Қазақстан Республикасының Ұлттық музей қоры туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 10 наурыздағы N 238 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1107 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1107 қаулысымен.
Қазақстан халықтарының тарихи-мәдени мұраларының сақталуын, орталықтандырылған есебiн, жинақталуын, зерделенуi мен пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық музей қоры туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы, қарамағында музей мекемелерi бар министрлiктер мен ведомстволар Қазақстан Республикасының Ұлттық музей қоры туралы Ереженi басшылыққа алатын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 10 наурыздағы
N 238 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ұлттық музей қоры туралы
Ереже
Қазақстан Республикасының Ұлттық музей қоры туралы Ереже "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi.
Қазақстан Республикасының Ұлттық музей қоры туралы Ереже Қазақстан Республикасының мүддесiне сай қордың құрамын, оны ұйымдастыру, қорғау және пайдалану тәртiбiн белгiлейдi.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық музей қоры (бұдан әрi - Ұлттық музей қоры) Қазақстан Республикасының аумағындағы ведомстволық бағыныштылығына қарамастан, мемлекеттiк музейлерде, меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың қарамағындағы, сондай-ақ қоғамдық негiзде құрылған музейлерде сақталатын тарихи, ғылыми, көркем музейлiк немесе өзге де мәдени құндылығы бар, отандық және дүниежүзiлiк тарих пен мәдениет ескерткiштерiнiң жиынтығын, сондай-ақ табиғи тарихтың коллекциялары мен жекелеген құнды, сирек кездесетiн және бiрегей заттарын құрайды.
2. Мемлекеттiк қорықтар мен ашық аспан астындағы музейлердегi жылжымайтын тарих және мәдениет ескерткiштерiн сақтауды, есепке алуды, одан әрi бүлiнуiн тоқтатуды, қайта жаңғырту мен пайдалануды қамтамасыз ету тәртiбi "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленедi.
3. Ұлттық музей қорының жай-күйi мен пайдаланылуын мемлекеттiк басқару және бақылау органы Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi мен оған бағынышты органдар болып табылады.
4. Ұлттық музей қоры ғылым мен мәдениеттi дамыту, патриоттық, интернационалдық, адамгершiлiк және эстетикалық тәрбие беру мақсатында, жылжымалы тарихи және мәдени ескерткiштерiн барынша толық табу, орталықтандырылған түрде есепке алу, жинақтау, сақталуын қамтамасыз ету, зерделеу және пайдалану үшiн, сондай-ақ Қазақстан халықтарының рухани қажетсiнуiн қанағаттандыру үшiн құрылады.

Об утверждении Положения о Национальном музейном фонде Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 марта 1995 года № 238. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1107
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.10.2013 № 1107.
В целях обеспечения сохранности, централизованного учета, комплектования, изучения и использования историко-культурного наследия народов Казахстана Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение о Национальном музейном фонде Республики Казахстан (прилагается).
2. Национальной академии наук Республики Казахстан, министерствам и ведомствам, в ведении которых имеются музейные учреждения, принять к руководству Положение о Национальном музейном фонде Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 10 марта 1995 г. N 238
ПОЛОЖЕНИЕ
о Национальном музейном
фонде Республики Казахстан
Положение о Национальном музейном фонде Республики Казахстан разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года Z922900_ "Об охране и использовании историко-культурного наследия".
Положение о Национальном музейном фонде Республики Казахстан определяет состав фонда, порядок его организации, охраны и использования в интересах Республики Казахстан.
I. Общие положения
1. Национальный музейный фонд Республики Казахстан (в дальнейшем - Национальный музейный фонд) представляет собой совокупность памятников отечественной и мировой истории и культуры, имеющих историческую, научную, художественную, музейную или иную культурную ценность, а также коллекций и отдельных ценных, раритетных и уникальных предметов естественной истории, хранящихся на территории Республики Казахстан в государственных музеях, независимо от ведомственной принадлежности, в музеях, находящихся в ведении предприятий, учреждений и организаций, независимо от форм собственности, а также созданных на общественных началах.
2. Порядок обеспечения сохранности, учета, консервации, реставрации и использования недвижимых памятников истории и культуры, находящихся в государственных заповедниках определяется Законом Республики Казахстан "Об охране и использовании историко-культурного наследия".
3. Государственным органом управления и контроля за состоянием и использованием Национального музейного фонда является Министерство культуры Республики Казахстан и подведомственные ему органы.
4. Национальный музейный фонд создается для наиболее полного выявления, централизованного учета, комплектования, обеспечения сохранности, изучения и использования движимых памятников истории и культуры в целях развития науки и культуры, патриотического, интернационального, нравственного и эстетического воспитания, а также для удовлетворения духовных потребностей народов Казахстана.

5. Ұлттық музей қоры Қазақстан халықтарының тарихи-мәдени мұрасының ажырамас бөлiгi болып табылады және Қазақстан Республикасының айрықша меншiгi ретiнде мемлекеттiң қорғауында болады. Ұлттық музей қоры қоғам мен мемлекеттiң қажетiн қанағаттандыруға және шынайы тарих туралы ой-пiкiрдi, ұлтаралық сыйластық пен келiсiмдi қалыптастыруға, азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерiн жүзеге асыруға қызмет етедi.
Ұлттық музей қорының қазыналарын сақтап, еселей түсу - бүкiлхалықтық iс, мемлекеттiк органдардың, мекемелер мен кәсiпорындардың, ұйымдар мен қоғамдық бiрлестiктердiң және ұйымдардың, барлық лауазымды адамдардың мiндетi, Қазақстан Республикасының әрбiр азаматының борышы.
II. Ұлттық музей қорының құрамы
6. Ұлттық музей қорының құрамына Қазақстан Республикасының аумағынан заңсыз әкетiлген Қазақстан халықтары мен басқа елдердiң және барлық дәуiрдегi халықтардың өмiрiндегi елеулi оқиғаларды, қоғамның, мемлекеттiң және табиғи тарихтың дамуын бейнелейтiн жылжымалы тарихи және мәдениет ескерткiштерi енедi.
7. Мыналар жылжымалы тарихи және мәдени ескерткiштерi болып табылады:
тарихқа қатысты заттар, оның iшiнде халық өмiрiндегi тарихи оқиғалармен, қоғам және мемлекет дамуымен, ғылым мен техника тарихымен, сондай-ақ ғылымның, мәдениет пен өнердiң көрнектi қайраткерлерiнiң өмiрiмен байланысты заттар;
археологиялық қазба материалдары мен олардың сынықтары;
алып өнердiң архитектуралық көркемдiк, тарихи ескерткiштерiнiң құрамдас бөлiктерi мен сынықтары;
көркемдiк құндылықтар: барлық негiзде тұтас қолмен және кез келген материалдардан жасалған картиналар мен суреттер, декоративтiк-қолданбалы өнер мен дәстүрлi халықтық көркем кәсiпшiлiк туындыларының гравюралары, эстамптары, литографиялары;
жекелей немесе жиынтықты түрде ерекше мүдденi бейнелейтiн (тарихи, көркемдiк, ғылыми және басқа) ескi кiтаптар мен басылымдар;
сирек кездесетiн қолжазбалар мен өзге де құжаттар;
жеке немесе жиынтықты түрдегi почта маркiлерi, өзге де филателиялық материалдар;
архивтер, фоно, сурет, бейне және киноархивтерi, сондай-ақ архивтiк материалдар;
бiрегей музыка аспаптары;
монеттер, медальдар, печаттар мен басқа да жиынтықты материалдар;
этнологиялық және этнографиялық материалдар;
палеонтологиялық мүдденi бейнелейтiн флоралар мен фауналардың, минералогиялардың, анатомиялар мен заттардың сирек коллекциялары мен үлгiлерi.
8. Музейлерде сақтаулы жатқан тарих пен мәдениеттiң құжаттық ескерткiштерi, олар сонымен бiр  мезгiлде Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қорының құрамына енедi, олардың мемлекеттiк есепке алынуы мен сақталуын қамтамасыз ету тәртiбi Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры туралы Заңымен белгiленедi.
III. Ұлттық музей қорын ұйымдастыру

5. Национальный музейный фонд является неотъемлемой частью историко-культурного наследия народов Казахстана и подлежит охране государства в качестве исключительной собственности Республики Казахстан. Национальный музейный фонд служит удовлетворению потребностей общества и государства, формированию представления о подлинной истории, межнациональному уважению и согласию, реализации прав и законных интересов граждан.
Сохранение и приумножение ценностей Национального музейного фонда - всенародное дело, обязанность государственных органов, учреждений и предприятий, коллективов и общественных объединений и организаций, всех должностных лиц, долг каждого гражданина Республики Казахстан.
II. Состав Национального музейного фонда
6. В состав Национального музейного фонда входят как находящиеся, так и незаконно вывезенные с территории Республики Казахстан движимые памятники истории и культуры, отражающие важнейшие события в жизни народов Казахстана, других стран и эпох развития общества, государства и естественной истории.
7. Движимыми памятниками истории и культуры являются:
предметы, относящиеся к истории, в том числе связанные с историческими событиями в жизни народа, развитием общества и государства, историей науки и техники, а также с жизнью выдающихся деятелей науки, культуры и искусства;
материалы археологических раскопок и их фрагменты;
составные части и фрагменты архитектурных, художественных, исторических памятников монументального искусства;
художественные ценности: картины и рисунки целиком ручной работы на любой основе и из любых материалов, гравюры, эстампы, литографии, произведения декоративно-прикладного искусства и традиционных народных художественных промыслов;
старинные книги и издания, представляющие особый интерес (исторический, художественный, научный и прочий) отдельно или в коллекциях;
редкие рукописи и иные документы;
почтовые марки отдельно или в коллекциях, иные филателистические материалы;
архивы, включая фоно-, фото-, видео- и киноархивы, а также архивные материалы;
уникальные музыкальные инструменты;
монеты, медали, печати и другие коллекционные материалы;
этнологические и этнографические материалы;
редкие коллекции и образцы флоры и фауны, минералогии, анатомии
и предметы, представляющие интерес для палеонтологии.
8. Документальные памятники истории и культуры, находящиеся
на хранении в музеях, одновременно входят в состав Национального
архивного фонда Республики Казахстан, порядок  государственного
учета и обеспечения сохранности которых определяются
законодательством о Национальном архивном фонде Республики
Казахстан.
III. Организация Национального музейного фонда

9. Ұлттық музей қорының негiзгi сақтау орындары:
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi жүйесiндегi мемлекеттiк музейлер мен музей-қорықтары;
мемлекеттiк көрмелер, галереялар мен көркемсурет қорлары;
басқа министрлiктер мен ведомстволарға бағынышты мемлекеттiк музейлер;
меншiк нысанына қарамастан, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың қарамағындағы, сондай-ақ қоғамдық негiзде құрылған музейлер болып табылады.
10. Ұлттық музей қорының құрамына енетiн және қоғамдық негiзде құрылған музейлердегi жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерiн дұрыс сақтап, оның пайдаланылуын бақылап отыру мақсатында тиiстi бейiндегi мемлекеттiк музейлерде есепке алынады.
11. Музейлердiң қызметi тоқтатылған жағдайда, олардағы жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерi белгiленген тәртiп бойынша тиiстi бейiндегi және жүйедегi мемлекеттiк музейлердiң қорларына берiледi.
12. Ұлттық музей қорының ескерткiштерiн жинақтау, есепке алу, сақтау, жаңғырту, ғылыми жағынан зерделеу және пайдалану тәртiбi олардың бағыныштылығына қарамастан, республикадағы барлық музейлерге мiндеттi болып табылатын Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң ережелерiмен және нұсқауларымен белгiленедi.
13. Жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерiн Қазақстан Республикасының музей қорына жатқызу туралы мәселелердi қарау мен шешу үшiн мемлекеттiк және ведомстволық музейлердiң жанынан Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi бекiткен ереже негiзiнде жұмыс iстейтiн сатып алу-қор комиссиясы құрылады.
Сатып алу-қор комиссиясы жылжымалы ескерткiштердi сатып алу бағасын дүниежүзiлiк нарық бағасының нысанасын, тарихи, ғылыми, көркемдiк, мәдени, музейлiк және өзге де құндылығын ескере отырып, музейдiң қаржы мүмкiндiгiне қарай өздерi тағайындайды. Даулы мәселелер Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi жанынан құрылған, құрамына ғалымдар, жоғары бiлiктi музей қызметкерлерi мен шығармашылық одақтардың өкiлдерi, сондай-ақ оған тартылған шетел мамандары мен сарапшылары енген Орталық сараптау комиссиясында шешiледi.
14. Ұлттық музей қорының құрамына енген коллекциялар мен жекелеген заттарды бiр музейден екiншi музейге, басқа мекемелерге беру тек музейлердiң келiсiмi бойынша ғана және өздерi бағынатын министрлiктер мен ведомстволардың жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
15. Кәсiпорындардан, мекемелерден, ұйымдардан және жеке азаматтардан бұрын қабылданған және сатып алынған Ұлттық музей қорының құрамына енген коллекциялар мен жекелеген заттар (заңсыз алынғандардан басқасы) бұрынғы иелерiне және оның мұрагерлерiне қайтарылмайды.
IV. Ұлттық музей қорын қалыптастыру және
толықтыру көздерi

9. Основными хранилищами Национального музейного фонда
являются:
государственные музеи, музеи-заповедники системы Министерства
культуры Республики Казахстан;
государственные выставки, галереи и художественные фонды;
государственные музеи, находящиеся в подчинении других
министерств и ведомств;
музеи, находящиеся в ведении предприятий, учреждений и организаций, независимо от форм собственности, а также созданные на общественных началах.
10. Движимые памятники истории и культуры, входящие в состав Национального музейного фонда и находящиеся в музеях, созданных на общественных началах, в целях контроля за их правильным хранением и использованием берутся на учет в государственных музеях соответствующего профиля.
11. В случае прекращения деятельности музея, находящиеся в нем движимые памятники истории и культуры в установленном порядке передаются в фонды государственных музеев соответствующего профиля и системы.
12. Комплектование, учет, хранение, реставрация, научное изучение и порядок использования памятников Национального музейного фонда определяются правилами и инструкциями Министерства культуры Республики Казахстан, которые являются обязательными для всех музеев республики, независимо от их подчиненности.
13. Для рассмотрения и решения вопросов об отнесении движимых памятников истории и культуры к Национальному музейному фонду при государственных и ведомственных музеях создаются закупочно-фондовые комиссии, действующие на основании положения, утвержденного Министерством культуры Республики Казахстан.
Закупочно-фондовая комиссия самостоятельно устанавливает оценку приобретения движимых памятников с учетом ориентировочных цен мирового рынка, исторической, научной, художественной, культурной, музейной или иной ценности. Спорные вопросы решаются в Центральной экспертной комиссии при Министерстве культуры Республики Казахстан, в состав которой входят ученые, высококвалифицированные музейные работники и специалисты узкого профиля, представители творческих союзов, а также привлеченные зарубежные специалисты и эксперты.
14. Передача коллекций и отдельных предметов, входящих в состав Национального музейного фонда, музеям, другим учреждениям осуществляется по письменному разрешению министерств и ведомств по подчиненности и только с согласия музеев.
15. Ранее принятые и приобретенные от предприятий, учреждений, организаций и отдельных граждан коллекции и отдельные предметы (за исключением незаконно изъятых), входящие в состав Национального музейного фонда, прежним владельцам и их наследникам не возвращаются.
IV. Источники формирования и
пополнения Национального музейного фонда

16. Ұлттық музей қорын толықтыру:
министрлiктер мен ведомстволардың, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың, жергiлiктi өкiмет органдарының, ұжымдық және қоғамдық ұйымдардың орталықтандырылған қаражаты есебiнен;
музейлердiң өз қаражаты, сондай-ақ музейлерге бөлiнген қаражат есебiнен музейлiк маңызы бар заттарды сатып алу жолымен жүзеге асырылады.
17. Музейлерге белгiленген тәртiп бойынша:
соттың үкiмдерi, ұйғарымдары мен қаулылары негiзiнде тәркiленген немесе осындай өкiлеттiгi бар басқа да мемлекеттiк органдардың шешiмдерiмен мемлекет меншiгiне алынған мүлiктер, сондай-ақ белгiленген тәртiп бойынша иесiз деп танылған мүлiктер немесе мұрагерлiк құқықпен мемлекет иелiгiне өткен коллекциялар мен музейлiк маңызы бар жекелеген заттар;
археологиялық қазбалар ғылыми экспедициялар кезiнде табылған ғылыми немесе тарихи-көркемдiк жағынан немесе өзгедей құндылық деп табылатын қазыналар, заттар немесе заттар жиынтығы (бiртұтас) ретiнде берiледi.
18. Музейлiк маңызы бар заттар кәсiпорындардан, мекемелерден, ұйымдар мен жеке азаматтардан сыйға тарту және мұраға қалдыру жолымен қабылдануы мүмкiн.
V. Ұлттық музей қорын пайдалану
19. Тарих және мәдениет ескерткiштерiн пайдалану музейлер мен көрмелер жүйесi арқылы қамтамасыз етiледi.
Музейлер өз бағдарына сәйкес Ұлттық музей қорының жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерiн жинақтап, есепке алады, сондай-ақ олардың сақталуын, зерделенуi мен насихатталуын қамтамасыз етедi. Музейлер белгiленген тәртiппен музей қорындағы әртүрлi басылымдар әзiрлеудi, оларды шығару мен таратуды жүзеге асырады.
20. Ұлттық музей қорының ескерткiштерiн ғылыми-зерттеу экспозиция-көрме, мәдени-ағарту және баспа iсi мақсатына пайдалану олардың сақталуын қамтамасыз ететiн директордың жазбаша рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.
21. Ұлттық музей қоры құрамына кiретiн тарих және мәдениет ескерткiштерiн Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкету Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi берген ерекше рұқсатпен iшiнара жағдайда ғана рұқсат етiледi.
Тарих және мәдениет ескерткiштерi бүлiнген, ұрланған немесе тарихи-мәдени құндылығы жоғалған, сондай-ақ жекелеген объектiлер тарихи-мәдени құндылық деп табылмағаны туралы шешiм шығарған жағдайда оларды Ұлттық музей қорының құрамынан шығару тәртiбi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен және нормативтi актiлерiмен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң нұсқауларымен реттеледi.
VI. Ұлттық музей қорының жылжымалы тарих және
мәдениет ескерткiштерiн мемлекеттiк есепке алу
22. Ұлттық музей қорын құрайтын жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерi мемлекеттiк есепке алынуға тиiс.
Жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерiн мемлекеттiк есепке алуға оларды табу, зерделеу және олардың ғылыми, көркемдiк, тарихи, музейлiк немесе өзге де мәдени құндылығын анықтау мен есепке алу құжаттарын жасау жатады.
Жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерiн мемлекеттiк есепке алу тәртiбiн сақтамау "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзғандық болып табылады және Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жауапқа тартылады.
VII. Ұлттық музей қоры ескерткiштерiн
сақтауға жауапкершiлiк
23. Ұлттық музей қорының жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерiн есепке алу, сақтау, пайдалану және жаңғырту тәртiбiн бұзған, сондай-ақ өздерiнiң iс-әрекетiмен немесе жауапсыздығынан аталған ескерткiштердiң ұрлануына, бүлiнуiне немесе заңсыз жойылуына жол берген лауазымды адамдар мен азаматтар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қылмыстық, әкiмшiлiк, тәртiптiк, материалдық және өзге де жауапкершiлiкке тартылады.
Ұлттық музей қорына келтiрiлген залал ескерткiштердiң Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң сараптау Комиссиясы белгiлеген тарихи, ғылыми, көркемдiк, музейлiк және өзге де мәдени құндылығын ескере отырып, өтелуге тиiс.

16. Пополнение Национального музейного фонда осуществляется:
путем закупок предметов музейного значения за счет централизованных средств министерств и ведомств, предприятий, учреждений и организаций, местных органов власти, коллективных и общественных организаций;
за счет собственных средств музея, а также средств, выделяемых музеям на эти цели.
17. Музеям передаются в установленном порядке:
коллекции или отдельные предметы музейного значения, бывшие в составе имущества, конфискованного на основании приговоров, определений и постановлений судов или решений других уполномоченных на то государственных органов, а также имущество, признанное в установленном порядке бесхозным или перешедшим по праву наследования государству;
предметы или совокупность предметов (как единое целое), представляющие научную или историко-художественную ценность, обнаруженные при археологических раскопках, научных экспедициях, а также клады, представляющие историко-культурную или иную ценность.
18. Предметы музейного значения могут быть приняты от предприятий, учреждений, организаций и отдельных граждан путем дарения или завещания.
V. Использование Национального музейного фонда
19. Использование памятников истории и культуры обеспечивается через сеть музеев и выставок.
Музеи в соответствии со своим профилем ведут комплектование и учет, а также обеспечивают сохранность, изучение и пропаганду движимых памятников истории и культуры Национального музейного фонда. Музеи в установленном порядке осуществляют подготовку, выпуск и распространение каталогов, сборников трудов и различных изданий по памятникам музейного фонда.
20. Использование памятников Национального музейного фонда в научно-исследовательских, экспозиционно-выставочных, культурно-просветительских и издательских целях осуществляется в объеме, обеспечивающим их сохранность, только с письменного разрешения директора.
21. Вывоз памятников истории и культуры, входящих в состав Национального музейного фонда, за пределы Республики Казахстан допускается лишь с особого в каждом случае разрешения, выдаваемого Министерством культуры Республики Казахстан.
В случае разрушения, хищения или утраты историко-культурных ценностей, а также вынесения решения о том, что отдельные объекты не являются историко-культурной ценностью, порядок исключения их из состава Национального музейного фонда регулируется действующими законодательными и нормативными актами Республики Казахстан, а также инструкциями Министерства культуры Республики Казахстан.
VI. Государственный учет движимых памятников
истории и культуры Национального музейного фонда
24. Движимые памятники истории и культуры, составляющие Национальный музейный фонд, подлежат государственному учету.
Государственный учет движимых памятников истории и культуры включает выявление, изучение, определение их научной, художественной, исторической, музейной или иной культурной ценности и составление учетных документов.
Несоблюдение правил постановки на учет является нарушением Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании историко-культурного наследия" и влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
VII. Ответственность за сохранность
памятников Национального музейного фонда
25. Должностные лица и граждане, виновные в нарушении учета, хранения, сохранности, использования и реставрации, а также допустившие своими действиями или бездействием хищение, порчу, сокрытие или незаконное уничтожение движимых памятников истории и культуры Национального музейного фонда, несут уголовную, административную, дисциплинарную, материальную или иную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Ущерб, причиненный Национальному музейному фонду, подлежит возмещению с учетом исторической, научной, художественной, музейной или культурной ценности памятников, устанавливаемой экспертной комиссией Министерства культуры Республики Казахстан.