ЖЕР ҚОЙНАУЫН ПАЙДАЛАНУШЫЛАРДЫ АТТЕСТАТТАУДЫҢ ТӘРТIБI ТУРАЛЫ ЕРЕЖЕНI БЕКIТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 2 ақпан N 128. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001.01.09. N 18 қаулысымен.~P010018
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Жер қойнауын пайдаланушыларды аттестаттаудың тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған Ереже мен жер қойнауын пайдалануға арналған Аттестат нысаны бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 2 ақпандағы
N 128 қаулысымен
Бекiтiлген
Жер қойнауын пайдаланушыларды аттестаттаудың
тәртiбi туралы
Ереже
1. Жер қойнауын пайдаланушыларды аттестаттаудың тәртiбi туралы осы Ереже Қазақстан Республикасының жер қойнауы және минералдық шикiзатты өңдеу Кодексiне сәйкес әзiрлендi әрi жер қойнауын пайдаланушыларды аттестаттаудың тәртiбiн айқындайды.
2. Меншiктiң барлық нысандарындағы жер қойнауын пайдаланушы кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер, азаматтар, қызмет нысандарының бiрi жер қойнауын пайдалану болып табылатын шетелдiң қатысуындағы кәсiпорындар, сондай-ақ жер қойнауын контракт немесе концессия шартымен пайдаланатын шетелдiң заңды және жеке тұлғалары аттестаттауға жатады.
3. Аттестаттау, жер қойнауын пайдаланушылардың жұмыстарды жүргiзу жөнiндегi, жер қойнауын геологиялық зерттеу, минералдық шикiзатты өндiру мен өңдеу немесе жер қойнауын өзге де мақсаттарға пайдалану жөнiндегi техникалық, бiлiктiлiк және қаржы-экономикалық мүмкiндiктерiнiң Қазақстан Республикасының жер қойнауы және минералдық шикiзатты өңдеу Кодексi мен басқа да заңдарының талаптарына олардың сәйкестiгiн орнықтыру мақсатында жүргiзiледi.
4. Жер қойнауын пайдаланушыларды аттестаттауды:
- геологиялық зерттеулер, геологиялық, гидрогеологиялық, геофизикалық, маркшейдерлiк, байқап көру-талдау жұмыстары үшiн - Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң аттестаттау комиссиясы;
- пайдалы қазбаларды өндiру, минералдық шикiзатты өңдеу және өзге мақсаттар үшiн - Қазақстан Республикасы Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң, Өнеркәсiп министрлiгiнiң аттестаттау комиссиялары жүргiзедi.
- кең таралған пайдалы қазбаларды өндiрiстiк мақсатта өндiру үшiн - Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң аттестаттау комиссиясы жүргiзедi.
Ескерту. 4-тармақ толықтырылды - ҚРМК-нiң 1994 ж. 19 мамыр
N 538 қаулысымен.
5. Аттестаттау жер қойнауын пайдаланудың:
геологиялық зерттеу;
пайдалы қазбаларды өндiру;
пайдалы қазбаларды өндiруге байланысы жоқ жер асты құрылғыларын салу мен пайдалану, соның iшiнде мұнайды, газды және басқа заттар мен материалдарды жер астында сақтауға арналған құрылғылар, өндiрiстiң зиянды заттары мен қалдықтарын, сарқынды суларды көму;
өзге де мұқтаждық түрлерi бойынша жүргiзiледi.
Жер қойнауын пайдаланудың әрбiр түрiне тиiстi мазмұндағы аттестат берiледi.
Жер қойнауын геологиялық зерттеу, пайдалы қазбаларды өндiру, минералдық шикiзатты өңдеу, өзге де мақсаттарға пайдалану үшiн берiлген аттестаттарды тiркеудi Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi жүргiзедi.

ОБ УТВЕРЖДЕНИИ ПОЛОЖЕНИЯ О ПОРЯДКЕ АТТЕСТАЦИИ ПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ НЕДР
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 2 февpаля 1994 г. N 128. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 января 2001 г. N 18 ~P010018
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемые Положение о порядке аттестации пользователей недр и форму Аттестата на пользование недрами.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 2 февраля 1994 г. N 128
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке аттестации пользователей недр
1. Настоящее Положение о порядке аттестации пользователей недр разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья и определяет порядок аттестации пользователей недр.
2. Аттестации подлежат предприятия, организации и учреждения всех форм собственности, граждане, предприятия с иностранным участием, одной из форм деятельности которых является использование недр, а также иностранные юридические и физические лица, пользующиеся недрами на условиях контракта или концессии.
3. Аттестация проводится с целью установления технических, квалификационных и финансово-экономических возможностей недропользователей по проведению работ, по геологическому изучению недр, добыче и переработке минеральных ресурсов или использованию недр в иных целях в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья и других законодательных актов.
4. Аттестация пользователей недр проводится:
- для геологического изучения, геологических, гидрогеологических, геофизических, маркшейдерских, опробовательско-аналитических работ - аттестационной комиссией Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан;
- для добычи полезных ископаемых, переработки минерального сырья и в иных целях - аттестационными комиссиями Министерства энергетики и топливных ресурсов, Министерства промышленности Республики Казахстан.
- для добычи общераспространенных полезных ископаемых в промышленных целях - аттестационной комиссией Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 дополнен новым абзацем - постановлением от 19 мая 1994 г. N 538.
5. Аттестация проводится по следующим видам пользования недрами:
геологическое изучение;
добыча полезных ископаемых;
строительство и эксплуатация подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых, в том числе сооружений для подземного хранения нефти, газа и других веществ и материалов, захоронения вредных веществ и отходов производства, сбросов сточных вод;
иные нужды.
На каждый вид недропользования выдается аттестат соответствующего содержания.
Регистрацию выданных аттестатов на право пользования недрами для геологического изучения, добычи полезных ископаемых, переработки минерального сырья и в иных целях проводит Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан.

6. Аттестаттау комиссиясы аттестаттауға табыс етiлген құжаттарды олардың түсуiне қарай қажет болған жағдайда аттестаттаудан өтетiн жер қойнауын пайдаланушылардың өкiлiн қатыстыра отырып қарайды.
7. Жер қойнауын пайдаланушылардың жұмыстың жекелеген түрлерiн жүргiзу жөнiндегi мүмкiндiктерiн бағалау үшiн комиссия қажет болған жағдайда сарапшылар шақырады.
8. Геологиялық зерттеу үшiн жер қойнауын пайдаланушыларды аттестаттау геологиялық зерттеу жөнiндегi жұмыстың түрлерi немесе жиынтығы бойынша, минералдық шикiзатты өндiру мен өңдеу және өзге мақсаттар бойынша жүргiзiледi.
Аттестаттау үшiн Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының аттестаттау комиссияларына мынадай құжаттар тапсырылады:
аттестаттауға өтiнiм;
кәсiпорынның жарғысы немесе ережесi;
құрылтайшылық шарты (жеке және акционерлiк кәсiпорындар үшiн);
кәсiпорын жарғысының жергiлiктi өкiмет органдарында тiркелгенi туралы куәлiк;
техникалық жағынан қамтамасыз етiлгенi туралы мәлiметтер;
басшылар және негiзгi орындаушылар туралы мәлiметтер;
лабораториялық талдау негiзi туралы мәлiметтер.
Шет елдiк заңды және жеке тұлғалар жоғарыда аталған құжаттардан бөлек жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған контрактiлердiң немесе концессиялардың көшiрмесiн тапсырады.
9. Осы ереже күшiне енгiзiлгенге дейiн жер қойнауын геологиялық зерттеумен, минералдық шикiзатты өндiрумен және өңдеумен айналысқан жер қойнауын пайдаланушылар, ол бекiтiлгеннен кейiн үш ай iшiнде өздерiнiң жер қойнауын пайдалануға құқын растауы қажет. Бұл үшiн олар Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының аттестаттау комиссияларына осы Ереженiң 8 тармағында көрсетiлген құжаттарды табыс етедi.
10. Аттестаттың жарамдылық мерзiмi аттестаттау комиссиясының шешiмiмен белгiленедi.
11. Аттестаттың күшi:
аты немесе меншiк нысаны өзгерген кәсiпорын, не болмаса өзге де шаруашылық қызмет субъектiсi таратылған немесе қайта құрылған кезде;
кәсiпорын аттестатта көзделген жұмыстарды жүргiзуден бас тартқан жағдайда;
мемлекеттiк бақылау органдары белгiленген Қазақстан
Республикасының жер қойнауы және минералдық шикiзатты өңдеу Кодексi
мен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi өзге де заң актiлерi
бұзылғанда;
аттестатты алған сәттен бастап бiр жылдан астам мерзiмде
жұмыстардың тiркелген жобасы болмағанда;
аттестатты алған сәттен бастап бiр жылдан астам мерзiмде
жұмыстардың басталу мерзiмiн өткiзiп алғанда мерзiмiнен бұрын
тоқтатылуы мүмкiн.
12. Аттестаттың күшiн мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы:
пайдаланушы жердi пайдалануға шарт жасасқан жергiлiктi өкiмет
органдарына;
жоба тiркелген органдарға хабарланады.
Аттестат оны берген министрлiктегi және ведомстводағы
аттестаттау комиссиясына қайтарылады.

6. Аттестационные комиссии рассматривают документы, представленные на аттестацию, по мере их поступления с участием, при необходимости, представителей аттестуемых недропользователей.
7. В случае необходимости комиссии привлекают экспертов для оценки возможностей недропользователей по проведению отдельных видов работ.
8. Аттестация пользователей недр для геологического изучения проводится по видам или комплексу работ по геологическому изучению недр, по добыче и переработке минерального сырья и в иных целях.
Для аттестации в аттестационные комиссии министерств и ведомств Республики Казахстан представляются следующие документы:
заявка на аттестацию;
устав или положение предприятия;
учредительный договор (для частных и акционерных предприятий);
свидетельство о регистрации устава предприятия в местных органах власти;
сведения о технической обеспеченности;
сведения о руководителях и основных исполнителях;
сведения о лабораторно-аналитической базе.
Иностранные юридические и физические лица кроме указанных документов представляют копии контрактов или концессий на геологическое изучение недр.
9. Недропользователи, занимавшиеся геологическим изучением недр, добычей и переработкой минерального сырья до введения настоящего Положения, в течение трех месяцев после его утверждения должны подтвердить свои права на недропользование. Для этого они представляют в аттестационные комиссии министерств и ведомств Республики Казахстан документы, указанные в пункте 8 Положения.
10. Срок действия аттестата устанавливается решением аттестационной комиссии.
11. Действие аттестата может быть прекращено досрочно при:
ликвидации или реорганизации предприятия или иного субъекта хозяйственной деятельности с изменением его названия или формы собственности;
отказе предприятия от права ведения работ, предусмотренных аттестатом;
нарушении Кодекса Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья и иных законодательных актов по использованию недр, установленных органами государственного контроля;
отсутствии зарегистрированного проекта работ сроком более
одного года с момента получения аттестата;
просрочке начала производства работ сроком более одного года
с момента получения аттестата.
12. О досрочном прекращении действия аттестата извещаются:
местные органы власти, с которыми пользователь заключил
договор на землепользование;
органы, в которых зарегистрирован проект.
Аттестат возвращается в аттестационную комиссию министерства
или ведомства, выдавшего аттестат.

13. Кәсiпорын аттестаттың күшi тоқтатылғаны туралы шешiммен
келiспеген жағдайда ол шешiмге белгiленген тәртiппен шағым жасай
алады.
14. Аттестат жұмыс түрiне қарай жер қойнауын пайдаланушылардың
құқын айқындайды және оны басқа кәсiпорындарға, соның iшiнде
еншiлестерiне де беруге болмайды.
15. Аттестат халық депутаттарының жергiлiктi Кеңестерiмен
келiсе отырып оған геологиялық зерттеу, пайдалы қазбаларды өндiру
үшiн бөлiнiп берiлген жердi пайдалану құқын куәландырады.
16. Аттестаттауға байланысты шығындарды аттестаттау
жүргiзiлген ұйым төлейдi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 2 ақпандағы
N 128 қаулысымен
Бекiтiлген
Жер қойнауын пайдалануға арналған
Аттестат
Қазақстан Республикасы _____________________________________________
министрлiктiң,
___________________________________________аттестаттау комиссиясының
ведомствоның аты
199___жылғы "____" ____________N______________хаттамасының шешiмiмен
____________________________________________________________________
кәсiпорынның, ұйымның аты, орналасқан жерi
жер қойнауын________________________________________________________
жер қойнауын пайдаланудың жұмыс түрлерi
____________________________________________________________________
пайдалану құқы берiлдi.
Тiркеу N
Аттестаттау комиссиясының
төрағасы                    ________________________________________

13. При несогласии предприятия с решением о прекращении
действия аттестата оно может обжаловать это решение в установленном
порядке.
14. Аттестат определяет права пользователей недр по видам
работ и не подлежит передаче другим предприятиям, в том числе и
дочерним.
15. Аттестат удостоверяет право пользования на предоставленный
земельный отвод для геологического изучения, добычи полезных
ископаемых по согласованию с местными Советами народных депутатов.
16. Расходы, связанные с аттестацией, оплачиваются
аттестуемой организацией.
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 2 февраля 1994 г. N 128
АТТЕСТАТ
на пользование недрами
Решением аттестационной комиссии ________________________________
название министерства,
_________________________ Республики Казахстан ______________________
ведомства                              N протокола, дата,
_____________________________________________________________________
наименование предприятия, организации, место базирования
дано право на пользование недрами для________________________________
вид деятельности
_____________________________________________________________________
по использованию недр.
_____________________________________________________________________
Регистрационный N
Председатель
аттестационной комиссии          _____________________________________