Юнеско iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 24 желтоқсан N 1077. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000.08.07. N 1210 қаулысымен. ~P001210
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң ЮНЕСКО
iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясын құру
туралы ұсынысы мақұлдансын.
2. ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық
комиссиясының Ережесi (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
3. ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық
комиссиясының құрамы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне
ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық
комиссиясының қызметiн үйлестiру жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 24 желтоқсандағы
N 1077 қаулысымен
Бекiтiлген
ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының
Ұлттық комиссиясы туралы
Ереже
ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясы (бұдан былай Комиссия) Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi жанынан құрылады.
Ұлттық комиссия туралы Ереже мен оның құрамын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясы өзiнiң жұмысын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк егемендiк туралы Декларациясы, "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңы мен ЮНЕСКО-ның жарғылық ережелерi негiзiнде құрады.
Ұлттық комиссия құзырының негiзгi салалары:
- сан-салалы бiлiм беру;
- әлеуметтiк, қоғамдық, жаратылыс тану ғылымдары;
- мәдениет және халықаралық мәдени ынтымақтастық;
- бұқаралық ақпарат және қатынас болып табылады.
ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясына мынадай негiзгi қызметтер жүктеледi:
- ЮНЕСКО-ның Хатшылығына және оның аймақтық бөлiмшелерiне Қазақстан Республикасының министрлiктерiнiң, ведомстволарының, ұйымдары мен мамандарының ЮНЕСКО шаралары мен жобаларына қатысуы туралы ұсыныстарын дайындау және енгiзу;
- ЮНЕСКО Хатшылығымен, оның аймақтық өкiлдiктерiмен шет елдердiң ұлттық ұйымдарымен әртүрлi нысандар мен байланыстарды қалыптастыру және дамыту жөнiндегi ЮНЕСКО-ның Ұлттық комиссияларымен жүйелi консультациялар өткiзу;
- Республика аумағында және одан тысқары жерлерде ЮНЕСКО шараларын дайындау мен өткiзуге ат салысу;
- Республика Үкiметiнiң келiсiмiмен республиканың ұйымдары мен мекемелерi және ЮНЕСКО-ның аймақтық бөлiмшелерi, басқа халықаралық және үкiметтiк емес ұйымдары, ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Ұлттық комиссиялары арасындағы келiсiм мен шарттардың жобаларын дайындауға ықпал ету;
- ЮНЕСКО Хатшылығы мен оның аймақтық бөлiмшелерiнде жұмыс iстеу үшiн Республиканың мамандары тобын жасақтау.
Комиссия құрамы
Комиссия Төраға, бiрiншi орынбасары, жауапты хатшысы, қызмет бағыттары бойынша орынбасарлары, министрлiктер, ведомстволар, ұйымдар мен мекемелердiң, бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi, сондай-ақ ғылым, мәдениет және бiлiм беру салаларының көрнектi өкiлдерiнен құралады. Комиссия құрамы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне жатады.
Ұлттық комиссия Төрағасы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнде бекiтiледi.
Комиссия жұмысын ұйымдастыру принциптерi
Комиссия толық құрамда жылына бiр рет мәжiлiс өткiзедi. Мәжiлiс кезiнде Төрағаның бiрiншi орынбасары мен жауапты хатшының комиссия жұмысшы органдарының өткен уақыт iшiндегi қызметi туралы, оның жеке комитеттерiнiң (комиссияларының) жұмысы туралы есептерi, Комиссияның қызметiн дамыту перспективасы талқыланады және оның хатшылығы, жұмысшы органдары мен комиссияларының алдағы кезеңдегi қызметiнiң бағдарламасы (жоспары) бекiтiледi.
Комиссияның мәжiлiстерi аралығындағы кезеңде оның жұмысын бюро басқарады. Бюро қажетiне қарай, тоқсанына кем дегенде бiр рет жиналады.
Ұлттық комиссия шеңберiнде әр түрлi проблемалық бағыттар бойынша комиссиялар құрыла алады. Комиссияны Комиссия Төрағасының бағыттар жөнiндегi және бюро алдында есеп беретiн орынбасарлары басқарады.
Жауапты хатшы басқаратын Хатшылық Комиссияның жұмысшы органы болып табылады.
Хатшылыққа мынадай қызметтер:
- ЮНЕСКО Хатшылығымен, оның аймақтық бөлiмшелерiмен, ЮНЕСКО тарапынан консультациялық мәртебесi бар үкiметтiк емес ұйымдарымен, ЮНЕСКО-ға қатысушы елдердiң жеке ұлттық комиссияларымен, сондай-ақ ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi ТМД республикаларының ұйымдарымен тұрақты байланыс ұстау;
- Комиссияның және оның бюросының мәжiлiстерiне материалдар дайындау;
- Комиссия жұмысының, оның жұмысшы органдарының жоспарларын әзiрлеудi қамтамасыз ету және оның орындалуын қадағалау;
- ЮНЕСКО басылымдарында жариялауға материалдар дайындауға көмек көрсету және жарыққа шығуын тездету, ЮНЕСКО-ның ақпараттық материалдары мен басылымдарын мүдделi ұйымдарға тарату;
- ЮНЕСКО-ның аясында өткiзiлетiн халықаралық шараларды дайындайтын және өткiзетiн атқарушы ұйымдарға көмектесу;
- атқарушы ұйымдардың ұсыныстары негiзiнде мақсаттық бағдарламаларды дайындау және оларды ЮНЕСКО Хатшылығы мен оның аймақтық бөлiмшелерiне енгiзу;
- республиканың қалың жұртшылығын ЮНЕСКО қызметiмен және оның қызметiне Қазақстан Республикасы мен басқа да ТМД республикаларының қатысуы туралы тұрақты таныстырып отыру;
- Қазақстан Республикасында және ЮНЕСКО Хатшылығы мен оның аймақтық бөлiмшелерiнде сарапшы ретiнде қызмет iстеу үшiн республика мамандарын бiрiктiру және жөнелту жүктеледi.
Республика үкiметiнiң шешiмiмен ЮНЕСКО аясында өткiзiлетiн халықаралық шараларды қаржыландыру осы шараларды дайындауға және өткiзуге қатысушы ұйымдардан және демеушiлiк жарналардан түсетiн және мемлекеттiк қаржы есебiнен жүзеге асырылады.
Ақша қаражатын жұмсау ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясы Төрағасының немесе оның тапсыруымен жауапты хатшының билiгiнде болады.
ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясының Төрағасы жауапты хатшымен бiрге комиссиядағы ақша қаражатын пайдалану мәселелерi жөнiнде Комиссия мәжiлiсiнде тұрақты есеп бередi.
Комиссияның ақша қаражатының дұрыс пайдаланылуын заң жүзiнде өкiлдiк берiлген органдар тексередi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 24 желтоқсандағы N 1077 қаулысына Қосымша
ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Ұлттық комиссиясының
ҚҰРАМЫ
Жолдасбеков Мырзатай      - Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң орынбасары,
Комиссия Төрағасы
Тоқаев Қасымжомарт        - Қазақстан Республикасы Сыртқы
Кемелұлы                    iстер министрiнiң орынбасары,
Төрағаның бiрiншi орынбасары
Әбдiрахманов Серiк        - халықаралық экологиялық "Елiмай"
қорының президентi
Атрушкевич Павел          - Қазақтың мемлекеттiк сәулет-құрылыс
Александрович               академиясының ректоры. Қазақстан
Республикасының халық депутаты,
Төрағаның орынбасары
Ахметов Әдiл              - Алматы шетел тiлдерi педагогика
Құрманжанұлы                институтының ректоры, филология
ғылымының кандидаты
Жағанова Алтыншаш         - Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Қайыржанқызы                Кеңесiнiң Әйелдер, отбасын сақтау,
ана мен бала iстерi жөнiндегi
комитетiнiң төрағасы
Исағалиев Қайрат          - Қазақстан Республикасы
Сыртқыiсминiнiң мәдени және
мархабаттылық ынтымақтастық
бөлiмiнiң меңгерушiсi
Қалиев Жекен              - Қазақстанның сыртқы саясат
ассоциациясының президентi,
Республикалық "Кiтап"
қоғамының бiрiншi орынбасары,
Қазақстан Республикасының халық
депутаты
Қонақбаев Асылбек         - Қазақстан Қызыл Жарты Ай және
Өнербекұлы                  Қызыл Крест қоғамының төрағасы
Қожамьяров Құддыс         - композитор, Қазақстан
Республикасының халық артисi
Нәрiбаев Көпжасар         - Қазақтың Мемлекеттiк Әл-Фараби
атындағы университетiнiң
ректоры, экономика ғылымдарының
докторы, профессор
Мағауин Мұхтар            - жазушы
Сәбденов Оразалы          - Қазақстан Республикасының халық
депутаты, экономика ғылымдарының
докторы, Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Кеңесiнiң Ғылым және
халыққа бiлiм берудi дамыту
мәселелерi жөнiндегi комитетiнiң
төрағасы, Төрағаның орынбасары
Сәрсенбаев Алтынбек       - Қазақстан Республикасы Президентi
мен Министрлер Кабинетi Аппаратының
Iшкi саясат бөлiмiнiң меңгерушiсi
Сығаев Әшiрбек            - Қазақстан Республикасы Мәдениет
Төребайұлы                  министрiнiң бiрiншi орынбасары
Төрағаның орынбасары
Сұлтанов Қуаныш           - Қазақстан Республикасының Баспа
және бұқаралық ақпарат министрi,
Төрағаның орынбасары
Тәжин Марат               - Қазақстан Республикасы Президентi
Мұхаметқазыұлы              мен Министрлер Кабинетi Аппаратының
Iшкi саясат бөлiмi меңгерушiсiнiң
бiрiншi орынбасары
Щеголихин Иван            - Қазақстан Республикасының халық
Павлович                    жазушысы
Хан Гурий                 - Қазақтың менеджмент, экономика
Борисович                   және болжамдау институты
саясаттану және әлемдiк саясат
кафедрасының меңгерушiсi
ЮНЕСКО iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Ұлттық комиссиясының
БЮРОСЫ
Жолдасбеков Мырзатай      - Комиссия төрағасы
Тоқаев Қасымжомарт        - Төрағаның бiрiншi орынбасары
Кемелұлы
Атрушкевич Павел          - Төрағаның орынбасары, бiлiм беру
Александрович               жөнiндегi сектор меңгерушiсi
Сабденов Оразалы          - Төрағаның орынбасары, ғылым
жөнiндегi сектор меңгерушiсi
Сығаев Әшiрбек            - Төрағаның орынбасары, мәдениет
Төребайұлы                  жөнiндегi сектор меңгерушiсi
Султанов Қуаныш           - Төрағаның орынбасары, баспа және
ақпарат жөнiндегi сектор
меңгерушiсi
Исағалиев Қайрат          - жауапты хатшы

О создании Национальной комиссии Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 декабря 1992 года N 1077. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 7 августа 2000 г. N 1210 ~P001210
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить предложение Министерства иностранных дел Республики
Казахстан о создании Национальной комиссии Республики Казахстан
по делам ЮНЕСКО.
2. Утвердить Положение о Национальной комиссии Республики
Казахстан по делам ЮНЕСКО (прилагается).
4. Возложить на Министерство иностранных дел Республики
Казахстан координацию деятельности Национальной комиссии Республики
Казахстан по делам ЮНЕСКО.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 24 декабря 1992г. N 1077
П О Л О Ж Е Н И Е
о Национальной комиссии Республики Казахстан
по делам ЮНЕСКО
Национальная комиссия Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО (в дальнейшем Комиссия) создается при Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Положение о Национальной комиссии и ее состав утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Национальная комиссия Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО строит свою работу на основе Декларации о государственном суверенитете Республики Казахстан, Конституционном Законе Республики Казахстан "О Государственной независимости Республики Казахстан" и уставных положений ЮНЕСКО.
Основными сферами Компетенции Национальной комиссии являются:
образование во всем его многообразии;
социальные, гуманитарные, естественные науки;
культура и международное культурное сотрудничество;
массовая информация и коммуникации.
На Национальную комиссию Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО возлагаются следующие основные функции:
подготовка и внесение в Секретариат и региональные подразделения ЮНЕСКО предложений об участии министерств, ведомств, организаций и специалистов Республики Казахстан в мероприятиях и проектах ЮНЕСКО;
проведение систематических консультаций с Национальными комиссиями ЮНЕСКО по установлению и развитию различных форм и связей с Секретариатом ЮНЕСКО, региональными представительствами ЮНЕСКО, национальными организациями зарубежных стран;
участие в подготовке и проведении мероприятий ЮНЕСКО как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами;
по согласованию с Правительством Республики содействие в подготовке проектов соглашений и договоров между организациями и учреждениями республики с региональными подразделениями ЮНЕСКО, другими международными и неправительственными организациями, национальными комиссиями по делам ЮНЕСКО;
формирование резерва специалистов республики для работы в Секретариате и региональных подразделениях ЮНЕСКО.
Состав комиссии
Комиссия состоит из Председателя, первого заместителя, ответственного секретаря, заместителей по направлениям деятельности, представителей министерств, ведомств, организаций и учреждений, средств массовой информации, а также видных деятелей науки, культуры и образования. Состав Комиссии подлежит утверждению Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Председатель Национальной комиссии утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Организационные принципы работы комиссии
Комиссия заседает в полном составе один раз в год. Во время заседания заслушиваются отчеты первого заместителя Председателя и ответственного секретаря о деятельности рабочих органов Комиссии за истекшее время, отчеты о работе ее отдельных комитетов (комиссий), обсуждаются перспективы развития деятельности Комиссии и утверждается программа (план) работы ее секретариата, рабочих органов и комиссий на предстоящий период.
В период между заседаниями Комиссии ее работой руководит бюро. Бюро собирается по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
В рамках Национальной комиссии могут создаваться комиссии по различным проблемным направлениям. Комиссии возглавляются заместителями Председателя Комиссии по направлениям и подотчетны бюро.
Рабочим органом Комиссии является секретариат, возглавляемый ответственным секретарем.
На секретариат возлагаются следующие функции:
поддержание постоянной связи с Секретариатом ЮНЕСКО, его региональными подразделениями, неправительственными организациями, имеющими консультативный статус при ЮНЕСКО, отдельными национальными комиссиями стран - участников ЮНЕСКО, а также с организациями республик СНГ по делам ЮНЕСКО;
подготовка материалов к заседаниям Комиссии и ее бюро;
обеспечение подготовки планов работы Комиссии, ее рабочих органов и контроль за их выполнением;
оказание помощи в подготовке и продвижении материалов для публикации в изданиях ЮНЕСКО, распространение в заинтересованных организациях информационных материалов и публикаций ЮНЕСКО;
помощь организациям-исполнителям в подготовке и проведении международных мероприятий, проводимых под эгидой ЮНЕСКО;
подготовка на основе предложений организаций-исполнителей целевых программ и внесение их в Секретариат ЮНЕСКО и его региональные подразделения;
регулярное ознакомление широкой общественности республики с деятельностью ЮНЕСКО, участием в ее деятельности Республики Казахстан и других республик СНГ;
подбор и направление специалистов республики в качестве экспертов для работы в Секретариате ЮНЕСКО и его региональных подразделениях.
Международные мероприятия, проводимые под эгидой ЮНЕСКО по решению Правительства республики, осуществляются за счет поступлений от организаций, участвующих в подготовке и проведении этих мероприятий, спонсорских взносов и средств государственного бюджета.
Распоряжение денежными средствами принадлежит Председателю Национальной комиссии Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО или по его поручению ответственному секретарю.
Председатель Национальной комиссии Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО вместе с ответственным секретарем регулярно отчитываются на заседаниях Комиссии по вопросам использования денежных средств Комиссии.
Правильность использования денежных средств Комиссии контролируется органами, уполномоченными законом.
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 декабря 1992 года N 1077
С О С Т А В
Национальной комиссии Республики Казахстан
по делам ЮНЕСКО
Джолдасбеков Мырзатай  - Заместитель Премьер-министра
Республики Казахстан, Председатель
Комиссии
Токаев Касымжумарт     - заместитель Министра иностранных
Кемелевич                дел Республики Казахстан, первый
заместитель Председателя
Абдрахманов Серик      - президент международного
экологического фонда "Елiм-ай"
Атрушкевич Павел       - ректор Казахской государственной
Александрович            строительно-архитектурной академии,
народный депутат Республики Казахстан,
заместитель Председателя
Ахметов Адиль          - ректор Алма-Атинского педагогического
Курманжанович            института иностранных языков, кандидат
филологических наук
Джаганова Алтыншаш     - Председатель Комитета Верховного
Каиржановна              Совета Республики Казахстан по делам
женщин, охране семьи, материнства и детства
Исагалиев Кайрат       - заведующий отделом культурного и
гуманитарного сотрудничества МИД
Республики Казахстан
Калиев Жекен Калиевич  - президент внешнеполитической ассоциации
Казахстана, первый заместитель председателя
Республиканского общества "Книга",
народный депутат Республики Казахстан
Конакбаев Асылбек        председатель Казахского общества
Унербекович              Красного Полумесяца и Красного Креста
Кужамьяров Куддус      - композитор, народный артист
Республики Казахстан
Нарибаев Кобжасар      - ректор Казахского государственного
университета имени Аль-Фараби,
доктор экономических наук, профессор
Магауин Мухтар         - писатель
Сабденов Оразалы       - народный депутат Республики
Казахстан, доктор экономических наук,
Председатель Комитета Верховного
Совета Республики Казахстан по вопросам
развития науки и народного образования,
заместитель Председателя
Сарсенбаев Алтынбек    - заведующий Отделом внутренней политики
Аппарата Президента и Кабинета Министров
Республики Казахстан
Сигаев Аширбек         - первый заместитель Министра культуры
Торебаевич               Республики Казахстан, заместитель
Председателя
Султанов Куаныш        - Министр печати и массовой информации
Республики Казахстан, заместитель
Председателя
Тажин Марат            - первый заместитель заведующего
Мухаметказиевич          Отделом внутренней политики Аппарата
Президента и Кабинета Министров
Республики Казахстан
Щеголихин Иван         - народный писатель Республики
Павлович                 Казахстан
Хан Гурий Борисович    - заведующий кафедрой политологии и
мировой политики Казахского института
менеджмента, экономики и прогнозирования
Б Ю Р О
Национальной комиссии Республики Казахстан
по делам ЮНЕСКО
Джолдасбеков Мырзатай  - Председатель Комиссии
Токаев Касымжумарт     - первый заместитель Председателя
Кемелевич
Атрушкевич Павел       - заместитель Председателя, председатель
Александрович            сектора образования
Сабденов Оразалы       - заместитель Председателя, председатель
сектора по науке
Сигаев Аширбек         - заместитель Председателя, председатель
Торебаевич               сектора по культуре
Султанов Куаныш        - заместитель Председателя, председатель
сектора по печати и информации
Исагалиев Кайрат       - ответственный секретарь