Еңбекшiлердiң өндiрiсте денсаулығы зақымдануын және басқа жазатайым жағдайларды есепке алу мен зерттеп-тексеру жөнiндегi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 15 желтосқан N 1414. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001.03.03. N 326 қаулысымен. ~P010326
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Еңбекшiлердiң өндiрiсте денсаулығы зақымдануын және басқа жазатайым жағдайларды есепке алу мен зерттеп-тексеру жөнiндегi ұсынылған Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Еңбектi қорғау департаментi мен оның аймақтық басқармалары мемлекеттiк және ведомстволық қадағалау және бақылау органдарымен бiрге меншiктiк және шаруашылық қызметiнiң нысанына қарамастан, кәсiпорындар мен ұйымдардың осы қаулыны орындауына бақылау жасасын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1414 қаулысымен
Бекiтiлген
Еңбекшiлердiң өндiрiсте денсаулығы зақымдануын
және басқа жазатайым жағдайларды есепке алу
мен зерттеп-тексеру жөнiндегi
Ереже
. Ескерту: Бұл және басқа сөз тiркестерi, терминдер мен
белгiленiмдер соңында таратылып айтылған.
I. Жалпы ережелер
1. Ереже кәсiпорындарында, шаруашылықтарда, мекемелер мен ұйымдарда (бұдан әрi - кәсiпорындар) жұмыс iстейтiн, жұмыс берушiлермен еңбек қатынастарына енген адамдардың меншiк нысаны мен тұрақты, уақытша, маусымдық жұмыс қызметiне, оның iшiнде штаттан тыс қызметшiлер мен қосымша жұмыс iстейтiндiктерiне қарамастан, басынан кешкен жазатайым жағдайларды, кәсiби сырқаттар мен улануларды зерттеп-тексерудiң, құжаттар әзiрлеу мен тiркеулердiң бiрыңғай тәртiбiн белгiлейдi.
Сол сияқты Ереженiң күшi мыналарға:
суға батқан, ыстық өткен, күйген, үсiк шалған, найзағай түскен, жануарлардан және жәндiктерден денсаулығына зиян келген, сол сияқты табиғат апаттары кезiнде (жер сiлкiнiсiнде, көшкенде, су тасқынында, дауылдарда және басқаларда) денсаулығы зақымданған адамдарға;
серiктестiктер мүшелерiне, шаруашылығындағы шағын өнеркәсiп немесе ауылшаруашылығы кәсiпорындарында (шаруа қожалықтарында) өз пайдасына жұмыс iстейтiн меншiк иелерiне;
оқушыларды қоса есептегенде, кәсiпорындарында сынақ мерзiмiн өтiп жүрген немесе басқа тұрғыда болашақтағы өндiрiстiк қызметке әзiрленiп жүргендерге, кәсiптiк дайындық алушыларға;
табиғат апаттарының, басқа да апаттардың зардаптарын жою, адам өмiрiн құтқару және мүлкiн аман сақтау жөнiндегi ерiктi командалардың мүшелерiне, әскерилендiрiлген күзет, әскерилендiрiлген апаттан құтқару бөлiмдерiнiң жеке құрамы сол сияқты қоғамдық-пайдалы қызметпен айналысатын немесе азаматтық сипаттағы iс-шараларға қатысушы басқа да адамдарға;
қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiндегi бас бостандығынан айырылған адамдарға және басқа да әкiмшiлiк тұрғыда тұтқындалып, еңбекке тартылған азаматтарға;
әскери қызметке қатысы жоқ кәсiпорындардағы құрылыс, ауыл шаруашылығы және басқа да жұмыстарды орындауға жiберiлген әскери қызметшiлерге;
кәсiпорындарда өндiрiстiк тәжiрибеден өтiп жүрген немесе жұмыстар атқарып жүрген студенттер мен оқушыларға да жүредi.
. Ескерту: Оқу-тәрбие жұмысы кезiнде жоғарғы, арнаулы орта
оқу орындары студенттердiң кәсiптiк-техникалық
училищелер мен жалпы бiлiм беретiн мектептердiң
оқушыларының басынан кешкен жазатайым жағдайлары
Қазақстан Республикасы Еңбек министрлiгiнiң
жанындағы Еңбектi қорғау департаментiнiң
келiсiмiмен Қазақстан Республикасы Бiлiм
министрлiгi белгiлеген тәртiп бойынша зерттеп
тексерiлiп, есепке алынады.
Өзiнiң еңбек қызметiн мемлекеттердiң бiрiнiң аумағында атқарып, немесе жалданып жұмыс iстеушiнi (мемлекеттердiң бiрiнiң туы астында жүзген кеме iшiнде жұмыс iстеушiлердi), егер ерекше мемлекетаралық келiсiмдерде басқаша қарастырылмаған болса, сол мемлекеттiң заңының немесе нормативтiк актiсiнiң күшi қамтиды.
Ескерту. 1-тармақтың 4 абзацы толықтырылды - ҚРМК-нiң 1995.
10.12. N 1320 қаулысымен. P951320_

Об утверждении Положения о расследовании и учете несчастных случаев и иных повреждений здоровья трудящихся на производстве
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 декабря 1994 г. N 1414. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 марта 2001 г. N 326 ~P010326
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о расследовании и учете несчастных случаев и иных повреждений здоровья трудящихся на производстве.
2. Департаменту охраны труда при Министерстве труда Республики Казахстан и его региональным управлениям совместно с органами государственного и ведомственного надзора и контроля установить контроль за исполнением предприятиями и организациями, независимо от форм собственности и хозяйственной деятельности, настоящего постановления.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 15 декабря 1994 г. N 1414
Положение
о расследовании и учете несчастных случаев и иных
повреждений здоровья трудящихся на производстве
Сноска. Расшифровка этого и других словосочетаний, терминов
и обозначений приведена на странице 81.
I. Общие положения
1. Положение устанавливает единый порядок расследования, оформления и регистрации несчастных случаев, профессиональных заболеваний и отравлений, происшедших с лицами, занятыми на предприятиях, в хозяйствах, в учреждениях и организациях, независимо от форм собственности и сферы деятельности (в дальнейшем - предприятия), на постоянной, временной, сезонной работе, в том числе с нештатными работниками и работающими по совместительству, состоящими в трудовых отношениях с работодателями.
Действия Положения распространяется также на:
работников: утонувших, получивших тепловые удары, ожоги, обморожения, поражения молнией, повреждения в результате контакта с животными, насекомыми и иные повреждения здоровья при стихийных бедствиях (землетрясениях, оползнях, наводнениях, ураганах и др.);
членов хозяйственных товариществ, собственников малых промышленных или сельскохозяйственных предприятий (крестьянских хозяйств), работающих в них на собственный счет;
Сноска. В абзац четвертый внесены изменения - постановлением КМ РК от 12 октября 1995 г. N 1320.
лиц, получающих профессиональную подготовку, проходящих испытательный срок или иным образом готовящихся на предприятиях к будущей производственной деятельности, включая учащихся;
личный состав военизированных аварийно-спасательных частей, военизированной охраны, членов добровольных команд по ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий, спасению человеческой жизни и имущества, а также других лиц, занимающихся общественно-полезной деятельностью или участвующих в мероприятиях гражданского характера;
лиц, осужденных к лишению свободы, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, и других административно арестованных граждан, привлекаемых к труду;
военнослужащих, направленных на предприятия для выполнения строительных, сельскохозяйственных и иных работ, не связанных с несением воинской службы;
студентов и учащихся при прохождении ими производственной практики или выполнении работы на предприятиях.
Сноска. Несчастные случаи со студентами высших, учащимися средних специальных учебных заведений, профессионально-технических училищ и общеобразовательных школ, происшедшие во время учебно-воспитательного процесса, расследуются и учитываются в порядке, установленном Министерством образования Республики Казахстан по согласованию с Департаментом охраны труда при Министерстве труда Республики Казахстан (в дальнейшем - Департамент охраны труда).
На лиц, работающих по найму, либо осуществляющих свою трудовую деятельность на территории одного из государств (работающие на борту судна, плавающего под флагом одного из государств), распространяется действие законодательных или нормативных актов этого государства, если иное не предусмотрено особыми межгосударственными соглашениями.

2. Жалданып жұмыс iстеушiнiң жұмысына байланысты денсаулығының кез келген зақымдануынан уақытша немесе тұрақты түрдегi еңбекке жарамсыздыққа жетуi немесе мерт болуы өндiрiстегi жазатайым жағдай ретiнде қаралады, ал оның жай-жапсары мен себептерi осы Ережеге сәйкес зерттелiп тексерiледi.
Еңбекшiлердiң мынадай жарақаттары мен денсаулығына зиян тигiзген зақымдары себебiне қарамай өндiрiстiк (кәсiптiк) деп жiктеледi және тiркеледi;
жұмыс уақыты кезiнде еңбек мiндеттерiн немесе жұмыс басшыларының тапсырмаларын орындауға байланысты жұмыс орнында, немесе басқа жерде болса да;
демалыс және мереке күндерiнде, белгiленген уақыттан тыс жұмыстар атқару кезiнде;
кәсiпорын аумағында (жұмыс орнында) жұмыс уақыты басталар алдында немесе аяқталғанда жұмыс орнын, өндiрiс құралдарын, киiмдерiн және т.б. әзiрлеу мен тәртiпке келтiру кезiнде;
қызметi қызмет көрсету объектiлерiнiң аралығында жүрiп-тұруға қатысты қызметкерлердiң жұмыс уақытында қоғамдық көлiкте немесе жаяу келе жатқанда жолда, сол сияқты әкiмшiлiк тапсырмасы бойынша жұмыс орнына бара жатқан уақытта;
кәсiпорын берген көлiкпен жұмысқа бара жатқан немесе келе жатқан жолда, мұның iшiнде iссапар кезiнде, сонымен қатар тамақтану орнына, еңбекақы алуға бара жатқан, не келе жатқан кезiнде;
жұмыс берушiмен өзара келiсiммен және қызмет бабында жол жүруге пайдалануға құқық беретiн әкiмшiлiктiң жазбаша өкiмi бар жеке меншiктегi көлiгiмен жұмыс уақытында жүрген кезде;
жұмыс берушiнiң өкiмi бойынша кәсiпорынның аумағында (жұмыс орнында) болғанда, мұның iшiнде кезек ауысым демалысы уақытында, сондай-ақ кәсiпорынның мүлкiн қорғау немесе өз ынтасымен кәсiпорынның мүддесiн қорғау үшiн басқа да iс-әрекеттер жасаған кезде;
жұмыс уақытында немесе iссапар кезiнде басқа адам денесiне жарақат салғанда, не қызметкер өзiнiң еңбек мiндеттерiн атқару кезiнде әдейi өлтiрiлгенде;
вахталық поселке аумағында кезек ауысымы аралығындағы демалыс кезiнде;
қауiптi және зиянды өндiрiстiк жайлар мен заттардың әсерiнiң нәтижесiнде зақымданғандар.
3. Зерттеп-тексеру барысында объективтi түрде анықталған мынадай жайларда, еңбекшiлердiң өндiрiсте алған жарақаттары мен денсаулыққа зиян тигiзген басқа зақымдары тiркелмейдi;
зардап шегушiнiң қылмыстық iс жасауы кезiнде;
өзiнiң денсаулығына қасақана зиян келтiру нәтижесiнде;
өндiрiстiк жайлардың қауiптi және зиянды әсерiне қатыссыз зардап шегушiнiң денсаулығының кенет нашарлауы;
жазатайым жағдайда себепшi болған алкогольдiк мастық, күштi әсер ететiн уландырғыш және нашақорлық заттарды пайдалану жағдайы есепке алынбайды.

2. Всякое повреждение здоровья работающего по найму, связанное с его работой и приведшее ко временной или постоянной нетрудоспособности, либо смерти, рассматривается как несчастный случай на производстве, а его обстоятельства и причины расследуются в соответствии с настоящим Положением.
Независимо от причины классифицируются и оформляются как производственные (профессиональные) травмы и иные повреждения здоровья трудящихся, полученные:
в течение рабочего времени на месте работы либо в другом месте, нахождение в котором было связано с выполнением трудовых обязанностей или поручений руководителя работ;
при выполнении работ в сверхурочное время, в выходные и праздничные дни;
на территории предприятия (месте работы) перед началом или по окончании рабочего времени при подготовке и приведении в порядок рабочего места, орудий производства, одежды и т.п.;
в рабочее время на общественном транспорте или по пути следования пешком работника, чья деятельность связана с передвижением между объектами обслуживания, а также во время следования к месту работы по заданию администрации;
в пути на работу или с работы на транспорте, предоставляемом предприятием, в том числе и во время командировки, а также к месту (от места) приема пищи или получения заработной платы;
в рабочее время на личном транспорте при взаимном согласии с работодателем или наличия письменного распоряжения администрации на право использования его для служебных поездок;
в период вынужденного пребывания по распоряжению работодателя на территории предприятия (месте работы), в том числе во время сменного отдыха, а также при защите имущества предприятия либо совершении иных действий в интересах предприятия по собственной инициативе;
в рабочее время или во время командировки из-за нанесения телесных повреждений другим лицом, либо умышленного убийства работника при исполнении им трудовых обязанностей;
в течение междусменного отдыха, на территории вахтового поселка;
в результате воздействия опасных и вредных производственных факторов и веществ.
3. Не оформляются травмы и иные повреждения здоровья трудящихся на производстве, в ходе расследования которых объективно установлено, что они произошли;
при совершении пострадавшим уголовного преступления;
в результате преднамеренного причинения вреда своему здоровью;
из-за внезапного ухудшения здоровья пострадавшего не связанного с воздействием опасных и вредных производственных факторов;
в состоянии алкогольного опьянения, употребления сильнодействующих токсических и наркотических веществ, что явилось причиной несчастного случая.

4. Еңбекшiлердiң өндiрiстегi жазатайым жағдайлары мен денсаулығына басқа да зақым келушiлiктердi, (бұдан әрi - жазатайым жағдай) олардың денсаулығына келген зиянды өтеу, заңмен белгiлеген жеңiлдiктер мен өтемақыларды берудi объективтi түрде және дер кезiнде зерттеп-тексеруге, есепке алу мен тiркеуге, зардап шегушiлер олармен еңбек қатынасында болған (тұрған) кәсiпорынның басшысы (жұмыс берушi) немесе оның мiндетiн атқарушы жауап бередi.
Еңбекшiлердiң өндiрiстегi (олардың тiркелу орнына қарамастан) жазатайым жағдайлары мен денсаулықтарының басқа да зақымдануларының себептерi мен зардаптарын жою жауапкершiлiктi кәсiпорынның басшысына (жұмыс берушiге) немесе оның мiндетiн атқарушыға жүктеледi.
5. Зардап шегушiнiң, кәсiподақ өкiлi немесе басқа да мүдделi адамның өндiрiстегi жазатайым жағдайды немесе денсаулыққа келген басқа да зардаптарды зерттеп-тексерудiң барлық материалдарымен танысуға және қажеттi көшiрмелер алуға құқы бар.
6. Мекеменiң басшысы (жұмыс берушi) мен тiркеу, ресiмдеу және зерттеу мәселелерi жөнiндегi бақылау, қадағалау арнайы мемлекеттiк органдарының лауазымды адамдары арасындағы келiспеушiлiк, мемлекеттiк бақылау және қадағалау органдарында бағыныштылығына қарай қаралады, сонан соң қабылданған шешiм, заң жүзiнде белгiленген тәртiпке сәйкес, шағымдануға жатуы мүмкiн.
Арыздардың түсуi жұмыс берушiнiң жоғарыда көрсетiлген мәселелер жөнiндегi арнайы мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдарының лауазымды адамдарының шешiмдерiн орындауына негiз бола алмайды.
7. Өндiрiстегi жазатайым жағдайлардың дұрыс және уақтылы зерттелуi мен есепке алынуын, сонымен қатар бұл жайлардың шығу себептерiн жою iс-шараларының орындалуын қадағалауды Еңбектi қорғау департаментiнiң Еңбектi қорғау мемлекеттiк инспекциясы (бұдан былай - Еңбектi қорғау мемлекеттiк инспекциясы) басқа да мемлекеттiк, ведомстволық және қоғамдық бақылау мен қадағалау органдарымен бiрлесе отырып жүзеге асырады.
II. Жазатайым жағдайларды зерттеп-тексерудiң
жалпы тәртiбi
8. Әрбiр жазатайым жағдай жөнiнде зардап шегушi немесе куәгер бөлiмше (жұмыс) басшысына кешiктiрмей хабарлауға мiндеттi.
Бөлiмше (жұмыс) басшысы:
зардап шегушiге алғашқы дәрiгерлiк көмек ұйымдастыруға және оны емдеу мекемесiне жеткiзуге;
зерттеп-тексеру басталғанға дейiн жұмыс орнындағы ахуал мен құрал-жабдықтардың ретiн оқиға болған сәтiндегi күйде (егер бұл айналадағы қызметшiлердiң өмiрi мен денсаулығына қауiп-қатер төндiрмейтiн болса және өндiрiс процесiнiң үздiксiздiгiн бұзып, апатқа соқтырмайтын болса) сақтауға;
болған жәйттi кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) мен кәсiподақ комитетiне хабарлауға мiндеттi.

4. Ответственность за объективное и своевременное расследование, оформление и регистрацию несчастных случаев и иных повреждений здоровья трудящихся на производстве (в дальнейшем - несчастных случаев), возмещение ущерба, причиненного их здоровью, предоставление установленных льгот и компенсаций несет руководитель предприятия (работодатель) или исполняющий его обязанности, с которым состоят (состояли) в трудовых отношениях пострадавшие.
Ответственность за устранение причин и последствий несчастных случаев (независимо от места их регистрации) возлагается на руководителя предприятия (работодателя) или исполняющего его обязанности.
5. Пострадавший, представитель профсоюзного органа или иное заинтересованное лицо имеют право на ознакомление со всем материалом расследования несчастного случая и осуществление необходимых выписок.
6. Разногласия между руководителем предприятия (работодателем) и должностными лицами специальных государственных органов надзора и контроля по вопросам расследования, оформления и регистрации несчастных случаев на производстве рассматриваются органами государственного надзора и контроля в порядке их подчиненности, после чего принятые решения могут быть обжалованы в установленном законодательством порядке.
Подача жалобы не является основанием для неисполнения работодателем решения, принятого по упомянутым вопросам должностными лицами специальных органов государственного надзора и контроля.
7. Контроль за правильным и своевременным расследованием и учетом несчастных случаев на производстве, а также выполнением мероприятий по устранению причин, вызвавших эти случаи, осуществляет Государственная инспекция охраны труда Департамента охраны труда (в дальнейшем - Государственная инспекция охраны труда) совместно с другими органами государственного, ведомственного и общественного надзора и контроля.
II. Общий порядок расследования
несчастных случаев
8. О каждом несчастном случае пострадавший или очевидец обязан незамедлительно сообщить руководителю подразделения (работ).
Руководитель подразделения (работ) обязан:
организовать первую медицинскую помощь пострадавшему и его доставку в лечебное учреждение;
сохранить до начала расследования обстановку на рабочем месте и состояние оборудования такими, какими они были в момент происшествия (если это не угрожает жизни и здоровью работников, а нарушение непрерывности производственного процесса не приведет к аварии);
сообщить о случившемся руководителю предприятия (работодателю) и профсоюзному комитету.

9. Дәрiгерлiк мекеме (емдеу пунктi, емхана және басқа да емдеу мекемелерi) кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi де) мен кәсiподақ комитетiне еңбекшiлердiң өндiрiстегi жарақат алуы мен денсаулығының басқа да зақымданулары бойынша алғашқы қараған сәттiң әрбiр жағдайы туралы хабарлап отырады. Осы кәсiпорынға қызмет көрсететiн дәрiгерлiк мекеме еңбекшiлерден кәсiптiк сырқаттардың тұрақты белгiлерiн немесе оның диагнозының өзгергенiн байқаса, бұл туралы кәсiпорын басшысына (жұмыс берушiге), кәсiподақ комитетiне еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторға, сол сияқты жергiлiктi денсаулық сақтау мен мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарына мәлiмдеуге мiндеттi.
10. Кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) еңбекшiлердiң өндiрiстегi әрбiр жазатайым жағдайы мен денсаулықтың басқа да зақымдары туралы белгiленген формада (N 1 қосымша) бiрден:
еңбектi қорғау мемлекеттiк инспекциясына;
мемлекеттiк және ведомстволық бақылау мен еңбектi қорғауды қадағалау (егер жазатайым жағдай осы органдардың бақылауындағы кәсiпорынның объектiлерiнде болса);
өзiнен жоғары тұрған шаруашылық органына;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарына (бұдан әрi - Мемсанқадағалау) кәсiптiк сырқаттар, улану жағдайлары туралы хабарлауға мiндеттi.
11. Жазатайым жағдайлардан сақтандыру жөнiндегi мекемелер (компаниялар) еңбекшiлердiң өндiрiстегi өздерiне мәлiм жазатайым жағдайлары мен денсаулығының басқа да зақымданулары туралы бiр ай мерзiм iшiнде еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторға хабарлап отырады.
12. Еңбекшiлердiң өндiрiстегi жазатайым жағдайлары мен денсаулығының басқа да зақымдарының ауыртпалығы мен зардаптарына байланысты зерттеп-тексерудi он күн iшiнде кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) немесе оның тапсыруы бойынша өзге бiр бiлiктi тұлға, кәсiподақ комитетi өкiлiнiң қатысуымен, еңбектi қорғау қызметiнiң мамандары, сол сияқты кәсiпорын басшысының бұйрығымен белгiленген басқа да лауазымды тұлғалар жүргiзедi.
13. Күштi кәсiби сырқатты (уланушылықты), болмаса кәсiби сырқатты зерттеп-тексеруге аталмыш кәсiпорынға қызмет көрсететiн Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау және емдеу-алдын алу мекемелерi органдарының өкiлдерi қатысады.
Күштi кәсiби сырқат (уланулар) жағдайы мәлiмет түскен сәттен бастап жиырма төрт сағаттың iшiнде, ал созылмалы кәсiби сырқат жағдайы жетi күннiң iшiнде зерттеп-тексерiледi;
14. Өндiрiстiк тапсырмаларды орындау үшiн (қызметтiк мiндеттерiн орындау) басқа тараптағы ұйымдар жiберген қызметкерлердiң, мұның iшiнде өндiрiстiк iс-тәжiрибеден өтiп жүрген жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушыларының, жоғарғы және арнаулы орта оқу орындары студенттерiнiң кәсiпорындарда болған жазатайым жағдайларын зерттеп-тексерудi аталған басқа тараптағы ұйымдардың өкiлеттi өкiлдерiнiң қатысуымен аталмыш кәсiпорынның (жұмыс берушi) басшысы жүргiзедi.

9. Медицинское учреждение (здравпункт, поликлиника и другое лечебное учреждение) немедленно информирует руководителя предприятия (работодателя) и профсоюзный комитет о каждом случае первичного обращения с травмой или иным повреждением здоровья трудящихся на производстве. Медицинское учреждение, обслуживающее данное предприятие, выявившее у трудящихся патологические признаки профессиональных заболеваний или изменившее его диагноз, обязано известить об этом руководителя предприятия (работодателя), профсоюзный комитет государственного инспектора охраны труда, а также местные органы здравоохранения и государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
10. Руководитель предприятия (работодатель) немедленно дает сообщение о несчастном случае или ином повреждении здоровья трудящихся на производстве (приложение 1):
государственной инспекции охраны труда;
органам государственного и ведомственного надзора и контроля за охраной труда, если несчастный случай произошел на объектах предприятия, подконтрольных этим органам;
вышестоящему хозяйственному органу;
органам Государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (в дальнейшем - Госсаннадзор) о случаях профессионального заболевания, отравления.
11. Учреждения (компании) по страхованию от несчастных случаев информируют в течение месяца об известных им несчастных случаях государственного инспектора охраны труда.
12. В зависимости от тяжести и последствий расследование несчастных случаев проводится в течение десяти дней руководителем предприятия (работодателем) или по его поручению компетентным лицом, специалистами службы охраны труда с участием представителя профсоюзного комитета, а также другими должностными лицами, определяемыми приказом руководителя предприятия.
13. В расследовании профессионального или острого профессионального заболевания (отравления) принимают участие представители органов Госсаннадзора и лечебно-профилактического учреждения, обслуживающего данное предприятие.
Расследование случаев острого профессионального заболевания (отравления) производится в течение двадцати четырех часов, а хронического профессионального заболевания в течение семи дней с момента получения извещения.
14. Расследование несчастного случая, происшедшего на предприятии с работниками, направленными сторонними организациями для выполнения производственных заданий (исполнения служебных обязанностей), в том числе с проходящими производственную практику учащимися общеобразовательных школ, профтехучилищ, студентами высших и средних специальных учебных заведений, проводится руководителем данного предприятия (работодателем) с участием полномочных представителей этих сторонних организаций.

15. Кәсiпорын әкiмшiлiгi басқа ұйымға уақытша жұмысқа ауыстырған немесе онда қосымша жұмыс iстейтiн қызметкерлер тап болған жазатайым жағдайлары мен денсаулығының басқа да зақымдануларын зерттеп-тексерудi сол жағдай болған кәсiпорынның басшысы (жұмыс берушi) жүргiзедi.
. Ескерту: 14-15 тармақтарда айтылған жағдайларда,
еңбекшiнiң өндiрiстегi жазатайым жағдайы немесе
денсаулығының басқа да зақымданулары болған
аумақтағы кәсiпорын әкiмшiлiгi, бұл жөнiнде,
зардап шегушiнiң тұрақты жұмыс iстейтiн
кәсiпорынының басшыларына хабарлауға мiндеттi.
16. Басқа кәсiпорыннан бөлiнген учаскеде (аумақта) жұмыс iстеп жатқан қызметкерлердiң өндiрiсте тап болған жазатайым жағдайлары мен денсаулығының басқа да зақымдануларын зерттеп-тексерудi басқа кәсiпорынның әкiмшiлiгiнiң қатысуымен осы жұмыстарды жүргiзушi кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) жүргiзедi.
17. Көлiк құралдарының (автомобильдердiң, поездардың, ұшақтардың, теңiз және өзен кемелерiнiң және т.б.) апаты (соқтығысы) нәтижесiнде болған еңбекшiлердiң өндiрiстегi жазатайым жағдайлары мен денсаулығына басқа да зиян келушiлiктерiн зерттеп-тексерудi жазатайым жағдайларды зерттеу комиссиясы төрағасының талап етуiмен белгiленген тәртiпте, мiндеттi түрде ұсынылатын, арнаулы мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдары жүргiзген зерттеп-тексеру материалдарын пайдалану арқылы, кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) жүргiзедi.
18. Кәсiпорын басшысына (жұмыс берушiге) өз уақытында хабарланбаған немесе олардан еңбекке жарамсыздық бiрден пайда болмаған (болған мерзiмiне қарай) еңбекшiлердiң өндiрiстегi жазатайым жағдайлары мен денсаулығына басқа да зиян келушiлiктер зардап шегушiнiң, оның өкiлеттi өкiлiнiң немесе басқа да мүдделi тұлғаның арызы бойынша арыз берген күнiнен бастап есептегенде бiр ай iшiнде зерттеп-тексерiледi.
Мұндай жағдайларды есепке алу мен тiркеу жөнiндегi шешiм анықталған жәйттердi, куәлардың сөздерiн және басқа да дәлелдемелердi есепке ала отырып, арызда айтылған жайларды жан-жақты тексергеннен соң қабылданады.
19. Зерттеу-тексеру жүргiзушi арнаулы мемлекеттiк қадағалау мен бақылау органдары лауазымды тұлғаларының талабы бойынша, кәсiпорын есебiнен жұмыс берушi:
техникалық есептер, лабораториялық зерттеулер, сынақтар мен басқа да сараптау жұмыстарын жүргiзудi және осы мақсаттар үшiн мамандандырылған мекемелер мен ұйымдардың бiлiктi маман-сарапшыларын тартуды;
жазатайым жағдай мен бүлiнген объектiлердiң орындарын суретке
түсiрудi;
зерттеп-тексеру жүргiзу үшiн қажеттi баспана орындарын, көлiк
пен байланыс құралдарының берiлуiн;
зерттеп-тексеру материалдарын қажеттi санда басу мен көбейтудi
қамтамасыз етуге мiндеттi;
жұмыс берушi сондай-ақ өз ұйымында болған топтық және өлiмге
әкеп соққан бақытсыз жағдайларға зерттеу жүргiзген Мемлекеттiк
қадағалау және бақылау органының iссапар шығындарының орнын
толтыруға мiндеттi.

15. Расследование несчастного случая, происшедшего с работниками, временно переведенными администрацией предприятия на работу в другую организацию или выполнявшими там работу по совместительству, проводится руководителем предприятия (работодателем), где произошел этот случай.
Сноска. В случаях, упомянутых в пунктах 14-15, администрация предприятия, на территории которого произошел несчастный случай, обязана известить об этом руководителей предприятия, где постоянно работает потерпевший.
16. Расследование несчастного случая, происшедшего с работниками предприятий, производящих работы на выделенном участке (территории) другого предприятия, проводится руководителем предприятия (работодателем), ведущего эти работы, с участием администрации другого предприятия.
17. Расследование несчастных случаев, происшедших в результате аварий (катастроф) транспортных средств (автомобилей, поездов, самолетов, морских и речных судов и т.п.) проводится руководителем предприятия (работодателем) с использованием материалов расследований, проведенных в установленном порядке и обязательно представляемых специальными государственными органами надзора и контроля по требованию председателя комиссии по расследованию несчастных случаев.
18. Несчастные случаи, о которых не было своевременно сообщено руководителю предприятия (работодателю) или от которых нетрудоспособность наступила не сразу (независимо от срока давности), расследуются по заявлению пострадавшего, его полномочного представителя или иного заинтересованного лица в течение месяца со дня его подачи.
Решение об оформлении и регистрации таких случаев принимается после всесторонней проверки изложенных в заявлении фактов с учетом выявленных обстоятельств, показаний свидетелей и других доказательств.
19. По требованию должностных лиц специальных государственных органов надзора и контроля, проводящих расследование, работодатель обязан обеспечить за счет предприятия:
проведение технических расчетов, лабораторных исследований, испытаний и других экспертных работ и привлечение в этих целях компетентных специалистов-экспертов специализированных учреждений и организаций;
фотографирование места несчастного случая и поврежденных объектов;
предоставление помещений, транспорта и средств связи, необходимых для проведения расследования;
печатание и размножение в необходимом количестве материалов расследования;
работодатель также обязан возместить затраты по командировочным
расходам Государственному органу надзора и контроля, проводившему
расследование групповых и со смертельным исходом несчастных случаев,
происшедших в его организации.

Ескерту. Ереженiң 19-тармағы жаңа абзацпен толықтырылды -
ҚРМК-нiң 1996.02.23. N 86 қаулысымен.
III. Жазатайым жағдайларды арнайы
зерттеп-тексеру
20. Арнайы зерттеп-тексеруге:
зардап шегушiлердiң жарақаттарының ауырлығына қарамастан екi
және одан да көп қызметкерлердiң бiр мезгiлде басынан кешкен топтық
жазатайым жағдайы;
ауыр аяқталған (анық мүгедектiкпен) жазатайым жағдай;
өлiммен аяқталған жазатайым жағдай;
күштi кәсiби сырқатты (улану) жағдайы жатады.
21. Жоғарыда аталған жағдайлар туралы кәсiпорын басшысы (жұмыс
берушi);
еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторға;
өзiнен жоғары тұрған шаруашылық органына;
оқиға болған жердегi прокуратураға;
егер жазатайым жағдай осы органдардың бақылауындағы объектiлерде болса, қадағалау мен бақылаудың мемлекеттiк және ведомстволық жергiлiктi органдарына;
кәсiпорынның кәсiподақ комитетiне;
күштi кәсiптiк дерт (улану) болған жағдайда мемлекеттiк санитарлық бақылау органдарына бiрден хабар беруге мiндеттi.
22. Жазатайым жағдайды арнайы зерттеп-тексеруге мынадай комиссия құрылып, ол:
төрағасы - еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектор;
мүшелерi - өзiнен жоғары тұрған шаруашылық органының басшылары (орынбасарлары), кәсiпорынның басшысы (жұмыс берушi), кәсiподақ өкiлiнен тұратын құрамда жұмыс жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмыстарды қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитеттiң (Қазақстан Республикасының Мемкентехқадағалауы) бақылауындағы объектiлерде болған бақытсыз жағдайларды тексерудi Мемкентехқадағалау өкiлiнiң төрағалығымен комиссия жүргiзедi.
ЕСКЕРТУ. 22-бап толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.08.06. N 964
қаулысымен.
23. Серiктестiкте, шағын өнеркәсiп немесе ауыл шаруашылығы кәсiпорнында (шаруа қожалығында) орын алған шаруашылығында жазатайым жағдайда еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектор төрағалық ететiн, кәсiпорын өкiлi, ал қажет болған жағдайда, сақтандыру компаниясының өкiлi енген комиссия зерттеп-тексередi.
Ескерту. 23-тармақ толықтырылды - ҚРМК-нiң 1995.10.12.
N 1320 қаулысымен.
24. Екi адам қаза тапқан топтық жазатайым жағдайда:
төрағасы - облыстық, Алматы, Ленинск қалалық еңбектi қорғау басқармасы бастығының орынбасары;
мүшелерi - өзiнен жоғарыда тұрған ұйымдардың басшыларынан, кәсiпорын басшысынан (жұмыс берушiден), кәсiподақ өкiлiнен тұратын құрамдағы комиссия зерттеп-тексередi.
25. Үш-бес адам өлген топтың жазатайым жағдайын зерттеп-тексерудi Еңбектi қорғау жөнiндегi департамент, бес адамнан астам кiсi өлiмiн - Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген комиссия жүргiзедi.

Сноска. Пункт 19 дополнен новым абзацем - постановлением
Правительства РК от 23 января 1996 г. N 86.
III. Специальное расследование несчастных случаев
20. Специальному расследованию подлежат:
групповой несчастный случай, происшедший одновременно с двумя
и более работниками, независимо от тяжести травм пострадавших;
несчастный случай с тяжелым исходом (явно инвалидным);
несчастный случай со смертельным исходом;
случай острого профессионального заболевания (отравления).
21. О выше перечисленных случаях руководитель предприятия
(работодатель) обязан немедленно сообщить:
государственному инспектору охраны труда;
в вышестоящий хозяйственный орган;
в прокуратуру по месту, где произошел случай;
местным органам государственного и ведомственного надзора и контроля, если он произошел на объектах, подконтрольных этим органам;
в профсоюзный комитет предприятия;
органам Госсаннадзора (в случаях острого профессионального заболевания (отравления).
22. Специальное расследование несчастного случая проводится комиссией в составе:
председателя - государственного инспектора охраны труда;
членов - руководителей (заместителей) вышестоящего хозяйственного органа, руководителя предприятия (работодателя), представителя профсоюзных органов.
Расследование несчастного случая, происшедшего на объектах, подконтрольных Комитету по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан (Госгортехнадзор Республики Казахстан), проводится комиссией под председательством представителя Госгортехнадзора.
Сноска. Пункт 22 с дополнениями внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 августа 1996 г. N 964.
23. Несчастный случай, происшедший в хозяйственном товариществе, малом промышленном или сельскохозяйственном предприятии (крестьянском хозяйстве) расследуется комиссией под председательством государственного инспектора охраны труда, представителя предприятия, при необходимости, представителя страховой компании.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - постановлением КМ РК от 12 октября 1995 г. N 1320.
24. Расследование группового несчастного случая, при котором погибло два человека, проводится комиссией в составе:
председателя - заместителя начальника Управления охраны труда области, гг. Алматы, Ленинска;
членов - руководителей вышестоящих организаций, руководителя предприятия (работодателя), представителя профсоюзного органа.
25. Расследование группового несчастного случая, при котором погибло три-пять человек проводится комиссией, определяемой Департаментом охраны труда, при гибели более пяти человек - Правительством Республики Казахстан.

26. Қазақстан Республикасының энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi Мемлекеттiк энергетикалық қадағалауының және басқа да еңбектi қорғауды мемлекеттiк және ведомстволық қадағалауы мен бақылауындағы объектiлерде болған бақытсыз жағдайлар олардың өкiлдерiнiң мiндеттi түрде қатысуымен тексерiледi. Өткiр кәсiби сырқаттар (улану) жағдайларын тексеру кезiнде Мемсанбақылау органдарының
мамандары қатысады.
Мәселенi шешу үшiн сараптау қорытындысы қажет болған жағдайда,
арнайы зерттеп-тексеру комиссиясының төрағасының өкiмiмен, сараптау
комиссиясы құрылады.
ЕСКЕРТУ. 26-тармақтың 1-шi абзацы жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң
1996.08.06. N 964 қаулысымен.
IV. Жазатайым жағдайларды ресiмдеу
және тiркеу
27. Қызметкердiң (қызметкерлердiң) бiр күннен кем емес уақытқа еңбекке жарамдылығын жоғалтуын немесе дәрiгерлiк қорытындыға (ұсынысқа) сәйкес бiр және одан да көп күнге басқа жұмыс берiлуiне қажеттiлiк тудырған өндiрiстегi әрбiр жазатайым жағдайда немесе денсаулығының басқа да зақымдануынан зардап шеккендiгiне Н-1 формасында акт жасалуы қажет (2-шi қосымша) әрбiр зардап шегушiге керектi мөлшерде, бiрақ төрт данадан кем емес санда акт жасалады. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi белгiлеген тәртiпте кәсiби сырқаттар мен улану жағдайларында еңбекке жарамдылық қабiлетiнен айырылғаны немесе айырылмағанына қарамай Н-1-формасындағы актi ресiмделедi.
Әрбiр жазатайым жағдайды зерттеп-тексеру аяқталған соң, бiрақ үш күннен кешiктiрмей кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) зардап шегушiге немесе оның мүддесiн бiлдiретiн адамға жоғарыда аталған актiнi беруге мiндеттi.
28. Жазатайым жағдайы жөнiндегi Н-1 актiсiн еңбектi қорғау қызметiнiң бастығы (еңбектi қорғау жөнiндегi инженер), кәсiподақ комитетiнiң (еңбек ұжымының) өкiлi, бөлiмше бастығы толтырып, қол қояды, ал кәсiби ауру болса (улану) Мемсанбақылау мен емдеу-алдын алу мекемесiнiң өкiлi толтырып, қолдарын қояды да, кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) бекiтiп, мөр басылады.
Жазатайым жағдайлары жөнiндегi Н-1 актiлерi зерттеп-тексеру материалдарына сәйкес ресiмделедi.
29. Жазатайым жағдайды және денсаулыққа зиян келтiрген басқа зардаптарды (топтық, ауыр зардаптар, мерт болу) арнайы зерттеп-тексеру актiсiмен ресiмдейдi (N 3 қосымша).
30. Егер жазатайым жағдайды зерттеп-тексеру жөнiндегi комиссиясының мүшесi комиссияның тұжырымымен келiспеген жағдайда, ол өзiнiң дәлелдi жеке пiкiрiн зерттеп-тексеру материалына жазбаша түрде қосады.

26. Несчастные случаи, происшедшие на объектах, подконтрольных Государственному энергетическому надзору Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан и другим органам государственного и ведомственного надзора и контроля за охраной труда, расследуются с участием их представителей. При расследовании случаев острых профессиональных заболеваний (отравлений) участвуют специалисты органов Госсаннадзора.
Для решения вопросов, требующих экспертного заключения, распоряжением председателя комиссии по специальному расследованию создаются экспертные комиссии.
Сноска. Абзац первый пункта 26 с изменениями внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 августа 1996 г. N 964.
IV. Оформление и регистрация несчастных случаев
27. Каждый несчастный случай, вызвавший у работника (работников) потерю трудоспособности не менее одного дня или необходимость предоставления другой работы на один день и более, в соответствии с медицинским заключением (рекомендацией) оформляется актом о несчастном случае или ином повреждении здоровья трудящихся на производстве по форме Н-1 (приложение 2) на каждого пострадавшего в необходимом количестве, но не менее четырех экземпляров. Подтвержденные установленным порядком Министерством здравоохранения Республики Казахстан случаи профессионального заболевания и отравления оформляются также актом по форме Н-1, независимо от того, имеется или нет потеря трудоспособности.
По окончании расследования каждого несчастного случая, но не позднее трех дней, руководитель предприятия (работодатель) обязан выдать пострадавшему или лицу, представляющему его интересы, упомянутый акт.
28. Акт по форме Н-1 о несчастном случае заполняется и подписывается начальником службы охраны труда (инженером по охране труда), уполномоченным профсоюзного комитета (трудового коллектива), начальником подразделения, в случаях профессионального заболевания (отравления) - представителем Госсаннадзора и лечебно-профилактического учреждения, утверждается руководителем предприятия (работодателем) и заверяется печатью.
Акт по форме Н-1 о несчастном случае оформляется в соответствии с материалом расследования.
29. Специальное расследование несчастного случая (группового, тяжелого, со смертельным исходом) и иных повреждений здоровья оформляется актом (приложение 3).
30. В случае, если член комиссии по расследованию несчастного случая не согласен с выводами комиссии, он должен представить в письменном виде свое мотивированное особое мнение для включения его в материал расследования.

31. Тексерудiң қорытындысына келiспесе, немесе Н-1 нысанымен актi уақтылы жасалмаса, зардап шегушi, кәсiподақ өкiлi немесе басқа мүдделi тұлға кәсiпорын басшысына (жұмыс берушiге) арыз беруге құқылы, ал ол он күн мерзiм iшiнде қарап, нақты шешiм қабылдауға тиiс.
32. Егер кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) Н-1 нысанымен актi жасаудан бас тартса және зардап шегушi немесе басқа мүдделi тұлға жазатайым жағдайда зерттеп-тексерудiң материалдарына разы болмаса, олар бұл мәселе бойынша кәсiподақ органдарына арыздануға құқылы. Қажет болған жағдайда зардап шегушi, кәсiподақ органы немесе басқа сенiмдi тұлға еңбектi қорғау жөнiндегi инспекторының (N 4 қосымша) қорытындысын сұрайды, немесе сотқа жүгiнедi.
33. Жазатайым жағдайды зерттеп-тексеру аяқталған соң, Н-1 актiсiнiң көшiрмесi;
кәсiподақ комитетiне (кәсiпорындағы еңбекшiлердiң өкiлеттi өкiлiне);
еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторға;
оларды зерттеп-тексеруге қатысқан қадағалау және бақылаудың басқа мемлекеттiк және ведомстволық органдарына;
олардың сұрау салуы бойынша министрлiктерге, ведомстволарға, холдингтерге, одақтарға, концерндерге, ассоциацияларға және басқа да бiрлестiктерге жiберiледi.
Кәсiби сырқаттар мен улану жағдайларына жасалған Н-1 актiсiнiң көшiрмелерi аталмыш кәсiпорынның қызметкерлерiне қызмет көрсететiн денсаулық сақтау мекемелерiне, Мемсанбақылау органдарына берiледi.
Жазатайым жағдай жөнiндегi Н-1 актiсi оқиға болған кәсiпорында қалады, ал 14, 15-тармағында көрсетiлген жағдайларда - зардап шегушiнiң тұрақты жұмыс орнына жiберiледi.
34. Н-1 актiсi жасалған еңбекшiлердiң әрбiр жазатайым жағдайы немесе денсаулығының (өндiрiстегi, жұмысқа бара жатқанда немесе қайтқанда) басқа да зақымдануы зардап шегушiнiң оқиға болған сәтiнде еңбек қатынасында тұрған кәсiпорынның журналында (N 5 қосымша) тiркеледi.
Жазатайым жағдайын есепке алу (жарақаттар, кәсiптiк сырқаттар (уланулар), жұмысқа бара жатқанда, қайтқанда, алынған жарақаттар) жеке тiркеледi.
35. Еңбекшiнiң өндiрiстегi жазатайым жағдайын арнайы зерттеп-тексеру материалдары белгiленген үлгiде жасалған Н-1 актiсiмен бiрге (кейбiр жағдайда қажетiне қарай):
оқиға болған орынның жоспары, схемасы мен фотосуреттерi;
сұрақ-жауаптардың хаттамасы, оқиғаны көрген және басқа да қатысты адамдардың, сол сияқты еңбектi қорғаудың ережелерi мен нормаларының талаптарын сақтауға жауапты лауазымды адамдардың түсiнiктемелерi;
зардап шегушiлердiң еңбектi қорғау жайлы нұсқамалардан өтiп, оқығандығы туралы, алдын ала және мерзiмдi түрде дәрiгерлiк тексерулерден өткендiктерi туралы мәлiметтер;
нұсқаулардың, ережелердiң, бұйрықтардың және қауiпсiздiктi реттейтiн басқа да актiлердiң өндiрiстегi еңбек жағдайларының қауiпсiздiгi мен салауаттығын қамтамасыз етуге тиiс лауазымды адамдардың мiндеттерi мен жауапкершiлiктерiнiң көшiрмелерi және т.б.;
зардап шегушiнiң денсаулығының зақымдануының сипаты мен зардабының ауырлығы жөнiнде дәрiгер қорытындысы (мерт болу себебi туралы);
лабораториялық және басқа да зерттеулердiң, тәжiрибелердiң, талдамалардың және т.б. нәтижелерi;
оқиғаның себептерi мен еңбектi қорғау жөнiндегi ережелер мен нормалардың бұзылуына жол берген жауапты адамдар туралы Еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекцияның лауазымды тұлғаларының және қадағалау мен бақылаудың басқа да өкiлеттi мемлекеттiк органдарының тұжырымдары (бар болса);
кәсiпорынға келтiрiлген материалдық шығын туралы мәлiмет;
зардап шегушiге (отбасының мүшелерiне) оның денсаулығына келтiрiлген шығынның орнын толтыру және жол берiлген жағдайға кiнәлi лауазымды адамдардың жауапкершiлiкке тартылғаны жөнiндегi кәсiпорын басшысының (жұмыс берушiнiң) бұйрығы болуы тиiс.

31. В случае несогласия с результатом расследования или несвоевременного оформления акта по форме Н-1 пострадавший, представитель профсоюзного органа или иное заинтересованное лицо имеют право подать заявление руководителю предприятия (работодателю), который обязан в десятидневный срок рассмотреть его и принять решение по существу.
32. В случае отказа руководителя предприятия (работодателя) в составлении акта по форме Н-1, а также несогласия пострадавшего или другого заинтересованного лица с материалом расследования несчастного случая они вправе обратиться по этим вопросам в профсоюзные органы. При необходимости пострадавший, профсоюзный орган или иное доверенное лицо запрашивают заключение государственного инспектора охраны труда (приложение 4) или могут обратиться в суд.
33. По окончании расследования несчастного случая копия акта по форме Н-1 направляется:
профсоюзному комитету (полномочному представителю трудящихся на предприятии);
государственному инспектору охраны труда;
другим органам государственного и ведомственного надзора и контроля, принимавшим участие в его расследовании;
министерствам, ведомствам, холдингам, союзам, концернам, ассоциациям и другим объединениям по их запросу.
Копия акта по форме Н-1 в случае профессионального заболевания и отравления передается учреждениям здравоохранения, органам Госсаннадзора, обслуживающим работников данного предприятия.
Акт по форме Н-1 о несчастном случае остается на предприятии, где произошел этот несчастный случай, а в случаях, указанных в пунктах 14,15, направляется на место постоянной работы пострадавшего.
34. Каждый несчастный случай, оформленный актом по форме Н-1, заносится в журнал регистрации несчастных случаев и иных повреждений здоровья трудящихся на производстве, в пути следования на работу или с работы на предприятии, с которым на момент происшествия пострадавшие состоят (состояли) в трудовых отношениях (приложение 5).
Учет несчастных случаев (травм, профессиональных заболеваний (отравлений), травм по дороге на работу и с работы) ведется раздельно.
35. Наряду с актом по форме Н-1 материал специального расследования несчастного случая должен содержать (в других случаях - по необходимости):
планы, схемы и фотоснимки места происшествия;
протоколы опросов, объяснения очевидцев происшествия, а также должностных лиц, ответственных за соблюдение требований правил и норм охраны труда;
сведения о прохождении пострадавшими (пострадавшим) обучения и инструктирования по охране труда, а также предварительных и периодических медосмотров;
выписки из инструкций, положений, приказов и других актов, регламентирующих требования безопасности, обязанности и ответственность должностных лиц за обеспечение здоровых и безопасных условий труда на производстве и т.д.;
медицинское заключение о характере и тяжести повреждения здоровья пострадавшего (причине смерти);
результаты лабораторных и других исследований, экспериментов, анализов и т.п.;
заключение (при его наличии) должностных лиц Государственной инспекции охраны труда и других органов государственного и ведомственного надзора и контроля о причинах происшествия и лицах, ответственных за допущенные нарушения правил и норм по охране труда;
сведения о материальном ущербе, причиненном предприятию;
приказ руководителя предприятия (работодателя) о возмещении пострадавшему (членам семьи) причиненного ущерба его здоровью и привлечении к ответственности должностных лиц, виновных за допущенный случай.

36. Жазатайым жағдайда арнайы зерттеп-тексеру материалын кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) екi дана етiп еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторға, қадағалау мен бақылауға байланысты басқа да мемлекеттiк органдарға, өздерiнiң талаптары бойынша жоғарғы шаруашылық ұйымдарына жiбередi.
Арнайы зерттеп-тексерудiң материалдарын тексеру аяқталған соң он күн мерзiм iшiнде Еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы жазатайым жағдай орын алған жердегi прокуратураға жiбередi, ал қазамен аяқталған топтық жазатайым жағдай жөнiндегi материалдар Еңбектi қорғау департаментiне жiберiледi.
37. Жазатайым жағдайларды зерттеп-тексеру материалдары, олар тiркелген кәсiпорында 45 жыл бойы сақталынады.
38. Зардап шегушiнiң уақытша еңбекке жарамсыздығы аяқталғаннан кейiн (еңбек ету қабiлетiнен мүлдем айырылған жағдайда), кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) еңбекшiнiң өндiрiстегi жазатайым жағдайының немесе денсаулығының басқа да зақымдануының зардаптары мен мұндай жағдайлардың алдын алу бойынша атқарылған iс-шаралар туралы, Н-1 немесе оның көшiрмесi жiберiлген адрестерге хабарлама жiберуге (N 6 қосымша) мiндеттi.
39. Әрбiр жазатайым жағдай зерттеп-тексерудiң қорытындысын кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) мен кәсiподақ комитетi қарап, бүкiл ұжымға хабарлайды. Мұндай оқиғалардың алдын алу жөнiнде түбегейлi шаралар жасау мен қабылдау, зардап шегушiлерге (олардың отбасы мүшелерi мен басқа да мүдделi адамдарға) заңда қарастырылған жеңiлдiктер, өтемақыларды беру оларға келген зиянның орнын толтыру мәселелерiн әдiл шешу мақсатында тиiстi бұйрық шығарылады.
40. Осы Ереженiң III-тарауында көрсетiлген жазатайым жағдайларды зерттеп-тексерудiң нәтижелерiн еңбектi қорғау жөнiндегi кәсiпорын лауазымды адамдарының, мемлекеттiк және қоғамдық бақылау органдары өкiлдерiнiң қатысуымен жоғарғы шаруашылық органдарының басшылары оқиға болғаннан кейiн 20 күннен асырмай қарайды.
41. Арнайы зерттеп-тексеру жөнiндегi комиссия ұсынған шаралардың орындалуы хақында кәсiпорын басшысы жергiлiктi мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдарына жазбаша хабарлайды.
42. Зардап шегушiнi (зардап шеккендердi) одан әрi iздестiру мүмкiндiгi апаттан құтқару бөлiмшесiнiң басшысы және маман сарапшылардың қорытындысы негiзiнде анықталады.
V. Жазатайым жағдайлардың статистикасы
мен талдамалары
43. Н-1 актiсiмен ресiмделген жазатайым жағдайы өндiрiстегi еңбек ету қабiлетiнен уақытша айырылу және жарақат алуы жөнiндегi статистикалық есепке енгiзiледi, оған кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) қол қойып, белгiленген тәртiпте статистика органдарына ұсынады.

36. Материал специального расследования несчастного случая в двух экземплярах направляется руководителем предприятия (работодателем) государственному инспектору охраны труда, другим органам государственного и ведомственного надзора и контроля, вышестоящим хозяйственным организациям по их требованию.
Материал специального расследования в десятидневный срок по окончании расследования направляется государственным инспектором охраны труда в прокуратуру по месту, где произошел несчастный случай, а группового несчастного случая со смертельным исходом в Департамент охраны труда.
37. Материал расследования несчастного случая подлежит хранению на предприятии, где он зарегистрирован, в течение сорока пяти лет.
38. По окончании временной нетрудоспособности (при наступлении стойкой утраты трудоспособности) пострадавшего руководитель предприятия (работодатель) обязан выслать сообщение о последствиях несчастного случая или иного повреждения здоровья трудящегося на производстве (приложение 6) и выполненных мероприятиях по предупреждению подобных случаев в адреса, по которым отправлен по форме Н-1 или его копия.
39. Результаты расследования каждого несчастного случая рассматриваются и доводятся до всего коллектива руководителем предприятия (работодателем) и профсоюзным комитетом. В целях выработки и принятия исчерпывающих мер по предупреждению подобных происшествий, объективного решения вопросов предоставления пострадавшим (членам их семей и другим заинтересованным лицам) предусмотренных законодательством льгот, компенсаций и возмещения ущерба, причиненного их здоровью, издается соответствующий приказ.
40. Результаты расследования несчастных случаев, указанных в разделе III настоящего Положения, рассматриваются руководителями вышестоящих хозяйственных органов с участием должностных лиц предприятия, представителей органов государственного и общественного надзора и контроля, не позднее двадцати дней после его окончания.
41. О выполнении мероприятий, предложенных комиссией по специальному расследованию, руководитель предприятия письменно сообщает органам государственного надзора и контроля на местах.
42. Возможность дальнейшего поиска пострадавшего (пострадавших) определяется на основании заключения руководителя аварийно-спасательного подразделения и специалистов экспертов.
V. Статистика и анализ несчастных случаев
43. Каждый оформленный актом по форме Н-1 несчастный случай включается в статистический отчет о временной нетрудоспособности и травматизме на производстве, который предписывается руководителем предприятия (работодателем) и представляется в установленном порядке в органы статистики.

44. Кәсiпорындар әрбiр тоқсан сайын Н-1 формадағы актiсiне сәйкес аумақтық (облыстық) Еңбектi қорғау басқармаларына және жергiлiктi мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдарына (бағынышты кәсiпорындар) жазатайым жағдайлардың өсу қарқынының үдемелi қорытындысы бойынша жедел мәлiметтер жiбередi.
45. Егер зардап шегушi уақытша жұмысқа жарамсыз кезеңiнде, өндiрiстегi жарамсыз жағдайдың немесе денсаулығының басқа да зақымдануының нәтижесiнде қайтыс болса, кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) бұл жөнiнде Еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекцияға және басқа да арнаулы мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдарына хабарлауға мiндеттi, сөйтiп тиiстi кезеңдегi статистикалық есепке қажеттi өзгертулер енгiзуi керек.
46. Жұмыс берушiлер еңбекшiлердiң өндiрiстегi жазатайым жағдайлары себептерiне жыл сайын жан-жақты талдамалар жүргiзiп, оның нәтижелерi мен қабылданған алдын алу шаралары туралы кәсiпорын қызметкерлерiне хабарлама жасауға мiндеттi.
47. Министрлiктер, ведомстволар, холдингтер, одақтар, концерндер, ассоциациялар және басқа да бiрлестiктер өндiрiстiк жарақаттардың себептерiн талдайды, зерттейдi және жазатайым жағдайлардың алдын алу жөнiндегi жұмыс тәжiрибелерiн жинақтайды, осының негiзiнде тиiстi ұсыныстар жасап, оларды кәсiпорындарға хабарлайды.
48. Жазатайым жағдайлар жөнiндегi статистикалық мәлiметтер республика, аймақтар және салалар бойынша жыл сайын статистика органдарында жарияланады.
49. Еңбектi қорғау жөнiндегi департамент және аймақтық еңбек қорғау басқармалары өндiрiс салаларындағы жазатайым жағдайларының себептерi мен оны болдырмау жөнiндегi ақпараттардың әзiрленуiн ұйымдастырып, оны кәсiпкерлер мен еңбекшiлердiң және олардың тиiстi өкiлеттi ұйымдарына хабарлап отырады.
50. Осы Ереженiң бұзылуына кiнәлiлер iс жүзiндегi заңға сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
VI. Еңбекшiлердiң жұмысқа бара жатқан немесе
жұмыстан келе жатқан жолда тап болған
жазатайым жағдайларын зерттеп-тексеру мен
есепке алудың тәртiбi
51. Жұмыс орны мен тұрақты тұрағының аралығында, жол үстiнде бара жатқанда екi сағат iшiнде болған, бiр күннен кем емес уақытқа еңбек қабiлетiнен айырылуға душар еткен жазатайым жағдайлар зерттеп-тексерiлуге жатады.
52. Жазатайым жағдайды зерттеп-тексерудi еңбек ұжымының немесе кәсiподақ ұйымының өкiлi мен әкiмшiлiк қызметшiлерiнен (кадр бөлiмiнiң еңбектi қорғау және т.б.) тұратын құрамдағы комиссия, жазатайым жағдай фактiсi жөнiнде хабар алған сәттен бастап, үш тәулiк iшiнде жүргiзiледi.
Комиссияның құрамы кәсiпорын басшысының (жұмыс берушiнiң) бұйрығымен белгiленедi.

44. Ежеквартально согласно актам по форме Н-1 предприятия направляют оперативные сведения с нарастающим итогом о несчастных случаях в региональные (областные) управления охраны труда, а также в местные органы государственного надзора и контроля ( от подконтрольных предприятий).
45. Если у пострадавшего, в период временной нетрудоспособности вследствие несчастного случая, наступила смерть, руководитель предприятия (работодатель) обязан сообщить об этом в Государственную инспекцию охраны труда, другие органы государственного и ведомственного надзора и контроля и внести необходимые изменения в статистический отчет за соответствующий период.
46. Работодатели обязаны ежегодно проводить всесторонний анализ причин несчастных случаев и информировать работников предприятия о его результатах и принимаемых профилактических мерах.
47. Министерства, ведомства, холдинги, союзы, концерны, ассоциации и другие объединения анализируют причины производственного травматизма, изучают и обобщают опыт работы по профилактике несчастных случаев, вырабатывают на этой основе соответствующие рекомендации и доводят их до сведения предприятий.
48. Статистические сведения о несчастных случаях по республике, регионам и отраслям ежегодно публикуются органами статистики.
49. Департамент охраны труда и региональные управления охраны труда организуют подготовку информации о причинах и путях предотвращения несчастных случаев в отраслях производства и периодически доводят ее до сведения предпринимателей, трудящихся и их представительных организаций.
50. Виновные в нарушении настоящего Положения привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
VI. Порядок расследования и учета несчастных случаев,
происшедших с трудящимися в пути следования на
работу или с работы
51. Расследованию подлежат несчастные случаи, вызвавшие утрату трудоспособности не менее одного дня, происшедшие в течение двух часов по пути следования между местом работы и постоянным местом жительства.
52. Расследование несчастного случая осуществляется комиссией в составе представителя трудового коллектива или профсоюзной организации и работников администрации (отдела кадров, охраны труда и т.д.) в течение трех суток с момента получения сообщения о факте несчастного случая.
Персональный состав комиссии определяется приказом руководителя предприятия (работодателя).

53. Зерттеп-тексерудiң нәтижелерi бойынша төрт-бес данада, жұмысқа бара жатқан немесе қайтқан кезде душар болған жазатайым жағдайдың Н-2 нысанында тексеру актiсi жасалады (7 қосымша), оған зерттеп-тексеруге қатысқан адамдар қолдарын қойып, кәсiпорынның басшыларының бiрi (жұмыс берушi) бекiтiп, мөр басылады.
54. Жазатайым жағдайдың жай-күйi мен себебiн анықтау кезiнде болған оқиғаның уақыты мен орны, зардап алған мезетiндегi хал-ахуалы белгiленуi тиiс. Бұл үшiн зардап шегушiнiң, көрген куәгердiң түсiнiктемелерi, емдеу мекемелерiнiң, милиция орындарының анықтама қағаздары мен басқа да құжаттар пайдаланылады.
55. Н-2 актiсiнiң бiр данасы еңбекке жарамсыздығы қағазымен бiрге сақталады, екiншiсi зерттеп-тексеру материалдарымен бiрге қызметте сақталады, оны кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) өз бұйрығымен белгiлейдi, үшiншiсi зардап шегушiге берiледi, төртiншiсi еңбек ұжымының немесе кәсiподақ комитетiнiң төрағасына жолданады, бесiншiсi еңбектi қорғау жөнiндегi инспекторға (зардап шегушi қайтыс болған жағдайда) жiберiледi.
Н-2 актiсi 34-тармақта көрсетiлген журналға тiркелiп, бес жыл
сақталады.
56. Кәсiпорын басшысы (жұмыс берушi) кәсiподақ органымен (еңбек
ұжымының өкiлiмен) бiрлесiп, әрбiр тоқсанның қорытындысы бойынша
зерттеп-тексеру материалдарын қарауы, себептерiне талдау жасауы,
қажет болған жағдайда бұл жарақаттардың алдын алу шараларын
қадағалауы және олардың орындалуы үшiн бақылау жасауы тиiс.
1 Қосымша
Еңбекшiлердiң өндiрiстегi жазатайым жағдайы
және басқа денсаулығының зақымдануы жөнiндегi
Хабарлама
I. Жазатайым жағдай 199__жылдың________________айының_________
күнi болды.
II. Кәсiпорынның (ұйымның, жоғары шаруашылық органның),
министрлiктiң аты және оқиға орны__________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
III. Зардап шегушiнiң аты-жөнi  жасы мамандығы нәтижесi
1. ___________________________  ____ _________ _________
2. ___________________________  ____ _________ _________
3. ___________________________  ____ _________ _________
4. ___________________________  ____ _________ _________
5. ___________________________  ____ _________ _________
IV. Жазатайым жағдайдың қысқаша мән-жайы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
V. Зерттеп-тексерудi ұйымдастыру жөнiнде қабылданған шаралар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
VI. Хабарлама жасалған күнi___________________________________
VII. Хабарлаған_______________________________________________
(аты-жөнi, қызметi)
VIII. Қабылдаған   ___________________________________________
(аты-жөнi, қызметi)
Бекiтемiн                               2 Қосымша
Кәсiпорын басшысы                           Н-1 нысаны
(жұмыс берушi)
____________________________
(қолы, аты-жөнi)
"___"_______________199__жыл
Мөрдiң орны
Еңбекшiлердiң өндiрiстегi жазатайым жағдайы
немесе денсаулығының басқа да зақымдануы жөнiндегi
N              Актi
Кодтар
_____
1. Кәсiпорынның аты, тiркелген нөмiрi____________________|_____|

53. По результатам расследования составляется акт расследования несчастного случая, происшедшего в пути следования на работу или с работы, по форме Н-2 в четырех-пяти экземплярах (приложение 7), который подписывается лицами, проводившими расследование, утверждается одним из руководителей предприятия (работодателем) и заверяется печатью.
54. При выяснении обстоятельств и причин несчастного случая должно быть установлено время и место происшествия, состояние пострадавшего в момент травмы. Для этого используются объяснения пострадавшего, очевидцев, справки лечебного учреждения, органов милиции и другие документы.
55. Один экземпляр акта по форме Н-2 хранится вместе с листком нетрудоспособности, второй - с материалом расследования в службе, которую определяет руководитель предприятия (работодатель) своим приказом, третий выдается на руки пострадавшему, четвертый направляется представителю трудового коллектива или профсоюзного комитета, пятый высылается государственному инспектору охраны труда (в случае со смертельным исходом).
Акт по форме Н-2 регистрируется в журнале, указанном в пункте
34, и хранится пять лет.
56. Руководитель предприятия (работодатель) совместно с
профсоюзным органом (представителем трудового коллектива) должен
рассмотреть материалы расследования по итогам каждого квартала,
проанализировать причины, в необходимых случаях разработать
мероприятия по профилактике этого травматизма и организовать
контроль за их выполнением.
Приложение 1
Сообщение
о несчастном случае или ином повреждении здоровья
трудящихся на производстве
I. Несчастный случай произошел ____________числа_______________
месяца_______________года.
II. Название предприятия (организации, вышестоящего
хозяйственного органа) министерства и место происшествия____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
III. Ф.И.О. пострадавшего (ших)   возраст    профессия    исход
1._____________________________  _________  ___________  ___________
2._____________________________  _________  ___________  ___________
3._____________________________  _________  ___________  ___________
4._____________________________  _________  ___________  ___________
5._____________________________  _________  ___________  ___________
IV. Краткое обстоятельство несчастного случая__________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
V. Принятые меры по организации расследования__________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
VI. Дата сообщения_____________________________________________
VII. Передал___________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
VIII. Принял___________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
Приложение 2
Форма Н-1
Утверждаю:
Руководитель предприятия
(работодатель)
_________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"______"____________199___г.
Место печати
АКТ N
о несчастном случае или ином повреждении здоровья
трудящихся на производстве
Коды
1. Название предприятия, регистрационный номер______________________
_____________________________________________________________!_____!

1.1. Кәсiпорынның мекен-жайы:
облыс, аудан ________________________________________________
қала, көше, үйдiң N____________________________________|_____|
1.2. Меншiк нысаны ______________________________________________
(мемлекеттiк,муниципалдық,жеке меншiк және т.б.)
1.3. Жазатайым жағдай (кәсiби сырқат, улану) болған цех
учаске, орын_______________________________________________________
2. Экономика саласы______________________________________|____|
(министрлiк, ведомство)
3. Қызметкердi жiберген кәсiпорын______________________________
_______________________________________________________________|____|
(аты, мекен-жайы, министрлiк, ведомство)
4. Зардап шегушiнiң аты-жөнi__________________________________
5. Жынысы: ер, әйел (астын сызып көрсету керек)___________|___|
6. Жасы (толық жасын көрсету керек) ______________________|___|
7. Кәсiбi, қызметi________________________________________|___|
разряд, класс
8. Жұмыс iстеп жүргенде жазатайым жағдайда (кәсiби сырқат)
душар болған кездегi аталмыш кәсiбiнiң еңбек стажы
_______________________________________________________________|___|
____________________________________________________________________
9. Нұсқама, еңбек қауiпсiздiгiне оқыту ________________________
(өткен датасы)
9.1. Бастапқы нұсқама___________________________________________
9.2. Еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi оқу___________________________
9.3. Алғашқы (қайталама) нұсқама _______________________________
9.4. Аса қауiптi жұмыстар жөнiнде бiлiмiн тексеру_______________
9.5. Алдын алу және мерзiмдi дәрiгерлiк тексеруден өту__________
_____________________________________________________________________
10. Жазатайым жағдайдың (кәсiби сырқаттың, уланудың)
________
_____________________________________________________________________
(күнi, айы, жылы,
_____________________________________________________________________
жергiлiктi уақыт)
___________________________________________________________________
(жұмыстың басынан бастағанда толық сағаттар саны)
. Ескерту. Кәсiптiк сырқат (улану) зерттеп-тексерiлген кезде
суыт хабардың күнi мен уақыты, оны анықтаушының,
мекеменiң аты көрсетiледi.
11. Жазатайым жағдайдың (кәсiби сырқаттың, уланудың)
жағдаяттары _______________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1.1. Адрес предприятия:
Область, район_________________________________________________
Город, улица, N дома____________________________________!_____!
1.2. Форма собственности____________________________________________
(государственная, муниципальная, частная и др.)
1.3. Цех, участок, место, где произошел несчастный случай
____________________________________________________________________
2. Отрасль экономики (министерство, ведомство)______________________
_____________________________________________________________!_____!
3. Предприятие, направившее работника_______________________________
_____________________________________________________________!_____!
(название, адрес, министерство, ведомство)
4. Фамилия, имя, отчество пострадавшего_____________________________
____________________________________________________________________
5. Пол: мужской, женский (подчеркнуть)_______________________!_____!
6. Возраст (указать число полных лет)________________________!_____!
7. Профессия, должность______________________________________!_____!
разряд, класс____________________________________________________
8. Стаж работы по данной профессии, при выполнении которой
произошел несчастный случай (профзаболевание)____________!______!
9. Инструктаж, обучение по безопасности труда (дата проведения)
____________________________________________________________________
9.1. Инструктаж вводный_____________________________________________
9.2. Обучение по безопасности труда_________________________________
9.3. Первичный (повторный) инструктаж_______________________________
9.4. Проверка знаний для работ повышенной опасности_________________
9.5. Прохождение предварительного и периодического медосмотров
____________________________________________________________________
10. Дата и время несчастного случая (профзаболевания, отравления)
________________________________________________!___!___!___!__!___!
(число, месяц, год, время)
_____________________________________________________________!_____!
(количество полных часов от начала работы)
Сноска. При расследовании профзаболевания (отравления)
указываются дата и время поступления экстренного
извещения, название учреждения, его выявившего.
11. Обстоятельства несчастного случая (профзаболевания, отравления)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

11.1. Болған оқиғаның түрi____________________________________
______________________________________________________________|____|
11.2. Себептерi________________________________________________
______________________________________________________________|____|
11.3. Жарақатқа себепшi болған құрал-жабдық____________________
_____________________________________________________________________
(аты, типi, маркiсi, шығарылған жылы,              _____
_______________________________________________________________|____|
дайындаушы-кәсiпорын)
11.4. Зардап шегушiнiң алкогольдi немесе нашақорлық масаң күйде
болуы ___________________________________________________
________________________________________________________________|___|
11.5. Диагнозы_________________________________________________
________________________________________________________________|___|
(алдын ала, түпкiлiктi, негiзгi, жанама)
12. Зардап шегушiнiң жазатайым жағдайы себептерiн болдырмау
жөнiндегi шаралар ________________________________________
___________________________________________________________________
N | Шаралардың   |  Орындалу  | Орындаушы | Орындалғаны туралы
|   аттары     |   мерзiмi  |           |   соғылған белгi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
13. Еңбектi қорғау туралы ережелер мен еңбек жөнiндегi заңдарды
бұзуға жол берген адамдар ________________________________
___________________________________________________________________
(заңдардың баптары, параграфтары, тармақтар,
___________________________________________________________________
олар бұзған нормативтi құжаттар)
14. Жазатайым жағдайдың куәлерi ______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт жасалды___________________________________________________
(күнi, айы, жылы)
Еңбектi қорғау қызметiнiң бастығы (маманы)____________________
___________________________________________________________________
(қолы, қол қоюшының аты-жөнi, қызметi)
Кәсiподақтың (еңбек ұжымының)
еңбектi қорғау жөнiндегi өкiлi________________________________
___________________________________________________________________
(қолы, қол қоюшының аты-жөнi)
Бөлiмше (цех, учаске) бастығы ________________________________
___________________________________________________________________
(қолы, қол қоюшының аты-жөнi)
Мемсанбақылау өкiлi __________________________________________
(қолы, аты-жөнi, қызметi)
Емдеу-алдын алу мекемесiнiң өкiлi_____________________________
___________________________________________________________________
(қолы, қызметi, қол қоюшының аты-жөнi)
Н-1 нысанындағы актiнi толтыруға түсiнiктемелер
Акт текстiк және кодтық бөлiктерден тұрады, олар жалпы
қабылданған (белгiленген) терминдерге сәйкес республикалық және
арнайы жасалған классификаторлармен толтырылады. Кодтауды кәсiпорын
жүргiзедi.
Т.1. ГРХС бойынша кодталады.

11.1. Вид происшествия______________________________________________
____________________________________________________________________
11.2. Причины_______________________________________________________
____________________________________________________________________
11.3. Оборудование, являющееся причиной травмы______________________
____________________________________________________________________
(наименование, тип, марка, год выпуска,
_____________________________________________________________!_____!
предприятие-изготовитель)
11.4. Нахождение пострадавшего в состоянии алкогольного или
наркотического опьянения______________________________________
_____________________________________________________________!_____!
11.5. Диагноз_______________________________________________________
____________________________________________________________________
(предварительный, окончательный, основной,
_____________________________________________________________!_____!
сопутствующий)
12. Мероприятия по устранению причин несчастного случая пострадавшим
____________________________________________________________________
NN ! Наименование ! Срок исполнения ! Исполнитель !  Отметка
п/п!  мероприятий !                 !             ! о выполнении
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
13. Лица, допустившие нарушения законодательства о труде и правил по
охране труда________________________________________________________
____________________________________________________________________
(статьи, параграфы, пункты законодательных, нормативных документов,
нарушенных ими)
14. Очевидцы несчастного случая_____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Акт составлен__________________________________________________
(число, месяц, год)
Руководитель (специалист) службы по охране труда_______________
____________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., должность)
____________________________________________________________________
Уполномоченный трудового коллектива (профсоюза) по охране
труда_______________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Руководитель подразделения (цеха, участка)_____________________
____________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Представитель Госсаннадзора____________________________________
(подпись, Ф.И.О.,
____________________________________________________________________
должность)
Представитель лечебно-профилактического учреждения_____________
____________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., должность)
Пояснения к заполнению акта формы Н-1
Акт состоит из текстовой и кодовой частей, которые заполняются
в соответствии с общепринятыми (установленными) терминами,
республиканскими и специально разработанными классификаторами.
Кодирование проводит предприятие.
Пункт 1. Кодируется по ГРХС.

Т.1.1. Аумақ СОАТО бойынша қодталады.
Т.1.1.3. Цехтың, учаскенiң аты кәсiпорын бекiткен құрылымдық
бөлiмшелердiң тiзбесiне сәйкестендiрiледi.
Т.2. СООГУ бойынша кодталады.
Т.3. ГРХС бойынша кодталады.
Т.5. Жыныс былайша кодталады: 1-еркек; 2-әйел.
Т.6. Жазатайым жағдайға душар болған сәтiндегi зардап шегушiнiң толған толық жасының саны көрсетiледi және кодталады.
35 жас 35
Т.7. Мамандығы (қызметi) ОКПДТР бойынша кодталады. Егер зардап шегушiнiң бiрнеше мамандығы болса, онда жазатайым жағдай болған кездегi жұмыс орнындағы мамандығы көрсетiледi.
Т.8. Жазатайым жағдай болған кездегi жұмыс стажының толық жыл саны көрсетiледi.
20 жыл 20
Егер стажы бiр жылдан аз болса, текстiк бөлiкте айларының (күндерiнiң) саны көрсетiледi, 00 деп кодталады.
9 а 2 күн 00
Т.9. ГОСТ 12.0.004-79 ССБТ сәйкес толтырылады. Жұмыс iстеушiлердi еңбек қауiпсiздiгiне оқытуды ұйымдастыру.
Т.10. Ай өзiнiң жылдағы реттiк нөмiрiмен, жыл - соңғы екi санымен кодталады.
Мысалы, 6 мамыр 1994 жыл былайша кодталады:
060594
Екiншi жолда жазатайым жағдайға зардап шегушiнiң жұмыс басталған соң (ауысым) қанша толық сағаттан кейiн душар болғанын көрсетiп, кодтау керек.
11 сағат 11
Т.11. Жазатайым жағдайды сипаттау кезiнде еңбек жағдайы мен зардап шегушiнiң iс-әрекетiне қысқаша сипаттама берiп, жазатайым жағдайға әкелген оқиғаның рет-жүйесiн, еңбек процесi қалай жүргенiн баяндау керек, жұмысқа кiм басшылық жасағанын немесе оны ұйымдастырғанын көрсету қажет.
Т.11.1. Жазатайым жағдайға жеткiзген оқиға түрi берiлiп отырған классификаторға сәйкес толтырылып, кодталады.
Т.11.2. Берiлiп отырған классификаторға сәйкес "Жазатайым жағдайдың себептерi" жазатайым жағдайдың екi себебiне дейiн - негiзгiсi (бiрiншiсi кодталады) және жанамасы көрсетiледi.
Т.11.3. Құрал-жабдық жiктеуге сәйкес және РКП (ВКГРКП) жоғарғы жiктеу және жiктеушiлерiмен кодталады. Негiзгi жiктеулер мен жiктеушiлер берiлiп отырған "Жарақатқа себепшi болған құрал-жабдық" жiктемесiнде келтiрiлiп отыр. Мысалы, 381 токарьлық-револьверлiк станоктар. Құрал-жабдықтың аты текстiк бөлiкте қысқартылмай толық келтiрiлуi тиiс.
Т.11.4. Зардап шегушi масаң күйде жүрген жағдайда 1-мен кодталады.
Т.11.5. Кәсiби сырқаттар болған жағдайда (улану), берiлiп
отырған "Кәсiби сырқаттар" жiктемесiне сәйкес толтырылады және
кодталады.
Т.12. Әрбiр iс-шараны жеке көрсету керек. Бұл тармаққа берiлген
жазаны, енгiзуге болмайды.
Т.13. Iс-әрекетi немесе iс-әрекетсiздiгi жазатайым жағдайға

Пункт 1.1. Территория кодируется по СОАТО.
Пункт 1.3. Названия цеха, участка должны приводиться в
соответствие с утвержденным перечнем структурных подразделений
предприятия.
Пункт 2. Кодируется по СООГУ.
Пункт 3. Кодируется по ГРХС.
Пункт 5. Пол кодируется:
1 - мужчина; 2 - женщина.
Пункт 6. Указывается и кодируется число полных лет, исполнившихся пострадавшему на момент происшедшего с ним несчастного случая.
35 лет 35
Пункт 7. Профессия (должность) кодируется по ОКПДТР. Если у пострадавшего несколько профессий, то указывается та, при работе по которой произошел несчастный случай.
Пункт 8. Указывается число полных лет стажа работы, при выполнении которой произошел несчастный случай.
20 лет 20
Если стаж меньше года, то в текстовой части указывается число месяцев (дней), а кодируется 00.
9 месяцев 2 дня 00
Пункт 9. Заполняется в соответствии с ГОСТом 12.0.004-79. ССБТ. Организация обучения работающих безопасности труда.
Пункт 10. Месяц кодируется его порядковым номером в году, год - двумя последними цифрами. Например, 6 мая 1994 г.
0 6 0 5 94
Во второй строке следует указать и закодировать через сколько полных часов с начала работы (смены) с пострадавшим произошел несчастный случай.
11 часов 11
Пункт 11. При описании обстоятельств несчастного случая следует дать краткую характеристику условий труда и действий пострадавшего, изложить последовательность событий, предшествовавших несчастному случаю, описать как протекал процесс труда, указать кто руководил работой или организовывал ее.
Пункт 11.1. Заполняется и кодируется в соответствии с прилагаемым классификатором (вид происшествия, приведшего к несчастному случаю).
Пункт 11.2. Указывается и кодируются до двух причин несчастного случая в соответствии с прилагаемым классификатором (причины несчастного случая) - основная (кодируется первой) и сопутствующая.
Пункт 11.3. Оборудование кодируется в соответствии с классом и подклассом высших классификационных группировок РКП (ВКГРКП). Основные классы и подклассы приведены в прилагаемом классификаторе "Оборудование, являющееся причиной травмы". Например, станки токарно-револьверные 381. Название оборудования в текстовой части должно приводиться полностью без сокращения.
Пункт 11.4. В случае нахождения пострадавшего в состоянии опьянения кодируется I.
Пункт 11.5. Заполняется и кодируется в случаях профессионального заболевания (отравления) в соответствии с прилагаемым классификатором "Профессиональные заболевания".
Пункт 12. Следует указывать каждое мероприятие отдельно.
Не следует вносить в данный пункт наложенные взыскания.
Пункт 13. Указываются лица, допустившие нарушения
законодательства о труде и правил по охране труда, действия или
бездействие которых стали основной или сопутствующей причиной

негiзгi немесе жанама себеп болған (11.2 тармағына сәйкес), еңбектi
қорғау жөнiндегi ережелер мен еңбек туралы заңдардың бұзылуына жол
берген адамдар көрсетiледi.
Егер жеке адам бұзған жағдайда, онда ол актiнiң тек текстiк
бөлiгiнде ғана көрсетiледi.
Жiктемелер
Жазатайым жағдайға жеткiзген оқиғаның түрi
01 Жол-көлiк оқиғасы, мұның iшiнде:
02 кәсiпорын көлiгiмен жұмысқа бара жатқан немесе жұмыстан келе
жатқан жолда
03 қоғамдық көлiкте
04 жеке көлiкте
05 Зардап шегушiнiң биiктен құлауы
06 Заттардың, жердiң және т.б. құлауы, қирауы, ойылып түсуi
07 Қозғалып жүрген, ұшып жүрген, айналып жүрген заттар мен
бөлшектердiң әсер-ықпалы
08 электр тогымен зақымдану
09 Шектен тыс температуралардың әсерi
10 Зиянды заттардың әсерi
11 Иондаушы сәулелердiң әсерi
12 Ауыр жұмысқа шыдамай әлсiреу
13 Жүйке-психикалық ауырлықтан әлсiреу
14 Жануарлар және жәндiктермен байланыста болудың нәтижесiнде
зақымдану
15 Суға бату
16 Әдейi өлтiру
17 Табиғат апаттарында бүлiну
18 Санамалағандардан басқа салаға тән-сипатты оқиғалардың
түрлерi (көрсету керек)
19 Және басқалар
Жазатайым жағдайдың себептерi
1  Жұмыс аймағындағы ауаның шамадан тыс шаң-тозаңдануы
2  Жұмыс аймағындағы ауаның құрамындағы шамадан тыс газдың
көбеюi
3  Шудың жоғарғы деңгейi (параметрлерi)
4  Жалпы және жергiлiктi мәндегi тербелiс деңгейiнiң артуы
(параметрлерi)
5  Ультра дыбыстардың инфра дыбыстарының тербелiсiнiң тым
жоғары деңгейге көтерiлуi (параметрлерi)
6  Жоғары, төмен барометрлiк қысым (жұмыс аймағындағы қысымның
параметрлерi мен оның өзгерiсi, организмге әсер еткен уақыты)
7  Жоғары, төмен ылғалды ауаның қозғалысы (параметрлерi)
8  Иондаушы сәулелердiң жоғарғы деңгейi (сәулелердiң
параметрлерi мен түрлерi)
9  Ультракүлгiн, инфрақызыл радиацияның жоғарғы деңгейi
(параметрлерi)
10 Жұқпалы  аурулардың көздерiмен қатынаста болу (аурудың аты
көрсетiледi)
11 Адам организмiнiң ауыр жұмыстан әлсiреуi (параметрлерi,
жұмыстың ауырлық шамасы)
12 Конструктивтi кемшiлiктер, жетiлдiрiлмеушiлiк, машиналардың
тетiктерiнiң, құрал-жабдықтардың, санитарлық-техникалық
қондырғылардың жеткiлiктi дәрежеде сенiмдi болмауы
13 Бұзылған машиналарды, тетiктердi, құрал-жабдықтарды,
санитарлық-техникалық қондырғыларды пайдалану
14 Санитарлық-техникалық қондырғылардың болмауы
15 Технологиялық процестердiң жетiлдiрiлмегендiгi
16 Технологиялық процестердiң бұзылуы
17 Көлiк құралдарын пайдалану кезiнде қауiпсiздiк талаптарының
бұзылуы
18 Жол қозғалысы ережелерiнiң бұзылуы
19 Өндiрiс жұмысын қанағаттанғысыз ұйымдастыру
20 Жұмыс орындарын дұрыс ұстау талаптарының қанағаттанғысыздығы
мен кемшiлiктерi
21 Ғимараттардың, құрылыстардың, аумақтардың қанағаттанғысыз
техникалық жай-күйi
22 Еңбектiң қауiпсiз тәсiлдерiн оқытудағы кемшiлiктер
23 Жеке қорғану құралдарын қолданбау, мұның iшiнде:
24 жеке қорғану құралдарының жетiлмегендiгiнен
25 жеке қорғану құралдарының бұзылғандығынан
26 олармен қамтамасыз етiлмегендiктен
27 Ұжымдық қорғану құралдарын қолданбау, мұның iшiнде:
28 механикалық факторлардың әсерiне қарсы
29 электр тоғынан зақымдануға қарсы
30 химиялық және биологиялық факторлардың әсерiне қарсы
31 шектен тыс температураларға қарсы
32 сәулелердiң жоғары деңгейiне қарсы (иондаушы, инфрақызыл,
лазерлiк және т.б.)
33 Еңбек және өндiрiс тәртiптерiн бұзу
34 Белгiленген еңбек тәртiбiн бұзу
35 Жұмыс iстеушiнi өз мамандығында пайдаланбау
36 Апаттар
37 Және басқалар
Зиянды өндiрiстiк факторлардың параметрлерi
1 ПДК, ПДУ-дан төмен
2 ПДК, ПДУ деңгейiнде

несчастного случая (в соответствии с пунктом 11.2).
В случае, если нарушение допустило частное лицо, то оно
указывается только в текстовой части акта.
Классификаторы
Вид происшествия, приведшего к несчастному случаю
01 Дорожно-транспортное происшествие, в том числе:
02 В пути на работу или с работы на транспорте предприятия
03 На общественном транспорте
04 На личном транспорте
05 Падение пострадавшего с высоты
06 Падение, обрушение, обвалы предметов, материалов, земли
и т.д.
07 Воздействие движущихся, разлетающихся, вращающихся предметов и
деталей
08 Поражение электрическим током
09 Воздействие экстремальных температур
10 Воздействие вредных веществ
11 Воздействие ионизирующих излучений
12 Физические перегрузки
13 Нервно-психические нагрузки
14 Повреждение в результате контакта с животными и насекомыми
15 Утопления
16 Преднамеренное убийство
17 Повреждение при стихийных бедствиях
18 Виды происшествий, кроме перечисленных, характерных для отрасли
(указать)
19 Прочие
Причины несчастного случая
1 Повышенная запыленность воздуха рабочей зоны
2 Повышенная загазованность воздуха рабочей зоны
3 Повышенный уровень шума (параметры)
4 Повышенный уровень общей и локальной вибрации (параметры)
5 Повышенный уровень инфразвуковых колебаний ультразвука (параметры)
6 Повышенное, пониженное барометрическое давление (параметры
давления в рабочей зоне и его изменения, время воздействия
на организм)
7 Повышенная, пониженная влажность, подвижность воздуха (параметры)
8 Повышенный уровень ионизирующих излучений (параметры и виды
излучений)
9 Повышенный уровень ультрафиолетовой, инфракрасной радиации
(параметры)
10 Контакт с источниками инфекционных заболеваний (указывается
наименование заболеваний)
11 Воздействие на организм человека физических перегрузок
(параметры, степень тяжести работы)
12 Конструктивные недостатки, несовершенство, недостаточная
надежность машин, механизмов, оборудования, санитарно-технических
установок
13 Эксплуатация неисправных машин, механизмов, оборудования,
санитарно-технических установок
14 Отсутствие санитарно-технических установок
15 Несовершенство технологических процессов
16 Нарушение технологических процессов
17 Нарушение требований безопасности при эксплуатации транспортных
средств
18 Нарушение правил дорожного движения
19 Неудовлетворительная организация производства работ
20 Неудовлетворительное содержание и недостатки в организации
рабочих мест
21 Неудовлетворительное техническое состояние зданий, сооружений,
территорий
22 Недостатки в обучении безопасным приемам труда
23 Неприменение средств индивидуальной защиты, в том числе:
24 из-за несовершенства средств индивидуальной защиты
25 из-за неисправности средств индивидуальной защиты
26 из-за необеспеченности ими
27 Неприменение средств коллективной защиты, в том числе:
28 от воздействия механических факторов
29 от поражения электрическим током
30 от воздействия химических и биологических факторов
31 от экстремальных температур
32 от повышенных уровней излучений (ионизирующего, инфракрасного,
лазерного и т.п.)
33 Нарушение трудовой и производственной дисциплины
34 Нарушение установленного режима труда
35 Использование работающего не по специальности
36 Аварии
37 Прочие
Параметры вредных производственных факторов
1 Ниже ПДК, ПДУ
2 На уровне ПДК, ПДУ

3 1-2 есе жоғары
4 3-5 есе жоғары
5 6-10 есе жоғары
6 10 есе жоғары
7 100 есе жоғары
8 1000 есе жоғары
Жарақатқа себепкер құрал-жабдықтар
311 Энергетикалық құрал-жабдық
312 Дизельдер мен дизель-генераторлар
313 Қара және түстi металлургияға арналған құрал-жабдық
314 Тау-шахты құрал-жабдығы
315 Көтерме-көлiктiк құрал-жабдықтар (крандар)
316 Көтерме-көлiктiк құрал-жабдықтар (конвейерлер)
317 Көтерме-көлiктiк құрал-жабдықтар (крандар мен
конвейерлерден басқасы)
318 Темiржолдың  құрал-жабдықтары мен жылжымалы құрамы
331 Қуаты шағын электр машиналары
332 Қуаты 0.25-тен 100 квт. дейiнгi ауыспалы токты
электродвигательдерi
333 Қуаты 100 квт. жоғары ауыспалы токты электр двигательдерi
334 Жарылыстан қорғалған, кескiш-комбайнды электр двигательдерi
мен электр бұрғылағыштар
335 Кранды электр двигательдерi мен тарататын
құрал-жабдықтарына арналған электр машиналары
336 Тұрақты токты электр машиналары
337 Ауыспалы токты генераторлар. Электр машиналы жаңғыртқыштар,
күшейткiштер, электр станциялары мен электр агрегаттары
338 Iрi электр машиналары, электр-машиналы агрегаттар, трубо
және гидро-генераторлар
341 Трансформаторлар мен трансформаторлы құрал-жабдықтар,
жоғары вольттi аппаратура, күштiк жаңғыртқыш техника,
күштiк жартылай өткiзгiштi приборлар, хемотроника
(ақпаратты электр-химиялық жаңғыртқыштар)
342 Қуаты 1000 В дейiнгi электр аппараттары
343 Қуаты 1000 В дейiнгi комплектiлi қондырғылар
344 Арнаулы технологиялық құрал-жабдық. Төменгi қуатты былғары
өткiзгiштер
345 Электр көлiк (қалалық көлiк құралдары мен мотор-вагонды
поездарынан басқасы) электр көлiктер мен көтерме-көлiк
машиналарына арналған электр құрал-жабдық
346 Жарықтық-техникалық құрал-жабдық пен электр қондырғылы
бұйымдар. Электр лампалары. Мәдени-тұрмыстық және
шаруашылыққа қажет бұйымдар
348 Химиялық, физикалық ток көздерi, электр-химиялық және
термоэлектрлiк генераторлар
361 Химиялық құрал-жабдықтар мен оның қосалқы бөлшектерi
362 Полимерлi материалдарды қайта өңдеуге арналған құрал-жабдық
пен оның қосалқы бөлшектерi
363 Насостар (ортадан қысым берушi, бу және жетектi поршендi)
364 Металдарды, газды-отты өңдеуге арналған оттегiлi,
криогендi, компрессорлы, тоңазытпалы құрал-жабдық; вакуумды
және жоғары вакуумды насостар мен агрегаттар комплектiлi
технологиялық жүйелер, қондырғылар мен агрегаттар
365 Картон-қағаз құрал-жабдығы
366 Мұндай кәсiпшiлiгi, геологиялық-барлау бұрғылау
құрал-жабдығы мен оның қосалқы бөлшектерi
367 Технологиялық құрал-жабдық және машина құрылысы бұйымдарына
лак-бояу жағуға арналған аппаратура
368 Мұнай-газды өндiретiн құрал-жабдық
381 Металл кесушi станоктар
382 Ұсталық-тығыздау машиналары (машинасыз қолмен және аяқпен
iске қосатын)
383 Ағаш өңдейтiн құрал-жабдық
384 Құю өндiрiсiне арналған технологиялық құрал-жабдық
385 Машина құрылысы бұйымдарына гальван жабуға арналған
құрал-жабдығы
386 Үйкелiп дәнекерлеуге, салқын дәнекерлеуге арналған
құрал-жабдық пен қосалқы дәнекерлеу құрал-жабдығы
451 Автомобильдер
452 Мамандандырылған автомобильдер. Автопоезд,
Автомобильсүйрегiштер. Кузов-фургондар. Тiркемелер.
Автожүктиегiштер. Мотоциклдер. Велосипедтер. Троллейбустар
472 Тракторлар
473 Ауыл шаруашылығы машиналары
474 Мал шаруашылығына, құс шаруашылығына және жемшөп өндiрiсiне
арналған машиналар
481 Жер қазуға және суландыру жұмыстарына арналған машиналар
482 Жол машиналары, құрылыс қоспаларын дайындауға арналған
құрал-жабдықтар
483 Құрылыс құрал-жабдықтары мен машиналары
484 Өнеркәсiп құрылыс материалдарына арналған құрал-жабдық
485 Ағаш дайындауға және торф өнеркәсiбiне арналған
технологиялық құрал-жабдық; коммуналдық машина құрылысы
486 Ауаны салқындату мен желдетуге арналған құрал-жабдық
493 Жылу және ыстық сумен жабдықтауға арналған құрал-жабдық
пен приборлар
511 Жеңiл өнеркәсiпке арналған технологиялық құрал-жабдық пен
оның қосалқы бөлшектерi
512 Химиялық талшықтар өндiруге арналған технологиялық
құрал-жабдық пен оның қосалқы бөлшектерi
513 Тамақ, ет-сүт және балық өнеркәсiбiне арналған
технологиялық құрал-жабдық пен оның қосалқы бөлшектерi
514 Ұн, құрама жем әзiрлеу кәсiпорындары мен астық сақтау
қоймаларына арналған технологиялық құрал-жабдық пен оның
қосалқы бөлшектерi
515 Сауда, қоғамдық тамақтандыру мен тағам қоймаларына арналған
технологиялық құрал-жабдық пен оның қосалқы бөлшектерi;
мәдени-тұрмыстық және шаруашылыққа қажеттi бұйымдар
516 Полиграфиялық құрал-жабдық пен оның қосалқы бөлшектерi
517 Әйнек-ситалл өнеркәсiбiне, кабель өнеркәсiбiне арналған,
минералды  тыңайтқыштар мен улы химикаттарды түсiру, қаптау
мен орауға арналған технологиялық құрал-жабдық пен оның
қосалқы бөлшектерi
525 Тракторлар мен ауыл шаруашылығы машиналарын жөндеу мен
пайдалануға, жүктердi тасымалдау мен қоймалық қайта
өңдеуге, ауыл шаруашылығы  және құс шаруашылығы фермалары
машиналары мен құрал-жабдықтарын iске қосу мен оны ретке
келтiру, техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге арналған
құрал-жабдықтар мен қажеттi заттар
945 Медициналық құрал-жабдық
947 Медицина өнеркәсiбiне арналған технологиялық құрал-жабдық
пен оның қосалқы бөлшектерi
968 Театр-көпшiлiк кәсiпорындары мен мәдениет мекемелерiнiң
құрал-жабдығы, инвентарлары мен қажеттi нәрселерi
Кәсiби сырқаттар

3 Превышение в 1-2 раза
4 Превышение в 3-5 раз
5 Превышение в 6-10 раз
6 Свыше 10 раз
7 Свыше 100 раз
8 Свыше 1000 раз
Оборудование, являющееся причиной травмы
311 Оборудование энергетическое
312 Дизели и дизель-генераторы
313 Оборудование для черной и цветной металлургии
314 Оборудование горно-шахтное
315 Оборудование подъемно-транспортное (краны)
316 Оборудование подъемно-транспортное (конвейеры)
317 Оборудование подъемно-транспортное (кроме кранов и конвейеров)
318 Оборудование и подвижной состав железных дорог
331 Машины электрические малой мощности
332 Электродвигатели переменного тока мощностью от 0,25 до 100 квт
333 Электродвигатели переменного тока мощностью свыше 100 квт
334 Электродвигатели взрывозащищенные, врубово-комбайновые и
электробуры
335 Электродвигатели крановые и машины электрические для тягового
оборудования
336 Машины электрические постоянного тока
337 Генераторы переменного тока. Преобразователи, усилители
электромашинные, электростанции и электроагрегаты питания
338 Машины электрические крупные, агрегаты электромашинные, трубо-
и гидрогенераторы
341 Трансформаторы и трансформаторное оборудование, аппаратура
высоковольтная, силовая преобразовательная техника, приборы
силовые полупроводниковые, хемотроника (электрохимические
преобразователи информации)
342 Аппараты электрические на напряжение до 1000 В
343 Комплектные устройства на напряжение до 1000 В
344 Оборудование специальное технологическое. Шинопроводы низкого
напряжения
345 Электротранспорт (кроме средств городского транспорта и
мотор-вагонных поездов), электрооборудование для
электротранспорта и подъемно-транспортных машин
346 Оборудование светотехническое и изделия электроустановочные,
лампы электрические, изделия культурно-бытового назначения и
хозяйственного обихода
348 Источники тока химические, физические, генераторы
электрохимические и термоэлектрические
361 Оборудование химическое и запасные части к нему
362 Оборудование для переработки полимерных материалов и запасные
части к нему
363 Насосы (центробежные, паровые и приводные поршневые)
364 Оборудование кислородное, криогенное, компрессорное,
холодильное, для газопламенной обработки металлов, насосы и
агрегаты вакуумные и высоковакуумные, комплектные
технологические линии, установки и агрегаты
365 Оборудование целлюлозно-бумажное
366 Оборудование нефтепромысловое, буровое геолого-разведочное
и запасные части к нему
367 Оборудование технологическое и аппаратура для нанесения
лакокрасочных покрытий на изделия машиностроения
368 Оборудование нефтегазодобывающее
381 Станки металлорежущие
382 Машины кузнечно-прессовые (без машин с ручным и ножным приводом)
383 Оборудование деревообрабатывающее
384 Оборудование технологическое для литейного производства
385 Оборудование для гальванопокрытий изделий машиностроения
386 Оборудование для сварки трением, холодной сварки и
вспомогательное сварочное оборудование
451 Автомобили
452 Автомобили специализированные. Автопоезда. Автомобили-тягачи.
Кузова-фургоны. Прицепы. Троллейбусы. Автопогрузчики. Мотоциклы.
Велосипеды.
472 Тракторы
473 Машины сельскохозяйственные
474 Машины для животноводства, птицеводства и кормопроизводства
481 Машины для землеройных и мелиоративных работ
482 Машины дорожные, оборудование для приготовления строительных
смесей
483 Оборудование и машины строительные
484 Оборудование для промышленности строительных материалов
485 Оборудование технологическое для лесозаготовительной и торфяной
промышленности, машиностроение коммунальное
486 Оборудование для кондиционирования воздуха и вентиляции
493 Оборудование и приборы для отопления и горячего водоснабжения
511 Оборудование технологическое и запасные части к нему для легкой
промышленности
512 Оборудование технологическое и запасные части к нему для
выработки химических волокон
513 Оборудование технологическое и запасные части к нему для
пищевой, мясомолочной и рыбной промышленности
514 Оборудование технологическое и запасные части к нему для
мукомольных, комбикормовых предприятий и зернохранилищ
515 Оборудование технологическое и запасные части к нему для
торговли, общественного питания и пищеблоков, оборудование
холодильное и запасные части к нему, изделия культурно-бытового
назначения и хозяйственного обихода
516 Оборудование полиграфическое и запасные части к нему
517 Оборудование технологическое и запасные части к нему для
стекольно-ситалловой промышленности, кабельной промышленности,
для разгрузки, расфасовки и упаковки минеральных удобрений и
ядохимикатов
525 Оборудование и оснастка специальные для ремонта и эксплуатации
тракторов и сельскохозяйственных машин, транспортировки и
складской переработки грузов, пуска и наладки, технического
обслуживания и ремонта машин и оборудования животноводческих
и птицеводческих ферм, а также конструкции, оборудование и
оснастка сооружений защищенного грунта
945 Оборудование медицинское
947 Оборудование технологическое медицинской промышленности и
запасные части к нему
968 Оборудование, инвентарь и принадлежности театрально-зрелищных
предприятий и учреждений культуры.
Профессиональные заболевания

001..1 Және басқалар
002..1 Iш сүзегi
009.11 Шаншу
011,41 Кониотуберкулез (өкпе)
011.42 Силикот құрт ауруы-силикотуберкулез (өкпе)
011.91 Тыныс органдарының құрт ауруы
012.11 Бронхоаденит
017.01 Терi құрт ауруы
022.91 Сарып
023.91 Бурцеллез
027.11 Розенбах эризипилоиды
035..1 Тiлме, терiнiң iсуi
037..1 Сiреспе
045..1 Полиэнцефаломиелит
051..1 Сиыр шешек
051.11 Сауыншылар түйiншегi
063.91 Кене энцефалитi
070.11 Жұқпалы гепатит
070.31 Бауыр сары суы
071..1 Құтыру
073..1 Орнитоз
078..4 Ящур
100.91 Лептоспироз
112.31 Кандидозды паронихия
112.41 Өкпе кандидозы
117.91 Микоз
122.81 Iшек кандидозы
112.91 Кандидомикоз
112.92 Кандидоз
115.01 Бластомикоз
117.92 Пневмомикоз
122.91 Эхинококкоз
125.31 Онкоцеркоз
125.91 Филяриатоз
130..1 Токсоплазмоз
151.91 Қарын iсiгi
155.21 Алғашқы бауыр iсiгi
161.31 Өңеш iсiгi
162.91 Өкпе бластомасы
162.92 Тыныс алу органдарының iсiгi
162.93 Өкпе iсiгi
170.91 Сүйек iсiгiнiң жаңадан пайда болуы
173.31 Терi iсiгi
199.11 Мезотелиома
199.12 Қатерлi iсiк
199.13 Эпителиома
203..1 Миеломатоз
204.01 Өткiр лейкоз
204.91 Лимфолейкоз
205.91 Миелолейкоз
207.01 Эритремия
208.91 Лейкемия
212.31 Тыныс алу органдарының қатерлi емес iсiгi
213.91 Сүйектiң қатерлi емес iсiгi
213.92 Остеома
229.92 Папиллома
239.11. Өңеш iсiгi
239.41 Несеп қабының iсiгi
239.81 Мұрын iсiгi
253.81 Диэнцефальды синдром
253.82 Гипоталемикалық синдром
277.51 Остеохондродистрофия
280..1 Гипохромды анемия
287.91 Герморрагендi диатез
288..1 Қанның ақ түйiршiктерiнiң азаюы
300.51 Неврастения
300.81 Жасу тырысқағы
300.91 Психоневроз
300.92 Фоностения
306.02 Дөңгелек кординаторлы ерiн неврозы
306.22 Ангиотрофоневроз
306.25 Вегетоневралгия
306.27 Вего буындары қызметiнiң бұзылуы
323.71 Антибиотиктердiң қоздыруынан пайда болған энцефалит
323.72 Токсиндi энцефалит
337..1 Вегетополиневрит
337..2 Вегетомиофасцит
337..3 Вегетомионевралгия
337..4 Вегетомиозит
337..5 Вегетомиофасцикулит
337.92 ТВЧ-ден жүйке жүйесiнiң бұзылуы
348.31 Менингоэнцефалопатия
348.32 Энцефалопатия
354..1 Бiлек тамырының синдромы
355.41 Невропатия
356.91 Вегетативтi сезiмтал полиневрит
357.01 Полирадикулоневрит
357.71 Иiстенгiш невропатия
357.91 Полиневрит
358.21 Нейромиальгия
358.22 Нейромиофасцит
358.23 Нейромиозит
358.24 Полимионевралгия
363.21 Ретинит
363.22 Хориоретинит
365.91 Су қараңғы
366.91 Ақ түсу
367.11 Миопия
367.51 Аккомодация қысымы
370.21 Электроофтальмия
370.41 Кератоконьюнктивит
372..2 Коньюнктивит
377.11 Көру жүйесiнiң семуi
388.11 Шуға шыдамай кереңдену
388.52 Кохлеарлы неврит
429.91 Кобальтты кардиопатия
440.92 Облитерлеушi эндоартериит
443.01 Рейно синдромы
443.11 Облитерирлеушi тромбангиит
443.91 Шеткi буындардың ангиоспазмы

001..1 Прочие
002..1 Тиф брюшной
009.11 Колит
011.41 Кониотуберкулез
011.42 Силикотуберкулез
011.91 Туберкулез органов дыхания
012.11 Бронхоаденит
017.01 Туберкулез кожи
022.91 Язва сибирская
023.91 Бруцеллез
027.11 Эризипилоид Розенбаха
035..1 Рожа
037..1 Столбняк
045..1 Полиэнцефаломиелит
051..1 Оспа коровья
051.11 Узелки доярок
063.91 Энцефалит клещевой
070.11 Гепатит инфекционный
070.31 Гепатит сывороточный
071..1 Бешенство
073..1 Орнитоз
078..4 Ящур
100.91 Лептоспироз
112.31 Паронихия кандидозная
112.41 Кандидоз легких
122.81 Кандидоз кишечника
112.91 Кандидомикоз
112.92 Кандидоз
115.01 Бластомикоз
117.91 Микоз
117.92 Пневмомикоз
122.91 Эхинококкоз
125.31 Онкоцеркоз
125.91 Филяриатоз
130..1 Токсоплазмоз
151.91 Рак желудка
155.21 Рак печени первичный
161.31 Рак гортани
162.91 Бластома легкого
162.92 Рак органов дыхания
162.93 Рак легкого
170.91 Новообразование костей злокачественное
173.31 Рак кожи
199.11 Мезотелиома
199.12 Рак
199.13 Эпителиома
203..1 Миеломатоз
204.01 Лейкоз острый
204.91 Лимфолейкоз
205.91 Миелолейкоз
207.01 Эритремия
208.91 Лейкемия
212.31 Новообразование органов дыхания доброкачественное
213.91 Новообразование костей доброкачественное
213.92 Остеома
229.92 Папиллома
239.11 Опухоль гортани
239.41 Опухоль мочевого пузыря
239.81 Опухоль носа
253.81 Синдром диэнцефальный
253.82 Синдром гипоталамический
277.51 Остеохондродистрофия
280..1 Анемия гипохромная
287.91 Диатез геморрагический
288..1 Лейкопения
300.51 Неврастения
300.81 Спазм писчий
300.91 Психоневроз
300.92 Фоностения
306.02 Невроз губ дискоординаторный
306.22 Ангиотрофоневроз
306.25 Вегетоневралгия
306.27 Дисфункция вегетососудистая
323.71 Энцефалит от воздействия антибиотиков
323.72 Энцефалит токсический
337..1 Вегетополиневрит
337..2 Вегетомиофасцит
337..3 Вегетомионевралгия
337..4 Вегетомиозит
337..5 Вегетомиофасцикулит
337.92 Расстройство нервной системы от ТВЧ
348.31 Менингоэнцефалопатия
348.32 Энцефалопатия
354..1 Синдром запястного канала
355.41 Невропатия
356.91 Полиневрит вегетативно-сенситивный
357.01 Полирадикулоневрит
357.71 Невропатия токсическая
357.91 Полиневрит
358.21 Нейромиальгия
358.22 Нейромиофасцит
358.23 Нейромиозит
358.24 Полимионевралгия
363.21 Ретинит
363.22 Хориоретинит
365.91 Глаукома
366.91 Катаракта
367.11 Миопия
367.51 Спазм аккомодации
370.21 Электроофтальмия
370.41 Кератоконьюнктивит
372..2 Коньюнктивит
377.11 Атрофия зрительного нерва
388.11 Утрата слуха, вызванная шумом
388.52 Неврит кохлеарный
429.91 Кардиопатия кобальтовая
440.92 Эндоартериит облитерирующий
443.01 Синдром Рейно
443.11 Тромбангиит облитерирующий
443.91 Ангиоспазм периферических сосудов

443.92 Ангиоспасты синдром
451.92 Тромбофлебит
459.91 Варикозды қан тамырларының кеңеюi
460..1 Ринофарингит
464..1 Ларингит
465..1 Лариногофарингит
465.91 Ринофаринголаринготрахеит
466.11 Бронхиолит
472..1 Ринит
473.91 Риносинусит
478.11 Мұрын қысуының жарасы
478.31 Дыбыстық байланыстардың парезi
478.41 Дыбыс байланыстарының полипы
478.51 Дыбыстық байланыстардың қабынуы
478.53 Әуендiк түйiндер
486..1 Өкпе қабынуы
490..2 Қолқаның тозаңдануы
492..1 Эмфизема
493.91 Шаң жұтқан қолқа
493.92 Демiкпелi қолқа
500..1 Антракоз
500..2 Антрокосиликоз
501..1 Асбестоз
502..1 Құюшының қолқасы
502..2 Слюдалы пневмокониоз
502..3 Силикоз
502..4 Силикатоз
502..5 Талькоз
503..1 Алюмиюз
503..2 Берилиоз
503..3 Графитоз
503..4 Сидероз
503..5 Станиоз
504..1 Биссиноз
505..1 Метеллокониоз
505..2 Пневмокониоз
505..3 Электр дәнекерлеушiнiң пневмокониозы
505..4 Цемент пневмокониозы
505..5 Силикосидероз
505..6 Силикоберилиоз
505..7 Силикоантрокоз
505..8 Силикосиликатоз
505..9 Сидеросиликоз
506.01 Химиялық қолқа қабынуы
514..1 Өкпенiң iсiнуi
515..1 Пневмофиброз
515..2 Пневмоұмытшақтық
520..3 Флюороз
553.91 Жарық
571.51 Бауыр циррозы
583.91 Нефрит (бүйрек)
608.41 Фуникулит
686.01 Пиодермия
692.81 Фотодерматит
692.91 Асбестi сақалшық
692.92 Дерматит
692.93 Токсикодермия
692.94 Есекжем (қышыма)
698.31 Невродерматит
701.11 Гиперкератоз
702..1 Лейкокератоз
703.81 Бiлектердiң ониходистi семуi
704.81 Онихолизис
704.82 Фолликулит
706.11 Угри (бөртпе)
708.91 Қалақайшық
709..1 Витилиго
709..2 Гиперпигментация
709..3 Меланодермия
709..4 Пигменттi дақ
709.91 Вазодерматоз
709.92 Эпидерматит
715.91 Артроз
715.92 Остеоартрит
715.93 Остеоартроз
716.91 Буынның қабынуы
721.91 Спондилез
723.41 Иық өрiмi жүйкесiнiң қабынуы
723.42 Нейроиық құяңы
723.43 Құяңды-жүйке қабынуы
723.44 Құяңды-плексит
724.21 Любмалгия
724.42 Бел құяңы
725..1 Полимиальгия
726.91 Лигаменитит
726.92 Периартрит
726.93 Стиллоидит
727.03 Тендомиозит
727.31 Бурсит
728.67 Дюпюитрен контрактурасы
729.11 Миофасцит
729.12 Миозит
729.13 Миальгия
729.14 Фибромиозит
729.21 Неврит
729.22 Плексит
729.23 Құяң
732.01 Омыртқа остехондрозы
732.91 Остеохондропатия
732.92 Остеохондроз
733.02 Остеопороз
733.42 Есептi некроз
757.31 Фоликулярлы гиперкератоз
780.31 Тырысқақ ауруы
780.71 Астениялық күй
781.31 Дискенезия
784.41 Дисфония
949..1 Электр күйiгi
949..2 Радиациялық күйiк
949..3 Химиялық күйiк
949..4 Жылу күйiгi
981.00 Мұнай өнiмдерiнiң уландыру әсерi
982.00 Мұнай өнiмдерiнен алынған ерiткiштерден басқа
ерiткiштердiң уландыру әсерi
983.00 Хош иiстi қышқыл және өткiр сiлтiлердiң уландыру әсерi
мұның iшiнде:
983.01 Хош иiстi көмiр қышқыл сутегiлерiнiң әсерi

443.92 Синдром ангиоспастический
451.92 Тромбофлебит
459.91 Расширение вен варикозное
460..1 Ринофарингит
464..1 Ларингит
465..1 Ларингофарингит
465.91 Ринофаринголаринготрахеит
466.11 Бронхиолит
472..1 Ринит
473.91 Риносинусит
478.11 Язва носовой перегородки
478.31 Парез голосовых связок
478.41 Полипы голосовых связок
478.51 Воспаление голосовых связок
478.53 Узелки певческие
486..1 Пневмония
490..2 Бронхит пылевой
492..1 Эмфизема
493.91 Астма бронхиальная
493.92 Бронхит астматоидный
500..1 Антракоз
500..2 Антракосиликоз
501..1 Асбестоз
502..1 Бронхит литейщиков
502..2 Пневмокониоз слюдяной
502..3 Силикоз
502.4 Силикатоз
502..5 Талькоз
503..1 Алюминоз
503..2 Берилиоз
503..3 Графитоз
503..4 Сидероз
503..5 Станиоз
504..1 Биссиноз
505..1 Металлокониоз
505..2 Пневмокониоз
505..3 Пневмокониоз электросварщика
505..4 Пневмокониоз цементный
505..5 Силикосидероз
505..6 Силикоберилиоз
505..7 Силикоантрокоз
505..8 Силикосиликатоз
505.9 Сидеросиликоз
506.01 Бронхит химический
514..1 Отек легких
515..1 Пневмофиброз
515..2 Пневмосклероз
520..3 Флюороз
553.91 Грыжа
571.51 Цирроз печени
583.91 Нефрит
608.41 Фуникулит
686.01 Пиодермия
692.81 Фотодерматит
692.91 Бородавки асбестовые
692.92 Дерматит
692.93 Токсикодермия
692.94 Экзема
698.31 Невродерматит
701.11 Гиперкератоз
702..1 Лейкокератоз
703.81 Ониходистрофия кистей
704.81 Онихолизис
704.82 Фолликулит
706.11 Угри
708.91 Крапивница
709..1 Витилиго
709..2 Гиперпигментация
709..3 Меланодермия
709..4 Пятна пигментные
709.91 Вазодерматоз
709.92 Эпидерматит
715.91 Артроз
715.92 Остеоартрит
715.93 Остеоартроз
716.91 Артрит
721.91 Спондилез
723.41 Неврит плечевого сплетения
723.42 Радикулит нейроплечевой
723.43 Радикулоневрит
723.44 Радикулоплексит
724.21 Люмбалгия
724.42 Радикулит пояснично-крестцовый
725..1 Полимиалгия
726.91 Лигаментит
726.92 Периартрит
726.93 Стиллоидит
727.03 Тендомиозит
727.31 Бурсит
728.67 Контрактура Дюпюитрена
729.11 Миофасцит
729.12 Миозит
729.13 Миалгия
729.14 Фибромиозит
729.21 Неврит
729.22 Плексит
729.23 Радикулит
732.01 Остеохондроз позвоночника
732.91 Остеохондропатия
732.92 Остеохондроз
733.02 Остеопороз
733.42 Некроз асептический
757.31 Гиперкератоз фолликулярный
780.31 Болезнь судорожная
780.71 Состояние астеническое
781.31 Дискенезия
784.41 Дисфония
949..1 Ожог электрический
949..2 Ожог радиационный
949..3 Ожог химический
949..4 Ожог тепловой
981.00 Токсическое действие нефтепродуктов
982.00 Токсическое действие растворителей, кроме растворителей,
полученных из нефти
983.00 Токсическое действие разъедающих ароматических веществ,
кислот и едких щелочей,
в том числе:
983.01 токсическое действие ароматических углеводородов

983.02 Қышқылдардың уландыру әсерi
983.03 Өткiр нәрселердiң токсиндi әсерi
984.00 Қорғасын мен оның құрама қоспаларының (атап айтқанда
булардың) уландыру әсерi
984.01 Тетраэтил қорғасынының уландыру әсерi
985.00 Басқа да металдар мен олардың қоспаларының
мұның iшiнде:
985.01 Мырыштың уландыру әсерi
985.02 Сынаптың уландыру әсерi
985.03 Марганецтiң уландыру әсерi
985.04 Цинктiң уландыру әсерi
985.05 Титанның уландыру әсерi
986.00 Көмiр қышқылы газы тотығының уландыру әсерi
987.00 Басқа да газдардың, түтiндердiң немесе булардың
қоспалары,
мұның iшiнде:
987.01 Фосфор мен оның қоспаларының токсиндi әсерi
987.02 Фтор мен оның қоспаларының токсиндi әсерi
987.03 Мышьяктың және оның қоспаларының токсиндi әсерi
987.04 Күкiрттi сугенiнiң токсиндi әсерi
987.05 Күкiрттi ангидридтiң токсиндi әсерi
987.06 Ангидридтiң токсиндi әсерi
987.07 Цианидтердiң токсиндi әсерi
987.08 Хлордың және оның қоспаларының токсиндi әсерi
987.09 Бромның және оның қоспаларының токсиндi әсерi
987.10 Жарылыс газдарының токсиндi әсерi
989.00 Басқа да химиялық заттар,
мұның iшiнде:
989.01 Хлорлы органикалық улы химикаттардың токсиндiк әсерi
989.02 Фосфорлы органикалық улы химикаттардың токсиндi әсерi
989.03 Сынапты органикалық улы химикаттардың токсиндi әсерi
989.04 Басқа да улы химикаттардың токсиндi әсерi
990..1 Сәуле ауруы
992..1 Термикалық безгек
993.21 Тау ауруы
993.31 Кессон ауруы
994.91 Тербелiстi ауру
994.92 Радиотолқынды ауру
995.11 Квинке iсiгi
995.21 Дәрiлiк-медикаментозды аллергия
995.22 Дәрi ауруы
995.31 Аллергоз
999.41 Анафилактi естен тану
Жазатайым жағдайдың нәтижесi
01 Зардап шегушi жеңiл жұмысқа ауыстырылды
02 Сауықты
03 I топтағы мүгедектiк белгiлендi
04 II топтағы мүгедектiк белгiлендi
05 III топтағы мүгедектiк белгiлендi
06 Қайтыс болды
3 Қосымша
Еңбекшiлердiң жазатайым жағдайы және денсаулықтың
басқа да зақымдануларын (топталып, ауыр, нәтижесiнде
қайтыс болған) арнаулы зерттеп-тексерулер
Актiсi
"__"_______________199__жылы ________сағат_________минөтте
қызметкермен (лермен) болған ______________________________________
___________________________________________________________________
(кәсiпорынның, жоғарғы шаруашылық органының, министрлiктiң аты)
Тағайындалған комиссия_____________________________________________
(еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк
___________________________________________________________________
қадағалау және бақылау органының бұйрығы, Қазақстан
___________________________________________________________________
Республикасы үкiметiнiң өкiмi)
комиссия төрағасы _________________________________________________
(аты-жөнi, iстеп жүрген қызметi, жұмыс орны)
комиссия мүшелерi _________________________________________________
(аты-жөнi, iстеп жүрген қызметi, жұмыс орны)
шақырылған мамандардың қатысуымен _________________________________
___________________________________________________________________
(аты-жөнi, iстеп жүрген қызметi, жұмыс орны)
199__жылдың "__"__________________"__" _______________аралығында
аталымыш жазатайым жағдайда арнайы зерттеп-тексеру жүргiзiп, осы
актiнi жасады.

983.02 токсическое действие кислот
983.03 токсическое действие едких щелочей
984.00 Токсическое действие свинца и его соединений (в том числе
паров)
984.01 Токсическое действие тетраэтилсвинца
985.00 Токсическое действие других металлов и их соединений,
в том числе:
985.01 токсическое действие хрома
985.02 токсическое действие ртути
985.03 токсическое действие марганца
985.04 токсическое действие цинка
985.05 токсическое действие титана
986.00 Токсическое действие окиси углерода
987.00 Токсическое действие других газов, дымов или паров,
в том числе:
987.01 токсическое действие фосфора и его соединений
987.02 токсическое действие фтора и его соединений
987.03 токсическое действие мышьяка и его соединений
987.04 токсическое действие сероводорода
987.05 токсическое действие сернистого ангидрида
987.06 токсическое действие серного ангидрида
987.07 токсическое действие цианидов
987.08 токсическое действие хлора и его соединений
987.09 токсическое действие брома и его соединений
987.10 токсическое действие взрывных газов
989.00 Токсическое действие прочих химических веществ,
в том числе:
989.01 токсическое действие хлорорганических ядохимикатов
989.02 токсическое действие фосфорорганических ядохимикатов
989.03 токсическое действие ртутьорганических ядохимикатов
989.04 токсическое действие прочих ядохимикатов
990..1 Болезнь лучевая
992..1 Лихорадка термическая
993.21 Болезнь горная
993.31 Болезнь кессонная
994.91 Болезнь вибрационная
994.92 Болезнь радиоволновая
995.11 Отек Квинке
995.21 Аллергия лекарственно-медикаментозная
995.22 Болезнь лекарственная
995.31 Аллергоз
999.41 Шок анафилактический
Исход несчастного случая
01. Пострадавший переведен на легкую работу
02. Выздоровел
03. Установлена инвалидность I группы
04. Установлена инвалидность II группы
05. Установлена инвалидность III группы
06. Умер
Приложение 3
АКТ
специального расследования несчастного случая
и иных повреждений здоровья (группового, тяжелого,
со смертельным исходом)
происшедшего "____"_____________19___г. в     ч.   мин с работником
(ами)_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(название предприятия, вышестоящего хозяйственного органа,
____________________________________________________________________
министерства)
Комиссия, назначенная__________________________________________
(приказ органа государственного надзора и
____________________________________________________________________
контроля по охране труда, распоряжение Правительства Республики
____________________________________________________________________
Казахстан)
в составе председателя______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, занимаемая
____________________________________________________________________
должность, место работы)
и членов комиссии___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, занимаемая должность,
____________________________________________________________________
место работы)
с участием приглашенных специалистов________________________________
(фамилия, имя, отчество, занимаемая
____________________________________________________________________
должность, место работы)
произвела в период с "______"____________по "______"_________19___г.
специальное расследование данного несчастного случая и составила
настоящий акт.

1. Зардап шегушi (зардап шегушiлер) жөнiнде мәлiметтер.
. Ескерту: Егер топтық жазатайым жағдай зерттеп-тексерiлсе,
әрбiр зардап шегушi жеке-жеке мәлiметтер
көрсетiледi.
Аты-жөнi, туған жылы, мамандығы, қызметi, жалпы және мамандығы бойынша еңбек стажы (мұның iшiнде аталмыш кәсiпорындағы), оқу, нұсқаулықтардан өту уақыты, техника қауiпсiздiгi бойынша бiлiмiн тексеру, зардап шегушiнiң отбасылық жағдайы, оның қамқорлығындағы отбасы мүшелерi жөнiнде мәлiметтер (аты-жөнi, туған жылы, зардап шегушiмен туыстық қатынастары).
. Ескерту: Отбасы мүшелерi жөнiндегi мәлiметтер жазатайым
жағдай кезiнде қайтыс болса ғана келтiрiледi.
2. Кәсiпорынның, учаскенiң, жұмыс орнының сипаттамасы. Жазатайым жағдай болған жердi қысқаша сипаттау, зардап шегушiге қандай қауiптi, зиянды өндiрiстiк факторлар әсер етуi мүмкiн екендiгiн көрсету керек.
Егер жазатайым жағдай апаттың нәтижесiнде объектiде болса, онда актiге қосымша мыналар қосылады:
объектiнiң сипаттамасы (шұңқырды бақылау және көтерме құрылыстарға арналған объектiлер - объектiнiң аты мен типi оның негiзгi параметрлерi, зауыт нөмiрi, зауыт-дайындаушы, дайындалған және орнатылған жылы, соңғы куәландырылған және тексерiлген датасы, сол сияқты куәландыру белгiленген мерзiмi);
апаттың категориясы мен сипаты туралы деректер;
апат келтiрген шығын (теңгемен), өнiмдердiң жоғалымы (натуралды түрде және теңгемен) туралы деректер.
3. Жазатайым жағдайдың жай-күйi. Жазатайым жағдайда әкелу себептерiн, еңбек процесiнiң ағымы, бұл процеске кiм басшылық жасағанын, зардап шегушiнiң (зардап шегушiлердiң) және жазатайым жағдайға қатысты басқа да адамдардың iс-әрекетiн жазып, оқиғаның рет-жүйесiн көрсету керек; жарақат келтiрушi қауiптi (зиянды) өндiрiстiк факторды, машинаны, аспапты немесе құрал-жабдықты атау қажет.
4. Жазатайым жағдайдың себептерi. Жазатайым жағдайдың негiзгi техникалық және ұйымдастыру себептерiн көрсетiп, еңбек туралы заңдардың, қызметтiк нұсқаулықтардың, еңбектi қорғау жөнiндегi ережелердiң, жұмысты қауiпсiз жүргiзу нормалары мен нұсқауларының қандай нақты талаптары бұзылғандықтарының (тиiстi баптарға, параграфтарға, тармақтарға сiлтеме жасау керек), сол сияқты мемлекеттiк стандарттардың бұзылғанын, қандай қауiптi және зиянды өндiрiс факторлары белгiленген нормалар мен деңгейлерден асып кеткенiн көрсету керек.
5. Жазатайым жағдайлардың себептерiн жою жөнiндегi комиссия
ұсынған iс-шараларда мыналар қамтылуы тиiс:
егер жазатайым жағдай апаттан болса, онда оның зардаптарын жою
жөнiндегi шаралар;
жазатайым жағдайдың себептерiн жою және мұндай оқиғаның
қайталанбауы үшiн ескерту жөнiндегi шаралар. Олар берiлiп отырған
форма бойынша кесте түрiнде баяндалуы немесе iс-шаралардың мазмұнын,
орындалу мерзiмдерi мен жауапты адамдарын көрсетiп, тексте
санамалануы мүмкiн.
___________________________________________________________________
Iс шаралар      |   Орындалу мерзiмi  |  Орындаушы
___________________________________________________________________
|                     |
|                     |
___________________________________________________________________

1. Сведения о пострадавшем (их) : Фамилия, имя, отчество, год рождения, профессия, должность, стаж работы общий и по профессии (в том числе на данном предприятии), время прохождения обучения, инструктажа, проверки знаний по технике безопасности, семейное положение пострадавшего, сведения о членах семьи, находящихся на иждивении (фамилия, имя, отчество, год рождения, родственные отношения с пострадавшим) .
Если расследуется групповой несчастный случай, то указываются сведения отдельно по каждому пострадавшему.
Сведения о членах семьи приводятся только при несчастном случае со смертельным исходом.
2. Характеристика предприятия, участка, места работы. Следует дать краткую характеристику места, где произошел несчастный случай, указать какие опасные и вредные производственные факторы могли воздействовать на пострадавшего.
Если несчастный случай произошел в результате аварии на объекте, в акт включаются дополнительно:
характеристика объекта (для объектов котлонадзора и подъемных сооружений - наименование и тип объекта, его основные параметры, заводской номер, завод-изготовитель, год изготовления и установки, даты последнего освидетельствования и обследования, а также назначенный срок освидетельствования);
данные о категории и характере аварии;
данные о потерях продукции (в натуральном выражении и в тенге), об убытке, причиненном аварией (в тенге).
3. Обстоятельства несчастного случая. Необходимо указать, что предшествовало несчастному случаю, как протекал процесс труда, кто руководил этим процессом, описать действия пострадавшего (их) и других лиц, связанных с несчастным случаем, изложить последовательность событий. Назвать опасный (вредный) производственный фактор, машину, инструмент или оборудование, являющиеся причиной травмы.
4. Причины несчастного случая. Следует указать основные технические и организационные причины несчастного случая, изложить какие конкретно требования законодательства о труде, должностных инструкций, правил по охране труда, норм и инструкций по безопасному ведению работ нарушены (дать ссылку на соответствующие статьи, параграфы, пункты), а также нарушения государственных стандартов, указать какие опасные и вредны производственные факторы превышали допустимые нормы и уровни.
5. Мероприятия по устранению причин несчастных случаев,
предложенные комиссией, должны состоять из:
мер по ликвидации последствий аварии с несчастным случаем, если
такая имела место;
мер по устранению причин несчастного случая и предупреждения
повторного возникновения подобного происшествия. Они могут быть
изложены в виде таблицы по прилагаемой форме или перечислены в
тексте с указанием содержания мероприятий, сроков выполнения и
ответственных лиц.
--------------------------------------------------------------------
Мероприятия     !   Срок исполнения    !   Исполнитель
--------------------------------------------------------------------
_______________________!______________________!_____________________
_______________________!______________________!_____________________

6. Еңбек туралы заңдар мен еңбектi қорғау жөнiндегi ережелердiң бұзылуына жол берген адамдар жөнiнде комиссияның қорытындысы.
Бұл тауарда өздерiнiң әрекетiмен немесе әрекетсiздiгiмен жазатайым жағдайға (жазатайым жағдаймен бiткен апатқа) душар еткен жауапты адамдарды атау керек, олар сақтамаған заңдардың баптарын, параграфтарын, тармақтарын, еңбектi қорғау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды, қызметтiк нұсқауларды, мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдары бекiткен басқа да нормативтiк құжаттарды көрсету керек.
Арнаулы зерттеп-тексеру актiсiнде комиссия мүшелерiнiң зардап
шегушiлермен немесе олардың отбасы мүшелерiмен кездескендiгi, онда
әлеуметтiк тұрғыда материалдық көмек беру мәселелерiн қарағандығы,
iс жүзiндегi заңға сәйкес олардың заңды құқықтарын түсiндiргенi жайлы
жазба жасалуы тиiс.
арнаулы зерттеп-тексеру актiсiнiң қорытынды бөлiмiнде берiлiп
отырған материалдардың тiзбесi берiледi.
Комиссия төрағасы ____________________________________________
(қолы, аты-жөнi, күнi, жылы)
Комиссия мүшелерi _____________________________________________
(қолы, аты-жөнi, күнi, жылы)
4 Қосымша
Еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк
инспектордың
Қорытындысы
Жазатайым жағдай бойынша __________________________________________
___________________________________________________________________
"__"_______________199__жылы__________сағат_______минөтте болған
____________________________________________________________________
(зардап шегушiнiң аты-жөнi)
____________________________________________________________________
(қызметi немесе мамандығы, кәсiпорыннан жоғары тұрған
____________________________________________________________________
шаруашылық органының, министрлiктiң аты)
199__жылы "___" __________"___"___________________дейiнгi арнайы
зерттеп-тексеру комиссиясының тұжырымдарын қарай отырып, өз атымнан
мынадай қорытындыға келдiм...
Бұдан әрi еңбек қорғау жөнiндегi (бас) инспектор арнаулы зерттеп-тексеру комиссиясының қандай тұжырымдарымен келiспейтiндiгiне дәлел келтiруi керек. Өзiнiң пiкiрлерiнде ол:
комиссия тарапынан сұралмай қалған жазатайым жағдайды көрген куәгерлердiң қосымша түсiнiктерi алынғанда, олардың өздерiнiң әдепкi көрсетулерiн өзгерту шешiмдерiне;
зардап шегушi алған зақымдарының сипаты, оның өлiмiнiң себептерi туралы дәрiгерлiк қорытындыға;
бұл жазатайым жағдайдың болуына әкелген еңбектi қорғау жөнiндегi талаптары сақталынбаған нормативтiк құжаттарға;
басқа да сараптау комиссияларының қорытындыларына;
аталмыш жағдайға қатысы бар басқа да құжаттарға сүйенiп, сiлтеме жасауы тиiс.
Дәлелденген соң, еңбектi қорғау жөнiндегi (бас) мемлекеттiк инспектор аталмыш "жазатайым жағдайға қатысты қосымша мәлiметтер (құжаттар) есепке алынбай баяндалған" деп санаған жағдайда, арнаулы зерттеп-тексеру актiсiнiң сол тарауын (тарауларын) қайта жасауы тиiс.
Қорытынды еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың
бланкiсiне жасалып, тиiстi орындарға жiберiледi.
Еңбектi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың қорытындысы
өндiрiстегi жазатайым жағдай туралы Н-1 нысанды актiсiн қайта жасау
жайлы талабы кәсiпорын әкiмшiлiгiне қатысты болса, қорытынды Н-1
нысанды актiнiң мазмұнын жазатайым жағдайда қосымша
зерттеп-тексеруде белгiленген мәлiметтерге сәйкес етiп жасау
жөнiндегi талаппен аяқталуы тиiс.
5 Қосымша
Еңбекшiлердiң жазатайым жағдайлары мен жұмысқа
бара жатқан немесе жұмыстан келе жатқан жолда,
өндiрiстегi денсаулығының басқа да зақымдануларын
тiркеу журналы
___________________________________________________________________
бiрлестiктiң, кәсiпорынның, мекеменiң
___________________________________________________________________
ұйымның және т.б. аты
___________________________________________________________________
NN р/с| Жазатайым  |  Зардап   | Жұмыс |Мамандығы, |Жазатайым
|жағдайдың   | шегiшiнiң |стажы  | қызметi   |жағдайдың
|болған күнi |аты-жөнi,  |       |           |болған жерi
|            |туған жылы |       |           |
___________________________________________________________________
1  |     2      |     3     |   4   |     5     |       6
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жазатайым жағдай.|  Жазатайым |Қабылданған| Н-1 (Н-2)
|Ескертпе
дың қысқаша      |жағдайдың   | шаралар   |формалы актiнiң|
жай-күйi мен     |зардаптары  |           |жасалған күнi  |
себептерi       |            |           | мен нөмiрi    |
____________________________________________________________________
7        |      8     |      9    |      10       |    11
____________________________________________________________________
. Ескерту: Кәсiптiк аурулар (уланулар), жұмысқа бара жатқан
немесе жұмыстан келе жатқан жолдағы жазатайым
жағдайлар бөлек журналдарға тiркеледi.
6 Қосымша
Н-1 актiсiне
N__ "__"___________199__жыл
Еңбекшiнiң өндiрiстегi жазатайым жағдайы немесе
денсаулығының басқа да зақымдануының зардаптары
туралы
Хабарлама
Кодтары
Зардап шегушi _____________________________________________________
(аты-жөнi)                  ______
Жұмыс iстейтiн жерi __________________________________________|____|
(кәсiпорын, цех, кәсiбi, қызметi)
Жазатайым жағдайдың зардаптары:                       _____________

6. Заключение комиссии о лицах, допустивших нарушения законодательства о труде и правил по охране труда.
В этом разделе назвать лиц, ответственных за свои действия или бездействие, которые привели к несчастному случаю (аварии с несчастным случаем), указать статьи, параграфы, пункты законоположений, нормативных документов, утвержденных органами государственного надзора и контроля, несоблюденные ими.
В акте специального расследования должна быть сделана запись о
том, что члены комиссии имели встречи с пострадавшими или членами их
семей, рассмотрели на месте вопросы оказания материальной помощи и
социального характера, разъяснили их законные права в соответствии
с действующим законодательством.
В заключительной части акта специального расследования дается
перечень прилагаемых материалов.
Председатель комиссии__________________________________________
(подпись, ф.и.о., дата)
Члены комиссии_________________________________________________
(подпись, ф.и.о., дата)
Приложение 4
Заключение
государственного инспектора охраны труда
____________________________________________________________________
по несчастному случаю, происшедшему "_____"_________________________
в     ч.    мин. с__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество пострадавших)
____________________________________________________________________
(должность или профессия, название предприятия,
____________________________________________________________________
вышестоящего хозяйственного органа, министерства)
На основании материалов специального расследования,
проведенного комиссией с "____"_______________19____г. и мною
лично, прихожу к выводу, что...
Далее государственному инспектору охраны труда необходимо дать обоснование с какими выводами комиссии, проводившей специальное расследование, он не может согласиться. В своих выводах он должен делать ссылки на:
полученные дополнительно объяснения очевидцев несчастного случая, которых комиссия либо не опросила, либо которые решили изменить свои первоначальные показания;
медицинское заключение о характере повреждения, полученного пострадавшим, причинах его смерти;
нормативные документы по охране труда, требования которых не были соблюдены, что привело к созданию условий, приведших к несчастному случаю;
заключение других экспертных комиссий;
иные документы, имеющие отношение к данному несчастному случаю.
После обоснования государственный инспектор охраны труда должен сформулировать тот раздел (разделы) акта специального расследования, который, как он считает, изложен без учета имеющихся дополнительных сведений (документов), относящихся к данному несчастному случаю.
Заключение составляется на бланке государственного инспектора
охраны труда и направляется в соответствующие инстанции.
В тех случаях, когда заключение государственного инспектора
охраны труда касается требования к администрации предприятия о
пересоставлении акта по форме Н-1, заключение должно заканчиваться
требованием о приведении содержания этого акта в соответствие с
данными, установленными дополнительным расследованием несчастного
случая.
Приложение 5
ЖУРНАЛ
регистрации несчастных случаев и иных повреждений
здоровья трудящихся на производстве, в пути
следования на работу или с работы
Сноска. Случаи профессионального заболевания (отравления)
и несчастные случаи в пути следования на работу
или с работы оформляются в отдельных журналах.
____________________________________________________________________
название предприятия,
____________________________________________________________________
учреждения, организации
____________________________________________________________________
1  !  2  !  3  !  4  !  5  !  6  !  7  !  8  !  9  !  10  !  11
--------------------------------------------------------------------
1 - NN П/п
2 - Дата несчастного случая
3 - Фамилия, имя, отчество пострадавшего, год рождения
4 - Стаж работы
5 - Профессия, должность
6 - Место несчастного случая
7 - Краткие обстоятельства и причины несчастного случая
8 - Последствия несчастного случая
9 - Принятые меры
10 - Дата составления и N акта формы Н-1 (Н-2)
11 - Примечание
Приложение 6
К акту формы Н-1
N_________от_____________19____г.
Сообщение
о последствиях несчастного случая или иного
повреждения здоровья трудящегося на производстве
Коды
Пострадавший________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
работающий в________________________________________________________
(предприятие, цех, профессия, должность)
_____________________________________________________________!_____!
Последствия несчастного случая:

1.1. Жеңiл жұмысқа көшiрген мерзiмiнiң ұзақтығы       ___________
(жұмыс күндерiнде)
Орташа еңбек ақысына дейiнгi қосымша төлем сомасы ____________|____|
(теңге)
1.2. Еңбекке жарамсыздығы жөнiндегi қағаздағы немесе емдеу
мекемесiнiң анықтамасы (диагнозы)__________________________________
_______________________________________________________________|___|
Жұмыстан 199__жылдың "__" _______________199__жылдың "_____________
дейiн босатылды.
Уақытша еңбекке жарамсыздығының ұзақтығы___________________________
______________________________________________________|_____|______|
(жұмыс және календарлық күндермен есептегенде
)
. Ескерту: Шеңбердiң сол жағы - жұмыс күндерiнде.
Оң жағы - күнтiзбе күндерiнде кодталады.
Еңбекке жарамсыздығы жөнiндегi қағаз бойынша төлендi______________
(теңге)
______________________________________________________________|____|
1.3. Жазатайым жағдайдың нәтижесi __________________________________
(зардап шегушi жеңiл жұмысқа көшiрiлдi,
______________________________________________________________|____|
сауықты, I, II, III топтағы мүгедектiк белгiлендi, қайтыс болды)
1.4. Бұзылған құрал-жабдық пен аспаптың құны _________________|____|
(теңге)
1.5. Қираған ғимараттың, құрылыстың құны ___________________________
(теңге)
_______________________________________________________________|____|
1.6. Жиынтық шығын (теңге) _________________________________________
(сомасы 1.1, 1.2, 1.4, 1.5 және басқа жолдардан)
______________________________________________________________|____|
М.О.      Кәсiпорынның басшысы (оның мiндетiн атқарушы)
______________________________
(қолы, аты-жөнi)
Бас бухгалтер (бухгалтер)_______________________________
(қолы, аты-жөнi)
Мөрдiң    "__"_______________199__ж.
орны              (күнi)
Н-1 нысанының актiсiне 6 қосымшасының
толтырылуына түсiнiктемелер
Т.1.1. Қосымша төлем сомасы теңге мөлшерiмен кодталады.
Т.1.2. Текстеме бөлiгi еңбекке жарамсыздығы жөнiндегi қағаздағы
немесе емдеу мекемесiнiң анықтамасындағы жазбаларға қатаң
түрде сәйкестендiрiлiп толтырылады және Қазақстан
Республикасы Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi N 200, 12.07. 1993 жылы бекiткен, уақытша еңбекке
жарамсыздықтың себептерi бойынша есеп беру жөнiндегi
N 16-ВН нысанына сәйкес кодталады.
Уақытша еңбекке жарамсыздықтың мерзiмi жұмыс күндерiнiң және
күнтiзбе күндерiнiң санымен кодталады.
Еңбекке жарамсыздығы жөнiндегi қағаз бойынша төлем теңге
санымен кодталады.

1.1. Продолжительность выполнения более легкой работы при переводе
____________________________________________________________________
(в рабочих днях)
Сумма доплат до среднемесячного заработка______________________
(тенге)
_____________________________________________________________!_____!
1.2. Диагноз по листку нетрудоспособности или справке лечебного
учреждения__________________________________________________________
_____________________________________________________________!_____!
Освобожден от работы с "_____"_________________19____г. по
"_____"______________________19_____г.
Продолжительность временной нетрудоспособности_________________
_____________________________________________________________!_____!
(в рабочих и календарных днях)
Сноска. Кодируется: в левой части рамки - в рабочих днях, в
правой части - в календарных днях.
Выплачено по листку нетрудоспособности_________________________
_____________________________________________________________!_____!
(тенге)
1.3. Исход несчастного случая_______________________________________
(пострадавший переведен
____________________________________________________________________
на легкую работу, выздоровел, установлена
_____________________________________________________________!_____!
инвалидность I,II,III группы, умер)
1.4. Стоимость испорченного оборудования и инструмента______________
_____________________________________________________________!_____!
(тенге)
1.5. Стоимость разрушенных зданий, сооружений_______________________
_____________________________________________________________!_____!
(тенге)
1.6. Суммарный ущерб (тенге)________________________________________
(сумма строк 1.1, 1.2, 1.4,
____________________________________________________________________
1,5 и др.)
Руководитель предприятия (исполняющий его
обязанности)__________________________________
(подпись, ф.и.о.)
Главный бухгалтер_____________________________
(подпись, ф.и.о.)
(бухгалтер)
Место
печати "_____"____________________19_____г.
(дата)
Пояснения к заполнению приложения 6
к акту формы Н-1
Пункт 1.1. Сумма доплат кодируется количеством тенге.
Пункт 1.2. Текстовая часть заполняется в строгом соответствии с записью в листке нетрудоспособности или в справке лечебного учреждения и кодируется в соответствии с отчетом о причинах временной нетрудоспособности формы N16-ВН, утвержденной Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу от 12.07.93 г. N 200.
Продолжительность временной нетрудоспособности кодируется
количеством рабочих и календарных дней.
Выплата по листку нетрудоспособности кодируется количеством
тенге.

1.4-1.6 тармақтары теңге санымен кодталады.
Бекiтемiн                                   7 Қосымша
Кәсiпорын басшысы                              Н-2 нысаны
(жұмыс берушi)
_______________________
(қолы, аты-жөнi)
"__"___________199__ж.
Мөрдiң орны
Жұмысқа бара жатқан немесе жұмыстан келе жатқан
жолда болған жазатайым жағдайды зерттеп-тексерудiң
N_______ Актiсi
1. Аты-жөнi __________________________________________________
2. Жұмыс орны (кәсiпорын, цех, учаске) _______________________
3. Облысы_____________________________________________________
4. Қызметi (мамандығы)________________________________________
5. Жазатайым жағдай 199__ жылы ___________айының______________
күнi, сағат____________ болды.
6. Жазатайым жағдайдың себептерi мен жағдаяттары: жағдайдың
қайда болғанын, зардап шегушiнiң жарақат алған сәтiнде
алкогольдiк және наркотиктiк масаң күйде болған-болмағандығын,
жазатайым жағдай жөнiнде кiм хабар бергенiн (милиция органы,
емдеу мекемесi және басқалар) көрсету керек________________
___________________________________________________________________
7. Алғашқы дәрiгерлiк жәрдем қандай емдеу мекемесiнде
(мекен-жайы) және қашан (датасы мен тәулiктегi уақыты) берiлдi_____
___________________________________________________________________
8. Зақымдану сипаты___________________________________________
___________________________________________________________________
9. Жазатайым жағдай қашан зерттеп-тексерiлдi және кiм жүргiздi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
10. Мұндай жағдайларға жол бермес үшiн комиссия ұсынған шаралар
___________________________________________________________________
Зерттеп-тексерудi жүргiзген адамдардың қолдары мен аты-жөндерi
___________________________________________________________________
Күнi, айы, жылы_______________________________________________
Осы Ережеде қолданылған кейбiр сөз тiркестерiнiң,
терминдер мен белгiленiмдердiң толық таратылып
айтылуы
1. Денсаулықтың басқа да зақымданулары - кәсiптiк ауру мен уланулардың барлық түрi, өлтiру, жылу соққылары, күюлер, үсiп-қатып қалулар, найзағайдан болған зақымдану, жануарлар мен жәндiктерден болған зақымданушылықтар және басқа да зақымданулар.
2. Кәсiптiк ауру мен улану - қауiптi және зиянды өндiрiстiк факторлар мен заттардың әсерiнiң нәтижесiнде пайда болған өткiр және созылмалы кәсiби ауру, өткiр және созылмалы кәсiби улану.

Пункты 1.4.-1.6. Кодируются количеством тенге.
Приложение 7
Форма Н-2
Утверждаю
Руководитель предприятия
(работодатель)
_________________________
(подпись, ф.и.о.)
"____"_____________19____г.
Место печати
АКТ N_______
расследования несчастного случая, происшедшего в пути
следования на работу или с работы
1. Фамилия, имя, отчество___________________________________________
2. Место работы (предприятие, цех, участок)_________________________
3. Область__________________________________________________________
4. Должность (профессия)____________________________________________
5. Несчастный случай произошел в________час________числа____________
______________месяца 19_____г.
6. Причины и обстоятельства несчастного случая: указать, где
произошел случай, был ли пострадавший в момент получения травмы в
состоянии алкогольного и наркотического опьянения, источник сообщения
о несчастном случае (органы милиции, лечебное учреждение и другие)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. В каком лечебном учреждении (адрес) и когда была оказана первая
медицинская помощь (дата и время суток)_____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Характер повреждения_____________________________________________
____________________________________________________________________
9. Когда и кем было проведено расследование несчастного случая
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Меры, предложенные комиссией, по недопущению подобных случаев
____________________________________________________________________
Подписи и Ф.И.О. лиц, проводивших расследование_____________________
____________________________________________________________________
Дата__________________________
Расшифровка некоторых словосочетаний, терминов и
обозначений, применяемых в настоящем Положении
1. Иные повреждения здоровья - все виды профессиональных заболеваний и отравлений, убийства, тепловые удары, ожоги, обморожения, поражения молнией, повреждения в результате контакта с животными и насекомыми и другие повреждения.
2. Профессиональное заболевание и отравление - острое и хроническое профессиональное заболевание, отравление, возникшее в результате воздействия опасных и вредных производственных факторов и веществ.

3. Жұмыс орны - еңбекшiнiң болуға тиiстi, немесе жұмыс барысында баруға тиiстi тiкелей не жанама жұмыс берушiнiң бақылауында болуға тиiстi орын.
4. Еңбекшiлер - жалдау бойынша жұмыс iстейтiндер, мұның iшiнде мемлекеттiк секторда жұмыс iстейтiндер.
5. ВКГРКП - өнеркәсiп және ауыл шаруашылығы өнiмдерi республикалық жiктемесiнiң жоғарғы жiктемелiк топтамасы.
6. ГОСТ - (государственный стандарт) мемлекеттiк стандарт
7. ГРХС - (государственный регистр хозяйствующих субъектов) шаруашылық) жүргiзушi субъектiлердiң мемлекеттiк тiзбесi.
8. ОКПДТР - (общий классификатор профессий рабочих, должностей служащих и тарифных разрядов) жұмысшылардың, лауазымды қызметшiлердiң мамандықтарының жалпы жiктемесi және тарифтiк разрядтары.
9. ПДК - (предельно-допустимый концентрация) шоғырланудың рұқсат шегi.
10. ПДУ - (предельно-допустимый уровень) мөлшердiң рұқсат шегi.
11. РКП - (Республиканский классификатор промышленной и сельскохозяйственной продукции) Өнеркәсiп және ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң Республикалық жiктемесi.
12. СОАТО - (система обозначений административно-территориальных органов) әкiмшiлiк аумақтық органдардың белгiленiм жүйесi.
13. СООГУ - (система обозначений органов государственного и хозяйственного управления) мемлекеттiк органдар мен шаруашылық басқармаларының белгiленiм жүйесi.
14. ССБТ - (система стандартов безопасности труда) еңбек қауiпсiздiгi стандартарының жүйесi.

3. Рабочее место - места, где трудящимся необходимо находиться или куда им необходимо следовать в связи с их работой и которые прямо или косвенно находятся под контролем работодателя.
4. Трудящиеся - работающие по найму, в том числе в
государственном секторе.
5. ВКГРКП - высшие классификационные группировки
республиканского классификатора промышленной и сельскохозяйственной
продукции.
6. ГОСТ - Государственный стандарт.
7. ГРХС - Государственный регистр хозяйственных субъектов.
8. ОКПДТР - общий классификатор профессий рабочих, должностей
служащих и тарифных разрядов.
9. ПДК - предельно допустимые концентрации.
10. ПДУ - предельно допустимый уровень.
11. РКП - Республиканский классификатор промышленной и
сельскохозяйственной продукции.
12. СОАТО - система обозначений административно-территориальных
органов.
13. СООГУ - система обозначений органов государственного и
хозяйственного управления.
14. ССБТ - система стандартов безопасности труда.