Тұрғын үй шаралары үшiн халыққа берiлетiн несиелердiң мөлшерiн өсiру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 21 сәуiр 1993 ж. N 322. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.11.23. N 1156 қаулысымен
Тұрғын үй құрылысы құнының күрт қымбаттауына байланысты және азаматтардың тұрғын үй жағдайын жақсарту шараларына берiлетiн несиелердiң мөлшерiн өсiру жөнiндегi тiлектерiн ескерiп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жеке тұрғын үй құрылысы мен тұрғын үй кооперациясын жеделдету үшiн Қазақстан Республикасының азаматтарына, кәсiпорындары мен ұйымдарына қосымша жеңiлдiктер беру және экономикалық ынталылығын арттыру туралы" 1992 жылғы 10 сәуiрдегi N 715 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 1992 ж., N 14, 229-бап) сәйкес Қазақстан Республикасының Жинақ банкiне азаматтарға:
жеке тұрғын үйлер мен кооперативтiк пәтерлер салуға және сатып алуға - олардың құнының шегiнде, бiрақ 1500 мың сомнан аспайтын (қарыз берушiнiң төлем қабiлетiн ескере отырып);
жеке тұрғын үйлер мен пәтерлердi қайта жаңартуға және күрделi жөндеуге, оларды инженерлiк желiлерге жалғауға, сондай-ақ мал мен құс ұстауға және ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сақтауға арналған аула құрылыстарын салуға 300 мың сомға дейiн;
өз қаржысы есебiнен басталған жеке тұрғын үйлердiң құрылысын аяқтауға (қабырғалары тұрғызылған болса) құрылысты бiтiруге қажет шығындарының шегiнде, бiрақ 450 мың сомнан аспайтын;
жеке тұрғын үйдi инженерлiк жайластыру үшiн жабдықтар сатып алуға - 150 мың сомға дейiн;
кәсiпорындар мен ұйымдардың қызметкерлерiне жеке тұрғын үй құрылысына кәсiпорындар мен ұйымдардың қорлары есебiнен (республика Жинақ банкi мекемелерiмен жасасылған шарттардың негiзiнде) - олардың қолындағы қаражат мүмкiншiлiгiнiң ауқымында, бiрақ құрылыстың сметалық құнынан аспайтын;
банк несиесiнiң қатысуымен 1991 - 1993 жылдарда басталған жеке тұрғын үйлердiң және 1992 - 1993 жылдарда басталған кооперативтiк пәтерлердiң құрылысын аяқтауға - сметалық құнының шегiнде, бiрақ 1500 мың сомнан аспайтын (бұрын осы мақсатқа алынған несиелер ескерiлiп) мөлшерде несие беруге рұқсат етiлсiн.
2. Жеке және кооперативтiк тұрғын үй салуға және сатып алуға несие тұрғын үйi жоқ немесе тұрғын үй жағдайын жақсартуға аса дiлгер (тұрғын үйi санитарлық нормадан аз) азаматтарға басымдық тәртiбiмен берiлетiн болып белгiленсiн.
Несие қарыз алушылардың төлем қабiлетi ескерiлiп берiлетiн болсын.

Об увеличении pазмеpов кpедитов на жилищные меpопpиятия
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 21 апpеля 1993 г. N 322. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 23 ноября 2005 года N 1156 (P051156)
В связи с резким удорожанием стоимости строительства жилья и учитывая просьбы граждан об увеличении размеров кредитов на мероприятия, связанные с улучшением жилищных условий, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Разрешить Сберегательному банку Республики Казахстан выдавать гражданам в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 апреля 1992 г. N 715  U920715_  "О предоставлении дополнительных льгот и создании экономических стимулов гражданам, предприятиям и организациям Республики Казахстан для ускорения развития индивидуального жилищного строительства и жилищной кооперации" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 14, ст. 229) кредиты в следующих размерах:
на строительство и покупку индивидуальных жилых домов и кооперативных квартир - в пределах их стоимости, но не более 1500 тыс. рублей ( с учетом платежеспособности заемщиков);
на реконструкцию и капитальный ремонт индивидуальных жилых домов и квартир, присоединение их к инженерным сетям, а также на строительство надворных построек для содержания скота и птицы и хранения сельскохозяйственной продукции - до 300 тыс. рублей;
на завершение строительства индивидуальных жилых домов, начатого за счет собственных средств ( при наличии возведенных стен), в пределах затрат, необходимых для окончания строительства, но не свыше 450 тыс. рублей;
на приобретение оборудования для инженерного обустройства индивидуального жилого дома - до 150 тыс. рублей;
работникам предприятий и организаций на индивидуальное жилищное строительство за счет фондов предприятий и организаций (на основании договоров, заключенных с учреждениями Сберегательного банка республики) - в пределах имеющихся у них финансовых возможностей, но не более сметной стоимости строительства;
на завершение строительства, начатого с участием кредитов банка в 1991 - 1993 годах индивидуальных жилых домов и в 1992 - 1993 годах кооперативных квартир - в пределах сметной стоимости, но не более 1500 тыс. рублей (с учетом ранее полученных кредитов на эту цель).
2. Установить, что кредиты на строительство и приобретение индивидуального и кооперативного жилья в приоритетном порядке предоставляются гражданам, не имеющим жилья или остронуждающимся в улучшении жилищных условий (имеющим жилье ниже санитарных норм).
Выдачу кредитов производить с учетом платежеспособности заемщиков.

3. Қазақстан Республикасының Жинақ банкi Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп, тұрғын үй шараларына арналған жеңiлдiктi несиелер беруге пайдаланылатын несие ресурстарының мөлшерiн анықтасын, онда банктердiң несие беруге қатысты шығынын қайтаруға бюджетте көзделген қаржы ескерiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары

3. Сберегательному банку Республики Казахстан совместно с
Министерством финансов определять размер кредитных ресурсов,
используемых на выдачу льготных кредитов на жилищные мероприятия,
с учетом предусмотренных в бюджете ассигнований на возмещение потерь
банков, связанных с этой выдачей.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан