Ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк холдинг және акционерлiк компаниялары президенттерiнiң еңбек ақысы, әлеуметтiк және материалдық қамтамасыз етiлуi жөнiндегi Ереженi бекiту туралы<*> Ескерту. "Балық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы бiрiншi санатқа жатқызылды - ҚРКМ-нiң 19.05.1994 ж. N 539 қаулысымен. ~P940539
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 14 желтоқсан 1993 ж. N 1251. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк холдинг және акционерлiк  компаниялары президенттерiнiң еңбек ақысы, әлеуметтiк және материалдық қамтамасыз етiлуi жөнiндегi Ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 14 желтоқсандағы
N 1251 қаулысымен
Бекiтiлген
Ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк холдинг және
акционерлiк компаниялары президенттерiнiң еңбек ақысы,
әлеуметтiк және материалдық қамтамасыз етiлуi жөнiндегi
Ереже
I. Жалпы ережелер
Осы ереже Ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк холдинг және акционерлiк компанияларының (бұдан әрi - компания) президенттерiне еңбек ақы төлеудiң, оларды әлеуметтiк және материалдық қамтамасыз етудiң тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi.
Компания президентiнiң еңбегiне ақы төлеу компания өз иелiгiндегi акциялардан алатын дивиденттерден, сондай-ақ компания өзiнiң шаруашылық қызметi нәтижесiнде алған кiрiстерден бөлiнетiн қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
Компания президентi контракт негiзiнде жұмыс iстейдi, онда лауазым окладының мөлшерi, сондай-ақ материалдық және әлеуметтiк қамтамасыз ету шарттары көрсетiледi. Компания президентiмен контрактқа үш жылға қол қойылады.
II. Компания президентiнiң еңбек ақысы
1. Компаниялар республика экономикасындағы маңызына, сондай-ақ қызметiнiң мақсаты мен түрiне, атқаратын жұмысының көлемiне, кәсiпорындардың саны мен жұмыс iстейтiндердiң санына қарай қосымшаға сәйкес 2 санатқа бөлiнедi.
Компания президентiнiң қызмет оклады компания санатына сәйкес былай белгiленедi:
1-санаттағы компаниялар - Қазақстан Республикасы Министрiнiң қызмет оклады деңгейiнде;
2-санаттағы компаниялар - Қазақстан Республикасы министрiнiң бiрiншi орынбасарының қызмет оклады деңгейiнде.
Компания президентi президенттiк қызмет пен бас кәсiпорынның бiрiншi басшысы қызметiн қоса атқарған жағдайда оның қызмет оклады бас кәсiпорынның бiрiншi басшысының қызмет окладының 120 процентi мөлшерiнде белгiленедi.
2. Компаниялар президенттерiнiң еңбек ақысына аудандық, биiк таулы және экологиялық коэффициенттерi, сондай-ақ шөл және сусыздық үшiн коэффициентi қолданылады.

Об утверждении Положения об оплате труда, социальном и материальном обеспечении президентов национальных акционерных, государственных холдинговых и акционерных компаний
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 декабря 1993 года N 1251. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить Положение об оплате труда, социальном и материальном обеспечении президентов национальных акционерных, государственных холдинговых и акционерных компаний (прилагается).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 14 декабря 1993 г. N 1251
Положение
об оплате труда, социальном и материальном
обеспечении президентов национальных акционерных,
государственных холдинговых и акционерных компаний
I. Общие положения
Настоящее Положение определяет порядок и условия оплаты труда, социального и материального обеспечения президентов национальных акционерных, государственных холдинговых и акционерных компаний (в дальнейшем - компании).
Оплата труда президента компании осуществляется за счет отчислений от дивидендов, получаемых компанией от акций, находящихся в ее владении, а также доходов, полученных компанией в результате ее хозяйственной деятельности.
Президент компании работает на контрактной основе, где оговариваются размер должностного оклада, а также условия материального и социального обеспечения. Контракт с президентом компании подписывается на три года.
II. Оплата труда президента компании
1. Компании, в зависимости от их значимости в экономике республики, а также цели и рода деятельности, объема выполняемых работ, количества предприятий и численности работающих подразделяются на 2 категории согласно приложению.
Должностной оклад президента компании устанавливается в соответствии с категорией компании:
1 категории - на уровне должностного оклада Министра Республики Казахстан;
2 категории - на уровне должностного оклада первого заместителя Министра Республики Казахстан.
В случае, когда президент компании совмещает должность президента и первого руководителя головного предприятия, его должностной оклад устанавливается в размере 120 процентов должностного оклада первого руководителя головного предприятия.
2. К должностному окладу президента компании применяются районный, высокогорный и экологический коэффициенты, а также коэффициент за пустынность и безводность.

3. Компания президентiне айрықша жұмыс режимi үшiн Байқаушы кеңес қызмет окладының 40 процентiне дейiнгi мөлшерде үстеме белгiлейдi.
Компания президентi контрактыға енген нақты көрсеткiштердi орындамаған жағдайда аталған үстеменi Байқаушы кеңес алып тастайды немесе азайтады.
4. Компания негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi орындаған жағдайда компания шаруашылық қызметiнiң нәтижесiнде алған және оның қарауында қалған кiрiс есебiнен:
компанияның бiр айдағы жұмыс қорытындысы бойынша сыйлық;
компанияның бiр жыл iшiндегi жұмыс нәтижелерi бойынша сыйақы;
қызмет атқарған жылдары үшiн бiр жолғы көтермелеу ақысы төленедi.
Сыйлықтар мен сыйақылардың мөлшерi сыйлық беру және қызмет атқарған жылдары үшiн жылдық сыйақы туралы компанияда қолданылып жүрген ережеге сәйкес белгiленедi.
Компания президентi үшiн заңда көзделген, президент қызметiне тағайындалғанға дейiн ие болған барлық жеңiлдiктердi (қызмет атқарған жылдары үшiн қосымша демалыс, ауыр жұмыстардағы стаж және т.б.) ақталады.
5. Компания президентiнiң компания акцияларын компания жарғысымен және Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген мөлшерде және тәртiппен номинал құны бойынша сатып алуына құқығы бар.
III. Компания президентiн әлеуметтiк қамтамасыз ету
1. 1-санаттағы компания президентiнiң қызметi медициналық тұрмыстық қамтылуы және көлiк қызметi жағдайлары бойынша Қазақстан Республикасы Министрiнiң қызметiне, ал 2-санаттағы компания Президентiнiң қызметi - Қазақстан Республикасы министрiнiң бiрiншi орынбасарының қызметiне теңестiрiлсiн.
2. Компания президентiне қатысы жоқ жағдайлар бойынша (денсаулығына байланысты жағдайларды қоса) контракт мерзiмiнен бұрын бұзылған кезде, оған 6 айлық қызмет оклады мөлшерiнде бiр реткi өтем төленедi.
3. Егер компания президентi мiндеттерiн орындамағаны немесе компанияны басқарған кезде тәртiптi өрескел бұзғаны үшiн жұмыстан шығарылатын болса, оған қаржы өтемi немесе қандай да бiр басқа өтемдер төленбейдi.
4. Компания президентiнiң инициативасы бойынша контракт бұзылған жағдайда ол кетерiнен үш ай бұрын Байқаушы кеңестi жазбаша түрде хабардар етуге тиiс. Мұндай жағдайда өтем төлеу туралы шешiмдi Байқаушы кеңес қабылдайды.
5. Компания президентiне контракт мерзiмi бiткеннен кейiн алты айлық қызмет оклады мөлшерiнде бiр жолғы сыйлық төленедi.
6. Компания президентi оның президентi лауазымымен жұмыс  iстеген кезеңде қайтыс болған жағдайда, оның отбасына алты айлық қызмет оклады мөлшерiнде жәрдемақы төленедi.
7. Компания президентiн әлеуметтiк қамтамасыз етудiң басқа түрлерi контрактпен реттеледi.
Ұлттық акционерлiк, мемлекеттiк холдинг және
акционерлiк компаниялары президенттерiнiң
еңбек ақысы, әлеуметтiк және материалдық
қамтамасыз етiлуi жөнiндегi Ережеге қосымша
1-санатқа жататын компаниялар:
Алтыналмас                             Алматы қ.
Қазақстан әуе жолы                     Алматы қ.
Қорғау                                 Алматы қ.
КАТЭП                                  Алматы қ.
Қазақстан түстi металдары              Алматы қ.
КРАМДС                                 Алматы қ.
Алтай-ТМ                               Өскемен қ.
Қазақмыс                               Жезқазған қ.
ӨТМ-холдинг                            Өскемен қ.
Ақсұңқар                               Шымкент қ.
Казсталь-холдинг                       Темiртау қ.
Мұнайгаз                               Алматы қ.
Көмiр                                  Алматы қ.
Қазақгаз                               Орал қ.
Энергостроймонтаж                      Алматы қ.
Мұнайгазқұрылыс                        Ақтау қ.
Алаугаз                                Алматы қ.
Мұнай өнiмдерi                         Алматы қ.
Желдiрме                               Алматы қ.
Ақ жол                                 Алматы қ.<*>
Құрылысматериалдары                    Алматы қ.
Құрылыс                                Алматы қ.
Монтажспецстрой                        Алматы қ.
Тағам                                  Алматы қ.
Астық                                  Алматы қ.
Барс                                   Петропавл қ.
Электротехника                         Алматы қ.
Медтехника                             Көкшетау қ.
Тiрек                                  Алматы қ.
Каскор                                 Ақтау қ.
Редмет                                 Өскемен қ.
Үмiт                                   Степногорск қ.
Легпром                                Алматы қ.
Металлургремонт-холдинг                Темiртау қ.
Жиhаз                                  Алматы қ.
Казагрореммаш-холдинг                  Алматы қ.
Отын                                   Алматы қ.
Тоған                                  Алматы қ.
Кең дала                               Алматы қ.
Ауыл құрылысы                          Алматы қ.
Қайсар                                 Ермак қ.
Алматықұрылыс                          Алматы қ. <*>
II-санатқа жататын компаниялар
Химпром                                Алматы қ.
Қуат                                   Шымкент қ.
Жолсерiк                               Алматы қ.
Асыл                                   Алматы қ.
Ақ қауырсын                            Алматы қ.
Рунокаракуль                           Алматы қ.
Фармация                               Алматы қ.
Береке                                 Алматы қ.
Қызмет                                 Алматы қ.
Маржан                                 Қостанай қ.
Зерттеу                                Ақтөбе қ.
Топаз                                  Өскемен қ.
Алға                                   Қарағанды қ.
Жарыс                                  Алматы қ.
Тұлпар                                 Ақтөбе қ.
Ақ бота                                Атырау қ.
Толқын                                 Атырау қ.
Поиск                                  Фурманово п. Батыс Қаз. обл.
Станкомаш                              Алматы қ.
Сенiм                                  Тоғыз п. Оңтүстiк
Қазақстан обл.
Жайлау                                 Алматы қ.
Өркен                                  Алматы қ.
Гидрогеология                          Алматы қ.
Зергер                                 Алматы қ.
Құнарлылық                             Алматы қ.
Живпром                                Алматы қ.<*>
Ескерту. II-санаттан I-санатқа "Алматықұрылыс" сөзi
алмастырылған - ҚРМК-нiң 17.06.1994 ж. N 664
қаулысымен.
II-санат сөздермен толықтырылды - ҚРМК-нiң
6.09.1994 ж. N 1000 қаулысымен.
Ескерту. I-санаттан сөздер алынып тасталды - ҚР Үкiметiнiң
1996.06.28. N 836 қаулысымен.

3. Президенту компании за особый режим работы Наблюдательным советом устанавливается надбавка в размере до 40 процентов должностного оклада.
Указанная надбавка отменяется или уменьшается Наблюдательным советом президенту компании при невыполнении конкретных показателей, включенных в контракт.
4. За счет доходов, полученных компанией в результате хозяйственной деятельности и остающихся в ее распоряжении, при выполнении компанией основных технико-экономических показателей президенту выплачиваются:
премии по итогам работы компании за месяц;
вознаграждение по результатам работы компании за год;
единовременное поощрение за выслугу лет.
Размер премии и вознаграждения определяется в соответствии с действующим в компании положением о премировании и годовом вознаграждении за выслугу лет.
За президентом компании сохраняются льготы (дополнительный отпуск за выслугу лет, горячий стаж и др.), предусмотренные законодательством, которые он имел до назначения на должность президента.
5. Президент компании имеет право на приобретение акций компании по номинальной стоимости в количестве и порядке, определяемом уставом компании и законодательством Республики Казахстан.
III. Социальное обеспечение президента компании
1. Должность президента компании 1 категории по условиям медицинского, бытового обеспечения и транспортного обслуживания приравнивается к должности Министра Республики Казахстан, а должность президента компании 2 категории - к должности первого заместителя Министра республики.
2. При досрочном расторжении контракта по обязательствам, не зависящим от президента компании (включая обстоятельства по состоянию здоровья), ему выплачивается единовременная компенсация в размере 6-месячного должностного оклада.
3. Если президента компании увольняют за невыполнение обязанностей или грубые нарушения во время правления компанией, финансовая или какие-либо другие компенсации ему не выплачиваются.
4. При расторжении контракта по инициативе президента компании за три месяца до ухода он должен поставить в известность Наблюдательный совет в письменной форме. При этом решение о выплате компенсации принимается Наблюдательным советом.
5. Президенту компании по истечении срока контракта выплачивается разовая премия в размере 6-месячного должностного оклада.
6. В случае смерти президента компании в период его работы в должности президента его семье выплачивается пособие в размере до шести должностных окладов.
7. Другие виды социального обеспечения президента компании регулируются контрактом.
Приложение
к Положению об оплате труда, социальном и
материальном обеспечении президентов
Национальных акционерных, государственных
холдинговых и акционерных компаний <*>
Сноска. Раздел 2 приложения дополнен - постановлениями от 29 апреля 1994 г. N 460; от 6 сентября 1994 г. N 1000.
Государственная акционерная компания "Балык" отнесена к 1 категории - постановлением от 19 мая 1994 г. N 539.
В приложение внесены изменения - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июня 1994 г. N 664; постановлением Правительства РК от 28 июня 1996 г. N 836.
Компании, отнесенные к 1 категории:
Алтыналмас                           г. Алматы
Казакстан ауе жолы                   г. Алматы
Коргау                               г. Алматы
КАТЭП                                г. Алматы
Казакстан тустi металдары            г. Алматы
КРАМДС                               г. Алматы
Алтай-ТМ                             г. Усть-Каменогорск
Казакмыс                             г. Жезказган
УКТМК-холдинг                        г. Усть-Каменогорск
Аксункар                             г. Шымкент
Казсталь-холдинг                     г. Темиртау
Мунайгаз                             г. Алматы
Комiр                                г. Алматы
Казакгаз                             г. Уральск
Энергостроймонтаж                    г. Алматы
Мунайгазкурылыс                      г. Актау
Алау газ                             г. Алматы
Мунай онiмдерi                       г. Алматы
Желдiрме                             г. Алматы
Ак жол                               г. Алматы
Курылыс материалдары                 г. Алматы
Курылыс                              г. Алматы
Монтажспецстрой                      г. Алматы
Тагам                                г. Алматы
Астык                                г. Алматы
Барс                                 г. Петропавловск
Электротехника                       г. Алматы
Медтехника                           г. Кокшетау
Тiрек                                г. Алматы
Каскор                               г. Актау
Редмет                               г. Усть-Каменогорск
Умiт                                 г. Степногорск
Легпром                              г. Алматы
Металлургремонт-холдинг              г. Темиртау
Жихаз                                г. Алматы
Казагрореммаш-холдинг                г. Алматы
Отын                                 г. Алматы
Тоган                                г. Алматы
Кен дала                             г. Алматы
Ауыл курылысы                        г. Алматы
Кайсар                               г. Ермак
Алматыкурылыс                        г. Алматы
Компании, отнесенные ко II категории:
Химпром                                г. Алматы
Куат                                   г. Шымкент
Жолсерiк                               г. Алматы
Асыл                                   г. Алматы
Ак каурсын                             г. Алматы
Рунокаракуль                           г. Алматы
Фармация                               г. Алматы
Береке                                 г. Алматы
Кызмет                                 г. Алматы
Маржан                                 г. Костанай
Зерттеу                                г. Актюбинск
Топаз                                  г. Усть-Каменогорск
Алга                                   г. Караганда
Жарыс                                  г. Алматы
Тулпар                                 г. Актюбинск
Ак бота                                г. Атырау
Толкын                                 г. Атырау
Поиск                                  п. Фурманово
Западно-казахстанской области
Станкомаш                              г. Алматы
Сенiм                                  п. Тогуз
Южно-Казахстанской области
Жайлау                                 г. Алматы
Оркен                                  г. Алматы
Гидрогеология                          г. Алматы
Зергер                                 г. Алматы
Кунарлылык                             г. Алматы
Намыс
Геофизика
Живпром                                г. Алматы