Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 16 шiлдедегi № 567 қаулысы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "М.Х. Дулати атындағы Тараз өңірлік университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы жарғылық капиталдарына мемлекет жүз пайыз қатысатын "М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – "ТарУ" КеАҚ) және "Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – "ҚазҰСШИУ" КеАҚ) бөлу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
2. "ТарУ" КеАҚ және "ҚазҰСШИУ" КеАҚ қызметінің негізгі нысанасы жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім саласындағы білім беру қызметтерін көрсету, іргелі және қолданбалы зерттеулер жүргізу болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп, осы қаулыдан туындайтын барлық қажетті шараларды қабылдасын.
4. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 16 шілдедегі
№ 567 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысудың мемлекеттік үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктерінің тізбесінде:
"Жамбыл облысы" деген бөлімде:
реттік нөмірі 180-8-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 180-9 және 180-10-жолдармен толықтырылсын:
"180-9. "М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
180-10. "Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігіне" деген бөлімде:

О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2024 года № 567.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать некоммерческое акционерное общество "Таразский региональный университет имени М.Х. Дулати" путем разделения на некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати" (далее – НАО "ТарУ") и некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации" (далее – НАО "КазНУВХИ") со стопроцентным участием государства в их уставных капиталах.
2. Определить основными предметами деятельности НАО "ТарУ" и НАО "КазНУВХИ" оказание образовательных услуг в сфере высшего, послевузовского и дополнительного образования, проведение фундаментальных и прикладных исследований.
3. Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан принять все необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2024 года
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Жамбылская область"
строку, порядковый номер 180-8, исключить;
дополнить строками, порядковые номера 180-9 и 180-10, следующего содержания:
"180-9. Некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати".
180-10. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
в разделе "Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан":

реттік нөмірі 406-8 жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 406-32-2 және 406-32-3-жолдармен толықтырылсын:
"406-32-2. "М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
406-32-3. "Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.".
3. "Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік жоғары оқу орындарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 6 шілдедегі № 1021 қаулысында:
жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік жоғары оқу орындарының тiзбесiнде:
реттік нөмірі 38-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 47 және 48-жолдармен толықтырылсын:
"
47
"М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Тараз қаласы
48
"Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Тараз қаласы
".
4. "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
283-тармақтың 5-бағанында 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;";
338-тармақтың 5-бағанында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 30) тармақшамен толықтырылсын:
"30) "Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы";
385-тармақтың 5-бағанында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) "Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".
5. "Иеліктен шығаруға жатпайтын, мемлекеттік меншіктегі және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің меншігіндегі объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 927 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иеліктен шығаруға жатпайтын, мемлекеттік меншіктегі объектілердің, оның ішінде стратегиялық объектілердің тізбесінде:

строку, порядковый номер 406-8, исключить;
дополнить строками, порядковые номера 406-32-2 и 406-32-3, следующего содержания:
"406-32-2. Некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати".
406-32-3. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации".".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 июля 2000 года № 1021 "Об утверждении Перечня государственных высших учебных заведений, не подлежащих приватизации":
в перечне государственных высших учебных заведений, не подлежащих приватизации:
строку, порядковый номер 38, исключить;
дополнить строками, порядковые номера 47 и 48, следующего содержания:
"
47
Некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати"
город Тараз
48
Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации"
город Тараз
".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами":
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденном указанным постановлением:
в графе 5 пункта 283 подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) Некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати";
в графе 5 пункта 338:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) Некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати";
дополнить подпунктом 30) следующего содержания:
"30) Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации";
в графе 5 пункта 385:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) Некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации".
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 927 "Об утверждении перечней объектов, в том числе стратегических, находящихся в государственной собственности и собственности субъектов квазигосударственного сектора, не подлежащих отчуждению":
в перечне объектов, в том числе стратегических, находящихся в государственной собственности, не подлежащих отчуждению, утвержденном указанным постановлением:

17-1-тармақта:
жиырма бесінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы қырқыншы және қырық бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
"Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.".
6. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ережеде:
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігіне акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы берілген заңды тұлғалардың тiзбесiнде:
реттік нөмірі 13-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 33 және 34-жолдармен толықтырылсын:
"33. "М.Х. Дулати атындағы Тараз университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
34. "Қазақ ұлттық су шаруашылығы және ирригация университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.".

в пункте 17-1:
абзац двадцать пятый исключить;
дополнить абзацами сороковым и сорок первым следующего содержания:
"некоммерческого акционерного общества "Таразский университет имени М.Х. Дулати";
"некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации".".
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в перечне юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых переданы Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан:
строку, порядковый номер 13, исключить;
дополнить строками, порядковые номера 33 и 34, следующего содержания:
"33. Некоммерческое акционерное общество "Таразский университет имени М.Х. Дулати".
34. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный университет водного хозяйства и ирригации".".