Қазақстан Республикасына шет ел кредиттерiн тарту жұмыстарын тәртiпке келтiру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 8 ақпандағы N 139 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 наурыздағы № 294 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.03.30 № 294 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының экономикасына шет ел капиталын тарту процестерiн мемлекеттiк басқару мен реттеудiң тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қаңтардағы N 2035 K952035_ қаулысын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Шет ел кредиттерiн тарту және пайдалану саласында мемлекеттiк басқару органдарының, банктер мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң өзара iс-қимылын тәртiпке келтiрудi қамтамасыз ету үшiн:
а) Қазақстан Республикасына немесе Қазақстан Республикасының кепiлдiгiне берiлетiн шет ел инвестицияларын және тауар кредиттерiн тарту, пайдалану және есепке алу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру туралы берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн;
ә) Қазақстан Республикасы алатын және кепiлдiк беретiн шет ел кредиттерiн Қазақстан Республикасының атынан алатын заемшылар, сондай-ақ осы кредиттерге қызмет көрсету жөнiндегi агенттер болып:
орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi инвестициялық кредиттер бойынша - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк даму банкi;
шетелдердiң осы секiлдi қаржы-банк ұйымдарынан тартылатын қысқа мерзiмдi және орта мерзiмдi инвестициялық кредиттерi бойынша, сондай-ақ:
KAZAKHSTAH ALEM ВАНК-тiң құқықтық мұрагер ретiнде ол қайта қойған;
Осы Қаулы қабылданғанға дейiн қайта жасалған нақты жобалар бойынша күшiне енген кредит келiсiмдерi бойынша - Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi белгiленсiн;
б) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бiр ай iшiнде шетел кредиттерi мен заемдарын тiркеу туралы және Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн берудiң тәртiбi туралы нұсқаулықты әзiрлеп, бекiтсiн;
шағын және орта бизнестiң инвестициялық жобасы бойынша рұқсат етiлген қазақстандық банктер. <*>
в) Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiн, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiн және коммерциялық банктердi тартып, бiр ай мерзiм iшiнде алған немесе Қазақстан Республикасының кепiлдiгi берiлген шетел кредиттерiнiң есебiнен қаржыландырылатын тауарлар сатып алу мен инвестициялық жобаларды жүзеге асырудың тәртiбi мен процедуралары туралы нұсқаулықты әзiрлеп, бекiтсiн;
г) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Экономика министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп, Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкi мен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң алған шетел кредиттерiне агенттiк қызмет көрсету үшiн тәуекелдiктi бөлiсу және қазақстандық коммерциялық банктердi тарту жағдайында инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшiн алған шетел кредиттерi бойынша қазақстандық коммерциялық банктерге Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн беру тәртiбiн әзiрлеп, бекiтсiн.
Ескерту. 1-тармақтың "б" тармақшасы жаңа абзацпен толықтырылды - ҚРМК-нiң 1995.04.25. N 548 қаулысымен.

О мерах по упорядочению работы по привлечению иностранных кредитов в Республику Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 февраля 1995 г. N 139. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2011 года № 294
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.03.2011 № 294.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 19 января 1995 г. N 2035 U952035_ "О мерах по повышению эффективности государственного управления и регулирования процессов привлечения иностранного капитала в экономику Республики Казахстан" U952035_ Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Для обеспечения упорядочения взаимодействия органов государственного управления, банков и хозяйствующих субъектов в сфере привлечения и использования иностранных кредитов:
а) утвердить прилагаемое Положение об организации работ по привлечению, использованию и учету иностранных инвестиционных и товарных кредитов, предоставляемых Республике Казахстан или под гарантии Республики Казахстан;
б) установить, что заемщиками от имени Республики Казахстан иностранных кредитов, получаемых и гарантируемых Республикой Казахстан, а также агентами по обслуживанию этих кредитов являются:
Государственный банк развития Казахстана - по среднесрочным и долгосрочным инвестиционным кредитам;
государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан - по краткосрочным и среднесрочным инвестиционным кредитам, привлекаемым от зарубежных финансово-банковских организаций подобного типа, а также по вступившим в силу кредитным соглашениям по конкретным проектам:
переподписанным им в качестве правопреемника АLЕМ BANK КАZАКSТАN;
вновь заключенным им до принятия настоящего постановления;
допущенные казахстанские банки по инвестиционным проектам малого и среднего бизнеса .
Сноска. Подпункт "б" дополнен новым абзацем - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 апреля 1995 г. N 548.
в) Министерству финансов Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить инструкции о регистрации иностранных кредитов и о порядке выдачи гарантий Республики Казахстан;
г) Министерству экономики и Министерству финансов Республики Казахстан с участием Государственного банка развития Казахстана, государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан и коммерческих банков в месячный срок разработать и утвердить Инструкцию о порядке и процедурах реализации инвестиционных проектов и товарных закупок, финансируемых за счет иностранных кредитов, получаемых или гарантируемых Республикой Казахстан;
д) Министерству финансов и Министерству экономики Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить совместно с Национальным Банком Республики Казахстан порядок предоставления казахстанским коммерческим банкам гарантий Республики Казахстан по получаемым ими иностранным кредитам для реализации инвестиционных проектов на условиях разделения рисков и порядок привлечения казахстанских коммерческих банков для агентского обслуживания иностранных кредитов, получаемых Государственным банком развития Казахстана и государственным Экспортно-импортным банком Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Экономикасын құрылымдық жаңғырту үшiн шетел капиталын тарту мен пайдаланудың Мемлекеттiк бағдарламасының жобасын әзiрлеп, ұсынатын болсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Экономика министрлiгiмен, мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiмен, Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiмен бiрлесiп және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қатысуымен 3 ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының сыртқы борышын басқарудың кешендi жүйесiнiң енгiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi мен Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкi екi апта мерзiмде банктердiң Жарлығын осы қаулымен сәйкестендiрiп, кейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде қайта тiркелетiн етiп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне ұсынсын.
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi шет ел кредиттерiн тарту мен пайдалану мәселелерi жөнiндегi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң қызметiн ұйымдастыру жөнiндегi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бұрын қабылдаған шешiмдерiн осы қаулымен сәйкес келтiру туралы ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 8 ақпандағы
N 139 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасына немесе Қазақстан
Республикасының кепiлдiгiмен берiлетiн
шетелдiк инвестициялық және тауарлық кредиттердi
тарту, пайдалану және оларды есепке алу
жұмыстарын ұйымдастыру туралы
ЕРЕЖЕ
Бұл Ереже Қазақстан Республикасына немесе Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен шетелдiк мемлекеттер, банктер мен банк топтары, жекелеген шетелдiк фирмалар (бұдан былай - шетелдiк кредиторлар) беретiн шетелдiк инвестициялық және тауарлық кредиттердi тарту, пайдалану және оларды есепке алу жұмыстарын ұйымдастырудың тәртiбiн анықтайды.
Бұл Ереже Қазақстан Республикасындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлер дербес түрде тартып, пайдаланатын және Қазақстан Республикасының кепiлдiк беруiн талап етпейтiн шетелдiк кредиттерге және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi тартып, қызмет көрсететiн кредиттерге қолданылмайды.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы алатын немесе кепiлдiк беретiн шетелдiк инвестициялық және тауарлық кредиттердiң жалпы жылдық сомасын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Экономика министрлігiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсуi бойынша әзiрлеген ұсыныстары негiзiнде Қазақстан Республикасының сыртқы берешектерi лимитi шегiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
II. Қазақстан Республикасы алатын немесе кепiлдiк
беретiн шетелдiк кредиттердiң пайдалану бағыттары

2. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Казахстан разработать и представить до 20 марта 1995 года проект Государственной программы привлечения и использования иностранного капитала для структурных преобразований экономики Республики Казахстан.
3. Министерству финансов совместно с Министерством экономики, государственным Экспортно-импортным банком Республики Казахстан, Государственным банком развития Казахстана и с участием Национального Банка Республики Казахстан в 3-месячный срок обеспечить введение комплексной системы управления внешним долгом Республики Казахстан.
4. Государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан и Государственному банку развития Казахстана в двухнедельный срок привести уставы банков в соответствие с настоящим постановлением и представить их на утверждение в Кабинет Министров Республики Казахстан с последующей перерегистрацией в Национальном Банке Республики Казахстан.
5. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Казахстан внести предложения о приведении в соответствие с настоящим постановлением ранее принятых решений Кабинета Министров Республики Казахстан по вопросам привлечения и использования иностранных кредитов, а также по организации деятельности государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 8 февраля 1995 г. N 139
Положение
об организации работ по привлечению, использованию
и учету иностранных инвестиционных и товарных кредитов,
предоставляемых Республике Казахстан или под гарантии
Республики Казахстан
Настоящее Положение определяет порядок организации работ по привлечению, использованию и учету иностранных инвестиционных и товарных кредитов, предоставляемых Республике Казахстан или под гарантии Республики Казахстан иностранными государствами, банками и банковскими группами, отдельными зарубежными фирмами (далее - иностранные кредиторы).
Настоящее Положение не распространяется на иностранные кредиты, привлекаемые и используемые хозяйствующими субъектами Республики Казахстан самостоятельно и не требующие предоставления гарантий Республики Казахстан, и на кредиты, привлекаемые и обслуживаемые Национальным Банком Республики Казахстан.
I. Общие положения
1. Общая годовая сумма получаемых или гарантируемых Республикой Казахстан иностранных инвестиционных и товарных кредитов утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан в пределах лимита внешней задолженности Республики Казахстан на основе предложений Министерства финансов и Министерства экономики Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
II. Направления использования иностранных кредитов,
получаемых или гарантируемых Республикой
Казахстан

2. Шетелдiк кредиттер:
кәсiпорындардың жұмыс iстеуiне қажеттi жабдықтар мен технологияларды, оларды жаңартып, дамытуға арналған жабдықтар мен қызметтердi (инвестициялық кредиттердi) қоса алғанда, жаңа кәсiпорындардың құрылысы мен жаңа өндiрiстер ұйымдастыру үшiн;
ерекше жағдайларда шикiзат, материалдар, жинақтаушы бұйымдар, дәрi-дәрмек, басқа да әлеуметтiк мәнi бар тауарлар (тауарлық кредиттер) импорттау үшiн тартылады.
3. Инвестициялық кредиттер Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының басым бағыттарында көзделген жобаларды жүзеге асыру үшiн пайдаланады, бұл жобалар осы Ережеде белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi әзiрлеген ұсыныстар негiзiнде Министрлер Кабинетiнiң қаулыларымен бекiтiледi.
Өтелу мерзiмiне қарай инвестициялық кредиттер қысқа мерзiмдi (1 жылға дейiн), орташа мерзiмдi (1 жылдан 5 жылға дейiн) және ұзақ мерзiмдi (5 жылдан артық) болып бөлiнедi.
4. Тауарлық кредиттер мемлекеттiк бағдарламалардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ететiн тауарлар сатып алу үшiн, табиғи зiлзалалардың зардаптарын жою үшiн, өткiр әлеуметтiк және мемлекеттiк мұқтажды өтеу үшiн пайдаланылады.
Тауарлық кредиттердiң жалпы сомасы алынатын шетелдiк кредиттердiң жалпы жылдық мөлшерiнiң бес процентiнен аспауы тиiс. Iшкi заемшы үшiн тауарлық кредиттердiң өтелу мерзiмi бiр жылдан аспауы тиiс.
5. Кредиторларды, сондай-ақ шетелдiк тауар (жұмыс және қызмет көрсету) жөнелтушiлердi конкурс бойынша iрiктеп алу шетелдiк кредиттер есебiнен қаржыландырудың басты шарты болып табылады.
III. Қазақстан Республикасы алатын немесе
кепiлдiк беретiн шетелдiк кредиттердi
тартудың тәртiбi
6. Шетелдiк кредиттер тарту туралы шешiмдi Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгiнiң, Қазақстан Мемлекеттiк даму банкiнiң және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң ұсыныстары негiзiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қабылдайды.
7. Шетелдiк кредиттердi тартудың шарттары шетелдiк кредиторлармен келiссөздер барысында анықталады, келiссөздердi мүдделi министрлiктердi, ведомстволарды, банктердi, облыстардың әкiмдерiн, кәсiпорындар мен ұйымдарды тарту арқылы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Экономика министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi жүргiзедi.
8. Шетелдiк кредиттер мен заем тарту мәселелерi бойынша үкiметаралық келiсiмдерге Қаржы министрi немесе Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк берген адам қол қояды.
Қажет болған жағдайда бұл құжаттар Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiнде бекiтiледi.
IV. Шетелдiк кредиторларға берiлетiн кепiлдiктер

2. Иностранные кредиты привлекаются:
для строительства новых предприятий и организации новых производств, включая импорт необходимого оборудования и технологий для их функционирования, оборудования и услуг для модернизации и развития предприятий (инвестиционные кредиты);
для импорта в исключительных случаях сырья, материалов, комплектующих изделий, медикаментов, других социально значимых товаров (товарные кредиты).
3. Инвестиционные кредиты используются для реализации проектов, предусмотренных приоритетными направлениями социально-экономического развития Республики Казахстан, утверждаемыми постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан на основе предложений Министерства экономики Республики Казахстан, подготовленных в установленном настоящим Положением порядке.
По срокам погашения инвестиционные кредиты делятся на краткосрочные (до 1 года), среднесрочные (от 1 до 5 лет) и долгосрочные (свыше 5 лет).
4. Товарные кредиты используются для приобретения товаров, обеспечивающих реализацию государственных программ, для ликвидации последствий стихийных бедствий, для удовлетворения острых социальных и государственных нужд.
Общая сумма товарных кредитов не может превышать пяти процентов от общего годового объема получаемых иностранных кредитов. Срок погашения товарных кредитов для внутреннего заемщика не должен превышать одного года.
5. Обязательным условием финансирования за счет иностранных кредитов является конкурсный отбор кредиторов, а также иностранных поставщиков товаров (работ и услуг).
III. Порядок привлечения иностранных кредитов,
получаемых или гарантируемых
Республикой Казахстан
6. Решения о привлечении иностранных кредитов принимаются Кабинетом Министров Республики Казахстан на основе предложений Министерства экономики и Министерства финансов Республики Казахстан, Государственного банка развития Казахстана и государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан.
7. Условия привлечения иностранных кредитов определяются в ходе переговоров с иностранными кредиторами, которые проводятся Министерством финансов, Министерством экономики, Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан с привлечением заинтересованных министерств, ведомств, банков, глав областных администраций, предприятий и организаций.
8. Подписание межправительственных соглашений по вопросам привлечения иностранных кредитов осуществляется Министром финансов Республики Казахстан либо другим лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан.
При необходимости эти документы ратифицируются в Верховном Совете Республики Казахстан.
IV. Гарантии иностранным кредиторам

9. Шетелдiк кредиторларға Қазақстан Республикасының кепiлдiктерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша берiледi. Кепiлдiктер берудi қол қойылған сыртқы кредиттiк келiсiмдер есебiнен қаржыландырылатын нақты контрактылар (қаржылық контрактылар, шарттар, келiсiмдер) бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жүзеге асырады. Кепiлдiктерге Қазақстан Республикасының Қаржы министрi немесе оның орнындағы адам қол қояды.
10. Заем алушы банктердiң Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне белгiленген тәртiпке сәйкес қарама-қарсы кепiлдiктер немесе мемлекеттiк банктер үшiн олар осы Ереженiң 13-тармағындағы а, ә, б тармақшаларына жататын жобаларды қаржыландырылған жағдайда Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн қамтамасыз ету жөнiнде мiндеттемелер тапсыруы Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн берудiң мiндеттi шарты болып табылады.
11. Барлық кепiлдiктер Қазақстан Республикасының сыртқы заемдарға арналған Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi бекiтетiн лимитi шеңберiнде берiледi.
V. Шетелдiк кредиттер мен заемдарды пайдалану туралы
шешiмдер әзiрлеу және қабылдау
12. Министрлiктер, ведомстволар, облыстардың әкiмдерi мүдделi ұйымдар мен кәсiпорындардың, салалық және аймақтық бағдарламалардың негiзінде Қазақстан Республикасы кепiлдендiретiн шетелдiк кредиттер мен заемдар есебiнен қаржыландырылатын инвестициялық жобаларды жүзеге асырудың және тауарлар сатып алудың тәртiбi мен процедуралары туралы нұсқаулыққа сәйкес үстiмiздегi жылдың 1 шiлдесiне дейiн Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне инвестициялық жобалар мен тауарлар сатып алу туралы бiрiншi басшы қол қойған ұсыныстарды тапсыруы тиiс.
13. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының кезектi Индикативтiк жоспарын әзiрлеу шеңберi мен мерзiмiнде:
құрылымдық-инвестициялық саясаттың басым бағыттарын;
инвестициялық жобалар мен тауарлар сатып алуды сыртқы қаржыландыру iсiн қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы кепiлдiктерiнiң жалпы лимиттерiнiң салалар бойынша бөлiнiсiн мынадай санаттарға саралап:
а) сыртқы қаржыландыруға деген болжамды бағасы көрсетiлген iрi инвестициялық жобалардың (құны он миллион АҚШ долларынан артық) тiзбесiн;
ә) импорттаушы кәсiпорындар (ұйымдар) көрсетiлген тауарлар сатып алу тiзбесiн;
б) импорттаушы кәсiпорындар (ұйымдар) көрсетiлген әлеуметтiк саланың инвестициялық жобалары мен әлеуметтiк мұқтажға арналған тауарлар сатып алу тiзбесiн;
в) Қазақстандағы коммерциялық банктер арқылы (олардың қарама-қарсы кепiлдiктерiн алу шартымен) орта және шағын бизнестiң инвестициялық жобаларын қаржыландыруға арналған салалар бойынша бөлу арқылы;
халықаралық қаржылық және экономикалық ұйымдар мен жәрдем берушi елдерден даму үшiн алынатын ресми көмек шеңберiнде кредиттер мен заемдарды молықтыру жөнiндегi ұсыныстарды;
шетелдiк кредит немесе заем алушы мемлекеттiк банк жөнiндегi ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне енгiзедi.

9. Гарантии Республики Казахстан иностранным кредиторам выдаются по решению Кабинета Министров Республики Казахстан. Выдача гарантий осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан по конкретным контрактам, финансируемым за счет подписанных внешних кредитных соглашений (финансовых контрактов, договоров, соглашений). Гарантии подписываются Министром финансов Республики Казахстан или лицом, его замещающим.
10. Обязательным условием выдачи гарантий Республики Казахстан является представление в установленном порядке в Министерство финансов Республики Казахстан контргарантий банков-заемщиков, либо обязательств по обеспечению гарантий Республики Казахстан для государственных банков в случае финансирования ими проектов, подпадающих под пп. а, б, в п. 13 настоящего Положения.
11. Все гарантии выдаются в рамках лимита гарантий Республики Казахстан под внешние займы, утверждаемого Верховным Советом Республики Казахстан.
V. Подготовка и принятие решений об использовании
иностранных кредитов
12. Министерства, ведомства, главы областных администраций на основе заявок заинтересованных организаций и предприятий, отраслевых и региональных программ представляют до 1 июля текущего года в Министерство экономики Республики Казахстан за подписью первого руководителя предложения по инвестиционным проектам и товарным закупкам согласно Инструкции о порядке и процедурах реализации инвестиционных проектов и товарных закупок, финансируемых за счет иностранных кредитов, получаемых или гарантируемых Республикой Казахстан.
13. Министерство экономики Республики Казахстан в рамках и сроки разработки очередного Индикативного плана социально-экономического развития республики вносит на утверждение Кабинета Министров Республики Казахстан:
приоритетные направления структурно-инвестиционной политики;
распределение по отраслям общих лимитов гарантий Республики Казахстан для обеспечения внешнего финансирования инвестиционных проектов и товарных закупок в разбивке по следующим категориям:
а) перечень крупных инвестиционных проектов с указанием ориентировочной оценки потребности во внешнем финансировании (стоимостью свыше десяти миллионов долларов США);
б) перечень товарных закупок с указанием предприятий (организаций) - импортеров;
в) перечень инвестиционных проектов социальной сферы и товарных закупок на социальные нужды с указанием предприятий (организаций) - импортеров;
г) на финансирование инвестиционных проектов среднего и малого бизнеса через казахстанские коммерческие банки (на условиях получения их контргарантий) с распределением по отраслям;
предложения по наполнению кредитов и займов в рамках официальной помощи развитию, получаемой от международных финансовых и экономических организаций и стран-доноров;
предложения по государственному банку - заемщику иностранного кредита.

14. Кепiлдiктердiң жалпы салалық лимиттерi, iрi инвестициялық жобалар мен сатып алудың тiзбелерi және оларға кредит берушi мемлекеттiк банктер, орта және шағын бизнеске арналған кепiлдiктердiң салалық лимиттерi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен соң, баспасөзде жарияланады.
15. Тиiстi мемлекеттiк банк нақты жобаның күрделiлiгi айқындайтын, бiрақ 3 айдан артық емес мерзiмде 13-тармақтың а, ә, б тармақшаларына жататын жобаларға банктiк сараптама жүргiзедi. Қосымша сараптама жүргiзу талап етiлетiн жекелеген жағдайларда Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң келiсуi бойынша бұл мерзiм ұзартылуы мүмкiн.
Оң тұжырым болған жағдайда тиiстi мемлекеттiк банк мүдделi кәсiпорынмен бiрлесiп (бұдан былай - iшкi заем алушы), жобаны, оны қаржыландыру схемасын және iшкi заем алушы тарапынан кепiлдiктердiң (қарама-қарсы кепiлдiктердiң) қамтамасыз етiлу тетiгiн онан әрi пысықтайды.
Терiс тұжырым болған жағдайда тиiстi мемлекеттiк банк осы Ереженiң 12-тармағында көрсетiлген нұсқаулықтағы тәртiпке сәйкес аталған жобаны бекiтiлген тiзiмiнен шығару туралы Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне ұсыныс енгiзуге мiндеттi.
Қаржыландыру үшiн әзiрленген жобаны мемлекеттiк банк белгiленген нысанға сәйкес Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiнiң қарауына ұсынады, ол бiр ай iшiнде Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң тиiстi шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң ұсыныстары негiзiнде нақты жоба бойынша шешiм қабылдап, тиiстi мемлекеттiк банкке кредиттiк келiсiм жасасуға рұқсат бередi және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне аталған жоба бойынша Қазақстан Республикасының кепiлдiгiн берудi тапсырады.
Iшкi заемшы тиiстi мемлекеттiк банкке кредиттi және оған байланысты төлемдердi өтеу кепiлдiктерiн, оларды қамтамасыз ету көздерi мен тетiктерiн табыс етедi.
Тиiстi мемлекеттiк банк осы Ереженiң 10-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының кепiлдiгiн қамтамасыз ету жөнiнде Қаржы министрлiгiне мiндеттемесiн табыс етедi.
16. Iрi жобаларды қаржыландыруға арналған шетелдiк кредиттерге банктiк қызмет көрсету iсiн мемлекеттiк банктер конкурстық негiзде Қазақстандағы коммерциялық банктердiң арасында жүзеге асыра алады.
Осы кредиттерге қызмет көрсету iсiн коммерциялық банктер арасында аталған жүзеге асыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi бекiтедi.

14. Общие отраслевые лимиты гарантий, перечни крупных инвестиционных проектов и товарных закупок и осуществляющих их кредитование государственных банков, а также отраслевые лимиты гарантий для среднего и малого бизнеса после утверждения Кабинетом Министров Республики Казахстан публикуются в печати.
15. Соответствующий государственный банк в сроки, определяемые сложностью конкретного проекта, но не более 3-х месяцев, осуществляет банковскую экспертизу проектов, подпадающих под пп. а, б, в п.13. В отдельных случаях, когда требуется проведение дополнительной экспертизы, срок может быть продлен по согласованию с Министерством экономики Республики Казахстан.
При положительном заключении соответствующий государственный банк совместно с заинтересованными предприятием (далее - внутренний заемщик) проводит дальнейшую проработку проекта, схемы его финансирования и механизма обеспечения залогов (контргарантий) со стороны внутреннего заемщика.
В случае отрицательного заключения соответствующий государственный банк обязан внести в Министерство экономики Республики Казахстан предложение об исключении данного проекта из утвержденного перечня в порядке согласно инструкции, указанной в п.12 настоящего Положения.
Подготовленный к финансированию проект представляется государственным банком по установленной форме на рассмотрение Министерства экономики Республики Казахстан, которое в месячный срок готовит проект соответствующего решения Кабинета Министров Республики Казахстан.
Кабинет Министров Республики Казахстан на основе предложений Министерства экономики Республики Казахстан принимает решение по конкретному проекту с разрешением соответствующему государственному банку заключить кредитное соглашение и поручением Министерству финансов Республики Казахстан выдать по данному проекту гарантию Республики Казахстан.
Внутренний заемщик представляет в соответствующий государственный банк гарантии погашения кредитов и сопутствующих выплат по ним, источники и механизмы их обеспечения, после чего заключает внутреннее кредитное соглашение с государственным банком.
Соответствующий государственный банк представляет в Министерство финансов Республики Казахстан обязательство по обеспечению гарантии Республики Казахстан согласно п.10 настоящего Положения.
16. Банковское обслуживание иностранных кредитов для финансирования крупных проектов может размещаться государственными банками на конкурсной основе среди казахстанских коммерческих банков.
Порядок данного размещения банковского обслуживания указанных кредитов среди коммерческих банков утверждается Министерством экономики, Министерством финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан.

17. Сыртқы кредиттiк келiсiмдер бойынша құқықтық сараптаманы белгiленген тәртiппен бiр ай iшiнде Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi жүзеге асырады.
18. Iшкi заем алушылар осы Ереженiң 13-тармағының "в" тармақшасына жататын инвестициялық жобаларды кейiн мүмкiндiгiне қарай Қазақстан Республикасының кепiлдiгiне берiлетiн сыртқы заемдар есебiнен кредит беру үшiн рұқсат етiлген қазақстандық коммерциялық банктерге табыс етедi.
19. Қазақстандағы коммерциялық банктерге рұқсат ету тәртiбi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Экономика министрлiгi бекiткен ережеге сәйкес анықталады.
20. Рұқсат етiлген банктер iшкi заем алушылармен бiрлесiп, инвестициялық жобаларды пысықтайды және белгiленген тәртiпке сәйкес қаржыландыру үшiн әзiрленген жобаны Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне тапсырады.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi рұқсат етiлген банктер тапсырған жобаларды олардың келiп түсуiне қарай белгiленген тәртiппен бiр ай iшiнде қарайды және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң тиiстi шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң ұсыныстары негiзiнде нақты жоба бойынша шешiм қабылдап, рұқсат етiлген тиiстi банкке кредиттiк келiсiм жасасуға рұқсат бередi және Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiн беру тәртiбiне сәйкес аталған жоба бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне тапсырады.
21. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жобаны тапсырушы рұқсат етiлген банктiң белгiленген нысандағы қарама-қарсы кепiлдiгi болған жағдайда ғана жоғарыда көрсетiлген жобалар бойынша Қазақстан Республикасының кепiлдiгiн ақылы негiзде бередi.
22. Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкi мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi рұқсат етiлген банктер үшiн жоғарыда айтылған шарттармен орта және шағын бизнестiң инвестициялық жобаларына өз меншiгiндегi капитал шегiнде дербес кредит бере алады.
VI. Жүзеге асыру және бақылау
23. Шетелдiк валютамен алынатын барлық инвестициялық және тауарлық кредиттер банктер мен iшкi заем алушылар әрбiр кредит бойынша тапсырған құжаттама негiзiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде тiркеледi.
24. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен нұсқаулыққа сәйкес Қазақстан тарапынан тиiстi банктер қол қойып жасалатын кредиттiк келiсiмдер, сондай-ақ нұсқаулыққа тартуға, пайдалануға және өтеуге қатысты барлық құжаттар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде тiркелуге жатады.

17. Правовая экспертиза по внешним кредитным соглашениям осуществляется в установленном порядке в месячный срок Министерством юстиции Республики Казахстан.
18. Внутренние заемщики представляют инвестиционные проекты, подпадающие под пп. г п.13 настоящего Положения, в допущенные казахстанские коммерческие банки для возможного последующего кредитования за счет внешних займов под гарантию Республики Казахстан.
19. Порядок допуска казахстанских коммерческих банков к банковскому обслуживанию иностранных кредитов определяется соответствующим положением, утверждаемым Национальным Банком, Министерством финансов и Министерством экономики Республики Казахстан.
20. Допущенные банки представляют в Министерство экономики Республики Казахстан проработанные совместно с внутренними заемщиками и подготовленные к финансированию в соответствии с установленным порядком инвестиционные проекты.
Министерство экономики Республики Казахстан рассматривает в месячный срок представленные допущенными банками проекты по мере их поступления в установленном порядке и готовит проект соответствующего решения Кабинета Министров Республики Казахстан.
Кабинет Министров Республики Казахстан на основе предложений Министерства экономики Республики Казахстан принимает решение по конкретному проекту с разрешением соответствующему допущенному банку заключить кредитное соглашение и поручением Министерству финансов Республики Казахстан выдать по данному проекту гарантию Республики Казахстан согласно порядку выдачи гарантий Республики Казахстан.
21. Министерство финансов Республики Казахстан выдает на платной основе гарантию Республики Казахстан по вышеуказанным проектам только при наличии контргарантии установленной формы представившего проект допущенного банка.
22. Государственный банк развития Казахстана и государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан в пределах собственного капитала могут самостоятельно кредитовать инвестиционные проекты малого и среднего бизнеса на условиях, описанных выше для допущенных банков.
VI. Реализация и контроль
23. Все инвестиционные и товарные кредиты в иностранной валюте регистрируются в Министерстве финансов Республики Казахстан на основании представленной банками и внутренними заемщиками документации по каждому кредиту.
24. Регистрации в Министерстве финансов Республики Казахстан подлежат заключаемые кредитные соглашения, подписываемые с казахстанской стороны соответствующими банками в соответствии с инструкцией, утвержденной Министерством финансов Республики Казахстан.

Тiркелуге жататын құжаттар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне қол қойылған соң 10 күн iшiнде ұсынылады. Олар жоғарыда көрсетiлген құжаттар табыс етiлiсiмен 15 күн iшiнде тiркелiп, бұл туралы тiркеу куәлiгi берiледi.
25. Сыртқы борыш есебiнен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жүргiзедi. Шетелдiк кредиттер мен заемдарға қызмет көрсететiн банктер Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне сыртқы берешек туралы белгiленген нысан бойынша және белгiленген мерзiмде тоқсан сайын есеп берiп отырады.
26. Шетелдiк кредиттер алушы банк-заемшылар жобалардың жүзеге асырылуына бақылау жасайды және Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгiне белгiленген нысан бойынша тоқсан сайын есеп берiп отырады.
27. Iшкi заем алушылар мемлекеттiк статистика органдарына, тиiстi салалық министрлiкке және облыс әкiмiне инвестициялық жобалардың жүзеге асырылуы туралы белгiленген нысан бойынша тоқсан сайын ақпар берiп отырады.
28. Тиiстi салалық министрлiк немесе облыс әкiмi Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң жанындағы шет елдiк инвестициялар жөнiндегi агенттiкке және Қаржы министрлiгiне белгiленген нысан бойынша ақпар берiп отырады.
29. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi республикалық бюджеттi жасау кезiнде кредиттерге, оның iшiнде валютамен өтелмейтiн жобаларға қызмет көрсететiн арнайы қор құрылуын көздейдi. Бұл қор сыртқы қаржы көздерi, бонустар мен роялти, кәсiпорындарды жекешелендiруден, кәсiпорындар банкрот болған кезде олардың активтерiн сатудан түсетiн қаражаттан және басқа қаржы көздерi есебiнен толықтырылады.
Үкiмет кепiлдiктерi бар заем алушылар өздерiне байланысты себептермен берешек болған жағдайда оның орнын толтыру үшiн Үкiметтiң шешiмiмен аталған қордан бiр жылдан аспайтын мерзiмге кредиттер берiлуi мүмкiн.

Документы, подлежащие регистрации, вносятся в Министерство финансов Республики Казахстан в течение 10 дней после подписания. Регистрация их производится в течение 15 дней по представлении вышеуказанных документов, о чем выдается регистрационное свидетельство.
25. Учет внешнего долга осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан. Банки, обслуживающие иностранные кредиты, ежеквартально представляют в Министерство финансов и Государственный комитет Республики Казахстан по статистике и анализу отчеты о внешней задолженности по установленной форме и в установленные сроки.
26. Банки-заемщики иностранных кредитов осуществляют контроль за реализацией проектов и ежеквартально представляют отчетность по установленной форме в Министерство экономики и Министерство финансов Республики Казахстан.
27. Внутренние заемщики ежеквартально представляют по установленной форме информацию о реализации инвестиционных проектов в органы государственной статистики, соответствующее отраслевое министерство и главе областной администрации.
28. Соответствующее отраслевое министерство или глава областной администрации представляют в Министерство экономики (Агентство по иностранным инвестициям при Министерстве экономики Республики Казахстан) и Министерство финансов Республики Казахстан информацию по установленной форме.
29. Министерство финансов Республики Казахстан при формировании республиканского бюджета предусматривает специальный фонд по обслуживанию кредитов, в том числе валютонеокупаемых проектов. Пополнение данного фонда производится за счет внешних источников, бонусов и роялти, средств, поступающих от приватизации государственных предприятий, продажи активов предприятий при их банкротстве и других источников.
При возникновении у заемщиков, имеющих правительственные гарантии, задолженности по не зависящим от них причинам для ее погашения, решением Правительства им могут быть предоставлены из указанного фонда кредиты на срок не более одного года.