Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн есепке алуды реттеу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1994 жылғы 16 қараша N 1300
Негiзгi борыш пен барлық қосымша шығындарды өтеу жөнiнде республиканың бюджетiнен iрi төлемдер жасалуына орай экономикалық жағдайдың шиеленiсiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бұрын берiлген кепiлдiктерi бойынша шетелдiк кредиторларға төлем жасауға мүмкiндiгi жоқ кәсiпорындардың берешегiн өтеуге арналған валюталық қаражатты iздестiрудiң қажеттiгiне байланысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. 1993 жылдың ақпанынан 1994 жылдың сәуiрiне дейiнгi кезеңде берiлген жалпы сомасы 359,5 миллион АҚШ доллары болатын 18 үкiмет кепiлдiгiнiң, сондай-ақ қосымшаға сәйкес күшi жойылсын. <*>
Ескерту. 1-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРМК-нiң
1994.12.30. N 1494 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн бергенi және тiркегенi үшiн мiндеттi түрдегi бiржолғы төлем алдын ала жасау жағдайында берiлген кепiлдiк сомасының 2 процентi мөлшерiнде белгiленсiн.
3. <*>
Ескерту. 3-тармақтың күшi жойылған - ҚРҮ-нiң 1996.05.07.
N 567 қаулысымен. P960567_
4. Қазақстан Республикасының кепiлдiктерi берiлген кезде заемшылар берiлген кепiлдiктiң сомасынан кем болмайтындай мөлшерде қардарлық мiндеттемелер /қарсы кепiлдiк/ алатын болып белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi үш ай мерзiм iшiнде өтелмеген кредиттер бойынша нақты берешектi ескере отырып жаңа тiркеу нөмiрiн бере отырып, осы қаулының 4-тармақтағы шарттармен бұрын берiлген үкiмет кепiлдiктерiн қайта тiркеуден өткiзсiн. <*>
Егер Қазақстан Республикасының кепiлдiгi алты ай iшiнде пайдаланылмаса, онда ол өзiнен өзi күшiн жоятын болып белгiленсiн.
Осы қаулының 2 және 3-тармақтарына сәйкес түскен қаражаттың есебiн реттеу және оны Қазақстан Республикасының кепiлдiк мiндеттемелерiне сәйкес пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнде Қаржы министрлiгiнiң арнайы шоты ашылсын.
Бюджеттен қаржыландырылмайтын кәсiпорындарға берiлген кепiлдiктер сыртқы заемдарды өтеудiң көздерiн iздестiрген жағдайда тiркелуге жатады.
Өз қаржы көздерiмен шетелдiк кредиттердi өтеушi кәсiпорындарға берiлген кепiлдiктер, олар бұл қаржы көздерiнiң шынайылығын растағаннан кейiн қайтадан тiркеледi.
Заемшылар тарапынан кредиттер бойынша төлем жасалмаған жағдайда және бұған қоса осы кредиттер жөнiндегi қайта тiркеуден өтпеген кепiлдiктер анықталған жағдайда 1995 жылғы 1 наурыздан кейiн қайта тiркеу өткiзудi кешiктiрген әрбiр ай үшiн қосымша процент мөлшерiнде айыппұл санкциялары енгiзiлсiн, осы сомалар бюджет алдындағы борыштық мiндеттемелерге жатқызылсын. <*>
Осы қаулының қосымшасында көрсетiлген Израильдiң, Испанияның, Бангладештiң және Германияның /Қазақ сауда үйi/ кредиттерi бойынша, кепiлдiктер игерiлген кредит сомасына қайталап беруге жатады.
Ескерту. 5-шi тармақтың 1 абзацына өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң
1994.12.30. N 1494 қаулысымен.
Ескерту. 5-шi тармақтың 6-шы абзацы жаңа редакцияда - ҚРМК-нiң
1995.09.19. N 1269 қаулысымен.
5-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.05.07.
N 567 қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы шетелдiк кредиттер бойынша уақытын өткiзiп алған өз төлемдерiн төлемеген жағдайда, кепiлдiктердi пайдаланушы займ иелерiнiң шоттарын жабатын болсын және олардың шоттарына түскен қаражаттың бәрiн бұрын жұмсалған бюджеттiк шығындардың орнын толтыру есебiне республикалық бюджетке аударсын.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы қаржылық валюталық бақылау комитетi олар бойынша кредиттерi толық өтелген Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн дер кезiнде қайтарып алу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн қайталап немесе тiптi қайта пайдалануға жол бермеу мақсатында займға ие кәсiпорындардың шетел кредиттерiн дер кезiнде әрi толық өтеуiне ұдайы бақылау жасап отыратын болсын. <*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен. P961031_
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң қаулысына қосымша
Күшiн жоюға жататын кепiлдемелер мен келiсiмдердiң
ТIЗБЕСI
-------------------------------------------------------------------
_______1_____|_____2___|___3__|____4___|____5____|____6__|_____7____|
1. Қаржыминiнде тiркелген нөмiрi мен күнi
2. ҚР МК кепiлдемесiнiң, өкiмiнiң нөмiрi мен күнi
3. Ұйым атауы
4. Кредиттi пайдалану бағыты
5. Кредитор банк экспортер фирма
6. Кредит сомасы валютамен кредит
7. АҚШ мл. долларымен кредит сомасы
1.ф-22-1/2  2.26-4/21   3.Қазақстан   4.какао-бұршақ   5.US Сjммеr.
25.02.93     СЭА          сатып алу       cil En
6. 8.118 USD  7. 8.12
----------------------------------------------------------------------
1.ф-22-1/3   2.         3. Iскерлiк    4. тамақ        5. Барклайз
29.03.93                  Ынтымақтас.    өнiмдерiн        Банк
тықтың Қазақ   сатып алу
Шаруашылық
Ассоциациясы
6.  6.0 USD   7. 6.00
----------------------------------------------------------------------
1.ф-22-1/4   2. 26-15/52  3. "Агросауда"  4. картоп      5. Себеко
12.04.93      25.03.93     МССАК          өсiру           Интернешнл
Жемiс РБ       технологиясын   Нидерланды
сатып алу
6. 15.0 USD  7. 15.00
-----------------------------------------------------------------------
1.ф-22-1-6/22   2. 149     3. Әлем Банк   4. ауылшар      5. Хапоалим
14.06.93      04.06.93                     өнiмдерiн       Банкi
өсiру           Израиль
технологиясын
сатып алу
6. 80.0 USD  7. 80.00
-------------------------------------------------------------------------
1.ф-22-1-6/41  2.          3. Сауда       4. кондитер     5. "Холланд
30.12.93                      министрлiгi    өнiмдерiн         Хаус"
сатып алу        Голландия
6. 1.7 USD  7. 1.70
-----------------------------------------------------------------------
1.ф-22-3/3  2. 26-15/9370  3. Соколов-     4. жабдықтар    5. Локомо
13.01.93      30.11.93        Сарыбай КБК     сатып алу       фирмасы
Финляндия
6. 2.00USD  7. 2.00
-----------------------------------------------------------------------
1.ф-22-3/7   2.            3. "Агросауда"   4. ХТТ         5. Бильбао
27.01.94                       МССАК          сатып алу       Вискайя
Испания
6. 25.0 USD  7. 25.00
------------------------------------------------------------------------
1.ф-22-3/13  2.            3. Павлодар      4. кредит     5. "Русский
12.02.94                       мұнайөңдеу                      кредит"
зауыты                          Банкi
6. 10000    7. 6.00
млн.руб
-----------------------------------------------------------------------
1.ф-22-3/16  2.            3. Республика    4. жабдықтарды  5. "Мицуи"
24.02.94                      Министрлер     сыннан өткiзу     Жапония
Кабинетi                         фирмасы
жанындағы
емдеу-сауықтыру
бiрлестiгi
6. 0.7 USD  7. .70
------------------------------------------------------------------------
1.ф-22-3/23  2.            3. Тұранбанк     4. ХТТ          5.Бангладеш
25.03.94                                      сатып алу      Республика.
сының
банктерi
6. 25.0 USD  7. 25.0
-----------------------------------------------------------------------
1.ф-22-3/26  2.            3. Түркиядағы    4. ХТТ         5."Радиант
2.04.94                     Қазақ сауда     сатып алу        Лайф"
үйi
6. 50.0 USD  7. 50.00
-----------------------------------------------------------------------
2.26-13/18126  3. Германиядағы  4. ХТТ тамақ  5.Германия
29.11.93        Сауда үйi        өнiмдерiн   фирмалары
сатып алу
6. 100.0 DM  7. 58.82
----------------------------------------------------------------------
1.           2.Республика  3. Баспасөзминi  4.полиграфия   5.ВИЯ
Премьер-                       жабдықтарын   пламагы
министрiнiң                    сатып алу     және
өкiмi N527-ө                                 Басқалары
01.11.93                                    Германия
6. 40.0 DM  7. 23.53
-----------------------------------------------------------------------
1.           2.Республика  3.Iшкiсминi      4. есептеу    5.Сименс-
Премьер-                        желiсiн      Никсфорд
министрiнiң                      құру        Германия
өкiмi N76-ө
25.02.94
6. 42.48 DM  7. 24.99
-----------------------------------------------------------------------
1.          2.             3."Семей"        4.Табиғи тас  5.Германия
қаржы-           шығару және
өнеркәсiп        өңдеу
тобы           материалдарын
өндiру
6. 9.6 DM  7. 5.65
-----------------------------------------------------------------------
1.         2.              3.Iшкiiсминi     4.Арнаулы       5.Түркия
киiмдер тiгуге
мата алу
6. 2.0 USD  7. 2.00
------------------------------------------------------------------------
1.         2. 26-16/19218  3."Богаз"        4.ХТТ           5.М.ДЖ.
15.12.93        корпорациясы    сатып алу       Экспортс
Семей                           ЛТД
Үндiстан
6. 5.0 USD  7. 5.00
-----------------------------------------------------------------------
1.         2.26-15/134      3."Химпром"ОБ    4.Ректификат-   5.Ледекс
19.03.93         Павлодар        спирт өндiрiсi   Австрия
қаласы          үшiн жабдықтар
сатып алу
6. 20.0 USD  7. 20.00
-----------------------------------------------------------------------
1.         2.               3.Келiсiмдер     4.      5.    6.    7.
-----------------------------------------------------------------------
1.         2.               3. Үндiстан      4.       5.     6.     7.
займы                              339.51
-----------------------------------------------------------------------
1. 23.07.93 2.              3.Республика     4.тауарлық     5.Үндстан
кәсiпорындары     және           Мембанкi
инвестициялық
6. 5.0 USD  7. 5.0
5.0 USD     5.0
-----------------------------------------------------------------------
Жиыны                                                          369.51

Об упорядочении учета гарантий Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 ноября 1994 г. N 1300
В связи с обострением экономической ситуации, связанной с крупными выплатами из бюджета республики по погашению основного долга и всех сопутствующих расходов, а также с необходимостью изыскания валютных средств для погашения задолженности неплатежеспособных предприятий иностранным кредиторам по ранее выданным гарантиям Республики Казахстан, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Аннулировать выданные в период с февраля 1993 г. по апрель 1994 г. 18 правительственных гарантий на общую сумму 359,5 млн.долларов США согласно приложению. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 декабря 1994 г. N 1494.
2. Установить обязательную единовременную плату за выдачу и регистрацию гарантий Республики Казахстан в размере 2 процентов от суммы кредита, под который предоставляется гарантия, на условиях предварительной оплаты.
3. (Пункт 3 утратил силу - постановлением Правительства РК от 7 мая 1996 г. N 567)
4. Установить, что при выдаче гарантий Республики Казахстан заемщики предоставляют залоговые обязательства (контргарантии) в размерах не менее суммы предоставленной гарантии.
5. Министерству финансов Республики Казахстан произвести в трехмесячный срок перерегистрацию ранее выданных правительственных гарантий на условиях пункта 4 настоящего постановления, с учетом фактической задолженности по непогашенным кредитам и выдачей нового регистрационного номера. <*>
Установить, что если в течение шести месяцев гарантия Республики Казахстан не использовалась, то она автоматически аннулируется.
В целях упорядочения учета средств, поступающих в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящего постановления, и их использования в соответствии с гарантийными обязательствами Республики Казахстан открыть специальный счет Министерства финансов в Национальном Банке Республики Казахстан.
Гарантии, выданные предприятиям, не состоящим на бюджетном финансировании, подлежат регистрации при изыскании собственных источников погашения внешних займов.
Перерегистрация гарантий, выданных предприятиям, погашающим иностранные кредиты из собственных источников, производится после подтверждения ими реальности этих источников.
В случае неплатежей по кредиту со стороны заемщиков и при одновременном выявлении не прошедших перерегистрацию гарантий по этим кредитам ввести штрафные санкции в размере дополнительного процента за каждый месяц просрочки проведения перерегистрации после 1 марта 1995 года, с отнесением этих сумм в долговое обязательство перед бюджетом. <*>
Сноска. Абзац шестой пункта 5 - в редакции постановления КМ РК от 19 сентября 1995 г. N 1269.
Гарантии по кредитам Израиля, Испании, Бангладеш и Германии (Казахский торговый дом), указанным в приложении к настоящему постановлению, подлежат повторной выдаче на сумму освоенного кредита.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 декабря 1994 г. N 1494; постановлением Правительства РК от 7 мая 1996 г. N 567.
6. Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан блокировать счета заемщиков-пользователей гарантий при неуплате ими просроченных платежей по иностранным кредитам и все поступления на их счета направлять на специальный счет республиканского бюджета в счет возмещения ранее произведенных платежей из бюджета.
7. Министерству финансов Республики Казахстан Комитету финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан в целях своевременного отзыва гарантий Республики Казахстан, кредиты по которым полностью погашены, а также недопущения повторного или даже рецидивного использования гарантий Республики Казахстан установить постоянный контроль за своевременным и полным погашением иностранных кредитов предприятиями-заемщиками. <*>
Сноска. В пункте 7 заменены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 ноября 1994 г. N 1300
Перечень
гарантий и соглашений, подлежащих
аннулированию
1 - Номер и дата регистрации в Минфине
2 - Номер и дата гарантии, распоряжения Кабинета Министров
3 - Наименование организации
4 - Направление использования кредита
5 - Банк-кредитор фирма-экспортер
6 - Сумма кредита в валюте кредита
7 - Сумма кредита в млн.долларов
--------------------------------------------------------------------
1.  ф-22-1/2 5.03.93
2. 26-4/21  25.02.93
3. ВЗА Казахстан
4. закуп какао-бобов
5. USA Commercial Enteprises INC
6. 8.118 USD
7. 8.12
1. ф-22-1/3 29.03.93
2.      -
3. Казахская хозяйственная Ассоциация Делового Сотрудничества
4. закуп продуктов питания
5. Барклайз Банк
6. 6.0 USD
7. 6.00
1. ф-22-1/4 12.04.93
2. 26-15/52 25.03.93
3. ГВТАК "Агросауда" РО Жемис
4. закуп технологии выращивания картофеля
5. Себеко Интернешнл Нидерланды
6. 15.0 USD
7. 15.00
1. ф-22-1-6/22 14.06.93
2. 149 04.06.93
3. Алем Банк
4. закуп технологии выращивания сельхозпродукции
5. Банк Хапоалим Израиль
6. 80.0 USD
7. 80.00
1. ф-22-1-6/41 30.12.93
2.      -
3. Министерство торговли
4. закуп кондитерских изделий
5. "Холланд Хаус" Голландия
6. 1.7 USD
7. 1.70
1. ф-22-3/3 13.01.94
2. 26-15/9370 30.11.93
3. Соколовско-Сарбайский ГОК
4. закуп оборудования
5. Фирма Локомо Финляндия
6. 2.0 USD
7. 2.00
1. ф-22-3/7 27.01.94
2.    -
3. ГВТАК "Агросауда"
4. закуп ТНП
5. Бильбао Вискайя Испания
6. 25.0 USD
7. 25.00
1. ф-22-3/13 12.02.94
2.      -
3. Павлодарский нефтеперерабатывающий завод
4. кредит
5. Банк "Русский кредит"
6. 10000 млн.рублей
7. 6.00
1. ф-22-3/16 24.02.94
2.    -
3. Лечебно-оздоровительное объединение при Кабинете Министров
республики
4. апробация оборудования
5. Японская фирма "Мицуи"
6. 0.7 USD
7. .70
1. ф-22-3/23 25.03.94
2.       -
3. Туранбанк
4. закуп ТНП
5. Банки Республики Бангладеш
6. 25.0 USD
7. 25.00
1.ф-22-3/26 12.04.94
2.    -
3. Казахский торговый дом в Турции
4. закуп ТНП
5. "Радиант Лайф"
6. 50.0 USD
7. 50.00
1.  -
2. 26-13/18126 29.11.93
3. Торговый дом в Германии
4. закуп ТНП, продуктов питания
5. фирмы Германии
6. 100.0 DM
7. 58.82
1. -
2. Распоряжение Премьер-министра республики N 527-р 01.11.93
3. Минпечати
4. закуп полиграфического оборудования
5. Пламаг ВИЯ и другие Германия
6. 40.0 DM
7. 23.53
1.   -
2. Распоряжение Премьер-министра республики N 76-р 25.02.94
3. МВД
4. создание вычислительной сети
5. Сименс-Никсфорд Германия
6. 42.48 DM
7. 24.99
1.  -
2.  -
3. финансово-промышленная группа "Семей"
4. добыча природного камня и производство отделочных материалов
5. Германия
6. 9.6 DM
7. 5.65
1. -
2. -
3. МВД
4. приобретение тканей для обмундирования
5. Турция
6. 2.0 USD
7. 2.00
1.  -
2. 26-16/19218 15.12.93
3. корпорация "Богаз" Семипалатинск
4. закуп ТНП
5. М.ДЖ.Экспортс ЛТД. Индия
6. 5.0 USD
7. 5.00
1. -
2. 26-15/134 19.03.93
3. ПО "Химпром" г. Павлодар
4. закуп оборудования для производства спирта-ректификата
5. Ледекс Австрия
6. 20.0 USD
7. 20.00
1. -
2. -
3. соглашения
4. -
5. -
6. -
7. -
1. -
2. -
3. заем Индии
4. -
5. -
6. -
7. 359.51
1. 23.07.93
2. -
3. предприятия республики
4. товарный и инвестиционный
5. Госбанк Индии
6. 5.0 USD, 5.0 USD
7. 5.00, 5.00
ИТОГО: по пункту 7.   369.51