ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ӨНIМДI СЕРТИФИКАТТАУДЫ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ ЖӨНIНДЕГI ШАРАЛАР ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 4 сәуiр 1994 ж. N 320. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Өнiмдi сертификаттау жөнiндегi жұмысты тиiмдi жүргiзу, Қазақстанның нарығына импорттық және республикада өндiрiлген, адамдардың денсаулығы мен айналадағы ортаға қауiптi сапасыз өнiмдердiң берiлiп тұруынан тұтынушылардың құқығын қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитет:
1994-1995 жылдардың iшiнде Қазақстан Республикасына импортталатын және ол экспортқа шығаратын өнiмдердiң сертификаттары сәйкестiгiн өзара мойындау үшiн беделдi шетелдiк сертификаттау ұйымдары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнде тiркелуiн, сондай-ақ республиканың сертификаттау жөнiндегi органдары мен сынақ орталықтары шет елде тiркелуiн қамтамасыз етсiн;
бiр тектес өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi органдар мен сынақ орталықтары "Қазақстан Республикасында өнiмдердi (жұмыстарды, қызметтердi) мiндеттi түрде сертификаттауды кезең-кезеңiмен енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 20 мамырдағы  N 411  қаулысымен бекiтiлген Тiзбеге сәйкес тiркелуiн қамтамасыз етсiн;
мүдделi ұйымдармен бiрлесiп, Қазақстан Республикасында тiркелген шет елдердiң сауда өкiлдiктерi мен шетелдiк фирмаларға тауарларды республика аумағына әкелу кезiнде олардың қауiпсiздiгiне бақылау енгiзгенi туралы мәлiметтердi табыс етiп отыратын болсын;
1994 жылы республика халық шаруашылығының барлық салаларына өнiмдердi (жұмыстарды, қызметтердi) сертификаттау саласында мамандар даярлау мен қайта даярлау жөнiнде тұрақты жұмыс iстейтiн курстар ұйымдастырсын.
2. Республиканың барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi Қазақстан Республикасына өнiм берiп тұруға арнап шетелдiк фирмалармен контракт жасасқанда Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген нормативтi-техникалық құжаттамаға сәйкес олардың қауiпсiздiк көрсеткiштерiне қойылатын талаптарды да қосатын болсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы мiндеттi түрде сертификаттауға жататын импорттық өнiмдердiң еркiн айналымы үшiн Қазақстан Республикасында сәйкестiгi мойындалған сертификатты ұсынғанда ғана республика аймағына шығарылуын қамтамасыз етсiн.
4. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар, кәсiпорындар, ұйымдар және басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлер облыс, Алматы мен Ленинск қалаларының әкiмдерiмен бiрлесiп, республикада өндiрiлген және мiндеттi түрде сертификаттауға жататын өнiмдердiң бүкiл номенклатурасын сертификаттау үшiн органдар мен сынақ бөлiмшелерiн тiркеуге әзiрлiктi 1994-1995 жылдардың iшiнде аяқтайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

О мерах по обеспечению сертификации продукции в Республике Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 апреля 1994 года N 320. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях эффективного проведения работ по сертификации продукции, защиты прав потребителей от поставок на казахстанский рынок импортной и производимой в республике недоброкачественной, опасной для жизни, здоровья людей и окружающей среды продукции Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации при Кабинете Министров Республики Казахстан:
обеспечить в течение 1994-1995 годов аккредитацию в Государственной системе сертификации Республики Казахстан авторитетных зарубежных сертификационных организаций, а также аккредитацию за рубежом органов и испытательных центров республики по сертификации для взаимного признания сертификатов соответствия на импортируемую в Республику Казахстан и экспортируемую ею продукцию;
обеспечить аккредитацию органов и испытательных центров по сертификации однородной продукции согласно Перечню, утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 мая 1993 г. N 411 P930411_  "О поэтапном введении обязательной сертификации продукции (работ, услуг) в Республике Казахстан";
совместно с заинтересованными организациями представлять торговым представительствам зарубежных стран и иностранным фирмам, аккредитованным в Республике Казахстан, сведения о введении контроля безопасности товаров при ввозе их на территорию республики;
организовать в 1994 году постоянно действующие курсы по подготовке и переподготовке специалистов в области сертификации продукции (работ и услуг) для всех отраслей народного хозяйства республики.
2. Всем хозяйствующим субъектам республики при заключении контрактов с инофирмами на поставку продукции в Республику Казахстан включать требования показателей ее безопасности в соответствии с нормативно-технической документацией, действующей в Республике Казахстан.
3. Главному таможенному управлению Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить выпуск на территорию республики для свободного обращения импортной продукции, подлежащей обязательной сертификации, только с предъявлением сертификата соответствия, признаваемого в Республике Казахстан.
4. Министерствам, государственным комитетам, ведомствам, предприятиям, организациям и другим хозяйствующим субъектам совместно с главами областных, Алматинской и Ленинской городских администраций завершить в течение 1994-1995 годов подготовку к аккредитации органов и испытательных подразделений для проведения сертификации всей номенклатуры продукции, производимой в республике и подлежащей обязательной сертификации.
Премьер-министр Республики Казахстан