Қазақстан Республикасының су саласын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 28 тамыздағы № 694 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының су саласын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспарды орындауға жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жылдың қорытындысы бойынша, 20 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі жылдың қорытындысы бойынша, 15 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 28 тамыздағы
№ 694 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының су саласын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
Кіріспе
Су ресурстары елдің әлеуметтік, экономикалық және экологиялық аспектілері үшін ерекше маңызы бар орнықты дамудың басты элементтерінің бірі болып табылады.
Қазақстанды сумен қамтамасыз ету проблемасының өткірлігі қолда бар су ресурстарының шектеулі болуына, олардың аумақ бойынша біркелкі бөлінбеуіне, уақыт бойынша айтарлықтай өзгергіштігіне, ластанудың жоғары дәрежесіне байланысты болып отыр.
Су ресурстарының негізгі көлемін орташа жылдық көлемі 106 км3 жерүсті сулары қамтамасыз етеді, оның 55,7 %-ы республика аумағында, қалған 44,3 %-ы Қытайдан, Өзбекстаннан, Ресейден және Қырғызстаннан келетін трансшекаралық өзендердің ағыны есебінен қалыптасады.
Қазақстанда аса біркелкі таралмаған жерасты суларын пайдалану проблемасы өткір болып тұр. 2023 жылдың деректері бойынша ел аумағында пайдалану қорлары тәулігіне 43120,56 мың м3 көлемінде бекітілген 4416 кен орны бар.
Республикада өзен ағыны (трансшекаралық және жергілікті) ресурcтары азаюының болжамды мәндері аясында су ресурстарын ұтымсыз және тиімсіз пайдаланудың негізгі проблемалары су пайдаланудың ескірген технологиялары және гидротехникалық құрылысжайлардың, суару каналдары мен коллекторлық-дренаждық желілердің, тік дренаж ұңғымаларының тозуы болып табылады.

Об утверждении Комплексного плана развития водной отрасли Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2024 года № 694
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития водной отрасли Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) по итогам года, не позднее 20 января, представлять информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
3. Министерству водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять сводную информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от  28 августа 2024 года № 694
Комплексный план
развития водной отрасли Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы
Введение
Водные ресурсы являются одним из ключевых элементов устойчивого развития страны, имеющих важное значение для ее социальных, экономических и экологических аспектов.
Острота проблемы водообеспечения Казахстана обусловлена ограниченностью располагаемых водных ресурсов, неравномерностью распределения их по территории, значительной изменчивостью во времени, высокой степенью загрязнения.
Основной объем водных ресурсов обеспечивают поверхностные воды в среднегодовом объеме 106 км3, из них 55,7 % формируется на территории страны, остальные 44,3 % благодаря притоку трансграничных рек из Китая, Узбекистана, России и Кыргызстана.
Остро стоит проблема использования подземных вод в Казахстане, которые распределены крайне неравномерно. По данным 2023 года на территории страны имеется 4416 месторождений с утвержденными эксплуатационными запасами объемом 43120,56 тыс. м3/сут.
В республике на фоне прогнозных значений уменьшения ресурсов речного стока (трансграничного и местного) основными проблемами нерационального и неэффективного использования водных ресурсов являются устаревшие технологии водопользования и изношенность гидротехнических сооружений, оросительных каналов и коллекторно-дренажных сетей, скважин вертикального дренажа.

Бүгінгі таңда республикада 13366 гидротехникалық құрылысжай бар, оның ішінде республикалық меншікте – 6501, коммуналдық – 6306, жеке меншікте – 528, иесіз қалған – 31.
Құрылысжайлардың көпшілігі 60-70 жылдары салынған және 30 – 50 жылдан астам уақыт бойы реконструкциялаусыз және күрделі жөндеусіз пайдаланылуда, сондықтан олар қауіптілігі жоғары объектілер болып табылады.
Су заңнамасының талаптарына сәйкес гидротехникалық құрылысжайлардың меншік иелері жыл сайын құрылысжайлардың жай-күйін айқындауға мүмкіндік беретін құрылысжайлардың қауіпсіздік декларацияларын әзірлеуді ескере отырып, көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізуге міндетті.
2023 жылы құрылысжайларды визуалды зерттеп-қарау нәтижелері бойынша барлық 1502 тежеуіш құрылысжайдың 537-сі жөндеуді қажет ететіні анықталды (республикалық меншікте 52, коммуналдық 429, жеке 49, иесіз қалған7).
Көптеген құрылысжайлардың іс жүзіндегі тозуы 70 %-дан асады, соның салдарынан оларды пайдалану сенімділігі мен қауіпсіздігі негізгі конструкциялардың жоғары тозуына, қажуына байланысты айтарлықтай төмендеген.
Бұдан басқа, республикада 8577 суару каналы бар, оның ішінде республикалық меншікте – 4259, коммуналдық – 3995, жеке – 296, иесіз қалған – 7. Инфрақұрылымның техникалық жай-күйінің тиісінше болмауына байланысты магистральдық каналдар арқылы тасымалдау кезінде су ысырабы алынған судың 20 %-ын құрады, шаруашылықаралық және шаруашылықішілік каналдардағы ысырап болуды ескере отырып, егістіктердегі ысырап болу 50 %-дан асады.
Бұдан басқа, суармалы егіншілікте суды есепке алу және су үнемдейтін суару технологияларын енгізу деңгейі төмен деңгейде.
Сондай-ақ су ресурстары мен гидрологиялық циклдерге климаттың жаһандық өзгеруінің ықпалы теріс әсер етеді. Климаттың өзгеруі – бұл ең алдымен, су дағдарысы.
Бассейндердегі гидрологиялық циклдің өзгеруі өзендерге су ағынының төмендеуімен өзен су алаптарында ылғалдың булануының жоғарылауына, Арал және Каспий теңіздері, Балқаш көлі деңгейінің төмендеуіне, су ресурстарына шаруашылық сұраныстың өсуіне, оның ішінде ауыл шаруашылығы дақылдарын суару нормаларының ұлғаюына алып келеді.
Қазақстанда климаттың өзгеруіне байланысты тәуекелдерді азайту және су экожүйелерінің экологиялық тепе-теңдігін қолдау үшін жыл сайын су қоймаларынан қажетті экологиялық және санитариялық су жіберу жүргізіледі.
Экологиялық су жіберу (ағын) табиғи экологиялық жағдай мен тіршілік ету ортасын сақтауға, өзен бассейнінде биологиялық алуантүрлілікті қамтамасыз етуге бағытталған.

На сегодняшний день в республике насчитывается 13366 гидротехнических сооружений, из них в республиканской собственности – 6501, коммунальной – 6306, частной – 528, бесхозяйные – 31.
Многие сооружений построены в 60-70 годах и эксплуатируются без реконструкции и капитального ремонта более 30-50 лет, поэтому являются объектами повышенной опасности.
Согласно требованиям водного законодательства собственники гидротехнических сооружений обязаны ежегодно проводит многофакторное обследование с учетом разработанной декларации безопасности сооружений, позволяющее определить состояние сооружений.
В 2023 году по результатам визуального обследования сооружений установлено, что из всех 1502 подпорных сооружений 537 требует ремонта (в республиканской собственности – 52, коммунальной – 429, частной – 49, бесхозяйные 7).
Фактический износ большинства сооружений составляет более 70 %, вследствие чего надежность их эксплуатации и безопасность значительно снижены из-за высокого износа, усталости основных конструкций.
Помимо этого, в республике начитывается 8577 оросительных каналов, из них в республиканской собственности – 4259, коммунальной – 3995, частной – 296, бесхозяйные – 7. Из-за ненадлежащего технического состояния инфраструктуры потери воды при транспортировке по магистральным каналам составили 20 % от забранной воды, потери на полях превышают 50 % с учетом потерь в межхозяйственных и внутрихозяйственных каналах.
Помимо этого, в орошаемом земледелии учет воды и уровень внедрения водосберегающих технологий орошения находятся на низком уровне.
Также на водные ресурсы и гидрологические циклы негативно влияют последствия глобального изменения климата. Изменение климата – это прежде всего водный кризис.
Изменения гидрологического цикла в бассейнах приведут к повышению испарения влаги на речных водосборах с уменьшением притока вод в реки, падению уровней Аральского и Каспийского морей, озера Балхаш, росту хозяйственного спроса на водные ресурсы, в том числе увеличению норм орошения сельскохозяйственных культур.
В Казахстане для снижения рисков, связанных с изменением климата, и поддержания экологического равновесия водных экосистем ежегодно из водохранилищ проводятся необходимые экологические и санитарные попуски.
Экологические попуски (сток) направлены на сохранение естественной экологической обстановки и среды обитания, обеспечение биологического разнообразия во всем бассейне реки.

Су кодексінің 57-бабының 3-тармағына сәйкес табиғат қорғау су жіберуі су объектісінің табиғи жағдайының сақталуын қамтамасыз етуге тиіс. Ең төменгі шығысты сақтаудан басқа, табиғат қорғау су жіберуі су жайылуы мен су тасуы кезінде су объектілерінің кезеңдік шайылуын қамтамасыз етуге тиіс.
Су пайдаланушыларға судың үздіксіз және қауіпсіз берілуін қамтамасыз етуге, су шаруашылығы инфрақұрылымын авариясыз жай-күйде ұстауға бағытталған жүргізіліп жатқан іс-шараларға қарамастан, шешімін табу кезек күттірмейтін кешенді шаралар қабылдауды талап ететін жаңа міндеттер пайда болуда:

Согласно пункту 3 статьи 57 Водного кодекса природоохранный попуск должен обеспечивать сохранение естественного состояния водного объекта. Кроме сохранения минимального расхода, природоохранный попуск должен обеспечить периодические промывки водных объектов во время половодий и паводков.
Несмотря на проводимые мероприятия, направленные на обеспечение бесперебойной и безопасной подачи воды водопользователям, поддержание водохозяйственной инфраструктуры в безаварийном состоянии, появляются новые задачи, решение которых требует принятия безотлагательных комплексных мер:

1) ағымдағы жылғы наурызда Қазақстанда қыста жауын-шашынның көп болуы мен қардың кенеттен жылдам еруіне байланысты ауқымды көктемгі су тасқындары басталды. Батыс, солтүстік, орталық және шығыс Қазақстанның бір бөлігіндегі елді мекендерде төтенше жағдай режимі жарияланды, тұрғындар уақытша орналастыру пункттеріне көшірілді.
Су тасқынынан қорғау мәселесін шешу үшін суармалы егіншілікке арналған үйінді бөгендер, тасқын және еріген суларды жинақтауға арналған жинақтауыш тоғандар мен жаңа су қоймаларын салу көзделеді. Сондай–ақ су тасқынына қарсы іс-шаралар мен су экожүйелерін қолдау бөлігінде тазарту, түбін тереңдету, түзулеу, жағалау нығайту және кеңейту арқылы су объектілерінің жай-күйін жақсарту көзделеді;

1) в марте текущего года в Казахстане начались масштабные весенние паводки из-за больших зимних осадков и резкого интенсивного снеготаяния. В населенных пунктах западного, северного, центрального и части восточного Казахстана был объявлен режим чрезвычайной ситуации, жители были эвакуированы в пункты временного размещения.
Для решения вопроса по защите от паводков предусматривается строительство дамб обвалования для лиманного орошения, прудов-накопителей и новых водохранилищ для аккумулирования паводковых и талых вод. Также в части противопаводковых мероприятий и поддержания водных экосистем предусматривается улучшение состояния водных объектов путем очистки, углубления, спрямления, берегоукрепления и расширения;

2) гидротехникалық құрылысжайлардың жай-күйін және қауіпсіздігін бағалау, құрылысжайлардағы аварияға себеп болуы мүмкін жобалық шешімдерден ауытқуларды анықтау мақсатында құрылысжайларға көпфакторлы зерртеп-қарау жүргізу көзделеді.
2024 жылғы 1 ақпандағы жағдай бойынша 1502 тежеуіш гидротехникалық құрылысжайдың 118 құрылысжайын зерттеп-қарау жүргізілді, оның ішінде республикалық меншікте – 32, коммуналдық – 79, жеке – 7. Сондай-ақ бірге 115 қауіпсіздік декларациясы тіркелді.

2) в целях оценки состояния и безопасности гидротехнических сооружений, выявления отклонений от проектных решений, которые могут послужить причиной аварии сооружений, предусматривается проведение многофакторного обследования сооружений.
По состоянию на 1 февраля 2024 года из 1502 подпорных гидротехнических сооружений многофакторное обследование проведено на 118 сооружениях, в том числе в республиканской собственности – 32, коммунальной – 79, частной – 7. Также зарегистрировано 115 деклараций безопасности;

3) су алу көлемі мен өнімсіз ысыраптар деңгейі бойынша статистикалық деректер суды неғұрлым тиімсіз пайдалану суаруда тұрақты байқалатынын көрсетеді.
Ауыл шаруашылығында су өнімділігін арттыру мақсатында ирригациялық жүйелерді реконструкциялау және оларға күрделі жөндеу жүргізу, су үнемдейтін технологияларын, суды есепке алу мен суарудың бөлуді цифрландыру енгізу көзделеді.
Су үнемдеу технологияларын енгізу суды 20 – 30 %-ға үнемдеуге мүмкіндік береді, бұл қосымша суару алаңдарын енгізуге және суды пайдалану өнімділігін 2,0-2,5 есе арттыруға мүмкіндік береді.

3) статистические данные по объемам водозабора и уровню непродуктивных потерь показывают, что наиболее неэффективное использование воды наблюдается в регулярном орошении.
В целях повышения продуктивности воды в сельском хозяйстве предусматриваются проведение реконструкции и капитального ремонта оросительных каналов, внедрение водосберегающих технологий орошения, цифровизации учета и распределения воды.
Внедрение водосберегающих технологий орошения позволит сэкономить 20-30 % воды, что дасть возможность ввести дополнительные площади орошения и увеличить продуктивность использования вод в 2,0-2,5 раза.

Қазақстан Республикасының су саласын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарының (бұдан әрі – Кешенді жоспар) жобасы су шаруашылығы инфрақұрылымын толыққанды жаңғырту жолымен су ресурстарының болжамды тапшылығы жағдайында су ресурстарын тиімді басқаруды қамтамасыз ету бөлігінде су саласындағы мәселелерді жедел шешуге бағытталған.
Кешенді жоспар республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, бюджеттен тыс қаражат (баланс ұстаушының және халықаралық қаржы ұйымдарының қаражаты, жеке инвестициялар) есебінен қаржыландыру көзделетін сантүрлі 160 іс-шарадан тұрады.

Проект Комплексного плана развития водной отрасли Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы (далее – Комплексный план) направлен на оперативное решение вопросов водной отрасли в части обеспечения эффективного управления водными ресурсами в условиях прогнозируемого дефицита водных ресурсов путем полномасштабной модернизации водохозяйственной инфраструктуры.
Комплексный план состоит из 160 разноплановых мероприятий, которые предусматривается финансировать за счет средств республиканских и местных бюджетов, внебюджетных средств (средства балансодержателя и международных финансовых организаций, частные инвестиции).

1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2024 жыл – 1,0 млн м3, 2026 жыл – 194,993 млн м3, 2027 жыл – 1233,99 млн м3, 2028 жыл – 2650,49 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 82 бірл., 2025 жыл – 105 бірл., 2026 жыл – 151 бірл., 2027 жыл – 66 бірл., 2028 жыл – 153 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 462,2 мың га, 2025 жыл – 612,2 мың га, 2026 жыл – 762,2 мың га, 2027 жыл – 912,2 мың га, 2028 жыл –– 1 062,2 мың га.
5. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2025 жыл – 6,5 мың га, 2026 жыл – 157,15 мың га, 2027 жыл – 112,6 мың га, 2028 жыл – 18,3 мың га.
6. Экологиялық су жіберу көлемі (жылына мың м3): 2024 жыл – 1513447,3 мың м3, 2025 жыл – 1912 48,9 мың м3, 2026 жыл – 2516047,5 мың м3, 2027 жыл – 2465569,4 мың м3, 2028 жыл – 1866614,5 мың м3.
7. Су объектілерінің жай-күйін жақсарту (жылына бірлік): 2024 жыл – 56 бірл., 2025 жыл – 24 бірл., 2026 жыл – 6 бірл., 2027 жыл – 7 бірл., 2028 жыл – 11 бірл.
8. Гидрологиялық бекеттер саны (жылына бірлік): 2027 жыл – 10 бірл., 2028 жыл – 12 бірл.
1-бөлім. Су объектілерінің экологиялық жағдайын жақсарту
1-бағыт. Елдің су объектілерінің экожүйелерін сақтау
1
Экожүйелерді сақтау үшін жылдың сулылығы мен өзен ағынының жыл ішіндегі таралуы мен басқа да параметрлерге байланысты экологиялық ағынды айқындау тетіктерін әзірлеу
орындалған жұмыстар туралы есеп
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
талап етілмейді
бюджеттен тыс қаражат
(ЮСАИД)
2
Табиғи ғылыми негіздеме талаптарына сәйкес су объектілерінің табиғи жай-күйін сақтау үшін табиғат қорғау су жіберуін жүргізу (Ақмола, Ақтөбе, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Павлодар, Түркістан облыстары)
жүргізілген су жіберу актісі
жыл сайын, 4-тоқсан
СРИМ, ЭТРМ, "Қазгидромет" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
РБ –113128,1
РБ
3
Гидрологиялық мониторинг желісін кеңейту
пайдалануға беру актісі
4-тоқсан, 2027 – 2028 жылдар
ЭТРМ, СРИМ, "Қазгидромет" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
РБ – 1109,1
РБ
4
Су объектілерінде, оның ішінде Ертіс, Қиғаш, Деркөл, Елек, Есіл, Тобыл, Шу, Сілеті, Қаратал, Топар, Сырдария, Ойыл, Жем, Сағыз, Талас, Жайық өзендерінде тазарту жүргізу
пайдалануға беру актісі
4-тоқсан, 2024 – 2028 жылдар
СРИМ, ЖАО Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Түркістан, Жетісу, Ұлытау облыстары

1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2024 год – 1,0 млн м3, 2026 год – 194,993 млн м3, 2027 год – 1233,99 млн м3, 2028 год – 2650,49 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 82 ед., 2025 год – 105 ед., 2026 год – 151 ед., 2027 год – 66 ед., 2028 год – 153 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35%): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 462,2 тыс. га, 2025 год – 612,2 тыс. га, 2026 год – 762,2 тыс. га, 2027 год – 912,2 тыс. га, 2028 год –– 1062,2 тыс. га.
5. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2025 год – 6,5 тыс. га, 2026 год –157,15 тыс. га, 2027 год – 112,6 тыс. га, 2028 год – 18,3 тыс. га.
6. Объем экологических попусков (тыс. м3 в год): 2024 год – 1513 447,3 тыс. м3, 2025 год – 1 912 548,9 тыс. м3, 2026 год – 2516047,5 тыс. м3, 2027 год – 2465569,4 тыс. м3, 2028 год – 1866614,5 тыс. м3.
7. Улучшение состояния водных объектов (единиц в год): 2024 год – 56 ед., 2025 год – 24 ед., 2026 год – 6 ед., 2027 год – 7 ед., 2028 год – 11 ед.
8. Количество гидрологических постов (единиц в год): 2027 год – 10 ед., 2028 год – 12 ед.
Раздел 1. Улучшение экологической обстановки водных объектов
Направление 1. Сохранение экосистем водных объектов страны
1
Разработка механизмов определения экологического стока в зависимости от водности года и внутригодового распределения речного стока и других параметров для сохранения экосистем
отчет о выполненных работах
4-квартал 2025 года
МВРИ
не требуется
внебюджетные средства (ЮСАИД)
2
Проведение природоохранных попусков для сохранения естественного состояния водных объектов в соответствии с требованиями естественного научного обоснования (Акмолинская, Актюбинская, Жамбылская, Западно-Казахстанская, Карагандинская, Кызылординская, Павлодарская, Туркестанская области)
Акт проведенных попусков
ежегодно,
4-квартал
МВРИ,
МЭПР, МФ,
РГП на ПХВ "Казводхоз" (по согласованию)
РБ – 113128,1
РБ
3
Расширение сети гидрологического мониторинга
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал,
2027-2028 годы
МЭПР, МВРИ,
РГП на ПХВ
"Казгидромет" (по согласованию)
РБ – 1109,1
РБ
4
Проведение очистки на водных объектах, в том числе на реках Ертис, Кигаш, Деркул, Илек, Есиль, Тобол, Шу, Селеты, Каратал, Топар, Сырдарья, Ойыл, Жем, Сагыз, Талас, Жайык
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал,
2024-2028 годы
МВРИ, МИО,
Акмолинская,
Актюбинская,
Алматинская,
Атырауская,
Восточно-Казахстанская,
Жамбылская,
Западно-Казахстанская,
Карагандинская,
Костанайская,
Павлодарская,
Туркестанская области,
области Жетісу, Ұлытау
всего –

барлығы – 122980,0:
РБ – 104430,0,
ЖБ – 18550,0
РБ,
ЖБ
2-бағыт. Су объектілерін өнеркәсіптік кәсіпорындардың ластануынан қорғау
1
Су объектілерінің ластану көздерін түгендеу
СРИМ-ге орындалған жұмыстар туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 20 қаңтарға дейін
ЭТРМ, ЖАО
талап етілмейді
талап етілмейді
2
Өңірлік бағдарламалар мен іс-шараларды әзірлеу кезінде қолдану үшін өзендерді оңалту жөніндегі әдістемелік құралды әзірлеу
СРИМ бұйрығы
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, "ҚазСШҒЗИ" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Абай облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2028 жыл – 135,3 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 19 бірл., 2026 жыл – 8 бірл., 2027 жыл – 6 бірл., 2028 жыл – 6 бірлік.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 13,1 мың га, 2025 жыл – 23,2 мың га, 2026 жыл – 35,0 мың га, 2027 жыл – 45,0 мың га, 2028 жыл – 64 мың га.
5. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2028 жыл – 22,62 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
3 су қоймасын (Қарғыба, Кіші Бөкен, Келдімұрат өзендерінде) салу, 2 су қоймасын (Базар, Көктерек өзендерінде) салу жобасын әзірлеу және Қаракөл су қоймасының құрылысын аяқтау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 17546,2:
РБ – 668,6,
ЖБ – 372,0,
ХҚҰ – 16505,6
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
2
2 су қоймасын (Щербаковское, Үлкенбөкен) реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 2070,0:
РБ – 2000,0,
ЖБ – 70,0
РБ, ЖБ
3
Үржар және Аягөз аудандарында магистральдық каналы бар 4 бөгетті су торабын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 13684,7:
РБ – 351,0,
ХҚҰ – 13333,8
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
4
Жаңасемей және Көкпекті аудандарындағы 4 жинақтауыш тоғанды реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 4120,0
РБ – 4000,0
ЖБ – 120,0
РБ, ЖБ
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
5
39 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 622,3:
РБ – 533,8,
ЖБ – 88,5
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру

122980,0:
РБ – 104430,0,
МБ – 18550,0
РБ,
МБ
Направление 2. Защита водных объектов от загрязнения промышленными предприятиями
1
Инвентаризация источников загрязнения водных объектов
Отчет о выполненных работах в МВРИ
ежегодно до 20 января, следующего за отчетным годом
МЭПР, МИО
не требуется
не требуются
2
Разработка методического пособия по реабилитации рек для применения при разработке региональных программ и мероприятий
приказ МВРИ
4-квартал 2026 года
МВРИ,
ТОО "КазНИИВХ" (по согласованию)
не требуется
не требуются
Область Абай
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2028 год – 135,3 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 19 ед., 2026 год – 8 ед., 2027 год – 6 ед., 2028 год – 6 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 13,1 тыс. га, 2025 год – 23,2 тыс. га, 2026 год – 35,0 тыс. га, 2027 год – 45,0 тыс. га, 2028 год –– 64,0 тыс. га.
5. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2028 год – 22,62 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство 3-х водохранилищ (на реках Каргыба, Малая-Буконь, Келдымурат), разработка проекта по строительству 2-х водохранилищ (на реках Базар, Коктерек) и завершение строительства Каракольского водохранилища
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 17546,2:
РБ – 668,6,
МБ – 372,0,
МФО – 16505,6
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
2. Реконструкция гидротехнических сооружений
2
Реконструкция 2 водохранилищ (Щербаковское, Улкенбокенское)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 2070,0:
РБ – 2000,0,
МБ – 70,0
РБ,
МБ
3
Реконструкция 4-х плотинных гидроузлов с магистральным каналом в Урджарском и Аягозском районах
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
всего – 13684,7:
РБ – 350,9,
МФО – 13333,8
РБ,
МФО
(ИБР)
4
Реконструкция 4-х прудов-накопителей в Жанасемейском и Кокпектинском районах
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего 4120,0:
РБ – 4000,0,
МБ – 120,0
РБ,
МБ
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
5
Многофакторное обследование 39-ти гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 622,3:
РБ – 533,8,
МБ – 88,5
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве

1. Ирригациялық жүйелерді реконструкциялау
1
Суармалы жерлерді сумен қамтамасыз ету үшін 17 суару каналының су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайларын реконструкциялау және қалпына келтіру
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 13793,1
РБ
2. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
2
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Абай облысының әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 53414,0:
РБ – 32640,0,
ЖБ – 20774,0
РБ, ЖБ
Ақмола облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2028 жыл – 833 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 6 бірл., 2025 жыл – 21 бірл., 2026 жыл – 21 бірл., 2027 жыл – 23 бірл., 2028 жыл – 3 бірл.
3. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 27,0 мың га, 2025 жыл – 32,0 мың га, 2026 жыл – 33,7 мың га, 2027 жыл – 36,0 мың га, 2028 жыл – 38,0 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
Есіл өзенінде Есіл контрреттегішін салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 120011,3:
РБ – 11,3,
ХҚҰ – 120000,0
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
2
Шортанды ауданындағы Дамса бөгетінде шлюздер салу және қолданыстағы су жіберу құрылысжайын консервациялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 976,1
РБ
3
Астана су қоймасына су беруге арналған құрылысжайлар салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 17543,25
РБ
4
Қаныш Сәтбаев атындағы каналдан
№ 4 сорғы-сүзгі станциясына дейін сутартқыш салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
ЖАО, СРИМ
барлығы – 300000,0:
ЖБ – 500,0,
ХҚҰ – 299500,0
ЖБ, ХҚҰ (ҚХР)
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
5
4 су қоймасын (Астана, Қоянды, Подлесенский, Иванов) реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 6363,6:
РБ – 448,7,
ЖБ – 15,0,
ХҚҰ – 5900,0
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
6
4 бөгетті (Батпақкөл, Безымянная, Прохоров-Колоколов, Чапаев-1 көлдері) реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 798,3:
РБ – 785,1,
ЖБ – 13,2
РБ, ЖБ
7
Аршалы ауданының Анар станциясы маңында орналасқан су өткізгіш құрылысжайлары бар қорғау бөгенін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
ЖБ – 136,7
ЖБ
8
"Астана қаласының қорғау бөгенін бұру каналы бар апатты су жіберу құрылғысымен реконструкциялау" ЖСҚ түзету
ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы

1. Реконструкция ирригационных систем
1
Реконструкция и восстановление водохозяйственных систем и сооружений 17-ти оросительных каналов для обеспечения водой орошаемых земель
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 13793,1
РБ
2. Повышение эффективности использования водных ресурсов
2
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
Акимат области Абай,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 53414,0:
РБ – 32640,0,
МБ – 20774,0
РБ,
МБ
Акмолинская область
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2028 год – 833 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 6 ед., 2025 год – 21 ед., 2026 год – 21 ед., 2027 год – 23 ед., 2028 год – 3 ед.
3. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 27,0 тыс. га, 2025 год – 32,0 тыс. га, 2026 год – 33,7 тыс. га, 2027 год – 36,0 тыс. га, 2028 год – 38,0 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство Есильского контррегулятора на реке Есиль
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 120011,3:
РБ – 11,3,
МФО – 120000,0
РБ,
МФО
(ИБР)
2
Строительство шлюзов и консервация существующего водовыпускного сооружения на плотине Дамсинская Шортандинского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
РБ – 976,1
РБ
3
Строительство сооружений для подпитки Астанинского водохранилища
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 17543,3
РБ
4
Строительство водовода от канала им. Каныша Сатпаева до насосно-фильтровальной станции № 4
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МИО,
МВРИ
всего – 300000,0:
МБ – 500,0,
МФО – 299500,0
МБ,
МФО
(ИБР)
2. Реконструкция гидротехнических сооружений
5
Реконструкция 4-х водохранилищ (Астанинское, Кояндинское, Подлесенское, Ивановское)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 6363,6:
РБ – 448,6,
МБ – 15,0,
МФО – 5900,0
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
6
Реконструкция 4-х плотин (озера Батпакколь, Безымянное, Прохоровско-Колоколовское, Чапаевское-1)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ,
МИО
всего – 798,3:
РБ – 785,1,
МБ – 13,2
РБ,
МБ
7
Реконструкция защитной дамбы с водопропускными сооружениями, расположенной у станции Анар Аршалынского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МИО
МБ – 136,7
МБ
8
Корректировка ПСД "Реконструкция защитной дамбы
г. Астаны с устройством катастрофического водосброса с отводящим каналом"
заключение комплексной вневедомственной экспертизы

2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 6477,8
РБ
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
9
74 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 1389,7:
РБ – 451,4,
ЖБ – 938,3
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Суармалы егіншілік жүйесін реконструкциялау және күрделі жөндеу
1
"Алуа" суармалы егіншілік жүйесiнiң бас құрылысжайын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 52,4
РБ
2
"Қызыл Жұлдыз" суармалы егіншілік жүйесін күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
ЖБ – 124,0
ЖБ
2. Магистральдық каналды автоматтандыру және бетондау
3
"Нұра-Есіл" каналын автоматтандыру және бетондау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 508,0:
ЖБ – 500,
ХҚҰ – 8,0
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
3. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
4
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі,
СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 11880,0:
РБ – 4800,0,
ЖБ – 7080,0
РБ, ЖБ
Ақтөбе облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2028 жыл – 322,5 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 2 бірл., 2025 жыл – 34 бірл., 2026 жыл – 49 бірл., 2028 жыл – 3 бірл.
3. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 29,5 мың га, 2025 жыл – 34,0 мың га, 2026 жыл – 38,0 мың га, 2027 жыл – 39,9 мың га, 2028 жыл – 41,0 мың га.
4. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2028 жылы – 18,3 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
4 су қоймасын (Темір, Жамбыл, Көктерек, Жаман-Қарғалы) салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 16074,4:
РБ – 679,9,
ЖБ – 733,1,
ХҚҰ – 14661,4
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
2
2 су қоймасын (Ақтөбе, Қарғалы) реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
ХҚҰ – 1411,5
ХҚҰ (ИДБ)
2. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
3
Елек өзеніндегі Ақтөбе су қоймасын және 87 тежеуіш гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 2220,9:
РБ – 139,4,
ЖБ – 2081,5
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру

4-квартал 2026 года
МВРИ
РБ – 6477,8
РБ
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
9
Многофакторное обследование 74-х гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 1389,7:
РБ – 451,4,
МБ – 938,3
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Реконструкция и капитальный ремонт системы лиманного орошения
1
Реконструкция головного сооружения системы лиманного орошения "Алва"
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
РБ – 52,4
РБ
2
Капитальный ремонт системы лиманного орошения "Кызыл Жулдыз"
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МИО
МБ – 124,0
МБ
2. Автоматизация и бетонирование магистрального канала
3
Автоматизация и бетонирование канала "Нура-Есиль"
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 508,0:
РБ – 500,0,
МФО – 8,0
РБ,
МФО
(ИБР)
3. Повышение эффективности использования водных ресурсов
4
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Акмолинской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 11880,0:
РБ – 4800,0,
МБ – 7080,0
РБ,
МБ
Актюбинская область
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2028 год – 322,5 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 2 ед., 2025 год – 34 ед., 2026 год – 49 ед., 2028 год – 3 ед.
3. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 29,5 тыс. га, 2025 год – 34,0 тыс. га, 2026 год – 38,0 тыс. га, 2027 год – 39,9 тыс. га, 2028 год –– 41,0 тыс. га.
4. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2028 год – 18,3 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство 4-х водохранилищ (Темир, Жамбыл, Коктерек, Жаман-Каргалы)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 16074,4:
РБ – 679,9,
МБ – 733,1,
МФО – 14661,4
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
2. Реконструкция гидротехнических соружений
2
Реконструкция 2-х водохранилищ (Актюбинское, Каргалинское)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
МФО – 1411,5
МФО
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
3
Многофакторное обследование Актюбинского водохранилища на реке Илек и 87-ти подпорных гидротехнических сооружений
акт МФОГ,
декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 2220,9:
РБ – 139,4,
МБ – 2081,5
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве

1. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
1
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Ақтөбе облысының әкімдігі,
СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 9135,0:
РБ – 5600,0,
ЖБ – 3535,0
РБ,
ЖБ
Алматы облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2028 жыл – 0,9 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 1 бірл., 2025 жыл – 6 бірл., 2026 жыл – 21 бірл., 2027 жыл – 21 бірл., 2028 жыл – 25 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 42,6 мың га, 2025 жыл – 66,6 мың га, 2026 жыл – 90,6 мың га, 2027 жыл – 114,6 мың га, 2028 жылы – 138,6 мың га.
5. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2028 жылы – 2,8 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
Ұйғыр ауданында Сұңқар және Тегермен өзендерінде суаратын сутартқышы бар 2 су қоймасын салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 1633,9:
РБ – 1441,0,
ЖБ – 192,9
РБ, ЖБ
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
2
Бартоғай су қоймасының бөгетін реконструкциялау және оның сейсмикалық төзімділігін күшейту
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 1767,6:
РБ – 148,1,
ХҚҰ – 1619,5
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
3
Райымбек ауданының Шалкөде ауылдық округіндегі Шибұт және Шолақ тоғандарында тасқын және еріген суларды жинақтауға арналған бөгеуші бөгетті реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
РБ – 276,7
РБ
3. Гидротехникалық құрылыстарды күрделі жөндеу
4
3 су қоймасын (Октябрьский № 1, Саз-Талғар-2а, К-25) және Іле ауданындағы Октябрьдің 30 жылдығы атындағы су торабын күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
ЖБ – 1026,1
ЖБ
4. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
5
74 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 1509,8:
РБ – 114,3,
ЖБ – 1395,5
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Ирригациялық жүйелерді реконструкциялау
1
Еңбекшіқазақ ауданындағы жобаны (ИДЖЖ-2) іске асыру
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
ХҚҰ – 409,0
ХҚҰ (ХҚҚДБ)
2
8 ирригациялық желіні (Райымбек, Кеген, Жамбыл, Іле, Талғар, Ұйғыр, Балқаш, Қарасай аудандары) реконструкциялау
пайдалануға беру актісі

1. Повышение эффективности использования водных ресурсов
1
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Актюбинской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 9135,0:
РБ – 5600,0,
МБ – 3535,0
РБ,
МБ
Алматинская область
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2028 год – 0,9 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 1 ед., 2025 год – 6 ед., 2026 год – 21 ед., 2027 год – 21 ед., 2028 год – 25 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 42,6 тыс. га, 2025 год – 66,6 тыс. га, 2026 год – 90,6 тыс. га, 2027 год – 114,6 тыс. га, 2028 год –– 138,6 тыс. га.
5. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2028 год – 2,8 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство 2-х водохранилищ с поливным водоводом (на реках Сункар, Тигермень) в Уйгурском районе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 1633,9:
РБ – 1441,0,
МБ – 192,9
РБ,
МБ
2. Реконструкция гидротехнических сооружений
2
Реконструкция и повышение сейсмоустойчивости плотины Бартогайского водохранилища
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
всего – 1767,6:
РБ – 148,1,
МФО – 1619,5
РБ,
МФО
(ИБР)
3
Реконструкция перегораживающей дамбы для накопления паводковых и талых вод на прудах Шибут и Шолак Шалкодинского сельского округа Райымбекского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
РБ – 276,7
РБ
3. Капитальный ремонт гидротехнических сооружений
4
Капитальный ремонт 3-х водохранилищ (Октябрьский № 1, Саз-Талгар-2а, К-25) и гидроузла имени 30-летия Октября Илийского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МИО
МБ – 1026,1
МБ
4. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
5
Многофакторное обследование 74-х гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 1509,8:
РБ – 114,3,
МБ – 1395,5
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Реконструкция ирригационных систем
1
Реализация проекта (ПУИД-2) в Енбекшиказахском районе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
МФО – 409,0
МФО
(МБРР)
2
Реконструкция 8-ми ирригационных сетей (Райымбекский, Кегенский, Жамбылский, Илийский, Талгарский, Уйгурский, Балхашский, Карасайский районы)
акт ввода в эксплуатацию

2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 112556,9
РБ
3
Алматы облысы Қапшағай қаласы Сарыбұлақ ауылының № 5 сорғы станциясына жүктелген суару желілерін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 6815,4
РБ
2. Ирригациялық жүйелерді реконструкциялау және күрделі жөндеу
4
Еңбекшіқазақ ауданындағы
Д. Қонаев атындағы ҮАК реконструкциялау және жаңғырту, Д. Қонаев атындағы ҮАК каналының авариялық учаскелерін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 48519,7:
РБ – 1409,0,
ХҚҰ – 47110,7
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
5
12 магистральдық каналдың авариялық учаскелерін қалпына келтіру (Іле, Еңбекшіқазақ, Жамбыл аудандары)
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 21408,1:
РБ – 330,8,
ХҚҰ – 21077,3
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
6
Кеген ауданының Жылысай, Ұзынбұлақ, Қарабұлақ ауылдық округтерінің жайылымдарын суландыру үшін құбыржолдары бар 78 құдықты реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 1160,8
РБ
7
Еңбекшіқазақ ауданы Тескенсу ауылындағы жайылымдарды суландыру жүйесін реконструкциялау және салу
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 460,8
РБ
8
13 магистральдық канал мен 2 темірбетонды каналды күрделі жөндеу (Ұйғыр, Талғар, Райымбек, Жамбыл аудандары)
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
ХҚҰ – 6450,2
ХҚҰ (ИДБ)
3. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
9
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Алматы облысының әкімдігі,
СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 95060,0:
РБ – 57600,0,
ЖБ – 37460,0
РБ, ЖБ
Атырау облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 1 бірл.
2. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
3. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 6,8 мың га, 2025 жыл – 8,0 мың га, 2026 жыл – 10,0 мың га, 2027 жыл – 12,0 мың га, 2028 жыл – 18,2 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1.Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
1
Орал өзені бойындағы қорғау бөгенін көпфакторлы зерттеп-қарау (105 км)
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2024 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
ЖБ – 20,5
ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Ирригациялық жүйелерді реконструкциялау және күрделі жөндеу
1
8 суару каналын (Индер, Махамбет, Исатай, Құрманғазы аудандары және Атырау қаласы) реконструкциялау және жаңғырту
пайдалануға беру актісі

4-квартал 2027 года
МВРИ
РБ – 112556,9
РБ
3
Реконструкция оросительных сетей, подвешенных к насосной станции № 5 села Сарыбулак, города Капшагай Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
РБ – 6815,4
РБ
2. Реконструкция и капитальный ремонт оросительных каналов
4
Реконструкция и модернизация сооружений БАК им. Д. Кунаева, реконструкция аварийных участков канала БАК им. Д. Кунаева Енбекшиказахского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 48519,7:
РБ – 1408,9,
МФО – 47110,8
РБ,
МФО
(ИБР)
5
Реконструкция аварийных участков 12-ти магистральных каналов (Илийский, Енбекшиказахский, Жамбылский районы)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
всего – 21408,1:
РБ – 330,8,
МФО – 21077,3
РБ,
МФО
(ИБР)
6
Реконструкция 78-ми колодцев с трубопроводами для обводнения пастбищ Жылысайского, Узынбулакского, Карабулакского сельских округов Кегенского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
РБ – 1160,8
РБ
7
Реконструкция и строительство системы орошения пастбищ в селе Тескенсу Енбекшиказахского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
РБ – 460,8
РБ
8
Капитальный ремонт 13-ти магистральных каналов и 2-х железобетонных каналов (Уйгурский, Талгарский, Райымбекский, Жамбылский районы)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
МФО – 6450,2
МФО
(ИБР)
3. Повышение эффективности использования водных ресурсов
9
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Алматинской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 95060,0:
РБ – 57600,0,
МБ – 37460,0
РБ,
МБ
Атырауская область
Ожидаемые результаты:
1. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 – 1 ед.
2. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
3. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 6,8 тыс. га, 2025 год – 8,0 тыс. га, 2026 год – 10,0 тыс. га, 2027 год – 12,0 тыс. га, 2028 год –– 18,2 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
1
Многофакторное обследование защитной дамбы по реке Урал (105 км)
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2024 года
МИО
МБ – 20,5
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Реконструкция и капитальный ремонт оросительных каналов
1
Реконструкция и модернизация 8-ми оросительных каналов (Индерский, Махамбетский, Исатайский, Курмангазинский районы и город Атырау)
акт ввода в эксплуатацию

2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 8278,6:
РБ – 7408,2,
ЖБ – 870,4
РБ, ЖБ
2
Махамбет ауданындағы 2 суармалы каналды күрделі жөндеу
пайдалануға
беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 1038,8
РБ
3
Исатай ауданындағы суару каналдарын күрделі жөндеудің 4 объектісі бойынша ЖСҚ әзірлеу (қайта есептеу) және мемлекеттік сараптама қорытындысы
ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
ХҚҰ – 2713,0
ХҚҰ (ИДБ)
3. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
4
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға
енгізу актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Атырау облысының әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 13385,4:
РБ – 8160,0,
ЖБ – 5225,4
РБ, ЖБ
Шығыс Қазақстан облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2028 жылы – 110 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 2 бірл., 2025 жыл – 9 бірл., 2027 жыл – 9 бірл., 2028 жыл – 17 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жылы – 13,0 мың га, 2025 жылы – 24,3 мың га, 2026 жылы – 34,0 мың га, 2027 жылы – 50,0 мың га, 2028 жылы – 65,5 мың га.
5. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2028 жылы – 9,0 мың га.
1-бағыт. Су инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
Ұлан, Кендірлік және Қарабұта өзендерінде 3 су қоймасын салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 12130,5:
РБ – 1000,0,
ХҚҰ – 11130,5
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
2
3 су қоймасын реконструкциялау (Үйдене, Қандысу, Орта Теректі өзеніндегі су қоймасы)
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 4862,0:
РБ – 1850,2,
ХҚҰ – 3011,8
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
3
СМК мен Есенгелді магистральдық каналы бар Қандысу су торабын, Күршім өзенінде магистральдық каналдары бар 2 су алу торабын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 5200,7:
РБ – 145,1,
ХҚҰ – 5055,6
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
4
Лайлы өзеніндегі Лайлы су қоймасының бөгеттерін және Маховка өзеніндегі жинақтауыш тоғанды, Аблакетка, Ұлан, Тайынты өзендеріндегі 3 гидротехникалық құрылысжайды реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2048,1
РБ
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
5
37 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы

4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 8278,6:
РБ – 7408,2,
МБ – 870,4
РБ,
МБ
2
Капитальный ремонт 2-х оросительных каналов Махамбетского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 1038,8
РБ
3
Разработка (перерасчет) ПСД и заключение государственной экспертизы по 4-м объектам капитального ремонта оросительных каналов Исатайского района
заключение комплексной вневедомственной экспертизы
4-квартал 2027 года
МВРИ
МФО – 2713,0
МФО
(ИБР)
2. Повышение эффективности использования водных ресурсов
4
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Атырауской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 13385,4:
РБ – 8160,0,
МБ – 5225,4
РБ,
МБ
Восточно-Казахстанская область
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2028 год – 110 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 2 ед., 2025 год – 9 ед., 2027 год – 9 ед., 2028 год – 17 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс.га, нарастающий): 2024 год – 13,0 тыс. га, 2025 год – 24,3 тыс. га, 2026 год – 34,0 тыс. га, 2027 год – 50,0 тыс. га, 2028 год –– 65,5 тыс. га.
5. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2028 год – 9,0 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство 3-х водохранилищ на реках Уланка, Кендерлык и Карабута
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 12130,5:
РБ – 1000,0,
МФО – 11130,5
РБ,
МФО
(ИБР)
2. Реконструкция гидротехнических сооружений
2
Реконструкция 3-х водохранилищ (Уйденинское, Кандысуйское, водохранилище на реке Орта Теректы)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 4862,0:
РБ – 1850,2,
МФО – 3011,8
РБ,
МФО
(ИБР)
3
Реконструкция гидроузла Кандысу с магистральным каналом ЛМК и Есенгелды, 2-х водозаборных узлов на реке Курчум с магистральными каналами
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 5200,7:
РБ – 145,1,
МФО – 5055,6
РБ,
МФО
(ИБР)
4
Реконструкция плотин Лайлинского водохранилища на реке Лайлы и пруда-накопителя на реке Маховка,
реконструкция 3-х гидротехнических сооружений на реках Аблакетка, Уланка, Тайынты
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 2048,1
РБ
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
5
Многофакторное обследование 37-ми гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности

2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 428,2:
РБ – 239,3,
ЖБ – 188,9
РБ,
ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Ирригациялық жүйелерді реконструкциялау
1
Күршім ауданының Қалжыр өзеніндегі бас құрылысжайлар мен Победа және Қарақия магистральдық каналдарын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 2437,0:
РБ – 10,0,
ХҚҰ – 2427,0
ХҚҰ (ИДБ)
2
Тарбағатай, Күршім аудандарындағы суармалы жерлерді қамтамасыз ету үшін су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайларын, 28 суару каналын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 13985,5:
РБ – 155,0,
ХҚҰ – 13830,5
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
3
Зайсан, Тарбағатай аудандарындағы суармалы жерлердің су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарын, шаруашылықішілік 70 каналды реконструкциялау және қалпына келтіру
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
ХҚҰ – 7149,7
ХҚҰ (ИДБ)
2. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
4
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға
беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 53926,0:
РБ – 32960,0,
ЖБ – 20966,0
РБ, ЖБ
Жамбыл облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жиналған судың көлемі (млн м3, өспелі): 2026 жылы – 16,4 млн м3, 2027 жылы – 34,0 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 17 бірл., 2025 жыл – 10 бірл., 2026 жыл – 3 бірл., 2027 жыл – 7 бірл., 2028 жыл – 8 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 79,2 мың га, 2025 жыл – 89,2 мың га, 2026 жыл – 99,2 мың га, 2027 жыл – 109,2 мың га, 2028 жыл –– 119,2 мың га.
5. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2027 жыл – 19,85 мың га, 2028 жыл – 15,5 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
10 су қоймасын (Қарақыстақ, Сұлутөр, Көкдөнен, Мақпал, Шоңгер, Молалы, Қызылсай, Ырғайты, Қалғұты, Ақмола) салу
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 17913,3:
РБ – 28,2,
ЖБ – 3951,9,
ХҚҰ – 13933,2
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
2
Аңдас-3 құятын тоғанын салу
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 636,3
РБ
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
3
3 су қоймасын (Теріс-Ащыбұлақ, Қарақоңыз және Ынталы су қоймалары) реконструкциялау
пайдалануға беру актісі

4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 428,2:
РБ – 239,3,
МБ – 188,9
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Реконструкция ирригационных систем
1
Реконструкция головных сооружений и магистральных каналов Победа и Каракия на реке Калжыр Курчумского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
всего – 2437,0:
РБ – 10,0,
МФО – 2427,0
МФО
(ИБР)
2
Реконструкция водохозяйственных систем и сооружений для обеспечения орошаемых земель Тарбагатайского, Курчумского районов, 28-ми оросительных каналов
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
всего – 13985,5:
РБ – 155,0,
МФО – 13830,5
РБ,
МФО
(ИБР)
3
Реконструкция и восстановление водохозяйственных систем и сооружений орошаемых земель Зайсанского, Тарбагатайского районов, 70-ти внутрихозяйственных каналов
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
МФО – 7149,7
МФО
(ИБР)
2. Повышение эффективности использования водных ресурсов
4
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
Акимат Восточно-Казахстанской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 53926,0:
РБ – 32960,0,
МБ – 20966,0
РБ,
МБ
Жамбылская область
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2026 год – 16,4 млн м3, 2027 год – 34,0 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 17 ед., 2025 год – 10 ед., 2026 год – 3 ед., 2027 год – 7 ед., 2028 год – 8 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 79,2 тыс. га, 2025 год – 89,2 тыс. га, 2026 год – 99,2 тыс. га, 2027 год – 109,2 тыс. га, 2028 год –– 119,2 тыс. га.
5. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2026 год – 19,85 тыс. га, 2027 год – 15,5 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство 10-ти водохранилищ (Каракыстак, Сулутор, Кокдонен, Макпал, Шонгер, Молалы, Кызылсай, Ргайты, Калгуты, Акмола)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ,
МИО
всего – 17913,3:
РБ – 28,2,
МБ – 3951,9,
МФО – 13933,2
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
2
Строительство наливного пруда Андас-3
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
РБ – 636,268
РБ
2. Реконструкция гидротехнических сооружений
3
Реконструкция 3-х водохранилищ (Терс-Ащыбулак, Караконызское и Ынталинское водохранилища)
акт ввода в эксплуатацию

2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 3241,021:
РБ – 420,421,
ХҚҰ – 2820,6
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауiпсiздiк декларациясын әзiрлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргiзу
4
45 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 604,1
РБ – 501,8
ЖБ – 102,3
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Суару каналдарын салу және реконструкциялау
1
Жуалы ауданында 2 канал салу
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 414,5
РБ
2
Жуалы, Т. Рысқұлов, Талас, Шу, Мерке, Мойынқұм аудандарында 137 суару каналын, 14 магистральдық және шаруашылықаралық каналын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 122411,2:
РБ – 3583,2,
ЖБ – 5560,2,
ХҚҰ – 113312,8
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
3
Байзақ, Қордай, Мойынқұм, Жамбыл аудандарының 107 каналын реконструкциялау үшін ЖСҚ әзірлеу
ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 648,3
РБ
2. Суару каналдарын күрделі жөндеу
4
Байзақ, Мерке, Сарысу аудандарындағы
52 суару каналын күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 21073,2:
РБ – 3064,9,
ЖБ – 500,
ХҚҰ – 17508,3
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
3. Тік дренаж ұңғымаларын қалпына келтіру
5
Шу және Т. Рысқұлов аудандарында 104 тік дренаж ұңғымаларын қалпына келтіру
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
ЖБ – 170,0
ЖБ
4. Суару каналдарындағы суды есепке алуды автоматтандыру
6
Сол жақ айналмалы – Талас-Аса, Сеңкібай, Раис, Раис (Х-2), МР-3 және МР-4 каналдарында суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін орната отырып, гидробекеттерді реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
ЖБ – 576,0
ЖБ
5. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
7
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылдың 4-тоқсан
Жамбыл облысының әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 40667,8:
РБ – 24000,0,
ЖБ – 16667,8
РБ, ЖБ
Жетісу облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жинақталған судың көлемі (млн м3, өспелі): 2027 жылы – 162,0 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жылы – 5 бірл., 2028 жылы – 12 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 31,2 мың га, 2025 жыл – 55,2 мың га, 2026 жыл – 79,2 мың га, жыл – 103,2 мың га, 2028 жыл – 127,2 мың га.

4-квартал 2027 года
МВРИ
всего – 3241,021:
РБ – 420,421,
МФО – 2820,6
РБ,
МФО
(ИБР)
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
4
Многофакторное обследование 45-ти гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 604,1:
РБ – 501,8,
МБ – 102,3
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Строительство и реконструкция оросительных каналов
1
Строительство 2-х каналов в Жуалынском районе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
РБ – 414,5
РБ
2
Реконструкция 137-ми оросительных каналов Жуалынского, Т. Рыскулова, Таласского, Шуского, Меркенского, Мойынкумского районов, 14-ти магистральных и межхозяйственных каналов
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ,
МИО
всего – 122411,2:
РБ – 3583,2,
МБ – 5560,2,
МФО – 113312,8
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
3
Разработка ПСД реконструкции для 107-ми каналов Байзакского, Кордайского, Мойынкумского, Жамбылского районов
заключение комплексной вневедомственной экспертизы
4-квартал 2026 года
МВРИ
РБ – 648,3
РБ
2. Капитальный ремонт оросительных каналов
4
Капитальный ремонт 52-х оросительных каналов Байзакского, Меркенского и Сарысуского районов
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ,
МИО
всего – 21073,2:
РБ – 3064,9,
МБ – 500,0
МФО – 17508,3
РБ,
МФО
(ИБР)
3. Восстановление скважин вертикального дренажа
5
Восстановление 104-х вертикальных дренажных скважин в Шуском и Т. Рыскулова районах
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МИО
МБ – 170,0
МБ
4. Автоматизация учета воды на оросительных каналах
6
Реконструкция гидропостов с установкой автоматизированных систем учета воды каналов Левообводной – Талас-Аса, Сенкибай, Раис, Раис (Х-2), МР-3 и МР-4
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МИО
МБ – 576,0
МБ
5. Повышение эффективности использования водных ресурсов
7
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Жамбылской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 40667,8:
РБ – 24000,0,
МБ – 16667,8
РБ,
МБ
Область Жетісу
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2027 год – 162,0 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 5 ед., 2028 год – 12 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс.га, нарастающий): 2024 год – 31,2 тыс. га, 2025 год – 55,2 тыс. га, 2026 год – 79,2 тыс. га, 2027 год – 103,2 тыс. га, 2028 год –– 127,2 тыс. га.

5. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2027 жыл – 38,86 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
Ақсу, Көксу, Панфилов, Алакөл аудандарында және Талдықорған қаласында жаңа 8 су қоймасын салу (Биен, Биже, Қорғас, Өсек, Тышқан, Балықты, Жаманты, Басқан өзендерінде)
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 42029,1:
РБ – 34600,0,
ЖБ – 133,1,
ХҚҰ– 7296,0
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
2
Алматы облысы Ақсу ауданының Қызылағаш суару алабын салу
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 7093,1
РБ
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
3
Магистральдық каналдары бар 3 су қоймасын (Ақешкі, Ащыбұлақ, Алмалы) реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 3417,0:
РБ – 158,2,
ХҚҰ– 3258,8
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
4
Тентек, Жаманты, Биен өзендеріндегі 3 су торабын және Ескі Кушук су торабын реконструкциялау, Сүмбе өзенінде су торабының ЭБЖ салу
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2811,7
РБ
5
Тілеулі су алу құрылысжайын реконструкциялау және Сарқан ауданының Лепсі өзенінде су алатын бөгет салу, Қаратал өзеніндегі су алу бөгетін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2544,0
РБ
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
6
17 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 472,1:
РБ – 447,4,
ЖБ – 24,7
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Суару желілерін реконструкциялау
1
Көксу, Алакөл, Ақсу, Ескелді, Қаратал, Панфилов, Кербұлақ аудандары мен Талдықорған қаласындағы 11 суару желісін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 168671,6:
РБ – 32496,1,
ХҚҰ – 136175,5
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
2. Магистральдық каналдарды реконструкциялау және күрделі жөндеу
2
Сарқан, Ескелді, Қаратал аудандарындағы 10 магистральдық каналды реконструкциялау және Ескелді ауданындағы магистральдық каналды күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 10441:
РБ – 6892,0,
ЖБ – 400,0,
ХҚҰ – 3149,0
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
3. Суару каналдарындағы суды есепке алуды автоматтандыру
3
Бабелян, Бас-Кунчан, Аяқ-Кунчан, Ақмола, Жоғарғы Қорын, Тасты-Объединительный және Күшік-Қалпы каналдарында суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін орната отырып, гидробекеттерді реконструкциялау
пайдалануға беру актісі

5. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2027 год – 38,86 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство 8-ми новых водохранилищ (на реках Биен, Биже, Хоргос, Усек, Тышкан, Балыкты, Жаманты, Баскан) в Аксуском, Коксуском, Панфиловском, Алакольском районах и городе Талдыкоргане
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ,
МИО
всего – 42029,1:
РБ – 34600,0,
МБ – 133,1,
МФО – 7296,0
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
2
Строительство Кызылагашского
массива орошения Аксуского района Алматинской области
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
РБ – 7093,1
РБ
2. Реконструкция гидротехнических сооружений
3
Реконструкция 3-х водохранилищ с магистральными каналами (Акешки, Ащыбулак, Алмалы)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 3417,0:
РБ – 158,2,
МФО – 3258,8
РБ,
МФО
(ИБР)
4
Реконструкция 3-х гидроузлов на реках Тентек, Жаманты, Биен и гидроузла Старый Кушук, строительство ЛЭП гидроузла на реке Сумбе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
РБ – 2811,7
РБ
5
Реконструкция водозаборного сооружения Тлеули и строительство водозаборной плотины на реке Лепсы Саркандского района, реконструкция водозаборной плотины на реке Каратал
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
РБ – 2544,0
РБ
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
6
Многофакторное обследование 17-ти гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 472,1:
РБ – 447,4,
МБ – 24,7
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Реконструкция оросительных сетей
1
Реконструкция 11-ти оросительных сетей в Коксуском, Алакольском, Аксуском, Ескельдинском, Каратальском, Панфиловском, Кербулакском районах и городе Талдыкоргане
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 168671,6:
РБ – 32496,1,
МФО – 136175,5
РБ,
МФО
(ИБР)
2. Реконструкция и капитальный ремонт магистральных каналов
2
Реконструкция 10-ти магистральных каналов в Саркандском, Ескельдинском, Каратальском районах и капитальный ремонт магистрального канала в Ескельдинском районе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ,
МИО
всего – 10441:
РБ – 6892,0,
МБ – 400,0,
МФО – 3149,0
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
3. Автоматизация учета воды на оросительных каналах
3
Реконструкция гидропостов с установкой автоматизированных систем учета воды каналов Бабелян, Бас-Кунчан, Аяк-Кунчан, Акмолинский, Верхне-Коринский, Тасты-Объединительный и Кушук-Кальпинский
акт ввода в эксплуатацию

2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 876,2
РБ
4. Коллекторлық-дренажды желінің инфрақұрылымын реконструкциялау
4
Мелиорациялық жұмыстарды жүргізу мақсатында Жетісу ауданында коллекторлық-дренаждық желі инфрақұрылымының ұңғымаларын бұрғылау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2000,0
РБ
5. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
5
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Жетісу облысы әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 95460,0:
РБ – 57600,0,
ЖБ – 37860,0
РБ, ЖБ
Батыс Қазақстан облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2026 жыл – 38,0 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 14 бірл., 2025 жыл – 11 бірл., 2026 жыл – 23 бірл., 2028 жыл – 18 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 9 мың га, 2025 жыл – 11,0 мың га, 2026 жыл – 12,1 мың га, 2027 жыл – 16,1 мың га, 2028 жыл – 19,1 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
Барбастау өзеніндегі су қоймаларының каскадына су беру үшін сорғы станциясын салу және Үлкен Өзен және Кіші Өзен өзендерінде су қоймаларын салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 7460,7:
РБ – 4009,8,
ЖБ – 105,0,
ХҚҰ – 3345,9
РБ, ЖБ, ХҚҰ
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және күрделі жөндеу
2
8 су қоймасын (Киров, Бітік, Дөңгелек, Пятимар, Сарышағанақ, Шаған, Қараоба өзенінде, Мұратсай ауылында) реконструкциялау, ОҚССЖ бас құрылысжайын және Кіші Быковка өзеніндегі бөгетті реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 15231,0:
РБ – 11053,0,
ЖБ – 58,0, ХҚҰ – 4120,0
РБ, ЖБ, ХҚҰ
3
Бәйтерек, Теректі, Ақжайық, Жәнібек аудандарындағы 19 су қоймасын және Мамай су торабының бас құрылысжайын күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 9980,0:
ЖБ – 370,0,
РБ – 9610,0
ЖБ, РБ
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
4
64 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 1061,6:
РБ – 629,2, ЖБ – 432,4
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру

4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 876,2
РБ
4. Реконструкция инфраструктуры коллекторной-дренажной сети
4
Бурение скважин инфраструктуры коллекторной-дренажной сети по области Жетісу в целях проведения мелиоративных мероприятий
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 2000,0
РБ
5. Повышение эффективности использования водных ресурсов
5
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат
области Жетісу,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 95460,0:
РБ – 57600,0,
МБ – 37860,0
РБ,
МБ
Западно-Казахстанская область
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2026 год – 38,0 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 14 ед., 2025 год – 11 ед, 2026 год – 23 ед, 2028 год – 18 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 9 тыс. га, 2025 год – 11 тыс.га, 2026 год – 12,1 тыс. га, 2027 год –16,1 тыс. га, 2028 год –– 19,1 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мерроприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство насосной станции для подпитки каскада водохранилищ на реке Барбастау и строительство водохранилищ на реках Большой Узень и Малый Узень
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 7460,7:
РБ – 4009,8,
МБ – 105,0,
МФО – 3345,9
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
2. Реконструкция и капитальный ремонт гидротехнических сооружений
2
Реконструкция 8-ми водохранилищ (Кировское, Битикское, Донгулюкское, Пятимарское, Сарышаганакское, Чаганское, на реке Караоба, села Муратсай), реконструкция головного сооружения УКООС и плотины на реке Малая Быковка
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 15 231,0:
РБ – 11 053,0,
МБ – 58,0,
МФО – 4 120,0
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
3
Капитальный ремонт 19-ти водохранилищ района Байтерек, Теректинского, Акжаикского, Жанибекского районов и головного сооружения Мамайского гидроузла
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 9980,0:
РБ – 9610,0,
МБ – 370,0
РБ,
МБ
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
4
Многофакторное обследование 64-х гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 1061,6:
РБ – 629,2,
МБ – 432,4
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве

1. Ирригациялық жүйелерді реконструкциялау
1
8 магистральдық каналды және 30 суландыру каналын реконструкциялау
пайдалануға
беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 47967,5:
РБ – 46023,0, ЖБ – 285,0, ХҚҰ – 1659,5
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
2
Жәнібек суландыру-суару жүйесін реконструкциялау
пайдалануға
беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 3609,9:
РБ – 3528,8, МҚ – 81,107
РБ, "Казсушар" ШЖҚ РМК
3
"Кіші Өзен өзені – Балықты Сарқыл көлі" жалғастырушы каналын күрделі жөндеу
пайдалануға
беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 300,0
РБ
2. Суармалы егіншілік жүйелерін реконструкциялау
4
Ақжайық, Қаратөбе, Казталов, аудандарындағы 4 суармалы егіншілік жүйелерін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 7177,1:
РБ – 7162,1,
ЖБ – 15,0
РБ, ЖБ
3. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
5
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Батыс Қазақстан облысының әкімдігі,
СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 12368,0:
РБ – 6480,0,
ЖБ – 5888,0
РБ, ЖБ
Қарағанды облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2026 жыл – 94,0 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 3 бірл., 2028 жыл – 15 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 36,6 мың га, 2025 жыл – 38,0 мың га, 2026 жыл – 40,0 мың га, 2027 жыл – 45,0 мың га, 2028 жыл – 47,0 мың га.
5. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2026 жыл – 3,0 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
Қарқаралы ауданының Нұра өзенінде су қоймасы мен Осакаров ауданының Үлкен Құндызды өзенінде Садовое су қоймасын салу
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 6261,7:
ХҚҰ – 6250,3,
РБ – 11,4
РБ, ХҚҰ
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және күрделі жөндеу
2
Самарқанд су қоймасының су торабын реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 4055,0:
ХҚҰ – 3900,0,
РБ – 155,0
РБ, ХҚҰ
3
Таңатбай су қоймасы мен Тоғызқұдық, Тихоновка 2 бөгетін күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 1981,7:
РБ – 1669,7,
ЖБ – 312,0
РБ, ЖБ
4
"Қазсушар" РМК "Қ. Сәтбаев атындағы канал" филиалының объектілерін реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру бойынша жаңғырту, Жартас су қоймасының 10,5 млн м3 шарасын тазарту
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ

1. Реконструкция оросительных каналов
1
Реконструкция 8-ми магистральных каналов и 30-ти обводнительных каналов
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ,
МИО
всего – 47967,5:
РБ – 46023,0,
МБ – 285,0,
МФО – 1659,5
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
2
Реконструкция Жанибекской обводнительно-оросительной системы
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
всего – 3609,9:
РБ – 3528,8,
ССБ – 81,107
РБ,
РГП на ПХВ "Казводхоз"
3
Капитальный ремонт соединительного канала "Река Малый Узень – озеро Рыбный Сакрыл"
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
РБ – 300,0
РБ
2. Реконструкция систем лиманного орошения
4
Реконструкция 4-х систем лиманного орошения Акжаикского, Каратюбинского, Казталовского районов
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ,
МИО
всего – 7177,1:
РБ – 7162,1,
МБ – 15,0
РБ,
МБ
3. Повышение эффективности использования водных ресурсов
5
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Западно-Казахстанской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 12368,0:
РБ – 6480,0,
МБ – 5888,0
РБ,
МБ
Карагандинская область
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2026 год – 94,0 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 3 ед., 2028 год – 15 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 36,6 тыс. га, 2025 год – 38,0 тыс. га, 2026 год – 40,0 тыс. га, 2027 год – 45,0 тыс. га, 2028 год –– 47,0 тыс. га.
5. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2026 год – 3 тыс.га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мерроприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство водохранилища на реке Нура Каркаралинского района и водохранилища Садовое на реке Улкен-Қундызды Осакаровкого района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
всего – 6261,7:
МФО – 6250,3,
РБ – 11,4
РБ,
МФО
2. Реконструкция и капитальный ремонт гидротехнических сооружений
2
Реконструкция и техническое перевооружение гидроузла Самаркандского водохранилища
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
всего – 4055,0:
МФО – 3900,0,
РБ – 155,0
РБ,
МФО
3
Капитальный ремонт водохранилища Танатбай и плотин Тогызкудык, Тихоновка
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 1981,7:
РБ – 1669,7,
МБ – 312,0
РБ,
МБ
4
Реконструкция и модернизация по техническому перевооружению объектов филиала "Канал им. К. Сатпаева" РГП "Казводхоз", очистка чащи Жартасского водохранилища 10,5 млн м3
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал
2028 года
МВРИ

2028 жылдың 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 402,7:
РБ – 284,7, ЖБ – 118,0
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
1
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
Пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі,
СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 15009,0:
РБ – 8800,0, ЖБ – 6209,0
РБ, ЖБ
Қызылорда облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Қосымша жиналған судың көлемі (млн м3, өспелі): 2027 жыл – 775,0 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 5 бірл., 2028 жыл – 2 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл - 4,2 га, 2025 жыл – 9,2 га, 2026 жыл – 14,2 га, 2027 жыл – 19,2 га, 2028 жыл – 24,2 га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
Қараөзек тармағында су қоймасын және Аманөткел ауылының маңында су торабын салу
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 39182,5:
РБ – 35226,0, ХҚҰ – 3956,5
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
2
Жиделі су қоймасын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 938,0
РБ
3
Көкарал бөгенін реконструкциялау және Сырдария өзенінің атырауын қалпына келтіру
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2660,8
РБ
4
2 (Қызылорда және Ақлақ) су торабын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 1070,6
РБ
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
5
7 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 359,7:
РБ – 295,1, ЖБ – 64,6
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Суару каналдарын салу және реконструкциялау
1
Жаңақорған және Шиелі аудандарында су беретін 2 канал салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 2889,0:
РБ – 977,1, ХҚҰ- 1911,9
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
2
Жаңақорған ауданындағы Келінтөбе магистральдық каналын сумен қамтамасыз етуді жақсарту үшін Сырдария өзенінде тежеуіш құрылысжай салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2202,6
РБ
3
Жаңақорған ауданы Жаманбай батыр ауылдық округінде арықты суландыру жүйелерін және Тайпақкөл мен Қандыарал көлдер жүйелерінде суландыру жүйесін салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ

4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 402,7:
РБ – 284,7,
МБ – 118,0
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Повышение эффективности использования водных ресурсов
1
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Костанайской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 15009,0:
РБ – 8800,0,
МБ – 6209,0
РБ,
МБ
Кызылординская область
Ожидаемые результаты:
1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2027 год – 775,0 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 5 ед., 2028 год – 2 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс.га, нарастающий): 2024 год – 4,2 тыс. га, 2025 год – 9,2 тыс. га, 2026 год – 14,2 тыс. га, 2027 год – 19,2 тыс. га, 2028 год –– 24,2 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство водохранилища на протоке Караузяк и гидроузла возле села Аманоткель
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
всего – 39182,5:
РБ – 35226,0,
МФО – 3956,5
РБ,
МФО
(ИБР)
2. Реконструкция гидротехнических сооружений
2
Реконструкция водохранилища Жидели
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
РБ – 938,0
РБ
3
Реконструкция Кокаральской дамбы и восстановление дельты реки Сырдарья
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
РБ – 2660,8
РБ
4
Реконструкция 2-х гидроузлов (Кызылординский и Аклак)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 1070,6
РБ
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
5
Многофакторное обследование 7-ми гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2026 года
МВРИ,
МИО
всего – 359,7:
РБ – 295,1,
МБ – 64,6
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Строительство и реконструкция оросительных каналов
1
Строительство 2-х подпитывающих каналов Жанакорганского и Шиелийского районов
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал
2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 2889,0:
РБ – 977,1,
МФО – 1911,9
РБ,
МФО
(ИБР)
2
Строительство подпорного сооружения на реке Сырдарья для улучшения водоснабжения магистрального канала Келинтобе Жанакорганского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 2202,5
РБ
3
Строительство лотковых оросительных систем в сельском округе Жаманбай батыр Жанакорганского района и оросительной системы на Тайпаккольской и Кандыаральской озерных системах
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ

РБ – 2007,9
РБ
4
26 магистральдық және шаруашылықаралық каналды, 21 бірлік коллекторды және Қызылорда Сол жағалау магистральдық каналын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 36966,2
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
5
Жобаны жүзеге асыру (ИДЖЖ-2), (Жалағаш ауданының "Кызылорда-1" ИДЖ. Бірінші және екінші іске қосу кешендері)
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 3351,2
РБ
6
Арал, Қазалы, Сырдария, Шиелі аудандарының 6 каналын күрделі жөндеу, коммуналдық меншіктегі 21 каналға жөндеу және тазарту жұмыстарын жүргізу және облыстағы суармалы жерлердің сумен қамтамасыз етілуін арттыру
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 4633,8:
ЖБ – 794,1, ХҚҰ – 3839,7
ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
2. Суару каналдарында суды есепке алуды автоматтандыру
7
Шіркейлі каналы бойынша су бөлуді және 4 магистральдық және 12 шаруашылықаралық каналда суды есепке алуды автоматтандыру
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 22644,2
РБ
8
Суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін енгізе отырып, 2 гидробекетті реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2161,1
РБ
3. Тік дренаж ұңғымаларын реконструкциялау
9
Суармалы алқаптардағы 144 тік дренаж ұңғымасын және 1730 бірлік бақылау ұңғымаларын реконструкциялау
пайдалануға
беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 7009,9
РБ
4. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
10
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Қызылорда облысының әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 20254,2:
РБ – 12000,0,
МБ – 8254,2
РБ, ЖБ
Маңғыстау облысы
Күтілетін нәтиже:
1. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2025 жыл – 1 бірл.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау
1
Маңғыстау ауданының Жармыш ауылындағы Сарықабақ су қоймасының бөгетін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
ЖБ – 485,1
ЖБ
2. Үйінді бөгендерді күрделі жөндеу
2
Бейнеу ауданындағы "Ырғызбай", "Қарасай", "Дәуқара" үйінді бөгендерін күрделі жөндеу
пайдалануға
енгізу актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 1765,4:
РБ – 1700,0, ЖБ – 65,4
РБ,
ЖБ
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
3
Маңғыстау ауданының Жармыш ауылындағы Сарықабақ су қоймасын көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2025 жылғы 4-тоқсан
ЖАО
ЖБ – 14,0
ЖБ
Павлодар облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2025 жыл – 7 бірл., 2028 жыл – 14 бірл.

РБ – 2007,9
РБ
4
Реконструкция 26-ти магистральных и межхозяйственных каналов, 21 единицы коллекторов и Кызылординского левобережного магистрального канала
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
РБ – 36966,2
РБ,
МФО
(ИБР)
5
Реализация проекта (ПУИД-2), (ИДС "Кызылорда-1" Жалагашского района. Первый и второй пусковые комплексы)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
РБ – 3351,2
РБ
6
Капитальный ремонт 6-ти каналов Аральского, Казалинского, Сырдарьинского, Шиелийского районов, проведение ремонтных и очистных работ 21 канала, находящегося в коммунальной собственности, и повышение водообеспеченности орошаемых земель области
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 4633,8:
МБ – 794,1,
МФО – 3839,7
МБ,
МФО
(ИБР)
2. Автоматизация учета воды на оросительных каналах
7
Автоматизация водораспределения по каналу Ширкейли и учета воды на 4-х магистральных и 12-ти межхозяйственных каналах
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
РБ – 22644,2
РБ
8
Реконструкция 2-х гидропостов с внедрением автоматизированных систем учҰта воды
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
РБ – 2161,1
РБ
3. Реконструкция скважин вертикального дренажа
9
Реконструкция 144-х скважин вертикального дренажа и 1730-ти единиц контрольных скважин на орошаемых полях
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 7009,9
РБ
4. Повышение эффективности использования водных ресурсов
10
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Кызылординской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 20254,2:
РБ – 12000,0,
МБ – 8254,2
РБ,
МБ
Мангистауская область
Ожидаемые результаты:
1. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2025 год – 1 ед.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Реконструкция гидротехнических сооружений
1
Реконструкция плотины Сарыкабакского водохранилища в селе Жармыш Мангистауского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МИО
МБ – 485,1
МБ
2. Капитальный ремонт дамб обвалования
2
Капитальный ремонт дамб обвалования "Ыргызбай", "Карасай", "Даукара" в Бейнеуском районе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 1765,4:
РБ – 1700,0,
МБ – 65,4
РБ,
МБ
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
3
Многофакторное обследование Сарыкабакского водохранилища в селе Жармыш Мангистауского района
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2025 года
МИО
МБ – 14,0
МБ
Павлодарская область
Ожидаемые результаты:
1. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2025 год – 7 ед., 2028 год – 14 ед.

2. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
3. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 93,0 мың га, 2025 жыл – 109,2 мың га, 2026 жыл – 128,0 мың га, 2027 жыл – 137,0 мың га, 2028 жыл – 141,0 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайларды салу және реконструкциялау
1
Ертіс өзені және Май ауданы Жұмыскер ауылының маңындағы су қоймаларының ТЭН және ЖСҚ әзірлеу
ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
барлығы – 470,0:
РБ – 300,0,
ЖБ – 170,0
РБ, ЖБ
2
Қ. Сәтбаев атындағы каналдың № 87 авариялық бөгетін және № 4 су торабын қалпына келтіру
пайдалануға
беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 4 800,0
РБ
3
"Қазсушар" РМК "Қ. Сәтбаев атындағы канал" филиалының объектілерін реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру бойынша жаңғырту
пайдалануға
беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 37062,2
РБ
2. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
4
21 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 436,5:
РБ – 415,5,
ЖБ – 21,0
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы сулардың өнімділігін арттыру
1. Суаруға арналған инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды (ИКИ) салу
1
Ақтоғай және Май аудандарында суаруға арналған 3 ИКИ салу
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 228,6
РБ
2. Суару жүйелерін реконструкциялау
2
"Ертіс – Успен" каналын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2 500,0
РБ
3
Аққулы ауданындағы Лебяженск суару жүйесін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 16380,0:
РБ – 16200,0,
ЖБ – 180,0
РБ,
ЖБ
4
Баянауыл, Май аудандарындағы гидромелиорациялық жүйелерді реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 23575,7:
РБ – 9925,7,
ЖБ – 13650,0
РБ, ЖБ
5
Аққулы, Ертіс, Павлодар, Ақтоғай аудандарындағы және Екібастұз қаласындағы суармалы егіншілік жүйесін реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 4360,0:
ЖБ – 130,0,
РБ – 4230,0
РБ, ЖБ
3. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
6
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Павлодар облысының әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 49344,8:
РБ – 25440,0,
ЖБ – 23904,8
РБ, ЖБ
Солтүстік Қазақстан облысы
Күтілетін нәтижелер:

2. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
3. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 93,0 тыс. га, 2025 год – 109,2 тыс. га, 2026 год – 128,0 тыс. га, 2027 год – 137,0 тыс. га, 2028 год –– 141,0 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство и реконструкция гидротехнических сооружений
1
Разработка ТЭО и ПСД водохранилищ возле реки Ертис и села Жумыскер Майского района
заключение комплексной вневедомственной экспертизы
4-квартал 2028 года
МВРИ
всего – 470,0:
РБ – 300,0,
МБ – 170,0
РБ,
МБ
2
Восстановление аварийной плотины № 87 и гидроузла № 4 филиала канала им. Каныша Сатпаева
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ
РБ – 4800,0
РБ
3
Реконструкция и модернизация по техническому перевооружению объектов филиала "Канал им. К. Сатпаева" РГП "Казводхоз"
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 37062,2
РБ
2. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
4
Многофакторное обследование 21-го гидротехнического сооружения
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2025 года
МВРИ,
МИО
всего – 436,5:
РБ – 415,5,
МБ – 21,0
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры (ИКИ) для орошения
1
Строительство 3-х ИКИ в Актогайском и Майском районах для орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
МВРИ
РБ – 228,6
РБ
2. Реконструкция оросительных систем
2
Реконструкция канала "Иртыш-Успенка"
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
МВРИ
РБ – 2500,0
РБ
3
Реконструкция Лебяжинской оросительной системы района Ақкулы
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 16380,0:
РБ – 16200,
МБ – 180,0
РБ,
МБ
4
Реконструкция гидромелиоративных систем в Баянаульском, Майском районах
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ,
МИО
всего – 23575,7:
РБ – 9925,7,
МБ – 13650,0
РБ,
МБ
5
Реконструкция системы лиманного орошения в районе Аккулы, Иртышском, Павлодарском, Актогайском районах, городе Экибастузе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 4360,0:
РБ – 4 230,0,
МБ – 130,0
РБ,
МБ
3. Повышение эффективности использования водных ресурсов
6
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Павлодарской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 49344,8:
РБ – 25440,0,
МБ – 23904,8
РБ,
МБ
Северо-Казахстанская область
Ожидаемые результаты:

1. Қосымша жинақталған су көлемі (млн м3, өспелі): 2024 жыл – 1,0 млн м3, 2026 жыл – 46,0 млн м3, 2027 жыл – 114,0 млн м3, 2028 жыл – 121,3 млн м3.
2. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2024 жыл – 2 бірл., 2026 жыл – 15 бірл., 2028 жыл – 23 бірл.
3. Суару каналдарындағы су ысырабын азайту (50-ден 35 %-ға дейін): 2024 жыл – 50 %, 2025 жыл – 47 %, 2026 жыл – 43 %, 2027 жыл – 39 %, 2028 жыл – 35 %.
4. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (мың га, өспелі): 2024 жыл – 54,3 мың га, 2025 жыл – 81,3 мың га, 2026 жыл – 108,3 мың га, 2027 жыл – 135,3 мың га, 2028 жыл – 162,3 мың га.
5. Жаңа суармалы алқаптарды енгізу (жылына мың га): 2028 жыл – 135,5 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1. Гидротехникалық құрылысжайлар салу
1
4 су қоймасын (Бәйдібек ата, Боралдай, Иқан су, Қарақуыс) салу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 34382,1:
РБ – 18957,1,
ЖБ – 275,0,
ХҚҰ – 15150,0
РБ,
ЖБ,
ХҚҰ
(ИДБ)
2. Гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және күрделі жөндеу
2
3 су қоймасын (Бадам, Ақтөбе, Қапшағай) реконструкциялау, Тоғыс су қоймасының, Оймауыт су торабының және Көксарай контрреттегішінің инженерлік-техникалық нығайтылуын жаңғырту
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, "Қазсушар" РМК ШЖҚ
барлығы – 41927,8:
РБ – 3797,8,
ХҚҰ – 38130,0
РБ, ХҚҰ (ИДБ)
3
3 су қоймасын (Бөген, Қосқорған, Майдантал) және коммуналдық меншіктегі 12 су қоймасын (Жамбыл, Ақсүмбе, Бақырлы, Күмісті-1, Күркіреуік, Ағынай, Көкібел, Рабат, Ащы, Ұзынбұлақ, Шылтыр, Құлан) күрделі жөндеу
пайдалануға
беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
ЖАО, СРИМ
барлығы – 36401,0:
ЖБ – 34301,0,
РБ – 2100,0
ЖБ, РБ
3. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
4
40 гидротехникалық құрылысжайды көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 1422,2:
РБ – 1188,1,
ЖБ – 234,1
РБ, ЖБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Су каналдарын реконструкциялау және күрделі жөндеу
1
61 суару каналын, 3 магистральдық каналды және БКМК, Ханым және Зах трансшекаралық магистральдық каналдарын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 239268,7:
РБ – 21281,7,
ЖБ – 9253,0,
ХҚҰ – 208734,0
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
2
Тәуелсіздіктің 20 жылдығы атындағы сутартқышын машиналық әдіспен, Қазығұрт, Сарыағаш аудандарының 30 бірлік жерасты құбырлы каналын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі

1. Объем дополнительно аккумулированной воды (млн м3, нарастающий): 2024 год – 1,0 млн м3, 2026 год – 46,0 млн м3, 2027 год – 114,0 млн м3, 2028 год – 121,3 млн м3.
2. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2024 год – 2 ед., 2026 год – 15 ед., 2028 год – 23 ед.
3. Снижение потерь воды на оросительных каналах (c 50 до 35 %): 2024 год – 50 %, 2025 год – 47 %, 2026 год – 43 %, 2027 год – 39 %, 2028 год – 35 %.
4. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 54,3 тыс. га, 2025 год – 81,3 тыс. га, 2026 год – 108,3 тыс. га, 2027 год – 135,3 тыс. га, 2028 год –– 162,3 тыс. га.
5. Ввод новых орошаемых площадей (тыс. га в год): 2028 год – 135,5 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Строительство гидротехнических сооружений
1
Строительство 4-х водохранилищ (Байдибек ата, Боралдай, Иқан су, Қарақуыс)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 34382,1:
РБ – 18957,1,
МБ – 275,0,
МФО – 15150,0
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
2. Реконструкция и капитальный ремонт гидротехнических сооружений
2
Реконструкция 3-х водохранилищ (Бадам, Актобе, Капшагай), модернизация инженерно-технической укрепленности водохранилища Тогус, Оймаутского гидроузла и Коксарайского контррегулятора
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
РГП на ПХВ "Казводхоз"
всего – 41927,8:
РБ – 3797,8,
МФО – 38130,0
РБ,
МФО
(ИБР)
3
Капитальный ремонт 3-х водохранилищ (Боген, Коскорган, Майдантал) и 12-ти водохранилищ коммунальной собственности (Жамбыл, Аксумбе, Бакырлы, Кумысты-1, Куркыреук, Агынай, Кокибел, Рабат, Ащы, Узунбулак, Шылтыр, Кулан)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МИО,
МВРИ
всего – 36401,0:
МБ – 34301,0,
РБ – 2100,0
МБ,
РБ
3. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
4
Многофакторное обследование
40-ка гидротехнических сооружений
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 1422,2:
РБ – 1188,1,
МБ – 234,1
РБ,
МБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Реконструкция и капитальный ремонт оросительных каналов
1
Реконструкция 61-го оросительного канала, 3-х магистральных каналов и трансграничных магистральных каналов БКМК, Ханым и Зах
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 239268,7:
РБ – 21281,7,
МБ – 9253,0,
МФО – 208734,0
РБ,
МФО
(ИБР)
2
Реконструкция водовода машинным методом имени 20-летия Независимости, 30-ти единиц подземных трубчатых каналов Казыгуртского, Сарыагашского районов
акт ввода в эксплуатацию

2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 25969,8:
РБ – 3200,0,
ЖБ – 9253,0,
ХҚҰ – 13516,8
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
3
Отырар ауданының сорғы станцияларын (41 бірлік) және Жетісай ауданында 32 бірлік су тұтқыш қондырғыларды реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
ХҚҰ – 4500,0
ХҚҰ (ИДБ)
4
Шардара ауданының Жаушықұм алабындағы сутартқыш пен сорғы станциясын және Отырар ауданында сорғы станциясын орната отырып, Шәуілдір су беретін каналын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
ХҚҰ – 13670,6
ХҚҰ (ЕҚДБ)
5
Облыстың 10 ауданында орналасқан 5 магистральдық каналды, республикалық меншіктегі 74 және коммуналдық меншіктегі 56 суару каналын күрделі жөндеу
Пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, МИО
барлығы – 195502,7:
РБ – 101594,5,
ЖБ – 8298,6,
ХҚҰ – 85609,6
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
6
70 каналды реконструкциялауға арналған ЖСҚ-ны әзірлеу
ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 2175,5
РБ
7
ИДЖЖ-2 жобасын іске асыру (Мақтаарал ауданының "Мақтаарал 1" ИДЖ. Бірінші іске қосу кешені, Түркістан облысы Мақтаарал ауданының "Арыс-Түркістан" ИДЖ, "Мақтаарал 1" ИДЖ. Екінші іске қосу кешені, Түркістан облысы Мақтаарал ауданының "Мақтаарал 2" ИДЖ, Шардара ауданының "Қызылқұм" ИДЖ)
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 22739,1
РБ
2. Коллекторларды механикалық тазарту жұмыстарын жүргізу
8
5 ауданда (Мақтаарал, Жетісай, Отырар, Шардара, Ордабасы) ұзындығы 1716 км болатын 229 бірлік коммуналдық және республикалық меншіктегі коллекторларды механикалық тазарту жұмыстарын жүргізу
орындалған жұмыстар актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
ЖАО, СРИМ
барлығы – 8210,0:
ЖБ – 8000,0,
РБ – 210,0
ЖБ, РБ
3. Тік дренаж ұңғымаларын реконструкциялау
9
Облыстың 8 ауданындағы 95 бірлік ТДҰ-ны реконструкциялау, 512 бірлік ТДҰ-ны күрделі жөндеу және 749 бірлік ТДҰ-ны іске қосу
Пайдалануға беру актісі
2027 жылғы 4-тоқсан
СРИМ, ЖАО
барлығы – 74300,0:
РБ – 17800,0,
ЖБ – 500,0,
ХҚҰ – 56600,0
РБ, ЖБ, ХҚҰ (ИДБ)
4. Суару каналдарындағы суды есепке алуды автоматтандыру
10
Қызылқұм, Құлый, Д. Алтынбеков және К-27, К-34 каналдарында суды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін орната отырып, гидробекеттерді реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
ХҚҰ – 312,1
ХҚҰ (ИДБ)
5. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
11
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Түркістан облысының әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 106980,0:
РБ – 64800, ЖБ – 42180,0
РБ, ЖБ
Ұлытау облысы
Күтілетін нәтижелер:
1. Гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау (жылына бірлік): 2028 жыл – 2 бірл.

4-квартал 2027 года
МВРИ,
МИО
всего – 25969,8:
РБ – 3200,0,
МБ – 9253,0,
МФО – 13516,8
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
3
Реконструкция насосных станций (41 единица) Отырарского района и 32 единиц водоносных установок в Жетысайском районе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ
МФО – 400,0
МФО
(ИБР)
4
Реконструкция водовода и насосной станции в Жаушыкумском массиве Шардаринского района и Шаульдерского подпитывающего канала с устройством насосной станции в Отырарском районе
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
МФО – 13670,6
МФО
(ЕБРР)
5
Капитальный ремонт 5-ти магистральных каналов, 74-х оросительных каналов, находящихся в республиканской собственности, 56-ти в коммунальной собственности в 10 районах области
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ,
МИО
всего – 195502,7:
РБ – 101594,5,
МБ – 898,6,
МФО – 85609,6
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
6
Разработка ПСД реконструкции для 70-ти каналов
заключение комплексной вневедомственной экспертизы
4-квартал 2025 год
МВРИ
РБ – 2175,5
РБ
7
Реализация проекта ПУИД-2 (ИДС "Мактаарал 1" Мактааральского района. Первый пусковой комплекс, ИДС "Арысь-Туркестан", ИДС "Мактаарал 1" Мактааральского района Туркестанской области. Второй пусковой комплекс, ИДС "Мактаарал 2" Мактааральского района Туркестанской области, ИДС "Кызылкум" Шардаринского района)
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
РБ – 22739,1
РБ
2. Проведение работ по механической очистке коллекторов
8
Проведение работ по механической очистке коллекторов коммунальной и республиканской собственности 5-ти районов (Мактааральский, Жетысайский, Отырарский, Шардаринский, Ордабасинский) в количестве 229 единиц протяженностью 1716 км
Акт выполненых работ
4-квартал 2028 года
МИО,
МВРИ
всего – 8210,0:
МБ – 8000,0,
РБ – 210,0
МБ,
РБ
3. Реконструкция скважин вертикального дренажа
9
Реконструкция 95-ти единиц СВД, капитальный ремонт 512-ти единиц СВД и запуск 749-ти единиц СВД в 8-ми районах области
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2027 года
МВРИ,
МИО
всего – 74300,0:
РБ – 17800,0,
МБ – 500,0,
МФО – 56000,0
РБ,
МБ,
МФО
(ИБР)
4. Автоматизация учета воды на оросительных каналах
10
Реконструкция гидропостов с установкой автоматизированных систем учета воды каналов Кызылкумский, Кулый, Д. Алтынбеков и К-27, К-34
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МВРИ
МФО – 312,1
МФО
(ИБР)
5. Повышение эффективности использования водных ресурсов
11
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат Туркестанской области,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 106980,0:
РБ – 64800,0,
МБ – 42180
РБ,
МБ
Область Ұлытау
Ожидаемые результаты:
1. Многофакторное обследование гидротехнических сооружений (единиц в год): 2028 год – 2 ед.

2. Су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, суармалы алқаптарды ұлғайту (жылына мың га, өсуімен): 2024 жыл – 1,2 мың га, 2025 жыл – 1,5 мың га, 2026 жыл – 4,6 мың га, 2027 жыл – 8,5 мың га, 2028 жыл – 10,0 мың га.
1-бағыт. Су шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту және су тасқынына қарсы іс-шаралар
1 . Су қоймаларын күрделі жөндеу
1
Жезді су қоймасының шарасын тазалау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 321,0
РБ
2
Жаңаарқа ауданындағы Бидайық су қоймасын күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
2026 жылғы 4-тоқсан
СРИМ,
ЖАО
барлығы – 3243,7:
РБ – 3228,7,
ЖБ – 15,0
РБ, ЖБ
2. Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясын әзірлей отырып, оларға көпфакторлы зерттеп-қарау жүргізу
3
Ақтасты және Жезді су қоймаларын көпфакторлы зерттеп-қарау
ГКФЗ актісі, қауіпсіздік декларациясы
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 86,24
РБ
2-бағыт. Ауыл шаруашылығындағы суармалы судың өнімділігін арттыру
1. Магистральдық суару каналын реконструкциялау
1
Жезді магистральдық каналын реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
СРИМ
РБ – 1448,7
РБ
2. Су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру
2
Су үнемдейтін суару технологияларын енгізу
пайдалануға беру актісі
2028 жылғы 4-тоқсан
Ұлытау облысының әкімдігі, СРИМ, АШМ, ӨҚМ, ЭТРМ
барлығы – 10880,0: РБ – 6800,0, ЖБ – 4080,0
РБ, ЖБ
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АЕМ
ауылдық елді мекен
ГКФЗ
гидротехникалық құрылысжайларды көпфакторлы зерттеп-қарау
ЖАО
облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ИДБ
ИДЖ
ИДЖЖ-2
Ислам Даму банкі
ирригациялық және дренаждық жүйелер
ирригациялық және дренаждық жүйелерді жетілдіру жобасы, 2-кезең
"Қазгидромет"ШЖҚ РМК
"Қазсушар"
ШЖҚ РМК
"ҚазСШҒИ" ЖШС
"Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Қазсушар" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Қазақ су шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МҚ
баланс ұстаушының меншік қаражаты
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
РБ
республикалық бюджет
СРИМ
ТДҰ
ТЭН
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
тік дренаж ұңғымалары
техникалық-экономикалық негіздеме
ХҚҰ
халықаралық қаржы ұйымы
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі

2. Увеличение орошаемых площадей с внедрением водосберегающих технологий (тыс. га, нарастающий): 2024 год – 1,2 тыс. га, 2025 год – 1,5 тыс. га, 2026 год – 4,6 тыс. га, 2027 год – 8,5 тыс. га, 2028 год –– 10,0 тыс. га.
Направление 1. Развитие водохозяйственной инфраструктуры и противопаводковые мероприятия
1. Капитальный ремонт водохранилищ
1
Очистка чаши Жездинского водохранилища
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 321,0
РБ
2
Капитальный ремонт водохранилища Бидаик Жанааркинского района
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2026 года
МВРИ,
МИО
всего – 3243,7:
РБ – 3228,7,
МБ – 15,0
РБ,
МБ
2. Проведение многофакторного обследования гидротехнических сооружений с разработкой декларации их безопасности
3
Многофакторное обследование Актастинского и Жездинского водохранилищ
акт МФОГ, декларация безопасности
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 86,24
РБ
Направление 2. Повышение продуктивности оросительной воды в сельском хозяйстве
1. Реконструкция магистрального оросительного канала
1
Реконструкция Жездинского магистрального канала
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
МВРИ
РБ – 1448,7
РБ
2. Повышение эффективности использования водных ресурсов
2
Внедрение водосберегающих технологий орошения
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2028 года
акимат
области Ұлытау,
МВРИ, МСХ, МПС, МЭПР
всего – 10880,0:
РБ – 6800,0,
МБ – 4080,0
РБ,
МБ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СНП
МФОГ
МИО
сельский населенный пункт
многофакторное обследование гидротехнических сооружений
местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы)
МБ
местный бюджет
ПСД
проектно-сметная документация
ИБР
ИДС
ПУИД-2
Исламский банк развития
ирригационные и дренажные системы
проект усовершенствование ирригационных и дренажных систем, 2 этап
РГП на ПХВ
"Казгидромет"
РГП на ПХВ "Казводхоз"
ТОО "КазНИИВХ"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казгидромет"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казводхоз"
товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт водного хозяйства"
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
СС
МПС
собственные средства балансодержателя
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
РБ
республиканский бюджет
МВРИ
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
СВД
ТЭО
скважины вертикального дренажа
технико-экономическая оптимизация
МФО
международная финансовая организация
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
_________________________________