Кәсiптiк-техникалық училище оқушыларын материалдық қамтамасыз ету туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 30 мамыр N 573. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.06.04. N 920 қаулысымен. ~P970920
Кәсiптiк-техникалық училище оқушыларын материалдық қамтамасыз етудiң қолданылып жүрген шартын ретке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Былай деп белгiленсiн:
10 ай және одан да көп мерзiм оқитын кәсiптiк-техникалық училищенiң оқушылары заттай норма бойынша тамақпен N 1 қосымшаға сәйкес қамтамасыз етiледi.
Кәсiптiк-техникалық училище директорларының оқушыларды тамақпен қамтамасыз ете алмаған төтенше жағдайда отбасында тұратын оқушыларға оқушылардың және олардың ата-аналарының өтiнiшi бойынша тамақтың орнына тамақ рационының белгiленген құны мөлшерiнде, сауда үстемесiн есептемегенде, ақшалай өтемақы беруге құқы бар. (Оқушылардың дәлелсiз себеппен қалған күндерiне ақшалай өтемақы төленбейдi).
Мұнан бөлек:
- өндiрiстiк практика кезiнде - сауда үстемесiмен бiрге;
- демалыс, мереке және басқа күндерi - сауда үстемесiнсiз;
- каникул кезiнде - оқу кезiндегi тамақ құнының 60 процентi мөлшерiнде (сауда үстемесiнсiз) тамақ орнына ақшалай өтемақы төленедi;
- оқу орны орналасқан жерде басқа жаққа барып практиканың барлық түрiнен өткен кезде 10 айға дейiнгi оқу мерзiмiмен күндiзгi бөлiмде оқитын кәсiптiк-техникалық оқу орындарының оқушыларына, практикаға барар жолда және керi қайтуын қоса, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерi iссапарының әрбiр күшiне байланысты қосымша шығынды өтеу үшiн қолданылып жүрген заңмен белгiленген тәулiктiк норманың 40 процентi мөлшерiнде тәулiктiк төленедi. Практикадан өтетiн жерге бару және керi қайту жолы толық мөлшерде төленедi.
10 ай және одан да көп мерзiм оқитын, тамақпен қамтамасыз етiлетiн кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушыларына, практикадан өтетiн жерге бару және керi қайту уақытын қоса, өндiрiстiк практикадан өткен кезде тамақ рационының құны сауда үстемесiмен бiрге төленедi. Сондықтан оқушылардың аталған санатына өндiрiстiк практика кезiнде тәулiктiк төленбейдi. Бұл оқушылардың практикадан өтетiн жерiне баруы мен керi қайту жолы толық мөлшерде төленедi;
10 ай және одан да көп мерзiм оқитын, толық емес, аз қамтамасыз етiлген от басылардан шыққан оқушылар кәсiптiк-техникалық училище кеңесiнiң шешiмiмен N 2 қосымшаға сәйкес арнаулы киiммен, киiммен және аяқ киiммен қамтамасыз етiледi.
Арнаулы киiммен, киiммен және аяқ киiммен қамтамасыз етуге мүмкiндiк болмаған жағдайда облыстық бiлiм беру басқармалары (кәсiптiк-техникалық бiлiм беру) ведомстволық бағыныстағы кәсiптiк-техникалық оқу орындарына белгiленген нормативтерге сәйкес арнаулы киiмнiң орнына төленетiн ақшалай өтемақы мөлшерiн айқындау құқын бередi.
Мұнан бөлек, аталған санаттағы оқушыларға басшылық шешiмiмен бөлiнген қаражат шегiнде материалдық көмек көрсетiледi;
кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушыларына мемлекеттiң есебiнен оқулықтар мен оқу құралдары, ал ата-аналарынан бөлек тұратын оқушыларға бұлардың сыртында N 3 қосымшадағы белгiленген нормативтерге сәйкес жеке гигиена заттары берiледi;
осы қаулыда көзделген оқушыларды материалдық қамтамасыз етудiң тәртiбi мен шарты барлық министрлiктердiң және ведомстволардың қарауындағы кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушыларына таратылады.

О материальном обеспечении учащихся профессионально-технических училищ
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 мая 1994 г. N 573. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 июня 1997 г. N 920 ~P970920.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.06.1997 № 920.
В целях упорядочения действующих условий материального обеспечения учащихся профессионально-технических училищ Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что:
учащиеся профтехучилищ со сроком обучения 10 и более месяцев обеспечиваются питанием по натуральным нормам согласно приложению N 1.
Директора профессионально-технических училищ имеют право в исключительных случаях при невозможности обеспечения питанием выплачивать учащимся, проживающим в семьях, по просьбе учащихся и их родителей взамен питания денежную компенсацию в размере установленной стоимости рациона питания без учета торговой наценки. (Выплата не производится за дни отсутствия учащихся по неуважительным причинам).
Кроме того, выплачивается денежная компенсация взамен питания:
- за период производственной практики - без снятия торговой наценки;
- за выходные, праздничные и другие дни - со снятием торговой наценки;
- в период каникул - в размере 60 процентов от стоимости питания в период обучения со снятием торговой наценки;
за период прохождения всех видов практики с выездом из места расположения учебного заведения учащимся профессионально-технических учебных заведений со сроком обучения до 10 месяцев, обучающимся на дневных отделениях, выплачиваются суточные в размере 40 процентов от нормы суточных, установленных действующим законодательством для возмещения дополнительных расходов, связанных с командировками работников предприятий, учреждений и организаций за каждый день, включая нахождение в пути к месту практики и обратно. Проезд к месту практики и обратно оплачивается в полном размере.
Учащимся профессионально-технических училищ со сроком обучения 10 и более месяцев, которые обеспечиваются питанием, за период производственной практики, включая время нахождения в пути к месту практики и обратно, выплачивается стоимость рациона питания без снятия торговой наценки. Поэтому указанной категории учащихся за период производственной практики суточные не выплачиваются. Проезд к месту практики и обратно этим учащимся оплачивается в полном размере;
учащиеся из неполных, малообеспеченных семей со сроком обучения 10 и более месяцев по решению совета профтехучилища обеспечиваются обмундированием, одеждой и обувью согласно приложению N 2.
При невозможности обеспечения обмундированием, одеждой и обувью областным управлениям образования (профессионально-технического образования) предоставляется право определять размер денежной компенсации, выплачиваемой взамен обмундирования, для подведомственных профессионально-технических учебных заведений в соответствии с установленными нормативами.
Кроме того, указанной категории учащихся в пределах выделенных ассигнований по решению руководства оказывается материальная помощь;
учащиеся профессионально-технических училищ обеспечиваются в период обучения учебниками и учебными пособиями из библиотечного фонда училища, а учащиеся, проживающие в отрыве от родителей, кроме того, обеспечиваются предметами личной гигиены в соответствии с установленными нормативами согласно приложению N 3;
порядок и условия материального обеспечения учащихся, предусмотренные настоящим постановлением, распространяются на учащихся профессионально-технических училищ, находящихся в ведении всех министерств и ведомств.

2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мына шешiмдерiне төмендегiдей өзгерiстер енгiзiлсiн:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Жоғарғы, арнаулы орта және кәсiптiк-техникалық оқу орындарының студенттерi мен оқушыларын киiндiру және тамақтандыруға арналған шығындардың заттай мөлшерi туралы" 1992 жылғы 28 тамыздағы N 720 (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 34, 521-бап) қаулысының 2 тармағынан және N 1-4 қосымшалардың атауынан "кәсiптiк-техникалық училищелер мен", "Кәсiптiк-техникалық училищенiң",
"кәсiптiк-техникалық училищелердiң" сөздерi алынып тасталсын;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Оқушы жастарды
әлеуметтiк қорғау туралы" 1993 ж. 5 қаңтардағы N 9 (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 1, 15-бап) қаулысының 4 тармағынан
"және кәсiптiк-техникалық" сөздерi алынып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 30 мамырдағы
N 573 қаулысына
N 1 қосымша
Кәсiптiк-техникалық училищенiң бiр оқушысына
тағамның заттай мөлшерi (азық-түлiктiң тәулiктiк жиынтығы)
---------------------------------------------------------------------
Азық-түлiктердiң аты                  ! Бiр күнге азық-түлiктер
! дiң грамдық саны
---------------------------------------------------------------------
Бидай наны                                            280
Қара бидай наны                                       170
Макаронды өнiмдер                                      20
Жармалар                                               60
Бұршақтар                                               8
Бидай ұны                                              50
Бидайдан кептiрiлген нан                               10
Крахмал                                                 3
Қант                                                   75+5 конд.өнiм
Ет                                                    160
Колбаса өнiмдерi                                       10
Сорпалық азық түлiк (жүрек, бауыр, бүйрек)             30
Балық                                                  70
Соның iшiнде май шабақ                                  5
Жұмыртқалар                                            28 (0,7 дана)
Сүт және сүт өнiмдерi                                 300
Майлылығы орташа сүзбе                                 60
Майлылығы 30 процент қаймақ                            15
Iрiмшiк                                                15
Сары май                                               25
Соның iшiнде салыммен                                  20
Маргарин                                               30
Өсiмдiк майы                                           15
Картоп                                                300
Көкөнiс                                               350
Томат езiндiсi                                         10
Балауса жемiс немесе қойыртпақ шырын                   85
Кептiрiлген жемiстер                                   15
Кофе сусыны                                             2
Шәй                                                     2
Какао                                                   1
Дәмдеуiштер                                             2
Тұз                                                    10
Ашытқы                                                  1
---------------------------------------------------------------------
Ескерту:
Өндiрiстiк практика, демалыс, мейрам және оқушылар отбасында
өткiзетiн басқа да күндерi (ата-аналар мен оқушылардың өтiнiшi
бойынша) кезеңiнде ыстық тамақ жоқ болса, тағамның орнына алынған
ыстық тағамның орны толтырылмаған күн мөлшерiнде белгiленген
тәртiппен толық немесе iшiнара (егерде бiр-екi рет тамақтанған
жағдайда) ақшадай төленедi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 30 мамырдағы
N 573 қаулысына
N 2 қосымша
Кәсiптiк-техникалық училищелердегi бiр оқушыға
белгiленген арнаулы киiм, аяқ киiм және iш киiмдердi
берудiң, әрi оларды кию мерзiмiнiң нормалары
---------------------------------------------------------------------
Бұйымдардың аты       ! Өлшем !   Беретiн мөлшерлер  ! Кию мерзiмдерi
! бiрлiгi----------------------! жыл есебiмен
!       ! балаларға ! қыздарға !
---------------------------------------------------------------------
Жылы балон курткасы     дана        1          1         2 жыл
Балаларға қалың жүннен
костюм-тройка            &gt&gt         1          -         2 жыл
;Қыздарға қалың жүннен
костюм-тройка            &gt&gt         -          1         2 жыл
;Қыздарға кеудеше         &gt&gt         -          1         1 жыл
;Балаларға көйлек         &gt&gt         1          -         1 жыл
;Қыздарға кеудеше және
белдемше                 &gt&gt         -          1         1 жыл
;Балаларға мақта матадан
костюм                   &gt&gt         1          -         1 жыл
;Бәтеңке (қыздарға туфли) жұп        1          1         1 жыл
Жылы етiк (қонышы қысқа
етiк)                    &gt&gt         1          1         1 жыл
;---------------------------------------------------------------------
Ескерту:
Оқу орындарының басшыларына аталған киiм тiзбесiне оның құнының
шегiнде жекелеген өзгертулер енгiзу құқы берiледi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 30 мамырдағы
N 573 қаулысына
N 3 қосымша
Кәсiптiк-техникалық училищелердiң ата-анасынан
бөлек тұратын әр оқушысына арналған жеке
гигиена заттарының нормативтерi
---------------------------------------------------------------------
Жеке гигиена             !    Өлшем    ! Мерзiмi !        Саны
заттарының аты           !   бiрлiгi   ! (қанша  !-------------------
!             ! айға)   !балаларға !қыздарға
---------------------------------------------------------------------

2. Внести следующие изменения в решения Правительства Республики Казахстан:
из пункта 2 и названий приложений N 1-4 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 августа 1992 г. N 720 "О натуральных нормах расходов на обмундирование и питание студентов высших, учащихся средних специальных и профессионально-технических учебных заведений"(САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 34, ст. 521) исключить слова "профессионально-технических училищ и", "профессионально-технического училища", "профессионально-технических училищ", "профтехучилищ";
из пункта 4 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 января 1993 г. N 9 "О социальной защите учащейся молодежи" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 1, ст. 15) исключить слова "и профессионально-технических".
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 мая 1994 г. N 573
Натуральные нормы питания
(суточный набор продуктов) на одного учащегося
профессионально-технического училища
--------------------------------------------------------------------
Наименование продуктов ! Количество продуктов в
! граммах на день
--------------------------------------------------------------------
Хлеб пшеничный 280
Хлеб ржаной 170
Макаронные изделия 20
Крупы 60
Бобовые 8
Мука пшеничная 50
Сухари пшеничные 10
Крахмал 3
Сахар 75+5 кондитерских
изделий
Мясо 160
Колбасные изделия 10
Субпродукты (сердце, печень, почки) 30
Рыба 70
в том числе сельдь 5
Яйца 28 (0,7 штуки)
Молоко и молочные продукты 300
Творог полужирный 60
Сметана 30-процентной жирности 15
Сыр 15
Масло сливочное 25
в том числе порционное 20
Маргарин 30
Масло растительное 15
Картофель 300
Овощи 350
Томат-пюре 10
Фрукты свежие или сок с мякотью 85
Сухофрукты 15
Кофейный напиток 2
Чай 2
Какао 1
Специи 2
Соль 10
Дрожжи 1
Примечание: При отсутствии горячего питания за период
производственной практики, выходные, праздничные и другие дни при
проживании учащихся в семье (по просьбе родителей и учащихся)
выплачивается взамен питания денежная компенсация в установленном
порядке полностью или частично (в случае одно-двухразового питания)
в размере, не компенсированном стоимостью полученного горячего
питания.
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 мая 1994 г. N 573
Нормы
выдачи и сроки носки обмундирования, обуви
и нательного белья на одного учащегося
профессионально-технического училища
--------------------------------------------------------------------
Наименование ! Единица ! Норма выдачи !Срок носки
изделий !измерения!--------------------!
! ! мальчики ! девочки !
--------------------------------------------------------------------
Болоньевая куртка штук 1 1 2 года
утепленная
Костюм-тройка шерстяной
&lt
;&lt 1 - 2 года
;для мальчиков
Костюм-тройка шерстяной
&lt
;&lt - 1 2 года
;для девочек
Блузка для девочек
&lt
;&lt - 1 1 год
;Сорочка для мальчиков
&lt
;&lt 1 - 1 год
;Блузка и юбка для девочек
&lt
;&lt - 1 1 год
;Костюм хлопчатобумажный
&lt
;&lt 1 - 1 год
;для мальчиков
Ботинки (для девочек пар 1 1 1 год
туфли)
Сапожки (полусапожки)
&lt
;&lt 1 1 1 год
;утепленные
Примечание. Руководителям учебных заведений предоставляется
право вносить отдельные изменения в данный перечень в пределах
стоимости указанного комплекта обмундирования.
Приложение N 3
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 мая 1994 г. N 573
Нормы выдачи
предметов личной гигиены на одного учащегося
профессионально-технического училища,
проживающего в отрыве от родителей
--------------------------------------------------------------------
Наименование ! Единица ! Срок ! Норма выдачи
предметов !измерения !(месяцев)!-------------------------
личной гигиены ! ! ! мальчики ! девочки
--------------------------------------------------------------------