ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС, ТҰРҒЫН ҮЙ ЖӘНЕ АУМАҚТАРДА ҚҰРЫЛЫС САЛУ МИНИСТРЛIГI ТУРАЛЫ ЕРЕЖЕНI БЕКIТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 11 наурыз N 258. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996.04.08. N 398 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi туралы қоса берiлген Ереже бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
Қазақ ССР Министрлер Кабинетiнiң "Архитектура және құрылыс жөнiндегi Қазақ ССР Мемлекеттiк комитетi туралы Ереженi бекiту туралы" 1991 жылғы 8 майдағы N 298 қаулысы (ҚазССР ҚЖ, 1991 ж., N 13, 83 ст.);
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк тапсырыстар мәселелерi жөнiндегi кейбiр шешiмдерiн өзгерту және олардың күшi жойылған деп тану туралы" 1993 жылғы 8 маусымдағы N 481 қаулысымен бекiтiлген өзгерiстердiң 1 және 2 тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 22, 283-бап);
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Стандарттау, сертификаттау және өлшем бiрлiгi мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiн өзгерту және күшiн жойған деп тану туралы" 1993 жылғы 2 шiлдедегi N 566 қаулысымен бекiтiлген өзгерiстердiң 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 26, 321-бап).
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 11 наурыздағы
N 258 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй
және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi (Қазақстан Республикасының - Құрылысминi) құрылыс кешенi мен аумақтарда құрылыс салу және тұрғын үй саясатын жүзеге асыру, тұрғын үйлер қорын пайдалануды жақсарту салаларындағы мемлекеттiк басқарудың орталық салааралық органы болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Құрылысминi өз қызметiнде Қазақстан Республикасы Конституциясын, Қазақстан Республикасы заңдарын, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн және басқа да нормативтiк актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Құрылысминi өз құзыры аясында мемлекетке тиесiлi болуына, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, республика аумағында жүзеге асырылатын сәулет - қала құрылысы қызметiнiң барлық субъектiлерiнiң орындауы үшiн мiндеттi шешiмдер қабылдайды.

Об утверждении Положения о Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 марта 1994 года N 258. Утратило силу - постановлением Пpавительства РК от 8 апpеля 1996 г. N 398 ~P960398
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 8 мая 1991 г. N 298 "Об утверждении Положения о Государственном комитете Казахской ССР по архитектуре и строительству" (СП КазССР, 1991 г., N 13, ст. 83);
пункты 1 и 2 изменений, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 июня 1993 г. N 481 "Об изменении и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан по вопросам государственных заказов" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 22, ст. 283);
пункт 3 изменений, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 июля 1993 г. N 566 "Об изменении и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан по вопросам стандартизации, сертификации и единства измерений" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 26, ст. 321).
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 11 марта 1994 г. N 258
Положение
о Министерстве строительства, жилья и застройки
территорий Республики Казахстан
1. Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан (Минстрой Республики Казахстан) является центральным межотраслевым органом государственного управления в области строительного комплекса и застройки территорий, реализации новой жилищной политики и улучшения эксплуатации жилищного фонда.
2. Минстрой Республики Казахстан в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, постановлениями Верховного Совета республики, актами Президента Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан, другими нормативными актами, а также настоящим Положением.
3. В пределах своей компетенции Минстрой Республики Казахстан принимает решения, обязательные для исполнения всеми субъектами архитектурно-градостроительной деятельности, осуществляемой на территории республики, независимо от государственной принадлежности, ведомственной подчиненности и форм собственности.

4. Қазақстан Республикасының Құрылысминi өзiне жүктелген негiзгi мiндеттерге сәйкес:
сәулет пен қала құрылысы, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, құрылыс индустриясы, құрылыс-жол машиналарын жасау салаларында, тұрғын үйлер қорын қайта құруда, жөндеуде және пайдалануда, сондай-ақ құрылыстағы баға құрауда бiрыңғай экономикалық, техникалық және нормативтiк саясат жүргiзудi;
құрылыс кешенiнде ғылыми-техникалық прогрестiң жетiстiктерiн ендiрудi қамтамасыз ететiн мемлекеттiк және аймақтық бағдарламалар әзiрлеудi және құрылыс кешенiнде инвестицияларды тиiмдi пайдалану мен олардың орындалуын бақылауды;
жаңа мемлекеттiк тұрғын үй саясатын жүзеге асыру мен жетiлдiру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiрудi;
Министрлiк құзыры ауқымында Республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуына байланысты индикативтiк жоспарларға ұсыныстар енгiзу және қатысуды, күрделi құрылыс, құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң, құрылыс индустриясының, құрылыс кешенiне қажеттi машина жасау үрдiстерiн болжауды;
сәулет, қала құрылысы, құрылыс салу, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, құрылыс индустриясы салаларындағы және жаңа тұрғын үй саясатындағы құқылық, әрi экономикалық тетiктер мәселелерi, сондай-ақ құрылыс кешенiндегi өндiрiстiң басым бағыттары мен маңызды түрлерiн дамытуды ынталандыру жөнiнен Қазақстан Республикасының заң актiлерiн әзiрлеуге қатысуды;
бюджет қаражаты және қаржыландырудың басқа қайнарлары есебiнен республикалық құрылыс нормалары мен ережелерiн, нұсқама құжаттарды және үлгi жобалық шешiмдердi, сондай-ақ тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттардың аймақтық және тәжiрибелiк жобаларын, осы объектiлердiң жаңа сындарлы шешiмдерiн, оның iшiнде жаңғыртуды, жөндеу мен пайдалануды, табиғи, климаттық, демографиялық, ұлттық және аймақтардың басқа өзiндiк ерекшелiктерiн ескеру арқылы тұрғын үйлер мен қоғамдық үйлердiң аймақтық және эксперименттiк жобаларын әзiрлеп, бекiтудi және iске қосуды;
бюджет пен қаржыландырудың басқа қайнарлары есебiнен республиканы орналастырудың мемлекеттiк схемасын, аудандық жоспарлау схемалары мен жобаларын, өнеркәсiптiк тораптардың бас жоспарларын, өзгедей жобалау-жоспарлау құжаттамаларын, қорғалатын аймақтар жобаларын және аумақтар мен елдi мекендердi табиғи, геологиялық, әрi техногендi құбылыстардан қорғау схемаларын, сейсмикалық мөлтек аудандастыру картасын әзiрлеудi ұйымдастыруды;
сәулет, қала құрылысы, құрылыс, құрылыс материалдары өнеркәсiбi және құрылыс индустриясы салаларында нормативтiк-техникалық құжаттарды әзiрлеп, жоспарлау мен оларды мемлекетаралық құжаттар ретiнде қабылдау мәселелерi бойынша Құрылыстағы стандарттау мен техникалық нормалау жөнiндегi мемлекетаралық ғылыми-техникалық комиссия (ҚҒТМК) жұмысына қатысуды;
құрылыс кешенiнiң нақты мiндеттерi мен проблемаларын шешуге деген нақты қажеттiлiктi ескеру арқылы ғылыми-зерттеу институттары мен орталықтардың өзара iс-қимыл жүйесiн жетiлдiрудi;
инвестициялық саясат пен мемлекеттiк инвестициялық бағдарламаларды әзiрлеуге қатысуды;
құрылыс объектiлерiн жекешелендiрудiң салалық бағдарламасын әзiрлеудi;
орталықтандырылған мемлекеттiк қайнарлардан қаржыландырылатын объектiлер құрылысының барысын бақылауды;
белгiленген тәртiпке сәйкес құрылыс материалдары мен конструкцияларын сертификациялауды;
тұрғын үй саласына халық пен заңды тұлғалар қаражатын тарту үшiн Қазақстан Республикасының Тұрғын үй құрылысы мемлекеттiк банкiмен бiрлесiп, тұрғын үй лотереяларын және басқа шараларды өткiзудi ұйымдастыруды;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың дотациясыз жұмыс iстеу бағдарламасын әзiрлеп, оны жүзеге асыру шараларын үйлестiрудi;
республика аумағында мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын жүргiзудi;
қалалық және аудандық әкiмшiлiктердiң сәулет-қала құрылысы қызметтерiн әдiснамалық қамтамасыз етудi;
құрылыс кешенi ұйымдары мен кәсiпорындарының бәсекелестiгiн дамытуға, өндiрiстi монополиясыздандыруға ықпал етудi;
республиканың құрылыс кешенiнiң даму бағыттарын зерделеу және оның даму заңдылықтарын қорыту негiзiнде мердiгерлiк нарығын, жобалау, ғылыми және құрылыс өнiмдерi, құрылыс материалдары өнеркәсiбi мен құрылыс индустриясы нарығын қалыптастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеудi;
министрлiктермен, ведомстволармен және басқа да басқару органдарымен - тапсырыс берушiлермен шарт бойынша орталықтандырылған мемлекеттiк қайнарлардан қаржыландырылатын объектiлердi жобалап, салуға мердiгерлiк саудаласуды, тендердi ұйымдастырып, өткiзудi, сондай-ақ тұрғын үй-азаматтық мақсатқа негiзделiп аяқталып бiтпеген құрылыс объектiлерiн сату жөнiндегi сауданы ұйымдастыруға қатынасуды;
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтетiн қала құрылысы құжаттамаларын сараптауды;
республикада жобалау-сметалық iстi жетiлдiрудi аумақтарда құрылыс салу саласындағы жобалар мен бағдарламаларды жүзеге асыруға қатысушы шетел инвесторларының шаруашылық қызметiне кепiлдiктi қамтамасыз етуге байланысты қорытындыларды әзiрлеуге, құрылыс материалдары өндiрiсi мен құрылыс индустриясының жаңа қуаттарын жасауға қатысуды;
сәулет-қала құрылысы қызметiн бақылауды;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы құрылыс, сәулет салаларындағы республикалық және шет елдiк ғылым мен техника жетiстiктерiн және прогресшiл өндiрiстiк тәжiрибенi насихаттауды, симпозиумдар, семинарлар, конференциялар, көрмелер өткiзудi, ғылыми-техникалық әдебиеттердi, әдiстемелiк, нормативтiк-техникалық құжаттарды таратуды;
сәулет, қала құрылысы, құрылыс, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, құрылыс индустриясы және құрылыс-жол машиналарын жасау салаларында шет елдермен ғылыми-техникалық және экономикалық ынтымақтастықты;
құрылыс кешенiнiң холдинг компанияларымен бiрлесiп, құрылыстағы нарық экономикасы талаптарын ескере отырып кадрларды қайта даярлаудың және олардың бiлiктiлiгiн арттырудың салалық жүйесiн ұйымдастыруды;
жұмылдырушылық даярлық пен азаматтық қорғаныс жөнiндегi шаралар кешенiн жоспарлы жүргiзудi жүзеге асырады.

4. Минстрой Республики Казахстан в соответствии с возложенными на него основными задачами осуществляет:
проведение единой экономической и научно-технической политики в области архитектуры и градостроительства, промышленности строительных материалов, стройиндустрии, строительно-дорожного машиностроения, реконструкции, ремонта и эксплуатации жилищного фонда, а также ценообразования в строительстве;
разработку государственных и региональных программ, обеспечивающих внедрение достижений научно-технического прогресса и эффективное использование инвестиций в строительном комплексе, и контроль за их исполнением;
координацию работ по реализации и совершенствованию государственной жилищной политики;
внесение предложений и участие в пределах компетенции Министерства в разработке индикативных планов социально-экономического развития республики, прогнозировании тенденций развития капитального строительства, промышленности строительных материалов, стройиндустрии и базы машиностроения для нужд строительного комплекса;
участие в подготовке законодательных и нормативных актов Республики Казахстан по вопросам правового и экономического механизма в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, государственной жилищной политики, промышленности строительных материалов и стройиндустрии;
подготовку за счет средств бюджета и других источников финансирования, утверждение и введение в действие республиканских строительных норм и правил, инструктивных документов, типовых проектных решений, а также зональных и экспериментальных проектов жилых домов и общественных зданий, новых конструктивных решений этих объектов, в том числе при их реконструкции, модернизации, ремонте и эксплуатации, с учетом природно-климатических, демографических, национальных и других специфических особенностей регионов;
организацию разработок за счет бюджета и других источников финансирования государственной схемы расселения республики, схем и проектов районных планировок, генеральных планов промышленных узлов, другой проектно-планировочной документации, проектов охранных зон и схем защиты территорий и населенных мест от опасных природных, геологических и техногенных процессов, карт сейсмического микрорайонирования;
участие в работе Межгосударственной научно-технической комиссии по стандартизации и техническому нормированию в строительстве по вопросам разработки, планирования и принятия межгосударственнных нормативно-технических документов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности;
совершенствование системы взаимодействия научно-исследовательских институтов и центров с учетом реальных потребностей в решении конкретных задач и проблем строительного комплекса;
участие в разработке и реализации инвестиционной политики и государственных инвестиционных программ;
разработку отраслевой программы приватизации объектов строительства;
контроль за ходом строительства объектов, финансируемых из централизованных государственных источников;
проведение в установленном порядке сертификации строительных материалов и конструкций;
организацию и проведение совместно с государственным Банком жилищного строительства Республики Казахстан жилищных лотерей и других мероприятий по привлечению в жилищную сферу средств населения и юридических лиц;
разработку программы перевода жилищно-коммунального хозяйства на бездотационное функционирование и координацию мер по ее реализации;
ведение Государственного градостроительного кадастра по территории республики;
методологическое обеспечение деятельности архитектурно-градостроительных служб глав городских и районных администраций;
содействие развитию конкуренции и демонополизации предприятий и организаций строительного комплекса;
разработку предложений по формированию и регулированию подрядного рынка, рынка проектной, научной и строительной продукции, промышленности строительных материалов и стройиндустрии на основе анализа, изучения тенденций и обобщения закономерностей развития строительного комплекса республики;
организацию и проведение по договору с министерствами, ведомствами и другими органами управления - заказчиками подрядных торгов, тендеров на проектирование и строительство объектов, финансируемых из централизованных государственных источников, а также участие в организации торгов по продаже незавершенных строительством объектов жилищно-гражданского назначения;
экспертизу градостроительной документации, утверждаемой Кабинетом Министров Республики Казахстан;
совершенствование проектно-сметного дела в республике;
участие в подготовке заключений в части обеспечения гарантий хозяйственной деятельности иностранным инвесторам, участвующим в реализации проектов и программ в области застройки территорий, создании новых мощностей промышленности строительных материалов и стройиндустрии;
контроль за архитектурно-градостроительной деятельностью;
пропаганду достижений республиканской и зарубежной науки и техники, прогрессивного производственного опыта в области строительства и архитектуры через средства массовой информации, проведение симпозиумов, семинаров, конференций, выставок, издание и распространение научно-технической литературы, методической и нормативно-технической документации;
научно-техническое и экономическое сотрудничество с зарубежными странами в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, промышленности строительных материалов и строительно-дорожного машиностроения;
организацию совместно с холдинговыми компаниями строительного комплекса отраслевой системы переподготовки и повышения квалификации кадров, исходя из требований рыночной экономики;
планомерное проведение комплекса мероприятий по мобилизационной подготовке и гражданской обороне.

5. Қазақстан Республикасының Құрылысминi сәулет-қала құрылысы қызметi саласында жобалардың мемлекеттiк сараптамасы, мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауы және мемлекеттiк лицензиялау органдарына, сондай-ақ тұрғын үй қорын, коммуналдық мақсаттағы объектiлердi пайдалану мен жөндеу және тұрмыстық-коммуналдық шаруашылықты қаржыландыруды жетiлдiру жөнiндегi бақылаушы органдарға басшылық жасайды.
Облыс орталықтарында Қазақстан Республикасы Құрылысминiнiң аумақтық құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу комитеттерi жұмыс iстейдi. Олар бiр мезгiлде облыстар әкiмдерiне бағынысты болады.
Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрi облыс әкiмдерiмен келiсе отырып облыстық комитеттер туралы ереженi бекiтедi және олардың төрағаларын тағайындайды.
6. Қазақстан Республикасының Құрылысминiне:
министрлiктер мен ведомстволардың, сондай-ақ жергiлiктi әкiмшiлiктердiң сәулет, қала құрылысы және құрылыс жөнiндегi заңға қайшы келетiн нормативтiк актiлерiнiң қолданылуын тоқтатуға және белгiленген тәртiпке сай олардың күшiн жою жөнiндегi ұсыныс енгiзу;
құрылыс бағаларын, сметалық нормалар мен жобалау-iздестiру жұмыстарының бағаларын бекiтiп, iске қосу;
сәулет пен қала құрылысы, құрылыс, құрылыс материалдары мен конструкциялары өндiрiсi салаларында жекелеген мәселелердi қарап, әзiрлеу, сондай-ақ консультация мен сараптама өткiзу үшiн мүдделi министрлiктердi, ведомстволарды және жекелеген жоғары бiлiктi мамандарды тарту;
құрылыс кешенi холдинг компаниялары президенттерiн тағайындау және босату туралы белгiленген тәртiпке сай ұсыныс енгiзу;
сәулет, құрылыс ғылымы мен техникасы салаларында мемлекеттiк наградаларға ұсынылған шығармашылық жұмыстарды келiсiп, оларды қарауға ұсыну;
жаңа технологиялар мен сәулет-құрылыс шешiмдерiн эксперименттi тексеру және өндiру үшiн құрылысминi жанынан шаруашылық есептегi кәсiпорындар, ұйымдар және ассоциациялар құру жолымен шаруашылық есептегi қызмет жүргiзу құқықтары берiледi.
7. Қазақстан Республикасының Құрылысминi белгiленген тәртiпте өз жүйесiне енетiн кәсiпорындарды, мекемелердi және ұйымдарды құрады, қайта ұйымдастырады және таратады, жарғыларын (ережелерiн) бекiтедi және олардың жұмысына басшылық жасайды.
Қазақстан Республикасының Құрылысминi өз жүйесiне енетiн ұйымдар мен мекемелердiң заң мен нормативтiк актiлердi дұрыс қолдануын қамтамасыз етедi, материалдық-техникалық базаны дамыту мен орталықтандырылып бөлiнетiн материалдық-техникалық ресурспен жабдықтауға ықпал етедi.
8. Құрылысминiне министр басшылық етедi, оны республика Конституциясына сәйкес Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайды.
министрдiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайтын (босататын) министрдiң орынбасарлары болады.

5. Минстрой Республики Казахстан руководит органами государственной экспертизы проектов, государственного архитектурно-строительного контроля и государственного лицензирования в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, а также органом по контролю за эксплуатацией и ремонтом жилищного фонда, объектов коммунального назначения и совершенствованию финансирования жилищно-коммунального хозяйства.
В областных центрах функционируют областные комитеты архитектуры и градостроительства Минстроя Республики Казахстан с одновременным их подчинением главам областных администраций.
По согласованию с главами областных администраций Министр строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан утверждает положение об областных комитетах и назначает их председателей.
6. Минстрою Республики Казахстан предоставляется право:
приостанавливать действие актов и отдельных решений министерств, ведомств и местных администраций, противоречащих нормативным актам в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, и вносить в установленном порядке предложения по их отмене;
утверждать и вводить в действие сметные нормы и цены в строительстве и цены на проектно-изыскательские работы;
привлекать для рассмотрения и разработки, проведения консультаций и экспертизы отдельных вопросов в области архитектурно-градостроительной деятельности, промышленности строительных материалов и изделий заинтересованные министерства, ведомства и высококвалифицированных специалистов;
вносить в установленном порядке предложения о назначении и освобождении президентов холдинговых компаний строительного комплекса;
согласовывать и представлять на рассмотрение творческие работы, выдвинутые на соискание Государственных премий в области архитектуры, науки и техники;
осуществлять хозрасчетную деятельность путем создания при Министерстве хозрасчетных предприятий, организаций и ассоциаций для экспериментальной проверки и внедрения новых технологий и архитектурно-строительных решений.
7. Минстрой Республики Казахстан в установленном порядке создает, реорганизует и ликвидирует предприятия, учреждения и организации, входящие в его систему, утверждает уставы (положения) и руководит их работой.
Минстрой Республики Казахстан обеспечивает правильное применение входящими в его систему организациями и учреждениями законодательных и нормативных актов.
8. Минстрой Республики Казахстан возглавляет Министр, назначаемый в соответствии с Конституцией республики Президентом Республики Казахстан.
Министр имеет заместителей, назначаемых (освобождаемых) Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Министра.

9. Қазақстан Республикасының құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрi министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн дербес жауапты болады, министр орынбасарлары мен бөлiмшелер жетекшiлерiнiң министрлiк қызметiнiң жекелеген бағыттарына басшылық жасау жауапкершiлiгiн белгiлейдi.
10. Қазақстан Республикасының Құрылысминiнде министрдiң (алқа төрағасы), министр орынбасарларының құрамында, сондай-ақ холдингтер, департаменттер жетекшiлерi мен министрлiктiң басшы қызметкерлерiнен алқа құрылады.
Құрылысминi алқасының мүшелерiн министрдiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
Қазақстан Республикасы Құрылысминiнiң алқасы жүйелi өткiзiлетiн өз мәжiлiстерiнде министрлiк құзырына қатысты мәселелердi қарайды.
Министрлiк шешiмдерi министрдiң бұйрықтары түрiнде, Министрлiк алқасының шешiмдерi қаулы түрiнде және министрдiң қолымен ресiмделедi.
Қажет болған жағдайда Құрылысминi басқа комитеттермен, министрлiктермен, ведомстволармен және қоғамдық ұйымдармен бiрлескен қаулылар мен бұйрықтар шығарады.
11. Құрылысминi жанынан республиканың құрылыс кешенiн дамытудың басты бағыттарын белгiлейтiн Республикалық сәулет құрылыс кеңесi ұйымдастырылады.
Министр кеңес төрағасы болып табылады, ол оның қызметiне басшылық жасайды, ол туралы ереженi, кеңестiң, оның төралқасының дербес құрамын бекiтедi, төрағаның орынбасарларын, ғалым-хатшысын және бөлiмшелерi (секциялар) жетекшiлерiн тағайындайды.
12. Құрылысминi туралы ереженi, орталық аппарат қызметкерлерiнiң саны мен еңбекақы қорын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
13. Белгiленген еңбекақы қоры мен адам саны шегiнде министрлiктiң орталық аппараты штаты кестесiн министр бекiтедi.
Құрылымдық бөлiмшелер туралы ереженi министрлiк алқасы бекiтедi.
Ескерту. 13-тармақтың бiрiншi абзацынан сөздер алынып
тасталған - ҚРМК-нiң 1995.02.06. N 115 қаулысымен.
14. Қазақстан Республикасының Құрылысминi заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған мөрi болады.

9. Министр строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач, определяет степень ответственности заместителей Министра и руководителей подразделений за руководство отдельными направлениями деятельности Министерства.
10. В Минстрое Республики Казахстан образуется коллегия в составе Министра (председатель коллегии), его заместителей по должности, а также других руководящих работников Министерства.
Члены коллегии Министерства утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Министра.
Коллегия Минстроя Республики Казахстан на своих заседаниях, проводимых регулярно, рассматривает вопросы, относящиеся к компетенции Министерства.
Решения Министерства оформляются в виде приказов Министра, решения коллегии Министерства - в виде постановлений и подписываются Министром.
В необходимых случаях Минстрой Республики Казахстан издает совместные постановления и приказы с другими министерствами и ведомствами.
11. При Минстрое Республики Казахстан организуется Республиканский архитектурно-строительный совет, определяющий главные направления развития строительного комплекса.
Председателем Совета является Министр, который руководит его деятельностью, утверждает положением о нем, персональный состав Совета, его президиума, назначает заместителей председателя, ученого секретаря и руководителей отделений (секций).
12. Положение о Минстрое Республики Казахстан, численность и фонд оплаты труда работников центрального аппарата утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан.
13. Штатное расписание центрального аппарата Министерства в пределах установленного фонда оплаты труда и численности утверждаются Министром.
Положения о структурных подразделениях утверждаются коллегией Министерства.
Сноска. Абзац первый пункта тринадцатого - с изменениями, внесенными постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115.
14. Минстрой Республики Казахстан является юридически лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.