Қазақстан Республикасының фосфор өнеркәсiбi орындарының жұмысын тұрақтандыру, өндiрiстi көп салалы етiп өркендету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 4 шiлде N 749. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998.08.26. N 807 қаулысымен. ~P980807
Қаратау кен орнындағы фосфориттердi өндiру және ұқсату жөнiндегi өндiрiстiк қуаттарды сақтау, қолдау және халық шаруашылығы салаларын тапшы жаңа өнiм түрлерiмен бiрiншi кезекте қамтамасыз ету, жаңа жұмыс орындарын құру, қалалар мен еңбек ұйымдарында әлеуметтiк жағдайды жақсарту үшiн кейбiр өндiрiстердi көп салалы етiп өркендету және қайта құру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. N 1, 2 қосымшаларға сәйкес "Қаратау" акционерлiк холдинг компаниясының жекелеген кәсiпорындарының өндiрiстiк қуаттарын iшiнара пайдаланудан шығарып, тоқтату туралы Үкiмет комиссиясының ұсыныстары қабылдансын.
"Қаратау" акционерлiк холдинг компаниясы пайдаланудан шығарылатын негiзгi қорларды есептен шығаруды және өзiнiң құрамына кiретiн акционерлiк бiрлестiктердiң жекелеген өндiрiстерiн тоқтатуды белгiленген тәртiппен жүзеге асырсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек министрлiгiнiң халықты жұмыспен қамту мемлекеттiк қызметi босатылатын қызметкерлердi қайта даярлауды және жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. "Қаратау" акционерлiк холдинг компаниясының бәсекелестiкке қабiлетi, ресурстар үнемдейтiн және ғылыми қамтымды тауарлы өнiмдер шығаруды ұйымдастыру арқылы жұмысты тұрақтандыру, фосфор өнеркәсiбi өндiрiстерiн көп салалы етiп өркендету мен қайта құру жөнiнде бағдарлама әзiрлегенi ескерiлсiн. Бағдарлама Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерiмен, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен келiсiлген және оны Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi бекiткен.
4. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi 1994 жылы және одан кейiнгi жылдары Экономикалық өзгерiстер қорынан фосфор өнеркәсiбi өндiрiстерiн тұрақтандыру, көп салалы етiп өркендету және қайта құру жөнiндегi шараларды қаржыландыруды көздесiн.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
"Қаратау" акционерлiк холдинг компаниясымен бiрлесiп жабдықтарды, үй-жайларды, ғимараттарды және басқа есептен шығарылатын негiзгi қорларды алдағы уақытта пайдалану (сату, лизинг немесе басқа шаралар) жөнiнде шаралар әзiрлесiн, оларды сатудан алынатын қаржыны кәсiпорындардың қарамағында қалдыратын болсын;
"Қаратау" акционерлiк холдинг компаниясы кәсiпорындарының
балансындағы әлеуметтiк мәдени-тұрмыс объектiлерi олар орналасқан
облыстардың балансына берiлсiн.

О мерах по стабилизации работы, диверсификации производств предприятий фосфорной промышленности Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 июля 1994 г. N 749. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 26 августа 1998 г. N 807 ~P980807
В целях сохранения и поддержания производственных мощностей по добыче и переработке фосфоритов месторождения Каратау, диверсификации и реконструкции отдельных производств предприятий для первоочередного обеспечения отраслей народного хозяйства новыми дефицитными видами продукции, создания новых рабочих мест, улучшения социальной обстановки в городах и трудовых коллективах Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложения правительственной комиссии о частичном выводе и консервации производственных мощностей предприятий акционерной холдинговой компании "Каратау" согласно приложениям N 1, 2.
Акционерной холдинговой компании "Каратау" осуществить в установленном порядке списание выбывающих основных фондов и консервацию отдельных производств акционерных обществ, входящих в ее состав.
2. Государственной службе занятости Министерства труда Республики Казахстан обеспечить переподготовку и трудоустройство высвобождаемых работников.
3. Принять к сведению, что акционерной холдинговой компанией "Каратау" разработана программа по стабилизации работ, диверсификации и реконструкции производств фосфорной промышленности с организацией выпуска конкурентоспособной, ресурсосберегающей и наукоемкой товарной продукции. Программа согласована с главами Жамбылской и Южно-Казахстанской областных администраций, Министерством экономики Республики Казахстан и утверждена Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан.
4. Министерству экономики Республики Казахстан предусматривать в 1994 и последующих годах финансирование из Фонда преобразования экономики мероприятий по стабилизации, диверсификации и реконструкции производств фосфорной промышленности.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
совместно с акционерной холдинговой компанией "Каратау" разработать мероприятия по дальнейшему использованию (продажа, лизинг или другие меры) оборудования, зданий, сооружений и других списываемых основных фондов с оставлением средств, получаемых от их реализации, в ведении предприятий;
передать находящиеся на балансе предприятий акционерной холдинговой компании "Каратау" объекты соцкультбыта на баланс областей, на территории которых они расположены.

6. Шетел фирмаларын қатыстыра отырып өнеркәсiптiк ферромарганец
өндiрiсiн көп салалы етiп ұйымдастыруды жеделдету жөнiнде және
оны сату жөнiнде "Қаратау" акционерлiк холдинг компаниясының
ұсынысы қуатталсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 4 шiлдедегi
N 749 қаулысымен
N 1 қосымша
Қаратау АХК жекелеген кәсiпорындарының өндiрiстiк
қуаттарын iшiнара пайдаланудан шығару туралы ұсыныс
---------------------------------------------------------------------
Кәсiпорынның өнiмi, қуатты,    !   Қуаттың  !        Ескертпе
оның тұрғылықты орны           !   процентi !
---------------------------------------------------------------------
Сары фосфор өндiрiсi,              100      фосфор қуаттарын iстен
"Химөнеркәсiп" АҚ,                          шығару, пайдаланылмаған
Жамбыл, 145 мың тонна                       жабдықтарды iшiнара
есептен шығарып ферробал
қымаға қайта бейiмдеу
Сары фосфор өндiрiсі, "Фосфор"      50       фосфор қуаттарын iстен
АҚ, Шымкент, 170 мың тонна                   шығару, кальций карбидiне
және ферробалқымаға қайта
бейiмдеу
Күкiрт қышқылы өндiрiсi, "Су        100      есептен шығару
перфосфат зауыты" АҚ, Жамбыл,
360 мың тонна
Фосфорит жентектерi өндiрiсi,       100      қуатты iстен шығару, хро
"Сарытас" АҚ, Қаратау, 505                   мит жентектерiне қайта
мың тонна                                    бейiмдеу
Монокальций фосфат өндiрiсi,        100      есептен шығару
"Химөнеркәсiп" АҚ, 168 мың
тонна
Диаммоний фосфат өндiрiсi,          100      қуатты iстен шығару,
"Химөнеркәсiп" АҚ, Жамбыл,                   негiзгi қорларды есептен
168 мың тонна                                шығару, ғимаратты қайта
бейiмдеу
Жылы фосфор қышқылы өндiрiсi,       100      есептен шығару
"Химөнеркәсiп" АҚ, Жамбыл, 600
мың тонна
Фосфор-калий тыңайтқышы өндiрiсi,   100      есептен шығару
"Химөнеркәсiп" АҚ, Жамбыл, 159,6
мың тонна
Мырыш фосфидi өндiрiсi, "Фосфор"    100      қуатты iстен шығару,
АҚ, Шымкент, 17,7 мың тонна                  ғимаратты қайта бейiмдеу
негiзгi қорларды есептен
шығару
Коагулянт өндiрiсi, "Фосфор"        100      есептен шығару
АҚ, Шымкент, 1,5 мың тонна
Шлак қиыршығы өндiрiсi              100      қуатты iстен шығару
Шлак пемзасы өндiрiсi, оның         100      есептен шығару
iшiнде бiтпеген құрылыс
Кен байыту фабрикасы, Қаратау       100      қуатты iстен шығару,
АҚ, Жаңатас, 650 мың тонна                   қайта бейiмдеу
Жоғары кремнийлi жыныстарды         100      қуатты iстен шығару,
уату-сорттау фабрикасы,                      қайта бейiмдеу
"Қаратау" АҚ, Жаңатас, 3800
мың тонна
Жалпы фосфорит рудасы,              100      есептен шығару
Оңтүстiк-шығыс руднигi,
"Қаратау" АҚ, 520 мың тонна
Жалпы фосфорит рудасы, Солтүстiк    100      есептен шығару
Батыс руднигi, "Қаратау" АҚ,
400 мың тонна
Ескертпе. Тиiсiнше энергетика және көлiк объектiлерiне шикiзат
дайындау жөнiндегi қуаттарды тоқтату.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 4 шiлдедегi N 749 қаулысына N 2 қосымша
"Қаратау" АХК жекелеген өндiрiстерiнiң өндiрiстiк
қуаттарын тоқтату туралы ұсыныс
---------------------------------------------------------------------
Өнiм қуатты, кәсiпорын, оның                ! Қуат процентi
тұрғылықты орны                         !
---------------------------------------------------------------------

6. Поддержать предложение акционерной холдинговой компании "Каратау" по ускорению с привлечением иностранных фирм организации диверсификации промышленного производства ферромарганца и по его реализации.
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 июля 1994 г. N 749
Предложение о частичном выводе производственных
мощностей отдельных предприятий акционерной холдинговой
компании "Каратау"
-------------------------------------------------------------------
Продукция, мощность,  !Процент   !       Примечание
предприятие, его      !мощности  !
местонахождение       !          !
-------------------------------------------------------------------
Желтый фосфор, 145 тыс.           вывод мощностей фосфора,
т АО "Химпром"                    перепрофилирование на ферросплавы
г. Жамбыл                  100    с частичным списанием
неиспользованного оборудования
Желтый фосфор, 170 тыс.т          вывод мощностей фосфора,
АО "Фосфор", г.Шымкент      50    перепрофилирование на карбид
кальция и ферросплавы
Серная кислота, 360 тыс.т         списание
АО "Суперфосфатный завод"
г.Жамбыл                   100
Фосфоритные окатыши, 505          вывод мощности, перепрофилирование
тыс.т АО "Сары-Тас",              на хромитовые окатыши
г.Каратау                  100
Монокальцийфосфат, 168            списание
тыс.т АО "Химпром",
г.Жамбыл                   100
Диаммонийфосфат, 168 тыс.т         вывод мощности, списание основных
АО "Химпром", г.Жамбыл     100    фондов, здание на
перепрофилирование
Термическая фосфорная             списание
кислота, 600 тыс.т
АО "Химпром", г.Жамбыл     100
Фосфорно-калийные удобрения,      списание
159,6 тыс.т АО "Химпром",
г.Жамбыл                   100
Фосфит цинка, 17,7 тыс.т          вывод мощности, здание на
АО "Фосфор", г.Шымкент     100    перепрофилирование, списание
основных фондов
Коагулянт, 1,5 тыс.т              списание
АО "Фосфор", г.Шымкент     100
Шлаковый щебень            100    вывод мощности
Шлаковая пемза, в т.ч.            списание
незавершенное строительство 100
Обогатительная фабрика,           вывод мощности, перепрофилирование
650 тыс.т АО "Каратау",
г.Жанатас                   100
Дробильно-сортировочная           вывод мощности, перепрофилирование
фабрика высококремнистых          на доломиты
пород, 3800 тыс.т
АО "Каратау" г.Жанатас      100
Фосфоритная руда валовая,         списание
520 тыс. т, рудник
Юго-Восточный, АО "Каратау",
г.Жанатас                   100
Фосфоритная руда валовая,   100   списание
400 тыс.т, рудник
Северо-Западный, АО "Каратау",
г.Жанатас
Примечание: Соответственно вывести и списать мощности по
подготовке сырья, объектам энергетики и транспорта.
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 июля 1994 г. N 749
Предложение о консервации производственных
мощностей отдельных производств акционерной
холдинговой компании "Каратау"
-------------------------------------------------------------------
Продукция, мощность, предприятие,   !    Процент
его местонахождение              !   мощности
--------------------------------------------------------------------

"Нодфос" АҚ-дағы сары фосфор өндiрiсi, Жамбыл, 230         50
мың тонна
"Фосфор" АҚ-дағы натрий триполисфосфаты өндiрiсi,          30
Шымкент, 387 мың тонна
"Фосфор" АҚ-дағы жылы фосфор қышқылы өндiрiсi,             30
Шымкент, 369 мың тонна
Уатқыш-тарту фабрикасы, "Қаратау" АҚ, Жаңатас,            100
жылына 1500 мың тонна
Уатқыш-тарту фабрикасы, "Қаратау" АҚ, Қаратау,            100
800 мың тонна
Суспензиондық кен-байыту фабрикасы, "Қаратау"              100
АҚ, Жаңатас, жылына 400 мың тонна
Жалпы фосфорит рудасы, Көкжон руднигi, 4750                100
мың тонна
Натрий гипофосфитi өндiрiсiнiң тәжiрибелiк қондырғысы,     100
"Химпром" АҚ
Ескертпе. Тиiсiнше энергетика және көлiк объектiлерiне шикiзат
дайындау жөнiндегi қуаттарды тоқтату.

Желтый фосфор, 230 тыс. т АО "Нодфос",             50
г. Жамбыл
Триполифосфат натрия, 387 тыс. т                   30
АО "Фосфор", г. Шымкент
Термическая фосфорная кислота, 369 тыс. т          30
АО "Фосфор", г. Шымкент
Дробильно-размольная фабрика, 1500 тыс. т         100
АО "Каратау", г. Жанатас
Дробильно-размольная фабрика, 800 тыс. т          100
АО "Каратау", г. Каратау
Суспензионная обогатительная фабрика,             100
400 тыс. т АО "Каратау", г. Жанатас
Фосфоритная руда валовая, 4750 тыс. т             100
АО "Каратау", рудник Кок-Джон, г. Жанатас
Опытная установка производства гипофосфита        100
натрия, АО "Химпром", г. Жамбыл
Примечание: Соответственно произвести консервацию мощностей по подготовке сырья, объектам энергетики и транспорта.