Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Иран Ислам Республикасынан және басқа мемлекеттерден отандастардың көшiп келу квотасы және қоныс аударуын ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы" 1993 жылғы 15 сәуiрдегi N 1184 қаулысын орындау жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 27 мамыр 1993 ж. N 437
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 15 сәуiрдегi N 1184  қаулысын  орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. 1993 жылғы көшiп келу квотасын облыстар бойынша қосымшаға сәйкес бөлу бекiтiлсiн.
2. Облыстардың әкiмдерi:
отандастардың отбасыларын қабылдап, орналастыруға байланысты мәселелердi шұғыл қарау жөнiнде облыстық комиссиялар құратын болсын;
отандастардың отбасыларын қабылдау үшiн тұрғын үй және басқа да әлеуметтiк-тұрмыстық жағдайлар әзiрлеу жөнiнде шаралар қабылдасын;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Тұрғын үй шаралары үшiн халыққа берiлетiн несиелердiң мөлшерiн өсiру туралы" 1993 жылғы 21 сәуiрдегi N 322  қаулысына  сәйкес келiп жатқан отандастарға жеке және кооперативтiк тұрғын үй салуға несие бөлу жөнiнде жәрдем көрсетсiн;
қоныс аударушылар жағдайға бейiмделiп, уақытша тұратын облыстық пункттер құратын болсын.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi:
тарихи отанына қайтып келуге тiлек бiлдiрген отандастардың құқықтары мен бостандығын қорғау мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары және тиiстi мемлекеттер арасында шарттар жасау шараларын жүзеге асыратын болсын;
қоныс аудару кезiнде аумақтары арқылы өтетiн қоныс аударушыларға жәрдем көрсету жөнiнде тиiстi мемлекеттердiң Сыртқы iстер министрлiктерiне дипломатиялық жолмен хабарлайтын болсын.
4. Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгi Еңбек министрлiгiмен бiрлесе отырып, қоныс аударатын адамдарды, олардың жеке мүлiктерiн көшетiн мемлекеттiң аумағынан баратын жерлерiне дейiн тасымалдау тәртiбiн белгiлейтiн болсын.
5. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi қоныс аударушылардың отбасы мүшелерiнiң бiлiм берудiң барлық түрлерiнде оқуын жалғастыруына, балаларын мектепке дейiнгi мекемелерге орналастыруға жәрдем көрсету жөнiнде шаралар қабылдайтын болсын.
6. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi өзiнiң тарихи отанына қайтып келуге тiлек бiлдiрген қазақтардың отбасыларына тұрғын үй салу және орналасу үшiн 1993 жылдан бастап қаржы бөлудi көздейтiн болсын.
7. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi жол үстiнде қоныс аударушылардың жеке бастары мен мүлiктерiнiң сақталуын қамтамасыз ететiн болсын.

О мерах по реализации постановления Президента Республики Казахстан от 15 апреля 1993 г. N 1184 "О квоте иммиграции и мерах по организации переселения соотечественников из Исламской Республики Иран и других государств"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 мая 1993 года N 437
Во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 15 апреля 1993 г. N 1184  K931184_ Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить распределение квоты иммиграции на 1993 год по областям согласно приложению.
2. Главам областных администраций:
создать областные комиссии по оперативному рассмотрению вопросов, связанных с приемом и обустройством семей соотечественников;
принять меры по подготовке жилья и других социально-бытовых условий для приема семей соотечественников;
оказать содействие в выделении кредитов прибывающим соотечественникам на индивидуальное и кооперативное жилищное строительство в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 апреля 1993 г. N 322  P930322_ "Об увеличении размеров кредитов населению на жилищные мероприятия";
создать областные пункты адаптации и временного размещения переселенцев.
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан:
осуществлять меры по заключению договоров между министерствами, ведомствами Республики Казахстан и соответствующих государств по вопросам защиты прав и свобод соотечественников, изъявивших желание возвратиться на историческую родину;
уведомить по дипломатическим каналам министерства иностранных дел соответствующих государств об оказании содействия при транзитном пересечении их территории в период проведения переселения.
4. Министерству транспорта совместно с Министерством труда Республики Казахстан определить порядок переселения людей, перевоза личного имущества от террритории государств переселения до конечного пункта назначения.
5. Министерству образования Республики Казахстан принять меры по оказанию содействия в продолжении обучения во всех видах образования членов семей переселенцев, определению детей в дошкольные учреждения.
6. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Казахстан начиная с 1993 года предусмотреть выделение финансовых ресурсов для строительства жилья и обустройства семей казахской национальности, изъявивших желание вернуться на свою историческую родину.
7. Министерству внутренних дел Республики Казахстан обеспечить личную безопасность и сохранность имущества переселенцев в пути следования.

8. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кеден бас басқармасы, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара әскерлерiнiң бас басқармасы мемлекеттердiң тиiстi органдарымен адамдарды және олардың жеке мүлiктерiн шекарадағы бақылау-өткiзу пункттерiнен жедел өткiзу мәселелерiн пысықтайтын болсын.
9. Қоныс аудару шараларын қаржыландыру "1993 жылғы арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Халықты жұмыспен қамтуға және көшiп-қонуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк қорының қаржысы есебiнен жүзеге асырылсын.
10.<*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.09. N 987  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ күшін жойды - ҚР Үкіметінің 1999.08.18. N 1194  қаулысымен .
11. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне Халықтың көшiп-қону департаментiнiң, еңбек және жұмыспен қамту жөнiндегi облыстық комитеттердiң (басқармалардың) ағымдағы есеп шотын ашу тапсырылсын.
12. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi облыстардың әкiмдерiмен бiрлесе отырып, қоныс аударушылардың жеке меншiгiндегi малын айдап келудi қамтамасыз етсiн.
13. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi қоныс аударушылар отбасының еңбекке жарамды мүшелерiн өнеркәсiп орындарына жұмысқа тарту мүмкiндiктерiн қарастырсын.
14. Қазақстан Республикасының Жастар iсi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi отандастардың отбасыларын орналастыруға көмек көрсету үшiн жастар мен студенттерден мүмкiндiгiне қарай ынталы топтар ұйымдастыратын болсын.
15. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi:
осы қаулыны орындау жөнiндегi жұмыстарды үйлестiрудi және бақылау орнатуды қамтамасыз етсiн, отандастардың қоныс аударуы жөнiндегi жұмыстардың барысы туралы ай сайын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне хабарлап отыратын болсын;
қоныс аударушыларды жұмыспен тиiмдi қамтуды қамтамасыз ету мақсатында олардың еңбекке жарамды отбасы мүшелерiн даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiнде шаралар қолданатын болсын;
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне осы қаулының орындалуы жөнiнде тоқсан сайын ақпарат берiп отыратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 27 мамырдағы
N 437 қаулысымен
Бекiтiлген
1993 жылы көшiп келу квотасын облыстар бойынша
Бөлу
(отбасы)
Мон-
ғолия
Иран
Ресей
Тәжі-
кстан
Өзбек-
стан
Түркі-
мен-
стан
Бар-
лығы
Ақмола
облысы
200
-
200
-
-
-

8. Главному таможенному управлению Министерства финансов, Главному управлению пограничных войск Комитета национальной безопасности Республики Казахстан проработать с соответствующими органами государств оперативный пропуск людей и их личного имущества через пограничные контрольно-пропускные пункты. При необходимости организовать дополнительные контрольно-пропускные посты.
9. Осуществлять финансирование переселенческих мероприятий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 1993 год" за счет средств Государственного фонда содействия занятости и миграции населения Республики Казахстан.
10. (Пункт 10 утратил силу - постановлением Правительства РК от 18 августа 1999 г. N 1194  P991194_
11. Рекомендовать Национальному банку Республики Казахстан открыть текущие счета Департамента по миграции населения, областных комитетов (управлений) по труду и занятости.
12. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с главами областных администраций обеспечить перегон личного скота переселенцев.
13. Министерству промышленности Республики Казахстан предусмотреть возможность привлечения трудоспособных членов семей переселенцев на промышленные предприятия.
14. Государственному комитету Республики Казахстан по делам молодежи организовать по возможности инициативные группы из числа молодежи и студентов для оказания помощи по обустройству семьям переселенцев.
15. Министерству труда Республики Казахстан:
обеспечить координацию работ и контроль за ходом выполнения настоящего постановления, ежемесячно информировать Кабинет Министров Республики Казахстан о проведении работ по переселению соотечественников;
в целях обеспечения рациональной занятости переселенцев принять меры по подготовке, переподготовке и повышению квалификации трудоспособных членов семей;
ежеквартально представлять в Кабинет Министров Республики Казахстан информацию по выполнению данного постановления.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 27 мая 1993 г. N 437
РАСПРЕДЕЛЕНИЕ
квоты иммиграции на 1993 год по областям
(семей)
Мон-
голия
Иран
Россия
Тад-
жики-
стан
Узбеки-
стан
Турк-
мени-
стан
Всего
Акмолинская
область
200
-
200
-
-
-