Республикадағы экономикалық ахуал және ТМД-ға қатысушы-елдермен кредит-ақша қатынастары жөнiндегi республикалық кеңестiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 29 маусым 1993 ж. N 550
Республикадағы экономикалық ахуал мәселелерi жөнiндегi республикалық кеңестiң ұсыныстары мен кеңестерiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң берген тапсырмаларын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi, Экономика министрлiгi, Энергетика және отын ресурстары министрлiгi "Қазконтракт" АҚ-ның және басқа да мүдделi ұйымдардың қатысуымен отандық тауар өндiрушiлердi республикада өндiрiлетiн шикiзатпен, тауарлармен және қызметпен басымдықпен қамтамасыз етудi ескерiп, екi апта мерзiмде республиканың iшiндегi шаруашылық байланыстарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Өнеркәсiп министрлiгi, "Қазконтракт" АҚ-ы мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне елдiң импортқа тәуелдiлiгiн қысқарту, сондай-ақ импорт шикiзатын пайдаланатын тиiмсiз кәсiпорындарды жабу жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi экономика министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Сыртқы iстер министрлiгiмен және Әдiлет министрлiгiмен сомдық аймақтағы елдермен ұлттық банктердегi 1992 жылғы және 1993 жылдың қаңтар-мамырындағы корреспонденттiк шоттардың нәтижелерi бойынша шоттарды тексеру мен реттеудi және мемлекетаралық тиiстi келiсiмдер әзiрлеудi кедергiсiз жүзеге асыратындығы ескерiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Өнеркәсiп министрлiгi, Энергетика және отын ресурстары министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Көлiк министрлiгi, "Қазконтракт" АҚ-ы мүдделi ұйымдардың қатысуымен бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне Орта Азия мемлекеттерiмен сауда-экономикалық байланыстарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң, жергiлiктi әкiмшiлiктердiң қатысуымен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне Экономикалық өзгерiстер қорының қаражатын пайдалануды қайта қарау жөнiнде оны елдiң отын-энергетика жағынан тәуелсiздiгiн қамтамасыз етуге әрi республика экономикасының басқа мемлекеттерге тәуелдiлiгiн азайтуға барынша пайдалануды ескере отырып, ұсыныстар енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi Экономика министрлiгiмен бiрлесiп, стратегиялық шикiзат ресурстарының экспортына мемлекеттiк монополия орнату жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.

Вопpосы pеспубликанского совещания по экономической ситуации в pеспублике и кpедитно-денежных отношений со стpанами-участницами СНГ
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 29 июня 1993 г. N 550
В целях реализации предложений и рекомендаций республиканского совещания по вопросам экономической ситуации в республике, а также поручений, данных Президентом Республики Казахстан, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству промышленности, Министерству экономики, Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан с участием АО "Казконтракт" и других заинтересованных организаций в двухнедельный срок внести предложения по совершенствованию внутриреспубликанских хозяйственных связей, имея в виду приоритетное обеспечение отечественных товаропроизводителей сырьем, товарами и услугами республиканского производства.
2. Министерству экономики, Министерству промышленности Республики Казахстан, АО "Казконтракт" совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по сокращению импортной зависимости страны, а также закрытию неэффективных предприятий, использующих импортное сырье.
3. Принять к сведению, что Национальным банком совместно с Министерством экономики, Министерством финансов, Министерством иностранных дел и Министерством юстиции Республики Казахстан будут незамедлительно осуществлены выверки счетов и урегулирование со странами рублевой зоны результатов корреспондентских счетов национальных банков за 1992 год и за январь-май 1993 г. и подготовка соответствующих межгосударственных соглашений.
4. Министерству экономики, Министерству промышленности, Министерству энергетики и топливных ресурсов, Министерству сельского хозяйства, Министерству транспорта Республики Казахстан, АО "Казконтракт" с участием заинтересованных организций внести в месячный срок в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по совершенствованию торгово-экономических связей с государствами Средней Азии.
5. Министерству экономики с участием Министерства энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан, местных администраций внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по пересмотру использования средств Фонда преобразования экономики, имея в виду их максимальное использование на обеспечение топливно-энергетической независимости страны и на снижение зависимости экономики республики от других государств.
6. Министерству внешнеэкономических связей совместно с Министерством экономики Республики Казахстан внести предложения по установлению государственной монополии на экспорт стратегических сырьевых ресурсов.

7. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Ұлттық банкi министрлiктер мен ведомстволардың қатысуымен Үкiметтiң Сомдық аймаққа қатысушы мемлекеттердiң кәсiпорындары арасында есеп айырысудың жаңа тәртiбi енгiзiлуiне байланысты төтенше жағдайлардағы iс қимылының Бағдарламасын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

7. Министерству экономики, Министерству финансов, Национальному банку Республики Казахстан с участием министерств и ведомств разработать и внести на утверждение Кабинета Министров Республики Казахстан Программу действий Правительства в чрезвычайных условиях, связанных с введением нового порядка расчетов между предприятиями государств-участников рублевой зоны.
Премьер-министр
Республики Казахстан