"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 945 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 ақпандағы № 141 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 945 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасында:
"6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
Р/с №
Көрсеткіш
2021 жыл (факт)
2022 жыл (жоспар)
2023 жыл (жоспар)
2024 жыл (жоспар)
2025 жыл (жоспар)
2026 жыл (жоспар)
1
Туған кездегі күтілетін өмір сүру ұзақтығы, жыл саны

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 945 "Об утверждении Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 февраля 2024 года № 141
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 945 "Об утверждении Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года" следующие изменения:
в Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года, утвержденной указанным постановлением:
раздел "6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты" изложить в следующей редакции:
"
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
№ п/п
Показатель
2021 год (факт)
2022 год (план)
2023 год (план)
2024 год (план)
2025 год (план)
2026 год (план)
1
Ожидаемая продолжительность жизни при рождении, число лет

100
-
23
Халықты МӘМС жүйесімен қамту деңгейі, %
82,6
84,6
86,5
88,0
89,0
90,0
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру;
СЭҚ – санитариялық-эпидемиологиялық қызмет;
GLP – Good Laboratory Practice, заттарды (дәрілік заттарды) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеуді ұйымдастыруға, жоспарлауға және жүргізуге, көрсетілген зерттеулердің нәтижелерін ресімдеуге және сапасын бақылауға қойылатын талаптар жүйесі;
GATS – General Agreement on Trade in Services, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының әдістемесі бойынша темекі шегудің таралуын анықтау бойынша эпидемиологиялық зерттеу;
ISO – International Organization for Standardization, халықаралық стандарттау ұйымы.
* Негізгі медициналық объектілерді салу 2025 жылы аяқталады.
Қазақстан Республикасында саланы дамытудың Тұжырымдамада негізі қаланған қағидаттарын, тәсілдерін және пайымын толық көлемде іске асыру
2026 жылы мынадай күтілетін нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді:
1) жүрек-қантамыр, онкологиялық, созылмалы респираторлық аурулар мен диабеттен 30-70 жас аралығында мезгілсіз қайтыс болу қаупі деңгейін 19,30-ға дейін азайту (2021 жылғы факт – 21,80 %);

100
-
23
Уровень охвата населения в системе ОСМС,%
82,6
84,6
86,5
88,0
89,0
90,0
Примечания:
Расшифровка аббревиатур:
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование;
СЭС – санитарно-эпидемиологическая служба;
GLP – Good Laboratory Practice, система требований к организации, планированию и проведению доклинических (неклинических) исследований веществ (лекарственных средств), оформлению результатов и контролю качества указанных исследований;
GATS – General Agreement on Trade in Services, эпидемиологическое исследование по определению распространенности табакокурения по методике Всемирной организации здравоохранения;
ISO – International Organization for Standardization, международная организация по стандартизации.
* Строительство ключевых медицинских объектов завершается в 2025 году.
Реализация в полном объеме заложенных в Концепции принципов, подходов и видения развития отрасли в Республике Казахстан позволит достичь следующих ожидаемых результатов в 2026 году:
снижение уровня риска преждевременной смертности в возрасте от 30 до 70 лет от сердечно-сосудистых, онкологических, хронических респираторных заболеваний и диабета до 19,30 (факт 2021 года – 21,80 %);

2) жүкті әйелдердің денсаулық индексін 83,0 %-ға дейін жоғарылату (2021 жылғы факт – 77,8%);
3) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде инновациялық технологиялар мен жоғары технологиялы көрсетілетін қызметтерді пайдалану арқылы емделіп шыққан стационарлық науқастардың үлесін 1,1 %-ға дейін арттыру (2021 жылғы факт – 0,6 %);
4) медициналық ұйымдар ғимараттарының тозу деңгейін 44,5 %-ға дейін азайту (2021 жылғы факт – 51,7 %);
5) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды отандық өндірушілердің үлесін 50 %-ға дейін арттыру;
6) Қазақстанның ұлттық болжау және биоқауіпсіздік жүйесін құру.
Тұжырымдаманы іске асырған кезде қаражат негізінен мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен тиісті саланың ұлттық жобаларында көрсетілген индикаторларға/көрсеткіштерге қол жеткізуге бөлінеді.
Басқа іс-шараларға қаражат экономиканың дамуы және бюджеттің кіріс базасының ұлғаю әлеуеті ескеріле отырып бөлінетін болады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдаманың орындалуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 29 ақпандағы
№ 141 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау саласын
дамытудың 2026 жылға дейінгі
тұжырымдамасына
қосымша
Денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Реформалардың/негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
1-бағыт. Саламатты өмір салтын қалыптастыру және инфекциялық емес аурулардың профилактикасы
Нысаналы 1-индикатор. Туған кездегі күтілетін өмір сүру ұзақтығы, жыл саны (2022 ж. – 73,7, 2023 ж. – 74,2, 2024 ж. – 74,6, 2025 ж. – 75,0, 2026 ж. – 75,1)
Негізгі іс-шаралар
1.1.
Мобильдік қосымшалар мен басқа да платформалар арқылы азаматтардың денсаулығын сақтауға, дұрыс әдеттерді қалыптастыруға арналған бұқаралық іс-шаралар өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО, МАМ
1.2.
Халықаралық стандарттарға сәйкес тұрғын үй-жайлардағы ауаның сапасы және қоршаған ортаға (ауыз су, топырақ) зиянды заттардың шығарындылары жөніндегі отандық стандарттарды қайта қарау
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы тамыз
ДСМ, ЭТРМ, ЖАО
1.3.
Балаларға арналған қоғамдық ғимараттардың үй-жайлары ішіндегі қоршаған ортаның жай-күйін мониторингтеу жүйесін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2022 жылғы қараша
ДСМ, ОМ
1.4.
Денсаулық дағдыларын нығайту мақсатында дұрыс және құнарлы тамақтану (құрамында тұз, қант, май, трансмайлар көп өнімдер) мәселелері бойынша, оның ішінде балалар арасында ақпараттық-білім беру жұмысын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, МАМ, ЖАО
1.5.
Мектеп медицинасы стандартын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2022 жылдағы желтоқсан
ДСМ
1.6.
Темекі мен алкогольді тұтынуға байланысты зиянды болғызбау және азайту бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
1.7.
Қазақстанда мамандандырылған диабетологиялық көмектің сапасын арттыру үшін скринингтің, диагностиканың және емдеудің заманауи әдістемелерін енгізу
әдістемелік
ұсынымдар
2023 жылғы сәуір
ДСМ, ЖАО
1.8.
Репродуктивті денсаулыққа байланысты проблемалары бар отбасылар үшін экстракорпоралдық ұрықтандыруды (ЭКҰ) жүргізуге квоталар бөлу
бөлінген квоталар саны

2) повышение индекса здоровья беременных женщин до 83,0 % (факт 2021 года – 77,8 %);
3) повышение доли пролеченных стационарных больных с использованием инновационных технологий и высокотехнологических услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС до 1,1 % (факт 2021 года – 0,6 %);
4) снижение уровня износа зданий медицинских организаций до 44,5 % (факт 2021 года – 51,7 %);
5) повышение доли отечественных производителей лекарственных средств и медицинских изделий до 50 %;
6) создание национальной системы прогнозирования и биобезопасности Казахстана.
При реализации Концепции в приоритетном порядке за счет средств государственного бюджета средства выделяются на достижение индикаторов/показателей, отраженных в национальных проектах соответствующей отрасли.
На другие мероприятия средства будут выделяться с учетом развития экономики и потенциала увеличения доходной базы бюджета.";
План действий по реализации Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Центральным и местным исполнительным органам, ответственным за исполнение Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года, принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 февраля 2024 года № 141
Приложение к Концепции
развития здравоохранения
Республики Казахстан
до 2026 года
План действий по реализации
Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года
№ п/п
Наименование реформ /основных мероприятий
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
1
2
3
4
5
Направление 1. Формирование здорового образа жизни и профилактика неинфекционных заболеваний
Целевой индикатор 1. Ожидаемая продолжительность жизни при рождении, число лет (2022 г. – 73,7, 2023 г. – 74,2, 2024 г. – 74,6, 2025 г. – 75,0, 2026 г. – 75,1)
Основные мероприятия
1.1.
Проведение массовых мероприятий, посвященных охране здоровья граждан и формированию здоровых привычек, через мобильные приложения и другие платформы
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО, МКИ
1.2.
Пересмотр отечественных стандартов по качеству воздуха в жилых помещениях и выбросам вредных веществ в окружающую среду (питьевая вода, почва) в соответствии с международными стандартами
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
август 2023 года
МЗ, МЭПР, МИО
1.3.
Разработка системы мониторинга состояния окружающей среды внутри помещений общественных зданий для детей
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Ноябрь 2022 года
МЗ, МП
1.4.
Проведение информационно-образовательной работы по вопросам здорового и рационального питания (продукты с высоким содержанием соли, сахара, жиров, трансжиров), в том числе среди детей, с целью укрепления навыков здоровья
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МКИ, МИО
1.5.
Разработка стандарта школьной медицины
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Декабрь 2022 года
МЗ
1.6.
Проведение информационно-разъяснительной работы по предотвращению и уменьшению вреда, связанного с употреблением табака и алкоголя
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
1.7.
Внедрение современных методик скрининга, диагностики и лечения для повышения качества специализированной диабетологической помощи в Казахстане
методические рекомендации
апрель 2023 года
МЗ, МИО
1.8.
Выделение квот на проведение экстракорпорального оплодотворения (ЭКО) для семей, испытывающих проблемы с репродуктивным здоровьем
количество выделенных квот

2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
Нысаналы 2-индикатор. Саламатты өмір салтын ұстанатын Қазақстан азаматтарының үлесін арттыру, % (2021 ж. – 23,2, 2022 ж. – 24,0, 2023 ж. – 30,0, 2024 ж. – 35,0, 2025 ж. – 45,0)
Негізгі іс-шаралар
1.9.
ДДҰ "STEPS" әдістемесі бойынша инфекциялық емес аурулардың қауіп факторларының таралуын айқындау бойынша зерттеулер жүргізу, қауіп факторларын талдау және таралуын төмендету бойынша шаралар қабылдау
зерттеу қорытындылары, қабылданған шаралар туралы есеп
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ
1.10.
Жасөспірімдер мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулығы мәселелері бойынша көрсетілетін қызметтерге жастар денсаулық орталықтарының қолжетімділігін қамтамасыз ету
консультация алған жасөспірімдер мен жастарды қамту
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
1.11.
"Саламатты қалалар, өңірлер" жобасын енгізу
ДДҰ сертификаттары
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
1.12.
"Саламатты университеттер" жобасын енгізу
"ҚДСҰО" ШЖҚ РМК сертификаттары
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ҒЖБМ
1.13.
Мектеп жасына толмаған және мектеп жасындағы балаларға арналған "Саламатты мүсін", "Саламатты көру" бағдарламаларын әзірлеу және енгізу
бағдарламалар, олардың енгізілуі туралы есеп
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ, ОМ, ЖАО
1.14.
Алкоголь және есірткі бойынша мектептегі зерттеулердің еуропалық жобасының әдіснамасы бойынша жастар арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды (бұдан әрі – ПБЗ) тұтыну бойынша зерттеу жүргізу, кейіннен жастардың ПБЗ тәуелді болуының қаупінің профилактикасы мен диагностикасы бағдарламаларын әзірлеу және енгізу
бағдарламалар, іске асыру туралы есеп
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО, ОМ, ҒЖБМ
1.15.
Қазақстан Республикасының тұрғындары арасында: жарақаттанудың (құлау, суға бату, балалардың терезеден құлауы); темекі, алкоголь, ПБЗ тұтынудың алдын алу; физикалық белсенділік; дұрыс тамақтану бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
өткізілген іс-шаралар туралы есеп
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, МАМ, ҒЖБМ, ІІМ, ТЖМ
1.16.
Аға буын азаматтардың арасында саламатты өмір салтын ұстану жөніндегі, оның ішінде дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тарту, сондай-ақ белсенді ұзақ өмір сүруге тұрақты құштарлығын қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
өткізілген іс-шаралар саны
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, ДСМ, ТСМ
1.17.
Халықтың денсаулық мәселелері бойынша сауаттылығын арттыру, оның ішінде саламатты өмір салтын насихаттау және денсаулық сақтау жөніндегі тележобаларды БАҚ пен әлеуметтік желілерде іске асыру
мамандардың сұхбаттары
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
МАМ, ДСМ, ЖАО

декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МИО
Целевой индикатор 2. Увеличение доли граждан Казахстана, ведущей здоровый образ жизни, % (2021 г. – 23,2, 2022 г. – 24,0, 2023 г. – 30,0, 2024 г. – 35,0, 2025 г. – 45,0)
Основные мероприятия
1.9.
Проведение исследования по определению распространенности факторов риска неинфекционных заболеваний по методике ВОЗ "STEPS", анализ и принятие мер по снижению распространенности факторов риска
результаты исследования,
отчет о принятых мерах
декабрь 2024 года
МЗ
1.10.
Обеспечение доступности молодежных центров здоровья к услугам по вопросам психического и репродуктивного здоровья подростков и молодежи
охват проконсультированных подростков и молодежи
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МИО
1.11.
Внедрение проекта "Здоровые города, регионы"
сертификаты ВОЗ
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МИО
1.12.
Внедрение проекта "Здоровые университеты"
сертификаты РГП на ПХВ "НЦОЗ"
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МНВО
1.13.
Разработка и внедрение программ "Здоровая осанка", "Здоровое зрение" для детей дошкольного и школьного возраста
программы, отчет по внедрению
декабрь 2024 года
МЗ, МП, МИО
1.14.
Проведение исследования по употреблению психоактивных веществ (далее – ПАВ) среди молодежи по методологии проекта Европейского школьного обследования по алкоголю и наркотикам с последующей разработкой и внедрением программ профилактики и диагностики рисков вовлечения молодежи в зависимость от ПАВ
программы, отчет по внедрению
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МИО, МП, МНВО
1.15.
Проведение информационно- разъяснительной работы среди населения Республики Казахстан по профилактике травматизма (падение, утопление, выпадение из окон детей), потребления табака, алкоголя, ПАВ; физической активности; правильному питанию
отчет о проведенных мероприятиях
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МКИ, МНВО, МВД, МЧС
1.16.
Организация мероприятий по поддержанию здорового образа жизни среди граждан старшего поколения, в том числе вовлечению в занятия физической культурой и спортом, а также формированию устойчивой мотивации к активному долголетию
количество проведенных мероприятий
декабрь 2024 – 2025 годы
МИО, МЗ, МТС
1.17.
Повышение грамотности населения по вопросам здоровья, в том числе: реализация телепроектов по пропаганде здорового образа жизни и охране здоровья в СМИ и социальных сетях
интервью специалистов
декабрь 2024 – 2025 годы
МКИ, МЗ, МИО

1.18.
Саламатты өмір салтының жаңа қағидаттарын ілгерілету үшін Е-СӨС электрондық платформасын құру
электрондық платформа
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
1.19.
"Денсаулықты нығайтуға ықпал ететін мектептер" жобасын енгізу
"ҚДСҰО" ШЖҚ РМК сертификаттары
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, ДСМ, ОМ, "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
Нысаналы 3-индикатор. Балалар арасындағы (0-14 жас) семіздікке шалдығуды төмендету, 100 мың тұрғынға шаққанда (2021 ж. – 44,0, 2022 ж. – 38,3, 2023 ж. – 42,1, 2024 ж. – 40,0, 2025 ж. – 38,5)
Негізгі іс-шаралар
1.20.
"Саламатты асханалар", "Саламатты кафетерийлер", "Саламатты бистро", "Саламатты дүкендер" дұрыс тамақтану кәсіпорындар желісін дамыту
саламатты тамақтандыру объектілерінің ашылуы туралы ақпарат
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО, "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
1.21.
Құрамында қант бар сусындарға акциз енгізу (0,5 шөлмек ҚҚС бағасының баламасында – 200 теңге)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, Қаржымині, ДСМ, "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
1.22.
ДСҰ "СОЅІ" бастамасы шеңберінде балалардың семіздігін эпидемиологиялық қадағалау бойынша эпидемиологиялық зерттеу жүргізу
зерттеу
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ
Нысаналы 4-индикатор. Қазақстанның 15 жастан асқан тұрғындары арасында темекі тұтынудың таралуын азайту (GATS ұлттық зерттеуі 5 жылда 1 рет өткізіледі), % (2025 ж. – 19,0)
Негізгі іс-шаралар
1.23.
Іске асырылып жатқан іс-шараларды бағалау үшін 13-15 жастағы балалар мен ересектерге темекі өнімдерін тұтыну туралы (Global Youth Tobacco Study және Global Adult Tobacco Study) жаһандық сауалнама жүргізу
зерттеу
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ОМ, ЖАО
1.24.
Темекі өнімдерін тұтынуды азайту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру (100 % түтінсіз ортаны қоғамға енгізу, жарнаманы бақылау, қоғамдық орындарда темекі шегуге тыйым салу және басқалар)
өткізілген іс-шаралар туралы есеп
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, СИМ, МАМ, ЖАО
2-бағыт. Медициналық көмекті ұйымдастыруды жетілдіру
Нысаналы 5-индикатор. Жылжымалы медициналық кешендер көрсететін қызметтермен қамтылған халық саны, млн (2021 ж. – 1,8, 2022 ж. – 1,2, 2023 ж. – 1,5, 2024 ж. – 1,7, 2025 ж. – 2,0,)
Негізгі іс-шаралар
2.1.
Жылжымалы медициналық кешендерді тарта отырып, шалғайдағы ауылдық елді мекендерде тұратын халықты медициналық көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету
есеп
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
Нысаналы 6-индикатор. Жетекші әлемдік орталықтарда, оның ішінде қарқынды терапия бойынша оқып шыққан дәрігерлердің санын ұлғайту, адам саны (2023 ж. – 52, 2024 ж. – 52, 2025 ж. – 52)
Негізгі іс-шаралар
2.2.
Босандыру қызметі үшін дәрігерлерді әлемнің жетекші орталықтарында, оның ішінде қарқынды терапия бойынша үшін даярлау
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы

1.18.
Создание электронной платформы Е-ЗОЖ для продвижения новых принципов здорового образа жизни
электронная платформа
декабрь 2025 года
МЗ, МЦРИАП, МИО
1.19.
Внедрение проекта "Школы, способствующие укреплению здоровья"
сертификаты РГП на ПХВ "НЦОЗ"
декабрь 2024 – 2025 годы
МИО, МЗ, МП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 3. Снижение заболеваемости ожирением среди детей (0-14 лет) на 100 тыс. населения (2021 г. – 44,0, 2022 г. – 38,3, 2023 г. – 42,1, 2024 г. – 40,0, 2025 г. – 38,5)
Основные мероприятия
1.20.
Развитие сети предприятий по здоровому питанию "Здоровые столовые", "Здоровые кафетерии", "Здоровое бистро", "Здоровые магазины"
информация об открытии объектов по здоровому питанию
декабрь 2024 – 2025 годы
МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию)
1.21.
Введение акциза на сахаросодержащие напитки (в эквиваленте цены 0,5 бутылки ССН – 200 тенге)
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МНЭ, МФ, МЗ, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
1.22.
Проведение эпидемиологического исследования по эпидемиологическому надзору за детским ожирением в рамках инициативы ВОЗ "СОSI"
исследование
декабрь 2024 года
МЗ
Целевой индикатор 4. Снижение распространенности табакокурения среди населения Казахстана в возрасте от 15 лет (национальное исследование GATS проводится 1 раз в 5 лет), % (2025 г. – 19,0)
Основные мероприятия
1.23.
Проведение глобального опроса детей 13-15 лет и взрослых о потреблении табачных изделий (Global Youth Tobacco Study и Global Adult Tobacco Study) для оценки реализуемых мероприятий
исследование
декабрь 2025 года
МЗ, МП, МИО
1.24.
Реализация комплекса мер по сокращению потребления табачных изделий (внедрение 100 % бездымной среды в обществе, контроль за рекламой, запретом курения в общественных местах и другое)
отчет о проведенных мероприятиях
декабрь 2025 года
МЗ, МНЭ, МФ, МТИ, МКИ, МИО
Направление 2. Совершенствование организации медицинской помощи
Целевой индикатор 5. Численность населения, охваченного услугами передвижных медицинских комплексов, % (2021 г. – 1,8, 2022 г. – 1,2, 2023 г. – 1,5, 2024 г. – 1,7, 2025 г. – 2,0)
Основные мероприятия
2.1.
Обеспечение населения, проживающего в отдаленных сельских населенных пунктах, медицинскими услугами с привлечением передвижных медицинских комплексов
отчет
декабрь 2025 года
МЗ, МИО
Целевой индикатор 6. Увеличение количества врачей, обученных в ведущих мировых центрах, в том числе по интенсивной терапии, количество человек (2023 г. – 52, 2024 г. – 52, 2025 г. – 52)
Основные мероприятия
2.2.
Подготовка врачей в ведущих мировых центрах, в том числе по интенсивной терапии, для службы родовспоможения
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан

2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
Нысаналы 7-индикатор. Аса тапшы мамандықтар бойынша резидентураның білім беру гранттарының санын ұлғайту, саны (2021 ж. – 1500, 2022 ж. – 1500, 2023 ж. – 2600, 2024 ж. – 3060, 2025 ж. – 3800)
Негізгі іс-шаралар
2.3.
Медициналық кадрларды, оның ішінде балалар кадрларын қоса алғанда, салалық және тапшы мамандық кадрларын даярлауға арналған гранттар санын ұлғайту
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ҒЖБМ
2.4.
Аса тапшы мамандықтар бойынша резидентурада медициналық кадрларды даярлауға арналған ЖАО білім беру гранттарының санын ұлғайту
әкімдік қаулысы
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ЖАО
Нысаналы 8-индикатор. Халықтың медициналық мекемелер ұсынатын медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігіне қанағаттану деңгейі, % (2022 ж. – 69,6, 2023 ж. – 73,0, 2024 ж. – 76,5, 2025 ж. – 80,0,
2026 ж. – 81,0)
Негізгі іс-шаралар
2.5.
"Қашықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы
1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығын іске асыру шеңберінде МСАК көрсету деңгейінде қашықтан көрсетілетін медициналық қызметтердің қолданылуын кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.6.
Қазақстан Республикасында фтизиопульмонологиялық қызметті дамытудың 2023 – 2025 жылдарға арналған жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2022 жылғы желтоқсан
ДСМ, ІІМ, ЖАО
2.7.
"24/7 Telestroke-орталық" бірыңғай консультациялық-инсульт орталығын іске қосу
консультациялық- инсульт орталығы
2023 жылғы
сәуір
ДСМ, "ҰНО" АҚ (келісу бойынша)
2.8.
Медициналық ұйымдарда госпитальдық сервисті жақсарту жөніндегі стандарттарды әзірлеу және енгізу
медициналық ұйымдар басшыларының бұйрықтары
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.9.
МАЖ және мобильді қосымшалар арқылы медициналық көмектің (көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен қолжетімділігіне халықтың қанағаттануын бағалауды енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
2.10.
Медициналық ұйымдарда ақпараттандырылған қоғамдық мониторинг және халықпен кері байланыс тетігін енгізу
ДСМ-ге ақпарат
2024 жылғы сәуір
ЖАО
2.11.
Көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасын арттыру үшін аккредиттеу стандарттарын әзірлеу және енгізу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы қазан
ДСМ
2.12.
Медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттік орган сарапшысының жұмыс орнын автоматтандыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы сәуір
ДСМ

декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ
Целевой индикатор 7. Увеличение количества образовательных грантов резидентуры по остродефицитным специальностям, количество (2021 г. – 1500, 2022 г. – 1500, 2023 г. – 2600, 2024 г. – 3060, 2025 г. – 3800)
Основные мероприятия
2.3.
Увеличение количества грантов на подготовку медицинских кадров, в том числе узких и дефицитных специальностей, включая детские
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МНВО
2.4.
Увеличение количества образовательных грантов МИО на подготовку медицинских кадров в резидентуре по остродефицитным специальностям
постановление акимата
декабрь 2024 – 2025 годы
МИО
Целевой индикатор 8. Уровень удовлетворенности населения качеством и доступностью медицинских услуг, предоставляемых медицинскими учреждениями, % (2022 г. – 69,6, 2023 г. – 73,0, 2024 г. – 76,5, 2025 г. – 80,0, 2026 г. – 81,0)
Основные мероприятия
2.5.
Расширение применения дистанционных медицинских услуг на уровне оказания ПМСП в рамках реализации приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг"
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.6.
Разработка Дорожной карты развития фтизиопульмонологической службы в Республике Казахстан на 2023 – 2025 годы
совместный приказ ГО
декабрь 2022 года
МЗ, МВД, МИО
2.7.
Запуск единого консультативного инсультного центра "24/7 Telestroke-центр"
консультативный инсультный центр
декабрь 2023 года
МЗ, АО "НЦН"
(по согласованию)
2.8.
Разработка и внедрение стандартов по улучшению госпитального сервиса в медицинских организациях
приказы руководителей медицинских организаций
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.9.
Внедрение оценки удовлетворенности населения качеством и доступностью медицинской помощи (услуг) через МИС и мобильные приложения
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МЗ, МИО
2.10.
Внедрение механизма информированного общественного мониторинга и обратной связи с населением в медицинских организациях
информация в МЗ
апрель 2024 года
МИО
2.11.
Разработка и внедрение стандартов аккредитации для повышения качества предоставляемых медицинских услуг
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
октябрь 2023 года
МЗ
2.12.
Автоматизация рабочего места эксперта государственного органа в сфере оказания медицинской помощи
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2024 года
МЗ

2.13.
Пәнаралық тәсілдер мен дербестендірілген технологияларды ескере отырып, медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын әзірлеу және жетілдіру
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрықтары
2024 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
Нысаналы 9-индикатор. Ендірілген жаңа технологиялардың жалпы санынан бейімделген шетелдік технологиялардың үлесі, % (2022 ж. – 16,8, 2023 ж. – 17, 2024 ж. – 18, 2025 ж. – 19, 2026 ж. – 20)
Негізгі іс-шаралар
2.14.
Ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологияларын енгізу
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссияның шешімдері
2024 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
2.15.
Жоғары технологиялы медициналық көмектің жаңа түрлерін енгізу және неғұрлым қажет түрлерінің көлемін ұлғайту
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрықтары
2024 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
2.16.
Роботталған стереотаксикалық ассистент аппаратында емдеудің инновациялық әдістерін енгізу
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссияның шешімі
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ, "ҰНО" АҚ
(келісу бойынша)
Нысаналы 10-индикатор. Қанайналым жүйесі ауруынан қайтыс болудың стандартталған коэффициентінің төмендеуі, 100 мың тұрғынға шаққанда (2022 ж. – 223,9, 2023 ж. – 217,2, 2024 ж. – 122,5, 2025 ж. –118,8, 2026 ж. – 115,2)
Негізгі іс-шаралар
2.17.
Инсульт орталықтары мен коронарлық араласу орталықтарының (КАО) желісін кеңейту
жергілікті атқарушы органдардың бұйрықтары
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.18.
Инсульт алған пациенттерге дәлелді медицина және әлемдік практиканың озық тәжірибесі негізінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын жетілдіру
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЖАО, "ҰНО" АҚ (келісу бойынша)
2.19.
Дәлелді медицина және әлемдік практиканың озық тәжірибесі негізінде инсульт қызметінің басым бағыттары бойынша диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын қайта қарау
клиникалық хаттамалар
2022 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, "С. Қайырбекова атындағы ҰҒДСДО" ШЖҚ РМК
(келісу бойынша)
2.20.
Цереброваскулярлық аурулар профилактикасында саламатты өмір салтын жүргізу бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
медиа жоспар
2022 – 2023 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, "ҰНО" АҚ (келісу бойынша),
МИО
2.21.
Дәлелді медицина және әлемдік озық тәжірибе негізінде ҚЖА асқынған пациенттерді қадағалап қараған кезде медициналық көмек көрсетуді индикативтік бағалауды әзірлеу және енгізу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы қыркүйек
ДСМ, ЖАО

2.13.
Разработка и совершенствование стандартов организации оказания медицинской помощи с учетом междисциплинарных подходов и персонифицированных технологий
приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
декабрь 2024 – 2026 годы
МЗ
Целевой индикатор 9. Доля адаптированных зарубежных технологий от общего количества внедренных новых технологий, % (2022 г. – 16,8, 2023 г. – 17, 2024 г. – 18, 2025 г. – 19, 2026 г. – 20)
Основные мероприятия
2.14.
Внедрение инновационных технологий диагностики и лечения заболеваний
решения объединенной комиссии по качеству медицинских услуг
декабрь 2024 – 2026 годы
МЗ
2.15.
Внедрение новых видов и увеличение объемов наиболее востребованных видов высокотехнологичной медицинской помощи
приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
декабрь 2024 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.16.
Внедрение инновационных методов лечения на аппарате роботизированного стереотаксического ассистента
решение объединенной комиссии по качеству медицинских услуг
декабрь 2024 года
МЗ, АО "НЦН"
(по согласованию)
Целевой индикатор 10. Снижение стандартизованного коэффициента смертности от болезней системы кровообращения, на 100 тыс. населения (2022 г. – 223,9, 2023 г. – 217,2, 2024 г. – 122,5, 2025 г. – 118,8, 2026 г. – 115,2)
Основные мероприятия
2.17.
Расширение сети инсультных центров и центров коронарного вмешательства (ЧКВ)
приказы местных исполнительных органов
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.18.
Совершенствование стандартов организации оказания медицинской помощи пациентам с инсультом на основе доказательной медицины и передового опыта мировой практики
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МЗ, МИО, АО "НЦН" (по согласованию)
2.19.
Пересмотр клинических протоколов диагностики и лечения по приоритетным направлениям инсультной службы на основе доказательной медицины и передового опыта мировой практики
клинические протоколы
декабрь 2022 – 2025 годы
МЗ, "ННЦРЗ им. С. Каирбековой" (по согласованию)
2.20.
Проведение информационно-разъяснительной работы по ведению здорового образа жизни в профилактике цереброваскулярных заболеваний
медиаплан
декабрь 2022 – 2023 годы
МЗ, АО "НЦН"
(по согласованию), МИО
2.21.
Разработка и внедрение индикативной оценки оказания медицинской помощи при ведении пациентов с осложнениями БСК на основе доказательной медицины и передового мирового опыта
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
сентябрь 2023 года
МЗ, МИО

2.22.
БАҚ және әлеуметтік желілер арқылы практикалық денсаулық сақтау, ЖОО және ҒЗИ/ҒЗО мамандарының ҚЖА-ның өршуіне мінез-құлықтағы қауіп факторларының әсері туралы сұхбаттарын ұйымдастыру
мамандардың сұхбаты
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.23.
ҚЖА-ның өршуіне бейім адамдар топтарын зерттеп-қараудың толықтығын қамтамасыз ету мақсатында амбулаториялық-емханалық буын ұйымдарын аспаптық диагностикалық жабдықтармен жарақтандырудың ең аз тізбесі мен нормативін қайта қарау
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы шілде
ДСМ
2.24.
АЕҰ деңгейінде жүрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі кабинеттерін ашу мүмкіндігін қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы қаңтар
ДСМ, ЖАО
2.25.
Жүрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі және жүрекше фибрилляциясы бар пациенттердің тіркелімдерін практикалық денсаулық сақтауға енгізу
электрондық тіркелімдер
2023 жылғы желтоқсан
ДСМ, С.Қайырбекова атындағы ҰҒДСДО (келісу бойынша)
Нысаналы 11-индикатор. Қатерлі аурулардан қайтыс болудың стандартталған коэффициентінің төмендеуі, 100 мың тұрғынға шаққанда (2022 ж. – 70,3, 2023 ж. – 68,2, 2024 ж. – 57,2, 2025 ж. – 56,2, 2026 ж. – 55,1)
Негізгі іс-шаралар
2.26.
Онкологиялық аурулармен күрес жөніндегі 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2023 жылғы сәуір
ДСМ, "Қазақстан халқына" ҚҚ
(келісу бойынша)
2.27.
Қатерлі ісіктерді ерте сатыларында анықтауды жақсарту үшін скринингтік тексеріп-қарауды ұлғайту жолымен нысаналы топтарды қамтуды кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.28.
Онкологиялық скринингтік бағдарламаларды жаңғырту және кеңейту – төмен дозалы компьютерлік томографияны пайдалана отырып өкпе обыры скринингін енгізу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.29.
Диагностикалық радиологиялық жабдықты – компьютерлік және магниттік-резонанстық томографтарды, ультрадыбыстық және рентгендік диагностика аппараттарын жаңғырту, жасанды интеллект технологиясымен ісіктерді анықтаудың автоматтандырылған жүйелерімен жарақтандыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2025 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.30.
Ісікке қарсы препараттар спектрін кеңейту, цитостатиктерді өсіру және пациенттердің дәрілік ем алу жағдайларын жетілдіру
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2024 жылғы сәуір
ДСМ, "Қазақстан халқына" ҚҚ (келісу бойынша)
2.31.
Цифрлық маммографтар паркін жаңарту, озық Томосинтез функциясы бар аппараттарды және жылжымалы маммография станцияларын сатып алу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат

2.22.
Организация посредством СМИ и социальных сетей выступлений специалистов практического здравоохранения, вузов и НИИ/НЦ о влиянии поведенческих факторов риска на развитие БСК
интервью специалистов
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.23.
Пересмотр перечня и норматива минимального оснащения инструментальным диагностическим оборудованием организаций амбулаторно-поликлинического звена в целях обеспечения полноты обследования групп населения, подверженных развитию БСК
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Июль 2023 года
МЗ
2.24.
Рассмотрение возможности открытия кабинетов хронической сердечной недостаточности на уровне АПО
информация в Правительство Республики Казахстан
Январь 2023 года
МЗ, МИО
2.25.
Внедрение в практическое здравоохранение регистров пациентов с хронической сердечной недостаточностью и фибрилляцией предсердий
электронные регистры
Декабрь 2023 года
МЗ, "ННЦРЗ им. С. Каирбековой" (по согласованию)
Целевой индикатор 11. Снижение стандартизованного коэффициента смертности от злокачественных заболеваний, на 100 тыс. населения (2022 г. – 70,3, 2023 г. – 68,2, 2024 г. – 57,2, 2025 г. – 56,2, 2026 г. – 55,1)
Основные мероприятия
2.26.
Разработка Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями на 2023 – 2027 годы
постановление Правительства Республики Казахстан
апрель 2023 года
МЗ, МИО, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
2.27.
Расширение охвата целевых групп путем увеличения скрининговых осмотров для улучшения выявляемости на ранних стадиях злокачественных новообразований
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.28.
Модернизация и расширение онкологических скрининговых программ – внедрение скрининга рака легкого с использованием низкодозной компьютерной томографии
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
апрель 2023 года
МЗ, МИО
2.29.
Модернизация диагностического радиологического оборудования – компьютерных и магнитно-резонансных томографов, аппаратов ультразвуковой и рентгенологической диагностики, оснащение автоматизированными системами выявления опухолей с технологией искусственного интеллекта
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2025 годы
МЗ, МИО
2.30.
Расширение спектра противоопухолевых препаратов, совершенствование условий разведения цитостатиков и получения пациентами лекарственного лечения
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
апрель 2024 года
МЗ, МИО, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
2.31.
Обновление парка цифровых маммографов, приобретение аппаратов с передовой функцией Томосинтез и передвижных станций маммографии
информация в Правительство Республики Казахстан

2023 – 2025 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.32.
Морфологиялық, иммундық-гистохимиялық, молекулалық-генетикалық диагностика зертханаларын жаңғырту және облыстық онкологиялық орталықтарды сараптамалық деңгейдегі эндоскопиялық диагностикалық жабдықтармен жасақтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2025 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.33.
Тері ісіктері және басқа да көрінетін жерлердегі ісіктер кезінде фотодинамикалық терапияны дамыту
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2024 жылғы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.34.
Онкологиялық орталықтарды қазіргі заманғы аз инвазивті хирургия аппараттарымен, операциялық-реанимациялық жабдықтармен жарақтандыру және жоғары технологиялық сәулелік жабдықтар паркін жаңарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2025 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО, "Қазақстан халқына" ҚҚ (келісу бойынша)
2.35.
Радионуклидті емдеу, молекулалық-генетикалық тестілеу, сәулелік терапия (протон терапиясы) әдістерін кеңейтуді жалғастыру
СБК хаттамасы, диагностика және емдеу хаттамасы, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 – 2025 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.36.
Шетелде біліктілікті арттыру есебінен онкологиялық қызмет мамандарының әлеуетін күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО, "Қазақстан халқына" ҚҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 12-индикатор. Ана өлімі, тірі туған 100 мың балаға шаққанда (2022 ж. – 11,0, 2023 ж. – 10,8, 2024 ж. – 10,4, 2025 ж. – 10,0, 2026 ж. – 9,9)
Негізгі іс-шаралар
2.37.
Жүкті әйелдерге, босанатын және босанған әйелдерге медициналық көмек көрсету стандарттарын жетілдіру және дәлелді медицина мен әлемдік практикадағы озық тәжірибенің негізінде ана өлімін азайту бойынша зерттеулерді күшейту жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрықтары
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
2.38.
Жүкті әйелдерге және босанған әйелдерге мультипәндік консилиум ұйымдастыра отырып, стационарлық көмек көрсету деңгейінде қашықтан көрсетілетін медициналық қызметтерді қолдануды кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
2.39.
Аудандық ауруханалардың медицина кадрларымен жасақталуын және медициналық жабдықпен жарақтандырылуын ескере отырып, ауылдық елді мекендердің географиялық-аумақтық ерекшеліктерге және шалғайлығына байланысты қауіптерге сәйкес жүкті әйелдердің маршрутын қайта қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.40.
Шетелдік клиникалардың жетекші мамандарын тарта отырып, республикалық клиникалардың базасында шеберлік сабақтарын өткізу және дәрігерлерді жетекші шетелдік клиникаларға жіберу арқылы акушерлікте дәлелді медицина қағидаттарына негізделген инновациялық, тиімділігі жоғары, ресурс үнемдейтін технологияларды жетілдіру
оқу сертификаттары

Апрель 2023 – 2025 годы
МЗ, МИО
2.32.
Модернизация лабораторий морфологической, иммуно-гистохимической, молекулярно-генетической диагностики и укомплектование областных онкологических центров эндоскопическим диагностическим оборудованием экспертного уровня
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2025 годы
МЗ, МИО
2.33.
Развитие фотодинамической терапии при опухолях кожи и других визуальных локализациях
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
апрель 2024 года
МЗ, МИО
2.34.
Оснащение онкологических центров современными аппаратами малоинвазивной хирургии, операционно-реанимационным оборудованием и обновление парка высокотехнологичного лучевого оборудования
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2025 годы
МЗ, МИО, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
2.35.
Продолжение расширения методов радионуклидного лечения, молекулярно-генетического тестирования, лучевой терапии (протонной терапии)
протокол ОКК, протокол диагностики и лечения, приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2025 годы
МЗ, МИО
2.36.
Усиление потенциала специалистов онкологической службы за счет повышения квалификации за рубежом
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
Целевой индикатор 12. Материнская смертность, на 100 тыс. родившихся живыми (2022 г. – 11,0, 2023 г. – 10,8, 2024 г. – 10,4, 2025 г. – 10,0, 2026 г. – 9,9)
Основные мероприятия
2.37.
Совершенствование стандартов оказания медицинской помощи беременным, роженицам и родильницам и принятие мер по усилению обследований по снижению материнской смертности на основе доказательной медицины и передового опыта в мировой практике
приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
Декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.38.
Расширение применения дистанционных медицинских услуг на уровне оказания стационарной помощи беременным и послеродовым женщинам регионов с организацией мультидисциплинарного консилиума
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.39.
Пересмотр маршрутизации беременных в соответствии с имеющимися рисками в зависимости от географическо- территориальных особенностей и отдаленности сельских населенных пунктов с учетом укомплектованности медицинскими кадрами и оснащенности медицинским оборудованием районных больниц
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.40.
Совершенствование инновационных, высокоэффективных, ресурсосберегающих технологий в акушерстве, основанных на принципах доказательной медицины, путем проведения мастер-классов на базе республиканских клиник с привлечением ведущих специалистов зарубежных клиник и направления врачей в ведущие зарубежные клиники
сертификаты обучения

2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО, "Қазақстан халқына" ҚҚ (келісу бойынша)
2.41.
ДСБ және МҰ басшылары үшін фертильді жастағы әйелдерді профилактикалық медициналық қарап-тексерулермен қамту; жүктілікке дейінгі экстрагенитальды патологияны анықтау және сауықтыру; жүктілік алдындағы дайындықты қамту, антенатальды бақылау, жүктілік және босану нәтижесі жөніндегі индикаторларды әзірлеу және оларға қол жеткізу үшін мониторингтеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.42.
Дәлелді медицина және әлемдік практикадағы озық тәжірибе негізінде босандырудың басым бағыттары бойынша диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын қайта қарау
СБК хаттамасы
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
2.43.
Қазіргі заманғы аппараттармен, операциялық-реанимациялық жабдықтармен жарақтандыру арқылы босандыру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2025 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО, "Қазақстан халқына" ҚҚ (келісу бойынша)
2.44
Симуляциялық орталықтардың базасында босандыру ұйымдарын кадрлармен жасақтау және практикадағы медицина жұмыскерлерінің клиникалық дағдыларын жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2025 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО, "Қазақстан халқына" ҚҚ (келісу бойынша)
2.45.
Репродуктивтік денсаулықты нығайту, отбасын жоспарлау және жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың алдын алу бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
Нысаналы 13-индикатор. Нәресте өлімі, тірі туған 1000 балаға шаққанда (2022 ж. – 7,5, 2023 ж. – 7,4, 2024 ж. – 7,3, 2025 ж. – 7,2, 2026 ж. – 7,1)
Негізгі іс-шаралар
2.46.
Нәресте өлімін азайту бойынша тиімді тетіктер мен іске асыру шараларын көздейтін жоспар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2022 жылғы қараша
ДСМ, ЖАО
2.47.
Неонаталдық медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.48.
1 жасқа дейінгі балалардың өлімін азайту мақсатында балаларды үйде прогрессивті патронаждық әмбебап қадағалаумен қамтуды ұлғайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.49.
Балаларды патронаждық қадағалаумен қамтуды ұлғайту үшін "Патронаждық мейіргер" мобильді қосымшасын пилоттық енгізу
пилоттық жобаны енгізу мен іске асыру туралы есеп
2023 жылғы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.50.
Балаларға онкогематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЖАО

Декабрь 2023 – 2025 годы
МЗ, МИО, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
2.41.
Разработка и мониторинг достижения индикаторов для руководителей УЗ и МО по обеспечению охвата профилактическими медицинскими осмотрами женщин фертильного возраста; выявлению и оздоровлению экстрагенитальной патологии до беременности; охвату прегравидарной подготовки, антенатальному наблюдению, исходу беременности и родов
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.42.
Пересмотр клинических протоколов диагностики и лечения по приоритетным направлениям родовспоможения на основе доказательной медицины и передового опыта в мировой практике
протокол ОКК
Декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.43.
Укрепление материально-технической базы родовспомогательных организаций путем оснащения современными аппаратами, операционно-реанимационным оборудованием
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2025 годы
МЗ, МИО, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
2.44
Укомплектование кадрами и совершенствование клинических навыков практикующих медицинских работников организаций родовспоможения на базе симуляционных центров
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2025 годы
МЗ, МИО, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
2.45.
Проведение информационно-разъяснительной работы по укреплению репродуктивного здоровья, планированию семьи и профилактике инфекций, передаваемых половым путем
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
Целевой индикатор 13. Младенческая смертность, на 1000 родившихся живыми (2022 г. – 7,5, 2023 г. – 7,4, 2024 г. – 7,3, 2025 г. –7,2, 2026 г. – 7,1)
Основные мероприятия
2.46.
Разработка плана, предусматривающего эффективные механизмы и меры реализации по снижению младенческой смертности
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Ноябрь 2022 года
МЗ, МИО
2.47.
Разработка стандарта организации оказания неонатальной медицинской помощи
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Апрель 2023 года
МЗ, МИО
2.48.
Увеличение охвата детей универсальным прогрессивным патронажным наблюдением с целью снижения смертности детей в возрасте до 1 года на дому
информация в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.49.
Пилотное внедрение мобильного приложения "Патронажная медсестра" для увеличения охвата детей патронажным наблюдением
отчет о внедрении и реализации пилотного проекта
Апрель 2023 года
МЗ, МИО
2.50.
Разработка стандарта организации оказания детской онкогематологической помощи
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Декабрь 2023 года
МЗ, МИО

2.51.
Балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы қараша
ДСМ, ЖАО
Нысаналы 14-индикатор. e-Densaulyq ядросымен дерек алмасуды қамтамасыз ететін медициналық ұйымдардың үлесі, % (2022 ж. – 50, 2023 ж. – 65, 2024 ж. – 80, 2025 ж. – 90)
Негізгі іс-шаралар
2.52.
Халықтың ұлттық электрондық денсаулық паспорттарын клиникалық деректермен толықтыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне талдамалық есеп
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЦДИАӨМ, ЖАО, "ҰСО" ШЖҚ РМК
(келісу бойынша)
2.53.
Жедел медициналық жәрдем станцияларын e-Densaulyq ядросына қосу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне талдамалық есеп
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЦДИАӨМ, "ҰШМҮО"
ШЖҚ РМК
(келісу бойынша)
2.54.
e-Densaulyq ядросының архитектуралық шешімін енгізу және дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне талдамалық есеп
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ
2.55.
Цифрлық медициналық аппараттармен интеграцияланған медициналық бейнелерді өңдеу, сақтау және беру жүйелерін (PACS) енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне талдамалық есеп
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
2.56.
"Ақылды білезіктерді" пайдалана отырып, телемедицинаны және азаматтардың денсаулығына қашықтан мониторинг жүргізуді енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне талдамалық есеп
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
2.57.
Халықтың ұлттық электрондық денсаулық паспорттарының және медициналық мекемелердің электрондық паспорттарының клиникалық деректері бар бірыңғай сақтау қоймасын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне талдамалық анықтама
2025 жылғы сәуір
ДСМ, ЖАО
Нысаналы 15-индикатор. Денсаулық сақтаудағы негізгі капиталға инвестициялар, 2019 жылғы деңгейге қарағанда нақты өсу % (2022 ж. – 219,4, 2023 жылы – 273,4, 2024 ж. – 333,0, 2025 ж. – 372,2, 2026 ж. – 106,6)
Негізгі іс-шаралар
2.58.
Денсаулық сақтау инфрақұрылымын жақсарту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін қоса алғанда, медициналық ұйымдарды, оның ішінде университеттік клиникаларды салу және жаңғырту
пайдалануға қабылдау актісі
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.59.
Медициналық ұйымдардың материалдық-техникалық жарақтандырылуын нығайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
2.60.
Халықаралық стандарттарға сәйкес келетін перинаталдық орталықтар салу және жұмыс істеп тұрған ұйымдарға күрделі жөндеу жүргізу арқылы босандыру ұйымдарының инфрақұрылымын жақсарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
Нысаналы 16-индикатор. Медициналық көмек көрсетудің әлемдік стандарттарына сәйкес келетін жаңа және жаңғыртылған денсаулық сақтау объектілерінің жыл сайынғы саны (2022 ж. – 3, 2023 ж. – 5, 2024 ж. – 10, 2025 ж. – 24)
Негізгі іс-шаралар

2.51.
Разработка стандарта организации оказания детской хирургической помощи
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Ноябрь 2023 года
МЗ, МИО
Целевой индикатор 14. Доля медицинских организаций, обеспечивающих обмен данными с ядром e-Densaulyq, % (2022 г. – 50, 2023 г. – 65, 2024 г. – 80, 2025 г. – 90
Основные мероприятия
2.52.
Наполнение клиническими данными национальных электронных паспортов здоровья населения
аналитический отчет в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2024 года
МЗ, МЦРИАП, МИО, РГП на ПХВ "НЦЭ" (по согласованию)
2.53.
Подключение станций скорой медицинской помощи к ядру e-Densaulyq
аналитический отчет в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2025 года
МЗ, МЦРИАП, РГП на ПХВ "НКЦЭМ" (по согласованию)
2.54.
Внедрение и развитие архитектурного решения ядра e-Densaulyq
аналитический отчет в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2025 года
МЗ
2.55.
Внедрение систем обработки, хранения и передачи медицинских изображений, интегрированных с цифровыми медицинскими аппаратами (PACS)
аналитический отчет в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2025 года
МЗ, МИО
2.56.
Внедрение телемедицины и дистанционного мониторинга здоровья граждан с использованием "умных браслетов"
аналитический отчет в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2025 года
МЗ, МЦРИАП, МИО
2.57.
Создание единого хранилища с клиническими данными национальных электронных паспортов здоровья населения и электронных паспортов медицинских учреждений
аналитическая справка в Правительство Республики Казахстан
Апрель 2025 года
МЗ, МИО
Целевой индикатор 15. Инвестиции в основной капитал в здравоохранении, % реального роста к уровню 2019 года (2022 г. – 219,4, 2023 г. – 273,4, 2024 г. – 333,0, 2025 г. – 372,2, 2026 г. – 106,6)
Основные мероприятия
2.58.
Строительство и модернизация медицинских организаций, в том числе университетских клиник, для улучшения инфраструктуры здравоохранения, включая механизмы государственно-частного партнерства
акт приемки в эксплуатацию
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.59.
Укрепление материально-технической оснащенности медицинских организаций
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
2.60.
Улучшение инфраструктуры организации родовспоможения путем строительства перинатальных центров, соответствующих международным стандартам, и проведения капитального ремонта действующих организаций
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
Целевой индикатор 16. Ежегодное количество новых и модернизированных объектов здравоохранения, соответствующих мировым стандартам оказания медицинской помощи, количество (2022 г. – 3, 2023 г. – 5, 2024 г. – 10, 2025 г. – 24)
Основные мероприятия

2.61.
Астана, Алматы, Шымкент, Түркістан, Петропавл, Қарағанды, Ақтөбе, Көкшетау, Өскемен, Атырау, Тараз, Қызылорда, Ақтау, Павлодар, Қостанай қалаларында кемінде 20 қазіргі заманғы аурухана мен 2 ғылыми-инновациялық орталық салу бойынша, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде инвестициялық жобаларды іске асыру
пайдалануға қабылдау актісі
2024 - 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО, ҰӘҚ "Самұрық-Қазына" (келісу бойынша)
2.62.
Өңірлерде кемінде 20 объект салу және жаңғырту, оның ішінде ҚР ДСМ республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдарының инфрақұрылымын одан әрі дамыту жөнінде шаралар қабылдау (оның ішінде "ҰҒОО" ШЖҚ РМК, "ҰҒТОО" ШЖҚ РМК, "ЖБМҮРПА" ММ, "ОСАРКГ" ШЖҚ РМК)
пайдалануға қабылдау актісі
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
2.63.
Уақытша және тұрақты жұмыс орындарын құру
құрылған жұмыс орындарының саны
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
3-бағыт. Тұрғындардың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету және биологиялық қауіпсіздік
Нысаналы 17-индикатор. СЭҚ зертханалық зерттеулерінің анықтығы көрсеткіші, % (2022 ж. – 92, 2023 ж. – 93, 2024 ж. – 94, 2025 ж. – 95, 2026 ж. – 95)
Негізгі іс-шаралар
3.1.
Мемлекеттік ақпараттық биологиялық қауіпсіздік жүйесін құру және іске қосу
"Биологиялық қауіпсіздік"
МАЖ техникалық тапсырмасын әзірлеу және пайдалануға беру актісі
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.2.
Ұлттық және жаһандық тәуекелдердің ерте алдын алу, болжау және ден қою жөніндегі бағдарламаларды енгізу
әдістемелік ұсынымдар
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.3.
Халықтың дәлдігі жоғары зертханалық зерттеулерге қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін сертификатталған кадрларды даярлау
жабдықты пайдалануға беру актілері, даярлау сертификаттары
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.4.
Мобильдік қосымшаны пайдалану арқылы халықты тамақ өнімдердің қауіпсіздігі туралы хабардар ету
мобильдік қосымшаны ақпаратпен толтыру
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.5.
СЭҚ-ті цифрландыру, оның ішінде санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау жүйесін құру және енгізу
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы сәуір
ДСМ, ЦДИАӨМ
3.6.
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама зертханаларының ескіргенін біртіндеп жаңарту және қазіргі заманғы талдамалық зертханалық жабдықтармен жаңғырту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.7.
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама зертханаларын аккредиттеу саласын кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.8.
ЕАЭО техникалық регламенттерімен регламенттелген зертханалық зерттеулердің көрсеткіштер санын ұлғайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.9.
Жаңа вакциналарды енгізу – адам папилломасы вирусына қарсы вакцинациялау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ

2.61.
Реализация инвестиционных проектов по строительству не менее 20-ти современных больниц и 2-х научно-инновационных центров, в том числе в рамках государственно-частного партнерства, концессии, в городах. Астане, Алматы, Шымкенте, Туркестане, Петропавловске, Караганде, Актобе, Кокшетау, Усть-Каменогорске, Атырау, Таразе, Кызылорде, Актау, Павлодаре, Костанае
акт приемки в эксплуатацию
декабрь 2024 - 2025 годы
МЗ, МИО, АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
2.62.
Строительство и модернизация в регионах не менее 20-ти объектов, в том числе принятие мер по дальнейшему развитию инфраструктуры республиканских подведомственных организаций МЗ (в том числе РГП на ПХВ "ННОЦ", РГП на ПХВ "ННЦТО", ГУ "РПБСТИН", РГП на ПХВ "РКГИОВ")
акт приемки в эксплуатацию
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МИО
2.63.
Cоздание временных и постоянных рабочих мест
количество созданных рабочих мест
декабрь 2025 года
МЗ, МИО
Направление 3. Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения и биологическая безопасность
Целевой индикатор 17. Показатель достоверности лабораторных исследований СЭС, % (2022 г. – 92, 2023 г. – 93, 2024 г. – 94, 2025 г. – 95, 2026 г. – 95)
Основные мероприятия
3.1.
Создание и запуск государственной информационной системы биобезопасности
разработка технического задания на ГИС "Биологическая безопасность" и акт ввода в эксплуатацию
декабрь 2023 – 2025 годы
МЗ
3.2.
Внедрение программ по раннему предупреждению, прогнозированию и реагированию на национальные и глобальные риски
методологические рекомендации
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ
3.3.
Подготовка сертифицированных кадров лабораторий для обеспечения доступа населения к высокоточным лабораторным исследованиям
акты ввода оборудования в эксплуатацию, сертификаты подготовки
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ
3.4.
Информирование населения о безопасности пищевой продукции путем использования мобильного приложения
информационное наполнение мобильного приложения
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ
3.5.
Цифровизация СЭС, в том числе создание и внедрение системы санитарно-эпидемиологического надзора
акт ввода в эксплуатацию
апрель 2024 года
МЗ, МЦРИАП
3.6.
Поэтапное обновление устаревшего оборудования и модернизация современным аналитическим лабораторным оборудованием лабораторий санитарно-эпидемиологической экспертизы
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ
3.7.
Расширение области аккредитации лабораторий санитарно-эпидемиологической экспертизы
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ
3.8.
Увеличение количества показателей лабораторных исследований, регламентированных техническими регламентами ЕАЭС
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ
3.9.
Внедрение новых вакцин для вакцинации против вируса папилломы человека
постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МЗ

3.10.
ЕАЭО нормативтік актілерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдер тізілімін енгізу арқылы халықты тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы хабардар ету
сайтты ақпаратпен толтыру – сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімі бөлімі
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.11.
Сыртқы экономикалық қызметке жосықсыз қатысушыларды (СЭЖҚ) тәуекелдерді басқару жүйесіне (қызыл дәліз) енгізу бойынша кеден органдарымен өзара іс-қимыл
сыртқы экономикалық қызметке жосықсыз қатысушылар (СЭЖҚ) сайтын ақпаратпен
толтыру
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
3.12.
Зооноздық ауруларға, антибиотикке резистенттілікке, биоқауіпсіздікке және тамақ қауіпсіздігіне қатысты шараларды жоспарлау, үйлестіру және мониторингтеу бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылдың реттеуші тетіктерін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ, АШМ, ТЖМ, ЭТРМ
3.13.
Жаңадан пайда болатын және эндемиялық жұқпалы ауруларды зерделеу және бағалау жөніндегі ведомствоаралық ғылыми кластер құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ, АШМ, ЭТРМ
3.14.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында жаңа зерттеу әдістерін енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ
4-бағыт. Кадрларды даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесінің тиімділігін арттыру
Нысаналы 18-индикатор. Ең төмен нормативке сәйкес ауыл тұрғындарының медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етілу деңгейі, 10 мың ауыл тұрғынына шаққанда (2022 ж. – 87,3, 2023 ж. – 87,6, 2024 ж. – 87,7, 2025 ж. – 87,8, 2026 ж. – 88,0)
Негізгі іс-шаралар
4.1.
Медициналық ұйымдардың жұмыскерлеріне әлеуметтік қолдау көрсету
мәслихат шешімі
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
4.2.
Интеграцияланған үздіксіз медициналық білім беру моделін енгізу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2022 жылғы қараша
ДСМ
4.3.
Медициналық ұйымдарда мейіргер қызметін басқарудың жаңа форматын енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО
4.4.
Өмір бойы оқу (үздіксіз білім беру) тұжырымдамасын іске асыру шеңберінде денсаулық сақтау жұмыскерлерін кәсіптік дамытудың жаңа моделін енгізу
пайдалануға беру актісі
2023 жылғы шілде
ДСМ, ҒЖБМ
4.5.
Ұлттық білім беру деректер қорымен интеграциясы бар медициналық кадрлардың кәсіптік тіркелімін іске қосу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы қазан
ДСМ, ҒЖБМ
4.6.
Медицина жұмыскерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру жүйесін енгізу көзделген "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы
Заңының жобасы
2023 жылғы маусым
ДСМ, ЖАО
5-бағыт. Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді және фармацевтика өнеркәсібін дамыту
Нысаналы 19-индикатор. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар шығаратын жаңа өндірістер саны, бірлік
(2021 ж. – 4, 2022 ж. – 5, 2023 ж. – 8, 2024 ж. – 7, 2025 ж. – 6)
Негізгі іс-шаралар
5.1.
Ғылымды қажетсінетін және инновациялық дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіруге отандық және шетелдік технологияларды енгізу
енгізу актілері
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ҒЖБМ
5.2.
ҚР аумағында өндірісті оқшаулау үшін Big Pharma – Top 50 жетекші әлемдік фармацевтикалық өндірушілер қатарынан трансұлттық компанияларды тарту
Келісім жобасы
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, СІМ
Нысаналы 20-индикатор. Бірыңғай дистрибьютордың отандық дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуының үлесі, сатып алудың жалпы көлеміне қатысты %-бен (2022 ж. – 37, 2023 ж. – 40, 2024 ж. – 45, 2025 ж. – 50,
2026 ж. – 50,0)
Негізгі іс-шаралар
5.3.
Орташа тәуліктік доза (ДСҰ DDD) деректеріне сәйкес ДЗ мен МБ қажеттілігін есептеу әдістемесін енгізу және оларды автоматтандыру үшін "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету қағидаларын, сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру қағидалары мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-89 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2022 жылғы қараша
ДСМ
5.4.

3.10.
Информирование населения о безопасности пищевой продукции посредством введения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных актов ЕАЭС
информационное наполнение сайта – раздел реестр несоответствующей продукции
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ
3.11.
Взаимодействие с таможенными органами по внесению недобросовестных участников внешнеэкономической деятельности (УВЭД) в систему управления рисками (красный коридор)
информационное наполнение сайта недобросовестных участников внешнеэкономической деятельности (УВЭД)
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ
3.12.
Создание регуляторных механизмов межведомственного взаимодействия по планированию, координации и мониторингу мер в отношении зоонозных заболеваний, антибиотикорезистентности, биобезопасности и пищевой безопасности
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МЗ, МСХ, МЧС, МЭПР
3.13.
Создание межведомственного научного кластера по изучению и оценке вновь возникающих и эндемичных инфекционных заболеваний
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МЗ, МСХ, МЭПР
3.14.
Внедрение новых методов исследования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2023 – 2025 годы
МЗ
Направление 4. Повышение эффективности системы подготовки и повышения квалификации кадров
Целевой индикатор 18. Уровень обеспеченности сельского населения медицинскими работниками в соответствии с минимальным нормативом обеспеченности регионов медицинскими работниками, на 10 тыс. сельского населения (2022 г. – 87,3, 2023 г. – 87,6, 2024 г. – 87,7, 2025 г. – 87,8, 2026 г. – 88,0)
Основные мероприятия
4.1.
Предоставление социальной поддержки работникам медицинских организаций
решение маслихата
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
4.2.
Внедрение модели непрерывного интегрированного медицинского образования
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
ноябрь 2022 года
МЗ
4.3.
Внедрение нового формата управления сестринской службой в медицинских организациях
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО
4.4.
Внедрение модели профессионального развития работников здравоохранения в рамках реализации концепции обучения в течение всей жизни (непрерывное образование)
акт ввода в эксплуатацию
июль 2023 года
МЗ, МНВО
4.5.
Запуск профессионального регистра медицинских кадров, имеющего интеграцию с национальной образовательной базой данных
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
октябрь 2023 года
МЗ, МНВО
4.6.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", предусматривающего внедрение системы страхования профессиональной ответственности медицинских работников
проект Закона Республики Казахстан
июнь 2023 года
МЗ, МИО
Направление 5. Развитие лекарственного обеспечения и фармацевтической промышленности
Целевой индикатор 19. Количество новых производств по выпуску лекарственных средств и медицинских изделий, ед. (2021 г. – 4, 2022 г. – 5, 2023 г. – 8, 2024 г. – 7, 2025 г. – 6)
Основные мероприятия
5.1.
Внедрение отечественных и зарубежных технологий на производство наукоемких и инновационных лекарственных средств и медицинских изделий
акты внедрения
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МНВО
5.2.
Привлечение транснациональных компаний из числа ведущих мировых фармацевтических производителей Big Pharma – Top 50 для локализации производства на территории Республики Казахстан
проект Соглашения
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МИД
Целевой индикатор 20. Доля закупа единым дистрибьютором отечественных лекарственных средств и медицинских изделий в % к общему объему закупа, % (2022 г. – 37,0, 2023 г. – 40,0, 2024 г. – 45,0, 2025 г. – 50,0, 2026 г. – 50,0)
Основные мероприятия
5.3.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-89 "Об утверждении правил обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также правил и методики формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" для внедрения методики расчетов потребности ЛС и МИ согласно данным средней суточной дозы (DDD ВОЗ) и их автоматизации
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
ноябрь 2022 года
МЗ
5.4.

Процесті, шекті бағаларды қалыптастырудың қолданыстағы әдіснамасы мен оңтайландыру және автоматтандыру арқылы ДЗ мен МБ-ға баға белгілеу жүйесін қайта қарау үшін "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттардың, сондай-ақ медициналық бұйымдардың шекті бағалары мен үстеме бағаларын реттеу және қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-247/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы қараша
ДСМ
5.5.
Фармацевтикалық өндіріс үшін саланың ғылыми және кадрлық әлеуетін арттыру (оның ішінде ғылыми орталықтар мен зертханаларды халықаралық аккредиттеу)
сертификаттар
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, "QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ
(келісу бойынша)
5.6.
Қазіргі заманғы гендік-инженерлік технологияларды қолдана отырып, өзекті және/немесе әлеуметтік маңызы бар жаңа вакциналар мен диагностикалық тест-жүйелерді әзірлеу
тіркеу куәлігі
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ, "QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ
(келісу бойынша)
5.7.
Биологиялық және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін өнеркәсіптік штамдар мен дәнді дақылдар коллекцияларын цифрландыру
өндірістік пайдалануға беру актісі
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, "QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ
(келісу бойынша)
5.8.
Вакциналар мен препараттарды диагностикалаудың өзекті құралдарының фармацевтикалық өндірісін дамыту үшін жағдай жасау мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында қауіпті, аса қауіпті инфекциялар мен аурулардың бірыңғай цифрлық деректер банкін құру
өндірістік пайдалануға беру актісі
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, "QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ
(келісу бойынша)
5.9.
Жамбыл облысында отандық дәрілік өсімдік шикізатынан тұратын шикізат базасын құру және субстанциялар өндіру
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ, "QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ (келісу бойынша), фармацевтика саласындағы жеке кәсіпкерлік субъектілері
(келісу бойынша)
5.10
Ұлттық реттеушінің ДДҰ бенчмаркингін жетілдіру деңгейін арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ
6-бағыт. Медицина және фармацевтика ғылымы жүйесін жетілдіру
Нысаналы 21-индикатор. Медициналық білім және ғылым ұйымдары персоналының орташа Хирш индексі, индекс (2022 ж. – 0,34, 2023 ж. – 0,37, 2024 ж. – 0,41, 2025 ж. – 0,45, 2026 ж. – 0,50)
Негізгі іс-шаралар
6.1.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғылым мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасына биомедициналық зерттеулердің ұлттық тіркелімін жүргізу және клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулерді жүргізу тәртібі бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҒЖБМ -ға ұсыныстар
2023 жылғы шілде
ДСМ, ҒЖБМ
6.2.
Биомедициналық зерттеулерді енгізу үшін биоинженерия мен биотехнологияны дамытудың тұжырымдамалық тәсілдерін бекіту
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2023 жылғы қыркүйек
ДСМ, ҒЖБМ, АШМ, ЦДИАӨМ
6.3.
Ғылыми зерттеулерді бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру көлемін кезең-кезеңімен ұлғайту
РБК шешімі
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ҒЖБМ, медициналық ЖОО, ҒЗИ, ҰО
(келісу бойынша)
6.4.
Медициналық ЖОО-лардың, ҒЗИ-лардың, ҒО-ның ғылыми және инновациялық қызметінің нәтижелілігін бағалау және ғылыми зерттеулер нәтижелерін коммерцияландыруды дамыту
рейтинг нәтижелері
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ,
"С. Қайырбекова атындағы ҰҒДСДО" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
6.5.
Медициналық жоғары оқу орындарының ғылыми инфрақұрылымын одан әрі нығайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, медициналық ЖОО (келісу бойынша)

Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-247/2020 "Об утверждении правил регулирования, формирования предельных цен и наценки на лекарственные средства, а также медицинские изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" для пересмотра системы ценообразования на ЛС и МИ путем оптимизации процесса, действующей методологии формирования предельных цен и автоматизации процесса
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
ноябрь 2023 года
МЗ
5.5.
Повышение научного и кадрового потенциала отрасли для фармацевтического производства (в том числе международная аккредитация научных центров и лабораторий)
сертификаты
декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ, АО "Национальный холдинг "QazBioPharm" (по согласованию)
5.6.
Разработка новых актуальных и (или) социально значимых вакцин, диагностических тест-систем с применением современных генно-инженерных технологий
регистрационное свидетельство
декабрь 2026 года
МЗ, АО "Национальный холдинг "QazBioPharm" (по согласованию)
5.7.
Цифровизация коллекций промышленных штаммов и зерновых культур для обеспечения биологической и продовольственной безопасности
акт ввода в промышленную эксплуатацию
декабрь 2025 года
МЗ, АО "Национальный холдинг "QazBioPharm" (по согласованию)
5.8.
Создание единого цифрового банка данных опасных, особо опасных инфекций и заболеваний на территории Республики Казахстан с целью формирования условий для развития фармацевтического производства актуальных средств диагностики вакцин и препаратов
акт ввода в промышленную эксплуатацию
декабрь 2025 года
МЗ, АО "Национальный холдинг "QazBioPharm" (по согласованию)
5.9.
Создание сырьевой базы в Жамбылской области из отечественного лекарственного растительного сырья и производство субстанций
акт ввода в эксплуатацию
Декабрь 2026 года
МЗ, АО "Национальный холдинг "QazBioPharm" (по согласованию), субъекты частного предпринимательства в области фармацевтики (по согласованию)
5.10
Повышение уровня зрелости бенчмаркинга ВОЗ национального регулятора
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2025 года
МЗ
Направление 6. Совершенствование системы медицинской и фармацевтической наук
Целевой индикатор 21. Средний индекс Хирша персонала организаций медицинского образования и науки, индекс (2022 г. – 0,34, 2023 г. – 0,37, 2024 г. – 0,41, 2025 г. – 0,45, 2026 г. – 0,50)
Основные мероприятия
6.1.
Разработка предложений по внесению изменений и дополнений в проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам науки" в части ведения национального регистра биомедицинских исследований и порядка проведения доклинических (неклинических) исследований
предложения в МНВО
июль 2023 года
МЗ, МНВО
6.2.
Утверждение концептуальных подходов развития биоинженерии и биотехнологий для внедрения биомедицинских исследований
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
сентябрь 2023 года
МЗ, МНВО, МСХ, МЦРИАП
6.3.
Поэтапное увеличение объемов программно-целевого финансирования научных исследований
решение РБК
Декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ, МНВО, медицинские вузы (по согласованию), НИИ (по согласованию), НЦ (по согласованию)
6.4.
Оценка результативности научной и инновационной деятельности медицинских вузов, НИИ, НЦ и развитие коммерциализации результатов научных исследований
результаты рейтинга
Апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, РГП на ПХВ "ННЦРЗ им. С. Каирбековой" (по согласованию)
6.5.
Дальнейшее укрепление научной инфраструктуры медицинских вузов
информация в Правительство
Декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ, медицинские вузы (по согласованию)

Нысаналы 22-индикатор. Халықаралық стандарттарға (GLP және ISO-17025) сәйкестігі тұрғысынан аккредиттелген зертханалардың/орталықтардың (2 жылда 1 рет өткізіледі) үлесі, % (2023 ж. – 60, 2025 ж. – 100)
Негізгі іс-шаралар
6.6.
GLP-ге сәйкестігі аккредиттелген биоэквиваленттік сынақтардың биоаналитикалық бөлігін жүргізу үшін зертханалар/орталықтар құру, оның ішінде клиникаға дейінгі зерттеулер жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, СИМ, ЖАО
6.7.
ISO-17025 бойынша аккредиттелген медициналық бұйымдарға зертханалық және техникалық сынақтар жүргізу үшін зертханалар/орталықтар құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, СИМ, ЖАО
6.8.
Инновациялық дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әзірлеу жөніндегі ғылыми-зерттеу орталықтар мен фармацевтикалық кластерлер (R&D) құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
ДСМ, ҒЖБМ
6.9.
Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды әзірлеу және сынау, оларды өндіру технологияларын дамыту
препараттарды тіркеу
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, "QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ (келісу бойынша)
6.10.
"QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ зертханаларының/орталықтарының халықаралық стандарттарға (GLP және ISO-1725) сәйкестігін аккредиттеу
тиісті зертханалық практика сертификаттары
2023 – 2026 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, "QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ (келісу бойынша)
6.11.
Клиникаға дейінгі зерттеулер жүргізу, оның ішінде биоэквиваленттілік сынақтарының биоталдамалық бөлігін жүргізу үшін зертханалардың/орталықтардың кадрларын оқыту
сертификаттар
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, СИМ, ӨҚМ
6.12.
Медициналық бұйымдарды зертханалық және техникалық сынақтардан өткізу үшін зертханалардың/ орталықтардың кадрларын оқыту
сертификаттар
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, СИМ
6.13.
Фармацевтика және медицина өнеркәсібінде тұрақты жұмыс орындарын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
7-бағыт. Медициналық көмекті қаржыландыруды жетілдіру
Нысаналы 23-индикатор. Халықты МӘМС жүйесімен қамту деңгейі, % (2022 ж. – 84,6, 2023 ж. – 86,5, 2024 ж. – 88,0, 2025 ж. – 89,0, 2026 ж. – 90,0)
Негізгі іс-шаралар
7.1.
Тарифтерді қалыптастыру әдістемесіне тарифтерді жыл сайын медициналық көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнына әсер ететін макроэкономикалық көрсеткіштердің өзгеруіне индекстеу бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ, "ӘлМСҚ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7.2.
Медициналық қызметтерді көрсетушілердің медициналық көмек сапасының көрсеткіштерін бағалау құралдарын енгізу және жетілдіру арқылы МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу және оған ақы төлеу тетіктерін жетілдіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат

Целевой индикатор 22. Доля аккредитованных лабораторий /центров на соответствие международным стандартам, % (GLP и ISO-17025) (проводится 1 раз в 2 года) (2023 г. – 60, 2025 г. – 100)
Основные мероприятия
6.6.
Создание лабораторий/центров для проведения доклинических исследований, в том числе проведения биоаналитической части испытаний биоэквивалентности, аккредитованных на соответствие GLP
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2025 года
МЗ, МТИ, МИО
6.7.
Создание лабораторий/центров для проведения лабораторных и технических испытаний медицинских изделий, аккредитованных по ISO-17025
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2025 года
МЗ, МТИ, МИО
6.8.
Создание научно-исследовательских центров и фармацевтических кластеров (R&D) по разработке инновационных лекарственных средств и медицинских изделий
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2025 года
МЗ, МНВО
6.9.
Разработка и испытание лекарственных средств, медицинских изделий и развитие технологий их производства
регистрация препаратов
Декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ, АО "Национальный холдинг "QazBioPharm"
(по согласованию)
6.10.
Аккредитация лабораторий/центров АО "Национальный холдинг "QazBioPharm" на соответствие международным стандартам (GLP и ISO-1725)
сертификаты надлежащей лабораторной практики
Декабрь 2023 – 2026 годы
МЗ, АО "Национальный холдинг "QazBioPharm"
(по согласованию)
6.11.
Обучение кадров лабораторий/центров для проведения доклинических исследований, в том числе проведения биоаналитической части испытаний биоэквивалентности
сертификаты
Декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МТИ, МПС
6.12.
Обучение кадров лабораторий/центров для проведения лабораторных и технических испытаний медицинских изделий
сертификаты
Декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МТИ
6.13.
Cоздание постоянных рабочих мест в фармацевтической и медицинской промышленности
информация в Правительство Республики Казахстан
Декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МИО
Направление 7. Совершенствование финансирования медицинской помощи
Целевой индикатор 23. Уровень охвата населения в системе ОСМС, % (2022 г. – 84,6, 2023 г. – 86,5, 2024 г. – 88,0, 2025 г. – 89,0, 2026 г. – 90,0)
Основные мероприятия
7.1.
Внесение изменений в методику формирования тарифов в части ежегодной индексации тарифов на изменение макроэкономических показателей, влияющих на себестоимость медицинских услуг
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МЗ, НАО "ФСМС" (по согласованию)
7.2.
Совершенствование механизмов закупа и оплаты медицинских услуг в системе ОСМС путем внедрения и совершенствования инструментов оценки показателей качества медицинской помощи поставщиков медицинских услуг
Информация в Правительство Республики Казахстан

2023 – 2024 жылдардағы қаңтар
ДСМ, "ӘлМСҚ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7.3.
Өңірлік жан басына қаржыландыру қағидаты бойынша ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге қаражат бөлу тетігі бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2024 жылғы желтоқсан
ДСМ, "ӘлМСҚ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7.4.
Өңірдің сақтандырылмаған халқын МӘМС жүйесіне тарту мәселесі бойынша жергілікті атқарушы органдардың жауапкершілігін арттыру тетігі бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2023 жылғы шілде
ДСМ, "ӘлМСҚ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7.5.
ТМККК және МӘМС жүйесі арқылы амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді кеңейту арқылы медициналық көрсетілетін қызметтер мен жаңа технологияларды қамтуды кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, "ӘлМСҚ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7.6.
Міндетті дербестендірілген есепке алу және ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде шығыстар бойынша ақпаратқа қолжетімділік беру бойынша медициналық көмек көрсетушілерге қойылатын талаптарды енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2023 жылғы қыркүйек
ДСМ, "ӘлМСҚ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7.7.
Еңбекші көшіп-қонушылар мен Қазақстан Республикасында оқитын шетелдік студенттерді ерікті медициналық сақтандырумен қамтудың тиімді тетіктерін қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
ДСМ, "ӘлМСҚ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7.8.
МӘМС жүйесімен сақтандырылмаған халықты қамтуды кеңейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 – 2026 жылдардағы сәуір
ДСМ, ЖАО, Еңбекмині, "ӘлМСҚ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7.9.
МӘМС енгізу және квоталарды ұлғайту есебінен қымбат тұратын медициналық көрсетілетін қызметтердің, оның ішінде ауылда қолжетімділігін арттыру
көрсетілген қымбат тұратын медициналық қызметтердің саны
2023 – 2025 жылдардағы желтоқсан
ДСМ, ЖАО
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЕК
айлық есептік көрсеткіш
АЕҰ
амбулаториялық емхана ұйымдары
АҚС
азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт
АӨА
АИТВ-мен өмір сүретін адамдар
АРҚТБ
анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АХЖ
аурулардың халықаралық жіктемесі
ӘлМСҚ
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҒЗИ және ҒО
ғылыми зерттеу институттары және ғылыми орталықтар
ДДҰ
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕАЭО
Еуразиялық экономикалық одақ
ЕАЭО/КО
Еуразиялық экономикалық одақ/Кеден одағы
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕДШ
емдік дене шынықтыру
ЖАО
жергілікті атқарушы орган
ЖЖБИ
жыныстық жолмен берілетін инфекциялар
"ЖБМҮРПА" ММ
"Жіті бақыланатын мамандандырылған үлгідегі республикалық психиатриялық аурухана" мемлекеттік мекемесі
ЖИА
жүректің ишемиялық ауруы
ЖКО
жол-көлік оқиғасы
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
КТ
компьютерлік томография
"Қазақстан халқына" ҚҚ
"Қазақстан халқына" қоғамдық қоры
"ҚДСҰО" ШЖҚ РМК
"Қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
МАЖ
медициналық ақпараттық жүйе
МАЖ
мемлекеттік ақпараттық жүйе
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МӘМС
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МРТ
магниттік-резонанстық томография
МСАК
медициналық-санитариялық алғашқы көмек
НҚА
нормативтік құқықтық акт
ОМ
Қазақстан Республикаcының Оқу-ағарту министрлігі
ОМҚ
орта медицина қызметкерлері
ОТӨ
отандық тауар өндірушілер
ӨҚМ
Қазақстан Республикаcының Өндіріс және құрылыс министрлігі
ӨСОА
өкпенің созылмалы обструктивті ауруы
ПДО
психикалық денсаулық орталықтары
ПДСҚ
психикалық денсаулықты сақтау қызметі
ПЭТ
позитронды-эмиссиялық томография
ПТР
полимеразды тізбекті реакция
СБК
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия
СЖЖ
созылмалы жүрек жеткіліксіздігі
"С. Қайырбекова атындағы ҰҒДСДО" ШЖҚ РМК
"С. Қайырбекова атындағы ұлттық ғылыми денсаулық сақтауды дамыту орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
СИМ
СІМ
Қазақстан Республикаcының Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикаcының Сыртқы істер министрлігі
СЭҚ
санитариялық-эпидемиологиялық қызмет
ҰӘҚ "Самұрық-Қазына"
"Самұрық-қазына" ұлттық әл-ауқат қоры
"ҰНО" АҚ
"Ұлттық нейрохирургия орталығы" акционерлік қоғамы
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҮЕҰ
үкіметтік емес ұйымдар
"ҰҒОО" ЖШС
"Ұлттық ғылыми онкология орталығы" жауапкершілігі шаруашылық серіктестігі
"ҰҒТОО" ШЖҚ РМК
"Н.Д. Батпенов атындағы ұлттық ғылыми травматология және ортопедия орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"ҰСО" ШЖҚ РМК
"Ұлттық сараптама орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"ҰШМҮО" ШЖҚ РМК
"Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"ОСАРКГ" ШЖҚ РМК
"Отан соғысының ардагерлеріне арналған республикалық клиникалық госпиталь" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ТАОА
тыныс алу органдарының аурулары
ТЖМ
Қазақстан Республикаcының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТМККК
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ТСМ
Қазақстан Республикаcының Туризм және спорт министрлігі
ТТСБН
тәуекелдерді талдау және сыни бақылау нүктелері (Hazard Analysis and Critical Control Points)
УДЗ
ультрадыбыстық зерттеу
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ШРК
шекті рұқсат етілген концентрация
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЮНИСЕФ
Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар қоры (UNICEF)
"QazBioPharm" ұлттық холдингі" АҚ
"QazBioPharm" ұлттық холдингі" акционерлік қоғамы
ACLS
Америкалық кардиологиялық қауымдастық (AHA – American Heart Association) лицензия берген кенет қанайналымды және тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру бойынша кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету курсы (Advanced Cardiovascular Life Support)
ATMP
алдыңғы қатарлы терапияның дәрілік препараттары (Advanced Therapy Medicinal Products)
BLS (Basic Life Support)
Америкалық кардиологиялық қауымдастық (AHA – American Heart Association) лицензия берген жүрек-өкпе реанимациясы және автоматты сыртқы дефибрилляцияны қауіпсіз пайдалану бойынша оқу курсы
Clinical Care Classification
Америкалық мейіргерлер қауымдастығы (ANA) мойындайтын мейіргерлік терминологияның
жан-жақты, кодталған стандарты
DDD ВОЗ
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы белгілеген тәуліктік доза (Defined Daily Dose)
ESPAD
Алкоголь және есірткі бойынша мектептегі зерттеулердің еуропалық жобасы (European school project on alcohol and other drugs)
e-Densaulyq
барлық медициналық ақпаратты жүйелендіруге арналған денсаулық сақтау жүйесінің мемлекеттік органдарына арналған ақпараттық сервистердің жиынтығы
FETP Frontline
Далалық эпидемиологияны оқыту бағдарламасы (Field Epidemiology Training Program Frontline)
GATS
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының әдістемесі бойынша темекі тұтыну туралы халықтың жаһандық сауалнамасы таралуын анықтау бойынша эпидемиологиялық зерттеу
GLP
Заттардың (дәрілік заттардың) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулерін ұйымдастыруға, жоспарлауға және жүргізуге, көрсетілген зерттеулердің нәтижелерін ресімдеуге және сапасын бақылауға қойылатын талаптар жүйесі (Good Laboratory Practice)
GMP
Медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік заттардың өндірісін және сапасын бақылауды ұйымдастыруға қойылатын талаптар жүйесі (Good Manufacturing Practic)
GPS
Жаһандық позициялау жүйесі (Global Positioning System)
Health planning
медициналық көмекті жоспарлау қызметі
IGRT
сурет бойынша көзбен бақылау арқылы сәулелік терапия (Image-Guided Radiation Therapy)
IMRT
қарқындылық модуляциясы бар сәулелік терапия (Intensity-Modulated Radiation Therapy)
ISO
Халықаралық стандарттау ұйымы
LVAD
сол жақ қарыншаны механикалық қолдауға арналған көмекші құрылғы (Left Ventricular Assist Device)
MRD
минималды қалдық ауру
PACS
DICOM кескіндерін беру және мұрағаттау жүйелері (Picture Archiving and Communication System)
Smart Data Ukimet
экономикалық өсу мониторингі және мемлекеттік бағдарламаларды орындау бойынша құралдардың жиынтығы, мемлекеттің цифрлық трансформациясының (жасанды зердені қолданудың) базалық негізі ретінде үлкен деректердің бірыңғай кеңістігін (Big data) құру
STEPS
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының әдіснамасы бойынша инфекциялық емес аурулардың қауіп факторларының таралуын ұлттық зерттеу
Turar Healthcare
Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық оператор

Январь 2023 – 2024 годы
МЗ, НАО "ФСМС" (по согласованию)
7.3.
Разработка предложений по механизму распределения средств на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС по принципу регионального подушевого финансирования
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2024 года
МЗ, НАО "ФСМС" (по согласованию)
7.4.
Разработка предложений по механизму повышения ответственности местных исполнительных органов по вопросу вовлечения в систему ОСМС незастрахованного населения региона
Предложения в Правительство Республики Казахстан
июль 2023 года
МЗ, НАО "ФСМС" (по согласованию)
7.5.
Расширение охвата медицинских услуг и новых технологий, в том числе путем расширения амбулаторного лекарственного обеспечения, через ГОБМП и систему ОСМС
Информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, НАО "ФСМС" (по согласованию)
7.6.
Разработка предложений по внедрению требований к поставщикам медицинской помощи по обязательному персонифицированному учету и предоставлению доступа к информации по расходам в рамках ГОБМП и в системе ОСМС
Предложения в Правительство Республики Казахстан
сентябрь 2023 года
МЗ, НАО "ФСМС" (по согласованию)
7.7.
Формирование эффективных механизмов охвата добровольного медицинского страхования трудовых мигрантов и иностранных студентов, обучающихся в Республике Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МЗ, НАО "ФСМС" (по согласованию)
7.8.
Расширение охвата незастрахованного населения системой ОСМС
Информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2023 – 2026 годы
МЗ, МИО, МТСЗН, НАО "ФСМС" (по согласованию)
7.9.
Повышение доступности дорогостоящих медицинских услуг, в том числе на селе, за счет внедрения ОСМС и увеличения квот
количество оказанных дорогостоящих медицинских услуг
декабрь 2024 – 2025 годы
МЗ, МИО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МРП
месячный расчетный показатель
АПО
амбулаторно-поликлинические организации
ГПХ
договор гражданско-правового характера
ЛЖВ
лица, живущие с ВИЧ-инфекцией
ОАРИТ
отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МКБ
международная классификация болезней
НАО "ФСМС"
некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
НИИ
научно-исследовательские институты
НЦ
научно-исследовательские центры
ВОЗ
Всемирная организация здравоохранения
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ЕАЭС
Евразийский экономический союз
ТС/ЕАЭС
Таможенный союз Евразийского экономического союза
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ЛФК
лечебная физическая культура
МИО
местный исполнительный орган
ИППП
инфекции, передавающиеся половым путем
ГУ "РПБСТИН"
государственное учреждение "Республиканская психиатрическая больница специализированного типа с интенсивным наблюдением"
ИБС
ишемическая болезнь сердца
ДТП
дорожно-транспортное происшествие
ВВП
валовой внутренний продукт
КТ
компьютерная томография
ОФ "Қазақстан халқына"
общественный фонд "Қазақстан халқына"
РГП на ПХВ "НЦОЗ"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр общественного здравоохранения"
МИС
медицинская информационная система
ГИС
государственная информационная система
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ОСМС
обязательное социальное медицинское страхование
ГЧП
государственно-частное партнерство
МРТ
магнитно-резонансная томография
ПМСП
первичная медико-санитарная помощь
НПА
нормативный правовой акт
СМР
средние медицинские работники
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
ОТП
отечественные товаропроизводители
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
ХОБЛ
хроническая обструктивная болезнь легких
ЦПЗ
центры психического здоровья
СОПЗ
служба охраны психического здоровья
ПЭТ
позитронно-эмиссионная томография
ПЦР
полимеразная цепная реакция
ОКК
объединенная комиссия по качеству медицинских услуг
ХСН
хроническая сердечная недостаточность
РГП на ПХВ "НЦРЗ им. С. Каирбековой"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научный национальный центр развития здравоохранения имени С. Каирбековой"
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
СЭС
санитарно-эпидемиологическая служба
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
АО "НЦН"
акционерное общество "Национальный центр нейрохирургии"
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
НПО
неправительственные организации
ТОО "ННОЦ"
товарищество с ограниченной ответственностью "Национальный научный онкологический центр"
РГП на ПХВ "ННЦТО"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный научный центр травматологиии и ортопедии имени Батпенова Н.Д."
РГП на ПХВ "НЦЭ"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы"
РГП на ПХВ "НКЦЭМ"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный координационный центр экстренной медицины"
РГП на ПХВ "РКГИОВ"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения Республиканский клинический госпиталь для ветеранов Отечественной войны
БОД
болезни органов дыхания
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ГОБМП
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
ХАССП
анализ рисков и критические контрольные точки (Hazard Analysis and Critical Control Points)
УЗИ
ультразвуковое исследование
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ПДК
предельно допустимая концентрация
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ЮНИСЕФ
детский фонд Организации Объединенных Наций (UNICEF)
АО "Национальный холдинг "QazBioPharm"
акционерное общество "Национальный холдинг "QazBioPharm"
ACLS
лицензированный американской кардиологической ассоциацией (AHA – American Heart Association) учебный курс по оказанию медицинской неотложной помощи по восстановлению спонтанного кровообращения и проходимости дыхательных путей (Advanced Cardiovascular Life Support)
ATMP
лекарственные препараты передовой терапии (Advanced Therapy Medicinal Products)
BLS (Basic Life Support)
лицензированный американской кардиологической ассоциацией (AHA – American Heart Association) учебный курс базовой сердечно-легочной реанимации и безопасного использования автоматической наружной дефибрилляции
Clinical Care Classification
признанный американской ассоциацией медсестер (ANA) всеобъемлющий, закодированный стандарт медсестринской терминологии
DDD ВОЗ
установленная суточная доза Всемирной организации здравоохранения (defined daily dose)
ESPAD
Европейский проект школьных исследований по алкоголю и наркотикам (European school project on alcohol and other drugs)
e-Densaulyq
совокупность информационных сервисов для врачей, пациентов и государственных органов системы здравоохранения, предназначенные для систематизации всей медицинской информации
FETP Frontline
программа обучения полевой эпидемиологии (Field Epidemiology Training Program Frontline)
GATS
эпидемиологическое исследование по определению распространенности табакокурения по методике Всемирной организации здравоохранения
GLP
система требований к организации, планированию и проведению доклинических (неклинических) исследований веществ (лекарственных средств), оформлению результатов и контролю качества указанных исследований
GMP
система требований к организации производства и контроля качества лекарственных средств для медицинского и ветеринарного применения (Good Manufacturing Practic)
GPS
глобальная система позиционирования (Global Positioning System)
Health planning
служба планирования медицинской помощи
IGRT
лучевая терапия с визуальным контролем по изображению (Image-Guided Radiation Therapy)
IMRT
лучевая терапия с модуляцией интенсивности (Intensity-Modulated Radiation Therapy)
ISO
международная организация по стандартизации
LVAD
вспомогательное устройство для механической поддержки левого желудочка (Left Ventricular Assist Device)
MRD
минимальная остаточная болезнь (МРД)
PACS
системы передачи и архивации DICOM изображений (Picture Archiving and Communication System)
Smart Data Ukimet
совокупность инструментов по мониторингу экономического роста и исполнению государственных программ, создание единого пространства больших данных (Big data), как базовой основы цифровой трансформации государства (применение искусственного интеллекта)
STEPS
национальное исследование распространенности факторов риска неинфекционных заболеваний по методологии Всемирной организации здравоохранения
Turar Healthcare
национальный оператор в области здравоохранения
____________________________________________