"Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшiне енгiзу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1992 жылғы 22 желтоқсандағы N 1788-ХII қаулысын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1993 жылғы 26 мамырдағы N 431. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.02.20. N 110 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Осыған қосылған:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды тiркеу және оларға бiржолғы ақшалай өтем жасау тәртiбi;
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарға бiржолғы ақшалай өтем төлеуге жұмсалатын шығындарды қаржыландыру, есепке алу және есеп беру тәртiбi туралы нұсқама;
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккендердiң жеңiлдiк алу құқығын растайтын куәлiктiң үлгiсi бекiтiлсiн.
Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi облыс әкiмдерiнiң өтiнiмдерi бойынша куәлiк бланкiлерi жасалуын қамтамасыз етсiн.
2. Жергiлiктi әкiмдер:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды тiркеу және есепке алу жөнiндегi жұмысты үйлестiретiн арнаулы комиссиялар құрып, оларды қажеттi материалдық-техникалық құралдармен және қаржымен қамтамасыз етсiн;
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды тiркеу, оларға "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңы мен Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1992 жылғы 22 желтоқсандағы N 1788-ХII қаулысына сәйкес өтем жасау және жеңiлдiктер беру жөнiндегi жұмысты қамтамасыз ететiн болсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жыл сайынғы бюджеттi қалыптастырғанда "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген шараларды кезең-кезеңiмен қаржыландырып отыру үшiн қаражат бөлiнуiн көздейтiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне енгiзу үшiн Қазақстан Республикасының экономика министрлiгi облыс әкiмдерiмен бiрлесiп, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен аймақтарды әлеуметтiк-экономикалық дамыту бағдарламасын әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне табыс етсiн.
5.<*>
Ескерту. 5-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.01.13. N 34  қаулысымен .

О меpах по pеализации постановления Веpховного Совета Республики Казахстан от 22 декабpя 1992 г. N 1788-ХII "О поpядке введения в действие Закона Республики Казахстан "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне"
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 26 мая 1993 г. N 431. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 февраля 2006 года N 110 (P060110)(вводится в действие с 1 января 2006 года)
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
порядок регистрации граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне и выплаты им единовременных денежных компенсаций;
указания о порядке финансирования, учета и отчетности расходов, осуществляемых на выплату единовременных денежных компенсаций гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
образец удостоверения, подтверждающего право на льготы пострадавшего вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне.
Министерству печати и массовой информации по заявкам глав областных администраций обеспечить изготовление бланков удостоверений.
2. Главам местных администраций:
создать специальные комиссии по координации работы по регистрации и учету граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалаинском испытательном ядерном полигоне, обеспечить их необходимыми материально-техническими и финансовыми средствами;
обеспечить работу по регистрации граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, выплате им компенсации и предоставление льгот в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 1992 г.  Z923600_  "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" и постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 22 декабря 1992 г. N 1788-ХII.
3. Министерству финансов Республики Казахстан при формировании ежегодных бюджетов предусматривать ассигнования на поэтапное финансирование мероприятий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне".
4. Министерству экономики Республики Казахстан совместно с главами областных администраций представить в Кабинет Министров Республики Казахстан программу социально-экономического развития регионов, пострадавших от ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне для внесения ее в Верховный Совет Республики Казахстан.
5.  (Пункт 5 исключен - постановлением Правительства РК от 13 января 2004 г.  N 34  )

6. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде:
Иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау жөнiндегi ведомствоаралық кеңестер туралы ереженi әзiрлеп, бекiтетiн болсын; <*>
иондаушы сәулелендiру әсеріне байланысты аурулардың тiзбесiн, сондай-ақ Ядролық сынақ әсерiнен зардап шеккен азаматтарға арналған мемлекеттiк ұлттық медициналық регистрдi әзiрлеп, бекiтсiн;
Министрлiктiң орталық аппараты құрылымындағы радиациялық медицина бөлiмiн құратын болсын. Денсаулық сақтау министрлiгi орталық ақпаратының шектi штат саны тиiстi еңбекақы қоры бар екi адамға ұлғайтсын.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.01.13. N 34  қаулысымен .
7. Ұлттық ядролық орталық, Экология және биоресурстар министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Гидрометеорология жөнiндегi бас басқарма, Қорғаныс министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясымен бiрлесе отырып, 1993-1994 жылдардың iшiнде:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтың зиянды әсерiне ұшыраған аймақтардағы радиациялық ахуалдың егжей-тегжейлi картасын жасасын;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiне енгiзу үшiн Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтың зиянды әсерiне ұшыраған аймақтардағы халықтың денсаулығының ғылыми негiзделген деректерi, санитарлық-гигиеналық және радиациялық жағдайы негiзiнде аумақтардың дәлдей түскен тiзбесiн әзiрлеп, оларды тиiстi радиациялық қауiп-қатер аймағына қосу туралы ұсыныстармен бiрге Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне табыс етсiн.
8. Облыс, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары осы қаулының орындалуы туралы 1994 жылдың желтоқсан айында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне баяндайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1996 жылғы 26 мамырдағы
N 431 қаулысымен
бекiтiлген
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ
салдарынан зардап шеккен азаматтарды тiркеудiң,
оларға бiржолғы ақшалай өтем жасау
ТӘРТIБI
1. Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды тiркеу мен есепке алу жұмысын үйлестiру үшiн облыс, қала және аудан әкiмдерiнiң жанынан арнаулы комиссиялар құрылады.*
Ескерту: <*> Бұдан былай текст бойынша- арнаулы комиссиялар.
Қажет болған жағдайда халық депутаттары жергiлiктi Кеңестерiнiң келiсуi бойынша халық депутаттары селолық, поселкелiк және ауылдық Кеңестерi жанынан арнаулы комиссиялар құрылуы мүмкiн.

6. Министерству здравоохранения Республики Казахстан в месячный срок:
разработать и утвердить Положение о межведомственных советах по установлению причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений;
разработать и утвердить перечень заболеваний,связанных с воздействием ионизирующих излучений , а также Государственный национальный медицинский регистр для граждан, пострадавших от воздействия ядерных испытаний;
создать в структуре центрального аппарата Министерства отдел радиационной медицины. Увеличить предельную штатную численность центрального аппарата Министерства здравоохранения на две единицы с соответствующим фондом оплаты труда.  <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения -   постановлением Правительства РК от 13 января 2004 г.  N 34
7. Национальному ядерному центру, Министерству экологии и биоресурсов, Министерству здравоохранения, Главному управлению по гидрометеорологии при Кабинете Министров Республики Казахстан, Министерству обороны совместно с Национальной академией наук Республики Казахстан в течение 1993-1994 годов:
составить детализированную карту радиационной обстановки в регионах, подвергшихся вредному воздействию ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
на основе научно обоснованных данных состояния здоровья населения, санитарно-гигиенической и радиационной обстановки регионов, подвергшихся вредному воздействию ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, подготовить и представить в Кабинет Министров Республики Казахстан уточненный перечень территорий с рекомендациями о включении их в соответствующую зону радиационного риска для внесения его в Верховный Совет Республики Казахстан.
8. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, министерствам и ведомствам Республики Казахстан в декабре 1994 г. доложить Кабинету Министров Республики Казахстан о выполнении настоящего постановления.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 26 мая 1993 г. N 431
П О Р Я Д О К
регистрации граждан, пострадавших вследствие ядерных
испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном
полигоне, выплаты им единовременных денежных компенсаций
1. При главах областных, городских и районных администраций создаются специальные комиссии для координации работы по регистрации и учету граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне.<*>
Сноска. Далее по тексту - специальные комиссии.
При необходимости по согласованию с местными Советами народных депутатов специальные комиссии могут создаваться при сельских, поселковых и аульных Советах народных депутатов.

2. Арнаулы комиссиялар азаматтарды тiркеудiң заңдылығын тексередi, жеңiлдiктер мен бiржолғы ақшалай өтем жасау үшiн тiркелген азаматтардың тiзiмiн бекiтедi, бекiтiлген тiзiмге сәйкес куәлiк жазып бередi және тiркелген азаматтардың тiзiмi аман сақталуын қамтамасыз етедi.
3. 1949 жылғы 1 қаңтардан бастап 1991 жылғы 1 қаңтар аралығындағы кезеңдегi радиациялық ластануға ұшыраған аумақтарда тұрған, жұмыс iстеген немесе қызмет өткерген (соның iшiнде мерзiмдi) азаматтарды тiркеу меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындарда, ұйымдар мен мекемелерде жүргiзiледi.
4. Тiркеу былайша жүргiзiледi:
а) жұмыс iстейтiн азаматтар (зейнеткерлерден басқа) - негiзгi жұмыс орнында;
ә) кәмелетке толмаған балалар (жоғары оқу орындарының студенттерiнен, арнаулы орта оқу орындары мен кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушыларынан басқасы) - анасы өтем жасауды алатын жерде;
б) зейнеткерлер (жұмыс iстейтiн қызметкерлердi қоса) - халықты әлеуметтiк қорғау органдарында;
в) Қазақстан Республикасы Iшкi iстер, Ұлттық қауiпсiздiк, Қорғаныс министрлiгi органдарының және басқа әскери құрамалардың зейнеткерлерi - зейнетақы тағайындалған жерлерде;
г) жоғары оқу орындарының студенттерi, арнаулы орта оқу орындары мен кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушылары - оқитын жерiнде, ал мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер - қызмет iстейтiн жерiнде;
д) қарттар мен мүгедектерге арналған интернат үйлерде қамқорлыққа алынғандар, психикалық күзеттегiден басқа, толық мемлекет қамтамасыз ететiн жетiм балалар, арнаулы мектептердiң, балалар үйлерiнiң тәрбиеленушiлерi - тиiстi мекемелердегi тұрған жерiнде;
е) бас бостандығынан айыру органдарында жазасын өтеп жүрген азаматтар - еңбекпен түзеу мекемелерiнiң әкiмшiлiктерiнде;
ж) бұрын Семей ядролық полигоны аймағында тұрған және Қазақстан Республикасынан тысқары кетiп қалған азаматтар - мемлекетаралық келiсiмдерге сәйкес;
з) жұмыс iстемейтiн азаматтар - аудандық, қалалық жұмыспен қамту орталықтарында.
5. Қазақстан Республикасының жеңiлдiктер алуға және өтем жасауға құқығы бар азаматтарды тiркеу үшiн осы Тәртiптiң 4-тармағында көрсетiлген кәсiпорынның, ұйым мен мекеменiң комиссиясына өтiнiш беруi қажет. Комиссия құрамына әкiмшiлiк (комиссияның төрағасы), кәсiподақ өкiлдерi, заңгер (кадр бөлiмi инспекторы), бас (аға) бухгалтер және кәсiпорын, ұйым немесе мекеме әкiмшiлiгi мен кәсiподағының қалауы бойынша басқа адамдар енгiзiледi. Халықты әлеуметтiк қорғау органдарында азаматтарды тiркеу зейнетақы мен жәрдемақы тағайындайтын комиссиялар шешедi.
Өтiнiшке тиiстi радиациялық қауiп-қатер аймақтарда тұрғанын растайтын құжаттардың көшiрмесiн (паспорттың, туу туралы куәлiктiң, еңбек кiтапшасының, толысу аттестатының, оқу орнын бiтiргенi туралы дипломның, әскери билетiнiң, жекебас куәлiгiнiң), халық депутаттары селолық, поселкелiк және ауылдық кеңестерiнiң, ТПБ-тiң, үй басқармаларының анықтамасын және басқа құжаттарды тiркеу қажет.

2. Специальными комиссиями проверяется правомерность регистрации граждан, утверждаются списки зарегистрированных граждан на получение льгот и единовременной денежной компенсации, выписываются удостоверения согласно утвержденному списку и обеспечивается сохранность списков зарегистрированных граждан.
3. Регистрация граждан, проживающих, работавших или проходивших службу (в т.ч. срочную) на территориях, подвергшихся радиоактивному загрязнению, производится за период с 1 января 1949 г. по 1 января 1991 г. на предприятиях, в организациях и учреждениях, независимо от форм собственности.
4. Регистрация производится:
а) работающих граждан (кроме пенсионеров) - по месту основной работы;
б) несовершеннолетних детей (кроме студентов вузов, учащихся средних специальных учебных заведений и профессионально-технических училищ) - по месту получения компенсации матерью;
в) пенсионеров (включая работающих пенсионеров) - в органах социальной защиты населения;
г) пенсионеров органов внутренних дел, национальной безопасности, Министерства обороны Республики Казахстан и других воинских формирований - по месту назначения пенсии;
д) студентов вузов, учащихся средних специальных учебных заведений и профессионально-технических училищ - по месту учебы, а военнослужащих срочной службы - по месту службы;
е) опекаемых домов-интернатов для престарелых и инвалидов, кроме психохроников, детей-сирот, воспитанников специальных школ, детских домов, находящихся на полном государственном обеспечении, - по месту проживания в соответствующих учреждениях;
ж) граждан, отбывающих наказание в местах лишения свободы, - администрациями исправительно-трудовых учреждений;
з) граждан, ранее проживавших в зоне Семипалатинского ядерного полигона и выехавших за пределы Республики Казахстан, - в соответствии с межгосударственными соглашениями;
и) неработающих граждан - в районах, городских центрах занятости населения.
5) Гражданам Республики Казахстан, имеющим право на льготы и денежную компенсацию, необходимо подать заявления для регистрации в комиссию предприятия, организации или учреждения, указанных в п. 4 настоящего Порядка. В состав комиссии включаются представители администрации (председатель комиссии), профсоюза, юрист (инспектор отдела кадров), главный (старший) бухгалтер и другие лица по усмотрению администрации и профсоюза предприятия, организации или учреждения. В органах социальной защиты населения вопросы регистрации граждан решаются комиссиями по назначению пенсий и пособий.
К заявлению необходимо приложить копии документов, подтверждающих факт проживания в соответствующих зонах радиационного риска (паспорта, свидетельства о рождении, трудовой книжки, аттестата зрелости, диплома об окончании учебного заведения, военного билета, удостоверения личности), справки сельских, поселковых и аульных Советов народных депутатов, ЖЭУ, домоуправления и иные документы.

6. Ұсынылатын анықтамалар фирмалық бланкiлерге жазылу немесе тiркеу нөмiрi мен берiлген айы мен күнi көрсетiлген бұрыштама штампы болуға тиiс. Бұларда анықтама беруге негiз болған құжат, анықтама берген ұйымның мөрiмен расталған анықтамаға қол қойған адамның қызметi, фамилиясы, аты-жөнi көрсетiледi.
7. Қарулы Күштерде, Iшкi iстер және ұлттық қауiпсiздiк органдарында қызмет өткерген, Семей ядролық сынақ полигоны аумағында ядролық жарылыс зардаптарын жоюға қатысқан адамдар тиiстi анықтаманы Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң бiрiккен архивiнен (Подольск қаласы) және Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң архивтерiнен жергiлiктi әскери комиссариаттар, жергiлiктi iшкi iстер мен ұлттық қауiпсiздiк органдары арқылы алуына болады.
8. Егер тұрғанын растайтын архив және басқа құжаттар сақталмаса, онда азаматтар ядролық сынақтың әсерiне ұшыраған аумақта өзiнiң тұрғанын заң жүзiнде анықтау үшiн тұрғылықты жердегi халық сотына өтiнiш беруге құқылы. Сот шешiмi тiркеу үшiн негiз болып табылады.
9. Бұл құжаттардың нендей бiр радиациялық қауiп-қатер аймағында тұрғанын қуаттауға жататынын және жол беруге болатындығын азаматтарды тiркейтiн комиссия анықтайды.
10. Әрбiр өтiнiш табыс етiлген барлық құжаттармен бiрге бiр iске ресiмделедi және комиссия оны алғаннан кейiн 5 күннен кешiктiрмей қарайды. Комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi және iске тiгiледi. Ол тiркеушi органның бухгалтериясында ақшалай құжаттармен бiрдей сақталады. Оң шешiлген жағдайда азаматтар тиiстi журналдарда тiркелiп, онда негiзгi алушының фамилиясы, аты мен жөнi, балалардың фамилиясы мен аты-жөнi, туған жылы мен жерi, тиiстi аймақтарда тұрған жылдары, табыс етiлген құжаттардың тiзбесi, олардың нөмiрi, айы мен күнi, кiм бергенi, сондай-ақ тағайындалған өтем жасау сомасы көрсетiледi. Журналдағы деректердiң негiзiнде комиссияның төрағасы мен мүшелерi растаған тiзiм (N 1 қосымша) жасалып, арнаулы комиссияларға берiледi. Арнаулы комиссиялар бекiтiлген тiзiмдердiң бiр данасын, сондай-ақ толтырылған куәлiк бланкiлердiң кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң комиссияларына қайтарады.
11. Азаматтарға бiржолғы ақшалай өтем жасау алынған куәлiк негiзiнде тiркелген жерде жүзеге асырылып, ол жайында еңбек кiнешкесi мен зейнетақы iсiнде белгi қойылады.
12. Куәлiк жоғалған жағдайда дубликат алу үшiн бұл туралы арнаулы комиссияға хабарланады.

6. Предъявляемые справки должны быть исполнены на фирменных бланках или иметь угловой штамп, с указанием регистрационного номера и даты выдачи. В них указывается документ, на основании которого произведена выдача справки, должность и Ф.И.О. подписавшего справку, заверенные печатью оргнанизации, выдавшей ее.
7. Лица, проходившие службу в Вооруженных Силах, органах внутренних дел и национальной безопасности, участвовавшие в ликвидации последствий ядерных взрывов на территории Семипалатинского испытательного ядерного полигона, могут получить соответствующую справку в объединенном архиве Министерства обороны Республики Казахстан и Министерства обороны Российской Федерации (г.Подольск) и архивах МВД и КНБ Республики Казахстан через местные военкоматы, местные органы внутренних дел и национальной безопасности.
8. Если архивные и иные документы, подтверждающие факт проживания, не сохранились, то гражданин вправе обратиться в народный суд по месту жительства с заявлением об установлении юридического факта его проживания на территории, подвергшейся воздействию ядерных испытаний. Решение суда является основанием для регистрации.
9. Относимость и допустимость этих документов для подтверждения факта проживания в той или иной зоне радиационного риска определяет комиссия, производящая регистрацию граждан.
10. Каждое заявление со всеми представленными документами оформляется в отдельное дело и рассматривается комиссией не позднее 5 дней после его поступления. Решение комиссии оформляется протоколом и подшивается в дело, которое хранится в бухгалтерии регистрирующего органа наравне с денежными документами. При положительном решении производится регистрация граждан в соответствующем журнале, где указываются Ф.И.О. основного получателя, Ф.И.О. детей, год и место рождения, годы проживания в соответствующих зонах, перечень представленных документов, их номера, даты, кем выданы, а также сумма назначенной компенсации. На основании данных журнала составляются списки (приложение N 1), заверенные председателем и членами комиссии, и передаются в специальные комиссии. Специальные комиссии один экземпляр утвержденных списков, а также заполненные бланки удостоверений возвращают в комиссии предприятий, организаций и учреждений.
11. Выплаты единовременных денежных компенсаций гражданам осуществляются по месту регистрации на основании полученного удостоверения, о чем делается отметка в трудовой книжке и пенсионном деле.
12. При утере удостоверения об этом сообщается в специальную комиссию для получения дубликата.

13. Тiркеу және бiржолғы ақшалай өтем жасау процесiнде пайда болатын даулы мәселелер арнаулы комиссияларда немесе тұрғылықты жердегi халық сотында шешiледi.
N 1 Қосымша
__________________________
Кәсiпорынның, ұйымның және
мекеменiң атауы
"Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан
зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына сәйкес жеңiлдiктер мен бiржолғы
ақшалай өтем алуға құқығы бар қызметкерлердiң
ТIЗIМI
____________________________________________________________________
|Алушының және оның |Туыстық|Туған жерi,|Аймақта тұрған уақыттары|
N |отбасы мүшелерiнiң |қатысы |жылы, айы  |________________________|
|фамилиясы, аты-жөнi|       |мен күнi   |төтенше    |ең жоғары   |
|                   |       |           |радиациялық|радиациялық |
|                   |       |           |қауiптi    |қауiптi     |
___|___________________|_______|___________|___________|____________|
1 |          2        |   3   |     4     |     5     |     6      |
___|___________________|_______|___________|___________|____________|
___________________________________________________________________
Аймақта тұрған уақыттары    |Табыс етiлген құ. |Куәлiктiң   |
___________________________________|жаттардың тiзбесi,|нөмiрi, жылы|
жоғары ра.|ең төме  н |жеңiлдiктi  |олардың аймақта   |мен айы,    |
диациялық |радиациялық|әлеуметтiк- |тұруды растайтын  |күнi, кiм   |
қауiптi   |қауiптi    |экономикалық|мазмұны, әр құжат.|жазып       |
|           |мәртебесi   |тың нөмiрi, берiл.|берген      |
|           |бар         |ген айы мен жылы  |            |
|           |            |және кiм берген   |            |
__________|___________|____________|__________________|____________|
7    |     8     |      9     |        10        |     11     |
__________|___________|____________|__________________|____________|
____________________________
Бiржолғы жасалған |Ескерту |
өтемнiң сом есе.  |        |
бiндегi сомасы    |        |
__________________|________|
12        |   13   |
__________________|________|
М.О.    Комиссияның төрағасы                  (қолы)
Комиссияның мүшелерi                  (қолдары)
датасы
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1996 жылғы 26 мамырдағы
N 431 қаулысымен
бекiтiлген
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ
салдарынан зардап шеккен азаматтарға бiржолғы ақшалай
өтем жасау үшiн жұмсалатын шығындарды қаржыландыру,
есепке алу және есеп беру тәртiбi туралы
НҰСҚАМА
1. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды" әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыруға байланысты шығындардың бiржолғы ақшалай өтем жасауға қатысты бөлiгi республикалық бюджет қаржысы есебiнен жүзеге асырылады және қатаң түрде мақсатты болып табылады.
2. "Бiржолғы ақшалай өтем төлеуге жұмсалатын шығындарды" бюджеттiк жiктеудiң 1 параграфы, 232 бөлiмi бойынша Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарға қаржы жұмсау Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды тiркеу және оларға бiржолғы ақшалай өтем жасау тәртiбiне қатаң түрде сәйкес жүргiзiлуге тиiс.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарға бiржолғы ақшалай өтем төлеуге жұмсалатын шығындарға арнап белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне (Қазақстан Республикасының зейнетақы қорының есепшотына), Қорғаныс министрлiгiне, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне республикалық бюджеттен, басқа әскери құрамаларға бюджеттiк жiктеудiң 1 параграфы бойынша "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау жөнiндегi шығындардың" 232 бөлiмi бойынша кредит ашады.
4. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi аталған өтем жасауды жергiлiктi жерлерде жүргiзу үшiн табыс етiлген өтiнiмдерге сәйкес бюджеттiк тапсырыспен ашылған кредиттi аванс ретiнде облыстық халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларына Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорының есепшотына аударады.
5. Кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар республиканың Зейнетақы қорына жарна төлеуге жататын әлеуметтiк сақтандыру қорының есебiнен өз азаматтарына қажеттi төлемдердi жасап, тоқсандық есептерге 1 параграф бойынша iс жүзiндегi төлемдер туралы мәлiметтердi келтiредi, бұл төлемдердi халықты әлеуметтiк қорғау органдары N 4 есеп беру нысаны негiзiнде сақтық жарналардың есебiне қосады.
6. Кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң есебiне сәйкес төлемдердiң жалпы сомасын халықты әлеуметтiк қорғау органдары тоқсан сайын төлемдiк тапсырыспен бюджеттiк шоттан 829 есепшотқа қайта аударады.
7. Облыстық халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары тоқсандық есеппен бiрге Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарға 1 параграф бойынша iс жүзiнде жасалған төлемдер туралы мәлiмет табыс етедi.
8. Кредит ашылған министрлiктер Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарға жасалған өтем төлеу туралы "Мекемелердiң шығыс сметасының орындалуы туралы есептiң" N 2 нысаны бойынша тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне есеп табыс етiп отырады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1996 жылғы 26 мамырдағы
N 431 қаулысымен
бекiтiлген
ҮЛГI
Қазақстан Республикасы Семей ядролық сынақ полигонындағы
ядролық сынақ салдарынан зардап шеккенi үшiн жеңiлдiктер
алу құқығы барын растайтын
КУӘЛIК
Серия                  N
Фамилиясы ___________________________
Аты _________________________________
Әкесiнiң аты ________________________
Туған жылы __________________________
19__ жылдан ________ 19__ жылға дейiн
_____________________________________
_____________________________________
радиациялық қауiп-қатер аумағында
------------------------------------
19__жылдан__________19__ жылға дейiн
____________________________________
____________________________________
_____________________________________
радиациялық қауiп-қатер аумағында тұрған
_____________________________________
(куәлiк берген мекеме)
Берiлген күнi      Мөрдiң орны    Қолы
Куәлiктiң мерзiмi жоқ және Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына жарамды.
Қысқаша мәлiметтер
Ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарға
берiлетiн жеңiлдiктер туралы (Қазақстан Республикасының
"Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан
зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы"
1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңынан)

13. Спорные вопросы, возникающие в процессе регистрации и выдачи единовременных денежных компенсаций, разрешаются специальными комиссиями, либо в народном суде по месту жительства.
ПРИЛОЖЕНИЕ N 1
С П И С О К
работников, имеющих право на льготы и получение единовременной
денежной компенсации, в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших
вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском
испытательном ядерном полигоне
[таблица]
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 26 мая 1993 г. N 431
У К А З А Н И Я
о порядке финансирования, учета и отчетности расходов,
осуществляемых на выплату единовременных денежных
компенсаций гражданам, пострадавшим вследствие ядерных
испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
1. Расходы, связанные с реализацией Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" в части выплат единовременных денежных компенсаций, осуществляются за счет средств республиканского бюджета и являются строго целевыми.
2. Расходование средств по разделу 232, параграфу 1 бюджетной классификации "Расходы на выплату единовременных денежных компенсаций" гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, должно производиться строго в соответствии с Порядком регистрации граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне и выплаты им единовременных денежных компенсаций.
3. Министерство финансов Республики Казахстан на расходы, осуществляемые на выплату единовременных денежных компенсаций гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, открывает в установленном порядке кредиты из республиканского бюджета Министерству социальной защиты населения (на счета Пенсионного фонда Республики Казахстан), Министерству обороны, Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, другим воинским формированиям по разделу 232 "Расходы по социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" по параграфу 1 бюджетной классификации.
4. Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан согласно представленным заявкам переводит авансом бюджетным поручением открытые кредиты областным управлениям социальной защиты населения на счета Пенсионного фонда Республики Казахстан для проведения указанных выплат на местах.
5. Предприятия, учреждения, организации производят необходимые выплаты своим работникам за счет средств социального страхования, подлежащих взносу в Пенсионный фонд республики, в квартальных отчетах приводят сведения о фактических выплатах по параграфу 1, которые органы социальной защиты населения засчитывают на основании формы отчетности N 4 в счет страховых взносов.
6. Общая сумма выплат согласно отчетам предприятий, организаций, учреждений ежеквартально перечисляется органами социальной защиты населения платежным поручением с бюджетного счета на счет 829.
7. Областные управления социальной защиты населения вместе с квартальными отчетами представляют Министерству социальной защиты населения Республики Казахстан сведения о фактических выплатах гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний, по параграфу 1.
8. Министерства, которым открывают кредиты, ежеквартально представляют в Министерство финансов Республики Казахстан отчет по форме N 2 "Отчет об исполнении сметы расходов учреждений" о выплатах компенсаций гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне.
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 26 мая 1993 г. N 431
ОБРАЗЕЦ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
У Д О С Т О В Е Р Е Н И Е
подтверждающее право на льготы
пострадавшему(ей) вследствие ядерных
испытаний на Семипалатинском
испытательном ядерном полигоне
серия_______________________N______________________
Фамилия______________________________________________________
Имя__________________________________________________________
Отчество_____________________________________________________
Дата рождения________________________________________________
с____19  г. по _____г. проживал(а) в__________________________
__________________________, расположенном в зоне
___________________________риска, а с _____19   г. по________
_________19   г. в ____________________________________________
______________________________, расположенном в зоне
________________________________________________ риска
________________________________________________________________
(учреждение, выдавшее удостоверение)
Дата выдачи                   М.П.            Роспись
Удостоверение бессрочно и действительно на всей территории
Республики Казахстан.
КРАТКИЕ СВЕДЕНИЯ
о льготах гражданам, пострадавшим вследствие ядерных
испытаний (из Закона Республики Казахстан от 18 декабря
1992 г. "О социальной защите граждан, пострадавших
вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском
испытательном ядерном полигоне")