Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 2 шiлде 1992 ж. N 565 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 1406 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңын орындау мақсатымен республиканың ұдайы дамып отырған сыртқы байланыстарын ескере келiп Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң орталық аппараты қызметкерлерiнiң саны 476 адам (шет елдердегi мекемелердiң аппараты мен қызмет көрсетушi адамдарды қоспағанда) болып белгiленсiн. Сонымен бiрге аппаратты 1992 жылы 190 адамға, 1993 жылы - 197 адамға кезең - кезеңмен көбейту негiзге алынсын.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде министрдiң 5 орынбасары, оның iшiнде бiр бiрiншi және құрамында 17 адамнан тұратын коллегия болуына рұқсат етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi қызметкерлерiнiң "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасында жалақыны арттыру және бағаны реттеу туралы" 1992 жылғы 25 сәуiрдегi N 730 Жарлығын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 20 мамырдағы N 448 қаулысында көзделмеген жалақы мөлшерi N 1 қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi қызметкерлерiне дипломатиялық дәрежесi үшiн N 2 қосымшаға сәйкес үстеме белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң қызметкерлерiне шетел тiлдерiн бiлгенi үшiн лауазымдық жалақысына 30 процентке дейiн төлем жасалсын.
6. Қызмет көрсетуден түскен өз (бюджеттен тыс) қаржысын соммен де, валютамен де, толығымен Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң материалдық-техникалық базасын дамытуды қаржыландыру үшiн, сондай-ақ оның арнаулы және басқа мақсаттарына жұмсауға рұқсат етiлсiн.<*>
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен бiрлесiп арнайы қаржы бойынша және ағымдағы валюталық есептер ашуды қарастырып, көрсетiлген қаржыны пайдаланудың жалпы тәртiбiн анықтасын.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақтың 1-абзацынан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1997.04.02. N 465 қаулысымен P970465_

Вопpосы Министеpства иностpанных дел Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 2 июля 1992 года N 565. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 декабря 2004 года N 1406 (вступает в силу с 1 января 2005 года)
Во исполнение Конституционного Закона Республики Казахстан "О государственной независимости Республики Казахстан" с учетом неуклонно развивающихся внешних связей республики Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Установить численность работников центрального аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан в количестве 476 единиц (без аппарата загранучреждений, персонала по обслуживанию). При этом исходить из поэтапного увеличения численности в 1992 году на 190 единиц, в 1993 году - на 197 единиц.
2. Разрешить Министерству иностранных дел Республики Казахстан иметь 5 заместителей Министра, в том числе одного первого, и коллегию в количестве 17 человек.
3. Утвердить схему окладов работников Министерства иностранных дел Республики Казахстан, не предусмотренных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 мая 1992 г. N 448 "О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 1992 года N 730 "О повышении заработной платы и регулировании цен в Республике Казахстан", согласно приложению N 1.
4. Установить с 1 января 1993 г. работникам центрального аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан, имеющим дипломатические ранги, доплату за дипломатические ранги в размере 25 процентов к их должностным окладам.
Установить с 1 января 1993 г. работникам учреждений Министерства иностранных дел Республики Казахстан, работающим за границей и имеющим дипломатические ранги, доплату за дипломатические ранги в размере 50 процентов от денежных выплат за ранги сотрудникам центрального аппарата в рублях.<*>
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 марта 1993 г. N 188.
5. Производить выплату работникам Министерства иностранных дел Республики Казахстан за знание иностранных языков в размере 30 процентов к должностному окладу.
6. Разрешить использовать полностью собственные (внебюджетные) средства как в рублях, так и в валюте, полученные от оказания услуг, для финансирования развития материально-технической базы Министерства иностранных дел Республики Казахстан, а также на его специальные и другие цели.<*>
Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан определить общий порядок использования указанных средств, предусмотрев открытие счета по спецсредствам и текущего валютного счета.
Сноска. В абзац первый внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 апреля 1997 г. N 465 P970465_  .

7. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне жылжымалы құрамымен 40 автомобилi бар автокөлiк гаражына рұқсат берiлсiн.
Алматы қаласының әкiмi Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Iс басқармасымен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiн гаражбен қамтамасыз ететiн болсын.
8. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң орталық аппараты үшiн қызмет бабындағы 6 жеңiл автомашина лимитi  белгiленсiн.
9. Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Iс басқармасы өз балансынан 2 "Чайка" автомашинасын шетелдiк делегацияларға қызмет көрсету үшiн Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң балансына беретiн болсын.
10. Қазақстан Республикасының Материалдық ресурстар министрлiгi шетелдiк делегацияларға қызмет көрсету дипломатиялық
почтаны тасу және басқа да қажеттер үшiн Қазақстан Республикасының
Сыртқы iстер министрлiгiнiң өтiнiмi бойынша мынадай автомашиналар бөлетiн болсын:
ГАЗ-2410 "Волга"                       - 32
ГАЗ-2412                               - 2
РАФ-22035-01 "Латвия"                  - 2
ГАЗ-53 жүк машинасы                    - 1
ЛАЗ-2141 автобусы                      - 1
11. Қазақстан Республикасының Материалдық ресурстар министрлiгi, Экономика жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Сауда министрлiгi, "Қазмұнайөнiм" және "Қазжеңiлөнеркәсiп" концерндерi тиiсiнше материалдық-техникалық ресурстар, жанар-жағар материалдар, ұйымдастыру iсiнiң техникасын, кеңсе бұйымдарын, өкiлдiк мақсаттар үшiн кәдесыйлар бөлудi қарастырсын.
12. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң дипломатиялық дәрежесi бар қызметкерлерi өкiлдiк киiмдерiмен қамтамасыз етiледi деп белгiленсiн.
13. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгiмен бiрлесiп өкiлдiк киiм-кешек мөлшерiн белгiлеп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне ұсынатын болсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi аталған мақсаттарға республикалық бюджеттен қажеттi қаржыны бөлетiн болсын.
14. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi 1992 жылы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiн шет елдерде және ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде керек болатын пункттерiмен бiрге қажеттi телефон, телекс және басқа да байланыс құралдарымен қамтамасыз етсiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң өтiнiмi бойынша Министрлiктiң ғимаратына параболикалық телевизиялық антена орнататын болсын.
Осы мақсат үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi тиiстi қаржы бөлудi көздесiн.

7. Разрешить Министерству иностранных дел Республики Казахстан иметь автотранспортный гараж с подвижным составом в количестве 40 автомобилей.
Главе Алма-Атинской городской администрации совместно с Управлением Делами Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан обеспечить Министерство иностранных дел Республики Казахстан гаражом.
8. Установить для центрального аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан лимит служебных легковых автомобилей в количестве 6 единиц.
9. Управлению Делами Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан передать со своего баланса автомашины "Чайка" в количестве 2 единиц на баланс Министерства иностранных дел Республики Казахстан для обслуживания иностранных делегаций.
10. Министерству материальных ресурсов Республики Казахстан по заявке Министерства иностранных дел для обслуживания иностранных делегаций и перевозки дипломатической почты и других нужд выделить автомашины:
(штук)
ГАЗ-2410 "Волга"              - 32
ГАЗ-2412                      - 2
РАФ-22035-01 "Латвия"         - 2
грузовая ГАЗ-53               - 1
автобус ЛАЗ-2141              - 1
11. Министерству материальных ресурсов, Государственному комитету по экономике, Министерству торговли Республики Казахстан, концернам "Казнефтепродукт", "Казлегпром" предусмотреть выделение соответственно материально-технических ресурсов, горюче-смазочных материалов, оргтехники, канцелярских принадлежностей, сувениров для представительских целей.
12. Установить, что сотрудники Министерства иностранных дел Республики Казахстан, имеющие дипломатические ранги, обеспечиваются представительской экипировкой.
13. Министерству иностранных дел Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан разработать и представить в Кабинет Министров Республики Казахстан на утверждение нормы предоставления представительской экипировки.
Министерству финансов Республики Казахстан выделить на указанные цели из республиканского бюджета необходимые ассигнования.
14. Министерству связи Республики Казахстан в 1992 году обеспечить Министерство иностранных дел Республики Казахстан в необходимых количествах телефонами, телексами и другими видами связи с требуемыми пунктами в государствах - участниках СНГ и за рубежом, а также установить по заявке Министерства иностранных дел Республики Казахстан параболическую антенну на здании этого Министерства. Для этих целей Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть выделение соответствующих средств.

15. Қазақстан Республикасының Мемлекет хауiпсiздiгi комитетi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде шифрлық қызмет жүйесiн ұйымдастырсын.
16. Қазақстан Республикасының Шетел инвестициялары жөнiндегi Ұлттық агенттiгi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң әкiмшiлiк үйiн салуға шетел инвестицияларын тарту туралы ұсыныс әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
17. Алматы қаласының әкiмi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң үйiнде асхана буфеттер ашсын.
18. Алматы қаласының әкiмi 1993 жыл iшiнде Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiн 35-40 пәтермен қамтамасыз етсiн. Мемэкономком аталған тұрғын үйлердi салуға инвестициялық қордан қаржы бөлудi көздейтiн болсын.
19. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң материалдарын басып шығару жөнiндегi тапсырыстарын орындайтын болсын.
20. Қазақстан Республикасының Бiлiм беру министрлiгi мен Сыртқы iстер министрлiгi дипломат кадрлар даярлау мақсатында Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк университетiнде халықаралық қатынастар факультетiн ашсын.
21. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне өз қызметкерлерiн ТМД-ға қатысушы мемлекеттер мен шет елдерге оқуға және бiлiмiн көтеруге жiберу хұқы берiлсiн.
22. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi қызметкерлерiнiң қызмет бабында шет елдерге баратын iссапарына жыл сайын Республикалық валюта қорынан валюта қаржысының лимитi бөлiнiп отырсын.
23. Алматы облысының әкiмi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң қызметкерлерiне бау-бақшаға жер бөлiп берсiн.
24. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Әдiлет министрлiгi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылдаған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкестендiру туралы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 2 шiлдедегi
N 565 қаулысына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 20 мамырдағы N 448 қаулысында көзделмеген
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi
қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақысының мөлшерi
(Кесте)
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 2 шiлдедегi
N 565 қаулысына
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi
қызметкерлерiнiң дипломатиялық дәрежесiне үстеме мөлшерi
(Кесте)

15. Комитету Госбезопасности Республики Казахстан организовать в системе Министерства иностранных дел Республики Казахстан шифровальную службу.
16. Национальному агентству по иностранным инвестициям Республики Казахстан совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан подготовить и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о привлечении иностранных инвестиций на строительство административного здания Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
17. Главе Алма-Атинской городской администрации открыть в здании Министерства иностранных дел Республики Казахстан столовую и буфеты.
18. Главе Алма-Атинской городской администрации в течение 1993 года обеспечить Министерство иностранных дел Республики Казахстан 35-40 квартирами. Госэкономкомитету предусмотреть выделение средств из инвестиционного фонда на строительство указанного жилья.
19. Министерству печати и массовой информации Республики Казахстан обеспечить выполнение заявок Министерства иностранных дел Республики Казахстан по печатанию его материалов.
20. В целях подготовки дипломатических кадров Министерству образования и Министерству иностранных дел Республики Казахстан создать факультет международных отношений в Казахском государственном университете имени Аль-Фараби.
21. Предоставить право Министерству иностранных дел Республики Казахстан направлять своих сотрудников на учебу и стажировку в государства - участники СНГ и за рубеж.
22. Выделять ежегодно из Республиканского валютного фонда лимит валютных средств для служебных загранкомандировок сотрудников Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
23. Главе Алма-Атинской областной администрации выделять садовые участки для сотрудников Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
24. Министерству иностранных дел и Министерству юстиции Республики Казахстан внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о приведении ранее принятых решений Правительства республики в соответствие с настоящим постановлением.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложения N 1-2
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 2 июля 1992 г. N 565