Тауарларды несиеге сату тәртiбi жөнiндегi Нұсқауды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 24 қыркүйек 1992 ж. N 805. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы бөлшек сауда кәсiпорындарының ұзақ уақыт пайдаланылатын тауарларды несиеге сату тәртiбi туралы осыған қоса берiлген Нұсқау бекiтiлсiн.
Несиеге сатылатын тауарлардың тiзбесiн облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi анықтайтын болып белгiленсiн.
2. Қоса берiлген тiзбеге сәйкес тауарларды несиеге сату мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметi шешiмiнiң күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 24 қыркүйектегi
N 805 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының бөлшек сауда
кәсiпорындарының азаматтарға ұзақ уақыт пайдаланылатын
тауарларды несиеге сату тәртiбi туралы
Нұсқау
1. Ұзақ уақыт пайдаланылатын тауарларды несиеге (төлем мерзiмiн ұзартып) сату мемлекеттiк сауда және тұтыну кооперациясы дүкендерiнде жүргiзiледi, бұл дүкендердiң тiзiмiн қаланың, ауданның елдi мекенiнiң тиiстi сауда мекемесi (сауда орны, бiрлестiк, ЖЖБ, әскери сауда, тұтыну қоғамы, т. б.) анықтайды.
Тауарларды осы Нұсқауда қарастырылған шарттар негiзiнде несиеге сату жекешелендiрiлген және мемлекеттiк емес сектор дүкендерiнде осы кәсiпорындар ұжымының келiсiмiмен жүргiзiлуi мүмкiн.
Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiнiң шешiмi бойынша тұрмыстық қызмет көрсету ательелерi мен шеберханалары ақысын несие түрiнде төлеу шарттарымен киiм тiгуге тапсырыс қабылдай алады.
2. Несиеге сатылатын тауарлар тiзбесiне Қазақстан Республикасының бөлшек сауда желiсiнде жеткiлiктi мөлшерде жинақталған тауарлар (зергерлiк бұйымдардан басқа) енгiзiледi.
Сатып алушылардың сұранысы толық қанағаттандырылмаған тауарларды несиеге сатуға болмайды.
Тауарлардың бағасы сатылған күнгi бағалары бойынша есептеледi. Несиеге сатылған тауарлар бағасының одан әрi өзгеруiне орай қайта есептеу жүргiзiлмейдi.
3. Тауарлар несиеге:
тұрақты тұрғын орны бар және осы ұйымда, кәсiпорында, мекемеде немесе колхозда кемiнде 1 жыл еңбек еткен жұмысшылар мен қызметшiлерге;
әскери бөлiмдерде, ұйымдар мен кәсiпорындарда кемiнде 6 ай қызмет етiп, жұмыс iстеп жатқан офицерлерге мерзiмiнен тыс қызметтегi әскери қызметшiлерге;
тұрақты тұрғын орны бар зейнеткерлерге, мүгедектерге, Ұлы Отан соғысына қатысушыларға, хұқығы соларға теңестiрiлген адамдарға, қаза тапқан әскери қызметшiлердiң отбасыларына, егер оларға тағайындалған зейнетақы мерзiмi тауардың құнын бөлiп төлеу үшiн берiлген мерзiмнен бұрын аяқталмайтын болса, сатылады.
Тауарларды немесе сату сатып алушы тұрақты жұмыс iстейтiн немесе қызметiн өтеп жатқан елдi мекенде (қалада, жұмысшы поселкесiнде, селода, ауылда), ал вахталық әдiспен жұмыс iстеушiлерге, зейнеткерлерге Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне және хұқығы соларға теңестiрiлген адамдарға тұрақты тұрғын жерi бойынша жүргiзiледi.

Об утверждении Инструкции о порядке продажи товаров в кредит
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 24 сентября 1992 года N 805. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке продажи розничными торговыми предприятиями Республики Казахстан товаров длительного пользования в кредит.
Установить, что перечень товаров, продаваемых в кредит, определяется главами областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций.
2. Признать утратившими силу решения Правительства Республики Казахстан по вопросам продажи товаров в кредит согласно прилагаемому перечню.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 24 сентября 1992г. N 805
И Н С Т Р У К Ц И Я
о порядке продажи розничными торговыми предприятиями
Республики Казахстан гражданам товаров длительного
пользования в кредит
1. Продажа товаров длительного пользования в кредит (с рассрочкой платежа) производится в магазинах государственной торговли и потребительской кооперации, список которых устанавливается соответствующей торгующей организацией города, района, населенного пункта (торг, объединение, орс, военторг, потребительское общество и т.д.).
Продажа товаров в кредит на условиях, предусмотренных настоящей Инструкцией, может производиться в магазинах приватизированных и негосударственного сектора с согласия коллективов этих предприятий.
По решению глав областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций ателье и мастерские бытового обслуживания могут принимать заказы на индивидуальный пошив одежды на условиях оплаты в кредит.
2. В перечень товаров, реализуемых в кредит, могут включаться товары (кроме ювелирных изделий), имеющиеся в достаточном количестве в розничной торговой сети Республики Казахстан.
Товары, на которые спрос покупателей не удовлетворяется, продаже в кредит не подлежат.
Продажа товаров производится по ценам, действующим на день продажи. Последующее изменение цен на проданные в кредит товары не влечет за собой перерасчета.
3. Продажа товаров в кредит производится:
рабочим и служащим, имеющим постоянное местожительство и проработавшим не менее 1 года в данной организации, предприятии, учреждении или колхозе;
офицерам и военнослужащим сверхсрочной службы, проходящим службу (работающим) в воинских частях, организациях и предприятиях, прослуживших или проработавших в них не менее 6 месяцев;
пенсионерам, инвалидам, участникам Великой Отечественной войны, лицам, приравненным к ним, семьям погибших военнослужащих, имеющим постоянное местожительства, если срок назначенной им пенсии заканчивается не ранее срока, предоставляемого для рассрочки платежа.
Продажа товаров в кредит производится в том населенном пункте (городе, рабочем поселке, селе, ауле), где покупатели постоянно работают или проходят службу, а работающим вахтовым методом, пенсионерам, инвалидам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним, по месту постоянного жительства.

4. Сатып алушыларға несиеге алған тауарлары олар осы тауар құнының кемiнде 25 процентiн төлеген жағдайда берiледi.
Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi алғашқы жарнаның мөлшерiне өзгерiс енгiзе алады; олар, сондай-ақ, тауарлар құнының қалған бөлiгiн төлеу мерзiмiн белгiлейдi.
Төлеу мерзiмiн анықтаған кезде тауарлардың құнын және сатып алушының еңбекақысы мен ақшалай табысының мөлшерi ескерiлiп, ай сайынғы төлем оның еңбекақысының немесе ақшалай табысының 20 процентiнен аспайтындай есеппен тағайындалуы қажет.
5. Тауарларды сатып алу кезiнде несие бергенi үшiн сатып алушылар сауда кәсiпорнына проценттiк ақы төлейдi. Бұл ақының мөлшерiн облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi белгiлейдi. Бұл ретте мүгедектер, Ұлы Отан соғысына қатысушылар, қаза тапқан әскери қызметшiлердiң отбасылары, негiзсiз 30-40 жылдар аралығы мен 50 жылдардың басында қылмыстық жауапкершiлiкке тартылған және әлеуметтiк-саяси себептер бойынша сотқа тартылған немесе сотсыз қуғын-сүргiнге ұшыраған азаматтар үшiн жеңiлдетiлген проценттiк ақылар қарастырылады немесе несие процентсiз берiледi.
6. Несиеге сатылған ұзақ уақыт пайдаланылатын тауарлар үшiн есеп айырысу сатып алушылардың қолма-қол ақша төлеуi немесе кезектi төлемiн республика банктерiнiң чектерiн сауда кәсiпорнының кассасына өткiзуi арқылы жүзеге асырылады.
Сатып алушыларға қолайлы болуы үшiн олардың жазбаша тапсырымы негiзiнде кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, әскери бөлiмдер, колхоздар тапсырым берген азаматтардың жалақысынан немесе ақшалай табысынан бұлар несиеге алған ұзақ уақыт пайдаланылатын тауарлар үшiн төлейтiн кезектi төлемiнiң ақшасын ұстап қалып, оны тиiстi сауда кәсiпорындарына аударады.
Несиеге сатылған тауарлар үшiн есеп айырысу, сондай-ақ, банктердегi аманаттарда сақталған қаржыдан сауда кәсiпорындарына ақша аудару арқылы жүзеге асырылуы да мүмкiн.
7. Сатып алушының несиеге алу үшiн таңдап алған тауары дүкенде осы тауарды несиеге сатып алуға қажет, анықтама мен тапсырым мiндеттеменi ресiмдеуге берiлетiн 3 күн мерзiмнен артық сақталмайды.
"Несие" деген таңбасы мен жазылған уақыты көрсетiлген тауарлық чек тауарды сақтауға негiз болып табылады.
8. Тауарды несиеге сатып алу кезiнде сатып алушылар төлқұжатын немесе оны алмастыра алатын құжатын көрсетiп, жұмыс немесе қызмет орнынан алған соңғы үш ай iшiндегi орташа айлық жалақысы немесе ақшалай табысы туралы N 1 қосымшада көрсетiлген нысандағыдай анықтама тапсырады, ал зейнеткерлер төлқұжатын, зейнеткерлiк куәлiгiн және N 2 қосымшаға сәйкес нысандағыдай куәлiкке жапсырмасын көрсетедi.

4. Передача покупателям приобретенных ими в кредит товаров производится при оплате не менее 25 процентов их стоимости.
Главы администраций областей, городов Алма-Аты и Ленинска могут вносить изменения в размеры первоначального взноса; они также устанавливают сроки оплаты остальной части стоимости товаров.
При определении сроков платежа следует учитывать стоимость товаров и размер получаемой заработной платы и денежного довольствия покупателя с таким расчетом, чтобы ежемесячные платежи не превышали 20 процентов заработной платы или денежного довольствия.
5. За предоставление кредита при приобретении товаров покупатели уплачивают торговому предприятию процентные ставки. Размеры ставок устанавливаются главами областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций. При этом для инвалидов, участников Великой Отечественной войны, семей погибших военнослужащих, граждан, необосновано привлекавшихся к уголовной ответственности и подвергшихся другим судебным и внесудебным репрессиям по социально-политическим мотивам, имевшим место в период 30-40-х и начала 50-х годов, предусматриваются льготные процентные ставки или предоставляется беспроцентный кредит.
6. Расчеты за проданные в кредит товары длительного пользования осуществляются путем взноса покупателями наличных денег или чеков банков республики в погашение очередного платежа в кассы торговых предприятий.
Для удобства покупателей на основании их письменного поручения предприятия, организации, учреждения, воинские части, колхозы удерживают из заработной платы или денежного довольствия выдавшего поручение гражданина суммы очередных платежей за приобретенные им товары длительного пользования в кредит и перечисляют их соответствующим торговым предприятиям.
Расчеты за проданные товары в кредит могут также производиться путем перечисления торговым предприятиям средств, хранящихся во вкладах в банках.
7. Товар, отобранный покупателем для приобретения в кредит, может храниться в магазине не более 3 дней, необходимых для оформления справки и поручения-обязательства на покупку его в кредит. Основанием для хранения служит товарный чек с грифом "Кредит" и датой выписки.
8. При покупке товаров в кредит покупатели предъявляют паспорт или документ его заменяющий, справку с места работы или службы о среднемесячной заработной плате или денежном довольствии за последние 3 месяца по форме согласно приложению N 1, а пенсионеры предъявляют паспорт, пенсионное удостоверение и вкладыш в него по форме согласно приложению N 2.

9. Сатып алушының жұмыс немесе қызмет орнында табысынан ұсталатын төлемдерiнiң жалпы сомасы оның жалақысының немесе ақшалай табысының 50 процентiнен асқан жағдайда оған тауарларды несиеге сатып алуға қажеттi анықтама берiлмейдi.
Бұрын несиеге тауар сатып алған адамдарға олар берешегiн толық өтегенше жалақысы немесе ақшалай табысы туралы анықтама беруге тыйым салынады.
10. Бағасы қымбат тауарларды несиеге сатып алу кезiнде бiр зат (жиынтық) екi немесе одан да көп адамға (сатып алушыларға) олар осы Нұсқаудың 8 тармағында көрсетiлген құжаттарды тапсырған (көрсеткен) жағдайда сатылуы мүмкiн (отбасылық несие).
11. Тауарларды несиеге сатып алу кезiнде азаматтар дүкенде екi данадан N 3 қосымшада көрсетiлетiн нысандағыдай жалақысынан немесе ақшалай табысынан несиеге сатып алған тауары үшiн кезектi төлемдерiнiң сомасын ұстау туралы төлемдiк тапсырым-мiндеттеме толтырады.
Тапсырым-мiндеттеменiң бiрiншi данасын сатып алушы жұмыс орнының әкiмшiлiгiне екiншi данасына қол қойдырып алып табыс етедi.
Ұйымның, кәсiпорынның, мекеменiң, әскери бөлiмнiң, колхоздың мөрiмен куәландырылған төлемдiк тапсырым-мiндеттеменiң екiншi данасын (есепке алу үшiн) сатып алушы несиеге алған тауарын алар кезде дүкенге тапсырады.
12. Несиеге тауар алушы зейнеткерлер де жоғарыда көрсетiлген нысан бойынша екi дана тапсырым-мiндеттеме толтырады.
Тапсырым-мiндеттеменiң бiрiншi данасы дүкенге тапсырылады, ал екiншi данасы сатып алушы зейнеткердiң өзiнде қалдырылады.
Сатып алушы зейнеткерлерге берiлген несие сомасын дүкен мiндеттi түрде зейнеткерлiк куәлiктегi жапсырмаға түсiредi, бұл сома тапсырым-мiндеттемеде көрсетiлген мерзiмге сәйкес қолма-қол ақша өткiзу немесе республика банктерiнiң чектерiн дүкен кассасына жарна төлеу арқылы өтеледi.
Кезектi жарнаны алған кезде дүкен жарнаның төленгенi туралы сатып алушы-зейнеткердiң қолындағы талап-мiндеттемеге белгi соғады, сонымен бiрге зейнеткерге осы сомада кiрiс ордерiнiң түбiртек қағазын бередi.
Зейнеткерге берiлген несие сомасы толық өтелгенi туралы дүкен зейнеткерлiк куәлiктегi жапсырмаға белгi соғады, осы белгi арқылы зейнеткер екiншi рет несиеге тауар алу хұқына ие болады.
Төлем мерзiмi тауардың құны мен зейнетақы мөлшерi ескерiлiп, ай сайынғы төлем зейнетақының 50 процентiнен аспайтындай есеппен белгiлендi.
13. Ұйымдар, кәсiпорындар, мекемелер, әскери бөлiмдер, колхоздар несиеге сатып алынған тауарлар үшiн алынатын кезектi төлемдi жалақыдан немесе ақшалай табыстан айына 1 рет ұстап отырады. Төлем жалақының барлық түрiнен, оның iшiнде кезектi еңбек демалысы үшiн төленетiн ақыдан, сондай-ақ, уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша берiлетiн жәрдемақыдан да ұсталады.
Ұйымдардың, кәсiпорындардың, мекемелердiң, әскери бөлiмдер мен колхоздардың басшылары мен бас (аға) бухгалтерлерiне азаматтардың несиеге сатып алған тауарлары үшiн төлейтiн кезектi төлемдерiн олардан уақтылы және толық ұстап отыру, ұсталған ақшаны дүкендерге аудару, сатып алушыларға берiлген төлемдiк тапсырым-мiндеттемелер мен осы құжаттар бойынша ұсталған ақшаларға есеп жүргiзу жұмыстары бойынша заңда көзделген жауапкершiлiк жүктеледi.
Несиеге сатылған тауарлар үшiн азаматтардың жалақысынан немесе ақшалай табысынан ұсталатын төлем осы азаматтардың өз қалаулары бойынша мерзiмiнен бұрын ұсталуы мүмкiн.

9. Справки о получаемой заработной плате или денежном довольствии для приобретения товаров в кредит не выдаются, если общая сумма производимых по месту работы или службы покупателя удержаний превышает 50 процентов.
Запрещается выдавать справки о получаемой заработной плате или денежном довольствии лицам, ранее приобретавшим в кредит товары, до полного погашения ими задолженности.
10. При покупке дорогостоящих товаров в кредит один предмет (комплект) может продаваться двум и более лицам (покупателям) при представлении (предъявлении) ими документов, указанных в пункте 8 настоящей Инструкции (семейный кредит).
11. При покупке товаров в кредит граждане заполняют в магазине в двух экземплярах платежное поручение-обязательство по форме согласно приложению N 3 об удержании из заработной платы или денежного довольствия сумм очередных платежей за купленный в кредит товар.
Первый экземпляр поручения-обязательства покупатель вручает администрации по месту работы под роспись на втором экземпляре.
Второй экземпляр платежного поручения-обязательства, заверенный печатью организации, предприятия, учреждения, воинской части, колхоза, покупатель передает магазину при получении купленного в кредит товара (для учета).
12. Пенсионеры, приобретая товар в кредит, также заполняют в двух экземплярах поручение-обязательство по указанной выше форме.
Первый экземпляр поручения-обязательства сдается в магазин, а второй остается у покупателя-пенсионера.
Сумма предоставленного покупателю-пенсионеру кредита обязательно проставляется магазином во вкладыше к пенсионному удостоверению и погашается путем взноса в кассу магазина наличными деньгами или чеками банков республики в обусловленные поручением-обязательством сроки.
Магазин при получении очередного взноса делает отметку об уплате в поручении-обязательстве, находящемся на руках покупателя-пенсионера, с одновременной выдачей квитанции приходного ордера на эту сумму.
О полном погашении суммы предоставленного кредита пенсионеру магазин делает отметку во вкладыше к пенсионному удостоверению, при наличии которой пенсионер имеет право на повторное приобретение товаров в кредит.
При определении срока платежа следует учитывать стоимость товара и размер получаемой пенсии с таким расчетом, чтобы ежемесячные платежи не превышали 50 процентов пенсии.
13. Организации, предприятия, учреждения, воинские части, колхозы производят удержание из заработной платы или денежного довольствия очередных платежей за товары, купленные в кредит, один раз в месяц. Удержания производятся со всех видов заработной платы, включая оплату за очередной трудовой отпуск, а также из сумм пособий по временной нетрудоспособности.
Руководители и главные (старшие) бухгалтеры организаций, предприятий, учреждений, воинских частей и колхозов несут установленную законом ответственность за своевременное и полное удержание с граждан очередных платежей за купленные ими в кредит товары, перечисление удержанных сумм магазинам, ведение учета выданных покупателям платежных поручений-обязательств и удержанных по ним сумм.
По желанию граждан удержания из заработной платы или денежного довольствия за проданные товары в кредит могут производиться досрочно.

14. Дүкендерге немесе сауда мекемелерiне ұсталған соманы аудару тиiстi банк мекемесi арқылы төлемдiк тапсырым қағазын жаздырып алу жолымен жалақыдан ұсталған салықтарды аударумен бiр мезгiлде жүргiзiледi; Төлемдiк тапсырым қағазда немесе оған тiркелген тiзiмде әрбiр төлеушiнiң фамилиясымен бiрге (мiндеттi түрде) тапсырым-мiндеттемелердiң номерлерi мен олардың әрқайсысы бойынша аударылатын ақша мөлшерi көрсетiлуi қажет.
15. Несиеге тауар сатып алған азамат басқа жұмысқа ауыстырылған, ауысқан немесе жұмыстан шыққан (әскерден босаған) жағдайда ұйым, кәсiпорын, мекеме, әскери бөлiм, колхоз одан несиенiң қалған ақшасын қолма-қол өндiрiп алуға немесе бұл қызметкермен уағдаластық шарты жасалған жағдайда қалған ақшаны бiр ай мерзiм iшiнде өз қаржысы есебiнен өтеуге мiндеттi.
Сатып алушылардың жазбаша тапсырым-мiндеттемелерi негiзiнде олар несиеге алған тауарлары үшiн ұсталатын кезектi төлемдер ұйым, кәсiпорын, мекеме, әскери бөлiм, колхоз кiнәсынан толық ұсталмаған немесе ақша сауда кәсiпорындарына дер кезiнде аударылмаған жағдайда, сондай-ақ жұмыстан шығып кеткен адамдар алған несиенiң қалған сомасын өтеу үшiн аударым жасау мерзiмi бұзылған жағдайда ұйым, кәсiпорын, мекеме, әскери бөлiм, колхоз тиiстi сауда кәсiпорындарына кешiккен әрбiр күнi үшiн ұстамаған (аударылмаған) ақшаның 0,1 процентi мөлшерiнде өсiм төлейдi.
16. Сатып алушылар, зейнеткерлердi қоса, кезектi төлемдерiн уақтылы төлемеген жағдайда дүкенге әрбiр кешiккен күнi үшiн мерзiмi өткен төлем сомасының 0,1 процентi мөлшерiнде өсiм төлейдi.
Кейбiр жағдайларда сатып алушы несиеге алған тауары үшiн төлейтiн берешегiн тапсырым-мiндеттемеде көрсетiлген мерзiмде дәлелдi себептерге байланысты сырқаты, әскери жиында болуы, т.б. төлей алмаған болса, дүкен басшылары тапсырым-мiндеттемеде көрсетiлген мерзiм шегiнде кезектi төлемдер мөлшерiн қайта қарауы мүмкiн.
17. Дәлелсiз себептермен несиеге алған тауар үшiн төленетiн екi кезектi жарнаны қатарынан төлемеген жағдайда дүкен сатып алушыдан берешегiнiң қалған барлық бөлiгiн, сондай-ақ, осы Нұсқаудың 16-тармағында көрсетiлген мөлшерде қосымша өсiм өндiрiп алуға хұқылы.
Өндiрiп алу нотариалдық кеңсенiң атқару құжаттары бойынша жүзеге асырылады.
18. Бөлшек сауда желiсiнен қолма-қол ақшаға немесе банк чегi бойынша сатып алынған осындай тауарларға белгiленген пайдаланудың кепiлдi мерзiмi мен оларды ауыстырып алу тәртiбi несиеге сатылып алынған тауарларға да қолданылады.
Кепiлдiк мерзiмi тауарлар сатып алушыға берiлген сәттен бастап есептеледi.
19. Дүкендерде халыққа несиеге тауар сату операциялары мен есеп айырысудың бухгалтерлiк есебiн жүргiзу, Қазақстан Республикасы Сауда министрлiгiнiң, Қазтұтынуодағының, сауда желiлерi бар басқа да министрлiктер мен ведомстволардың Нұсқауларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 24 қыркүйектегi
N 805 қаулысымен
бекiтiлген Нұсқауына
N 1, 2, 3 Қосымша

14. Перечисление магазинам или торговым организациям удержанных сумм производится путем выписки платежного поручения через соответствующее учреждение банка одновременно с перечислением удержанных из заработной платы налогов. В платежном поручении или в прилагаемом к нему списке кроме фамилии каждого плательщика должны быть обязательно указаны номера поручений-обязательств и перечисляемая сумма по каждому из них.
15. В случае перевода, перехода на другую работу или увольнения (демобилизации) гражданина, купившего товар в кредит, организация, предприятие, учреждение, воинская часть, колхоз обязаны немедленно взыскать с него оставшуюся сумму кредита либо в месячный срок погасить ее за счет своих средств, если с работником заключен договор поручительства.
В случае неполного удержания с покупателей на основании их письменных поручений очередных платежей за товары, приобретенные в кредит по вине организации, предприятия, учреждения, воинской части, колхоза или несвоевременного перечисления торговым предприятиям удержанных сумм в погашение кредита, а также нарушения срока перечисления в погашение оставшихся сумм кредита с лиц, уволившихся с работы, организации, предприятия, учреждения, воинские части, колхозы уплачивают соответствующим торговым предприятиям пени в размере 0,1 процента неудержанной (неперечисленной) суммы за каждый день задержки.
16. В случае несвоевременной уплаты очередных платежей покупатели, включая пенсионеров, уплачивают магазину пени в размере 0,1 процента от суммы просроченного платежа за каждый день просрочки.
В отдельных случаях, когда покупатель не оплатил задолженность за купленные товары в кредит в сроки, обусловленные в поручении-обязательстве, по уважительным причинам (болезнь, нахождение на военных сборах и т.п.), руководители магазинов пересматривают размеры очередных платежей в пределах сроков, обусловленных в обязательстве.
17. В случае неуплаты двух очередных взносов по неуважительным причинам за купленный товар в кредит магазин имеет право взыскать с покупателя всю сумму оставшейся задолженности, а также пени в размере, указанном в пункте 16 настоящей Инструкции.
Взыскание производится по исполнительным надписям нотариальной конторы.
18. На товары, купленные в кредит, распространяются гарантийные сроки пользования и порядок обмена, установленные для таких же товаров, купленных в розничной торговой сети за наличный расчет или по чекам банков.
Гарантийный срок начинается с момента передачи товаров покупателю.
19. Бухгалтерский учет операций расчетов по продаже товаров населению в кредит ведется в магазинах согласно указаниям Министерства торговли Республики Казахстан, Казпотребсоюза, других министерств и ведомств, имеющих торговую сеть.
ПРИЛОЖЕНИЯ N 1 - 3
к Инструкции, утвержденной постановлением
Кабинета Министров Республики Казахстан
от 24 сентября 1992 г. N 805