Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың схемаларын әзiрлеу және бекiту тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 19 тамыз 1994 ж. N 932. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.02.10. N 159 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Су кодексiн күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1993 жылғы 31 наурыздағы N 2062 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың схемаларын әзiрлеу және бекiту тәртiбi қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Су ресурстары жөнiндегi комитет мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен және облыстардың әкiмдерiмен бiрлесе отырып Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың схемаларын жасау жөнiндегi әзiрленетiн схемалар мен әдiстемелiк нұсқауларды келiсу тәртiбiн үш ай iшiнде әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
3. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң "Суларды комплекстi пайдалау мен қорғаудың схемаларын әзiрлеу және бекiту тәртiбi туралы" 1976 жылғы 30 шiлдедегi N 359 қаулысы /Қазақ ССР ҚЖ., 1976 ж., N 17, 54-бап/ күшiн жойған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 19 тамыздағы
N 932 қаулысына
Қосымша
Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың
схемаларын әзiрлеу және бекiту
ТӘРТIБI
1. Халықтың, экономика салаларының суға деген алдағы уақыттағы қажетiн қанағаттандыру үшiн және айналадағы ортаның экологиялық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшiн суды сақтаудың негiзгi су шаруашылық және басқа да шараларын белгiлеу мақсатында суды кешендi пайдалану мен қорғаудың бас, бассейндiк аумақтық схемалары, шағын өзендердiң суын қорғаудың схемалары әзiрленедi.
Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың бас схемалары Қазақстан Республикасының Үкiметi қабылдаған шешiмдер негiзiнде Қазақстан Республикасының су шаруашылығын дамытудың принципi бағыттарын белгiлеу мақсатымен әзiрленедi.
Бассейндiк схемалар бас схеманың негiзiнде өзендердiң бассейндiк және басқа да су объектiлерi үшiн әзiрленедi.
Аумақтық схемалар бас және бассейндiк схемалардың негiзiнде республика мен облыстардың экономикалық аудандары үшiн әзiрленедi.
Шағын өзендердiң суын қорғау схемалары суды кешендi пайдалану мен қорғаудың бассейндiк және аумақтық схемаларында бекiтiлген ережелер негiзiнде 200 километр қашықтыққа дейiн созылатын өзендер үшiн әзiрленедi.
Бассейнiнiң бiр бөлiгi Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан өзендер үшiн суды кешендi пайдалану мен қорғаудың бассейндiк схемалары:
егер шектес мемлекетпен бiр мезгiлде бассейн схемасын жасау туралы келiсiм болса, бассейнге тұтас әзiрленедi. Бұл ретте мұндай схеманы жасау тәртiбi әрбiр жеке жағдайда осы келiсiммен белгiленедi;
егер аталған келiсiм жоқ болса, Қазақстан Республикасының аумағында ғана әзiрленедi. Шектес мемлекеттiң суға деген қажетi мұндай жағдайда мемлекеттер арасында су бөлу туралы келiсiммен белгiленген мөлшерде есепке алынады.

Об утверждении порядка разработки и утверждения схем комплексного использования и охраны вод
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 августа 1994 г. N 932. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 10 февраля 2004 г. N 159 (P040159)
В соответствии с постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. N 2062 "О введении в действие Водного кодекса Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Порядок разработки и утверждения схем комплексного использования и охраны вод согласно приложению.
2. Комитету по водным ресурсам при Кабинете Министров Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и главами областных администраций разработать и утвердить в трехмесячный срок порядок согласования разрабатываемых схем и методические указания по составлению схем комплексного использования и охраны вод.
3. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 30 июля 1976 г. N 359 "О порядке разработки и утверждения схем комплексного использования и охраны вод" (СП КазССР, 1976 г., N 17, ст.54).
Премьер-министр
Республики Казахстана
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 19 августа 1994 г. N 932
ПОРЯДОК
разработки и утверждения схем комплексного
использования и охраны вод
1. В целях определения основных водохозяйственных и других мероприятий сохранения вод для удовлетворения перспективных потребностей в воде населения, отраслей экономики и обеспечения экологической устойчивости окружающей среды разрабатываются генеральные, бассейновые, территориальные схемы комплексного использования и охраны вод, схемы охраны вод малых рек.
Генеральные схемы комплексного использования и охраны вод разрабатываются на основе принятых Правительством Республики Казахстан решений в целях определения принципиальных направлений развития водного хозяйства Республики Казахстан.
Бассейновые схемы разрабатываются для бассейнов рек и других водных объектов на основе генеральной схемы.
Территориальные схемы разрабатываются для экономических районов республики и областей на основе генеральных и бассейновых схем.
Схемы охраны вод малых рек разрабатываются для рек протяженностью до 200 км на основе положений, утвержденных в бассейновых и территориальных схемах комплексного использования и охраны вод.
Для рек, часть бассейна которых расположена за пределами Республики Казахстан, бассейновые схемы комплексного использования и охраны вод разрабатываются:
на бассейн в целом, если имеется соглашение с сопредельным государством об одновременном составлении бассейновой схемы. При этом порядок составления такой схемы в каждом отдельном случае определяется этим соглашением;
только на территории Республики Казахстан, если нет указанного соглашения. Потребность в воде сопредельного государства в данном случае учитывается в размерах, определяемых соглашением о вододелении между государствами.

2. Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың схемалары мемлекеттiк және жергiлiктi маңызы бар схемаларға бөлiнедi.
Мемлекеттiк маңызы бар схемаларға:
суды кешендi пайдалану мен қорғаудың бас схемалары;
бассейн екi немесе одан да көп облыстардың аумағында орналасқан болса, сондай-ақ бассейн бiр облыстың аумағында орналасып, бiрақ схемаларда белгiленетiн шаралар басқа облыстарды сумен қамтамасыз ету шарттарын және олардың су жағдайын өзгертетiн реттерде суды кешендi пайдалану мен қорғаудың бассейндiк схемалары;
схемаларда белгiленетiн шаралар екi немесе бiрнеше облысты сумен қамтамасыз ету шарттарын және олардың су жағдайын өзгертетiн реттерде суды кешендi пайдалану мен қорғаудың аумақтық схемалары;
суы екi және одан да көп облыстардың аумағы бойынша ағатын жағдайда шағын өзендердiң суын қорғау схемалары жатады.
Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың бұдан басқа бассейндiк және аумақтық схемалары, сондай-ақ шағын өзендердiң суын қорғау схемалары жергiлiктi маңызы бар схемаларға жатқызылады.
Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың схемаларын әзiрлеудi мемлекеттiк су ресурстарын басқару органы қажет болған жағдайда басқа министрлiктер мен ведомстволардың мамандандырылған ұйымдарын қатыстыра отырып жүзеге асырады.
3. Суды кешендi пайдалану мен қорғаудың бас, бассейндiк және аумақтық схемаларында белгiленген шаралар су ағысын реттеу, оны үнемдеп жұмсау, тазартылмаған немесе толық тазартылмаған ағын суды тоқтату және өндiрiс технологиясы мен сумен жабдықтау схемаларын жетiлдiру негiзiнде /сусыз технологиялық процестердi, ауамен суытуды, сумен айналмалы жабдықтауды және басқа техникалық тәсiлдердi қолдану/ суаттардың жайын жақсарту жөнiнде шаралар қолдану жолымен суды неғұрлым тиiмдi және ұтымды пайдалану мен қорғауды қамтамасыз етуге тиiс.
Шағын өзендердiң суын қорғау схемаларында белгiленетiн шаралар осы өзендердiң ластануының, былғануы мен сарқылуының алдын алу мен оны жоюды, өзендердiң қолайлы су режимi мен тиiсiнше санитарлық жағдайын сақтау жөнiндегi жұмыстың жүзеге асырылуын қамтамасыз етуге, жағалаулардың және су экожүйелерiнiң сақталуы мен қалпына келтiруiне жәрдемдесуге, су пайдалануда басымдықтар белгiлеуге тиiс.
4. Суды кешендi пайдалану мен қорғау схемалары мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiмен әзiрленедi.
Схемаларды әзiрлеудiң перспективалық және жылдық жоспарларын республиканың жекелеген аймақтарындағы су шаруашылығы мен экологиялық жағдайды талдау негiзiнде облыстар әкiмдерiнiң ұсыныстарын ескере отырып мемлекеттiк су ресурстарын басқару органы жасайды.
5. Табиғат пен қойнауын қорғау органдары экологиялық сараптама жасағаннан кейiн мемлекеттiк су ресурстарын басқару органының ұсынысы бойынша суды кешендi пайдалану мен қорғаудың мемлекеттiк маңызы бар схемаларын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi, ал жергiлiктi маңызы бар схемаларды облыстардың әкiмдерi бекiтедi.
Су шаруашылығы балансы аталған схемалардың құрамды бөлiгi болып табылады және ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша тұтынушылар арасында су ресурстарын қайта бөлу мен жаңа өндiрiстiк күштердi орналастыру мүмкiндiгiн табу үшiн бөлек жасалып, бекiтiле алады.
Бекiтiлген схема су шаруашылығы балансы тұтынушыларға немесе олардың топтарына су лимитiн белгiлеудiң, сондай-ақ схемада қарастырылған аумақта су ресурстарын пайдалану мен қорғау жөнiндегi шараларды жоспарлаудың, әзiрлеу мен олардың жүзеге асырудың негiзi болып табылады.

2. Схемы комплексного использования и охраны вод делятся на схемы государственного и местного значения.
К схемам государственного значения относятся:
генеральные схемы комплексного использования и охраны вод;
бассейновые схемы комплексного использования и охраны вод, в случаях, когда бассейн расположен на территории двух или более областей, а также в случаях, когда бассейн расположен на территории одной области, но намечаемые в схемах мероприятия изменяют условия водообеспечения и состояния вод других областей;
территориальные схемы комплексного использования и охраны вод в случаях, когда намечаемые в схемах мероприятия изменяют условия водообеспечения и состояния вод двух или нескольких областей;
схемы охраны вод малых рек, в случае протекания по территории двух и более областей.
Остальные бассейновые и территориальные схемы комплексного использования и охраны вод, а также схемы охраны вод малых рек относятся к схемам местного значения.
Разработка схем комплексного использования и охраны вод осуществляется государственным органом управления водными ресурсами с привлечением при необходимости специализированных организаций других министерств и ведомств.
3. Намеченные в генеральной, бассейновых и территориальных схемах комплексного использования и охраны вод мероприятия должны обеспечивать наиболее эффективное и рациональное использование и охрану вод путем регулирования стока вод, принятия мер по их экономному расходованию, прекращения сброса неочищенных и недостаточно очищенных сточных вод и улучшению состояния водоемов на основе совершенствования технологий производства и схем водоснабжения (применение безводных технологических процессов, воздушного охлаждения, оборотного водоснабжения и других технических приемов).
Намечаемые в схемах охраны вод малых рек мероприятия должны обеспечивать предупреждение и ликвидацию загрязнения, засорения и истощения этих рек, осуществление работ по поддержанию благоприятного водного режима и надлежащего санитарного состояния рек, способствовать сохранению и восстановлению прибрежных и водных экосистем, устанавливать приоритеты в водопользовании.
4. Схемы комплексного использования и охраны вод разрабатываются за счет средств государственного бюджета.
Перспективные и годовые планы разработки схем составляются государственным органом управления водными ресурсами с учетом предложений глав областных администраций на основе анализа водохозяйственной деятельности и экологической обстановки в отдельных регионах республики.
5. После проведения экологической экспертизы органами охраны природы и недр схемы комплексного использования и охраны вод государственного значения утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению государственного органа управления водными ресурсами, а схемы местного значения - главами областных администраций.
Водохозяйственный баланс является составной частью указанных схем и в исключительных случаях по решению Правительства Республики Казахстан может составляться и утверждаться отдельно для перераспределения водных ресурсов между потребителями и выявления возможности размещения новых производственных сил.
Утвержденная схема и водохозяйственный баланс являются основой для установления лимитов воды потребителям или их группам, а также планирования, разработки и осуществления мероприятий по использованию и охране водных ресурсов на территории, рассмотренной в схеме.