Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы мекемелерiнiң басшы және жедел құрамының киiм нысандары туралы Ереже және нысандық киiм, аяқкиiм заттары мен жабдықтарын киiп және тағып жүру тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1993 жылғы 3 мамыр N 344. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінiң 2000.08.12. N 1247 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Қаулы етедi:
1. Мыналар:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы жүйесiндегi басшы және жедел құрамның киiм тiзбесi N 1 қосымшаға сәйкес;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы жүйесiндегi басшы және жедел құрамның нысандық киiм (арнайы киiм), аяқ киiм (арнайы аяқ киiм) заттары мен жабдықтарын киiп және тағып жүру Тәртiбi (қоса берiлiп отыр);
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы жүйесiндегi қызметкерлердiң нысандық және арнайы киiм заттарының тiзбесi N 2 қосымшаға сәйкес;
Келте тондар мен пималар алуға хұқығы бар кедендердiң тiзбесi N 3 қосымшаға сәйкес;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы жүйесiндегi қызметкерлерге тегiн берiлетiн нысандық киiм мен аяқ киiм заттарының нормалары (қоса берiлiп отыр);
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы
жүйесiндегi қызметкерлерге тегiн берiлетiн арнайы киiм мен арнайы
аяқ киiмнiң нормалары (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден
басқармасы нысандық киiм заттарын тiккiзу мен жасату тапсырыстарын
орналастыруды және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Бас кеден басқармасы мекемелерiнiң басшы және жедел құрамын үлестiк
нормалары бойынша осы заттармен қамтамасыз етудi ұйымдастырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 3 мамырдағы
N 344 қаулысына
N 1 Қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгiнiң
Бас кеден басқармасы жүйесiндегi басшы және
жедел құрамның киiмдерiнiң
ТIЗБЕСI
Толық мемлекеттiк кеңесшiге және кеден
қызметiнiң I, II, III дәрежелi мемлекеттiк
кеңесшiлерiне арналған киiм нысандары
I/ Бiр киер киiм нысандары
Қызыл шұғамен тысталған, алтын түстi кокардалы, сұр түстi таза
қаракөлден тiгiлген тiк бөрiк.
Басқа киетiн жерiнiң жиектерi қызылмен көмкерiлген, алтын түстi кокарданың айналасы алтындалған жiппен жиектелген, күнқағарлы және өрме белбеушелi, ақ түстi жүннен тiгiлген фуражка.
Сұрғылт қара жүннен тiгiлген, жиектерi қызыл түспен көмкерiлген,
погоны бар, қос қаусырма өңiрлi пәлте. Жеке тiгiледi.
Су өтпейтiн қара түстi костюмдiк матадан тiгiлген бiр қаусырма
өңiрлi жаздық плащ немесе пәлте. Жеке тiгiледi.
Ашық ақ түстi жүннен тiгiлген, жағасы мен жеңiнiң қайырма тұсы
алтындалған қызыл жiппен жиектелген, погоны бар, қос қаусырма өңiрлi
китель. Жеке тiгiледi.
Қара-көк галстугi, погоны бар, ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек).
Қызыл түспен жиектелген және лампасты, көгiлдiр түстi жүн матадан
тiгiлген балағы түсiңкi шалбар. Жеке тiгiледi.
Қара түстi былғары бәтеңкелер (қысқа қонышты бәтеңкелер,
туфлилер).
Ақ түстi мойын орамал.
Ақ түстi былғары қолғап.
Салтанат белбеуi.
2/ Күнделiктi киiм нысандары
Бiр киер киiм нысандары тәрiздi тiк бөрiк, пәлте, фуражка,
шалбарлар, мойын орамал.
Қызыл түспен жиектелген, жағасы алтынданған жiппен тiгiлген,
погоны бар, ашық көгiлдiр түстi жүннен тiгiлген қос қаусырма өңiрлi
кител. Жеке тiгiледi.
Погоны, қара-көк, түстi галстугi бар, көгiлдiр және ақ түстi
күрте-кеудеше (көйлек).
Су өткiзбейтiн көгiлдiр түстi костюмдiк матадан тiгiлген, погоны
тiгiлмелi жаздық пәлте (плащ) плащ (шымқай қара матадан тiгiледi).
Жеке тiгiледi.
Ақ түстi бөкебай.
Сұр түстi мех жағалы, погоны бар, қара-көк матадан мехпен
көмкерiп тiгiлген күрте-бушлат.
Кеден қызметiнiң I,II,III дәрежелi кеңесшiлерiне
және кеден қызметiнiң I,II,III дәрежелi
инспекторларына (ерлерге) арналған киiм нысандары
Сұр түстi шұғамен көмкерiлген, алтын түстi кокардалы, қой
терiсiнен тiгiлген көгiлдiр түстi мех құлақшын.
Басқа киетiн жерi аспан түстi және жиектерi көгiлдiр түспен көмкерiлген, кокардасы, алтын түстес өрме жiптерi, жиектерiнде алтын түстi түймелерi бар жүннен тiгiлген көгiлдiр түстi фуражка.
Аспан түстi матадан тiгiлiп, көгiлдiр түспен жиектелген пилотка.
Шымқай қара шұғадан тiгiлген, тiгiлмелi погоны, кеден қызметiнiң кеңесшiлерiне арналған эмблема мен петлица белгiлерi бар қос қаусырма өңiрлi маусымдық пәлте.
Шымқай қара шұғадан тiгiлген, тiгiлмелi погондары, кеден қызметiнiң инспекторларына арналған эмблемалары бар, қос қаусырма өңiрлi маусымдық пәлте.
Су өткiзбейтiн көк түстi матадан тiгiлген шалбарымен қоса погоны бар жылы күртке.
Су өткiзбейтiн костюмдiк матадан тiгiлген, погоны тiгiлмелi жаздық пәлте (плащ).
Көгiлдiр костюмдiк матадан тiгiлген, тiгiлмелi погоны кеден
қызметiнiң кеңесшiлерiне арналған эмблема мен петлица белгiлерi бар
қос қаусырма өңiрлi пенжак (китель).
Көгiлдiр костюмдiк матадан тiгiлген тiгiлмелi погондары мен
кеден қызметiнiң инспекторларына арналған эмблемалары бар қос
қаусырма өңiрлi пенжак (китель).
Көк түстi матадан тiгiлген, пагоны бар жаздық комбинезон.
Аспан түстi костюмдiк матадан тiгiлiп, көгiлдiр түспен
жиектелген шалбар.
Ақ және көгiлдiр матадан тiгiлген, ағытылмалы пагондары бар
күрте-кеудеше (көйлек).
Қара-көк түстi матадан тiгiлген галстук.
Ақ түстi бөкебай.
Жүн қолғап.
Қара түстi былғарыдан тiгiлген қысқа қонышты  бәтеңке (туфли).
Табиғи былғарыдан тiгiлген, қысқа қонышты юфтi етiктер.
Қара былғары белбеулер.
Қара-көк түстi жартылай жүн шұлықтар.
Сұрғылт, ақ, аспан түстес матадан тiгiлiп, көгiлдiр түспен
айшықталған погондар. Бекiтiлген нысандар бойынша металдан жасалған
айырым белгiлерi (жұлдыздар), омырауға тағатын белгiлер, кокардалар,
эмблемалар, петлицалық белгi.
Кеден қызметiнiң I,II,III дәрежелi кеңесшiлерiне
және кеден қызметiнiң I,II,III дәрежелi
инспекторларына (әйелдерге) арналған киiм нысандары
Сұр түстi шұғамен көмкерiлген, алтын түстi кокардалы, қой
терiсiнен тiгiлген мех құлақшын.
Көгiлдiр түстi фетрден тiгiлген әйелдер телпегi.
Аспан түстес матадан тiгiлiп, көгiлдiр түспен жиектелген пилотка.
Қара-сұр шұғадан тiгiлген, тiгiлмелi погоны, кеден қызметiнiң кеңесшiлерiне арналған эмблема мен петлица белгiлерi бар қос қаусырма өңiрлi маусымдық пәлте.
Қара-сұр шұғадан тiгiлген, тiгiлмелi погондары мен кеден қызметiнiң инспекторларына арналған эмблемалары бар қос қаусырма өңiрлi маусымдық пәлте.
Су өткiзбейтiн көк түстi матадан тiгiлген, шалбарымен қоса погоны бар жылы күрте.
Су өткiзбейтiн костюмдiк матадан тiгiлген, погоны тiгiлмелi жаздық пәлте (плащ).
Көгiлдiр костюмдiк матадан тiгiлген, тiгiлмелi погоны, кеден
қызметiнiң кеңесшiлерiне арналған эмблема мен петлица белгiлерi бар
қос қаусырма өңiрлi пенжак.
Көгiлдiр костюмдiк матадан тiгiлген, тiгiлмелi, погондары мен
кеден қызметiнiң инспекторларына арналған эмблемалары бар қос
қаусырма өңiрлi пенжак.
Көк түстi мақта матадан тiгiлген, погоны бар жаздық комбинезон.
Көгiлдiр костюмдiк матадан тiгiлген белдемше.
Көгiлдiр костюмдiк матадан тiгiлген, ағытылмалы погондары
бар көйлек.
Ақ және көгiлдiр матадан тiгiлген, ағытылмалы погондары бар
күрте-кеудеше (көйлек).
Қара-көк түстi матадан тiгiлген галстук.
Ақ түстi бөкебай.
Жүн қолғап.
Қара түстi былғарыдан тiгiлген туфли.
Қара түстi былғарыдан тiгiлген қыстық жылы етiк.
Қара-көк түстi жартылай жүн шұлықтар.
Сұрғылт, ақ, аспан түстес матадан тiгiлiп, көгiлдiр түспен
айшықталған погондар.
Бекiтiлген нысандар бойынша металдан жасалған айырым белгiлерi
(жұлдыздар), омырауға тағатын белгiлер, кокордалар, эмблемалар,
петлицалық белгi, түймелер.
Арнайы киiмдер
Табиғи мехтан тiгiлген келте тон.
Пималар.
Халаттар.
Әйелдерге арналған хром бәтеңке.
Қысқа қонышты және басы табиғи мехтан тiгiлген ерлер етiгi.
Қозғалмай тұрғанда түсетiн салмақтан және қалжыраудан
сақтайтын бәтеңкелер.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы "3" мамырдағы
N 344 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгiнiң Бас кеден
басқармасы жүйесiндегi басшы және жедел құрамының нысандық
киiм (арнайы киiм), аяқ киiм (арнайы аяқ киiм)
заттары мен жабдықтарын киiп және тағып жүру
ЕРЕЖЕСI
I. Жалпы ережелер
I. Киiм нысандарын киiп жүру құқығын өздерiне берiлген арнаулы атақтарға сәйкес, Бас кеден басқармасы жүйесiндегi мекемелердiң басшы және жедел құрамдағы адамдары иеленедi.

Об утверждении Перечня одежды и Правил ношения предметов форменной одежды, обуви и снаряжения начальствующим и оперативным составом учреждений Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 мая 1993 года N 344. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 12 августа 2000 г. N 1247 ~P001247.
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
Перечень одежды начальствующего и оперативного состава системы Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению N 1;
Правила ношения предметов форменной одежды (специальной одежды), обуви (специальной обуви) и снаряжения начальствующим и оперативным составом системы Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан (прилагаются);
Перечень предметов форменной и специальной одежды работников системы Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению N 2;
Перечень таможен, имеющих право на получение полушубков и валенок, согласно приложению N 3;
Нормы бесплатной выдачи предметов форменной одежды и обуви работникам системы Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан (прилагаются);
Нормы бесплатной выдачи специальной одежды и специальной обуви работникам системы Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан (прилагаются).
2. Главному таможенному Управлению Министерства финансов
Республики Казахстан организовать размещение заказов на изготовление
предметов форменной одежды и обеспечение ею по нормам довольствия
начальствующего и оперативного состава учреждений системы Главного
таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 мая 1993г. N 344
ПЕРЕЧЕНЬ
одежды начальствующего и оперативного
состава системы Главного таможенного
управления Министерства финансов
Республики Казахстан
Форма одежды для действительного государственного
советника и государственных советников таможенной
службы I, II, III рангов
1) Парадно-выходная форма одежды
Папаха из натурального каракуля серого цвета с суконным верхом
красного цвета, с кокардой золотистого цвета.
Фуражка шерстяная белого цвета с околышем и кантами красного цвета, с кокардой золотистого цвета и позолоченным шитьем на околыше, козырьке и плетеном ремешке.
Пальто двубортное шерстяное, цвета маренго, с кантами красного цвета, с погонами. Пошив индивидуальный.
Плащ или пальто летнее однобортное из костюмной ткани с
водоотталкивающей пропиткой темного цвета. Пошив индивидуальный.
Китель двубортный шерстяной открытый, белого цвета, с кантами
красного цвета с позолоченным шитьем на воротнике и обшлагах,
с погонами. Пошив индивидуальный.
Куртка-сорочка (рубашка) белого цвета, с погонами, с галстуком
темно-синего цвета.
Брюки навыпуск шерстяные голубого цвета, с кантами и лампасами
красного цвета. Пошив индивидуальный.
Ботинки (полуботинки, туфли) шевровые черного цвета.
Кашне белого цвета.
Перчатки кожаные белого цвета.
Пояс парадный.
2) Повседневная форма одежды
Папаха, пальто, фуражка, брюки, кашне такие же, как для
парадно-выходной формы одежды.
Китель двубортный, открытый шерстяной голубого цвета с кантами
красного цвета, с позолоченным шитьем на воротнике, с погонами. Пошив
индивидуальный.
Куртка-сорочка (рубашка) голубого и белого цвета, с погонами,
с галстуком темно-синего цвета.
Пальто летнее (плащ) однобортное из костюмной ткани с
водоотталкивающей пропиткой голубого цвета с нашивными погонами
(плащ из ткани темного цвета). Пошив индивидуальный.
Шарф белого цвета.
Куртка-бушлат из ткани темно-синего цвета на меху с меховым
воротником серого цвета, с погонами.
Форма одежды для советников таможенной службы
I, II, III рангов и инспекторов таможенной
службы I, II, III рангов (мужская)
Шапка из овчины меховой голубого цвета, с суконным верхом серого
цвета, с кокардой золотистого цвета.
Фуражка шерстяная голубого цвета с околышем и кантами бирюзового цвета, с кокардой и пуговицами золотистого цвета на околыше, с плетеным шнуром золотистого цвета.
Пилотка из ткани голубого цвета с кантом бирюзового цвета.
Пальто демисезонное, двубортное из сукна темного цвета с нашивными погонами, эмблемами и петличными знаками для советников таможенной службы.
Пальто демисезонное, двубортное из сукна темного цвета с нашивными
погонами, эмблемами для инспекторов таможенной службы.
Куртка утепленная с брюками из водоупорной ткани синего цвета
с погонами.
Пальто летнее (плащ) из костюмной ткани с водоотталкивающей
пропиткой с нашивными погонами.
Пиджак (китель) двубортный из костюмной ткани голубого цвета
с нашивными погонами, эмблемами и петличными знаками для советников
таможенной службы.
Пиджак (китель) двубортный из костюмной ткани голубого цвета
с нашивными погонами и эмблемами для инспекторов таможенной службы.
Комбинезон летний из хлопчатобумажной ткани синего цвета
с погонами.
Брюки из костюмной ткани голубого цвета с кантом бирюзового цвета.
Куртка-сорочка (рубашка) из ткани белого и голубого цвета
с пристегивающимися погонами.
Галстук из ткани темно-синего цвета.
Шарф белого цвета.
Перчатки шерстяные.
Полуботинки (туфли) из кожи черного цвета.
Сапоги юфтевые из натуральной кожи с укороченным голенищем.
Ремень из черной кожи
Носки п/шерстяные темно-синего цвета.
Погоны из ткани стального, белого, голубого цвета  с бирюзовыми
просветами. Знаки различия (звезды), нагрудной знак, кокарда, эмблема,
петличный знак, по утвержденной форме из металла.
Форма одежды для советников таможенной службы
I, II, III рангов и инспекторов таможенной
службы I, II, III рангов (женская)
Шапка из овчины меховой голубого цвета, с суконным верхом серого
цвета, с кокардой золотистого цвета.
Кепи женская из фетра голубого цвета.
Пилотка из ткани голубого цвета с кантом бирюзового цвета.
Пальто демисезонное, двубортное из сукна темно-серого цвета с нашивными погонами, эмблемами и петличными знаками для советников таможенной службы.
Пальто демисезонное, двубортное из сукна темно-серого цвета
с нашивными погонами и эмблемами для инспекторов таможенной службы.
Куртка утепленная с брюками из водоупорной ткани синего цвета
с погонами.
Пальто летнее (плащ) из костюмной ткани с водоотталкивающей
пропиткой с нашивными погонами.
Пиджак двубортный из костюмной ткани голубого цвета с нашивными
погонами, эмблемами и петличными знаками для советников таможенной
службы.
Пиджак двубортный из костюмной ткани голубого цвета с нашивными
погонами и эмблемами для инспекторов таможенной службы.
Комбинезон летний из хлопчатобумажной ткани синего цвета
с погонами.
Юбка из костюмной ткани голубого цвета.
Платье из ткани голубого цвета с пристегивающимися погонами.
Куртка-сорочка (рубашка) из ткани белого и голубого цвета
с пристегивающимися погонами.
Галстук из ткани темно-синего цвета.
Шарф белого цвета.
Перчатки шерстяные.
Туфли из кожи черного цвета.
Сапоги зимние кожаные утепленные черного цвета.
Колготки п/шерстяные темно-синего цвета.
Погоны из ткани стального, белого и голубого цвета с бирюзовыми
просветами.
Знаки различия (звезды) нагрудной знак, кокарда, эмблема,
петличный знак, пуговицы по утвержденной форме из металла.
Специальная одежда
Полушубок из натурального меха
Валенки
Халаты
Ботинки женские хромовые
Мужские сапоги с укороченным голенищем и носком из натурального
меха
Ботинки для защиты от статических нагрузок и утомляемости.
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 мая 1993г. N 344
ПРАВИЛА
ношения предметов форменной одежды (специальной одежды),
обуви (специальной обуви) и снаряжения начальствующим и
оперативным составом системы Главного таможенного
управления Министерства финансов Республики Казахстан
Общие положения
1. Право ношения формы одежды имеют лица начальствующего и оперативного состава учреждений системы Главного таможенного управления в соответствии с присвоенными им специальными званиями.

2. Осы Тәртiп оның I тармағында көрсетiлген адамдардың киiм нысандарын киiп жүруi тәртiбiн реттейдi.
3. Киiлетiн киiм нысандары заттары белгiленген үлгiлер мен сипаттамаларға сай болуға тиiс, мұқият шақтап тiгiлiп, мiнсiз таза күйде күтiп-ұсталуы керек. Қызмет уақытында азаматтық киiм киюге белгiленген тәртiппен рұқсат етiлген адамдардан басқа басшы және жедел құрамның адамдары өздерiне берiлген арнаулы атаққа сәйкес қызмет уақытында өздерi үшiн белгiленген киiм нысандарын киiп жүруге мiндеттi.
4. Басшы және жедел құрамдағы адамдар үшiн бiр киер, күнделiктi және арнаулы киiм нысандары белгiленген, олардың әрқайсысы жаздық және қыстық киiм болып бөлiнедi.
5. Бiр киер киiм нысандары жоғары басшы құрамның адамдары үшiн көзделген.
6. Киiм нысандары мынадай жағдайларда:
бiр киер- Бас кеден басқармасына ордендер мен тулар тапсырылған кезде; мемлекеттiк наградалар алған кезде; салтанатты мәжiлiстерде, ресми қабылдауларда, сондай-ақ мереке күндерiнде киiледi.
Сонымен бiрге бiр киер киiм нысандарын қызметтен бос уақытта
киiп жүруге рұқсат етiледi;
күнделiктi- қызмет мiндеттерiн орындау кезiнде, сабақтарда
және қызметтен бос уақытта киiледi.
Арнаулы киiмдер - арнаулы жұмыстарды орындауға байланысты
қызмет мiндеттерiн орындау кезiнде киiледi.
7. Мыналарға:
белгiленбеген үлгiдегi киiм нысандары заттарын, жабдықтарды, аяқ
киiмдi киiп, айырым және омырау белгiлерiн тағып жүруге;
ерекше көзделген жағдайда болмаса, арнаулы киiм нысандары
заттарын, сондай-ақ азаматтық киiмдi бiр мезгiлде киiп жүруге
тыйым салынады.
Жоғары басшы құрамының киiм нысаны
Бiр киер киiм нысаны:
Жазғы
Фуражка, балағы түсiңкi шалбарлы китель, қара-көк түстi галстук,
ақ түстi көйлек, қара түстi (қысқа қонышты бәтеңке, туфли) бәтеңкелер,
әсем белбеу, ақ түстi қолғаптар.
Қысқы
Бөрiк, сұрғылт-қара түстi қос қаусырма өңiрлi жүн матадан тiгiлген пәлте, китель, балағы түсiңкi шалбар, қара-көк түстi галстук, ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек), қара түстi (қысқа қонышты бәтеңке) бәтеңкелер, әсем белбеу, ақ түстi қолғаптар, ақ түстi мойын орамал.
Күнделiктi киiм нысаны:
Жазғы
Фуражка, қара түстi плащ, китель, балағы ұзын немесе етiктiң iшiне жiберiлген шалбар және қара-көк түстi галстук, жазғы комбинезон, көгiлдiр немесе ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек), қара түстi (қысқа қонышты бәтiңке, туфли) бәтеңкелер немесе етiктер.
Қысқы
Бөрiк, сұрғылт-қара түстi жүн матадан тiгiлген қос қаусырма өңiрлi пәлте немесе қара-көк түстi жылы (бушлар) күрте, китель, балағы түсiңкi немесе етiктiң iшiне жiберiлген шалбар, қара-көк түстi галстук, көгiлдiр немесе ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек), қара түстi (қонышты қысқа бәтеңке) бәтеңкелер немесе етiктер, қоңыр түстi қолғаптар, ақ түстi мойын орамал.
Басшы және жедел құрам киiмiнiң нысаны
Күнделiктi киiм нысаны:
Жазғы
Фуражка, пилотка, плащ, жазғы пәлте, балағы түсiңкi шалбар мен пенжак, жазғы комбинезон, қара-көк түстi галстук, көгiлдiр немесе ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек), шалбар мен көгiлдiр немесе ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек), қара түстi қысқа қонышты (туфли) бәтiңкелер.
Қысқы
Құлақшын, пәлте, жылы күрте, балағы түсiңкi немесе етiктiң iшiне жiберiлген шалбар, қара-көк түстi галстук, көгiлдiр немесе ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек), қара түстi (қысқа қонышты бәтеңке) бәтеңкелер, жылы етiктер, жүн қолғап, ақ түстi бөкебай.
Басшы және жедел құрамдағы әйелдердiң киiм нысандары
Күнделiктi киiм нысаны:
Жазғы
Фетрлi бас киiм, пилотка, плащ немесе жазғы пәлте, көгiлдiр түстi белдемшелi пенжак, көгiлдiр түстi матадан тiгiлген көйлек, күрте-кеудешемен киетiн (көйлекпен) белдемше, жазғы комбинезон, қара-көк түстi галстук, көгiлдiр немесе ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек), қара түстi туфли, ақшыл-қоңыр, қоңыр немесе сұр түстi шұлықтар.
Қысқы
Құлақшын, маусымды пәлте, жылы күрте, белдемшелi пенжак, қара-көк түстi галстук, көгiлдiр немесе ақ түстi күрте-кеудеше (көйлек), қысқы етiктер, ақшыл-қоңыр сұр түстi шұлықтар, қолғаптар, ақ түстi бөкебай.
Киiм мен аяқ киiмнiң жекелеген заттарын киiп жүру
1. Бөрiк, құлақшын, фуражка, фетрлi бас киiм мен пилотка олардың төменгi жиегi қастың үстiнен бiр-екi елiдей жоғары жерде тұратындай, ал фуражканың күнқағары қас деңгейiнде болатындай етiп киiледi. Кокарданың орта шенi кеңсiрiктiң үстiнде тұруы тиiс. Бөрiк, мех құлақшын, фуражка, фетрлi бас киiм мен пилотка оң жаққа қарай аздап қисайтып, ал құлақшын мен фуражка қисайтылмай тура киiледi.

2. Настоящие Правила регулируют порядок ношения формы одежды лицами, предусмотренными пунктом 1 настоящих Правил.
3. Носимые предметы формы одежды должны отвечать установленным образцам и описаниям, быть тщательно подогнанными и содержаться в безупречном состоянии. В служебное время лица начальствующего и оперативного состава обязаны носить установленную для них форму одежды, соответственно присвоенному специальному званию, за исключением лиц, которым в установленном порядке разрешено в служебное время ношение гражданской одежды.
4. Для лиц начальствующего и оперативного состава установлена парадно-выходная, повседневная и специальная форма одежды, каждая из которых подразделяется на летнюю и зимнюю.
5. Парадно-выходная форма одежды предусмотрена для лиц высшего начальствующего состава.
6. Форма одежды подлежит ношению в случаях:
парадно-выходная - при вручении Главному таможенному управлению орденов и знамен; при получении государственных наград; на торжественных заседаниях, официальных приемах, а также в праздничные дни. Наряду с этим ношение парадно-выходной формы одежды разрешается также и в свободное от службы время;
повседневная - при исполнении служебных обязанностей, на занятиях
и в свободное от службы время.
Специальная - при исполнении служебных обязанностей, связанных
с выполнением специальных работ.
7. Запрещаются:
ношение предметов формы одежды, снаряжения, обуви, знаков
различия и нагрудных знаков неустановленных образцов;
одновременное ношение предметов формы одежды со специальной
одеждой, за исключением особо предусмотренных случаев.
Форма одежды высшего начальствующего состава
ПАРАДНО-ВЫХОДНАЯ ФОРМА ОДЕЖДЫ
Летняя
Фуражка, китель с брюками навыпуск, галстук темно-синего цвета, рубашка белого цвета, ботинки (полуботинки, туфли) черного цвета, пояс парадный, перчатки белого цвета.
Зимняя
Папаха, пальто двубортное шерстяное цвета маренго, китель, брюки навыпуск, галстук темно-синего цвета, куртка-сорочка (рубашка), белого цвета, ботинки (полуботинки) черного цвета, пояс парадный, перчатки белого цвета, кашне белого цвета.
ПОВСЕДНЕВНАЯ ФОРМА ОДЕЖДЫ
Летняя
Фуражка, плащ темного цвета, китель, брюки навыпуск или в сапоги и галстук темно-синего цвета, комбинезон летний, куртка-сорочка (рубашка) голубого или белого цвета, ботинки (полуботинки, туфли) черного цвета или сапоги.
Зимняя
Папаха, пальто двубортное шерстяное цвета маренго или куртка утепленная (бушлат) темно-синего цвета, китель, брюки навыпуск или в сапоги, галстук темно-синего цвета, куртка-сорочка (рубашка) голубого или белого цвета, ботинки (полуботинки) черного цвета или сапоги, перчатки коричневого цвета, кашне белого цвета.
Форма одежды начальствующего и оперативного состава
ПОВСЕДНЕВНАЯ ФОРМА ОДЕЖДЫ
Летняя
Фуражка, пилотка, плащ или пальто летнее, пиджак с брюками
навыпуск, комбинезон летний, галстук темно-синего цвета, куртка-сорочка
(рубашка) голубого или белого цвета, брюки и куртка-сорочка (рубашка)
голубого или белого цвета, полуботинки (туфли) черного цвета.
Зимняя
Шапка, пальто, куртка утепленная, пиджак с брюками навыпуск
или в сапоги, галстук темно-синего цвета, куртка-сорочка (рубашка)
голубого или белого цвета, ботинки (полуботинки) черного цвета, сапоги
утепленные, перчатки шерстяные, шарф белого цвета.
Форма одежды женщин - начальствующего
и оперативного состава
ПОВСЕДНЕВНАЯ ФОРМА ОДЕЖДЫ
Летняя
Фетровый головной убор, пилотка, плащ или пальто летнее, пиджак с юбкой голубого цвета, платье из ткани голубого цвета, юбка с курткой-сорочкой (рубашкой), комбинезон летний, галстук темно-синего цвета, куртка-сорочка (рубашка) голубого или белого цвета, туфли черного цвета, чулки (колготки) светло-коричневого или серого цвета.
Зимняя
Шапка, пальто демисезонное, куртка утепленная, пиджак с юбкой, галстук темно-синего цвета, куртка-сорочка (рубашка) голубого или белого цвета, сапоги зимние, чулки (колготки) светло-коричневого или серого цвета, перчатки, шарф белого цвета.
Ношение отдельных предметов одежды и обуви
1. Папаха, шапка, фуражка, фетровый головной убор и пилотка надеваются так, чтобы их нижний край находился на ширине одного-двух пальцев, горизонтально приложенных над бровями, а козырьки фуражки - на уровне бровей. Центр кокарды должен находиться над переносицей. Папаха, шапка меховая, фуражка, фетровый головной убор и пилотка надеваются с небольшим наклоном в правую сторону, а шапка и
фуражка - прямо, без наклона.

2. Жазғы пәлте мен плащ белбеуi iлiнген күйiнде киiледi. Жазғы пәлте мен плащтың етегi мен еденнiң арақашықтығы 42-45 сантиметр.
3. Кителдiң, пенжак пен күртенiң барлық түймелерi қадалады.
4. Күрте-кеудеше (көйлек) сыртында китель, пенжак немесе күрте болғанда галстукпен ғана киiледi.
5. Жүн матадан тiгiлген және жазғы көйлектер галстуксiз киiледi.
6. Галстук сырт көйлекке оның жоғарғы жағындағы үшiншi және
төртiншi түймелер аралығына белгiленген үлгiдегi қысқышпен бекiтiледi.
7. Аяқкиiм әрдайым таза болуға тиiс. Бәтеңкелер (қысқа қонышты
бәтеңкелер, туфли) ұқыпты түрде баулануы қажет.
8. Бөкебай пәлте (плащ) жағасынан iшiне ұқыпты түрде салынады.
9. Пәлте мен бүрме көйлектiң, мех күртелердiң барлық түймелерi
салынады.
10. Омыраулық айырым белгi төстiң сол жағына тағылады. Бұл
орайда оның жоғары шетiнiң ортасы:
пәлтеде - жоғары шетiндегi екiншi түйменiң орта шенiнде және
одан 40 мм солға қарай;
күртелерде - iлгек бойынша 120 мм төмен және одан 120 мм
солға қарай;
жазғы пәлтеде, плащта, пенжакта - қайырманың жанасқан деңгейiнде
және одан 40 мм солға қарай орналасады;
күрте-кеудешеде (көйлекте) және сыртқы киiмде белгi төс қалтаның
үстiңгi жағынан тiгiсi жымдасқан жерiнiң ортасына тағылады.
Айырма белгiлерi
1. Нысанды киiм (арнайы киiм)заттарына погондар тағылады:
бекiту тәсiлi бойынша- тiгiлмелi, ағытылмалы болады.
Пәлтеге, плащка (жоғары басшы құрамнан басқалар), кительге,
пенжакқа және жылы күртеге тiгiлмелi погондар;
жоғары басқарушы құрамның плащына, күрте-кеудешеге (көйлекке),
сыртқы жазғы көйлекке - ағытылмалы погондар тағылады.
2. Түр -түсi бойынша:
жоғары басшы құрамның кителiне - алтын түстес;
аға және кiшi басшы және жедел құрамның пенжагiне - сұрғылт
түстi;
ақ түстi күрте-кеудешелерге (көйлектерге) - ақ түстi;
көгiлдiр түстi күрте-кеудешелерге (көйлектерге) - көгiлдiр түстi
погондар тағылады.
Бас кеден басқармасы жүйесiнiң жоғары, аға және кiшi басшы және жедел құрамының погондарында атағына сәйкес алтын түстi стильденген он қырлы жұлдыздар мынадай тәртiппен орналастырылады.
Кесте
3. Погондардағы жұлдызшалар:
Толық мемлекеттiк кеңесшiде, Мемлекеттiк кеңесшiлерде - дәл орта желiсiнiң ұзына бойына;
Кеден қызметiнiң 1 дәрежелi кеңесшiсiнде - төменгi екi жұлдызша - ақ жолақтарға, үшiншiсi алғашқы екеуiнен жоғары дәл орта желiсiнiң ұзына бойына;
Кеден қызметiнiң II дәрежелi кеңесшiсiнде - екi төменгi жұлдызшалары - ақ жолақтар бойынша;
Кеден қызметiнiң III дәрежелi кеңесшiсiнде - екi төменгi жұлдызшылары - дәл орта желiсiнiң ұзына бойына;
Кеден қызметiнiң I дәрежелi инспекторында - төменгi жұлдызшалары - погонның шеттерi мен ақжолағы арасында бiр-бiрден, үшiншiсi мен төртiншiсi - алғашқы екеуiнен жоғары ақжолақта;
Кеден қызметiнiң II дәрежелi инспекторында - төменгi жұлдызшалары - погонның шеттерi мен ақжолақ арасында бiр-бiрден, үшiншiсi алғашқы екеуiнен жоғары ақжолақта;
Кеден қызметiнiң III дәрежелi инспекторында - погон шеттерi мен ақжолақ арасында бiр-бiр жұлдызшадан орналастырылады.

2. Пальто летнее и плащ носятся с застегнутым поясом.
Расстояние от пола до низа пальто летнего и плаща 42-45 см.
3. Китель, пиджак и куртка застегиваются на все пуговицы.
4. Куртка-сорочка (рубашка) носится при надетом кителе, пиджаке
или куртке только с галстуком.
5. Платья шерстяное и летнее носятся без галстука.
6. Галстук прикрепляется к верхней рубашке закрепкой установленного
образца между третьей и четвертой сверху пуговицами.
7. Обувь должна быть всегда вычищена.
Ботинки (полуботинки, туфли) аккуратно зашнурованы.
8. Шарф носится аккуратно заправленным под воротник пальто
(плаща).
9. Пальто и бекеша, куртки меховые застегиваются на все пуговицы.
10. Нагрудный отличительный знак носится на левой стороне груди.
При этом центр его верхнего края размещается:
на пальто - на уровне центра верхнего края второй пуговицы и на
40 мм левее ее;
на куртках - на 120 мм вниз по застежке и на 120 мм левее ее;
на пальто летнем, плаще, пиджаке - на уровне уступа лацкана и
на 40 мм левее его;
на куртке-сорочке (рубашке) и платьях знак крепится посредине
шва втачивания клапана кармана.
Знаки различия
На предметах форменной одежды (специальной одежды) носятся
погоны:
1. ПО СПОСОБУ КРЕПЛЕНИЯ - НАШИВНЫЕ, СЪЕМНЫЕ:
нашивные - на пальто, плаще (кроме высшего начальствующего
состава), кителе, пиджаке, и куртке утепленной;
съемные - на плаще высшего начальствующего состава, куртке-сорочке
(рубашке), платье летнем.
2. ПО ЦВЕТУ:
золотистого цвета - на кителе высшего начальствующего состава;
стального цвета - на пиджаке старшего и младшего начальствующего
и оперативного состава;
белого цвета - на куртках-сорочках (рубашках) белого цвета;
голубого цвета - на куртках-сорочках (рубашках) голубого цвета.
На погонах высшего старшего и младшего начальствующего и оперативного состава системы Главного таможенного управления размещаются стилизованные десятиконечные звезды золотистого цвета соответственно званию в следующем порядке:
( таблица)
3. ЗВЕЗДОЧКИ РАЗМЕЩАЮТСЯ НА ПОГОНАХ:
действительного государственного советника, государственных советников - по продольной осевой линии;
советника таможенной службы 1 ранга - две нижние звездочки - на просветах, третья выше первых двух на продольной осевой линии;
советника таможенной службы II ранга - две нижние звездочки - на просветах;
советника таможенной службы III ранга - две нижние звездочки - на продольной осевой линии;
инспектора таможенной службы I ранга - нижние звездочки - по одной между краями погона и просветом, третья и четвертая - на просвете, выше первых двух;
инспектора таможенной службы II ранга - нижние звездочки - по одной между краями погона и просветом, третья на просвете, выше первых двух;
инспектора таможенной службы III ранга - по одной звездочке между краями погона и просветом.

4. Жоғары басшы құрамның мундирi, кителi жағасының жиектерiнде, киiмiнiң петлицаларында - алтын түстес лавр жапырақшасы болады.
Аға, кiшi басшы құрамның және жедел құрамның пәлтесi, плащы, костюмi жағасының жиектерiнде бүйiр тұсынан 30 мм және төменгi жағынан 40 мм қашықтықта "кеден қызметiнiң белгiсi" эмблемасы болады.
Кеден қызметiнiң кеңесшiлерi үшiн жағаның төменгi және бүйiр шеттерiнiң эмблемасы аралығында жаға жиектерiнiң 110 градус бұрышында алтын түстес өрнекпен тiгiлген немесе осындай түстегi металдан қалыптау әдiсiмен жағаның шетiнен 5 мм қашықтықта жасалған жолақ орналасады.
5. Ағытылмалы погондарда:
Аға, кiшi басшы және жедел құрам үшiн - "кеден қызметiнiң белгiсi" эмблемасы болады.
6. Аға, кiшi басшы және жедел құрамның құлақшыны мен фуражкасында бас киiмнiң белгiсi тағылады.
Жазғы арнайы киiм - телпектер мен пилоткаларда кеден қызметiнiң белгiсi орналасқан стильдiк қалқан түрiндегi белгi тұрады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы "3"мамырдағы
N 344 қаулысына
N 2 Қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгiнiң
Бас кеден басқармасы жүйесiндегi қызметкерлердiң
нысандық және арнайы киiм заттарының
ТIЗБЕСI
Кесте
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы "3" мамырдағы
N 344 қаулысына
N 3 Қосымша
Келте тондар мен пималар алуға құқығы бар кедендердiң
ТIЗБЕСI Кесте
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы "3"мамырдағы
N 344 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгiнiң Бас
кеден басқармасы жүйесiндегi қызметкерлерге тегiн
берiлетiн арнайы киiм мен арнайы аяқ киiмнiң
НОРМАЛАРЫ
Кесте
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы "3" мамырдағы
N 344 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгiнiң Бас кеден
басқармасы жүйесiнiң қызметкерлерiне тегiн берiлетiн
нысандық киiм заттары мен аяқ киiмнiң
НОРМАЛАРЫ
Кесте

4. На концах воротника мундира, кителя и на петлицах обмундирования высшего начальствующего состава - позолоченное шитье в виде лавровых веток.
На концах воротника пальто, плаща, костюма старшего, младшего начальствующего состава и оперативного носится эмблема таможенной службы на расстоянии 30 мм от бокового края и 40 мм от нижнего.
Для советника таможенной службы на концах воротника между эмблемой, нижнем и боковым краями воротника под углом 110 градусов располагается полоса, вышитая канителью золотистого цвета или изготовленная методом штамповки из металла такого же цвета на расстоянии 5 мм от края воротника.
5. На съемных погонах носится эмблема таможенной службы - для старшего, младшего начальствующего и оперативного состава.
6. Старший, младший начальствующий и оперативный состав на шапке и фуражке носят кокарду.
На кепи и пилотках - летней специальной одежды носится знак в виде стилизованного щита, на котором расположен знак таможенной службы.
Приложение N 2
к постановлению  Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 мая 1993г. N 344
ПЕРЕЧЕНЬ
предметов форменной и специальной одежды
сотрудников системы Главного таможенного
управления Министерства финансов
Республики Казахстан
(таблица)
Приложение N 3
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 мая 1993г. N 344
ПЕРЕЧЕНЬ
таможен, имеющих право на получение
полушубков и валенок
Таможни, получающие полушубки и валенки со сроком носки
60 месяцев:
Актюбинская
Бахтинская
Восточная региональная (г.Усть-Каменогорск)
Достык
Жезказганская
Западная региональная (г.Атырау)
Кокчетавская
Кустанайская
Ленинская
Майкапчагайская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская (г.Петропавловск)
Семипалатинская
Уральская
Хоргосская
Целинная региональная (г.Акмола)
Центральная региональная (г.Караганда)
только для дежурных смены (нарядов):
Алматинская
Талдыкорганская
Жамбылская
Кзыл-Ординская
Южная региональная  (г.Шымкент)
Утверждены
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 мая 1993г. N 344
Нормы
бесплатной выдачи специальной одежды и специальной обуви
работникам системы Главного таможенного управления
Министерства финансов Республики Казахстан
(таблица)
Утверждены
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 мая 1993г. N 344
НОРМЫ
бесплатной выдачи предметов форменной одежды и обуви
сотрудникам системы Главного таможенного управления
Министерства финансов Республики Казахстан
(таблица)