Ақмола, Атырау, Павлодар, Петропавл және Талдықорған қалаларында университеттер құру туралы <*> Ескерту. Қаулыға өзгерiстер енгiзiлген - ҚРҮ-нiң 1996.05.07. N 573 қаулысымен. ~P960573
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 2 маусым 1994 ж. N 584
Жоғары бiлiм берудi одан әрi жетiлдiру, мамандар мен ғылыми-педагог кадрлар даярлаудың аймақтық университет жүйесiн дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң Ақмола, Атырау, Павлодар, Солтүстiк Қазақстан және Талдықорған облыстарының әкiмдерiмен келiсiлген, 1994 жылға бөлiнген қаражат шегiнде, қаржыландырудың қолданылып жүрген тәртiбiн сақтай отырып, мыналарды қайта құру туралы ұсынысы қабылдансын:
- С.Сейфуллин атындағы Ақмола педагогика институты Ақмола университетi болып қайта құрылсын. Университет құрамында Ақмола университетiнiң бөлiмшесi деп аталып Ақмола инженер-құрылыс институты, облыстық мұғалiмдер бiлiмiн жетiлдiру институты, Ақмола көлiк құрылысы техникумы, Ақмола құрылыс техникумы, Ақмола педагогика колледжi, Ақмола автомобиль көлiгi техникумы, Ақмола машина жасау техникумы енгiзiлсiн;
- Халел Досмұхамедов атындағы Атырау педагогика институты Халел Досмұхамедов атындағы Атырау университетi болып қайта құрылсын. Университет құрамына Атырау университетiнiң бөлiмшесi деп аталып Қазақ ұлттық техникалық университетiнiң Атырау филиалы, Халел Досмұхамедов атындағы Атырау педагогикалық институтының Ақтау филиалы, Атырау педагогика училищесi, Атырау политехника техникумы, облыстық мұғалiмдер бiлiмiн жетiлдiру институты енгiзiлсiн;
- Қазақ мемлекеттiк техникалық университетi Павлодар мемлекеттiк университетi болып қайта құрылсын. Университет құрамына Павлодар мемлекеттiк университетiнiң бөлiмшесi деп аталып С.Торайғыров атындағы Павлодар педагогика институты, облыстық мұғалiмдер бiлiмiн жетiлдiру институты, Павлодар машина жасау техникумы, Павлодар монтаждау техникумы, Павлодар химия-механика техникумы , Павлодар педагогика колледжi, N 9 Павлодар кәсiптiк-техникалық училищесi, Ақсу дене мәдениетi техникумы, Ақсу энергетика техникумы, Екiбастұз кен техникумы, Екiбастұз педагогика училищесi енгiзiлсiн;
- К.Ушинский атындағы Петропавл педагогика институты Солтүстiк Қазақстан университетi болып қайта құрылсын. Университет құрамына Солтүстiк Қазақстан университетiнiң бөлiмшесi деп аталып Қарағанды политехника институтының Петропавл филиалы, Петропавл педагогика колледжi, Петропавл индустриалды-педагогика техникумы, Солтүстiк Қазақстан механика техникумы, облыстық мұғалiмдер бiлiмiн жетiлдiру институты енгiзiлсiн;
- I.Жансүгiров атындағы Талдықорған педагогика институты I.Жансүгiров атындағы Талдықорған университетi болып қайта құрылсын. Университет құрамына Талдықорған индустриалды-педагогика колледжi, Талдықорған заң техникумы, Жаркент педагогика колледжi, облыстық мұғалiмдер бiлiмiн жетiлдiру институты, Талдықорған қаласындағы N 12 кәсiптiк-техникалық училище енгiзiлсiн.

О создании университетов в городах Акмоле, Атырау, Павлодаре, Петропавловске и Талдыкоргане<*> Сноска. Ликвидиpованы с изменением названия и статуса: Стpоительный институт Акмолинского унивеpситета, Институт нефти и газа Атыpауского унивеpситета имени Х. Досмухамедова, Педагогический институт имени С.Тоpайгыpова Павлодаpского госудаpственного унивеpситета, Высший технический колледж Севеpо-Казахстанского унивеpситета - см. постановление Пpавительства РК от 7 мая 1996 г. N 573 ~P960573.
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 июня 1994 г. N 584
В целях дальнейшего совершенствования высшего образования, развития региональной университетской системы подготовки специалистов и научно-педагогических кадров Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства образования Республики Казахстан, согласованное с главами Акмолинской, Атырауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской и Талдыкорганской областных администраций, Министерством экономики и Министерством финансов Республики Казахстан о преобразовании в пределах выделенных на 1994 год ассигнований, сохранив действующий порядок их финансирования:
- Акмолинского педагогического института имени С. Сейфуллина в Акмолинский университет. Включить в состав Университета Акмолинский инженерно-строительный институт, переименовав его в строительный институт Акмолинского университета, областной институт усовершенствования учителей, Акмолинский техникум транспортного строительства, Акмолинский строительный техникум, Акмолинский педагогический колледж, Акмолинский техникум автомобильного транспорта, Акмолинский машиностроительный техникум;
- Атырауского педагогического института имени Халела Досмухамедова в Атырауский университет имени Халела Досмухамедова. Включить в состав Университета Атырауский филиал Казахского национального технического университета, переименовав его в институт нефти и газа Атырауского университета имени Халела Досмухамедова, Актауский филиал Атырауского педагогического института имени Халела Досмухамедова, Атырауское педагогическое училище, Атырауский политехнический техникум, областной институт усовершенствования учителей;
- Казахского государственного технического университета в Павлодарский государственный университет. Включить в состав Университета Павлодарский педагогический институт имени С.Торайгырова, переименовав его в педагогический институт имени С.Торайгырова Павлодарского государственного университета, областной институт усовершенствования учителей, Павлодарский машиностроительный техникум, Павлодарский монтажный техникум, Павлодарский химико-механический техникум, Павлодарский педагогический колледж, Павлодарское профессионально-техническое училище N 9, Аксуский физкультурный техникум, Аксуский энергетический техникум, Экибастузский горный техникум, Экибастузское педагогическое училище;
- Петропавловского педагогического института имени К. Ушинского в Северо-Казахстанский университет. Включить в состав Университета Петропавловский филиал Карагандинского политехнического института, переименовав его в высший технический колледж Северо-Казахстанского университета, Петропавловский педагогический колледж, Петропавловский индустриально-педагогический техникум, Северо-Казахстанский механический техникум, областной институт усовершенствования учителей;
- Талдыкорганского педагогического института имени И. Жансугурова в Талдыкорганский университет имени И. Жансугурова. Включить в состав Университета Талдыкорганский индустриально-педагогический колледж, Талдыкорганский юридический техникум, Жаркентский педагогический колледж, областной институт усовершенствования учителей, профтехучилище N 12 г.Талдыкоргана.

2. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi аталған университеттердiң құрылымын, мамандықтар тiзбесiн бекiтсiн, сондай-ақ тиiсiнше әдiстемелiк қамтамасыз етудi ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi Ақмола, Атырау, Павлодар, Солтүстiк Қазақстан, Талдықорған облыстары әкiмдерiнiң келiсуi бойынша университеттер құрамына кiретiн оқу орындарының өзара iс-қимыл принциптерiн анықтасын.
4. Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң республика университеттерiнде (академияларында) сол жоғары оқу орнының профессоры академиялық атағын, штат кестелерiнде профессор-оқытушы құрамын ұстауға арналып бөлiнетiн қаражат шегiнде тиiстi лауазымдар енгiзу туралы бастамашылдығы құпталсын.
5. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi жаңадан құрылған университеттерге баспа қызметi құқығын берсiн және олардың полиграфиялық базасын құруда көмектесiп отыратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

2. Министерству образования Республики Казахстан утвердить структуру указанных университетов, перечень специальностей, а также организовать соответствующее методическое обеспечение.
3. Министерству образования Республики Казахстан по согласованию с главами Акмолинской, Атырауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Талдыкорганской областных администраций определить принципы взаимодействия учебных заведений, входящих в состав университетов.
4. Согласиться с инициативой Министерства образования Республики Казахстан о введении в университетах (академиях) республики академического звания профессора данного вуза, соответствующих должностей в штатных расписаниях в пределах ассигнований, выделяемых на содержание профессорско-преподавательского состава.
5. Министерству печати и массовой информации Республики Казахстан предоставить вновь созданным университетам право издательской деятельности и оказать содействие в создании их полиграфической базы.
Премьер-министр Республики Казахстан