Оңтүстiк Қазақстан облысында "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығын ұйымдастыру мәселелерi
Қазақстан Республ&икасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 17 желтоқсан 1993 ж. N 1260
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Оңтүстiк Қазақстан облысында "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени және табиғат қорығын құру туралы" 1993 жылғы 26 мамырдағы N 1213 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Оңтүстiк Қазақстан облысындағы Ордабасы ауданының Ордабасы жерiнде 1994 жылдың 1 қаңтарынан бастап "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығы ұйымдастырылсын, ол тiкелей Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне бағынатын болсын.
"Ордабасы" тарихи кешенi Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң мемлекеттiк тiзiмiне енгiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитет, Оңтүстiк Қазақстан облысының әкiмi, Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi алдағы уақытта қорықтың Бас жобасы бекiтiлгенге дейiн мемлекеттiк және қоғамдық мұқтаждық үшiн қорықтың шекарасына енгiзiлген жерлерден жер учаскелерiнiң бөлiнуiне жол бермесiн, сондай-ақ осы жер аумағының мақсатына қайшы келетiн қандай қызметтi болсын шектесiн.
3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi 1994 жылдан бастап "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығының Бас жоспарын әзiрлеуге, сондай-ақ оны құруға және ұстауға қажеттi қаржы мен материалдық-техникалық ресурстар қарастыратын болсын.
4. Қазақстан Республикасының құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi "Ордабасы" қорығының Бас жоспарын әзiрлеудi қамтамасыз етiп, оның шекарасын мүдделi жер пайдаланушылармен және жергiлiктi атқару органдарымен мiндеттi түрде нақтылап, келiсiп алатын болсын.
5. Оңтүстiк Қазақстан облысының әкiмшiлiгi Алматы темiр жол басқармасымен бiрлесе отырып Шымкент жол бөлiмшесi "Ордабасы" қосалқы шаруашылығының жабылып, аумағының қорықтық қорғауға алынған аймағына енгiзiлуiне байланысты оның қызметкерлерiн еңбекке орналастыру және олар үшiн жұмыс орындарын ұйымдастыру шараларын қолдансын.
"Ордабасы" қосалқы шаруашылығының қызметкерлерiне кәсiпорынның жабылуына байланысты қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тиiстi өтем төлесiн.
6. Алматы темiр жол басқармасы "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығының балансына Шымкент жол бөлiмшесi "Ордабасы" қосалқы шаруашылығының әкiмшiлiк-өндiрiстiк ғимараттары мен қосалқы-көмекшi үй жабдықтарын беретiн болсын.

Вопpосы оpганизации национального истоpико-культуpного заповедника "Оpдабасы" в Южно-Казахстанской области
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 17 декабpя 1993 года N 1260
В соответствии с постановлением Президента Республики Казахстан от 26 мая 1993 г. N 1213 K931213_ "О создании Национального историко-культурного и природного заповедника "Ордабасы" в Южно-Казахстанской области Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Организовать с 1 января 1994 г. Национальный историко-культурный заповедник "Ордабасы" в местности Ордабасы Ордабасынского района Южно-Казахстанской области, подчинив его непосредственно Министерству культуры Республики Казахстан.
Включить исторический комплекс "Ордабасы" в Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, главе Южно-Казахстанской областной администрации, Министерству культуры Республики Казахстан впредь до утверждения генерального плана заповедника не допускать отвод земельных участков для государственных и общественных нужд, а также ограничить всякую деятельность, противоречащую целевому назначению земель, включаемых в его границы.
3. Министерству экономики и министерству финансов Республики Казахстан с 1994 года предусматривать необходимые средства и материально-технические ресурсы на разработку генерального плана, а также создание и содержание Национального историко-культурного заповедника "Ордабасы".
4. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан обеспечить разработку генерального плана заповедника "Ордабасы" с обязательным уточнением и согласованием его границ с заинтересованными землепользователями и местными исполнительными органами.
5. Главе Южно-Казахстанской областной администрации совместно с Управлением Алматинской железной дороги принять меры по трудоустройству и организации рабочих мест для работников подсобного хозяйства Шымкентского отделения дороги "Ордабасы" в связи с его закрытием и включением территории в охранную зону заповедника.
Произвести в соответствии с действующим законодательством выплату работникам подсобного хозяйства "Ордабасы" необходимых компенсаций в связи с ликвидацией предприятия.
6. Управлению Алматинской железной дороги передать на баланс Национального историко-культурного заповедника "Ордабасы" административно-производственные здания и подсобно-вспомогательные помещения подсобного хозяйства Шымкентского отделения дороги "Ордабасы".

7. Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi бiр ай мерзiмде "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығы туралы Ереженi әзiрлеп бекiтсiн.
8. Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясымен, Қазақтың тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау қоғамын қатыстыра отырып ғылыми-археологиялық зерттеулер мен қорық ескерткiштерiн мұражайлық қалыпқа дайындау жұмыстарын жүргiзсiн.
9. Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi, Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi, Туризм, дене мәдениетi және спорт министрлiгi, "Қазақстан" мемлекеттiк теле-радио хабарларын тарату компаниясы, "Қазақкино" мемлекеттiк компаниясы, Оңтүстiк Қазақстан облыстық әкiмшiлiгi өз iс-жоспарларында Ордабасы жерiнде республикалық халықаралық мәдениет спорт шараларын өткiзудi, Төле би, Қазыбек би және Әйтеке бидiң рухына Ордабасыда болған тарихи оқиғаларға арналған кiтаптар, альбомдар, ғылыми-көпшiлiк фильмдер шығаруды, телехабарлар ұйымдастыруды көздесiн.
10. Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi, Оңтүстiк Қазақстан облыстық әкiмшiлiгi осы қаулының орындалу барысы туралы жыл сайын 1 қыркүйекте Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiне хабарлап отырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

7. Министерству культуры Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить положение о Национальном историко-культурном заповеднике "Ордабасы".
8. Министерству культуры Республики Казахстан с участием Национальной академии наук Республики Казахстан и Казахского общества охраны памятников истории и культуры провести научно-археологические исследования и работы по музеефикации памятников заповедника.
9. Министерству культуры, Министерству печати и массовой информации, Министерству туризма, физической культуры и спорта, Государственной телерадиовещательной компании "Казахстан", государственной компании "Казахкино", главе Южно-Казахстанской областной администрации предусматривать в планах проведение в местности "Ордабасы" республиканских, международных культурно-спортивных мероприятий, выпуск книг, альбомов, буклетов, научно-популярных фильмов, телевизионных передач, посвященных памяти Толе би, Казыбек би и Айтеке би, историческим событиям в Ордабасы.
10. Министерству культуры Республики Казахстан, главе
Южно-Казахстанской областной администрации о ходе выполнения
настоящего постановления информировать Кабинет Министров Республики
Казахстан ежегодно к 1 сентября.
Премьер-министр
Республики Казахстан