығарындыларын 400 т-ға, тозаңды 560 т-ға қысқартады, ЖШО-ның қоймалануын 21,5 мың т-ға, парниктік газдар шығарындыларын 71,7 мың т-ға азайтады. G-300 g-g-300 т-ға, G-300 т-ға, G-300 т-ға, G-300 т-ға, - G-300 т-ға, - G-300 т-ға, - G-300 т - - G-Gorenje.
Ендірудің қозғаушы күші
Өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту, электр энергиясының пайдалы босатылуын арттыру, Электр және жылу энергиясының өзіндік құнын төмендету.
16 ЕҚТ. Өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту мақсатында сорғылардың электр жетектерін, үрлеу желдеткіштерін, түтін сорғыштарды, шикі көмір қоректендіргіштерін және басқа да қосалқы жабдықтарды жиіліктік реттеуді қолдану
Сипаттамасы
Жиілік түрлендіргіштерін қолдана отырып, қосалқы жабдықтардың өнімділігін реттеуді қолдану өз қажеттіліктеріне электр энергиясын тұтынуды азайтады.
Техникалық сипаттамасы
Кез-келген жабдықтың өнімділігін айналымдар санының өзгеруіне байланысты реттеудің белгілі әдісі ЖЭС-те оның қымбаттығына байланысты қолданылмады. Енді жиілікті реттеу түрлендіргіштері (бұдан әрі – ЧРП) салыстырмалы түрде арзан болғандықтан, оларды электр энергетикасы объектілерінде енгізуді қарастыру орынды деп саналады. CHRP көпір, кросс, нөл және қарама-қарсы параллель тізбектерге қосылған жартылай өткізгіш жылдам тиристорлық түрлендіргіштер негізінде салынған. CHRP қолданудың ең көп таралған жағдайы-сорғылар.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

Ведение режимов в соответствии с режимными картами при отсутствии автоматического управления на практике усложняется постоянными изменениями факторов, влияющими на процесс горения: состав и качество топлива, показания кислорода и коэффициент избытка воздуха, паровая нагрузка, регулирование подачи топлива, тонина размола угля и другие. Как правило, на котельном агрегате паропроизводительностью 420 т/ч такие системы установлены, а на котельных агрегатах паропроизводительностью 160 и 220 т/ч ‒ не везде. Регулирование вручную из-за инерции принятия решения приводит зачастую к перерасходу топлива. Введение системы автоматизации контроля и управления процессами горения позволит увеличить КПД котла на 1 %.
Достигнутые экологические выгоды
Ожидаемая экономия топлива на котле 160 т/ч за счет внедрения автоматизации процесса горения может в зависимости от расположения ТЭЦ и структуры тепловых нагрузок составить до 570‒740 тут/г, что эквивалентно снижению выбросов оксидов азота на 7,5‒10 т/г, оксидов серы 15‒19 т/г, пыли на 11‒14 т/г, складирование ЗШО на 410‒530 т/г в перерасчете на один котел.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Автоматизация процессов горения позволяет сократить расход топлива,
приводит к уменьшению выбросов в атмосферу и улучшению экологической обстановки в городах, а также улучшению показателей работы ТЭЦ, в первую очередь, за счет повышения КПД котлов.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Снижение расхода топлива и расхода электроэнергии на собственные нужды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Целесообразно для КА производительностью 160 т/ч и более.
Экономика
Для котельного агрегата паропроизводительностью 160 т/ч экономия топлива может составить более 1 300 т/г или 7,8 млн тенге (при цене условного топлива 6 тыс. тенге/тут) при ожидаемых затратах на систему автоматизации управления процессом горения 38,7 млнтенге (90 тыс.$) на один котельный агрегат и сроке окупаемости не более 5 лет. При внедрении системы автоматизации процесса горения на 30 из находящихся в эксплуатации 62 пылеугольных котельных агрегатах (паропроизводительностью 160‒220 т/ч), суммарная экономия топлива может составить 30 тыс.т.у.т, что сократит выбросы оксидов серы на 770 т, оксидов азота на 400 т, пыли на 560 т, уменьшит складирование ЗШО на 21,5 тыс.т, выбросы парниковых газов на 71,7 тыс.т.
Движущая сила внедрения
Снижение расхода электроэнергии на собственные нужды, увеличение полезного отпуска электроэнергии, снижение себестоимости электрической и тепловой энергии.
НДТ 16. В целях уменьшения расхода электроэнергии на собственные нужды применить частотное регулирование электроприводов насосов, дутьевых вентиляторов, дымососов, питателей сырого угля и другого вспомогательного оборудования
Описание
Использование регулирования производительности вспомогательного оборудования с помощью частотных преобразователей уменьшит расход электроэнергии на собственные нужды.
Техническое описание
Известный метод регулирования производительности какого-либо оборудования за счет изменения числа оборотов не применялся на ТЭС из-за его высокой стоимости. Теперь, когда преобразователи частотного регулирования (далее – ЧРП) относительно подешевели, считается целесообразным рассмотреть их внедрение на электроэнергетических объектах. ЧРП построены на базе полупроводниковых быстродействующих тиристорных преобразователей, включенных по мостовым, перекрестным, нулевым, и встречно-параллельным схемам. Наиболее распространенным случаем применения ЧРП являются насосы.
Достигнутые экологические выгоды

Қосалқы жабдықтың түріне және ЖЖЖ енгізу көлеміне байланысты отын шығынын үнемдеу 10-нан 20%-ға дейін жетуі мүмкін; ластағыш заттардың шығарындылары отын шығысына тепе-тең азаяды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қалалардың экологиялық жағдайын жақсарту, электр энергиясының пайдалы босатылуын арттыру.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Отын шығынын және өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту. Қосалқы жабдықтарды пайдалану жағдайларын жақсарту, қол еңбегін қысқарту.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Кез-келген мақсаттағы жетектердің электр қозғалтқыштары үшін өнімділікті өзгерту қажет.
Экономика
1 500 айн/мин айналу жылдамдығы кезінде өнімділігі 1 250 м3/сағ, қуаты 320 кВт "Д" типті сорғыны реттеу ысырмамен дроссельдеу есебінен жүргізіледі. ЧРП орнату нәтижесінде электр энергиясын тұтынудың жылдық үнемделуі 166 мың кВтс құрады (жазда жұмыс істеу уақыты ‒ 1 100 сағат, қыста-1 500 сағат) немесе ақшалай мәнде 1,164 млн.теңге. Орташа үлестік құны 27 $/кВт болған кезде ӨБК-ға жұмсалатын шығындар 3,715 млн.теңгені құрайды және 3,2 жыл ішінде өтеледі. Қосалқы жабдықтардың басқа түрлері үшін өз қажеттіліктері үшін электр энергиясын үнемдеу мүмкіндігі бойынша есептеулер ұқсас түрде жасалуы мүмкін. Осы техниканы ЕО мен Ресей Федерациясының көптеген объектілерінде енгізу тәжірибесі бойынша электр энергиясын үнемдеу жұмыс режиміне және жетек пен жабдықтың сипаттамаларына байланысты өз қажеттіліктеріне жұмсалатын жалпы шығындардың 15-тен 40% - на дейін құрайды деп қорытынды жасауға болады. Қазақстан Республикасының он бір ірі ЖЭО-ның сегізіне қосалқы жабдықтың негізгі жетектеріне ӨБК енгізу өз мұқтаждықтарына жұмсалатын электр энергиясының шығынын 245 млн. кВт*сағ қысқартуға мүмкіндік береді.
Ендірудің қозғаушы күші
Өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту, электр энергиясының пайдалы босатылуын арттыру, Электр және жылу энергиясының өзіндік құнын төмендету.
17 ЕҚТ. Қазандық агрегаттарының энергия тиімділігін арттыру және отын шығынын қысқарту мақсатында газ тығыздағыш панельдерді орната отырып, КВТК-100 үлгісіндегі су жылытатын қазандықтарды қайта жаңартуды жүргізу
Сипаттамасы
Сорғыштарды қысқарту және қазандықтардың пәк арттыру үшін КВТК-100 қазандықтарында газ тығыздықтағы панельдерді қолдану.
Техникалық сипаттамасы
Қолданыстағы ыстық су қазандықтарында бөлінетін газдардың жоғары температурасы, бұл жылу жоғалтудың жоғарылауына және тиімділіктің төмендеуіне әкеледі. Мұның бір себебі – оттыққа және конвективті газ құбырына ауа сору. Қазандықтың газ тығыздығының жеткіліксіздігі қаптау аймағындағы жану камерасының құбырларының коррозиясының себебі болып табылады, бұл жөндеуге қосымша шығындарға әкеледі. Мембраналық панельдер-бұл газ тығыздығының құрылымын құрайтын пластиналармен (мембраналармен) дәнекерленген құбырлар жүйесі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Мембраналық құбырлардан газ тығыз панельдерді пайдалану отын шығынын 800 – 1000 т/г қысқартуға мүмкіндік береді, бұл азот оксидтерінің шығарындыларын 11 – 14 т/г, күкірт оксидтерінің шығарындыларын 20 – 26 т/г, тозаңды 15 – 19 т/г азайтуға, бір қазандыққа қайта есептегенде ЗШО-ны 570-740 т/г-ға жинауға баламалы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қалалардың экологиялық жағдайын жақсарту, электр энергиясының пайдалы босатылуын арттыру.
Кросс-медиа әсерлері
ОЭР шығынын және электр энергиясын өндірудің энергия сыйымдылығын азайту. Отын шығынын және өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту.
Қолдануға қатысты техникалық пайым
Қуаты 100 Гкал/сағ болатын қазандықтар үшін орынды.
Экономика

В зависимости от типа вспомогательного оборудования и объема внедрения ЧРП экономия расхода топлива может достигать от 10 до 20%; выбросы загрязняющих веществ уменьшаются пропорционально расходу топлива.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Улучшение экологической обстановки городов, увеличение полезного отпуска электроэнергии.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Снижение расхода топлива и расхода электроэнергии на собственные нужды. Улучшение условий эксплуатации вспомогательного оборудования, сокращение ручного труда.
Технические соображения, касающиеся применимости
Для электродвигателей приводов любого назначения, где требуется изменение производительности.
Экономика
Регулирование насоса типа "Д" производительностью 1 250 м3/ч, мощностью 320 кВт при скорости вращения 1 500 об/мин производится за счет дросселирования задвижкой. Годовая экономия потребления электроэнергии в результате установки ЧРП составила 166 тыс. кВтч (время работы летом ‒- 1 100 часов, зимой ‒ 1 500 часов) или в денежном выражении 1,164 млн тенге. Затраты на ЧРП при средней удельной стоимости 27 $/кВт составят 3,715 млн тенге и окупятся за 3,2 года. Расчеты по возможной экономии электроэнергии на собственные нужды для других видов вспомогательного оборудования можно выполнить аналогично. По опыту внедрения этой техники на многих объектах ЕС и РФ можно сделать вывод, что экономия электроэнергии составляет от 15 до 40% от суммарных расходов на собственные нужды в зависимости от режима работы и характеристики привода и оборудования. Внедрение ЧРП на основных приводах вспомогательного оборудования на восьми из одиннадцати крупных ТЭЦ Республики Казахстан позволит сократить расход электроэнергии на собственные нужды на 245 млн кВт*ч.
Движущая сила внедрения
Снижение расхода электроэнергии на собственные нужды, увеличение полезного отпуска электроэнергии, снижение себестоимости электрической и тепловой энергии.
НДТ 17. В целях повышения энергоэффективности котельных агрегатов и сокращения расхода топлива провести реконструкцию водогрейных котлов типа КВТК-100 с установкой газоплотных панелей
Описание
Применение газоплотных панелей на котлах КВТК-100 для сокращения присосов и повышения КПД котлов.
Техническое описание
На существующих водогрейных котлах высокая температура уходящих газов, что приводит к повышенным потерям тепла и снижению КПД. Одной из причин является присосы воздуха в топку и конвективный газоход. Недостаточная газовая плотность котла является причиной коррозии труб топочной камеры в зоне обмуровки, что приводит к дополнительным затратам на ремонт. Мембранные панели представляют собой систему труб, сваренных между собой пластинами (мембранами), образуя газоплотную конструкцию.
Достигнутые экологические выгоды
Использование газоплотных панелей из мембранных труб позволит сократить расход топлива на 800‒1 000 тут/г, что эквивалентно уменьшению выбросов оксидов азота на 11‒14 т/г, оксидов серы на 20‒26 т/г, пыли на 15‒19 т/г, складирование ЗШО на 570‒740 т/г в перерасчете на один котел.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Улучшение экологической обстановки городов, увеличение полезного отпуска электроэнергии.
Кросс-медиа эффекты
Снижение расхода ТЭР и энергоемкости производства электроэнергии. Снижение расхода топлива и расхода электроэнергии на собственные нужды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Целесообразно для котлов мощностью 100 Гкал/ч.
Экономика

Шығарындыларды қысқартудан басқа, жеке қажеттіліктерге жұмсалатын электр энергиясының шығыны бір қазандыққа 750 мың кВтсағ азаяды. Реконструкциялауға 100 млн. теңгеден аспайтын шығындар кезінде экономикалық тиімділік 15 млн.теңгені, ал өзін ‒ өзі ақтау мерзімі-6 жылды құрайды. Он үш су жылытатын қазанды қайта құру кезінде отын үнемдеу 9 мыңды құрайды.
Ендірудің қозғаушы күші
Өз қажеттіліктеріне электр энергиясының шығынын азайту, жылу энергиясының өзіндік құнын төмендету.
5.3.6. Цемент өндірісінде энергия тиімділігінің ЕҚТ
Экология кодексінің 3-қосымшада ең үздік қолжетімді техникалар (ЕҚТ) жөніндегі анықтамалықтар әзірленуі тиіс тау-кен металлургия кешеніне (ТМК) қатысты қызмет түрлері санамаланған:
цемент, әк, магний оксидін өндіру.
ЕҚТ бойынша анықтамалықтын Қорытындысы әзірленгенге және бекітілгенге дейін ҚР ЭК-нің 418-бабының 7-тармақшасына сәйкес "I санаттағы объектілердің операторлары кешенді экологиялық рұқсат алған және технологиялық нормативтерді негіздеген кезде Қоршаған ортаның ластануын кешенді бақылау және болғызбау жөніндегі Еуропа бюросы шеңберінде әзірленген, қолдануының тиісті салалары бойынша ЕҚТА-ға, сондай-ақ қолданылуының тиісті салалары бойынша ең үздік қолжетімді техникалар жөніндегі қорытындыларды (бұдан әрі - ЕҚТҚ) бекіту туралы Еуропа комиссиясының шешімдеріне сілтеме жасауға құқылы".
Тиісті ЕҚТА / ЕО ЕҚТҚ:
цемент, әк, магний оксидін өндіру (Production of Cement, Lime and Magnesium Oxide, 04.2013).
Цемент өндіру
Цемент өнеркәсібі энергия ресурстарын тұтынуда жетекші орын алады. Цемент саласының энергия сыйымдылығы өндіру әдісіне байланысты. Негізгі энергетикалық ресурстар отын және электр энергиясы болып табылады. Цемент өндірісінің энергия тұтынуында негізгі технологиялық процестер электр энергиясы мен отын энергиясын пайдалана отырып жүргізілетін ұсақтау, ұнтақтау, күйдіру, араластыру процестері болып табылады. Отынның ұтымды түрлері мен энергия тұтынатын жабдықты таңдаудың дұрыс шешімі, сондай-ақ жылу және масса алмасу процестерін қарқындату проблемасын шешу өндіріс тиімділігін арттырудың маңызды құрамдас бөлігі болып табылады.
Экологиялық кодексінің нормаларына сәйкес жобасы әзірленген және ЕҚТ комитетінің қарауына және бекітуіне жіберілген тиісті салалық (сатылас) "Цемент және әк өндірісі" ҚР ЕҚТА-ның 6.2.3-бөлімінде энергияны тұтынудың ЕҚТ келтірілген [51].
6 ЕҚТ. Пештерді көп сатылы жылу алмастырғышпен және декарбонизатормен қолдану.
ЕҚТ энергия тұтынуын төмендету үшін көп сатылы жылу алмастырғышпен және декарбонизатормен құрғақ тәсіл бойынша жұмыс істейтін пешті пайдалануды көздейді. Мұндай күйдіру жүйесінің типінде қалдық газдар мен салқындату аймағынан бөлінетін түтін газдарының жылуы шикізатты күйдіруге арналған пешке жібермес бұрын алдын ала қыздыру және алдын ала күйдіру үшін пайдаланылуы мүмкін, бұл энергияны едәуір үнемдеуді қамтамасыз етеді.
7 ЕҚТ. Энергияны тұтыну бөлігінде процестерді оңтайландыру.

Кроме сокращения выбросов уменьшается расход электроэнергии на собственные нужды на 750 тыс. кВтч на один котел. При затратах на реконструкцию не более 100 млн тенге экономический эффект составит 15 млн тенге, а срок окупаемости ‒ 6 лет. При реконструкции десяти водогрейных котлов из тринадцати экономия топлива составит 9 тыс. т.у.т.
Движущая сила внедрения
Снижение расхода электроэнергии на собственные нужды, снижение себестоимости тепловой энергии.
5.3.6. НДТ энергоэффективности в производстве цемента
В приложении 3 к Экологическому кодексу перечислены виды деятельности, относящиеся к горно-металлургической комплексе (ГМК), для которых должны быть разработаны справочники по НДТ (СНДТ):
производство цемента, извести, оксида магния.
До разработки и утверждения Заключения по НДТ, в соответствии с подпунктом 7 статьи 418 Экологического кодекса "операторы объектов I категории вправе при получении комплексного экологического разрешения и обосновании технологических нормативов ссылаться на СНДТ по соответствующим областям их применения, разработанные в рамках Европейского бюро по комплексному контролю и предотвращению загрязнений окружающей среды, а также на решения Европейской комиссии об утверждении заключений по наилучшим доступным техникам (далее ‒ ЗНДТ) по соответствующим областям их применения".
Соответствующий СНДТ/ ЗНДТ ЕС:
производство цемента, извести и оксида магния (Production of Cement, Lime and Magnesium Oxide, 04.2013).
Производство цемента
Цементная промышленность занимает ведущее место в потреблении энергетических ресурсов. Энергоемкость цементной отрасли зависит от способа производства. Основными энергетическими ресурсами являются топливо и электроэнергия. В энергопотреблении цементного производства основными технологическими процессами являются процессы дробления, измельчения, обжига, смешения, которые проводятся с использованием электрической энергии и энергии топлива. Правильное решение выбора рациональных видов топлива и энергопотребляющего оборудования, а также решение проблемы интенсификации процессов тепло - и массообмена является важной составной частью повышения эффективности производства.
В разделе 6.2.3 соответствующего отраслевого (вертикального) СНДТ РК "Производство цемента и извести", проект которого был разработан и отправлен на рассмотрение и утверждение в Комитет НДТ в соответствии с нормами Экологического кодекса, приведены НДТ потребления энергии [47].
НДТ 6. Применение печей с многоступенчатым теплообменником и декарбонизатором.
Для снижения потребления энергии НДТ предусматривают использование печи, работающей по сухому способу с многоступенчатым теплообменником и декарбонизатором. При этом типе системы обжига отработанные газы и тепло отходящих газов из зоны охлаждения могут быть использованы для подогрева и предварительного обжига сырья перед подачей в печь для обжига, что обеспечивает значительную экономию энергии.
НДТ 7. Оптимизация процессов в части энергопотребления.

1. Белгіленген параметрлерге сәйкес пештің жақсартылған және оңтайландырылған күйдіру жүйелерін және біркелкі, тұрақты пайдалану процесін қолдану, соның ішінде:
автоматты бақылаудың компьютерлік жүйелерін қоса алғанда, технологиялық процесті басқаруды оңтайландыру;
қатты отын берудің заманауи салмақ жүйелері;
қолданыстағы пештің конфигурациясы мүмкіндік беретін дәрежеге дейін жылу алмастырғыш пен декарбонизаторды кеңейту
2. Күйдіргіш пештерден, әсіресе салқындату аймағынан артық жылуды рекуперациялау. Атап айтқанда, шикізатты кептіру үшін салқындату аймағынан (ыстық ауа) немесе жылу алмастырғыштан артық жылу қолдануға болады.
3. Шикізат материалдары мен пайдаланылатын отынның сипаттамалары мен қасиеттеріне байланысты жылу алмастырғыш циклондарының тиісті санын қолдану.
4. Энергия тұтынуды азайту үшін оң әсер ететін сипаттамалары бар отынды пайдалану.
5. Кәдімгі отынды қалдықтардан отынға ауыстыру кезінде қалдықтарды жағу үшін оңтайландырылған және арнайы цемент пештері қолданылады.
6. Параллель ағындарды азайту.
8 ЕҚТ. Цемент пен цемент өнімдеріндегі клинкер мөлшерін азайту.
9 ЕҚТ. Энергия тұтынуды оңтайландыру.
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды
6.1. Қолдану саласы
Энергия тиімділігі жөніндегі ЕҚТ-ны қолдану саласына I санаттағы объектілер ретінде сәйкестендірілген барлық кәсіпорындар, сондай-ақ оларға техникалық тұрғыдан тікелей байланысты қызметтің барлық түрлері жатады.
Бұдан басқа, ЕҚТ жөніндегі осы қорытындылармен қамтылатын қызмет түрлеріне қосымша мынадай қорытындылар, ЕҚТ бойынша тұжырымдардың мазмұны қолданылуы мүмкін:
"Мұнай және газ өңдеу";
"Бейорганикалық химиялық заттар өндірісі";
"Цемент және әк өндірісі";
"Энергия өндіру мақсатында ірі қондырғыларда отынды жағу".
6.2. Жалпы ережелер
Ең үздік қолжетімді техника
ЕҚТ бойынша қорытындылардағы техникалардың тізімі мен сипаттамасы нормативтік те, толық да емес. Қоршаған ортаны қорғау деңгейі мен энергия тұтыну деңгейін келтірілген ең үздік қолжетімді техникаға баламалы қамтамасыз ететін басқа да техникаларға рұқсат етіледі.
Ең үздік қолжетімді техникалардың қолданылуы
ЕҚТ бойынша қорытындылар, егер басқасы көрсетілмесе, барлық объектілерге қолданылады.
6.3. Энергетикалық менеджмент жүйелері
1 ЕҚТ мынадай элементтерді қамтитын энергия тиімділігі менеджменті жүйесін енгізуден және қолдаудан тұрады:
1. Басшылықтың кәсіпорын деңгейіндегі энергия тиімділігі менеджменті жүйесіндегі жауапкершілігі мен міндеттемелері.
2. Кәсіпорынның жоғары басшылығы бекіткен қондырғының энергия тиімділігі саясаты.
3. Жоспарлау, сондай-ақ мақсаттар мен міндеттерді анықтау (2, 3.1 және 5 ЕҚТ-ны қараңыз).
4. Мынадай мәселелерге ерекше назар аударатын рәсімдерді әзірлеу және сақтау:
қызметкерлердің ұйымдық құрылымы және жауапкершілігі;
оны оқыту, біліктілікті арттыру (10 ЕҚТ-ны қараңыз);
тиісті коммуникация құралдарын барынша тарта отырып, ішкі ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
персоналды энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларға тарту;
құжаттаманы жүргізу;
өндірістік процестерді тиімді бақылау (11 ЕҚТ-ны қараңыз);
жабдыққа техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (12 ЕҚТ-ны қараңыз);
төтенше жағдайларға дайындық;
энергия тиімділігі саласындағы заңнамалық талаптарға және тиісті келісімдерге сәйкестікті қамтамасыз ету (егер бар болса);

1. Применение улучшенных и оптимизированных систем обжига и плавного, стабильного процесса эксплуатации печи в соответствии с установленными параметрами, в том числе:
оптимизация управления технологическим процессом, включая компьютерные системы автоматического контроля;
современные весовые системы подачи твҰрдого топлива;
расширение теплообменника и декарбонизатора до такой степени, насколько позволяет конфигурация существующей печи;
2. Рекуперация избытка тепла из обжиговых печей, особенно из зоны охлаждения. В частности, избыток тепла из зоны охлаждения (горячий воздух) или из теплообменника может использоваться для сушки сырья.
3. Применение соответствующего числа циклонов теплообменника в зависимости от характеристик и свойств сырьевых материалов и используемого топлива.
4. Использование топлива с характеристиками, которые имеют положительный эффект для снижения энергопотребления.
5. При замене обычного топлива на топливо из отходов используются оптимизированные и специальные системы цементных печей для сжигания отходов.
6. Минимизация параллельных потоков.
НДТ 8. Сокращение содержания клинкера в цементе и цементных продуктах.
НДТ 9. Оптимизация энергопотребления.
6. Заключения, содержащие выводы по наилучшим доступным техникам
6.1. Область применения
К области применения НДТ по энергоэффективности относятся все предприятия, идентифицированные как объекты I категории, а также все виды деятельности, непосредственно связанные с ними в техническом отношении.
Кроме того, к видам деятельности, охватываемым данными заключениями по НДТ, могут дополнительно применяться следующие заключения, содержание выводы по НДТ:
"Переработка нефти и газа";
"Производство неорганических химических веществ";
"Производство цемента и извести";
"Сжигание топлива на крупных установках в целях производства энергии".
6.2. Общие положения
Наилучшие доступные техники
Перечень и описание техник в заключениях по НДТ не являются ни нормативными, ни исчерпывающими. Допускаются другие техники, обеспечивающие, по крайней мере, эквивалентный приведенным наилучшим доступным техникам уровень защиты окружающей среды и уровни энергопотребления.
Применимость наилучших доступных техник
Заключения по НДТ применимы ко всем объектам, если не указано другое.
6.3. Системы энергетического менеджмента
НДТ 1 состоит во внедрении и поддержании системы менеджмента энергоэффективности, включающие следующие элементы:
Ответственность и обязательства руководства в области энергоэффективности на уровне предприятия.
Политика энергоэффективности для установки, утвержденная высшим руководством предприятия.
Планирование, а также определение целей и задач (см. НДТ 2, 3.1 и 5).
Разработка и соблюдение процедур, уделяющих особое внимание следующим вопросам:
организационная структура и ответственность персонала;
его обучение, повышение компетентности (см. также НДТ 10);
обеспечение внутреннего информационного обмена с максимальным привлечением средств коммуникации;
вовлечение персонала в мероприятия, направленные на повышение энергоэффективности;
ведение документации;
эффективный контроль производственных процессов (см. также НДТ 11);
программы технического обслуживания оборудования (см. также НДТ 12);
готовность к чрезвычайным ситуациям;
обеспечение соответствия законодательным требованиям в области энергоэффективности и соответствующим соглашениям (если таковые существуют);

энергия тиімділігінің ішкі көрсеткіштерін анықтауды және оларды мерзімді бағалауды қамтитын салыстырмалы талдау (5 ЕҚТ-ны да қараңыз), сондай-ақ оларды салалық және басқа да расталған деректермен жүйелі және тұрақты салыстыру (6 ЕҚТ-ны да қараңыз);
бұрын орындалған және келесі мәселелерге ерекше назар аударатын түзету іс-шараларын Ендірудің нәтижелілігін бағалау: мониторинг және өлшеу; түзету және алдын алу әрекеттері; құжаттаманы жүргізу; жүйенің белгіленген талаптарға сәйкестігін, оны Ендірудің нәтижелілігін және оны тиісті деңгейде ұстауды бағалау мақсатында тәуелсіз (мүмкіндігінше) ішкі аудит (3.1 және 3.2 ЕҚТ-ны қараңыз);
жоғары басшылық тарапынан мақсаттарға, барабарлыққа және нәтижелілікке сәйкестігіне ЭТМЖ-ны үнемі талдау;
жаңа қондырғылар мен жүйелерді жобалау кезінде оларды кейіннен пайдаланудан шығаруға байланысты қоршаған ортаға ықтимал әсерді ескеру;
энергиялық тиімді технологияларды әзірлеу және энергия тиімділігін қамтамасыз ету әдістері саласындағы жетстіктерді қадағалау.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық түрлеріне енгізуге болады. Нақты ЭТМЖ-ны қолдану саласы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатымен, масштабымен және күрделілік деңгейімен, сондай-ақ оның құраушы технологиялық процестері мен жүйелерінің энергия тұтынуымен анықталады.
ЭТМЖ/ЭМЖ компоненті: мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және анықтау.
2 ЕҚТ экономикалық орындылықты, сондай-ақ қоршаған ортаның түрлі компоненттеріне әсер ету арасындағы өзара байланысты ескере отырып, қысқа, орта және ұзақ мерзімді перспективаға арналған іс-шаралар мен инвестицияларды кешенді жоспарлау арқылы қондырғының қоршаған ортаға әсерін тұрақты түрде азайтудан тұрады.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады.
3 ЕҚТ қондырғының энергия тиімділігі аспектілерін және энергия үнемдеу мүмкіндіктерін анықтаудан тұрады.
3.1. ЕҚТ аудитті ұйымдастыру арқылы оның энергия тиімділігіне әсер ететін қондырғының аспектілерін анықтаудан тұрады. Аудиттің жүйелі тәсіл қағидаттарына сәйкестігі елеулі болып табылады (4 ЕҚТ-ны қараңыз):
қондырғының, сондай-ақ оның құрамына кіретін жүйелер мен процестердің энергия тұтыну сипаты;
энергия тұтынатын жабдық, сондай-ақ осы жабдық тұтынатын энергияның типі мен мөлшері;
энергия тұтынуды азайту мүмкіндіктері:
1) жабдықтың жұмыс уақытын бақылау/қысқарту, мысалы, пайдаланылмаған жабдықты өшіру;
2) жылу оқшаулауын оңтайландыру;
3) энергия шаруашылығын, инженерлік желілерді, сондай-ақ олармен байланысты жүйелерді, технологиялық процестер мен жабдықтарды оңтайландыру (7.5-тараудағы энергия тұтынатын жүйелер үшін ЕҚТ-ны қараңыз);
4) энергияның неғұрлым тиімді баламалы көздерін, атап айтқанда, басқа процестерден және/немесе жүйелерден артық энергияны пайдалану мүмкіндіктері;
5) басқа процестерде және/немесе жүйелерде пайда болған артық энергияны пайдалану мүмкіндігі;
6) жылу энергиясының сапасын арттыру мүмкіндіктері.
Қолданылуы: қолданыстағы қондырғылардың барлық түрлерінде, оның ішінде реконструкциялау немесе жаңғырту жоспарланатын қондырғыларға қатысты енгізуге болады. Аудит сыртқы немесе ішкі болуы мүмкін.

сравнительный анализ, включающий определение внутренних показателей энергоэффективности и их периодическую оценку (см. также НДТ 5), а также систематическое и регулярное сопоставление их с отраслевыми и другими подтвержденными данными (см. также НДТ 6);
оценка результативности ранее выполненных и внедрения корректирующих мероприятий, уделяющих особое внимание вопросам мониторинга и измерения; корректирующие и профилактические действия; ведение документации; независимый (там, где это возможно) внутренний аудит с целью оценки соответствия системы установленным требованиям, результативности ее внедрения и поддержания ее на соответствующем уровне (см. НДТ 3.1 и 3.2);
регулярный анализ СМЭЭ со стороны высшего руководства на соответствие целям, адекватности и результативности;
при проектировании новых установок и систем учитывать возможное воздействия на окружающую среду, связанное с последующим выводом их из эксплуатации;
разработка энергоэффективных технологий и отслеживание достижений в области методов обеспечения энергоэффективности.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Область применения и особенности конкретной СМЭЭ (например, степень детальности) определяется характером, масштабом и уровнем сложности установки, а также энергопотреблением составляющих ее технологических процессов и систем.
Компонент СМЭЭ/СЭМ: планирование и определение целей и задач.
НДТ 2 состоит в постоянном сведении к минимуму воздействия установки на окружающую среду посредством комплексного планирования мероприятий и инвестиций на кратко-, средне- и долгосрочную перспективу с учетом экономической целесообразности, а также взаимосвязи между воздействиями на различные компоненты окружающей среды.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок.
НДТ 3 состоит в выявлении аспектов энергоэффективности установки и возможностей для энергосбережения:
3.1. НДТ состоит в выявлении аспектов установки, влияющих на ее энергоэффективность, посредством организации аудита. Существенным является соответствие аудита принципам системного подхода (см. НДТ 4):
1) характер энергопотребления установки, а также систем и процессов, входящих в ее состав;
2) энергопотребляющее оборудование, а также тип и количество энергии, потребляемой этим оборудованием;
3) возможности минимизации энергопотребления:
контроль/сокращение времени работы оборудования, например, отключение неиспользуемого оборудования;
оптимизация теплоизоляции;
оптимизация энергохозяйства, инженерных сетей, а также связанных с ними систем, технологических процессов и оборудования (см. НДТ для энергопотребляющих систем в гл. 7.5).
возможности использования более эффективных альтернативных источников энергии, в частности, избыточной энергии от других процессов и/или систем;
возможности использования образующейся избыточной энергии в других процессах и/или системах;
возможности повышения качества тепловой энергии.
Применимость: внедрение возможно на всех видах существующих установок, в т.ч. на установках, в отношении которых планируется реконструкция или модернизация. Аудит может быть внешним или внутренним.

3.2. ЕҚТ энергия тұтынуды оңтайландыру үшін мүмкіндіктерді анықтауға және сандық бағалауға мүмкіндік беретін тиісті құралдар мен әдістемелерді пайдаланудан тұрады:
энергетикалық модельдер, деректер базасы және энергия балансы;
аналитикалық әдістер, мысалы, пинч-талдау, эксергия немесе энтальпия талдауы, термоэкономика;
бағалау және есептеулер.
3.3. ЕҚТ қондырғы ішіндегі процестер арасында және/немесе үшінші тарапқа (тараптарға) энергия бере отырып, қондырғы шегінде энергияны кәдеге жаратуды оңтайландыру үшін мүмкіндіктерді анықтаудан тұрады (4 ЕҚТ-ны қараңыз).
Қолданылуы: осы ЕҚТ-ны практикада іске асыру тиісті типтегі артық жылу үшін және қондырғыда алынуы мүмкін мөлшерде қолдану мүмкіндігіне байланысты (жүйелік тәсіл қағидаттары 4 ЕҚТ-да сипатталған).
Үшінші тараптардың ынтымақтастығын және олармен келісімдерді қамтамасыз ету оператордың мүмкіндіктерінен тыс және соның салдарынан КЭР шарттарының шегінен тыс болуы мүмкін.
4 ЕҚТ энергия жүйелері менеджментін пайдалана отырып, қондырғының энергия тиімділігін оңтайландырудан тұрады. Энергия тиімділігін оңтайландыру кезінде бірыңғай тұтас ретінде қаралуға тиіс жүйелер, атап айтқанда:
негізгі өндірістік жабдықтарды (салалық анықтамалық құжаттарды қараңыз);
жылумен жабдықтау жүйелерін, мысалы: бу, су;
вакуумдық жүйелер мен салқындату жүйелерін;
электр жетегі бар жүйелерді, атап айтқанда:
сығылған ауа жүйелерін;
сорғы жүйелерін;
жарықтандыру жүйелерін;
кептіру, сепарация және шоғырландыру жүйелерін қамтиды.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдісті қолдану ауқымы мен сипаты (мысалы, нақтылық дәрежесі, оңтайландыру бойынша іс-шаралардың кезеңділігі, өзара байланыста қаралатын жүйелерді таңдау) қондырғының сипатына, ауқымы мен күрделілігіне, оның құрамына кіретін жүйелер мен технологиялық процестердің энергия тұтынуына, сондай-ақ энергия тиімділігін оңтайландырудың қаралатын әдістеріне байланысты.
5 ЕҚТ келесі барлық әрекеттерді орындау арқылы энергия тиімділігінің көрсеткіштерін белгілеуден тұрады:
жалпы қондырғы үшін және қажет болған жағдайда жекелеген процестер, жүйелер және/немесе өндірістік бірліктер үшін энергия тиімділігінің қолайлы көрсеткіштерін анықтау, сондай-ақ уақыт өте келе немесе энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жүзеге асырылғаннан кейін осы көрсеткіштердің өзгеруін бағалау;
көрсеткіштерді есептеу мақсаттары үшін жүйелердің барабар шекараларын анықтау және құжаттандыру;
маңызды процестердің, жүйелердің және/немесе өндірістік бірліктердің энергия тиімділігінің өзгеруіне әкелетін факторларды анықтау және құжаттандыру.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлі дәрежесі) қондырғының сипатымен, масштабымен және күрделілігімен, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуымен анықталады.

3.2. НДТ состоит в использовании надлежащих инструментов и методик, позволяющих выявить и количественно оценить возможности для оптимизации энергопотребления, включая:
энергетические модели, базы данных и энергобалансы;
аналитические методы, например, пинч-анализ, анализ эксергии или энтальпии), термоэкономика;
оценки и расчеты.
3.3. НДТ состоит в выявлении возможностей для оптимизации утилизации энергии в пределах установки, с передачей энергии между процессами внутри установки (см. НДТ 4) и/или третьей стороне (сторонам).
Применимость: практическая реализация данного НДТ зависит от возможности найти применение для избыточного тепла соответствующего типа и в таком количестве, которое может быть получено на установке (принципы системного подхода описаны в НДТ 4).
Обеспечение сотрудничества третьих сторон и соглашений с ними может находиться за пределами возможностей оператора и, как следствие, за пределами условий КЭР.
НДТ 4 состоит в оптимизации энергоэффективности установки с использованием менеджмента энергосистем. Системы, которые должны рассматриваться как целое при оптимизации энергоэффективности, включают, в частности:
основное производственное оборудование (см. отраслевые справочные документы);
системы теплоснабжения, например: паровые и водяные;
вакуумные системы и системы охлаждения;
системы с электроприводом, в частности: системы сжатого воздуха и насосные системы;
осветительные системы;
системы сушки, сепарации и концентрирования.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и характер применения данного метода (например, степень детальности, периодичность мероприятий по оптимизации, выбор систем, рассматриваемых во взаимосвязи) зависят от характера, масштаба и сложности установки, энергопотребления систем и технологических процессов, входящих в ее состав, а также рассматриваемых методов оптимизации энергоэффективности.
НДТ 5 состоит в установлении показателей энергоэффективности посредством выполнения всех следующих действий:
определение подходящих показателей энергоэффективности для установки в целом и, там, где это необходимо, для отдельных процессов, систем и/или производственных единиц, а также оценка изменения этих показателей с течением времени или после осуществления мероприятий по повышению энергоэффективности;
определение и документирование адекватных границ систем для целей расчета показателей;
определение и документирование факторов, которые могут вызывать изменение энергоэффективности значимых процессов, систем и/или производственных единиц.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов определяются характером, масштабом и сложностью установки, а также энергопотреблением составляющих ее технологических процессов и систем.

6 ЕҚТ тиісті расталған деректер болған кезде салалық, ұлттық және өңірлік бағдарларды пайдалана отырып, нәтижелілікке жүйелі салыстырмалы талдауды тұрақты жүргізуден тұрады (5 ЕҚТ-ны да қараңыз).
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Салыстырмалы талдаудың егжей-тегжейлі дәрежесі қондырғының сипатына, ауқымы мен күрделілігіне, сондай-ақ оның құрамдас технологиялық процестері мен жүйелерінің энергия тұтынуына байланысты.
ЭТМЖ/ЭМЖ компоненті: жобалау.
7 ЕҚТ жаңа қондырғыны, өндірістік бірлікті немесе жүйені жобалау кезінде энергия тиімділігін оңтайландырудан немесе төменде келтірілген барлық ойларды ескере отырып, олардың айтарлықтай жаңартылуын жоспарлаудан тұрады:
энергиялық тиімді жобалау тұжырымдамалық/нобайлық жобалаудың алғашқы сатыларынан басталуы тиіс;
тендерлерді ұйымдастыру кезінде энергия тиімді жобалау назарға алынуы тиіс;
энергиялық тиімді технологияларды әзірлеу және/немесе таңдау;
қажет болған жағдайда жобалау шеңберінде немесе жеке жүзеге асырылатын қосымша деректерді жинау;
энергиялық тиімді жобалау бойынша жұмыстарды тиісті біліктілігі бар сарапшы-энергетик орындауы тиіс;
энергия тұтынуды бастапқы картаға түсіру барысында, атап айтқанда, болашақ объектінің энергия тұтынуы жобалау ұйымының немесе тапсырыс беруші ұйымның құрамындағы қандай тұлғалар мен бөлімшелерге байланысты екенін анықтау, содан кейін соңғысының энергия тиімділігін оңтайландыру мақсатында олармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру қажет.
Қолданылуы: бұл әдіс жаңа қондырғылардың, маңызды технологиялық процестердің немесе жүйелердің, сондай-ақ ауқымды жаңғырту болжанатын объектілердің барлық түрлеріне қолданылады.
8 ЕҚТ қондырғы шегінде немесе үшінші тараптың қатысуымен біреуден артық процесс немесе жүйе шеңберінде энергияны пайдалануды оңтайландыруға ұмтылудан тұрады.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдісті қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
Үшінші тараптардың ынтымақтастығын және олармен келісімдерді қамтамасыз ету оператордың мүмкіндіктерінен тыс және соның салдарынан КЭР шарттарының шегінен тыс болуы мүмкін.
ЭТМЖ/ЭМЖ компоненті: пайдалану.
9 ЕҚТ түрлі әдістерді пайдалану арқылы энергия тиімділігін арттыру бағдарламаларының үдемелі дамуын қолдаудан тұрады, соның ішінде:
энергия тиімділігі менеджменті жүйесін енгізу (1 ЕҚТ-ны қараңыз);
энергия тиімділігін қамтамасыз ету үшін жауапкершілікті түпкілікті пайдаланушыға/төлеушіге жүктейтін, осылайша энергия ресурстарын неғұрлым тиімді/үнемді пайдалануға және осыған байланысты шығыстарды азайтуға итермелейтін нақты тұтыну негізінде энергия тұтынуды есепке алу;
энергия тиімділігін арттыруға байланысты пайда орталықтарын құру;
энергия тиімділігін салыстырмалы талдау (9 ЕҚТ-ны қараңыз);
оларға жаңа көзқараспен қарауға мүмкіндік беретін, мысалы, "өндірістік қызметтегі жетілдіру" тәсілдерін пайдалану арқылы қолданыстағы менеджмент жүйелерін талдау;
ұйым ішіндегі өзгерістерді басқару әдістерін қолдану.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Нақты жағдайларда осы әдістердің біреуін немесе бірнешеуін қолдану орынды болуы мүмкін. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
10 ЕҚТ энергия тиімділігі және энергия тұтыну жүйелері саласындағы персоналдың біліктілік деңгейін мынадай әдістер арқылы қолдаудан тұрады:
білікті персоналды тарту және/немесе персоналды оқыту. Оқытуды ұйымның мамандары немесе сыртқы сарапшылар ұйымдастырылған оқу курстары нысанында немесе өзін-өзі тәрбиелеу/кәсіби өзін-өзі дамыту арқылы жүргізе алады;
жоспарлы тексерулерге немесе нақты мәселе бойынша зерттеулерге (өз қондырғысы шегінде немесе басқа қондырғыда) қатысу үшін қызметкерлерді күнделікті міндеттерден мезгіл-мезгіл босату;
объектілер арасында кадрлық ресурстармен алмасу;
жоспарлы тексерулер жүргізу үшін қажетті біліктілігі бар консультанттарды тарту;
мамандандырылған функцияларды және/немесе бөгде ұйымның мамандандырылған жүйелерін пайдалануды беру.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық типтерінде енгізуге болады. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, масштабына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
11 ЕҚТ мынадай әдістер арқылы технологиялық процестерді тиімді бақылауды қамтамасыз етуден тұрады:
персоналдың белгіленген рәсімдерді білуін, түсінуін және орындауын қамтамасыз ететін ұйым жүйелерін қолдау;
нәтижеліліктің негізгі параметрлерін анықтауды, оларды энергия тиімділігі тұрғысынан оңтайландыруды, сондай-ақ оларды мониторингілеуді қамтамасыз ету;
осы параметрлерді тіркеу немесе тиісті құжаттаманы жүргізу.
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғыларға қолданылады. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
12 ЕҚТ төменде санамаланған барлық әдістердің көмегімен энергия тиімділігін оңтайландыру мақсатында қондырғыларда техникалық қызмет көрсетуді (бұдан әрі ‒ ТҚК) ұйымдастырудан тұрады:
ТҚК-ны жоспарлау және жүзеге асыру үшін жауапкершілікті нақты бөлу;
жабдықтың техникалық құжаттамасына, нормативтерге және т.б., сондай-ақ жабдықтың кез келген істен шығуы және олардың салдары туралы деректерге негізделген ТҚК құрылымдалған бағдарламасын қалыптастыру. ТҚК-нің кейбір түрлерін жабдықты жоспарлы тоқтату кезінде жүзеге асырған жөн;
құжаттама жүргізу және диагностикалық тексерулердің тиісті жүйесі арқылы ТҚК бағдарламасын қолдау;
жоспарлы ТҚК нәтижелері, сондай-ақ жабдықтың істен шығуы мен штаттан тыс жұмыс істеу жағдайлары негізінде энергия тиімділігінің төмендеуінің ықтимал себептерін, сондай-ақ оны арттыру мүмкіндіктерін анықтау;
ағып кетуді, ақаулы жабдықты, тозған мойынтіректерді және бірінші мүмкіндікте ақаулы жабдықты жөндеуге немесе ауыстыруға әсер етуі мүмкін басқа факторларды анықтау.
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғыларға қолданылады. Осы әдістерді қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты. Бұл қолданылатын жерде жөндеу жұмыстарын жедел жүргізу, өнімнің сапасы мен өндірістік процестің тұрақтылығын қамтамасыз ету, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған кәсіпорында жөндеу жұмыстарын орындау кезінде персоналдың денсаулығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету арасындағы теңгерімге ұмтылу керек (мұнда температурасы жоғары қозғалмалы бөліктері бар жабдық болуы мүмкін және т.б.).

НДТ 6 состоит в регулярном проведении систематического сравнительного анализа результативности с использованием отраслевых, национальных и региональных ориентиров, при наличии соответствующих подтвержденных данных (см. также НДТ 5).
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Степень детальности сравнительного анализа зависит от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
Компонент СМЭЭ/СЭМ: проектирование.
НДТ 7 состоит в оптимизации энергоэффективности при проектировании новой установки, производственной единицы или системы, или планировании их значительной модернизации, с учетом всех соображений, перечисленных ниже:
энергоэффективное проектирование должно начинаться на ранних стадиях концептуального/эскизного проектирования;
энергоэффективное проектирование должно приниматься во внимание при организации тендеров;
разработка и/или выбор энергоэффективных технологий;
при необходимости сбор дополнительных данных, осуществляемый в рамках проектирования или отдельно;
работы по энергоэффективному проектированию должны выполняться имеющим соответствующую квалификацию экспертом-энергетиком;
в ходе исходного картирования энергопотребления необходимо, в частности, выявить, от каких лиц и подразделений в составе проектной организации или организации-заказчика зависит энергопотребление будущего объекта, а затем организовать взаимодействие с ними с целью оптимизации энергоэффективности последнего.
Применимость: этот метод применим ко всем видам новых установок, значительных технологических процессов или систем, а также объектов, для которых предполагается масштабная модернизация.
НДТ 8 состоит в стремлении к оптимизации использования энергии в рамках более чем одного процесса или системы в пределах установки или с участием третьей стороны.
Применимость: внедрение возможно на всех типах установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данного метода зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
Обеспечение сотрудничества третьих сторон и соглашений с ними может находиться за пределами возможностей оператора и, как следствие, за пределами условий КЭР.
Компонент СМЭЭ/СЭМ: эксплуатация.
НДТ 9 состоит в поддержании поступательного развития программ повышения энергоэффективности посредством использования разнообразных методов, включая:
внедрение системы менеджмента энергоэффективности (см. НДТ 1);
учет потребления энергии на основе фактического потребления, что возлагает ответственность за обеспечение энергоэффективности на конечного пользователя, побуждая таким образом более эффективно и экономно использовать энергоресурсы и уменьшать связанные с этим расходы;
создание центров прибыли, связанных с повышением энергоэффективности;
сравнительный анализ энергорезультативности (см. НДТ 9);
анализ существующих систем менеджмента, позволяющий посмотреть на них свежим взглядом, например, с использованием подходов "совершенства в производственной деятельности";
использование методов управления изменениями внутри организации.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок. В конкретных условиях может быть целесообразным использование одного или нескольких из указанных методов. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
НДТ 10 состоит в поддержании уровня квалификации персонала в сфере энергоэффективности и энергопотребляющих систем посредством следующих методов:
привлечение квалифицированного персонала и/или обучение персонала. Обучение может проводиться специалистами самой организации или внешними экспертами, в форме организованных учебных курсов или путем самообразования/профессионального саморазвития;
периодическое освобождение работников от повседневных обязанностей для участия в плановых обследованиях или исследованиях по конкретному вопросу (в пределах их собственной установки или на другой установке);
обмен кадровыми ресурсами между объектами;
привлечение к проведению плановых обследований консультантов, обладающих необходимой квалификацией;
делегирование специализированных функций и/или эксплуатации специализированных систем внешней организации.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
НДТ 11 состоит в обеспечении эффективного контроля технологических процессов посредством таких методов, как:
поддержание систем организации, обеспечивающих знание, понимание и выполнение персоналом установленных процедур;
обеспечение выявления ключевых параметров результативности, их оптимизации с точки зрения энергоэффективности, а также их мониторинга;
фиксирование этих параметров или ведение соответствующей документации.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
НДТ 12 состоит в организации технического обслуживания (далее ‒ ТО) на установках с целью оптимизации энергоэффективности при помощи всех нижеперечисленных методов:
четкое распределение ответственности за планирование и осуществление ТО;
формирование структурированной программы ТО, основанной на технической документации оборудования, нормативах и т.д., а также данных о любых отказах оборудования и их последствиях. Некоторые виды ТО целесообразно осуществлять во время плановых остановов оборудования;
поддержка программы ТО посредством надлежащей системы ведения документации и диагностических проверок;
выявление на основе результатов планового ТО, а также отказов и случаев нештатного функционирования оборудования возможных причин снижения энергоэффективности, а также возможностей для ее повышения;
выявление утечек, неисправного оборудования, изношенных подшипников и других факторов, которые могут повлиять на энергопотребление, ремонт или замена дефектного оборудования при первой же возможности.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данных методов зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем. Там, где это применимо, следует стремиться к балансу между оперативным производством ремонтных работ, обеспечением качества продукции и стабильности производственного процесса, а также здоровья и безопасности персонала при выполнении ремонтных работ на действующем предприятии (где может находиться оборудование с движущимися частями, имеющее высокую температуру и т.п.).

13 ЕҚТ қондырғының және қажет кезде оның жекелеген жүйелерінің энергия тиімділігіне едәуір әсер етуі мүмкін өндірістік процестің және қызмет түрлерінің негізгі сипаттамаларына тұрақты мониторинг және өлшеу рәсімдерін анықтаудан және сақтаудан тұрады (11 ЕҚТ-ны қараңыз).
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғыларға қолданылады. Осы әдісті қолданудың масштабы мен ерекшеліктері (мысалы, егжей-тегжейлілік дәрежесі) қондырғының сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ оны құрайтын технологиялық процестер мен жүйелердің энергия тұтынуына байланысты.
6.4. Энергия жүйелерінің, процестердің, қызмет түрлері мен жабдықтардың энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ЕҚТ
ЕҚТ келесі тәсілдерді қолданудан тұрады:
жүйені және оның нәтижелілігін талдау, оның ішінде салыстырмалы талдау (бенчмаркинг) (1, 3.1, 5 және 6-ЕҚТ);
экономикалық орындылығын және қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсерін ескере отырып, энергия тиімділігін оңтайландыру бойынша іс-шаралар мен инвестицияларды жоспарлау (2 ЕҚТ);
жаңа жүйелер жағдайында – қондырғыны, агрегатты немесе жүйені жобалау кезінде, сондай-ақ технологиялық процестерді таңдау кезінде энергия тиімділігін оңтайландыру (7 ЕҚТ);
қолданыстағы жүйелер жағдайында – тұрақты мониторинг пен техникалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, тиісті пайдалану және менеджмент арқылы энергия тиімділігін оңтайландыру (11, 12 және 13 ЕҚТ).
6.5. Түрлі жүйелер техникаларының сипаттамасы
6.5.1. Отынды жағу
14 ЕҚТ мынадай әдістердің көмегімен отын жағудың энергия тиімділігін оңтайландырудан тұрады:
1) нақты салаларға тән және салалық анықтамалық құжаттарда сипатталған әдістер;
2) ірі отын жағу қондырғылары жөніндегі анықтамалық құжатта сипатталған әдістер; немесе
3) осы құжатта көрсетілген әдістер:
когенерация;
артық жану ауасын азайту арқылы түтін газдарының массалық шығынын азайту;
түтін газдарының температурасын төмендегілер арқылы төмендету:
сенімділіктің есептелген қорын ескере отырып, талап етілетін максималды қуатқа негізделген жабдықтың оңтайлы өлшемдері мен басқа сипаттамаларын таңдау;
жылудың үлестік ағынын ұлғайту, жылу алмасу ауданын ұлғайту немесе беттерін жақсарту арқылы технологиялық процеске жылу беруді күшейту;
қосымша технологиялық процесті қолдана отырып, түтін газдарының жылуын рекуперациялау (мысалы, экономайзердің көмегімен бу шығару);
ауа немесе су жылытқышты орнату немесе түтін газының жылуымен отынды алдын ала жылыту. Егер технологиялық процесс жоғары жалын температурасын қажет етсе, ауаны жылыту қажет болуы мүмкін (мысалы, шыны немесе цемент өндірісінде);
жоғары жылу өткізгіштікті сақтау үшін жылу алмасу беттерін жиналған күл мен көміртегі бөлшектерінен тазарту. Атап айтқанда, конвекциялық аймақта күйе үрлегіштерді мезгіл-мезгіл қолдануға болады.
рекуперативтік және регенеративтік қыздырғыштар;
қыздырғыштарды автоматтандырылған басқару;
отын таңдау;
оттекті жағу;
жылу оқшаулау арқылы шығындарды азайту;
пеш саңылаулары арқылы шығындарды азайту.
6.5.2. Бу жүйелері
Бу жүйелеріне арналған 15 ЕҚТ олардың энергия тиімділігін келесі әдістер арқылы оңтайландырудан тұрады:
нақты салаларға тән және салалық анықтамалық құжаттарда сипатталған әдістер;
ірі отын жағу қондырғылары жөніндегі анықтамалық құжатта сипатталған әдістер немесе
осы құжатта көрсетілген әдістер:
Жобалау және сындарлы шешімдер:
энергия тиімді бу тарату желісін жобалау және монтаждау;
турбодетандерлерді дросселдеу және пайдалану (дәстүрлі дроссельдер мен редукциялық клапандардың орнына турбодетандерлерді пайдалану);
Технологиялық процесті пайдалану және басқару:
технологиялық процесті басқару әдістері мен пайдалану рәсімдерін жетілдіру;
қазандық тобын каскадты басқару (кәсіпорында бірнеше қазандық болған жағдайда;
түтін газдарының газ құбырларында ажыратқыш жапқыштарды орнату (бір және сол түтін құбырын пайдаланатын бірнеше қазандық болған кезде);
Бу өндірісі:
қоректік суды:
басқа технологиялық процестерден бөлінетін жылудың;
түтін газдарын пайдаланатын экономайзердің,
деаэрирленген қоректік су есебінен конденсатты жылытудың,
деаэрация үшін пайдаланылатын будың конденсациясы және деаэраторға түсетін суды жылу алмастырғыштың көмегімен алдын ала жылыту;
жылу алмасу беттерінен қақ шөгінділерінің пайда болуын болдырмау және жою (қазандықтың жылу алмасу беттерін тазарту);
су дайындауды жақсарту арқылы қазандықтың үрлеу шамасын азайту; ерітілген қатты заттардың жалпы құрамын бақылаудың автоматтандырылған жүйесін орнату;
қазандықты орнату / қалпына келтіру;
деаэратордағы бу шығынын оңтайландыру;
қысқа циклдармен жұмыс істеуге байланысты шығындарды азайту;
қазандықтарға техникалық қызмет көрсету;
Будың таралуы:
бу тарату жүйесін оңтайландыру (әсіресе төменде көрсетілген мәселелерге қатысты);
пайдаланылмаған бу құбырларын өшіру;
бу құбырлары мен конденсат құбырларының жылу оқшаулағышы (фитингтер, клапандар және резервуарларды қоса алғанда);
конденсат жүргізушілердің жай-күйін бақылау және оларды жөндеу бағдарламасын іске асыру;
Кәдеге жарату және қайта пайдалану:
қайтадан пайдалану үшін конденсатты жинау және қазандыққа қайтару (конденсатты пайдалануды оңтайландыру);
булануды қайта пайдалану (төмен қысымды бу шығару үшін жоғары қысымды конденсатты қолдану);
қазандықтың үрлеу суының энергиясын кәдеге жарату.

НДТ 13 состоит в определении и соблюдении процедур регулярного мониторинга и измерения ключевых характеристик производственного процесса и видов деятельности, которые могут оказывать значительное влияние на энергоэффективность установки и при необходимости ее отдельных систем (см. НДТ 11).
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок. Масштаб и особенности (например, степень детальности) применения данного метода зависят от характера, масштаба и сложности установки, а также энергопотребления составляющих ее технологических процессов и систем.
6.4. НДТ обеспечения энергоэффективности энергосистем, процессов, видов деятельности и оборудования
НДТ состоит в применении следующих подходов:
анализ системы и ее результативности, в т.ч. сравнительный анализ (бенчмаркинг) (НДТ 1, 3.1, 5 и 6);
планирование мероприятий и инвестиций по оптимизации энергоэффективности с учетом экономической целесообразности и влияния на различные компоненты окружающей среды (НДТ 2);
в случае новых систем – оптимизация энергоэффективности при проектировании установки, агрегата или системы, а также при выборе технологических процессов (НДТ 7);
в случае существующих систем – оптимизация энергоэффективности посредством надлежащей эксплуатации и менеджмента, включая регулярный мониторинг и техническое обслуживание (НДТ 11, 12 и 13).
6.5. Описание техник разных систем
6.5.1. Сжигание топлива
НДТ 14 состоит в оптимизации энергоэффективности сжигания топлива при помощи таких методов, как:
методы, специфичные для конкретных отраслей и описанные в отраслевых справочных документах;
методы, описанные в справочном документе по крупным топливосжигающим установкам; или
методы, перечисленные в настоящем документе:
когенерация;
сокращение массового расхода дымовых газов посредством снижения избытка воздуха горения;
снижение температуры дымовых газов при помощи:
подбора оптимальных размеров и других характеристик оборудования исходя из требуемой максимальной мощности с учетом расчетного запаса надежности;
интенсификации передачи тепла технологическому процессу посредством увеличения удельного потока тепла, увеличения площади или усовершенствования поверхностей теплообмена;
рекуперации тепла дымовых газов с использованием дополнительного технологического процесса (например, производства пара при помощи экономайзера);
установки подогревателя воздуха или воды, или предварительного подогрева топлива при помощи тепла дымовых газов. Следует отметить, что подогрев воздуха может быть необходим, если технологический процесс требует высокой температуры пламени (например, в стекольном или цементном производстве);
очистки поверхностей теплообмена от накапливающейся золы и частиц углерода с целью поддержания высокой теплопроводности. В частности, в конвекционной зоне могут периодически использоваться сажесдуватели.
рекуперативные и регенеративные горелки;
автоматизированное управление горелками);
выбор топлива;
кислородное сжигание;
снижение потерь при помощи теплоизоляции;
сокращение потерь через отверстия печей.
6.5.2. Паровые системы
НДТ 15 для паровых систем состоит в оптимизации их энергоэффективности при помощи таких методов, как:
методы, специфичные для конкретных отраслей и описанные в отраслевых справочных документах;
методы, описанные в справочном документе по крупным топливосжигающим установкам или
методы, перечисленные в настоящем документе:
1. Проектирование и конструктивные решения:
энергоэффективное проектирование и монтаж парораспределительной сети;
дросселирование и использование турбодетандеров. (Использование турбодетандеров вместо традиционных дросселей и редукционных клапанов);
2. Эксплуатация и управление технологическим процессом:
совершенствование эксплуатационных процедур и методов управления технологическим процессом;
каскадное управление группой котлов (при наличии нескольких котлов на предприятии;
установка отсекающих заслонок на газоходах дымовых газов (при наличии нескольких котлов, использующих одну и ту же дымовую трубу);
3. Производство пара:
предварительный подогрев питательной воды с помощью:
1) отходящего тепла, например, от других технологических процессов;
2) экономайзера, использующего дымовые газы,
3) подогрева конденсата за счет деаэрированной питательной воды,
4) конденсации пара, использованного для деаэрации, и подогрева поступающей в деаэратор воды при помощи теплообменника;
предотвращение образования и удаление отложений накипи с теплообменных поверхностей (очистка теплообменных поверхностей котла);
минимизация величины продувки котла посредством улучшения водоподготовки; установка автоматизированной системы контроля общего содержания растворенных твердых веществ;
установка/восстановление футеровки котла;
оптимизация расхода пара в деаэраторе;
минимизация потерь, связанных с работой короткими циклами;
техническое обслуживание котлов;
4. Распределение пара:
оптимизация парораспределительной системы (в особенности, в отношении вопросов, перечисленных ниже);
отключение неиспользуемых паропроводов;
теплоизоляция паропроводов и конденсатопроводов (включая фитинги, клапаны и резервуары);
реализация программы контроля состояния кондесатооводчиков и их ремонта;
5. Утилизация и повторное использование:
сбор конденсата и возврат в котел для повторного использования (оптимизация использования конденсата);
повторное использование выпара (использование конденсата высокого давления для производства пара низкого давления);
утилизация энергии продувочной воды котла.

6.5.3. Жылуды кәдеге жарату
16 ЕҚТ төменде аталған екі әдіс арқылы жылу алмастырғыштардың ПӘК-ін сақтаудан тұрады:
жылу алмастырғыштардың ПӘК мерзімді мониторингі;
жылу алмасу беттерінің ластануын болдырмау (шөгінділер мен қақтың түзілуі) немесе оларды тазарту.
6.5.4. Электр энергиясы
17 ЕҚТ когенерация үшін мүмкіндіктерді іздестіруден тұрады; бұл ретте тұтынушылар қондырғы шегінде немесе одан тыс жерде болуы мүмкін (үшінші тарап).
Қолданылуы: үшінші тараптардың ынтымақтастығын және олармен жасалған келісімдерді қамтамасыз ету оператордың мүмкіндіктерінен тыс және соның салдарынан КЭР-дің рұқсат ету шарттарынан тыс болуы мүмкін.
Электрмен жабдықтау
18 ЕҚТ оларды қолдану шарттарына сәйкес төменде көрсетілген осындай әдістердің көмегімен электр энергиясын жергілікті жеткізушінің талаптарына сәйкес қуат коэффициентін арттырудан тұрады.
18.1. Қуат коэффициентін өтеу үшін айнымалы ток тізбектерінде конденсаторларды орнату.
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғыларға қолданылады.
18.2. Қозғалтқыштардың бос жүрістегі немесе айтарлықтай толық жүктелмегендегі жұмысын азайту.
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғыларға қолданылады.
18.3. Номиналды аспайтын кернеу кезінде жабдықты пайдалану.
Қолданылуы: бұл әдіс барлық қондырғыларға қолданылады.
18.4. Электр қозғалтқыштарын ауыстыру кезінде - энергиялық тиімді қозғалтқыштарды пайдалану.
Қолданылуы: жабдықты ауыстыру кезінде.
19 ЕҚТ энергиямен жабдықтау жүйесін жоғары гармониканың болуын және қажет болған жағдайда сүзгілерді қолдануды тексеруден тұрады.
20 ЕҚТ I санаттағы объектіні энергиямен жабдықтау жүйесінің тиімділігін оларды қолдану шарттарына сәйкес аталған әдістердің көмегімен оңтайландырудан тұрады.
20.1. Қуатқа сәйкес келетін кабельдердің жеткілікті диаметрін қамтамасыз ету.
Қолданылуы: энергияны тұтынатын жабдық пайдаланылмаған кезде, мысалы, жабдықты тоқтату, орнату немесе жылжыту кезінде жұмыс жасау.
20.2. Номиналды қуаттың 40-50% асатын жеткілікті жүктеме кезінде трансформаторларды пайдалану.
Қолданылуы:
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар үшін: номиналды қуаттың 40%-дан төмен жүктемесі және бірнеше трансформаторлардың бір мезгілде жұмыс істеуі кезінде;
жабдықты ауыстыру кезінде: шығын деңгейі төмен және номиналды қуаттың 40-75% күтілетін жүктеме деңгейі бар трансформаторды орнату.
20.3. ПӘК жоғары/шығын деңгейі төмен трансформаторларды пайдалану.
Қолданылуы: жабдықты ауыстыру кезінде немесе өмірлік цикл уақытының шығындары тұрғысынан негізделген болса.
20.4. Қорек көздеріне (мысалы, трансформаторларға) мүмкіндігінше жақын үлкен ток күшін қажет ететін жабдықты орналастыру.
Қолданылуы: жабдықты орнату немесе жылжыту кезінде.
Электр жетегі бар кіші жүйелер
21 ЕҚТ электр жетектерін оңтайландыру қадамдарының мынадай реттілігін қолданудан тұрады:

6.5.3. Утилизация тепла
НДТ 16 состоит в поддержании КПД теплообменников посредством обоих методов, названных ниже:
периодический мониторинг КПД теплообменников;
предотвращение загрязнения теплообменных поверхностей (образования отложений и накипи) или их очистка.
6.5.4. Электроэнергия
НДТ 17 состоит в поиске возможностей для когенерации; при этом потребители могут находиться в пределах установки или за ее пределами (третья сторона).
Применимость: Обеспечение сотрудничества третьих сторон и соглашений с ними может находиться за пределами возможностей оператора и, как следствие, за пределами условий разрешения КЭР.
Электроснабжение
НДТ 18 состоит в повышении коэффициента мощности в соответствии с требованиями местного поставщика электроэнергии при помощи подобных перечисленным ниже методам в соответствии с условиями их применимости.
18.1 Установка конденсаторов в цепях переменного тока для компенсации коэффициента мощности.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок.
18.2 Минимизация работы двигателей на холостом ходу или со значительной недогрузкой.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок.
18.3 Эксплуатация оборудования при напряжении, не превышающем номинального.
Применимость: этот метод применим ко всем видам установок.
18.4. При замене электродвигателей – использование энергоэффективных двигателей.
Применимость: при замене оборудования.
НДТ 19 состоит в проверке системы энергоснабжения на наличие высших гармоник и, при необходимости, использовании фильтров.
НДТ 20 состоит в оптимизации эффективности системы энергоснабжения объекта I категории при помощи перечисленных методов, в соответствии с условиями их применимости.
20.1 Обеспечение достаточного диаметра кабелей, соответствующего мощности.
Применимость: проводить работы, когда энергопотребляющее оборудование не используется, например, во время остановов, монтажа или перемещения оборудования.
20.2 Эксплуатация трансформаторов при достаточной нагрузке, превышающей 40–50 % номинальной мощности.
Применимость:
для существующих предприятий: при нагрузке ниже 40 % номинальной мощности и одновременной работе нескольких трансформаторов;
при замене оборудования: установка трансформатора с пониженным уровнем потерь и ожидаемым уровнем нагрузки 40–75 % номинальной мощности.
20.3 Использование трансформаторов с повышенным КПД/пониженным уровнем потерь.
Применимость: при замене оборудования или если оправдано с точки зрения затрат за время жизненного цикла.
20.4 Размещение оборудования, требующего большой силы тока, как можно ближе к источникам питания (например, трансформаторам.
Применимость: при установке или перемещении оборудования.
Подсистемы с электроприводом
НДТ 21 состоит в применении следующей последовательности шагов по оптимизации электроприводов:

1) электр қозғалтқыштарын бір тұтас ретінде пайдаланатын жүйені оңтайландыру (мысалы, салқындату жүйесі);
2) қолдану шарттарына сәйкес төменде көрсетілген бір немесе бірнеше әдістерді пайдалана отырып, жүктемеге қойылатын жаңадан анықталған талаптарға сәйкес жүйедегі жетектерді оңтайландыру:
жүйені орнату немесе жаңарту;
энергия үнемдейтін қозғалтқыштарды пайдалану.
Қолданылуы: өмірлік цикл кезіндегі шығындарды ескере отырып.
Қозғалтқыштың оңтайлы номиналды қуатын таңдау.
Қолданылуы: өмірлік цикл кезіндегі шығындарды ескере отырып.
Ауыспалы жылдамдықтағы жетектерді (бұдан әрі ‒ АЖЖ) орнату.
Қолданылуы: АЖЖ-ны пайдалану қауіпсіздік себептеріне байланысты шектелуі мүмкін. Жүктемеге сәйкес. Айнымалы өнімділікті талап ететін жүйеде бірнеше қозғалтқыштар болған кезде (мысалы, сығылған ауа жүйесінде) бір ғана айнымалы жылдамдықтағы жетекті пайдалану оңтайлы болуы мүмкін.
ПӘК жоғары берілісті/редукторларды орнату.
Қолданылуы: өмірлік цикл кезіндегі шығындарды ескере отырып.
Пайдалану:
мүмкін болатын жерде қатты қосылыс;
кәдімгі сына тәрізді берілістердің орнына синхронды немесе тісті белдік берілістер;
құрттың орнына қисық тісті цилиндрлік беріліс;
Қолданылуы: бұл әдіс жүйенің барлық түрлеріне қолданылады.
Энергия тиімділігін қамтамасыз ететін қозғалтқышты жөндеу немесе ЭТҚ-ны ауыстыру.
Қолданылуы: жөндеу жүргізу кезінде.
Қайта орау: қайта ораудан бас тарту және ЭТҚ-ны ауыстыру немесе энергия тиімділігін қамтамасыз ете отырып жөндеуді жүзеге асыратын сертификатталған ұйымға жүгіну.
Қолданылуы: жөндеу жүргізу кезінде.
Электрмен жабдықтау сапасын бақылау.
Өмірлік цикл кезіндегі шығындарды ескере отырып қолдану.
Жүйені пайдалану және ТҚК, майлау, реттеу, баптау.
Қолданылуы: барлық жүйелерде енгізілуі мүмкін.
6.5.5. Әртүрлі жүйелер
ЕҚТ қолдану шарттарына сәйкес осы құжатта сипатталған әдістерді қолдана отырып, келесі жүйелер мен процестерді оңтайландырудан тұрады.
Сығылған ауа жүйелері
22 ЕҚТ қолдану шарттарына сәйкес төменде көрсетілгендердің көмегімен сығылған ауа жүйелерін оңтайландырудан тұрады.
22.1. Жүйені жобалау, орнату немесе жаңғырту кезінде
Қысымның бірнеше деңгейлерін пайдалануды қосқанда, жүйенің жалпы құрылғысын оңтайландыру.
Қолдану: тек жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Компрессорды жаңғырту.
Қолданылуы: тек жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Сығылған ауаны салқындату, кептіру және сүзу процестерін жақсарту.
Қолданылуы: бұл әдіс сүзгілерді жиі ауыстыруды қамтымайды.
Қысымның үйкеліс шығынын азайту (мысалы, құбырлардың диаметрін ұлғайту арқылы).
Қолданылуы: тек жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Компрессор жетектерін жетілдіру (тиімділігі жоғары қозғалтқыштар).
Қолданылуы: кішігірім жүйелерде ең тиімді (<10 кВт).
Компрессор жетектерін жетілдіру (жылдамдықты реттеу).
Қолданылуы: айнымалы жүктеме жүйелерінде қолданылады. Бірнеше жетегі бар жүйелерде олардың біреуін ғана жылдамдықты басқару құрылғысымен жабдықтаған жөн.
Жетілдірілген басқару жүйесін пайдалану.
Қолданылуы: қондырғылардың барлық түрлерінде.
Басқа қолданылатындар үшін бөлінетін жылуды кәдеге жарату.
Қолданылуы: бұл әдіс электр энергиясын тұтынуды азайтуға емес, қол жетімді энергияның жалпы көлемінің ұлғаюына әкеледі (электр энергиясының бір бөлігі пайдалы жылуға айналады).
Суық сыртқы ауаны алуды ұйымдастыру.
Қолданылуы: қол жетімділік болған жағдайда (егер жабдықтың конфигурациясы мүмкіндік берсе).
Тұтыну деңгейі айтарлықтай өзгеретін ірі тұтынушылардың жанында сығылған ауа қорларын құру.
Қолданылуы: жүйелердің барлық түрлерінде.

1) оптимизация системы, использующей электродвигатели, как единого целого (например, систему охлаждения);
2) оптимизация приводов в системе в соответствии с вновь определенными требованиями к нагрузке с использованием одного или нескольких нижеперечисленных методов в соответствии с условиями применимости:
установка или модернизация системы;
использование энергоэффективных двигателей;
применимость: с учетом затрат за время жизненного цикла;
выбор оптимальной номинальной мощности двигателя.
Применимость: с учетом затрат за время жизненного цикла.
Установка приводов с переменной скоростью (далее ‒ ППС).
Применимость: использование ППС может быть ограничено вследствие соображений безопасности. В соответствии с нагрузкой. При наличии нескольких двигателей в системе, от которой требуется переменная производительность, (например, в системе сжатого воздуха) оптимальным может быть использование только одного привода с переменной скоростью.
Установка передачи/редукторов с высоким КПД.
Применимость: с учетом затрат за время жизненного цикла.
Использование:
жесткого соединения там, где это возможно;
синхронных или зубчатых ременных передач вместо обычных клиновидных;
косозубой цилиндрической передачи вместо червячной;
Применимость: этот метод применим ко всем видам систем.
Ремонт двигателя с обеспечением энергоэффективности или замена на ЭЭД.
Применимость: при проведении ремонта.
Перемотка: отказ от перемотки и замена на ЭЭД, или обращение к сертифицированной организации, осуществляющей ремонт с обеспечением энергоэффективности.
Применимость: при проведении ремонта.
Контроль качества электроснабжения.
Применимость с учетом затрат за время жизненного цикла.
Эксплуатация и ТО системы/ Смазка, регулировка, настройка.
Применимость: внедрение возможно во всех системах.
6.5.5. Разные системы
НДТ состоит в оптимизации следующих систем и процессов с использованием методов, подобных описанным в настоящем документе, в соответствии с условиями применимости.
Системы сжатого воздуха
НДТ 22 состоит в оптимизации систем сжатого воздуха при помощи нижеперечисленных в соответствии с условиями применимости.
22.1. При проектировании, установке или модернизации системы
Оптимизация общего устройства системы, включая использование нескольких уровней давления.
Применимость: только для новых систем или в случае значительной модернизации.
Модернизация компрессора.
Применимость: только для новых систем или в случае значительной модернизации.
Улучшение процессов охлаждения, сушки и фильтрации сжатого воздуха.
Применимость: этот метод не включает более частую замену фильтров.
Сокращение фрикционных потерь давления (например, посредством увеличения диаметра трубопроводов).
Применимость: только для новых систем или в случае значительной модернизации.
Усовершенствование приводов компрессоров (высокоэффективные двигатели).
Применимость: наиболее эффективно в небольших системах (<10 кВт).
Усовершенствование приводов компрессоров (регулирование скорости).
Применимость: применимо в системах с переменной нагрузкой. В системах с несколькими приводами целесообразно оборудовать устройством регулирования скорости лишь один из них.
Использование усовершенствованной системы управления.
Применимость: на всех видах установок.
Утилизация отходящего тепла для других применений.
Применимость: Этот метод приводит к увеличению общего количества доступной энергии, но не к сокращению потребления электроэнергии (часть электроэнергии преобразуется в полезное тепло).
Организация забора холодного наружного воздуха.
Применимость: в случае наличия доступа (если позволяет конфигурация оборудования).
Создание запасов сжатого воздуха вблизи крупных потребителей с существенно варьирующим уровнем потребления.
Применимость: во всех видах систем.

24.1. Жобалау және басқару кезінде.
Жүйенің жалпы құрылғысы. Қызмет көрсетілетін учаскелерді жеке-жеке таңдау: жалпы алмасу желдеткішімен; жергілікті желдетумен; технологиялық желдетумен және жабдықтау.
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында. Жұмыс істейтін сорғылар жағдайында экономикалық орындылығы мен пайдалану мерзімін ескере отырып қолдануға болады.
Ауа қабылдағыштардың санын, нысанын және мөлшерін оңтайландыру.
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
ПӘК жоғары, талап етілетін өнімділікпен оңтайлы тиімділікке ие желдеткіштерді пайдалану.
Қолданылуы: барлық жағдайларда экономикалық тұрғыдан тиімді.
Ауа шығынын тиімді басқару (оның ішінде сору-сыртқа тарату желдеткішінің орындылығы туралы мәселені қарау).
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Ауа арнасы жүйесінің құрылғысы: диаметрі жеткілікті ауа арналары; дөңгелек қималы ауа арналары; ауаның алыс қашықтыққа берілмеуі, сондай-ақ ауаның қозғалысына кедергілер (тік иілу, тарылу және т.б.).
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында.
Электр қозғалтқыштарын оңтайландыру, ауыспалы жылдамдық жетектерін орнату мүмкіндігін қарастыру. Қосымша 21 ЕҚТ-ны қараңыз.
Қолданылуы: жұмыс істейтін қозғалтқыштарды ауыстырудың экономикалық орындылығы мен пайдалану мерзімін ескере отырып, барлық жерде.
Автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалану. Ғимараттың техникалық қызметтерін орталықтандырылған басқару жүйесімен біріктіру.
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында; қолданыстағы жүйелер үшін, егер бұл техникалық мүмкін және экономикалық тұрғыдан мүмкін болса, қолдануға болады.
Ауа сүзгілерін ауа арналары жүйесіне біріктіру және шығарылатын ауаның жылуын кәдеге жарату (жылу алмастырғыштар).
Қолданылуы: жаңа жүйелер үшін немесе айтарлықтай жаңғырту жағдайында, қолданыстағы жүйелер үшін экономикалық орындылықты ескере отырып қолдануға болады. Бұл ретте келесі факторларды ескеру қажет: жылудың ПӘК, қысымның жоғалуы, сүзгілер мен жылу алмасу беттерін үнемі тазарту қажеттігі.
1) Жылыту/салқындату арқылы қажеттілікті азайту:
2) ғимараттардың жылу оқшаулауы;
3) тиімді әйнек салу;
4) ауа инфильтрациясының шектеу;
5) есіктерді автоматты түрде жабу;
6) дестратификация;
7) жұмыс уақытынан тыс уақытта төмен температура деңгейінің тапсырмалары (басқару жүйесін тиісті бағдарламалау арқылы);
температураның берілген деңгейін төмендету (жылыту үшін) немесе жоғарылату (салқындату үшін).
Қолданылуы: барлық жағдайларда мүмкіндікті қарастыру, экономикалық мақсатқа сай болған жағдайда іске асыру.
Жылыту жүйелерінің энергия тиімділігін арттыру:
1) қалған жылуды кәдеге жарату және пайдалану;
2) жылу сорғыларын пайдалану;
3) жұмыс орындары жоқ бөлмелерде температурасы төмен сәулелі және жергілікті жылу жүйелерін қолдану.
Қолданылуы: барлық жағдайларда мүмкіндікті қарастыру, экономикалық мақсатқа сай болған жағдайда іске асыру.
Табиғи салқындатуды пайдалану есебінен салқындату жүйелерінің энергия тиімділігін арттыру.
Қолданылуы: белгілі бір жағдайларда қолданылады.

24.1. При проектировании и управлении.
Общее устройство системы. Выбрать и оборудовать по отдельности участки, обслуживаемые: общеобменной вентиляцией, местной вентиляцией, технологической вентиляцией.
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации. В случае существующих насосов применимо с учетом экономической целесообразности и срока эксплуатации.
Оптимизация количества, формы и размера воздухозаборников.
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации.
Использование вентиляторов с высоким КПД, имеющих оптимум эффективности при требуемой производительности.
Применимость: экономически эффективно во всех случаях.
Эффективное управление расходом воздуха (в т.ч. рассмотрение вопроса о целесообразности приточновытяжной вентиляции).
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации.
Устройство системы воздуховодов: воздуховоды достаточного диаметра, воздуховоды круглого сечения, отсутствие передачи воздуха на большие расстояния, а также препятствий для движения воздуха (крутых изгибов, сужений и т.д.).
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации.
Оптимизация электродвигателей, рассмотрение возможности для установки приводов переменной скорости. См. дополнительно НДТ 21.
Применимость: повсеместно случаях с учетом экономической целесообразности и срока эксплуатации замены существующих двигателей.
Использование автоматизированной системы управления. Интеграция с централизованной системой управления техническими службами здания.
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации; для существующих систем применимо, если это технически осуществимо и экономически целесообразно.
Интеграция воздушных фильтров в систему воздуховодов и утилизация тепла отводимого воздуха (теплообменники).
Применимость: для новых систем или в случае значительной модернизации, для существующих систем применимо с учетом экономической целесообразности. При этом принять во внимание следующие факторы: тепловой КПД, потеря давления, необходимость регулярной очистки фильтров и теплообменных поверхностей.
Сокращение потребностей в отоплении/охлаждении посредством:
1) теплоизоляции зданий;
2) эффективного остекления;
3) ограничения инфильтрации воздуха;
4) автоматического закрытия дверей;
5) дестратификации;
6) задания пониженного уровня температуры в нерабочее время (посредством программирования системы управления);
7) уменьшения (для отопления) или увеличения (для охлаждения) заданного уровня температуры.
Применимость: рассматривать возможность во всех случаях, реализовывать в случае экономической целесообразности.
Повышение энергоэффективности систем отопления посредством:
утилизации и использования отходящего тепла;
использования тепловых насосов;
применения лучистых и локальных систем отопления в сочетании с пониженной температурой в помещениях, где отсутствуют рабочие места.
Применимость: рассматривать возможность во всех случаях, реализовывать в случае экономической целесообразности.
Повышение энергоэффективности систем охлаждения за счет использования естественного охлаждения.
Применимость: применимо при определенных условиях.

24.2. ТҚК пайдалану және жүргізу кезінде:
Желдетуді өшіру және мүмкіндік болатын жерде ауа шығынын азайту.
Қолданылуы: барлық жерде.
Жүйенің герметикалығын қамтамасыз ету, қосылыстарды тексеру.
Қолданылуы: барлық жерде.
Жүйенің теңгерімділігін тексеру.
Қолданылуы: барлық жерде.
Ауа шығынын оңтайландыру.
Қолданылуы: барлық жерде.
Ауаны сүзгілеу жүйесін оңтайландыру, рецикл дәрежесін оңтайландыру, қысымды жоғалтуды оңтайландыру, тұрақты тазалау / сүзгілерді ауыстыру, жүйені тұрақты тазалау есебінен.
Қолданылуы: барлық жерде.
Жылу өндірісін оңтайландыру, 15 және 16 ЕҚТ-ны қараңыз.
Суық, чиллер мен жылу алмастырғыштарды өндіру үшін ЕҚТ – өнеркәсіптік салқындату жүйелері жөніндегі анықтамалық құжатты қараңыз.
25 ЕҚТ төмендегі әдістерді пайдалана отырып, жасанды жарықтандыру жүйелерін оңтайландырудан тұрады:
жүйенің талаптарын талдау және жобалау:
1) орындалатын функцияларға сүйене отырып, жарықтандыру деңгейіне де, жарықтандырудың спектрлік құрамына да қойылатын талаптарды анықтау. Қолданылуы: барлық жерде;
2) табиғи жарықтандыруды пайдалануды оңтайландыру үшін алаңдарды пайдалануды жоспарлау және өндірістік қызметті ұйымдастыру. Бұл барлық жағдайларда өндірістік қызметті қарапайым қайта ұйымдастыру немесе ТҚК есебінен қол жеткізуге болатын дәрежеде қолданылады. Егер құрылыс жұмыстары немесе ғимараттарды реконструкциялау қажет болса - жаңа қондырғыларды салу немесе қолданыстағы қондырғыларды жаңарту кезінде;
3) болжанатын пайдалану негізінде жарықтандыру құрылғылары мен шамдарды таңдау. Қолданылуы: өмірлік циклдің барлық уақытындағы экономикалық әсерді ескере отырып.
Пайдалану, басқару және ТҚК
1) қатысу датчиктерін, таймерлерді және т.б. қосқанда, жарықтандыруды басқару жүйелерін пайдалану;
2) персоналды жарықтандыру жабдықтарын тиімді пайдалануға үйрету.
Қолданылуы: барлық жерде.
26 ЕҚТ кептіру, сепарация және концентрациялау процестерін қолдану шарттарына сәйкес төменде келтірілген әдістердің көмегімен оңтайландырудан және термиялық кептіру процестерімен бірге механикалық сепарацияны пайдалану мүмкіндіктерін іздестіруден тұрады.
26.1 Жобалау кезінде.
Сепарацияның (кептірудің) оңтайлы әдісін немесе нақты талаптарға жауап беретін әдістердің ұштасуын таңдау (төменде қараңыз).
Қолданылуы: барлық жерде.
26.2. Пайдалану кезінде.
Басқа процестерден артық жылуды пайдалану.
Қолданылуы: кәсіпорында (немесе үшінші тарап жеткізетін) артық жылудың болуына байланысты.
Бірнеше әдістердің комбинациясын қолдану.
Қолданылуы: әр нақты жағдайда ахуалды талдау. Әдісті енгізу қосымша нәтиже бере алады: өнімнің сапасын немесе өнімділігін арттыру.
Сепарацияның механикалық процестерін пайдалану (сүзу, мембраналық сүзу).
Қолданылуы: нақты талаптарға байланысты. Кептірудің жоғары дәрежесіне жету үшін басқа әдістермен ұштастырып пайдаланған жөн.
Конвективті, контактілі, аралас кептіргіштерді қолдана отырып термиялық кептіру.
Қолданылуы: кеңінен қолданылады, бірақ энергия шығындарын басқа келтірілген әдістерді пайдалану есебінен азайтуға болады.
Конвективті кептіру.
Қолданылуы: термиялық және радиациялық кептіру әдістерін, сондай-ақ қатты қыздырылған буды қолдануды қараңыз.
Қатты қыздырылған бу.
Қолданылуы: кез келген конвективті кептіргіштерді қыздырылған буды пайдалану үшін қайта жабдықтауға болады. Жоғары шығындар өмірлік цикл кезінде экономикалық әсерді бағалауды талап етеді. Жоғары температура өнім сапасын нашарлатуы мүмкін.
Жылуды кәдеге жарату (Оның ішінде АЕК және жылу сорғыларын пайдалана отырып).
Қолданылуы: ыстық ауаны пайдаланатын кез келген үздіксіз қолданылатын конвективті кептіргіш жағдайында талдау.
Кептіру жүйелерінің жылу оқшаулауын оңтайландыру.
Қолданылуы: кез келген жүйе, оның ішінде қолданыстағы жүйе жағдайында талдау және экономикалық орындылығын бағалау.
Радиациялық кептіру: инфрақызыл (ИҚ); жоғары жиілікті (ЖЖ); микротолқынды (МТ).
Қолданылуы: ИҚ кептірілетін материалдың мөлшерімен шектеледі. Жоғары шығындар, экономикалық орындылықты бағалауды талап етеді. Конвективті немесе байланыс әдістерімен бірге кептіру жүйесінің жұмысын күрт жақсарта алады.

24.2. При эксплуатации и проведении ТО.
Отключение вентиляции и сокращение расхода воздуха там, где это возможно.
Применимость: повсеместно.
Обеспечение герметичности системы, проверка соединений.
Применимость: повсеместно.
Проверка сбалансированности системы.
Применимость: повсеместно.
Оптимизация расхода воздуха.
Применимость: повсеместно.
Оптимизация системы фильтрации воздуха за счет оптимизации степени рецикла, оптимизации потери давления, регулярной очистки/замены фильтров, регулярной очистки системы.
Применимость: повсеместно.
Оптимизация производства тепла, см. НДТ 15 и 16.
НДТ для производства холода, чиллеров и теплообменников – см. cправочный документ по промышленным системам охлаждения.
НДТ 25 состоит в оптимизации систем искусственного освещения с использованием таких методов, как:
анализ требований и проектирование системы:
1) выявление требований как к уровню освещенности, так и к спектральному составу освещения, исходя из выполняемых функций. Применимость: повсеместно;
2) планирование использования площадей и организации производственной деятельности для оптимизации использования естественного освещения. Применим в той мере, в какой это может быть достигнуто за счет простой реорганизации производственной деятельности или ТО – во всех случаях. Если требуются строительные работы или реконструкция зданий – при строительстве новых или модернизации существующих установок;
3) выбор осветительных устройств и ламп, исходя из предполагаемого использования. Применимость: с учетом экономического эффекта за все время жизненного цикла;
эксплуатация, управление и ТО:
1) использование систем управления освещением, включая датчики присутствия, таймеры и т.п.;
2) обучение персонала наиболее эффективному использованию осветительного оборудования.
Применимость: повсеместно.
НДТ 26 состоит в оптимизации процессов сушки, сепарации и концентрирования при помощи нижеприведенных методов, в соответствии с условиями применимости, и в поиске возможностей для использования механической сепарации в сочетании с процессами термической сушки:
26.1. При проектировании.
Выбор оптимального метода сепарации (сушки) или сочетания методов (см. ниже), отвечающих конкретным требованиям.
Применимость: повсеместно.
26.2. При эксплуатации.
Использование избыточного тепла от других процессов.
Применимость: зависит от наличия избыточного тепла на предприятии (или поставляемого третьей стороной).
Использование комбинации нескольких методов.
Применимость: анализ ситуации в каждом конкретном случае. Внедрение метода может дать дополнительный эффект в виде повышения качества продукции или производительности.
Использование механических процессов сепарации (фильтрации, мембранной фильтрации).
Применимость: зависит от конкретных требований. Для достижения высокой степени осушки целесообразно использовать в сочетании с другими методами.
Термическая сушка с использованием конвективных, контактных, комбинированных сушилок.
Применимость: широко применяется, но энергозатраты могут быть снижены за счет использования других указанных методов.
Конвективная сушка.
Применимость: см. методы термической и радиационной сушки, а также использование перегретого пара.
Перегретый пар.
Применимость: любые конвективные сушилки могут быть переоборудованы под использование перегретого пара. Применение может повлечь за собой высокие затраты, требуется оценка экономического эффекта за время жизненного цикла. Высокие температуры могут ухудшить качество продукции.
Утилизация тепла (в т.ч. с использованием МРП и тепловых насосов).
Применимость: анализ в случае любой конвективной сушилки непрерывного действия, использующей горячий воздух.
Оптимизация теплоизоляции сушильных систем.
Применимость: анализ ситуации и оценка экономической целесообразности в случае любых систем, в т.ч. существующих.
Радиационная сушка: инфракрасная (ИК); высокочастотная (ВЧ); микроволновая (МВ).
Применимость: применение ИК ограничено размерами высушиваемого материала. Высокие затраты, требуется оценка экономической целесообразности. В сочетании с конвективными или контактными методами может резко повысить производительность сушильной системы.

26.3. Басқару кезінде.
Термиялық кептіру процесін автоматтандырылған басқару.
Қолданылуы: барлық жерде.
7. Перспективалы техникалар
7.1. Энергия генерациясы секторындағы перспективалы бағыттар
7.1.1. Көмірді байыту
Қазақстанда 35 млрд.т-дан асатын көмір қоры бар (әлемде 8-ші орын). Екібастұз көмірі басым (12 млрд. т. астам), онда Қазақстан Республикасының көмір ЖЭС жартысына жуығы жұмыс істейді. Отынның осы түрін жағу кезінде ластағыш заттардың едәуір көлемі пайда болады, бұл бірінші кезекте күлдің көп болуынан (40 – 45 %) және жылу шығару қабілетінің төмендігінен (шамамен 3 950 – 4 000 ккал/кг) туындап отыр. Екібастұз көмірін байыту мәселесімен өткен ғасырдың 50-жылдарынан бастап 27 ұйым айналысты; осы тақырып бойынша соңғы зерттеулерді ресейлік компаниялар жүргізді және олардың нәтижелері күлдің 33 – 36%-ға дейін төмендеуі көмір құнының 50%-ға ұлғаюына әкелетінін көрсетті, бұл ретте СО2, SO2, NOx шығарындылары, тозаң 5,3%-ға, ал күл-шлак қалдықтарын (бұдан әрі - КШҚ) жинау 28%-ға азаяды. Осыған байланысты экологиялық төлемдерді қысқарту ‒ төлем ставкаларының күтілетін ұлғаюын ескере отырып, болашақта көмір құнының өсуімен салыстыруға болады. Сондықтан Екібастұз көмірін байыту алдағы он жылда эксперименттік зерттеулер сатысынан өнеркәсіптік өндіріске көшуі мүмкін. Көмірді байыту өнімдерін неғұрлым кешенді пайдалану үшін байыту қалдықтарын айналымдағы қайнаған қабат (бұдан әрі ‒ АҚҚ) қондырғыларында жаққан орынды.
7.1.2. Цифрлық ЖЭС
Цифрлық ЖЭС ластағыш заттардың шығарылуына мониторинг жүргізгенге және шығарындыларды азайтуға дейін отынның түсуінен бастап технологиялық процестерді басқаруды толық автоматтандыруды, отынды жағуға дайындауды, жағуды, қазандықтар мен турбиналардың режимдерін оңтайландыруды қамтиды. Мұндай технологиялар пайдаланудың жоғары үнемділігін, сенімділігі мен қауіпсіздігін және қоршаған ортаға ең төменгі әсер етуін қамтамасыз ете отырып, енгізілді әрі жұмыс істеуде. Көптеген ЕО, АҚШ, Жапония, Корея, Қытай ЖЭС Big Data негізінде цифрландыруға көшті. Бір көмір блогын тиімді басқару үшін GE бағалауы бойынша 10 000-нан астам параметрлерді пайдалану қажет, бұл ретте цифрландыру көмір ЖЭС ПӘК-ін шамамен 1,5%-ға өсіреді, шығарындыларды 3%-ға азайтады және жоспарланбаған тоқтап қалулардың ұзақтығын 5%-ға қысқартады.
7.1.3. АЭС
Қазақстанда қуаты 350 МВт БН-350 шаптозаң нейтронды реактор базасында жалғыз МАЭК АЭС-Маңғышлақ атом энергетикалық комбинаты жұмыс істеді. МАЭК Ақтау қаласын сумен қамтамасыз ету үшін теңіз суын тұщыландыруды, электр және жылу энергиясын әрі әскери мақсатта пайдаланылған ядролық шикізатты өндірді. Қос мақсаттағы реактор-бридер 1999 жылы Тұңғыш Президенттің шешімі бойынша тоқтатылды, қару-жарақ плутонийінің қалдықтары шығарылды және Қазақстан ядролық қарудан азат аймақ болып жарияланды. Экологиялық талаптар қатаңдатылған жағдайда АЭС салу мәселесі 2021 жылғы 26 мамырда Қазақстан Республикасының Президентінің қатысуымен өткен Үкіметтің энергетика жөніндегі кеңесінде қайта көтерілді. Бұған дейін Балқашта (Үлкен кенті) және Курчатовта АЭС салу үшін перспективалы алаңдар белгіленген болатын.
Қазақстан уран өндіру бойынша әлемде 1-ші орын алады, елде өндіруден бастап жылу бөлетін элементті (бұдан әрі ‒ ЖБЭЛ) дайындауға дейінгі толық циклді өндіріс бар.
7.1.4. Сутегі технологиясы

26.3. При управлении.
Автоматизированное управление процессом термической сушки.
Применимость: повсеместно.
7. Перспективные техники
7.1. Перспективные направления в секторе генерации энергии
7.1.1. Обогащение угля
Казахстан обладает запасами угля, превышающими 35 млрд т (8-е место в мире). Преобладает экибастузский уголь (более 12 млрд т), на нем работает почти половина угольных ТЭС РК. При сжигании этого вида топлива образуются значительные объемы загрязняющих веществ, что вызвано в первую очередь высокой зольностью (40‒45 %) и низкой теплотворной способностью (порядка 3 950‒4 000 ккал/кг) угля. Вопросом обогащениея экибастузского угля занимались, начиная с 50-х годов прошлого века, 27 организаций; последние исследования по данной теме были проведены российскими компаниями и их результаты показали, что снижение зольности до 33‒36 % приведет к увеличению стоимости угля на 50 %, при этом сократятся выбросы СО2, SO2, NOx, пыли на 5,3 %, а складирование зольно-шлаковых отходов (далее ‒ ЗШО) на 28 %. Вызванное этим сокращение экологических платежей ‒ с учетом ожидаемого увеличения ставок платежей ‒ в перспективе вполне сопоставимо с увеличением стоимости угля. Поэтому обогащение экибастузского угля может в ближайшие десять лет перейти от стадии экспериментальных исследований к промышленному производству. Для более комплексного использования продуктов обогащения угля целесообразно отходы обогащения сжигать в установках циркулирующего кипящего слоя (далее ‒ ЦКС).
7.1.2. Цифровые ТЭС
Цифровая ТЭС включает полную автоматизацию управления технологическими процессами от поступления топлива, подготовки топлива к сжиганию, сжигания, оптимизацию режимов котлов и турбин до мониторинга выбросов загрязняющих веществ и минимизации выбросов. Такие технологии внедрены и функционируют, обеспечивая высокую экономичность, надежность и безопасность эксплуатации и минимальное воздействие на окружающую среду. Многие ТЭС ЕС, США, Японии, Кореи, Китая перешли на цифровизацию на основе Big Data. Для эффективного управления одного угольного блока необходимо по оценке GE использовать более 10 000 параметров, при этом цифровизация дает прирост КПД угольной ТЭС порядка 1,5 %, снижение выбросов на 3 % и сокращение продолжительности незапланированных простоев на 5 %.
7.1.3. АЭС
В Казахстане действовала единственная АЭС МАЭК – Мангышлакский атомный энергетический комбинат на базе реактора на быстрых нейтронах БН- 350, мощностью 350 МВт. МАЭК производил опреснение морской воды для водоснабжения города Актау, электрическую и тепловую энергию и ядерное сырье, которое использовалось в военных целях. Из-за двойного назначения в 1999 году реактор-бридер был по решению первого Президента был остановлен, остатки оружейного плутония вывезены и Казахстан объявлен зоной, свободной от ядерного оружия. В условиях ужесточения экологических требований вопрос о строительстве АЭС был снова поднят на совещании Правительства по энергетике с участием Президента РК, прошедшего 26 мая 2021 года. Ранее были отмечены перспективные площадки для строительства АЭС на Балхаше (п.Улькен) и в Курчатове.
Казахстан занимает 1-е место в мире по добыче урана, в стране имеется производство полного цикла от добычи до изготовления тепловыделяющего элемента (далее ‒ ТВЭЛ).
Водородная технология

Бұл технология экологиялық таза отын болып саналатын сутекті жағуға негізделген, өйткені жану кезінде тек су буы пайда болады. Отынның осы түрінің жану жылуы 120 МДж/кг құрайды, бұл Екібастұз көмірінің жану жылуынан 7 есе артық. 3-тен 96%-ға дейінгі концентрацияда бұл газ жарылғыш болып табылады. Алайда техниканы дамытудың осы кезеңінде сутегіні мысалы, судың электролизі немесе метанның бу конверсиясы әдісімен алу экономикалық тұрғыдан мүмкін емес болып көрінеді. Қазіргі уақытта қуаты аз эксперименттік қондырғылар пайдаланылады. Сутегі технологиясы пилоттық жобалар сатысында.
7.1.5. Отын элементтері
Отын элементтері электрохимиялық құрылғылар - энергия көздері болып табылады. Төмен температурадағы ОЭ сутегі мен оттегін пайдаланады. Алғаш рет қуаттылығы 10 кВт-қа дейінгі мұндай құрылғылар ғарыш техникасы үшін пайдаланылды. ОЭ жоғары тиімділікке ие, бірақ сутегі мен оттегінің үздіксіз берілуін талап етеді, энергияны жинақтау мәселесі шешілген жоқ. Сутекті сақтау үшін кейбір компаниялар үлкен сыйымдылықты жерасты қоймаларын пайдаланады. Өнеркәсіптік масштабтағы ірі қондырғылар үшін осы техника түрі алдағы 10-15 жылда қызығушылық тудыруы екіталай.
7.2. Электр энергиясын беру саласындағы перспективалы бағыттар
7.2.1. Аса өткізгіш материалдардан жасалған кабельдер
Электр энергиясын алыс қашықтықтарға беруге тура келеді, бұл ретте өндірілген энергияның 20%-на дейін жоғалады. Аса өткізгіш материалдарды пайдалану проблемаларды шешудің бірі болып табылады. Қазіргі уақытта абсолютті нөлден жоғары, мысалы, 77 – 90 К температурада осындай қасиеттерге ие қорытпалар мен керамика түрлері пайда болды.
Ресей ғалымдары бөлме температурасында жоғары өткізгіштік қасиеттері бар материалдарды ашты. Эксперимент аясында АҚШ, Корея, Жапонияда ұзындығы 3 км-ге дейін жоғары температурадағы аса өткізгіштерден (бұдан әрі - ЖТАӨ) жасалған кабельдері бар бірнеше тұрақты ток қондырғылары жұмыс істейді. Ресей Федерациясында тұрақты ток электр энергиясын кабельдік беру учаскесінің ЖТАӨ-дан жасалған "Санкт-Петербург" эксперименталды жобасы әзірленді. Бұл технология электр энергетикасында төңкеріс жасауы мүмкін.
7.2.2. Smart Grid
"Ақылды желілер" кешені барлық типтегі генерациялайтын қуаттарды: КЭС, ЖЭО, ГЭС, ГТҚ, ЖЭК және KEGOC пен ӨЭК таратушы желілерін автоматты басқаруды қамтиды. Мұндай желілер энергия тұтынуды азайту үшін қолданылады.
Қазақстан Республикасында мұндай жүйелерді енгізу үшін барлық ірі электр станцияларын толық цифрлау, жиілік пен қуатты автоматты реттеу жүйелерін (бұдан әрі-ЖҚАР) қоса алғанда, оларды ТҮАБЖ-мен жабдықтау қажет; желілер белсенді және реактивті қуат ағындарын басқаруға мүмкіндік беретін кернеудің фазалық бұрыштарын реттеу құрылғыларымен жабдықталуы тиіс. Тұтынушылар жүйелері де ЭКЕАЖ немесе зияткерлік есептегіштермен жабдықталуы тиіс. Smart Grid электр станцияларының қолданыстағы жабдықтарының оңтайлы режимдерін таңдауға, жоғары сенімділікпен және ең аз шығындармен электр энергиясын берудің оңтайлы ағындарын анықтауға мүмкіндік береді. Ірі электр станциялары бар кейбір елдерде бұл технология елдің жекелеген өңірлерінің энергия жүйелеріне (АҚШ-та) немесе компаниялардың энергия жүйелеріне енгізілді.

Данная технология основана на сжигании водорода, считающегося экологически чистым топливом, так как при сгорании образуются только водяные пары. Теплота сгорания данного вида топлива составляет 120 МДж/кг, что в 7 раз превышает теплоту сгорания экибастузского угля. В концентрациях от 3 до 96 % данный газ взрывоопасен. Однако получение водорода на данном этапе развития техники, например, методом электролиза воды или паровой конверсии метана представляется экономически нецелесообразным. На данный момент используются экспериментальные установки небольшой мощности. Водородная технология находится в стадии пилотных проектов.
Топливные элементы
Топливные элементы являются электрохимическими устройствами ‒источниками энергии. В низкотемпературных ТЭ используются водород и кислород. Впервые такие устройства мощностью до 10 кВт использовались для космической техники. ТЭ имеют высокую эффективность, но требуют непрерывной подачи водорода и кислорода, не решен вопрос аккумулирования энергии. Для хранения водорода некоторые компании используют подземные хранилища большой емкости. Для крупных установок промышленного масштаба данный вид техники вряд ли будет представлять интерес в ближайшие 10‒15 лет.
7.2. Перспективные направления в области передачи электроэнергии
7.2.1. Кабели из сверхпроводимых материалов
Электроэнергию приходится передавать на большие расстояния, при этом теряется до 20 % выработанной энергии. Одним из решений проблемы является использование сверхпроводимых материалов. К настоящему времени появились сплавы и виды керамики, обладающие такими свойствами при температурах выше абсолютного нуля, например, при 77‒90 К.
Российскими учеными открыты материалы, обладающие свойствами сверхпроводимости при комнатной температуре. В рамках эксперимента в США, Кореи, Японии действуют несколько вставок постоянного тока с кабелями, изготовленными из высокотемпературных сверхпроводников (далее ‒ ВТСП) длиной до 3 км. В РФ разработан проект "Санкт-Петербург" экспериментального, выполненного из ВТСП участка кабельной передачи электроэнергии постоянного тока. Эта технология может стать революционной в электроэнергетике.
7.2.2. Smart Grid
Комплекс "умные сети" включает автоматическое управление генерирующими мощностями всех типов: КЭС, ТЭЦ, ГЭС, ГТС, ВИЭ и передающими сетями KEGOC и РЭК. Такие сети используют для снижения энергопотребления.
Для внедрения таких систем в РК необходимо полностью цифровизовать все крупнейшие электростанции, оборудовать их АСУТП, включая системы автоматическое регулирование частоты и мощности (далее ‒ АРЧМ); сети должны быть оборудованы устройствами регулирования фазовых углов напряжения, позволяющими управлять потоками активной и реактивной мощности. Системы потребителей также должны быть оборудованы АСКУЭ или интеллектуальными счетчиками. Smart Grid позволит выбирать оптимальные режимы действующего оборудования электростанций, определять оптимальные потоки передачи электроэнергии с высокой надежностью и минимальными потерями. В некоторых странах, имеющих крупные электростанции, эту технологию уже внедрили в энергосистемы отдельных регионов страны (в США) или энергосистемы компаний.

7.2.3. Энергияны жинақтау
Жалпы алғанда, энергия жинақтауды былай бөлуге болады:
механикалық (сығылған ауа энергиясы - пневматикалық аккумулятор, маховик, су шоғырланушы электр станциясы (бұдан әрі - СШЭС),
электрлі (конденсатор, электр энергиясының аса өткізгіш жинақтаушысы),
электрохимиялық (аккумуляторлық батарея),
жылу (жылу аккумуляторлары, сұйық ауаның криогенді жинақтағыштары, заттың фазалық ауысуы),
химиялық (гидратталған тұздар, сутекті сақтау, ванадий оксиді).
СШЭС келесі принцип бойынша жұмыс істейді: ең жоғары тұтыну сағаттарында жоғарғы қоймадан су іске қосылады, электр энергиясын тұтынудың "сәтсіздігі" сағаттарында (мысалы, түнде) төменгі қоймадан жоғарғы қоймаға су кері генераторлармен-сорғылармен сорылады
Энергияны жинақтаудың ең қуатты түрі.
Пневматикалық аккумулятор (ауаны сығуға негізделген энергияны жинақтаушы) ретінде ЖЭК-пен, қозғалтқыш және турбинамен біріктірілген жерасты қоймалары қолданылады. Жұмыс принципі: артық электр энергиясы кезінде ол жерасты қоймаларына ауаны айдау үшін қолданылады. Энергия үшін ‒ мысалы, өндірістің төмендеуі кезінде (толық емес жұмыс орнын толтыру) - сығылған ауа арнайы газ турбинасы арқылы шығарылады.
Айналымдары 50 000 айн/мин және үлестік энергиясы 100-130 Втс/кг магнитті подшипниктерде вакуумдық корпуста ілінген көміртекті талшықты композиттерден жасалған маховиктер бірнеше минут ішінде максимумға жетеді және 105-107 пайдалану цикліне төтеп береді. Маховик біріктірілген электр қозғалтқыш-генератормен қосылған.
Жылу энергиясының маусымдық жинақталуы (бұдан әрі - ЖЭМЖ) сулы қабаттарда, су толтырылған шахталарда, өңделген ұңғымаларда болуы мүмкін. Күн батареяларымен жылытылатын су (мысалы, үйлердің шатырларында) жылу жинақталатын жерасты жинақтауыштарына айдалады.
ЖЭС, күн коллекторлары мен жылу сорғыларының жинақтауыштармен үйлесуі оларды бөлек қолданумен салыстырғанда тиімділікті арттырады.
Конденсатор түріндегі электрлі жинақтауыштарды қысқа мерзімді энергия көзі ретінде пайдалануға болады, өйткені разрядтан кейін оны зарядтау үшін уақыт қажет.
Аса өткізгіш индуктивті жинақтауыштар (бұдан әрі - АӨИЖ) энергияны критикалық температурадан төмен салқындатылған аса өткізгіш катушкаларда тұрақты ток ағынымен пайда болатын магнит өрісінде сақтайды. АӨИЖ аса өткізгіш катушкадан, кондиционерлеу жүйесінен және тоңазытқыштан тұрады. Зарядталған катушка энергияны ұзақ уақыт сақтай алады, егер зарядсыздандырылған болса, шығын 2-3% аспайды. Онда пайдаланылатын компоненттердің құны жоғары болғандықтан, бұл қымбат тұратын жүйе.
7.3.Басқа секторлар

7.2.3. Аккумулирование энергии
В целом аккумулирование энергии можно разделить на:
механическое (энергия сжатого воздуха – пневматический аккумулятор, маховик, гидроаккумулирующая электростанция (далее ‒ ГАЭС),
электрическое (конденсатор, сверхпроводящий накопитель электроэнергии),
электрохимическое (аккумуляторная батарея),
тепловое (тепловые аккумуляторы, криогенные накопители жидкого воздуха, фазовый переход вещества),
химическое (гидратированные соли, хранение водорода, оксид ванадия).
ГАЭС работают по следующему принципу: в часы пикового потребления срабатывают воду из верхнего хранилища, в часы "провала" потребления электроэнергии (например, в ночное время) воду из нижнего хранилища в верхний закачивают реверсными генераторами-насосами. Самый мощный вид аккумулирования энергии.
В качестве пневматического аккумулятора (накопителя энергии, основанного на сжатии воздуха) используются подземные хранилища, интегрированные с ВИЭ, двигателем и турбиной. Принцип работы: в период избытка электроэнергии ее используют для закачки воздуха в подземные хранилища. Для получения энергии ‒ например, в период снижения выработки (компенсации недовыработки) ‒ сжатый воздух выпускают через специальную газовую турбину.
Маховики из углеродисто-волокнистых композитов, подвешенные в вакуумном корпусе на магнитных подшипниках, с оборотами 50 000 об/мин и с удельной энергией 100‒130 Втч/кг, достигают максимума за несколько минут и выдерживает 105–107 циклов использования. Маховик соединен с комбинированным электродвигателем-генератором.
Сезонное накопление тепловой энергии (далее ‒ СНТЭ) может происходить в водоносных слоях, заполненных водой шахтах, отработанных скважинах. Вода, нагретая солнечными батареями (например, на крышах домов), перекачивается в подземные накопители, где тепло аккумулируется.
Сочетание ВЭС, солнечных коллекторов и тепловых насосов с накопителями дает повышенную эффективность по сравнению с их раздельным использованием.
Электрические накопители в виде конденсатора могут использоваться как кратковременный источник энергии, так как после разряда требуется время для того, чтобы его зарядить.
Сверхпроводящие индуктивные накопители (далее ‒ СПИН), хранят энергию в магнитном поле, создаваемом потоком постоянного тока в сверхпроводящей катушке, охлажденной ниже ее критической температуры. СПИН состоит из сверхпроводящей катушки, системы кондиционирования и холодильника. Заряженная катушка может долго сохранять энергию, при разрядке потери не превышают 2‒3 %. Это дорогостоящая система, что вызвано высокой стоимостью используемых в ней компонентов.
7.3. Прочие сектора

7.3.1. Цемент өндірісінің перспективалы техникалары
Қайнаған қабатта цемент алу техникасы. Технологияны дамытудың түпкі мақсаты оның ішінде:
1. Күйдіруге жұмсалатын жылу шығынын 10 – 12%-ға азайту.
2. СО2 шығарындыларын 10 – 12%-ға төмендету [47].\
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
"Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" ЕҚТ бойынша анықтамалықтың жобасы "Төмен көміртекті экономиканы дамыту үшін Қазақстан мен Орталық Азияда жасыл экономиканы қолдау" жобасы шеңберінде Халықаралық ынтымақтастық жөніндегі Герман қоғамының (GIZ) қолдауымен Экология кодексінің 113-бабына сәйкес әзірленді.
Құқықтық негізі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысымен бекітілген "Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингтеу және қайта қарау қағидаларында" қаланған.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеуді энергия тиімділігі жөніндегі мамандар – энергетиктер, экологтар және қаржылық модельдеу жөніндегі сарапшы ұсынған шетелдік консультанттардың жетекшілігімен жергілікті сарапшылардың тәуелсіз сарапшылар тобы жүргізді. Тәуелсіз сарапшылар тобының құрамын Орталық Басқарма Төрағасының бұйрығымен құрылған, қолжетімді ең үздік техникалар бойынша анықтамалықтар жобаларының бөлімдерін әзірлеу үшін сарапшыларды және (немесе) ғылыми-зерттеу институттарын және (немесе) жоғары оқу орындарын іріктеу жөніндегі жұмыс тобы қалыптастырды.
Осы анықтамалықты дайындау "ХЖТИЖО" КЕАҚ Орталығы Басқармасы Төрағасының 2021 жылғы 23 ақпандағы № 17-21Б бұйрығымен құрылған және "ХЖТИЖО" КЕАҚ Басқармасы Төрағасының 01.04.2021 жылғы № 40-21Б бұйрығымен өзгертілген Техникалық жұмыс тобының (бұдан әрі – ТЖТ) қатысуымен жүзеге асырылды. ТЖТ құрамына өнеркәсіп субъектілерінің өкілдері, өнеркәсіптік қауіпсіздік және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдар, ғылыми және жобалау ұйымдары, экологиялық және салалық қауымдастықтар кірді.
ТЖТ-ның 2021 жылғы 23 ақпанда өткен бірінші отырысында ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалығының (бұдан әрі ‒ ЕҚТА) құрылымы бекітілді. Құжаттың алғашқы алдын ала нұсқасын ТЖТ 2021 жылғы 30 маусымдағы отырыста ұсынды. Ол бойынша сұрақтар мен түсініктемелер әзірлеушілер тобына 15 шілдеге қарай берілді. ЕҚТА-ның екінші алдын ала нұсқасын талқылау ТЖТ-ның үшінші отырысында 30 тамызда өтті. Сол жерде ТЖТ мүшелерінен келіп түскен сұрақтарға жауаптар ұсынылды. ЕҚТ бойынша нақты ұсыныстар қамтылған ЕҚТА жобасы ТЖТ-ға талқылау үшін 30 қыркүйекте ұсынылды, ол бойынша қорытынды дауыс беру 2021 жылғы 11 қазанда өтті.

7.3.1. Перспективные техники производства цемента
Техника получения цемента в кипящем слое. Конечной целью развития технологии является в т.ч.:
1. Снижение расхода тепла на обжиг на 10‒12 %.
2. Снижение выбросов СО2 на 10‒12 % [47].
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Справочник по НДТ разработан в соответствии со статьей 113 Экологического Кодекса при поддержке Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в рамках проекта "Поддержка зеленой экономики в Казахстане и Центральной Азии для развития низкоуглеродной экономики".
Правовая основа заложена "Правилами разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года №.775.
Разработка справочника по НДТ проводилась группой независимых экспертов местных экспертов под руководством иностранных консультантов, представленной энергетиками-специалистами по энергоэффективности, экологами и экспертом по финансовому моделированию. Состав группы независимых экспертов сформирован рабочей группой по отбору экспертов и (или) научно-исследовательских институтов и (или) высших учебных заведений для разработки разделов проектов Справочников по наилучшим доступным техникам, созданной приказом Председателя Правления Центра.
Подготовка настоящего справочника по НДТ осуществлялась при участии Технической рабочей группы (далее ‒ ТРГ), созданной приказом председателя Правления Центра НАО "МЦЗТИП" от 23 февраля 2021 года № 17-21П и измененной приказом председателя Правления НАО "МЦЗТИП" №40-21П от 01.04.2021 г. В состав ТРГ вошли представители субъектов промышленности, государственные органы в области промышленной безопасности и санитарно-эпидемиологического благополучия населения, научные и проектные организации, экологические и отраслевые ассоциации.
На первом заседании ТРГ, состоявшемся 23 февраля 2021 года, была утверждена структура справочника наилучшим доступным технологиям. Первый предварительный вариант документа был представлен ТРГ на заседании 30 июня 2021 года. Вопросы и комментарии по нему были предоставлены группе разработчиков к 15 июля. Обсуждение второго предварительного вариант СНДТ прошло на третьем заседании ТРГ 30 августа. Там же были представлены ответы на поступившие от членов ТРГ вопросы. Проект СНДТ, содержавший конкретные предложения по НДТ, был представлен ТРГ для обсуждения 30 сентября, заключительное голосование по которому было проведено 11 октября 2021.

ЕҚТ өлшемшарттарына сәйкестікті бағалау Экология кодексінің 113-бабының 3-тармағына, "Өнеркәсіптік шығарындылар және/немесе төгінділер (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау туралы) туралы" Еуропалық парламенттің және ЕО Кеңесінің 2010/75 /ЕО Директивасына, сондай-ақ осы анықтамалықтың 2-бөлімінде көрсетілген ЕҚТ-ға жатқызу әдістемесіне сәйкес белгіленді.
Тұтастай алғанда, ел ішінде өндірілетін және пайдаланылатын отын-энергетикалық ресурстардың саны туралы, оларды тұтынуды энергияны көп қажетсінетін салаларда бөлу, салада қолданылатын технологиялар мен жабдықтар туралы өнеркәсіп ақпаратына талдау және жүйелеу жүргізілді.
Өнеркәсіптік көздерден алынған деректерді энергияны көп қажетсінетін бірқатар салалардың (энергетика, қара және түсті металлургия, мұнай және газ өндіру және қайта өңдеу, бейорганикалық химия өнеркәсібі, цемент өндіру) кейбір кәсіпорындары ұсынды.
Ақпараттың тағы бір маңызды көзі осы құжат жобасының екі алдын ала нұсқасына қатысты ТЖТ мүшелерінің ескертулері, түсініктемелері және сұрақтары болды. ЕҚТ-ны талқылау барысында ТЖТ тарапынан 76 сұрақ пен түсініктеме ұсынылды.
Құжатты дайындау кезінде қолдану нәтижелері туралы сандық деректер белгілі бір әдістердің аз ғана бөлігі үшін қолжетімді болды; кейбір кешенді тәсілдер мен мысалдар үшін энергияны үнемдеудің болжамды көлемі туралы шектеулі деректер ғана болды. Жекелеген кәсіпорындардың энергия аудиті бойынша есептерінен алынған көрсеткіштер көбінесе Экология кодексіне 2-қосымшаның бірінші бөліміне кіретін бірнеше қызмет түрлерін қамтитын бүкіл кәсіпорын бойынша ұсынылған энергия ресурстарын жұмсау бойынша жиынтық немесе орташаланған деректер болды. Сондықтан осы құжатта келтірілген көптеген әдістер үшін энергия тиімділігін арттырудың сандық бағаларын беру мүмкін болмады, дегенмен кейбір индикативті мәндер жеке әдістерді сипаттау кезінде келтірілген. Бұл ақпарат кәсіпорын деңгейінде белгілі бір әдістерді қолдану кезінде энергияны үнемдеу ауқымы туралы түсінік бере алады деп болжанады. Өкінішке орай, қалыптасқан санитарлық-эпидемиологиялық жағдайға байланысты КЭР талаптары қолданылатын өнеркәсіп кәсіпорындарының өкілдерімен бастапқыда жоспарланған кездесулер, сондай-ақ өнеркәсіптік объектілерге бару мүмкін болмады.
Анықтамалықты дайындау қорытындылары бойынша осы анықтамалықпен одан әрі жұмыс істеуге және ЕҚТ-ны ендіруге қатысты мынадай ұсынымдар тұжырымдалды:

Оценка соответствия критериям НДТ устанавливалась в соответствии с п. 3 статьи 113 Экологического кодекса, директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета ЕС "О промышленных выбросах и /или сбросах (о комплексном предупреждении и контроля загрязнений), а также методологией отнесения к НДТ, отраженной в разделе 2 настоящего справочника по НДТ.
Был проведен анализ и систематизация информации промышленности в целом, о количестве добываемых и используемых внутри страны топливно-энергетических ресурсов, распределение их потребления в самых энергоемких отраслях, о применяемых в отрасли технологиях и оборудовании.
Данные из промышленных источников были предоставлены некоторыми предприятиями ряда энергоемких отраслей (энергетики, черной и цветной металлургии, нефте- и газодобычи и -переработки, неорганической химической промышленности, производства цемента).
Еще одним важным источником информации были замечания, комментарии и вопросы членов ТРГ к двум предварительным вариантам проекта настоящего документа. В ходе всего процесса обсуждения СНДТ со стороны ТРГ было представлено 76 вопросов и комментария.
При подготовке документа количественные данные о результатах применения были доступны лишь для небольшой части конкретных методов; имелись лишь ограниченные данные об ориентировочных объемах энергосбережения для некоторых комплексных подходов и примеров. Полученные из отчетов по энергоаудиту отдельных предприятий показатели представляли собой большей частью суммарные или усредненные данные по расходу энергоресурсов, представленные по всему предприятию, зачастую включающего в себя несколько видов деятельности, входящих в первый раздел второго приложения к Экологическому кодексу. Поэтому оказалось невозможным привести количественные оценки повышения энергоэффективности для многих методов, перечисленных в настоящем документе, хотя некоторые ориентировочные значения приведены при описании отдельных методов. Предполагается, что эти сведения могут дать представление о диапазонах возможного энергосбережения при применении тех или иных методов на уровне предприятия. К сожалению, в связи со сложившейся санитарно-эпидемиологической ситуацией не удалось провести запланированные изначально встречи с представителями предприятий промышленности, на которых распространяется требования КЭР, а также посещения промышленных объектов.
По итогам подготовки справочника были сформулированы следующие рекомендации, касающиеся дальнейшей работы над настоящим справочником по НДТ и внедрения НДТ:

1. Технологиялық процестерді тиімді бақылау: нақты әдістер мен параметрлер сатылас анықтамалық құжаттар құрамында пысықталуы тиіс.
2. Энергия тиімділігі жөніндегі салалық ЕҚТ-ны салалар бойынша барлық деректердің нақтылануына қарай салалық "сатылас" ЕҚТ анықтамалықтарында көрсеткен жөн.
3. Энергетикалық тиімділік жөніндегі ҚР-ның ЕҚТ жалпы ЕҚТ санамаланған тұжырымдамалық құжатқа жатқызылуы тиіс.
4. I санаттағы объектілерге жатқызылуы мүмкін кәсіпорындардың неғұрлым белсенді қатысуын, болашақта анықтамалықты қайта қарау кезінде оның сапасын қамтамасыз ету үшін ақпарат алмасуды қамтамасыз ету қажет, оны ЕҚТ-ның барлық салалық анықтамалары әзірленгеннен кейін жүргізу ұсынылады. Осы жұмыстың нәтижесінде болашақта салалық және салааралық анықтамалықтардың қарама-қарсы сілтемелер жүйесі туындауы тиіс, ол ЕҚТ-ны енгізуге қатысты ықтимал "олқылықтарды" барынша жабуға мүмкіндік береді, "сатылас" және "деңгейлес" ЕҚТ-ны енгізу ерекшеліктерін түсінуді жеңілдетеді, сондай-ақ анықтамалықтардың неғұрлым ықшам болуына ықпал ететін болады.
5. Мониторинг және өлшеу энергия тиімділігін қамтамасыз етудің маңызды факторлары болып табылады. Тиісті бөлімде келтірілген деректер пайдалы болғанымен, олар барлық салаларда қолдануға болатын әдістердің бүкіл диапазонын көрсетпейді. Нақты салаларда қолданылатын әдістер жөніндегі ақпаратты тиісті сатылас анықтамалық құжаттарға сипаттама түрінде де, осы құжатқа сілтеме түрінде де қосқан пайдалы болар еді.
6. Осы құжатты дайындау кезінде көптеген әдістерді қолдануға байланысты шығындар мен пайдалар туралы нақты мәліметтердің жетіспеушілігі орын алды. Мұндай ақпаратты алу деңгейлес анықтамалық құжат аясында ерекше қиындық тудырады, өйткені әртүрлі салаларда әдістерді қолдану ауқымы мен мақсаттары айтарлықтай әртүрлі болуы мүмкін.
7. Жоғарыда аталған олқылықтар ЕҚТ бойынша салалық (сатылас) немесе басқа да ұлттық деңгейлес анықтамалық құжаттарды әзірлеу кезінде қосымша ақпараттың көмегімен толтырылуы тиіс.
8. ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтарды әзірлеу кезінде нақты технологиялық процестер бойынша бөлінген өнеркәсіптік кәсіпорындардан да, жабдық өндірушілерден де энергия тұтынудың және/немесе энергия тиімділігінің тән шамалары бойынша неғұрлым толық деректер қажет. Бұл кәсіпорын процестерінің энергия тиімділігін, сондай-ақ қолда бар резервтер мен энергия үнемдеу мүмкіндіктерін, жаңа жабдықты енгізудің экономикалық және экологиялық пайдасын бағалауға мүмкіндік береді. Көрсетілген деректер белгілі бір саланың ерекшелігін және жаңа және қолданыстағы кәсіпорындар арасындағы айырмашылықтарды, сондай-ақ, егер қолданылса, қондырғылар/процестер арасындағы басқа да айырмашылықтарды, өңірлік айырмашылықтарды және т.б. ескеретін нысанда келтірілуге тиіс. Бұл деректерді, атап айтқанда, технологияларды, жабдықтар мен қондырғыларды пайдаланушылардан, өндірушілерден және жеткізушілерден алуға болады.
Библиография
Қазақстан Республикасындағы қаржылық ахуал. ТМД-дағы "Делойт" компаниясының зерттеу орталығы, 2019.
https://articlekz.com/article/14046.
https://forbes.kz/process/energetics/44_gosudarstvennogo_byudjeta_kazahstana_formiruet_neftegazovyiy_sektor/.
https://www.banki.ru/wikibank/neftyanaya_promyishlennost_kazahstana/.
Еуразиялық экономикалық комиссия, Өнеркәсіптік саясат департаменті. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қара металлургия саласының жай-күйі мен дамуын талдау нәтижелері туралы ақпарат. Мәскеу, 2015.
ҚР 2025 жылға арналған стратегиялық жоспары, https://primeminister.kz/ru/documents/gosprograms/stratplan-2025.
Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша тіркелген заңды тұлғалардың, филиалдар мен өкілдіктердің тізбесі (stat.gov.kz).
https://qazindustry.gov.kz/ru/article/1837-obem-proizvodstva-v-gmk-v-kazakhstane-v-yanvare-2021-goda-sostavil-7464-mlrd-tenge.
Ким В. Қазақстанның көмір өнеркәсібінің жай-күйі мен перспективалары. ҚР "Тау-кен металлургия өнеркәсібі" журналы. 30 тамыз 2017.
Қазақстан Республикасының 2019 жылғы отын-энергетикалық балансы. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы.
Ұлттық энергетикалық баяндама 2019, "KAZENERGY" қазақстандық мұнай-газ және энергетикалық кешен ұйымдарының қауымдастығы ЗТБ, https://www.kazenergy.com/upload/document/energy-report/NationalReport19_ru.pdf.
Химия, официальный сайт АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry", https://qazindustry.gov.kz/ru/analytics.
https://www.primeminister.kz/ru/news/v-2021-godu-budut-zapushcheny-tri-novyh-proekta-kotorye-uvelichat-obemy-proizvodstva-obrabatyvayushchey-otrasli-miir-162536.
KazDATA. Нарықты талдау: Қазақстандағы құрылыс материалдарын өндіру. Тамыз 7, 2018 / жаңартылған: мамыр 2021 https://blog.kazdata.kz/companies/analiz-rynka-proizvodstvo-stroitelnyx-materialov-v-kazaxstane-obzor-proizvoditelej.html.
Керембаев А.Т. "Құрылыс материалдарын және басқа да металл емес минералды өнімдерді өндіру. Цемент, әк және құрылыс гипс өндірісі" маркетингтік зерттеу нәтижелері бойынша есеп. Нұр-Сұлтан, 2020.
https://kursiv.kz/news/otraslevye-temy/2021-02/cementnaya-otrasl-kazakhstana-nakhoditsya-v-krizise-pereproizvodstva.
https://www.iea.org/sankey/#?c=Kazakhstan&s=Balance.

1. Эффективный контроль технологических процессов: конкретные методы и параметры должны быть проработаны в составе вертикальных cправочных документов.
2. Отраслевые НДТ по энергоэффективности логичнее указать в отраслевых "вертикальных" справочниках НДТ по мере уточнения всех данных по отраслям.
3. СНДТ РК по энергетической эффективности должен быть отнесен скорее к концептуальному документу, с перечислением общих НДТ.
4. Необходимо обеспечить более активное участие предприятий, которые могут быть отнесены к объектам I категории, информационном обмене для обеспечения качества справочника при его пересмотре в будущем, которое рекомендуется провести после того, как будут разработаны все отраслевые справочники НДТ. В результате этой работы в будущем должна возникнуть система перекрестных ссылок отраслевых и межотраслевых справочников, которая позволит максимально закрыть возможные "упущения" в отношении внедрения НДТ, облегчит понимание особенностей внедрения "вертикальных" и "горизонтальных" НДТ, а также будет способствовать тому, что справочники будут более компактными.
5. Мониторинг и измерения являются важнейшими факторами обеспечения энергоэффективности. Хотя полученные данные, приведенные в соответствующем разделе, являются полезными, они не отражают всего диапазона методов, которые могут применяться во всех отраслях. Было бы полезным включить информацию по методам, применимым в конкретных отраслях, в соответствующие вертикальные справочные документы, как в форме описаний, так и в виде ссылок на настоящий документ.
6. При подготовке настоящего документа имел место недостаток конкретных сведений о затратах и выгодах, связанных с применением большинства методов. Получение такой информации представляет особенную сложность в контексте горизонтального справочного документа, поскольку масштаб и цели применения методов в различных отраслях могут существенно различаться.
7. Пробелы, перечисленные выше, должны быть восполнены при помощи дополнительной информации при разработке отраслевых (вертикальных) или других национальных горизонтальных справочных документов по НДТ.
8. При разработке отраслевых справочников по НДТ необходимы более полные данные по характерным величинам энергопотребления и/или энергоэффективности как от промышленных предприятий с разбивкой по конкретным технологическим процессам, так и от производителей оборудования. Это позволит оценивать энергоэффективность процессов самого предприятия, а также имеющиеся резервы и возможности энергосбережения, экономические и экологические выгоды от внедрения нового оборудования. Указанные данные должны быть приведены в форме, учитывающей специфику конкретной отрасли и различия между новыми и существующими предприятиями, а также, если это применимо, другие различия между установками/процессами, региональные различия и т.д. Кроме того, необходимо обеспечить наличие данных по характерным затратам на внедрение описываемых методов. Эти данные могут быть получены, в частности, от пользователей, производителей и поставщиков технологий, оборудования и установок.
Библиография
1. Финансовый климат в Республике Казахстан. Исследовательский центр компании "Делойт" в СНГ 2019.
2. https://articlekz.com/article/14046.
3. https://forbes.kz/process/energetics/44_gosudarstvennogo_byudjeta_kazahstana_formiruet_neftegazovyiy_sektor/.
4. https://www.banki.ru/wikibank/neftyanaya_promyishlennost_kazahstana/.
5. Евразийская Экономическая Комиссия, Департамент промышленной политики. Информация о результатах анализа состояния и развития отрасли черной металлургии государств – членов Евразийского экономического союза. Москва 2015.
6. Стратегический план 2025 РК, https://primeminister.kz/ru/documents/gosprograms/stratplan-2025.
7. Перечень зарегистрированных юридических лиц, филиалов и представительств по регионам Республики Казахстан (stat.gov.kz).
8. https://qazindustry.gov.kz/ru/article/1837-obem-proizvodstva-v-gmk-v-kazakhstane-v-yanvare-2021-goda-sostavil-7464-mlrd-tenge.
9. Ким В. Состояние и перспективы угольной промышленности Казахстана. Журнал РК “Горно-металлургическая промышленность” 30 августа 2017.
10. Топливно-энергетический баланс Республики Казахстан за 2019 г. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
11. Национальный энергетический доклад 2019, ОЮЛ Казахстанская ассоциация организаций нефтегазового и энергетического комплекса "KAZENERGY", https://www.kazenergy.com/upload/document/energy-report/NationalReport19_ru.pdf.
12. Химия, официальный сайт АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry", https://qazindustry.gov.kz/ru/analytics.
13. https://www.primeminister.kz/ru/news/v-2021-godu-budut-zapushcheny-tri-novyh-proekta-kotorye-uvelichat-obemy-proizvodstva-obrabatyvayushchey-otrasli-miir-162536.
14. KazDATA. Анализ рынка: производство строительных материалов в Казахстане. Авг 7, 2018 / обновлено: май 2021 https://blog.kazdata.kz/companies/analiz-rynka-proizvodstvo-stroitelnyx-materialov-v-kazaxstane-obzor-proizvoditelej.html.
15. Керембаев А.Т. Отчет по результатам маркетингового исследования "Производство строительных материалов и прочей не металлической минеральной продукции. Производство цемента, извести и строительного гипса. Нур-Султан, 2020.
16. https://kursiv.kz/news/otraslevye-temy/2021-02/cementnaya-otrasl-kazakhstana-nakhoditsya-v-krizise-pereproizvodstva.
17. https://www.iea.org/sankey/#?c=Kazakhstan&s=Balance.

18. КОРЭМ АҚ-ның 2019 жылғы жылдық есебі.
Статистикалық деректер.
Қазақстан Республикасының 2019 жылғы отын-энергетикалық балансы. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы.
ҚР ҰЭМ Статистика комитеті, Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық балансы, 2019 жыл. Энергетика және тауар нарықтарының статистикасы, 5 серия; 1-бөлім, 1-тарау.
ҚР ҰЭМ Статистика комитеті, Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық балансы, 2015 ‒ 2019 жылдары, Энергетика және тауар нарықтарының статистикасы, 5 серия; 2-бөлім, С20 Химия өнеркәсібінің өнімдерін өндіру.
ҚР ҰЭМ Статистика комитеті, Экспресс-ақпарат. 2015 – 2019 жылдардағы өнеркәсіп жұмысының қорытындылары, Химия өнеркәсібінің өнімдерін өндіру.
Статистика https://stat.gov.kz/ecologic/energy_intensity?lang=ru.
ҚР төмен көміртекті даму стратегиясы.
Экологиялық кодексі.
Еуропалық Парламент пен ЕО Кеңесінің 2010/75 / Е өнеркәсіптік шығарындылар мәселелері жөніндегі Директивасында айтылған ЕҚТ бойынша деректерді жинау және анықтамалық құжаттарды жасау және олардың сапасын қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа қатысты қағидаларды белгілейтін Комиссияның 2012 жылғы 10 ақпандағы 2012/119/ЕО орындау туралы шешімі (қаулы).
ЭЫДҰ – ЕҚТ бюросы, 2020. Ең үздік қолжетімді технологиялар (ЕҚT).
Өнеркәсіптік ластанудың алдын алу және бақылау. 4-кезең: ЕҚТ негізінде экологиялық рұқсат алу шарттарын орындау үшін ЕҚТ-ны анықтау және экологиялық тиімділік деңгейлерін белгілеу жөніндегі нұсқаулық (ағылшын тілінен аударма).
https://www.oecd.org/chemicalsafety/risk-management/guidance-document-on-determining-best-available-techniques-russian.pdf.
Энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ең үздік қолжетімді технологиялары бойынша анықтамалық құжат. Эколайн, 2012 (құжаттың аудармасы: European Commission. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency, 2009).
"Қазақстанда энергия тиімділігін арттыру" жобасы (eenergy.media).
Қазақстандағы энергия аудиті: жай-күйі мен перспективалары (eenergy.media).
Мемлекеттік энергетикалық тізілім (eenergy.media).
ҚР энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясатына шолу.
АТА-26. "Шойын, болат және ферроқорытпа өндірісі".
BREF Ferrous Metals Processing Industry. European Commission 12.2001.
https://unece.org/fileadmin/DAM/energy/se/pdfs/ee21/EE21_Subregional_projects/KazakhstanTurchekenov-Rus02a.pdf.
КТА-ның энергетика бойынша нәтижелері.
Е.Г. Гашо. Разработка методологии совершенствования промышленных и коммунальных теплоэнергетических систем. Диссертация на соискание ученой степени доктора технических наук. Москва, 2018.
ҚР салалық статистикасын талдау, ТЭБ диаграммалары.
С.В. Гужов. Пакетное энергосберегающее решение для реализации энергосервисных контактов в бюджетной сфере. Энергосовет № 3 (40) 2015.
Жарық көздерінің энергия тиімділігі. Кәсіпорындардың жарықтандыру қондырғыларында энергия тұтынуды есептеу және электр энергиясын үнемдеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар. http://www.cbias.ru/terias/cont/div04/meth/metodiki.
"Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділікті арттыру" АТА 48-2017.
"Мұнай өндіру" АТА 28-2017, Г-қосымшасы.
"Мұнайды қайта өңдеу" АТА 30-2017, Г-қосымшасы.
"Мұнай мен газды қайта өңдеу (жоба)" 2021. ҚР ЕҚТ.
"Энергия өндіру мақсатында ірі қондырғыларда отынды жағу (жоба) 2021", ҚР ЕҚТ. ЕҚТ 2.1 – ЕҚТ 2.21.
"Цемент және әк өндірісі (жоба)"2021. ҚР ЕҚТ.
Дүниежүзілік банк. 2021. Ұлттардың өзгеретін байлығы 2021: Болашақ үшін активтерді басқару.
Премьер-Министрдің мәлімдемесі. Дереккөз: Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің ресми ақпараттық ресурсы, https://primeminister.kz/ru/news/pravitelstvo-podvelo-itogi-socialno-ekonomicheskogo-razvitiya-za-2019-god-i-postavilo-zadachi-na-2020-god .
OECD. The standard method for calculating the cost of mortalities 2016.
ECO/WKP(2019)54: The economic cost of air pollution: Evidence from Europe. OECD - The analysis combines satellite-based measures of air pollution with statistics on regional economic activity.
Қоршаған ортаның жай-күйі және табиғи ресурстарды пайдалану туралы 2019 жылғы ұлттық есеп. Бірыңғай экологиялық интернет-ресурс (ecogosfond.kz).
"Қазақстанның парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық жоспарын бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2021 жылғы 13 қаңтардағы № 6 қаулысы, 2021. "Әділет" АҚЖ (zan.kz).
f0576b51115315b5be3c51fc8d306655.pdf (kazenergy.com) – "Kazenergy" қауымдастығының атқарушы директоры Яромир Рабайдың сұхбаты, 2021.
Forbes Kazakhstan – Сингапур компаниясы қазақстандық цемент зауытын сатып алады.
Оторви на выброс: экоконтроль обойдется бизнесу в 300 млрд | Статьи | Известия (iz.ru).
ЕҚТ дереккөздері
Энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ең үздік қолжетімді технологиялары бойынша анықтамалық құжат. Эколайн, 2012 (құжаттың аудармасы: European Commission. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency, 2009).
"Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділікті арттыру" АТА 48-2017.
Арнайы бейорганикалық химиялық заттардың өндірісі (Production of Speciality Inorganic Chemicals, ЕҚТ 08.2007).
Негізгі органикалық химиялық заттардың өндірісі (Production of Large Volume Organic Chemicals, ЗНДТ 12.2017; ЕҚТ 12.2017).
Жұқа органикалық синтез өнімдерінің өндірісі (Manufacture of Organic Fine Chemicals, ЕҚТ 08.2006).
Полимерлер өндірісі (Production of Polymers, ЕҚТ 08.2007).
Шойын және болат өндірісі (Iron and Steel Production, ЗНДТ 03.2012; ЕҚТ 2013).
Қара металдарды қайта өңдеу өнеркәсібі (Ferrous Metals Processing Industry, СНДТ 12.2001, 1. Жаңа анықтамалық жобасы 03.2019).
Түсті металлургия (Non-Ferrous Metals Industries, ЗНДТ 06.2016, ЕҚТ 2017).
Мыс өндірісі: АТА ЕҚТ 3-2019.
Алюминий өндірісі: АТА ЕҚТ 11-2019.
Никель мен кобальт өндірісі: АТА ЕҚТ 12-2019.
Қорғасын, мырыш және кадмий өндірісі: АТА ЕҚТ 13-2020.
Бағалы металдар өндірісі: АТА ЕҚТ 14-2020.
Сирек және сирек жер металдарының өндірісі: АТА ЕҚТ 24-2020.
Тау-кен өнеркәсібі. Жалпы процестер мен әдістер: АТА ЕҚТ16-2016.
Түсті металл кендерін өндіру және байыту: АТА ЕҚТ 23-2017.
Бағалы металдарды өндіру: АТА ЕҚТ 49-2017.
Көмірді өндіру және байыту: АТА ЕҚТ 37-2017.
Темір кендерін өндіру және байыту: АТА ЕҚТ 25-2017.
Шойын, болат және ферроқорытпа өндірісі: АТА ЕҚТ 26-2017.
Қара металды одан әрі қайта өңдеу бұйымдарының өндірісі: АТА ЕҚТ 27-2017.
"Энергия өндіру мақсатында ірі қондырғыларда отынды жағу (жоба) 2021" ҚР ЕҚТ жобасы.
"Мұнай өндіру" АТА ЕҚТ 28-2017.
"Мұнайды қайта өңдеу" АТА ЕҚТ 30-2017.
"Мұнай мен газды қайта өңдеу (жоба) 2021" ҚР ЕҚТ.
"Цемент және әк өндірісі (жоба) 2021" ҚР ЕҚТ.
Ең үздік қолжетімді техникалар
бойынша "Шаруашылық және
немесе) өзге де қызметті жүзеге
асыру кезіндегі энергетикалық
тиімділік" анықтамалығына
1-қосымша
Шекараларды анықтау

18. Годовой отчет АО КОРЭМ за 2019.
19. Статистические данные.
20. Топливно-энергетический баланс Республики Казахстан за 2019 г. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
21. Комитет по статистике МНЭ РК, Топливно-энергетический баланс Республики Казахстан, 2019 год, Статистика энергетики и товарных рынков, 5 серия; часть 1, 1 глава.
22. Комитет по статистике МНЭ РК, Топливно-энергетический баланс Республики Казахстан, 2015‒2019 год, Статистика энергетики и товарных рынков, 5 серия; часть 2, С20 Производство продуктов химической промышленности.
23. Комитет по статистике МНЭ РК, Экспресс-информация, Итоги работы промышленности в 2015‒2019 год, Производство продуктов химической промышленности.
24. Статистика https://stat.gov.kz/ecologic/energy_intensity?lang=ru.
25. Стратегия низкоуглеродного развития РК.
26. Новая редакция Экологического кодекса.
27. Решение Комиссии Для Исполнения (постановление) 2012/119/EС от 10 февраля 2012 года, устанавливающее правила, касающиеся руководства по сбору данных и составлению справочных документов по НДТ и обеспечению их качества, о которых говорится в Директиве Европейского парламента и Совета 2010/75 / E EС по вопросам промышленных выбросов.
28. ОЭСР – Бюро НДТ, 2020. Наилучшие доступные технологии (НДТ). Предотвращение и контроль промышленного загрязнения. Этап 4: Руководство по определению НДТ и установлению уровней экологической эффективности для выполнения условий получения экологических разрешений на основе НДТ (перевод с английского).
29. https://www.oecd.org/chemicalsafety/risk-management/guidance-document-on-determining-best-available-techniques-russian.pdf.
30. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям обеспечения энергоэффективности. Эколайн, 2012 (Перевод документа: European Commission. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency, 2009).
31. Проект "Повышение энергоэффективности в Казахстане" (eenergy.media).
32. Энергоаудит в Казахстане: состояние и перспективы (eenergy.media).
33. Государственный энергетический реестр (eenergy.media).
34. Обзор государственной политики РК в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
35. ИТС-26. "Производство чугуна, стали и ферросплавов".
36. BREF Ferrous Metals Processing Industry. European Commission 12.2001.
37. https://unece.org/fileadmin/DAM/energy/se/pdfs/ee21/EE21_Subregional_projects/KazakhstanTurchekenov-Rus02a.pdf.
38. Результаты КТА по энергетике.
39. Е.Г. Гашо. Разработка методологии совершенствования промышленных и коммунальных теплоэнергетических систем. Диссертация на соискание ученой степени доктора технических наук. Москва 2018.
40. Анализ отраслевой статистики РК, диаграммы ТЭБ.
41. С.В. Гужов. Пакетное энергосберегающее решение для реализации энергосервисных контактов в бюджетной сфере. Энергосовет № 3 (40) 2015.
42. Энергоэффективност источников света. Методические рекомендации по расчету энергопотребления и экономии электроэнергии в светительных установках предприятий. http://www.cbias.ru/terias/cont/div04/meth/metodiki.
43. ИТС 48-2017 "Повышение энергетической эффективности при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности".
44. ИТС 28-2017 "Добыча нефти", приложение Г.
45. ИТС 30–2017 "Переработка нефти", приложение Г
46. CНДТ РК "Переработка нефти и газа".
47. CНДТ РК "Сжигание топлива на крупных установках с целью производства энергии (проект).2021", НДТ 2.1 – НДТ 2.21.
48. СНДТ РК "Производство цемента и извести".
49. Всемирный банк. 2021. Меняющееся богатство наций 2021: Управление активами для будущего.
50. Заявление премьер-министра. Источник: Официальный информационный ресурс Премьер-Министра Республики Казахстан, https://primeminister.kz/ru/news/pravitelstvo-podvelo-itogi-socialno-ekonomicheskogo-razvitiya-za-2019-god-i-postavilo-zadachi-na-2020-god.
51. OECD. The standard method for calculating the cost of mortalities. 2016
52. ECO/WKP(2019)54: The economic cost of air pollution: Evidence from Europe. OECD - The analysis combines satellite-based measures of air pollution with statistics on regional economic activity.
53. Национальный доклад о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов за 2019 год - Единый экологический интернет-ресурс (ecogosfond.kz).
54. ППРК от 13 января 2021 года № 6 "Об утверждении Национального плана распределения квот на выбросы ПГ Казахстана, 2021, Об утверждении Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на 2021 год - ИПС "Әділет" (zan.kz).
55. f0576b51115315b5be3c51fc8d306655.pdf (kazenergy.com) – интервью исполнительный директор ассоциации "Kazenergy" Яромир Рабай, 2021.
56. Forbes Kazakhstan - Сингапурская компания выкупает казахстанский цементный завод.
57. Оторви на выброс: экоконтроль обойдется бизнесу в 300 млрд | Статьи | Известия (iz.ru).
Источники НДТ
1. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям обеспечения энергоэффективности. Эколайн, 2012 (Перевод документа: European Commission. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency, 2009).
2. ИТС 48-2017 "Повышение энергетической эффективности при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности".
3. Производство специальных неорганических химикатов (Production of Speciality Inorganic Chemicals, СНДТ 08.2007).
4. Производство основных органических химических веществ (Production of Large Volume Organic Chemicals, ЗНДТ 12.2017; СНДТ 12.2017).
5. Производство продукции тонкого органического синтеза (Manufacture of Organic Fine Chemicals, СНДТ 08.2006).
6. Производство полимеров (Production of Polymers, СНДТ 08.2007).
7. Производство чугуна и стали (Iron and Steel Production, ЗНДТ 03.2012; СНДТ 2013).
8. Промышленность по переработке черных металлов (Ferrous Metals Processing Industry, СНДТ 12.2001, 1. проект нового справочника 03.2019).
9. Цветная металлургия (Non-Ferrous Metals Industries, ЗНДТ 06.2016, СНДТ 2017).
10. Производство меди: ИТС НДТ 3-2019.
11. Производство алюминия: ИТС НДТ 11-2019.
12. Производство никеля и кобальта: ИТС НДТ 12-2019.
13. Производство свинца, цинка и кадмия: ИТС НДТ 13-2020.
14. Производство драгоценных металлов: ИТС НДТ 14-2020.
15. Производство редких и редкоземельных металлов: ИТС НДТ 24-2020.
16. Горнодобывающая промышленность. Общие процессы и методы: ИТС 16-2016.
17. Добыча и обогащение руд цветных металлов: ИТС 23-2017.
18. Добыча драгоценных металлов: ИТС 49-2017.
19. Добыча и обогащение угля: ИТС 37-2017.
20. Добыча и обогащение железных руд: ИТС 25-2017.
21. Производство чугуна, стали и ферросплавов: ИТС 26-2017.
22. Производство изделий дальнейшего передела черных металлов: ИТС 27-2017.
23. Проект CНДТ РК "Сжигание топлива на крупных установках с целью производства энергии (проект) 2021".
24. ИТС 28-2017 "Добыча нефти".
25. ИТС 30-2017 "Переработка нефти".
26. CНДТ РК "Переработка нефти и газа (проект)" 2021.
27. СНДТ РК "Производство цемента и извести (проект)" 2021.
___________________________
Приложение 1
к справочнику по наилучшим
доступным техникам
"Энергетическая эффективность
при осуществлении
хозяйственной и (или)
иной деятельности"
Определение границ

2009 энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ең үздік қолжетімді технологиялары жөніндегі анықтамалық құжатты бейімдеу, 1.3.1‒1.3.5, 1.4, 1.5.1, 1.5.2.9-тараулар (Эколайн құжаттың аудармасы, 2012, 20-27, 33-45, 51-беттер)
1.      Энергия тиімділігінің анықтамасы және энергия тиімділігін арттыру
"Энергия тиімділігі" - әртүрлі мақсаттарға, оның ішінде ұлттық және халықаралық саясаттың мақсаттарына, сондай-ақ бизнестің мақсаттарына қол жеткізу құралын білдіретін сапалық сипаттағы кеңінен қолданылатын термин. "Энергия тиімділігі" ұғымы қатаң анықтамасыз қолданылады, нәтижесінде "энергия тиімділігі" [термині]" әртүрлі уақытта, әртүрлі жерлерде және мән-жайларда әртүрлі заттарды білдіруі мүмкін". Энергияны үнемдеуді сандық түрде көрсету қажет болған жағдайларда, жалпы қабылданған анықтаманың болмауы, әсіресе ірі кәсіпорындар мен өнеркәсіп салаларын салыстырмалы талдау жағдайында үлкен кедергі болып табылады.
Мысалы, мұнай-химия өнеркәсібінде энергия тиімділігі сипаттамаларының бірі ретінде "энергия сыйымдылығы коэффициенті" (бұдан әрі ‒ ЭСК) ұғымы пайдаланылады. Экономистер, әдетте, ЭСК деп тұтынылған энергияның қандай да бір ақшалай шамаға, мысалы, компанияның айналымына, қосылған құнға, ЖІӨ-нің ұлттық экономикасы деңгейіне және т. б. қатынасын түсінетінін есте ұстаған жөн. Алайда, шығарылымның ақша көлемі, әдетте, уақыт өте келе өсетіндіктен, ЭСК мәні төмендеуі мүмкін, дегенмен іс жүзінде энергия тиімділігі жоғарыламайды (егер тұрақты бағаларға қайта есептеуді қолданбасаңыз). Сондықтан қондырғының энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштерін талқылау кезінде осы көрсеткішті пайдаланудан аулақ болу керек.
КЭР және ЕҚТ қондырғы шеңберінде өндірістік процестерге жататындықтан, нақты энергия тиімділігі осы құжаттың басты назарында. Жекелеген техникалық әдістерді қарау кезінде, бірақ негізінен I санаттағы объект (қондырғы) деңгейінде экономикалық тиімділік мәселелері де талқыланады. Сондықтан өнімдер мен шикізаттың өмірлік циклінің мәселелері осы құжатта қарастырылмайды, бірақ олар ресурстарды пайдаланудың жалпы тиімділігі тұрғысынан маңызды (бұл мәселелер бағдарламалық құжаттарда, өнеркәсіптің тиісті саласының даму стратегиясында және ұқсас деңгейдегі басқа құжаттарда қарастырылады).
Қондырғылар контекстіндегі энергия тиімділігі (және оған қарама-қарсы – тиімсіздігі) екі тәсілмен қарастырылуы мүмкін, олар мынадай түрде анықталады:
1. Энергия шығындарының технологиялық процестің шығуына (өндірілген өнімнің, көрсетілген қызметтің, жұмыстың немесе энергияның басқа нысанының санына) қатынасы, яғни "үлестік энергия тұтыну" (бұдан әрі ‒ ҮЭТ). Егер өнімнің шығуы масса бірліктерімен өлшенсе, онда, әдетте, ҮЭТ ГДж/т өлшемділігіне ие. ҮЭТ көрсеткіші ретінде м2-ге энергия шығындары (мысалы, рулонды болатты жабу кезінде), бір жұмыскерге энергия шығындары және т. б. сияқты басқа да қатынастарды пайдалануға болады.
Энергия өндіруші қондырғылар (мысалы, электр станциялары) үшін энергия тиімділігінің көрсеткіші ретінде қондырғының ПӘК – өндірілген энергияның (ГДж) жүргізілген энергияға (ГДж) қатынасын пайдаланған дұрысырақ болуы мүмкін.
Термодинамика заңдарына байланысты процесте пайдаланылатын пайдалы энергияның үлесі ешқашан 100%-ға жетпейді. Тиімсіздіктің бұл түрі термодинамикалық қайтымсыздықтың әртүрлі нысандарына негізделген, соның ішінде жылу өткізгіштік, конвекция немесе сәулелену (жылу қайтымсыздығы) арқылы энергия берумен байланысты. Мысалы, жылу беру жылуды қажетті бағытта беруді ғана емес (технологиялық процестің тиісті учаскесіне), сонымен қатар реактордың немесе пештің қабырғалары арқылы таралуын және т.б. білдіреді. Оның үстіне шығындарды азайтудың әртүрлі әдістері бар, олардың көпшілігі осы құжатта талқыланады.

Адаптация справочного документа по наилучшим доступным технологиям обеспечения энергоэффективности 2009, главы 1.3.1‒1.3.5, 1.4, 1.5.1, 1.5.2.9 (перевод документа Эколайн, 2012, стр. 20‒27, 33‒45, 51).
1. Определения энергоэффективности и повышения энергоэффективности
"Энергоэффективность" – широко используемый термин качественного характера, обозначающий средство достижения различных целей, в т.ч. целей национальной и международной политики, а также цели бизнеса. Понятие "энергоэффективность" используется без строгого определения, в результате чего [термин] "энергоэффективность" может означать разные вещи в различные моменты времени, в различных местах и обстоятельствах. В ситуациях, когда требуется выразить энергосбережение количественно, отсутствие общепринятого определения является серьезным препятствием, особенно в случаях сравнительного анализа крупных предприятий или отраслей промышленности.
Например, в нефтехимической промышленности в качестве одной из характеристик энергоэффективности используется понятие "коэффициента энергоемкости" (далее ‒ КЭЕ). Следует иметь в виду, что экономисты, как правило, понимают под КЭЕ отношение потребленной энергии к какой-либо денежной величине, например, обороту компании, добавленной стоимости, на уровне национальной экономики ВВП и т.п. Однако, в связи с тем, что денежный объем выпуска, как правило, с течением времени растет, значение КЭЕ может уменьшаться, хотя на самом деле энергоэффективность не увеличивается (если не использовать пересчета в неизменные цены). Поэтому следует избегать использования этого показателя при обсуждении фактических показателей энергоэффективности установки.
Поскольку КЭЕ и НДТ относятся к производственным процессам в рамках установки, в центре внимания настоящего документа находится фактическая энергоэффективность. При рассмотрении отдельных технических методов также обсуждаются вопросы экономической эффективности, но в основном на уровне объекта I категории (установки). Поэтому вопросы жизненного цикла продукции и сырья в настоящем документе не рассматриваются, хотя они и имеют значение с точки зрения общей эффективности использования ресурсов (эти вопросы рассматриваются в программных документах, стратегии развития соответствующей отрасли промышленности и других документах подобного уровня).
Энергоэффективность (и ее противоположность – неэффективность) в контексте установок может рассматриваться двумя способами, которые определяются следующим образом:
1. Отношение затрат энергии к выходу технологического процесса (количеству произведенной продукции, услуг, работы или другой формы энергии), т.е. "удельное энергопотребление" (далее ‒ УЭП). Если выход продукции измеряется в единицах массы, то, как правило, УЭП имеет размерность ГДж/т. В качестве показателя УЭП могут использоваться и другие отношения, такие, как затраты энергии на м2 (например, при покрытии рулонной стали), затраты энергии на одного работника и т.д.
Для энергопроизводящих установок (например, электростанций) более уместным может быть использование в качестве показателя энергоэффективности КПД установки – отношения произведенной энергии (ГДж) к подведенной энергии (ГДж).
В силу законов термодинамики доля полезно используемой в процессе энергии никогда не достигает 100 %. В основе этого вида неэффективности лежат различные формы термодинамической необратимости, в т.ч. связанные с передачей энергии при помощи теплопроводности, конвекции или излучения (тепловая необратимость). Например, теплопередача подразумевает не только передачу тепла в желаемом направлении (соответствующему участку технологического процесса), но и рассеяние через стенки реактора или печи, и т.п. Тем не менее, существуют разнообразные методы снижения потерь, многие из которых обсуждаются в настоящем документе.

2. Энергияны ұтымды (немесе тиімді) пайдалану - энергияны қажетті мөлшерде және қажет болған уақытта оңтайлы мөлшерде пайдалану. Тиімсіздік (ұтымсыз және тиімсіз пайдалану) энергия шығындары мен оған қажеттілік арасындағы оңтайлы емес арақатынастың нәтижесі болып табылады, бұл барабар емес жобалық шешімдер, пайдалану немесе техникалық қызмет көрсету; жабдықты (мысалы, жарықтандыру жүйелерін) қажеттілік болмаған кезде пайдалану; технологиялық процестерді қажетті температурадан жоғары температурада іске асыру, энергияны барабар сақтау жөніндегі шаралардың болмауы және т.б. сияқты себептердің салдары болуы мүмкін.
Энергия тиімділігін арттыру
Бұл көрсеткіш, әдетте, технологиялық өзгерістер, экономикалық өзгерістер және/немесе мінез-құлықтың өзгеруі нәтижесінде энергияны түпкілікті пайдалану тиімділігін арттыру ретінде анықталады. Осылайша, энергия тиімділігін арттыру мынадай түрде көрінуі мүмкін:
энергия тұтынуды қысқарту кезінде процестің (өнім көлемінің) өзгеріссіз шығуы;
энергияны өзгеріссіз тұтыну кезінде процестің шығымдылығын арттыру;
салыстырмалы бірліктерде энергия тұтынудың тиісті артуынан асып түсетін процестің шығуының осындай ұлғаюы.
Энергия тиімділігі көрсеткіштерінің негізгі мақсаты іске асырылған іс-шаралар мен энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жобалардың процестің/қондырғының энергетикалық сипаттамаларына әсерін айқындау үшін осы өндірістік қондырғының немесе технологиялық процестің энергия тиімділігінің өзгеруін қадағалау мүмкіндігін қамтамасыз ету болып табылады. Жүйенің, процестің немесе қондырғының энергия тиімділігін мониторингілеу және салыстыру үшін "энергия тиімділігі индексі" (бұдан әрі ‒ ЭТИ) пайдаланылуы мүмкін, ол берілген кезең ішінде энергия тиімділігінің өзгеруін бағалайды (бұдан әрі "Кезеңділікті" қараңыз). Бұл көрсеткіш базалық ҮЭТ-ті (ҮЭТбаз) қарастырылып отырған процестің немесе қондырғының ҮЭТ-іне бөлу арқылы анықталады. Базалық ҮЭТ ретінде қаралатын не технологиялық процесс жататын салада қабылданған эталондық мәнді, не қабылданған базалық жылда қаралатын процестің ҮЭТ пайдаланылуы мүмкін. ЭТИ өлшемсіз шаманы білдіреді.
Энергия тиімділігінің жоғарылауымен ҮЭТ мөлшері төмендейді, ал ЭТИ мөлшері артады. Сондықтан энергия тиімділігі менеджментінің міндеті ең аз ықтимал ҮЭТ пен ең жоғары ықтимал ЭТИ-ге қол жеткізу болып табылады.
Кезеңділігі
Энергия тиімділігі көрсеткіштерін анықтаудың барабар кезеңділігін таңдау қажет. Сағат сайын бағалау кезінде энергия тиімділігінің көрсеткіші үздіксіз процесс жағдайында айтарлықтай өзгеруі мүмкін және мерзімді процесс жағдайында қолданылмайды. Бұл ауытқулар көрсеткіштерді ұзағырақ кезеңдердге, мысалы айлар немесе жылдарға есептеген кезде реттеледі. Алайда, кішігірім кезеңдерде энергия тиімділігінің өзгеруін есепке алу қажеттігін атап өткен жөн, өйткені ол энергияны үнемдеу мүмкіндіктерін анықтауға көмектеседі.
Өңірлік факторлар
Жылытуға және салқындатуға жұмсалатын энергия шығындары өңірлік сипаттағы энергия тиімділігі факторларының мысалы болып табылады. Әдетте, жылыту қажеттілігі солтүстікте, ал оңтүстікте салқындату қажеттілігі жоғары. Бұл энергияны тұтыну көлеміне әсер етеді – мысалы, қыста қалдықтарды қайта өңдейтін солтүстіктегі кәсіпорындар қалдықтардың тиісті температурасын ұстап тұру үшін қосымша энергияны қажет етеді, ал оңтүстікте азық-түлік өнімдерінің балғындығын сақтау жазда көп энергияны қажет етеді.
Климаттың өңірлік және жергілікті өзгерістері энергия тиімділігіне басқа да шектеулер қояды. Мысалы, дымқыл салқындату жүйелерінің ПӘК сыртқы температураға және т. б. байланысты.

2. Рациональное (или эффективное) использование энергии – использование энергии в оптимальных количествах, необходимым образом и в то время, когда это необходимо. Неэффективность (нерациональное и неэффективное использование) является результатом неоптимального соотношения между затратами энергии и потребностью в ней, что может быть следствием таких причин, как неадекватные проектные решения, эксплуатация или техническое обслуживание; эксплуатация оборудования (например, систем освещения) в отсутствие потребности в нем; реализация технологических процессов при температуре выше необходимой; отсутствие мер по адекватному сохранению энергии и т.д.
Повышение энергоэффективности
Этот показатель обычно определяют, как повышение эффективности конечного использования энергии в результате технологических изменений, экономических изменений и/или изменений в поведении. Таким образом, повышение энергоэффективности может проявляться в форме:
неизменного выхода процесса (объема продукции) при сокращении потребления энергии;
увеличения выхода процесса при неизменном потреблении энергии;
такого увеличения выхода процесса, которое в относительных единицах превосходит соответствующее повышение потребления энергии.
Основное назначение показателей энергоэффективности состоит в обеспечении возможности отслеживать изменение энергоэффективности данной производственной установки или технологического процесса с тем, чтобы определить влияние реализованных мероприятий и проектов по повышению энергоэффективности на энергетические характеристики процесса/установки. Для мониторинга и сравнения энергоэффективности системы, процесса или установки может использоваться "индекс энергоэффективности" (далее ‒ ИЭЭ), который оценивает изменения энергоэффективности на протяжении заданного периода (см. далее "Периодичность"). Этот показатель определяется посредством деления базового УЭП (УЭПбаз) на УЭП рассматриваемого процесса или установки. В качестве базового УЭП может использоваться либо эталонное значение, принятое в отрасли, к которой относится рассматриваемый технологический процесс, либо УЭП рассматриваемого процесса в принятом базовом году. ИЭЭ представляет собой безразмерную величину.
С повышением энергоэффективности величина УЭП снижается, а величина ИЭЭ – увеличивается. Поэтому задачей менеджмента энергоэффективности является достижение минимально возможного УЭП и максимально возможного ИЭЭ.
Периодичность
Следует выбрать адекватную периодичность определения показателей энергоэффективности. При ежечасной оценке показатель энергоэффективности может в случае непрерывного процесса существенно варьировать и быть неприменимым в случае периодического процесса. Эти вариации сглаживаются при расчете показателя за более длительные периоды, например, месяцы или годы. Однако следует отметить, что учет вариаций энергоэффективности за меньшие периоды является необходимым, поскольку он может способствовать выявлению возможностей для энергосбережения.
Региональные факторы
Энергозатраты на отопление и охлаждение представляют собой пример факторов энергоэффективности, носящих региональный характер. Как правило, потребности в отоплении выше на севере, а в охлаждении – на юге. Это влияет на объемы энергопотребления – например, зимой на северных предприятиях по переработке отходов требуется дополнительная энергия для поддержания надлежащей температуры отходов, а сохранение свежести пищевых продуктов на юге требует больше энергии летом.
Региональные и местные вариации климата накладывают и другие ограничения на энергоэффективность. Например, КПД систем охлаждения мокрого типа зависит от температуры наружного воздуха и т.д.

2.      Энергия тиімділігі көрсеткіштерін практикалық қолдану
Өнеркәсіпте жиі пайдаланылатын ҮЭТ көрсеткішінің анықтамасы алдамшы қарапайым болып көрінеді. Алайда мониторинг процесінде көрсеткіштерді сандық анықтау тәжірибесі энергия тиімділігін жақсы анықтау және бағалау үшін ойластырылған жүйелі тәсіл қажет екенін көрсетеді.
Жағдайды бірнеше факторлар қиындатады, атап айтқанда:
әртүрлі компаниялардың немесе қызметкерлердің энергияны есепке алуы әрдайым бір немесе сол параметрлер негізінде жүргізілмейді;
бірнеше технологиялық процестер іске асырылатын өндірістік объектінің жалпы энергия тиімділігіне жекелеген технологиялық процестің энергия тиімділігінің үлесін бағалау қажеттілігі жиі туындайды;
есепке алу барысында алынған деректерде жүйеден тыс алынған, онда пайдаланылатын энергияның қаншалықты тиімді өндірілгені туралы, сондай-ақ жүйеден тыс жеткізілетін энергияның қаншалықты тиімді пайдаланылатыны туралы ақпарат жоқ.
Энергия тиімділігінің ақпараттық және іс жүзінде пайдалы көрсеткіштері, мысалы, басқа өндірістік бірліктермен немесе қондырғылармен, немесе басқа уақыт кезеңдерімен салыстырмалылықты қамтамасыз етуі тиіс. Бұл ретте салыстыруды қамтамасыз ету белгілі бір қағидалар мен келісімдердің болуын талап ететінін есте ұстаған жөн. Сонымен, энергия тиімділігін салыстыру жағдайында барлық салыстырылатын бірліктер үшін тең жағдайларды қамтамасыз ететін жүйелердің шекараларын анықтау өте маңызды.
Ластануды кешенді болдырмау және бақылау мақсаттары үшін (яғни ЕҚТ-ны анықтау және КЕР беру кезінде) энергия тиімділігі мынадай жағдайларда қарастырылуы мүмкін:
қондырғы деңгейінде, энергия тиімділігі қарастырылуы мүмкін рұқсат беру процесінде:
жалпы қондырғының;
жекелеген технологиялық процестердің, өндірістік бірліктердің және / немесе жүйелердің;
мемлекеттік немесе өңірлік деңгейде, өнеркәсіп саласы немесе қызмет түрі үшін, ЕҚТ-мен байланысты энергия тиімділігінің мәндерін (бағдарларын) айқындау кезінде.
Энергия тиімділігінің әртүрлі әдістері мен көрсеткіштерінің қолданылуы өнеркәсіп саласы мен технологиялық процесс типі тұрғысында, ал кейбір жағдайларда – нақты қондырғы тұрғысында талдануға тиіс. Барлық өнеркәсіптік қондырғылардың өзіндік ерекшеліктері бар. Пайдаланылатын шикізатта, нақты технологияларда, шығарылатын өнімнің сапасы мен құрамында, мониторинг әдістерінде және т.б. айырмашылықтар бар. Қондырғының жасы энергия тиімділігіне айтарлықтай әсер етуі мүмкін: әдетте, жаңа қондырғылар ескілерге қарағанда энергия тиімділігінің жоғары деңгейімен сипатталады. Энергия тиімділігіне әсер ететін факторлардың барлық диапазонын ескере отырып, энергия тиімділігі көрсеткіштерін қолдана отырып, әртүрлі қондырғыларды салыстыру қате тұжырымдарға әкелуі мүмкін, әсіресе барлық маңызды айнымалыларды іс жүзінде дұрыс ескеру қиын болған жағдайда (немесе тіпті мүмкін емес).
Энергия тиімділігін бағалау кезінде келесі әрекеттер тізбегі пайдалы болуы мүмкін:
жалпы объект үшін энергия тұтынуды пайдаланудың үлестік көрсеткіші әзірленуі мүмкін екендігін анықтау мақсатында өндірістік объектіні (қондырғыны) бағалау;
егер объект үшін үлестік көрсеткішті анықтау мүмкін болмаған, немесе мұндай бөлу энергия тиімділігін талдау үшін пайдалы болған жағдайда объектіні негізгі және қосалқы өндірістік бірліктерге бөлу;
әрбір өндірістік бірлік үшін, сондай-ақ жалпы объект немесе оның бөлігі үшін көрсеткіштерді анықтау;
қабылданған үлестік көрсеткіштерді есептеу, оларды анықтау және есептеу процесін құжаттамада жазу, және уақыт өте келе кез келген өзгерістерді (мысалы, шығарылатын өнімнің немесе өндірістік жабдықтың құрамындағы өзгерістер) белгілей отырып, көрсеткіштерді есептеуді мезгіл-мезгіл қайталау.

2. Практическое применение показатели энергоэффективности
Определение показателя УЭП, который наиболее часто используется в промышленности, выглядит обманчиво простым. Однако опыт количественного определения показателей в процессе мониторинга показывает, что для лучшего определения и оценки энергоэффективности необходим продуманный систематический подход.
Ситуацию осложняют несколько факторов, в частности:
учет энергии разными компаниями или сотрудниками не всегда ведется одинаковым образом или на основе одних и тех же параметров;
часто возникает необходимость оценить вклад энергоэффективности отдельного технологического процесса в общую энергоэффективность производственного объекта, на котором реализуется несколько технологических процессов;
полученные в ходе учета данные не содержат информации о том, насколько эффективно произведена полученная из-за пределов системы используемая в ней энергия, а также о том, насколько эффективно используется энергия, поставляемая за пределы системы.
Информативные и практически полезные показатели энерго-эффективности должны обеспечивать сопоставимость, например, с другими производственными единицами или установками, или с другими периодами времени. При этом важно иметь в виду, что обеспечение сопоставимости требует наличия определенных правил или соглашений. Так, в случае сравнения энергоэффективности особо важным является определение границ систем, которое должно обеспечить равные условия для всех сопоставляемых единиц.
Для целей комплексного предотвращения и контроля загрязнений (т.е. при определении НДТ и выдачи КЕР) энергоэффективность может рассматриваться:
на уровне установки, в процессе выдачи разрешения, когда может рассматриваться энергоэффективность:
установки в целом;
отдельных технологических процессов, производственных единиц и/или систем;
на государственным или региональным уровне, для отрасли промышленности или вида деятельности, при определении значений (ориентиров) энергоэффективности, связанных с НДТ.
Применимость различных методов и показателей энергоэффективности должна анализироваться в контексте отрасли промышленности и типа технологического процесса, а в некоторых случаях – в контексте конкретной установки. Все промышленные установки имеют свои индивидуальные особенности. Существуют различия в используемом сырье, конкретных технологиях, качестве и составе выпускаемой продукции, методах мониторинга и т.д. Возраст установки также может существенно влиять на энергоэффективность: как правило, новые установки характеризуются более высоким уровнем энергоэффективности, чем старые. Принимая во внимание весь диапазон факторов, влияющих на энергоэффективность, можно сделать вывод, что сопоставление различных установок при помощи показателей энергоэффективности может привести к ошибочным выводам, особенно в случаях, когда учесть все значимые переменные надлежащим образом на практике затруднительно (или даже невозможно).
При оценке энергоэффективности может оказаться полезной следующая последовательность действий:
оценить производственный объект (установку) с целью определения того, может ли быть выработан удельный показатель использования энергопотребления для объекта в целом;
разбить объект на основные и вспомогательные производственные единицы в том случае, если удельный показатель для объекта в целом установить невозможно, или такая разбивка полезна для анализа энергоэффективности;
определить показатели для каждой производственной единицы, а также для объекта в целом или его части;
рассчитать принятые удельные показатели, зафиксировать в документации процесс их определения и расчета, и периодически повторять расчет показателей, отмечая любые изменения с течением времени (например, изменения в составе выпускаемой продукции или производственном оборудовании).

3.      Жүйелер мен жүйелер шекараларының маңыздылығы
Жалпы алғанда, өнеркәсіптік кәсіпорынның ең үздік энергия тиімділігіне оның компоненттерінің энергия тиімділігін бөлек-бөлек оңтайландыру нәтижесінде қол жеткізу міндетті емес. Шынында да, бір кәсіпорындағы басқа процестерге тәуелсіз әрбір процесті оңтайландыру жағдайында, мысалы, өндіріс кезеңдерінің бірінде түзілген артық буды атмосфераға шығаруға тура келеді. Өндіріс компоненттерін кіріктіру мүмкіндіктерін қарастыра отырып, қолданыстағы қажеттіліктер мен ресурстар арасындағы оңтайлы тепе-теңдікке қол жеткізуге болады және басқа процестің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін процестердің бірінде түзілген буды бағыттау арқылы объектінің жалпы энергия шығынын азайтуды қамтамасыз етуге болады.
Сондықтан синергетикалық әсерге дәйекті қарау арқылы қол жеткізуге болады (келесі тәртіпте):
1. Әртүрлі процестердің және/немесе жүйелердің өзара байланысын ескере отырып, жалпы өндіріс (мысалы, компрессорлық жүйелер мен жылыту жүйелері). Кәсіпорынның энергия тиімділігін анықтау үшін оны компоненттерге бөлу керек, оның ішінде негізгі технологиялық процесті қамтамасыз ететін компоненттер де, қосалқы компоненттер де болады (1- суретті қараңыз). Бұл талдау жекелеген технологиялық процестердің немесе өндірістік бірліктердің энергия тиімділігін төмендету мүмкіндіктерін қарауды қамтуы мүмкін. Өндірістің оңтайлы энергия тиімділігіне қол жеткізу үшін тұтастай алғанда процестердің, бөлімшелердің, қосалқы өндірістердің және қызмет түрлерінің тиімділігі, тіпті олардың жай-күйі қазіргі кезде барабар болып ұсынылса да бағалануға тиіс.
1-сурет. Кәсіпорын қызметіне байланысты энергия ағыны (Эколайн 2012)
2. Жекелеген процестерді және/немесе жүйелерді оңтайландыру мүмкіндіктері (мысалы, сығылған ауамен жабдықтау жүйелері, салқындату жүйелері, бу жүйесі). Энергия тиімділігін оңтайландыру кезінде жүйелер деңгейіндегі талдаудың мәнін түсіну үшін жүйені және оның шекараларын анықтау энергия тиімділігін арттыру қызметіне қалай әсер ететінін елестету маңызды.
Бұдан басқа, кәсіпорын қызметінің шегінен тыс жүйенің шекарасын кеңейте отырып және өнеркәсіптік өндіріс пен энергияны тұтынуды объектіден тыс коммуналдық шаруашылықтың қажеттіліктерімен интеграциялауды қамтамасыз ете отырып, энергия тиімділігін одан әрі арттыруға қол жеткізуге болады. Мысал ретінде көрші аудандарды жылыту үшін төмен потенциалды энергияны жеткізу когенерациясы болады.
2-суретте қарапайым технологиялық процесті іске асыратын өндірістік бірліктің кіріс және шығыс ағындарының мысалы келтірілген. Қарапайымдылық үшін процесс барысында сыртқы тұтынушыларға жеткізілетін энергия өндірілмейді, процесс шикізаттың бір түрін қолданады және өнімнің бір түрін шығарады деп болжанады. Процесс буды, электр қуатын және отынды пайдаланады.

3. Значимость систем и границ систем
Наилучшая энергоэффективность промышленного предприятия в целом не обязательно достигается в результате оптимизации энергоэффективности его компонентов по отдельности. Действительно, в случае оптимизации каждого процесса независимо от других процессов на том же предприятии возможна, например, ситуация, когда избыточный пар, образующийся на одном из этапов производства, приходится выпускать в атмосферу. Рассмотрев возможности интеграции компонентов производства, можно добиться оптимального баланса между существующими потребностями и ресурсами, и обеспечить сокращение общего энергопотребления объекта, направляя пар, образующийся в рамках одного из процессов, для удовлетворения потребностей другого процесса.
Поэтому синергетический эффект может быть достигнут посредством последовательного рассмотрения (в следующем порядке):
1. Производства в целом с учетом взаимосвязей различных процессов и/или систем (например, компрессорных систем и систем отопления). Для определения энергоэффективности предприятия в целом его следует разделить на компоненты, в числе которых будут как компоненты, обеспечивающие основной технологический процесс, так и вспомогательные компоненты (см. рисунок 1). Этот анализ может включать рассмотрение возможностей снижения энергоэффективности отдельных технологических процессов или производственных единиц для достижения оптимальной энергоэффективности производства в целом Должна быть оценена эффективность процессов, подразделений, вспомогательных производств и видов деятельности, даже если их состояние в настоящий момент представляется адекватным.
Рисунок 1. Потоки энергии, связанные с деятельностью предприятия (Эколайн 2012)
2. Возможностей для оптимизации отдельных процессов и/или систем (например, системы снабжения сжатым воздухом, системы охлаждения, паровой системы). Для понимания значения анализа на уровне систем при оптимизации энергоэффективности важно представлять, каким образом определение системы и ее границ способно повлиять на деятельность по повышению энергоэффективности.
Кроме того, расширяя границы системы за пределы деятельности предприятия и обеспечивая интеграцию промышленного производства и потребления энергии с потребностями коммунального хозяйства за пределами объекта, можно достичь дальнейшего повышения энергоэффективности. Примером может служить когенерация с поставкой низкопотенциальной энергии для отопления прилегающих районов.
На рисунке 2 представлен пример входных и выходных потоков производственной единицы, реализующей простой технологический процесс. Для простоты предполагается, что в рамках процесса не производится энергия, поставляемая внешним потребителям, процесс использует один вид сырья и производит один вид продукции. Процесс использует пар, электроэнергию и топливо.

2-сурет. Қарапайым технологиялық процесс жағдайындағы энергия ағыны (Эколайн 2012)
Бұл процестің ҮЭТ келесі теңдеу бойынша анықталады:
мұнда:
Es,in - P өнімінің санын өндіру үшін пайдаланылатын процеске берілетін бу энергиясы;
Ee,in - P өнімінің санын өндіру үшін пайдаланылатын процеске берілетін электр энергиясы;
Ef,in - P өнімінің санын өндіру үшін пайдаланылатын процеске берілетін отын энергиясы;
P - өндірілген өнім саны.
Теңдеуді пайдаланған кезде әртүрлі энергия ағындары бастапқы энергияға, әрі бірдей әдістеме негізінде келтірілгені маңызды.
3-суретте жүйеден тыс жеткізілетін энергия да, бөлімше немесе процесс шегінде отынды регенерациялау да орын алатын неғұрлым күрделі жағдай ұсынылған. Бұл мысал көптеген кәсіпорындарға тиісті нақтылаулармен қолданылатын қағидаттарды көрсетеді.
3-сурет. Өндірістік бірліктің (процестің) энергия ағындары (Эколайн 2012)
Жалпы теңдеу кез келген технологиялық процестерге, өндірістік бөлімшелерге немесе қондырғыларға қолданылады, бірақ оның әртүрлі компоненттері әр нақты жағдайға бейімделуі керек:
Шикізат пен өнім ағындары (F1-n, P1):. Пр2.3-суретте F1-ден Fn-ге дейінгі (F1-n) ағындар P1 негізгі өнімін, сондай-ақ ілеспе өнімді өндіруде пайдаланылатын шикізаттың әртүрлі түрлерін білдіреді. Ілеспе өнімдердің ағындары екі топқа бөлінеді: отын ретінде процеске қайтарылатын өнімдер (Pf) және ілеспе өнімдердің қалған түрлері (P2).
Энергия ағындары (Ein, Eo) процеске жеткізілетін немесе одан тыс жеткізілетін энергияның әртүрлі түрлерін білдіреді. Пр2.3-суретте кіріс және шығыс энергия ағындары тік бағытта келтірілген. Мынадай энергия ағындары қарастырылады:
Es - бу және/немесе ыстық су; өндірісте будың бірнеше түрін пайдалануға болады (қысым және/немесе температура бойынша ерекшеленеді), будың әр түрі энергияны тұтынуға және процестің энергия тиімділігіне өз үлесін қосады, будың барлық түрлерін Es шамасы қосу керек. Ыстық су, егер ол процесте қолданылса (немесе басқа процесте немесе өндірістік кәсіпорында өндіріліп, жеткізілсе), осыған ұқсас түрде ескерілуі тиіс.
Ee - жеткізілетін электр энергиясы;
Ef - отын (газ тәрізді, сұйық, қатты). Сыртқы көздерден алынған Ef отын мен қалпына келтірілетін және технологиялық процеске қайтарылатын EF,rec отын арасында айырмашылық бар. Процестен тыс пайдалану үшін өнім ретінде өндірілген отын EF,out емес, P1 немесе P2 ретінде қарастырылады. Мұндай тәсіл мұнай өңдеу мен мұнай-химия өнеркәсібінде стандартты болып табылады. Басқа салаларда өзге тәсілдер қабылдануы мүмкін.
Eo - басқалары: бұл ағынға өндіру үшін энергияны қажет ететін кез келген қосалқы ресурстар кіреді. Мысал ретінде ыстық май, салқындатқыш су, сығылған ауа және азот (егер бұл ресурстар технологиялық процесте тұтынылса) жатады. Мысалы, салқындатқыш суды дайындау үшін энергия қажет (энергия су айналымын қамтамасыз ететін сорғыларды, сондай-ақ салқындатқыш мұнаралардың желдеткіштерін іске қосу үшін қолданылады).
Қалдықтардың материалдық ағындары (W) және энергия шығыны: әр технологиялық процесте белгілі бір қалдықтар санының пайда болуы, сондай-ақ энергияның жоғалуы орын алады. Пайда болған қалдықтар қатты, сұйық немесе газ тәрізді болуы мүмкін; олармен жұмыс істеу тәсілдері мыналарды қамтуы мүмкін:
полигонда орналастыру (тек қатты қалдықтар);
энергияны кәдеге жарата отырып немесе онсыз жағу;
процесте отын ретінде пайдалану (Pf);
қайта өңдеу.
Мысалы, отынды жағу кезінде орын алған энергия шығындары мыналарды қамтиды:
түтін газдарының жылуы;
ғимараттар мен құрылыстар қабырғаларының жылу сәулеленуі түріндегі шығындар;
шығарылатын шлак бен күлдің жылуы;
толық жанбаған (механикалық және химиялық күйік) материалдардағы тотықтанбаған жанғыш зат және осының есебінен алынбаған жылу.
Өлшеу немесе бағалау. Жалпы теңдеу технологиялық процеске берілетін әртүрлі энергия ағындарының шамаларын білетінімізді білдіреді. Алайда әдеттегі технологиялық процесс жағдайында барлық энергия ресурстарын, оның ішінде қосалқы ресурстарды (мысалы, салқындатқыш су, сығылған ауа, турбиналарға арналған бу және құбырларды жылыту және т.б.) тұтыну көлемі әрдайым өлшенбейді. Көбінесе технологиялық процесті басқару мақсатында тек негізгі кіріс ағындары өлшенеді (мысалы, жылытқышқа жеткізілетін бу немесе пешке жеткізілетін отын). Осылайша, процестің жалпы энергия тұтынуы олардың кейбіреулері өлшенуі, ал басқалары "бағалануы" мүмкін энергияны тұтынудың әртүрлі түрлерінің сомасын білдіреді. Бағалау қағидасы ашық түрде анықталуы және құжатталуы тиіс.

Рисунок 2. Потоки энергии в случае простого технологического процесса (Эколайн 2012)
УЭП данного процесса определяется по следующей уравнение:
где:
Es,in – подводимая к процессу энергия пара, используемая для производства количества продукции P;
Ee,in – подводимая к процессу электроэнергия, используемая для производства количества продукции P;
Ef,in – подводимая к процессу энергия топлива, используемая для производства количества продукции P;
P – количество произведенной продукции.
Важно, чтобы при использовании уравнения различные потоки энергии были приведены к первичной энергии, причем на основе одной и той же методики.
На рисунке 3 представлена более сложная ситуация, в которой имеют место как энергия, поставляемая за пределы системы, так и регенерация топлива в пределах подразделения или процесса. Этот пример демонстрирует принципы, применимые, с соответствующими уточнениями, ко многим предприятиям.
Рисунок 3. Потоки энергии производственной единицы (процесса) (Эколайн 2012)
Общее уравнение применимо к любым технологическим процессам, производственным подразделениям или установкам, однако различные ее компоненты необходимо адаптировать к каждому конкретному случаю:
Потоки сырья и продукции (F1-n, P1): на рисунок Пр2.3 потоки от F1 до Fn
(F1-n) представляют собой различные виды сырья, используемого при производстве основной продукции P1, а также сопутствующей продукции. Потоки сопутствующей продукции разделены на две группы: продукция, которая возвращается в процесс в качестве топлива (Pf), и остальные виды сопутствующей продукции (P2).
Потоки энергии (Ein, Eo) представляют различные виды энергии, подводимые к процессу или поставляемые за его пределы. На Рисунок Пр2.3 входные и выходные потоки энергии представлены в вертикальном направлении. Рассматриваются следующие потоки энергии:
Es – пар и/или горячая вода; на производстве может использоваться несколько типов пара (различающихся давлением и/или температурой), каждый тип пара вносит собственный вклад в энергопотребление и энерго-эффективность процесса, все виды пара следует включить в величину Es. Горячая вода, если таковая используется в процессе (или производится и поставляется другому процессу или производственному предприятию), должна учитываться аналогичным образом.
Ee – подводимая электроэнергия;
Ef – топливо (газообразное, жидкое, твердое). Проводится различие между топливом Ef, получаемым из внешних источников, и топливом Ef,rec, которое регенерируется и возвращается в технологический процесс. Топливо, производимое в качестве продукции для использования за пределами процесса, рассматривается как P1 или P2, а не как Ef,out. Такой подход является стандартным в нефтепереработке и нефтехимической промышленности. В других отраслях могут быть приняты иные подходы.
Eo – прочее: в этот поток включаются любые вспомогательные ресурсы, для производства которых требуется энергия. Примерами являются горячее масло, охлаждающая вода, сжатый воздух и азот (если эти ресурсы потребляются в технологическом процессе). Например, энергия требуется для подготовки охлаждающей воды (энергия используется для приведения в действие насосов, обеспечивающих циркуляцию воды, а также вентиляторов градирен).
Материальные потоки отходов (W) и потери энергии: в каждом технологическом процессе имеет место образование некоторого количества отходов, а также потери энергии. Образующиеся отходы могут быть твердыми, жидкими или газообразными; способы обращения с ними могут включать:
размещение на полигоне (только твердые отходы);
сжигание с утилизацией энергии или без такового;
использование в качестве топлива в процессе (Pf);
рециклирование.
Потери энергии, имеющие место, например, при сжигании топлива, включают:
тепло дымовых газов;
потери в форме теплового излучения стен зданий и сооружений;
тепло удаляемых шлаков и золы уноса;
не окислившееся горючее вещество в материалах, сгоревших не полностью (механический и химический недожег) и недополученное за счет этого тепло.
Измерение или оценка. Общее уравнение подразумевает, что нам известны величины различных потоков энергии, подводимых к технологическому процессу. Однако в контексте типичного технологического процесса не всегда измеряются объемы потребления всех энергоресурсов, включая вспомогательные (например, охлаждающей воды, сжатого воздуха, пара для турбин и подогрева трубопроводов и т.д.). Часто измеряются лишь основные входные потоки для целей управления технологическим процессом (например, пар, подводимый к подогревателю, или топливо, подаваемое в печь). Таким образом, общее энергопотребление процесса представляет собой сумму различных видов энергопотребления, некоторые из которых могут измеряться, а другие – "оцениваться". Правила оценки должны быть определены и документированы прозрачным образом.

3. Сонымен, жүйелердің бөлек тораптары мен элементтерін оңтайландыру мүмкіндіктері (мысалы, электр моторлар, сорғылар, клапандар).
Төмендегі мысалдарда жекелеген компоненттер, кіші жүйелер мен жүйелер қаралады, сондай-ақ энергия тиімділігі көрсеткіштерін жақсартуды бағалауға ықтимал тәсілдер талқыланады. Мысалдар компания шеңберінде энергия тиімділігін бағалаудың типтік материалдарына негізделген. Олар энергия тиімділігін анықтауға тар көзқарастың әсерін суреттейді (тұтастай жүйе емес, жеке компоненттер немесе ішкі жүйелер деңгейінде).
1-жүйе. Электр қозғалтқышы.
Компания қолданыстағы электр жетектерін тексерді. Қолданыстағы электр қозғалтқышы тұтынатын қуат 100 кВт екендігі анықталды. Қозғалтқыштың ПӘК 90%-ға тең, нәтижесінде оның механикалық қуаты 90 кВт құрайды.
Энергия тиімділігін арттыру мақсатында қозғалтқыш неғұрлым жоғары ПӘК 93,7%-ға тең жаңасына ауыстырылды. ПӘК-нің жоғары болуына байланысты талап етілетін механикалық қуатты (90 кВт) құру үшін қажет электр қуаты 96 кВт құрайды. Осылайша, энергия тиімділігін арттыру 4 кВт (100 – 96) немесе 4% (4 /100) құрайды.
2-жүйе. Электр қозғалтқышы және сорғы.
Электр қозғалтқышы салқындату жүйесіне салқындатқыш су беретін сорғыны басқарады. Бұл мысалда қозғалтқыш пен сорғы біртұтас кіші жүйе ретінде қарастырылады. Бұл кіші жүйенің пайдалы қуаты салқындатқыш судың ағыны мен қажетті қысымын қамтамасыз ететін гидравликалық қуат болып табылады.
Егер электр қозғалтқышын ауыстыру кезінде (параметрлер 1-жүйедегідей) сорғы ауыстырылмаса (Пр 2.4-суретті қараңыз.), онда сорғының ПӘК төмен болғандықтан (50%), 2-жүйенің пайдалы қуаты 45 кВт шамасымен (96 кВт * 93,7 % * 50 % = 44,976 кВт) шектелетін болады. Жүйенің энергия тиімділігі (ПӘК) 47% (45 кВт / 96 кВт * 100 %).
4-сурет. "Жаңа электр қозғалтқышы және ескі сорғы" жүйесі (Эколайн 2012)
Ескі сорғы ПӘК 80% жаңасына ауыстырылды (5-сурет).
5-сурет. "Жаңа электр қозғалтқышы және жаңа сорғы" жүйесі (Эколайн 2012)
Жаңа жүйенің энергия тиімділігі (75%) ескіден (47%) едәуір жоғары, өйткені шығудағы гидравликалық қуат 45-тен 67 кВт-қа дейін өсті. Энергия тиімділігінің артуы (ПӘК) энергия тиімділігінің индексі (ЭТИ) ретінде ұсынылуы мүмкін: ЭТИ = ПӘК/ПӘКбазалық = 75/47 = 1.6 (яғни энергия тиімділігі 60% -ға артты).
Жоғарыда келтірілген мысалдардан қондырғыны компоненттердің – процестердің немесе жүйелердің жиынтығы ретінде қарастыру қаншалықты маңызды екенін көруге болады. Инвестициялардан ең жоғары нәтижені алуға тұтастай алғанда кәсіпорынды, сондай-ақ оның өзара байланысты процестерін немесе жүйелерін қарау арқылы қол жеткізуге болады. Осы жүйенің немесе кіші жүйенің энергияға қажеттілігін, сондай-ақ энергия тиімділігін арттыру мақсатында оның функцияларын (мысалы, салқындату, жылыту) өзгертілген немесе мүлдем басқа тәсілмен орындау мүмкіндігін талдау қажет.

3. Наконец, возможности для оптимизации отдельных узлов и элементов систем (например, электромоторов, насосов, клапанов).
В нижеследующих примерах рассматриваются отдельные компоненты, подсистемы и системы, а также обсуждаются возможные подходы к оценке улучшения показателей энергоэффективности. Примеры основаны на типичных материалах оценки энергоэффективности в рамках компании. Они иллюстрируют эффекты узкого подхода к определению энергоэффективности (на уровне отдельных компонентов или подсистемы, а не системы в целом).
Система 1. Электродвигатель.
Компания провела обследование существующих электроприводов. Было установлено, что мощность, потребляемая существующим электродвигателем, составляет 100 кВт. КПД двигателя равен 90 % и, как следствие, его механическая мощность составляет 90 кВт.
С целью повышения энергоэффективности двигатель был заменен на новый с более высоким КПД равен 93,7 %. Вследствие более высокого КПД электрическая мощность, необходимая для создания требуемой механической мощности (90 кВт), составляет 96 кВт. Таким образом, повышение энергоэффективности составляет 4 кВт (100 – 96) или 4 % (4 / 100).
Система 2. Электродвигатель и насос.
Электродвигатель приводит в движение насос, подающий охлаждающую воду в систему охлаждения. В данном примере двигатель и насос рассматриваются как единая подсистема. Полезная мощность данной подсистемы представляет собой гидравлическую мощность, обеспечивающую поток и необходимое давление охлаждающей воды.
Если при замене электродвигателя (параметры те же, как в случае Системы 1) не заменили насос (см. рисунок 4), то в силу низкого КПД насоса (50 %) полезная мощность Системы 2 будет ограничена величиной 45 кВт (96 кВт * 93,7 % * 50 % = 44,976 кВт). Энергоэффективность (КПД) системы 47 % (45 кВт / 96 кВт * 100 %).
Рисунок 4. Система "новый электродвигатель и старый насос" (Эколайн 2012)
Старый насос заменен на новый с КПД 80 % (рисунок 5).
Рисунок 5. Система "новый электродвигатель и новый насос" (Эколайн 2012)
Энергоэффективность новой системы (75 %) значительно выше старой (47 %), так как гидравлическая мощность на выходе увеличилась с 45 до 67 кВт. Увеличение энергоэффективности (КПД) может быть представлено как индекс энергоэффективности (ИЭЭ): ИЭЭ = КПД/КПДбазовый = 75/47 = 1.6 (т.е. энергоэффективность повысилась на 60 %).
Из приведенных примеров видно, насколько важно рассматривать установку как совокупность компонентов – процессов или систем. Максимальная отдача от инвестиций может быть достигнута путем рассмотрения предприятия в целом, а также его взаимосвязанных процессов или систем. Необходимо проанализировать потребности данной системы или подсистемы в энергии, а также возможность выполнения ее функций (например, охлаждения, отопления) измененным или совершенно другим способом с целью повышения энергоэффективности.

Кері жағдайда (жоғарыда қарастырылған 1 және 2 жүйелердің мысалында көріп отырғаныңыздай) жекелеген компоненттерді оңтайландыру нәтижесі жеткіліксіз көлемдегі жабдыққа инвестициялар болуы мүмкін, ал энергия тиімділігін арттырудың маңызды мүмкіндіктері жоғалатын болады.
Процестерді немесе жүйелерді талдау кезінде:
олардың шекаралары мен өзара әрекеттесулерін тиісті деңгейде анықтау;
олар орындайтын нақты пайдалы функцияларды немесе олар шығаратын пайдалы өнімдерді орнату;
процестерді немесе жүйелерді осы функцияларға немесе қызметтерге қолданыстағы немесе болашақтағы қажеттіліктер тұрғысынан бағалау (яғни өткен кезеңнің жоспарлары тұрғысынан емес) керек.
Қондырғының энергия тиімділігін оңтайландыру жалпы тиімділіктің максималды деңгейіне жету үшін бір немесе бірнеше жүйенің энергия тиімділігін саналы түрде төмендету қажеттігін білдіруі мүмкін. (Бұл ретте жекелеген жүйенің энергия тиімділігінің төмендеуі есептеу формулаларында пайдаланылатын қандай да бір параметрлердің өзгеруінің нәтижесі болуы мүмкін және міндетті түрде энергия тұтынудың ұлғаюымен қатар жүрмейді).
Ең үздік қолжетімді техникалар
бойынша "Шаруашылық және
(немесе) өзге де қызметті жүзеге
асыру кезіндегі энергетикалық
тиімділік" анықтамалығына
2-қосымша
Ең үздік қолжетімді техникалар қағидаттарына көшу саясатының әсерін бағалау нәтижелері
Өнеркәсіптің энергия тиімділігі жөніндегі ЕҚТ-ға көшу саясаты Қазақстан экономикасы үшін мынадай мүмкіндіктерді ашады:
энергия сыйымдылығының төмендеуі көмірсутек отынын (қатты және газ тәрізді) жағу нәтижесінде парниктік газдар шығарындылары қарқындылығының (көміртегі сыйымдылығының) қысқаруымен тікелей пропорционалды байланысты, бұл халықаралық климаттық саясаттың Қазақстанның экспорттаушы кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігіне әсер ету тәуекелін азайтуға мүмкіндік береді;
көмір тұтынуды азайту және ірі өнеркәсіптік қондырғыларды табиғи газға айналдыру қауіпті ластағыш заттардың (азот пен күкірт оксидтерінің, сондай-ақ ТЧ2,5 ең кішкентай бөлшектерінің) атмосфераға шығарылуын азайтады, бұл осы қондырғылар орналасқан қалалардағы ауаның сапасын айтарлықтай жақсартады, және атмосфералық ауаның ластануынан болатын адамдардың мерзімінен бұрын өлу қаупін шамамен 3 есеге азайтады;
денсаулыққа, халықтың өмір сүру ұзақтығына және соның нәтижесінде еңбек өнімділігіне оң әсер ЖІӨ өсіміне әрі адами және табиғи капитал құнының (SWON) көрсеткіштерінен көрінеді, бұл ретте адами капитал болашақ экономикалық пайдалар ағынын тудыратын актив ретінде қарастырылатынын назарға алған маңызды [48];

В противном случае (как можно видеть на примере систем 1 и 2, рассмотренных выше) результатом оптимизации отдельных компонентов могут стать инвестиции в оборудование неадекватного масштаба, а наиболее существенные возможности повышения энергоэффективности будут упущены.
При анализе процессов или систем следует:
определить их границы и взаимодействия на адекватном уровне;
установить конкретные полезные функции, выполняемые ими, или выпускаемую ими полезную продукцию;
оценить процессы или системы с точки зрения существующих или будущих потребностей в этих функциях или услугах (т.е. не с точки зрения планов минувшего периода).
Оптимизация энергоэффективности установки в целом может означать необходимость сознательного снижения энергоэффективности одной или нескольких систем для достижения максимума общей эффективности (при этом снижение энергоэффективности отдельной системы может быть результатом изменения каких-либо параметров, используемых в расчетных формулах, и не обязательно сопровождается увеличением энергопотребления).
___________________________
Приложение 2
к справочнику по наилучшим
доступным техникам
"Энергетическая эффективность
при осуществлении
хозяйственной и (или)
иной деятельности"
Результаты оценки влияния политики перехода на принципы наилучших доступных техник
Политика перехода промышленности на НДТ по энергоэффективности открывает следующие возможности для экономики Казахстана:
снижение энергоемкости прямо пропорционально связано с сокращением интенсивности выбросов парниковых газов в результате сжигания углеводородного топлива (твердого и газообразного), (углеродоемкости), что позволит уменьшить риск влияния международной климатической политики на конкурентоспособность предприятий-экспортеров Казахстана;
снижение потребления угля и перевод крупных промышленных установок на природный газ сокращает выброс опасных загрязняющих веществ (оксидов азота и серы, а также мельчайших частиц ТЧ2,5,) в атмосферу, что существенно улучшит качество воздуха в городах, где расположены эти установки, и сократит риск преждевременной смертности людей, вызванной загрязнением атмосферного воздуха, примерно в 3 раза;
положительное влияние на здоровье, продолжительность жизни населения и производительность труда в результате отражается на росте ВВП и показателях стоимости человеческого и природного капитала (SWON), при этом важно принимать во внимание, что человеческий капитал рассматривается как актив, который генерирует поток будущих экономических выгод [48];

атмосфералық ауаға қышқыл шығарындыларын және олардың су объектілеріне түсуін азайту, қатты қалдықтардың түзілуін және полигондарды кеңейту үшін жерді азайту Дүниежүзілік банктің бағалауы бойынша бүгінгі күні 20-30% құрайтын табиғи және адами капитал құнының күрт төмендеуін тоқтатуға мүмкіндік береді;
жаңа қондырғылар үшін ЕҚТ бойынша міндетті талап, кешенді экологиялық рұқсаттарға көшу және эмиссиялар үшін салық төлемдерінен босату Қазақстандағы инвестициялық ахуалды жақсартады және негізгі капиталға инвестициялардың құйылуына ықпал ететін болады, бұл 2025 жылға қарай инвестициялар деңгейінің нысаналы көрсеткішін ЖІӨ-ге 30%-ға дейін жеткізуге мүмкіндік береді [49].
Ең "жұмсақ" бағалаулар бойынша ЕҚТ-ға кейінге қалдырылған көшу нәтижесінде экономикалық шығындар төмендегіні құрауы мүмкін:
адами капитал бойынша – жылына 15 мың адамнан болатын шығын – жыл сайын шамамен 8580 млн. АҚШ долларына бағаланатын ЖЭО жұмысынан атмосфералық ауаның ластануынан болатын мезгілсіз өлім (есептеулерде ЭЫДҰ әдіснамасы қолданылды [50] - адам өмірін бағалау US$930.000 және дисконттау коэффициенті 4%;
табиғи капитал бойынша – жайылымдық жерлер құнының шығыны (ҚТҚ жаңа полигондары үшін 32 мың га жерді алу мысалында) шамамен 215 млрд. теңгеге (500 млн.АҚШ доллары) бағаланады;
Салыстыру үшін - ЭЫДҰ талдауына сәйкес атмосфералық ауаны ластауға арналған жалпы жылдық нарықтық шығындар (ауыл шаруашылығы дақылдары өнімділігінің төмендеуін, ауруға байланысты жұмыс уақытының жоғалуын, денсаулық сақтауға жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда) әлемдік ЖІӨ-нің 0,3%-ын құрайды, ал нарықтық емес әсерлерден болған шығындар (мезгілсіз өлім) жалпы табыстың 6%-ын құрайды [51].
тікелей шетелдік инвестициялар бойынша жіберіп алған мүмкіндіктер: ЕО-ның тікелей шетелдік инвестициялары - 28 11 647 млн.доллар (тек жаңа қондырғыларға; ҚР төмен көміртекті даму стратегиясы, жоба);
сондай-ақ жекелеген салалар бойынша экспорт бойынша жіберіп алған мүмкіндіктер.
Парниктік газдар шығарындыларын азайтуға қосқан үлесі
Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық есептің деректеріне сәйкес (2019) 2018 жылы жалпы ұлттық шығарындылар (ҚӨҚЗЗ секторын есепке алмағанда) 396,570 млн т СО2-экв құрады [52].
2021 жылға арналған парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарында (218 қондырғы) ЕҚТ-ға көшуге жататын салаларға 169,2 млн т СО2-экв берілді, оның ішінде:
электр энергетикасы саласындағы қызмет үшін - 96,7 млн т СО2-экв.;
мұнай-газ үшін - 23,5 млн т СО2-экв. (төрт МӨЗ үшін - 4,054 млн т СО2-экв.);

сокращение кислотных выбросов в атмосферный воздух и попадание их в водные объекты, сокращение образования твердых отходов и земель под расширение полигонов, позволит остановить критическое падение стоимости природного и человеческого капитала, которое на сегодняшний день по оценкам Всемирного банка составляет 20-30%;
обязательное требование по НДТ для новых установок, переход на комплексные экологические разрешения и освобождение от налоговых платежей за эмиссии, улучшит инвестиционный климат в Казахстане и будет способствовать притоку инвестиций в основной капитал, что позволит достичь целевой показатель уровня инвестиций до 30% к ВВП к 2025 году [49].
Экономические потери в результате отложенного перехода на НДТ, по самым "мягким" оценкам, могут составить:
по человеческому капиталу – потери от 15 тыс. чел. в год преждевременная смерть, вызванная загрязнением атмосферного воздуха от работы ТЭЦ, что оценивается порядка 8580 млн долл. США ежегодно (при расчҰтах использовали методологию ОЭСР [50] -оценка человеческой жизни US$930.000 и коэффициент дисконтирования 4%;
по природному капиталу – потери стоимости пастбищных земель (на примере занятия 32 тыс. га для новых полигонов ТБО) оцениваются порядка 215 млрд тенге (500 млн долл. США);
Для сравнения – согласно анализу ОЭСР, общие годовые рыночные затраты на загрязнение атмосферного воздуха (включая снижение урожайности сельскохозяйственных культур, потеря рабочего времени из-за болезни, расходы на здравоохранение) составляют 0,3% мирового ВВП, в то время как затраты от нерыночных воздействий (преждевременная смерть) составляют 6% от общего дохода [51].
упущенные возможности по прямым иностранным инвестициям: прямые иностранные инвестиции ЕС-28 11 647 млн долл. (только в новые установки; Стратегия низкоуглеродного развития РК, проект);
а также упущенные возможности по экспорту по отдельным отраслям.
Вклад в сокращение выбросов парниковых газов
Согласно данным Национального отчета о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан (2019) в 2018 г. общие национальные выбросы (без учета сектора ЗИЗЛХ) составили 396,570 млн т СО2-экв [52].
Национальным планом распределения квот на выбросы парниковых газов на 2021 г. отраслям, подпадающим под переход на НДТ (218 установок), выдано 169,2 млн т СО2-экв., в т.ч.:
для электроэнергетической сферы деятельности - 96,7 млн т СО2-экв.;
для нефтегазовой – 23,5 млн т СО2-экв. (для четырех НПЗ – 4,054 млн т СО2-экв.);

металлургия үшін - 31,31 млн т СО2-экв.;
химиялық үшін - 1,74 млн т СО2-экв.;
цемент, әк, гипс және кірпіш өндіру үшін - 8,2 млн т СО2-экв.
Осылайша, қазіргі уақытта парниктік газдардың ұлттық шығарындыларына өнеркәсіптің үлесі 42,7% құрайды.
ТЖТ-ның бағалауы бойынша технологиялық процесті бақылау тиімділігін арттыруға бағытталған басқарушылық шешімдерді енгізу, номиналды режимдердегі агрегаттар мен жүйелердің жұмысын бақылау (ТП АБЖ, SCADA, ЭКЕАЖ, ЭнМЖ, энергия аудиттері) отын тұтынуды орта есеппен 10%-ға қысқарту әлеуетіне ие.
Өндірістік процестердің интеграциялану дәрежесін арттыруға және нақты қондырғы шегінде энергияны пайдалануды оңтайландыруға бағытталған шешімдер елеулі әлеуетке ие болуы мүмкін (20-40%), бірақ сала деңгейінде бағалау салалар бойынша да, нақты кәсіпорындар арасында да жүргізілген жаңғыртудың әртүрлі деңгейіне байланысты нақты дәлдікпен орындала алмайды.
Қосымша маңызды резервтерді "жасыл" экономика мен "тұйық цикл" экономикасының мақсаттарын іске асыру кезінде алуға болады (ЖЭО қалдықтарын цемент өнеркәсібі үшін баламалы отын ретінде пайдалану мысалында).
Қалдықтарды отын ретінде пайдалану.
Кәдімгі қазба отынды ішінара балама отынмен (БО), яғни қатты немесе сұйық жанғыш отын және/немесе биомасса қалдықтары бар қалдықтарды сұрыптағаннан кейін қалдықтармен алмастыруға болады. БО құрамына пластик, қағаз, картон, мата, резеңке, былғары, ағаш және т.б. сияқты қалдықтардың жоғары калориялы компоненттері кіреді.
Отындағы қауіпті құрамдастардың құрамы қатаң бақыланатын және рұқсат етілген нормалардан аспайтын жағдайда, орташа цемент зауыты негізгі отынның 30%-на дейін ауыстыру кезінде жылына 40-тан 100 мың тоннаға дейін баламалы отынды тұтынуы мүмкін. Мысалы, 2019 жылы Түркияның цемент кәсіпорындары баламалы отын және шикізат ретінде 2,6 млн т қалдықтарды кәдеге жаратты [47].
Егер 25%-ға дейін шлакты және 2,5%-ға дейін жанғыш затты енгізе отырып, осы бағытты ішінара іске асыратын болсақ, онда ~ 130 кут/т шамасына қол жеткізуге және СО2-нің атмосфераға шығарылуын 200 кг/т клинкерге азайтуға болады.
Осылайша, сараптамалық бағалаулар бойынша өндіруші және өңдеуші кәсіпорындардың энергия тиімділігін арттыратын ЕҚТ-ға көшуі кезең-кезеңімен отын тұтынуды 10%-дан 20-40%-ға дейін қысқарту әлеуетіне ие, нәтижесінде парниктік газдар шығарындыларын 4%-дан 7,5-18%-ға дейін қысқартуға мүмкіндік береді (2030 жылға қарай іске қосу жоспарланып отырған жаңа қуаттарды қоспағанда) [53].
ЕҚТ-ға көшу кезіндегі экономикалық шығындар мен пайдалар

для металлургической – 31,31 млн т СО2-экв.;
для химической – 1,74 млн т СО2-экв.;
для производства цемента, извести, гипса и кирпича – 8,2 млн т СО2-экв.
Таким образом, вклад промышленности в национальные выбросы парниковых газов в настоящее время составляет 42,7%.
По оценкам ТРГ, внедрение управленческих решений, направленных на повышение эффективности контроля технологического процесса, контроль работы агрегатов и систем в номинальных режимах (АСУ ТП, SCADA, АСКУЭ, СЭнМ, энергоаудиты) имеет потенциал сокращения потребления топлива в среднем на 10%.
Решения, направленные на повышение степени интеграции производственных процессов и оптимизацию использования энергии в пределах конкретной установки могут иметь существенный потенциал (20-40%), но оценка на уровне отрасли не может быть выполнена с достоверной точностью ввиду разного уровня уже проведенной модернизации как по отраслям, так и между конкретными предприятиями.
Дополнительные существенные резервы можно получить при реализации целей "зеленой" экономики и экономики "замкнутого цикла" (на примере использования отходов ТЭЦ в качестве альтернативного топлива для цементной промышленности).
Использование отходов в качестве топлива.
Обычное ископаемое топливо может быть частично заменено альтернативным топливом (АТ), то есть остатками после сортировки отходов, содержащих твердые или жидкие горючие остатки топлива и/или биомассы. В состав АТ входят высококалорийные компоненты отходов, такие как пластик, бумага, картон, текстиль, резина, кожа, дерево и пр.
При условии, что содержание опасных составляющих в топливе строго контролируется и не превышает допустимых норм, средний цементный завод может потреблять от 40 до 100 тыс. т/год альтернативного топлива при замещении до 30% основного топлива. Для примера, в 2019 г. цементными предприятиями Турции утилизировано в качестве альтернативного топлива и сырья 2,6 млн т отходов [47].
Если даже только частично реализовать данное направление с введением до 25% шлака и 2,5% горючего вещества, то можно достичь величины ~ 130 кут/т, и снизить выброс СО2 в атмосферу на 200 кг/т клинкера.
Таким образом, по экспертным оценкам переход добывающих и перерабатывающих предприятий на НДТ, повышающие энергоэффективность, имеет потенциал сокращения потребления топлива поэтапно от 10% до 20-40%, что в результате может дать сокращение выбросов парниковых газов от 4% до 7,5-18% (без учета новых мощностей, которые планируются к вводу к 2030 г.) [53].
Экономические затраты и выгоды при переходе на НДТ

Кәсіпорындардың ЕҚТ-ға көшуі негізгі стационарлық көздерде эмиссиялардың үздіксіз мониторингі жүйесін орнатуды қоса алғанда, өндірісті жаңғыртуға және қайта құруға байланысты едәуір қаржылық шығындарды талап етеді (2023 жылғы 1 қаңтардан бастап).
Бұл ретте Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдамада (Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы):
таза технологияларға көшпестен экономика үшін жыл сайынғы жіберіп алған пайда 4-8 млрд.АҚШ долларын құрайтыны және 2030 жылға қарай 14 млрд. АҚШ долларын құрауы мүмкін екендігі;
энергия тұтынуды үнемдеу әлеуеті жылына 3-4 млрд, АҚШ долларын құрайтыны, ал 2030 жылға қарай бұл сан жылына 6-10 млрд, АҚШ долларына дейін өсуі мүмкін екендігі;
жер өнімділігінің төмендігі нәтижесінде келтірілген экономикалық шығындар жылына 1,5-4 млрд. АҚШ долларын құрайтыны, ал 2030 жылға қарай одан да көп болуы мүмкін екендігі, бұл Солтүстік Қазақстан, Алматы, Оңтүстік Қазақстан облыстарында халықтың 30-45%-ы жұмыс істейтін аграрлық сектор үшін әлеуметтік салдарға әкелуі мүмкін екендігі;
табиғи ресурстарды тиімсіз басқарудан жіберіп алынған пайда 2030 жылға қарай 7 млрд. АҚШ долларына дейін құрайтыны;
қалалардағы ауаның ластануының жоғары деңгейі (қатты бөлшектердің концентрациясы Еуропалық Одақтағы ұқсас көрсеткіштерден он есе жоғары) жылына 6 мыңға дейін мерзімінен бұрын қайтыс болуға себеп болып табылатыны атап көрсетілген.
ЕҚТ-дан бас тартқан кезде жіберіп алған пайдалармен және шығындармен ЕҚТ-ға шығындардың салыстырма кестесі (10 жылға кейінге қалдырылған норма) төменде келтірілген.
Басты тұжырым – ірі өнеркәсіптік қондырғылардың ЕҚТ-ға көшу саясатын іске асырудан Қазақстан Республикасының шығындары мен пайдасын зерттеу адам өлімінің алдын алу тұрғысынан айтарлықтай пайданы ғана емес, тікелей экономикалық нәтижені де көрсетті.
1-кесте. ЕҚТ-дан бас тартқан кезде жіберіп алынған пайдалармен және шығындармен ЕҚТ-ға шығындардың салыстырма кестесі (10 жылға кейінге қалдырылған норма)
Р/с №
Атауы
Инвестициялық шығындар,
млрд теңге*
ЕҚТ Ендірудің тікелей және жанама пайдасы
10 жылға кейінге қалдырылған норма кезінде экономикалық шығындар/ жіберіп алынған пайда
1
2
3
4
5
1
Өнеркәсіптік қондырғыларды техникалық жаңғырту
(Мұнай өндіру, тау-кен металлургия кешені, жылу электр энергетикасы және мұнай өңдеу - негізгі салалардың 26 компаниясы) ("Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасының бағалауы бойынша) [54], оның ішінде:
3 000 (≈ 7 млрд АҚШ доллары)
Шекаралық көміртегі салығын енгізу жөніндегі жаңа халықаралық талаптарды ескере отырып, экспорттаушы кәсіпорындар жақын арада қазбалы отынды тұтынуды қысқарту әлеуетін қайта қарауы тиіс;
≈ 85 млрд. АҚШ доллары
Ауаның ластануынан мезгілсіз қайтыс болу салдарынан 10 жыл ішінде адами капитал құнының жоғалуы (модельдеу нәтижелерін қараңыз)

Переход предприятий на НДТ потребует значительных финансовых затрат, связанных с модернизацией и преобразованием производства, включая установку систем непрерывного мониторинга эмиссий на основных стационарных источниках (с 1 января 2023 г.).
При этом в Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577) отмечено, что:
ежегодная упущенная выгода для экономики без перехода на чистые технологии составляет 4-8 млрд долл. США, и к 2030 году может составить до 14 млрд долларов США;
потенциал экономии энергопотребления составляет 3-4 млрд долларов США в год, а к 2030 году эта цифра может вырасти до 6-10 млрд долларов США в год;
экономические потери, понесенные в результате низкой продуктивности земель, составляют 1,5- 4 млрд долларов США в год, а к 2030 году могут стать еще больше, что может иметь социальные последствия для аграрного сектора, где занято 30-45% населения в таких областях, как Северо-Казахстанская, Алматинская, Южно-Казахстанская;
упущенная выгода от неэффективного управления природными ресурсами может к 2030 году составить до 7 млрд долларов США;
высокий уровень загрязнения воздуха в городах (уровень концентрации твердых частиц в десятки раз превышает подобные показатели в Европейском Союзе) является причиной до 6 тысяч преждевременных смертей в год.
Сравнительная таблица затрат на НДТ с упущенными выгодами и потерями при отказе от НДТ (отложенной нормы на 10 лет) приведена ниже.
Главный вывод – исследование затрат и выгод Республики Казахстан от реализации политики перехода крупных промышленных установок на НДТ показало не только значительную выгоду с точки зрения предотвращения смертности людей, но и прямой экономический эффект.
Таблица 1. Сравнительная таблица затрат на НДТ с упущенными выгодами и потерями при отказе от НДТ (отложенная норма на 10 лет)
№ п/п
Наименование
Инвестиционные затраты,
млрд тенге*
Прямые и косвенные выгоды от внедрения НДТ
Экономические потери/ упущенные выгоды при отложенной норме на 10 лет
1
2
3
4
5
1
Техническая модернизация промышленных установок
(26 компаний основных отраслей - нефтедобыча, горно-металлургический комплекс, тепло электроэнергетика и нефтепереработка) (по оценке Национальной палаты предпринимателей РК "Атамекен") [54], в том числе:
3 000 (≈ 7 млрд долл. США)
С учетом новых международных требований по введению пограничного углеродного налога, предприятия-экспортеры должны в ближайшее время пересмотреть свой потенциал сокращения потребления ископаемого топлива;
≈ 85 млрд долл. США
Потери стоимости человеческого капитала за 10 лет за счет преждевременных смертей от загрязнения воздуха (см. результаты моделирования)

Орташа әлемдік бағалау бойынша табиғи капитал құнының ысырабы (ЖІӨ-нің 0,3%) (5 млрд. АҚШ)
2
мұнай-газ саласы үшін (МӨЗ-ді қоса алғанда)
1 200 (≈ 2,8 млрд АҚШ доллары) (ескерту - халықаралық климат саясатының нәтижесінде "кептеліп қалған активтер" болуы мүмкін)
УВ шикізатын терең қайта өңдеу және экспорттық әлеуетті кеңейту;
178 млн. тенге - энергетикалық ресурстарды оңтайландыру бойынша "АМӨЗ" ЖШС және "ПМХЗ" ЖШС 24 жобаны іске асырудан алынған экономикалық әсер
Карбонсыздандыру саясатынан тәуекелдер (көміртексіз энергетикаға көшу): халықаралық энергетикалық агенттіктің бағалауы бойынша ағымдағы онжылдықтың соңына қарай ЕО-да газға сұраныс 8% - ға қысқарады (2019 жылғы деңгейден), газ инфрақұрылымы активтерінің құнсыздану тәуекелі бар (ЕО газ директивасын қайта қарау).
3
жаңа химия зауыты
64,500 (≈ 150 млн АҚШ доллары)
КЭР алу және эмиссия үшін төлемдерден босату;
экспорттық әлеуетті әртараптандыру және кеңейту;
ЛШТ (өңірлік жалпы өнім) және қосымша жоғары кәсіби жұмыс орындарын құру
4
жаңа химиялық қондырғы (өндірісті кеңейту)
4,300 (≈ 50 млн АҚШ доллары)
(18,5 млн. доллар пайдалану шығындарын және 35 мың АҚШ доллары табиғатты қорғау іс-шараларына қосымша шығыстарды қоса алғанда)
өндірісті және экспорттық әлеуетті кеңейту;
эмиссия үшін төлемдерден босату;
қолданыстағы инфрақұрылымды тиімді пайдалану;
ЛШТ және қосымша жоғары кәсіби жұмыс орындарын құру
5
қуаттылығы 1,2 млн тонна жаңа цемент зауыты
55,900 (≈ 130 млн АҚШ доллары)
жоғары экспорттық әлеует және инвестициялық тартымдылық;
300 млн АҚШ доллары – цемент бойынша экспорттық әлеует (ҚР Индустрия және инновациялық даму министрлігінің деректері бойынша халықаралық климаттық саясатты ескере отырып, саланың бәсекеге қабілеттілігі "жасыл" цемент өндірісіне байланысты болады.
6
Технологиялық процестердің интеграциялану дәрежесін арттыру:
- когенерация, бөлінетін жылуды кәдеге жарату, басқалары;
ОЭР тұтынуды қысқарту, өнімнің өзіндік құнын қысқарту;
бірқатар іс-шараларды іске асырудан көмірді жағуды қысқарту есебінен қаражатты үнемдеу - 0,8 млрд теңгеден 1,5-3 млрд теңгеге дейін (бір зауытқа)
5 млрд теңге (11,647 млн АҚШ доллары) "жасыл" экономиканың жаңа қондырғыларына жұмсалған тікелей инвестициялар
7
Жылу-технологиялық және энерготехнологиялық агрегаттар:
- отын пайдаланатын агрегаттар мен отынмен жабдықтау жүйесінің энергетикалық тиімділігін арттыру (металлургиялық процестер)
ОЭР тұтынуды қысқарту, өнімнің өзіндік құнын қысқарту (электр энергиясының құны алюминий өндіру мысалында барлық шығындардың шамамен 40%-ын құрайды).
қоршаған ортаны ластағаны үшін шығарындылар мен төлемдерді азайту
8
Бөлінетін газдарды тазарту жүйесі

Потери стоимости природного капитала по средней мировой оценке (0,3% от ВВП) (до 5 млрд долл. США)
2
- для нефтегазовой отрасли (включая НПЗ)
1 200 (≈ 2,8 млрд долл. США) (прим. - могут оказаться "застрявшими активами" в результате международной климатической политики)
- глубокая переработка УВ сырья и расширение экспортного потенциала;
178 млн тенге - полученный экономический эффект от реализации 24 проектов на ТОО "АНПЗ" и ТОО "ПНХЗ" по оптимизации энергетических ресурсов
Риски от политики декарбонизации (переход к безуглеродной энергетике): по оценке Международного энергетического агентства к концу текущего десятилетия спрос на газ в ЕС сократится на 8% (от уровня 2019 г.), активы газовой инфраструктуры имеют риск обесценения (пересмотр Газовой директивы ЕС).
3
- новый химический завод
64,500 (≈ 150 млн долл. США)
- получение КЭР и освобождение от платежей за эмиссии;
- диверсификация и расширение экспортного потенциала;
- создание РВП (региональный валовый продукт) и дополнительных высокопрофессиональных рабочих мест
4
- новая химическая установка (расширение производства)
4,300 (≈ 50 млн долл. США)
(включая эксплуатационные затраты 18,5 млн долл. и дополнительные расходы на природоохранные мероприятия 35 тыс. долл. США)
- расширение производства и экспортного потенциала;
- освобождение от платежей за эмиссии;
- эффективное использование существующей инфраструктуры;
- создание РВП и дополнительных высокопрофессиональных рабочих мест
5
- новый цементный завод мощностью 1,2 млн тонн
55,900 (≈ 130 млн долл. США)
[56]
- высокий экспортный потенциал и инвестиционная привлекательность;
300 млн долл. США – экспортный потенциал по цементу (по данным Министерства индустрии и инновационного развития РК [47] с учетом международных климатических политик, конкурентоспособность отрасли будет зависеть от выпуска "зеленого" цемента
6
Повышение степени интеграции технологических процессов:
- когенерация, утилизация отходящего тепла, др.;
- сокращение потребления ТЭР, сокращение себестоимости продукции;
- экономия средств за счет сокращения сжигания угля от реализации ряда мероприятий - от 0,8 млрд тенге до 1,5-3 млрд тенге (на один завод)
5 млрд тенге (11,647 млн долл. США) упущенные прямые инвестиции в новые установки "зеленой" экономики
7
Теплотехнологические и энерготехнологические агрегаты:
- повышение энергетической эффективности топливо-использующих агрегатов и системы топливоснабжения (металлургические процессы)
- сокращение потребления ТЭР, сокращение себестоимости продукции (стоимость электроэнергии составляет около 40% от всех затрат на примере производства алюминия).
- сокращение выбросов и платежей за загрязнение окружающей среды
8
Система очистки отходящих газов