"Қазақстан халқы Ассамблеясының 30 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 28 қыркүйектегі № 804 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан халқы Ассамблеясының 30 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан халқы Ассамблеясының 30 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Елдегі қоғамдық келісімнің нығаюына, Қазақстан халқының бірлігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясының 30 жылдығының құрметіне ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" мерекелік медалімен наградтау қағидалары;
2) "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" мерекелік медалімен наградтау ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" мерекелік медалімен наградтау қағидалары "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" мерекелік медалімен (бұдан әрі – мерекелік медаль) наградтау тәртібін реттейді.
2. Мерекелік медальмен елдегі қоғамдық келісімнің нығаюына, Қазақстан халқының бірлігін қамтамасыз етуге, Қазақстан халқы Ассамблеясы рөлінің артуына, қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірліктің қазақстандық үлгісін шет елдерде ілгерілетуге елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары наградталады.
3. Мерекелік медальмен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан халқы Ассамблеясының Хатшылығы, Қазақстан Республикасының Парламенті палаталарының аппараттары, Үкімет, министрліктер, өзге де орталық мемлекеттік органдар, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар енгізеді.
4. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасының Президенті тапсырады.
Қазақстан Республикасы Президентінің атынан және оның тапсырмасы бойынша мерекелік медальді сонымен қатар Қазақстан Республикасының Президенті уәкілеттік берген өзге де лауазымды адамдар тапсыра алады.
Наградталған адамға мерекелік медальмен қоса белгіленген үлгідегі куәлік табыс етіледі.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 30-летия Ассамблеи народа Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2024 года № 804
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 30-летия Ассамблеи народа Казахстана".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
О юбилейной медали в ознаменование 30-летия Ассамблеи народа Казахстана
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в укрепление общественного согласия в стране, обеспечение единства народа Казахстана, а также в ознаменование 30-летия Ассамблеи народа Казахстана ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения юбилейной медалью "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл";
2) описание юбилейной медали "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2024 года №
ПРАВИЛА
награждения юбилейной медалью
"Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл"
1. Настоящие Правила награждения юбилейной медалью "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" регулируют порядок награждения юбилейной медалью "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" (далее – юбилейная медаль).
2. Юбилейной медалью награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в укрепление общественного согласия в стране, обеспечение единства народа Казахстана, повышение роли Ассамблеи народа Казахстана, продвижение казахстанской модели общественного согласия и общенационального единства за рубежом.
3. Представления к награждению юбилейной медалью вносятся Президенту Республики Казахстан Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана, аппаратами палат Парламента, Правительством, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами городов Астаны, Алматы и Шымкента, областей, а также общественными организациями.
4. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан.
Юбилейную медаль от имени и по поручению Президента Республики Казахстан также могут вручать иные уполномоченные Президентом Республики Казахстан должностные лица.
Вместе с юбилейной медалью награжденному вручается удостоверение установленного образца.

5. Мерекелік медальді тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің Наградтау туралы жарлығы жария етіледі.
6. Мерекелік медаль сол жақ омырауға тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда олардан кейін орналастырылады.
7. Наградтауға арналған тізімге мерекелік медальдің табысталғаны туралы тиісті жазба жазылады.
Табысталмаған мерекелік медальдар мен олардың куәліктері Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқармасының Ордендер қоймасына қайтарылып, қайтарылу себептері көрсетіледі, бұл туралы тізімдерге тиісті белгі қойылады.
Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ мерекелік медальдардың табысталу барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" мерекелік медалінің
СИПАТТАМАСЫ
"Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" мерекелік медалі (бұдан әрі – мерекелік медаль) диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Мерекелік медаль сары түсті металдан (жезден) дайындалады.
Шеңбердегі барлық суреттер мен жазулар бедерлі. Мерекелік медальдің жиектері ернеумен жиектелген.
Мерекелік медальдің беткі жағында (аверсінде) екі қатпарлы композиция бар, оның негізінде шеңбер бойымен ұлттық кодты бейнелейтін ұлттық ою-өрнек өрімі орналасқан.
Бергі бетінде оң жаққа орнатылған дизайнерлік конфигурацияда күн сәулесінің (жарық пен жылу көзі) фонында үстіңгі жағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес эмаль құйылған "шаңырақ" бейнесі (береке, бейбітшілік пен тыныштық символы) орналасқан, "шаңырақ" астында "ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫНА 30 ЖЫЛ" деген сөздер жазылған, төменгі бөлігінде "ортақ үйде" мәңгілік келісім мен бейбітшілікті сақтауды жақтайтынымызды білдіретін шексіздік белгісінің элементтерімен мерекелік дата бейнесі орналасқан.
Аверстің фоны жылтыр, бедері шығыңқы, күңгірт.
Мерекелік медальдің сыртқы жағында (реверсінде) төменгі орталық бөлігінде реттік нөмір орналасады. Беті күңгірт, кант жылтыр.
Мерекелік медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек муар лентамен қапталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм болатын тік бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында көгілдір түсті екі жолақ, олардың ортасында алтын түсті жолақ орналасады (Сипаттамаға қосымша).
Мерекелік медаль киімге визорлық құлпы бар түйреуіштің көмегімен бекітіледі.
"Қазақстан халқы
Ассамблеясына 30 жыл"
мерекелік медалінің
сипаттамасына
ҚОСЫМША

5. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
6. Юбилейная медаль носится на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них.
7. О вручении юбилейной медали в списке для награждения делается соответствующая запись.
Неврученные юбилейные медали и удостоверения к ним возвращаются в Орденскую кладовую Управления делами Президента Республики Казахстан с указанием причин возврата, о чем делается соответствующая отметка в списках.
Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2024 года №
ОПИСАНИЕ
юбилейной медали "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл"
Юбилейная медаль "Қазақстан халқы Ассамблеясына 30 жыл" (далее – юбилейная медаль) имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
Юбилейная медаль изготавливается из металла желтого цвета (латуни).
Все изображения и надписи выступающие. Края юбилейной медали окаймлены бортиком.
На лицевой стороне юбилейной медали (аверсе) имеется двуслойная композиция, где в основании идет переплетение национального орнамента по кругу, олицетворяющего национальный код.
На переднем плане в инкрустированной дизайнерской конфигурации справа, на фоне лучей солнца (источник света и тепла) сверху размещено изображение "шанырака" (символ благополучия, мира и спокойствия), залитое эмалью цвета Государственного Флага Республики Казахстан, под "шаныраком" нанесена надпись "ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫ", в нижней части расположено отражение юбилейной даты с элементами знака бесконечности, символизирующего приверженность сохранению вечного мира и согласия в "общем доме".
Фон аверса блестящий, рельеф выступающий матированный.
На оборотной стороне юбилейной медали (реверсе) снизу в центре размещается порядковый номер. Поверхность матовая, кант блестящий.
Юбилейная медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета. Посередине ленты располагаются две полосы голубого цвета, между которыми полоса золотистого цвета (приложение к описанию).
Юбилейная медаль с помощью булавки с визорным замком крепится к одежде.
______________________
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию юбилейной медали
"Қазақстан халқы
Ассамблеясына 30 жыл"