Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 19 наурыз N 217. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996.07.29. N 941 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 19 наурыздағы
N 217 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ғылым және
жаңа технологиялар министрлiгi туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi (бұдан әрi Министрлiк) республиканың ғылымы мен техникасы саласында мемлекеттiк саясатты әзiрлейтiн және жүргiзетiн республикалық мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
2. Министрлiк өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Министрлiк заңды ұйым болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген әрi өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi бар.
4. Министрлiктiң негiзгi мiндеттерi:
республикада ғылым мен техниканы дамытудың жайы мен перспективаларын талдау, iрi ғылыми-техникалық және аймақтық проблемаларды шешуде ғылыми-техникалық прогрестiң басым бағыттарын айқындау, ғылыми мекемелердiң оңтайлы жүйесiн қалыптастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
ғылым мен техниканы дамыту мәселелерiнде министрлiктердiң, ведомстволардың, концерндердiң, ассоциациялар мен өндiрiстiк бiрлестiктердiң қызметiн үйлестiру және оларға ғылыми-әдiстемелiк көмек көрсету;
инновациялық қызметтiң әралуан нысандарын дамытуға жәрдемдесу, ғылыми-техникалық салада экономикалық тетiктi жетiлдiру, ғылым мен техниканың басым бағыттары бойынша республикалық, мемлекетаралық және халықаралық ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды қалыптастыру мен iске асыру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
ғылыми және ғылыми-педагог кадрларын даярлау, ғылыми-техникалық салада мамандарды қайта даярлау жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру;
информатика мен есептеу техникасы саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзу, осы заманғы есептеу құралдары мен ақпараттық технологиялар негiзiнде басқарудың бiрыңғай автоматтандырылған жүйесiн жасау;
қорғаныыс мақсатындағы кәсiпорындар мен объектiлерде жүргiзiлетiн ғылыми, конструкторлық және технологиялық жұмыстарға басшылық ету әрi үйлестiру;
министрлiк жүйесiнде өнертабыс пен патент-лицензия жұмысын ұйымдастыру мен жетiлдiру, республикалық патент қорын қалыптастыру;
республикада ғылыми-техникалық прогрестi дамытуға жұмсалатын шығындарды негiздеу, ұлттық ғылыми орталықтар шеңберiнде ғылымды, мақсатты және кешендi ғылыми-техникалық бағдарламаларды, iздестiру бағдарламалары мен техникалық жобаларды қаржыландыруға республикалық бюджеттен, сондай-ақ, Ғылым қорын қоса, қаржыландырудың басқа да көздерiнен бөлiнетiн қаражатты бөлу мен оның ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету;
ғылыми-техникалық ақпараттың мемлекеттiк жүйесiн жетiлдiру, ғылым мен техника жетiстiктерiн, сондай-ақ олардың нәтижелерiн республиканың халық шаруашылығында пайдаланылуын насихаттау;
ғылыми-техникалық прогрестi жеделдетуге бағытталатын ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтiң хұқықтық және нормативтiк тәртiбiн белгiлейтiн заң актiлерiнiң, ережелерi мен нұсқамаларының жобаларын әзiрлеу;
ғылыми интеллектуалдық меншiктi қорғау, инновациялық қызмет, ғылыми қызметкерлердi әлеуметтiк қорғау, ғылымды өндiрiспен тұтастыру жүйесiн жетiлдiру, ғылыми-техникалық өнiмдердiң рыногын қалыптастыру;
ғылым мен жаңа технологиялар саласында мемлекетаралық және халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру болып табылады.

Об утверждении Положения о Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 марта 1993 года N 217. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29 июля 1996 г. N 941 ~P960941.
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 19 марта 1993г. N 217
ПОЛОЖЕНИЕ
о Министерстве науки и новых технологий
Республики Казахстан
1. Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан (в дальнейшем - Министерство) является республиканским органом государственного управления, разрабатывающим и проводящим государственную политику в области науки и техники республики.
2. Министерство руководствуется в своей деятельности законами Республики Казахстан, решениями Президента Республики Казахстан и Кабинета Министров Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
4. Основными задачами министерства являются:
анализ состояния и перспектив развития науки и техники в республике, подготовка предложений по определению приоритетных направлений научно-технического прогресса в решении крупных научно-технических и региональных проблем, формированию оптимальной сети учреждений науки;
координация деятельности и оказание научно-методической помощи министерствам, ведомствам, концернам, ассоциациям и производственным объединениям в вопросах развития науки и техники;
содействие развитию различных форм инновационной деятельности, совершенствование экономического механизма в научно-технической сфере, организация работы по формированию и реализации республиканских, межгосударственных и международных научных, научно-технических программ и проектов по приоритетным направлениям науки и техники;
координация работы по подготовке научных и научно-педагогических кадров, переподготовке специалистов в научно-технической сфере;
проведение государственной политики в области информатики и вычислительной техники, создание единой автоматизированной системы управления на основе современных вычислительных средств и информационных технологий;
руководство и координация научных, конструкторских и технологических работ, проводимых на предприятиях и объектах оборонного назначения;
организация и совершенствование изобретательской и патентно-лицензионной работы в системе Министерства, формирование республиканского патентного фонда;
обоснование затрат на развитие научно-технического прогресса в республике, распределение и обеспечение рационального использования средств, выделяемых на финансирование науки, целевых и комплексных научно-технических программ в рамках национальных научных центров, поисковых программ и технических проектов из республиканского бюджета, а также других источников финансирования, включая Фонд науки;
совершенствование государственной системы научно-технической информации, пропаганда достижений науки и техники, а также результатов их использования в народном хозяйстве республики;
разработка проектов законодательных актов, положений и инструкций, определяющих правовой и нормативный порядок научно-технической и инновационной деятельности, направленной на ускорение научно-технического прогресса;
совершенствование системы охраны научно интеллектуальной собственности, инновационной деятельности, социальной защиты научных работников, интеграции науки с производством, формирование рынка научно-технической продукции;
осуществление межгосударственного и международного сотрудничества в области науки и новых технологий.

5. Министрлiк өзiнiң қызметiн орталық мемлекеттiк басқару органдарымен, Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясымен, республиканың мамандандырылған академияларымен, басқа да ғылыми қоғамдастықтармен, бағыныштылығы мен меншiк нысанына қарамастан, кәсiпорындармен және ұйымдармен өзара iс-қимыл арқылы жүзеге асырады, республиканың ғылыми-техникалық әлеуетiн бiрiктiру мен дамытуға жәрдемдеседi.
6. Министрлiк Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң белгiленген тәртiппен оған табысталған хұқығына сәйкес қарамағындағы кәсiпорындардың мемлекеттiк мүлкiне иелiк етудi, оны пайдалану мен басқару iсiн жүзеге асырады.
7. Министрлiк өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
ғылым, техника және жаңа технологиялар саласында мемлекеттiк тапсырыс берушi функциясын жүзеге асырады;
мақсатты және кешендi салааралық, мемлекеттiк және мемлекетаралық ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды қалыптастыру мен iске асыру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
ғылымға және ғылыми-техникалық прогреске қажеттi шығындарды негiздейдi, республикалық бюджеттен және ғылымды қаржыландырудың басқа да көздерiнен бөлiнген қаражатты шоғырландырады, қаржылық қаражаттың бөлiнуiн бекiтедi және оның ұтымды пайдаланылуына бақылау жасайды;
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының, республиканың мамандандырылған ғылым академияларының, жоғары оқу орындарының, салалық ғылыми-зерттеу, жобалау-конструкторлық және ғылым мен техника саласындағы басқа да ұйымдардың қызметiн үйлестiредi.
8. Министрлiкке:
iргелi және қолданбалы зерттеулердi, ғылыми-техникалық тұжырымдамаларды қаржыландыру үшiн, ғылымға икемделген өндiрiстердi дамыту, ғылым қызметкерлерiн әлеуметтiк қолдау, конкурстар өткiзу үшiн Ғылым қорының қаражатын пайдалануға;
өз құзыры шегiнде ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындарды, ұйымдарды және оның қарамағындағы басқа да бөлiмшелердi құру, қайта құру және тарату;
барлық ғылыми ұйымдардан, олардың ведомстволық бағыныштылығы мен меншiк нысанына қарамастан, белгiленген тәртiппен қажеттi ақпаратты сұрату және алу;
сараптау жүргiзу және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды қаржыландырудың тәртiбiн белгiлеу;
министрлiк құратын сараптау комиссияларының, жұмыс топтарының қызметiне олардың ведомстволық бағыныштылығына қарамастан, кәсiпорындар мен ғылыми ұйымдардың өкiлдерiн белгiленген тәртiппен тарту хұқы берiледi.
9. Министрлiктi лауазымға Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайтын Ғылым және жаңа технологиялар министрi басқарады.
Министрдiң орынбасарлары лауазымдарына Министрдiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайды.

5. Министерство осуществляет свою деятельность во взаимодействии с центральными органами государственного управления, Национальной академией наук Республики Казахстан, специализированными академиями республики, другими научными сообществами, предприятиями и организациями, независимо от подчиненности и форм собственности, способствует консолидации и развитию научно-технического потенциала республики.
6. Министерство осуществляет владение, пользование и управление государственным имуществом подведомственных предприятий и организаций в соответствии с правом, делегированным ему в установленном порядке Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
7. Министерство в соответствии с возложенными на него задачами:
осуществляет функции государственного заказчика в области науки, техники и новых технологий;
организует работу по формированию и реализации целевых и комплексных межотраслевых, государственных и межгосударственных научных и научно-технических программ и проектов;
обосновывает необходимые затраты на науку и научно-технический прогресс, концентрирует средства, выделенные из республиканского бюджета и других источников на финансирование науки, утверждает распределение финансовых средств и контролирует рациональное их использование;
координирует деятельность Национальной академии наук Республики Казахстан, специализированных академий наук республики, высших учебных заведений, отраслевых научно-исследовательских, проектно-конструкторских и других организаций в области науки и техники.
8. Министерству предоставляется право:
использовать средства Фонда науки для финансирования фундаментальных и прикладных исследований, научно-технических разработок, развития наукоемких производств, социальной поддержки работников науки, проведения конкурсов;
в пределах своей компетенции создавать, реорганизовывать и ликвидировать подведомственные предприятия, организации и другие подразделения, находящиеся в его ведении;
запрашивать и получать в установленном порядке необходимую информацию от всех научных организаций, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности;
устанавливать порядок проведения экспертизы и финансирования научно-технических программ и проектов;
привлекать в установленном порядке представителей предприятий и научных организаций, независимо от их ведомственной подчиненности, к работе в экспертных комиссиях, рабочих группах, образуемых Министерством.
9. Министерство возглавляет Министр науки и новых технологий, назначаемый на должность Президентом Республики Казахстан.
Заместители Министра назначаются на должность Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Министра.

10. Министрлiкте құрамында Министр (төраға), Министрдiң орынбасарлары, Министрлiктiң басқа да басшы қызметкерлерi болатын алқа құрылады.
Министрлiк алқасының жеке құрамын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
11. Алқа Министрлiктiң басқарушы органы болып табылады, ол Министрлiктiң ағымдағы қызметiнiң негiзгi мәселелерiн, аса маңызды бұйрықтардың, нұсқамалар мен басқа да нормативтiк құжаттардың жобаларын қарайды, республиканың технологиялық серпiнiн қамтамасыз ету жөнiндегi перспективалар мен шараларды айқындайды, қабылданған шешiмдердiң орындалуына бақылау жасайды.
12. Министрлiк жанында дербес құрылымдық бөлiмше хұқысындағы Мемлекеттiк бас ғылыми-техникалық сараптама iс-қимыл жасайды.
13. Министрлiкте Министр басшылық ететiн Ғылыми-техникалық кеңес құрылады. Кеңестiң құрамы Министрлiктiң жауапты қызметкерлерiнен, сондай-ақ ғалымдар мен халық шаруашылығының мамандарынан жасақталады. Ғылыми-техникалық немесе кеңес туралы Ереженi Министр бекiтедi.
14. Ғылым мен жаңа технологиялар Министрi:
осы Ережеде Министрлiкке жүктелген мiндеттердi iске асыруды қамтамасыз етедi;
белгiленген лауазымдық жалақыларға қарай еңбекке ақы төлеудiң бөлiнген қоры шегiнде Министрлiк қызметкерлерiнiң штаты мен жалақы мөлшерiн бекiтедi;
Министрдiң орынбасарлары арасындағы мiндеттердi бөледi;
Министрлiк қызметкерлерiн, сондай-ақ қарамағындағы кәсiпорындар мен ұйымдардың басшыларын жұмысқа алады және лауазымдық мiндеттерiнен босатады;
Министрлiктiң бюджеттiк қаражатының мақсаты бойынша пайдаланылуын жүзеге асырады және оған бақылау ұйымдастырады;
Министрлiк жұмысының регламентiн, алқа туралы Ереженi, бiлiктiлiк лауазымдық талаптарды, қызметкерлерге аттестациялау өткiзу тәртiбiн, сондай-ақ Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi және қарамағындағы кәсiпорындар мен ұйымдардың жарғыларын бекiтедi.
Ескерту. 14 тармақтан сөздер алынып тасталған - ҚРМК-нiң
1995.02.06. N 115 қаулысымен.
15. Министр және оның орынбасарлары Министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн жеке дара жауап бередi.
16. Министрлiктi ұстау шығындары республикалық бюджет есебiнен қамтамасыз етiледi.

10. В Министерстве образуется коллегия в составе Министра (председатель), заместителей Министра, других руководящих работников Министерства.
Персональный состав коллегии Министерства утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
11. Коллегия является руководящим органом Министерства, который рассматривает основные вопросы текущей деятельности Министерства, проекты важнейших приказов, инструкций и других нормативных документов, определяет перспективы и меры по обеспечению технологического прорыва республики, контролирует выполнение принятых решений.
12. При Министерстве действует Главная государственная научно-техническая экспертиза на правах самостоятельного структурного подразделения.
13. В Министерстве создается Научно-технический совет, возглавляемый Министром. Состав Совета формируется из числа ответственных работников Министерства, а также ученых и специалистов народного хозяйства. Положение о Научно-техническом совете утверждается Министром.
14. Министр науки и новых технологий:
обеспечивает реализацию задач, возложенных на Министерство настоящим Положением;
утверждает штаты и ставки заработной платы работников Министерства в пределах выделенного фонда оплаты труда, исходя из установленных должностных окладов;
распределяет обязанности между заместителями Министра;
принимает на работу и освобождает от занимаемой должности работников Министерства, а также руководителей подведомственных предприятий и организаций;
осуществляет и организует контроль за использованием бюджетных средств Министерства по целевому назначению;
утверждает регламент работы Министерства, положение о коллегии, квалификационные должностные требования, порядок проведения аттестации сотрудников, а также положения о структурных подразделениях Министерства и уставы подведомственных предприятий и организаций.
Сноска. Абзац третий пункта четырнадцатого - с изменениями, внесенными постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115.
15. Министр и его заместители несут персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство функций.
16. Расходы на содержание Министерства обеспечиваются за счет средств республиканского бюджета.