"Қазэкспортастық" мемлекеттiк сыртқы сауда акционерлiк компаниясы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 9 маусым 1994 ж. N 607
"Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметiн ұйымдастыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 30 шiлдедегi N 1311 U931311_ Жарлығын орындау үшiн және астық пен оны өңдеуден алынған өнiмдердiң экспорты мен импортын ұйымдастыруды жетiлдiру, республикаға валюта түсiмдерiн ұлғайту, астық өнiмдерi саласының кәсiпорындардың ең соны шет ел технологияларымен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiнiң жанынан "Қазэкспортастық" мемлекеттiк акционерлiк қоғамы негiзiнде "Қазэкспортастық" мемлекеттiк сыртқы сауда акционерлiк компаниясы (бұдан былай - Компания) құрылсын.
2. Компания "Қазэкспортастық" мемлекеттiк акционерлiк қоғамының мүлiктiк құқықтары мен мiндеттерiнiң заңды мұрагерi болып табылады деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Қазэкспортастық" акционерлiк қоғамының акцияларының мемлекеттiк пакетiн иелену, пайдалану және басқару құқығын Компанияға табыстайтын болсын.
4. Компанияға:
астық өнiмдерi жүйесiнiң кәсiпорындары мен ұйымдарына астық пен оны өңдеуден алынған өнiмдердiң экспортын, қайта экспорты мен импортын, оның iшiнде баспабас операциялар негiзiнде, сондай-ақ шикiзат, материалдар, жабдықтар мен басқа да өнiмдердiң импортын жүзеге асыру;
астық өнiмдерi жүйесiнiң кәсiпорындары әлемдiк нарыққа тиiмдi түрде қатысуын қамтамасыз ету, экспорт әлеуетiн ұлғайту және өндiрiлетiн өнiмнiң сапасын арттыру мақсатында олардың сыртқы экономикалық қызметiне жәрдемдесiп отыру тапсырылсын.
5. "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының келiсуi бойынша Компания:
астық өнiмдерi жүйесi кәсiпорындарының әлемдiк стандарттарға сай келетiн жоғары сапалы өнiм өндiру жөнiндегi мақсатты бағдарламаларды әзiрлеу мен оларды жүзеге асыруына қатысады;
астықты сақтау мен ұқсату кәсiпорындарында озық технологиялар мен жоғары өнiмдi жабдықтарды енгiзу үшiн шет ел инвестициялары мен кредит ресурстарын тарту жөнiндегi жұмысты жүргiзедi.
6. "Қазэкспортастық" мемлекеттiк сыртқы сауда акционерлiк компаниясы заңды ұйым болып табылады, Қазақстан Республикасы заңдары, өз жарғысы негiзiнде iс-әрекет жасайды және өз қызметiн Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiнiң басшылығымен жүзеге асырады. Компанияның басшысын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Қазақстан Республикасы Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi мен "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының келiсiлген ұсынысы бойынша тағайындайды.

О Государственной внешнеторговой акционерной компании "Казэкспортастык"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 июня 1994 г. N 607
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 30 июля 1993 г. N 1311 "О дополнительных мерах по организации внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан" и в целях совершенствования организации экспорта и импорта зерна и продуктов его переработки, увеличения валютных поступлений в республику, обеспечения предприятий отрасли хлебопродуктов новейшими зарубежными технологиями Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Создать при Министерстве внешнеэкономических связей Республики Казахстан Государственную внешнеторговую акционерную компанию "Казэкспортастык" (в дальнейшем - Компания) на базе государственного акционерного общества "Казэкспортастык".
2. Установить, что Компания является правопреемником имущественных прав и обязанностей государственного акционерного общества "Казэкспортастык".
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать Компании права владения, пользования и управления государственным пакетом акций акционерного общества "Казэкспортастык".
4. Поручить Компании:
осуществлять экспорт, реэкспорт и импорт зерна и продуктов его переработки, в том числе на основе бартерных операций, а также импорт сырья, материалов, оборудования и другой продукции для предприятий и организаций системы хлебопродуктов;
оказывать содействие во внешнеэкономической деятельности предприятиям системы хлебопродуктов в целях обеспечения их эффективного участия в мировом рынке, расширения экспортного потенциала и повышения качества производимой продукции.
5. Установить, что Компания по согласованию с Государственной акционерной компанией "Астык":
принимает участие в разработке и осуществлении целевых программ по производству предприятиями системы хлебопродуктов высококачественной продукции, соответствующей мировым стандартам;
проводит работу по привлечению иностранных инвестиций и кредитных ресурсов для внедрения на предприятиях по хранению и переработке зерна передовых технологий и высокопроизводительного оборудования.
6. Государственная внешнеторговая акционерная компания "Казэкспортастык" является юридическим лицом, действует на основании законодательства Республики Казахстан, своего устава и осуществляет деятельность под руководством Министерства внешнеэкономических связей Республики Казахстан. Назначение руководителя Компании осуществляется Кабинетом Министров Республики Казахстан по согласованному представлению Министерства внешнеэкономических связей Республики Казахстан и Государственной акционерной компании "Астык".

7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiмен, "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясымен және Компаниямен бiрлесiп бiр ай мерзiмде Компанияның құрылтай құжаттарын әзiрлеу және белгiленген тәртiп бойынша тiркеу тапсырылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

7. Поручить Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Министерством внешнеэкономических связей Республики Казахстан, Государственной акционерной компанией "Астык" и Компанией в месячный срок разработать и зарегистрировать в установленном порядке учредительные документы Компании.
Премьер-министр
Республики Казахстан