"Станкомаш" мемлекеттiк холдинг компаниясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 9 қыркүйек N 846. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.10.26. N 1382 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылықты басқару органдарының жүйесiн жетiлдiру туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1291 Жарлығын орындау үшiн, өтпелi кезеңде мемлекеттiк реттеудi күшейту, нарықтық құрылымдарды қалыптастыру және станок жасау мен аспан өнеркәсiбiн дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қосымшаға сәйкес кәсiпорындардың негiзiнде "Станкомаш" мемлекеттiк холдинг компаниясы (бұдан былай - Компания) құрылсын.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi заңда белгiленген тәртiп бойынша Компанияның құрамына енгiзiлген мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн басқару құқығын, сондай-ақ бұрын құрылған акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену, пайдалану және басқару құқығын Компанияға табыстайтын болсын.
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың акционерлендiрiлуiне қарай Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi сататын акциялардың пакеттерiн қоспағанда, акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену, пайдалану және басқару Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға арналған (II кезең) Ұлттық бағдарламасында көзделген тәртiп бойынша Компанияға берiлетiн болсын.
2. "Станкомаш" мемлекеттiк холдинг компаниясы қызметiнiң негiзгi мақсаты республика өнеркәсiбiнiң өңдеушi салаларына шетел инвесторларын тарту, өндiрiстi көп салалы етiп өрiстету және коммерцияландыру деп белгiленсiн және оған:
өзiнiң құрамына енетiн кәсiпорындардың қызметiн үйлестiру;
компанияның өзара байланысты өндiрiстiк бағдарламаларын қарау мен жасау;
негiзгi өнiм түрлерi бойынша мемлекет мұқтаждарына арналған тапсырысты кәсiпорындарға жеткiзу;
мәшине жасауды дамыту, техникалық қайта жарақтандыру, айналадағы ортаны қорғау жөнiнде аса маңызды ғылыми-техникалық бағдарламалар жасау жүктелсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiмен бiрлесiп Компанияның мүлiктiк кешенiн қалыптастыру жөнiндегi жұмысты бiр ай мерзiм iшiнде аяқтау және құрылтай құжаттарын бекiту тапсырылсын.
4. "Станкомаш" мемлекеттiк холдинг компаниясының орналасатын
жерi Алматы қаласы деп белгiленсiн.

О создании Государственной холдинговой компании "Станкомаш"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 сентября 1993 года N 846. Утратило силу постановлением Пpавительства РК от 26 октябpя 1995 г. N 1382 ~P951382A.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1291 "О совершенствовании системы органов хозяйственного управления", в целях усиления государственного регулирования в переходный период, формирования рыночных структур и развития станкостроительной и инструментальной промышленности Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать государственную холдинговую компанию "Станкомаш" (в дальнейшем Компания) на базе предприятий согласно приложению.
Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать Компании право управления государственным имуществом государственных предприятий и организаций, а также права владения, пользования и управления государственным пакетом акций ранее созданных акционерных обществ, включенных в состав Компании в установленном законодательством порядке.
По мере акционирования государственных предприятий и организаций передать Компании во владение, пользование и управление государственные пакеты акций акционерных обществ, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, предусмотренном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).
2. Определить основной деятельностью Государственной холдинговой компании "Станкомаш" создание производств по выпуску оборудования и инструмента для обрабатывающих отраслей промышленности республики, привлечение иностранных инвесторов, диверсификацию и коммерциализацию производства и возложить на нее:
координацию деятельности входящих в ее состав предприятий;
рассмотрение и составление взаимоувязанных производственных программ Компании;
доведение заказа для государственных нужд предприятиям по основным видам продукции;
составление важнейших научно-технических программ по развитию машиностроения, техническому перевооружению, охране окружающей среды.
3. Поручить Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Министерством промышленности Республики Казахстан в месячный срок завершить работу по формированию имущественного комплекса Компании и утвердить учредительные документы.
4. Определить месторасположение Государственной холдинговой компании "Станкомаш" в г. Алматы.

5. Алматы қаласының әкiмi, мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi Алматы
аумақтық комитетi Компанияның атқарушы аппаратын орналастыру үшiн
қажеттi қызметтiк үй-жайлар бөлiп, техникалық құралдармен, телефон
және телекс байланысы арналарымен қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 9 қыркүйектегi
N 846 қаулысына
Қосымша
"Станкомаш" мемлекеттiк холдинг компаниясының
құрамына кiретiн кәсiпорындардың
Тiзбесi
Станок жасау зауыты, Алматы қаласы
Экскаватор зауыты, Кентау қаласы, Оңтүстiк Қазақстан облысы
Тәжiрибе-механика зауыты, Жамбыл қаласы
"Коммунмаш" зауыты, Жамбыл қаласы
Механика зауыты, Қарағанды қаласы
"Мирас" мәшине жасау зауыты, Талдықорған қаласы
Мемлекеттiк iшпек зауыты-16, Степногор қаласы, Ақмола облысы "Қазстаноксервис" шағын мемлекеттiк кәсiпорны, Алматы қаласы "Станокаспап" өнеркәсiп-сауда үйi, Алматы қаласы
Метиз зауыты, Лепсi қаласы, Талдықорған облысы
Тiгiн фабрикасы, Түркiстан қаласы, Оңтүстiк Қазақстан облысы
Сорап зауыты, Ақмола қаласы
Газ аппаратурасы зауыты, Семей қаласы
Арматура зауыты, Семей қаласы

5. Главе Алматинской городской администрации, Алматинскому городскому территориальному комитету выделить необходимые служебные помещения для размещения исполнительного аппарата Компании, обеспечить техническими средствами, каналами телефонной и телексной связи.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 сентября 1993 г. N 846
ПЕРЕЧЕНЬ
государственных предприятий и организаций, входящих
в состав Государственной холдинговой компании
"Станкомаш"
Станкостроительный завод, г. Алматы
Экскаваторный завод, г. Кентау, Южно-Казахстанская область
Опытно-механический завод, г. Жамбыл
Завод "Коммунмаш", г. Жамбыл
Механический завод, г. Караганда
Машиностроительный завод "Мирас", г. Талдыкорган
Государственный подшипниковый завод-16, г. Степногорск,
Акмолинская область
Малое государственное предприятие "Казстанкосервис", г. Алматы Промышленно-торговый дом "Станкоинструмент", г. Алматы Метизный завод, г. Лепсы, Талдыкорганская область Швейная фабрика, г. Туркестан, Южно-Казахстанская область Насосный завод, г. Акмола Завод газовой аппаратуры, г. Семипалатинск Арматурный завод, г. Семипалатинск