Қазақстан Республикасында ынталы кеншiлер артельдерiнiң қызметiн жақсарту шаралары және асыл металдарды, асыл тастарды және басқа минералды шикiзатты ынталы түрде өндiру мен қайта өңдеудi дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 23 шiлде 1992 ж. N 628. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Асыл металдарды, асыл тастарды және басқа минералды шикiзатты ынталы түрде өндiру мен қайта өңдеудi дамыту үшiн қолайлы жағдайлар туғызу мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ынталы кеншiлер артельдерiнiң Қазақстан Республикасы Ынталы кеншiлер артельдерiнiң Одағын құру туралы инициативасына қолдау көрсетiлсiн. Ынталы әдiспен алтын өндiрудi молайту жөнiнде "Қазалтын" өндiрiстiк бiрлестiгi 1992-2000 жылдарға арнап жасаған бағдарлама (қоса берiлiп отыр) мақұлдансын.
2. Мынадай тәртiп:
а) ынталы кеншiлер артельдерi мемлекеттiк кен өндiрушi кәсiпорындармен шарт жасасу негiзiнде құрылатын және олар асыл металдарды, асыл тастарды (қайталама ресурстарды, металл сынықтары мен қалдықтарын жинау мен қайта өңдеудi қоса) және басқа минералды шикiзатты, қоспа және саф алтынды өндiруге және қайта өңдеуге байланысты өз қызметiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен берiлетiн рұқсаттың (лицензияның) негiзiнде жүзеге асыратын;
б) мемлекеттiк кен өндiрушi кәсiпорындар:
ынталы кеншiлер артельдерi тапсырған кендегi, концентраттағы, байыту фабрикаларының ұнтақтарындағы, металл сынықтары мен қалдықтарындағы асыл металдар, асыл тастар, қоспа және саф алтын және тағы басқа минералды шикiзат үшiн есеп айырысу бағасы бойынша ақы төлейтiн;
өндiрiлген және Қазақстан Республикасының Мемқазынасына сақтауға берiлген кеннен, концентраттардан, қалдықтардан алынған асыл металдарды, ұнтақтағы алтынды, сондай-ақ саф алтынды өткiзуден келген валюталық түсiмдi өндiрушiлер арасында (алтын шығарудың жалпы көлемiндегi олардың үлесi ескерiлiп) бөлетiн;
в) ынталы кеншiлер артельдерi мүшелерiнiң тiлегi бойынша жеке қызметiне ақы төлеу жоғары сұранымды тауарлар сатып алу үшiн есеп айырысатын бәсiре кiтапшалар түрiнде жүзеге асырылатын болып белгiленсiн. "Қазалтын" өндiрiстiк бiрлестiгiне есеп айырысатын бәсiре кiтапшалар туралы ереженi әзiрлеу тапсырылсын;
г) ынталы кеншiлер артельдерiн материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету өздерiнiң жанынан осындай артельдер құрған немесе олармен шарттық қарым-қатынастары бар мемлекеттiк кен өндiрушi кәсiпорындар белгiлеген нормаларға сәйкес жүзеге асырылатын болып белгiленсiн.

О мерах по улучшению деятельности артелей старателей и развитии старательской добычи и переработки драгоценных металлов, драгоценных камней и другого минерального сырья в Республике Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 июля 1992 г. N 628. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях создания благоприятных условий для развития старательской добычи и переработки драгоценных металлов, драгоценных камней и другого минерального сырья Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Поддержать инициативу артелей старателей о создании Союза артелей старателей Республики Казахстан. Одобрить программу увеличения добычи золота старательским способом на 1992 - 2000 годы, разработанную производственным объединением "Каззолото" (прилагается).
2. Установить, что:
а) артели старателей образуются на основе договора с государственными горнодобывающими предприятиями и осуществляют свою деятельность, связанную с добычей и переработкой драгоценных металлов, драгоценных камней (включая сбор и переработку вторичных ресурсов лома и отходов) и другого минерального сырья, шлихового и самородного золота, на основании разрешения (лицензии), выдаваемого в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
б) государственные горнодобывающие предприятия:
производят оплату за сданные артелями старателей драгоценные металлы в рудах, концентратах, шламах обогатительных фабрик, ломе и отходах, драгоценные камни, шлиховое и самородное золото и другое минеральное сырье по расчетным (договорным) ценам;
распределяют между производителями ( с учетом их вклада в общий объем выпуска золота) валютную выручку от реализации произведенных и сданных в Гохран Республики Казахстан драгоценных металлов из руд, концентратов, шламов, золота в шлихах, а также самородного золота;
в) оплата индивидуальной деятельности по желанию членов артели старателей может производиться именными расчетными книжками для приобретения по ним товаров, пользующихся повышенным спросом. Производственному объединению "Каззолото" разработать положение об именных расчетных книжках;
г) обеспечение артелей старателей материально-техническими ресурсами осуществляется, исходя из установленных норм, государственными горнодобывающими предприятиями, при которых созданы эти артели или которые состоят в договорных отношениях с ними.

3. Дара ынталы кеншiлерге тиiстi өкiлеттiгi бар мемлекет органдары берген лицензиялар бойынша асыл металдар өндiру жөнiнен дербес жұмыс iстеуге рұқсат етiлсiн.
Кен өндiрушi кәсiпорындар мен бiрлестiктер оларға соммен немесе бәсiре есеп айырысу кiтапшаларымен ақы төлеп, олардан асыл металдар қабылдап алуды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi кен қорларын C2 және P1 санаттары бойынша анықтау, iздестiру-бағалау жұмыстарының кезегi аяқталғаннан кейiн асыл металдар мен басқа да минералдық шикiзат өндiрiлетiн ұсақ кен орындарын заңда белгiленген тәртiпке сәйкес ынталы кеншiлер артельдерiне беретiн болсын.
5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне ескiрген және қаруланудан алынған техника мен жабдықтарды, сондай-ақ материалдық-техникалық ресурстарды белгiленген тәртiппен ынталы кеншiлер артельдерiне өткiзуге рұқсат етiлсiн.
6. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi "Қазалтын" өндiрiстiк бiрлестiгiмен бiрге ынталы кеншiлер артельдерi өндiрген асыл металдар мен асыл тастардың сақталуын қамтамасыз ету мәселесiн шешсiн.
7. Жергiлiктi әкiмдер Қазақстан Республикасының Ынталы кеншiлер артельдерi Одағының өтiнiшi бойынша осындай артельдерде кем дегенде 5 жыл жұмыс iстеген қызметкерлерге, олардың тұрақты тұратын мекендерiне қарамастан, жеке тұрғын үй құрылысы үшiн басымдық беру тәртiбiнде учаскелер бөлетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 23 шiлдедегi
N 628 қаулысына
Қосымша
(Кесте)

3. Разрешить старателям-одиночкам индивидуальную деятельность, связанную с добычей драгоценных металлов, по лицензиям, выданным уполномоченными на это органами государства.
Горнодобывающим предприятиям и объединениям обеспечить прием от них драгоценных металлов с оплатой рублями или именными расчетными книжками.
4. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан в установленном законодательством порядке передавать артелям старателей мелкие месторождения драгоценных металлов и другого минерального сырья по завершению стадии поисково-оценочных работ с квалификацией запасов по категории С2 и Р1.
5. Министерству обороны Республики Казахстан разрешить реализовывать в установленном порядке артелям старателей устаревшие и снятые с вооружения технику и оборудование, а также материально-технические ресурсы.
6. Министерству внутренних дел Республики Казахстан совместно с производственным объединением "Каззолото" решить вопрос обеспечения сохранности добытых артелями старателей драгоценных металлов, драгоценных камней.
7. Главам местных администраций по ходатайству Союза артелей старателей Республики Казхастан выделять в приоритетном порядке работникам, проработавшим не менее 5 лет в артелях старателей, участки для строительства индивидуального жилья, независимо от их постоянного местожительства.
Премьер-министр
Республики Казахстан