Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 29 наурыз N 242. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.05.20. N 851 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Жаңа экономикалық құрылымдарды қолдау және монополиялық қызметтi шектеу жөнiндегi мемлекеттiк комитетiн Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi етiп қайта құру туралы" 1993 жылғы 11 қаңтардағы N 1063 U931063_ Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi монополиялық қызметтi шектеу, бәсекенi дамыту, экономиканы монополиясыздандыру және әдiлетсiз бәсекенi тыю жөнiндегi мемлекеттiк саясатты жүргiзетiн орталық мемлекеттiк басқару органы болып табылады деп белгiленсiн. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне тiкелей басшылықты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы осыған қоса берiлген Ереже бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң жүйесiне монополияға қарсы саясат жөнiндегi облыстық, Алматы және Ленинск қалалық аумақтық комитеттерi кiредi деп белгiленсiн. Монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттер Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен қосылып бiртұтас құрылым құрайды, өз қызметiн Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитеттi жүктеген өкiлеттiк шеңберiнде және жергiлiктi атқарушы органдардың басшыларымен өзара iс-қимыл жасай отырып ұйымдастырады.
Облыс әкiмдерiне монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттердiң төрағаларын жергiлiктi атқарушы органдардың алқа құрамына енгiзу ұсынылсын.
Монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттердiң басшыларын қызметке Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасы тағайындайды.
4. Экономикалық реформа барысында экономиканы монополиясыздандыру және монополиялық қызметтi шектеу жөнiнде келiсiлген мемлекеттiк саясатты қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне ол туралы Ережеге сәйкес және оған жүктелген функциялар шегiнде министрлiктер, ведомстволар, жергiлiктi атқарушы органдардың басшылары, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, олардың бiрлестiктерi, сондай-ақ кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке адамдар үшiн орындауға мiндеттi шешiмдер қабылдау құқығы берiлсiн.
Республикалық және аймақтық нарықтарды дамыту, экономиканы монополиясыздандыру мәселелерi жөнiндегi, сондай-ақ қаржы мен тауар нарықтарында үстем жағдайға ие болған шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi және олардың бiрлестiктерiн құру мен қайта құру, акцияларының бақылау пакеттерiн, үлестерi мен жарналарын сатып алу-сату немесе басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң акцияларының бақылау пакеттерiн, үлестерi мен жарналарын олардың сатып алу туралы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi қаулыларының, министрлiктер, ведомстволар және басқа мемлекеттiк басқару органдары, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiнiң жобалары мiндеттi түрде алдын ала қорытынды беру үшiн Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне немесе оның монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттерiне табыс етiледi деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне өз құзыры шеңберiнде министрлiктердiң, ведомстволардың және басқа мемлекеттiк басқару органдарының, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың монополияға қарсы заңдарға қайшы келетiн нормативтi актiлердiң күшiн тоқтата тұру құқығы берiлсiн.

О Государственном комитете Республики Казахстан по антимонопольной политике
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 марта 1993 года N 242. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20 мая 1997 г. N 851 ~P970851.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 11 января 1993г. N 1063 U931063_ "О преобразовании Государственного комитета Республики Казахстан по поддержке новых экономических структур и ограничению монополистической деятельности в Государственный комитет Республики Казахстан по антимонопольной политике" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что Государственный комитет Республики Казахстан по антимонопольной политике является центральным органом государственного управления по проведению государственной политики ограничения монополистической деятельности, развития конкуренции, демонополизации экономики и пресечения недобросовестной конкуренции. Непосредственное руководство Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике осуществляет Кабинет Министров Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Государственном Комитете Республики Казахстан по антимонопольной политике.
3. Установить, что в систему Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике входят областные, Алматинский и Ленинский городские территориальные комитеты по антимонопольной политике. Территориальные комитеты по антимонопольной политике составляют целостную с Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике структуру, организуют свою деятельность в пределах возложенных на них Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике полномочий и во взаимодействии с главами местных исполнительных органов.
Рекомендовать главам областных администраций включать председателей территориальных комитетов по антимонопольной политике в состав коллегий местных исполнительных органов.
Руководители территориальных комитетов по антимонопольной политике назначаются на должность Председателем Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике.
4. Для обеспечения согласованной государственной политики по демонополизации экономики и ограничению монополистической деятельности в ходе экономической реформы предоставить Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике в соответствии с Положением о нем и в пределах возложенных на него функций право принимать решения, обязательные для исполнения министерствами, ведомствами, главами местных исполнительных органов, хозяйствующими субъектами, их объединениями, а также физическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность.
Установить, что все проекты постановлений Кабинета Министров Республики Казахстан, решений министерств, ведомств и других органов государственного управления, а также местных исполнительных органов по вопросам развития республиканского и региональных рынков, демонополизации экономики, а также о создании и реорганизации хозяйствующих субъектов и их объединений, занимающих доминирующее положение на финансовом и товарном рынках, купле-продаже контрольных пакетов их акций, долей и паев, или о приобретении ими контрольных пакетов акций, долей и паев других хозяйствующих субъектов представляются на обязательное предварительное заключение Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике или его территориальным комитетам по антимонопольной политике.
Предоставить Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике в пределах его компетенции право приостанавливать действие нормативных актов министерств, ведомств и других органов государственного управления, а также местных исполнительных органов, которые входят в противоречие с антимонопольным законодательством.

5. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң орталық аппараты қызметкерлерiнiң саны (үйлердi күту және оларға күтiм жасау жөнiндегi қызметкерлерден басқа) 80 адам болып белгiленсiн.
6. Монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттер қызметкерлерiнiң саны 200 адам болып белгiленсiн (ғимаратты күзететiн, қамтитын адамдарсыз).
7. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң орталық аппаратын, монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттердi ұстауға жұмсалатын шығындарды қаржыландыру Қазақстан Республикасының республикалық бюджетiнде көзделiп мемлекеттiк басқару органдарын ұстауға арналған қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
8. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Төрағаның үш орынбасары, оның iшiнде бiреу бiрiншi және 11 адам құрамында алқасы болуға рұқсат етiлсiн.
9. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi орталық аппаратына қызмет бабындағы 6 жеңiл автомобильге, монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттерге - бiр жеңiл автомобильге лимит белгiленсiн.
10. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасы материалдық-техникалық, көлiк және медициналық қызмет көрсету шарттары бойынша Қазақстан Республикасының Министрiне, Төрағаның орынбасарларына, орталық аппараттың қызметкерлерi Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң қызметкерлерiне теңестiрiлсiн.
Монополияға қарсы саясат жөнiндегi облыстық, Алматы және Ленинск қалалық аумақтық комитеттерiнiң бастықтарына санаторий-курорт қызметiн көрсету тиiстi облыстық және қалалық басқару органдарының басшыларына белгiленген шарттарға қарайлас жүзеге асырылсын.
11. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының республикалық бюджетiн қалыптастырған кезде Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне қажеттi мүкәммал, жабдықтар, ұйымдық техника, автомашина сатып алу, қызметтiк үй-жайларды күрделi жөндеу, үйлер мен әлеуметтiк, мәдени-тұрмыстық объектiлер салу үшiн қаражат бөлiнуiн көздейтiн болсын.
12. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның облыстық басқармалары;
Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi республикалық комитетiмен келiсiлген нышандар бойынша республикалық, аймақтық қаржы және тауар нарықтарында үстем жағдайға ие болған кәсiпорындарды анықтау мақсатымен республикалық бюджеттiң қаржылары есебiнен жыл сайын статистикалық тексеру жүргiзсiн;
Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң келiсуi бойынша бiр айлық мерзiмде Монополист бiрлестiктер мен кәсiпорындардың мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге арналған статистикалық есеп берудiң арнаулы нысанын әзiрлеп, күшiне енгiзсiн.
13.
Ескерту. 13-тармақтың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.06.12.
N 813 қаулысымен.

5. Установить численность работников центрального аппарата Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике в количестве 80 человек (без персонала по охране и обслуживанию зданий).
6. Установить численность работников территориальных комитетов по антимонопольной политике в количестве 200 человек (без персонала по охране и обслуживанию зданий).
7. Финансирование расходов на содержание центрального аппарата Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике, территориальных комитетов по антимонопольной политике осуществляется за счет ассигнований на содержание органов государственного управления, предусмотренных республиканским бюджетом Республики Казахстан.
8. Разрешить Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике иметь 3 заместителей Председателя, в том, числе одного первого, и коллегию в составе 11 человек.
9. Установить для центрального аппарата Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике лимит служебных легковых автомобилей в количестве 6 единиц, для территориальных комитетов по антимонопольной политике - по 1 единице.
10. Приравнять Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике по условиям материально-бытового, транспортного и медицинского обслуживания к Министру Республики Казахстан, заместителей Председателя - к заместителям Министра Республики Казахстан, работников центрального аппарата - к работникам Министерства экономики Республики Казахстан.
Санаторно-курортное обслуживание начальников областных, Алматинского и Ленинского территориальных комитетов по антимонопольной политике осуществлять применительно к условиям, установленным для руководителей соответствующих областных и городских органов управления.
11. Министерству финансов Республики Казахстан при формировании республиканского бюджета Республики Казахстан предусматривать ассигнования Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике на приобретение необходимого инвентаря, оборудования, оргтехники, автомашин, капитальный ремонт служебных помещений, строительство жилья и объектов соцкультбыта.
12. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу и его областным управлениям:
по согласованным с Государственным комитетов Республики Казахстан по антимонопольной политике формам проводить за счет средств республиканского бюджета ежегодные статистические обследования с целью выявления предприятий, занимающих доминирующее положение на республиканском, региональных финансовых и товарных рынках;
по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике в месячный срок разработать и ввести в действие специальную форму статистической отчетности для хозяйствующих субъектов, включенных в Государственный реестр объединений и предприятий-монополистов.
13. Пункт 13 утратил силу - постановлением КМ РК от 12 июня 1995 г. N 813.

14. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi республикалық басқару органдарының өзара ақпараттық қамтамасыз етуiнiң ортақ тәртiбi енгiзiлгенге дейiн қызмет бабында пайдалану үшiн олар шығаратын нұсқауларды, нұсқамалар мен жалпы қолданудағы нормативтi және әдiстемелiк сипаты бар басқа да актiлердi Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне жiберетiн болсын.
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсiне осыған орайлас құжаттарды аталған Комитетке жiберiп тұру ұсынылсын.
15. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi өтiнiмдер мен қажеттi есептер ұсынылғаннан соң Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiн телефон, телекс және факсимильдi байланыспен қамтамасыз етсiн.
16. Облыстың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi:
үш айлық мерзiмде монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық
комитеттерге бiр қызметкерге шаққанда кемiнде 10 шаршы метр есебiнен
қызметтiк үй-жайлар бөлсiн;
монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттердiң
материалдық-техникалық база жасау мен нығайтуына көмек көрсетсiн;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының
Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен
монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттердiң
қызметкерлерiне тұрғын алаң бөлiнуiн, олардың пәтерлерiнде телефон
орнатылуын, мектепке дейiнгi мекемелерде орын берiлуiн қамтамасыз
етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 29 наурыздағы
N 242 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы
саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы
Е Р Е Ж Е
1. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, бұдан былай "Комитет" деп аталады, өз қызметiн экономиканы монополиясыздандыру саласында мемлекеттiк саясатты әзiрлеу мен жүзеге асыру, бәсекелiк күрес ережелерiн және шаруашылық құрылымдарын кооперациялау мен ұйымдық бiрiктiру процестерiн бақылауды қатайту мақсатында жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк басқару органы болып табылады. Комитетке Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тiкелей басшылық етедi.
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

14. Министерству экономики, Министерству финансов, Министерству внешнеэкономических связей Республики Казахстан Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу впредь до введения общего порядка взаимного информационного обеспечения республиканских органов управления направлять Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике для служебного пользования издаваемые ими инструкции, указания и другие акты нормативного и методологического характера общего применения.
Рекомендовать Национальному банку Республики Казахстан направлять указанному Комитету аналогичные документы.
15. Министерству связи Республики Казахстан по представлении заявок и необходимых расчетов обеспечивать Государственный комитет Республики Казахстан по антимонопольной политике телефонной, телексной и факсимильной связью.
16. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций:
в трехмесячный срок выделить территориальным комитетам по антимонопольной политике служебные помещения из расчета не менее 10 кв.м на одного работника;
оказывать помощь территориальным комитетам по антимонопольной политике в создании и укреплении их материально-технической базы;
в соответствии с действующим законодательством обеспечивать выделение жилой площади для работников Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике и территориальных комитетов по антимонопольной политике, установку в их квартирах телефонов, предоставление мест в дошкольных учреждениях.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 29 марта 1993г. N 242
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственном комитете Республики Казахстан
по антимонопольной политике
1. Государственный комитет Республики Казахстан по антимонопольной политике, именуемый в дальнейшем "Комитет", является центральным органом государственного управления, осуществляющим свою деятельность в целях разработки и проведения государственной политики в области демонополизации экономики, ужесточения контроля за правилами конкурентной борьбы и процессами кооперирования и организационного слияния хозяйственных структур. Непосредственное руководство Комитетом осуществляет Кабинет Министров Республики Казахстан.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, Указами Президента Республики Казахстан и решениями Кабинета Министров Республики Казахстан, а также настоящим Положением.

3. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi мыналар:
- экономиканың әртүрлi салаларында монополиясыздандыру саясатын жүргiзу, бәсекенi дамыту және қатарлас әрi баламалы құрылымдардың пайда болуына жағдай жасау;
- монополиялық қызметтiң және әдiлетсiз бәсекенiң алдын алу, шектеу және тыйым салу;
- монополияға қарсы заңдардың сақталуына мемлекеттiк бақылау жасау.
4. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
- республикалық және аймақтық қаржы мен тауар нарығына, өнiм өндiру мен өткiзуге талдау жасау негiзiнде монополиясыздандырудың мемлекеттiк саясатының, әр салалардағы бәсекенi дамытудың бағыттарын, Қазақстан Республикасында монополиялық қызметтi шектеу мен болдырмау тәртiбiн анықтайды. Тиiстi бағдарламаларды әзiрлеп, үйлестiредi және олардың орындалу барысына бақылау жасайды;
-монополист кәсiпорындар мен бiрлестiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзедi. Монополист кәсiпорындардың қызметiн мемлекеттiк реттеу мен бақылаудың арнаулы шараларын әзiрлеп, оларды күшiне енгiзедi. Меншiк нысандарына қарамастан мемлекеттiк тiзiлiмге енгiзiлген шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi өндiрiстi монополиясыздандыру және көп салалы етiп дамыту бағдарламаларын әзiрлеуге мiндеттейдi. Ол бағдарламаларды келiседi, орындалу барысын бақылайды;
- монополияға қарсы заңдардың сақталуын бақылайды, оларды бұзу фактiлерiн анықтап, қарастырады, бұлар жөнiнде өз құзыры шеңберiнде шешiмдер қабылдайды, заңдарды қолдану практикасын жинақтайды, оларды жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеп, тиiстi мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарына жiбередi. Комитеттiң құзырына жататын мәселелер бойынша заңдық және нормативтi актiлердiң жобасын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзедi;
- алдын ала қорытынды беру жолымен одақтар, қауымдастықтар, концерндер, корпорациялар, холдинг компаниялары, кәсiпорындардың салалық, салааралық, аймақтық және басқа бiрлестiктерi нысанындағы ұйымдық-басқарушылық, қаржы-басқарушылық құралымдарын құру мен қайта құруға, мемлекеттiк басқару органдары мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi аталған бiрлестiктерге айналдыруға, сондай-ақ нарықта үстем жағдайға ие болған шаруашылық серiктестiктер, одақтар және басқа шаруашылық жүргiзушi объектiлердi құру мен қайта құруға, олардың акцияларының бақылау пакетiн, үлестерiн және жарналарын сатып алу мен сатуға, сондай-ақ басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң, оның iшiнде жекешелендiру процесiнде республикалық, коммуналдық меншiк кәсiпорындардың акционерлiк кәсiпорын етiп қайта құру кезiнде акцияларының бақылау пакетiн, үлестерi мен жарналарын олардың сатып алуына мемлекеттiк бақылау жасауды жүзеге асырады;
- монополиясыздандыру және бәсекенi дамыту жөнiндегi шаралар мен бағдарламалардың әзiрленуiн үйлестiредi және оларды министрлiктердiң, ведомстволардың, жергiлiктi атқарушы органдардың, шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң жүзеге асыруын бақылайды;
- Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң, министрлiктер мен ведомстволардың, жергiлiктi атқарушы органдардың экономиканы басқару құрылымдарын қайта құру, республикалық және аймақтық қаржы мен тауар нарығын дамыту мәселелерi жөнiндегi шешiмдерiнiң жобасына мiндеттi түрде қорытынды бередi;
- iрi мемлекеттiк объектiлердi акционерлендiру және жекешелендiру бағдарламасының жобаларын әзiрлеуге қатысады және олардың жүзеге асырылуын келiседi. Мемлекеттiк меншiк объектiлерiн жекешелендiру жөнiндегi комиссиялардың жұмысына қатысады;
- тауар нарығында үстем жағдайға ие болған мемлекеттiк кәсiпорындарды жекешелендiру жоспарының жобаларын мiндеттi түрде келiседi;
- мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң республикалық және облыстық бағдарламаларының жобаларына қорытынды бередi. Өз өкiлдерiн мемлекеттiк меншiк объектiлерiн жекешелендiру жөнiндегi комиссиялардың, конкурстар мен аукциондар өткiзу жөнiндегi комиссиялардың құрамына жiбередi;
- жұмыста жариялылықты қамтамасыз етедi, монополиясыздандыру жөнiндегi шараларды жүзеге асырудың барысы туралы, бәсекенi дамыту және Комитет қызметiнiң басқа да мәселелерi жөнiнде республиканың халқын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, оның iшiнде мамандандырылған мерзiмдi басылымдар арқылы ұдайы хабардар етiп отырады, кәсiпкерлердiң одақтарымен, қауымдастықтарымен және басқа ұйымдарымен, қоғамдық ұйымдармен және қозғалыстармен байланысты қамтамасыз етедi;
- Комитеттiң құзырына жататын мәселелер бойынша әдiстемелiк және ақпараттық-талдаулық құжаттарды әзiрлейдi, олардың нақты жүзеге асырылуына шаралар қолданады;
- Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне заңдар мен өзге де нормативтi актiлердiң жобалары бойынша қорытынды, монополиялық қызметтi шектеу, қаржы мен тауар нарығын, бәсеке мен монополиясыздандыруды мәселелерiне қатысты талдау материалдары мен ұсыныстарды табыс етедi.
Ескерту. 4-шi тармақтың 5-шi абзацына өзгерту енгiзiлдi -
ҚРМК-нiң 1995.10.12. N 1320 қаулысымен. P951320_

3. Основными задачами Комитета являются:
- проведение политики демонополизации в различных отраслях экономики, развитие конкуренции и создание условий для возникновения параллельных и альтернативных структур;
- предупреждение, ограничение и пресечение монополистической деятельности и недобросовестной конкуренции;
- государственный контроль за соблюдением антимонопольного законодательства.
4. В соответствии с возложенными на него задачами Комитет:
- на основе анализа республиканского и региональных финансовых и товарных рынков, производства и реализации продукции определяет направления государственной политики демонополизации, развития конкуренции в различных отраслях, порядок ограничения и предотвращения монополистической деятельности в Республике Казахстан. Разрабатывает соответствующие программы, координирует и контролирует ход их выполнения;
- ведет Государственный реестр предприятий и объединений - монополистов. Разрабатывает и вводит в действие специальные меры государственного регулирования и контроля за деятельностью предприятий-монополистов. Обязывает хозяйствующие субъекты, включенные в Государственный реестр, независимо от форм собственности, разрабатывать программы демонополизации и диверсификации производства. Согласует эти программы, контролирует ход их выполнения;
- контролирует соблюдение антимонопольного законодательства, выявляет и рассматривает факты его нарушения, принимает по ним решения в пределах своей компетенции, обобщает практику его применения, разрабатывает и направляет в соответствующие органы государственной власти и управления предложения по ее совершенствованию, вносит в установленном порядке на рассмотрение Кабинета Министров Республики Казахстан проекты законодательных и нормативных актов по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
- осуществляет путем дачи предварительных заключений государственный контроль за созданием и реорганизацией организационно-управленческих и финансово-управленческих образований в форме союзов, ассоциаций, концернов, корпораций, холдинговых компаний, отраслевых, межотраслевых, региональных и других объединений, предприятий, преобразованием органов государственного управления и хозяйствующих субъектов в указанные объединения, а также за созданием и реорганизацией хозяйственных товариществ, союзов и других хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение на рынке, куплей-продажей контрольных пакетов их акций, долей и паев, а равно приобретением ими контрольных пакетов акций, долей и паев других хозяйствующих субъектов, в том числе при преобразовании предприятий республиканской и коммунальной собственности в акционерные предприятия в процессе приватизации;
- координирует разработку и осуществляет контроль за реализацией министерствами, ведомствами, местными исполнительными органами, хозяйствующими субъектами-монополистами мер и программ по домонополизации и развитию конкуренции;
- в обязательном порядке дает заключения на проекты решений Кабинета Министров Республики Казахстан, министерств и ведомств, местных исполнительных органов по вопросам реорганизации структуры управления экономикой, развития республиканского и региональных финансовых и товарных рынков;
- участвует в разработке и согласовывает реализацию проектов программ акционирования и приватизации крупных государственных объектов. Участвует в работе комиссий по приватизации объектов государственной собственности;
- в обязательном порядке согласует проекты планов приватизации государственных предприятий, занимающих доминирующее положение на товарных рынках;
- дает заключения по проектам республиканской и областных программ разгосударствления и приватизации. Направляет своих представителей в состав комиссий по приватизации объектов государственной собственности, в состав комиссий по проведению конкурсов и аукционов;
- обеспечивает гласность в работе, постоянно информирует население республики через средства массовой информации, в том числе через специализированные периодические издания, о ходе реализации мер по демонополизации, развитию конкуренции и по другим вопросам деятельности Комитета, обеспечивает связь с союзами, ассоциациями и другими организациями предпринимателей, общественными организациями и движениями;
- разрабатывает методические и информационно-аналитические документы и материалы по вопросам, относящимся к компетенции Комитета и принимает меры к их реализации на практике;
- представляет Кабинету Министров Республики Казахстан заключения по проектам законов и иных нормативных актов, аналитические материалы и предложения, касающиеся вопросов ограничения монополистической деятельности, развития финансовых и товарных рынков, конкуренции и демонополизации.
Сноска. В абзац пятый внесены изменения - постановлением КМ РК от 12 октября 1995 г. N 1320.

5. Комитет өз функцияларын қолданылып жүрген заңдардың шегiнде орындауы үшiн:
- министрлiктерге, ведомстволарға, жергiлiктi атқарушы органдарға, басқа да мемлекеттiк басқару органдарына, мекемелерге, банктерге, меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындар мен басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге келуiне, олардың лауазымды адамдарынан және Қазақстан Республикасының кәсiпкерлiк қызметпен шұғылданатын азаматтарынан, шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардан монополияға қарсы заңдардың бұзылуына жол берiлуi жөнiнде, егер мұның өзi Комитетке жүктелген функциялардың орындалуы үшiн қажет болса, керектi ақпарат, мәлiмет құжаттардың көшiрмесiн, сондай-ақ ауызша және жазбаша түсiнiктемелер алуға;
- шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi Монополист бiрлестiктер мен кәсiпорындардың мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзу туралы және оларды аталған тiзiлiмнен шығару туралы шешiм қабылдауға, сондай-ақ оларды қайта құрудың қосымша ережелерiн және басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң үлестерiн, жарналарын, акцияларын сатып алуының, өзге ұйымдық-басқарушылық және қаржы-басқарушылық құралымдардың құрамына кiруiнiң тәртiбiн белгiлеуге, сондай-ақ өкiмет пен басқару органдарымен бiрлесiп монополист кәсiпорындардың қызметiн мемлекеттiк реттеу мен бақылау жасаудың арнаулы әдiстерi мен шараларын әзiрлеуге;
- ұйымдық-басқарушылық (оның iшiнде қаржы-басқарушылық) құрылымдар құруды, егер оларды құру бәсекенi елеулi түрде шектеуге әкелiп соқтырса немесе соқтыруы мүмкiн болса, тiркеуге келiсiм беруден бас тарту нысанында тыйым салуға;
- белгiлi бiр тауар нарығында үстем жағдайға ие болған шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң немесе басқарушылық құралымдардың сол тауар нарығында жұмыс iстейтiн басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң акцияларын, жарналарын, жарғылық капиталға қатысқан үлесiн сатып алуына, сондай-ақ үстем жағдайға ие болған шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң, басқарушылық құралымның акцияларының бақылау пакетiн, жарналарын, қатысу үлестерiн, егер мұның өзi бәсекенi елеулi түрде шектеуге әкелiп соқтырса немесе соқтыруы ықтимал болса, кез келген заңды ұйымдардың немесе жеке адамдардың сатып алуына тыйым салуға;
- өз құзыры шеңберiнде мемлекеттiк басқару органдары мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге монополияға қарсы заңдарды бұзушылықты тоқтату туралы, сондай-ақ нарықта үстем жағдайға ие болған және бұл жағдаймен қиянат жасайтын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi ықтиярсыз бөлу туралы қарастыру үшiн мiндеттi мағлұмхаттар және орындауға мiндеттi нұсқаулар беруге;
- Қазақстан Республикасының заңдары мен осы Ережеде көзделген жағдайлар мен тәртiп бойынша лауазымды адамдар мен азаматтарға монополияға қарсы заңдарды бұзғаны үшiн өз құзыры шегiнде айыппұл салуға;
- Комитеттiң құзырына жататын мәселелер жөнiнде ресми түсiндiрмелер беруге;
- қажет болған жағдайда Комитеттiң қаржысы есебiнен төлей отырып, тексеру жүргiзу мен сараптау жасауға басқа мекемелер мен ұйымдардан бiлiктi мамандарды, сондай-ақ өзге бақылаушы және құқық қорғаушы органдардың қызметкерлерiн қатыстыруға;
- республикалық бюджеттен осы мақсаттар үшiн бөлiнген қаржы есебiнен монополияға қарсы саясатты жүргiзу, қаржы және тауар нарығын дамыту мәселелерi бойынша шарттар жасасуға және ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауды ұйымдастыруға;
- Комитеттiң қызметiне байланысты мiндеттер мен функцияларды орындау үшiн белгiленген тәртiп бойынша ғылыми-зерттеу, ақпарат және талдау мекемелерiн, мамандандырылған қорлар құруға;
- Комитеттiң құзырына жататын мәселелер бойынша шет елдердiң мемлекеттiк органдарымен және үкiметтiк емес ұйымдарымен, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен ынтымақтасуды жүзеге асыруға;
- монополияға қарсы саясатты жүргiзу мәселелерi бойынша халықаралық жобалар мен бағдарламаларды әзiрлеу мен жүзеге асыруға қатысуға құқығы бар.

5. Для выполнения своих функций Комитет в пределах действующего законодательства имеет право:
- доступа в министерства, ведомства, местные исполнительные органы, другие органы государственного управления, учреждения, банки, на предприятия и другие хозяйствующие субъекты, независимо от форм собственности, и получения от их должностных лиц и граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, занимающихся предпринимательской деятельностью, необходимой информации, сведений и копий документов, а также устных и письменных объяснений по поводу допущенных нарушений антимонопольного законодательства, если это необходимо для выполнения возложенных на Комитет функций;
- принимать решение о включении хозяйствующих субъектов в Государственный реестр объединений и предприятий - монополистов и об исключении их из указанного реестра, а также устанавливать дополнительные правила их реорганизации и порядка приобретения ими долей, паев, акций, других хозяйствующих субъектов, вхождения их в состав иных организационно-управленческих и финансово-управленческих образований, а также разрабатывать совместно с органами власти и управления специальные методы и меры государственного регулирования и контроля за деятельностью предприятий-монополистов;
- запрещать в форме отказа выдачи согласия на регистрацию создания организационно-управленческих, в том числе финансово-управленческих образований, если их создание ведет или может привести к существенному ограничению конкуренции;
- запрещать приобретение хозяйствующими субъектами или управленческими образованиями, занимающими доминирующее положение на рынке, определенного товара, акции, паев, долей участия в уставном капитале другого хозяйствующего субъекта, работающего на рынок того же товара, а также покупку любым юридическим или физическим лицом контрольного пакета акций, паев, долей участия хозяйствующего субъекта, управленческого образования, занимающего доминирующее положение, если это ведет или может привести к существенному ограничению конкуренции;
- в пределах своей компетенции давать органам государственного управления и хозяйствующим субъектам обязательные для рассмотрения представления и обязательные для исполнения предписания о прекращении нарушений антимонопольного законодательства, а также о принудительном разделении хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение на рынке и злоупотребляющих этим положением;
- в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением, накладывать в пределах своей компетенции штрафы на должностных лиц и граждан за нарушение ими антимонопольного законодательства;
- давать официальные разъяснения по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
- привлекать к проведению проверок и экспертиз квалифицированных специалистов из других учреждений и организаций, а также работников других контролирующих и правоохранительных органов с оплатой в необходимых случаях за счет средств Комитета;
- заключать договоры и организовывать выполнение научно-исследовательских работ по вопросам проведения антимонопольной политики, развития финансовых и товарных рынков за счет средств, выделяемых на эти цели из республиканского бюджета;
- создавать в установленном порядке научно-исследовательские, информационные и аналитические учреждения, специализированные фонды для выполнения задач и функций, связанных с деятельностью Комитета;
- осуществлять сотрудничество с государственными органами и неправительственными организациями зарубежных стран, а также с международными организациями по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
- участвовать в разработке и реализации международных проектов и программ по вопросам проведения антимонопольной политики.

6. Комитеттi лауазымы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi құрамына кiретiн және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономикалық өзгерiстер кеңесiнiң мүшесi болып табылатын Төраға басқарады.
7. Комитеттiң төрағасын қызметке Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайды және қызметтен босатады.
Комитет Төрағасының орынбасарларын қызметке Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайды және қызметтен босатады.
8. Комитеттiң Төрағасы оған басшылықты жүзеге асырады және Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн дербес жауап бередi.
Төрағаның орынбасарлары арасында мiндеттер бөлiнiсiн, Комитеттiң орталық аппаратының және монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттердiң құрылымы мен штат кестесiн қызметкерлердiң белгiленген саны мен еңбекке ақы төлеу қоры шегiнде бекiтудi, құрылымдық бөлiмшелер туралы ережелердi бекiтудi және олардың басшыларының мiндеттерiн бөлiсудi Комитеттiң төрағасы жүргiзедi.
9. Комитеттiң төрағасы оның қызметкерлерiнiң орындауы үшiн мiндеттi бұйрықтар, өкiмдер мен нұсқаулар шығарады, тапсырмалар бередi.
10. Комитет қызметiнiң неғұрлым маңызды мәселелерiн талқылау үшiн Комитет төрағасының (алқаның төрағасы) және лауазым бойынша Комитет төрағасының орынбасарларының, Комитет басқармаларының (бөлiмдерiнiң) басшылары құрамындағы 11 адамнан алқа құрылады.
Комитет алқасы мүшелерiнiң жеке құрамын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi. Алқаның шешiмдерi қаулы нысанында шығарылады және Комитеттiң Төрағасы қол қояды.
11. Комитеттiң жүйесiне монополияға қарсы саясат жөнiндегi облыстық, Алматы және Ленинск қалалық аумақтық комитеттерi кiредi. Аумақтық комитеттер Комитетпен қосылып бiртұтас құрылым құрайды, Комитетке жүктелген барлық функцияларды орындайды және тек оған есеп бередi, өз жұмысын жергiлiктi атқарушы органдардың басшыларымен өзара iс-қимыл жасай отырып ұйымдастырады.
Монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттердiң басшыларын Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасы қызметке тағайындайды.
12. Комитеттiң функцияларын жүзеге асыру үшiн оның жанынан сарапшылар кеңестерi құрылып, жұмыс iстейдi.
Сарапшылар кеңестерiнiң жұмысын ұйымдық қамтамасыз етудi Комитеттiң аппараты жүзеге асырады.
Сарапшылар кеңестерiнiң құрамы ғалымдар мен мамандардан, Комитеттiң, Қазақстан Республикасының басқа да министрлiктерi мен ведомстволарының қызметкерлерiнен қалыптастырылады.
13. Комитеттiң орталық аппараты мен монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттер мемлекеттiк басқару органдарын ұстауға арналып Қазақстан Республикасының республикалық бюджетiнде көзделген қаражат есебiнен қаржыландырылады.

6. Комитет возглавляет Председатель, входящий по должности в состав Кабинета Министров Республики Казахстан и являющийся членом Национального Совета экономических преобразований Республики Казахстан.
7. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
Заместители Председателя Комитета назначаются на должность и освобождаются от должности Кабинетом Министров Республики Казахстан.
8. Председатель Комитета осуществляет руководство Комитетом и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач.
Распределение обязанностей между заместителями Председателя, утверждение структуры и штатного расписания центрального аппарата Комитета и территориальных комитетов по антимонопольной политике в пределах установленной численности и фонда оплаты труда работников, утверждение положений о структурных подразделениях и определение обязанностей их руководителей производится Председателем Комитета.
9. Председатель Комитета издает приказы, распоряжения и инструкции, дает указания, обязательные для исполнения работниками Комитета.
10. Для обсуждения наиболее важных вопросов деятельности Комитета образуется коллегия в количестве 11 человек в составе Председателя Комитета (председатель коллегии) и заместителей Председателя Комитета по должности, руководителей управлений (отделов) Комитета.
Персональный состав членов коллегии Комитета утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан. Решения коллегии издаются в форме постановлений и подписываются Председателем Комитета.
11. В систему Комитета входят областные, Алматинский и Ленинский городские территориальные комитеты по антимонопольной политике. Территориальные комитеты составляют целостную с Комитетом структуру, выполняют все возложенные на Комитет функции и подотчетны только ему, организуют свою работу во взаимодействии с главами местных исполнительных органов.
Руководители территориальных комитетов по антимонопольной политике назначаются на должности Председателем Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной политике.
12. Для реализации функций Комитета при нем создаются и действуют экспертные советы.
Организационное обеспечение работы экспертных советов осуществляется аппаратом Комитета.
Состав экспертных советов формируется из ученых и специалистов, работников Комитета, других министерств и ведомств Республики Казахстан.
13. Центральный аппарат Комитета и территориальные комитеты по антимонопольной политике финансируются за счет ассигнований на содержание органов государственного управления, предусмотренных в республиканском бюджете Республики Казахстан.

14. Комитет заңды ұйым болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады.

14. Комитет является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.