Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнде хаттамалық шараларды өткiзудiң тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1994 жылғы 30 желтоқсан N 1492. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Шет елдердiң үкiмет делегацияларының Қазақстанға келетiн ресми сапарына және Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң шет елдерге баратын ресми сапарына байланысты шараларды өткiзу кезiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнде бiрыңғай хаттамалық практикасын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнде хаттамалық шараларды өткiзудiң тәртiбi /қоса берiлiп отыр/ бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Аппаратының Қаржы-шаруашылық бөлiмi мен Өндiрiстiк-пайдалану бiрлестiгi шет елдердiң, фирмалар мен компаниялардың өкiлдерiмен жұмыс бабындағы кездесулер мен келiссөздер өткiзу үшiн хаттама бөлмесiн белгiленсiн, оны қажеттi жабдықтармен жарақтандырсын.<*>
Ескерту. 2-тармақта сөздер алмастырылған - ҚРМК-нiң 1995.07.14. N 969 қаулысымен.
3. "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы Алматы қаласындағы халықаралық әуе-жайының үйiнде шет елдердiң үкiмет делегацияларын қабылдау үшiн хаттама бөлмесiн жабдықтасын.
4. Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi шетел делегацияларын қабылдауға байланысты хаттамалық шараларды өткiзу тәртiбiн тұжырымдап, өз органдарында күшiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1492 қаулысымен
Бекiтiлген <*>
Ескерту. Тәртiбi текстiнде сөздер алмастырылған - ҚРМК-нiң
1995.07.14. N 969 қаулысымен .
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнде
хаттамалық шараларды өткiзудiң
ТӘРТIБI
I. Жалпы ережелер
Осы Тәртiп "Қазақстан Республикасының бiрыңғай практикасының Негiзгi ережелерiн (Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хаттамасын) бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1992 жылғы 20 қарашадағы N 987 қаулысымен айқындалған Қазақстан Республикасына ресми (жұмыс бабындағы) сапармен келген Премьер-министр бастаған шет елдердiң үкiмет делегацияларын қарсы алу мен шығарып салуларды, үкiметаралық келiссөздердi, халықаралық үкiметаралық келiсiмдердi, баспасөз конференциясын өткiзудi, Үкiмет атынан ресми қабылдауларды ұйымдастыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң ресми (жұмыс бабындағы) сапарларын ұйымдастыруға байланысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнде хаттамалық шаралардың өткiзiлуiн реттейдi.
II. Премьер-министр бастаған шет елдердiң үкiмет
делегацияларын қарсы алу мен шығарып салудың
тәртiбi
Ресми сапарлар

О Порядке проведения протокольных мероприятий в Кабинете Министров Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 декабря 1994 г. N 1492. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
В целях обеспечения единой протокольной практики в Кабинете Министров Республики Казахстан при проведении мероприятий, связанных с визитом правительственных делегаций зарубежных стран в Казахстан и официальным визитом Премьер-министра Республики Казахстан за рубеж, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Порядок проведения протокольных мероприятий в Кабинете Министров Республики Казахстан (прилагается).
2. Финансово-хозяйственному отделу и Производственно-эксплуатационному объединению Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан определить протокольную комнату для проведения рабочих встреч и переговоров с представителями зарубежных стран, фирм и компаний, оснастив ее необходимым оборудованием.<*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1995 года N 969.
3. Национальной акционерной авиакомпании "Казахстан ауе жолы" оборудовать протокольную комнату для приема правительственных делегаций зарубежных стран в здании международного аэропорта г. Алматы.
4. Министерствам и ведомствам Республики Казахстан, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций разработать и ввести в действие в своих органах Порядок проведения протокольных мероприятий, связанных с приемом иностранных делегаций.
Премьер-министр Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 декабря 1994 г. N 1492
Порядок
проведения протокольных мероприятий в Кабинете
Министров Республики Казахстан<*>
Сноска. С изменениями, внесенными постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан от 14 июля 1995 года
N 969.
I. Общие положения
Настоящий Порядок регулирует проведение протокольных мероприятий, определенных  Указом Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1992 г. N 987 "Об утверждении основных положений единой протокольной практики Республики Казахстан (Государственный Протокол Республики Казахстан)", в Кабинете Министров Республики Казахстан, связанных с организацией встреч и проводов правительственных делегаций зарубежных стран во главе с Премьер-министром, прибывающих в Республику Казахстан с официальным (рабочим) визитом, межправительственных переговоров, подписанием международных межправительственных соглашений, проведением пресс-конференций, официальных приемов от имени Правительства, а также с организацией официальных (рабочих) визитов Премьер-министра Республики Казахстан за рубеж.
II. Порядок встреч и проводов
правительственных делегаций зарубежных стран во главе с
Премьер-министром. Официальные визиты

Әуе портында (вокзалда) ұшақ баспалдағының алдында (вагоннан шыққан кезде) Үкiмет Басшысын (зайыбымен бiрге) Премьер-министр (зайыбымен бiрге), Сыртқы iстер министрi, Қазақстан Республикасы Сыртқыiсминi Мемлекеттiк хаттама басқармасының бастығы, сондай-ақ қонақтың елiнiң Елшiсi (зайыбымен бiрге) қарсы алады. Әуе портында (вокзалда) қарсы алуға қатысушы басқа ресми адамдардың құрамы сапар бағдарламасымен және қонақтардың делегациясының құрамымен айқындалады, әдетте, ол 5-6 адамнан тұрады, оған Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Аппаратының Басшысын, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi, Iшкi iстер министрi, басқа да министрлiктер мен ведомстволардың өкiлдерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының Сыртқы байланыстар бөлiмiнiң меңгерушiсi және Премьер-министрдiң баспасөз хатшысы кiредi.
Әуе портында (вокзалда) қарсы алу кезiнде қонақтың құрметiне құрметтi қарауыл тұрғызылады. Жол-кiлем төселедi, мемлекеттiк жалаулар iлiнiп, қонақтың елi және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк гимндерi орындалады.
Автомашинаға қонақтың елiнiң және Қазақстан Республикасының жалаулары iлiнiп қойылады. Әуе портынан (вокзалдан) бастап қонақ пен Қазақстан Республикасы Үкiметi басшысының машиналарының күзетi мен қауiпсiздiгiн қоса ерiп жүретiн арнаулы топ қамтамасыз етедi.
Әуе портынан (вокзалдан) резиденцияға дейiн қонақтың қасынан Премьер-министр автомашинамен ерiп жүредi. Мәртебелi қонақтың зайыбының қасына резиденцияға дейiн Премьер-министрдiң зайыбы машинамен ерiп жүредi.
Сапарының бағдарламасын жүзеге асыру барысында қонақтың қасына тұрақты түрде Үкiмет мүшелерiнiң бiрi, ал мәртебелi қонақтың зайыбының қасына Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң зайыбы немесе Қазақстан Республикасы Сыртқыiсминiнiң Мемлекеттiк хаттама басқармасының өкiлi ерiп жүредi.
Шетел Үкiметiнiң басшысына резиденция берiледi, резиденцияның үстiне сол елдiң жалауы көтерiледi.
Жұмыс бабындағы сапарлар
Әуе портында (вокзалда) Үкiмет Басшысын (зайыбымен бiрге) Қазақстан Республикасының Премьер-министрi (зайыбымен бiрге), Қазақстан Республикасы Сыртқыiсминiнiң Мемлекеттiк хаттама басқармасының бастығы (орынбасары) қарсы алады.
Қарсы алу мен шығарып салуды ұйымдастыру тәртiбi, сондай-ақ өткiзiлетiн шаралар шетел мемлекетi Үкiметi басшысының дәл сол ресми сапары кезiндегiдей, тек ерекшелiгi, құрметтi қарауыл тұрғызылмайды, мемлекеттiк гимндер орындалмайды.
III. Шетел мемлекетi үкiмет делегациясының
Қазақстан Республикасына келуi
Сапар бағдарламасы
Шетел мемлекетi үкiмет делегациясының Қазақстан Республикасына
келуi сапар бағдарламасымен айқындалады.
Үкiмет басшысының сапарының бағдарламасын мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың, Министрлер Кабинетiнiң Аппараты Сыртқы байланыстар бөлiмiнiң қатысуымен Қазақстан Республикасының Сыртқыiсминi әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң бекiтуiне ұсынады.
Бағдарламада Қазақстан Республикасының Президентiмен, Премьер-министрiмен кездесулер, ресми келiссөздер, баспасөз конференциясы, басқа да ресми адамдармен кездесулер мен әңгiмелесулер, Үкiмет атынан қонақтың құрметiне түстiк (сәскелiк) беру, театрға және қызығушылық тудыратын объектiлерге бару, сондай-ақ қонақтың тiлегiн, ол басқаратын делегацияның деңгейi мен құрамын ескерiп басқа да шараларды ұйымдастыру қарастырылады.
Бағдарламада сондай-ақ аталатын шараларға қатысатын қазақстандық ресми адамдардың жеке құрамы айқындалады.
Егер сапар бағдарламасында Қазақстанда сапарға шығуы қарастырылған болса, онда қонақтың қасына сапарда Қазақстан тарапынан Үкiмет мүшелерiнiң бiрi, қонақтың елiндегi Елшi, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының, Сыртқыiсминi Мемлекеттiк хаттама басқармасының өкiлдерi ерiп жүредi.
Ресми сапарлардың барысында қонақтарға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан естелiк сыйлықтар тапсыру көзделедi.
Келiссөздер жүргiзу
Шетел мемлекетi Үкiметi Басшысының сапары барысында келiссөздердi Қазақстан тарапынан Қазақстан Республикасының Премьер-министрi жүргiзедi (тар шеңберде және кеңейтiлген құрамда).
Қазақстан тарапынан келiссөзге қатысушылардың құрамы шетел мемлекетi делегациясының құрамына байланысты айқындалып, оны Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының ұсынуы бойынша Премьер-министр бекiтедi. Тар шеңбердегi келiссөздер, әдетте, Министрлер Кабинетiнiң Дөңгелек залында, ал кеңейтiлген құрамда Көгiлдiр залында немесе осы мақсаттарға сай келетiн басқа жерде өткiзiледi.
Құжаттарға қол қою
Үкiмет басшысы немесе шетел мемлекетiнiң басқа ресми адамы басқарған шетел делегациясының ресми сапары кезiнде қол қою ойластырылған құжаттардың тiзбесi тараптардың өзара келiсуi бойынша айқындалады.
Қол қойылатын құжаттарды келiсу мен әзiрлеудi Қазақстан тарапынан жауапты ретiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi айқындаған тиiстi министрлiктер мен ведомстволар жүзеге асырады.
Бiрлескен құжаттардың маңыз-мәнiне қарай Қазақстан тарапынан оларға Премьер-министр немесе Қазақстан Республикасының Үкiметi өкiлет берген ресми адам қол қояды.
Құжаттарға қол қою Министрлер Кабинетiнiң Келiссөздер залында немесе осы мақсаттарға сай келетiн басқа жерде өткiзiледi.
Құжаттарға қол қою кезiнде Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының Басшысының ұсынуы бойынша Премьер-министр белгiлеген ресми адамдар қатысады. Қол қою кезiнде (тараптардың өзара келiсуiмен) сондай-ақ баспасөз өкiлдерi қатысуы мүмкiн, олардың тiзiмiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының Басшысы немесе оның бiрiншi орынбасарының келiсуiмен Премьер-министрдiң Баспасөз хатшысы белгiлейдi.
Баспасөз конференциясы
Келiссөздердiң қорытындысы бойынша, әдетте, Үкiмет басшыларының баспасөз конференциясы өткiзiледi. Баспасөз конференциясын ұйымдастыру Премьер-министрдiң баспасөз хатшысы мен Баспасөз қызметiне жүктелiп, осы мақсат үшiн көзделген залдардың бiрiнде өткiзiледi. Баспасөз конференциясына екi тараптың делегацияларының мүшелерi (өзара келiсуi бойынша), сондай-ақ баспасөз өкiлдерi, оның iшiнде Қазақстанда тiркелген шетел журналистерi қатысады, олардың тiзiмi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының Басшысымен немесе оның бiрiншi орынбасарымен келiсiледi.
Баспасөз конференциясын Премьер-министрдiң баспасөз хатшысы жүргiзедi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан
қонақтың құрметiне берiлетiн ресми түстiк (сәскелiк)
Қонақтың құрметiне ресми қабылдау (түстiк, сәскелiк) әдетте, Қабылдау үйiнде немесе осы мақсаттарға сай келетiн басқа жерде жасалады.
Үкiмет Басшысы мен ол басқарған делегацияның құрметiне берiлген түстiкке (сәскелiкке) сондай-ақ келiссөздер мен әңгiмелесуге қатысушы немесе делегацияны қабылдауға тiкелей қатысы бар Қазақстан басшылары қатысады.
Қазақстан тарапынан түстiкке (сәскелiкке) қатысушылардың тiзiмiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Аппаратының Басшысы айқындайды.
Егер қонақ зайыбымен келген болса, Қазақстан тарапынан түстiкке (сәскелiкке) негiзгi қатысушылар зайыптарымен шақырылады.
Столға отырғызу түстiкке (сәскелiкке) қатысушылардың хаттамалық ағалығына сәйкес жүргiзiледi. Осы мақсатта столдарға кюветтi карталар әзiрленiп, қойылады.
Түстiкке (сәскелiкке) сөз сөйлеулер қарастырылады. Мұнда сөздердiң жазбаша аудармасы столдардың үстiне қойылады және бiр мезгiлде iлеспе аударма жасалады.
Түстiкке (сәскелiкке) қатысушыларға шақыру билеттерi орны мен оны өткiзетiн уақыты көрсетiлiп алдын ала әзiрленiп, табыс етiледi.
Шетел мемлекеттерiнiң үкiмет делегацияларының қатысуымен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан берiлетiн түстiктер мен кештiктердiң кезiнде, әдетте, суретке түсiру, кино және теледидар түсiрiмдерi жүргiзiлмейдi.
Жекелеген жағдайларда тараптардың келiсуiмен мұндай түсiрулер жүргiзiлуi мүмкiн.
IV. Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң
шет елдерге ресми (жұмыс бабындағы) сапарларын
ұйымдастыру тәртiбi
Қазақстан Республикасының Премьер-министрi немесе ол басқарған делегация ресми (жұмыс бабындағы) сапармен шетелге жүрер кезде әуе портында шығарып салуға (қарсы алуға) Премьер-министрдiң бiрiншi орынбасары немесе орынбасарларының бiрi, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының Басшысы, Сыртқы iстер министрi (Министрдiң орынбасары), Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасы (орынбасары), Сыртқы байланыстар бөлiмiнiң меңгерушiсi (орынбасары), Премьер-министрдiң көмекшiсi, Қазақстан Республикасы Сыртқыiсминi Мемлекеттiк хаттама басқармасының бастығы (орынбасары), сондай-ақ Премьер-министрдiң хатшылығы мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының келiсуi бойынша басқа да ресми адамдар қатысады.
Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң жүрер уақыты мен жерi туралы Қазақстан Республикасы Сыртқыiсминiнiң Мемлекеттiк хаттама басқармасы тиiстi елдiң Алматыдағы дипломатиялық өкiлдiгiнiң Басшысына хабарлайды.
Ресми сапарға шығушы Қазақстан Республикасы Премьер-министрiн шығарып салатын (қарсы алатын) жерде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туы көтерiледi.
Ресми делегацияның құрамын, әдетте, 10 адамға дейiн Министрлер Кабинетi Аппаратының Басшысын жасап, Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң бекiтуiне ұсынады.

В аэропорту (на вокзале) у трапа самолета (при выходе из вагона) Главу Правительства (с супругой) встречают Премьер-министр (с супругой), Министр иностранных дел, начальник Управления государственного протокола МИДа Республики Казахстан, а также Посол страны гостя (с супругой). Состав других официальных лиц, участвующих во встрече в аэропорту (на вокзале), определяется программой визита и составом делегации гостей и, как правило, состоит из 5-6 человек, включает в себя Руководителя Аппарата Кабинета Министров, Министра обороны, Министра внутренних дел Республики Казахстан, представителей других министерств и ведомств, а также заведующего Отделом внешних связей Аппарата Кабинета Министров и пресс-секретаря Премьер-министра Республики Казахстан. Присутствуют также представители КазТАГа и телевидения.
На встрече в аэропорту (на вокзале) в честь гостя выстраивается почетный караул. Застилается ковровая дорожка, вывешиваются государственные флаги и исполняются государственные гимны страны гостя и Республики Казахстан.
На автомашине устанавливаются флажки страны гостя и Республики Казахстан. От аэропорта (вокзала) охрану и безопасность автомашин гостя и Главы Правительства Республики Казахстан обеспечивает специальная группа сопровождения.
От аэропорта (вокзала) до резиденции гостя в автомашине сопровождает Премьер-министр. Супругу высокого гостя сопровождает в машине до резиденции супруга Премьер-министра Республики Казахстан.
В ходе реализации программы визита гостя постоянно сопровождает один из членов Правительства, а супругу высокого гостя супруга Премьер-министра Республики Казахстан или представитель Управления государственного протокола МИДа Республики Казахстан.
Главе Правительства иностранного государства предоставляется резиденция, над которой поднимается флаг его страны.
Рабочие визиты
В аэропорту (на вокзале) Главу Правительства (с супругой) встречают Премьер-министр Республики Казахстан (с супругой), начальник (заместитель начальника) Управления государственного протокола МИДа Республики Казахстан.
Порядок организации встреч и проводов, а также проводимых мероприятий тот же, что и при официальном визите Главы Правительства иностранного государства, за исключением того, что почетный караул не выстраивается, государственные гимны не исполняются.
III. Пребывание правительственной делегации
иностранного государства в Республике Казахстан
Программа визита
Пребывание правительственной делегации иностранного государства в Республике Казахстан определяется программой визита.
Программа визита Главы Правительства разрабатывается МИДом Республики Казахстан с участием заинтересованных министерств и ведомств, Отдела внешних связей Аппарата Кабинета Министров и вносится на утверждение Премьер-министра Республики Казахстан.
В программе предусматриваются встречи с Президентом, Премьер-министром Республики Казахстан, официальные переговоры, пресс-конференция, встречи и беседы с другими официальными лицами, обед (завтрак) в честь гостя от имени Правительства, посещение театра и объектов, представляющих интерес, а также организация других мероприятий с учетом пожелания гостя, уровня и состава возглавляемой им делегации.
Программой также определяется персональный состав казахстанских официальных лиц, принимающих в указанных мероприятиях.
Если программой визита предусмотрена поездка по Казахстану, то гостя в поездке с казахстанской стороны сопровождает один из членов Правительства, Посол страны гостя, представители Аппарата Кабинета Министров, Управления государственного протокола МИДа Республики Казахстан.
В ходе официальных визитов предусматривается вручение гостям памятных подарков от имени Правительства Республики Казахстан.
Проведение переговоров
В ходе визита Главы Правительства иностранного государства переговоры с казахстанской стороны ведет Премьер-министр Республики Казахстан (в узком кругу и расширенном составе).
Состав участников переговоров с казахстанской стороны определяется в зависимости от состава делегации иностранного государства и утверждается Премьер-министром по представлению Руководителя Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан. Переговоры в узком кругу проводятся, как правило, в Круглом зале, а в расширенном состава - в Голубом зале Кабинета Министров или в другом соответствующем этим целям месте.
Подписание документов
По взаимному согласованию сторон определяется перечень документов, предполагаемых к подписанию во время официального визита иностранной делегации, возглавляемой Главой Правительства или другим официальным лицом иностранного государства.
Согласование и подготовку документов к подписанию осуществляют с казахстанской стороны соответствующие министерства и ведомства, определенные Кабинетом Министров Республики Казахстан в качестве ответственных.
В зависимости от важности совместных документов с казахстанской стороны их подписывает Премьер-министр или другое уполномоченное Правительством Республики Казахстан официальное лицо.
Подписание документов проводится в Зале переговоров Кабинета Министров или другом соответствующем этим целям месте.
При подписании документов присутствуют официальные лица с казахстанской стороны, определяемые Премьер-министром по представлению Руководителя Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан. При подписании могут присутствовать (по взаимному согласованию сторон) также представители прессы, список которых определяет Пресс-служба Премьер-министра по согласованию с Руководителем Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан или его первым заместителем.
Пресс-конференция
По итогам переговоров, как правило, проводится пресс-конференция Глав Правительств. Организация пресс-конференции возлагается на пресс-секретаря и Пресс-службу Премьер-министра и проводится в одном из предусмотренных для этой цели залов. На пресс-конференции участвуют члены делегации обеих сторон (по взаимному согласованию), а также представители прессы, в т.ч. иностранные журналисты, аккредитованные в Казахстане, список которых согласовывается с Руководителем Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан или его первым заместителем.
Ведет пресс-конференцию пресс-секретарь Премьер-министра.
Официальный обед (завтрак) в честь гостя
от имени Правительства Республики Казахстан
Официальный прием (обед, завтрак) в честь гостя проводится, как правило, в Доме приемов или другом соответствующем этим целям месте.
На обеде (завтраке) в честь Главы Правительства и возглавляемой им делегации присутствуют также казахстанские руководители, принимающие участие в переговорах и беседах или имеющие прямое отношение к приему делегации.
Список участников обеда (завтрака) с казахстанской стороны определяется Руководителем Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан.
Если гость прибыл с супругой, основные участники обеда (завтрака) с казахстанской стороны приглашаются с супругами.
Рассадка за столом производится в соответствии с протокольным старшинством участников обеда (завтрака). С этой целью изготавливаются и расставляются на столах кюветные карты.
На обеде (завтраке) предусматривается обмен речами. При этом письменные переводы речей раскладываются на столах и одновременно осуществляется синхронный перевод.
Заблаговременно изготавливаются и вручаются участникам обеда (завтрака) пригласительные билеты с указанием места и времени его проведения.
Фотографирование, кино- и телевизионные съемки во время официальных обедов и ужинов от имени Правительства Республики Казахстан с участием правительственных делегаций иностранных государств, как правило, не производятся.
В отдельных случаях такие съемки могут производиться по согласованию сторон.
IV. Порядок организации официальных (рабочих)
визитов Премьер-министра Республики Казахстан
в зарубежные страны
При отъезде с официальным (рабочим) визитом Премьер-министра Республики Казахстан или возглавляемой им делегации за рубеж в проводах (встречах) в аэропорту (на вокзале) принимают участие Первый заместитель или один из заместителей Премьер-министра, Руководитель Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан, Министр (заместитель Министра) иностранных дел, Министр (заместитель Министра) внутренних дел, Председатель (заместитель) Комитета национальной безопасности, заведующий (заместитель) Отделом внешних связей, помощник Премьер-министра, начальник (заместитель) Управления государственного протокола МИДа Республики Казахстан, а также другие официальные лица по согласованию с Секретариатом Премьер-министра и Отдел внешних связей Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан.
О времени и месте отъезда Премьер-министра Республики Казахстан за рубеж уведомляется Глава дипломатического представительства соответствующей страны в Алматы. Управлением государственного протокола МИДа Республики Казахстан.
На месте проводов (встречи) Премьер-министра Республики Казахстан, осуществляющего официальный визит, поднимается Государственный флаг Республики Казахстан.
Состав официальной делегации, как правило, до 10 человек формируется Руководителем Аппарата Кабинета Министров и вносится на утверждение Премьер-министра Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң немесе ол басқарған делегацияның шетелге ресми (жұмыс бабындағы) сапары кезiндегi ресми делегациядан басқа оған, әдетте, арнаулы ұшақ экипажын қоспағанда, 8-10 адам, оның iшiнде Сыртқы байланыстар бөлiмiнiң меңгерушiсi (орынбасары немесе жауапты қызметкерi), Премьер-министрдiң көмекшiсi мен баспасөз хатшысы, Қазақстан Республикасы Сыртқыiсминiнiң Мемлекеттiк хаттама басқармасының қызметкерi, жеке күзет қызметкерлерi, аудармашы, дәрiгер, баспасөз қызметкерлерi ерiп жүредi, олардың тiзiмiн Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң Баспасөз қызметi айқындайды.
Премьер-министрдiң ресми (жұмыс бабындағы) сапары арнаулы ұшақпен жүзеге асырылады.
Сапар бағдарламасын Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының Сыртқы байланыстар бөлiмiмен және қабылдаушы жақпен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Сыртқыiсминi әзiрлейдi.
Премьер-министрдiң хаттамалық қамтамасыз етiлуiн Қазақстан республикасының Сыртқыiсминiнiң Мемлекеттiк хаттама басқармасы мен Министрлер Кабинетiнiң Аппараты жүзеге асырады.
Премьер-министрдiң бұқаралық ақпарат құралдарымен, оның iшiнде шетел корреспонденттерiмен кездесулерi мен әңгiмелесулерiн көрсетудi ұйымдастыру Қазақстан республикасы Премьер-министрiнiң баспасөз хатшысы мен баспасөз қызметiне жүктеледi.

Кроме официальной делегации, во время официального (рабочего) визита за рубеж Премьер-министра Республики Казахстан или возглавляемой им делегации его сопровождают, как правило, 8-10 человек, не включая экипаж специального самолета, в том числе заведующий (заместитель или ответственный работник) Отдела внешних связей, помощник и пресс-секретарь Премьер-министра, сотрудник Управления государственного протокола МИДа Республики Казахстан, сотрудники личной охраны, переводчик, врач, сотрудники прессы, список которых определяется Пресс-службой Премьер-министра Республики Казахстан.
Официальный (рабочий) визит Премьер-министра осуществляется специальным самолетом.
Программу визита в зарубежную страну разрабатывает МИД Республики Казахстан совместно с Отделом внешних связей Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан и принимающей стороной.
Протокольное обеспечение визитов Премьер-министра осуществляет Управление государственного протокола МИДа и Отдел внешних связей Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан.
Организация освещения встреч и бесед Премьер-министра с представителями средств массовой информации, в том числе иностранными корреспондентами, возлагается на пресс-секретаря и Пресс-службу Премьер-министра Республики Казахстан.