Қазақ ССР Ауыл шаруашылығы және азық-түлiк министрлiгi мен Қазақ ССР-нiң Агроөнеркәсiп кешенi жүйесi үйлестiру кеңесiнiң ережелерiн бекiту туралы
Қазақ ССР Министрлер Кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 1991 жылғы 23-тамыз N 485. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.05.10. N 631 қаулысымен.
Қазақ ССР Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақ ССР Ауыл шаруашылығы және азық-түлiк министрлiгi ұсынып,
республиканың мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен
келiсiлген, Қазақ ССР Ауыл шаруашылығы және азық-түлiк министрлiгi
мен Қазақ ССР-нiң Агроөнеркәсiп кешенi жүйесi үйлестiру кеңесiнiң
осыған қосылған ережелерi бекiтiлсiн.
Қазақ ССР
Премьер-министрi
Қазақ ССР Министрлер Кабинетiнiң
1991 жылғы 23-тамыздағы N485
қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақ ССР Ауыл шаруашылығы және
азық-түлiк министрлiгi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақ ССР Ауыл шаруашылығы және азық-түлiк министрлiгi агроөнеркәсiп өндiрiсiн дамыту мен халықты азық-түлiкпен қамтамасыз етудi мемлекеттiк басқарудың республикалық органы болып табылады және ол Қазақ ССР Министрлер Кабинетiнiң құрамына кiредi.
2. Министрлiк өз қызметiн Қазақ ССР Заңдарына, Қазақ ССР Жоғарғы Советiнiң өзге де шешiмдерiне, Қазақ ССР Президентiнiң жарлықтарына, Қазақ ССР Үкiметiнiң, Қазақ ССР-нiң Агроөнеркәсiп кешенi жүйесi үлестiру кеңесiнiң шешiмдерiне сәйкес жүзеге асырады және қарамағындағы бiрлестiктердiң, ассоциациялардың, концерндердiң, кәсiпорындар мен ұйымдардың, сондай-ақ ауыл шаруашылық кооперативтерiнiң, шаруа қожалықтарының және олардың одақтарының қазiргi заңдарды дұрыс қолдануын бақылауды қамтамасыз етедi.
3. Министрлiк дамып келе жатқан нарықтық қатынастармен басқарудың экономикалық әдiстерi жағдайында республиканың халқын тамақ өнiмдерiмен, ал өнеркәсiптi шикiзатпен қанағаттандыру, ауыл шаруашылық шикiзаттары мен оларды ұқсатудан алынған өнiмдердi берiп тұрудың облыстық, республикааралық, одақтық шарттық мiндеттемелерiн орындау жөнiндегi iс-қимылды үйлестiру мақсатында мыналарды қамтамасыз етедi:
одақтық, республикалық қорларға және жергiлiктi тұтынуға ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiрумен берiп тұруды ынталандырудың кешендi шараларын жүзеге асырады;
дайындау ұйымдарымен бiрлесе отырып сатып алудың негiзгi принциптерiн әзiрлейдi, мемлекеттiк тапсырысты қалыптастырады, орналастырады және оның немесе тұтынушыларға азық-түлiк пен ауыл шаруашылық шикiзатын мiндеттi түрде берiп тұру мен өткiзудiң өзге де формаларының орындалуын бақылайды;
агроөнеркәсiп кешенiнiң әлеуметтiк және өндiрiстiк дамуының мемлекеттiк бағдарламаларын жасап, жүзеге асырады, ағымдарға талдау жасайды, Министрлiк жүйесiндегi салалардың даму келешегiн болжамдап, анықтайды;
селодағы экономикалық қатынастарды жетiлдiредi;
меншiктiң және шаруашылықты жүргiзудiң әр алуан формаларын, кәсiпорындар мен мекемелердi мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiруге, нарықтық инфрақұрылымды және нарықтық үлгiдегi ұйымдық, құрылымдарды дамытуға жәрдемдеседi;
агроөнеркәсiп кешенiнде бәсекелестiк пен кәсiпкерлiк жағдайын ынталандырады;
ауыл шаруашылық өнiмдерiнiң бағасын түзу механизмiн жасайды;
өндiрiстiк және әлеуметтiк даму бағдарламасына сәйкес жүйенiң кәсiпорындары мен ұйымдарын қаржыландыруды және ұтымды түрде кредиттеудi ұйымдастырады;
бухгалтерлiк есеп пен есеп берудi және бақылау-тексеру жұмыстарын ұйымдастырып, жетiлдiредi;
тұтынушылардың тракторлар, комбайндар, автомобильдер, жабдықтар, ауыл шаруашылық машиналары, отын және басқа материалдық ресурстарға деген қажетiн болжамдауды жабдықтау органдарымен бiрлесiп әзiрлейдi;
ауыл шаруашылығының техникалық-энергетикалық саясатын және оның сервистiк қызмет көрсетуiн анықтау жұмысын үйлестiредi;
тиiмдi технологиялық, техникалық және инвестициялық саясат жүргiзедi;
бiлiктi кадрлар даярлау мен олардың бiлiктiлiгiн көтерудi ұйымдастырады, оқу орындарына басшылық етедi;
ғылыми-техникалық прогрестi насихаттайды және оның жеделдетiлуін ынталандырады, ғылым, техника жетiстiктерi мен озық тәжiрибенiң енгiзiлуiн қамтамасыз етедi;
өндiрiстiк және әлеуметтiк мақсаттағы объектiлердi жобалау мен салуда бiрыңғай техникалық саясатты үйлестiредi;
жердi мелиорациялауда және iшкi шаруашылық суландыру жүйелерiн пайдалануда тиiмдi саясатты жүзеге асырады;
ауыл шаруашылық дақылдарының, мал мен құстың селекциясы және тұқым өсiру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiредi;
агроөнеркәсiп кешенi жүйесiнде жердi пайдалану және жерге орналастыру негiздерiн жетiлдiредi;
Министрлiктiң ауыл шаруашылығы және ұқсатушы салаларының өнiмiн сараптауды, оның сапасын, өсiмдiк карантинiн мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады, малдәрiгерлiк және тұқымдық қадағалауды, сондай-ақ машиналар мен жабдықтарды, кешендi мелиорациялық құрылыстың техникалық жағдайын, еңбектi қорғау ережелерi мен техника қауіпсiздiгiн қадағалауды қамтамасыз етедi;
Кәсiпорындардың, ұйымдардың, бiрлестiктердiң, кооперативтердiң, шаруа қожалықтары мен жалгерлер ұйымдарының мүдделерi мен праволарын қорғайды;
қарамағындағы кәсiпорындардың, ұйымдардың және агроөнеркәсiп құрамаларының өндiрiстiк және қаржы-шаруашылық қызметiн реттейтiн заң актiлерiн сақтауын бақылауды ұйымдастырады;
ауыл шаруашылық өнiмдерiнiң сыртқы және iшкi нарқын зерттейдi, шетелдермен сыртқы экономикалық байланысты дамытады.

Об утверждении Положения о Министерстве сельского хозяйства
Постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 23 августа 1991 г. N 485. Утратило силу - постановлением Кабинета Министров РК от 10 мая 1995 г. N 631. ~P950631.
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить представленные Министерством сельского хозяйства и продовольствия Казахской ССР, согласованные с заинтересованными министерствами и ведомствами республики прилагаемые положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан и о Координационном совете системы агропромышленного комплекса.
Сноска. В названии и тексте постановления и прилагаемого Положения заменены и исключены слова Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан N 909 от 17.09.93 г.
Премьер-министр
Казахской ССР
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Казахской ССР
от 23 августа 1991 г. N 485
Положение
о Министерстве сельского хозяйства
Республики Казахстан
1. Министерство сельского хозяйства Казахской ССР (Минсельхоз
РК) является республиканским органом государственного управления развитием агропромышленного производства и обеспечением населения продовольствием и входит в состав Кабинета Министров Казахской ССР.
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с законами Казахской ССР, иными решениями Верховного Совета Казахской ССР, указами Президента Республики Казахстан, решениями Правительства Казахской ССР и обеспечивает контроль за правильным применением действующего законодательства подведомственными объединениями, ассоциациями, концернами, предприятиями и организациями, а также сельскохозяйственными кооперативами, крестьянскими хозяйствами и их союзами.
3. В целях удовлетворения потребностей населения республики в продуктах питания, а промышленности - в сырье, координации действий по выполнению областных, межреспубликанских и союзных договорных обязательств по поставкам сельскохозяйственного сырья и продукции его переработки в условиях развивающихся рыночных отношений и экономических методов управления Министерство обеспечивает:
осуществление комплексных мер по стимулированию и наращивания производства и поставок сельскохозяйственной продукции в союзный, республиканский фонды и на местное потребление;
разработку совместно с заготовительными организациями основных принципов организации закупок, формирование, размещение и контроль за выполнением государственного заказа или иных форм обязательных поставок и реализации потребителям продовольствия и сельскохозяйственного сырья;
разработку и реализацию государственных программ социального и производственного развития агропромышленного комплекса анализ тенденций, прогнозирование и определение перспектив развития отраслей системы Министерства;
совершенствование экономических отношений на селе;
содействие развитию разнообразных форм собственности и хозяйствования, разгосударствлению и приватизации предприятий и организаций, рыночной инфраструктуры и организационных структур рыночного типа;
стимулирование условий для конкуренции и предпринимательства в агропромышленном комплексе;
выработку механизма ценообразования на сельскохозяйственную продукцию;
организацию финансирования и рационального кредитования предприятий и организаций системы в соответствии с программами производственного и социального развития;
организацию и совершенствование бухгалтерского учета и отчетности и контрольно-ревизионной работы;
разработку совместно с органами снабжения прогнозов потребности в тракторах, комбайнах, автомобилях, оборудовании, сельскохозяйственных машинах, топливе и других материальных ресурсах по потребителям;
координацию работ в определении технической и энергетической политике сельского хозяйства и его сервисное обслуживание;
претворение в жизнь эффективной технологической, технической и инвестиционной политики;
организацию подготовки и повышения квалификации кадров, руководство учебными заведениями;
пропаганду научно-технического прогресса и стимулирование его ускорения, обеспечение внедрения достижений науки, техники и передового опыта;
координацию единой технической политики в проектировании и строительстве объектов производственного и социального значения;
осуществление эффективной политики в области мелиорации земель и эксплуатации внутрихозяйственных оросительных систем;
осуществлению работ по селекции и семеноводству сельскохозяйственных культур, скота и птицы;
совершенствование основ землепользования и землеустройства в системе агропромышленного комплекса;
осуществление экспертизы, государственного контроля за качеством продукции сельского хозяйства и перерабатывающих отраслей Министерства, карантином растений, обеспечение ветеринарного и племенного надзора, а также надзора за техническим состоянием машин и оборудования, комплексного мелиоративного строительства, правил охраны труда и техники безопасности;
защиту интересов прав предприятий, организаций, объединений, кооперативов, крестьянских хозяйств и арендных коллективов;
организацию контроля за соблюдением законодательных актов, регламентирующих производственную и финансово-хозяйственную деятельность подведомственных предприятий, организаций и агропромышленных формирований;
изучение внешних и внутренних рынков сельскохозяйственной продукции, развитие внешнеэкономических связей и зарубежными странами.