Көлiк құралдарының иелерi - Заңды мекемелердiң мiндеттi азаматтық сақтандыру жауапкершiлiгiн енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 7 желтоқсан N 1030. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.10.31. N 1319 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Көлiк құралдарының орналасқан иелерi - заңды мекемелердiң Қазақстан Республикасы аумағында осы құралдарды пайдалану кезiнде келтiрген зияны үшiн мiндеттi азаматтық сақтандыру жауапкершiлiгi енгiзiлсiн.
2. Республика аумағында орналасқан шетелдiк, бiрлескен, тағы басқа ұйымдарды қоса меншiк нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан көлiк құралдарының иелерi - заңды мекемелердiң азаматтық жауапкершiлiгi мiндеттi сақтандыруға жатады.
3. Осы қаулыға қоса тiркелген N 1 қосымшаға сәйкес әрбiр көлiкке сақтандыру көлемiнiң бiрыңғай мөлшерi белгiленсiн.
4. Көлiк құралдарының иелерi - заңды мекемелердiң азаматтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру жөнiндегi төлемдер өндiрiстiк шығынды сақтандыруға жатады.
Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мекемелер мен ұйымдар мiндеттi сақтандыру жөнiндегi төлемдi оларды ұстауға кеткен шығын есебiнен төлейдi.
Сақтандыру төлемдерi сақтандырушы мен сақтандырылушы арасындағы шартта көзделген мерзiмде төленедi.
Төлемдi уақтылы әрi толық күйiнде төлеу жауапкершiлiгi төлем төлеушiге жүктеледi.
Төлем төлеу мерзiмiн кешiктiргенi үшiн әрбiр кешiккен күн үшiн төленетiн соманың 0,1 процентi мөлшерiнде өсiм алынады. Өсiм алынатын кешiктiрiлген төлем салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер үшiн белгiленген тәртiппен алынады.
5. Егер де басқа жағдай көзделмеген болса, сақтандыру қорғанысы шартқа қол қойылғанның ертеңiне күшiне енедi. Келтiрiлген шығын төлемi азаматтардың денсаулығына зиян келуiнiң, мүлiктердiң жойылуының немесе зақымдануының қай жерде, қай күнi болғаны мен себебiн растайтын құзырлы органдардың құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.
6. Азаматтың немесе заңды мекеменiң мүлкiне келтiрiлген зиянның мөлшерi қолданылып жүрген заңда белгiленген тәртiппен айқындалады және азаматтық жауапкершiлiктi мiндеттi сақтандырудың шарты бойынша толық мөлшерде өтеледi, бiрақ 75 мың сомнан аспайды.
Жапа шегушiнiң денсаулығына келтiрiлген зиянның есесiн қайтару осы қаулыға қоса тiркелген N 2 қосымшаға сәйкес келтiрiлген зақымның деңгейiне қарай белгiленiп тiркелген сома шегiнде жүргiзiледi.
Жапа шегушiге келтiрiлген зиян немесе зақым үшiн мiндеттi азаматтық жауапкершiлiк сақтандыруы жөнiндегi өтем ерiктi жеке сақтандыру шарты бойынша тиесiлi төлемге қарамастан төленедi.
Сақтандыру ұйымдары зиян келтiрген жағдайда кiнәлi кiсiден төленген сақтандыру өтемiнiң сомасын талап етуге хұқылы.

О введении обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств - юридических лиц
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 декабря 1992 года N 1030. Утратило силу с 1 января 1997 г. - постановлением Правительства РК от 31 октября 1996 г. N 1319 ~P961319
Во исполнение Закона Республики Казахстан "О страховании в Республике Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Ввести обязательное страхование гражданской ответственности владельцев транспортных средств - юридических лиц за вред, причиненный при эксплуатации этих средств на территории Республики Казахстан.
2. Обязательному страхованию подлежит гражданская ответственность владельцев транспортных средств - юридических лиц, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, включая иностранные, совместные и другие организации, расположенные на территории республики.
3. Установить единые ставки страховых платежей на единицу транспортного средства согласно приложению N 1 к настоящему постановлению.
4. Платежи по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств - юридических лиц относятся страхователем на затраты производства.
Учреждения и организации, финансируемые из государственного бюджета, уплачивают платежи по обязательному страхованию за счет сметы расходов на их содержание.
Страховые платежи уплачиваются в сроки, устанавливаемые договором между страховщиком и страхователем.
Ответственность за своевременность и полноту уплаты платежей возлагается на плательщика.
За просрочку уплаты платежей взимается пеня в размере 0,1 процента от суммы платежа за каждый день просрочки. Просроченные платежи с пеней взимаются в порядке, установленном для взыскания налогов и неналоговых платежей.
5. Страховая защита вступает в силу со следующего дня после подписания договора, если в нем не предусмотрено иное. Выплата возмещения производится на основании документов компетентных органов, подтверждающих дату, место и причины причинения вреда здоровью граждан, уничтожения или повреждения имущества.
6. Размер ущерба, причиненного имуществу гражданина или юридического лица, определяется в порядке, установленном действующим законодательством, и возмещается по договору обязательного страхования гражданской ответственности в полном размере, но не более 80-кратной величины минимальной заработной платы.
Возмещение за вред, причиненный здоровью потерпевшего, производится в пределах установленных фиксированных сумм в зависимости от степени причинения вреда согласно приложению N 2 к настоящему постановлению.
За ущерб или вред, причиненный потерпевшему, возмещение по обязательному страхованию гражданской ответственности выплачивается независимо от причитающихся выплат по договорам добровольного страхования.
Страховые организации имеют право требования к виновным в причинении вреда на сумму выплаченного страхового возмещения.
Сноска. Пункт 6 с изменениями - внесенными Постановлением
Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 июня 1993
г. N 501.