Ақтөбе, Атырау, Маңғыстау және Батыс Қазақстан облыстарын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2025 – 2027 жылдарға арналған шұғыл шараларының жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 31 желтоқсандағы № 1145 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтөбе, Атырау, Маңғыстау және Батыс Қазақстан облыстарын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2025 – 2027 жылдарға арналған шұғыл шараларының жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспарды орындауға жауапты орталық атқарушы мемлекеттік органдар, Ақтөбе, Атырау, Маңғыстау, Батыс Қазақстан облыстарының әкімдіктері, сондай-ақ өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 10 ақпаннан және 10 тамыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне оның іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жартыжылдықтың қорытындысы бойынша 1 наурыздан және 1 қыркүйектен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1145 қаулысымен
бекітілген

Об утверждении Плана срочных мер социально-экономического развития Актюбинской, Атырауской, Мангистауской и Западно-Казахстанской областей на 2025 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2024 года № 1145
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План срочных мер социально-экономического развития Актюбинской, Атырауской, Мангистауской и Западно-Казахстанской областей на 2025 – 2027 годы (далее – План).
2. Центральным исполнительным государственным органам, акиматам Актюбинской, Атырауской, Мангистауской, Западно-Казахстанской областей, а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Планом;
2) по итогам полугодия, не позднее 10 февраля и 10 августа, представлять информацию о ходе его реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам полугодия, не позднее 1 марта и 1 сентября, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 1145
План
срочных мер социально-экономического развития
Актюбинской, Атырауской, Мангистауской и

Ақтөбе, Атырау, Маңғыстау және Батыс Қазақстан облыстарын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2025 – 2027 жылдарға арналған шұғыл шараларының жоспары
Р/с
Атауы
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Институционалдық шаралар
Өнеркәсіп секторын дамыту
1
Тиісті нормативтік құқықтық актілерге мемлекеттен алуан түрдегі преференцияларды алатын (АЭА-дағы, ИА-дағы, ӘКК-дегі қызмет) компаниялардың (жер қойнауын пайдаланушылардың ғана емес) жергілікті қамту үлесін 50 %-дан кем болмайтындай белгілеу жөніндегі қарсы міндеттемелерін белгілеу бөлігінде өзгерістер енгізу
ӨҚМ, ЭМ бұйрықтарына өзгерістер енгізу
ӨҚМ, ЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2025 жыл
талап етілмейді
2
Ақпараттық жүйелер мен цифрландыру құралдарын пайдалана отырып, жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттары шеңберінде тауарлардағы, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердегі жергілікті қамтуға тиісті бақылауды ұйымдастыру
ӨҚМ, ЦДИАӨМ бұйрықтарына өзгерістер енгізу
ӨҚМ, ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар,
"Атамекен"
ҰКП (келісу
2025 жыл
талап етілмейді
бойынша)
3
Жергілікті компанияларды тартуға мүмкіндік жасау үшін мұнай-сервистік жобалар бойынша мастер-келісімшарттарды көптеген шағын жобаларға бөлшектеу
жасалған мастер-келісімшарттар
ЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2026 – 2027 жылдар
талап етілмейді
4
Ірі инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде (шикізатты немесе жабдықты импорттау кезінде қазақстандық зауыттарда (алаңдарда) түпкілікті дайындау (құрастыру) "stick-build" қағидатын міндетті түрде пайдалану
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2026 – 2027
жылдар
талап етілмейді
5
Өңірге инвестициялар тарту үшін тау-кен-металлургия кешенінде ұзақ мерзімді (10-15 жыл) келісімшарттар жасасу қағидатын енгізу
ӨҚМ бұйрығы
ӨҚМ, әкімдік
2025 жыл
талап етілмейді
Көлік секторын және көлік инфрақұрылымын дамыту
6
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының көлік инфрақұрылымын (жарықтандыру, зарядтау станциялары) салу кезінде ЖЭК (күн батареяларын) пайдаланудың орындылығын зерделеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
"ҚАЖ" АҚ (келісу бойынша), әкімдіктер, КМ
2025 – 2027 жылдар
талап етілмейді
7
Жерде сирек кездесетін металдарды іздеу бойынша геологиялық барлау іс-шараларын жүргізу
геологиялық есеп
ӨҚМ
2025 – 2027 жылдар
-
ЖИ
8
Жол-құрылыс материалдарының баламалы көздерін, оның ішінде ТМТ жинақталған жерге немесе өндірістің кейінгі цикліне өтпейтін қазбалар мен қалдықтарға тікелей жақын орналасқан автомобиль жолдарының учаскелерінде ТМТ-ны пайдалану үшін
КМ бұйрығы
КМ,
әкімдіктер, "ҚАЖ" АҚ (келісу бойынша)
2025 жыл
талап етілмейді
міндеттемелерді енгізу
9
Мұнай-газ машинасын жасау саласындағы техникаға, жабдықтарға қажеттілікті айқындау және отандық кәсіпорындарды оны қысқартуға арналған жұмыс көлемімен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ӨҚМ,
мүдделі мемлекеттік органдар
2025 жыл
талап етілмейді
10
Жергілікті кәсіпорындарды қосымша жүктеу есебінен ұн мен макарон өнімдерін өндіру үшін республика өңірлерінен батыс өңірлерге астық дақылдарын және ішкі нарықты тиісті тауарлармен қамтамасыз ету және өндірушілердің өткізу нарығын кеңейту үшін азық-түлік тауарларын теміржолмен тасымалдауды субсидиялау
АШМ, СИМ, КМ бірлескен бұйрығы
АШМ, СИМ, КМ, батыс өңірлердің әкімдіктері, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2025 – 2027 жылдар
көзделген қаражат шеңберін
де
РБ
11
Жолаушылар ағынын арттыру үшін Қазақстанның басқа өңірлерімен субсидияланатын авиарейстер санын ұлғайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
КМ
2025 – 2027 жылдар
көзделген қаражат шеңберін
де
РБ
12
Батыс өңірлерге субсидияланатын теміржолдар маршруттарының санын ұлғайту мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
КМ
2025 – 2027 жылдар
көзделген қаражат шеңберін
де
РБ
13
Авиабилеттер сатып алу үшін студенттерге жеңілдіктер беру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
КМ
2025 жыл
талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
7
14
Батыс өңірлер бағытындағы 51 жолаушылар вагонын жаңарту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
КМ

Западно-Казахстанской областей на 2025 – 2027 годы
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Ответственные исполнители
Сроки исполнения
Объем финансирования
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Институциональные меры
Развитие промышленного сектора
1
Внесение изменений в соответствующие нормативные правовые акты в части установления встречных обязательств компаний по установлению доли местного содержания не менее 50 % (не только недропользователей), получающих преференции от государства в различном виде (деятельность в СЭЗ, ИЗ, СПК)
внесение изменений в приказы МПС, МЭ
МПС, МЭ, заинтересованные государственные органы
2025 год
не требуется
2
Организация соответствующего контроля местного содержания товаров, работ и услуг в рамках контрактов недропользователей с использованием информационных систем и инструментов цифровизации
внесение изменений в приказы МПС, МЦРИАП
МПС, МЦРИАП, заинтересованные
2025 год
не требуется
1
2
3
4
5
6
7
государственные органы,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
3
Дробление мастер-контрактов по нефтесервисным проектам на множество небольших для создания возможности привлечения местных компаний
заключенные мастер-контракты
МЭ, заинтересованные государственные органы
2026 – 2027 годы
не требуется
4
Использование в обязательном порядке принципа "stick-build" при реализации крупных инвестиционных проектов (при импорте сырья или оборудования конечное изготовление (сборка) на казахстанских заводах (площадках)
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ, заинтересованные государственные органы
2026 – 2027 годы
не требуется
5
Внедрение принципа заключения долгосрочных контрактов (10-15 лет) в горно-металлургическом комплексе для привлечения инвестиций в регион
приказ МПС
МПС, акимат
2025 год
не требуется
Развитие транспортного сектора и транспортной инфраструктуры
6
Изучение целесообразности использования ВИЭ (солнечные батареи) при строительстве транспортной инфраструктуры автомобильных дорог республиканского значения (освещение, зарядные станции)
информация в Правительство Республики Казахстан
АО "КАЖ" (по согласованию), акиматы, МТ
2025 – 2027 годы
не требуется
7
Проведение геологоразведочных мероприятий по поиску редкоземельных металлов
геологический отчет
МПС
2025 – 2027 годы
-
ЧИ
1
2
3
4
5
6
7
8
Внедрение обязательств для использования альтернативных источников дорожно-строительных материалов, в том числе ТМО, на участках автомобильных дорог, расположенных в непосредственной близости от скопления ТМО или ископаемых и хвостов, не идущих в последующий цикл производства
приказ МТ
МТ, акиматы, АО "КАЖ" (по согласованию)
2025 год
не требуется
9
Определение потребности в технике, оборудовании в сфере нефтегазового машиностроения и обеспечение отечественных предприятий объемами работ для ее сокращения
информация в Правительство Республики Казахстан
МПС, заинтересованные государственные органы
2025 год
не требуется
10
Субсидирование железнодорожных перевозок зерновых культур с регионов республики в западные регионы для производства муки и макаронных изделий за счет дозагрузки местных предприятий и продовольственных товаров для обеспечения внутреннего рынка соответствующими товарами и расширения рынка сбыта производителей
совместный приказ МСХ, МТИ, МТ
МСХ, МТИ, МТ акиматы, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
2025 –2027 годы
в рамках предусмотренных средств
РБ
11
Увеличение количества субсидируемых авиарейсов с другими регионами Казахстана для повышения пассажирского потока
информация в Правительство Республики Казахстан
МТ
2025 –2027 годы
в рамках предусмотренных средств
РБ
12
Рассмотрение возможности увеличения количества субсидируемых железнодорожных маршрутов в западные регионы
информация в Правительство Республики Казахстан
МТ
2025 – 2027 годы
в рамках предусмотренных средств
РБ
1
2
3
4
5
6
7
13
Проработка вопроса предоставления скидок для студентов на приобретение авиабилетов
информация в Правительство Республики Казахстан
МТ
2025 год
не требуется
14
Обновление 51 пассажирского вагона в направлении западных регионов
акт приемки объекта в эксплуатацию
МТ

2026 – 2027 жылдар
талап етілмейді
Энергетика секторын дамыту
15
Батыс Қазақстанның энергия жүйесін Қазақстанның БЭЖ-мен "Қарабатан ҚС – Өлке ҚС" ӘЖ-500 кВ, "Қарабатан" ҚС 500 кВ, "Өлке" ҚС 500 кВ пайдалануға беру жолымен біріктіру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
"KEGOC" АҚ (келісу бойынша)
2027 жыл
201 789
ЖИ
16
Сұйытылған газға баламалы отынды пайдалануға және оның босатылған көлемін мұнай-химия өнеркәсібінде қолдану мүмкіндігіне салыстырмалы талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
Ақпарат
ЭМ
2025 жыл
талап етілмейді
Ауыл шаруашылығы секторын және АӨК дамыту
17
Ірі мұнай өндіру және қайта өңдеу кәсіпорындарының ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді форвардтық қаржыландыруын дамыту
жасалған шарттар
әкімдіктер, АШМ
2025 жыл
талап етілмейді
18
Батыс өңірлердің жерасты сулары кен орындарына геологиялық-экономикалық бағалау жүргізу
геологиялық есеп
СРИМ, АШМ, ӨҚМ, әкімдіктер
2025 – 2027 жылдар
жоспарлы кезеңге арналған РБ мүмкіндігін ескере отырып
РБ, ЖБ
19
Каспий теңізінде балық аулауды ұлғайту үшін кемелер сатып алуға лизинг беру
лизингке сатып алынған кемелер саны
ӨҚМ, АШМ, "АНК" АҚ
(келісу
2025 – 2027 жылдар
өтінімдерге сәйкес
ЖИ
бойынша), "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ (келісу бойынша)
20
Бүкіл батыс өңірін, әсіресе Маңғыстау облысын ауызсумен қамтамасыз ету үшін Ақтөбе облысындағы "Көкжиде" жерасты кен орнын пайдалану мүмкіндігі тұрғысынан зерттеу жүргізу
зерттеу қорытындысы
СРИМ, ЭТРМ, ЭМ
2025 жыл
250
ЖИ
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер секторын және қауіпсіздікті дамыту
21
Шетелдік жұмыс күшін әкелу квотасын қысқарту
Еңбекминінің бұйрығы
Еңбекмині, әкімдіктер
2025 жыл
талап етілмейді
22
ЕДБ-мен (мысалы, "Отбасы банк" АҚ) немесе "Қазақстан халқына" қорымен өңірдің денсаулық сақтау қызметкерлері үшін тұрғын үйге жеңілдікті кредиттер берудің өңірлік бағдарламасын жасау мүмкіндігін қарау
өңірлік бағдарлама
әкімдіктер, ДСМ, ӨҚМ
2025 жыл
талап етілмейді
23
Қазақстандық компаниялар шығаратын тікұшақтарды пайдалану есебінен санитариялық авиацияны қолдану мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
әкімдіктер, ДСМ
2025 жыл
талап етілмейді
Атырау облысы
Өнеркәсіп
жалғасы
24

2026–2027 годы
не требуется
Развитие энергетического сектора
15
Объединение энергосистемы Западного Казахстана с ЕЭС Казахстана путҰм ввода в эксплуатацию ВЛ-500 кВ "ПС Карабатан – ПС Ульке", ПС 500 кВ "Карабатан", ПС 500 кВ "Ульке
акт приемки объекта в эксплуатацию
АО "KEGOC" (по согласованию)
2027 год
201 789
ЧИ
16
Проведение сравнительного анализа использования альтернативных сжиженному газу топлива и возможности применения высвобожденных ее объемов в нефтехимической промышленности
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ
2025 год
не требуется
Развитие сектора сельского хозяйства и АПК
17
Развитие форвардного финансирования сельскохозяйственных товаропроизводителей крупными нефтедобывающими и перерабатывающими предприятиями
заключенные договоры
акиматы, МСХ
2025 год
не требуется
18
Проведение геолого-экономической оценки месторождений подземных вод западных регионов
геологический отчет
МВРИ, МСХ, МПС, акиматы
2025 –2027 годы
с учетом возможности РБ на плановый период
РБ, МБ
1
2
3
4
5
6
7
19
Предоставление лизинга на приобретение судов для увеличения вылова рыбы на Каспийском море
количество приобретенных судов в лизинг
МПС, МСХ, АО "АКК" (по согласованию), АО "Фонд развития промышленности" (по согласованию)
2025 – 2027 годы
в соответствии с заявками
ЧИ
20
Проведение исследования на предмет возможности использования подземного месторождения "Кокжиде" в Актюбинской области для обеспечения питьевой водой всего западного региона, в особенности Мангистауской области
заключение исследования
МВРИ, МЭПР, МЭ
2025 год
250
ЧИ
Развитие сектора социальных услуг и безопасности
21
Сокращение квоты на ввоз иностранной рабочей силы
приказ МТСЗН
МТСЗН, акиматы
2025 год
не требуется
22
Рассмотрение возможности создания региональной программы льготного кредитования жилья для сотрудников здравоохранения региона с БВУ (например, АО "Отбасы банк") или фондом "Қазақстан халқына"
региональная программа
акиматы, МЗ, МПС
2025 год
не требуется
23
Проработка вопроса применения санитарной авиации за счет использования вертолетов, производимых казахстанскими компаниями
информация в Правительство Республики Казахстан
акиматы, МЗ
2025 год
не требуется
Атырауская область
Промышленность
1
2
3
4
5
6
7
24

Қашаған кен орнында қуаты жылына 1 млрд м3 газ өңдеу зауытын салу (1-кезең)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік, "QazaqGaz" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2026 жыл
400 000
ЖИ
2027 жыл
91 948
25
Атырау қаласының маңында жаңбырлатып суару жүйесін шығаратын зауыт салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік
2025 жыл
1 200
ЖИ
2026 жыл
1 900
2027 жыл
2 500
26
Атырау қаласында локомотивтердің тірек арқалықтарын жасайтын дәнекерлеу цехын ашу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік, ӨҚМ
2025 жыл

Строительство газоперерабатывающего завода на месторождении "Кашаган" мощностью 1 млрд м3/год (этап 1)
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат, АО "НК "QazaqGaz" (по согласованию)
2026 год
400 000
ЧИ
2027год
91 948
25
Строительство завода по производству оросительной системы дождевания в пригороде Атырау
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат
2025 год
1 200
ЧИ
2026 год
1 900
2027 год
2 500
26
Открытие сварочного цеха по производству опорных балок локомотивов в городе Атырау
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат, МПС
2025 год

Жеке инвестициялар есебінен 2 мектеп салу (Мақат ауданы – 1, Махамбет ауданы – 1)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік, ОМ
2025 жыл
1 327
ЖИ
2026 жыл
1 327
65
"Виртуалды зертхана" жобасын іске асыру
цифрлық платформа
әкімдік
2025 жыл
100
ЖБ
66
Қала құраушы кәсіпорындардың ведомстволық (корпоративтік) балабақшалар құруы мәселесін пысықтау
ОМ-ге ақпарат
әкімдік, ОМ
2025 жыл
талап етілмейді
67
Озық практикалар мен әдістемелік сүйемелдеуді тарату үшін үздік мектепке дейінгі ұйымдар базасында 25 құзыреттер орталығын дамыту
ОМ-ге ақпарат
әкімдік
2025 жыл
149,1
ЖБ
68
Арнайы пәндердің оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің әлемнің жетекші елдерінде тағылымдамадан өтуі (100 педагог)
білім беру және өндірістік тағылымдамалар
әкімдік, ОМ
2025 жыл
120
ЖБ
2026 жыл
120
2027 жыл
160
69
WorldSkills Kazakhstan қозғалысын дамыту үшін ірі кәсіпорындарды тарту
меморандум жасасу
әкімдік
2025 – 2027 жылдар
талап етілмейді
70
Доссор кентінде кітапхана мен өлкетану музейін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік, "ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2025 –2026 жылдар
шығыстар көлемі ЖСҚ әзірленгеннен кейін айқындалады
ЖИ
Жұмыспен қамту
71
Атырау қаласында оңалту орталығын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Еңбекмині, әкімдік
2025 жыл

Строительство 2 школ за счет частных инвестиций (Макатский район – 1, Махамбетский район – 1)
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат, МП
2025 год
1 327
ЧИ
2026 год
1 327
65
Реализация проекта "Виртуальная лаборатория"
цифровая платформа
акимат
2025 год
100
МБ
66
Проработка вопроса создания ведомственных (корпоративных) детских садов градообразующими предприятиями
информация в МП
акимат, МП
2025 год
не требуется
67
Развитие 25 центров компетенций на базе лучших дошкольных организаций для распространения передовых практик и методического сопровождения
информация в МП
акимат
2025 год
149,1
МБ
68
Стажировка в ведущих странах мира преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения (100 педагогов)
образовательные и производственные стажировки
акимат, МП
2025 год
120
МБ
2026 год
120
2027 год
160
1
2
3
4
5
6
7
69
Привлечение крупных предприятий для развития движения WorldSkills Kazakhstan
заключение меморандума
акимат
2025 – 2027 годы
не требуется
70
Строительство библиотеки и краеведческого музея в поселке Доссор
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат, АО "НК "КМГ" (по согласованию)
2025– 2026 годы
объем расходов будет определен после разработки ПСД
ЧИ
Занятость
71
Строительство реабилитационного центра в городе Атырау
акт приемки объекта в эксплуатацию
МТСЗН, акимат
2025 год

128
Ырғыз ауданының Ырғыз ауылында кентішілік автожолдар (Шонанов, Абай, Әйтеке би, Арал, Шахин, Астана көшелері) салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ҰЭМ, әкімдік
2025 жыл
438,6
РБ
129
Темір ауданының Саркөл ауылдық округінің Шұбаршы ауылында Степная, Аэродромная, Сәтбаев, ҚазКСР 50 жылдығы, Строительная, Бірінші мамыр көшелерінің жолдарын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ҰЭМ, әкімдік
2025 жыл

128
Строительство внутрипоселковых автодорог (улицы Шонанова, Абая, Айтеке би, Арала, Шахина, Астана) в селе Иргиз Иргизского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
МНЭ, акимат
2025 год
438,6
РБ
129
Строительство дорог улиц Степная, Аэродромная, Сатпаева, 50 лет КазССР, Строительная, Первого мая в селе Шубарши Саркульского сельского окурга Темирского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
МНЭ, акимат
2025 год

1 810,6
РБ
222
Ақсай қаласындағы "Бөрлі аудандық ауруханасы" ШЖҚ МҚК стационарының ғимаратына жапсаржай салу ("Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде ауданаралық орталық аудандық аурухана)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ДСМ, әкімдік
2025 жыл
5 700
РБ
223
"Қазталов аудандық ауруханасы" ШЖҚ МҚК стационарының ғимаратына жапсаржайды реконструкциялау ("Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ДСМ, әкімдік
2025 жыл

1 810,6
РБ
222
Строительство пристройки к зданию стационара ГКП на ПХВ "Бурлинская районная больница" в городе Аксай (межрайонная центральная районная больница в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения")
акт приемки объекта в эксплуатацию
МЗ, акимат
2025 год
5 700
РБ
223
Реконструкция пристройки к зданию стационара ГКП на ПХВ "Казталовская районная больница" (межрайонная центральная районная больница в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения")
акт приемки объекта в эксплуатацию
МЗ, акимат
2025 год

229
Шетелде 29 маманды, оның ішінде онкологиялық қызмет бойынша – 7 (РФ, Мәскеу қаласы – 3, Израиль, Тель-Авив қаласы – 3, Франция, Париж қаласы – 1), кардиологиялық қызмет бойынша – 3 (Түркия – 2, РФ – 1), фтизиатриялық қызмет бойынша – РФ-де 3 торакалды хирургты, РФ мен Түркияда 2 пульмонологты, нейрохирургиялық қызмет бойынша – Түркияда 2, неврологиялық қызмет бойынша – Израильде 1, РФ-де
2 неврологты оқыту, 9 маманды медициналық зертханалық жабдықтарға үйрету (Түркияда:
оқытылған
дәрігерлер саны
әкімдік, ДСМ
2025 жыл
29,3
ЖБ
2026 жыл
31,7
2027 жыл
12
(нейрохирург – 1, уролог – 1, травматолог – 2; РФ-де: оториноларинголог – 2, офтальмолог – 1, хирург – 2)
230
Круглозерное арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығының тұрғын корпусын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік, Еңбекмині
2026 жыл
800
ЖБ
2027 жыл
1 200
Білім беру
231
9 білім беру объектісін салу ("Жайлы мектеп" ұлттық жобасы шеңберінде):

229
Обучение за рубежом 29 специалистов, в том числе по онкологической службе – 7 (РФ,
г. Москва – 3, Израиль, г. Тель–Авив – 3, Франция, г. Париж – 1), кардиологической службе – 3 (Турция – 2, РФ – 1), фтизиатрической службе – 3 торакальных хирурга в РФ, 2 пульмонолога в РФ и Турции, нейрохирургической службе – 2 в Турции, неврологической службе – 1 в Израиле, 2 невролога в РФ, обучение 9 специалистов медицинскому лабораторному оборудованию (в Турции: нейрохирург – 1, уролог – 1, травматолог – 2; в РФ: оториноларинголог – 2, офтальмолог – 1, хирург – 2)
количество, обученных врачей
акимат, МЗ
2025 год
29,3
МБ
2026 год
31,7
2027 год
12
1
2
3
4
5
6
7
230
Строительство жилого корпуса круглоозерного центра оказания специальных социальных услуг
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат, МТСЗН
2026 год
800
МБ
2027 год
1 200
Образование
231
Строительство 9 объектов образования (в рамках Национального проекта "Комфортная школа"):

1. Орал қаласының Балауса шағын ауданында 1500 орындық № 53 мектепті салу;
2. Орал қаласында Деркөл кентінде 1500 орындық № 30 мектепті салу;
3. Орал қаласында медициналық колледждің ар жағында Жәңгір хан көшесі бойынша 600 орындық № 65 мектепті салу;
4. Бөрлі ауданы Ақсай қаласының 13-шағын ауданында 900 орындық № 7 мектепті салу;
5. Бөрлі ауданы Ақсай қаласының М. Ихсанов көшесі бойында 300 орындық № 1 мектепті салу;
6. Бөрлі ауданы Пугачев ауылдық округінің Пугачев ауылында 300 орындық мектеп салу;
7. Бәйтерек ауданы Трекино ауылдық округінің Трекино ауылында 600 орындық мектеп салу;
8. Бәйтерек ауданы Достық ауылдық округінің Достық ауылында 1200 орындық мектеп салу;
9. Теректі ауданы Подстепное ауылдық округінің
Подстепное ауылында 1200 орындық мектеп салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ОМ, әкімдік
2025 жыл

1. Строительство школы № 53 на 1500 мест в микрорайоне Балауса города Уральска;
2. Строительство школы № 30 на 1500 мест в поселке Деркул города Уральска;
3. Строительство школы № 65 на 600 мест по улице Жангирхана за медицинским колледжем города Уральска;
4. Строительство школы № 7 на 900 мест в 13-м микрорайоне города Аксай Бурлинского района;
5. Строительство школы № 1 на 300 мест на улице М.Ихсанова города Аксай Бурлинского района;
6. Строительство школы на 300 мест в селе Пугачева Пугачевского сельского округа Бурлинского района;
7. Строительство школы на 600 мест в селе Трекино Трекинского сельского округа района Бәйтерек;
8. Строительство школы на 1200 мест в селе Достык Достыкского сельского округа района
акт приемки объекта в эксплуатацию
МП, акимат
2025 год

291
Ақтау қаласында 300 төсектік қалалық көпбейінді аурухана салу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
Ақпарат
ДСМ, әкімдік, Қаржымині
2026 –2027 жылдар
талап етілмейді
292
Ауылдық елді мекендерге жұмысқа орналастырылған, аса тапшы медициналық мамандықтардың жас мамандарына 100 АЕК мөлшерінде әлеуметтік қолдау шараларын көрсетуге арналған бюджетті бекіту
ДСМ-ге ақпарат
әкімдік
жыл сайын
талап етілмейді
293
Жаңаөзен қаласында денсаулық сақтау саласының жас мамандарын қолдау
ДСМ-ге ақпарат
әкімдік, "ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2025 жыл

291
Проработка вопроса строительства городской многопрофильной больницы на 300 коек в городе Актау
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗ, акимат, МФ
2026– 2027 годы
не требуется
292
Утверждение бюджета на оказание мер социальной поддержки в размере 100 МЗП молодым специалистам остродефицитных медицинских специальностей, трудоустроенным в сельские населенные пункты
информация в МЗ
акимат
ежегодно
не требуется
293
Поддержка молодых специалистов сферы здравоохранения в городе Жанаозене
информация в МЗ
акимат, АО "НК "КМГ" (по согласованию)
2025 год

ЖСҚ әзірлеу және Ақтау қаласының 44-шағын ауданында 200 орындық жатақханасы бар, 400 орынға арналған Маңғыстау өнер колледжінің ғимаратын салу
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы, объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік
2026 жыл
68
ЖБ
2027 жыл
шығыстар көлемі МС қорытындысы
шыққаннан
кейін айқындалады
299
ЖСҚ әзірлеу және Ақтау қаласындағы 27-шағын ауданда Ақтау технологиялық қызмет көрсету колледжінің ғимаратын 900 орынға арналған зертханалар мен шеберханалар үшін модульдік жапсаржайдың құрылысымен IT колледжі етіп реконструкциялау
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы, объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік
2026 жыл
100
ЖБ
2027 жыл
шығыстар көлемі МС қорытындысы шыққаннан кейін айқындалады
300
ЖСҚ әзірлеу және Ақтау қаласында есту қабілеті бұзылған, психикалық дамуы тежелген және сөйлеу қабілетінің ауыр бұзылыстары бар балаларға арналған 200 орындық арнайы балабақша салу
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы, объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік
2025 – 2026 жылдар
көзделген қаражат шеңберінде
ЖИ
301
ЖСҚ әзірлеу және Бейнеу ауданында 200 орындық жатақханасы бар, 600 орынға арналған колледж салу
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы, объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік
2025 жыл
1 500
ЖБ
2026 жыл
1 500
2027 жыл
1 000
302
Қала құраушы кәсіпорындардың ведомстволық (корпоративтік) балабақшалар құруы мәселесін пысықтау
ОМ-ге ақпарат
әкімдік
2025 жыл
талап етілмейді

Разработка ПСД и строительство здания Мангистауского колледжа искусств на 400 мест с общежитием на 200 мест в № 44 микрорайоне города Актау
заключение государственной экспертизы,
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат
2026 год
68
МБ
2027 год
объем
расходов будет определен после выхода заключения ГЭ
299
Разработка ПСД и реконструкция здания Актауского технологического колледжа сервиса под IT колледж со строительством модульной пристройки для лабораторий и мастерских на 900 мест в 27 микрорайоне города Актау
заключение государственной экспертизы,
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат
2026 год
100
МБ
2027 год
объем расходов будет определен после выхода заключения ГЭ
1
2
3
4
5
6
7
300
Разработка ПСД и строительство специального сада для детей с нарушениями слуха, задержкой психического развития и тяжелыми нарушениями речи на 200 мест в городе Актау
заключение государственной экспертизы,
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат
2025 – 2026 годы
в рамках предусмотренных средств
ЧИ
301
Разработка ПСД и строительство колледжа на 600 мест с общежитием на 200 мест в Бейнеуском районе
заключение государственной экспертизы,
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат
2025 год
1 500
МБ
2026 год
1 500
2027 год
1 000
302
Проработка вопроса создания ведомственных (корпоративных) детских садов градообразующими предприятиями
информация в МП
акимат
2025 год
не требуется

327
Ақтау қаласында (жылы жағажай аумағы) алғашқы модульдік өрт сөндіру бөлімін (өрт сөндіру депосы) орнату
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік, ТЖМ
2025 жыл
1 170
ЖБ
Ақпарат және байланыс
328
Республикалық маңызы бар қалаларда және облыс орталықтарында 5G бесінші буынның
Қазақстан Республикасының
әкімдік, ЦДИАӨМ
2025 жыл
700
ЖИ
2026 жыл
700
мобильді байланыс желілерін енгізу және салу
Үкіметіне ақпарат
2027 жыл
700
ЖИ

327
Установка первой модульной пожарной части (пожарное депо) в городе Актау (территория теплого пляжа)
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат, МЧС
2025 год
1 170
МБ
Информация и связь
328
Внедрение и строительство сетей мобильной связи пятого поколения 5G в городах республиканского значения и областных центрах
информация в Правительство Республики Казахстан
акимат, МЦРИАП
2025 год
700
ЧИ
2026 год
700
2027 год
700

329
"Әзербайжан – Қазақстан" маршруты бойынша Каспий теңізінің түбі арқылы талшықты-оптикалық байланыс желілерін салу, иелену және пайдалану
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
әкімдік, ЦДИАӨМ, "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
2025 жыл
8 100
ЖИ
330
Мектептерді "Starlink" технологиясы бойынша жоғары жылдамдықты Интернетпен қамтамасыз ету жөніндегі жобаны іске асыруды бастау
орындалған жұмыстар актісі
әкімдік, ЦДИАӨМ
2025 жыл
1,4
ЖБ
2026 жыл
1,4
млн теңге
Қаржыландыру көздері
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
Жиыны
Республикалық бюджет

329
Строительство, владение и пользование волоконно-оптическими линиями связи по дну Каспийского моря по маршруту "Азербайджан – Казахстан"
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат, МЦРИАП, АО "Казахтелеком" (по согласованию)
2025 год
8 100
ЧИ
330
Начало реализации проекта по обеспечению школ высокоскоростным Интернетом по технологии "Starlink"
акт выполненных работ
акимат, МЦРИАП
2025 год
1,4
МБ
2026 год
1,4
млн тенге
Источники финансирования
2025 год
2026 год
2027 год
Итого
Республиканский бюджет

34 809,4
75 420,6
67 170,5
177 400,5
Жергілікті бюджет
15 830,8
15 631,2
13 594
45 056
Басқа көздер
170
340
510
1 020
Жеке инвестициялар
457 860,1
226 419
241 398,2
925 677,3
ЖИЫНЫ
508 670,3
317 810,8
322 672,7
1 149 153,8
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЕМ
ауылдық елді мекендер
"АНК" АҚ
"Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамы
АӨК
агроөнеркәсіптік кешен
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АЭА
арнайы экономикалық аймақ
АГТС
автоматтандырылған газ тарату станциясы
ӘКК
әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БЭЖ
бірыңғай электр энергетикасы жүйесі
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ГПЭС
газ поршенді электр станциясы
"Даму" КДҚ" АҚ
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"Жасыл даму" АҚ
"Жасыл даму" акционерлік қоғамы
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖИ
жеке инвестициялар
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖЭК
жаңартылатын энергия көздері
ЖЭО
жылу электр орталығы
ЖЭС
жылу электр станциясы
ИА
индустриялық аймақ
КМ
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
КСС
кәріздік сорғы станциясы
КТҚ
кәріздік тазарту құрылысжайы
"ҚАЖ" АҚ
"ҚазАвтоЖол" акционерлік қоғамы
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚМГ" ҰК" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚТҚ
қатты тұрмыстық қалдықтар
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
"МАЭК" ЖШС
"Маңғыстау атом энергетикалық комбинаты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
МГҚ
магистральдық газ құбыры
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МКК
мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
РБ
республикалық бюджет
РФ
Ресей Федерациясы
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СРИМ
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
СТҚ
су тазарту құрылысжайы
СС
сорғы станциясы
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТКШ
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
ТӨП
тәжірибелік-өнеркәсіптік пайдалану
ТМТ
техногендік минералдық түзілім
ТЭН
техникалық-экономикалық негіздеме
ҰҰА
ұшқышсыз ұшу аппараты
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ШЖҚ
шаруашылық жүргізу құқығы
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"KEGOC" АҚ
"Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" акционерлік қоғамы
ENI
Ente Nazionale Idrocarburi ("Ұлттық мұнай-газ мекемесі")
NEET
Not in Education, Employment or Training
"QazaqGaz" ҰК" АҚ
"QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы

34 809,4
75 420,6
67 170,5
177 400,5
Местный бюджет
15 830,8
15 631,2
13 594
45 056
Другие источники
170
340
510
1 020
Частные инвестиции
457 860,1
226 419
241 398,2
925 677,3
ИТОГО
508 670,3
317 810,8
322 672,7
1 149 153,8
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СНП
сельские населенные пункты
АО "АКК"
акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация"
АПК
агропромышленный комплекс
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СЭЗ
специальная экономическая зона
АГРС
автоматизированная газораспределительная станция
СПК
социально-предпринимательская корпорация
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
ЕЭС
единая электроэнергетическая система
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
ГПЭС
газопоршневая электростанция
АО "ФРП "Даму"
акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
БВУ
банки второго уровня
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
АО "Жасыл даму"
акционерное общество "Жасыл даму"
МБ
местный бюджет
ЧИ
частные инвестиции
ПСД
проектно-сметная документация
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ВИЭ
возобновляемые источники энергии
ТЭЦ
теплоэлектроцентраль
ТЭС
тепловая электрическая станция
ИЗ
индустриальная зона
МТ
Министерство транспорта Республики Казахстан
КНС
канализационная насосная станция
КОС
канализационно-очистное сооружение
АО "КАЖ"
акционерное общество "КазАвтоЖол"
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АО "НК "КМГ"
акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз".
АО "НК "КТЖ"
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
ТБО
твердые бытовые отходы
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ТОО "МАЭК"
товарищество с ограниченной ответственностью "Мангистауский атомный энергетический комбинат"
МГ
магистральный газопровод
ГЧП
государственно-частное партнерство
ГКП
государственное коммунальное предприятие
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
РБ
республиканский бюджет
РФ
Российская Федерация
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МВРИ
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
ВОС
водоочистное сооружение
НС
насосная станция
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ЖКХ
жилищно-коммунальное хозяйство
ОПЭ
опытно-промышленная эксплуатация
ТМО
техногенно-минеральное образование
ТЭО
технико-экономическое обоснование
БПЛА
беспилотный летальный аппарат
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
ПХВ
права хозяйственного ведения
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
АО "KEGOC"
акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"
ENI
Ente Nazionale Idrocarburi ("Национальное нефтегазовое учреждение")
NEET
Not in Education, Employment or Training
АО "НК "QazaqGaz"
акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz"
______________________