Нан және нан-тоқаш өнiмдерi, пiскен нан орнына сатылатын ұн, жарма ұнтақ, тары және құрама жем өткiзуден болатын шығынның орнын толтыру үшiн жетiспейтiн қаражатты кредиттеу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 7 желтоқсан 1992 ж. N 1029. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiсiмен келiсе отырып Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақ мемлекеттiк-акционерлiк "Қазастықөнiмi" концернi әзiрлеген нан және нан-тоқаш өнiмдерi, пiскен нан орнына сатылатын ұн, жарма ұнтағы, тары және құрама жем өткiзуден болатын шығынды кредиттеу тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi "Қазастықөнiмi" концернiмен бiрлесе отырып жыл аяқталғаннан кейiн 1993 жылдың 1 сәуiрiне дейiн аталған өнiмдердiң бағасындағы айырманың орнын толтыру үшiн несие қарыздарды өтеу көздерi жөнiндегi ұсыныс енгiзетiн болсын.
3. Нан және нан-тоқаш өнiмдерi, пiскен нан орнына сатылатын ұн, жарма ұнтағы, тары, құрама жем өткiзуден болатын шығынның орнын толтыру үшiн жетiспейтiн қаражатты кредиттеудiң бекiтiлген Тәртiбi 1992 жылдың 1 қазанынан бастап күшiне енгiзiлетiн болып белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 7 желтоқсандағы
N 1029 қаулысымен
Бекiтiлген
Нан, нан-тоқаш өнiмдерi, пiскен нан орнына сатылатын ұн, жарма ұнтағы, тары және құрама жем өткiзуден болатын
шығынның орнын толтыру үшiн жетiспейтiн
қаражатты кредиттеу
Тәртiбi
Осы Тәртiп Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Республика халқын 1992 - 1993 жылдары азық-түлiкпен қамтамасыз ету жайы мен шаралары туралы" 1992 жылғы 17 қыркүйектегi N 917 қаулысын орындау үшiн және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Нанның, нан-тоқаш өнiмдерiнiң, тарының және жарма ұнтағының бағасы туралы" 1992 жылғы 16 қыркүйектегi N 767, "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1992 жылғы 17 қыркүйектегi N 917 қаулысын орындау туралы" 1992 жылғы 7 қазандағы N 836 қаулыларына сәйкес әзiрлендi және бекiтiлдi.
Аталған Тәртiп реттелетiн баға бойынша нан, нан-тоқаш өнiмдерiн, пiскен нан орнына халыққа сатылатын үн, жарма ұнтағын, тары және құрама жем өндiрумен және өткiзумен айналысатын халық шаруашылығының нан пiсiретiн кәсiпорындарының барлық салаларына ұн тартатын, жарма және құрама жем кәсiпорындарына таратылады.
Жоғарыда аталған кәсiпорындар мен ұйымдарға реттелетiн баға бойынша мемлекеттiк кәсiпорындар мен әскери саудаға, қоғамдық тамақтандыруға (II және III санаттағы асханалар мен буфеттерге), әскери бөлiмдерге, Қазақ тұтынушылар одағына, жұмысшыларды жабдықтау бөлiмiне, жұмысшыларды жабдықтау басқармасына мемлекеттiк ресурстағы астықтан өндiрiлген нан және нан-тоқаш өнiмдерi, пiскен нан орнына берiлетiн ұнның барлық сорттары, тары және жарма ұнтағын өткiзген кездерiнде қосымша құнға салынатын салықсыз еркiн жiберiлген баға мен қосымша құнға салынатын салық пен сауда жеңiлдiгi шегерiлген мемлекеттiк реттелетiн бөлшек сауда бағасы (1992 жылғы N 001-05 және 002-05 прейскуранттар) арасындағы айырма өтелетiн болады. Бұл орайда халыққа пiскен нан орнына сатылу үшiн жiберiлетiн ұнның барлық сорттары бағасындағы айырманы өтеу облыс әкiмдерi белгiлеген көлемдер шегiнде жүргiзiледi.
Барлық тұтынушыларға құрама жем жiберген кезде (қайтарма сауда тәртiбiмен мемлекетке берiлетiн ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдары мен өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң басқа да түрлерiн тапсырудан, баспабас айырбас және сырттан келетiн астықтан басқасы) құрама жем кәсiпорындарына қосымша құнға салынатын салықсыз еркiн жiберiлген баға (жiберiлген бағаның қалыптасуы кезiнде рентабельдiлiк деңгейi 10 процентке дейiнгi) мен қосымша құнға салынатын салықты белгiленген мөлшерде шегере отырып жiберiлген шектi баға арасындағы айырма өтелетiн болады.

Об утверждении порядка кредитования недостатка средств для возмещения потерь от реализации хлеба, хлебобулочных изделий, муки, реализуемой взамен печеного хлеба, крупы манной, пшена и комбикормов
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 декабря 1992 года N 1029. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить разработанный Министерством финансов Республики Казахстан, Казахским государственно-акционерным концерном "Казхлебопродукт" по согласованию с Национальным государственным банком Республики Казахстан Порядок кредитования недостатка средств для возмещения потерь от реализации хлеба и хлебобулочных изделий, муки, реализуемой взамен печеного хлеба, крупы манной, пшена и комбикормов (прилагается).
2. Министерству финансов Республики Казахстан по истечении года до 1 апреля 1993 г. совместно с концерном "Казхлебопродукт" внести предложение об источниках погашения ссудной задолженности по возмещению разницы в ценах на указанную продукцию.
3. Установить, что утвержденный Порядок кредитования недостатка средств для возмещения потерь от реализации хлеба, хлебобулочных изделий, муки, реализуемой взамен печеного хлеба, крупы манной, пшена и комбикормов вводится в действие с 1 октября 1992 г.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 7 декабря 1992 года N 1029
П О Р Я Д О К
кредитования недостатка средств для возмещения
потерь от реализации хлеба, хлебобулочных
изделий, муки, реализуемой взамен печеного
хлеба, крупы манной, пшена и комбикормов
Настоящий Порядок разработан и утвержден во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 17 сентября 1992 года N 917 "О состоянии и мерах по обеспечению населения республики продовольствием в 1992-1993 годах" и в соответствии с постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 сентября 1992 г. N 767 "О ценах на хлеб, хлебобулочные изделия, пшено и крупу манную" и от 7 октября 1992 г. N 836 "Об исполнении постановления Президента Республики Казахстан от 17 сентября 1992 г. N 917".
Указанный Порядок распространяется на хлебопекарные предприятия всех отраслей народного хозяйства, мукомольные, крупяные и комбикормовые предприятия, связанные с производством и реализацией хлеба, хлебобулочных изделий, муки, реализуемой населению взамен печеного хлеба, манной крупы, пшена и комбикормов по регулируемым ценам.
Вышеназванным предприятиям и организациям при реализации ими по регулируемым ценам предприятиям государственной и военной торговли, общественного питания (столовым и буфетам II и III категории), воинским частям, Казпотребсоюзу, ОРСам, УРСам хлеба и хлебобулочных изделий, муки всех сортов взамен печеного хлеба, пшена и крупы манной, выработанных из зерна государственных ресурсов, возмещается разница между свободными отпускными ценами без налога на добавленную стоимость и государственными регулируемыми розничными ценами (прейскуранты N 001-05 и 002-05 1992 года) за вычетом торговой скидки и налога на добавленную стоимость. При этом возмещение разницы в ценах по муке всех сортов, отпускаемой для реализации населению взамен печеного хлеба, осуществляется в пределах объемов, установленных главами областных администраций.
Комбикормовым предприятиям при отпуске всем потребителям комбикормов (кроме отпускаемых в порядке встречной продажи за сдаваемые государству семена сельскохозяйственных культур и другие виды продукции растениеводства, бартерного обмена и за давальческое зерно) возмещается разница между свободными отпускными ценами (с уровнем рентабельности при формировании отпускной цены до 10 процентов), без налога на добавленную стоимость и предельными отпускными ценами за вычетом налога на добавленную стоимость в установленном размере.

Барлық жүйедегi нан пiсiретiн, ұн тартатын, жарма және құрама жем кәсiпорындары өздерiнiң тұрған жерлерi бойынша қаржы органдарына айына 2 рет, әр айдың 10-шы және 25-шi күндерiнен кешiктiрмей келтiрiлген нысан бойынша 2 дана етiп нан, жарма және құрама жемдi өткiзуге байланысты болған шығынның сомасы туралы есептер тапсырады.
Қаржы органдары (ауданқалалыққаржы бөлiмдерi) тапсырылған құжаттарды тексерiп болғаннан кейiн соманың орнын республикалық бюджет арқылы толтыру үшiн есеп айырысу чектерiн толтырып бередi және оларды есептiк-кассалық орталыққа тапсырады, олар Ұлттықмембанкiнiң 81 таңбасы, 16 параграфы, 221 бөлiмi бойынша N 120 "Республикалық бюджеттiң шығындары" атты баланстық шотесебi мен "Астық өнiмдерi бойынша баға айырмасын өтеу (кредит ашпастан)" атты шотесептерiн дебеттейдi және кәсiпорындар мен ұйымдардың есеп айырысу (несиелiк) шотесебiне аудара отырып коммерциялық банкiнiң корреспонденттiк шотесебiн кредиттейдi.
Аталған өнiмдердiң бағасындағы айырманың орнын толтыру жөнiндегi есептердi жүргiзу үшiн Ұлттық мемлекеттiк банкi республиканың Қаржы министрлiгiне (N 804 баланстық шотесеп) кредиттiк желi ашады.
Қаржы министрлiгi N 804 баланстық шотесеп бойынша операцияларды ресiмдеу үшiн Ұлттық мемлекеттiк банкпен шарт жасасады, онда банк кредитiн пайдаланғандығы үшiн жылына 6 процент ұсталатын қажеттi кредит мөлшерi қарастырылады. Проценттер сомасы N 804 шотесептiң дебетiне жазылады, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң мiндеттемелерiмен ресiмделедi және несиелiк қарызды өтеу тәртiбi сияқты, яғни бюджет және астықты республикадан тысқары сатудан алынған табыстар есебiнен өтеледi.
Аталған кредит Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне 1993 жылдың 20 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде берiледi. Бiр жыл өткеннен кейiн, бiрақ 1993 жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрмей, Қаржы министрлiгi "Қазастықөнiмi" концернiмен бiрлесе отырып, N 804 баланстық шотесепте есепке алынған қарыздарды өтеу көздерiн анықтайды, бұл орайда Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 7 қазандағы N 836 қаулысына сәйкес кредиттiң 40 процентi астықты республикадан тысқары сатудан алынған табыстары есебiнен өтелетiн болады.
Баға айырмасының орнын толтыру үшiн есептердiң дұрыс әзiрленуi жөнiндегi жауапкершiлiк, оларды қаржы органдарына
тапсыратын кәсiпорындар мен ұйымдарға жүктеледi.
Қаржы органдары баға айырмасының орнын толтыру үшiн тапсырылған есептердiң дұрыстығы жөнiндегi мәселелер бойынша кәсiпорындар мен ұйымдарда оқтын-оқтын тiкелей тексеру жүргiзедi. Осы аталған мақсаттарға кәсiпорындар мен ұйымдар артық қаражат алған жағдайда, артық алынған қаражат сомасы осы кәсiпорындар мен ұйымдардың есебiнен бес күн мерзiмде қайтарылуға тиiс.
Нысан
Еркiн жiберiлген баға мен реттелетiн сауда бағасы
арасындағы (сауда-өткiзу жеңiлдiктерi мен қосымша құнға
салынатын салықты шегере отырып) айырманың
______________________аралығындағы
Есебi
(Кесте)

Хлебопекарные, мукомольные, крупяные и комбикормовые предприятия всех систем 2 раза в месяц не позднее 10 и 25 числа представляют финансовым органам по месту своего нахождения расчет по прилагаемой форме в 2 экземплярах о суммах потерь, связанных с реализацией хлеба, крупы и комбикормов.
Финансовые органы (райгорфинотделы) после проверки представленных документов выписывают расчетные чеки на возмещение сумм из республиканского бюджета и представляют их в расчетно-кассовые центры, которые дебетуют балансовый счет N 120 "Расходы республиканского бюджета", лицевой счет "Возмещение разницы в ценах по хлебопродуктам (без открытия кредитов)" по разделу 221, параграф 16 символ Нацгосбанка 81 и кредитуют корреспондентский счет коммерческого банка с последующим зачислением на расчетный (ссудный) счет предприятий и организаций.
Для осуществления расчетов по возмещению разницы в ценах на указанную продукцию Национальным государственным банком открывается кредитная линия Министерству финансов республики (балансовый счет N 804).
Для оформления операций по балансовому счету N 804 Министерство финансов заключает с Национальным государственным банком договор, предусматривающий необходимый размер кредитов с взиманием за пользование банковским кредитом 6 процентов годовых. Сумма процентов относится в дебет счета N 804, оформляется обязательствами Министерства финансов Республики Казахстан и погашается в таком же порядке как и ссудная задолженность, т.е. за счет бюджета и доходов, полученных от реализации зерна за пределы республики.
Указанный кредит выдается Министерству финансов Республики Казахстан сроком до 20 апреля 1993 г. По истечении года, но не позднее 1 апреля 1993 г. Министерство финансов совместно с концерном "Казхлебопродукт" определяет источники погашения задолженности, учтенной на балансовом счете N 804, при этом 40 процентов кредита в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 октября 1992 г. N 836 погашаются за счет доходов, полученных от реализации зерна за пределы республики.
Ответственность за правильность составления расчетов на возмещение разницы в ценах возлагается на предприятия и организации, представляющие их в финансовые органы.
Финансовые органы периодически производят проверки непосредственно на предприятиях и в организациях по вопросу правильности представленных расчетов на возмещение разницы в ценах. При излишнем получении предприятиями и организациями средств на указанные цели сумма излишне полученных средств в пятидневный срок подлежит восстановлению за счет этих предприятий и организаций.
Р А С Ч Е Т
разницы между свободными отпускными ценами
и регулируемыми розничными ценами за минусом
торгово-сбытовой скидки и налога на добавленную
стоимость за период с___________
( т а б л и ц а )