Су қорғау аймақтары мен белдеулерi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 27 қаңтардағы N 102. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.01.16. N 42 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Су кодексiн күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1993 жылғы 31 наурыздағы N 2062 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi  қаулы етедi:
1. Су қорғау аймақтары мен белдеулерi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақ ССР-i кiшi-гiрiм өзендерiнiң су қорғау аймақтары туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақ ССР-i Министрлер Кеңесiнiң 1982
жылғы 30 маусымдағы N 278 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 27 қаңтардағы
N 102 қаулысымен
Бекiтiлген
Су қорғау аймақтары мен белдеулерi туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасының Су кодексiне сәйкес, жер бетiндегi су тоғандарының қолайлы су режимiн, сақтау, оларды қайырлану мен шөп басудан, топырақтың су эрозиясынан, су хайуанаттары мен құстарының мекендеу жағдайының нашарлануынан сақтандыру, су ағысының құбылмалылығын азайту мақсатында су қорғау аймақтары мен белдеулерi белгiленедi.
Өзен, көл, су қоймасы, суару-суландыру жүйелерi акваторияларына iргелес жатқан аумақ - су қорғау аймағы болып табылады, онда суды ластанудан, былғану мен сарқылудан сақтандыру, оларды экологиялық тұрақтылық пен тиiстi санитарлық жағдайда сақтау мақсатында пайдаланудың айрықша шарттары белгiленедi.
Су қорғау аймақтары шегiнде шаруашылық қызметi қатаң шектелетiн әрi санитарлық-қорғау мәнi бар аумақ болып табылатын су қорғау белдеулерi бөлiнедi.
2. Су қорғау аймақтары мен белдеулерi және осы аймақтар мен белдеулердiң жерiн шаруашылыққа пайдалану режимi мемлекеттiк санитарлық қадағалау, табиғатты қорғау, орман шаруашылығы, балық қорғау, жерге орналастыру қызметi мен селден қорғау (сел қаупi бар аудандарда) органдарымен келiсiле отырып бекiтiлген жобалық құжаттардың негiзiнде жасалған мемлекеттiк су ресурстарын басқару органдарының ұсыныстары бойынша жергiлiктi әкiмшiлiктердiң шешiмдерiмен белгiленедi.
Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн жобалауды мемлекеттiк су ресурстарын басқару органдарының өтiнiмдерi бойынша мамандандырылған жобалау ұйымдары жүзеге асырады.
Жекелеген су объектiлерi (немесе олардың учаскелерi) бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерiн жобалауға, нақтылы объект бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеудiң қажеттiлiгiне мүдделi заңды ұйымдар да тапсырыс жасай алады. Мұндай жағдайда жобалауға тапсырма мен жоба мемлекеттiк су ресурстарын басқару органымен мiндеттi түрде келiсiлуге жатады.

Об утверждении Положения о водоохранных зонах и полосах
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 января 1995 г. N 102. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 16 января 2004 г. N 42 (P040042)
В соответствии с постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. N 2062 "О введении в действие Водного кодекса Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о водоохранных зонах и полосах.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 30 июня 1982 г. N 278 "Об утверждении Положения о водоохранных зонах малых рек Казахской ССР".
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 27 января 1995 г. N 102
Положение
о водоохранных зонах и полосах
1. В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан в целях поддержания благоприятного водного режима поверхностных водоемов, предупреждения их от заиления и зарастания, водной эрозии почв, ухудшения условий обитания водных животных и птиц, уменьшения колебаний стока устанавливаются водоохранные зоны и полосы.
Водоохранной зоной является территория, прилегающая к акваториям рек, озер, водохранилищ и оросительно-обводнительных систем, на которой устанавливаются особые условия пользования в целях предупреждения загрязнения, засорения и истощения вод, поддержания их экологической устойчивости и надлежащего санитарного состояния.
В пределах водоохранных зон выделяются водоохранные полосы, являющиеся территорией строгого ограничения хозяйственной деятельности и имеющие санитарно-защитное назначение.
2. Водоохранные зоны и полосы и режим хозяйственного использования земель этих зон и полос устанавливаются решениями местных администраций по предложениям государственных органов управления водными ресурсами на основании утвержденной проектной документации, согласованной с органами государственного санитарного надзора, охраны природы, лесного хозяйства, рыбоохраны, землеустроительной службы и селезащиты (в селеопасных районах).
Проектирование водоохранных зон и полос осуществляется специализированными проектными организациями по заказам государственного органа управления водными ресурсами.
Заказчиками проектов водоохранных зон и полос по отдельным водным объектам (или их участкам) могут выступать также юридические лица, заинтересованные в необходимости установления водоохранных зон и полос по конкретному объекту. В этом случае задание на проектирование и проект подлежат обязательному согласованию с государственным органом управления водными ресурсами.

3. Өзен жайылмасын, жайылма үстiндегi террассаларды, негiзгi жағдайлардың тiк жарқабақтарын, жыра мен сайларын қоса есептегенде, орташа көпжылдық межеленген су деңгейi ернеуiнен бастап әрбiр жаға бойынша су қорғау аймағының ең тар енi:
- кiшi-гiрiм өзендер үшiн (ұзындығы 200 км дейiн) - 500 м;
- қалған өзендер үшiн:
шаруашылыққа пайдаланудың қарапайым жағдайында және су жиналымындағы қолайлы экологиялық жағдайда - 500 м;
шаруашылыққа пайдаланудың күрделi жағдайында және су жиналымындағы ауыр экологиялық жағдайда - 1000 м болып қабылданады.
Арналы су қоймалары үшiн су қорғау аймағының ең тар енi, ол орналасқан өзенге арналғандай болып қабылданады. Су қорғау аймағының iшкi шекарасы қалыпты көтерiлген су деңгейiнiң ернеуi бойымен өтедi.
Құйылма су қоймалары мен көлдер үшiн су қорғау аймағының ең тар енi су тоғандарының айдыны 2 шаршы км дейiн болғанда 300 м және айдыны 2 шаршы км көп болғанда - 500 м болып қабылданады. Көлдер үшiн су қорғау аймағының iшкi шекарасы орташа көпжылдық су деңгейiнiң ернеуi бойымен өтедi.
Су қорғау аймақтарының аталған көлемi су объектiсiнiң жергiлiктi физикалық-географиялық жағдайларына, шаруашылыққа пайдаланудың маңызы мен сипатына, топырақтық, гидрологиялық, жер бедерлiлiгi, санитарлық-техникалық және iргелес аумақтың басқа жағдайларына байланысты анықтала түсуi мүмкiн.
Су объектiлерiнiң жағаларына орналасқан орман шоғырлары ормандарды қорғау санатына жатқызудың қолданылып жүрген тәртiбiне сәйкес су қорғау аймағына қосылады.
Табиғи және жасанды шектелiмдер немесе жоғарыдағы аумақтардан су объектiлерiне үстiңгi жағынан ағын болу мүмкiндiгiн жоятын кедергiлер (өзен алабы ернеулерi мен сайлар, жол-көлiк жүйесi, бөгеттер, ормандар шоғырының шетi және басқалар) су қорғау аймағының шекарасы бола алады.
Су қорғау аймағы төңiрегiндегi елдi мекендерде, су объектiсiнiң ластануы мен былғануына жол бермейтiн пайдалану режимi сақталуы тиiс.
4. Су қорғау белдеулерiнiң ең тар енi өзен аңғарының тұрқы мен түрiн, iргелес баурайлардың көлбеулiк шамасын, жағалардың өзгертiлу болжамы мен ауыл шаруашылығы жерлерiнiң құрамын есепке ала отырып анықталады және барлық су объектiлерi үшiн мынадай көлемде қабылданады:
Су қорғау белдеулерiнiң көрсетiлген көлемi жағалардың он жылдық кезеңдегi болжамдық өзгерулерiнiң енiне ұлғайтылады.
Ауыл шаруашылығына бағалы жерлерде жағалаулардың бойында ағашты-бұталы белдеулерi немесе қорғағыш және жаға бекiтетiн құрылымдар болған жағдайда су қорғау белдеулерiнiң енiн азайтуға рұқсат етiледi.
Кiшi-гiрiм өзендерiнiң бастауларында су қорғау белдеулерi төмендегiше:
------------------------------------------------------------------
|Баурайлардың көлбеу болғандағы су
|қорғау белдеулерiнiң ең тар енi (м)
Су объектiлерi жағаларына   |------------------------------------
iргелес жатқан жерлердiң түрi ! жағадан | жағаға қарай еңiстiк
! еңiстiк !--------------------------
|(нөлдiк  |3 градусқа | 3 градустан
| (нөлдiк !3 градусқа ! 3 градустан
!         !  дейiн    !    жоғары
--------------------------------------------------------------------

3. Минимальная ширина водоохранных зон по каждому берегу от уреза среднемноголетнего меженного уровня воды, включая пойму реки, надпойменные террасы, крутые склоны коренных берегов, овраги и балки, принимается:
- для малых рек (длиной до 200 км) - 500 м;
- для остальных рек:
с простыми условиями хозяйственного использования и благоприятной экологической обстановкой на водосборе - 500 м;
со сложными условиями хозяйственного использования и при напряженной экологической обстановке на водосборе - 1000 м.
Для русловых водохранилищ минимальная ширина водоохранной зоны принимается как для реки, на которой оно расположено. Внутренняя граница водоохранной зоны проходит по урезу воды при нормальном подпертом уровне.
Для наливных водохранилищ м озер минимальная ширина водоохранной зоны принимается 300 м при акватории водоема до 2 кв. км и 500 м - при акватории свыше 2 кв. км. Внутренняя граница водоохранной зоны для озер проходит по урезу среднемноголетнего уровня воды.
Указанные размеры водоохранных зон могут уточняться в зависимости от местных физико-географических условий, значения и характера хозяйственного использования водного объекта, почвенных, гидрологических, рельефных, санитарно-технических и других условий прилегающей территории.
Лесные массивы, расположенные по берегам водных объектов, включаются в водоохранные зоны в соответствии с действующим порядком отнесения лесов к категории защитности.
Границами водоохранной зоны могут служить естественные и искусственные рубежи или препятствия, исключающие возможность поступления в водные объекты поверхностного стока с вышележащих территорий (бровки речных долин и балок, дорожно-транспортная сеть, дамбы, опушки лесных массивов и др.).
В населенных пунктах в пределах водоохранной зоны должен соблюдаться режим пользования, исключающий засорение и загрязнение водного объекта.
4. Минимальная ширина водоохранных полос определяется с учетом формы и типа речных долин, крутизны прилегающих склонов, прогноза переработки берегов и состава сельхозугодий и для всех водных объектов принимается в размерах:
------------------------------------------------------------------
Виды угодий,          ! Минимальная ширина водоохранной полосы (м)
прилегающих к берегам ! при крутизне склонов
водных объектов       !-------------------------------------------
!Уклон    !     Уклон к берегу
!от берега!---------------------------------
!(нулевой ! до 3 градусов ! более 3 градусов
!уклон)   !               !
------------------------------------------------------------------

Егiстiк жер                      35          55           100
Шабындықтар, пiшендiктер         30          50            75
Орман, бұта                      25          35            55
Өзгесi (жарамсыз жер)            35          55           100
- орман өспеген аудандарда - осы Ережеге сәйкес мiндеттi түрде кемiнде енi 20 м ағашты-бұталы белдеу жасалынуымен;
- орманды аймақтарда - ормандарды қорғау санатына жатқызу тәртiбiне сәйкес белгiленедi.
Елдi мекендердiң төңiрегiнде су қорғау белдеулерiнiң шекаралары су объектiлерiнiң ластануы мен былғануын болғызбайтын, жағалау аймақтарына мiндеттi инженерлiк немесе орман-мелиорациялық жайғастыру арқылы (парапеттер, жалдар, орманды-бұталы белдеулер және т.б.), оларды жоспарлау мен тұрғызудың нақты жағдайларына қарай белгiленедi.
Жеке адамдардың пайдаланатын қызметтiк үлестерi, үй жанындағы, саяжай мен бау-бақша учаскелерi су қорғау режимi қамтамасыз етiлген жағдайда су қорғау белдеулерi шегiнде сақталуы мүмкiн.
5. Су қорғау аймақтарының шекаралары жер иелерi мен жер пайдаланушылардың жерлерiн алып қоймай белгiленедi және олар картографиялық материалдарда көрсетiледi.
Белгiленген су қорғау белдеулерi шегiндегi аумақ жер иеленушiлер мен жер пайдаланушылардың келiсiмi бойынша жергiлiктi әкiмшiлiктiң шешiмiмен мемлекеттiк су ресурстарын басқару органдарына берiледi және оның шекараларын жерге орналастыру органдары, жер есебi құжаттарына өзгерiстер енгiзе отырып, нақты тұрқына көшiредi, белгiлер қойылады.
6. Көлiк пен сал ағызу мақсатында және басқа арнайы мұқтаждар үшiн су қорғау аймақтары мен белдеулерi шегiндегi аумақты бөлу мен пайдалану Заңда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк су ресурстарын басқару органы мен басқа арнайы уәкiлдiк органдардың келiсуi бойынша және су объектiсiнiң былғануын, ластануы мен сарқылуын болдырмайтын тиiстi пайдалану режимiн сақтаған жағдайда жүзеге асырылады.
7. Су қорғау аймағы шегiнде мыналарға:
су объектiлерiн және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерiн былғану мен ластанудан сақтайтын құралдармен және құрылғылармен қамтамасыз етiлмеген, жаңа және жасалған объектiлердi iске қосуға;
тыңайтқыштар, пестицидтер, химиялық улы заттар мен мұнай өнiмдерiн сақтайтын қоймаларды, автомашина мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету мен жуу пункттерiн, механикалық шеберханаларды, қоқыс пен өнеркәсiп қалдықтарын төгетiн құрылғыларды, өлген малдар көмiлетiн ұраларды, аппаратураларды пестицидтермен және химиялық улы заттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргiзуге арналған ұшу-қону алаңқайларын орналастыру мен жасауға, сондай-ақ сапасына керi әсер ететiн басқа да объектiлердi орналастыруға;
құрылыс, су түбiн тереңдету және жарылыс жұмыстарын атқару, пайдалы қазбалар өндiру, кабель, құбыр және басқа коммуникацияларды өткiзу, белгiленген тәртiппен мемлекеттiк табиғат қорғау, су ресурстарын басқару органдарымен, жергiлiктi әкiмшiлiктермен және басқа арнайы уәкiлдi органдармен келiсiлген жобасы жоқ бұрғылау, ауыл шаруашылығы және өзге де жұмыстар жүргiзуге;
су көздерiндегi су жиегiнен 2000 м дейiнгi қашықтыққа орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен егiлген ағаштарды химиялық улы заттармен авиациялық өңдеу және авиациялық жолмен минералды тыңайтқыштармен қоректендiру тәсiлiн қолдануға;
су тоғандарының режимiн нашарлататын малды тоғыту мен санитарлық өңдеу және шаруашылық қызметiнiң басқа түрлерiне тиым салынады. Су қорғау аймағында өңдеу жұмыстарын жүргiзу қажет болған жағдайда тек қана улылығы аз және орташа, тұрақсыз пестицидтердi пайдалануға рұқсат етiледi;
концентрациясының рұқсат етiлген шегi белгiленбеген пестицидтердi (ПДК) пайдалануға, қардың үстiне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған ақаба суды және тұрақты хлорорганикалық химиялық улы заттарды тыңайтқыш ретiнде пайдалануға;
шамадан тыс мал бағуға тыйым салынады.
Су қорғау белдеулерi шегiнде аталғандардан басқа мыналарға да:
жер жыртуға, мал бағуға, ағаш-бұта өсiмдiктерiн шабуға;
органикалық және минералдық тыңайтқыштарды, химиялық улы заттар мен пестицидтердi қолдануға;
шатырлы қалашықтарды, тұрақты автомобиль аялдамаларын, малдың жазғы жайылымдарын орналастыруға;
су сағасын, су реттейтiн, қорғау және басқа арнайы мақсаттағы құрылыстардан басқа үйлер мен ғимараттарды тұрғызуға;
саяжай және ұжымдық бау-бақшаларға учаскелер бөлуге;
су тоғандарын, олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерiн ластаудан сақтайтын құралдармен және құрылғылармен қамтамасыз етiлмей салынған объектiлердi пайдалануға;
органикалық және минералдық тыңайтқыштарды қолдануға тиым салынады.

Пашня                  35            55              100
Луга, сенокосы         30            50               75
Лес, кустарник         25            35               55
Прочее (неудобья)      35            55              100
Указанные размеры водоохранных полос увеличиваются на ширину прогнозной переработки берегов за десятилетний период.
На ценных сельскохозяйственных угодьях допускается уменьшение ширины водоохранных полос при наличии вдоль берегов древесно-кустарниковых полос или защитных и берегоукрепительных сооружений.
У истоков малых рек ширина водоохранных полос устанавливается:
в безлесных районах - согласно настоящему Положению с обязательным устройством древесно-кустарниковой полосы шириной не менее 20 м;
в лесных зонах - в соответствии с порядком отнесения лесов к категориям защитности.
В пределах населенных пунктов границы водоохранных полос устанавливаются исходя из конкретных условий их планировки и застройки при обязательном инженерном или лесомелиоративном обустройстве береговой зоны (парапеты, обвалование, лесокустарниковые полосы и т.д.), исключающем засорение и загрязнение водного объекта.
Существующие служебные наделы, приусадебные, дачные и садовые участки физических лиц могут оставаться в пределах водоохранной полосы при обеспечении ими условий водоохранного режима.
5. Границы водоохранных зон устанавливаются без изъятия земель у землевладельцев и землепользователей и они отражаются на картографических материалах.
Территория в пределах установленных водоохранных полос решением местной администрации по согласованию с землевладельцами и землепользователями предоставляется государственным органам управления водными ресурсами и ее границы переносятся органами землеустройства в натуру, закрепляются знаками, с последующим внесением изменений в земельно-учетную документацию.
6. Отвод и использование территории в пределах водоохранных зон и полос в транспортных и лесосплавных целях и для других специальных нужд осуществляются в установленном законом порядке по согласованию с государственным органом управления водными ресурсами и другими специально уполномоченными органами и при условии соблюдения соответствующего режима пользования, исключающего возможность загрязнения, засорения и истощения водного объекта.
7. В пределах водоохранных зон запрещается:
ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, необеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания и мойки автомашин и сельхозтехники, механических мастерских, устройств свалок мусора и промышленных отходов, скотомогильников, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещения других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, сельскохозяйственных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с государственными органами охраны природы, управления водными ресурсами, местными администрациями и другими специально уполномоченными органами;
применение способа авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельхозкультур и лесонасаждений на расстоянии менее 2000 м от уреза воды в водном источнике;
купка и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов. При необходимости проведения обработок в водоохранной зоне разрешается применение только мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов;
применение пестицидов, на которые не установлены предельнодопустимые концентрации (ПДК), внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлороорганических ядохимикатов;
ненормированный выпас скота.
В пределах водоохранных полос помимо указанного также запрещается:
распашка земель, выпас скота, рубка древесно-кустарниковой растительности;
применение органических и минеральных удобрений, ядохимикатов и пестицидов;
устройство палаточных городков, постоянных стоянок автомобилей, летних лагерей для скота;
строительство зданий и сооружений, кроме водозаборных, водорегулирующих, защитных и других сооружений специального назначения;
выделение участков под дачи и коллективные сады;
эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водоемов, их водоохранных зон и полос;
применение органических и минеральных удобрений.

8. Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн ұйымдастыру су жиналымындағы кешендi су қорғау шараларымен бiрлесе жүргiзiлуi тиiс.
9. Су қорғау аймақтарын ұйымдастыру сумен жабдықтау курорттық, сауықтыру және халықтың өзге де мұқтаждығына пайдаланылатын су көздерiнiң санитарлық қорғау аймақтарын құруды жоққа шығармайды, олардың шекарасы мен көлемi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес белгiленедi.
10. Су қорғау аймақтары мен белдеулерi белгiленген және олардың шегiндегi жерлердi пайдаланудың режимi туралы шешiмдi жергiлiктi әкiмшiлiк барлық мүдделi мекемелерге, кәсiпорындарға, ұйымдарға, шаруашылықтар мен азаматтарға жеткiзуге мiндеттi.
11. Су қорғау аймақтарын тиiстi жағдайда ұстау және олардың аумақтарын шаруашылыққа пайдалану режимiн сақтау су қорғау аймақтары шегiнде пайдаланып отырған жерлерi бар, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк түрiне қарамастан, кәсiпорындарға, ұйымдарға, шаруашылықтарға, сондай-ақ азаматтарға жүктеледi; бұған мемлекеттiк жер қорының аумағы және су қорғау белдеулерiнiң аумақтарын ұстау мемлекеттiк су ресурстарын басқару органына жүктелетiн аумақтар қосылмайды.
12. Су қорғау аймақтары мен белдеулерiндегi аумақтарды пайдаланудың белгiленген режимiн бұзған кiнәлi адамдар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапқа тартылады.
13. Су қорғау аймақтары мен белдеулерiндегi аумақтарды пайдалану режимiнiң сақталуын қадағалау Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Су ресурстары жөнiндегi комитетке, Қазақстан Республикасының Экобиоресурстарминiне, Мемжеркомына, Денсаулықминiне, "Қазселқорғау" өндiрiстiк бiрлестiгiне (сел қаупi бар аудандарда) Ішкi iстер министрлiгiне, сондай-ақ жергiлiктi әкiмшiлiктерге жүктеледi.

8. Организация водоохранных зон и полос должна сопровождаться комплексом водоохранных мероприятий на водосборе.
9. Организация водоохранных зон не исключает необходимости создания зон санитарной охраны водных источников, используемых для водоснабжения, курортных, оздоровительных и иных нужд населения, границы и размеры которых устанавливаются в соответствии с действующим законодательством.
10. Местные администрации обязаны доводить до сведения всех заинтересованных учреждений, предприятий, организаций, хозяйств и граждан решения об установлении водоохранных зон и полос и режиме использования территории в их пределах.
11. Содержание водоохранных зон в надлежащем состоянии и соблюдение режима хозяйственного использования их территорий возлагается на предприятия, организации, хозяйства, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, а также на граждан, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон, за исключением территорий госземзапаса и территорий водоохранных полос, содержание которых возлагается на государственные органы управления водными ресурсами.
12. Лица, виновные в нарушении установленного режима использования территории водоохранных зон и полос, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
13. Контроль за соблюдением режима использования территорий водоохранных зон и полос возлагается на органы Комитета по водным ресурсам при Кабинете Министров Республики Казахстан, Минэкобиоресурсов, Госкомзема, Минздрава, производственного объединения "Казселезащита" (в селеопасных районах), МВД Республики Казахстан, а также местные администрации.