Су тоғандарын жеке пайдалануға беру тәртiбi жөнiндегi нұсқауды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 29 желтоқсан 1994 ж. N 1483. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.01.30. N 119 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң "Қазақстан Республикасының Су кодексiн күшiне енгiзу туралы" 1993 жылғы 31 наурыздағы N 2062 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Су тоғандарын жеке пайдалануға беру тәртiбi туралы Нұсқау бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң "Су объектiлерiн жеке  пайдалануға беру туралы кепiлдемелердi қозғау және қарау тәртiбi жөнiндегi Нұсқауды бекiту туралы" 1979 жылғы 6 қыркүйектегi N 336 (Қазақ ССР ҚЖ, 1979 ж., N 20, 63-бап) қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1483 қаулысымен
Бекiтiлген
Су тоғандарын жеке пайдалануға беру тәртiбi туралы
Нұсқау
1. Бұл Нұсқау су тоғандарын жеке пайдалануға беру жөнiндегi кепiлдемелердi қозғау мен қарау тәртiбiн белгiлейдi және егер заңдарда басқалай көзделмесе, Қазақстан Республикасының барлық су тоғандарына қолданылады.
2. Заңды ұйымдар мен азаматтарға:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi республика аумағында орналасқан, оның iшiнде қорық деп жарияланған және мемлекеттiк ерекше маңызды, ғылыми және мәдени құндылығы бар кез-келген тұйықталған (ақпайтын) су тоғандарын, сондай-ақ облысаралық пайдаланудағы су тоғандарын Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетiнiң ұсынуымен;<*>
- су ресурстарын мемлекеттiк басқару органдарының келiсiмi бойынша:
облыс әкiмi облыстың әкiмшiлiк шекарасы шегiнде орналасқан ауданаралық пайдаланудағы тұйықталған (ақпайтын) су тоғандарын;
аудан әкiмi ауданның әкiмшiлiк шекарасы шегiнде орналасқан тұйықталған (ақпайтын) су тоғандарын;
қала әкiмi қала шетiнiң шегiнде орналасқан тұйықталған (ақпайтын) су тоғандарын жеке пайдалануға бередi.
Су тоғандары жеке пайдалануға беру барысында халықтың су тұтыну жөнiндегi мұқтажын жалпы су пайдалану тәртiбiмен ескеру қажет.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1996.08.20. N 1031 қаулысымен
3. Жеке пайдалануға берiлген су тоғандарында жалпы су пайдалану мемлекеттiк табиғат қорғау және су ресурстарын басқару органдары белгiлеген жағдайда рұқсат етiледi.
Жеке пайдалануға су тоғанын алған су пайдаланушы жалпы су пайдалану шарттары немесе оған тыйым салынғаны туралы хабарлауға мiндеттi.
Аталған су тоғандарды мемлекеттiк шекараны қорғауды қамтамасыз ету үшiн, өртке қарсы мұқтаждық үшiн және табиғи апаттардың алдын алу мен жою шараларын жүзеге асыру үшiн пайдалануға шек қоюға жол берiлмейдi.

Об утвеpждении Инстpукции о поpядке пpедоставления водоемов в обособленное пользование
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 29 декабpя 1994 г. N 1483. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 30 января 2004 г. N 119 (P040119)
В соответствии с постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. N 2062 "О введении в действие Водного кодекса Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Инструкцию о порядке предоставления водоемов в обособленное пользование (прилагается).
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 6 сентября 1979 г. N 336 "Об утверждении Инструкции о порядке возбуждения и рассмотрения ходатайств о предоставлении водных объектов в обособленное пользование" (СП КазССР, 1979 г., N 20, ст. 63).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 29 декабря 1994 г. N 1483
Инструкция
о порядке предоставления водоемов в обособленное
пользование
1. Настоящая Инструкция определяет порядок возбуждения и рассмотрения ходатайств о предоставлении водоемов в обособленное пользование и распространяется на все водоемы Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством.
2. Юридическим лицам и гражданам в обособленное пользование предоставляются:
Кабинетом Министров Республики Казахстан - любые замкнутые (непроточные) водоемы, расположенные на территории республики, в том числе объявленные заповедными, имеющие особое государственное значение, научную и культурную ценность, а также водоемы межобластного пользования по представлению Комитета по водным ресурсам Республики Казахстан;<*>
по согласованию с государственным органом управления водными ресурсами;
главой областной администрации - замкнутые (непроточные) водоемы межрайонного пользования, расположенные в пределах административных границ области;
главой районной администрации - замкнутые (непроточные) водоемы, расположенные в пределах административных границ района;
главой городской администрации - замкнутые (непроточные) водоемы, расположенные в пределах городской черты.
При предоставлении водоема в обособленное пользование необходимо учитывать нужды населения по потреблению воды в порядке общего водопользования.
Сноска. В абзаце втором исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
3. На водоемах, предоставленных в обособленное пользование, общее водопользование допускается на условиях, установленных государственными органами охраны природы и управления водными ресурсами.
Водопользователь, получивший водоем в обособленное пользование, обязан объявлять об условиях или запрете общего водопользования.
Не допускается ограничение использования указанных водоемов для обеспечения охраны государственной границы, для противопожарных нужд и для осуществления мероприятий по предупреждению и ликвидации стихийных бедствий.

4. Жеке су пайдалануға құқық беретiн мемлекеттiк актiнi осы Нұсқаудың 2-тармағында көрсетiлген органдар шешiмiнiң негiзiнде су тоғандары немесе олардың бөлiктерi жеке пайдалануға берiлетiн заңды ұйымдардың тұрғылықты жерi бойынша аудан және қала әкiмдерi бередi.
5. Су тоғандарын немесе олардың бөлiктерiн жеке пайдалануға алуға мүдделi заңды ұйымдар мен азаматтар объектiнiң тұрған жерiн, су пайдалану мақсатын, шарттары мен мерзiмiн көрсете отырып қажеттi негiздемелермен кепiлдеме қозғайды.
Кепiлдемеге мынадай құжаттар:
- су тоғандарының жоспары мен гидрогеологиялық сипаттамасы;
- жеке су пайдалануды жүзеге асыратын кәсiпорынның немесе басқа объектiнiң сипаттамасы;
- су тоғаны немесе оның бөлiгi орналасқан аумақтағы жер иеленушiлермен немесе жер пайдаланушылармен су тоғанды жеке пайдалануға беру мәселелерi туралы келiсiм материалдары. Егер су тоғаны колхоз жерiнде орналасқан болса, онда өтiнiшке колхоз мүшелерiнiң жалпы жиналысы (өкiлдерiнiң жиналысы) хаттамасының көшiрмесi тiркелуi тиiс;
- аталған су тоғанын пайдаланатын кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар жайлы, олармен суды одан әрi пайдалану (қайтадан) немесе оған құқықты жою шарттарын келiсу жайлы мәлiметтер;
- су және жер ресурстарын мемлекеттiк басқару, табиғат қорғау, мемлекеттiк санитарлық бақылау, балық қорларын қорғау және басқа мүдделi органдардың қорытындылары;
- су тоғанын жеке пайдалануға беруге (жаңа кәсiпорындар үшiн) алдын-ала келiсiм жасау құжаты.
6. Су тоғанын жеке пайдалануға беру туралы кепiлдеме:
- егер тұйықталған (ақпайтын) су тоғаны аудан әкiмшiлiгi шекарасының шегiнде орналасқан болса - аудан әкiмшiлiгiне;
- егер тұйықталған (ақпайтын) су тоғаны қала шекарасы шегiнде орналасқан болса - қала әкiмшiлiгiне;
- егер ауданаралық пайдаланудағы тұйықталған (ақпайтын) су тоғаны облыс әкiмшiлiгi шекарасы шегiнде орналасқан болса - облыс әкiмшiлiгiне;
- республика аумағында орналасқан тұйықталған (ақпайтын), оның iшiнде қорық деп жарияланған, мемлекеттiк ерекше маңызы бар, ғылыми және мәдени бағалы су тоғандары, сондай-ақ облысаралық пайдаланудағы су тоғандары - Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитет пен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне жiберiледi.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1996.08.20. N 1031 қаулысымен .
7. Өз құзырындағы су тоғандарды жеке пайдалануға беру туралы кепiлдемелердi аудан мен қала әкiмдерi 15 күндiк мерзiмде, ал облыс әкiмдерi мен Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитет бiр ай мерзімде қарайды және тиiстi шешiм қабылдайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1996.08.20. N 1031 қаулысымен .

4. Государственный акт на право обособленного водопользования выдается главой районной и городской администраций по месту нахождения юридического лица, которому водоемы или их части предоставлены в обособленное пользование, на основании решения органов, указанных в пункте 2 настоящей Инструкции.
5. Юридические лица и граждане, заинтересованные в предоставлении им в обособленной пользование водоемов или их частей, возбуждают об этом ходатайство с необходимыми обоснованиями, указанием местонахождения объекта, цели, условий и срока водопользования.
К ходатайству прилагаются:
план и гидрологическая характеристика водоема;
характеристика предприятия или другого объекта, которым будет осуществляться обособленное водопользование;
материалы согласования вопроса о предоставлении водоема в обособленное водопользование с землепользователями или землевладельцами, на территории которых находится водоем или его часть. Если водоем находится на территории колхоза, то к ходатайству должна быть приложена выписка из протокола общего собрания членов колхоза (собрания уполномоченных);
справка о предприятиях, учреждениях, организациях, пользующихся данным водоемом, о согласовании с ними условий дальнейшего водопользования (вторичного) или об утрате права на него;
заключения государственного органа управления водными и земельными ресурсами, охраны природы, государственного санитарного надзора, охраны рыбных запасов и других заинтересованных органов;
документ о предварительном согласовании предоставления водоема в обособленное пользование (для новых предприятий).
6. Ходатайства о предоставлении водоемов в обособленное пользование направляются:
в районную администрацию, если замкнутый (непроточный) водоем расположен в пределах административной границы района;
в городскую администрацию, если замкнутый (непроточный) водоем расположен в пределах городской черты;
в областную администрацию, если замкнутый (непроточный) водоем межрайонного пользования расположен в пределах административной границы области;
в Комитет по водным ресурсам Республики Казахстан и Кабинет Министров Республики Казахстан по всем замкнутым (непроточным) водоемам, расположенным на территории республики, в том числе объявленным заповедными, имеющим особое государственное значение, научную и культурную ценность, а также по водоемам межобластного пользования.<*>
Сноска. В абзаце пятом исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
7. Главы районных и городских администраций в 15-дневный срок, а главы областных администраций и Комитет по водным ресурсам Республики Казахстан в месячный срок рассматривают ходатайства о предоставлении в обособленное пользование водоемов, отнесенных к их компетенции, и принимают соответствующие решения.<*>
Сноска. В пункте 7 исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .

8. Су тоғанын немесе оның бөлiгiн жеке пайдалануға беру туралы шешiм қабылдаған мемлекеттiк орган, оны жеке су пайдалануға құқық беретiн мемлекеттiк актiнi беру жүктелген (мемлекеттiк актiнiң үлгiсi қосымшада келтiрiлген) аудан немесе қала әкiмшiлiгiне, сондай-ақ осы орайда мүддесi қозғалатын ұйымдарға жiбередi.
9. Егер жеке су пайдалану жаңадан салынып жатқан су пайдаланушы кәсiпорын немесе басқа болашақ объектiлер үшiн көзделген болса - оған мүдделi ұйымдар, мекемелер жобалау-зерттеу жұмысы барысында, су тоғаны құзырына жататын органмен оны жеке пайдалану мәселесiн алдын ала келiсуге мiндеттi.
Су тоғанын немесе оның бөлiгiн жеке пайдалануға берудi алдын ала келiсу туралы кепiлдеме, осы Нұсқаудың 5, 6 және 7 тармақтарында көзделген тәртiппен жiберiледi және қаралатын болады.
Су тоғанын немесе оның бөлiгiн жеке пайдалануға беруге алдын ала келiсудiң үш жылдық мерзiмде күшi бар. Бұл мерзiмдi алдын-ала келiсу туралы шешiм қабылдаған орган ұзарта алады.
10. Су тоғанын (оның бөлiктерiн) жеке пайдалануға беру жөнiндегi материалдар арнайы iс қағаздарында жинақталып, су тоғанын (оның бөлiгiн) жеке пайдалануға берген мемлекеттiк органда сақталады.
Су тоғандарын жеке пайдалануға
беру тәртiбi туралы Нұсқауға
ЖЕКЕ СУ ПАЙДАЛАНУҒА ҚҰҚЫҚ БЕРЕТIН
МЕМЛЕКЕТТIК АКТ
Бұл мемлекеттiк актiнi ____________________________ қаласының
(ауданының) әкiмi бердi, ___________________________________________
(акт берiлетiн су пайдаланушы кәсiпорын,
____________________________________________________________________
ұйым мекеме атауы мен орналасқан жерi)
Себебi оған мерзiмсiз уақытқа жеке пайдалануға _____________________
___________________________________________________дейiнгi мерзiмге
(су тоғанының немесе оның бөлiгiнiң атауы мен орны)
берiледi.
Су тоғаны жеке пайдалануға _________________________________________
(мемлекеттiк
____________________________________________________________________
органның қаулысы немесе шешiмi)
негiзiнде __________________________________________________________
___________________________________үшiн_____________________________
(мақсаты, бағыты)                       (уақыты және нөмiрi)
берiледi.
Осы мемлекеттiк акт екi дана етiп жасалды, оның бiрiншiсi
су пайдаланушыға берiлдi, екiншiсi _________________________________
аудандық (қалалық) әкiмшiлiгiнде сақталады.
Осы актiге жеке пайдалануға берiлген су тоғанының (су тоғаны
бөлiгiнiң) жоспары тiркелген.
Мөрдiң орны                           Аудан (қала) әкiмi
"____" _______________________199___ж.

8. Государственный орган, принявший решение о предоставлении водоема или его части в обособленное пользование, направляет его районной или городской администрации, на которую возложена выдача Государственного акта на право обособленного водопользования (форма Государственного акта приведена в приложении), а также организациям, интересы которых при этом затрагиваются.
9. В случаях, когда обособленное водопользование предусматривается для вновь сторящегося предприятия или другого будущего объекта - водопользователя, заинтересованные в этом организации, учреждения обязаны в процессе проведения проектно-изыскательских работ предварительно согласовать вопрос о предоставлении водоема в обособленное пользование с органом, к компетенции которого оно отнесено.
Ходатайства о предварительном согласовании предоставления водоема или его части в обособленное пользование направляются и рассматриваются в порядке, предусмотренном пунктами 5, 6 и 7 настоящей Инструкции.
Предварительное согласование предоставления водоема или его части в обособленное пользование действительно в течение трех лет. Этот срок может быть продлен органом, принявшим решение о предварительном согласовании.
10. Материалы по предоставлению водоемов (их частей) в обособленное пользование объединяются в специальном деле и хранятся в государственном органе, предоставившем водоем (его часть) в обособленное пользование.
Приложение
к Инструкции о порядке предоставления
водоемов в обособленное пользование
Государственный акт на право обособленного
водопользования
Государственный акт выдан главой______________________районной
(городской) администрации__________________________________________
(наименование и местонахождение
___________________________________________________________________
водопользователя - предприятия, организации, учреждения, которому
___________________________________________________________________
выдается акт)
в том, что ему предоставляется в обособленное пользование бессрочное
(на срок до________________________)________________________________
____________________________________________________________________
(наименование и местонахождение водоема или его части)
Водоем предоставлен в обособленное пользование на основании
____________________________________________________________________
(постановление или решение государственного органа)
________________________________ для_______________________________
(дата и номер)                      (цель, назначение)
Настоящий Государственный акт составлен в двух экземплярах,
из которых первый выдан водопользователю, второй хранится
в____________________районной (городской) администрации.
К настоящему акту прилагается план водоема (части водоема),
предоставленного в обособленное пользование.
Место для печати                Глава районной
(городской) администрации
"_________"___________________199___г.