Халық тұтынатын тауарлар өндiрудi ұлғайту және ақылы қызметтi кеңейту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 30 маусым 1993ж. N 553
Халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiн ұлғайту және олармен тұтыну нарығын молықтыру, арқылы қызмет көлемiн кеңейту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi; Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары, мемлекеттiк концерндерi, корпорациялары, компаниялары, басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлер Дағдарысқа қарсы шұғыл шаралар және әлеуметтiк-экономикалық реформаларды тереңдету бағдарламасы (экономикалық тұрақтандыру мен нарыққа көшу кезеңiнде) iсiндегi аса маңызды мiндеттердiң бiрi - халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiн арттыру мен халыққа қызмет көрсетудi кеңейту деп санайтын болсын.
Тамақ өнiмдерiн, киiм-кешек, аяқ киiм және басқа да тұтыну тауарларын шығаруды тұрақтандыру мен ұлғайту жөнiнде нақтылы шаралар белгiлесiн.
2. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiне халық тұтынатын тауарлар өндiру мен оларды бөлшек саудаға берiп тұру (N 1 қосымша) және халыққа ақылы қызмет көрсету (N 2 қосымша) жөнiнде тапсырма белгiленсiн.
3. Министрлiктердiң, мемлекеттiк концерндердiң, бiрлестiктер мен компаниялардың 1993 жылы азық-түлiк емес тауарларды өндiру мен республика сауда ұйымдарына берiп тұру көлемдерi жөнiндегi ұсыныстары N 3 қосымшаға сәйкес қабылдансын.
4. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының халық тұтынатын тауарлар өндiретiн министрлiктерi, ведомстволары мемлекеттiк концерндерi мен бiрлестiктерi бiр ай мерзiм iшiнде сауда ұйымдарымен және кәсiпорындармен осы қаулының 2 және 3 тармақтарында белгiленген көлемдерге сәйкес оларға тауарлар берiп тұру жөнiнде келiсiм жасауды қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнен өнiм өндiрушi кәсiпорындарға айналым қаржыларын толықтыру үшiн бөлiнген әр сомға шаққанда халық тұтынатын тауарлар өндiрудi екi есе ұлғайту кепiлдiгiмен мақсатты несие ресурстарын бiрiншi кезекте бөлудi ескеру сұралсын.
6. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi министрлiктерi, ведомстволары, мемлекеттiк концерндерi мен ұйымдары Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "1993 жылы инвестициялық қор қаржыларын пайдалану туралы" 1993 жылғы 10 ақпанындағы N 95 қаулысында көзделген халық тұтынатын тауарлар өндiру жөнiндегi объектiлердi салу барысын және оларды дер кезiнде iске қосуды ерекше бақылауға алсын.
Есеп берiлген айдан кейiнгi айдың 10-күнi Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiн осы объектiлердi салу барысы туралы тоқсан сайын хабардар етiп отырсын.

О меpах по увеличению пpоизводства товаpов наpодного потpебления и pасшиpении платных услуг
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 30 июня 1993 г. N 553
В целях увеличения производства товаров народного потребления и наполнения ими потребительского рынка, расширения объемов платных услуг Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, министерствам и ведомствам, государственным концернам, корпорациям, компаниям, другим хозяйствующим субъектам Республики Казахстан считать одной из первоочередных задач в деле реализации Программы неотложных антикризисных мер и углубления социально-экономических реформ (на период стабилизации экономики и перехода к рынку) наращивание производства товаров народного потребления и расширение услуг населению.
Наметить конкретные меры по стабилизации и увеличению выпуска продуктов питания, одежды, обуви и других потребительских товаров.
2. Установить главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций задания на производство и поставку товаров народного потребления в розничную торговлю (приложение N 1) и оказание платных услуг населению (приложение N 2).
3. Принять предложения министерств, государственных концернов, объединений и компаний по объемам производства и поставки в торговлю республики непродовольственных товаров на 1993 год согласно приложению N 3.
4. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, министерствам, ведомствам, государственным концернам, объединениям Республики Казахстан, производящим товары народного потребления, в месячный срок обеспечить заключение договоров с торговыми организациями и предприятиями на поставку им товаров в соответствии с объемами, определенными пунктами 2 и 3 настоящего постановления.
5. Просить Национальный банк Республики Казахстан предусмотреть первоочередное выделение целевых кредитных ресурсов предприятиям-производителям на пополнение оборотных средств под гарантии двукратного увеличения производства товаров народного потребления на каждый выделенный рубль.
6. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, министерствам, ведомствам, государственным концернам и организациям взять под особый контроль ход строительства и своевременный ввод в действие объектов по производству товаров народного потребления, предусмотренных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 февраля 1993 г. N 95 "Об использовании средств Инвестиционного фонда в 1993 году".
Ежеквартально, к 10 числу следующего за отчетным месяца, информировать Министерство экономики Республики Казахстан о ходе строительства этих объектов.

7. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен, жергiлiктi әкiмдермен бiрлесе отырып, Инвестиция қорының қаржыларына анықтау мен қайта бөлу жөнiндегi ұсыныстарды даярлау кезiнде кәсiпорындардың аталған жылда дайын өнiм беру кепiлдiгi бойынша халық тұтынатын тауарлар өндiрiсiн дамытуға осы қордан қайтарым негiзiнде қосымша қаржы мүмкiндiгiн қарастырсын.
8. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен және жергiлiктi әкiмшiлiктермен бiрлесе отырып, үкiмет кепiлдiгi бойынша шетел кредиттерiн тарту үшiн дүниежүзiлiк нарықта бәсекеге түсе алатын халық тұтынатын тауарларды қысқа мерзiмде шығаруды қамтамасыз ететiн жобаларды пысықтап, оларды конкурс негiзiнде iрiктеп алуды жүзеге асырсын. Бұларды Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне үстiмiздегi жылдың 25 тамызына дейiн ұсынатын болсын.
9. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, жергiлiктi әкiмдер монополист-кәсiпорындардың еркiн (нарықтық) бағалар бойынша сатылатын бағаларына мемлекеттiк реттеу тұрғысында бақылау жасауды күшейтсiн, бағаны ресми мәлiмдеуден жалтарған кәсiпорындарға бақылауды және оларға айып салу тәртiбiн қатайта түссiн.
10. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне ТМД елдерiнiң кәсiпорындары мен банкiлерi арасындағы көпшiлiк қолды тауарларды өндiруге және олармен нарықты молықтыруға арналған шикiзаттарды, қосалқы материалдарды төлеуге кететiн есеп айырысулар жөнiндегi ақша қаржыларының жылжуын жеделдетуге бақылау ұсынылсын.
11. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi, Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына Әкiмшiлiк құқық бұзу кодексiне (169, 170 және 205 баптар) лицензиялық нормалар мен ережелердi, Қазақстан Республикасының шегiнен тыс, белгiленген мөлшерден артық шикiзат, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын алып шығу немесе жөнелту тәртiбiн бұзғаны үшiн айып салу шараларын қатаңдатуды көздейтiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi ұсынсын.
(12-тармақ) <*> .
Ескерту. 12 тармақтың күшi жойылған - Қ.Р.К.М. 1994 ж.
26 сәуiрдегi N 435 қаулысымен.
13. Жергiлiктi әкiмдер Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесе отырып, үстiмiздегi жылдың үшiншi тоқсаны iшiнде халық тұтынатын тауарлар әкелетiн және оны сататын мемлекеттiк емес құрылымдардың барлық субъектiлерiн түгендеу мен қайта тiркеудi жүзеге асырсын.

7. Министерству экономики Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами, главами местных администраций при подготовке предложений по уточнению и перераспределению средств Инвестиционного фонда рассмотреть возможность направления на возвратной основе дополнительных средств этого фонда на развитие производства товаров народного потребления под гарантии предприятий получить готовую продукцию уже в текущем году.
8. Министерству экономики Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, местными администрациями проработать и осуществить отбор на конкурсной основе проектов, обеспечивающих выпуск в кратчайшие сроки конкурентоспособных на мировом рынке товаров народного потребления, для привлечения иностранных кредитов под правительственные гарантии. Представить их на утверждение в Кабинет Министров до 25 августа текущего года.
9. Министерству экономики, Министерству финансов, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике, главам местных администраций усилить контроль в части государственного регулирования цен на продукцию предприятий-монополистов, реализуемую по свободным (рыночным) ценам, ужесточить контроль и применение штрафных санкций к предприятиям, уклоняющимся от декларирования цен.
10. Рекомендовать Национальному банку Республики Казахстан установить контроль за ускоренным движением денежных средств по расчетам между предприятиями и банками стран СНГ, идущих на оплату сырья, вспомогательных материалов, оборудования для производства и насыщения рынка товарами массового спроса.
11. Министерству юстиции, Министерству экономики, Министерству финансов, Министерству внешних экономических связей Республики Казахстан в установленном порядке внести на рассмотрение Верховного Совета Республики Казахстан изменения и дополнения в Кодекс административных правонарушений (статьи 169, 170 и 205), предусматривающие ужесточение санкций за нарушение лицензионных норм и правил, порядка вывоза или отправления сырья, продовольственных и промышленных товаров за пределы Республики Казахстан, сверх установленной нормы.
12. Утратил силу - постановлением от 26 апреля 1994 г. N 435.
13. Главам местных администраций совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу в течение III квартала текущего года провести инвентаризацию и перерегистрцию всех субъектов негосударственных структур, завозящих и реализующих товары народного потребления.