Қазақстан Республикасының Жекелеген мемлекеттiк наградтарымен наградталған азаматтарға берiлетiн жеңiлдiктер туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 3 қыркүйек 1993 ж. N 783. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.03.04. N 205 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Заңның 33-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. "Даңқ" орденiмен наградталған әскери қызметшiлерге, iшкi iстер, ұлт қауiпсiздiгi органдарының қызметкерлерiне:
белгiленген нормалар бойынша тұрғын алаңмен бiрiншi кезекте қамтамасыз етiлу хұқығы берiлсiн;
санаторий-курорт емiне адамдарға санаторийге немесе демалыс үйiне жұмыс (қызмет) орындары арқылы, ал жұмыс iстемейтiн зейнеткерлерге зейнетақы төлейтiн органдар арқылы жыл сайын тегiн жолдама берiлсiн.
2. "Күмiс алқамен" наградталған (6-7 бала туып тәрбиелеген), сондай-ақ I, II, III дәрежелi "Ана даңқы" ордендерiмен және I дәрежелi "Ана медалiмен" наградталған көп балалы аналарға:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 17 ақпандағы N 122 қаулысында белгiленген тәртiп бойынша балаларының жасына қарамастан қаланың iшкi көлiгi мен қала маңына жүретiн көлiктi (таксиден басқасы), ал ауылдық жерлерде ауданның iшкi желiсiндегi автобустарды жеке өзiнiң тегiн пайдалану хұқығы берiлсiн (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ, 1993 ж., N 4, 50 бап);
- мұқтаждарға тұрғын үй салу үшiн бiрiншi кезекте процентсiз кредит берiлсiн;
- жергiлiктi атқару органдарына осы топқа жататын көп балалы аналарды және "Алтын алқамен" наградталған аналарды, сондай-ақ бұрын "Ардақты ана" атағын алған, I, II, III дәрежелi "Ана даңқы" ордендерiмен және I дәрежелi "Ана медалiмен" наградталған аналарды заказдар бойынша қызмет көрсететiн столдар жүйесi арқылы азық-түлiкпен қамтамасыз ету мүмкiндiгiн қарастыру ұсынылсын.
3. 1993 жылдың 1-қыркүйегiнен бастап:
- "Қазақстанның халық жазушысы";
- "Қазақстанның халық артисi";
- "Қазақстанның халық ақыны" атақтарын алған және сонымен дәрежелес республиканың "Халық" құрметтi атақтары бұрынырақ берiлген адамдарға, сондай-ақ бұрынғы КСРО-ның "Халық" құрметтi атағы бар Қазақстан Республикасы азаматтарының негiзгi еңбек ақысына ай сайын Қазақстан Республикасының заңында белгiленген есептi көрсеткiштiң 1,5 көлемiнде үстеме белгiленсiн;<*>
- "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
- "Қазақстанның еңбек сiңiрген қайраткерi";
- "Қазақстанның еңбек сiңiрген қызметкерi";
- "Қазақстанның еңбек сiңiрген артисi";
- "Қазақстанның еңбек сiңiрген ғылым және техника қайраткерi";
- "Қазақстанның еңбек сiңiрген өнертапқышы" атақтарын алған және сонымен дәрежелес республиканың "Еңбек сiңiрген" құрметтi атақтары бұрынырақ берiлген адамдарға, сондай-ақ бұрынғы КСРО-ның "Еңбек сiңiрген" құрметтi атағы бар Қазақстан Республикасының азаматтарының негiзгi еңбек ақысына ай сайын есептi көрсеткiштiң 1 көлемiнде үстеме белгiленсiн.<*>
Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары, кәсiпорындары (бiрлестiктерi), ұйымдары мен мекемелерi меншiк түрi мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, сондай-ақ облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi осы үстемелердi еңбекақы қорының есебiнен төлеуiн қамтамасыз етсiн.
ЕСКЕРТУ. 3-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.04.02.
N 465 қаулысымен.

О льготах гражданам, награжденным отдельными государственными наградами Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 сентября 1993 года N 783. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 марта 2005 г. N 205 (P050205)
В соответствии со статьей 33 Закона (У.с. Указом Президента от 12.12.95 N 2676) "О государственных наградах Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Военнослужащим, работникам органов внутренних дел, национальной безопасности, награжденным орденом "Данк":
предоставить право первоочередного обеспечения жилой площадью по установленным нормам;
выдавать ежегодно нуждающимся в санаторно-курортном лечении бесплатную путевку в санаторий или дом отдыха по месту работы (службы), а неработающим пенсионерам - в органах, выплачивающих пенсии.
2. Многодетным матерям, награжденным подвеской "Кумис алка" (родившим и воспитавшим 6-7 детей) и ранее орденами "Материнская слава" I, II, III степеней и медалью "Медаль материнства" I степени:
предоставить право личного (независимо от возраста детей) бесплатного пользования внутригородским и пригородным транспортом (кроме такси), а в сельской местности - автобусами внутрирайонных линий в порядке, установленном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 февраля 1993 г. N 122 P930122_ (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 4, ст. 50);
в первоочередном порядке выдавать нуждающимся беспроцентный кредит для строительства жилья;
рекомендовать местным исполнительным органам предусмотреть возможность обеспечения этой категории многодетных матерей и матерей, награжденных подвеской "Алтын алка", а также матерей, получивших ранее звание "Мать-героиня", награжденных орденами "Материнская слава" I, II, III степеней и медалью "Медаль материнства" I степени продовольственными товарами через действующую сеть столов заказов.
3. С 1 сентября 1993 г. установить ежемесячные надбавки к основной заработной плате:
гражданам, получившим почетные звания:
- "Казакстаннын халык жазушысы";
- "Казакстаннын халык артисi";
- "Казакстаннын халык акыны" и лицам, имеющим приравненные к ним присвоенные ранее почетные звания республики "Народный", а также гражданам Республики Казахстан, имеющим звания "Народный" бывшего СССР, - в размере 1,5 расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан;
гражданам, получившим почетные звания:
- "Казакстаннын гарышкер-ушкышы";
- "Казахстаннын енбек сiнiрген кайраткерi;
- "Казакстаннын енбек сiнiрген кызметкерi";
- "Казахстаннын енбек сiнiрген артисi";
- "Казакстаннын енбек сiнiрген гылым жане техника кайраткерi";
- "Казахстаннын енбек сiнiрген онертапкышы" и лицам, имеющим приравненные к ним присвоенные ранее почетные звания республики "Заслуженный", а также гражданам Республики Казахстан, имеющим звания "Заслуженный" бывшего СССР, - установить надбавки к основной заработной плате в размере 1 расчетного показателя.
Министерствам и ведомствам Республики Казахстан, предприятиям (объединениям), организациям и учреждениям, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, а также главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций обеспечить выплату этих надбавок за счет фондов оплаты труда.<*>
Сноска. В абзацы пятый и двенадцатый внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 апреля 1997 г. N 465 P970465_ .

4. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "КСРО мен Қазақстан Республикасының құрметтi атақтарын алған адамдарға үстеме ақша төлеудiң жүйесiне өзгерiстер енгiзу туралы" 1992 жылғы 29-сәуiрдегi N 390 қаулысы 1993 жылдың 1-қыркүйегiнен бастап күшiн жойды деп саналсын (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ, 1992 ж., N 17, 271-бап).
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

4. Считать утратившим силу с 1 сентября 1993 г. постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 апреля 1992 г. N 390 "О внесении изменений в систему денежной доплаты лицам, получившим почетные звания СССР и Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 17, ст. 271).
Премьер-министр
Республики Казахстан