"Теңіз жасағы" акционерлік қоғамын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 707 қаулысы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Теңіз жасағы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қоғам) құрылсын.
2. Мұнайдың төгілуін жою жөніндегі жедел iс-қимылдарды жүзеге асыру қоғам қызметінің негізгі нысанасы болып айқындалсын.
3. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес республикалық мүлік есебінен қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыру қамтамасыз етілсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) қоғамның жарғысын бекітуді;
2) мемлекеттік тіркеу үшін құжаттарға қоғам атынан қол қоюға, қаржы-шаруашылық қызметті жүзеге асыруға және басқару органдары құрылғанға дейін үшінші тұлғалар алдында оның мүдделерін білдіруге уәкілетті тұлғаны сайлауды;
3) қоғамды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында мемлекеттік тіркеуді;
4) қоғам акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқықтарын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне беруді;
5) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
5. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар бекітілсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 29 тамыздағы
№ 707 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Маңғыстау облысы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 236-13-жолмен толықтырылсын:
"236-13. "Теңіз жасағы" акционерлік қоғамы".".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:

Үкіметінің
2024 жылғы 29 тамыздағы
№ 707 қаулысына
қосымша
"Теңіз жасағы" акционерлік қоғамының жарғылық капиталын қалыптастыруға арналған республикалық мүліктің тізбесі
Р/с №
Атауы
Мекенжайы
Шығарылған жылы
Бағалау құны, теңгемен
Түгендеу номері
1
Тікұшақ типті пилотсыз ұшу аппараты
Маңғыстау облысы, Түпқараған ауд., Форт-Шевченко ауд., № 42 өнеркәсіптік аймақ
2023 жылғы желтоқсан
87769948
236009008808
2
Тікұшақ типті пилотсыз ұшу аппараты
Маңғыстау облысы, Түпқараған ауд., Форт-Шевченко ауд., № 42 өнеркәсіптік аймақ
2023 жылғы желтоқсан
87769948
236009008809
3
Электрлендірілген тіркемелі сорғы станциясы
Маңғыстау облысы, Түпқараған ауд., Форт-Шевченко ауд., № 42 өнеркәсіптік аймақ
2022 жылғы желтоқсан
11568435
236009008845
Жиыны
187108331
О создании акционерного общества "Теңіз жасағы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 707
В соответствии с подпунктом 4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать акционерное общество "Теңіз жасағы" (далее – общество) со стопроцентным участием государства в его уставном капитале.
2. Определить основным предметом деятельности общества осуществление оперативных действий по ликвидации разливов нефти.
3. Обеспечить формирование уставного капитала общества за счет республиканского имущества согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) утверждение устава общества;
2) избрание лица, уполномоченного на подписание от имени общества документов для государственной регистрации, осуществление финансово-хозяйственной деятельности и представление его интересов перед третьими лицами до образования органов управления;
3) государственную регистрацию общества в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
4) передачу Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан прав владения и пользования государственным пакетом акций общества;
5) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
5. Утвердить прилагаемые дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
29 августа 2024 года № 707
Дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Мангистауская область" дополнить строкой, порядковый номер 236-13, следующего содержания:
"236-13. Акционерное общество "Теңіз жасағы".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:

"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 295-13-жолмен толықтырылсын:
"295-13. "Теңіз жасағы" акционерлік қоғамы".".
3. "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
156-тармақтың 5-бағаны мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) "Теңіз жасағы" акционерлік қоғамы".
4. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ережеде:
16-тармақ мынадай мазмұндағы 296-13), 296-14), 296-15) және 296-16) тармақшалармен толықтырылсын:
"269-13) мұнайдың төгілуі туралы ақпаратты алуды және беруді жүзеге асырады;
269-14) мұнайдың төгілуін жою бойынша оқу-жаттығулар мен жаттығулар өткізеді;
269-15) мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуін жою жөніндегі жедел іс-қимылдарды ұйымдастырады;
269-16) мұнайдың төгілуін жою туралы сұрау салу алған жағдайда халықаралық көмекке жүгіну жөніндегі және басқа елдерге көмек көрсету жөніндегі ic-қимылдарды ұйымдастырады;";
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"Акционерлік қоғамдар" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 4-жолмен толықтырылсын:
"4. "Теңіз жасағы" акционерлік қоғамы".
Қазақстан Республикасы

раздел "Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 295-13, следующего содержания:
"295-13. Акционерное общество "Теңіз жасағы".".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами":
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденном указанным постановлением:
графу 5 пункта 156 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) акционерное общество "Теңіз жасағы".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 16 дополнить подпунктами 296-13), 296-14), 296-15) и 296-16) следующего содержания:
"269-13) осуществляет получение и передачу информации о разливах нефти;
269-14) проводит учения и тренировки по ликвидации разливов нефти;
269-15) организует оперативные действия по ликвидации разливов нефти третьего уровня;
269-16) организует действия по обращению за международной помощью и оказанию помощи другим странам в случае получения запроса о ликвидации разливов нефти;";
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств:
раздел "Акционерные общества" дополнить строкой, порядковый номер 4, следующего содержания:
"4. Акционерное общество "Теңіз жасағы".".
___________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
29 августа 2024 года № 707
Перечень республиканского имущества для формирования уставного капитала акционерного общества "Теңіз жасағы"
№ п/п
Наименование
Адрес
Год выпуска
Оценочная стоимость в тенге
Инвентарный номер
1
Беспилотный летательный аппарат вертолетного типа
Мангистауская область, Тупкараганский район, Форт-Шевченко, промышленная зона № 42
декабрь 2023 года
87769948
236009008808
2
Беспилотный летательный аппарат вертолетного типа
Мангистауская область, Тупкараганский район, Форт-Шевченко, промышленная зона № 42
декабрь 2023 года
87769948
236009008809
3
Станция насосная прицепная электрифицированная
Мангистауская область, Тупкараганский район, Форт-Шевченко, промышленная зона № 42
декабря 2022 года
11568435
236009008845
Итого
187108331
________________________