Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет көрсетудiң тәртiбi мен шарттары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 10 мамырдағы N 489 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 наурыздағы N 258 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Халықаралық азаматтық авиация ұйымына (ХААҰ) кiруiне байланысты және әуе кеңiстiгi пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз ету, ұшу қауiпсiздiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Аэронавигациялық қызмет көрсету ақысы (ставкалары мен алымдары) және оларды Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардан төлеттiру тәртiбi туралы осыған қосылған ереже бекiтiлсiн.
1994 жылдан бастап Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет көрсету басқа мемлекеттiгiне, ведомстволық бағыныстылығына және меншiк нысандарына қарамастан, барлық пайдаланушыларға Аэронавигациялық қызмет көрсету ақысы (ставкалары мен алымдары) және оларды Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардан төлеттiру тәртiбi туралы осы ережеге сәйкес ақылы жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
2. "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясының құрамында дербес құрылымы - Аэронавигация дирекциясының құрылуы мақұлдансын және оған әуе кеңiстiгi пайдаланылуын бақылау, азаматтық авиацияның әуе қозғалысын басқару және Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет көрсетiлгенi үшiн ақы төлеттiру функциялары жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгi "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясымен бiрлесе отырып Аэронавигация дирекциясы туралы ереженi және оны дамыту бағдарламасын бекiтсiн, онда 1994 жылғы 1 шiлдеге дейiн мемлекеттiк дербес кәсiпорын құру болсын.
3. Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi, "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы 1994 - 1995 жылдары аэронавигация жүйесiн жетiлдiру және оны техникалық жасақтау жөнiнде тиiстi шараларды жүзеге асыру арқылы республиканың әуе кеңiстiгiн пайдалану тәртiбiне бақылау жасалуын қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының министрлiгi;
- шектес мемлекеттердiң әуе кеңiстiгiнде әуе қозғалысын басқару iсiндегi өзара iс-қимыл туралы iргелес мемлекеттермен екiжақты келiсiмдер;
- Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет көрсетiлуiне мүдделi мемлекеттермен әуе қатынасы туралы үкiметаралық келiсiмдер жасасатын болсын. Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет көрсетiлгенi үшiн мiндеттi түрде ақы төленетiнi туралы авиация органдарын, мемлекеттiк және жеке авиакомпанияларды хабардар етiп отырсын.
Жасалатын келiсiмдер егемен мемлекеттердiң әуе кеңiстiгiнде қозғалысты реттеудiң халықаралық практикасына, сондай-ақ Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ХААҰ) белгiлеген нормалар мен ережелерге қайшы келмеуге тиiс.

О ПОРЯДКЕ И УСЛОВИЯХ АЭРОНАВИГАЦИОННОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ В ВОЗДУШНОМ ПРОСТРАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 10 мая 1994 г. N 489. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.03.2003 № 258.
В связи с вступлением Республики Казахстан в Международную организацию гражданской авиации (ИКАО) и в целях обеспечения контроля за использованием воздушного пространства, повышения безопасности полетов Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о плате (ставках и сборах) за аэронавигационное обслуживание и порядке их взимания с пользователей воздушного пространства Республики Казахстан.
Установить, что с 1994 года аэронавигационное обслуживание в воздушном пространстве Республики Казахстан всеми пользователями, независимо от принадлежности к другому государству, ведомственной подчиненности и форм собственности, осуществляется за плату в соответствии с настоящим Положением о плате (ставках и сборах) за аэронавигационное обслуживание и порядке их взимания с пользователей воздушного пространства Республики Казахстан.
2. Одобрить создание в составе Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы" самостоятельной структуры - Дирекции аэронавигации и возложить на нее функции контроля за использованием воздушного пространства, управления воздушным движением гражданской авиации и взимания платы за аэронавигационное обслуживание в воздушном пространстве Республики Казахстан.
Министерству транспорта Республики Казахстан совместно с Национальной акционерной авиакомпанией "Казакстан ауе жолы" утвердить положение о Дирекции аэронавигации и программу ее развития, в которой предусмотреть создание государственного самостоятельного предприятия до 1 июля 1994 г.
3. Министерству транспорта, Министерству обороны Республики Казахстан, Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы" обеспечить контроль за порядком использования воздушного пространства республики проведением в 1994-1995 годах соответствующих мероприятий по совершенствованию и техническому оснащению систем аэронавигации.
4. Министерству транспорта Республики Казахстан заключить:
- двусторонние соглашения с сопредельными государствами о взаимодействии в управлении воздушным движением в воздушном пространстве сопредельных государств;
- межправительственные соглашения о воздушном сообщении с государствами, заинтересованными в аэронавигационном обслуживании в воздушном пространстве Республики Казахстан. Информировать авиационные органы, государственные и частные авиакомпании об обязательности платы за аэронавигационное обслуживание в воздушном пространстве Республики Казахстан.
Заключаемые соглашения не должны противоречить международной практике регулирования движения в воздушном пространстве суверенных государств, а также нормам и правилам, установленным Международной организацией гражданской авиации (ИКАО).

5. Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет көрсетiлгенi үшiн ақы төлеуден мыналар босатылсын:
құрамынан Аэронавигация дирекциясы бөлiнiп шыққанға дейiн республиканың аэронавигациялық жүйесiн пайдаланушы және оның күтiп ұсталуына қаржы жұмсап отырған "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы;
орындалатын коммерциялық рейстердi қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң авиациясы, Шекара әскерлерiнiң авиациясы, Iшкi iстер министрлiгiнiң Iшкi әскерлер авиациясы.
6. "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет көрсетiлгенi үшiн шетелдiк валютамен ақы төлеуден түскен кiрiстi түсiмнiң 50 процентiн уәкiлдiк алған банктер арқылы Қазақ банкаралық валюта биржасында мiндеттi түрде сатқаннан кейiн тек Қазақстан Республикасының аэронавигация жүйесiн дамытуға жұмсайтын болсын.
Аталған қаржының нысаналы мақсатқа жұмсалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгi мен Қаржы министрлiгiне жүктелсiн.
7. СССР Министрлер Советiнiң 1983 жылғы 1 желтоқсандағы N 1126 қаулысымен бекiтiлген СССР-де әуе қозғалысын басқарудың бiрыңғай жүйесi туралы ережеде көзделген Қазақстан Республикасының Әуе қозғалысын басқарудың бiрыңғай жүйесi органдарының жұмыс iстеуiнiң қолданылып жүрген тәртiбi сақталсын.
Қазақстан республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 10 мамырдағы
N 489 қаулысына
ҚОСЫМША
Аэронавигациялық қызмет көрсету ақысы (ставкалары мен алымдары) және оларды Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардан төлеттiру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы қызметiнiң табыс көзi әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға көрсетiлетiн аэронавигациялық қызмет үшiн төленетiн ақы түрiндегi түсiмдер болып табылады.
2. Осы Ереже қызметтiң мынадай бағыттары:
жолаушыларды, қол жүгiн, поштаны және жүктердi тұрақты және тұрақты емес рейстердегi iшкi мемлекеттiк көлiк тасымалында әуе қозғалысын басқару;
халық шаруашылығында авиацияны қолдану жөнiндегi жұмыс кезiнде әуе қозғалысын басқару;
жолаушыларды, қол жүгiн, поштаны, жүктердi тұрақты және тұрақты емес рейстердi көлiк тасымалы, авиациялық жұмыстар мен көрсетiлетiн қызмет кезiнде шетелдiк авиакомпаниялардың және ТМД елдерiнiң авиакомпаниялары әуе кемелерiнiң әуе қозғалысын басқару бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетiлгенi үшiн ақы төлеудiң бiрыңғай тәртiбiн белгiлейдi.
3. Әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға көрсетiлетiн аэронавигациялық қызметке:
Қазақстан Республикасының әуе жолымен ұшуды орындау кезiнде әуе қозғалысын, ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын басқаруды қамтамасыз ету;
әуе кемелерiнiң ұшуы мен қонуы кезiнде ұшақ тұрағы ауданында әуе қозғалысын, ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын басқаруды қамтамасыз ету;
белгiленген аймақтар мен жауапкершiлiк аудандарында әуе қозғалысын жоспарлап және оны үйлестiрiп отыру жатады.

5. Освободить от взимания платы за аэронавигационное обслуживание в воздушном пространстве Республики Казахстан:
Национальную акционерную авиакомпанию "Казакстан ауе жолы", эксплуатирующую системы аэронавигации республики и производящую затраты на ее содержание, до выделения из ее состава Дирекции аэронавигации;
авиацию Министерства обороны, авиацию Пограничных войск, авиацию Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за исключением выполняемых коммерческих рейсов.
6. Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы" доходы от взимания платы за аэронавигационное обслуживание в воздушном пространстве Республики Казахстан в иностранной валюте расходовать только на развитие систем аэронавигации Республики Казахстан после обязательной продажи 50-процентной выручки через уполномоченные банки на Казахской межбанковской валютной бирже.
Контроль за расходованием указанных средств по целевому назначению возложить на Министерство транспорта и Министерство финансов Республики Казахстан.
7. Сохранить действующий порядок функционирования органов Единой системы управления воздушным движением Республики Казахстан, предусмотренный Положением о Единой системе управления воздушным движением СССР, утвержденным постановлением Совета Министров СССР от 1 декабря 1983 г. N 1126.
Премьер-министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 10 мая 1994 г. N 489
ПОЛОЖЕНИЕ
о плате (ставках и сборах) за аэронавигационное
обслуживание и порядке их взимания с пользователей
воздушного пространства Республики Казахстан
1. Источником доходов службы аэронавигации Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы" являются поступления в виде платы за аэронавигационное обслуживание, оказываемое пользователям воздушного пространства.
2. Настоящее Положение устанавливает единый порядок оплаты за аэронавигационное обслуживание по направлениям деятельности:
управление воздушным движением при внутригосударственных транспортных перевозках пассажиров, багажа, почты и грузов регулярными и нерегулярными рейсами;
управление воздушным движением при работах по применению авиации в народном хозяйстве;
управление воздушным движением воздушных судов иностранных авиакомпаний и авиакомпаний стран СНГ при транспортных перевозках пассажиров, багажа, почты, грузов регулярными и нерегулярными рейсами, авиационных работах и услугах.
3. К аэронавигационному обслуживанию пользователей относятся:
обеспечение управления воздушным движением, средствами радиотехнического обеспечения полетов и связи при выполнении полетов по воздушным трассам Республики Казахстан;
обеспечение управления воздушным движением, средствами радиотехнического обеспечения полетов и связи в районе аэродрома при вылетах и посадках воздушных судов;
планирование и координирование воздушного движения в установленных зонах и районах ответственности.

4. Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға:
"Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясының кәсiпорындары, бiрлестiктерi мен ұйымдары;
басқа министрлiктер мен ведомстволардың кәсiпорындары мен ұйымдары;
ведомстводан тыс кәсiпорындар мен ұйымдар;
шетелдiк авиакомпаниялар;
әуе кемелерiнiң басқа иелерi жатады.
5. Ақы төлеуге жататын қамтамасыз ету түрлерi:
Қазақстан Республикасының әуе жолымен, оның iшiнде халықаралық, 1 санаттағы жергiлiктi әуе жолымен және әуе қозғалысын басқару орталықтарының аймағындағы ұшу жолдарымен әуе кемелерiнiң ұшуына аэронавигациялық қызмет көрсету;
ұшақ тұрағы ауданында әуе кемелерiнiң ұшақ-ұшуына (ұшу-қону) аэронавигациялық қызмет көрсету.
6. "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы дирекциясының оқу-жаттығу, сынау, зерттеу және басқа ұшуларды орындайтын, сондай-ақ халық шаруашылығында авиацияны қолдану жөнiндегi ұшу жұмыстарын атқаратын әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсетiлгенi үшiн төленетiн уағдаластық ақыны белгiлеу мен қолдануға құқығы бар.
7. "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясының дирекциясы негiзгi қызметке жататын басқа да жұмыстар мен көрсетiлетiн қызмет түрлерiнiң уағдаластық бағалары мен тарифтерiн дербес әзiрлейдi және қолданады.
8. Аэронавигациялық қызмет көрсетудiң белгiленген ставкалары әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың бәрiне бiрдей дәрежеде қолданылады.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет көрсетiлгенi үшiн алым төлеуден:
Аэронавигациялық дирекциясының құрамынан бөлiнiп шыққанға дейiн Қазақстан Республикасының аэронавигация жүйесiн пайдаланушы және оны күтiп ұстауға қаржы жұмсап отырған "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы;
орындалатын коммерциялық рейстердi қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң авиациясы, Шекара әскерлерiнiң авиациясы, Iшкi iстер министрлiгiнiң Iшкi әскерлер авиациясы босатылады.
9. Ұшуға аэронавигациялық қызмет көрсету ставкасының мөлшерiн "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы дирекциясының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiтедi.

4. К пользователям воздушного пространства Республики Казахстан относятся:
предприятия, объединения и организации национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы";
предприятия и организации других министерств и ведомств:
вневедомственные предприятия и объединения;
иностранные авиакомпании;
другие владельцы воздушных судов.
5. Виды обеспечения, подлежащие оплате:
за аэронавигационное обслуживание полетов воздушных судов по воздушным трассам Республики Казахстан, включая международные, местным воздушным линиям I категории и маршрутам полетов в зоне ответственности центров управления воздушным движением;
за аэронавигационное обслуживание самолето-вылетов (взлета-посадки) воздушных судов в районе аэродрома.
6. Дирекция аэронавигации Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы" имеет право устанавливать и применять договорную оплату за аэронавигационное обслуживание воздушных судов, выполняющих учебно-тренировочные, испытательные, исследовательские и другие полеты, а также за полеты по выполнению работ по применению авиации в народном хозяйстве.
7. Дирекция аэронавигации Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы" самостоятельно разрабатывает и применяет договорные цены и тарифы на другие виды работ и обслуживание, относящиеся к основной деятельности.
8. Установленные ставки за аэронавигационное обслуживание распространяются на всех пользователей воздушного пространства в равной степени.
От взимания сборов за аэронавигационное обслуживание в воздушном пространстве Республики Казахстан освобождаются:
Национальная акционерная авиакомпания "Казакстан ауе жолы", эксплуатирующая системы аэронавигации Республики Казахстан и производящая затраты на ее содержание, до выделения из ее состава Дирекции аэронавигации;
авиация Министерства обороны, авиация Внутренних войск Министерства внутренних дел, авиация Пограничных войск Республики Казахстан, за исключением выполняемых коммерческих рейсов.
9. Размер ставки за аэронавигационное обслуживание полетов утверждает по представлению Дирекции аэронавигации Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы" Министерство транспорта Республики Казахстан.