"Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарға айырманы өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 мамырдағы № 474 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 22 тамыздағы № 682 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарға айырманы өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 мамырдағы № 474 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарға айырманы өтеу Қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
`О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 22 тамыздағы
№ 682 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 3 мамырдағы
№ 474 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарға айырманы өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарға айырманы өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарға (бұдан әрі – халықаралық ұйымдардың қызметкерлері) Заңның 25-бабының 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында және өкілдік керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай өтемі бөлігінде 29-бабында көзделген ақшалай қамтымдағы, әлеуметтік, зейнетақымен және медициналық қамтамасыз етудегі айырманы өтеу тәртібін айқындайды.
2. Айырманы өтеу республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша осы мақсаттарға көзделген қаражат есебінен және соның шегінде жүргізіледі.
Ағымдағы қаржы жылы халықаралық ұйымдардың қызметкерлеріне айырманы өтеу халықаралық ұйымдағы жұмысы басталған күннен бастап есептеледі, ондай күн еңбек шартында немесе халықаралық ұйымның ішкі актісінде айқындалады.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2011 года № 474 "Об утверждении Правил возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2024 года № 682.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2011 года № 474 "Об утверждении Правил возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы" следующее изменение:
Правила возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 августа 2024 года № 682
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 мая 2011 года № 474
Правила
возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок возмещения разницы в денежном содержании, социальном, пенсионном и медицинском обеспечении, предусмотренных пунктами 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 статьи 25 и статьей 29 Закона в части ежегодной денежной компенсации стоимости представительской экипировки должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы (далее – сотрудники международных организаций).
2. Возмещение разницы производится за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете по соответствующей бюджетной программе Министерству иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство).
В текущем финансовом году возмещение разницы сотрудникам международных организаций исчисляется со дня начала работы в международной организации, определяемого трудовым договором или внутренним актом международной организации.

3. Халықаралық ұйымдардың қызметкерлеріне өткен жылы жұмсалған шығыстар бойынша айырманы ағымдағы қаржы жылы өтеуге жол берілмейді.
Ескертпе: 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы күнтізбелік жыл қаржы және есепті жыл болып табылады.
4. Штаб-пәтерлері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан халықаралық ұйымдардың қызметкерлеріне Заңның 25-бабының 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген айырма өтелмейді, сондай-ақ лауазымдық айлықақыларын ұлттық және шетелдік валюталарда төлеу жүргізілмейді.
2-тарау. Ақшалай қамтымдағы, әлеуметтік, зейнетақымен және медициналық қамтамасыз етудегі, сондай-ақ өкілдік керек- жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай өтемі бөлігіндегі айырманы өтеу тәртібі
5. Халықаралық ұйымдардың қызметкерлеріне ақшалай қамтымның, әлеуметтік, зейнетақымен және медициналық қамтамасыз етудің айырмасын өтеу Заңның 32-1-бабының 3-тармағына сәйкес Министрліктің шешімі бойынша белгіленген Қазақстан Республикасының тиісті шет мемлекеттегі мекемесі (бұдан әрі – шет елдегі мекеме) персоналына теңестірілген лауазым бойынша жүргізіледі.
6. Халықаралық ұйымдар қызметкерлерінің ұлттық валютадағы лауазымдық айлықақылары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646 қбп қаулысымен бекітілген Мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесіне (бұдан әрі – бірыңғай еңбек ақы төлеу жүйесі) сәйкес шет елдегі мекеменің персоналына көзделген мөлшерде белгіленеді.
7. Халықаралық ұйымның қызметкері есепті айдың 15-ші күнінен, ал есепті жылдың желтоқсанында 3-ші күнінен кешіктірмей шет елдегі мекемеге халықаралық ұйым қызметкерінің жұмыс уақытын пайдалануын есепке алу жөніндегі халықаралық ұйым құжатының көшірмесін (бұдан әрі – табель) ұсынады.
Шет елдегі мекеме табельді алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде оны Министрлікке жібереді.
Министрлік табельдің және осы Қағидалардың 5-тармағы бойынша Министрліктің шешімі негізінде ай сайын, есепті айдың 28-ші күніне дейін, заңнамада белгіленген тәртіппен ұлттық валютадағы тиісті сомаларды халықаралық ұйымдар қызметкерлерінің жеке шоттарына аударады.
8. Халықаралық ұйымдардың қызметкерлеріне лауазымдық айлықақы айырмасын шетелдік валютамен өтеу халықаралық ұйымдар қызметкерлерінің ақшалай қамтылуы бірыңғай еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес белгіленген ақшалай қосымша ақыларды ескергенде, шет елдегі мекеме персоналының лауазымдық айлықақысынан кем болған жағдайда жүргізіледі.

3. Не допускается в текущем финансовом году возмещение разницы сотрудникам международных организаций по расходам, произведенным в предыдущем году.
Примечание: финансовым и отчетным годом является календарный год – с 1 января по 31 декабря включительно.
4. Сотрудникам международных организаций, штаб-квартиры которых находятся на территории Республики Казахстан, возмещение разницы, предусмотренной пунктами 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 статьи 25 Закона, а также выплата должностных окладов в иностранной и национальной валютах не производятся.
Глава 2. Порядок возмещения разницы денежного содержания, социального, пенсионного и медицинского обеспечения, а также в части ежегодной денежной компенсации стоимости представительской экипировки
5. Возмещение разницы денежного содержания, социального, пенсионного и медицинского обеспечения сотрудникам международных организаций производится по приравненной должности персонала загранучреждения Республики Казахстан в соответствующем иностранном государстве (далее – загранучреждение), установленной по решению Министерства согласно пункту 3 статьи 32-1 Закона.
6. Должностные оклады в национальной валюте сотрудникам международных организаций устанавливаются в размерах, предусмотренных персоналу загранучреждения в соответствии с единой системой оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646 дсп (далее – единая система оплаты труда).
7. Сотрудник международной организации не позднее 15 числа отчетного месяца, а в декабре отчетного года – не позднее 3 числа, представляет в загранучреждение копию документа международной организации по учету использования рабочего времени сотрудника международной организации (далее – табель).
Загранучреждение в течение 3 (три) календарных дней со дня получения табеля направляет его в Министерство.
Министерство на основе табеля и решения Министерства по пункту 5 настоящих Правил ежемесячно, до 28 числа отчетного месяца, в установленном законодательством порядке производит перечисление соответствующих сумм в национальной валюте на лицевые счета сотрудников международных организаций.
8. Возмещение разницы должностных окладов в иностранной валюте сотрудникам международных организаций производится в случае, если денежное содержание сотрудников международных организаций меньше, чем должностной оклад персонала загранучреждения с учетом установленных денежных доплат согласно единой системе оплаты труда.

9. Айырма өтемін шетелдік валютамен алу үшін халықаралық ұйымның қызметкері шет елдегі мекемеге:
1) лауазымдық айлықақы мен белгіленген төлемдердің мөлшері бөліп көрсетілген есепті кезеңдегі (ай сайынғы) халықаралық ұйымдағы жалақы;
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі бойынша және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі бойынша шығыстарды;
3) халықаралық ұйымның қызметкерін лауазымға тағайындалған кезде халықаралық ұйымға жұмысқа жіберуге, жұмыс мерзімі аяқталғаннан кейін қайтаруға, сондай-ақ жыл сайын ақылы демалыс беруге не отбасы мүшелерінің бірі қайтыс болуына байланысты көліктік шығыстарды;
4) халықаралық ұйымда жұмыс істеген кезеңде балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта бiлiм беру шығыстарын;
5) өкілдік керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай өтемақысын;
6) Заңның 25-бабы 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген оқиғалар орын алған кездегі шығыстарды;
7) Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйым орналасқан елге және кері қарай (халықаралық ұйымда жұмыс аяқталған кезде) жол жүргенде әуежайлық, сақтандыру және комиссиялық алымдарды, сондай-ақ қол жүгінің салмағын есептемегенде халықаралық ұйымның қызметкеріне және отбасының бірге жүретін әр мүшесіне жалпы салмағы 80 (сексен) килограмнан аспайтын, бірақ отбасына 240 (екі жүз қырық) килограмнан аспайтын багажды алып өту ақысын төлеуге нақты алынған қаражат сомасын міндетті түрде көрсетіп осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті халықаралық ұйымның анықтамасын ұсынады.
Егер жоғарыда санамаланған қандай да бір шығыстар бойынша қаражат халықаралық ұйымда бөлек төленбесе және жалақының бір бөлігі болса, бұл сома да ұсынылатын анықтамада жеке көрсетіледі.
Халықаралық ұйымның қызметкері ұсынатын анықтамаға халықаралық ұйымның қаржы қызметінің басшысы қол қояды және оның мөрімен куәландырылады.
Анықтаманың берілгеніне халықаралық ұйымның қызметкері шет елдегі мекемеге айырманы өтеу үшін жүгінгеніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн өтіп кетпеуге тиіс.
10. Анықтамаға халықаралық ұйымның қызметкері мынадай растайтын құжаттарды қоса береді:
1) осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген шығыстар бойынша – сақтандыру полисі мен сақтандыру шартының (бар болса) көшірмелері, жоғарыда көрсетілген құжаттар болмаған жағдайда көрсетілген медициналық қызметтердің көлемі туралы ақпарат қамтылған халықаралық ұйымның анықтамасы немесе тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі бойынша және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде алынғанын растайтын өзге де құжаттар;

9. Для получения возмещения разницы в иностранной валюте сотрудник международной организации представляет в загранучреждение справку соответствующей международной организации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с обязательным указанием сумм фактически полученных средств на оплату:
1) заработной платы в международной организации за отчетный период (помесячно) с разбивкой на размеры должностного оклада и установленных выплат;
2) расходов по перечню гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
3) транспортных расходов, связанных с направлением на работу в международную организацию при назначении на должность, возвращением сотрудника международной организации по окончании срока работы, а также с предоставлением ежегодного оплачиваемого отпуска либо смертью одного из членов семьи;
4) расходов по дошкольному воспитанию и обучению, начальному, основному среднему и общему среднему образованию детей в период работы в международной организации;
5) ежегодной денежной компенсации стоимости представительской экипировки;
6) расходов в случае наступления событий, предусмотренных пунктами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 статьи 25 Закона;
7) аэропортовских, страховых и комиссионных сборов, а также провоза багажа общим весом не более 80 (восемьдесят) килограммов, не считая веса ручной клади, на сотрудника международной организации и каждого сопровождающего члена семьи, но не более 240 (двести сорок) килограммов на семью, при следовании из Республики Казахстан в страну расположения международной организации и обратно (при завершении работы в международной организации).
В случае, если средства по какому-либо из перечисленных выше расходов в международной организации не выплачиваются отдельно и являются частью заработной платы, данная сумма также отражается отдельно в предоставляемой справке.
Предоставляемая сотрудником международной организации справка подписывается руководителем финансовой службы международной организации и заверяется ее печатью.
Справка выдается не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до обращения сотрудника международной организации за возмещением разницы в загранучреждение.
10. К справке сотрудник международной организации прилагает следующие подтверждающие документы:
1) по расходам, указанным в подпункте 2) пункта 9 настоящих Правил, – копии страхового полиса и договора страхования (при наличии), в случае отсутствия вышеуказанных документов справку международной организации, содержащую информацию об объеме оказанных медицинских услуг, или иные документы, подтверждающие получение по перечню гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;

2) осы Қағидалардың 9-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген шығыстар бойынша – авиабилеттер мен отырғызу талондары, шот-фактура не түбіртек;
3) осы Қағидалардың 9-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген шығыстар бойынша – балаларды оқытуға арналған шарттың (бар болса) көшірмесі және тиісті білім беру қызметтеріне ақы төленгені туралы түбіртектердің көшірмелері;
4) осы Қағидалардың 9-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген шығыстар бойынша – өкілдік керек-жарақ заттарын сатып алу фактісін растайтын төлем құжаты (тауар чегі, шот-фактура);
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 15 қазандағы № 1056 қаулысымен бекітілген Дипломатиялық қызмет қызметкеріне немесе жұмыскеріне немесе оның отбасы мүшелеріне шет елде болу уақытында өздерінің қызметтік міндеттерін не соларға байланысты қызметті атқару кезінде келтірілген залалды өтеудің ережесіне сәйкес Заңның 25-бабының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген оқиғалардың орын алғанын растайтын құжаттар;
6) осы Қағидалардың 9-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген шығыстар бойынша – әуежайлық, сақтандыру және комиссиялық алымдарды төлеу, сондай-ақ багажды алып өту фактісін растайтын жүкқұжат және (немесе) төлем құжаты (тауар чегі, шот-фактура);
7) қол қойылған және халықаралық ұйым куәландырған шетел валютасындағы барлық тиесілі төлемдер көрсетілген есепті кезеңдегі (ай сайынғы) жалақы туралы анықтама;
8) халықаралық ұйым қызметкерінің бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамын растайтын халықаралық ұйымның құжаты (бұйрық және (немесе) анықтама);
9) халықаралық ұйым қызметкерінің бірге жүретін отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
10) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықаралық ұйым қызметкерінің жұмыс істемейтін жұбайының (зайыбының) (бар болса) мәртебесін растау туралы өтініші;
11) есепті кезеңдегі (ай сайынғы) табельдердің көшірмелері.
11. Халықаралық ұйымның қызметкері шет елдегі мекемеге осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көзделген құжаттарды жартыжылдық негізде мынадай мерзімдерде ұсынады:
бірінші жартыжылдықта – 1 шілдеден кешіктірмей;
екінші жартыжылдықта – 25 қарашадан кешіктірмей.
12. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары (форс-мажор) басталған жағдайларды қоспағанда, халықаралық ұйымдағы жұмыс есепті жыл ішінде аяқталған жағдайда халықаралық ұйымның қызметкері халықаралық ұйымдағы жұмысы аяқталатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 14 (он төрт) күн қалғанда осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынады, ал көліктік шығыстар мен медициналық қамтамасыз етуге арналған шығыстар бойынша халықаралық ұйымдағы жұмысы аяқталатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 3 (үш) күн қалғанда ұсынады.

2) по расходам, указанным в подпункте 3) пункта 9 настоящих Правил, – авиабилеты и посадочные талоны, счет-фактуру либо квитанцию;
3) по расходам, указанным в подпункте 4) пункта 9 настоящих Правил, – копию договора на обучение детей (при наличии) и копии квитанций об оплате соответствующих образовательных услуг;
4) по расходам, указанным в подпункте 5) пункта 9 настоящих Правил, – платежный документ (товарный чек, счет-фактура), подтверждающий факт приобретения предметов представительской экипировки;
5) документы, подтверждающие наступление событий, предусмотренных пунктами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 статьи 25 Закона, согласно Правилам возмещения ущерба, нанесенного сотруднику или работнику дипломатической службы или членам его семьи во время пребывания за границей при исполнении им своих служебных обязанностей либо деятельности, связанной с ними, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2003 года № 1056;
6) по расходам, указанным в подпункте 7) пункта 9 настоящих Правил, – накладная и (или) платежный документ (товарный чек, счет-фактура), подтверждающий факт оплаты аэропортовских, страховых и комиссионных сборов, а также провоза багажа;
7) справку о заработной плате за отчетный период (помесячно) с указанием всех причитающихся выплат в иностранной валюте, подписанную и заверенную международной организацией;
8) документ международной организации (приказ и (или) справка), подтверждающий состав сопровождающих членов семьи сотрудника международной организации;
9) копии документов, удостоверяющих личность сопровождающих членов семьи сотрудника международной организации;
10) заявление сотрудника международной организации о подтверждении статуса неработающей супруги (супруга) (при наличии) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
11) копии табелей за отчетный период (помесячно).
11. Сотрудник международной организации на полугодовой основе представляет в загранучреждение документы, предусмотренные в пунктах 9 и 10 настоящих Правил, в следующие сроки:
за первое полугодие – не позднее 1 июля;
за второе полугодие – не позднее 25 ноября.
12. В случае завершения работы в международной организации в течение отчетного года сотрудник международной организации предоставляет документы, предусмотренные в пунктах 9 и 10 настоящих Правил, не позднее чем за 14 (четырнадцать) календарных дней до даты завершения работы в международной организации, за исключением транспортных расходов и расходов на медицинское обеспечение, которые должны быть предоставлены не позднее чем за 3 (три) календарных дня до даты завершения работы в международной организации, за исключением случаев наступления обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор).

13. Штаб-пәтері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан халықаралық ұйымның қызметкері Министрлікке осы Қағидалардың 9-тармағының бірінші абзацында, 9-тармағының 5) тармақшасында және 10-тармағының 4) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынады.
14. Халықаралық ұйымның қызметкері осы Қағидаларда көзделген құжаттарды ұсынғаннан кейін шет елдегі мекеме ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және құжаттар толық ұсынылған жағдайда:
1) теңестірілген лауазым бойынша шет елдегі мекеме персоналымен салыстырғанда халықаралық ұйымның қызметкеріне өтелуге тиіс айырма сомасын есептейді;
2) Министрлікке осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай мерзімдерде:
бірінші жартыжылдықта – 15 шілдеден кешіктірмей;
екінші жартыжылдықта – 5 желтоқсаннан кешіктірмей халықаралық ұйымның әрбір қызметкері бойынша ұсынылған құжаттарды және төлемге өтінім жібереді.
Жалған және (немесе) толық емес мәліметтер ұсынылған жағдайда шет елдегі мекеме 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, бірақ осы тармақтың бірінші бөлігінің төртінші және бесінші абзацтарында белгіленген мерзімдерден кешіктірмей құжаттар топтамасын осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтіру үшін құжаттарды халықаралық ұйымның қызметкеріне қайтарады.
15. Министрлік төлемге өтінім алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тиісті соманы шет елдегі мекемелерге аударады.
Штаб-пәтерлері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан халықаралық ұйымдар қызметкерлеріне өкілдік құрал-жабдықтар құнының жыл сайынғы ақшалай өтемақы айырмасының сомасын Министрлік олардың дербес шоттарына өкілдік құрал-жабдықтар сатып алынған күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша ұлттық валютада аударады.
16. Шет елдегі мекеме осы Қағидаларға 15-тармаққа сәйкес қаражатты алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті соманы халықаралық ұйымдар қызметкерлерінің жеке шоттарына аударады.
17. Өкілдік керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай өтемақысын өтеу халықаралық ұйым қызметкерінің шет елдегі мекеме персоналының теңестірілген лауазымы бойынша шетел валютасындағы лауазымдық еңбекақысының 50 (елу) пайызы есебінен жүргізіледі.
18. Халықаралық ұйымдардың қызметкерлерін зейнетақымен қамсыздандыру шет елдердегі мекемелерде жұмыс істейтін дипломатиялық қызмет персоналы бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасынан
халықаралық ұйымдарға
жұмысқа жіберілген, бұрын
дипломатиялық қызмет
персоналы лауазымында болған
лауазымды адамдарға айырманы
өтеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Анықтама

13. Сотрудник международной организации, штаб-квартира которой находится на территории Республики Казахстан, предоставляет в Министерство документы, предусмотренные абзацем первым пункта 9, подпунктом 5) пункта 9 и подпунктом 4) пункта 10 настоящих Правил.
14. После предоставления сотрудником международной организации документов, предусмотренных настоящими Правилами, загранучреждение проверяет полноту предоставленных документов и в случае полного предоставления документов:
1) рассчитывает сумму разницы, подлежащую возмещению по сотруднику международной организации в сравнении с персоналом загранучреждения по приравненной должности;
2) направляет в Министерство предоставленные документы и заявку на выплаты по каждому сотруднику международной организации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в следующие сроки:
за первое полугодие – не позднее 15 июля;
за второе полугодие – не позднее 5 декабря.
В случае представления недостоверных и (или) неполных сведений загранучреждение возвращает документы сотруднику международной организации для приведения пакета документов в соответствие требованиям настоящих Правил в срок не более 3 (три) рабочих дней, но не позднее сроков, установленных в абзацах четвертом и пятом части первой настоящего пункта.
15. Министерство в течение 30 (тридцать) рабочих дней со дня получения заявки на выплаты перечисляет соответствующие суммы в загранучреждения.
Сотрудникам международных организаций, штаб-квартиры которых находятся на территории Республики Казахстан, сумма разницы ежегодной денежной компенсации стоимости представительской экипировки перечисляется Министерством на их лицевые счета в национальной валюте по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату приобретения предметов представительской экипировки.
16. Загранучреждение в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения средств согласно пункту 15 настоящих Правил перечисляет соответствующие суммы на лицевые счета сотрудников международных организаций.
17. Возмещение ежегодной денежной компенсации стоимости представительской экипировки производится из расчета 50 (пятьдесят) процентов от должностного оклада в иностранной валюте сотрудника международной организации по приравненной должности персонала загранучреждения.
18. Пенсионное обеспечение сотрудников международных организаций производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан в части персонала дипломатической службы, работающего в загранучреждениях.
__________________________
Приложение 1
к Правилам возмещения
разницы должностным лицам,
направленным на работу
в международные организации
от Республики Казахстан,
ранее занимавшим должности
персонала дипломатической службы
Форма
Справка

1. Халықаралық ұйым қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса):______________________________________________________________
2. Халықаралық ұйымның атауы:________________________________________
3. Халықаралық ұйымдағы лауазымы: ____________________________________
4. Есепті кезең: _______________бастап _____________________дейін
5. Валюта атауы (АҚШ доллары/еуро): ___________________________________
Р/с
Төлем атауы
Халықаралық ұйымдағы төлем сомасы
Ескертпе
1
2
3
4
1.
Лауазымдық айлықақы мен белгіленген төлемдердің мөлшеріне бөлінген есепті кезеңдегі (ай сайынғы) халықаралық ұйымдағы жалақы мөлшері
2.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі бойынша шығыстар
3.
Халықаралық ұйымның қызметкерін лауазымға тағайындалған кезде халықаралық ұйымға жұмысқа жіберуге, жұмыс мерзімі аяқталғаннан кейін қайтаруға, сондай-ақ жыл сайын ақылы демалыс беруге не отбасы мүшелерінің бірі қайтыс болуына байланысты көліктік шығыстар
4.
Балаларды оқыту бойынша шығыстар, оның ішінде:
мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту бойынша шығыстар
бастауыш білім беру бойынша шығыстар
негізгі орта білім беру бойынша шығыстар
жалпы орта білім беру бойынша шығыстар
5.
Өкілдік керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай өтемі
6.
Әуежайлық, сақтандыру және комиссиялық алымдар, сондай-ақ багажды алып өтуге ақы төлеуге арналған шығыстар

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника международной
организации:_________________________________________________________
2. Наименование международной организации: ___________________________
____________________________________________________________________
3. Должность в международной организации: _____________________________
4. Отчетный период: с ____________________ по __________________________
5. Наименование валюты (доллар США/евро): _____________________________
№ п/п
Наименование выплат
Суммы выплат в международной организации
Примечание
1
2
3
4
1.
Размер заработной платы в международной организации за отчетный период (помесячно) с разбивкой на размеры должностного оклада и установленных выплат
2.
Расходы по перечню гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
3.
Транспортные расходы, связанные с направлением на работу в международную организацию при назначении на должность, возвращением сотрудника международной организации при окончании срока работы, предоставлением ежегодного оплачиваемого отпуска, со смертью одного из членов семьи
4.
Расходы по обучению детей, в том числе:
расходы по дошкольному воспитанию и обучению
расходы по начальному образованию
расходы по основному среднему образованию
расходы по общему среднему образованию
5.
Ежегодная денежная компенсация стоимости представительской экипировки
6.
Расходы на оплату аэропортовских, страховых и комиссионных сборов, а также за провоз багажа

"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген оқиғалар орын алған кезде қосымша
7.
Барлығы:
Халықаралық ұйымның қаржы қызметінің басшысы _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мөр орны
Қазақстан Республикасынан
халықаралық ұйымдарға
жұмысқа жіберілген, бұрын
дипломатиялық қызмет
персоналы лауазымында болған
лауазымды адамдарға айырманы
өтеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге: __________________
(Қазақстан Республикасының
шет елдегі мекемесінің
басшысы)
Кімнен:__________________
(халықаралық ұйым
қызметкерінің тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса), лауазымы)
Халықаралық ұйым қызметкерінің жұмыс істемейтін жұбайының (зайыбының) мәртебесін растау туралы өтініш
Мен, _________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы) өз жұбайым (зайыбым)
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасында және (немесе) шетелде жұмыс істемейтінін растаймын. Жұбайым (зайыбым) Қазақстан Республикасында және (немесе) шетелде жұмысқа орналасқан жағдайда шет елдегі мекеменің басшысын жазбаша түрде уақытында хабардар етуге міндеттенемін.
________________________________ (халықаралық ұйым қызметкерінің қолы)
_______________ (толтырылған күні)
Қазақстан Республикасынан
халықаралық ұйымдарға
жұмысқа жіберілген, бұрын
дипломатиялық қызмет
персоналы лауазымында болған
лауазымды адамдарға айырманы
өтеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің атауы
Төлемдерге өтінім

Дополнительно при наступлении событий, предусмотренных пунктами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан"
7.
Всего:
Руководитель финансовой службы международной организации
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Место печати
__________________________
Приложение 2
к Правилам возмещения
разницы должностным лицам,
направленным на работу
в международные организации
от Республики Казахстан,
ранее занимавшим должности
персонала дипломатической службы
Форма
Кому:_______________________
____________________________
(руководитель
загранучреждения
Республики Казахстан)
От кого:_____________________
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) сотрудника
международной организации,
должность)
Заявление о подтверждении статуса неработающего супруга (супруги) сотрудника международной организации
Я, ___________________________________________________________, настоящим
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
подтверждаю, что мой (моя) супруг (супруга) ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
не осуществляет трудовую деятельность в Республике Казахстан и (или) за рубежом.
В случае трудоустройства моего (моей) супруга (супруги) в Республике Казахстан и (или) за рубежом обязуюсь своевременно уведомить руководителя загранучреждения в письменной форме.
_______________________________________________________________________
(подпись сотрудника международной организации)
________________
(дата заполнения)
__________________________
Приложение 3
к Правилам возмещения
разницы должностным лицам,
направленным на работу
в международные организации
от Республики Казахстан,
ранее занимавшим должности
персонала дипломатической службы
Форма
Наименование загранучреждения Республики Казахстан
Заявка на выплаты

1. Халықаралық ұйым қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса):___________________________________________________________
2. Халықаралық ұйымның атауы: ____________________________________
3. Халықаралық ұйымдағы лауазымы:________________________________
4. Есепті кезең: _________________ бастап_____________________ дейін
5. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіндегі теңестірілген лауазым:_____________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника международной
организации: _________________________________________________________
2. Наименование международной организации: ____________________________
3. Должность в международной организации: ______________________________
4. Отчетный период: с ____________________ по __________________________
5. Приравненная должность в загранучреждении Республики Казахстан: ____________________________________________________________________

"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген оқиғалар орын алған кезде қосымша
7.
Барлығы:
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің басшысы __________________
(Қолы)
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің бухгалтері ________________
(Қолы)
___________________________
(мөрі, күні)

Дополнительно при наступлении событий, предусмотренных пунктами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан"
7.
Всего:
Руководитель загранучреждения Республики Казахстан __________________________
(подпись)
Бухгалтер загранучреждения Республики Казахстан _____________________________
(подпись)
________________________
(печать, дата заполнения)
___________________________