Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы шеңберiндегi ғылыми-техникалық ынтымақтастық жөнiндегi келiсiмдердi жүзеге асыру шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 22 маусым 1992 ж. N 540
1992 жылғы 13 наурызда Москва қаласында Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы шеңберiнде ғылыми-техникалық ынтымақтастық, тiкелей ғылыми-техникалық байланыс, ғылыми-техникалық объектiлердi бiрлесiп пайдалану, ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлап, олардың мамандығына қатысты құжаттарды нострификациялау саласындағы ынтымақтастық, стандарттау, метрология және сертификаттау саласында келiсiлген саясат жүргiзу туралы келiсiмге қол қойылды.
Республиканың қабылдаған мiндеттемесiн орындау және қол қойылған келiсiм беретiн мүмкiндiктердi республиканың ғылыми-техникалық потенциалын дамытуға сарқа пайдалану мақсатымен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының, мекемелерi мен ұйымдарының ТМД шеңберiндегi ғылыми-техникалық ынтымақтастық келiсiмiн iске асыру жөнiндегi жұмысын N 1-5 қосымшаларға сәйкес ұйымдастырудың негiзгi ережелерi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының, мекемелерi мен ұйымдарының аталған келiсiмдi жүзеге асыруға қатысуы ғылыми-техникалық ынтымақтастықтың Қазақстан Республикасының заңына қайшы келмейтiн мемлекетаралық басқа да түрлерiне бөгет жасамайды деп белгiленсiн.
(3-тармақ) <*> .
Ескерту. 3-тармақ күшiн жойды - ҚРМК-нiң 15.12.1994 ж.
N 1413 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi Бас басқарманың бастығы М.Е. Адайбеков жолдас Қазахстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi Мемлекетаралық кеңестегi өкiлеттi өкiлi болып бекiтiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының тиiстi келiсiмге қол қоймаған ТМД-ға қатысушы мемлекеттермен ғылыми-техникалық ынтымақтастығы олармен ТМД шеңберiнде бұрын жасалған ғылыми-техникалық келiсiмдерге және Қазақстан Республикасының заңына қайшы келмейтiн екi жақты немесе көпжақты келiсiм жасау жолымен iске асырылады деп белгiленсiн.
6. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен, Мемэкономкомымен, Ғылым академиясымен, республиканың басқа да мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен бiрлесе отырып, бiр айлық мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне қолданылып жүрген заңды, республика үкiметiнiң шешiмдерiн және ведомстволық нормативтiк актiлердi жасалған келiсiмдерге сәйкес келтiру жөнiндегi жұмыс регламентi мен жұмыс тобының құрамы, сондай-ақ ынтымақтасушы жақтар арасында тiкелей ғылыми-техникалық байланыстар орнату туралы үлгi шарттар мен
келiсiмдер әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.

О мерах по реализации соглашений о научно-техническом сотрудничестве в рамках Содружества Независимых Государств
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1992 г. N 540
13 марта 1992 г. в г. Москве заключены соглашения о научно-техническом сотрудничестве, прямых научно-технических связях, совместном использовании научно-технических объектов, сотрудничестве в области подготовки научных и научно-педагогических кадров и нострификации документов об их квалификации, о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации в рамках Содружества Независимых Государств.
В целях выполнения принятых республикой обязательств и максимального использования возможностей, предоставляемых заключенными соглашениями для развития научно-технического потенциала республики, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить основные положения по организации работы министерств и ведомств, предприятий и организаций Республики Казахстан по реализации соглашений о научно-техническом сотрудничестве в рамках СНГ согласно приложениям N 1-5.
2. Установить, что участие министерств и ведомств, предприятий и организаций Республики Казахстан в реализации указанных соглашений не исключает других форм межгосударственного научно-технического сотрудничества, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
3. Утратил силу постановлением Кабинета Министров РК от 15.12.94 N 1413.
4. Утвердить т. Адайбекова М.Е. - начальника главного управления по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан полномочным представителем Республики Казахстан в Межгосударственном совете по стандартизации, метрологии и сертификации, созданном в соответствии со статьей 2 Соглашения о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации в рамках СНГ.
5. Установить, что научно-техническое сотрудничество Республики Казахстан с государствами-участниками СНГ, не подписавшими соответствующие соглашения, осуществляются путем заключения с ними двусторонних или многосторонних соглашений, не противоречащих ранее заключенным соглашениям о научно-техническом сотрудничестве в рамках СНГ и законодательству Республики Казахстан.
6. Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан совместно с Министерством юстиции, Госэкономкомитетом, Академией наук Республики Казахстан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами республики в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по регламенту работы и составу рабочей группы по приведению действующего законодательства, решений Правительства республики и ведомственных нормативных актов в соответствии с заключенными соглашениями, а также разработке типовых договоров и соглашений об установлении прямых научно-технических связей между сотрудничающими сторонами.

7. Республиканың министрлiктерi мен ведомстволары осы
қаулыны және қоса берiлiп отырған келiсiмдердiң текстiн ведомствоға
бағынатын барлық мүдделi кәсiпорындар мен ұйымдарға жеткiзетiн
болсын
<*>
.
<*>
Келiсiм берiлмейдi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 22 маусымдағы
N 540 қаулысына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен
ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының Тәуелсiз
Мемлекеттер Достастығы шеңберiндегi ғылыми-техникалық
ынтымақтастық туралы келiсiмдi жүзеге асыру жөнiндегi
жұмысын ұйымдастырудың
Негiзгi ережелерi
1. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi, Мемэкономкомы, Ғылым академиясы республиканың мүдделi министрлiктерi мен ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының қатысуымен жыл сайын белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне:
бiрлесiп жүргiзiлген iргелi зерттеулердi қолдау;
келiссөзге қатысушы елдер пәтуаласқан ғылым мен техниканы дамытудың басым бағыты бойынша халықаралық ғылыми-техникалық байланыстарды үйлестiру;
республиканың қабылданған шешiмдердi кейiннен Мемлекетаралық ғылыми-техникалық кеңестiң қарап талқылауы үшiн кадрмен қамсыздандыру мәселелерiн қоса мемлекетаралық ғылыми-техникалық бағдарламаларды, қажеттi техникалық-экономикалық негiздемесi бар басқа да бiрлескен ғылыми зерттеулер мен iзденiстердi әзiрлеуге қатысуы жөнiнде;
ғылыми-техникалық саясаттың қалыптасуына және iске асуына жауапты Қазақстан Республикасының басқару органдары мен келiсiмге қатысу басқа да мемлекеттердiң тиiстi органдары арасында консультация өткiзу мен ақпарат алмасу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi.
2. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi, Меммүлiккомы, Мемэкономкомы, Қаржы министрлiгi, Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi, Әдiлет министрлiгi қолданылып жүрген заңға талдау жасайды және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесi мен Министрлер Кабинетiнiң шешiмiн қажет ететiн мәселелер бойынша мемлекетаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастыққа қатысушы республиканың барлық ұйымдарының, кәсiпорындары мен азаматтарының тең хұқы мен жауапкершiлiгiне кепiлдiк беретiн хұқылық, экономикалық және ұйымдастырушылық шарттарын жасау, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы ғылыми-техникалық қызметтi реттейтiн хұқылық нормалардың Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң нормаларына сай келетiнi жөнiнде ұсыныстар енгiзедi.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi жанындағы Бас мемлекеттiк ғылыми-техникалық сарап пен Қазақстан Республикасының Экология және биологиялық ресурстар министрлiгi жанындағы Бас мемлекеттiк экологиялық сарап Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң ғылыми-техникалық прогресiн басқару органдарының тиiстi бөлiмшелерiмен iрi ұлттық және мемлекетаралық ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардың тәуелсiз ғылыми-техникалық және экологиялық сарабын өткiзудi ұйымдастыруда тiкелей жұмыс жүргiзедi.

7. Министерствам и ведомствам республики довести настоящее постановление и тексты прилагаемых соглашений до всех заинтересованных подведомственных предприятий и организаций. <*>
Сноска. Соглашение не приводится.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1992 г. N 540
Основные положения
по организации работы министерств и ведомств,
предприятий и организаций Республики Казахстан
по реализации Соглашения о научно-техническом
сотрудничестве в рамках Содружества
Независимых Государств
1. Министерство науки и новых технологий, Госэкономкомитет, Академия наук Республики Казахстан с участием заинтересованных министерств и ведомств, предприятий и организаций республики ежегодно в установленные сроки вносят в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по:
поддержке проводимых совместно фундаментальных исследований;
координации международных научно-технических связей по согласованным со странами - участниками Соглашения приоритетным направлениям развития науки и техники;
участию республики в (или разработке) межгосударственных научно-технических программах и других совместных научных исследованиях и разработках с необходимым технико-экономическим обоснованием, включая вопросы кадрового обеспечения для последующего внесения принятых решений на рассмотрение Межгосударственного научно-технического совета;
проведение консультаций и обмену информацией между органами управления Республики Казахстан и соответствующими органами других государств - участников Соглашения, ответственными за формирование и реализацию научно-технической политики.
2. Министерство науки и новых технологий, Госкомимущество, Госэкономкомитет, Министерство финансов, Министерство внешнеэкономических связей, Министерство юстиции Республики Казахстан анализируют действующее законодательство и по вопросам, требующим решений Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан, вносят предложения по созданию правовых, экономических и организационных условий, гарантирующих равные права и ответственность всех организаций, предприятий и граждан республики, участвующих в межгосударственном научно-техническом сотрудничестве, а также совместимости правовых норм, регулирующих научно-техническую деятельность в Республике Казахстан, с соответствующими нормами государств-участников Соглашения.
3. Главная государственная научно-техническая экспертиза при Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан и Главная государственная экологическая экспертиза при Министерстве экологии и биоресурсов Республики Казахстан непосредственно сотрудничают с соответствующими подразделениями органов управления научно-техническим прогрессом государств - участников Соглашения в организации проведения независимых научно-технических и экологических экспертиз крупных национальных и межгосударственных научно-технических программ и проектов.

4. ТМД шеңберiндегi мемлекетаралық ғылыми-техникалық ынтымақ органдарындағы Қазақстан Республикасының өкiлетi өкiлдерi осы органдардың жұмысы туралы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұдайы, бiрақ тоқсан iшiнде бiр реттен кем емес, мәлiмет берiп отырады және олар қабылдаған шешiмдердi iске асыру жөнiнде тиiстi ұсыныстар енгiзедi.
5. ТМД шеңберiнде мемлекетаралық ғылыми-техникалық ынтымақ органдарындағы Қазақстан Республикасының өкiлеттi өкiлдерi аталған органдардың секретариаттарындағы немесе жұмысшы комиссияларындағы тұрақты өкiлдерiн дербес тағайындайды деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 22 маусымдағы N 540 қаулысына N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен
ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының ТМД
шеңберiндегi тiкелей ғылыми-техникалық байланыс туралы
келiсiмдi жүзеге асыру жөнiндегi жұмысын ұйымдастырудың
Негiзгi ережелерi
1. Қазақстан Республикасының ғылыми мекемелерi мен ғылыми қызметкерлерiнiң ТМД шеңберiндегi тiкелей ғылыми-техникалық байланыстары Қазақстан Республикасының "Ғылым және ғылыми-техникалық саясат туралы" Заңының 16, 17, 20, 21, 39-42-баптары негiзiнде және соған сәйкес, сондай-ақ аталған келiсiмге сәйкес iске асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi, Ғылым академиясы, республиканың бағынысты ғылыми ұйымдары бар министрлiктерi мен ведомстволары осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң ғылыми қызметкерлерi, тиiстi кәсiпорындары мен ұйымдары арасында тiкелей ғылыми-техникалық байланыстар орнатып, дамытуды барынша қолдап отыруға мiндеттi.
3. Тiкелей ғылыми-техникалық байланыстар мазмұны ТМД шеңберiндегi ғылыми-техникалық ынтымақтастық туралы мемлекетаралық келiсiмге, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн ынтымақтасушы жақтардың арасындағы шартпен немесе келiсiммен нығайтылады.
4. Осы қаулының 6-бабына сәйкес жасалған және Мемлекетаралық ғылыми-техникалық кеңес мақұлдаған шарттар мен келiсiмдердiң үлгiлiк түрлерiн пайдалану ұсынылады.
5. Қазақстан Республикасының ғылым және жаңа технология министрлiгi республиканың мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен бiрлесiп ТМД шеңберiнде тiкелей ғылыми-техникалық байланыстың жай-күйiнде ұдайы талдау жасап отырады және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесi мен Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн қажет ететiн мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы территориясында осы байланыстарды орнату үшiн қолайлы хұқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық жағдай жасау жөнiнде ұсыныстар енгiзедi.
6. Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi өнеркәсiптiк меншiк пен "ноу-хау" объектiлерiнiң экспорты мен импортына лицензияны тек шет елдерге оның iшiнде ТМД шеңберiнде ғылыми-техникалық ынтымақтастық туралы келiсiмге қол қоймаған ТМД-ға мүше елдерге де бере алады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 22 маусымдағы N 540 қаулысына N 3 қосымша
Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен
ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының
ТМД шеңберiнде ғылыми-техникалық объектiлердi
бiрлесiп пайдалану туралы келiсiмдi жүзеге асыру
жөнiндегi жұмысын ұйымдастырудың
Негiзгi ережелерi

4. Полномочные представители Республики Казахстан в межгосударственных органах научно-технического сотрудничества в рамках СНГ регулярно, но реже одного раза в квартал, информируют Кабинет Министров Республики Казахстан о работе этих органов и вносят соответствующие предложения по реализации принятых ими решений.
5. Установить, что полномочные представители Республики Казахстан в межгосударственных органах научно-технического сотрудничества в рамках СНГ самостоятельно назначают постоянных представителей в секретариаты или рабочие комиссии указанных органов.
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1992 г. N 540
Основные положения
по организации работы министерств и ведомств,
предприятий и организаций Республики Казахстан
по реализации Соглашения о прямых научно-технических
связях в рамках СНГ
1. Прямые научно-технические связи научных организаций и научных работников Республики Казахстан в рамках СНГ осуществляются на основе и в соответствии со ст. 16, 17, 20, 21, 39-42 Закона Республики Казахстан "О науке и научно-технической политике Республики Казахстан", а также с указанным Соглашением.
2. Министерство науки и новых технологий, Академия наук Республики Казахстан, министерства и ведомства республики, имеющие в своем подчинении научные организации, обязаны всемерно поощрять установление и развитие прямых научно-технических связей между научными работниками, соответствующими предприятиями и организациями государств - участников настоящего Соглашения.
3. Прямые научно-технические связи закрепляются договором или соглашением между сотрудничающими сторонами, содержание которых не противоречит межгосударственным соглашениям о научно-техническом сотрудничестве в рамках СНГ и законодательству Республики Казахстан.
4. Рекомендуется использовать типовые формы договоров и соглашений, разработанные в соответствии с п. 6 настоящего постановления и одобренные Межгосударственным научно-техническим советом.
5. Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами республики регулярно анализируют состояние прямых научно-технических связей в рамках СНГ и по вопросам, требующим решений Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан, вносят предложения по созданию благоприятных правовых, экономических и организационных условий для установления этих связей на территории Республики Казахстан.
6. Установить, что Министерство внешнеэкономических связей Республики Казахстан может выдавать лицензии на экспорт и импорт объектов промышленной собственности и "ноу-хау" только в зарубежные страны, в том числе и страны - члены СНГ, не подписавшие Соглашения о научно-техническом сотрудничестве в рамках СНГ.
Приложение N 3
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1992 г. N 540
Основные положения
по организации работы министерств и ведомств,
предприятий и организаций Республики Казахстан
по реализации Соглашения о совместном использовании
научно-технических объектов в рамках СНГ

1. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi республиканың мүдделi министрлiктерi мен ведомстволарының қатысуымен және Қазақстан Республикасының Меммүлiккомының келiсiмiмен:
бастапқы кезеңде екi айлық мерзiмде келiсiмнiң 3-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы территориясындағы бiрлесiп пайдалану объектiсiнiң статусы берiлген негiзгi ғылыми-техникалық кәсiпорындар мен мекемелердiң тiзбесiн анықтайды;
жыл сайын белгiленген мерзiмде Келiсiмге қатысушылардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының Қазақстан Республикасының территориясында бiрлесiп пайдаланылатын қосымша ғылыми-техникалық объектiлер жөнiндегi ұсыныстарын қарайды, бұдан кейiн олар бойынша қабылданған шешiмдер Мемлекетаралық ғылыми-техникалық кеңеске енгiзiледi.
2. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi республиканың мүдделi министрлiктерi мен ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының қатысуымен:
бастапқы кезеңде екi айлық мерзiмде Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық прогресiнiң басым бағыттары бойынша зерттеу жұмысын қамтамасыз ету үшiн қажет ресурстар мен қызмет нәтижесiн бiрлесе отырып пайдаланатын келiсiмге қатысушы басқа мемлекеттер территориясындағы негiзгi ғылыми-техникалық объектiлер тiзiмiн анықтап, келiсу үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне табыс етедi;
жыл сайын белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң келiсуiмен Келісiмге қатысушы басқа мемлекеттер территориясындағы бiрлесiп пайдаланылатын қосымша ғылыми-техникалық объектiлер жөнiнде ұсыныстар әзiрлеп, қабылданған шешiмдердi Мемлекетаралық ғылыми-техникалық кеңестiң қарауына енгiзедi.
3. Қазақстан Республикасының территориясында орналасқан бiрлесiп пайдаланылатын негiзгi ғылыми-техникалық объектiлерi (орталық кiтапханалар, белгiленген тәртiппен бекiтiлген тiзiм бойынша мемлекеттiк ғылыми-ақпарат жүйелерi мен ресурстары) Қазақстан Республикасының заңдары мен нормативтiк актiлерiне, олардың Жарғыларына сәйкес өздiгiнен қызмет атқаратын тәртiппен жұмыс iстейдi және Қазақстан Республикасы есебiнен шарттық негiзде басқа да қосымша қаржыландыру көздерiн тарту арқылы материалдық-қаржы ресурсымен қамтамасыз етiледi.
4. Қазақстан Республикасының Ғылым және дана технология министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Материалдық ресурс министрлiгi Қазақстан Республикасының территориясындағы бiрлесiп пайдаланылатын қосалқы ғылыми-техникалық объектiлердi жыл сайын шарттық негiзде мемлекеттiк тапсырыс түрiнде, сондай-ақ қаржыландыру мен материалдық ресурстардың басқа да түрлерiн тарту арқылы жұмыстың мақсатты сипатына және республиканың талап-тiлегiне сай келетiн үлесте (көлемде) қаржымен және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету iсiн жүзеге асырады.

1. Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан с участием заинтересованных министерств и ведомств республики и по согласованию с Госкомимуществом Республики Казахстан:
на начальном этапе в 2-месячный срок определяет перечень основных научно-технических предприятий и организаций на территории Республики Казахстан, наделяемых статусом объекта совместного использования в соответствии со ст. 3 Соглашения;
ежегодно в установленные сроки рассматривает предложения участников Соглашения, а также министерств и ведомств, предприятий и организаций Республики Казахстан по дополнительным научно-техническим объектам совместного использования на территории Республики Казахстан для последующего внесения принятых по ним решений в Межгосударственный научно-технический совет.
2. Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан с участием заинтересованных министерств и ведомств, предприятий и организаций республики:
на начальном этапе в 2-месячный срок определяет и представляет для согласования в Кабинет Министров Республики Казахстан перечень основных научно-технических объектов на территории других государств - участников Соглашения, совместное использование ресурсов и результатов деятельности которых требуется для обеспечения исследований по приоритетным направлениям научно-технического прогресса Республики Казахстан;
ежегодно в установленные сроки по согласованию с Кабинетом Министров Республики Казахстан подготавливает предложения по дополнительным научно-техническим объектам совместного использования на территории других государств - участников Соглашения для последующего внесения принятых решений на рассмотрение Межгосударственного научно-технического совета.
3. Основные научно-технические объекты совместного использования (центральные библиотеки, государственные научно-информационные системы и ресурсы по утвержденному в установленном порядке перечню), расположенные на территории Республики Казахстан, работают в режиме самостоятельного функционирования в соответствии с законами и нормативными актами Республики Казахстан, их Уставами и обеспечиваются материально-финансовыми ресурсами за счет Республики Казахстан с привлечением других источников финансирования на договорной основе.
4. Министерство науки и новых технологий, Министерство финансов, Министерство материальных ресурсов Республики Казахстан ежегодно осуществляют финансовое и материально-техническое обеспечение дополнительных научно-технических объектов совместного использования, расположенных на территории Республики Казахстан, в долях (объемах), соответствующих целевому характеру работ и потребностям республики как в форме государственного заказа, так и с привлечением других источников финансирования и материальных ресурсов на договорной основе.

5. Аталған келiсiмнiң 8-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының территориясында, сондай-ақ Келiсiмге қатысушы басқа мемлекеттердiң территорияларында орналасқан бiрлесiп пайдаланылатын қосалқы объектiлердi қаржыландыру, iске қосу және қызметiнiң нәтижесiн пайдалану меншiктiң түрлерiне қарамастан осы объектiлердiң меншiк иелерiнiң арасында шарттық негiзде жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi Қазақстан Республикасының территориясында орналасқан бiрлесiп пайдаланылатын негiзгi және қосалқы ғылыми-техникалық объектiлердiң, сондай-ақ тиiстi жарақтардың аталған объектiлердi қаржыландыру, iске қосу және қызметiнiң нәтижесiн пайдалану туралы шарттарын есепке алып, тiркеп отырады.
Қазақстан Республикасының мүддесiне нұқсан келген жағдайда Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгiнiң, Меммүлiккомының Қазақстан Республикасының территориясында орналасқан бiрлесiп пайдаланылатын ғылыми-техникалық объектiнi iске қосу мен қызметiнiң нәтижесiн пайдалану туралы шарттың күшiн тоқтатуға немесе белгiленген тәртiппен оның бұзылғаны жөнiнде ұсыныс енгiзуге қақы бар.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 22 маусымдағы N 540 қаулысына N 4 қосымша
Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен
ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының ТМД шеңберiндегi
ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау және олардың
мамандығы жөнiндегi құжаттарды нострификациялау саласындағы
ынтымақтастық туралы келiсiмдi жүзеге асыру
жұмысын ұйымдастырудың
Негiзгi ережелерi
1. Республиканың мүдделi министрлiктерi мен ведомстволарының, ғылыми ұйымдарының, бiлiм беру мекемелерiнiң, басқа да кәсiпорындары мен ұйымдарының ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау және ТМД шеңберiнде олардың мамандығы жөнiндегi құжаттарды нострификациялау саласындағы ынтымақтастығы Қазақстан Республикасының "Бiлiм беру туралы" Заңының 42-45 баптарының, "Қазақстан Республикасының Ғылым және мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясаты туралы" Заңының 33, 34-статьяларының, сондай-ақ аталған Келiсiмнiң негiзiнде және соларға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi, Ғылым академиясы, Ғылым және жаңа технология министрлiгi, Мемэкономкомы, Жоғары аттестация комиссиясы:
жоғары бiлiм мамандарды, ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау мен аттестациялауға қойылатын ұлттық тұжырымдамалар мен талаптарды Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң тиiстi ұлттық тұжырымдамаларымен және талаптарымен келiсiп алу жөнiнде (Келiсiмнiң 1-бабы);
республика үшiн базалық ғылыми мамандықтардың тiзбесi жөнiнде (Келiсiмнiң 6-бабы);
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқаруының тиiстi органдары республика территориясында қолданылатын ережеге сәйкес ғылыми және ғылыми-педагог кадрлардың мамандығын растау жөнiнде талап қоя алатын мамандықтар тiзiмi жөнiнде (Келiсiмнiң 9-бабы) ұсыныстар әзiрлеп, екi ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзедi.

5. В соответствии со ст. 8 указанного Соглашения финансирование, эксплуатация и использование результатов деятельности дополнительных объектов совместного использования, расположенных как на территории Республики Казахстан, так и на территориях других государств - участников Соглашения, осуществляется на договорной основе между собственниками указанных объектов, вне зависимости от формы собственности.
6. Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан по согласованию с Госкомимуществом Республики Казахстан осуществляет учет и регистрацию основных и дополнительных научно-технических объектов совместного использования, расположенных на территории Республики Казахстан, а также договоров соответствующих сторон об их финансировании, эксплуатации и использовании результатов деятельности указанных объектов.
В случаях нарушения интересов Республики Казахстан Министерство науки и новых технологий, Госкомимущество Республики Казахстан имеют право приостановить действие договора об эксплуатации и использовании результатов деятельности научно-технического объекта совместного использования, расположенного на территории Республики Казахстан, или в установленном порядке внести предложение о его расторжении.
Приложение N 4
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1992 г. N 540
Основные положения
по организации работы министерств и ведомств,
предприятий и организаций Республики Казахстан
по реализации Соглашения о сотрудничестве в области
подготовки научных и научно-педагогических кадров
и нострификации документов об их квалификации
в рамках СНГ
1. Сотрудничество заинтересованных министерств и ведомств, научных организаций, учреждений образования, других предприятий и организаций республики в области подготовки научных и научно-педагогических кадров и нострификации документов об их квалификации в рамках СНГ осуществляются на основе и в соответствии со ст. 42-45 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ст. 33, 34 Закона Республики Казахстан "О науке и государственной научно-технической политике Республики Казахстан", а также с указанным Соглашением.
2. Министерство образования, Академия наук, Министерство науки и новых технологий, Госэкономкомитет, ВАК Республики Казахстан разрабатывают и в 2-месячный срок вносят в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по:
согласованию национальных концепций и требований к подготовке и аттестации специалистов с высшим образованием, научных и научно-педагогических кадров с соответствующими национальными концепциями и требованиями государств - участников Соглашения (ст. 1 Соглашения);
перечню научных специальностей, базовых для республики (ст. 6 Соглашения);
списку специальностей, по которому соответствующие органы государственного управления Республики Казахстан вправе предъявлять требования о подтверждении квалификации научных и научно-педагогических кадров в соответствии с действующими на территории республики правилами (ст. 9 Соглашения).

3. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi, Ғылым академиясы, Бiлiм министрлiгi, Жоғары аттестация комиссиясы республиканың мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен, кәсiпорындарымен және ұйымдарымен бiрлесiп Мемлекетаралық ғылыми-техникалық бағдарламаларды кадрлармен қамтамасыз ету, жоғары ғылыми маман кадрлардың мақсатты даярлау мен ғылыми қызметкерлердi тағылым алудан өткiзу мәселелерiн ұдайы қарап отырады және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi мен Мемлекетаралық ғылыми-техникалық кеңеске тиiстi ұсыныстар енгiзедi (Келiсiмнiң 2-бабы).
4. Қазақстан Республикасының барлық министрлiктерi мен ведомстволары, кәсiпорындары мен ұйымдары бұрынғы КСРО Министрлер Кеңесi жанындағы Жоғары аттестация комиссиясы, сондай-ақ бұрынғы КСРО-ның басқа да министрлiктерi мен ведомстволары өткiзген ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды аттестациялау нәтижесiн жарамды деп танитын болады.
5. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi, Ғылым және жаңа технология министрлiгi, Мемэкономкомы, Ғылым академиясы, Жоғары аттестация комиссиясы, Әдiлет министрлiгi республиканың мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен, ғылыми ұйымдарымен және жоғары оқу орындарымен бiрлесе отырып, республиканың қазiргi заңдары мен нормативтi актiлерiнде талдау жасайды және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi мен Министрлер Кабинетiнiң шешiмiн керек ететiн мәселелер бойынша Келiсiмге қатысушы барлық мемлекеттер үшiн республика территориясындағы ғылыми және ғылыми-педагог кадрлар даярлауда заңды ұйымдар мен жеке адамдардың бiрдей хұқылары мен жауапкершiлiгiне кепiлдiк беретiн хұқылық экономикалық және ұйымдастырушылық шарттар жасау жөнiнде ұсыныстар енгiзедi.
6. Қазақстан Республикасының Жоғары аттестация комиссиясы, Ғылым және жаңа технология министрлiгi, Бiлiм министрлiгi, Ғылым академиясы, Әдiлет министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесе отырып, 1993 жылдың 1 қаңтарына дейiн ғылыми және ғылыми-педагог кадрлардың мамандығы туралы құжаттарды нострификациялаудың тәртiбi мен шарттары жөнiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жоғары бiлiм туралы дипломды, ғылыми дәреже мен атақ туралы дипломдар мен аттестаттарды мойындау туралы халықаралық аймақтық конвенцияға қосылуы жөнiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныстар енгiзедi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 22 маусымдағы N 540 қаулысына N 5 қосымша
Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен
ведомстволарының, кәсiпорындары мен ұйымдарының
Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында
бiрлескен саясат жүргiзу туралы Келiсiмдi жүзеге
асыру жөнiндегi жұмысын ұйымдастырудың
Негiзгi ережелерi

3. Министерство науки и новых технологий, Академия наук, Министерство образования, ВАК Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, предприятиями и организациями республики регулярно рассматривают вопросы кадрового обеспечения Межгосударственных научно-технических программ, целевой подготовки кадров высшей научной квалификации и прохождения стажировок научных работников и по мере необходимости вносят соответствующие предложения в Кабинет Министров Республики Казахстан и Межгосударственный научно-технический совет (ст. 2 Соглашения).
4. Всеми министерствами и ведомствами, предприятиями и организациями Республики Казахстан признается действительность результатов аттестации научных и научно-педагогических кадров, проведенных бывшей ВАК при Совете Министров СССР, а также другими министерствами и ведомствами бывшего СССР.
5. Министерство образования, Министерство науки и новых технологий, Госэкономкомитет, Академия наук, ВАК, Министерство юстиции Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, научными организациями и вузами республики анализируют действующее законодательство и нормативные акты республики и по вопросам, требующим решений Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан, вносят предложения по созданию правовых, экономических и организационных условий, гарантирующих равные права и ответственность юридических и физических лиц на территории республики в подготовке научных и научно-педагогических кадров для всех государств - участников Соглашения.
6. ВАК, Министерство науки и новых технологий, Министерство образования, Академия наук, Министерство юстиции Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами до 1 января 1993 г. вносят в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по порядку и условиям нострификации документов о квалификации научных и научно-педагогических кадров, а также присоединения Республики Казахстан к международным региональным конвенциям о признании дипломов о высшем образовании, дипломов и аттестатов об ученых степенях и званиях.
Приложение N 5
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1992 г. N 540
Основные положения
по организации работы министерств и ведомств,
предприятий и организаций Республики Казахстан
по реализации Соглашения о проведении согласованной
политики в области стандартизации, метрологии
и сертификации

1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi бас басқарма Қазақстан Республикасының Мемэкономкомымен, Ғылым және жаңа технология министрлiгiмен, Өнеркәсiп министрлiгiмен, республиканың басқа да мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен, кәсiпорындарымен және ұйымдарымен бiрлесе отырып, жыл сайын белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне аталған Келiсiм шеңберiнде де, сондай-ақ екiжақты немесе көпжақты шарттар, бағдарламалар және техникалық жобалар негiзiнде де қабылданған шешiмдердi кейiннен стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi Мемлекеттiк кеңеске енгiзу үшiн стандарттау, метрология және сертификаттаудың хұқылық, экономикалық және ұйымдастыру мәселелерiнiң келiсiлген шешiмi жөнiнде ұсыныстар енгiзедi.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi бас басқармасы аталған келiсiмге қол қоймаған ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң, сондай-ақ басқа мемлекеттердiң стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi органдарымен қызметтiң осы саласындағы әрбiр нақты бағыт бойынша екi жақты немесе көп жақты мемлекетаралық немесе ведомствоаралық келiсiмдер негiзiнде тiкелей ынтымақтастықты жүзеге асырады.
3. Келiсiмнiң 4-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi бас басқарма республиканың келiсiмге қатысушы елдермен келiсiлген саясат бағыттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесе отырып стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы жалпы бағдарламалар мен жобаларды жүзеге асыру жөнiндегi жұмысының өзiндiк бөлiгiн анықтап алған соң республиканың Министрлер Кабинетiне бұл жұмыстарды қаржыландырудың көлемi мен көздерi жөнiнде ұсыныстар енгiзедi.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi бас басқарма Келiсiмге қатысушы елдермен стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы ұлттық заңдар мен нормативтi актiлердi үйлестiруде тұрақты жұмыс атқарады және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен келiсе отырып Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне тиiстi ұсыныстар енгiзедi.

1. Главное управление по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан совместно с Госэкономкомитетом, Министерством науки и новых технологий, Министерством промышленности Республики Казахстан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами, предприятиями и организациями республики ежегодно в установленные сроки вносят в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по согласованному решению правовых, экономических и организационных вопросов стандартизации, метрологии и сертификации как в рамках указанного Соглашения, так и на основе двусторонних или многосторонних договоров, программ и технических проектов для последующего внесения принятых по ним решений в Межгосударственный совет по стандартизации, метрологии и сертификации.
2. Главное управление по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан осуществляет прямое сотрудничество с органами по стандартизации, метрологии и сертификации государств - участников СНГ, не подписавших указанное соглашение, а также других государств на основе двусторонних или многосторонних межгосударственных или межведомственных соглашений по каждому конкретному направлению в этих сферах деятельности.
3. В соответствии со ст. 4 Соглашения Главное управление по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан после определения собственной части работ республики по реализации направлений, согласованной со странами - участниками Соглашения политики, а также общих программ и проектов в области стандартизации, метрологии и сертификации совместно с Министерством финансов Республики Казахстан вносят в Кабинет Министров республики предложения по объемам и источникам финансирования этих работ.
4. Главное управление по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан ведет постоянную работу со странами - участниками Соглашения по унификации национальных законодательных и нормативных актов в области стандартизации, метрологии и сертификации и по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан вносит соответствующие предложения в Кабинет Министров Республики Казахстан.