Халық шаруашылығында статистиканы, бастапқы есеп пен бухгалтерлiк есептi қайта құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 29 желтоқсан 1992 ж. N 1098. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Республиканың халық шаруашылығында бухгалтерлiк есеп пен статистика жүйесiн жетiлдiру мәселелерi" жөнiндегi 1992 жылғы 31 наурыздағы N 306 қаулысын орындау үшiн, түбегейлi экономикалық өзгерiстердi халықаралық байланыстардың кеңеюiн, Қазақстан Республикасының дүниежүзiлiк қоғамдастыққа табан тiреуiн ескере келiп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Халық шаруашылығында статистиканы бастапқы есеп пен бухгалтерлiк есептi қайта құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Халық шаруашылығында статистиканы, бастапқы есеп пен бухгалтерлiк есептi қайта құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi жұмыстарды бақылау мен үйлестiрудi, туындаған ведомствоаралық проблемаларды шешудi, есеп пен статистика саласында халықаралық ынтымақтастық ұйымдастыруды қамтамасыз ету үшiн министрлiктердiң, ведомстволар мен ғылыми ұйымдардың басшылары мен мамандарынан Үйлестiру кеңесi құрылсын.
Үйлестiру кеңесiнiң Төрағасы болып Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң Бiрiншi орынбасары Д.Х. Сембаев жолдас бекiтiлсiн.
Д.Х. Сембаев жолдасқа Үйлестiру кеңесiнiң құрамын белгiлеу тапсырылсын.
Үйлестiру кеңесi бiр ай мерзiм iшiнде Үйлестiру кеңесi туралы ереженi әзiрлеп, бекiтсiн.
3. Халық шаруашылығында статистиканы, бастапқы есеп пен бухгалтерлiк есептi қайта құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бағдарламаны жүзеге асыруға жауапты Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары бiр ай мерзiм iшiнде, халықаралық ынтымақтастық мәселелерiн қоса, белгiленген шараларды орындауды ұйымдастырудың жоспарын жасап, Үйлестiру кеңесiне тапсырсын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жыл сайын Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк бюджетiнiң жобасында халық шаруашылығында статистиканы, бастапқы есеп пен бухгалтерлiк есептi қайта құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бағдарламасын орындауды қамтамасыз ету үшiн, соның iшiнде есептеу техникасын, бағдарламалық құралдар мен басқа да материалдық ресурстарды сатып алуға қаржы қаражатын (валюталық қаржыны қосқанда) көздесiн.
Үйлестiру кеңесi аталған қаржыны халық шаруашылығында статистиканы, бастапқы есеп пен бухгалтерлiк есептi қайта құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асырудың нақтылы орындаушылары арасында бөлiп беретiн болсын.

О государственной программе Республики Казахстан по перестройке статистики, первичного и бухгалтерского учета в народном хозяйстве
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 декабря 1992 года N 1098. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Во исполнение постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 31 марта 1992 г. N 306 "Вопросы совершенствования системы бухгалтерского учета и статистики в народном хозяйстве республики", учитывая происходящие радикальные экономические преобразования, расширение международных связей, интеграцию Республики Казахстан в мировое сообщество, Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Государственную программу Республики Казахстан по перестройке статистики, первичного и бухгалтерского учета в народном хозяйстве.
2. Для обеспечения контроля и координации работ по реализации Государственной программы Республики Казахстан по перестройке статистики, первичного и бухгалтерского учета в народном хозяйстве, решения возникающих межведомственных проблем, организации международного сотрудничества в области учета и статистики образовать Координационный совет из руководителей и специалистов министерств, ведомств и научных организаций.
Председателем Координационного совета утвердить Первого заместителя Премьер-министра Республики Казахстан Сембаева Д.Х.
Поручить Сембаеву Д.Х. определить состав Координационного совета.
Координационному совету в месячный срок разработать и утвердить положение о Координационном совете.
3. Министерствам и ведомствам Республики Казахстан, ответственным за реализацию Государственной программы Республики Казахстан по перестройке статистики, первичного и бухгалтерского учета в народном хозяйстве, в месячный срок разработать и представить Координационному совету планы организации выполнения намеченных мероприятий, включая вопросы международного сотрудничества.
4. Министерству финансов Республики Казахстан ежегодно предусматривать в проекте Государственного бюджета Республики Казахстан финансовые средства (включая валютные) для обеспечения выполнения Государственной программы Республики Казахстан по перестройке статистики, первичного и бухгалтерского учета в народном хозяйстве, в том числе на приобретение вычислительной техники, программных средств и других материальных ресурсов.
Координационному совету распределять указанные средства между конкретными исполнителями реализации Государственной программы Республики Казахстан по перестройке статистики, первичного и бухгалтерского учета в народном хозяйстве.

1. Шаруашылық жүргiзетiн субъектiлердiң Мемлекеттiк регистрiн басқару, статистикалық органдары мен басқа да пайдаланушыларды статистикалық негiзгi көрсеткiштер жөнiндегi ақиқат ақпармен дер кезiнде қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн бiрыңғай форма ретiнде қалыптастыру көзделген.
Мемлекеттiк регистрге меншiк және шаруашылық жүргiзу түрлерiне қарамастан заң жүзiндегi ұйым хұқысы бар-жоғына қарамастан мемлекеттiк тiркеуден өткен барлық кәсiпорындар мен ұйымдар, қаржы мекемелерi, қоғамдық ұйымдар мен басқа да объектiлер туралы деректердi таратып берiп тұратын негiзгi банк ролi берiледi.
Мемлекеттiк регистрдi қолдану көптеген шараларды шешуге мүмкiндiк бередi. Олар:
мемлекеттiк және территориялық басқару органдарымен өзара қарым-қатынаста ақпарат кеңiстiгiнiң бiрлiгi болуы;
Қазақстан Республикасы мен ТМД-ның басқа да мемлекеттерiнiң территориясында тiркеуден өтетiн объектiлердiң бүкiл жиынтығы бойынша статистикалық көрсеткiштердiң ең аз жиыны жөнiнде жаппай бақылау ұйымдастыру. Бұл неғұрлым кең көлемдегi көрсеткiштердi статистикалық жолмен iрiктеп бақылаудың әдiсiмен, басқа да ақпарат жүйелерiнiң регистрлерiмен өзара iс-әрекет жасау нәтижесiнде алынған деректермен ұштастырылған кезде Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық жағдайына талдау жасау үшiн қажеттi ақпарлар дайындауды қамтамасыз етедi;
ақпараттардың басқару, статистика органдарының ғана емес, сонымен бiрге басқа да пайдаланушылардың ақпар алуға мүмкiндiгi болуы;
бақылауға алынған объектiлердiң территориялық бөлiнiсi, қай салаға, қай меншiк түрiне жататындығы өзгерген жағдайда байланыстың үзiлiссiздiгi мен уақытша қатарлар сақталады;
талдау мiндеттерiн жекелеген аймақтарға қажеттi көрсеткiштермен толықтыру мүмкiншiлiгi;
ақпарды бақылау, өңдеу, оны сақтау және беру жүйесiн экономикалық тәсiлмен неғұрлым тез талдап жасау, өйткенi мұның негiзi республикалық Мемлекеттiк статистика комитетiндегi Бас есептеу орталығында кәсiпорындар мен ұйымдарды есепке алудың (ОКПО) қазiрдiң өзiнде жұмыс iстеп тұрған жүйесi болып табылады, бұл жүйеге бағдарламалық-технологиялық және техникалық құралдар жиынтығы көмек етедi.
Мемлекеттiк регистрдiң иегерi республиканың Мемстаткомитетi болып табылады, ол оны өзiнiң Бас ақпарат есептеу орталығы арқылы басқарады.
2. Халықтың жан басы регистрiн тұрғындардың аты-жөнi жазылып, үнемi жаңартылып отыратын тiзбесi ретiнде жасау көзделiп отыр, бұл тiзбе халық есебiн алу мақсатына қызмет ететiн болады.
Халықтың жан басы регистрiне әр түрлi ұйымдар мен мекемелерде жасалатын азаматтық жағдай актiсi, кадрлар бөлiмiнiң, халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмiнiң және т. б. адам тiршiлiгi мен оның өзгерiстерi туралы деректердi таратып берiп тұратын негiзгi банк ролi берiледi. Регистр формасы бойынша есепке алу ақпардың адамдық сипаты (адамның қасиеттерiн көрсететiн) мен конфиденциялдығы принциптерiнiң сақталуын көздейдi. Халықты есепке алудың бұл түрiнiң ерекшелiгi әрбiр тұрғын жынысы, туған жерi мен уақыты, т. б. туралы кодтардан тұратын қайталанбайтын идентификацияланған нөмiр (азаматтық код) беру арқылы әркiмнiң дербес деректерiн сақтау және үнемi жаңартып отыру болып табылады.
Халық регистрiн төмендегiдей территориялық деңгейде: аудандық (қалалық), облыстық, республикалық деңгейде жасау көзделген.
ХIV. Өнiмдердi каталогтаудың мемлекеттiк
жүйесiн жасау
Өнiмдердi каталогтаудың (тiзiмдердiң) мемлекеттiк жүйесi мына мақсаттар үшiн жасалады:
республикада немесе аймақтарда өндiрiлетiн өнiммен оның сипаты туралы мемлекеттiк ұйымдарды аналитикалық ақпарлармен қамтамасыз ету;
мемлекеттiк үлгiлердiң мiндеттi талаптарының сақталуын бақылау;
тұтынушыларды өнiмнiң негiзгi сипаттары, оны өндiрушiлер, сәйкестiк куәлiгi бар екендiгi туралы, өнiм сол бойынша берiлетiн нормативтiк құжат туралы ақиқат ақпарлармен қамтамасыз ету.
Өнiм туралы ақпарлардың көзi үлгiлер мен техникалық шарттар болып табылады.
Каталогтау жүйесi республиканың жекелеген аймақтарының кәсiпорындары шығаратын өнiмдердi автоматты түрде есепке алуды қамтамасыз етедi және ол шығарылатын өнiмдердiң номенклатурасын үздiксiз қадағалап отыру үшiн конъюнктуралық статистика мақсаттарында пайдаланылуы мүмкiн.
Өнiмдердi каталогтау жүйесiн ақпар берудiң (стандартты) бiрыңғай формасы негiзiнде ұйғарылып отыр, бұл ретте оның бiрыңғай (стандартты) мазмұны, ақпарды жинаудың, өңдеудiң жалпы жүйесi және ең алдымен өнiм туралы және оны өндiрушi кәсiпорындар туралы ақпарды саралау мен кодтаудың бiрыңғай жүйесiн пайдалана отырып тұтынушыларға өнiм туралы ақпарды жеткiзудiң бiрыңғай жүйесi болады.
ХV. Штрихтi кодтауды қолдану
Халықаралық тәжiрибеде автоматты идентификациялауды штрихтi кодтауды қолдану, саудада, банк iсiнде, денсаулық сақтау iсiнде, транспортта және басқа да салаларда деректердi өңдеген кезде есептеу техникасын қолданудың нәтижелiлiгi жоғары болуын қамтамасыз етедi.
Штрихтi кодтар шет елдерге шығарылатын тауарларға мiндеттi түрде қойылуға тиiс.
Бағдарламаның бұл бөлiмiнiң мақсаты халық шаруашылығы құрылымының барлық деңгейлерiнде - мемлекеттiк, салалық, аймақтық және кәсiпорындар (ұйымдар) деңгейiнде штрихтi кодтауды жан-жақты қолдануды қамтамасыз ету болып табылады. Бағдарламаның бұл бөлiмiнiң блоктары осы деңгейлерге сәйкес бөлiнген.
ХVI. Статистика және есеп кадрларын ұлттық
есепшот жүйесiнiң талаптарына сәйкес дайындау
және қайта дайындау
Қазақстан Республикасының халықаралық тәжiрибеде қолданылып жүрген есептеу мен статистика жүйесiне көшуi жөнiндегi шараларды халықаралық статистика мен ұлттық есепшоттың негiздерiн игерген жоғары дәрежелi кадрларсыз жүзеге асыру мүмкiн емес.
Кадрлар потенциалын жасау және Мемлекеттiк бағдарламаны жүзеге асыру үшiн төмендегi шараларды жүзеге асыру белгiленiп отыр:
- статистикада ұлттық есепшоттар жүйесiн жасау жөнiнде әдiстеме құралдарын әзiрлеп, мамандар дайындауды барлық деңгейiнде оқу процесiн солармен қамтамасыз ету;
- бухгалтерлiк және банктiк есеп пен статистика бойынша мамандар дайындауды көздейтiн экономикалық және инженерлiк-экономикалық бағыттағы жоғары және орта дәрежелi арнаулы оқу орындары үшiн типтi бағдарламалар мен оқу жоспарларын жасау;
- бухгалтерлiк есеп пен статистика бойынша жаңа мамандардың үлгiсiн жасап, аталмыш мамандықтардың мамандары соларға сай болуға тиiс талаптарды жүзеге асыру;
- барлық деңгейлерде оқу процесiн оқулық-әдiстеме әдебиеттермен: оқулықтармен, оқу құралдарымен, практикумдармен, ЭВМ бағдарламаларымен, т. б. қамтамасыз ету;
- бүгiнгi күнгi жағдайда қызмет жасауға бейiмдеу мақсатымен оқу орынын бiтiрiп шығатын мамандардың практикасын ұйымдастыру;
- мамандар мен оқытушыларды шетелдерде оқыту iсiн және статистика мен есепке алу жөнiнен шетел мамандарының халықаралық методология бойынша консультациялар беруiн ұйымдастыру.
Қосымша
Халық шаруашылығында статистиканы,
бастапқы есеп пен бухгалтерлiк,
есептi қайта құру жөнiнде Қазақстан
Республикасының Мемлекеттiк
бағдарламасын жүзеге асыру шаралары
(Кесте)

1. Государственный регистр хозяйствующих субъектов предусматривается сформировать как единую форму, позволяющую обеспечить органы управления, статистики и других пользователей своевременной и достоверной информацией по основным статистическим показателям.
Государственному регистру отводится роль основного распределенного банка данных о всех без исключения предприятиях и организациях, финансовых учреждениях, общественных организациях и других объектах, независимо от форм собственности и хозяйствования, с правами и без прав юридического лица, прошедших государственную регистрацию.
Внедрение Государственного регистра позволит обеспечить:
единство информационного пространства при взаимодействии с органами государственного и территориального управления;
сплошное наблюдение по минимальному набору статистических показателей по всей совокупности объектов, проходящих государственную регистрацию на территории Республики Казахстан и других государств СНГ. Это в сочетании с выборочными методами статистического наблюдения по более широкому кругу показателей, данными, полученными в результате взаимодействия с регистрами других информационных систем, обеспечит разработку необходимой информации для анализа социально-экономического положения Республики Казахстан;
доступность к информации не только органов управления, статистики, но и других пользователей;
сохранение непрерывности и временных рядов в случае изменения территориального деления, принадлежности отраслям, форме собственности наблюдаемых объектов;
возможность дополнять аналитические задачи показателями, необходимыми для отдельных регионов;
наиболее быструю и экономическую разработку системы наблюдения, хранения, обработки и выдачи информации, так как ее основу составляет уже функционирующая в ГВЦ Госкомстата республики система учета предприятий и организаций (ОКПО), поддерживаемая комплексом программно-технологических и технических средств.
Держателем Государственного регистра является Госкомстат республики в лице его Главного информационно-вычислительного центра.
2. Подушный регистр населения предусматривается сформировать как поименный и регулярно актуализируемый перечень жителей, служащий целям учета населения.
Подушному регистру населения отводится роль основного распределенного банка данных о признаках человека и их изменениях, содержащихся в документах, составляемых в различных организациях и учреждениях (акты гражданского состояния, учетные документы отдела кадров, отделов социальной защиты населения и др.). Регистровая форма учета предполагает соблюдение принципов персонификации (представление человеческих свойств) и конфиденциальности информации. Особенность этого вида учета населения в хранении и регулярном обновлении индивидуальных данных с помощью присвоения каждому жителю неповторяющегося идентификационного номера (гражданского кода), состоящих из кодов пола, места и даты рождения и т.д.
Регистр населения предусматривается создать на следующих территориальных уровнях: районный (городской), областной, республиканский.
ХIV. Создание государственной системы каталогизации
продукции
Государственная система каталогизации продукции создается с целью:
обеспечения государственных организаций аналитической информацией о производимой в республике или регионе продукции и ее характеристиках;
контроля за соблюдением обязательных требований государственных стандартов;
обеспечения потребителей достоверной информацией об основных характеристиках продукции, ее изготовителе, наличии сертификата соответствия, нормативном документе, по которому она поставляется.
Источником информации о продукции являются стандарты и технические условия.
Система каталогизации обеспечит автоматизированный учет продукции, выпускаемой предприятиями отдельных регионов республики и может использоваться в целях конъюнктурной статистики для непрерывного слежения за номенклатурой выпускаемой продукции.
Систему каталогизации продукции предусматривается строить на основе единой (стандартной) формы представления информации при едином (стандартном) ее содержании, общей системы сбора, обработки и доведения до потребителей информации о продукции с использованием единой системы классификации и кодирования информации, прежде всего о продукции и о предприятиях-производителях.
ХV. Применение штрихового кодирования
Применение штрихового кодирования автоматической идентификации в международной практике обеспечивает высокую эффективность использования вычислительной техники при обработке данных в торговле, банковском деле, здравоохранении, на транспорте и других отраслях.
Штриховые коды обязательно должны проставляться на товарах, поставляемых в зарубежные страны.
Целью раздела Программы является обеспечение комплексного применения штрихового кодирования на всех уровнях структуры народного хозяйства - государственном, отраслевом, региональном и на уровне предприятий (организаций). Соответственно этим уровням выделены блоки данного раздела Программы.
ХVI. Подготовка и переподготовка кадров статистики
и учета в соответствии с требованиями СНС
Осуществление мероприятий по переходу Республики Казахстан на принятую в международной практике систему учета и статистики невозможно без создания системы формирования высококвалифицированных специалистов, владеющих основами международной статистики и национального счетоводства.
Для создания кадрового потенциала и реализации Государственной программы предусматривается осуществить:
- разработку и обеспечение учебного процесса методическим инструментарием по составлению системы национальных счетов в статистике на всех уровнях подготовки специалистов;
- создание типовых учебных планов и программ высших и средних специальных учебных заведений экономического и инженерно-экономического профиля, других учебных заведений, предусматривающих подготовку специалистов по бухгалтерскому и банковскому учету и статистике;
- разработку модели специалистов по бухгалтерскому учету и статистике и требований, которым должны соответствовать специалисты указанных специальностей;
- обеспечение учебного процесса на всех уровнях соответствующей учебно-методической литературой: учебниками, учебными пособиями, практикумами, программами ЭВМ и др.;
- организацию практики выпускаемых специалистов с целью адаптации их к деятельности в современных условиях;
- организацию обучения специалистов и преподавателей за рубежом и консультаций иностранных специалистов по статистике и учету по международной методологии.
ПРИЛОЖЕНИЕ
Мероприятия по реализации Государственной
программы Республики Казахстан по
перестройке статистики, первичного и
бухгалтерского учета в народном
хозяйстве
[Таблица]