Қарағанды агломерациясын дамытудың 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысы
Қарағанды агломерациясының әлеуметтік-экономикалық дамуын жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қарағанды агломерациясын дамытудың 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары, Қарағанды облысының әкімдігі және мүдделі ұйымдары (келісу бойынша) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және олардың іске асырылу барысы туралы ақпаратты жыл қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне ұсынып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты жыл қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынып тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 14 ақпандағы
№ 71 қаулысымен
бекітілген
Қарағанды агломерациясын дамытудың 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспары
Ағымдағы жағдай
"Агломерациялардың тізбесі мен құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 маусымдағы № 486 қаулысына сәйкес Қарағанды агломерациясы екінші деңгейдегі агломерация болып табылады.
Қарағанды қаласы орталығы болып табылатын Қарағанды агломерациясы (бұдан әрі – агломерация) елді мекендерінің қолданыстағы тізбесіне Теміртау қаласы, Ақтау кенті, Саран қаласы, Ақтас кенті, Шахтинск қаласы, Шахан, Долинка, Новодолинский кенттері, Абай қаласы, Абай ауданының 5 ауылдық округі, Бұқар жырау ауданының 17 ауылдық округі, Осакаров ауданының 1 ауылдық округі – жалпы ауданы 7,7 мың шаршы км болатын барлығы 33 елді мекен кіреді.
Бұл аумақтар Қарағанды қаласынан көлікпен баруға болатын 30 километрлік аймаққа кіреді.
Қарағанды агломерациясы халқының саны 2024 жылғы 1 қарашаға 870,6 мың адамды құрайды, оның ішінде Қарағанды қаласында 525,3 мың адам тұрады.
Қарағанды агломерациясының көші-қон сальдосы соңғы 5 жылда теріс серпін көрсетті – "-7893" адам. 2023 жылы Қарағанды қаласы бойынша көші-қон сальдосы "+1 944" адамды, қала маңы аймағы бойынша "-958" адамды құрады. 2024 жылғы 10 ай ішінде Қарағанды қаласы бойынша көші-қон сальдосы "+2 476" құрады.
Қарағанды агломерациясының Орталық Қазақстанның дамуы үшін маңызы зор, елдің орталық бөлігінде және Еуразия құрлығының орталығында орналасқан. Ыңғайлы геоэкономикалық жағдай облыстың полимагистральды көлік жолдарын республиканың солтүстігімен және оңтүстігімен байланыстыратын және Қытай мен Ресейге тікелей шығатын өнеркәсіптік-көлік торабының бір бөлігі болып табылады.
Қазақстан Республикасының орталық өңірінде жобаланатын өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс, көлік және коммуналдық шаруашылық объектілерін орналастыру үшін перспективалы аймақ болып табылады. Агломерацияны дамыту үшін білікті еңбек ресурстарының көлемі жеткілікті (Ә. Сағынов атындағы Қарағанды техникалық университеті және т.б.).
Агломерация дамуының ірі қалаларға түсетін қысымды төмендету, жолдардың, қалалардың жалпы қазақстандық желісін қалыптастыру, қоныстандырудың тірек қаңқасын қалыптастыру, орталық – қала және іргелес елді мекендер арасындағы халықтың өмір сүру деңгейінің теңгерімсіздігін қысқарту тұрғысынан алғанда маңызы зор.

Об утверждении Комплексного плана развития Карагандинской агломерации на 2025 – 2029 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2025 года № 71
В целях улучшения социально-экономического развития Карагандинской агломерации Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития Карагандинской агломерации на 2025 – 2029 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным исполнительным органам Республики Казахстан, акимату Карагандинской области и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 февраля 2025 года № 71
Комплексный план развития Карагандинской агломерации на 2025 – 2029 годы
Текущая ситуация
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2023 года № 486 "Об утверждении перечня и состава агломераций" Карагандинская агломерация является агломерацией второго уровня.
В действующий перечень населенных пунктов Карагандинской агломерации (далее – агломерация), ядром которой выступает город Караганда, входят город Темиртау, поселок Актау, город Сарань, поселок Актас, город Шахтинск, поселки Шахан, Долинка, Новодолинский, город Абай, 5 сельских округов Абайского района, 17 сельских округов Бухар-Жырауского района, 1 сельский округ Осакаровского района – всего 33 населенных пункта общей площадью 7,7 тысячи км².
Данные территории входят в 30-ти километровую зону транспортной доступности от города Караганды.
Численность населения Карагандинской агломерации на 1 ноября 2024 года составляет 870,6 тысячи человек, из них в городе Караганде проживают 525,3 тысячи человек.
Миграционное сальдо Карагандинской агломерации за последние 5 лет имеет отрицательную динамику "-7893" человека. В 2023 году по городу Караганде сальдо миграции составило "+1944" человека, по пригородной зоне "- 958" человек. За 10 месяцев 2024 года по городу Караганде сальдо миграции составило "+2476" человек.
Карагандинская агломерация имеет большое значение для развития Центрального Казахстана, находится в центральной части страны и центре евразийского континента. Удобное геоэкономическое положение является частью промышленно-транспортного узла, связывающего воедино полимагистральные транспортные пути области с севером и югом республики и имеющего прямой выход на Китай и Россию.
Является перспективной зоной для размещения проектируемых объектов промышленного и гражданского строительства, транспорта и коммунального хозяйства в центральном регионе Республики Казахстан. Обладает достаточным объемом квалифицированных трудовых ресурсов для развития агломерации (Карагандинский технический университет им. А. Сагинова и т.д.).
Развитие агломерации имеет большое значение с точки зрения снижения давления на крупные города, формирования общей казахстанской сети дорог, городов, формирования опорного каркаса расселения, сокращения дисбалансов уровня жизни населения между городом – центром и прилегающими населенными пунктами.

Қарағанды агломерациясында өнеркәсіп өнімінің 64,8 %-ы (2,2 триллион теңге), оның ішінде өңдеуші өнімнің 70,4 %-ы (1,8 триллион теңге), ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің 14,6 %-ы (71,1 миллиард теңге), облыстың жалпы өңірлік өнімінің 62 %-ы өндіріледі. Егіс алқабының 5,4 %-ы (66,96 мың га) агломерация үлесіне тиесілі.
Агломерацияның мамандануы:
Өнеркәсіп секторы металлургия, химия, жеңіл өнеркәсіп және машина жасау салаларынан тұрады.
Өңдеуші өнеркәсіптің басым болуы өнеркәсіптік дамудың жағымды тұсы болып табылады, тау-кен өндіру саласына тәуелділік жыл сайын төмендеуде. Резеңке және пластмасса бұйымдары, машина жасау және металл өңдеу саласының кәсіпорындары жүйе құраушы болып табылады. Құрылыс материалдарының өндірісі айтарлықтай жоғары қарқынмен дамуда.
Қолда бар минералдық база мен кадр әлеуетін пайдалана отырып, жоғары технологиялық өндірістерді дамыту ықтималдығы жоғары.
Агломерация аумағында арнайы экономикалық аймақ, "Saran" және "Qaz Carbon" (жеке меншік) индустриялық аймақтары орналасқан. Шағын өнеркәсіптік аймақтар қалыптасуда.
Агломерацияның үлесіне өндірілетін көмірдің 32 %-ы (37,2 миллион тонна), темір кендерінің 20,3 %-ы (9,7 миллион тонна), жалпақ илектің 100 %-ы (2,5 миллион тонна) тиесілі.
Қарағанды агломерациясының негізгі өнеркәсіптік кәсіпорындары: "Qarmet" АҚ, "YDD Corporation" ЖШС, "Asia Ferroalloys" ЖШС, "Kaz-metiz" ЖШС, "Exim Artis" компаниялар тобы, "Maker" ЖШС, "Борусан Макина Қазақстан" ЖШС, "Қарағанды фармацевтикалық кешені" ЖШС, "Имсталькон - Қарағанды металл конструкциялар зауыты" ЖШС, "ТЭМК" АҚ, "CentralAsiaCement" АҚ, "Қарцемент" АҚ, "Nord Production Group" ЖШС, "QazTehna" ЖШС, "Kazcentrelectroprovod" ЖШС, "SES Saran" ЖШС, "ККК Бетон" ЖШС, "СК Завод ЖБИ-5" ЖШС, "Sunpaper" ЖШС, "Гросфарм" ЖШС, "Сат Көмір" ТКК АҚ, "Кузнецкий разрезі" ЖШС, "Изоплюс Орталық Азия" ЖШС, "Бемер Арматура" ЖШС, "Севен Рефракториз Азия" ЖШС, "Техноиндустрия" ЖШС, "КДСМ" ЖШС, "Шығыс" ОБФ, "Топар БЭТС" ЖШС, "Караганданеруд" ЖШС және басқалары, жалпы жұмыс орын саны 34318 бірлікті құрайды.
Ауыл шаруашылығы саласы мал шаруашылығынан, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуден, өсімдік шаруашылығынан тұрады.
Ауыл шаруашылығы саласы агломерацияны дамытудың стратегиялық жоспарын іске асырудағы басым бағыттардың бірі болып табылады.
Агломерация аумағы арқылы Нұра өзені, Қ. Сәтбаев атындағы канал өтеді. Шерубайнұра, Самарқанд, Федоров су қоймалары бар. Сондай-ақ шахта қазбаларының әсерінен жердің шөгуі нәтижесінде пайда болған ұсақ су қоймалары бар.

В Карагандинской агломерации производится 64,8% промышленной продукции (2,2 триллиона тенге), в том числе 70,4 % обрабатывающей (1,8 триллиона тенге), 14,6 % валовой продукции сельского хозяйства (71,1 миллиарда тенге), 62 % валового регионального продукта области. На долю агломерации приходится 5,4 % посевной площади (66,96 тысячи гектар).
Специализации агломерации:
Промышленный сектор представлен металлургической, химической, легкой промышленностью и машиностроением.
Позитивной стороной промышленного развития является преобладание обрабатывающей промышленности, ежегодно снижается зависимость от горнодобывающей отрасли. Системообразующими являются предприятия отрасли резиновых и пластмассовых изделий, машиностроения и металлообработки. Достаточно высокими темпами развивается производство строительных материалов.
Используя имеющуюся минеральную базу и кадровый потенциал, существует большая вероятность развития высокотехнологичных производств.
На территории агломерации расположены специальная экономическая зона, индустриальные зоны "Saran" и "Qaz Carbon" (частная). Формируются малые промышленные зоны.
На долю агломерации приходится 32 % производимого в области угля (37,2 миллиона тонн), 20,3 % железных руд (9,7 миллиона тонн), 100 % плоского проката (2,5 миллиона тонн).
Основными промышленными предприятиями Карагандинской агломерации являются: АО "Qarmet", ТОО "YDD Corporation", ТОО "Asia Ferroalloys", ТОО "Kaz-metiz", группа компаний "Exim Artis", ТОО "Maker", ТОО ИП "Борусан Макина Казахстан", ТОО "Карагандинский фармацевтический комплекс", ТОО "Карагандинский завод металлоконструкций-Имсталькон", АО "ТЭМК", АО "CentralAsiaCement", АО "Карцемент", ТОО "Nord Production Group", ТОО "QazTehna", ТОО "Каzcentreleсtrоprovod", ТОО "SES Saran", ТОО "ККК Бетон", ТОО "СК Завод ЖБИ -5", ТОО "Sunpaper", ТОО "Гросфарм", АО "ГРК "Сат Комир", ТОО "Разрез Кузнецкий", ТОО "Изоплюс Центральная Азия", ТОО "Бемер Арматура", ТОО "Севен Рефракториз Азия", ТОО "Техноиндустрия", ТОО "КДСМ", ЦОФ "Восточная", ТОО "ГРЭС "Топар", ТОО "Караганданеруд" и др., с общим количеством рабочих мест 34318 единиц.
Сельское хозяйство представлено животноводством, растениеводством с переработкой сельскохозяйственной продукции.
Отрасль сельского хозяйства является одним из приоритетных направлений в реализации стратегического плана развития агломерации.
По территории агломерации проходят река Нура, канал им. К. Сатпаева. Имеются Шерубайнуринское, Самаркандское, Федоровское водохранилища. Также имеются мелкие водоҰмы, образовавшиеся вследствие проседания земли из-за шахтных выработок.

Агроөнеркәсіптік кешен саласында 59 ЖШС және 1961 шаруа қожалығы жұмыс істейді, олардың ішінде ірі ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер: 25 және басқалар, жалпы жұмыскер саны 19215 адам.
2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мал басы 145,2 мың басты құрады (облыс бойынша үлесі – 8,5 %), ірі қара мал (бұдан әрі – ІҚМ) – 35,5 мың бас (облыс бойынша үлесі – 7,3 %), жылқы – 12,5 мың бас (облыс бойынша үлесі – 3,5 %), қой мен ешкі – 39,6 мың бас (облыс бойынша үлесі – 5,2 %), шошқа – 57,7 мың бас (облыс бойынша үлесі – 76,8 %). Азық базасының көлемі 81,1 мың тоннаны құрайды.
Агломерацияның үлесіне астықтың 0,3 %-ы (2,1 мың тонна), еттің 4,7 %-ы (5,8 мың тонна) және тағамдық субөнімдердің 13,4 %-ы (2,7 мың тонна) тиесілі.
Қарағанды агломерациясында жұмыс істеп тұрған шағын және орта бизнес (бұдан әрі – ШОБ) субъектілерінің саны 75 мыңнан астам бірлікті құрайды, жұмыскерлер контингенті – 200 мыңнан астам адам.
ШОБ субъектілерінің өнім шығару көлемі 2 триллион теңгені құрады.
Жұмыс күшінің саны 422,9 мың адамды құрайды.
2023 жылы Қарағанды агломерациясы бойынша жұмыссыздық деңгейі 4,6 % -ды құрады, оның ішінде жастар арасындағы жұмыссыздық деңгейі – 4,4 %. 2023 жылдың қорытындысы бойынша жұмыссыз халық саны 19406 адамды құрады.
Қарағанды агломерациясының құрамына кіретін аумақтық бірліктердің ағымдағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Қарағанды қаласы
Қала аумағы 49,8 мың гектарды құрайды, 2 ауданды қамтиды. 2024 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша халық саны 525,3 мың адамды немесе облыс халқының 46,3 %-ын құрайды, 2023 жылдың сәйкес кезеңіне қатысты (519,8 мың адам) 5449 адамға өсті.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 4,8 %-ды құрады, бұл ретте 6700 жұмыс орны құрылды, бұл 2023 жылдың ұқсас кезеңіне қарағанда 100 % (2023 жылғы қаңтар-қараша – 6698 адам).
2024 жылдың 3-тоқсанында орташа айлық жалақы 355,9 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2024 жылы өнеркәсіп өндірісінің көлемі 773,2 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде өнеркәсіп өндірісінің көлемі 700,7 миллиард теңгені құрады.
2024 жылғы қаңтар-қарашада негізгі капиталға салынған инвестиция көлемі 255,8 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде бұл көрсеткіш 208 миллиард теңге деңгейіне жетті.
Ауыл шаруашылығы: 2024 жылдың 11 айында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 14,1 миллиард теңгені, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің нақты көлем индексі 104,3 %-ды құрады. 0,6 мың тонна немесе 2023 жылдың тиісті кезеңіне қатысты 98,5 % ет, 1,7 мың тонна (101,3 %) сүт, 2,6 миллион дана (101,2 %) жұмыртқа өндірілді. Ірі қара мал басы 12,6 %-ға артып, 2,1 мың басты құрады, қой-ешкі 116,5 %-ға (3,7 мың бас) артты, жылқы саны 48,3 %-ға (0,5 мың бас) азайды, құс саны 2023 жылдың ұқсас кезеңіндегі деңгейде қалды (31,5 мың бас).
Кәсіпкерлік және бизнес: 2024 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 57 092 бірлікті құрап, 2,3 %-ға ұлғайды. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызмет көлемі 6,8 %-ға төмендеп, 831,5 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төлемдер 99,8 миллиард теңгені құрады.

В сфере агропромышленного комплекса осуществляет деятельность 59 товариществ с ограниченной ответственностью и 1961 крестьянское хозяйство, из них 25 крупные сельхозтоваропроизводители и другие, с общим количеством работников 19215 человек.
По состоянию на 1 января 2024 года поголовье скота составило 145,2 тысячи голов (доля по области – 8,5 %), крупный рогатый скот (далее – КРС) – 35,5 тысячи голов (доля по области – 7,3 %), лошадей – 12,5 тысячи голов (доля по области – 3,5 %), овец и коз – 39,6 тысячи голов (доля по области – 5,2 %), свиней – 57,7 тысячи голов (доля по области – 76,8 %). Объем кормовой базы составляет 81,1 тысячи тонн.
На долю агломерации приходится 0,3 % зерна (2,1 тысячи тонн), 4,7 % мяса (5,8 тысячи тонн) и 13,4 % пищевых субпродуктов (2,7 тысячи тонн).
В Карагандинской агломерации количество действующих субъектов малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) составляет более 75 тысячи единиц, с контингентом работников более 200 тысячи человек.
Объем выпуска продукции субъектами МСБ составил 2 триллиона тенге, численность рабочей силы – 422,9 тысячи человек.
За 2023 год по Карагандинской агломерации уровень безработицы составил 4,6 %, в том числе уровень молодежной безработицы – 4,4 %. Безработное население по итогам 2023 года составило 19406 человек.
Текущее социально-экономическое состояние территориальных единиц, входящих в состав Карагандинской агломерации
Город Караганда
Территория города составляет 49,8 тысячи гектаров и включает в себя 2 района. Численность населения на 1 ноября 2024 года составляет 525,3 тысячи человек или 46,3 % от населения области, в сравнении с аналогичным периодом 2023 года (519,8 тысячи человек) увеличилась на 5449 человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составил 4,8 %, при этом было создано 6700 рабочих мест или 100 % к соответствующему периоду 2023 года (январь-ноябрь 2023 года – 6698 чел.).
Среднемесячная заработная плата по итогам 3 квартала 2024 года составила 355,9 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-ноябрь 2024 года составил 773,2 миллиарда тенге, за аналогичный период 2023 года – 700,7 миллиарда тенге.
В январе-ноябре 2024 года объемы инвестиций в основной капитал составили 255,8 миллиарда тенге, за аналогичный период 2023 года показатель достиг уровня 208 миллиардов тенге.
Сельское хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем валовой продукции сельского хозяйства составил 14,1 миллиарда тенге, индекс физического объема валовой продукции сельского хозяйства – 104,3 %. Произведено 0,6 тысячи тонн мяса или 98,5 % к соответствующему периоду 2023 года, 1,7 тысячи тонн (101,3 %) молока, 2,6 миллиона штук яиц (101,2 %). Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 12,6 % и составило 2,1 тысячи голов, овец и коз на 116,5 % (3,7 тысячи голов), поголовье лошадей снизилось на 48,3 % (0,5 тысячи голов), поголовье птицы осталось на уровне аналогичного периода 2023 года (31,5 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: на 1 июля 2024 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 2,3 %, составив 57092 единицы. Объем произведенной продукции и оказанных услуг снизился на 6,8 % и составил 831,5 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 99,8 миллиарда тенге.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2024 жылдың 11 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 162,7 миллиард теңгені (2023 жылдың 11 айында – 78 миллиард теңге) құрады, оның ішінде 360,2 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді (2023 жылдың 11 айында – 329,2 шаршы метр тұрғын үй).
Білім беру: 2024 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша 17 865 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 84,5 %.
Сондай-ақ ағымдағы жылы 82 мектеп жұмыс істейді, орта білім беру мекемелерінде 75619 оқушы бар. Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету орташа есеппен 1 компьютерге 5,2 оқушыны құрайды.
Денсаулық сақтау: қала тұрғындарына 114 медициналық мекеме, оның ішінде – 2 диспансер, 25 стационар, 10 стоматологиялық емхана, 19 емхана, 43 консультативтік-диагностикалық емхана медициналық көмек көрсетеді. 2024 жылғы қазандағы жағдай бойынша ауруханаларда жұмыс істейтін дәрігер саны 2744 адамды құрады. Дәрігерлермен қамтамасыз ету 10000 тұрғынға шаққанда 51,7 адамды құрайды.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2024 жылдың 11 айында 3939 қылмыс тіркеліп, 2023 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 23,4 %-ға азайған. Қылмыстың ашылу деңгейі артып, 52 %-ды құрады (2023 жылы – 25,2 %).
Жол-көлік оқиғасының саны – 679, онда 11 адам қаза тапты.
Теміртау қаласы
Қала 1945 жылы құрылған, аумағы 31,1 мың гектарды құрайды. Ақтау кенті Теміртау қаласының әкімшілік бағынысына кіреді. 2024 жылғы 1 қарашаға халық саны 176709 адамды құрайды, 2023 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда (177256 адам) 547 адамға азайған.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 3,9 %-ды құрады, 2574 жұмыс орны құрылды, бұл 2023 жылға қарағанда 9,2 %-ға артық (2357 жұмыс орны).
Өнеркәсіп: 2024 жылдың 11 айында өнеркәсіп өндірісінің көлемі 1 триллион теңгені (2023 ж. 11 айы – 0,9 триллион теңге), нақты көлем индексі 114 %-ды құрады.
Негізгі капиталға салынған инвестициялар. 2024 жылғы қаңтар-қарашада негізгі капиталға салынған инвестиция көлемі 261,2 миллиард теңгені (2023 жылдың 11 айында – 62,3 миллиард теңге), нақты көлем индексі – 412,8 %-ды құрады.
Ауыл шаруашылығы: 2024 жылдың 11 айында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 7,5 миллиард теңгені, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің нақты көлем индексі 100,9 %-ды құрады. 0,2 мың тонна ет немесе 2023 жылдың ұқсас кезеңіне қатысты 100,7 %, 1,3 мың тонна (99,4 %) сүт, 0,3 миллион дана (78,9 %) жұмыртқа өндірілді. Қой мен ешкі 11,5 %-ға артып, 2,7 мың басты құрады, жылқы 27,5 %-ға (0,3 мың бас) ұлғайды, ірі қара мал 17,1 %-ға (0,5 мың бас), құс саны 54,6 %-ға (1,4 мың бас) азайды.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2024 жылғы 1 шілдеде жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 11602 бірлікті құрап, 2,1 %-ға ұлғайды. Өндірістік өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі 3,7 %-ға артып, 144,5 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төлемдер 34,2 миллиард теңгені құрады.

Жилищно-коммунальное хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем строительных работ составил 162,7 миллиарда тенге (11 месяцев 2023 года – 78 миллиардов тенге), в том числе введено в эксплуатацию 360,2 тысячи квадратных метров жилья (11 месяцев 2023 года – 329,2 тысячи квадратных метров жилья).
Образование: по состоянию на 1 декабря 2024 года дошкольным образованием охвачено 17865 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 2 до 6 лет – 84,5 %.
Также в текущем году действует 82 школы, в учреждениях среднего образования 75619 учащихся. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 5,2 ученика на 1 компьютер.
Здравоохранение: медицинскую помощь населению города оказывает 114 медицинских учреждений, в том числе 2 диспансера, 25 стационаров, 10 стоматологических поликлиник, 19 поликлиник, 43 консультативно-диагностические поликлиники и т.д. По состоянию на октябрь 2024 года число врачей, работающих в больницах, составило 2704 человека. Обеспеченность врачами на 10000 населения составляет 51,7 человек.
Общественная безопасность: за 11 месяцев 2024 года зарегистрировано 3939 преступлений, со снижением на 23,4 % по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Уровень раскрываемости преступлений увеличился и составил 52 % (в 2023 году – 25,2 %).
Количество дорожно-транспортных происшествий – 679, в которых погибло 11 человек.
Город Темиртау
Город образован в 1945 году, территория составляет 31,1 тысячи гектаров, в административное подчинение города Темиртау входит поселок Актау. Численность населения на 1 ноября 2024 года составляет 176709 человек, в сравнении с аналогичным периодом 2023 года (177256 человек) уменьшилась на 547 человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составил 3,9 %, создано 2574 новых рабочих места, что на 9,2 % больше чем в 2023 году (2357 рабочих мест).
Промышленность. За 11 месяцев 2024 года объем производства промышленной продукции составил 1 триллион тенге (11 месяцев 2023 года – 0,9 триллиона тенге), ИФО – 114 %.
Инвестиции в основной капитал. В январе-ноябре 2024 года вложено инвестиций в основной капитал 261,2 миллиарда тенге (11 месяцев 2023 года – 62,3 миллиарда тенге), ИФО – 412,8 %.
Сельское хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем валовой продукции сельского хозяйства составил 7,5 миллиарда тенге, индекс физического объема валовой продукции сельского хозяйства – 100,9 %. Произведено 0,2 тысячи тонн мяса или 100,7 % к соответствующему периоду 2023 года, 1,3 тысячи тонн (99,4 %) молока, 0,3 миллиона штук яиц (78,9 %). Поголовье овец и коз увеличилось на 11,5 % и составило 2,7 тысячи голов, лошадей на 27,5 % (0,3 тысячи голов), поголовье крупного рогатого скота снизилось на 17,1 % (0,5 тысячи голов), поголовье птицы на 54,6 % (1,4 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: на 1 июля 2024 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 2,1 %, составив 11654 единицы. Объем произведенной продукции и оказанных услуг увеличился на 3,7 % и составил
144,5 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 34,2 миллиарда тенге.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2024 жылдың 11 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 54,6 миллиард теңгені құрады (2023 жылдың 11 айында – 46 миллиард теңге), оның ішінде 13,7 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді (2023 жылдың 11 айы – 9,4 мың шаршы метр тұрғын үй).
Денсаулық сақтау: туу коэффиценті 23,6 %-ға төмендеп (2023 жылғы қаңтар-қараша – 1000 адамға шаққанда 12,8 жағдай), 9,77-ні құрады. Өлім коэффициенті 18,8 %-ға төмендеді (2023 жылғы қаңтар-қазан – 10,02 жағдай, 2024 жылғы қаңтар-қараша – 1000 адамға шаққанда 9,14 жағдай).
Білім беру: мектеп жасына дейінгі балалардың жалпы саны (1 жастан 6 жасқа дейін) 9184 адамды құрады. 5968 бала немесе 65 % мектепке дейінгі біліммен қамтылған. Мектептерде 23778 оқушы оқиды. Компьютер саны – 7290 бірлік, 1 компьютерге шаққанда оқушы саны – 3.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2024 жылдың 11 айында 870 қылмыс тіркеліп, 2023 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 8 %-ға төмендеген. Қылмыстың ашылу деңгейі артып, 53,1 %-ды құрады (2023 жылы – 43,8 %).
Жол-көлік оқиғасының саны – 190, онда 7 адам қаза тапты.
Саран қаласы
Қаланың аумағы 16,1 мың гектарды құрайды және 1 қала мен 1 Ақтас кентін қамтиды. 2024 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша халық саны 43535 адамды немесе облыс халқының 3,8 %-ын құрады, 2023 жылдың сәйкес кезеңімен (43776 адам) салыстырғанда 244 адамға азайған.
Әлеуметтік статистика: 2024 жылғы қаңтар-қарашада 1353 жаңа жұмыс орны құрылды, бұл 2023 жылдың ұқсас кезеңіне қатысты 6,4 %-ға аз. 2024 жылдың 3-тоқсанында орташа айлық жалақы 454,3 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2024 жылдың 11 айында өнеркәсіп өнімінің көлемі 165,9 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде өнеркәсіп өнімінің көлемі 146,9 миллиард теңгені құрады.
2024 жылғы қаңтар-қарашада негізгі капиталға салынған инвестиция көлемі 83,8 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде бұл көрсеткіш 102,4 миллиард теңгеге жетті.
Ауыл шаруашылығы: 2024 жылдың 11 айында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 2,8 миллиард теңгені, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің нақты көлем индексі 93,2 %-ды құрады. 0,2 мың тонна ет немесе 2023 жылдың ұқсас кезеңіне қатысты 80,1 %, 0,7 мың тонна (72 %) сүт, 0,9 миллион (102,7 %) дана жұмыртқа өндірілді. Құс саны 8,9 %-ға артып, 8,9 мың басты құрады, ірі қара мал саны 8,5 %-ға (1 мың бас), жылқы 25,2 %-ға (0,4 мың бас), қой мен ешкі 7,7 %-ға (2,4 мың бас) азайды.

Жилищно-коммунальное хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем строительных работ составил 54,6 миллиарда тенге (11 месяцев 2023 года – 46 миллиардов тенге), в том числе введено в эксплуатацию 13,7 тысячи квадратных метров жилья (11 месяцев 2023 года – 9,4 тысячи квадратных метров жилья).
Здравоохранение: коэффициент рождаемости снижен на 23,6 % (январь-ноябрь 2023 года – 12,8 случая на 1000 чел. населения) и составил 9,77. Коэффициент смертности уменьшился на 18,8 % (январь-октябрь 2023 года – 10,02 случая, январь-ноябрь 2024 года – 9,14 случая на 1000 чел. населения).
Образование: общее количество детей дошкольного возраста (от 1 до 6 лет) составило 9184. Охвачено детей дошкольным образованием – 5968 или 65 %. В школах обучаются 23778 учащихся. Численность компьютеров – 7290 единиц, обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 3 ученика на 1 компьютер.
Общественная безопасность: за 11 месяцев 2024 года зарегистрировано 870 преступлений, со снижением на 8 % по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Уровень раскрываемости преступлений увеличился и составил 53,1 % (в 2023 году – 43,8 %).
Количество дорожно-транспортных происшествий – 190, в которых погибло 7 человек.
Город Сарань
Территория города составляет 16,1 тысячи гектаров и включает в себя 1 город, 1 поселок Актас. Численность населения на 1 ноября 2024 года составила 43535 человек или 3,8 % от населения области, в сравнении с аналогичным периодом 2023 года (43776 человек) уменьшилась на 244 человека.
Социальная статистика: за январь-ноябрь 2024 года было создано 1353 новое рабочее место, что на 6,4 % меньше аналогичного периода 2023 года. Среднемесячная заработная плата по итогам 3 квартала 2024 года составила 454,3 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за 11 месяцев 2024 года составил 165,9 миллиарда тенге, за аналогичный период 2023 года – 146,9 миллиарда тенге.
В январе-ноябре 2024 года объемы инвестиций в основной капитал составили 83,8 миллиарда тенге, за аналогичный период 2023 года показатель достиг уровня 102,4 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем валовой продукции сельского хозяйства составил 2,8 миллиарда тенге, индекс физического объема валовой продукции сельского хозяйства – 93,2 %. Произведено 0,2 тысячи тонн мяса или 80,1 % к соответствующему периоду 2023 года, 0,7 тысячи тонн (72 %) молока, 0,9 миллиона штук яиц (102,7 %). Поголовье птицы увеличилось на 8,9 % и составило 8,9 тысячи голов, поголовье крупного рогатого скота снизилось на 8,5 % (1 тысяча голов), лошадей на 25,2 % (0,4 тысячи голов), овец и коз на 7,7 % (2,4 тысячи голов).

Кәсіпкерлік және бизнес: 2024 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 2 %-ға артып, 2801 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызмет көлемі 9,4 %-ға төмендеді және 30,6 миллиард теңгені, ал бюджетке төлемдер 6,4 миллиард теңгені құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2024 жылдың 11 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 29,4 миллиард теңгені (2023 жылдың 11 айында – 26,7 миллиард теңге) құрады, оның ішінде 8,3 мың шаршы метр тұрғын үй (2023 жылдың 11 айында – 2,2 мың шаршы метр тұрғын үй) пайдалануға берілген.
Білім беру: 8 балабақша мен 2 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 1657 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 100 %.
8 мектепте 5722 оқушы оқиды. Компьютерлік техникамен қамтамасыз етілу орташа есеппен 1 компьютерге 3,5 оқушыны құрайды.
Денсаулық сақтау: қала тұрғындарына 1 медициналық мекеме медициналық көмек көрсетеді. 2024 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша ауруханаларда жұмыс істейтін дәрігер саны 122 адамды құрады. Дәрігерлермен қамтамасыз етілу 10000 тұрғынға шаққанда 28 адамды құрайды.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2024 жылдың 11 айында 161 қылмыс тіркеліп, 2023 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 26,8 %-ға төмендеген. Қылмыстың ашылу көрсеткіші артып, 54,3 %-ды құрады (2023 жылы – 47,6 %).
Жол-көлік оқиғасының саны – 52, онда 3 адам қаза тапты.
Шахтинск қаласы
Қаланың аумағы 23,6 мың гектарды құрайды және бір қаланы, төрт кентті қамтиды. 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша халық саны 57696 адамды немесе облыс халқының 5 %-ын құрады, 2023 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда (58290 адам) 594 адамға азайған.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 4,1 %-ды құрады, бұл ретте 1485 жаңа жұмыс орны құрылды немесе 2023 жылға қатысты 122,5 % (1212 жұмыс орны). 2024 жылғы 3-тоқсанның қорытындысы бойынша орташа айлық жалақы 485,9 теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2024 жылдың 11 айында өнеркәсіп өнімінің көлемі 19,3 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде өнеркәсіп өнімінің көлемі 18,9 миллиард теңгені құрады.
2024 жылдың қаңтар-қараша айларында негізгі капиталға салынған инвестиция көлемі 92,9 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңіне бұл көрсеткіш 3,2 миллиард теңгеге жетті.
Ауыл шаруашылығы: 2024 жылдың 11 айында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 5,1 миллиард теңгені, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің нақты көлем индексі – 102,7 %-ды құрады. 0,4 мың тонна ет немесе 2023 жылдың ұқсас кезеңіне қатысты 101,5 %, 1,1 мың тонна (108,2 %) сүт, (99,3 %) 1 миллион дана жұмыртқа өндірілді. Ірі қара мал басы 15,9 %-ға артып, 1,3 мың басты құрады, жылқы саны 1,6 %-ға (1,1 мың бас), құс 16,2 %-ға (7,3 мың бас), қой мен ешкі 5,9 %-ға (3,5 мың бас) азайды.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2024 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 0,9 %-ға артып, 2 788 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызмет көлемі 25,3 %-ға ұлғайды және 14,7 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төлемдер 3,2 миллиард теңгені құрады.

Предпринимательство и бизнес: на 1 июля 2024 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 2 %, составив 2801 единицу. Объем произведенной продукции и оказанных услуг снизился на 9,4 % и составил 30,6 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 6,4 миллиарда тенге.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем строительных работ составил 29,4 миллиарда тенге (11 месяцев 2023 года – 26,7 миллиарда тенге), в том числе введено в эксплуатацию 8,3 тысячи квадратных метров жилья (11 месяцев 2023 года – 2,2 тысячи квадратных метров жилья).
Образование: действует 8 детских садов и 2 мини-центра, всего дошкольным образованием охвачено 1657 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 100 %.
В 8 школах обучаются 5722 учащихся. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 3,5 ученика на 1 компьютер.
Здравоохранение: медицинскую помощь населению города оказывает 1 медицинское учреждение. По состоянию на 1 декабря 2024 года число врачей, работающих в больнице, составило 122 человека. Обеспеченность врачами на 10000 населения составляет 28 человек.
Общественная безопасность: за 11 месяцев 2024 года зарегистрировано 161 преступление, со снижением на 26,8 % по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Уровень раскрываемости преступлений увеличился и составил 54,3 % (в 2023 году – 47,6 %).
Количество дорожно-транспортных происшествий – 52, в которых погибло 3 человека.
Город Шахтинск
Территория города составляет 23,6 тысячи гектаров и включает в себя один город, четыре поселка. Численность населения на 1 ноября 2024 года составила 57696 человек или 5 % от населения области, в сравнении с аналогичным периодом 2023 года (58290 человек) уменьшилась на 594 человека.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составляет 4,1 %, при этом было создано 1485 новых рабочих мест или 122,5 % к 2023 году (1212 рабочих мест). Среднемесячная заработная плата по итогам 3 квартала 2024 года составила 485,9 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за 11 месяцев 2024 года составил 19,3 миллиарда тенге, за аналогичный период 2023 года – 8,9 миллиарда тенге.
За январь-ноябрь 2024 года объемы инвестиций в основной капитал составили 92,9 миллиарда тенге. За аналогичный период 2023 года показатель достиг уровня 3,2 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем валовой продукции сельского хозяйства составил 5,1 миллиарда тенге, индекс физического объема валовой продукции сельского хозяйства – 102,7 %. Произведено 0,4 тысячи тонн мяса или 101,5 % к соответствующему периоду 2023 года, 1,1 тысячи тонн (108,2 %) молока, 1 миллион штук яиц (99,3 %). Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 15,9 % и составило 1,3 тысячи голов, поголовье лошадей снизилось на 1,6 % (1,1 тысячи голов), птицы на 16,2 % (7,3 тысячи голов), овец и коз на 5,9 % (3,5 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: на 1 июля 2024 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 0,9 %, составив 2788 единиц. Объем произведенной продукции и оказанных услуг увеличился на 25,3 % и составил
14,7 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 3,2 миллиарда тенге.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2024 жылдың 11 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 13,2 миллиард теңгені құрады (2023 жылдың 11 айында – 13,3 миллиард теңге), оның ішінде 1,9 мың шаршы метр тұрғын үй (2023 жылдың 11 айында – 5,3 мың шаршы метр тұрғын үй) пайдалануға берілді.
Білім беру: 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 14 балабақша (оның ішінде 4 жеке меншік) және 2 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 2289 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 100 %.
Сондай-ақ ағымдағы жылы 9 орта мектеп, 1 мектеп-лицей, 2 гимназия жұмыс істейді, орта білім беру мекемелерінде 7861 оқушы білім алуда. Компьютерлік техникамен қамтамасыз етілу орта есеппен 1 компьютерге шаққанда 3,1 оқушыны құрайды (облыс бойынша 1 компьютерге 4 оқушы).
Денсаулық сақтау: қала тұрғындарына 2 медициналық мекеме (1 – мемлекеттік, 1 – жеке меншік), оның ішінде – бір қалалық аурухана, 3 отбасылық денсаулық орталығы, 1 консультативті-диагностикалық бөлімше, 1 әйелдер консультациясы бөлімшесі медициналық көмек көрсетеді. 2024 жылғы қарашадағы жағдай бойынша ауруханаларда жұмыс істейтін дәрігер саны 749 адамды құрады. 10000 тұрғынға шаққанда дәрігерлермен қамтамасыз етілу 21,9 адамды құрайды.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2024 жылдың 11 айында 293 қылмыс тіркеліп, 2023 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда 12,8 %-ға азайған. Жол-көлік оқиғасының саны – 20 (2024 ж. 11 айында) (2023 жылы – 6 оқиға), онда 2 адам қаза тауып (2023 жылы – 2 адам), 18 адам жарақаттанған (2023 жылы – 4 адам).
Абай ауданы
Қаланың аумағы 672,5 мың гектарды құрайды және 1 қаланы, 14 ауылдық округті, 30 елді мекенді қамтиды. 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша халық саны 59033 адамды немесе облыс халқының 5,1 %-ын құрайды, 2023 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда (43776 адам) 244 адамға азайған.
Әлеуметтік статистика: 2024 жылдың 11 айында жалпы жұмыссыздық деңгейі 572 адамды немесе 144,4 %-ды құрады (2023 жылы – 396 адам), бұл ретте 1045 немесе 2023 жылға қарағанда 82,1 % жаңа жұмыс орны құрылды. 2024 жылдың 3-тоқсанында орташа айлық жалақы 358,7 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2024 жылдың 11 айында өнеркәсіп өнімінің көлемі 61,9 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде өнеркәсіп өнімінің көлемі 55,8 миллиард теңгені құрады.
2024 жылғы қаңтар-қарашада негізгі капиталға салынған инвестиция көлемі 69,9 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде бұл көрсеткіш 29,5 миллиард теңге деңгейіне жетті.
Ауыл шаруашылығы: 2024 жылғы 11 айда ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 47,6 миллиард теңгені, нақты көлем индексі 104,3 %-ды құрады. 8,9 мың тонна ет немесе 2023 жылдың ұқсас кезеңіне қатысты 98,6 %, 9,2 мың тонна (99,1 %) сүт, 216,1 миллион дана (93,2 %) жұмыртқа өндірілді. Ірі қара мал басы 26,3 %-ға артып, 20,6 мың басты құрады, жылқы саны 7,9 %-ға (14,1 мың бас), қой мен ешкі 33,2 %-ға (37,1 мың бас) артты, құс саны 0,5 %-ға (01 мың бас) азайды.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2024 жылғы 1 қаңтарда жұмыс істеп тұрған шағын және орта бизнес субъектілерінің саны 0,6 %-ға артып, 3 381 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызмет көлемі
42,9 %-ға азайып, 20,6 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төленетін төлемдер 5,1 миллиард теңгені құрады.

Жилищно-коммунальное хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем строительных работ составил 13,2 миллиарда тенге (11 месяцев 2023 года – 13,3 миллиарда тенге), в том числе введено в эксплуатацию 1,9 тысячи квадратных метров жилья (11 месяцев 2023 года – 5,3 тысячи квадратных метров жилья).
Образование: по состоянию на 1 января 2024 года действует 14 детских садов (в том числе 4 частных) и 2 мини-центра, всего дошкольным образованием охвачено 2289 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 100 %.
Также в текущем году действует 9 общеобразовательных школ, 1 школа-лицей, 2 гимназии, в учреждениях среднего образования 7861 учащийся. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 3,1 ученика на 1 компьютер (по области 4 ученика на 1 компьютер).
Здравоохранение: медицинскую помощь населению города оказывает 2 медицинских учреждения (1 государственное, 1 частное), в том числе 1 городская больница, 3 центра семейного здоровья, 1 консультативно-диагностическое отделение, 1 отделение женской консультации. По состоянию на ноябрь 2024 года число врачей, работающих в больницах, составило 749 человек. Обеспеченность врачами на 10000 населения составляет 21,9 человек.
Общественная безопасность: за 11 месяцев 2024 года зарегистрировано 293 преступления, со снижением на 12,8 % по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Количество дорожно-транспортных происшествий за 11 месяцев 2024 года – 20 (в 2023 году – 6 случаев), в которых погибло 2 человека (в 2023 году – 2 человека), ранено 18 человек (в 2023 году – 4 человека).
Абайский район
Территория города составляет 672,5 тысячи гектаров и включает в себя 1 город, 14 сельских округов, 30 населенных пунктов. Численность населения на 1 ноября 2024 года составила 59033 человека или 5,1 % от населения области, в сравнении с аналогичным периодом 2023 года (43776 человек) уменьшилась на 244 человека.
Социальная статистика: общий уровень безработицы за 11 месяцев 2024 года составляет 572 человека или 144,4 % (2023 года – 396 человек), при этом было создано 1045 новых рабочих мест или 82,1 % к 2023 году. Среднемесячная заработная плата по итогам 3 квартала 2024 года составила 358,7 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за 11 месяцев 2024 года составил 61,9 миллиарда тенге, за аналогичный период 2023 года – 55,8 миллиарда тенге.
В январе-ноябре 2024 года объемы инвестиций в основной капитал составили 69,9 миллиарда тенге. За аналогичный период 2023 года показатель достиг уровня 29,5 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем валовой продукции сельского хозяйства составил 47,6 миллиарда тенге, индекс физического объема валовой продукции сельского хозяйства – 104,3 %. Произведено 8,9 тысячи тонн мяса или 98,6 % к соответствующему периоду 2023 года, 9,2 тысячи тонн (99,1 %) молока, 216,1 миллиона штук яиц (93,2 %). Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 26,3 % и составило 20,6 тысячи голов, лошадей на 7,9 % (14,1 тысячи голов), овец и коз на 33,2 % (37,1 тысячи голов), поголовье птицы снизилось на 0,5 % (0,1 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: на 1 июля 2024 года количество действующих субъектов МСБ снизилось на 0,6 %, составив 3381 единицу. Объем произведенной продукции и оказанных услуг снизился на 42,9 % и составил 20,6 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 5,1 миллиарда тенге.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2024 жылдың 11 айы ішінде құрылыс жұмыстарының көлемі 29,6 миллиард теңгені (2023 жылдың 11 айында – 27,5 миллиард теңге) құрады, оның ішінде 5,2 мың шаршы метр тұрғын үй (2023 жылдың 11 айында – 6,1 мың шаршы метр тұрғын үй) пайдалануға берілді.
Білім беру: 2023 жылы ауданның білім беру жүйесін қаржыландыруға 12 миллиард теңге бөлінді. 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 14 балабақша мен 12 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 2328 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 100 %.
Сондай-ақ ағымдағы жылы 27 мектеп жұмыс істейді, орта білім беру мекемелерінде 8606 оқушы бар. Компьютерлік техникамен қамтамасыз етілу орташа есеппен 1 компьютерге 3,2 оқушыны құрайды.
Денсаулық сақтау: аудан тұрғындарына 18 медициналық мекеме, оның ішінде – 1 аудандық аурухана, 1 қалалық аурухана, 6 дәрігерлік амбулатория, 5 фельдшерлік-акушерлік және 5 медициналық пункт медициналық көмек көрсетеді. 2024 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша ауруханаларда жұмыс істейтін дәрігер саны 154 адамды құрады. Дәрігерлермен қамтамасыз етілу 10 000 тұрғынға шаққанда 27,4 адамды құрайды.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2024 жылдың 11 айында 193 қылмыс тіркеліп, 2023 жылдың сәйкес кезеңімен салыстырғанда 11,5 %-ға азайған. Қылмыстың ашылу деңгейі төмендеп, 39,2 %-ды құрады (2023 жылы – 58,3 %).
Жол-көлік оқиғасының саны – 61, онда 5 адам қаза тапты.
Бұқар жырау ауданы
Аудан аумағы 1,5 миллион гектарды құрайды және ол 1 кентті, 29 ауылдық округті, 68 елді мекенді қамтиды. 2024 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша халық саны 53 367 адамды (облыс халқының 4,7 %-ы) құрайды.
Әлеуметтік статистика: 2024 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 3,3 %-ды құрады, бұл ретте 1327 жаңа жұмыс орны құрылды, бұл 2023 жылмен салыстырғанда 1,2 есе артық. 2024 жылдың 3-тоқсанында орташа айлық жалақы 330,6 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2024 жылдың қаңтар-қараша айларында өнеркәсіп өндірісінің көлемі 81,4 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде өнеркәсіп өндірісінің көлемі 149,2 миллиард теңгені құрады.
2024 жылы негізгі капиталға салынған инвестиция көлемі 46 миллиард теңгені құрады. 2023 жылдың ұқсас кезеңінде көрсеткіш 30,3 миллиард теңге деңгейіне жетті.
Ауыл шаруашылығы: 2024 жылдың қаңтар-қараша айларында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 81,1 миллиард теңгені, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің нақты көлем индексі 113,5 %-ды құрады. 13,3 мың тонна ет немесе 2023 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда 56,1 %, 33,1 мың тонна (98,4 %) сүт, 335,7 миллион дана жұмыртқа өндірілді. Ірі қара мал басының саны 114,4 %-ға артып, 60,6 мың басты, жылқы 114,8 %-ға
(35,1 мың бас), қой мен ешкі 120,5 %-ға (66,1 мың бас), құс саны 101,9 %-ға (2 101,1 мың бас) ұлғайды.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2024 жылдың қаңтар-шілде айларында жұмыс істеп тұрған шағын және орта бизнес субъектілерінің саны 1,1 %-ға азайып, 3921 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі 16,4 %-ға төмендеп, 40 миллиард теңгені құрады, бұл ретте бюджетке төленетін төлемдер 6,8 миллиард теңгені құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылы құрылыс жұмыстарының көлемі 29,4 миллиард теңгені (2023 жылғы қаңтар-қараша – 21,4 миллиард теңге) құрады, оның ішінде 9,7 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді (2023 жылы – 7,3 мың шаршы метр тұрғын үй).
Білім беру: 2023 жылы ауданның білім беру жүйесін қаржыландыруға 14,1 миллиард теңге бөлінді. 2024 жылы 12 балабақша мен 25 шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 1739 бала мектепке дейінгі білім берумен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 81,4 %.
Сондай-ақ ағымдағы жылы 42 мектеп жұмыс істейді, орта білім беру мекемелерінде 8718 оқушы бар. Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету орта есеппен 1 компьютерге 3 оқушыны құрайды.

Жилищно-коммунальное хозяйство: за 11 месяцев 2024 года объем строительных работ составил 29,6 миллиарда тенге (11 месяцев 2023 года – 27,5 миллиарда тенге), в том числе введено в эксплуатацию 5,2 тысячи квадратных метров жилья (11 месяцев 2023 года – 6,1 тысячи квадратных метров жилья).
Образование: в 2023 году на финансирование системы образования района выделено 12 миллиардов тенге. По состоянию на 1 января 2024 года действует 14 детских садов и 12 мини-центров, всего дошкольным образованием охвачено 2328 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 100 %.
Также в текущем году действует 27 школ, в учреждениях среднего образования 8606 учащихся. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 3,2 ученика на 1 компьютер.
Здравоохранение: медицинскую помощь населению района оказывает 18 медицинских учреждений, в том числе 1 районная больница, 1 городская больница, 6 врачебных амбулаторий, 5 фельдшерско-акушерских и 5 медицинских пунктов. По состоянию на 1 декабря 2024 года число врачей, работающих в больницах, составило 154 человека. Обеспеченность врачами на 10000 населения составляет 27,4 человек.
Общественная безопасность: за 11 месяцев 2024 года зарегистрировано 193 преступления со снижением на 11,5 % по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Уровень раскрываемости преступлений снизился и составил 39,2 % (в 2023 году – 58,3 %).
Количество дорожно-транспортных происшествий – 61, в которых погибло 5 человек.
Бухар-Жырауский район
Территория района составляет 1,5 миллиона гектаров и включает в себя 1 поселок, 29 сельских округов, 68 населенных пунктов. Численность населения на 1 ноября 2024 года составила 52367 человек (4,7 % всего населения области).
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2024 году составляет 3,3 %, при этом было создано 1327 рабочих мест, что в 1,2 раза больше 2023 года. Среднемесячная заработная плата по итогам 3 квартала 2024 года составила 330,6 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-ноябрь 2024 года составил 81,4 миллиарда тенге, за аналогичный период 2023 года – 149,2 миллиарда тенге.
В 2024 году объемы инвестиций в основной капитал составили 46,0 миллиарда тенге. За аналогичный период 2023 года показатель достиг уровня 30,3 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за январь-ноябрь 2024 года объем валовой продукции сельского хозяйства составил 81,5 миллиарда тенге, индекс физического объема валовой продукции сельского хозяйства – 113,5 %. Произведено 13,3 тысячи тонн мяса или 56,1 % к соответствующему периоду 2023 года, 33,1 тысячи тонн (98,4 %) молока, 335,7 миллиона штук яиц. Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 114,4 % и составило 60,6 тысячи голов, лошадей – на 117,4 % (35,1 тысячи голов), овец и коз – на 120,5 % (66,1 тысячи голов), птицы – на 101,9 % (2101,1 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: за январь-июль 2024 года количество действующих субъектов МСБ снизилось по сравнению с аналогичным периодом 2023 года на 1,1 %, составив 3921 единицу. Объем произведенной продукции и оказанных услуг снизился на 16,4 % и составил 40,0 миллиарда тенге, при этом платежи в бюджет составили 6,8 миллиарда тенге.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за январь-ноябрь 2024 года объем строительных работ составил 29,4 миллиарда тенге (январь-ноябрь 2023 года – 21,4 миллиарда тенге), в том числе введено в эксплуатацию 9,7 тысячи квадратных метров жилья (январь-ноябрь 2023 года – 7,3 тысячи квадратных метров жилья).
Образование: в 2023 году на финансирование системы образования района выделено 14,1 миллиарда тенге. В 2024 году действует 12 детских садов и 25 мини-центров, всего дошкольным образованием охвачено 1786 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 81,4 %.
Также в текущем году действует 42 школы, в учреждениях среднего образования 8587 учащихся. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 3 ученика на 1 компьютер.

Денсаулық сақтау: қала тұрғындарына 56 медициналық мекеме, оның ішінде 1 аудандық аурухана, 1 ауылдық учаскелік аурухана, 15 дәрігерлік амбулатория, 14 фельдшерлік-акушерлік және 25 медициналық пункт медициналық көмек көрсетеді. 2024 жылғы желтоқсандағы жағдай бойынша ауруханаларда жұмыс істейтін дәрігер саны 77 адамды құрады. Дәрігерлермен қамтамасыз ету 10000 тұрғынға шаққанда 14,7 адамды құрайды.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2024 жылдың 11 айында 185 қылмыс тіркеліп, 2023 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда 21,6 %-ға азайған. Қылмыстың ашылу деңгейі төмендеп, 48,8 %-ды құрады (2023 жылы – 63,7 %).
Жол-көлік оқиғасының саны – 69, онда 23 адам қаза тапты.
Осакаров ауданы Қаратомар ауылы
Ауылдың аумағы 7,4 мың гектарды құрайды. 2024 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша халық саны 564 адамды құрады, 2023 жылмен салыстырғанда 5 адамға артты.
Әлеуметтік статистика: 2024 жылы жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 0,16 %-ды құрайды, бұл ретте 2 жаңа жұмыс орны құрылды. 2023 жылы орташа айлық жалақы 133,5 мың теңгені құрады.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылы 5 тонна ет, 5 тонна сүт, 3 мың дана жұмыртқа өндірілді.
Ірі қара мал басы 44,16 %-ға азайып, 771 басты құрады, жылқы 43 %-ға (607 бас) артты, құс – 44 %-ға (375 бас) азайды.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2023 жылғы қыркүйек айының соңында жұмыс істеп тұрған шағын және орта бизнес субъектілерінің саны 4 бірлікті құрады, оның ішінде 3 дүкен және 1 дүңгіршек.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2024 жылы Қаратомар ауылындағы ауылішілік жолдарды ағымдағы жөндеу бойынша құжаттар ведомстволық сараптама порталына енгізілді
Білім беру: 2024 жылғы 1 желтоқсанға жағдай бойынша 1 бірлік балабақша мен шағын орталық жұмыс істейді, барлығы 15 бала мектепке дейінгі біліммен қамтылған. 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі білім берумен қамту – 50 %.
1 мектеп жұмыс істейді, онда 89 оқушы оқиды. Компьютерлік техникамен қамтамасыз етілу орта есеппен 1 компьютерге 3 оқушыны құрайды (ауыл бойынша 1 компьютерге 3 оқушы).
Денсаулық сақтау: ауыл халқына 1 медициналық пункт медициналық көмек көрсетеді. 2024 жылғы қыркүйектегі жағдай бойынша 2 мейіргер жұмыс істейді.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2024 жылы қылмыс тіркелген жоқ.
Қарағанды агломерациясының сын-қатерлері және даму әлеуеті
Жақын арада шешімін күтетін мынадай мәселелер бар:
1. Халықтың басым бөлігі тұрақты жұмыс iстейтiн қала құраушы кәсiпорында жұмыс істесе де, өздерiнiң көлемiне байланысты бұл елдi мекендер экспортталатын өнiмге әлемдiк баға конъюнктурасындағы ықтимал дағдарыстар мен өзгерiстер алдында осал болып табылады.

Здравоохранение: медицинскую помощь населению города оказывает 56 медицинских учреждений, в том числе 1 районная больница,1 сельская участковая больница, 15 врачебных амбулаторий, 14 фельдшерско-акушерских и 25 медицинских пунктов. По состоянию на декабрь 2024 года число врачей, работающих в больницах, составило 77 человек. Обеспеченность врачами на 10000 населения составляет 14,7 человек.
Общественная безопасность: за 11 месяцев 2024 года зарегистрировано 185 преступлений, со снижением на 21,6 % по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Уровень раскрываемости преступлений снизился и составил 48,8 % (в 2023 году – 63,7 %).
Количество дорожно-транспортных происшествий – 69, в которых погибло 23 человека.
Село Каратомар Осакаровского района
Территория села составляет 7,4 тысячи гектаров. Численность населения на 1 декабря 2024 года составила 564 человек, в сравнении с 2023 годом увеличилась на 5 человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2024 году составляет 0,16 %, при этом было создано 2 новых рабочих места. Среднемесячная заработная плата в 2024 году составила 133,5 тысячи тенге.
Сельское хозяйство: в 2024 году произведено 5 тонн мяса, 5 тонн молока, 3 тысячи штук яиц.
Поголовье крупного рогатого скота уменьшилось на 44,16 % и составило 771 голову, поголовье лошадей увеличилось на 43 % (607 голов), птицы уменьшилось на 44 % (375 голов).
Предпринимательство и бизнес: количество действующих субъектов МСБ составило 4 единицы, из них 3 магазина и 1 киоск.
Жилищно-коммунальное хозяйство: в 2024 году в портал ведомственной экспертизы внесены документы по текущему ремонту внутрипоселковых дорог села Каратомар.
Образование: По состоянию на 1 декабря 2024 года действует 1 детский сад. Всего дошкольным образованием охвачено 15 детей. Охват детей детским дошкольным образованием в возрасте от 3 до 6 лет – 50 %.
Действует 1 школа, в которой обучается 89 учащихся. Обеспеченность компьютерной техникой в среднем составляет 3 ученика на 1 компьютер (по селу 3 ученика на 1 компьютер).
Здравоохранение: медицинскую помощь населению села оказывает 1 медицинский пункт. По состоянию на сентябрь 2024 года работает 2 медсестры.
Общественная безопасность: за 2024 год преступлений не зарегистрировано.
Вызовы Карагандинской агломерации и потенциал развития
Имеются вопросы, решение которых необходимо в ближайший период:
1. В силу занятости большего числа населения даже при стабильно функционирующем градообразующем предприятии из-за своих размеров данные населенные пункты являются уязвимыми перед возможными кризисами и изменениями в конъюнктуре мировых цен на экспортируемую продукцию.

Соңғы он жылда негізгі қорлардың тозу дәрежесі Қарағанды қаласында 37,5 %-дан 40,6 %-ға дейін, Теміртау қаласында 45,7 %-дан 57,2 %-ға дейін, Шахтинск қаласында 31,3 %-дан 46,6 %-ға дейін өсті.
Осыған байланысты мұндай қалаларға қатысты экономика құрылымын әртараптандыру, баламалы өндiрiстер құру, қала құраушы кәсiпорындардың төңiрегiнде және олармен әрiптестiкте шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi құралдарды барынша қолдану қажет.
Арнайы экономикалық аймақта қажетті инфрақұрылым құрылысының аяқталуын қамтамасыз ету қажет.
Өңірлердің бәсекелестік артықшылықтары мен әлеуеті негізінде, сондай-ақ бизнес тарапынан сұраныс болған кезде жаңа мамандандырылған факторларды құру қажет.
2. Қарағанды агломерациясын дамыту үшін өңірлерде, оның ішінде моноқалаларда кәсіпкерлікті қолдаудың және мамандандырылған факторларды дамытудың маңызы зор (Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму жоспары).
1 триллионан астам теңге сомаға шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту қажет (Саран – 5 жоба, 737,2 миллион теңге сомаға, Теміртау – 70 миллион теңге, Қарағанды – 225 миллион теңге).
3. Ауыл шаруашылығы секторына ауыл халқының табысы өсуін ынталандыру үшін тиісті инфрақұрылым құрудың маңызы зор.
Келесі міндеттерді шешу қажет:
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердің өнімділігін арттыру. 2023 жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігі және ауыл шаруашылығы алқаптарының 100 га жалпы өнімінің шығысы 1 гектарға шаққанда 43,1 центнерді құрайды (Қарағанды – 5,8 центнер, Теміртау – 24,5 центнер, Шахтинск – 0,03 центнер, Абай ауданы – 1,8 центнер, Осакаров ауданы – 2,2 центнер, Бұқар жырау ауданы – 8,8 центнер).
Мал мен құстың барлық түрлерін тірі салмақта сою 2023 жылмен салыстырғанда 3,2 % -ға азайды, сиыр сүтін өндіру 7,1 %-ға азайды, тауық жұмыртқасы 11,6 %-ға азайды;
қайта өңдеу өндірісінің тиімділігін арттыру.
Қолда бар қуаттардың жүктемесі 70 %-ды құрайды, оның ішінде өңірлер бойынша (Қарағанды қаласы – 70 %, Теміртау қаласы – 44 %, Саран қаласы – 60 %, Шахтинск қаласы – 86 %, Абай ауданы – 60 %, Бұқар жырау ауданы – 100 %). Шұжық өнімдерін, өсімдік майын, сүт және сүт өнімдерін, ұн, құс саңғырығын (биогаз қондырғысы) өңдеу әлеуеті бар;
цифрлық шешімдерді жаппай енгізу арқылы технологиялық факторлардың тиімділігін арттыру.
4. Бірыңғай еңбек нарығы құрылатындықтан, агломерацияның құрамындағы елді мекендер арасында сапалы көлік байланысын қамтамасыз ету қажет.

За последние десять лет степень износа основных фондов выросла с 37,5 % до 40,6 % в городе Караганде, с 45,7 % до 57,2 % в городе Темиртау, с 31,3 % до 46,6 % в городе Шахтинске.
В этой связи в отношении таких городов необходимо в максимальной степени применять инструменты по диверсификации структуры экономики, созданию альтернативных производств, развитию малого и среднего предпринимательства вокруг и в партнерстве с градообразующими предприятиями.
Необходимо обеспечить завершение строительства необходимой инфраструктуры в специальной экономической зоне.
Необходимо создание новых специализированных факторов на основе конкурентных преимуществ и потенциала регионов, а также при наличии спроса со стороны бизнеса.
2. Большое значение для развития Карагандинской агломерации будут иметь поддержка предпринимательства и создание специализированных факторов в регионах, в том числе моногородах (План территориального развития Республики Казахстан до 2025 года).
Имеется потребность в развитии производственной (индустриальной) инфраструктуры для субъектов малого и среднего предпринимательства на сумму более чем 1 триллион тенге (Сарань – на сумму 737,2 миллиона тенге, Темиртау – 70 миллионов тенге, Караганда – 225 миллионов тенге).
3. Сельское хозяйство является сектором, где создание соответствующей инфраструктуры является важным для стимулирования роста доходов сельского населения.
Необходимо решение следующих задач:
повышение продуктивности земель сельскохозяйственного назначения. За 2023 год урожайность сельскохозяйственных культур и выход валовой продукции на 100 га сельскохозяйственных угодий составляют 43,1 центнера на 1 га (Караганда – 5,8 центнера, Темиртау – 24,5 центнера, Шахтинск – 0,03 центнера, Абайский район – 1,8 центнера, Осакаровский район – 2,2 центнера, Бухар-Жырауский район – 8,8 центнера).
Забой всех видов скота и птицы в живом весе по сравнению с 2023 годом уменьшился на 3,2 %, производство коровьего молока – на 7,1 %, куриных яиц – на 11,6 %;
повышение эффективности перерабатывающего производства.
Загрузка имеющихся мощностей составляет 70 %, в том числе по регионам (Караганда – 70 %, Темиртау – 44 %, Сарань – 60 %, Шахтинск – 86 %, Абайский район – 60 %, Бухар-Жырауский район – 100 %). Имеется потенциал в переработке колбасных изделий, растительных масел, молока и молочной продукции, муки, пометов птиц (биогазовая установка);
повышение эффективности технологических факторов через повсеместное внедрение цифровых решений.
4. Имеется необходимость обеспечения качественной транспортной связанности между населенными пунктами, входящих в состав агломерации, так как образуется единый рынок труда.

Осыған байланысты 51 км автомобиль жолын салу және реконструкциялау, 487,3 км автомобиль жолын орташа және ағымдағы жөндеу қажет. "Саран – Березняки" жолы салынған кезде Темiртау қаласына дейiнгi кептелiстердi ескере отырып, жолдағы қашықтық пен жүру уақыты 48 км-ден 25 км-ге дейiн немесе 2 есе қысқарады.
Бұл Абай, Саран, Шахтинск, Теміртау моноқалалары халқының қала құраушы кәсіпорындардың қызметіне тәуелділігін айтарлықтай азайтады.
Шахтинск-Қарағанды, Шахтинск-Шахан, Шахтинск-Саран, Шахтинск-Абай арасындағы көлік қатынасын, РТБ-ге дейінгі өткел мен жол өтпесін жақсарту қажет.
Қалалар экономикасын дамытудың әлеуетті мүмкіндіктері республикалық маңызы бар "Қарағанды-Жезқазған" автожолы учаскесін реконструкциялауға байланысты.
Ішкі өңіраралық байланысты қамтамасыз ету жөніндегі келесі міндет жол жүру уақытын қысқартуға және экономикалық белсенділікті қамтамасыз ету үшін дамуы төмен елді мекендердің неғұрлым дамыған елді мекендермен байланысын күшейтуге бағытталатын болады.
5. Қоршаған ортаның жай-күйі қанағаттанарлықсыз екені атап өтіледі (атмосфераға шығарындылардың көлемі 2020 – 2022 жылдары – 11,5 миллион тонна және 2023 жылы 225,5 мың тоннаны құрады: АрселорМиттал Теміртау АҚ – 201 мың тонна, "Қарағанды Энергоорталық" ЖШС – 24,52 мың тонна).
2023 жылы облыс бойынша жиналған қалдық көлемі 343,5 мың тонна тұрмыстық қатты қалдықтар, Қарағанды – 210 888 тонна, Теміртау – 41 712 тонна, Саран – 19 605 тонна, Шахтинск – 21 730 тонна, қайта өңделген қалдық көлемі – 192,4 мың тонна немесе жиналған көлемнің 56 %-ы.
2024 жылдың 9 айының қорытындысы бойынша Теміртау қаласы бойынша шығарынды көлемі 181,522 мың тоннаны, Қарағанды бойынша 27,074 мың тоннаны құрайды.
2022 жылы облыс бойынша пайда болған қалдықтардың көлемі 328,2 мың тонна тұрмыстық қатты қалдықтарды құрады, қайта өңделген қалдықтар көлемі – 179,2 мың тонна немесе жоспар 54 % болған кезде 55 %. 2024 жылы облыста пайда болған қалдықтың көлемі 343,5 мың тонна тұрмыстық қатты қалдықтарды құрады, қайта өңделген қалдықтың көлемі 192,4 мың тоннаны немесе 56 %-ды құрады.
6. Климаттық жағдайлар мен жылыту маусымының ұзақ болуы жылу энергиясы көздерінің жай-күйіне әсер етеді.
Агломерацияның энергия көздерiнiң негiзгi жабдықтарының тозуы жоғары: қазандық жабдығы 69,1 %, турбина жабдығы 71,5 % шамасында (Қарағанды 1-ші ЖЭО, "Қарағанды Энергоорталығы" ЖШС қазандық жабдығы – 41,8 %, турбина жабдығы – 74,9 %, Қарағанды 3-ші ЖЭО, "Қарағанды Энергоорталығы" қазандық жабдығы – 76,1 %, турбина жабдығы – 68,5 %, "Qarmet" АҚ 2-ші ЖЭО қазандық жабдығы – 62,6 %, турбина жабдығы – 72,9 %, ҚарГРЭС-1 ЖК "Nova Novatis Ltd" қазандық жабдығы – 51,4 %, турбина жабдығы – 57,1 %, "Шахтинсктеплоэнерго" ЖШС Шахтинск ЖЭО қазандық жабдығы – 61,9 %, турбина жабдығы – 86,5 %, "Топар бас энергия тарату станциясы" ЖШС қазандық жабдығы – 91,6 %, турбина жабдығы – 78,4 %, Балқаш ЖЭО қазандық жабдығы – 98,5 %, турбина жабдығы – 62,2 % ).
Энергия көздерінің белгіленген электр қуаты – 2019 МВт ("Қарағанды Энергоцентр" ЖШС Қарағанды 1-ші ЖЭО – 24 МВт, "Қарағанды Энергоцентр" ЖШС Қарағанды 3-ші ЖЭО – 670 МВт, "Qarmet" АҚ 2-ші ЖЭО – 435 МВт, "Bassel Group LLS" ЖШС ҚарМАЭС-1 – 84 МВт, "Шахтинсктеплоэнерго" ЖШС Шахтинск ЖЭО – 18 МВт, "Топар" бас энергия тарату станциясы" ЖШС – 643 МВт, Балқаш ЖЭО – 145 МВт) құрайды, ал қолда бары – 1699,4 МВт ("Қарағанды Энергоцентр" ЖШС Қарағанды 2-ші ЖЭО – 24 МВт, "Қарағанды Энергоцентр" ЖШС Қарағанды 3-ші ЖЭО – 535,7 МВт, "Qarmet" АҚ 2-ші ЖЭО – 288,7 МВт, "Bassel Group LLS" ЖШС ҚарМАЭС-1 – 81 МВт, "Шахтинсктеплоэнерго" ЖШС Шахтинск ЖЭО – 12 МВт, "Топар" бас энергия тарату станциясы" ЖШС – 620 МВт, Балқаш ЖЭО – 138 МВт). Орнатылған жылу қуаты – 3731,2 Гкал/сағ ("Қарағанды Энергоцентр" ЖШС Қарағанды 1-ші ЖЭО – 392 Гкал/сағ, "Қарағанды Энергоцентр" ЖШС Қарағанды 3-ші ЖЭО – 1432 Гкал/сағ, "Qarmet" АҚ 2-ші ЖЭО – 1012 Гкал /сағ, "Bassel Group LLS" ЖШС ҚарМАЭС-1 – 70 Гкал/сағ, "Шахтинсктеплоэнерго" ЖШС Шахтинск ЖЭО – 141,6 Гкал/сағ, "Топар бас энергия тарату станциясы" ЖШС - 300 Гкал/сағ, Балқаш ЖЭО – 383,6 Гкал/сағ), қолда бары – 2859,4 Гкал/сағ ("Қарағанды Энергоцентр" ЖШС Қарағандылық 1-ші ЖЭО – 235,8 Гкал/сағ, "Қарағанды Энергоцентр" ЖШС Қарағанды 3-ші ЖЭО – 1076,1 Гкал/сағ, "Qarmet" АҚ 2-ші ЖЭО – 735 Гкал/сағ, "Bassel Group LLS" ЖШС ҚарМАЭС-1 – 35 Гкал/сағ, "Шахтинсктеплоэнерго" ЖШС Шахтинск ЖЭО – 113,9 Гкал/сағ, "Топар" бас энергия тарату станциясы" ЖШС – 280 Гкал/сағ, Балқаш ЖЭО – 383,6 Гкал/сағ).
Өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуын және электр энергиясына артып отырған сұранысты ескере отырып, энергия жүйесіндегі проблемаларды жою және болашақ тәуекелдерді азайту жөнінде жүйелі шаралар қабылдау, жаңартылатын энергия көздерінің үлесін ұлғайту есебінен базалық қуаттарды жаңғырту және ұлғайту қажет.
Саран, Шахтинск, Абай қалаларында, Ақтау, Шахан, Долинка, Новодолинка, Қарабас, Топар, Құрма, Жұмабек, Дубовка кенттерінде күн энергетикасын дамытуға арналған жағдайлар бар.

В этой связи имеется необходимость в проведении строительства и реконструкции 51 км, среднего и текущего ремонта 487,3 км автомобильных дорог. При строительстве дороги "Сарань – Березняки" сократятся расстояние и время нахождения в пути с учетом пробок до города Темиртау с 48 км до 25 км или в 2 раза.
Это значительно снимет зависимость населения моногородов Абай, Сарани, Шахтинска, Темиртау от деятельности градообразующих предприятий.
Необходимо улучшить транспортное сообщение Шахтинск – Караганда, Шахтинск – Шахан, Шахтинск – Сарань, Шахтинск – Абай, переезд и путепровод до завода резинотехнических изделий.
Потенциальные возможности развития экономик городов также связаны с проведением реконструкции участка автодорог республиканского значения "Караганда – Жезказган".
Следующая задача по обеспечению внутренней межрегиональной связанности будет направлена на сокращение времени в пути и усиление связанности менее развитых населенных пунктов с более развитыми для обеспечения экономической активности.
5. Отмечается неудовлетворительное состояние окружающей среды (объемы выбросов в атмосферу за 2020 – 2022 годы – 11,5 миллиона тонн, за 2023 год – 225,5 тысячи тонн: АО "АрселорМиттал Темиртау" – 201 тысяча тонн, ТОО "Караганда Энергоцентр" – 24,5 тысячи тонн).
За 2023 год объем образованных отходов по области составил 343,5 тысячи тонн твердых бытовых отходов, Караганда – 210888 тонн, Темиртау – 41712 тонн, Сарань – 19605 тонн, Шахтинск – 21730 тонн, объем переработанных отходов – 192,4 тысячи тонн или 56 % от объема их образования.
По итогам 9 месяцев 2024 года объем выбросов по городам Темиртау – 181,522 тысячи тонн, Караганде – 27,074 тысячи тонн.
За 2022 год объемы образованных отходов по области составили 328,2 тысячи тонн ТБО, переработанных отходов – 179,2 тысячи тонн или 55 % при плане 54 %. За 2024 год объем образованных отходов по области составил 343,5 тысячи тонн ТБО, объем переработанных отходов – 192,4 тысячи тонн или 56 %.
6. Климатические условия и длительный отопительный сезон оказывают свое влияние на состояние теплоэнергоисточников.
Основное оборудование энергоисточников агломерации имеет высокий износ: котельное оборудование – порядка 69,1 %, турбинное – 71,5 % (Карагандинская ТЭЦ-1 ТОО "Караганда Энергоцентр": котельное оборудование – 41,8 %, турбинное – 74,9 %; Карагандинская ТЭЦ-3 ТОО "Караганда Энергоцентр": котельное оборудование – 76,1 %, турбинное – 68,5 %; ТЭЦ-2 АО "Qarmet": котельное оборудование – 62,6 %, турбинное – 72,9 %; КарГРЭС-1 ЧК "Nova Novatis Ltd": котельное оборудование – 51,4 %, турбинное – 57,1 %; Шахтинская ТЭЦ ТОО "Шахтинсктеплоэнерго": котельное оборудование – 61,9 %, турбинное – 86,5 %; ТОО "Главная распределительная энергостанция "Топар": котельное оборудование – 91,6 %, турбинное – 78,4 %; Балхашская ТЭЦ: котельное оборудование – 98,5 %, турбинное 62,2 % ).
Установленная электрическая мощность энергоисточников составляет 2019 МВт (Карагандинская ТЭЦ-1 ТОО "Караганда Энергоцентр" – 24 МВт, Карагандинская ТЭЦ-3 ТОО "Караганда Энергоцентр" – 670 МВт, ТЭЦ-2 АО "Qarmet" – 435 МВт, КарГРЭС-1 ТОО "Bassel Group LLS" – 84 МВт, Шахтинская ТЭЦ ТОО "Шахтинсктеплоэнерго" – 18 МВт, ТОО "Главная распределительная энергостанция "Топар" – 643 МВт, Балхашская ТЭЦ – 145 МВт), располагаемая – 1699,4 МВт (Карагандинская ТЭЦ-1 ТОО "Караганда Энергоцентр" – 24 МВт, Карагандинская ТЭЦ-3 ТОО "Караганда Энергоцентр" – 535,7 МВт, ТЭЦ-2 АО "Qarmet" – 288,7 МВт, КарГРЭС-1 ТОО "Bassel Group LLS" – 81 МВт, Шахтинская ТЭЦ ТОО "Шахтинсктеплоэнерго" – 12 МВт, ТОО "Главная распределительная энергостанция "Топар" – 620 МВт, Балхашская ТЭЦ – 138 МВт). Установленная тепловая мощность – 3731,2 Гкал/ч (Карагандинская ТЭЦ-1 ТОО "Караганда Энергоцентр" – 392 Гкал/ч, Карагандинская ТЭЦ-3 ТОО "Караганда Энергоцентр" – 1432 Гкал/ч, ТЭЦ-2 АО "Qarmet" – 1012 Гкал/ч, КарГРЭС-1 ТОО "Bassel Group LLS" – 70 Гкал/ч, Шахтинская ТЭЦ ТОО "Шахтинсктеплоэнерго" – 141,6 Гкал/ч, ТОО "Главная распределительная энергостанция "Топар" – 300 Гкал/ч, Балхашская ТЭЦ – 383,6 Гкал/ч), располагаемая – 2859,4 Гкал/ч (Карагандинская ТЭЦ-1 ТОО "Караганда Энергоцентр" – 235,8 Гкал/ч, Карагандинская ТЭЦ-3 "Караганда Энергоцентр" – 1076,1 Гкал/ч, ТЭЦ-2 АО "Qarmet" – 735 Гкал/ч, КарГРЭС-1 ТОО "Bassel Group LLS" – 35 Гкал/ч, Шахтинская ТЭЦ ТОО "Шахтинсктеплоэнерго" – 113,9 Гкал/ч, ТОО "Главная распределительная энергостанция "Топар" – 280 Гкал/ч, Балхашская ТЭЦ – 383,6 Гкал/ч).
Необходимы принятие системных мер по устранению существующих проблем и уменьшение будущих рисков в энергосистеме с учетом социально-экономического развития регионов и растущего спроса на электроэнергию, модернизация и увеличение базовых мощностей за счет увеличения доли возобновляемых источников энергии.
Условия для развития солнечной энергетики имеются в городах Сарани, Шахтинске, Абай, поселках Актау, Шахан, Долинка, Новодолинский, Карабас, Топар, Курминское, Жумабек, Дубовка.

Саран қаласында қуаты 100 МВт болатын "SES Saran" ЖШС күн электр станциясы жұмыс істейді, 2026 жылы күн электр станциясының екінші кезегін салу жоспарланған.
7. Сумен жабдықтау және су бұру инфрақұрылымы бойынша диспропорция бар.
Тозудың ең жоғары деңгейі:
сумен жабдықтау желілері Шахтинск қаласында – 61 % және Теміртау қаласында – 68 %. Ауылдық елді мекендер арасында: Новодолинский – 90 %;
су бұру желілері Қарағанды қаласында – 84 %, Шахтинск қаласында – 90,4 %, Ақтау кентінде – 100 %, Шахан кентінде – 92 %. Ауылдық елді мекендер арасында: Құрма – 90,97 %, Доскей және Новодолинский кенттерінде – 90 %;
жылумен жабдықтау желілері Қарағанды қаласында – 71,2 %, Теміртау қаласында – 68,5 %, Шахтинск қаласында – 61,7 %. Топар кентінде – 68,8 %. 23 елді мекен орталықтандырылған жылумен жабдықталмаған;
электрмен жабдықтау желілері Қарағанды қаласында – 73,3 %, Теміртау қаласында – 62 % тозуы байқалады. Тозу Ақтас кентінде – 61 %, Шахан кентінде – 90 %-ды құрайды. Ауылдық елді мекендердің арасында: Доскей ауылы – 84 %, Трудовое – 90 %, Петровка – 84 %.
4 қалада (Қарағанды, Теміртау, Саран, Шахтинск) кәріздік-тазарту құрылыстарын жаңғырту және реконструкциялау талап етіледі.
Осыған байланысты артта қалған өңірлерді инженерлік-коммуналдық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау қажет.
Бұл бағыт бiрiншi кезекте сумен жабдықтаумен және су бұрумен қамтамасыз ету, коммуналдық сектор желiлерiн (электрмен, газбен және жылумен жабдықтау желiлерiн) жаңғырту мәселелерiн шешуге бағдарланатын болады.
8. Өнеркәсіп пен ауыл шаруашылығын дамытуға байланысты су ресурстарын ұтымды пайдалану, сондай-ақ су үнемдеу технологияларын енгізу мәселесі маңызды мәселелердің бірі болады.
Үлкен Бұқпа өзенінің арнасын санациялау жалғасуда.
9. Мобильді байланыспен және Интернетпен толық қамтылмау ақпараттық коммуникациялық инфрақұрылымның проблемасы болып табылады.
Бұқар жырау ауданы Новоузенка ауылдық округінің (Стан, Севан) 2 бөлімшесінде халық саны аз (50 адамнан кем) болуына байланысты Интернет қолжетімді емес.
2025 – 2026 жылдарға арналған "Қолжетімді интернет" ұлттық жобасы шеңберінде 7 ауылда (Сарытөбе, Трудовое, Қарақұдық – 2025 жылы, Соқыр, Жұмабек, Новостройка, Тасшоқы – 2026 жылы) талшықты-оптикалық байланыс желісін салу жоспарлануда. Халықтың қамтылуы – 3 мыңнан астам адам.
Қаратомар ауылдық округі (Сенокосное) ADSL технологиясы бойынша сымды интернетпен қамтамасыз етілген.
10. Авариялық және үшауысымды мектептердің проблемасы толық шешілмеген.
Қазіргі уақытта Қарағанды агломерациясында 2 авариялық және 2 аварияалды мектеп (Қарағанды қаласы – 3, Бұқар жырау ауданы – 1), үшауысымды 1 мектеп (Қарағанды қаласы) бар.

В городе Сарани функционирует солнечная электростанция ТОО "SES Saran" мощностью 100 МBт, на 2026 год запланировано строительство второй очереди солнечной электростанции.
7. Имеются диспропорции по инфраструктуре водоснабжения и водоотведения.
Наиболее высокий уровень износа:
сетей водоснабжения в городах Шахтинске – 61 % и Темиртау – 68 %. Среди сельских населенных пунктов: Новодолинский – 90 %;
сетей водоотведения в городах Караганде – 84 %, Шахтинске – 90,4 %, поселках Актау – 100 %, Шахан – 92 %. Среди сельских населенных пунктов: Курминское – 90,97 %, Доскей и Новодолинский – 90 %;
сетей теплоснабжения в городах Караганде – 71,2 %, Темиртау – 68,5 % Шахтинске – 61,7%. В поселке Топар – 68,8 %. В 23 населенных пунктах доступ к централизованному теплоснабжению отсутствует;
сетей электроснабжения в городах Караганде – 73,3 %, Темиртау – 62 %. Износ составляет в поселках Актас – 61 %, Шахан – 90 %. Среди сельских населенных пунктов: село Доскей – 84 %, Трудовое – 90 %, Петровка – 84 %.
В 4 городах (Караганда, Темиртау, Сарань, Шахтинск) требуются модернизация и реконструкция канализационно-очистных сооружений.
В связи с этим необходимо принятие мер по обеспечению инженерно-коммунальной инфраструктурой отстающих регионов.
Данное направление будет ориентировано на решение вопросов обеспеченности в первую очередь водоснабжением и водоотведением, модернизации сетей коммунального сектора (сети электро-, газо- и теплоснабжения).
8. В силу развития промышленности и сельского хозяйства одними из важных вопросов станут вопросы рационального использования водных ресурсов, а также внедрения водосберегающих технологий.
Продолжается санация русла реки Большая Букпа.
9. Проблемой инфокоммуникационной инфраструктуры является неполный охват мобильной связью и Интернетом.
2 отделения Новоузенского сельского округа Бухар-Жырауского района (Стан, Севан) остаются без доступа к сети Интернет в связи с малым количеством населения (менее 50 человек).
В рамках национального проекта "Доступный Интернет" на 2025 – 2026 годы планируется строительство волоконно-оптических линий связи в 7 селах (Сарытобе, Трудовое, Каракудук – в 2025 году, Сокурское, Жумабек, Новостройка, Тасшокы – в 2026 году). Охват населения составляет более 3 тысяч человек.
Каратомарский сельский округ (Сенокосное) обеспечен проводным Интернетом по технологии ADSL.
10. Не в полной мере решена проблема аварийных и трехсменных школ.
В настоящее время в Карагандинской агломерации насчитывается 2 аварийные и 2 предаварийные школы (город Караганда – 3, Бухар-Жырауский район – 1), 1 трҰхсменная школа (город Караганда).

Қарағанды қаласындағы авариялық жағдайдағы № 44 мектептің орнына жаңа мектеп салу үшін құрылыс басқармасы жобалық-сметалық құжаттаманы әзірледі (мемлекеттік сараптаманың 2,9 миллиард теңге сомаға 2024 жылғы 15 тамыздағы № KazE-0826/24 оң қорытындысымен).
Бұқар жырау ауданы Новостройка ауылында 150 орындық мектепті пайдалануға беру жұмыстары жүргізілуде.
Қарағанды қаласындағы авария алдындағы № 42 НОМ, № 137 НОМ мәселесін шешу үшін жаңа мектептер құрылысының ЖСҚ әзірлеуге құжаттар топтамасы жолданды.
Үшауысымды мектептерді тарату мақсатында "Жайлы мектеп" ұлттық жобасы шеңберінде Қарағанды қаласының "Гүлдер" ықшамауданында 300 орындық мектептің құрылысы аяқталуда.
2024 жылы Қарағанды қаласында Методическая және Зелинский көшелерінің қиылысында (Пришахтинск) Шығармашылықты дамыту орталығы пайдалануға берілді.
Сондай-ақ 300 орындық мектеп (Саран қаласы), 320 орындық балабақша (Қарағанды қаласы) және 3 қосымша білім беру ұйымын (Қарағанды, Теміртау, Абай қалалары) салу қажет.
Халықтың дене шынықтырумен және спортпен шұғылдану қажеттілігін толық қанағаттандыру үшін спорт инфрақұрылымының тапшылығы бар.
Саран қаласында және Үштөбе, Доскей, Көкпекті, Новоузенка, Қарабас, Южный ауылдарында тез тұрғызылатын спорт кешендерін салуға болады.
Облыс орталығы үшін 1500 орындық концерт залын, ірі сауда орталықтарын (Мегаға ұқсас) салған орынды болады.
11. 2025 жылға медициналық техника мен жабдықтарды сатып алуға 9,6 миллиард теңге бөлінді.
7 денсаулық сақтау объектісін салу қажеттілігі бар:
Қарағанды қаласы – 330 төсектік облыстық көпсалалы аурухана, 200 төсектік перинаталдық орталық;
Абай ауданы – Топар кентінде "Абай ауданының аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны мемлекеттік кәсіпорны жанынан емхана;
Бұқар жырау ауданы – Тоғызқұдық, Байқадам, Сарыарқа (Заречное), Құрылыс ауылдарында 4 фельдшерлік-акушерлік пункт және медициналық пункт.
2025 жылы 8 объектіні күрделі жөндеуден өткізуге 2,08 миллиард теңге бөлінген.
12. 7 өрт сөндіру депосын салу қажет: Қарағанды (2 депо), Теміртау қалаларында, Ақтау, Ақтас, Новодолинка, Топар кенттерінде.
13. Тұрғын үй инфрақұрылымымен қамтамасыз ету қажеттілігі бар.
Бүгінгі күні тұрғын үй алуға 29379 адам кезекте тұр (Қарағанды қаласы – 20221, Теміртау қаласы – 2503, Шахтинск қаласы – 1468, Саран қаласы – 1125, Абай ауданы – 1801, Бұқар жырау ауданы – 1184, Осакаров ауданы - 1077).

Для строительства новой школы взамен аварийной школы № 44 в городе Караганде управлением строительства разработана проектно-сметная документация (с положительным заключением государственной экспертизы от 15 августа 2024 года № KazE-0826/24) на сумму 2,9 млрд тенге.
Ведется работа по вводу в эксплуатацию школы на 150 мест в селе Новостройка Бухар-Жырауского района.
Для решения вопроса предаварийных школ ОСШ № 42, ОСШ № 137 города Караганды направлен пакет документов для разработки проектно-сметной документации на строительство новых школ.
В целях ликвидации трехсменного обучения в школах в рамках национального проекта "Комфортная школа" завершается строительство школы на 300 ученических мест в микрорайоне "Гульдер" города Караганды.
В 2024 году введен в эксплуатацию Центр развития творчества в городе Караганде на пересечении улиц Методическая и Зелинский.
Также имеется потребность в строительстве школ на 300 ученических мест (город Сарань), детского сада на 320 мест (города Караганда) и 3 организаций дополнительного образования (города Караганда, Темиртау, Абай).
Существует дефицит спортивной инфраструктуры для полного удовлетворения потребности населения в физической культуре и спорте.
В городе Сарани и селах Уштобе, Доскей, Кокпекты, Новоузенка, Карабас, Южный возможно строительство быстровозводимых спортивных комплексов.
Привлекательным для областного центра послужило бы строительство концертного зала на 1500 мест, крупных торговых центров (по аналогии Мега).
11. На 2025 год на закуп медицинской техники и оборудования выделено 9,6 млрд тенге.
Имеется потребность в строительстве 7 объектов здравоохранения:
город Караганда – областная многопрофильная больница на 330 коек, перинатальный центр на 200 коек;
Абайский район – поликлиника при государственном предприятии "Коммунальное государственное предприятие "Районная больница Абайского района" в поселке Топар;
Бухар-Жырауский район – 4 фельдшерско-акушерских и медицинских пункта в селах Тогызкудук, Байкадам, Сары-Арка (Заречное), Курлус.
На проведение капитального ремонта 8 объектов на 2025 год выделено 2,08 млрд тенге.
12. Необходимо строительство 7-ми пожарных депо: в городах Караганде (2 депо), Темиртау, поселках Актау, Актас, Новодолинка, Топар.
13. Имеется потребность в обеспечении жилищной инфраструктурой.
На сегодня очередность на получение жилья составляет 29379 человек (города Караганда – 20221, Темиртау – 2503, Шахтинск – 1468, Сарань – 1125, Абайский район – 1801, Бухар-Жырауский район – 1184, Осакаровский район – 1077).

14. Агломерацияны дамытуда агломерацияның қала-орталығының және шекара маңындағы елді мекендерінің инфрақұрылымдық дамуы мен бюджеттік жоспарлауын үйлестіруді қамтамасыз ете отырып, басқару моделін жетілдіру бойынша жұмыс (оның ішінде жер ресурстарын және көліктік жоспарлауды кешенді басқару, қала құрылысы саясаты мен қалалық жоспарлауды жетілдіру, қалалар мен ауылдық елді мекендердің экономикасын жаңғырту, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға инвестиция салу, "жасыл" технологияларды енгізу) жалғасатын болады.
Агломерацияның орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету, халықтың әл-ауқатын арттыру Қарағанды агломерациясын дамытудың 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспарының (бұдан әрі – Кешенді жоспар) мақсаты болып табылады.
Кешенді жоспардың міндеттері:
Қарағанды агломерациясының құрамына кіретін елді мекендердің аумақтық және инфрақұрылымдық дамуының ағымдағы проблемалық мәселелерін анықтау;
мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту және агломерацияның өндірістік күштері мен инфрақұрылымын дамытуға жеке капиталды белсенді түрде тарту арқылы инвестициялық белсенділікті ынталандыру;
Кешенді жоспарды іске асыру нәтижесінде:
1) халықтың қажеттіліктерін ескере отырып, Қарағанды агломерациясының орнықты дамуын қамтамасыз етуге;
2) сервис пен әлеуметтік қамсыздандырудың бірыңғай жүйесін қалыптастыру арқылы халықтың әл-ауқатын арттыруға;
3) Қарағанды қаласының экономикалық әлеуетін және Қарағанды агломерациясын дамытуды жүйелеуге;
4) экологиялық жағдайды жақсартуға;
5) жер, табиғи ресурстарды, логистикалық әлеуетті тиімді пайдалануға;
6) аумақтың экономикалық даму бағыттарын белгілеу арқылы адами капиталды арттыруға қол жеткізілетін болады.
Кешенді жоспарда мынадай іс-шаралар ескеріледі:

14. В развитии агломерации будет продолжена работа по совершенствованию модели управления с обеспечением координации инфраструктурного развития и бюджетного планирования города-центра и приграничных населенных пунктов агломерации (в том числе комплексное управление земельными ресурсами и транспортным планированием, совершенствование градостроительной политики и городского планирования, модернизация экономики городов и сельских населенных пунктов, инвестирование в развитие социальной и инженерной инфраструктуры, внедрение "зеленых" технологий).
Целями Комплексного плана развития Карагандинской агломерации на 2025 – 2029 годы (далее – Комплексный план) являются обеспечение устойчивого социально-экономического развития агломерации, повышение благосостояния населения.
Задачи Комплексного плана:
выявление текущих проблемных вопросов территориального и инфраструктурного развития населенных пунктов, входящих в состав Карагандинской агломерации;
стимулирование инвестиционной активности через развитие государственно-частного партнерства и активное вовлечение частного капитала в развитие производительных сил и инфраструктуры агломерации.
В результате реализации Комплексного плана будут достигнуты:
1) обеспечение устойчивого развития Карагандинской агломерации с учетом потребностей населения;
2) повышение благосостояния населения путем формирования единой системы сервиса и социального обеспечения;
3) систематизация экономического потенциала города Караганды и развития Карагандинской агломерации;
4) улучшение экологической ситуации;
5) эффективное использование земельных, природных ресурсов, логистического потенциала;
6) повышение человеческого капитала путем установления направлений экономического развития территории.
Комплексный план учитывает следующие мероприятия:

1) Қарағанды агломерациясының құрамына кіретін елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық дамуының ағымдағы жай-күйін бағалау;
2) Қарағанды агломерациясының қалалық және кеңістіктік жоспарлау, коммуналдық, көлік және әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту проблемалары;
3) Қарағанды агломерациясын дамытудың, оның ішінде коммуналдық, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту, денсаулық сақтау жүйесін дамыту, қатты қалдықтарды жинауды, әкетуді және кәдеге жаратуды қоса алғанда, қоршаған ортаны абаттандыру, қорғау және сақтау жүйесін дамыту, білім беру, өнеркәсіптік даму, тұтыну нарығын дамыту, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық дамудың өзге де салаларындағы мақсаттары мен міндеттері;

1)оценку текущего состояния социально-экономического развития населенных пунктов, входящих в состав Карагандинской агломерации;
2) проблемы городского и пространственного планирования, развития коммунальной, транспортной и социальной инфраструктуры Карагандинской агломерации;
3) цели и задачи развития Карагандинской агломерации, в том числе в сфере развития коммунальной, транспортной и социальной инфраструктуры, развития системы здравоохранения, благоустройства, защиты и охраны окружающей среды, включая вопросы сбора, вывоза и утилизации твердых отходов, образования, промышленного развития, развития потребительского рынка, а также в иных сферах социально-экономического развития;

4) іс-шаралардың қаржыландыру көздерін, көлемін, іске асыру мерзімдерін және жауапты орындаушыларын көрсете отырып, іс-шаралар кешені, оның ішінде агломерацияны дамыту міндеттері бойынша топтастырылған объектілерді салу және (немесе) реконструкциялау;
5) Кешенді жоспардың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау.
Р/с
Іс-шараның атауы Аяқтау нысаны Орындау мерзімі Орындауға жауаптылар Қаржыландыру көлемі, млн теңге Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1-стратегиялық бағыт. Агломерацияның аумақтық дамуы
Күтілетін нәтижелер:
агломерацияны аумақтық дамытудың өңірлік схемасын бекіту;
агломерацияның елді мекендерінің қала құрылысы құжаттамасымен 100 % қамтамасыз етілуі

4) комплекс мероприятий, в том числе строительство и (или) реконструкция объектов, сгруппированных по задачам развития агломерации, с указанием источников, объема финансирования, сроков реализации мероприятий и ответственных исполнителей;
5) оценку социально-экономической эффективности Комплексного плана.
№п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
Объем финансирования, млн тенге
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Стратегическое направление 1. Территориальное развитие агломерации
Ожидаемые результаты:
утверждение региональной схемы территориального развития агломерации;
100 %-я обеспеченность градостроительной документацией населенных пунктов агломерации

1.1-міндет. Бірыңғай қала құрылысы саясатын әзірлеу
1
Қарағанды агломерациясын аумақтық дамытудың өңіраралық схемасын әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
құқықтық актіні қабылдау
2026 жылғы
IV тоқсан
ӨҚМ, Қарағанды облысының әкімдігі
талап етілмейді
2027 жылғы
IV тоқсан
2
Қарағанды қаласының бас жоспарын түзету бойынша жұмыстар жүргізу
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
45,1
ЖБ
3
Теміртау қаласының бас жоспарын түзету бойынша жұмыстар жүргізу
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
22,5
ЖБ
4
Саран қаласының бірыңғай сәулеттік келбетін жасау
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
ӨҚМ, Қарағанды облысының әкімдігі

Задача 1.1. Разработка единой градостроительной политики
1
Организация работы по разработке межрегиональной схемы территориального развития Карагандинской агломерации
принятие правового акта
IV квартал 2026 года
МПС,
акимат Карагандинской области
не требуется
IV квартал 2027 года
2
Проведение работ по корректировке Генерального плана города Караганды
акт выполненных работ
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
45,1
МБ
3
Проведение работ по корректировке Генерального плана города Темиртау
акт выполненных работ
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
22,5
МБ
4
Создание единого архитектурного облика города Сарани
акт выполненных работ
IV квартал 2025 года
МПС,
акимат Карагандинской области

300
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
350
ЖБ
5
Қарағанды қаласының кешенді дизайн-жобасын жаңа стандарттарға сәйкес әзірлеу
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
25
ЖБ
6
Теміртау қаласының кешенді дизайн-жобасын жаңа стандарттарға сәйкес әзірлеу
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
15
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны:
757,6
ЖБ
2025 жыл
407,6
ЖБ
2026 жыл
350
ЖБ
1.2-міндет. Тұрғын үй құрылысын дамыту
Саран қаласы
7
Саран қаласы РТИ ықшамауданында № 10, 16, 18, 19 үйлерді реконструкциялау және қалпына келтіру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 353,3
ЖБ
Шахтинск қаласы
8
Шахтинск қаласы Шахан кентіндегі 3-ықшамаудан 23-үй коммуналдық тұрғын үйді реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
359,8
ЖБ
Бұқар жырау ауданы
9
Бұқар жырау ауданы Доскей ауылы, Доскей көшесі, 35 тұрғын үйді күрделі жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
670
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны:
2 383,1
ЖБ
2025 жыл
2 023,3
ЖБ
2026 жыл
359,8
ЖБ
1.3-міндет. Жер қатынастарын дамыту
10
Кәсіпкерлік қызметті дамытудың және агломерацияның әлеуметтік-экономикалық дамуының перспективалық бағыттарын ескере отырып, әлеуметтік, инженерлік, көліктік, өндірістік инфрақұрылымдарға арналған жерлерге қажеттілікті қоса алғанда, қала маңы аймағының
тексеру актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
талап етілмейді
жерлерін тексеру, аумақтың теңгерімін есептеу
11
Агломерация аумағында орналасқан бағбандық қоғамдарын (кооперативтерін) түгендеу
бағбандық қоғамдарының жаңартылған тізімі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
талап етілмейді
12
СҚА шекараларында жер учаскелерін одан әрі беруге жол бермеу үшін жария кадастрлық картада көрсетіле отырып, жергілікті жерде шекараларды белгілеу жөніндегі материалдар негізінде өнеркәсіптік кәсіпорындардың санитариялық-қорғау аймақтарын белгілеу
"Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" АЖ-де СҚА көрсетілуі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
талап етілмейді
2026 жылғы
IV тоқсан
2027 жылғы
IV тоқсан
2-стратегиялық бағыт. Адами әлеуетті дамыту
Күтілетін нәтижелер:
білім беру саласында 300 оқушы орны мен мектепке дейінгі 600 орынды іске қосу;
халықтың спорттық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуінің 1000 адамға шаққанда 65,4 %-дан 67,5 %-ға дейін өсуі;
өлім-жітім коэффициентінің 1000 тұрғынға шаққанда 9,44-тен 9,16-ға дейін төмендеуі
Қарағанды қаласы
13

300
МБ
IV квартал 2026 года
350
МБ
5
Разработка комплексного дизайн-проекта города Караганды в соответствии с новыми стандартами
акт выполненных работ
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
25
МБ
6
Разработка комплексного дизайн-проекта города Темиртау в соответствии с новыми стандартами
акт выполненных работ
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
15
МБ
Итого по разделу:
757,6
МБ
2025 год
407,6
МБ
2026 год
350
МБ
Задача 1.2. Развитие жилищного строительства
Город Сарань
7
Реконструкция и восстановление домов № 10,16,18,19 района РТИ города Сарани
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 353,3
МБ
Город Шахтинск
8
Реконструкция коммунального жилья дома № 23 микрорайона 3 в поселке Шахан города Шахтинска
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области
359,8
МБ
Бухар-Жырауский район
9
Капитальный ремонт жилого дома по улице Доскея, дом 35, села Доскей Бухар-Жырауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
670
МБ
Итого по разделу:
2 383,1
МБ
2025 год
2 023,3
МБ
2026 год
359,8
МБ
Задача 1.3. Развитие земельных отношений
10
Ревизия земель пригородной зоны, расчет баланса территории, включая потребность в землях под социальную, инженерную, транспортную, производственную инфраструктуры, с учетом перспективных направлений развития предпринимательской деятельности и социально-экономического развития агломерации
акт ревизии
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
не требуется
11
Инвентаризация садоводческих обществ (кооперативов), расположенных на территории агломерации
актуализированный перечень садоводческих обществ
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
не требуется
12
Установление санитарно-защитных зон промышленных предприятий на основании материалов по установлению границ на местности, с отражением на публичной кадастровой карте для недопущения дальнейшего предоставления земельных участков в границах СЗЗ
отображение СЗЗ в ИС "Единый государственный кадастр недвижимости"
IV квартал2025 года
акимат Карагандинской области
не требуется
IV квартал2026 года
IV квартал2027 года
IV квартал2028 года
Стратегическое направление 2. Развитие человеческого потенциала
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:
ввод 300 ученических мест и 600 дошкольных мест в сфере образования;
рост обеспеченности населения спортивной инфраструктурой с 65,4 % до 67,5 % на 1000 человек;
снижение коэффициента смертности с 9,44 до 9,16 на 1000 человек
Задача 2.1. Развитие инфраструктуры сферы образования
Город Караганда
213

Қарағанды қаласы Учебная көшесі, 7, "№ 44 негізгі орта мектебі" КММ мектебінің орнына 300 орындық мектеп салу, оның ішінде ЖСҚ әзірлеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
825
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
825
ЖБ
14
Қарағанды қаласы Әлихан Бөкейхан ауданы, Зелинский көшесі, 24-құрылыста 320 орындық балабақша салу, оның ішінде ЖСҚ әзірлеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 100
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
1 100
ЖБ
Теміртау қаласы
15
Теміртау қаласы 4А орамында балабақша құрылысын бірлесіп қаржыландыру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
80
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
90
БК
Бөлім бойынша жиыны:

Строительство школы на 300 мест взамен КГУ "Основная средняя школа № 44", в том числе разработка ПСД (город Караганда, улица Учебная, 7)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
825
МБ
IV квартал 2026 года
825
МБ
214
Строительство детского сада на 320 мест в районе им. Алихана Бокейхана города Караганды (улица Зелинского, строение 24), в том числе разработка ПСД
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 100
МБ
IV квартал 2026 года
1 100
МБ
Город Темиртау
15
Софинансирование строительства детского сада в квартале 4А города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
80
ДИ
IV квартал 2026 года
90
ДИ
Итого по разделу:

3 850
170
ЖБ
БК
2025 жыл
1 925
80
ЖБ
БК
2026 жыл
1 925
90
ЖБ
БК
2.2-міндет. Денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын дамыту
Қарағанды қаласы
16
Қарағанды қаласы Қазыбек би ауданының "Панель центр" ықшамауданында емхана құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
3 052
БК
17
Қарағанды қаласы 134-есептік орам, 674-жер учаскесінде 300 төсектік университеттік аурухана құрылысы (ҚМУ) (концессия)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
ДСМ, Қарағанды облысының әкімдігі
13 070,6
РБ
2028 жылғы
IV тоқсан

3 850
170
МБ
ДИ
2025 год
1 925 80
МБ
ДИ
2026 год
1 925 90
МБ
ДИ
Задача 2.2. Развитие инфраструктуры сферы здравоохранения
Город Караганда
16
Строительство поликлиники в микрорайоне "Панель центр" района имени Казыбек би города Караганды
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области
3 052
ДИ
17
Строительство университетской больницы на 300 коек (МУК) (концессия) в городе Караганде (учетный квартал 134, земельный участок 674)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
МЗ, акимат Карагандинской области
13 070,6
РБ
IV квартал 2028 года

2.5-міндет. Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау
25
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау
атаулы әлеуметтік көмек төлеу
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
0,945
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
0,939
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
0,775
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
0,800
ЖБ
26
"Жастар практикасы" бағдарламасы шеңберінде жастарды жұмысқа орналастыру
жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1,172
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
1,172
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
1,172
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
1,172
ЖБ
27
"Бірінші жұмыс орны" бағдарламасы шеңберінде оқу орындарының түлектерін жұмысқа орналастыру
жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
0,971
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
0,971
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
0,971
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
0,971
ЖБ
28
Азаматтарды ақы төленетін қоғамдық жұмыстарға орналастыру
жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2,23
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
2,23
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
2,23
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
2,23
ЖБ
29
Азаматтарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру
жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
0,362
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
0,362
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
0,362
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
0,362
ЖБ
30
"Күміс жас" бағдарламасы шеңберінде 50 жастан асқан азаматтарды жұмысқа орналастыру
жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
4,234
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
4,234
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
4,234
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
4,234
ЖБ
31
Бизнес ашу үшін мемлекеттік көмек көрсету
гранттар беру
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
0,336
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
0,336
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
0,336
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
0,336
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны:
40,7
ЖБ
2025 жыл
10,3
ЖБ
2026 жыл
10,2
ЖБ
2027 жыл
10,1
ЖБ
2028 жыл
10,1
ЖБ
3-стратегиялық бағыт. Агломерацияның бірыңғай көлік-логистикалық кешенін дамыту
Күтілетін нәтижелер:
30 км автожол салу, реконструкциялау және күрделі жөндеу;
облыстық және аудандық маңызы бар нормативтік жағдайдағы жолдардың үлесі 92 %-дан 95 %-ға дейін артады; трамвай көлігі инфрақұрылымының жұмысын іске қосу
3.1-міндет. Көлік инфрақұрылымын дамыту
Жолдар
Қарағанды қаласы
32
Қарағанды қаласы "Көлік цехы" ауданындағы көпір конструкциясын (жол өтпесін) күрделі жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
388,7
ЖБ
Саран қаласы
33
Саран қаласы мен резеңке-техникалық бұйымдар ауданы арасындағы өтпе жолды реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
50
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан

Задача 2.5. Занятость и социальная защита
25
Назначение адресной социальной помощи
выплата адресной социальной помощи
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
0,945
МБ
IV квартал 2026 года
0,939
МБ
IV квартал 2027 года
0,775
МБ
IV квартал 2028 года
0,800
МБ
26
Трудоустройство молодежи в рамках программы "Молодежная практика"
приказ о приеме на работу
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1,172
МБ
IV квартал 2026 года
1,172
МБ
IV квартал 2027 года
1,172
МБ
IV квартал 2028 года
1,172
МБ
27
Трудоустройство выпускников учебных заведений в рамках программы "Первое рабочее место"
приказ о приеме на работу
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
0,971
МБ
IV квартал 2026 года
0,971
МБ
IV квартал 2027 года
0,971
МБ
IV квартал 2028 года
0,971
МБ
28
Трудоустройство граждан на общественные оплачиваемые работы
приказ о приеме на работу
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2,23
МБ
IV квартал 2026 года
2,23
МБ
IV квартал 2027 года
2,23
МБ
IV квартал 2028 года
2,23
МБ
29
Трудоустройство граждан на социальные рабочие места
приказ о приеме на работу
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
0,362
МБ
IV квартал 2026 года
0,362
МБ
IV квартал 2027 года
0,362
МБ
IV квартал 2028 года
0,362
МБ
30
Трудоустройство граждан в возрасте старше 50 лет в рамках программы "Серебряный возраст"
приказ о приеме на работу
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
4,234
МБ
IV квартал 2026 года
4,234
МБ
IV квартал 2027 года
4,234
МБ
IV квартал 2028 года
4,234
МБ
31
Оказание государственной помощи для открытия бизнеса
выдача грантов
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
0,336
МБ
IV квартал 2026 года
0,336
МБ
IV квартал 2027 года
0,336
МБ
IV квартал 2028 года
0,336
МБ
Итого по разделу:
40,7
МБ
2025 год
10,3
МБ
2026 год
10,2
МБ
2027 год
10,1
МБ
2028 год
10,1
МБ
Стратегическое направление 3. Развитие единого транспортно-логистического комплекса агломерации
Ожидаемые результаты:
строительство, реконструкция и капитальный ремонт 30 км автодорог;
увеличение доли дорог областного и районного значения в нормативном состоянии с 92 % до 95 %;
запуск работы трамвайной транспортной инфраструктуры
Задача 3.1. Развитие транспортной инфраструктуры
Дороги
Город Караганда
32
Капитальный ремонт мостовой конструкции (путепровод) в районе "Транспортный цех" города Караганды
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области
388,7
МБ
Город Сарань
33
Реконструкция путепровода между городом Сарань и районом завода резинотехнических изделий
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
50
МБ
IV квартал 2026 года

тозуды 64,2 %-дан 58,2 %-ға дейін 6 %-ға төмендету;
60 км газбен жабдықтау желісін салу, 3 кәріздік-тазарту құрылысжайын салу және реконструкциялау
4.1-міндет. Сумен жабдықтау және су бұру желілерін дамыту
Қарағанды қаласы
40
Қарағанды қаласы Аэрация станциясының кәріздік-тазарту құрылысжайын реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдіг
2 000
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
3 800
2027 жылғы
IV тоқсан
25 000
2028 жылғы
IV тоқсан
25 000
Теміртау қаласы
41
Теміртау қаласы Соцгородта ұзындығы 29 км су құбыры желісін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 347
ЖБ
42
Теміртау қаласы АБВ орамында ұзындығы 9 км су құбыры желісін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
409,4
ЖБ
43
Теміртау қаласы Оң жағалауда ұзындығы 6,5 км су құбыры желісін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
936,7
ЖБ
44
Теміртау қаласы АБВ орамында және 9А ықшамауданында ұзындығы 9,8 км кәріз желісін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
225,8
ЖБ
45
Теміртау қаласы Оң жағалауда ұзындығы 15,6 км кәріз желісін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

снижение износа на 6 % с 64,2 % до 58,2 %;
строительство 60 км сетей газоснабжения;
строительство и реконструкция 3 канализационно-очистных сооружений
Задача 4.1. Развитие сетей водоснабжения и водоотведения
Город Караганда
40
Реконструкция канализационно-очистных сооружений станции аэрации города Караганды
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2 000
ДИ
IV квартал 2026 года
3 800
IV квартал 2027 года
25 000
IV квартал 2028 года
25 000
Город Темиртау
41
Строительство водопроводных сетей города Темиртау, Соцгород, протяженностью 29 км
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 347
МБ
42
Строительство водопроводных сетей города Темиртау, квартал АБВ, протяженностью 9 км
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
409,4
МБ
43
Строительство водопроводных сетей города Темиртау, Правый берег, протяженностью 6,5 км
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
936,7
МБ
44
Строительство сетей канализации города Темиртау, квартал АБВ и микрорайон 9А, протяженностью 9,8 км
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
225,8
МБ
45
Строительство канализационных сетей города Темиртау, Правый берег, протяженностью 15,6 км
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области

200
ЖБ
59
Саран қаласында тұрмыстық техника өндірісі бойынша "Silk Road Electronics" ЖШС зауыты үшін өндірістік инфрақұрылым салу "046-есептік орам, 652-құрылыс мекенжайы бойынша сумен жабдықтау және су бұру" сумен жабдықтау ұзындығы - 0,6 км, су бұру - 1,9 км
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
80
ЖБ
Бұқар жырау ауданы
60
Бұқар жырау ауданы Доскей ауылында ұзындығы 17,8 км кәріз желісін реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
ӨҚМ, Қарағанды облысының әкімдігі

200
МБ
59
Строительство производственной инфраструктуры для завода ТОО "Silk Road Electronics" по производству бытовой техники в городе Сарани "Водоснабжение и водоотведение главного производственного корпуса-2 по адресу: учетный квартал
046, строение 652" протяженностью 0,6 км водоснабжения, 1,9 км водоотведения
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
80
МБ
Бухар-Жырауский район
60
Реконструкция канализационных сетей протяженностью 17,8 км в селе Доскей Бухар-Жырауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
МПС, акимат Карагандинской области

Қарағанды қаласының Ә. Бөкейхан ауданында ОН3-ден ЖП1-ге дейін ұзындығы 2,3 км "Соединительная" жылу магистралін реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
ӨҚМ, Қарағанды облысының әкімдігі
1 837,4
РБ
67
Қарағанды қаласы Ә. Бөкейхан ауданында 3-ші ЖЭО-дан 1-ші ОЖТП-ге дейін ұзындығы 2,4 км 1-кезектегі жылу магистралін реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
ӨҚМ, Қарағанды облысының әкімдігі

Реконструкция тепломагистрали "Соединительная" протяженностью 2,3 км от ОН3 до ТП1 в районе А. Бокейхана города Караганды
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
МПС, акимат Карагандинской области
1 837,4
РБ
67
Реконструкция тепломагистрали 1-ой очереди от ТЭЦ-3 до ЦТРП-1 в районе А. Бокейхана города Караганды протяженностью 2,4 км от ТЭЦ-3 до ЦТРП-1
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
МПС, акимат Карагандинской области

671
75
РБ
ЖБ
74
Теміртау қаласында 34669 абонентті қамти отырып, Мичурин көшесі бойындағы Ұн-Қант ІК-дан (Қарағанды көшесі) 34-ші ЖП-ге дейін ұзындығы 4,1 км № 3 ЖМ реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
ӨҚМ, Қарағанды облысының әкімдігі
1 508,6
РБ
2027 жылғы
IV тоқсан
1 843,9
РБ
75
Теміртау қаласында Амангелді көшесі бойында 6-ықшамаудандағы № 7 үйден Теміртау көшесі бойында 4а ЖК-ға дейін ұзындығы 5 км № 2а ЖМ реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
ӨҚМ, Қарағанды облысының әкімдігі

671
75
РБ
МБ
74
Реконструкция ТМ № 3 города Темиртау по улице Мичурина от ВК Мука-Сахар (улица Караганды) до ТП-34 протяженностью 4,1 км и с охватом 34669 абонентов
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
МПС,
акимат Карагандинской области
1 508,6
РБ
IV квартал 2027 года
1 843,9
РБ
75
Реконструкция ТМ № 2а города Темиртау по улице Амангельды от дома № 7 6-го микрорайона до ТК-4а по улице Темиртауская протяженностью 5 км
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
МПС,
акимат Карагандинской области

Теміртау қаласында "Теміртау" АГТС-тен "Сары-Арқа" МГҚ-ға дейін ұзындығы 215,3 км газ тарату желісін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
ЭМ,
Қарағанды облысының әкімдігі
1 000
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
1 000
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны:
4000
2000
РБ
ЖБ
2025 жыл
1 000
1 000
РБ
ЖБ
2026 жыл
2 000
1 000
РБ
ЖБ
2027 жыл
1 000
РБ
5-стратегиялық бағыт. Бәсекеге қабілетті экономиканы дамыту
Күтілетін нәтижелер:
1) жоғары технологиялық өндірістерді дамыту (35 инвестициялық жоба):
Агломерациядағы өнеркәсіптік өндіріс көлемін 2,5 трлн теңгеге дейін ұлғайту (2023 жылы нақты – 2 трлн теңге, 2024 жыл – 2,1 трлн теңге, 2025 жыл – 2,2 трлн теңге, 2026 жыл – 2,3 трлн теңге, 2027 жыл – 2,5 трлн теңге,
2028 жыл – 2,5 трлн теңге, 2029 жыл – 2,5 трлн теңге);
өнеркәсіптің жалпы көлеміндегі өңдеуші өнеркәсіп үлесін кемінде 71,1 %-ға дейін арттыру (2023 жылы нақты – 70,1 %, 2024 жыл – 70,2 %, 2025 жыл – 70,4 %, 2026 жыл – 70,6 %, 2027 жыл – 70,9 %, 2028 – 2029 жылдары –
71,1 %);
негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемінің 554 миллиард теңгеге дейін артуы (2023 жылы нақты – 471,1 млрд теңге, 2024 жыл – 438,9 млрд теңге, 2025 жыл – 484,6 млрд теңге, 2026 жыл – 498,4 млрд теңге,
2027 жыл – 530,5 млрд теңге, 2028 -2029 жылдары – 567 млрд теңге);
17,4 мың тұрақты жұмыс орнын құру (2023 жылы нақты – 21 642 бірлік, 2024 жыл – 3 311 бірлік, 2025 жыл – 3 643 бірлік, 2026 жыл – 3416 бірлік, 2027 жыл – 3 480 бірлік, 2028-2029 жылдары – 3 529 бірлік;
2) жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің санын 2029 жылы 77 мың бірлікке дейін арттыру (2029 жыл: Қарағанды қаласы – 57,1 мың бірлік, Теміртау қаласы – 11,8 мың бірлік; Саран қаласы – 2,9 мың бірлік; Шахтинск қаласы – 2,8 мың бірлік; Бұқар жырау – 0,6 мың бірлік; Абай қаласы – 2,1 мың бірлік, Осакаров – 18 бірлік), ШОБ өнімінің 3 трлн теңгеге дейін, сондай-ақ ШОБ-та жұмыспен қамтылған адам санын 200 мыңға дейін көбейтуді қамтамасыз ету;
3) мал басын (ІҚМ, ұсақ мал, жылқы) 105,2 мың бастан 125,1 мың басқа дейін 18,9 %-ға арттыру; жем-шөп базасының көлемін 94,9 мың тоннадан 353,5 мың тоннаға дейін 3,7 есе; ауыл шаруашылығындағы жалпы өнім шығару көлемін 60,5 млрд теңгеден 87,7 млрд теңгеге дейін немесе 45 %-ға ұлғайту.
5.1-міндет. Жоғары технологиялық өндірістерді дамыту
84
ІТ кластерін құру:
- "Terricon Valley" өңірлік IT-хабын дамыту;
- "Terriconschool" бағдарламалау мектебін дамыту;
- Қарағанды өңірінің мектептері, колледждері мен ЖОО базасында "Terricon Valley" IT-хабы дәрістерінің бір бөлігін өткізу;
- бағдарламалау тілдері, жобалық менеджмент, мобильді әзірлеу және тестілеу бойынша онлайн-форматта оқыту.
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

Строительство газораспределительных сетей города Темиртау протяженностью 215,3 км от АГРС "Темиртау" до МГ "Сары-Арка"
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
МЭ,
акимат Карагандинской области
1 000
МБ
IV квартал 2026 года
1 000
МБ
Итого по разделу:
4 000
2 000
РБ
МБ
2025 год
1 000
1 000
РБ
МБ
2026 год
2 000
1 000
РБ
МБ
2027 год
1 000
РБ
Стратегическое направление 5. Развитие конкурентоспособной экономики
Ожидаемые результаты:
1) развитие высокотехнологических производств (35 инвестиционных проектов):
увеличение объема промышленного производства в агломерации до 2,5 трлн тенге (2023 год – 2 трлн тенге, 2024 год – 2,1 трлн тенге, 2025 год – 2,2 трлн тенге, 2026 год – 2,3 трлн тенге, 2027 год – 2,5 трлн тенге, 2028 год – 2,5 трлн тенге,
2029 год – 2,5 трлн тенге);
увеличение доли обрабатывающей промышленности в общем объеме промышленности до не менее 71,1 % (2023 год – 70,1 %, 2024 год – 70,2 %, 2025 год – 70,4 %, 2026 год – 70,6 %, 2027 год – 70,9 %, 2028 – 2029 годы – 71,1 %);
рост объема инвестиций в основной капитал до 554 млрд тенге (2023 год – 471,1 млрд тенге, 2024 год – 438,9 млрд тенге, 2025 год – 484,6 млрд тенге, 2026 год – 498,4 млрд тенге, 2027 год – 530,5 млрд тенге, 2028 – 2029 годы – по 567 млрд тенге);
создание 17,4 тысячи постоянных рабочих мест (2023 год факт – 21642 единицы, 2024 год – 3311 единиц, 2025 год – 3643 единицы, 2026 год – 3416 единиц, 2027 год – 3480 единиц, 2028 – 2029 годы – по 3529 единиц;
2) увеличение количества действующих субъектов МСБ до 77 тысяч единиц в 2029 году (2029 год: город Караганда – 57,1 тысячи единиц; город Темиртау – 11,8 тысячи единиц; город Сарань – 2,9 тысячи единиц; город Шахтинск – 2,8 тысячи единиц; Бухар-Жырауский район – 0,6 тысячи единиц; Абайский район – 2,1 тысячи единиц, Осакаровский район – 18 единиц);
обеспечение роста выпуска продукции МСБ до 3 триллионов тенге, а также численность занятых в МСБ до 200 тысяч человек;
3) увеличение поголовья скота (КРС, МРС, лошадей) на 18,9 % с 105,2 тыс. голов до 125,1 тыс. голов, объема кормовой базы в 3,7 раза с 94,9 тыс. тонн до 353,5 тыс. тонн, объема валового выпуска продукции в сельском хозяйстве с 60,5 млрд тенге до 87,7 млрд тенге или на 45 %
Задача 5.1. Развитие высокотехнологических производств
84
Создание ІТ кластера:
развитие регионального ІТ-хаба "Terricon Valley";
развитие школы программирования "Terriconschool";
проведение части лекций IT-хаба "Terricon Valley" на базе школ, колледжей и вузов Карагандинского региона;
обучение языкам программирования, проектному менеджменту, мобильной разработке и тестированию в онлайн-формате
акт выполненных работ
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области

319,5
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
335,5
ЖБ
Қарағанды қаласы
85
Қарағанды қаласы Әлихан Бөкейхан ауданы, Библиотечная көшесі, 1А құрылысы, жұмыс істеп тұрған цехты жөндеу, темірбетон бұйымдары зауыты үшін көп қуысты плиталар шығару желісін сатып алу (15 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ
480
БК
86
Қарағанды қаласы Қазыбек би ауданы, Батыс өнеркәсіп аймағы, 2-учаске (ет комбинаты ауданы) клинкер плиткаларын өндіру зауытының құрылысы (200 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ
23 028,9
БК
87
Қарағанды қаласында автомобиль және ауыл шаруашылығы техникасын кәдеге жарату зауытының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
4 100
БК
Теміртау қаласы
88
Теміртау қаласы Сарыарқа көшесі, 18, полимерлі бекіткіштер ампулаларын өндіруді ұйымдастыру (15 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 000
БК
89
Теміртау қаласы Мичурин көшесі, 34А құрылысы, тау-кен қазбаларына арналған арматуралық анкерлік бекіткіштер өндірісін ұйымдастыру
(15 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
600
БК
90
Теміртау қаласы Қарағанды көшесі, 172, "Textil" өндірісі - өндірістік қуаттарды кеңейту, шұлық-ұйық өндірісін, қорғану маскаларын және қолғап өнімдерін ұйымдастыру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
200
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
150
БК
91
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында отқа төзімді қалдықты қайта өңдеу желісін іске қосу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 416
БК
92
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында домна қождарынан жылытқыш өндіру фабрикасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
14 160
БК
93
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында аммоний сульфатының түйіршіктеу желісін қосу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
944
БК
94
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында түйіршікті қожды ұнтақтау фабрикасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
14 160
БК
95
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында құрылыс бетонының қалдығын қайта өңдеу кешенінің құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
944
БК
96
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында домна қождарынан қиыршық тас өндірісін ауысымына 1200 тоннаға ұлғайту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2 360
БК
97
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында трикантердің көмегімен табақша металды илемдеу цехтарының майларын өңдеу желісін іске қосу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
944
БК
98
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында көмір брикеттері фабрикасының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2 360
БК
99
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында жаңа мырыштау желісін және жаңа полимерлі жабын желісінің құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

319,5
МБ
IV квартал 2026 года
335,5
МБ
Город Караганда
85
Ремонт действующего цеха, приобретение линии по выпуску многопустотных плит для завода железобетонных изделий (15 рабочих мест), город Караганда, район Әлихан Бөкейхан, улица Библиотечная, строение 1А
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области, МПС
480
ДИ
86
Строительство завода по производству клинкерной плитки (200 рабочих мест), город Караганда, район им. Казыбек би, Западная промзона, участок 2 (район мясокомбината)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области, МПС
23 028,9
ДИ
87
Строительство завода по утилизации автомобильной и сельскохозяйственной техники в городе Караганде
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
4 100
ДИ
Город Темиртау
88
Организация производства ампул полимерных крепежей (15 рабочих мест), город Темиртау, улица Сарыарқа, 18
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 000
ДИ
89
Организация производства арматурных анкерных крепежей для горных выработок (15 рабочих мест), город Темиртау, улица Мичурина, строение 34А
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области
600
ДИ
90
Производство "Textil" – расширение производственных мощностей, организация чулочно-носочного производства, производства защитных масок и перчаточной продукции, город Темиртау, улица Караганды, 172
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
200
ДИ
IV квартал 2026 года
150
ДИ
91
Запуск линии по переработке боя огнеупора на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 416
ДИ
92
Строительство фабрики по производству утеплителя из доменных шлаков на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области
14 160
ДИ
93
Запуск линии по грануляции сульфата аммония на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
944
ДИ
94
Строительство фабрики по помолу гранулированного шлака на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
14 160
ДИ
95
Строительство комплекса по переработке боя строительного бетона на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
944
ДИ
96
Увеличение производства щебня из доменных шлаков на 1200 тонн в смену на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области
2 360
ДИ
97
Запуск линии по переработке масел листопрокатных цехов с помощью трикантера на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области
944
ДИ
98
Строительство фабрики по производству угольных брикетов на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2 360
ДИ
99
Строительство новых линий оцинкования и полимерных покрытий на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области

112 808
БК
100
Жаңа көлденең кесу агрегатын салу. Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында 1-табақша металды илемдеу цехы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
6 136
БК
101
Қосалқы бөлшектерді өндіруді басқару. Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында үшінші тарап тапсырыс берушілеріне қызмет көрсету
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2028 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
6 500
БК
102
Теміртау қаласы "Qarmet" АҚ аумағында қоқыс өңдеу кешендері мен тау-кен металлургия өнеркәсібіне арналған жабдықтар өндірісін құру (контейнерлер, пластиналы конвейерлер)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
150
БК
Саран қаласы
103
Саран қаласы Солтүстік өнеркәсіптік аймағы 046-есептік орам "Saran" индустриялық аймағын дамыту, жаңа жобаларды іске асыру үшін инвесторларды тарту (1,7 мыңнан астам жаңа жұмыс орны)
шарттар жасасу
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі,
"Сарыарқа" АЭА" АҚ БК (келісу бойынша)
талап етілмейді
104
Саран қаласы Солтүстік өнеркәсіптік аймағы "Saran" индустриялық аймағы, 046-есептік орам, 26-учаскеде "Saran" индустриялық аймағының аумағында ыстық мырыштау зауытының құрылысы (115 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ
3 136,5
БК
105
Саран қаласы Солтүстік өнеркәсіптік аймағы, "Saran" индустриялық аймағы, 046-есептік орам, 18-учаскеде тік жікті болат құбырлар шығаратын зауыттың құрылысы (400 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ
25 000
БК
106
Саран қаласы 046-есептік орам, 787-құрылыс, базальт талшығы негізінде энергия үнемдейтін жылу оқшаулағыш материалдар өндірісі зауытының құрылысы (250 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ
57 000
БК
107
Саран қаласы Солтүстік өнеркәсіптік аймағы "Saran" индустриялық аймағы, 046-есептік орам, 652-құрылыс, тұрмыстық техникаға арналған электр компоненттерін шығару үшін ауданы 30 000 шаршы метр кәріз орталығының құрылысы (247 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ
10 500
БК
108
Саран қаласы Солтүстік өнеркәсіптік аймағы 046-есептік орам, 329-құрылыс, HOWO (CKD) жүк автомобильдерін шығару зауытының құрылысы (1000 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ
15 500
БК

112 808
ДИ
100
Строительство нового агрегата поперечной резки на территории листопрокатного цеха № 1 АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
6 136
ДИ
101
Управление по производству запчастей. Оказание услуг сторонним заказчикам на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2028 года
акимат Карагандинской области
6 500
ДИ
102
Создание производства оборудования для мусороперерабатывающих комплексов и горно- металлургической промышленности (контейнеры, пластинчатые конвейеры) на территории АО "Qarmet" города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
150
ДИ
Город Сарань
103
Развитие индустриальной зоны "Saran", привлечение инвесторов для реализации новых проектов (более 1,7 тысячи новых рабочих мест), город Сарань, Северная промышленная зона, учетный квартал 046
заключение договоров
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области,
АО "УК СЭЗ "Сарыарка" (по согласованию)
не требуется
104
Строительство завода горячего цинкования на территории индустриальной зоны "Saran"
(115 рабочих мест), город Сарань, Северная промышленная зона, индустриальная зона "Saran", учетный квартал 046, участок 26
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МПС
3 136,5
ДИ
105
Строительство завода по производству стальных прямошовных труб (400 рабочих мест), город Сарань, Северная промышленная зона, индустриальная зона "Saran", учетный квартал 046, участок 18
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МПС
25 000
ДИ
106
Строительство завода по производству энергосберегающих теплоизоляционных материалов на основе базальтового волокна
(250 рабочих мест), город Сарань, учетный квартал 046, строение 787
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области, МПС
57 000
ДИ
107
Строительство локализационного центра площадью 30000 кв. м для производства электрокомпонентов для бытовой техники (247 рабочих мест), город Сарань, Северная промышленная зона, индустриальная зона "Saran", учетный квартал 046, строение 652
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МПС
10 500
ДИ
108
Строительство завода по производству грузовых автомобилей HOWO (CKD) (1000 рабочих мест), город Сарань, Северная промышленная зона, учетный квартал 046, строение 329
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МПС
15 500
ДИ

109
Солтүстік өнеркәсіптік аймақ "Saran" индустриялық аймағы, 046-есептік орам, 20-учаскеде полиэтилен құбырларын өндіру зауытының құрылысы. Жобалық қуаты – жылына 20 мың тонна өнім (126 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 250
БК
Шахтинск қаласы
110
Шахтинск қаласы Индустриальная көшесі, 2, түйіршіктелген синтетикалық жуғыш заттар шығару зауытының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2 000
БК
111
Шахтинск қаласы өнеркәсіптік аймақ, "Қазақстан" және "Тентек" шахталарында 2 қосымша лаваны іске қосу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2029 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
33 040
БК
112
Қосалқы бөлшектердің өндірісін басқару. Шахтинск қаласы Солтүстік өнеркәсіптік аймақта үшінші тарап тапсырыс берушілеріне қызмет көрсету
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2029 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
6 500
БК
Абай ауданы
113
Абай ауданы Абай қаласы, АБЗ ауданы шағын тазартылған ферроқорытпа шығару зауытының құрылысы (100 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ
3 000
БК
114
Абай ауданы Абай қаласы, Шығыс ОБФ өнеркәсіптік аймағы "Шығыс" ОБФ жаңғырту (3-ші байыту секциясын енгізу)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 590,9
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
1 694,4
БК
2027 жылғы
IV тоқсан

109
Строительство завода по производству полиэтиленовых труб проектной мощностью – 20 тысяч тонн продукции в год (126 новых рабочих мест), город Сарань, Северная промышленная зона, Индустриальная зона "Saran", учетный квартал 046, участок 20
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 250
ДИ
Город Шахтинск
110
Строительство завода по производству гранулированных синтетических моющих средств, город Шахтинск, улица Индустриальная, 2
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области
2 000
ДИ
111
Запуск 2-х дополнительных лав в шахтах "Казахстанская" и "Тентекская", город Шахтинск, Промзона
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2029 года
акимат Карагандинской области
33 040
ДИ
112
Управление по производству запчастей. Оказание услуг сторонним заказчикам, город Шахтинск, Северная промзона
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2029 года
акимат Карагандинской области
6 500
ДИ
Абайский район
113
Строительство завода по выпуску малых рафинированных ферросплавов (100 рабочих мест), город Абай Абайского района, район АБЗ
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Карагандинской области, МПС
3 000
ДИ
114
Модернизация ЦОФ "Восточная" (ввод 3-й секции обогащения), город Абай Абайского района, промзона ЦОФ Восточная
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 590,9
ДИ
IV квартал 2026 года
1 694,4
ДИ
IV квартал 2027 года

2 000
БК
Бұқар жырау ауданы
115
Бұқар жырау ауданы Доскей ауылы "Сарыарқа" АЭА алюминий радиаторлар өндірісі зауытының құрылысы (183 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ, "Сарыарқа" АЭА БК" АҚ (келісу бойынша)
24 000
БК
116
Бұқар жырау ауданы Доскей ауылы "Сарыарқа" АЭА теміржол техникасына арналған қосалқы бөлшектер өндірісі зауытының құрылысы (36 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ӨҚМ, "Сарыарқа" АЭА БК" АҚ (келісу бойынша)

2 000
ДИ
Бухар-Жырауский район
115
Строительство завода по производству алюминиевых радиаторов на СЭЗ "Сарыарка", село Доскей Бухар-Жырауского района (183 рабочих места)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МПС, УК "СЭЗ "Сарыарка" (по согласованию)
24 000
ДИ
116
Строительство завода по производству запасных частей для железнодорожной техники на СЭЗ "Сарыарка", село Доскей Бухар-Жырауского района (36 рабочих мест)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МПС,
УК "СЭЗ "Сарыарка" (по согласованию)

500
БК
119
Қарағанды қаласы Қазыбек би ауданы, Новгородская көшесі, №1 жер учаскесі, супермаркеттің ашылуы (220 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2 350
БК
120
Қарағанды қаласы Қазыбек би ауданы, Оазис ықшамауданы, Іңкәрбаев көшесі, 2А-құрылыс, Ариста мейрамханасы ауданында көпфункционалды, әкімшілік, сауда-қонақ үй кешенін ашу (120 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
3 000
БК
121
Қарағанды қаласы Қазыбек би ауданы, Космонавттар көшесі, 1Б "Шығыс" базарын жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 200
БК
Саран қаласы
122
Саран қаласы 003-есептік орам, 365-құрылыс көп функционалды сауда кешенінің құрылысы (30 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
75
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
75
БК
2027 жылғы
IV тоқсан
75
БК
2028 жылғы
IV тоқсан
40
БК
2029 жылғы
IV тоқсан
35
БК
Бұқар жырау ауданы
123
Бұқар жырау ауданы Байқадам ауылында демалыс үйінің, балық аулауға арналған орындардың құрылысы (3 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
50
БК
124
Бұқар жырау ауданы Новоузенка ауылында наубайхана және ет өңдеу цехын ашу (3 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
70
БК
125
Бұқар жырау ауданы Үштөбе ауылында сауда-тұрмыстық кешен ашу (5 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
300
БК
Абай ауданы
126
Абай ауданы Абай қаласы 026-есептік орам, 216-учаскеде түйіспесіз автомобиль жуу орнын ашу (1 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
10
БК
127
Абай ауданы Абай қаласы, Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігіне 10 жыл көшесі, 6-құрылыста шағын маркеттің құрылысы (1 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
30
БК
Туризм
Қарағанды қаласы

500
ДИ
119
Открытие супермаркета (220 рабочих мест), город Караганда, район им. Казыбек би, улица Новогородская, земельный участок № 1
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
2 350
ДИ
120
Открытие многофункционального, административного, торгово-гостиничного комплекса в районе ресторана Ариста (120 рабочих мест), город Караганда, район им. Казыбек би, микрорайон Оазис, ул. Инкарбаева, строение 2А
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области
3 000
ДИ
121
Модернизация рынка "Шыгыс", город Караганда, район им. Казыбек би, улица Космонавтов, 1Б
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 200
ДИ
Город Сарань
122
Строительство торгового многофункционального комплекса (30 рабочих мест), город Сарань, учетный квартал 003, строение 365
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
75
ДИ
IV квартал 2026 года
75
ДИ
IV квартал 2027 года
75
ДИ
IV квартал 2028 года
40
ДИ
IV квартал 2029 года
35
ДИ
Бухар-Жырауский район
123
Строительство дома отдыха, места для ловли рыбы в селе Байкадам Бухар-Жырауского района
(3 рабочих места)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
50
ДИ
124
Открытие пекарни и цеха по переработке мяса в селе Новоузенка Бухар-Жырауского района (3 рабочих места)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
70
ДИ
125
Открытие торгово-бытового комплекса в селе Уштобе Бухар-Жырауского района (5 рабочих мест)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
300
ДИ
Абайский район
126
Открытие бесконтактной мойки автомобилей в городе Абай Абайского района (1 рабочее место), учетный квартал 026, участок 216
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
10
ДИ
127
Строительство минимаркета в городе Абай Абайского района, улица 10 лет Независимости РК, строение 6 (1 рабочее место)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
30
ДИ
Туризм
Город Караганда

128
Қарағанды қаласы Қазыбек би ауданы, Ермеков көшесі, 29/5, "Эдем" қонақ үй кешенінің құрылысы (100 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
3000
БК
Бөлім бойынша жиыны:
10 810
БК
2025 жыл
4 585
БК
2026 жыл
3 075
БК
2027 жыл
3 075
БК
2028 жыл
40
БК
2029 жыл
35
БК
5.3-міндет. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
Қарағанды қаласы
129
Қарағанды қаласы Қазыбек би ауданы, Бытовая көшесі, 20, маргарин цехын жаңғырту (69 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
6 000
БК
Абай ауданы
130
Абай ауданы Абай қаласы, 036-есептік орам, 31-жер учаскесінде мал сою цехының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
500
БК
Бұқар жырау ауданы
131
Бұқар жырау ауданы Доскей ауылында жұмыртқа бағытындағы құс фабрикасының өндірістік қызметін жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
612,5
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
612,5
БК
132
Бұқар жырау ауданы Көкпекті ауылында сүтті терең өңдеу цехын реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
50
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
200
БК
133
Бұқар жырау ауданы Доскей ауылында ет бағытындағы құс фабрикасының өндірістік қызметін жаңғырту (20 жұмыс орны)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 000
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
1 000
БК
Осакаров ауданы
134
Осакаров ауданында ауданы 700 га суармалы жерлерді қалпына келтіру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 120,6
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
1 120,6
БК
135
Осакаров ауданында ауданы 1200 га суармалы жерді қалпына келтіру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
422,7
БК
Бөлім бойынша жиыны:
14 576,5
БК
2025 жыл
5 143,4
БК
2026 жыл
2 933,1
БК
2027 жыл
6 250
БК
2028 жыл
150
БК
2029 жыл
100
БК
6-стратегиялық бағыт. Экологиялық орнықтылық және азаматтық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Күтілетін нәтижелер:
өзендердің 17 км санация жүргізіледі;
ТҚҚ полигоны салынады;
90 сирена-сөйлеу құрылғысын сатып алу және орнату
6.1-міндет. Қалдықтарды басқару, аймақтарды дамыту
Қарағанды қаласы
136
Қарағанды қаласында реттеуші құрылыстарды жайластыра отырып, Үлкен Бұқпа өзенінің арнасын санациялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
650
ЖБ
Абай ауданы
137
Абай ауданы Абай қаласында сұрыптау желілерін көздей отырып, ТҚҚ полигонының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

128
Строительство гостиничного комплекса "Эдем" (100 рабочих мест), город Караганда, район им. Казыбек би, улица Ермекова, 29/5
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 года
акимат Карагандинской области
3 000
ДИ
Итого по разделу:
10 810
ДИ
2025 год
4 585
ДИ
2026 год
3 075
ДИ
2027 год
3 075
ДИ
2028 год
40
ДИ
2029 год
35
ДИ
Задача 5.3. Развитие агропромышленного комплекса
Город Караганда
129
Модернизация маргаринового цеха (69 рабочих мест), город Караганда, район имени Казыбек би, улица Бытовая, 20
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области
6 000
ДИ
Абайский район
130
Строительство убойного цеха в городе Абай Абайского района, учетный квартал 036, земельный участок 31
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
500
ДИ
Бухар-Жырауский район
131
Модернизация производственной деятельности птицефабрики яичного направления в селе Доскей Бухар-Жырауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
612,5
ДИ
IV квартал 2026 года
612,5
ДИ
132
Реконструкция цеха по глубокой переработке молока в селе Кокпекты Бухар-Жырауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
50
ДИ
IV квартал 2026 года
200
ДИ
133
Модернизация производственной деятельности птицефабрики мясного направления в селе Доскей Бухар-Жырауского района
(20 рабочих мест)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 000
ДИ
IV квартал 2026 года
1 000
ДИ
Осакаровский район
134
Восстановление орошаемых земель площадью 700 га в Осакаровском районе
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 120,6
ДИ
IV квартал 2026 года
1 120,6
ДИ
135
Восстановление орошаемых земель площадью 1200 га в Осакаровском районе
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
422,7
ДИ
Итого по разделу:
14 576,5
ДИ
2025 год
5 143,4
ДИ
2026 год
2 933,1
ДИ
2027 год
6 250
ДИ
2028 год
150
ДИ
2029 год
100
ДИ
Стратегическое направление 6. Экологическая устойчивость и обеспечение гражданской безопасности
Ожидаемые результаты:
проведение санации 17 км рек;
строительство полигона ТБО;
приобретение и установка 90 сиренно-речевых установок
Задача 6.1. Управление отходами, развитие зон
Город Караганда
136
Санация русла реки Большая Букпа с обустройством регулирующих сооружений в городе Караганде
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
650
МБ
Абайский район
137
Строительство полигона ТБО в городе Абай Абайского района с предусмотрением сортировочной линии
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области

521,6
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны
1 171,6
ЖБ
2025 жыл
1 171,6
ЖБ
6.2-міндет. Азаматтық қорғауды қамтамасыз ету
Төтенше жағдайға ден қою инфрақұрылымын дамыту
Қарағанды қаласы
Материалдық-техникалық жарақтандыру
138
Қарағанды қаласында негізгі және арнайы мақсаттағы автокөлікпен толық жарақтандыру
қабылдау-тапсыру актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1 023
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
899,8
ЖБ
Теміртау қаласы
139
Теміртау қаласы Ақтау кентінде
2 шығу жолы бар өрт сөндіру депосының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
493
ЖБ
140
Өрт сөндіру депосына күрделі жөндеу жүргізу (МӨБ-2, Теміртау қаласы, Сейфуллин көшесі, 38)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ТЖМ
9,7
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
223
ЖБ
141
Құтқару станциясына күрделі жөндеу жүргізу (Теміртау қаласы, Мичурин көшесі, 128 а)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі, ТЖМ
2,6
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
61,2
ЖБ
142
Теміртау қаласында хабарландыру жүйесін қосымша жарақтандыру (Теміртау қаласында 9 сирена-сөйлеу құрылғысын сатып алу және орнату)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
11,8
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
11,8
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
29,5
ЖБ
Саран қаласы
143
Саран қаласында ЖАО және өңірдің өртке қарсы ерікті құралымдары үшін азаматтық қорғаудың материалдық-техникалық құралдарын жыл сайын өңір бюджетінен 1 % көлемінде сатып алу
қабылдау-тапсыру актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
49,5
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
49,5
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
49,5
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
49,5
ЖБ
144
Саран қаласында хабарландыру жүйесін қосымша жарақтандыру (Саран қаласында 3 сирена-сөйлеу құрылғысын сатып алу және орнату)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
11,8
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
5,9
ЖБ
Шахтинск қаласы
145
Шахтинск қаласында ЖАО және өңірдің өртке қарсы ерікті құралымдары үшін азаматтық қорғаудың материалдық-техникалық құралдарын жыл сайын өңір бюджетінен 1 % көлемінде сатып алу
қабылдау-тапсыру актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
24,2
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
24,2
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
24,2
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
24,2
ЖБ
146
Шахтинск қаласында хабарландыру жүйесін қосымша жарақтандыру (Шахтинск қ. 2 сирена-сөйлеу құрылғысын сатып алу және орнату)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
11,8
ЖБ
Абай ауданы
147
Абай ауданында ЖАО және өңірдің өртке қарсы ерікті құралымдары үшін азаматтық қорғаудың материалдық-техникалық құралдарын жыл сайын өңір бюджетінен 1 % көлемінде сатып алу
қабылдау-тапсыру актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
36,8
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
36,8
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
36,8
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
36,8
ЖБ

521,6
МБ
Итого по разделу:
1 171,6
МБ
2025 год
1 171,6
МБ
Задача 6.2. Обеспечение гражданской защиты
Развитие инфраструктуры реагирования на чрезвычайные ситуации
Город Караганда
Материально-техническое оснащение
138
Дооснащение автотранспортом основного и специального назначения в городе Караганде
акт приема-передачи
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
1 023
МБ
IV квартал 2026 года
899,8
МБ
Город Темиртау
139
Строительство пожарного депо на 2 выезда в поселке Актау города Темиртау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
493
МБ
140
Проведение капитального ремонта пожарного депо (СПЧ-2, город Темиртау, улица Сейфулина, 38)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МЧС
9,7
МБ
IV квартал 2026 года
223
МБ
141
Проведение капитального ремонта спасательной станции (город Темиртау, улица Мичурина, 128 А)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области, МЧС
2,6
МБ
IV квартал 2026 года
61,2
МБ
142
Дооснащение системы оповещения (приобретение и установка 9 сиренно-речевых устройств в городе Темиртау)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
11,8
МБ
IV квартал 2026 года
11,8
МБ
IV квартал 2027 года
29,5
МБ
Город Сарань
143
Закуп материально-технических средств гражданской защиты в объеме 1 % от бюджета региона ежегодно для МИО и добровольных противопожарных формирований региона в городе Сарани
акт приема-передачи
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
49,5
МБ
IV квартал 2026 года
49,5
МБ
IV квартал 2027 года
49,5
МБ
IV квартал 2028 года
49,5
МБ
144
Дооснащение системы оповещения города Сарани (приобретение и установка 3 сиренно-речевых устройств)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
11,8
МБ
IV квартал 2026 года
5,9
МБ
Город Шахтинск
145
Закуп материально-технических средств гражданской защиты в объеме 1 % от бюджета региона ежегодно для МИО и добровольных противопожарных формирований в городе Шахтинске
акт приема-передачи
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
24,2
МБ
IV квартал 2026 года
24,2
МБ
IV квартал 2027 года
24,2
МБ
IV квартал 2028 года
24,2
МБ
146
Дооснащение системы оповещения города Шахтинска (приобретение и установка 2 сиренно-речевых устройств)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
11,8
МБ
Абайский район
147
Закуп материально-технических средств гражданской защиты в объеме 1 % от бюджета региона ежегодно для МИО и добровольных противопожарных формирований в Абайском районе
акт приема-передачи
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
36,8
МБ
IV квартал 2026 года
36,8
МБ
IV квартал 2027 года
36,8
МБ
IV квартал 2028 года
36,8
МБ

148
Абай ауданында хабарландыру жүйесін қосымша жарақтандыру (Абай қаласында 1 аудандық басқару пультін және 5 сирена-сөйлеу құрылғысын, Топар кентінде 3 сирена-сөйлеу құрылғысын, Қарабас кентінде 1 сирена-сөйлеу құрылғысын, Дубовка ауылында 1 сирена-сөйлеу құрылғысын, Жұмабек ауылында 1 сирена-сөйлеу құрылғысын сатып алу және орнату)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
24,7
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
11,8
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
35,4
ЖБ
Бұқар жырау ауданы
149
Бұқар жырау ауданында ЖАО және өңірдің өртке қарсы ерікті құралымдары үшін азаматтық қорғаудың материалдық-техникалық құралдарын жыл сайын өңір бюджетінен 1 % көлемінде сатып алу
қабылдау-тапсыру актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
59
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
59
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
59
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
59
ЖБ
150
Бұқар жырау ауданында хабарландыру жүйесін қосымша жарақтандыру (Көкпекті, Байқадам, Сарытөбе, Үштөбе, Сарыарқа, Құрылыс, Соқыр, Атамекен (Новостройка), Тоғызқұдық, Тасшоқы, Қарақұдық, Доскей, Трудовое, Новоузенка, Стан, Севан, Петровка кенттерінде 17 сирена-сөйлеу құрылғысын сатып алу және орнату)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
23,6
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
23,6
ЖБ
2027 жылғы
IV тоқсан
23,6
ЖБ
2028 жылғы
IV тоқсан
29,5
ЖБ
Осакаров ауданы
151
Осакаров ауданында хабарландыру жүйесін қосымша жарақтандыру (Қаратомар (Сенокосное) ауылында 1 сирена-сөйлеу құрылғысын сатып алу және орнату)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
5,9
ЖБ
Бөлім бойынша жиыны

148
Дооснащение системы оповещения Абайского района (приобретение и установка 1 районного пульта управления и 5 сиренно-речевых устройств в городе Абай, 3 сиренно-речевых устройств в поселке Топар, 1 сиренно-речевого устройства в поселке Карабас, 1 сиренно-речевого устройства в селе Дубовка,
1 сиренно-речевого устройства в селе Жумабек)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
24,7
МБ
IV квартал 2026 года
11,8
МБ
IV квартал 2027 года
35,4
МБ
Бухар-Жырауский район
149
Закуп материально-технических средств гражданской защиты в объеме 1 % от бюджета региона ежегодно для МИО и добровольных противопожарных формирований в Бухар-Жырауском районе
акт приема-передачи
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
59
МБ
IV квартал 2026 года
59
МБ
IV квартал 2027 года
59
МБ
IV квартал 2028 года
59
МБ
150
Дооснащение системы оповещения в Бухар-Жырауском районе (приобретение и установка 17 сиренно-речевых устройств в поселках Кокпекты, Байкадам, Сарытобе, Уштобе, Сарыарка, Курлус, Сокурское, Атамекен (Новостройка), Тогызкудук, Тасшокы, Каракудук, Доскей, Трудовое, Новоузенка, Стан, Севан, Петровка)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Карагандинской области
23,6
МБ
IV квартал 2026 года
23,6
МБ
IV квартал 2027 года
23,6
МБ
IV квартал 2028 года
29,5
МБ
Осакаровский район
151
Дооснащение системы оповещения Осакаровского района (приобретение и установка 1 сиренно-речевого устройства в селе Каратомар (Сенокосное)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Карагандинской области
5,9
МБ
Итого по разделу: