"Намыс", "Жарқын", "Геофизика" мемлекеттiк холдинг компаниялары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 22 желтоқсан N 1288. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.10.28. N 1395 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Жер қойнауын геологиялық зерделеу, пайдалану және қорғау мәселелерiнде мемлекеттiк және шаруашылық басқару қызметтерiн ажырату мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң өндiрiстiк және ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiктерiнiң, кәсiпорындары мен акционерлiк қоғамдарының құрылымдық бөлiмшелерi негiзiнде мынадай мемлекеттiк холдинг компанияларын құру туралы ұсынысы құпталсын:
а) Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Талдықорған және Оңтүстiк Қазақстан облыстарының аумағында қатты пайдалы қазбаларға геологиялық барлау жұмыстарын жүргiзетiн "Намыс" мемлекеттiк холдинг компаниясы (N 1 қосымшаға сәйкес құрамда) құрылсын.
Компания басқармасының орналасатын жерi Алматы қаласы болып белгiленсiн;
б) Маңғыстау облысының аумағында мұнай мен газға геологиялық барлау жұмыстарын жүргiзетiн "Жарқын" мемлекеттiк холдинг компаниясы (N 2 қосымшаға сәйкес құрамда) құрылсын.
Компания басқармасының орналасатын жерi Ақтау қаласы болып белгiленсiн;
в) Қазақстан Республикасының аумағында геофизикалық жұмыстар жүргiзетiн "Геофизика" мемлекеттiк холдинг компаниясы (N 3 қосымшаға сәйкес құрамда) құрылсын.
Компания басқармасының орналасатын жерi Алматы қаласы болып белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Зерттеу", "Топаз", "Маржан", "Алға", "Тұлпар", "Поиск", "Ақ Бота", "Сенiм", "Жарыс", "Толқын" мемлекеттiк холдинг компаниялары туралы" 1993 жылғы 17 қыркүйектегi N 901 қаулысымен бекiтiлген "Жарыс" және "Ақ Бота" мемлекеттiк холдинг компаниялары құрамынан N 4, 5 қосымшаларға сәйкес ұйымдар мен кәсiпорындар шығарылсын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi осы қаулының 1 тармағында аталған мемлекеттiк холдинг компанияларына (бұдан былай - компаниялар) заңда белгiленген тәртiппен олардың құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн иелену, пайдалану және басқару құқығын, сондай-ақ компанияның құрамына енгiзiлген акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену, пайдалану және басқару құқығын беретiн болсын.
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдарды акцияландыру барысына қарай, акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi өткеретiн акциялар пакеттерiн қоспағанда, Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға арналған (II кезең) Ұлттық бағдарламасында белгiленген тәртiппен компаниялардың иеленуi, пайдалануы және басқаруына берiлсiн.

О государственных холдинговых компаниях "Намыс", "Жаркын", "Геофизика"
Постановление Кабинета Министров Республики Какзахстан от 22 декабря 1993 года N 1288. Утратило силу постановлением Пpавительства РК от 28 октябpя 1995 г. N 1395 ~P951395.
В целях разделения функций государственного и хозяйственного управления в вопросах геологического изучения, использования и охраны недр Республики Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Согласиться с предложением Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу и Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан о создании на базе структурных подразделений производственных и научно-производственных объединений, предприятий и акционерных обществ Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан:
а) Государственной холдинговой компании "Намыс" (в составе согласно приложению N 1), выполняющей геологоразведочные работы на твердые полезные ископаемые на территориях Алматинской, Жамбылской, Кзыл-Ординской, Талдыкорганской и Южно-Казахстанской областей.
Определить местонахождение Правления Компании в г. Алматы;
б) Государственной холдинговой компании "Жаркын" (в составе согласно приложению N 2), выполняющей геологоразведочные работы на нефть и газ на территории Мангистауской области.
Определить местонахождение Правления Компании в г. Актау;
в) Государственной холдинговой компании "Геофизика" (в составе согласно приложению N 3), выполняющей геофизические работы на территории Республики Казахстан.
Определить местонахождение Правления Компании в г. Алматы.
2. Вывести из состава государственных холдинговых компаний "Жарыс" и "Ак Бота", утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 г. N 901 "О государственных холдинговых компаниях "Зерттеу", "Топаз", "Маржан", "Алга", "Тулпар", "Поиск", "Ак Бота", "Сенiм", "Жарыс", "Толкын", организации и предприятия согласно приложениям N 4, 5.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по Государственному имуществу делегировать государственным холдинговым компаниям, указанным в пункте 1 настоящего постановления (далее - компании), права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций, входящих в их состав, а также права владения, пользования и управления государственными пакетами акций акционерных обществ, включенных в состав компаний, в установленном законодательством порядке.
По мере акционирования государственных предприятий и организаций передавать компаниям во владение, пользование и управление государственные пакеты акций акционерных обществ, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, установленном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).

4. Компаниялар қызметiнiң негiзгi мақсаты бәсекелiк және эксаумақтық негiзде мемлекеттiк бюджет қаржысы, сондай-ақ бюджеттен тыс қаржылар есебiне геологиялық барлау (геофизикалық) жұмыстарын жүргiзу деп белгiленiп, оларға:
өздерiнiң құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың
қызметiн, олардың қызметiне неғұрлым тиiмдi жағдай туғызу үшiн
үйлестiру;
геологиялық барлау (геофизикалық) жұмыстарын жүргiзуге
тапсырыстар iздестiру;
өздерiнiң құрамына кiретiн ұйымдарға қажеттi өндiрiстiк және
әлеуметтiк инфрақұрылымдар құруға жәрдемдесу;
өздерiнiң құрамына кiретiн бөлiмшелерге пайдалы қазбалар, кен
көздерiн игерудi ұйымдастыруға жәрдемдесу;
геологиялық барлау (геофизикалық) жұмыстар процесiне
ғылыми-техникалық прогресс жетiстiктерiн енгiзу;
компаниялардың құрамына кiрген кәсiпорындар мен ұйымдардың
басшыларын тағайындау және бекiту;
еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың Байқаушы кеңестерiн
қалыптастыру, оларда өз өкiлдерiн тағайындау;
компанияларда жұмылдыру даярлығы мен азаматтық қорғаныс жөнiндегi қызметтер мен мiндеттерге құқықтық мұрагерлiктi қамтамасыз ету жүктелсiн.
5. Компаниялар бұрын құрылған акционерлiк қоғамдардың Байқаушы кеңестерiнiң құрамына өз өкiлдерiн тағайындайтын және олардың басшылығын бұрынғы қалпында қалдыратын болсын.
6. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi:
компаниялар қызметiн қамтамасыз ету жөнiнде ұйымдастыру шараларын қабылдайтын болсын;
компанияға кiретiн кәсiпорындар мен мемлекеттiк басқару қызметтерiн жүзеге асыратын ұйымдар арасында негiзгi құрал-жабдықтарды бөлудi iске асыратын болсын;
бiр апта мерзiмде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне келiсу үшiн Байқаушы кеңестердiң дербес құрамы мен компаниялар президентi қызметiне кандидатуралар жөнiнде ұсыныстар енгiзетiн болсын.
7. Компаниялардың Байқаушы кеңестерi бiр ай мерзiмде компаниялар басқармаларының құрылымы мен аппараттарының санын анықтасын.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және оның аумақтық комитеттерi Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгiмен бiрлесiп, компанияларға қолдағы ресурстар есебiнен қажеттi қызмет үй-жайларын, техникалық жабдықтарды, телефон және телекс байланысы арналарын бөлетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 22 желтоқсандағы
N 1288 қаулысына
N 1 қосымша
"Намыс" мемлекеттiк холдинг компаниясына
кiретiн ұйымдар мен кәсiпорындардың
Тiзбесi
Бұрынғы Оңтүстiк Қазақстан өндiрiстiк геологиялық кәсiпорнының ұйымдары:
Қаратау геологиялық барлау экспедициясы, Оңтүстiк Қазақстан
облысының кентау қаласы, сонымен бiрге оның құрамында:
"Барит" шағын кәсiпорны, Оңтүстiк Қазақстан облысының Кентау
қаласы
"Брекчия" шағын кәсiпорны, Оңтүстiк Қазақстан облысының Кентау
қаласы
"Жаңатас" геологиялық барлау экспедициясы, Жаңатас қаласының
Бүркiттi поселкесi
Жоңғар геологиялық барлау экспедициясы, Текелi қаласындағы
Тельман поселкесi
"Қайнар" барлау-өндiру кәсiпорны, Оңтүстiк Қазақстан облысының
Георгиевка селосы, сонымен бiрге оның құрамында:
"Геосервис" шағын кәсiпорны, Оңтүстiк Қазақстан облысының
Георгиевка селосы
Iздестiру-картаға түсiру экспедициясы, Алматы қаласы
Оңтүстiк Қазақстан алтын кендi экспедициясы, Алматы қаласы,
сонымен бiрге оның құрамында:
"Кеншi" кен өндiру кәсiпорны, Алматы қаласы
Орталық лаборатория, Алматы қаласы
"Арман" акционерлiк қоғамы, Алматы қаласы
"Гео-эко-орталық" жауапкершiлiгi шектелуi қоғамы, Алматы қаласы
Өндiрiстiк-техникалық жабдықтау басқармасы, Алматы қаласы
Автобаза, Алматы қаласы
Құрылыс-монтаж басқармасы (ҚМБ), Алматы қаласы
Алматы жұмысшыларды жабдықтау бөлiмi (ЖЖБ), Алматы қаласы
Гранитогор кен байыту комбинаты, Жамбыл облысының Гранитогор
поселкесi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 22 желтоқсандағы N 1288 қаулысына N 2 қосымша
"Жарқын" мемлекеттiк холдинг компаниясына
кiретiн ұйымдар мен кәсiпорындардың
Тiзбесi
Маңғыстау мұнай және газ барлау өндiрiстiк кәсiпорнының
("Маңғыстаумұнайгазгеология" ӨБ) ұйымдары:
N 1 мұнайгазбарлау экспедициясы, Маңғыстау облысының
Құрық поселкесi
N 2 мұнайгазбарлау экспедициясы, Маңғыстау облысының
Құрық поселкесi
Скважиналарды сынау экспедициясы, Маңғыстау облысының
Құрық поселкесi
Жұмысшыларды жабдықтау бөлiмi (ЖЖБ), Маңғыстау облысының
Құрық поселкесi
Мұнара құру кеңесi, Маңғыстау облысының Құрық поселкесi
Автокөлiк кәсiпорны, Маңғыстау облысының Құрық поселкесi
Құрылыс-монтаж басқармасы, Маңғыстау облысының Құрық поселкесi
Өндiрiстiк-техникалық жинақтау басқармасы, Маңғыстау облысының
Құрық поселкесi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 22 желтоқсандағы N 1288 қаулысына N 3 қосымша
"Геофизика" мемлекеттiк холдинг компаниясына
кiретiн ұйымдар мен кәсiпорындардың
Тiзбесi
Геофизикалық жұмыстар бойынша бұрынғы ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiктер:
Қазақ геофизика ғылыми-зерттеу институты, Алматы қаласы
Алматы геофизикалық экспедициясы, Алматы қаласы, Мамыр
поселкесi
Аэрогеофизикалық экспедициясы, Алматы облысының Николаевка
поселкесi
Тұрлан геофизикалық экспедициясы, Шымкент қаласы
"Казгеосервис" мамандандырылған кәсiпорны, Алматы қаласы,
Мамыр поселкесi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 22 желтоқсандағы N 1288 қаулысына N 4 қосымша
"Жарыс" мемлекеттiк холдинг компаниясының
құрамынан шығарылатын ұйымдар мен кәсiпорындардың
Тiзбесi
Бұрынғы Оңтүстiк Қазақстан өндiрiстiк геологиялық
кәсiпорнының ұйымдары:
Қаратау геологиялық барлау экспедициясы, Оңтүстiк Қазақстан
облысының Кентау қаласы, сонымен бiрге оның құрамында:
"Барит" шағын кәсiпорны, Оңтүстiк Қазақстан облысының
Кентау қаласы
"Брекчия" шағын кәсiпорны, Оңтүстiк Қазақстан облысының
Кентау қаласы
"Жаңатас" геологиялық барлау экспедициясы, Жаңатас қаласының
Бүркiттi поселкесi
Жоңғар геологиялық барлау экспедициясы, Текелi қаласының
Тельман поселкесi
"Қайнар" барлау-өндiру кәсiпорны, Оңтүстiк Қазақстан облысының
Георгиевка селосы, сонымен бiрге оның құрамында:
"Геосервис" шағын кәсiпорны, Оңтүстiк Қазақстан облысының
Георгиевка селосы
Оңтүстiк Қазақстан алтын кендi экспедициясы, Алматы қаласы,
сонымен бiрге оның құрамында:
"Кеншi" кен өндiру кәсiпорны, Алматы қаласы
Орталық лаборатория, Алматы қаласы
"Арман" акционерлiк қоғамы, Алматы қаласы
"Гео-эко-орталық" жауапкершiлiгi шектеулi қоғамы, Алматы
қаласы
Гранитогор кен байыту комбинаты, Жамбыл облысының Гранитогор
поселкесi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 22 желтоқсандағы N 1288 қаулысына N 5 қосымша
"Ақ Бота" мемлекеттiк холдинг компаниясының құрамынан
шығарылатын ұйымдар мен кәсiпорындардың
Тiзбесi
Маңғыстау мұнай және газ барлау өндiрiстiк бiрлестiгiнiң
("Маңғыстаумұнайгазгеология" ӨБ) ұйымдары:
N 1 мұнайгазбарлау экспедициясы, Маңғыстау облысының
Ералиев поселкесi
N 2 мұнайгазбарлау экспедициясы, Маңғыстау облысының
Ералиев поселкесi
Скважиналарды сынау экспедициясы, Ақтау қаласы
Жұмысшыларды жабдықтау бөлiмi (ЖЖБ), Маңғыстау облысының
Ералиев поселкесi

4. Определить основной целью деятельности компаний производство геологоразведочных (геофизических) работ на конкурсной и экстерриториальной основе как за счет средств государственного бюджета, так и за счет внебюджетных ассигнований и возложить на них:
координацию деятельности входящих в их состав предприятий и организаций для создания более эффективных условий деятельности;
поиск заказов на производство геологоразведочных (геофизических) работ;
содействие входящим в их состав организациям в создании необходимой производственной и социальной инфраструктуры;
содействие входящим в их состав подразделениям в организации разработки месторождений полезных ископаемых;
внедрение в процесс геологоразведочных (геофизических) работ достижений научно-технического прогресса;
назначение и утверждение руководителей предприятий и организаций, вошедших в состав компаний;
формирование наблюдательных советов дочерних обществ и предприятий, назначение в них своих представителей;
обеспечение в компаниях правопреемства функций и задач по мобилизационной подготовке и гражданской обороне.
5. Компаниям назначить своих представителей в состав наблюдательных советов ранее созданных акционерных обществ и оставить прежним их руководство.
6. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан:
принять организационные меры по обеспечению деятельности компаний;
произвести разделение основных средств между предприятиями, входящими в компании, и организациями, осуществляющими функции государственного управления;
в недельный срок внести на согласование в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу предложения по персональному составу наблюдательных советов и кандидатурам на должности президентов компаний.
7. Наблюдательным советам компаний в месячный срок определить структуру и численность аппаратов правлений компаний.
8. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу и его территориальным комитетам совместно с Министерством геологии и охраны недо и Министерством связи Республики Казахстан выделить компаниям за счет имеющихся в наличии ресурсов необходимые служебные помещения, технические средства, каналы телефонной и телексной связи.
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 декабря 1993 г. N 1288
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций и предприятий, входящих в Государственную
холдинговую компанию "Намыс"
Организации бывшего Южно-Казахстанского производственного геологического предприятия:
Каратауская геологоразведочная экспедиция, г. Кентау Южно-Казахстанской области
в том числе в ее составе:
малое предприятие "Барит", г. Кентау Южно-Казахстанской области
малое предприятие "Брекчия", г. Кентау Южно-Казахстанской области Жанатасская геологоразведочная экспедиция, г. Жанатас пос. Беркуты Джунгарская геологоразведочная экспедиция, г. Текели, пос.Тельман
разведочно-добычное предприятие "Кайнар", с. Георгиевка Южно-Казахстанской области
в том числе в его составе малое предприятие "Геосервис",
с. Георгиевка Южно-Казахстанской области
поисково-съемочная экспедиция, г. Алматы
Южно-Казахстанская золоторудная экспедиция, г. Алматы в том числе в ее составе горно-добычное предприятие "Кенши", г. Алматы Центральная лаборатория, г. Алматы акционерное общество "Арман", г. Алматы общество с ограниченной ответственностью "Гео-эко-центр", г. Алматы управление производственно-технического обеспечения, г. Алматы автобаза, г. Алматы строительно-монтажное управление (СМУ), г. Алматы Алматинский отдел рабочего снабжения (ОРС), г. Алматы Гранитогорский горно-обогатительный комбинат, пос. Гранитогорск Жамбылской области
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 декабря 1993 г. N 1288
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций и предприятий, входящих в государственную
холдинговую компанию "Жаркын"
Организации Мангистауского производственного предприятия по
разведке нефти и газа (ПГП "Мангистаунефтегазгеология"):
нефтегазоразведочная экспедиция N 1, пос. Курык  Мангистауской
области
нефтегазоразведочная экспедиция N 2, пос. Курык Мангистауской
области
экспедиция по испытанию скважин, пос. Курык Мангистауской области
отдел рабочего снабжения (ОРС), пос. Курык Мангистауской области
вышкомонтажная контора, пос. Курык Мангистауской области
автотранспортное предприятие, пос. Курык  Мангистауской области
строительно-монтажное управление, пос. Курык, Мангистауской области
управление производственно-технической комплектации, пос. Курык
Мангистауской области
Приложение N 3
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 декабря 1993 г. N 1288
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций и предприятий, входящих в Государственную
холдинговую компанию "Геофизика"
Организации бывшего Научно-производственного объединения по геофизическим работам:
Казахский научно-исследовательский институт по геофизике, г. Алматы
Алматинская геофизическая экспедиция, г. Алматы, пос. Мамыр
аэрогеофизическая экспедиция, пос. Николаевка Алматинской области
Турланская геофизическая экспедиция, г. Шымкент
специализированное предприятие "Казгеосервис", г. Алматы, пос. Мамыр
Приложение N 4
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 декабря 1993 г. N 1288
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций и предприятий, исключаемых из состава
Государственной холдинговой компании
"Жарыс"
Организации бывшего Южно-Казахстанского производственного
геологического предприятия:
Каратауская геологоразведочная экспедиция, г. Кентау
Южно-Казахстанской области
в том числе в ее составе:
малое предприятие "Барит", г. Кентау Южно-Казахстанской области
малое предприятие "Брекчия", г. Кентау Южно-Казахстанской области
Жанатасская геологоразведочная экспедиция, г. Жанатас, пос.Беркуты
Джунгарская геологоразведочная экспедиция, г. Текели, пос. Тельман
разведочно-добычное предприятие "Кайнар", с. Георгиевка
Южно-Казахстанской области
в том числе в его составе малое предприятие "Геосервис",
с. Георгиевка Южно-Казахстанской области
Южно-Казахстанская золоторудная экспедиция, г. Алматы
в том числе в ее составе горно-добычное предприятие "Кенши",
г. Алматы
Центральная лаборатория, г. Алматы
акционерное общество "Арман", г. Алматы
общество с ограниченной ответственностью "Гео-эко-центр",
г. Алматы
Гранитогорский горно-обогатительный комбинат, пос. Гранитогорск
Жамбылской области
Приложение N 5
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 декабря 1993 г. N 1288
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций и предприятий, исключаемых из состава
Государственной холдинговой компании "Ак-бота"
Организации Мангистауского производственного объединения по
разведке нефти и газа (ПГО "Мангистаунефтегазгеология"):
нефтегазоразведочная экспедиция N 1, пос. Ералиево
Мангистауской области
нефтегазоразведочная экспедиция N 2, пос. Ералиево
Мангистауской области
экспедиция по испытанию скважин, г. Актау
отдел рабочего снабжения (ОРС), пос. Ералиево Мангистауской
области