"Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 739 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 4 наурыздағы № 147 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 739 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 203-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, 219, 225-5 және 232-баптарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу тәртібін айқындайды.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді есепке алу мемлекеттік кепілдіктің және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің негізгі есептік сипаттамаларын (кепілдіктің нөмірі және ресімделген күні, кепілдіктің нөмірі және тіркелген күні, кепілдік берілген валюта және сома, кепілдіктің қолданылу мерзімі) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.
Мемлекеттік кепілдік және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік өз қолданысын тиісінше Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 223 және 225-7-баптарына сәйкес тоқтатады.";

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 739 "Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2024 года № 147
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 739 "Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 203, статьями 219, 225-5 и 232 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Учет государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик государственной гарантии и государственной гарантии по поддержке экспорта (номер и дата оформления гарантии, номер и дата регистрации гарантии, валюта и сумма, на которую выдана гарантия, срок действия гарантии).
Государственная гарантия и государственная гарантия по поддержке экспорта прекращают свое действие в соответствии со статьями 223 и 225-7 Бюджетного кодекса Республики Казахстан соответственно.";

32-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32-3. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің түпнұсқалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің алдындағы барлық міндеттемелерді Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі толық орындағанға дейін сақталады.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 2024 жылғы 25 наурызда қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 4 наурыздағы
№ 147 қаулысына
қосымша
Мемлекеттік және мемлекет
кепілдік берген қарыздарды,
мемлекет кепілгерлігімен
берілетін қарыздарды,
мемлекеттік кепілдіктерді,
экспортты қолдау бойынша
мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін
тіркеу және есепке алу
қағидаларына
4-қосымша
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті тіркеу туралы КУӘЛІК 20___ жылғы "___" ______________ №____
________ қаласы 20___ жылғы "__" _______
Осымен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі _________________
нөмірімен экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдікті тіркейді.
Алушы: ____________________________________________________________
(Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінің атауы және орналасқан жері)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің сомасы
___________________________________________________________________
(цифрлармен және жазып көрсету)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік шарты
___________________________________________________________________
(шарттың нөмірі мен күні)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің қолданылу мерзімі
___________________________________________________________________
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берудің негіздемесі
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
_____________________
Мөр орны
_____________________

пункт 32-3 изложить в следующей редакции:
"32-3. Оригиналы государственных гарантий по поддержке экспорта подлежат хранению до полного исполнения Экспортно-кредитным агентством Казахстана всех обязательств перед Правительством Республики Казахстан.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 25 марта 2024 года.
Премьер-Министр Республики Казахстан О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2024 года
Приложение 4
к Правилам регистрации и учета
государственных и
гарантированных государством
займов, займов под
поручительство государства,
государственных гарантий,
государственных гарантий по
поддержке экспорта и
поручительств государства
СВИДЕТЕЛЬСТВО о регистрации государственной гарантии по поддержке экспорта № ___ от "___" ________ 20___ года
город _________
от "___" ________ 20___ года
Настоящим Министерство финансов Республики Казахстан регистрирует государственную гарантию по поддержке экспорта под номером ___________.
Получатель: ___________________________________________________
(наименование и местонахождение Экспортно-кредитного агентства Казахстана)
Сумма государственной гарантии по поддержке экспорта
___________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью)
Договор государственной гарантии по поддержке экспорта
___________________________________________________________________
(номер и дата договора)
Срок действия государственной гарантии по поддержке экспорта
___________________________________________________________________
Основание выдачи государственной гарантии по поддержке экспорта
___________________________________________________________________
Вице-министр финансов Республики Казахстан
_______________________
Место печати
_______________________